Tekst van het „protocol-M Geen tweede Marshall-conferentie Heden afkondiging staakt het vuren99 „Plaats rust" toestand op grenslijnen van 29 Augustus WEERBERICHT Wat er in Indië gebeurt Met een enkel woord 86ste Jaargang - ZATERDAG 17 JANUARI 1948 No. 26288 LEIDSCH DAGBLAD Directeur: J. W. Henny Hoofdredactie: B W Menkhorst en J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f. 3.90 per 3 maanden: 30 cents per week Telefoon Dir. en Adm.: 25041; Red. 21507 Witte Singel 1, Leiden Giro no.: 57055 Communisten roepen alle hens aan dek Tegen het Marshall-plan Steeds meer gaat het Marshall-plan de ganse politiek beheersen. Algemeen wordt gevoeld, dat iedere dag een stap nader is tot de verwezenlijking, al wü dit dan ook allerminst zeggen, dat het plan zal worden aanvaard, zoals het langzamerhand, bij stukjes en beetjes, aan de wereld wordt voorgelegd. Men voelt echter aan, dat Amerika het niet zal aandurven Europa aan zijn lot over te laten, al staat dan allesbe halve zeker hoever zich de hulp zal uitstrekken. Dat geeft aanleiding om te durven blijven spreken van „het Mar shall-plan", al blijft de Omvang daar van dan ook onzeker. Rondom dit plan wordt de meest hartstochtelijke strijd gevoerd, ooit in vredestijd gestreden. Het communisme voelt maar al te goed aan, dat bij sla gen zijn greep over de macht in West- Europa volledig is mislukt en dienten gevolge wordt van die zijde alles in het werk gesteld, om de verwezenlijking te voorkomen. Herstel van West-Europa is het ergste wat Moskou kan overkomen. Niet al leen, dat zodoende daar het communis me wordt teruggewezen, bovendien kan herstel in West-Europa Oost-Europa niet onberoerd laten, waar immers de tijden voorgoed voorbij zijn, dat wel vaart, landelijk" tot het rijk der mo gelijkheden behoort. En trots alles, Oost-Europa is thans weliswaar com munistisch, doch alleen tengevolge van een tot het uiterste doorgedreven machtsvertoon, gebaseerd op macht in de slechtste zin van het woord, niet door innerlijke overtuiging. Dat houde men goed voor ogen! Wat men in Oost-Europa dan ook ziet gebeuren, is slechts een kwestie van zuivere machts-toepassing. Het is alles dwang en nog eens dwang. Zo in de Baltisc-he landen, zo in Polen, zo in Hongarije, zo op de Balkan. Slechts de afgedwongen abdicatie heeft koning Michael van Roemenië het leven gered. Om een of andere reden heeft Moskou zijn vernietiging niet aangedurfd. Moge lijk zal eens de historie het antwoord geven op de vraag: waarom. Roemenië is in ieder geval thans niet meer dan een stuk speelgoed in handen van Mos kou en reeds opgenomen in het Balkan- blok. waarvoor de Bulgaarse „koppen sneller" Dlmitrof zich gehaast heeft naar Boekarest. De Bulgaarse premier heeft overigens wel zonder scrupules toegegeven wat voor communisten „democratie" bete kent! Slechts één woord is hier van toepassing: cadaver-discipline. En dan te zien, hoe in West-Europa aan de communisten nog altijd de voor rechten van een werkelijke democratie blijven toegekend. Maar keren wij van dit kort uitstapje terug tot het Marshall-plan. Tot het uiterste, zullen de communisten dit bestrijden, zoals gezegd. Daarvan heeft de „Komihform", het onlangs weer opgerichte communistische cen trum,, een actie op touw gezet, dat alle krachen, waarover beschikt kan worden co-ordineert. Via de communistische vijfde colonne in West-Europa zal een massa-aanval worden op touw gezet onder de arbeiderswereld. Dit schijnt de betekenis te zijn van het .protocol M", waarvan men de bewijzen in handen heeft gekregen. Natuurlijk is uit Moskou prompt de verzekering afgekomen, dat het alles leugen en bedrog is, zelfs wordt beweert, dat de V. St. het z.g. plan in elkaar gezet hebben! maar men weet langzamerhand wat dit waard is. Als voorpost was West-Duitsland uitgekozen en dit was niet zo