Minister Vos over zijn taak De strijd om het Marshall-plan WEERBERICHT Begroting Verkeer en Waterstaat De nieuive bonnen Philips slaat vleugels verder uit Fabricatie tele-cumunicatie-apparaten geconcentreerd Met een enkel woord 86ste Jaargang DONDERDAG 15 JANUARI 1948 No. 26286' LEIDSCH DAGBLAD Directeur: J. W. Henny Hoofdredactie: B. W. Menkhorst en J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f. 3.90 per 3 maanden; 30 cents per week Telefoon Dir. en Adm.: 25041; Eed. 21507 Witte Singel 1, Leiden Giro no.: 57055 Truman waarschuwt tegen inflatie f „Indien het inflatiegevaar niet kan worden bezworen, bedreigt een ernsti ge economische depressie de Verenig de Staten." Aldus waarschuwt presi dent Truman in zijn jaarlijkse eco nomische boodschap aan het Congres, waarin hü zegt, dat de economische ineenstorting met vernietigende kracht zal komen, indien het Amerikaanse volk de zaak op haar beloop laat. Een dergelijke depressie zou veel meer schade toebrengen en zou de regering tot veel dieper ingrijpen in het economische leven noodzaken, dan de maatregelen, nodig om een dergelijke ramp te voorkomen. Truman deelde mee, dat er ln 1947 gemiddeld 58 millioen mensen in het productieproces werkzaam waren en dat de productie naar schatting een waar de van 237 milliard dollar bereikte, ver geleken met 204 milliard in 1946. De uitgaven van de verbruikers bedToegen daarentegen 3.5 milliard meer, dan het gedeelte van het inkomen, dat voor de aankoop van verbruiksgoederen is be stemd. Het verbruikers-inkomen bereik te in 1947 het hoge peil van 1264 dol lar per persoon per jaar, vergeleken met 1074 dollar in 1946, doóh de koop kracht van de verbruikers-dollar is met bijna acht percent gedaald. Eind 1947, zo waarschuwde Truman, bewogen prij zen en lonen zich op gevaarlijke wijze in opwaartse richting. Als drie voornaamste doelen voor 4& noemt de president: 1. Het tot staan brengen van de inflationistische ten dens^. Handhaving van zo gTOOt mo gelijke werkgelegenheid (60 millioen mensen), het bereiken van een maxi male productie en aanpassing van prijs- en inkomstenstructuur, met het doel de inflationistische spiraal tot staan te brengen zonder werkloosheid op grote schaal. 3. Het leggen van stevige grondslagen voor het Amerikaanse eco nomische leven. Ten slotte wijst Truman er op, dat, tenzij het Amerikaanse volk zich zelf beperkingen oplegt, de prijzen met sprongen omhoog zullen gaan. Hij aoet een dringend beroep op het Congres om zijn anti-inflatieprogramma te aan vaarden, waarin controle op lonen en prijzen en rantsoeneringsmaatregelen vervat zijn. Functionarissen van het Amerikaanse departement van buitenlandse zaken hebben nieuwe bijzonderheden over het plan-Marshall gepubliceerd. Naar zij mededeelden, is voorlopig besloten, dat de hulp aan Griekenland en Oostenrijk uitsluitend in de vorm van subsidies en de hulp aan Fr ank- Franse communisten verliezen de strijd OM HET BUREAU VAN DE ASSEMBLEE. De Franse nationale vergadering is gistermiddag weer onder voorzitterschap Van de oudste afgevaardigde Cachin (comm.) bijeengekomen om over te gaan tot de verkiezing van haar bureau. Er werd direct al levendig gediscus sieerd. Beide partijen hielden vast aan haar standpunt, waarbij de communisten werd toegevoegd: „Uw leden, die voor het bureau zijn voorgesteld, zijn geen secretarissen van de assemblée, maar van de communis tische partü". Robert Lecourt (MRP) diende een motie in, volgens welke de oudste af gevaardigde niet het recht had, zyn oordeel uit te spreken over de lijst van candidaten voor het bureau en de lijst moet worden opgehangen. Deze motie werd aangenomen, waar na de bijeenkomst werd verdaagd. Bij de hervatting van de vergadering werd de oppositie tegen de lijst van candidaten. geformuleerd