Minister Beel over de Indonesische kwestie Republikeinen tornen aan het Marshall-plan De Amerikaanse hulpverlening aan Nederland Bedrag van 6,8 milliard dollar zal wel worden verlaagd Kerkelijk Leven DINSDAG 13 JANUARI (Vervolg van pagina 1) Met betrekking tot de staatkundige structuur van Sumatra verklaarde de minister: „Het is ons op Sumatra dui delijk geworden, dat de verwezenlijking van de Federatieve Staat niet geheel zal plaats vinden in de vorm, zoals ons die op de conferentie van Malino voor ogen stond. Men zal zich herinneren, dat deze Federatieve Staat zou worden gevormd door vier grote deelstaten, vier Negara's, die ieder op zich weer zouden kunnen bestaan uit zogenaamde Daehrahs. Zo zou het eiland Sumatra in zijn geheel een deelstaat worden, waarbinnen vijf of zes Daerahs zouden bestaan. Onze contacten nu op Sumatra heb ben ons tot de overtuiging gebracht.dat het van een verkeerd inzicht zou blijk geven, indien gestreefd werd naar een heden, die door de bevolking der be trokken gebieden zelf als kunstmatig worden aangevoeld. Met name immers op Sumatra zijn de tegenstellingen tus sen de verschillende gebieden tussen de bevolking van Sumatra's Oostkust bijvoorbeeld en de Atjehers, tussen de Bataks en de Minangkabauers groot. Mitsdien moet worden verwacht, dat Sumatra meer Negara's zal tellen. „Meer in het bijzonder moge ik Ingaan op onze contacten met de deelstaat Oost-Indoneslë. Oost-Indoneslë heeft aangedrongen op een eigen overeen komst. die de grondbeginselen der nleu- wè structuur zou verankeren. Uitvoerige besprekingen met de ver tegenwoordigers van deze deelstaat hebben geleid tot een voorlopig ont werp. Zodra overeenstemming zal zijn verkregen, zal de tekst der ontwerp overeenkomst aan de Kamer worden voorgelegd." DE VERHOUDING TOT DE REPUBLIEK. Overgaande op de bespreking van de contacten met de Republiek verklaarde de minister-president: „Het probleem van onze verhouding tot de Republiek is voor de uiteindelijke oplossing van het Indonesische vraagstuk uiteraard van grote betekenis." Dr. Beel wees er ech ter op, dat hoewel de Republiek een be langrijke uiting blijft van het nationa lisme, het een fout zou zijn te menen, dat dit nationalisme alleen in het stre ven van de Republiek tot uiting zou ko men. Vervolgens beschouwde Rij het als een denkfout de Republiek te vereenzel vigen met iedere regering van de Re publiek. „De ontwikkeling in de laatste maan den hebben bovendien aan het vraag stuk van onze verhouding tot de repu bliek, hoe belangrijk ook op zichzelf, zijn overheersend karakter in het Indone sisch beleid ontnomen." De regering heeft tegenover de Re- publick onveranderlijk vastgehouden aan het standpunt, dat van enige vruchtbare politieke onderhandeling geen sprake zal kunnen zijn, zolang het staken van het vuren cn van de andere vijandelijkheden niet is ver wezenlijkt." Bovendien hebben wij er op gewezen, dat het voeren van be sprekingen over deze vanzclfspreken- verbindt; het wederzijdse patrouille- de eis niet tot in het eindeloze kan worden gerekt." WAARDERING VOOR C. v. G.D. Met waardering sprak de minister president over de werkzaamheid van de Ctfmmissie voor G. D. en ging nader in op de door deze Commissie gedane voor stellen met betrekking tot het staken der vijandelijkheden. De minister ver klaarde: „Bij de gedachtewisseling, wel ke reeds eerder over de basis van een wapenstilstandsaccoord was gevoerd, was onzerzijds gesteld, dat wij geen gebied, dat effectief onder onze contróle stond, zouden ontruimen Daarom konden wy geen andere demarcatielijn dan de z.g. Van Mook-lijn, de lijn op 29 Augustus van verleden jaar. uitgestipi*ld in een proclamatie van de Lit-G-G., accepte ren. Wij hebben eenmaal de verant woordelijkheid voor de handhaving van orde en veiligheid