mal be keken. Daar laat de voedselpositie im mers nog zoveel te wensen over af gezien van de vraag of de geallieerden dan ook de Duitsers zelve daarvan de directe oorzaak zijn dat in de alge mene- ontevredenheid een dankbare klankbodem was te vinden voor het communistisch wroeten. Voor zover de situatie echter reeds te overzien is, zal het plan van Moskou mislukken, daar de Duitse arbeiders in grote meerderheid niet van zins zijn zich voor het karretje .van Moskou te laten spannen, al hun grieven ten spijt. Reden te meer overigens voor de communistische machthebbers om in Oost-Duitsland de duimschroeven nog scherper aan te draaien, opdat daar de z.g. macht althans naar voren komt, al bestaat die volgens ..democratisch systeem" niet. Scherp houde men verder in het oog, wat elders zal plaatsvinden. En met name in Frankrijk en Italië. Daar mag toch ook in enigerlei vorm een her nieuwde aanval worden tegemoet ge zien van de communistische cellen. Vermoedelijk zal oi. Italië wel het eerst aan de beurt zijn, daar in Frankrijk de communisten juist weer een gevoelige nederlaag is toegebracht bij de samen stelling van het bureau der Nationale Vergadering, zodat enige1 verademing voor hen gewenst is. Te meer, waar de strijd in de vakbeweging voor de com munisten ook niet erg voorspoedig ver loopt! Aan de andere kant zit men inmid dels ook niet stil. Daar laat men geen twijfel bestaan, dat aan terugwijken niet wordt gedacht. Zie b.v. Grieken land. Amerika laat duidelijk doorsche meren, dat het desnoods met kracht van wapenen wil ingrijpen, zo het bols jewisme daar tot optreden zou over gaan. Het heeft dit voordeel, dat Mos kou weet, waaraan het toe is! De fout van 1933—1939, terugwijken voor de dictatuur, schijnt niet te zullen worden herhaald! Bezette gebieden blijven onder Nederlands bestuur De orders „Plaats rust" en „Staakt het vuren", zullen, aldus Reuter, he den door de Nederlandse en de Re publikeinse autoriteiten na de onder tekening van de wapenstilstand wor den afgekondigd. Nog werd medegedeeld, dat de repu bliek de positie van staat binnen het raam der Ver. Staten van Indonesië aanvaard heeft en wel in de vorm, zo als de Ver. Staten van Indonesië zullen worden georganiseerd op de grondslag van 18 staatkundige grondbeginselen, over welke grondbeginselen een infor mele overeenstemming tussen de beide bij de wapenstilstand betrokken partijen zou bestaan. Als een uitvloeisel van deze 18 grond slagen zou de souvereiniteit over het gehele grondgebied van Indonesië wor den uitgeoefend door Nederland, tot het tijdstip, waarop Nederland haar zal overdragen aan de Ver. Staten van In donesië. Aan alle deelstaten aldus Reuter zou een representatieve vertegenwoordi ging worden aangeboden in enigerlei voorlopige federale regering, gevormd voor de ratificatie ener grondwet voor de Ver. Staten van Indonesië. Tot aan de ontbinding van de Com missie v. G.D. kan door beide partijen het verzoek worden gedaan, dat de Com missie haar diensten zal blijven verle nen tot het bijleggen van geschillen, die zich gedurende de interim-periode moch ten voordoen. REGEN EN WIND. De Bilt verwacht tot morgenavond: Krachtige, nu en dan harde wind tussen Z.W. en West. Regen. Stijging van temperatuur. IS JANUARI Zon op: 8 uur; onder: 17.01 uur Maan op: 1138 uur (19 Jan.: EK.). Hoogwater te Katwijk te 8.06 en 20.25 uur (19 Jan.: 8.48 en 21.12 uur). WAPENSTILSTAND ONDERTEKEND Aan boord van de Renville is vanmorgen het wapenstilstands verdrag tussen de Nederlands-In dische regering en de Indonesische Republiek getekend. Het juiste tijdstip van de ondertekening was 8.25 uur Ned. tijd. De uit 10 artikelen bestaande wa penstilstands-overeenkomst voorziet in een „plaats-rust"-toestand op de grenslijnen tussen de Nederlandse en de Republikeinse strijdkrachten, zoals deze