Voorstellen Commissie van Drie door Djokja aanvaard Geheim communistisch „protocol M" echt Waarschijnlijk ondertekening van mórgen het accoord WEERBERICHT De Van Moök- linie Voorlopig gunstige reactie te Washington Maar hoe zal de houding der Republiek zijn? De strijd om het Marshall-plan Met een enkel woord Guerilla-oorlog 'in Palestina 86ste Jaargang VRIJDAG 16 JANUARI 1948 t No. 26287) LEIDSCH DAGBLAD Directeur: J. W. Henny Hoofdredactie: B. W Menkhorst en J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f.3.90 per 3 maanden; 30 cents per week Telefoon Dir. en Adm.: 25041; Red. 21507 Witte Singel l, Lelden - Giro no.: 57055 Gistermiddag tegen 3 uur legde dr. Beel in de Tweede Kamer de volgende verklaring af: Hoewel er nog geen officiële mededeling door de Commissie voor Goede Diensten is gedaan, is er alle reden om aan te nemen, dat de voorzitter der republi keinse delegatie heden officieel heeft aanvaard het voor stel nopens de uitwerking van de wapenstilstand, als mede het voorstel, dat als basis zal dienen voor verdere politieke besprekingen, met welke voorstellen wij ons reeds hadden verenigd. Voorts, dat de wapenstilstand zeer waarschijnlijk Zaterdag a.s. door beide partijen zal worden ondertekend. Het verheugt de regering, dat de Commissie voor Goede Diensten dit reeds thans heeft weten te bereiken. Van verschillende zijden nog veel critiek (Van onze pari. redacteur). De heer Schouten (AH.) zeide zioh er over te verheugen, dat men tot het inzicht is gekomen, dat de plaats van de Republiek een gans andere is dan aanvankelijk werd gedacht. Daarmee is bewezen, dat de oppositie het juiste standpunt had ingenomen, vond hij en ook op andere punten had zij gelijk ge had, Zioh aansluitend bij de aan de militairen gebraohte hulde, zeide hy gaarne gezien te hebben, dat er wat meer over gezegd ware. Hierbij dacht hij speciaal aan de situatie, waarin de militairen dag en nacht hebben ver keerd. Ook over de militaire positie in het algemeen had hij graag wat meer gehoord. Zullen de plannen tot aflos sing gerealiseerd kunnen worden? Om trent d^ voorziening van het overheids apparaat in Inddë, met ambtenaren had: hij graag meer gehoord, ook in ver band met de corruptiegevallen. Deze voorziening behoeft alle aandacht. Ook de positie der Indische Nederlanders dient de aandacht te hebben. Spr. wil de een globaal overzicht hebben over de financiën. Kan er gesproken worden van voor uitgang aan de Oostkust van Suma tra, voor belangrijke dèlen van Java is er sprake van achteruitgang; er wordt nog gemoord, de onveiligheid neemt toe. Er moest z.i. goed gedocu menteerd feitenmateriaal z\jn over wat de republiek heeft gedaan en na gelaten. Over de deviezenposltie, wel ke zeer precair is wordt eveneens geen overzicht gegeven. Gezien de onaan gename ervaringen met de commis sie-generaal, staatsrechtelijk gespro ken, vreest spr., dat deze onaange naamheden zich ten aanzien van het collegiaal orgaan zullen herhalen. De heer Sohouten constateert een ontoelaatbare vermenging van opperbe stuur en algemeen bestuur bij de be voegdheden van het collegiaal orgaan en bovendien is er een vermenging van •het ambtelijk bestuur en de ambtelijke taak onder de lui tenant-Gouverneur- generaal. Het collegaaal orgaan dient niet bjj Kon. Besluit, maar bij de wet te worden ingesteld. Ook de interim regering behoorde z.i. bij de wet te zijn ingesteld. Zal de NederlandsIn- donesisohe Unie souvereiniteit heb ben? In de regering mist hij alle con cretisering daaromtrent. Deze Unie zal onder het Huis van Oranje staan, maar in strikte zin is er na het overlijden van H.M. de Koningin