door de com munisten, met 387 tegen 182 stemmen afgewezen. Cachin verklaarde daarop, dat hij weigerde een onvolledige lijst voor te lezen en verliet de voorzitters zetel. De communistische afgevaardig den verlieten hun zetels, de andere bleven. De vergadering werd voortgezet onder voorzitterschap van Violette (radicaal socialist), die op één na de oudste af gevaardigde is. Violette proclameerde daarop de lijst en verklaarde dat het bureau van de assemblée voor de hui dige zitting is samengesteld. NAZI-ACTIVITEIT IN OOSTENRIJK. De Oostenrijkse minister van binnen landse zaken, Helmer, heeft in het parlement een volledig verslag uitge bracht over de ontdekking van Nazi- oomplotten, die geleid heeft tot arres tatie van meer dan tweehonderd per sonen. Helmer zeide, dat de Nazi-leiaers in de jaren van hun internering hun macht over jongere en onsohuldiger mannen hernieuwd hadden en een or ganisatie gevormd hadden de Nazi denkbeelden ten uitvoer te brengen Hij gaf een beschrijving van een der organisaties, die haar financiële mid delen uit de zwarte handel betrok en onder andere handelsverenigingen als dekmantel voor haar activiteit ge bruikte. WIND UIT VERSCHILLENDE RICHTINGEN. Wisselend bewolkt met tijdelijk regen. De Bilt verwacht tot morgenavond: Vooral in het Noorden van het land later wat kouder. Wind zwak tot matig uit uiteenlopende richtingen 16 JANUARI Zon op: 8.42 uur; onder: 16.58 uur. iMaan op: 11.14 uur; onder: 22.25 uur (19 Jan. E.K.). Hoogwater te Katwijk te 6.50 en 19.03 uur. ryk, Italië, Nederland, België, Luxem burg, Denemarken, Groot-Brittannië en IJsland deels in de vornj van subsidies en deels in de vorm van credieten zal worden verstrekt. Van de andere lan den, die voor Amerikaanse hulp in aan merking komen, zullen Ierland, Zwe den, Noorwegen uitsluitend leningen ontvangen, terwijl Zwitserland, Portu gal en Turkije voor de ontvangen goe deren in contanten zullen moeten be talen. De onderminister van buitenlandse zaken der V.S-, Robert Lovett, heeft verklaard, dat de regering der V.S. ge kant is tegen een hernieuwde bijeen komst der zestien landen die ter Pa- rijse conferentie aanwezig waren, zo lang niet vast staat, in welke vorm het plan-Marshall tenslotte goedgekeurd zal worden. Staat vordert vliegveld Twenthe Naar wij vernemen, zal de Staat thans het vliegveld Twente vorderen op grond van de algemene vorderingsrege ling 1944. Deze regeling bevat, voor wat de schadeloosstelling aangaat dezelfde bepalingen als die, welke gelden bij een normale onteigening door de wet. WAPENSTILSTAND OP JAVA? Naar Reuter uit betrouwbare bron te Batavia verneemt, zal de Commissie voor Goede Diensten hedenmiddag te Djokjakarta een communiqué uitgeven, waarin wordt bekend gemaakt, dat wa penstilstand is bereikt tussen de Nederlanders en de Republikei nen. Het Westen heeft twee vliegvelden nodig (Van onze parlementaire redacteur) Gisteren is de Tweede Kamer van één uur tot klokslag halfzeven bezig ge weest met de begroting van het Depar tement van Verkeer en Waterstaat; ze is in de afd. Rijkswaterstaat blijven ste ken. Vermoedelijk zullen de besprekin gen hierover eerst volgende week wor den voortgezet. De heer Posthumus (Arb.) vroeg of er wel voldoende gelegenheid wordt gege ven voor nieuwbouw ten behoeve van de binnenvaartvloot. De heer Algera (AH.) pleitte o.a. voor verbetering derspoorwegverbindingen met het Noorden. De heer De Ruiter (C.H.) wilde de wegcontrole geheel overlaten aan het politle-apparaat, waardoor z.i. tevens bezuiniging bereikt zou worden. Minister ir. Vos, de grote betekenis van het vervoer in de nationale econo mie erkennend, verklaarde als taak op langere termijn voor zijn departement te zien het leggen van grondslagen voor een goede ontwikkeling van