zijn omschreven in de officiële bekendmaking van de Indische rege ring van 29 Augustus. Dit komt neer op een standhouden in of nabij de huidige opstelling, waarbij dus alle door de Nederlanders tijdens de poli tionele actie op Java, Madoera en Su matra bezette gebieden, onder Neder lands bestuur blijven. Vet voor het Roergebied STAKINGEN ALLEEN DEMONSTRATIES. In besprekingen van deskundigen der Duitse landen, die te Dusseldorf zijn voortgezet, heeft men iets meer resul taat bereikt dan na de sombere toon op de voedselconferentie van Donderdag te verwachten was. De landen hebben toe zeggingen tot besprekingen ten bate van het Ruhrgebied gedaan. Om de regering van het land Noord-Rijn-West- falen in staat te stellen de stedelijke bevolking einde dezer maand enig vet te verschaffen zijn thans noodmaatrege len genomen. Daartoe zullen landelijke districten vooreerst geen vet meer ont vangen. De voedselcommlssie der vak bonden heeft te Keulen de eis gesteld, dat inzake voedselvoorziening alle macht aan de centrale te Frankfort wordt ge geven en dat voedselcommissarissen in de landen worden aangesteld. Het karakter van de reeks van sta kingen heeft zich niet gewijzigd. Overal zijn de demonstraties gekenmerkt door een merkwaardige discipline. De sta kingen duurden in de meeste gevallen slechts enkele uren en de arbeiders hebben overal het parool der matigend optredende vakbondleiding gevolgd om zo snel mogelijk weer aan de arbeid te gaan. Men is er zich evenwel van be wust, dat sterke stromingen aanwezig zijn, die drijven naar een algemene staking. In overeenstemming met de in het verdrag aangegeven linies, zullen gede militariseerde zones worden ingesteld. In afwachting van een politieke overeen komst, zal de verantwoordelijkheid voor rust en orde in deze zones berusten bij de burgerlijke politie van elk der par ty en. De politie-beambten mogen zich niet in de wederzijdse zones begeven, tenzij begeleid door een der militaire as sistenten van de Commissie v. G.D. cn een pohtie-beambte van de andere par tij. De drie leden der Commissie v. G.D., Van Zeeland. Kirby en Graham, zullen zich waarschijnlijk per vliegtuig naar Lake Success begeven, ten einde rap port uit te brengen aan de Veiligheids raad. Vermoedelijk zal ieder hunner via zijn eigen land reizen en zullen zij over 14 dagen weder bijeen zijn te Lake Suc cess. STAKING PUBLICATIE NED. MILITAIRE COMMUNIQUE'S. In afwachting van de ondertekening van de wapenstilstandsovereenkomst is aan Nederlandse zijde besloten het uit geven van de dagelijkse militaire com- muniqué's te staken. DE ATOOM-COMMISSIE DER VN. Na drie maanden niet te hebben ver gaderd, is de werkcommissie van de com missie der VN voor atoomenergie giste ren bijeengekomen, zy begon onmiddel- ïyk de geschillen tussen de Sovjet-gede legeerden en de meerderheid in de com missie te behandelen. Gromyko bleef op het standpunt staan, dat alle landen een conventie moesten tekenen, welke het bezit of het gebruik van atoomwapens verbiedt, alvorens een internationale contróle op de atoomenergie kan wor den ingesteld, De S.U. blyft eveneens op het standpunt staan, dat atoomfabrie ken* niet onder beheer hoeven te staan van een internationaal contröle-lichaam voor atoomenergie. Zy is echter bereid het beginsel van een periodieke inspectie te aanvaarden. Kom inform had de leiding Het Britse ministerie van buitenland se zaken heeft de tekst gepubliceerd van het „plan-Marshall", waarin ver vat zyn de plannen, die de Duitse com munisten zouden koesteren om stakin gen in het Ruhrgebied: te organiseren en het vervoer in. West-Duitsland. te desorganiseren. Nadere inlichtingen omtrent de bron van de tekst hebben het Foreign Office dieper dan tevoren overtuigd van de authenticiteit er van. In het document wordt verklaard, dat de komende winter