geen sprake meer van het Huis van Oranje. Nood zakelijk is zi. een nauwkeurige formu lering van wat de regering verstaat onder de Unie. Irreël acht hij het, dat de regeringsverklaring hardnekkig vast houdt aan de datum van 1 Jan. 1949. Verder betoogt de heer Schouten, dat door de toelating van de repu bliek het gif in het lichaam van de Ver. Staten van Indonesië wordt toe gelaten. Van de aanvang af had men moeten zeggen, dat met de republiek geen overleg gepleegd kon worden. In dit verband merkte hij nog op, dat duizenden en duizenden verlangen naar het einde van de terreur, waar aan zjj zich niet kunnen onttrekken, omdat zij in het gebied der republiek verblijven. De regering draagt hier voor de verantwoordelijkheid. De Vei ligheidsraad kan ook geen waarborg bieden, als de republiek haar troepen niet kan ontwapenen. De heer Romme (K.VP.) verklaarde voldaan te zijn over een aantal punten in de regeringsverklaring. Ook hij hul digde de troepen. Over de zorgen, die de ministers met de militairen, bespro ken hebben, wilde hij meer weten. Ook over de publicaties over een zekere moe heid bij de jongens, die er beu van zou- RUSTIG WEER. De Bilt verwacht tot morgenavond: Zwaarbewolkt met op vele plaatsen nevel of mist, doch hier en daar op klarend. Vrijwel overal droog weer. Weinig wind.«In het binnenland plaat selijk lichte vorst, overigens weinig ver andering in temperatuur. 17 JANUARI. Zon op: 8,41 uur; onder: 16.59 uur. Maan op: 11.26 uur; onder: 23,36 uur <19 Jan. EK.). Hoogwater te Katwijk te 7,26 en 19,43 uur. den zijn, wilde hjj meer weten.' Ver der wil hij nader geïnformeerd worden over de opzet der ontwerp-overeenkomst met Oost-Indonesië. Over het besluit tot het .staakt het vuren" verheugde hij zich, doch hij verklaarde gereserveerd te zjjn in zijn verwachtingen over de uitvoering, al hoopte hij dat de aan vaarding er van de definitieve afslui ting van een periode van destructie van republikeinse zijde zal zijn. Nadere ge gevens omtrent de demarcatielijn vond h{j gewenst. Verder wilde hij o.a. weten wat de regering bewogen heeft om een hoofd van een belangrijk departement als de heer Neher daaraan te onttrek ken voor een benoeming in een colle giaal orgaan. In dit orgaan valt z.i. op het& gemis aan gedifferentieerdheid. Uitbreiding tot vijf leden achtte hij ge wenst. De besprekingen werden om ruim zes uur geschorst tot des avonds halfnegen. AVONDVERGADERING. Eerste spreker was de heer Tilanus (C.H.), die zich begon af te vragen of er nog wel een grondslag aanwezig is voor overleg met de regeringspartijen of één harer. Hij was van oordeel, dat het in het belang van Indië en' Nederland hoog tijd wordt, dat de Indische kwestie uit de politieke sfeer gehaald wordt, Spr. achtte het onaanvaardbaar, als de Nederlandse troepen zouden komen te staan onder commando van degenen met wie zjj de grootste moeilijkheden gehad hebben. Voor de ambtenaren, die in In dië gedetacheerd zullen worden, zal de regering z.i. maatregelen moeten nemen, opdat zij eerlang hier weer aan het werk kunnen. Nadere inlichtingen omtrent de gedemilitariseerde zone in verband met de nieuwe demarcatielijn zijn noodzake lijk. Verder betoogde spr. nog, dat het onjuist is te verklaren, dat het oude koninkrijk niet in twee delen uiteenvalt. In de republikeinse regering bleef de heer Tilanus een groot gevaar zien. De heer De Groot (CP.N.) vindt dat de Veiligheidsraad tekort geschoten en de commissie van drie niet bemiddelend te hij .een zakelijke band en niet een persoonlijke. Door het projecteren van de republiek in de federatie wordt de duivel in huis gehaald, zei de heer Vonk, die