PANDA EN DE MEESTER Nog 8 jaar mijnen in de Noordzee Maar 2-mijIsroute laugs kust is veilig DONDERDAG JANUARI Prinses Juliana sprak met gewonden AAN BOORD VAN DE „GROTE BEER" Het was een grote verrassing voor de manschappen aan boord van de Grote Beer, het hospitaalschip, dat gisteravond om halfzcs aan dc Java- kade te Amsterdam meerde, toen H.K.H. Prinses Juliana, vergezeld van Haar secretaresse mej. rar, Sneller, zich om zes uur over de kade begaf om aan boord van het schip te gaan. Een spontaan driewerf hoera van de soldaten galmde langs de loodsen. De prinses werd ontvangen door de directeur van het verkeerswezen, gene- raal-majoor A. J. Nijhoff. De prinses bezocht vrijwel alle afde lingen van het schip, waaronder de zie kenboeg en de psychiatrische afdeling. Over het algemeen riohtte H.K.H. zich tot de verzamelde manschappen, maar daarnaast sprak Zij af en toe ook tot een der zieken. Om kwart voor zeven verliet Prinses Juliana het schip weer. Minister Fiévez sprak de manschap pen toe. „Ik ben blij", zo zeide hy, „dat ik deze trouwe vaderlanders als eerste mag begroeten en ik ben ervan over tuigd, dat de maatschappij kerels, die getoond hebben dat zy het hart op de goede plaats dragen, gaarne in haar midden zal opnemen". Nederland en het Marshall-plan EEN AMERIKAANS OORDEEL. Het Amerikaanse departement van buitenlandse zaken heeft inzake de hulp aan ons land volgens het Marshall-plan o.m. opgemerkt, dat het herstelwerk hier tot nu toe indrukwekkend is ge weest, maar als de Nederlandse rege ring er niet in mocht slagen noodzake lijke maatregelen te nemen, ook met 1 betrekking tot de betalingen van en naar het buitenland, dan „lijkt toene mende controle der regering óp de bin nenlandse economie onvermijdelijk" en het verlies op uitzicht van de terugkeer naar een stelsel, dat wijde mogelijkhe den biedt aan het particulier initiatief, zou stellig leiden „tot vergroting der politieke spanning". In het departementale rapport wordt verder nog verklaard, dat de huidige economische staat van Nederland sa menhangt, met ae oorlogsvernietigingen, het wegvallen van de inkomsten uit In donesië en de aan de Nederlandse koop vaardijvloot geleden schade. Men ver wacht volgens het rapport, dat Neder land na de periode van het plan- Marshall voortdurend nog 250 millioen dollar per jaar tekort zal komen in de handel met de landen van het Westelijk halfrond. Het tekort aan staal zou het hui dige Nederlandse scheepsbouwprogram- ma kunnen vertragen, dooh indien dit programma afgewerkt is, zal het aan zienlijk bij kunnen dragen tot het op lossen van de moeilijkheden in de over zeese betalingen. Het rapport noemt als belangrijke bijdrage van Nederland tot het wereldherstel de ervaring van dit land als internationale handelsstaat, het gebruik van zijn havens ter verminde ring van vervoersopstopping en de ver groting van de landbouw- en zuivelpro- ductie. Vliegveld in Tripolis voor de Amerikanen VOOR GRIEKENLAND VAN BETEKENIS! Een woordvoerder van het Britse mi nisterie van buitenlandse zaken heeft medegedeeld, dat Engeland aan de V.S. vergunning heeft gegeven voor het tij delijk heropenen van het vliegveld te Mellaha nabij Tripolis. Het vliegveld zal dienen voor Amerikaanse transport vliegtuigen, In over het algemeen welingelichte kringen te Londen is men van mening, dat de V.S. met de heropening van dit vliegveld feitelijk de verbinding door de lucht met Griekenland en Palestina wil len verzekeren voor het geval Ameri kaanse manschappen betrokken worden in de strijd in deze gebieden. Volgens de woordvoerder van het Britse ministerie, die het feit bekend maakte, is de verlening van de vergunning af hankelijk van de uiteindelijke beslissing over de verdeling van alle voormalige Italiaanse koloniën, die in de loop van dit jaar door de