de beslissende periode in de geschiedenis van de Duit se werkende klasse zal zyn. „zy zal door hardnekkige stryd en tezamen met ae werkende klasse m geheel Europa de sleutelposities in de productie ver overen. Deze stryd. heeft niet het be zetten van ministeriële posten ten doel, maaT van posities, die het uitgangs punt vormen voor de uiteindeiyke stryd voor de bevryding van het wereldprole- tariaat. De onontbeeriyke voorwaarde voor de op handen zynde uiteindelyke overwinning van de werkende klasse zyn de handhaving van discipline on der de kameraden en de niets ontzien de inschakeling van alle functionaris sen. Er moet geen twijfel over bestaan, dat voor het tot stand brengen van deze uiteindelyke overwinning alle wa pens van het- proletariaat worden ge bruikt. De Sovjet-Unie, waar het so cialisme gevestigd is, kan en zal deze strijd tegen de monopolistische kapl- talistLsohe machtén met alle middelen, die haar ter beschikking staan, steu nen." „Het communstische informatiebureau te Belgrado zal de gemeenschappelyke stryd van alle socialistische bewegingen in Europa coördineren. Hoewel de Duit- HJIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIillllllllllllllllllllilliy 1 VOOR DE VROUW Ten gerieve van onze lezeressen maken wij vandaag elders in dit Blad een begin met een nieuwe rubriek „Voor de Vrouw", waar- van de verschijning als gevolg van de nog steeds benarde papier- EE positie helaas voorlopig beperkt- moet blijven tot eens in de 14 dagen. Wy pryzen ons gelukkig mevr. M. Bêkkers-Zürcher, redactrice van het .Algemeen Handelsblad", bereid te hebben gevonden deze rubriek, omvattende alle zaken, welke de huisvrouwen in deze moeilijke tyden kunnen interesse- ren, niet alleen te verzorgen, doch ook te antwoorden op vragen, welke haar uit de kring onzer lezeressen mochten bereiken. Vragen op huishoudelyk gebied in de meest uitgebreide betekenis van het woord, kunnen by onze Redactie worden ingediend onder vermelding op de enveloppe: „Voor de Vrouw", waarna onze medewerkster het antwoord niet schuldig hoopt te blyven. Wy hopen, dat velen er gebruik van zullen maken. Red. „LD.". 51lllllllllilllilllllllllllllilllllllllllllllllllllllllllllillllllllllllllilrH se party neg geen lid is van dit bureau, heeft zij niettemin een sleutelpositie in de komende stryd. zy zal moeten vech ten om het centrum van de Europese productie: het Ruhrgebied. De werken de klasse van alle landen zal de nood zakelijke hulp verlenen. Het is de taak van de Duitse party om haar macht op niets ontziende wyze te gebruiken, overal waar hierdoor de beste resulta ten worden geboekt. Het voornaamste doel van de wlnterstryd is de aainval van de monopolistische kapitalisten, die zy door hun zo genaamde plan-Mars hall doen, te breken." De besluiten, waartoe de communis tische functionarissen „na rype overwe ging" zyn gekomen, zyn vervat in v^jf delen. In het eerste deel wordt gezegd, dat de cent-ra van de massastryd zyn: a. Het Ruhrgebied en zyn productie en b. De transportmiddelen in het Westen van Noord-Duitsland. Om tactische re denen is het noodzakelyk, dat kamera den-functionarissen niet ln de fronthjn van de uitbrekende stakingen zyn. Het Is echter noodzakelijk, dat de opstand der arbeiders tegelijk in de vervoers- en productiebedrijven plaats heeft-. De vakverenigingen van de transport- en metaalarbeiders zullen een reeks sta kingen houden. De party meet zich onder alle omstandigheden onthouden van directe deelneming. Zij moet er rekening mee houden, dat de militaire autoriteiten zullen trachten de party te liquideren. Het is daarom nodig 250 spoedig mogehjk een nieuwe organisa tie op te richten. Het cent-rum van de staking van transportarbeiders is Dortmund. Met het oog op eventuele transportreserves van de militaire autoriteiten, Ingescha keld