en met name voor de bescherming van de bevolking binnen deze lijn op ons genomen. Wij blijven de verantwoordelijkheid tegenover de binnen dit gebied wonende bevolking er kennen." „In het ontwerp van de Commissie voor G. D. werd inderdaad de Van Mook-lijn als demarcatielijn voor de wapenstilstand voorgesteld. Aan weers kanten van deze lijn zou een gedemili tariseerde zone worden gevormd, die zich aan beide zijden zou uitstrekken tot de lijn, die de verst vooruitgescho ven posten van elke partij onderling gebied dus. Wij hebben gemeend een voorstel in deze geest te mogen aan vaarden." STAATKUNDIGE HERVORMING. Dr. Beel kwam daarna tot de bespre king van een aantal zaken en proble men. die betrekking hebben op de staat kundige hervorming van Indonesië en van het Koningrijk in hun geheel. Het terrein voor vruchtbare politieke Schromelijk misbruik van vertrouwen BEDRIJFSLEIDER VERDUISTERDE f. 33.000. Bij de algemene verbruiks- en pro ductievereniging „Helder", den Helder is aan het licht gekomen, dat de 33-jarige bedrijfsleider J. W. van de Vijver zich van 1 December 1945 af tot 1 November 1947 heeft bezig gehouden met knoeierij op grote schaal. Deze man genoot het onbeperkt ver trouwen van het bestuur en maakte daarvan schromelijk misbruik door vooral in 1947 busgelden ten eigen bate aan te wenden en deze door ge fingeerde belegstukken te verantwoor den. Hij creëerde de koekfabriek „Co- pa", waar hij gebak liet vervaardigen, dat in de zwarte handel werd ver kochten dat een kas tekort zou moe ten aanvullen. Melk, glucose stroop, tientallen balen bloem en twintig duizend eieren werden het vorig jaar zwart gekocht en in het gebak verwerkt. Toen de grond hem te heet onder de voeten werd, dacht Van de V. de wijk te nemen naar Indonesië, waar hij een betrekking kon krijgen bij een import-maatschappij. Te rechter tijd deed het bestuur van de coöperatie, naar aanleiding van het accountants rapport, aangifte van vermoedelijke ver duistering. Bij een diepgaand onderzoek is komen vast te staan, dat Van de V. f. 7400 ten eigen bate heeft verduisterd en dat ruim f. 28.000 door grenzeloos wanbeheer en zwarte transacties verlo ren zijn gegaan. Het totale tekort be draagt dus ongeveer f. 33.000. Van de V. is in bewaring gesteld: voorlopig zijn 14 processen-verbaal opgemaakt tegen leveranciers van de grondstoffen en te gen het personeel, dat Van de V. in zijn practijken assisteerde. BESCHONKEN BESTUURDER RIJDT TWEE MEISJES AAN. Een dode en een zwaargewonde. De 15-jarige meisjes N. Westdijk en C. Wander, die van Klaaswaal per rij wiel naai Numansdorp op weg waren, werden aangereden door een vracht auto, bestuurd door A. van Soest uit Klaaswaal. N. Westdijk was op slag dood. C. Wander werd over de langs de weg lopende tramrails geslingerd en ziekenhuis overgebracht. Het bleek, dat de vrachtrijder zwaar beschonken was. De rijkspolitie heeft hem gearresteerd en de vrachtwagen in beslag genomen. MILITAIREN ZULLEN BIJ VOLMACHT STEMMEN. Ingediend is een wetsontwerp, hou dende voorschriften betreffende bet stemmen door militairen bij een in 1948 te houden verkiezing voor de Tweede Kamer der Staten-Generaal. Het Centraal Stembureau ziet als enige mogelijkheid het stemmen bij vol macht. De ministers van Binnenlandse Za ken, Oorlog en Marine a.i. hebben dan ook gemeend het door het Centraal Stembureau met bekwame spoed over gelegde ontwerp van wet met de bijbe horende toelichting op de artikelen be houdens enige kleine wijzigingen te moeten overnemen. EEN MOOIE GIFT! 100,000 kilogram appelen, verpakt, in 20,000 pakketten van 5 kilogram elk, zijn door het Centraal Bureau van de Tuinbouwveilingen geschonken aan in Duitsland wonende Nederlandse kinde ren. Het Ned. Rode Kruis zal de appe len distribueren. SCHIPBRUG TE DEVENTER