ten slotte vroeg wat de staatscom missie voor de grondwetsherziening nog te beduiden heeft. De heer Joekes (Arb.) was van oor deel, dat de ministeriële reis van groot nut is geweest. Hij waardeerde de wijze, waarop de ambtenaren hun taak uitvoe ren.'Het plan om ambtenaren uit te kie zen voor uitzending naar Indonesië achtte hjj belangrijk en juist. Voortzet-» is opgetreden. Dat er vrijheid van wils- ting van het overleg met de republiek uiting in Indonesië zou zjjn,tbestreed de en de Malinostaten achtte spr. noodza- heer De Groot, die ten slotte de mening i kelyk. Een nadere verklaring over wat uitsprak, dat het program misschien ge dacht is als een bruikbaar verkiezings platform. De heer Vonk (Vrljh.) zeide te willen streven naar een hervorming van het koninkrijk in een vereniging van ge lijkwaardige delen onder de Kroon. Het voortbestaan van de culturele en econo mische banden tussen Indië en Neder land achtte hij in het belang van alle volkeren van het rijk. In de Unie wens- de regering wil ten aanzien van de Unie vond hij ook gewenst. Ten slotte be toogde de heer Joekes, dat de enige oa sis, welke kans geeft voor een opbouw, die allen toch wensen, die is, welke tot nog toe schematisch gelegd is Men moet zich z.i. onthouden van alles wat de zaak kan verzuren. Hedenmiddag komen nog een paar le den aan het woord en da» ^de minister. Dreigende voedsel-misère HET „PROTOCOL M". Een woordvoerder van het Britse ministerie van buitenlandse zaken heeft verklaard, dat zjjn ministerie gelooft, dat het z.g. „protocol M" het document dat de communisten in het Ruhrgebied leiding wil geven bU het saboteren van het plan-Marshall echt is. Het ministerie is tot die conclusie ge komen na kennisneming van berichten van de Britse autoriteiten in Duitsland over het protocol. De woordvoerder be vestigde, dat de Britse autoriteiten in Duitsland van het bestaan van het do cument afwisten reeds voordat het ge publiceerd werd in het onder Franse licentie verschijnend Berlljns blad. Het is aan de militaire autoriteiten In Duitsland om te beslissen welke maat regelen moeten worden genomen voor Zal C. v. G. D. blijven adviseren? Het nieuws, dat de Republiek de voor stellen van de Commissie voor G. D. tot het sluiten van een wapenstilstand heeft aanvaard, heeft te Washington een gevoel van grote verlichting teweeg gebracht. Hoge functionarissen hebben hun genoegdoening er over tot uiting gebracht. Het vertrouwen is gewekt, dat deze maal de overeenkomst tussen Nederland en de Republiek effectief zal blijken. Ook op de Nederlandse Ambassade bleek men zeer tevreden. Welingelichte kringen wisten mee te delen, dat volgens de aanvaarde voor stellen de Indonesische Republiek deel ^al hebben aan de voorlopige regering voor geheel Indonesië naast de verte genwoordigers van 10 andere autonome gebieden. Men verwacht, dat de voor lopige regering maximaal een jaar na de ondertekening van de nieuwe over eenkomst in functie zal zijn. Tenminste een half jaar en ten hoog ste een jaar na de ondertekening zal gelijk gemeld een plebisciet plaats hebben in alle autonome gebieden. Daarbij zal de bevolking vrijelijk kun nen beslissen aangaande a) het al dan niet blijven binnen de Federatie. In het laatste geval zullen directe be trekkingen met Nederfcnd door het gebied in kwestie worden onderhou den; b) het al dan niet permanent blyven van de uitgestrektheid van een autonoom gebied. Er zijn op het ogenblik bijv. drie autonome staten op Borneo, die mis schien ten slotte met groter succes tot één staat verenigd zouden kunnen wor den Ook zal de bevolking van een be paald gebied kunnen kenbaar