raad van ministers van buitenlandse zaken of door de algemene vergadering der VN zal worden geno men. Van een onzer redacteuren). De recente scheepsrampen voor de Nederlandse kust, gevoegd bij de krachtige Noordwester, welke nu reeds weer enkele dagen in al zijn felheid op onze Noordzeekust beukt, hebben opnieuw de aandacht van velen wakker geroepen voor het mijnengevaar. Niet-ingewijden vragen -zich onwillekeurig aft of de Noordzee thans twee en een half jaar na de oorlog nog steeds niet van deze onheilbrengende projectielen is schoongeveegd. Riiim 95.000 mijnen nog op de bodem der zee Het was daarom een goede gedachte van het hoofd van de M.O.D., de kapi tein-luit. ter zee B. C. Mahieu, de pers eens een inzicht te geven van de „veilig heid ter zee", meer in het bijzonder van de situatie voor de Nederlandse kust. Voor wat dit laatste betreft liet onze zegsman al direct een optimistisch ge luid horen. Dank zij velerlei inspanning cn financiële offers is men er in ge slaagd, dat de gehele 2-mylsroute langs onze kust voor veilig gebied kan worden aangemerkt. Ook van de toegangskanalen naar alle belang rijke havens kan dit worden gezegd. Blijft men in deze 2-mijlszone cn iedere kapitein is van het bestaan van deze „gezuiverde" route op de hoogte dan kan het practisch uit gesloten worden geacht, dat er mij nengevaar dreigt. Inderdaad hebben er in de laatste weken enkele scheepsrampen, al of niet veroorzaakt door een mijnenexplosie, op de Noordzee plaats gevonden, maar reeds thans is vast komen te staan, dat deze rampen hebben plaats gevonden buiten de 2-mijlsroute. Slechts één ge val, en dan nog een twijfel-geval, heeft zich in de 2% jaar, welke ons ai weer van het beëindigen der vijandelijkheden scheiden, in de beveiligde zone voorge daan. Met het oog op Nederlands positie in het internationaal scheepvaartverkeer het zijn al weer de deviezen en het daarmede aandoen van onze havens is dit een factor van niet te onderschatten betekenis. Na deze geruststellende en zeker ver blijdende mededeling volgde er één van geheel andere strekking, welke ons in het begin wel wat verontrustte. PLM. 100.000 MIJNEN WERDEN GELEGD. Weet U, aldus deelde ons kapitein- luit. ter zee Mahieu mede. dat er tij dens de oorlog naar schatting pl.m. 100.000 mijnen in het Nederlandse Noordzeegebied zijn gelegd? Van dit aantal is thans 314% geruimd, v.n.1. in de 2-mijlsroute en de toegangs kanalen, zodat er ^ich nog altijd een slordige 95.000 mijnen op de bodem der zee bevinden. Dit aantal dient nog aangpvuld te worden met een 5400 torpedo's, welke zich eveneens „ergens" buiten de beveiligde route bevinden. Op grond van technische waarne mingen moet worden aangenomen, dat deze mijnen nog acht jaar ge vaarlijk blijven, zodat we eerst in 1956 zullen kunnen spreken van een geheel gezuiverde Noordzee. Zouden wij, gezien het resultaat van de laatste 2V2 jaar, al deze projectielen willen ruimen, dan hadden wij een vloot nodig van duizelingwekkende grootte en zouden wy onze financiële verplichtingen moeten getroosten, welke niet meer op te brengen zouden zijn. Reeds met het schoonmaken van één vierkante zeemijl is f. 11.000 gemoeid. In de toekomst zul len wij ons dan ook beperken tot het controleren van gezuiverde gebieden en het vervullen van speciale opdrachten. Op de begroting van 1947 is hiervoor een bedrag uitgetrokken, dat ons in staat stelt om vier mijnenvegers in exploitatie te houden. Hoewel de aanwezigheid van -zulk een groot aantal mijnen in de eerste Jaren nog altijd een gevaar zal blijven opleve ren, verklaarde kapitein-luit. ter zee Ma hieu ons nogmaals uitdrukkelijk, dat het gevaar mits de schepen maar in de aangegeven route blijven varen tot het minimum is gereduceerd. Zelfs staat ons land met België bovenaan voor wat de breedte (2 mijl) van