Minister Spaak op Sociëteit Minerva ontvangen Leidenaars kopen stukjes Amsterdam Toenadering der volkeren bepieil in besloten kring Laatste Berichten DINSDAG 13 JANUARI In zeer besloten kring werd hedenmorgen omstreeks tien uur de Bel gische minister-president, de heer Paul Henri Spaak op Sociëteit Minerva ontvangen door het CoUegium van het Leidsch Studenten- Corps. Dit bezoek van minister Spaak aan Leiden gedurende zijn tweedaagse toer langs Nederlandse steden ter bevestiging en vergroting van de Nederlands-Belgische samenwerking vond plaats op initiatief van het Nederlands comité voor Belgisch-Nederlands-Luxemburgse sa menwerking, doch het doel van deze tocht werd bit de ontvangst in Leiden genegeerd door de weigering van de recipicrcndc instanties om vertegenwoordigers van de pers bij deze plechtigheid toe te laten en daardoor de gelegenheid te schenken, het Nederlandse volk de goede gedachten over internationale samenwerkte, tiidens de biieenkomst door minister Spaak geformuleerd, deelachtig te doen worden Zelfs een tweetal Belgische journalisten, zich bevindend in de auto van de hoge gast, werd tot hun begrijpelijke verontwaardiging de toegang tot de plechtigheid ontzegd! Ook vertegenwoordigers van de Belgische nationale radio-omroep kre gen geen topgang, hoewel zij speciaal voor deze plechtigheid waren overgekomen. Minister Spaak werd onmiddellijk na zijn aankomst bij de sociëteit geleid naai de Collegiumskamer, waar het voltallig collegium zijn opwachting maakte. Voorts waren aanwezig de heren L C. Nemry. De Belgische minist-er-president P. H. Spaak, die heden een kort bezoek bracht aan Leiden. Belgisch ambassadeur in Nederland, am bassaderaad P. Poswick A. Boelaerts en A Nys, attache's van de Belgische am bassade C Seyffert, chef van het kabi net van minister Spaak, mr. K. Wiers- ma namens het college van curatoren van de Leidse Universiteit, de rector magnificus prof. mr. J. C, van Oven, dé secretaris van de academische senaat prof. dr. C. C. Berg. jhr. F. Beelaerts van Blokland als voorzitter van het natio naal comité van Belgisch-Nederlands- Luxemburgse samenwerking, de secre taris van dit comité E W. P van Dam van Isselt, de voorzitter van het Leidse comité prof. mr R P Clevcringa en de I secretaris mr. W. B H A Heskes, de commissie van orde en vertegenwoordi- I ging van de sociëteit, burgemeester jhr. 1 mr. F. H. van Kinschot, prof. jhr. mr. W. J. M. van Eysinga en ereleden van het collegium. GEWAARDEERDE HULDE AAN DE STUDERENDE JEUGD. Minister Spaak werd in de collegi- 1 umskame'- welkom geheten waarna hij reeds onmiddellijk belangstellend in formeerde naar verschillende aspecten van het Leidse en Nederlandse studen ten- en universiteitsleven. De praeses van het collegium, mr. G. H. Hintzen, sprak minister Spaak in het Frans toe, waarbij hij de waarde ring van het collegium onder woorden bracht voor dit bezoek aan de oudste Nederlandse universiteit, in de vorm van een bezoek aan het centrum van I het studentenleven. Verheugend achtte spr. het nauwe Belgisch—Nederlandse contact, dat in de oorlog tot uiting kwam in een grote gastvrijheid voor I Nederlanders, die over de grenzen een groter vrijheid zochten. Na de bevrij ding ziet Nederland zijn zuidelijke bu ren als bewoners van een soort para dijs, waarvan het zo gauw mogelijk hoopt te mogen meeprofiteren. Op 'n groeien de toenadering en deelgenootschap in I voed en kwaad bracht mr. Hintzen tot slot een dronk uit. PLEIDOOI VOOR SAMEN WERKING VAN DE JEUGD. Minister Spaak prees zijnerzijds het goede idee, om hem door deze ont- vangst te tonen, dat de Nederlands Belgische samenwerking zich ook tot de intellectuele jeugd uitstrekt. Beide landen zijn klein, doch gezamen'ijk kunnen zij een krachtige stem la>en horen tegen de rest van de wereld. Sneciaa! de intellectuele jcu°"d heeft hier een grote taak te vervullen. Een paradiis noemde spr. z:ju land allerminst! Desniettemin b^aoht hij eenzelfde dronk op groeiende waarde volle samenwerking speciaal tussen do jeugd d'»r landen