maken, dat zij er de voorkeur aan geeft, dat hun landstreek zich bij een andere staat aansluit, dan waarvan zij nu deel uit maakt. Men is te Washington over het al gemeen van opinie, dat dit laatste punt de grote moeilijkheid zal kun nen vormen bij de practische samen werking met de Indonesische Repu bliek in de voorlopige regering. Men betoogt, dat de Republiek, daar volgens de nieuwe overeenkomst haar gebied beperkt blijft tot Java, in de komende maanden alle pogingen in het werk zal stellen om elders stem men te winnen, zodat het plebisciet tot uitbreiding van de Republiek zou kunnen leiden. Anderen geloven, Gat de Republiek van deze propaganda zal afzien, indien deze haar zou hinderen bij de bestrij ding van wetteloosheid of bij de bin nenlandse wederopbouw. Welvaart in de Republiek wordt als de beste propagan da voor de Republikeinse zaak be schouwd. p Men is in het "algemeen van opinie, dat de drie jeiders van de Commissie voor G. D. Java spoedig zal verlaten. De overige leden enz. zullen echter toezien op tussentijdse ontwikkeling en ten slot te op het plebisciet. Eventueel zal de Commissie arbitrage commissie worden. Voor het overige zal zij beide partijen blijven adviseren. Economische deskundigen te Wash ington geloven, dat de huidige ont- wikkeling gunstig is voor het opheffen van de obstakels, die vreemde credie- ten in de weg zijn gelegd. Men neemt evenwel e'en afwachtende houding aan. het geval dat de interne veiligheid wordt bedreigd, aldus de woordvoerder. Het document moet in de herfst van 1947 zijn opgesteld. Het noemt de win ter de beslissende periode in de geschie denis der Duitse arbeidersklasse en als doel van de strijd: de voorbereiding op de eindstrijd om de bevrijding van het wereldproletariaat. De tekst duidt op het bestaan van een tweede document, het „plan R", waarin bijzonderheden voor de actie in het Ruhrgebied vervat zouden zijn. De inhoud van „plan R" is evenwel nog niet bekend. Natuurlijk ontkennen de communisten de echtheid De voedselsituatie in West-Duitsland blijft precair. De vakverenigingensafge- vaardigden van de steden Duisburg, Muelheim en Oberhausen hebben tijdens een bijeenkomst te Bochum besloten heden gedurende 24 uur een algemene staking te houden, uit protest tegen de slechte voedseltoestand in het Ruhr gebied en het Rijnland. De mijnwerkers zullen niet aan de staking deelnemen, de arbeiders van de openbare werken en het vervoer wel. Leiders van vakverenigingen in de gecombineerde zone hebben voorts bij de ministers voor de voedselvoorziening voorstellen gedaan om tot een oplossing van het probleem te komen. Zo is voor gesteld het transport van kolen naar andere gebieden van de Brits-Ameri kaanse zone stop te zetten, indien deze gebieden geen voedsel voor de Ruhr zenden. Te Berlijn worden onderhandelingen met de Sovjet-autoriteiten gevoerd om de toevoer van voedsel uit de Sovjet zone te handhaven, nu zij besloten heb ben de vergunningen voor voedselauto's niet te verlengen. Tijdens een conferentie van leiders van Duitse vakverenigingert en andere Duitse persoonlijkheden heeft de voor zitter van het vakverbond in de Britse zone, Hans Boeckler, tegenover de Britse hoge adjunctcommissaris, Baraclough, verklaard, dat de Britten troepen zullen moeten gebruiken tegen stakers en plunderaars, indien zij de Duitse dien sten niet bijstaan in de strijd tegen de honger in het Ruhrgebied. De laatste zouden niet voldoende in staat zijn hun functies te vervullen. Baraclough verklaarde, dat het Duitse voorstel om steenkolen, die zich thans in het Ruhrgebied bevinden 1.700.000 ton in Denemarken en Nederland te