deze vaargeul betreft. DRIJVENDE MIJNEN LEVEREN GEEN GEVAAR OP. Ook voor van hun ankers losge slagen mijnen in vele gevallen een gevolg van ruw weer behoeft men zich geen zorgen te maken, omdat deze juist door elk boeggolfje van het schip worden weggeslagen. Op grond hiervan neemt de admiraliteit voor varende schepen dan ook aan, dat deze losgeslagen mijnen geen ge vaar voor de schepen opleveren. Trouwens er is geen positief geval aan te geven van 'n schip, dat op een drijvende mijn is gestoten. Een belangrijke voorzorgsmaatregel tegen nlynengevaar, welke de laatste tijd ook wordt toegepast, is de z.g.n. „De- gausing-methode", waardoor het schip gedemagnetiseerd wordt. Hoewel het spr. bekend is, dat men in sommige kringen tegen deze schijnbaar kostbare toepas sing nog wat sceptisch staat, is hij van mening, dat de kosten in feite geen rol mogen spelen. Voor de „Willem Ruys". welke hiermede reeds is uitgerust, kostte dit f. 160.000, een bedrag, dat in geen verhouding staat met de totale bouwkos ten van het schip ff.25 millioen"). EEN WOORD TOT DE VISSERIJ. Een waarschuwend woord meende ka pitein-luit. ter zee Mahieu te moeten laten horen tegen de zeevisserij, die hoe wel er bepaalde buiten de 2 mijlsroute gelegen van mijnen gezuiverde visgebie- den zijn, zich toch nog altyd weer naar die plaatsen begeeft die als gevaarlijk bekend staan. Gelukkig maken zich hieraan niet alle vissers schuldig. Maar toch is 't reeds verschillende malen voorgeko men, dat vissers, die met hun vis tuig de bodem „afvissen", een mijn aan of in hun net krijgen. Er zijn er, die dan de grote onvoorzichtigheid begaan om met de zifch in hun tuig bevindende mijn in de geveegde 2- mijlszone te komen. En dit terwijl zulks zelfs is verboden. Het ligt voor de hand, dat zij op deze wijze onver antwoordelijk te werk gaan en een gevaar voor de scheepvaart kunnen opleveren. Kapitein-luit. ter zee Mahieu, die grote bewondering voor de vissers heeft: „Het zijn pracht kerels en zij hebben indertijd ook als mijnenopruimers uitstekend werk gedaan", acht het gewenst en zelfs nood zakelijk, dat komt er een mijn in hun tuig, zij hun net overboord gooien. Beter een net verspelen, dan risico's lopen. Ook verdient het in dergelijke gevallen aanbeveling om de Marine van een en ander in kennis te stellen, opdat even tueel maatregelen kunnen worden ge troffen. VISSENSTRATEGIE. Het is anders opmerkelijk, aldus voeg de kapitein-luit. ter zee Mahieu er lachend aan toe, dat ook de vissen een bepaalde strategie volgen. Hun „ver stand" zegt hen schijnbaar, dat zij om aan het net te ontkomen, juist naar die plaatsen moeten gaan, waar veel-mynen aanwezig zijn. Op een hem gestelde vraag of thans het strand en de duinen mijnenvrij zyn, deelde kapitin--luit. ter zee Mahieu nog mede, dat dit inderdaad het geval is. Tijdens het bezoek van 8 millioen personen in het vorig jaar heeft zich geen enkel myncnonge- val voorgedaan. Kapitein-luit. ter zee Mahieu besloot zijn interessante mededelingen, welke nog afgewisseld werden met een demon stratie over de werking van moderne zeemijnen, met te verklaren, dat met het oog op de kosten (60 veegdagen zouden nodig zijn) afgezien is van het organi seren van een grote zeevaartdag te Sehe- veningen, met landing aan de kust, zulks tor gelegenheid van het gouden rege ringsjubileum van H.M. de Koningin. Opvoedingsgesticht te Lichtenvoorde gedeeltelijk afgebrand ONDER DE PUPILLEN GEEN SLACHTOFFERS- Gisteravond te 10 uur brak, vermoe delijk ten gevolge van kortsluiting, brand uit in het Opvoedingsgesticht te Harreveld onder Lichtenvoorde in de Gelderse achterhoek. In dit ge sticht worden ongeveer 200 regerings- en voogdy-pupillen verpleegd door on geveer 40 broeders van de Congegra- tie van Onze Lieve Vrouwe van Zeven Smarten te Voorhout. Alle