ingeval van stopzetting van het spoorwegverkeer, is het van groot be lang de wegen te verkennen en met alle mcgeiyke middelen te trachten het vlot functionneren van de voorzienings diensten te verhinderen. De coördinatie wat de tyd betreft van de pogingen om de voedseltransporten te vertragen en de organisatie van wilde stakingen, die leiden tot verlies van productie, is het essentiële punt wan de operatie. De ka- De nieuwste foto van Prinses Margriet, die a.s. Maandag vijf jaar wordt. meraden Rau, Perleberg, Siegmund en Krajefski zyn in vooraf vastgestelde posities geplaatst. Het centrale uitvoerend comité zal een uniforme uitvoering geven aan de propaganda-agitatie. Deze heeft de vol gende oogmerken: a. Het plan-Marshall is een plan van de monopolistische kapitalisten der VS, dat slaverny beoogt, b. De stakingen in alle landen onder monopolistisch kapi talistisch bestuur zijn -tekenen van ver wording van de kapitalistische maat schappij en c. Een gestadige en voort durende ontwikkeling van de Oost-Eu- ropese economie onder bescherming van de Sovjet-Unie. Agitatiekaders zyn belast met het populair maken van een plebisciet en socialisatie van het Ruhrgebied'. Het rooster is als volgt: a. tot eind December: het tot stand brengen van een gemeenschappelyke basis van de Duitse sociaal-democratische en com munistische party voor het doen hou den van een plebisciet, b. tot het eind van Februari: een grondige organisa tie van stakingskaders en c. van het begin van Maart af: organisatie van algemene stakingen. Moskou biyft hardnekkig alles fanta sie noemen Wel een commissie van onderzoek Naar een woordvoerder van het Franse departement van buitenlandse zaken heeft meegedeeld, hebben de Britse en de Franse regering een ge meenschappelijk communiqué opge steld, waarin de belde landen verkla ren, dat zy thans de tyd gekomen achten overleg te plegen met de 14 andere aan het plan-Marshall deel nemende landen. Aan deze landen wordt voorgesteld, dat een Brits-Franse commissie van onderzoek hun hoofdsteden zal bezoe ken en een rapport zal opstellen van de resultaten, die tot dusver by de economische samenwerking en voor bereiding op het plan-Marshall zyn behaald. De woordvoerder verklaarde, dat de commissie van onderzoek haar aandaoht hoofdzakelyk zal wyden aan de vorde ringen, die zyn gemaakt met betrek king tot productie, geldsanering en in ter-Europese economie. Tevens zal de commissie de oprichting van een per manente organisatie van de 16 mogend heden bespreken. Zy zal evenwel geen besprekingen voeren over herziening van de in het rapport der 16 landen genoemde cyfers of over de voorwaar den, die de V.S. voor hun hulp zouden kunnen stellen. By de Frans-Britse besprekingen te Londen, aldus de woordvoerder, is het by eenroepen van een nieuwe conferen tie der 16 besproken, doch na overleg met de V.S. heeft men besloten, dat een commissie van onderzoek de voor keur verdiende en de zelfde resultaten zou kunnen boeken als een formele con ferentie. Dr H. M. Hirsohfeld, het hoofd van de Nederlandse delegatie voor het plan- Marshall, bevindt zich momenteel te Londen in verband met de daar ge voerde besprekingen. BINNENLAND. Voor de grote pluimveetentopnst-eliing van „Avicultura". ale op 23. 