uit. Nadien onderhield minister Spaak zich nog eeruim^ tijd met de aanwezi gen. terwijl enige leden van het colle gium hem door het gebouw rondleid den, daarbij een bezoek breneend aan de commissiekamer, waar minister Spaak grote belangstelling toonde voor het portret van mr. Van Kleffens Ook de sociëteitszaal had zijn aandacht. Reeds teeen eU uur v°rtvnk de hoae Belgische gast. die om fcaift.waalf in Amsterdam werd verwacht. p.M h°t af scheid bracht hil nogmaals ziin' dank tot uiting voor de ont.vangst. die. hoe wel kort, een hartelijk karakter had ge dragen. Wat er in Indië gebeurt Voorlopige federale regering voor Indonesië ingesteld „Hedenmiddag is in de zijzaal van het gebouw van de voormalige Volks raad te Batavia, dat thans gebruikt wordt als zetel van het KIS, door dr Van Mook de voorlopige Federale Raad voor Indonesië ingesteld, welke tot taak zal hebben de voorbereiding, in overleg met de Lt. G.-G., van de vorming ener voorlopige federale re gering." Van officiële zijde werd ter verdui delijking verklaatd, dat de „voorlopi ge Federale Raad voor Indonesië" ge leidelijk zal overgaan in de interim- regering. Leden van de federale raad zijn: ra den Abdoelkadir Widjojoatmodjo, mr Tenngkoe Dzoelkarnain, prof. P. A. Hoessein Djajadiningrat, dr J. E. Ka- ramoy, pangeran Kartanegara, raden Sceria Santoso en Wisaksono Wirjodi- 1 hardjo. 1 De ceremonie duurde vijl en twintig 1 minuten. Na de installatierede van dr Van Mook voerde prof Hoessein het woord, waarmede de plechtigheid was afgelopen. De groene tafels waren car- révormig opgesteld. Aan de ene zijde zat dr Van Mook, naast wie ter rech terzijde minister Neher gezeten was en te linker zijde jhr. mi*. Van Vreden- burch. Aan beide uiteinden zaten lt.- generaal Spoor en vice-admiraal Pin- ke. Aan de rechterzijde van het carré zaten de leden der voorlopige federale regering, terwijl tal van officiële per sonen aan de twee andere zijden zaten. REDE VAN DR VAN MOOK. Dr Van Mook zeide bij deze installa tie o.m. „Onze bijeenkomst is een eenvoudig begin, zender ophef en praal, maar zij is een begin. Als zodanig kan zij missohfen belang rijker zijn dan menige andere openbare gelegenheid, die wij in dit land gezien hebben en waaraan grotere luister en plechtigheid, en misschien soms ook grotere verwachtingen verbonden wa ren." Dr Van Mook zeide, dat bij de keu ze van personen voor de Federale re gering, hij uiteraard na overleg zich had laten leiden door de over weging, dat voor deze taak mensen nodig zijn met een' goede naam en bekwaamheid, die overtuigde voorstan ders zijn van een federale democra tische opbouw van de Indonesische natie. Op de eerste plaats hebben wij de onderlinge samenwerking tussen Indo nesiërs en Nederlanders als grondslag aanvaard voor de opbouw van Indone sië. Wtf hebben daarnaast onderkend, dat de toekomst slechts verzekerd kan wor den, wanneer wij persoonlijk daarbij ieder streven naar eigen macht en aan zien opzij zetten. Te lang en te veel heeft de vrijheidsbeweging in Indone sië haar wegen gezocht langs die van „De zaak A. D." INTERESSANT SPEL VAN DE TONEELGROEP HERMAN BOUBER. De Stichting K. en O., die reeds zeer vele bijzondere uitvoeringen naar Lei den bracht, had ons en zeer velen met j ons gisteravond uitgenodigd tot bijwo- j ning van een voor ditmaal openbare zitting van de kinderrechter, die het proces „De zaak A. D." te behandelen had. Deze „zitting" vond plaats ia het Leidse Volkshuis. Uitvoerenden waren de leden van de toneelgroep Herman Bouber, waarvan de schrijver-acteur Haas Tiemeyer als kinderrechter de hoofdrol vervulde. „De zaak A. D." stel de het hedendaagse probleem van de criminaliteit onder de na-oorlogse jeugd voor ogen en deed dit op een wijze, waarvoor wij alle respect en waardering moeten hebben. Het spel, gespeeld op een podium, zonder decors en grime, maar met alleen alle ele mentaire waarden van uitzonderlijk to neelspel, heef.t de aanwezigen geboeid van begin tot einde. Voor ödt proces, dat ons zeker in aanraking bracht met één