OPEN. Van gistermiddag af is te Deventer het verkeer voor voertuigen, inbegrepen vrachtauto's, over de Schipbrug te De venter, wederom toegelaten. besprekingen zal eerst vrij zijn wanneer het staken der vijandelijkheden inder daad een feit zal zijn. „Ten einde van den beginne af dui delijk te maken, dat wij deze politieke besprekingen niet beschouwen als een aangelegenheid tussen Nederland en de Republiek alleen, maar als ene, waarbij ook de andere deelstaten ten nauwste zijn betrokken en waaromtrent met hen reeds in grote lijnen overeenstemming werd bereikt, zodat Nederland de staat kundige opbouw niet alleen afhankelijk kan stellen van de houding der repu bliek, hebben wij aan de Commissie v. G. D uiteengezet de beginselen, waar door Nederland in zijn beleid jegens In donesië wordt geleld, alsmede de grond trekken der nieuwe staatkundige orde zoals Nederland zich steeds heeft voor gesteld. te verwezenlijken." Drie beginselen worden vervolgens door de minister opgenoemd. n.L: (1) Erkenning van het zelfbeschik kingsrecht der Indonesische volken. (2) Volledig begrip voor het stre ven naar verwezenlijking van dit recht, dat zich bij de Indonesische volken openbaart. (3) Het streven om in vreedzaam overleg en in overeenstemming met de Indonesische volken de staatkundige vorih te vinden voor een duurzaam samengaan van Nederland met inbe grip van Suriname cn Curasao met deze volken op basis van vrijwillig heid en ter verzekering van beider recht cn beider welzijn. Vervolgens schetste dr. Beel de grond trekken der nieuwe staatkundige orde „zoals deze zich ontwikkelden uit het overleg, dat tot dusverre met de verte genwoordigers der volken van Indone sië met inbegrip van de vertegenwoor digers der republiek werd gevoerd." DE NED.-INDONESISCHE UNIE. Met betrekking tot de Ncd.-Indo nesische Unie verklaardeminister Bccl: „In de plaats van het ene sou- vereine Koninkrijk der Nederlanden treedt een Ned.-Indonesische Unie, ge vormd door twee souvereine staten, t.w.: het Koninkrijk der Nederlanden, gedacht als omvattende Nederland, Suriname en Curacao, de Ver. Staten van Indonesië, omvattend een aantal deelstaten (Negara's), die ieder voor zich weer kunnen zijn onderverdeeld in daerah's met autonome bevoegd heden. De Negara's zullen juridisch gelijkwaardig cn gelijkgerechtigd zijn. In gebieden, die zich nog niet tot een Negarah hebben aaneengesloten, tre den de in die gebieden reeds gevorm de Üaerah's in feite in de rechten der Negara's. Beide souvereine staten zijn gelijk waardig. Zij zullen beide.bij de organi satie der Verenigde Volken zijn aange sloten. De Ned.-Indonesische Unie zal eèn reële gemeenschap vormen, aan welks hoofd het Huis van Oranje staat. Zij beschikt over eigen organen, die in naam des Konings handelen en die de gemeenschappelijke belangen der bei de staten behartigen met name op het gebied der buitenlandse betrekkingen, der defensie der financiën cn der eco nomische en culturele aangelegenhe den. Deze organen zijn uiteindelijk verantwoordelijk jegens de daarvoor aangewezen lichamen. In het statuut der Unie. vast te stel len door een conferentie van vertegen woordigers der beide staten op basis van gelijkwaardigheid en door derzei ver wet gevende macht goed te keuren, zullen bepalingen dienen te worden opgeno men: over de rechten en plichten dèr beide Uniegenoten jegens elkander en de er kenning en naleving daarvan; over de wederzijdse uitoefening van het staatsburgerschap door Nederland se en Indonesische staatsburgers: over de verzekering in belde delen der Unie van de fundamentele menselijke rechten en vrijheden, bedoelt in het Handvest der Ver. Naties. DE VER. STATEN VAN INDONESIË De Ver. Staten van Indonesië zul len een democratische staat op fede ratieve grondslag vormen. De grond