ruilen voor voedsel en op deze wijze prioriteit aan het Ruhrgebied te verle nen, niet te verwezenlijken is. Van bevoegde Britse zijde wordt ver klaard, dat de eerste zitting van de ge allieerde bestuursraad sedert de confe rentie van Londen thans definitief op 20 Januari is vastgesteld. Op deze zit ting zal een laatste poging worden ge daan om overeenstemming met de Rus sen te bereiken inzake een voor geheel Duitsland geldend plan tot sanering. Lord Pakenham, de minister ver antwoordelijk voor hej; Britse bestuur in Duitsland, heeft verklaard, dat de Engelsen niet van plan zijn Berlijn te verlaten. De Britse regering werkt aan de eenheid van Duitsland, zo zeide hjj. Als iemand wat anders zegt, heb ben wü het recht te antwoorden: „U bent of slecht ingelicht of U verdraait de feiten. U bent gek of vals". Lente in aantocht! In Abbekerk werd reeds een tweetal lammeren geboren. Slaan wij de winter over dit jaar? Ook een militair aspect James Forestall, de Amerikaanse minister van defensie, heeft in de com missie voor buitenlandse zaken van het Huis van Afgevaardigden verklaard dat het doel van het herstelprogram voor Europa het voorkomen van oor log, is. Lodge (republikein) verklaarde, dat hij uit betrouwbare bron vernomen had, dat de Italiaanse communistenleider Togliatti de Franse leider der commu nisten Ducjos in November j.l. had medegedeeld, dat de Italiaanse com munisten het ministerie-de Gasperi in Maart of April aanstaande met geweld omver zouden kunnen weipen. Lodge vroeg in verband hiermede of het plan- Marshall dit zou kunnen voorkomen of dat andere maatregelen getroffen moesten worden. Hierop antwoordde Forestall, dat hij geen gedetailleerd antwoord op deze vraag kon geven. Hij verklaarde echter, dat de Italiaanse re gering een goede kans maakte met succes ddor de toestand heen te gera ken. Op de vraag of hij de versterking van het Franse en Italiaanse leger voor stond „om tenminste een eventuele staatsgreep te voorkomen" verklaarde de minister daarvan een voorstander te zijn, zolang de versterking niet op- BINNENLAND. Het Noorse s.s. „Arcturus". met aan boord de stoffelijke overschotten van de 10 leden der bemanning van het Noorse s.s. ..Skoghaug, die aan de Nederlandse kust zijn aangespoeld, is gistermiddag uit; Amsterdam vertrokken naar Stavanger. Een koe van de veehouder K. Boer te Roden heeft vier kalveren geworpen. ZIJ zijn echter dood geboren. Het ls niet waarschijnlijk, dat tegen de S.D.-er' Willemsen, die de president van het B()z. Gerechtshof te Amsterdam In verband met het aft^den van minister dr. G. W. M. Huysmins treedt als minister van Economische Zaken ad Interim op de minister van Landbouw en Voedselvoorziening, lr. S. L, Mansholt. Er is reden aan te nemen, dat de lnterlm- perlode slechts van korte duur zal zijn. Om misverstand te voorkomen wijzen wij er op. dat de zaak Vroom en Irrees- mann te 's-Hertogenbosch een absoluut op zichzelf staande N.V ls, niet te verwarren met die ln andere plaatsen van ons land. In de vacature van wijlen mr. J. C. A. M. van de Mortel te Tilburg ls benoemd verklaard tot lid der Eerste Kamer de heer Th. R. J. Wijers te Vught. Onder de persoonlijke leiding van de heeft aangevallen, voor dit feit een ge- 1 -^;aer^anhetv«keerswezen leneraal- rechtelijke vervolging zal worden Inge- directeur van net verKeerawezen,,generaai_ majoor A. H. Nljhoffheeft gistermorgen ai „aai iciueuue nguieu venuieu. uuiv lin doSto worlen "?EPeTOegd zun z«S gLSSgïï? Xtf'f«pl,»a,schlp ■XK ^..grootste deel der bureaubeamDten moet nog door de Bijzondere Raad van j Groote Beer plaats .Cassatie worden behandeld. De 39-Jarige