der belangrijkste problemen van deze tijd, had de auteur een bepaald geval gekozen, n.l. een moord op een vermoedelijke collaborateur en huiche laar. De kinderrechter had voor deze moord drie jeugdige verdachten. Voor de pauze maakten wij de vele verwik kelingen van verdachtmaking en on dervraging mede, totdat eindelijk de moordenaar, in dit geval een van haar ankers losgeslagen meisje 'Ans Kop pen), bekent. In het tweede bedrijf hoorden wij van de motieven, waardoor het meisje zich heeft laten lelden. Prachtig spel gaven daarbij de inspec- trlce van de kinderpolitie (Aaf Bou ber), die dit hele probleem zag als een verschijnsel van de door de oorlog ver oorzaakte ontbindende factoren en waarvoor zij ons allen verantwoorde lijk stelde en voorts van de moeder va.n het meisje (Emmy Arbous), die door het vertrek van haar man (Her- man Bouber) naar Duitsland, zich al- leen geplaatst zag voor de opvoeding van haar dochter, waaraan zij door allerlei omstandigheden (zij ging o.a. als linnen juffrouw in een hotel wer ken) niet die leiding kon geven, welke daarvoor noodzakelijk werd geacht. Dit had tot gevolg, dat t meisje „de vrije teugel" werd gelaten en zij in ge- Ons Distributiehoekje Brandstoffenbon 74 B.V. vóór 18 Januari inleveren Het C.D.K. deelt mede. dat bon 74 B V van de brandstoffenkaart TA 707 (gezin nen) en TB 707 (kamerbewoners) met in gang van 18 Januari a.s. zijn geldigheid zal verliezen. De bonnen 74 B V dienen derhalve voor genoemde datum bij de handelaren te worden ingeleverd. zeischap van twee jongens kwam te verkeren, die op haar een minder goede invloed uitoefenden en ook als haar mede-verdachten werden" gegrepen. Voor de komische noot, aan dit overigens sterk gespeelde stuk, zorgde de ge tuige juffrouw Hogendorst (Lena Kam per) een Amsterdamse breedsprakige vrouw, die maar al te veel haar eigen houding recht wilde laten wedervaren Een nieuw en gelukkig experiment van dit spel volgde tijdens de pauze toen de auteur, Hans Tiemeyer, 't in de rechts zaal aafïwezige publiek, dus de aanwezi gen, naai zijn visie op dit probleem vroeg. De opvoering, welke vanavond wordt herhaald, was voor K. en O. en het gezelschap Bouber een groot succes en wees de weg, welke houding wij ons ten opzichte van dit probleem voor ogen moeten stellen, terwijl ook mede de gro te waarde van het gezin als één der voornaamste cellen van onze samenle ving. naar voren trad. De voorzitter van K. en O., de heer H de Wilde, sprak een inleidend woord. De beren Chi van den Heuvel en P. Stokman, belden alhier, zijn herkozen als hoofdbestuursleden van de Stichting voor do Landbouw. Op ons bureau ligt ter inzage de passagierslijst van het s.s. Volendam, dat met repatriërende militairen uit Indië op 26 Januari in Rotterdam wordt verwacht. De laatste kans! BEZIT U DE NIEUWE BONKAARTEN AL? Zij, die om de een of andere reden niet in de gelegenheid waren op de voor hen aangewezen data de nieuwe bon kaarten in ontvangst te nemen, krijgen daartoe, afhankelijk van de beginletter "2.n hun familienaam, morgen of Don derdag de laatste kans. Er worden uit gereikt' nieuwe bonkaarten, tabaks-en versnaperingenkaarten, een schoenenbon naar keuze aan personen, ouder dan 10 maanden, wier TD-nummer eindigt op 8, 04. 14, 24, 34 of 44 (tegen inname van bon 612 van het inlegvel), een schoenen bon aan kinderen geboren in Decem ber 1932 tot en met 1945 of in Februari 1947 (tegen inname van bon 604 van het inlegvel C, D of E) en toeslagkaar- ten aan jonge en a.s. moeders in het bezit van een CM-kaart. Overgelegd moeten worden de stam kaarten van alle gezinsleden en de los se inwisselingsbon van de lopende bon kaart (eventueel CM-kaart). Het Distri butiekantoor is geopend van 8%11 3/4 en 24 uur Morgen zijn de gezinnen aan de beurt waarvan de familienaam begint met de letters A tet en met K. „NAAR HET U LIJKT". Voor de tweede maal in dit seizoen ditmaal in de reeks abonnementsvoor stellingen vanwege de Leidse Schouwburg heeft de Toneelgroep „Comedla" een stampvol Huls vergast op een