bewoners zijn ongedeerd uit het gebouw gekomen. Het gesticht is eigendom van de Cen trale Ver. van Kinderbescherming in het Aartsbisdom Utrecht en het Bis dom Haarlem te Den Haag, onderafde ling van de Sint Vincentius Vereniging. De brand ontstond in de rechtervleu gel van het complex. De brandweer uit talrijke plaatsen in de omgeving ver leende hulp, doch het middengedeelte bleek niet meer te redden, zodat de blussing zich tot de zijgebouwen moest bepalen. Men hoopte de linkervleugel waarin zich de kapel bevindt, te kun nen behouden. De pupillen werden bij eengebracht in een verderop gelegen gymnastieklokaal, onder toezicht van enkele broeders, ter voorkoming van ontvluchtingspogingen. VERWALTER VAN TWENTSE TEXTIELFABRIEKEN GEARRESTEERD. Op verzoek van het Bureau Opsporing Oorlogsmisdadigers is in Duitsland ge arresteerd, de Duitse doctor in de eco nomie Franz Reible, die gedurende de bezetting Verwalter is geweest bij ver schillend eTwentse textielfabrieken, wel ke eigendom waren van Joden. o.a. de N.V. Menko, N.V. Spinnerij Roombeek te Enschede en N.V. Spanjaard te Bor ne. Dr. Reible, die verdacht wordt van schillende Twentse textielfabrieken, wei- naar het Huis van Bewaring te Zwolle overgebracht. C.P.N. ONTSLAAT KOEJEMANS. „Onderhevig aan wankelmoedige stemmingen"., Het nieuw gekozen partijbestuur van de C.P.N. heeft de heer A. J. Koeje- mans, hoofdredacteur van „De Waar heid" uit zyn functie ontslagen. Tevens werd de heer Koejemans. die men geen „politiek leidende functie" meer wil la ten vervullen, verzocht zijn zetels in de Eerste Kamer en in de Provinciale Staten van Noord-Holland ter beschik king te stellen. De heer Paul de Groot zal als hoofdredacteur optreden, met naast zich, als plaatsvervangend hoofd redacteur. de heer F. Schopnenberg. Als motief voor het ontslag wordt onder meer aangevoerd dat „pg, Koe jemans in het bijzonder in de laatste tijd" onderhevig was aan „wankelmoe dige stemmingep". Men was van oor deel, dat „het gedrag van Koejemans voortkomt uit zijn gebrek aan politieke standvastigheid, alsmede uit een nei ging tot klein-bui-gefiijk individualisme, dat onverenigbaar is met de discipline en de organisatorische beginselen van de communistische party en de arbei dersbeweging." Ingezonden Mededeling op do pijnlijke plek, bettrljdt GRIEP VERKOUDHEID SPIERPIJN RHEUMATIEK ENZ. PIJNSTILLENDE WATTEN De rechten van de gedemobiliseerden OPEN BRIEF VAN N.J.V. AAN MINISTER-PRESIDENT., Het hoofdbestuur van het Nationaal Jongeren Verbond heeft zich tot de minister-president gericht met een open brief waarin o.m. gezegd wordt, dat aan gewonde, zieke en invalide mili tairen, die uit Indië in Nederland te rugkeren, een stuk ter tekening wordt voorgelegd, waarin zij verklaren hun verwondingen, ziekten of invaliditeit niet te hebben opgelopen in en door de militaire dienst, terwijl er pressie wordt uitgeoefend ter tekening van dit stuk, althans dat aan deze eenvoudige mensen de indruk wordt gegeven, dat zij dit stuk dienen te tekenen. Ernstig rijst de vraag, of wel afdoen de voorzien zal worden in de rechten, welke de gedemobiliseerden kunnen laten gelden. Het hoofdbestuur vraagt zich af. of de rechten van de gedemo biliseerden op huip der regering niet worden verkprt door de instelling van een Nationale Demobilisatie Raad. Deze Raad dreigt geschoven te worden tus sen de gedemobiliseerde en de regering, die deze raad zou kunnen gebruiken als een schild, waarop het rechtstreekse beroep der gedemobiliseerden op de regering afstuit. De gedemobiliseerden hebben recht op een rechtstreekse be handeling en de regering zal nooit haar verantwoordelijkheid mogen afschuiven op een ander lichaam, zo schrijft ge noemd hoofdbestuur. BRAND IN BIOSCOOP TE BRUNSSUM. Drie machines verbrand. Tijdens een voorstelling