de verschil lende takken van vervoer. Spr. zeide, dat hy aandacht zal geven aan handhaving van het rijverbod op Zondag. Wat de vrijheid in de keuze van vervoermiddel aangaat, meent de minister, dat de ver laders moeten worden opgevoed in deze Het ereteken voor Orde en Vrede, dat dezer dagen bij KJ. is ingesteld, en dat zal worden toegekend aan militairen die na 3 Sept. 1945 ten minste drie maan den werkelijke dienst in de tropen heb ben Verricht. De kleuren van het lint zijn rood-wit-blauw-wit-rood. zin, dat zij het meest efficiënte vervoer middel kiezen. Het opleggen van dwang in deze brengt mede. dat een heel ap paraat moet worden opgebouwd. Over de regeling van schadevergoe ding wilde spr. zich thans niet uitla ten; hy aarzelde te zeggen, dat er een algemene regeling moet gemaakt wor den. Naar 's ministers inzicht zal het moeten komen tot streekvervoeronder- nemingen. Aan wie dat vervoer wordt opgedragen zal afhangen van de vraag wie zich in de eerste instantie daar voor aanmelden. Op de alsdan te ne men maatregelen is beroep mogelijk. Het automatisch verstrekken van ver gunningen voor eigen vervoer achtte spr. niet mogelijk. De spoorwegen acht spr. voor het ver voer van steenkool onmisbaar. De mo gelijkheid van invoering van een gezins tarief zal spr. voorleggen aan de spoor- wegraad. De binnenvaart wordt betrokken in de komende wet tot regeling der oorlogs schade. Na de replieken ging de Kamer over tot de behandeling der verschillende af delingen van de begroting. De heer Beernink (C.H.) opperde bezwaren te gen de verhoging met f. 5.000 van de post voor onderzoek naar scheepsram pen op de binneriwateren, welke verho ging de minister nodig vond voor een aparte secretaris. Een der 7000 departe mentsambtenaren kan dit werk best doen. vond de heer Beernink, die een amendement indiende om de post van f. 15.000 te verlagen met 5.000. Over dit amendement zal worden gestemd. De minister verklaarde ten aanzien van de verhouding Nederland—België, dat alles gedaan moet worden voor goe de samenwerking, waarbij de Westelijke havens worden bevorderd. Spr. gaf te kennen, dat het vraagstuk van het Duit se achterland hem zeer ter harte gaat; bijzondere aandacht hebben de Duitse uitzonderingstarieven. Nadat de begroting van het scheep vaartfonds z.h.st. was goedgekeurd, kwam de afd. burgerlijke luchtvaart aan de beurt. De heer Algera (A.R.) bleek bevreesd, dat er te veel grote vliegvel den komen; hij was er bezorgd over, dat het vliegveld Eelde overbodig zou wor den en hij vroeg voorts de aandacht voor de Waddeneilanden. Wijzende op het onttrekken van cul tuurgrond aan het gebruik door het aan leggen van vliegvelden vroeg de heer De Ruiter (C.H.) of Waalhaven niet meer kan worden gebruikt. De minister merkte o.a. op, dat Eindhoven als uitwykhaven voor het internationale verkeer is aangewezen; een dergelijke haven moet er in het Oosten wezen. Met één luchtvaartter rein in het Westen kan z.i. niet wor den volstaan; het zal per se nodig zijn er tw'ee vliegvelden aan te leggen. Waalhaven te gebruiken is volslagen onmogelijk. Het kan ook niet als vlieg veld bestemd worden. Het terrein kan voor andere doeleinden bestemd wor den, zodat het niet verloren is. Beek kan niet gemist worden en ook andere kleine vliegvelden hebben hun bete kenis. De minister zegde een onder zoek inzake de Waddeneilanden toe. Inzake Leeuwarden is nog overleg gaande. De vraag of ten aanzien van Twenthe vergoeding of vordering zal worden toegepast, zal spoedig bespro ken worden. Ten slotte deelde hij nog mede, dat het vliegveld Eindhoven, dat in gebruik was gegeven aan de Engelsen per 1 Februari geheel in Ne derlandse handen komt. De betrokken afdeling werd daarna goedgekeurd. De Duitse moeilijkheden ACTIE DER COMMUNISTEN. De