voortreffe lijke uitvoering van Shakespeare's blijspel „Naar het U lijkt" in de vertaling van Burgersdljk en onder regie van Cor Her mus. De gespannen aandacht tijdens en de ovationele bijval na afloop van het spel getuigden van de onsterfelijkheid van Shakespeare's werken, welke ln dit blij spel stellig niet hun krachtigst sprekende vertegenwoordigers vinden. Uit de sterke rolbezetting dienen als hoogtepunten ge noemd de Rosallnde van Mary Dressel- huys. de Orlando van Gijsbert Tersteeg en Bob de Lange als de nar Toetssteen. Aan eersteenoemde werden door het Schouw burgbestuur bloemen aangeboden Een mooie avond, waarvoor velen orga nisatoren en executanten langdurig er kentelijk zullen blijven. GEEN SPREEKUUR. De Burgemeester is verhinderd mor gen spreekuur te houden. Eerste week was geen succes De eerste week van de plaatselijke actie tot verkoop van certificaten midden-Damterrein ten bate van een nationaal monument en ten behoeve van de nagelaten betrekkingen der verzetsslachtoffers heeft niet het re sultaat opgeleverd, dat de organisato ren meenden ervan te mogen ver wachten. De verkoop stond in geen verhouding tot het aantal certificaten, dat aan on ze gemeente is toegewezen en dat 65.000 bedraagt. Volgens deze toewijzing zou het aandeel van Leiden en omgeving in de landelijke actie derhalve f. 32.500 mceten zijn of gezien over de gehele duur der actie, welke zich tot het ein de dezer maand uüstic- middelde weekopbrengst van ruim f. 10.000,—. Het resultaat van de eerste week blijft daar vèr beneden, maar niettemin ziet het plaatselijk comité, gevormd door het bestuur der Stichting Dodenherdenking 5 Mei 1945, de uit eindelijke opbrengst met vertrouwen te gemoet. Het acht het eenvoudig on denkbaar, "dat niet duizenden m en rond onze stad voor het luttele bedrag van twee kwartjes zouden willen en kunnen deelnemen in een actie, welke I enerzijds beoogt de herinnering leven dig te houden aan de heldhaftige strijd j voor de Nederlandse vrijheid en ander- zijds ten doel heeft de nagedachtenis 1 te eren van hen, die daarvoor hun I leven gaven door zich te belasten met de materiële verzorging hunner nage- 1 laten betrekkingen. Vooral dit laatste moet toch een ere- plicht voor ons gehele volk worden ge noemd, waaraan geen Nederlander zich mag onttrekken. Op uitdrukkelijk verzoek van de bur gemeester is naast de verkoopplaatsen in de hall van het postkantoor en op de eerste verdieping van Vroom en Dreesmann (belde geopend van 104 uur) ook nog een verkoopplaats inge richt in de hall van het Stadhuis, waar men iedere morgen van 912% uur terecht kan. Bovendien is een beroep gedaan op de medewerking van de hoofden van alle inrichtingen van onderwijs in onze stad, zodat ook de Leidse Jeugd haar deel kan "bijdragen. Laten wij besluiten met het uitspre ken van de wens, dat na deze eerste week voldaan Is aan de specifiek-Ne- derlandse voorwaarde om „eerst de kat uit de boom te willen kijken." Het woord, neen de daad, zij thans 1 aan de Leidse burgerij geweld, van onderlinge naijver en van politieke en economische avonturen die het land zelf in gevaar brengen en die het welzijn van het volk bedreigen"', aldus dr Van Mook. DE HANDEN INEEN! Wijzend op het gevaar en de onver antwoordelijkheid van bovenstaande ge dragslijn, zeide dr Van Mook: „Het is nog niet te laat en wü kun nen, door de handen ineen te slaan, alsnog maatregelen treffen om de ge varen, die ons van binnen en buiten af belagen, te keren." Dr Van Mook zeide voorts, dat er géén tijd verloren moest worden met onvruchtbaar politiek spel. Dr Van Mook besloot: „Natuurlijk hadden wij ook liever ge zien, dat aanstonds geheel Indonesië in deze zaal vertegenwoordigd ware geweest. Wij wensen alleen nu eindelijk het werk te beginnen en houden doelbe wust de weg tot die hereniging geheel open." Het zal de eerste plicht zijn, vorm, taak en werkwijze van deze centrale t organisatie, tezamen met de bestaande organen, te ontwerpen en haar intrede j ln de dagelijkse arbeid der regering te organiseren. „Tegelijkertijd zullen wü ons werk zo moeten doen, dat een ieder, die i daaraan wil deelnemen, de hem toe komende plaats in die arbeid zal hun nen verkrügen en hartelijk welkom zal worden geheten tot versterking van onze gelederen." REDE PROF. DJAJADININGRAT. Prof. Hoessein Djajadiningrat, die hierna als oudste lid van de voorlopige Federale Raad het woord voerde, be tuigde dank voor het feit, dat de reso lutie, die op 4 Januari met minister president Beel, de Nederlandse minis ters en dr. Van Mook besproken werd en welke daarna door de Nederlandse regering werd goedgekeurd, door de Lt.