kantoorbediende A. H. BUITENLAND uit de Kinkerstraat te Amsterdam wüde Volgens het Amerikaanse ministerie op de rijdende motorwagen van lijn 10 van handel zal met ingang van 1 Maart springen. Hij viel en raakte onder dë de uitvoer van niet-essentlële goederen uit baanschuiver van de bijwagen. Ten gevolge I de V. S. naar Europa beperkt worden ten van zijn zware verwondingen ls H. spoe- einde de Europese landen te helpen, hun dig overleden. dollarvoorraad te bewaren voor essentiële Gistermorgen ls onder grote belang- goederen, stelling H.M.'s torpedobootjager .Evert- Naar wij vernemen is de R A.F. Dins- sen" de haven van Den Helder binnen- dagnamiddag om 13 uur begonnen Helgo- gevaren. De oorspronkelijke bemanning land te bombarderen. Sinds dat tijdstip van de „Evertsen" ls grotendeels ln Indië trekken des middags en vooral des nachts perl heeft verklaard, dat de Italiaanse re- achtergebleven. Het schip was thans voor- Engelse bombardementsvliegtuigen over gering het vaste voornemen koestert her- Vijf gewapende mannen hebben een overval gedaan op de Ottman Bank te Nabloes ln Noord-Palestina. De directeur van de bank weigerde de sleutel van de safe to overhandigen, waarna de rovers het geld, dat de kassier onder zijn beheer had. meenamen. Bulten werden zij echter door een menigte Arabieren omsingeld. Twee van hen werden een aan In het partijgebouw der Chr -Dem. Unie te Berlijn heeft een soort paleis revolutie plaats gehad. Tien van de twaalf leiders van het hoofdbureau der /partij hebben onder leiding van prof. dr. Dovifat hun ambt neergelegd als protest tegen de nieuwe lijn, die de partij °P bevel der Russen ln de Sovjetzone ls Ingeslagen. De centrale der partij heeft hiermee vrijwel al haar leidende figuren verloren. Ook an hen werden gevangen genomen i de politie uitgeleverd. heeft ontslag genomen, daar het niet on der de door de Russen aangestelde partij secretaris wil werken. De eerste vier rijtuigen van een goe derentrein zijn door de Saarbrug by For- bach ln Frankrijk gestort, daar de brug door de overstromingen was verzwakt. De machinist verdronk; Vladimir Onianof. een vooraanstaand lid van de Bulgaarse boerenparty en een persoonlijk vriend "van Petkof, ls 'als vluchteling ln Turkije aangekomen. De Italiaanse eerste minister De Gas- gevat zou worden als het leggen van eeen omsingeling om enig land. Op de vraag of de V.S. al hun troe pen uit Europa zouden terugtrekken, Indien Frankrijk en Italië regeringen zouden krijgen, die Amerika onvrien delijk gezind zijn, antwoordde Fore stall, dat de V.S. niet anders dan door geweld tot terugtrekking zouden overgaan. „Indien dergelijke politieke gebeurtenissen zouden plaats vinden zouden wij eerder blijven". Forestall zeide te hopen, dat het Amerikaanse ministerie van defensie de taak zou worden toegewezen de verdediging van de hulpontvangcnde landen te coördineren, indien dit mogelijk zou zijn zonder inbreuk te maken op de souvereiniteit. Hij zeide, dat het plan Marshall niet bedoeld was om de beveiligingsstryd- krachten der landen te versterken, doch, dat hij bereid was mede te werken aan leder plan voor gecoördineerde mili taire samenwerking tussen de landen. Forestall sprak de wens uit, dat in het reglement voor de hulp aan Europa zou, worden opgenomen, dat zonder de toestemming van de VB. geen gelden uit het Marshall-fonds voor militaire doelen gebruikt zouden mogen wor den. In commentaar op de verklaring van de Amerikaanse onderminister van buitenlandse zaken Lovett, dat een nieuwe conferentie van de zestien Marshall-landen momenteel niet ge wenst geacht werd, heeft een woord voerder van het