vakverenigingsleiders van de elf grootste steden in Noord-Rynland- Westfalen, dat het Ruhrgebied, het Rijnland en Westfalen omvat, zijn te Duesseldorf bijeengekomen om de voed seltoestand en maatregelen te bespre ken, waardoor de huidige crisis kan worden opgelost. Zij hebben van de autoriteiten de toe passing van de volgende, maatregelen geëist: het openen van onderhandelin gen met Denemarken en Nederland over het ruilen van steenkool tegen levens middelen, versterking van de bevoegd heden ten aanzien van de levensmidde lenvoorziening van de bizonale organen te Frankfort, het stopzetten van de steenkoolleveringen aan de andere Duitse staten, indien deze niet het be loofde voedsel leveren. Ten slotte moe ten de boeren verplicht worden bepaalde hoeveelheden vlees te leveren. Naar het Franse persbureau AJJ. meldt, heeft de Duitse communistische partij haar functionarissen opdracht gegeven stakingsbewegingen te organi seren voor een algemene staking ln Februari en Maart. Kurt Schumacher, de leider van de sociaaldemocratische partij ijl Duits land, heeft de politiek der communisten in Duitsland aangevallen en het door de communisten georganiseerde Duitse volkscongres, dat 17 Januari te Bremen geopend wordt, een ontkenning van ware democratie genoemd. Hij verklaarde, dat de sociaaldemo cratische partij in Duitsland haar steun niet kan geven aan een in Oost en West verdeeld Duitsland, en sprak de hoop uit, dat een volgende conferentie van ministers van buitenlandse zaken, door Duitse vertegenwoordigers bijgewoond, een oplossing zou vinden. Een communistisch plan om de in dustrie van het Ruhrgebied te ver lammen, als onderdeel van een samen gestelde aanval op het plan-Marshall, is in het Ruhrgebied ontdekt, aldus zelfs het avondblad „Der Kurier", dat onder Franse licentie te Berlijn ver schijnt. In een bericht uit Dortmund gaf „Der Kurier" enkele bijzonderheden van wat in communistische kringen „plan M" genoemd zou worden en haalt enkele passages aan van „het oorspronkelijke plan". Het voornaamste punt zou een win teroffensief zyn om „de aanval van het monopolistische kapitaal en het impe rialistische plan-Marshall te breken". De Kominform zou belast zijn met de coördinatie van de strijd van alle socia listische bewegingen in Europa tegen het plan-Marshall. Voor het tijdvak van 18 t/m 31 Janu ari 1948 geeft elk der volgende bonnen recht op het kopen van: Bonkaarten KA, KB, KC 802 121 melk: 4 liter melk. 124 melk: 6 liter melk. 125 melk: 6I2 liter melk. 126 vlees: 100 gram vlees. 127 vlees: 300 gram vlees. 128 boter: 250 gram boter of margarine of 200 gram vet. 129 boter: 250 gram margarine of 200 gram vet. 146 algemeen: 100 gram kaas of 125 gram kortsl. kaas. 148 algemeen: 1600 gram brood (geldig t/m 24 Januari a.s.) 149 algemeen: 400 gram brood of 1 rantsoen vermicelli e.d. (geldig t/m 24 Januari a.s.) 133 reserve: 200 gram kaas of 250 gram korstl. kaas. 134 reserve: 800 gram brood (geldig t/m 24 Januari a.s.) 136 reserve: 400 gTam brood (geldig t/m 24 Januari a.s.) Bonkaarten KD, KE 802: 624: melk: 10 liter melk. 625 melk: 11 liter melk, 626, 627: vlees: 100 gram vlees. 628 boter: 250 gram boter of margariné of 200 gram vet. 629 boter: 125 gram margarine of 100 gram vet. 648 algemeen: 400 gram brood (geldig t/m 24 Januari a.s.) 649 algemeen: 400 gram brood of 1 rantsoen vermicelli e.d. (geldig t/m 24 Januari) a.s.. 633 reserve: 400 gram brood (geldig t/m 24 Januari a.s.) 635 reserve: 100 gram kaas oi 125 gram korstl. kaas. Bonkaarten MA, MB, MC, MD, MF, MG MH 802 (bijz. arbeid a.s. moeders en zieken) 1043 brood: 800 gram brood. 1048 boter: 250 gram boter of marga rine of 200 gram -vet. 1042 margarine: 250 gram margarine of 200 gram vet. 1044 kaas: 200 gram kaas of 250 gram korstl. kaas. 1049 eieren: 5 eieren. 