- 3ouv.-Gen. dermate snel ten uitvoer is gelegd, dat nog heden de eerste stap gedaan kan worden tot het bereiken.van 'iet doel. „Voor ons," aldus prof. Djajadiningrat, .is het kernpunt van de Indonesische kwestie de oprichting van de souve- reine Ver. Staten van Indonesië en de opbouw van ons vaderland, dat zo lang heeft geleden". Hij zeide te beseffen, dat de wegnaar het doel over vele moeilijkheden en hin dernissen zal voeren, welke echter ge heel of voor het grootste deel zullen ver dwijnen, indien geheel Indonesië, in het bijzonder de Republiek Indonesia, deel neemt aan de opbouw van Indonesië, welke met behulp van Nederland zal geschieden. Hij zeide ten slotte: „Wij blijven hopen, dat de Ver. Staten van Indonesië binnen niet al te lange tijd tot stand gebracht kunnen worden". VIER ZETELS VOOR REPUBLIEK? Volgens gezaghebbende Nederlandse bron zouden daarenboven vier zetels aan .de Republiek worden toegewezen, indien deze de Nederlandse voorwaar den zou aanvaarden. In dat geval zou de voorlopige regering uit twaalf leden bestaan. Van dezelfde bron verneemt AFP, dat „de ueur niet eindeloos voor de Republiek open zal blüven." Nog steeds geen nieuws uit Djokja DE „GERINDRA" EIST PEBLISCIET. Over de zeer belangrijke besprekin gen van de Commissie v. GD. met de hoogste Republikeinse leiders te Djok ja is nog geen nieuws te melden. Inmiddels heeft een federatie van de Republikeinse beweging op Celebes, Borneo, de Molukken, de kleine Soen- da-eilanden, Bangka en Billiton, de zgn. „Gerindra" in een massa-bij eenkomst te Djokja een plebisciet ge ëist over de internationale contróle in door haar vertegenwoordigde gebieden. Vier gesneuvelden, 14 gewonden Op 9, 10 en 11 Januari bedroegen de Nederlandse verliezen in Indonesië vier gesneuvelden en 14 gewonden. Op Java en Sumatra werden talrüke vij andelijkheden tegen Nederlandse pos ten gepleegd. Zal Republiek Nederlandse voorstellen niet aanvaarden? Volgens het Republikeinse persbu reau Antara heerst in welingelichte republikeinse kringen te Djokjakarta de mening, dat de Republikeinse re gering haar standpunt zal handhaven en de Nederlandse voorstellen met betrekking tot wapenstilstand en po litiek accoord niet zal aanvaarden. ANAK AGOENG GDE AGOENG NIET NAAR DJOKJA Het KIS besprak heden de uitno diging van de Republiek aan de mi nister-president van Oost-Indoncsië, Anak Agoeng Gde Agoeng, om, ver gezeld van medeleden van de conle- rentic der vertegenwoordigers van Nagara's en Daerahs een bezoek aan Djokja ie brengen. Besloten werd deze uitnodiging niet te aanvaarden. Anak Agoeng Gde Agoeng stemde hiermede in. Van dit besluit is de Republiek reeds telegrafisch op de hoogte ge steld. OPLEIDING VEILIGHEIDSBATAL JON NEGARA WEST-JAVA Op 1 Februari zal te Tjimahi de op leiding van recruten voor het velllg- heidsbataljon, bedoeld als kern van het leger van de Negara West-Java, be ginnen. De opleiding van het tweede bataljon begint op 1 Juni, terwijl die van het derde bataljon op 11 Septem ber zal aanvangen. De bezoldiging is gelijk aan die van het personeel KNIL. De opleiding duurt vier maanden en het dienstverband is twee jaar. Voor officiersopleiding 'wordt Mulo-diploma of 3-j. HBS vereist. Onderofficieren worden bij selectie aangewezen. Minister Spaak in Amsterdam Bij zijn bezoek aan de Nederlandse hoofdstad heeft de minister-president van België, Paul Spaak, de ambtswo ning van de burgemeester van Amster