voor kinderen van de film „Het lied van Bernadette" in de Astoria-bioscoop te Brunssum brak gistermiddag brand uit in de filmcabine. De zaal was met ongeveer vijfhonderd jeugdige toeschouwers gevuld. Bij het bemerken van de brand stormden en kele kinderen onder het. geroep van „brand" naar buiten. De directeur van het theater wist echter erger te voor komen, zodat de ontruiming ordelijk en zonder ongelukken geschiedde. De operateur bleef op zyn post, hy 1 kreeg brandwonden in zijn gezicht. Drie machines verbrandden. Generaal Kruis tot Amerikaanse troepen in Duitsland FEUILLETON Mijnheer Melvil's ivonderlijke fantasie door W. H. LANE CRAUFORD 19) Christopher schudde zachtjes zijn hoofd. Het was een uiterlijk ridderlijke geste, maar Henry bedroog zichzelf. Het was normaal, dat Henry er van overtuigd was, dat Josephine's echtge noot, als zijn verliefdheid voor de we duwe over zou zijn, weer bij Josephine terug zou willen komen. Maar Henry wist niets van de aantrekkelijkheden van de dame in kwestie. En te oerde len naar de wijze, waarop Josephine over haar had geschreven, moesten die niet gering zijn. Josephine was in Hen ry's ogen, volmaakt. Voor hem was Jims ontrouw slechts verklaarbaar door een tijdelijke ab normaliteit-, tengevolge van zijn ziekte. Hij zag Josephine nog steeds zoals ze was, toen de foto, die op zijn tafel stond, gemaakt, was. Christopher had haar slechts" in haar rijpere jaren ge kend. Ei- was geen twijfel mogelijk, toen ze de frisheid van de jeugd had bezeten, moest ze zeer aantrekkelijk zijn geweest. Maar op het Ogenblik was ze dat, volgens hem, niet. De blos der jeugd was van haar wangen verdwe nen en wat ze er in de plaats voor had opgedaan, was te veel en te dui delijk; heur haar was van een tame lijk onmogelijke kleur; haar tanden waren tamelijk naar voren gegroeid en ze had duidelijke plooien onder haar ogen. Ze had nog steeds een slank, meisjesachtig figuur en ze was steeds zeer goed gekleed, maar ze was niet meer mooi. „Heeft ze je om raad gevraagd?" vroeg Christopher. „Neen, wat de scheiding betreft niet," was het antwoord, „ze is er onmiddel lijk mee begonnen en ze schijnt door te zetten." „Dus ze blijft in Zuid-Afrika?" „Neen, ze is van plan naar Enge land terug te keren, zodra de zaak aanhangig is gemaakt." Michael mengde zich opnieuw in het gesprek. „Je moet je maar niet te veel met de zaak inlaten." Hy had zich niet bepaald gelukkig uitgedrukt en Henry keek hem woest aan. „Ik bedoel, dat je er anders mis schien in betrokken zou kunnen wor den." Dit maakte de zaak niet beter en met een staalharde blik in zijn ogen, zei Henry koud en waardig: „Ik zal slechts doen, wat in het belang van Josephine's geluk is; dat is het enige, dat tolt, Josephine's geluk en anders mets." Michael haastte zich 't ermede eens te zijn, dat dit 't enige was, dat tolde. „Dat is een beproeving van mijn vriendschap," zei Henry met verhef fing van stem, „ik zal Josephine niet teleur stellen." De stilte viel opnieuw. Henry, met een uitdrukking van diepe melancho lie op zijn gezicht, bestudeerde zijn brief voor de zoveelste maal en Chris topher bestudeerde hem. Hy was er van overtuigd, dat Henry, verdoofd- door het plotselinge nieuws, de zaak niet helemaa-l zuiver zag. Hij kon niet anders geloven, dan dat Josephine's hef de voor haar trouweloze echtgenoot even hecht was als de zijne voor de vrouw, die hem elf jaar geleden zo lelijk had behandeld. Christopher dacht hier anders over. Hy twijfelde er niet aan, dat Josephine van haar man had gehouden, maar deze had zich haar liefde onwaardig getoond. Henry's lief de, die buitengewoon standvastige lief de, die de t-oets van haar ontrouw had doorstaan, moest haar nu wel als iets zeer bijzonders voorkomen. Zij had de ze eens versmaad, zou zij haar, nu zij de waarde er van