1047 melk: 5 liter melk. 1041 vlees: 300 gram vlees. 1046 vlees: 200 gram vlees. Bovengenoemde bonnen kunnen reeds op Vrijdag 16 Januari worden gebruikt met uitzondering van de bonnen voor melk, waarop eerst op Maandag 19 Ja nuari a.s. mag worden gekocht- Een rantsoen vermicelli e.d. bedraagt: 300 gram vermicelli, macaroni, spaghet ti, noedels, mie, maizena, tarwezetmeel, aardappelmeel, geoxydeerd aardappel meel. aardappelsago, aardappel tapioca, puddingpoeder, custard, tarwegriesmeel of 400 gram vermicelli-soep (d.i. droge soep, waarvan ten minste 75% uit ver micelli bestaat of de vermicellivorm heeft) Men doet verstandig bovenstaande opgave uit te knippen en te bewaren. Gisteravond arriveerde te Amsterdam het hospitaalschip „Groote Beer" met gewonde repatriërende militairen uit Indonesië. H.K.H. Prinses Juliana be gaf zich direct aan boord en onderhield zich geruime tijd met verschillende der gewonden. H K.H. tijdens Haar rondgang over het schip. (Foto ANP) Per week 3000 radio-kasten (Speciale reportage) Sinds 1 Januari j.l. heeft „Philips" alle activiteit op het gebied van tele- communicatie-apparaten geconcen treerd in de vroegere NSF-fabriekcn te Hilversum. Zij verstaat daar onder alle apparaten voor telefonie en tele grafie, televisie en radar en de vele soorten radio-zenders, zoals die ge bruikt worden in vliegtuigen en op schepen en tegenwoordig ook door de brandweer en de politie (de z.g. mo biele radio). De aard van het Hllversumse bedrijf is daardoor veranderd en zijn betekenis gestegen op de nationale, zowel als op de internationale markt. Vooral voor onze deviezenpositie is dit laatste van grote waarde! De Ned. Seintoestellenfabrieken, die reeds lang een onderdeel van het Phi lips-concern uitmaakten, hebben in de oorlog zwaar geleden. Ruim 2700 ma chines en 4000 electromotoren werden doör de Duitsers geroofd. Zy stalen ook al het gereedschap en wierpen het vol komen vernielde archief op 'straat. 3000 MAN PERSONEEL Het is een wonder, hoe snel het be drijf zich na de bevrijding van zijn zwa re verwondingen heeft hersteld! Een groot concern heeft vele connecties en kan dikwijls sneller en gemakkelijker nieuwe machines, gereedschappen en grondstoffen verschaffen dan een kleine zaak. Toch: wie, als wij, thans door de fa briek wandelt, kijkt zich de ogen uit. In de enorme hallen gonst de klank van de arbeid, zelfs al nadrukkelijker dan in de beste jaren voor de oorlQg. Bijna drieduizend man personeel levert er, on der directie van de heren Gieskes en Fürstner, zijn bijdrage tot ons nationale herstel en uit binnen -en buitenland werden tal van zeer belangrijke opdrach ten ontvangen. De meest actuele is zon der twijfel de moderne telefonie-cen- trale, welke onlangs is afgeleverd naar Zwitserland, ten behoeve van de Olym pische Winterspelen. BELANGRIJKE EXPORT. Natuurlijk gaat het grootste deel van de producten naar 't buitenland. Zij zijn duur door de hoge kosten van de ont wikkeling en in ons kleine land kan men er niet voldoende afzet voor vinden. Voor de export heeft het bedryf, dat nu de naam draagt van N.V. Philips Telecommunicatie Industrie, v/h N.S.F., thans contact met België, Zwitserland, Spanje, Denemarken, Zweden en Jougo- Slavië. De materialen-positie is over het al gemeen bevredigend, doordat ruwe ma terialen in vry voldoende mate te ver- krygen zyn. Moeilykheden ondervindt men in hoofdzaak nog bij het aanschaf fen van diveree onderdelen, lie pas op zeer lange termyn worden afgeleverd. EIGEN OPLEIDING VAN VAKLIEDEN. Om in het tekort aan vaklieden te voorzien, heeft de NSF al van 1938 af elk jaar 40 jongens aangenomen, die op de Ambachtsschool met succes een twee jarige cursus hadden doorlopen. Dit jaar nam zy er bovendien tien jongens by