dam, mr. Arn. J, d'Ailly, bezocht. Hij werd hier behalve door de burgemeester zelf. door het voltallige college van wet houders ontvangen, waren op deze receptie aanwezig de secretaris van Am sterdam, mr. C. G. Spruyt, de rector magnificus van de Amsterdamse Uni versiteit, prof. dr. G. C. Heringa, de secretaris prof. mr. W G. Vegting, de Commissaris der Koningin in Noord- Holland, dr. J. E. baron de Vos van Steenwijk, de president van de Neder- landsche Bank, dr. M. W. Holtrop, de president van het Indisch Instituut, de heer Herbert Cremer, de directeur van de Maatschappij Nederland, de heer A F Bronsing en jhr. Van Kretschmar van Veen, de voorzitter van de K van K,, mr. Chr P. van Eeghen, de presi dent van de Nederlandsche Handel Maatschappij mr. Ernst Heldring, als mede de bestuursleden van het Bene- luxcomité. Bij zijn toespraak tot de hoge gast zeide de burgemeester o.m.: „Uw aanwezigheid in onze hoofdstad is het bewijs van de grote samenwer king tussen onze landen. De posities van onze landen aan de Noordzee ver plicht ons naast de gezonde concurren tie ook in ons eigen bolansr samen te werken, waar dit mogelijk is". Paul Spaak antwoordde o.m.: Het is mijn overtuiging, dat onze verenigde landen een macht in de we- 'reld zullen- vormen, waarmede men re kening moet houden. Wij moeten er voor zorgen, dat de idee van de Bene lux in onze drie landen populair wordt en wij moeten niet schromen ons of fers te getroosten terwille van de sa menwerking die immers ons gemeen schappelijk belang raakt. De taak, die wij op on* hebben genomen, is groot en moeilijk en zij zal grote consequenties hebben. Dp F«noiux kan indien zii zich goed ontwikkelt, de belangrijkste en machtigste unie van geheel Europa worden". Na de receptie in de ambtswoning van de burgemeester begaf het gezel schap zich per boot naar de „Johan de Witt", waarop het als gast van dc MM. ..Nederland" het noenmaal zou gebrui ken. Onderweg werd het Rijksmuseum nog bezocht E.V.C. ageert tegen het regeringsbeleid inzake Indonesië In verband met de toestand ln Indo nesië heeft het secretariaat der E.V.C. zich op 12 Januari jl. in een uitvoerig schrijven tot het Wereldverbond van Vakverenigingen gericht. In dit schrijven worden de gebeurte nissen besproken, die zich hebben afge speeld aldus het schrijven sedert de Nederlandse regering zes maanden gele den het besluit nam „door middel van militaire actie het Indonesische volk op nieuw te onderwerpen aan de wil van het koloniaal imperialisme". De aandacht wordt gevestigd op het werk van de Commissie van Drie en een uiteenzetting gegeven over „het streven der Neder landse Regering met hernieuwde kracht van wapenen tegen de Republiek op te treden". D^ EV.C. stelt o.a. voor in alle landen een .ictie te organiseren voor het Inza melen van textielgoederen en medica menten voor de bevolking van de Repu bliek, daar „de Nederlandse blokkade een toenemend tekort heeft veroorzaakt." Tevens doet de E.v.c. het verzoek, om namens het wereldverbond een repre sentatieve commissie naar Indonesië te zenden, die zich ter plaatse onder meer door de Sobsi kan laten inlichten. INDIENING WETSONTWERP i MATERIELE OORLOGSSCHADE. OVER ENKELE WEKEN. Naar wü vernemen, kan thans bte» nen enkele weken tegemoet worden gezien de indiening bü de Tweede Ka mer van een wetsontwerp, regelende de materiële oorlogsschade. BESPREKINGEN TE KALIOERANG. Volgens Antara zullen heden teKalioe- rang besprekingen gehouden worden tus sen de Republikeinse delegatie voor on derhandelingen, de Republikeinse tech nische commissie en de Commissie van Goede Diensten. Na deze besprekingen welke door Soekarno, Moh. Hatta, Sjah- rir en generaal Soedlrman zullen wor den bijgewoond, zal het Republikeinse kabinet bijeen komen. WILLEN TERRORISTEN SOEKABOEMI BINNEN VALLEN? Volgens 'n correspondent van „Keng Po" leeft men te Soekaboemi de laatste tijd weer ln een gespannen toestand; iedere nacht worden er schoten ge hoord. Volgens binnengekomen berioh- ten willen terroristen Soekaboemi bin nenvallen. Nederlandse