Britse departement van buitenlandse zaken verklaard, dat er geen sprake was van het bijeenroepen van een conferentie op een tydstip, waarop dit de Amerikaanse regering ongelegen zou komen. Men verwacht, dat in een uitnodiging van Groot-Brit- tannië en Frankrijk aan do overige veertien deelnemers in het plan Mars hall geen bepaalde datum genoemd zal worden voor een eventuele nieuwe conferentie. Wel is men het erover eens, dat ex perts in aangelegenheden van het plan-Marshall onmiddellijk moesten beginnen metde uitwisseling van ge dachten over de stappen die nodig zijn om de belofte tot wederopbouw in de eigen landen te vervullen. De experts zullen moeten overzien, wat tot nu toe gedaan is en wat nog te doen staat op het gebied van economi sche samenwerking, zoals het verlagen van tarieven en het verdelen van wa terkracht en dergelijke. Voorts zouden zy moeten nagaan wat gedaan moet worden in verband met het instellen van een permanente organisatie voor de uitvoering van het plan-Marshall. Grijpt steeds meer om zich heen „De slag om de nederzettingen", die thans 'in geheel Palestina ontbrand is, toont aan, dat het Arabische plan de campagne en de „sla-toe-en-loop-weg"- trfetiek van guerillatroepen nu vervan gen worden door grootscheepse aanval len op verspreide nederzettingen. Of schoon de Arabische leiders in het Ara bische hoge comité een dringend beroep op de strijdgroepen gedaan hebben om geduld te betrachten tot de zendingen gestandaardiseerde wapenen uit de aan grenzende Arabische landen zijn aan gekomen en opgeleide officieren en er varen guerillaleiders in Palestina hun posten betrokken hebben, hebben grote afdelingen gewapende Arabieren, die in de bergen zijn afgericht, een soort In- dianenoorlog ontketend, die ten doel heeft afgelegen Joodse kolonies weg te vagen. Met tanks en vliegtuigen toegeruste Britse troepen bewaken de Joodse neder zettingen in het heuvelterrein rondom Hebron. Volgens gezaghebbende kringen schij nen de verliezen als gevolg van de ge- namelljk bemand met marinepersoneel. Delfzyi. De scheepvaart ls gewaarschuwd stelbetallngen te verlangen voor de onge- "f" -„n dat gedemobiliseerd wordt of naar ons 10 myi uit de kust van Helgoland te biy- regeldheden te Mogadlsjoe ln Italiaans vechten aan beide zyden groot te zlJn- gedemobiliseerd land is overgeplaatst. 1 ven. De oefeningen zouden 72 uur duren.1 Somallland. Joodse kringen hebben bekend ge maakt, dat een bus jnet Arabieren te Haifa door Joden werd beschoten en vier Arabieren gedood en vier gewond werden. Aan dit incident ging een be schieting vooraf van een transport Joodse arbeiders, waarbij 2 Joden ge dood en 19 gewond werden. Voorts vie len Arabieren eveneens in Haifa een bus met Joden aan, met het gevolg, dat een Britse politie-agent, een Brits bur ger en 6 Joden gedood en 20 Joden ge wond werden. Het gehele verkeer in Haifa werd tot stllstahd gebracht. Mosje Sjertok, hoofd van de politieke afdeling van het Joods bureau, heeft in de commissie der V.N. voor Palestina een uur lang gesproken. Hij drong er by de commissie op aan, zo spoedig mogeiyk in Palestina een internationaal leger te vormen. Indien de V. N. een dergeiyke legermacht niet kunnen leve ren, aldus Sjertok, zal het Joodse leger er geheel alleen voor komen te staan. In dat geval zyn de voornaamste vraag stukken die van de uitrusting en van de financiering. Sjertok deed een be roep op de V. N. wapens ter beschik king te stellen voor wie de besluiten der V. N. ten uitvoer brengen en de leden- staten te verzoeken aan de Joodsa strijdkrachten uitrusting te verschaffen.

Leidsch Dagblad | 1948 | | pagina 1