beter dan ooit zou kunnen waarderen, opnieuw versma den? Dat zou ze niet. Ze maakte haast met haar echtscheiding, ze kwam zo spoedig mogelijk naar Engeland en ze zou met Henry trouwen zo spoedig ze vrij was. Ze zou hem trouwen met een zucht van verlichting, gelukkig in de bescherming van een liefde, die sterk en zeker was. Christopher voorzag de dag, dat hij alleen zou zijn; alleen met de foto van Cynthia, alleen met zijn dromen. Hij wist, hij had het altijd geweten, dat Cynthia eens tot hem terug zou ko men. Het zou nog vele jaren kunnen duren, maar het kon ook morgen zyn. Haar oude echtgenoot zou gestorven zijn, of misschien had hij haar in de steek gelaten, of misschien zij hem, het kwam er niet op aan, want zij zou Christopher nooit meer verlaten Hij wreef zyn ogen uit- en verdreef die dromen, die steeds terugkerende dromen en concentreerde zich op de nuchtere feiten. Michael zou met Betty trouwen en Henry met Josephine. Hij zou uit moeten kijken naar een flat in Londen, het enige wat hij nog 'had te beslissen, was in welk gedeelte van Londen en eigenlijk had hij, wat dit betrof, geen voorkeur. (Wordt vervolg." 48). De Sultan zat op zijn terras en koesterde zich in de warme zonnestra len. Hij was moe van het regeren en dommelde een beetje» Maar plotseling werd hij opgèschrikt door een fluitend geluid en toen hij opkeek zag hij het vliegende tapijt, voor zijn voeten dalen. „Salam aleikum!" groette Joris be leefd. Hij had zyn doek weer voorge bonden en veranderde zyn stem een beetje. „Hier is Uw vliegend tapyt te rug, verheven heerser!" vervolgde hij. ..Ik heb „Luister niet naar hem, Sultan!"riep Panda, naar voren springend. „Hy is..." „Deze jonge Panda werd er door U op uitgestuurd om 't kleed te zoeken!" zei Joris, Panda naar achteren duwend. „Hy heeft zyn plicht gedaan en liet NEDERLAND VERGEET NIET WAT ZIJ DEDEN! Gisteravond hield de chef van de Generale Staf, Luit,-Generaal mr H. J. Kruis, een toespraak voor American Forces Network in Duitsland, waarin hij o.a. zei-de,dat de Nederlanders al tijd grote waarde gehécht hebben aan de sterke banden, die hen met de Ver. Staten verbinden. Het Nederlandse volk zal nooit het belangTyke aandeel van de Ver. Sta ten in zyn bevryding vergeten, de oorlogskerkhoven in ons land te Margraten, Son en Molenhoek zijn droeve maar roemrijke monumenten, die voortdurend getuigen van de of fers, gebracht door uw volk, om ons te bevryden van de Nazi-tyrannie. Het Nederlandse volk doet nu zyn uiterste best de vrede te winnen. Dait is geen gemakkelyke taak, maar on danks alle moeilijkheden komen we er, aldus spr.. bovenop. Als er één natie is, die uit onder vinding weet, hoe een land in de war kan worden gestuurd en verwoest kan worden door gewetenloze dictatuur, is het de Nederlandse. Wy kunnen daar om de geweldige zwaarte van uw taak naar waarde schatten. Tegeiykertijd is er geen ander volk op de wereld, dat vuriger wenst, een normaal leven en de ware democra tie in Duitsland te zien terugkeren. Dat is nog een reden, waarom ik hoop, aldus generaal Kruis dat u ge sterkt door de steun, van een recht vaardige overwinning uw bel angry- ke zending met succes moge uitvoeren. „Eigenaardige toestanden" bij A'damse economische dienst. gevonden. Maar aangezien het op dit moment mijn eigendom is, reken ik er op, dat gij my zult willen schadeloos stellen, grootmachtig Heer! Ik heb het zelf gekocht, van een schurkachtig fa kir, die het van U had gestolen „Genoeg!" zei de sultan, tevreden glimlachend. „Ik zal U belonen! Volgt my!" SPRAKE VAN ERNSTIGE NALATIGHEID? Van bevoegde zyde wordt ons mede gedeeld, dat de procureur-generaal in Amsterdam, mr. dr. J. A. van Thiel, in overleg met de hoofdcommissaris van politie, kol. H. A. J. G; Kaasjager, aan de commissaris H. Dykstra enige weken geleden