troepen hebben de stellingen^ aan de stadsgrens ingeno men. SCHEEPSBERICHTEN. Alchlba 10/1 van Rotterdam naar Rlo de Janeiro; Aldabl, Buenos Alres-R'dam, pass. 10/1 Flnlsterre; Annenkerk 11/1 van Genua naar Alexandrlë; Anth. Leeuwen hoek 10/1 van Kaapstkd te R'dam: Avcr- dijk, 11/1 van New-Orleans te R'dam; Bantam, Java-New-York, pass. 12/1 6.46 u. Kaap Bon; Ceronla 10/1 van Abadan te Le Havre; Clstula 11/1 van Singapore te Ma nilla; Corllla, Helsinki-Curasao, pass. 11/1 Ouessant; Coryda 10/1 van Haifa naar Piraeus; DulvendMk, R'dam-Crlstobal, pass. 11/1 Ouessant; Gaasterkerk 11/1 v. Antwerpen te Rotterdam; Groote Beer, Ja va-Amsterdam, pass. 11/1 Gibraltar; Groo- tekerk. Rotterdam-Sydney, 10/1 van Fre- mantle; Hestla 11/1 van Aruba te Punta Cardon; Jacob Cats, 10/1 van Rotterdam naar Hampton Roads; Kota Agoeng 10/1 van Soerabaja naar Pladjoe; Melampus, Makassar-Amsterdam, 9/1 van Colombo; Mulderkerk 12/1 van Karachi te Bombay verwacht; Noordam, Rotterdam-Now York pass. 11/1 Scillles; Ossendrecht 10/1 van Rotterdam naar Sfax; Prins Alexander. 11/1 van Haifa naar Rotterdam; Rlouw. New-YorkJava, 10/1 van Colombo; Sa- latlga, West-AfrikaAmsterdam, 11/1 van Pointe Nolre; Sarangan 8/1 van Karachi naar Basra; Streefkerk, Rotterdam-Cal cutta, pass. 11/1 Perim; Tarakan 11/1 van Makassar naar Suez: TJlkampck 11/1 van Makassar te Melbourne; Volendam, Java- Rotterdam, 10/1 20 uur van Suez; Wester- dam 10/1 van New-York naar Rotterdam. K.NJ3.M. Berkel 9/1 van Gibraltar n. Lissabon; Bonaire 10/1 te Amsterdam v. Paramaribo; Euterpe 11/1 te Amsterdam van La Palllce; Jacoba 10/1 te Amster dam van Cuxhaven; Odysseus 11/1 te Amsterdam van Lissabon; Orion 11/1 to Amsterdam van Antwerpen; Orestes 11/1 te Amsterdam van Dublin; Omen 10/1 to Amsterdam van Gothenburg. Nederland Radja 11/1 van N.-York n. Halifax; Rlouw 10/1 van Colombo naar Penang; Saparoea 8/1. te Los Angelos van Honoloeloe naar Vancouver; Tablan 10/1 te Suez van Indië naar Amsterdam; Ta rakan 11/1 van Makassar naar Suez. Holl.—Oost-Afrlkalljn Alphacca 11/1 te Genua van Marseille naar Barcelona; Bloemfontein 10/1 te Kaapstad, vertrekt 11/1 van Kaapstad naar Port Elisabeth; Emancipator 11/1 te Durban van Lorenzo Marques naar Kaapstad; Oranjefontcln 11/1 te Amsterdam van Antwerpen. Holl.—West-AfrikaHJnen - Congostroom 11/1 van Boma naar Loanda; Hilversum 10/1 te Bordeaux 12/1 naar Dakar; Jnar- stroom 10/1 te Cape Coast; Nlgerstroom 10/1 tu Bordeaux van Antwerpen naar Freetown. Vlnke Farmsum 10/1 Gibraltar gep. op weg van Bona naar Amsterdam; Itter- sum 10/1 Fernando Noronha v. Buenos- Aires naar Holland. KP.M Banggaal 11/1 van Aden naar Batavia; Batavia 10/1 Kaap Guardaful ge passeerd (Rotterdam-Batavia). Oceaan Glaucus 10/1 van Amster dam naar Swansea; Melampus 9/1 v. Sin gapore naar Amsterdam. K.H.L. Amstelstad 10/1 te Buenos Aires (uttrel6); Entre Rios 11/1 te Am sterdam; Lancero 10/1 te Buenos Aires (thulsr.); Salland 10/1 van Rlo do Ja neiro naar Santos (ultr.). De Gedeh tot uitbarsting gekomen OVERSTROMINGEN OP CELEBES. De zware moesson-regens hebben in Zuid-Celebes verzakkingen van de grond en vernieling van bruggen door over stromingen veroorzaakt. Op Java is de vorige week in de nacht van 7 Januari de vulkaan Goe- noeng Gedeh tussen Batavia en Ban doeng weer gaan werken en tot uit barsting gekomen. Er klonk 3 minu ten gerommel, terwyl de grond hevig schudde Een drie kilometer hoge rookkolom steeg op en kort daarna begonnen de asregens even voorbij „Poentjak". COÖP. GROENTEVEILING. Per 100 kilo; andijvie 49—108; kroten 6,808.30; gele kool 611; groene kool 920; rode kool 615; spruiten 639; boerenkool 8—16; peen I 8—21; peen II 6—13; prei I 10—37; prei II 2—28; rapen 7; stoofsla 48; uien 11—18; witlof I 13- 36; witlof II 522; gek. kroten. 