24 en 25 Jan. a.s. in de Houtrusthallen te 's-Gravenhage zal worden gehouden, hebben Frankryk en België leder met 600 nuipmers, Luxem burg met 180 nummers en Zwitserland met 80 nummers ingeschreven. In totaal worden er 6160 dieren op deze expositie verwacht, waarvan 1500 uit het buiten land. Aan mr. P. Lleftinck, minister van Financiën, is verleend het Grootkruis ln de Kroonorde van België. De Eerste Kamer zal Woensdag a.s., des middags te twaalf uur ln openbare vergadering bijeen komen Nadat de Waal voor Nijmegen de laatste dagen was gedaald. Is gisteren weer plotseling een sterke was Ingetreden. De Waalkade staat weer blank De politie te Meppel hield de poli tieke delinquent L. v. d. S. uit Munten dam, aan. HIJ was ontvlucht uit het kamp te Valkenburg, waarheen hij weer Is over gebracht. Verschenen is het voorlopige verslag der Tweede Kamer over de wetsontwer pen „Wijziging van de Surinaamse staats regeling" en „Wijziging van de Curacaose staatsregeling". Gistermiddag heeft de minister van Landbouw. Visserij en Voedselvoorzie ning. de heer S L Mansholt, te Middel burg de herverkavellngscommlssle Walche ren en de raad van beroep voor de her verkaveling geïnstalleerd. De Bussumse politie heeft de make- I laar J. H. M. K. Kerkellng aldaar gear resteerd onder verdenking van oplichting tot een totaal bedrag van circa f. 20.000 Bovendien wordt hij ervan verdacht zich goederen te hebben toegeëigend ter waar- 1 de van 7. 50.000, die toebehoorden aan Joden. De Rijkspolitie te Rysbergen heeft 1 op de Ryksweg by Breda een vrachtauto aangehouden van 'n beschuit- en koekfa- 1 briek te Rotterdam. Men vond tussen de I lading van ledige blscultbllkken, welke 1 naar ons land werden teruggevoerd, een aantal kisten met gesmokkelde radio-on derdelen ter waarde van enige duizenden guldens. De belde Inzittenden, personeels leden van de Rotterdamse firma, werden gearresteerd. Auto en lading zyn ln beslag genomen. Te 's-Gravenhage ls gisteren een nieuwe politieke organisatie opgericht: de „Nederlandse Volksunie" geheten. Deze wil geen nieuwe politieke beginselpartij zyn, maar streeft meer naar de samen- bundeling van de nationale kracht en I overtuiging ter bestrydlng van de mate riële, geestelbke en staatskundige gevaren 1 van deze tya. De Alg. Ned. Ver. voor Vreemdelin genverkeer heeft, op initiatief van do HollandAmerlka-iyn, een *30-tal direc teuren van Engelse relsbureaux uitgeno digd enige dagen in ons land door te bren gen. Zy zyllen Woensdag a.s te Rotter dam arriveren. De 14-Jarige P. G V uit Rotterdam werd op de Randweg door de locomotief van de stoomtram gegrepen en door de aangekoppelde wagens meegesleurd. Het slachtoffer overleed enkele uren na aan- l komst ln het ziekenhuis. In de a.s zomer zullen weer een groep verwanten van de Britse manschap pen, die by Arnhem zyn gesneuveld en 40 oud-strijders 14 dagen de gast van het Nederlandse volk zyn. Zy zullln met een luchtvloot overkomen. De Amsterdamse politie heeft de berg plaats gevonden, waar de Maandag 1.1. ge arresteerde Amsterdamse Inbreker zijn bult had verborgen. Deze bestond o.a. uit: 20 damesmantels en Japonnen, een tandem en flets, een radio, byouteriedoos met 18 kar. gouden horloge en armband, 2 bont- mantels en twee pakjes met distributie bescheiden. Zlin medewerker en heler, een metselaar, ls inmiddels gearresteerd. 1 De bonden van Ned. Herv. Jonge- 1 Ungs- en Meisjesverenigingen op Geref. 1 Grondslag zullen 6 Mei a.s. (Hemelvaarts- dag) een gecombineerde bondsdag houden ln de Beatrlxhal van het Jaarbeursgebouw te Utrecht. Het gemeentebestuur van Delft zal op Vrijdag 30 Januari a s„ de dag, waarop 300 Jaar geleden te Munster het vredes- 1 verdrag werd gesloten, een plechtige her- denklngssamenkomst houden ln de Nieuwe Kerk te Delft. De minister van O.. K. en W„ dr. Jos. Glelen, zal de herden kingsrede uitspreken. Roemenië en Bulgarye hebben een verdrag van vriendschap en wederzydse bystand getekend. Een commissie, welke een onderzoek heeft Ingesteld naar de oorzaak van de dood van koning Ananda Mahldol van Slam, op 9 Juni 1946, die nog maar een knaap was, heeft thans verklaard, dat de koning vermoord werd. De Sovjet-gedelegeerden ln de ge allieerde bestuursraad te Wenen hebben de Westelyke geallieerden tijdens de zit ting van gisteren ervan beschuldigd Oos- tenryk te maken tot een „militaire basis voor het Brits-Amerikaanse