van de lagere school, zy moeten prac- tisch werk doen en nog eens 2 jaar een cursus volgen (laatstgenoemd tiental 3 jaar). Na afloop ontvangen zy een ryks- en een speciaal NSF-diploma. Uit deze bron komen de specialisten: de constructeurs en calculators, de instru- BINNENLAND. De „Nleuw-Amsterdam" zal, te be ginnen met haar volgende afvaart van New-York op 3 Februari a.s., Le Hftvre in haar route opnemen. De dirigent van het Concertgebouw orkest te Amsterdam, de heer Eduard van Beinum, heeft een aantal vlerk. cM. Dam- plantsoen gekocht en certificaten daar voor toegezonden aan een drietal musici, t.w de dirigenten Leopold Stokowskl, Adrian Boult en de violist Jehudl Me- nuhln. Des nachts is brand ontstaan in de opslagplaats van kunstwol en lompen van de firma A. van Grlnsven en Zn. aan de Ringbaan te Tilburg. De aangrenzende pinhulzenfabrlek van de N V Roosmalen, gelegen aan de Oude Molenbochtstraat, werd eveneens door de vlammen aange tast en brandde geheel uit. De oorzaak van de brand ls onbekend. Te Amsterdam ls gisteravond het 60- Jarig bestaan van het theater Carré her dacht. Het circus Karei Strassburger gaf een galavoorstelling. In de vergadering van de Amster damse gemeenteraad deelde wethouder L. Seegers mede, dat de regering de bouw van de tunnels bij Velsen en de Hembrug zal laten voorgaan. De bouw van de IJ-tun- nel ls eerst over 10 of 15 jaar te ver wachten. De opvarenden aan boord van het m.s. „Tablnta" kunnen In Port Said post ontvangen, mits deze ulteriyk 19 Januari a.s. ter post bezorgd wordt. Wil men di rect by aankomst Id Batavia post doen uitreiken, dan dient men uiterlijk 5 Fe bruari te posten. De grote dryvende bok ,,AJax", die aan de Ned.-Indische regering ls verkocht voor het lichten van wrakken en andere obstakels ln de havens van de Archipel, ls met sleepboten van Slledrecht naar Rotterdam gebracht. Het vooronderzoek betreffende de zaak Vroom en Dreesmann te 's-Hertogen- bosch. Ingesteld door de centrale dienst van de Economische Centrale in nauwe samenwerking met de Contröledlenst van het Directoraat-Generaal voor de prijzen en waarby o.a. aebleken zou zijn, dat voor ongeveer een millioen textielpunten zwart verhandeld zou zyn. ls thans beëindigd. De openbare behandeling dezer affaire kan binnen enkele maanden verwacht worden. BUITENLAND. In Palestina blijft de onrust groeien. Botsingen zijn aan de orde van de dag. waarbij geregeld doden vallen. De consulaten hebben toestemming ge kregen om eigen troepen voor beveiliging te doen zorgen. De situatie wordt meer en meer crltlek. Het directoraat van arbeid van de geallieerde bestuurscommissie heeft een loonsverhoging goedgekeurd voor Duitse spoorwegarbeiders van 10 pet. op de lonen van voor de oorlog. Op het Italiaanse departement van buitenlandse zaken ls bekend geworden, dat Italië en Joego-Slavië alle onderhan delingen over het gouverneurschap van Triest hebben stopgezet. Ongeveer 400 kilometer ten Noord- Westen van Quebec (Canada) zijn twee treinen op elkaar Ingereden. Vijf personen werden gedood. De commissie van de economische en sociale raad der V. N. voor de status van de vrouw heeft met algemene stemmen een resolutie van de Wlt-Russlsche af gevaardigde over het toekennen van eco nomische rechten een het uitbreiden van de opleldlngsmogeiykheld voor de vrouw aangenomen. Op de weg Kllosa-Ifakara ln Frank rijk zfjn 21 Amerikanen door een aardver schuiving om het leven gekomen. Vyftlen werden zwaar gewond. Ernst Heinkel, de 62-Jarige Duitse vliegtuigbouwer en ontwerper van de Helnkel-bommenwerper, zal medio Febr. voor een zulverlngsrecbtbank te Ansbach terechtstaan. De Roemeense douane-beambten hebben beslag gelegd op waardevolle fa- miliejuwelen. toen prinses Elizabeth, de weduwe van koning George van