1021. Per 100 bos: peterselie 44,50; radijs 0.70; selderij 50-70. Per 100 stuks, bloem kool 2175; knolsederij I 919; idem II 1—8; sla 6—27. Vermoedelijk doordat kinderen in de bedstede met vuur speelden, ont stond er brand in het perceel Duizend- draadsteeg 9. Door het brandende bed onmiddellijk op straat te gooien, werd erger voorkomen en behoefde de spoe dig gearriveerde brandweer niet veel werk te verrichten. Burgerlijke Stand van Leiden GEBOREN: Gerardus Cornells z. van G. A van der Pijl en M. A. van der Hut; Willy Marina, d. van P. J. G. Versteegen en A. H. Kam- hoot; Cornelia Helena Johanna, d. van E. Klinkenberg en M. W. Kooreman; Johan nes* Jacob. z. van J. Pronk en G. Schaap; Maria En^elberta, d. van A. J. Kreuger en E. M. Verleun: Bartholomeus Johannes, z. van J. H. Janson en V. A. C. den Elzen; Gljsbertus, z. van I. Monteba en H. E. W, Barten; Franciscus Antonlus Marie, z. van C. J. Koevoet en G. M. RewtJk. Saskla. cL van C. J. Plena en S. Bulteveld; Bortus, z. van J. RtJsbergen en M. van Soeren; Nlcolaas, z. van B Kuijt en D. A. de Ja ger; AcLrlana Wllhelmlna, d. van P, van der Plas en W. Colpa; Cornells Johannes, z van A. van Velde en A. Kramer; Ynzen Jan, z. van H. A. Steenhuis en J. Veersma; Hlelkje. d. van S. Brandsma en A. Barn- hoom. OVERLEDEN: M. G. Yntema. man. 31 J.; A. de Jong. man. 42 J. - GEHUWD: C W. Drleesen. Jm. en M J. A. Helvcr- steUn.' Jd.; H. A. van Ingen Scbenau, Jm. en A. Y. Mollema, Jd.; J. F. van Lith, Jm. en J, D. Coppens, gesch.; B. van Straten, Jm. en A Blom, Jd. BEURSOVERZ1CHT AMSTERDAM, 3 Januari. Vandaag bestond in hoofdzaak 'n vaste stemming. De grootste omzetten waren weer in de oude en de nieuwe aandelen Koninklijke. Aanvankelijk bestond enig aanbod. Naderhand trad een herstël in. Oude Koninklijke stegen van 325 tot 329% en waren aan het slot 330. Nieuwe aandelen stegen tot 316 en slo ten op 316%. Unilevers liepen van 301 op tot 308, Aku's waren iets lager. Voor cul tuurfondsen was de stemming goed, waaraan de regeringsverklaring inzake Indonesië niet vreemd was. Rubber fondsen waren iets beter, evenals Tabak ken en Suikeraandelen: K.V.A.'s stegen van 231 tot 240. De scheepvaartmarkt KATWIJK AAN ZEE Kerkeraad Ned. Herv. Kerk in verzet De Algemene Kerkeraad van de Ned. Herv. Gemeente heeft, naar aanleiding van het genomen besluit in de laatst gehouden gemeenteraadszitting om het aantal vergunningen uit te breiden, een adres verzonden aan Gedeputeerde Sta ten van Zuid-Holland. De kerkeraad heeft aan die van de vier andere Protestantse gemeenten al hier gevraagd om adhaesie aan dat adres te betuigen. Het adres luidt: De Kerkeraad onzer Gemeente heeft met droefheid en ernstige verontrusting kennis genomen van het besluit van de Gemeenteraad om de verordening op de verdeling van de drankwet-vergun ningen te herzien, waardoor het aantal vergunningen in de kom der Gemeente met vier wordt uitgebreid. Gezien het feit, dat in onze Gemeente op openlijke en clandestiene wijze veel misbruik wordt gemaakt van sterke drank en van mening, dat dit vergif moet geacht worden voor het lichamelijk en geestelijk welzijn -van ouderen en jeugd, acht de kerkeraad, onder wiens opzicht en tucht ruim vijftien duizend leden staan, het tot zijn plicht Uw col lege te verzoeken dit Gemeenteraads besluit niet goed te keuren. Namens de Kerkeraad i w.g. D. Bouman, praeses. w.g. H. A. Jellema, scriba. Er zal morgen van 1112 uur bü Dro- gisterü J. 5l A. Waterreus, Voorstraat 15 een demonstratie voor de huisvrou wen gehouden worden met een nieuw middel om de was witter te maken dan ooit te voren. Voor deze demonstratie van Wlttex worden alle huisvrouwen ter plaatse door Drogisterü Waterreus .it- genodlgd. (adv.) OEGSTGEEST, RAADSAGENDA. De gemeenteraad zal in openbare ver gadering bijeenkomen op Donderdag 15 Januari des avonds te 7 uur. Op de agenda staat: Voortzetting behandeling gemeente begroting 1948; Vaststelling van de kosten per leerling voor het Oi. Onder wijs voor 1948 en rondvraag. was in mineur. Aandelen Holland-Ame- rika Lijn een paar punten lager, evenals Scheepvaart UnJfes. De Amerikaanse markt was stil en lager, in navolging van Wallstreet. De conversielening 194T was vrü goed gestemd en werd tegen 991/16 verhandeld.

Leidsch Dagblad | 1948 | | pagina 3