Imperialisme". De Britse plaatsvervangende commissa ris, generaal-majoor Wlnterton, voegde de Sovjet-gedelegeerden toe: „Ik vraag mij af wie de Sovjet-unie gebruikt om haar sprookjes te schryven". De Sovjet-ambassadeur ln de V. S., Panjoesjkln, heeft medegedeeld, dat de Sovjet-unie bereid is de besprekingen met de V, S. over de betaling van haar schuld uit hoofde van de leen- en pachtwet te hervatten. Deze schuld bedraagt 11.200.000.000 dol lar. t%rri Thoman Clark, procureur-generaal BUITENLAND, der V. S. heeft drastlscne contröle-maat- Joego-Slavië wil internationale conferentie OVER HERSTELBETALINGEN. Te Brussel wordt bevestigd, dat Joe go-Slavië het initiatief genomen heeft t-ot het beleggen van een internationale conferentie te Brussl, die 5 Februari zou moeten beginnen. Op deze confe rentie, waarvoor uitnodigingen zyn ver zonden aan Albanië, Australië, België, Denemarken, Egypte. Nederland, India, Luxemburg, Noorwegen, Nieuw-Zeeland, Tsjecho-Slowakye en de Unie van Z. Afrika, zou de tot op heden door het intengeallieerde bureau voor herstelbe talingen gevolgde politiek, vooral be treffende de verdeling van de herstel betalingen ondernemingen en koop- vaardyschepen, aan een onderzoek moe ten worden onderworpen. De conferen tie zou bovendien de klachten van bo vengenoemde landen over herstelbeta lingen moeten onderzoeken en het ge meenschappelijk standpunt van de le den der conferentie trachten te bepa len en kenbaar te maken. Men ziet: de groten ontbreken en ook Griekenland! Men meenit in gezaghebbende krin gen reeds te kunnen verklaren dat ver scheidene landen waarschyniyk zullen weigeren de uitnodiging te accepteren daar zy hierin een politieke manoeuvre zien. ONZE VERLIEZEN De regering maakt bekend, dat tot haar leedwezen in de afgelo pen week de navolgende verliezen zyn gerapporteerd: Kon. Marine: Mar. 3 N. Visscher (Z.M.). Ve- nendaal. Kon. Landmacht: Sold. Ie kl. A. J. Berenman, Rot terdam. Scrg. J. J. Kortekaas, Lisse. Sold. Ie kl. B. W. van Loon, Rot terdam. Sold. Ie kl. A. Steenhui sen, Vel- sen. Sold. Ie kl. G. B. te Winkel. Utrecht. Korp. J. Eu ving, Gees (gem. Oos- terhesselen (Dr.). Sold. Ie kl. J. Ottens Annen (gem. Anloo (Dr.). Serg. P. Arendse, Oost- en West-Souburg. Kon. Ned.-Ind. Leger: Chin. sold. 2e kl. Tjan O Thin, Ned.-Indië. Soend. sold. 2e kl. Asmltahad, Ned. Indië. Het Noorse koopvaardijschip „Sveln Jarl" ls ln de baal van Patras (Grieken land) op een myn gelopen. Negen perso nen worden vermist en vyftien zijn er gered. Generalissimus Stalin heeft Donder dag de Poolse premier Cyrankiewlcs en de andere leden der Poolse handelsdelegatie ontvangen. regelen goedgekeurd, die moeten verhln deren, dat vreemdelingen, die de V. S. als bezoeker betreden, aan revolutlonnalre acties deelnemen. I In samenwerking met de Jeugdbewe gingen van België en het buitenland zak het „centre International d'amltlé" (CIA) 1 deze zomer van 1 Aug. tot 1 Sept. In Bcl- gië een wereldjeugdkamp organiseren. HET AANTAL DODEN EN GEWONDEN IN PALESTINA. De Britse gedelegeerden by de V. N. hebben medegedeeld, dat sinds het be gin der woelingen in Palestina op 30 November tot 10 Januari 123 Britten ge wond of gedood waren, 769 Joden. 1069 Arabieren en 23 anderen. De cyfers wa ren gebaseerd op gegevens van de Pa lestijnse regering. Van de Britten werden 30 gedood, van de Joden 262 en van de Arabieren 295, terwyl van de overigen 14 werden gedood. BALORIGE VERDEDIGERS TE NEURENBERG. Alle verdedigers van de 12 directeu ren van Krupp. die in Neurenberg te rechtstaan, hebben uit protest tegen een beslissing van de eerste rechter, Edward Daly, de rechtszaal verlaten. Daly weigerde in te gaan op verzoe ken om een aantal getuigen te onder vragen. Alle 7 verdedigers zyn wegens „bele diging van het hof" gearresteerd.

Leidsch Dagblad | 1948 | | pagina 1