Grieken land en tante van ex-koning Michael van Roemenië, het land verliet, op weg naar Lausanne. Op de academie voor medische we tenschap to Parys ls een rapport voorge lezen, waarin wordt verklaard, dat be- I paalde kleurstoffen, dlc bij de fabricage van margarine worden gebruikt, kanker kunnen veroorzaken. Gevraagd wordt het gebruik van dergelijke kleurstoffen te verbieden. Volgens de eerste officiële publicatie over de overstromingen ln Frankrijk, be trekking hebbend op 104 gemeenten ln het departement ..Mourthe et Moselle", sljn meer dan 13.000 gezinnen (ongeveer 43.000 personen) getroffen De geleden schade bedraagt ongeveer 1^ milliard fr so Ofin werkdagen zyn verloren gegaan. Op het ogenblik dat het prlve-vlleg- tulg van dr. Trouth, arts van de Protes tantse missie van Butembo. opsteeg ln de vlakte van Katwe (Congo) vatte het vlam. De drie inzittenden, waaronder dr. Trouth, kwamen hierby om het leven. I mentenmakers en draaiers en het be dryf vaart er wel by. Hoewel de jon gens geen enkele verplichting hebben, blyven zy bykans zonder uitzondering in de fabriek, waar zy zyn opgeleid! HOGE EISEN AAN MATERIAAL. Vliegtuig-radlo-installaties worden te Hilversum op zeer byzondere wyze ge test. Temperatuurschommelingen enkli- maatwissellngen stellen aan materiaal en onderdelen in de praktyk de aller hoogste eisen. By de keuring wordt daar om gebruik gemaakt van een schimmel kamer (waar 27 verschillende soorten schimmels hun kwade krachten op het materiaal beproeven!), een tropenka- mer, een woestynkamer (waar een zand storm natuurgetrouw wordt nagebootst) een vrleskamer, een vacuumruimte en diverse schoktafels, die met de toestel len gooien als een cake-walk met vro- iyke kermisvierders! Van het oude bedryf is eigeniyk al leen de fabricage van radiokasten overgebleven. Te Hilversum maakt men er thans 3000 per week, hetgeen meer is dan ooit te voren, en daar mede wordt dan juist de behoefte van de fabriek van ontvangtoestellen te Eindhoven gedekt. Het vasten van Gandhi SPREEKT TEGEN RAAD DER DOKTOREN IN. Dertig uur na zyn laatste maaltyd heeft Gandhi, de geesteiyke leider van India's millioenen Hindoes tegen het advies van zyn geneesheer ln, op hese fluistertoon een gehoor van 500 perso nen, die zyn gebedsbyeenkomst - by- woonden, toegesproken. Er is geen teken van verandering in de toestand van do mahatma te bespeuren, behalve dan dat hij niet zo veerkrachtig meer loopt en bedaarder spreekt dan gewoonlyk. „De dag is niet ver meer, dat ik niet genoeg kracht zal bezitten om te spreken of my te bewegen", aldus Gandhi. „Of schoon de dokters my aangeraden heb ben deze bijeenkomst niet by te wonen, ben ik toch gekomen. Myn leven is niet in de handen der dokters, maar in die van God. Ik zie er zelfs niet tegen op, -te sterven". Gandhi zeide, dat de Mohammedanen in Pakistan definitief het bewys moes ten leveren van hun goede gezindheid Jegens de Hindoes en Sikhs. De recente gebeurtenissen in Karatsji, waarby on schuldige Sikhs werden vermoord, stel den Pakistan niet in het licht als een „werkelijk land van de reine" (de be tekenis van „Pakistan"). Gandhi doelde op een slachting var» Hindoes uit Han- noe. 160 k.m. ten Zuid-Westen van Pesjawar, toen hy zich afvroeg: Hoe lang kan het volk van (ndia dit nog dulden en zich beheersen, indien zulke dingen in Pakistan blijven gebeuren?" De C.G.T. verslagen BIJ EERSTE KRACHTMETING MET FORCE-OUVRTERE. Volgens een communique van de Force-ouvriere. bet niet-communlsi: vie vakverbond, zijn ,.de communisten ver? slagen bij de eerste belangrijke kracht meting tussen de CGT en de Force- ouvriere" Bij de post. telefoon en tele- graaf-diensten heeft de Force-ouvrier* by'na 130.000 stemmen meer behaald dan de „communisten".

Leidsch Dagblad | 1948 | | pagina 1