opdracht heeft gegeven een onderzoek in te stellen naar de juist heid van geruchten, die de ronde deden over „eigenaardige toestanden" bij de Economische Dienst van het Amster damse Hoofdbureau van Politie. Gedurende circa 6 weken vertoeft in dat bureau als arrestant de aan nemer V. uit Hilversum. De Amster damse recherche had deze V. aange houden op vermoeden, dat hy betrok ken is in een landelyk complot van handelaren in bonnen en textielpun ten. Een hoofdinspecteur van dezo economische dienst en enige recher cheurs zouden „in verband met het voortgaand onderzoek" V. meer dan eens hebben meegenomen in een auto cn hem dan in de gelegenheid hebben gesteld zijn vrouw tebezoeken, een cabaretvoorstelling bij te wonen of in een restaurant te vertoeven. Naar Commissaris Dykstra mede deelde, is het hem opgedragen onder zoek reeds ver gevorderd. Vast staat dat enig strafrechtelyk feit niet aan het licht is gekomen en aldus Commissa ris Dykstra het is zeer onwaarschijn lijk, dat dit by het voortgezette onder zoek alsnog zal gebeuren. Wèl kan ger sproken worden van ernstige nalatig heid, mogeiyk ook van schuld, doch ze ker niet van misdadige opzet. De huurverhoging bij samenwoning Bi/ WIE RUSTEN DE BEVOEGDHEDEN. By de onlangs van kracht geworden „huurprys-uitvoeringsbeschikking 1943" is aan de verhuurders het recht ver leend by gevallen van samenwoning de huren te verhogen. Voor woningwetwoningen ligt deze be voegdheid by het gemeentebestuur, dat de woningen in exploitatie heeft, terwyi zy voor woningen, in exploitatie by een woningcorporatie,'berust bij het bestuur dezer corporatie, zo deelt de afd. Voor licht ing van het Ministerie van Weder opbouw en Volkshuisvesting mede. De verkregen hogere huuropbrengst moet geheel ten goede komen aan het fonds, waaruit de kosten voor het on derhoud dezer woningen worden bestre den. Sportsplinters - De Hoornse Damclub (Alphen aaa den Ryn) viert 28 Januari haar derde lustrum. De heer L. Kramer hield gister avond voor de Leidse aquarium- en terrariumvereniging een lezing over „kunnen vissen uit verschillende landen in één aquarium te samen gebracht worden?" De Italiaanse Wielerbond heeft besloten, dat Italië alleen dan aan de ronde van Frankrijk 1948 deel zal ne men wanneer het evenals België met twee. ploegen mag inschrijven, één of ficiële en één die uit jonge beroepsren ners zou bestaan. De Nederlandse ski-kampioen schappen. welke zoals gebruikelijk we derom te Arosa zullen worden gehou- den, zijn vastgesteld op 4 en 5 Februari.' Er zal gelopen worden in een ren en tour klasse, zulks ter beoordeling van de wedstrydcommissie van de Neder landse Ski-Bond. De inter-league match Schotland —Ierland is met 30 door de Schotten gewonnen, rust 10. Er waren 40 50.000 toeschouwers. Nederlandse hardrijders naar St. Moritz vertrokken Gistermiddag vertrokken de Ne derlandse schaatsenrijders Lange dyk, Broekman, Huiskes en De Koning, ver gezeld van équipeleider ir. Van der Scheer, per K.L.M. naar Zürich. Ir. Van der Scheer was optimistisch gestemd, evenals Langedyk, die zei, dat de Nederlanders vooral in de Noren en Zweden geduchte tegenstanders zullen treffen. Op 31 Jan., 1, 2 en 3 Febr. zullen on ze hardryders op de klassieke afstan den, 500, 1500. 5000 en 10.000 meter in St. Moritz in het strijdperk treden. SKIËN. Geen Nederlandse successen in Vierlandenwedstrijd Te Muerren (Berner Oberland) be gon gisteren 'n Vierlanden ski-wedstrijd! in slalom en afdaling waaraan uitslui tend ploegen uit de z.g. lage landen deelnamen, te weten België, Engeland, Denemarken en Nederland, België won zowel de ploegwedstrijd voer heren als de heren-afdeling, ter- wyl de eerste vier plaatsen by de da mes-afdaling aan de Engelse vertegen woordigsters ten deel vielen. Nederland bezette in de ploegwed strijd de derde plaats voor Denemar ken. By de dames-afdaling klasseerde Freule Van Pallandt zioh zesde. Hans Gerschwiler onttroond EUROPESE KAMPIOENSCHAPPEN KUNSTRIJDEN. Niet de Zwitser Gerschwiler, wereld kampioen kunstryden 1947, maar de jeugdige Amerikaan Dick Button be haalde gisteravond te Praag het Euro pees kampioenschap kunstryden. De eindstand luidt: 1. Dick Button (Verenigde Staten) plaatscijfer .il (137.9 punten); 2. Hans Gerschwiler (Zwitserland) plaatscljfer 18 (184.42 pnt.); 3. E. Rada (Oosten- ryk) plaatsoijfer 20 (181.4 pnt.); 4. E. Kiralv (Hongarye) plaatscyfer 26 (176.38 pnt.); 5. J. Lettengaxver (V.S.) plaatscyfer 30 (174.02 pnt.).. De kampioenschappen werden voort gezet met de verplichte figuren voor dames. Aan het eind hiervan had de Canadese Barbara Ann Scott de lei ding. SCHAKEN. Keres waagt geen voorspelling In een onderhoud, dat een pers-ver tegenwoordiger had met de Russische schaakmeester Keres, antwoordde de laatste op een desbetreffende vraag.dat het onmogeiyk was te zeggen, wie van de zes deelnemers aan het tournooi om het wereldkampioenschap schaken, dat dit jaar zal worden gehouden, de meeste kans op de titel heeft. Het is alweer zo lang geleden, dat ik Euwe, Fine en Reshevsky in grote wed- stryden ontmoette en ik weet daarom zo weinig van hun tegenwoordige vorm af, dat ik moeilyk een favoriet voor de wereld-titel zou kunnen aanwyzen, al dus Keres. Slechts van de Russische kampioen Botwinnik heb ik verschillen de gegevens, vervolgde hy, o.a. dat hij in de partijen, die hy in de loop van de laatset jaren speelde tegen Euwe, Fine, Reshevsky, Smyslov en my zelf 58 procent van de mogelijke punten scoor de. Daarna volg ik met 53 procent. Al met al geloof ik niet, dat een der deel nemers aan- het tournooi om het we reldkampioenschap in staat zal zyn reeds tydens de eerste helft, die in Ne derland zal worden gespeeld, een min of meer beslissende voorsprong op de anderen te nemen. Eerder vermoed ik, dat de beslissing pas gedurende de laatste ronden zal vallen. Keres eindig de het onderhoud met de mededeling, dat de Sovjet Schaakbond reeds is be gonnen met het treffen van de nodige voorberediingen voor de tweede helft van de wereldkampioenschappen, die in Moskou zal plaats hebben, SCHAAKBOND VRAAGT HAAGSE GEMEENTERAAD FINANCIËLE STEUN. In dc vergadering der Haagse Ge meenteraad van 19 dezer zal een voor stel behandeld worden om ten laste der gemeente deel te nemen in het mogelijke nadelige saldo van het in Maart te houden eerste gedeelte van het tournooi om het wereldkampioen schap schaken, tot een bedrag van ten hoogste f. 25.000. In de toelichting van B. en W. op het voorstel om een garantie van 25.000 gulden te verlenen, wordt o.m. gezegd: het bestuur van de KNSB hee^t het voornemen dit tournooi te 's-Graven-. hage te doen plaats vinden, mits de ge meente zich garant zou willen stellen voor het mogelijk tekort, dat het tour nooi zou kunnen opleveren. Op de door het bestuur ingediende begroting zyn de uitgaven geraamd op f. 50.930.aan ontvangsten wordt ver wacht f. 16,500— en aan bijdrage van de KNSB. van handel eh industrie, rijk, provincie enz. f. 29.000.samen f. 45.000, zodat de begroting een ongedekt tekort aanwyst van f.5 430.Hoewel het be stuur van de KNSB er naar zal stre ven, dat ook dit tekort wordt gedekt, heeft het verzocht #et maximum be drag der garantie op f. 25.000.te stel len, ten einde de KNSB, die niet over voldoende liquide middelen beschikt, in staat te stellen de voorbereidingen van het tournooi te bekostigen. Gezien het grote belang van dit tour nooi voor de Residentie, mede in ver band met haar 700-jarig bestaan, oor delen B. en W., dat het wenselyk en gerechtvaardigd is onder n&der te stel len voorwaarden de gevraagde garantie te verlenen.

Leidsch Dagblad | 1948 | | pagina 2