wet van deze staat, welke zal worden vastgesteld door een constituerende vergadering der toekomstige deelge noten waaraan eveneens vertegen woordigers der minderheden zullen deelnemen, zal erkennen en waarbor gen het zelfbeschikkingsrecht en het recht van zelfregering der volken van Indonesië, de rechten der minderhe den en de fundamentele menselijke rechten en vrijheden, bedoeld in het Handvest der Ver. Naties. Ook op financieel en economisch ge bied zal de eenheid van Indonesië be houden-blijven, o.m. door het scheppen van eenheid van muntstelsel, deviezen- regime en douanestelsel. Gedurende de overgangstijd, voor welk tijdperk als nagestreefde einddatum 1 Januari 1949 blyft gelden, zal juridisch de souvereiniteit van het Koninkrijk der Nederlanden over ge heel Indonesië gehandhaafd blijven. de Plaats van de REPUBLIEK. Over de plaats van de Republiek in het geheel van de Ver. Staten van Indonesië zeide minister Beel: „Wjj hebben ons bereid verklaard de Re publiek als Negara te betrekken zowel in het overleg nopens de inrichting van Unie en Federatie als in de vor ming der prc-fcderale regering van Indonesië, mits de Republiek zich be reid verklaart de beginselen der nieu we stalkundige vormgeving te aan vaarden". Als een van deze beginselen noemde dr. Beel de vrije wilsuiting der bevol king. Uit dit beginsel vloeit volgens de minister-president voort: „Vooreerst, dat het aan deze vrije wilsuiting wordt overgelaten, welke deelstaten er ten slotte zullen zijn en in welke gevalle^ daarbinnen autonome gebieden zullen worden gevormd en vexwolgens, dat ter verkrijging van een zuivere uitspraak omtrent de wil der bevolking orde en veiligheid moeten zijn gevestigd en ge waarborgd door een deugdelijk politie apparaat". Vervolgens ging dr. Beel nog uitvoe rig in op de voorgeschiedenis van de tot, standkoming van het Komité Indo nesia Serikat, welk comité vanaf het begin van zijn oprichting de federale opbouw van Indonesië heeft voorge staan. De minister noemde het de grote verdienste van dit comité, dat het de wil om niet meer alleen leder afzon derlijk, maar ook gezamenlijk de hand aan de ploeg te slaan, heeft weten los te maken. De tijdens de laatste dagen van het verblijf der ministers te Batavia door het comité aangenomen resoluties .ge tuigen van de voortvarendheid, waar mede de vertegenwoordigers der ver schillende delen van Indonesië tot de staatkundige opbouw willen overgaan. De minister-president heeft hen dan ook namens de Nederlandse regering op de laatste bijeenkomst tijdens zijn verblijf aldaar de verzekering gegeven, dat ook van de kant der Nederlandse regering de grootste voortvarendheid zal worden betracht. INSTELLING ENER „PRE- FEDERALE" REGERING. Daarom zal een „pre-federale" re- Uit het bij het Amerikaanse Congres ingediende voorstel voor hulpver lening aan Europa volgens het plan-Marshall blijkt, dat Nederland behalve de reeds gemelde hoeveelheden broodgraan, grofkorrelig graan, kolen, afge werkt staal, mijnbouwmachines, landbouwmachines en olie nog de volgende hoeveelheden aan andere producten zou ontvangen: AprilJuni Juli 48 Juli'49 Juli '50 Juli '51— 1948 Juni '49 Juni '50 Juni 51 Juni '52 Vetten en oliën 3.000 13.000 14.000 16.000 16.000 Oliekoeken en meel 8.000 30.000 40.000 40.000 50.000 1.000 2.000 2.000 2.000 2.000 3.000 5.000 10.000 25.000 25.000 40.000 40.000 18.000 19.000 16.000 16.000 1000 1.000 1.000 2.000 "8.000 22.000 33.000 35.000 36.000 10.000 4.000 17.000 17.000 17.000 17.000 Hout (in kubieke meters) 25.000 98.000 81.000 67.000 64.000 Vrachtauto's (in stuks) 1.800 7.250 6.000 6.000 7.000 Tenzij anders vermeld, geven bovenstaander cijfers de leveranties in me- trieke tonnen aan. gering worden ingesteld, waarvoor de procedure aldus is gedacht: De Lt.- Gouv.-Gcn. zal ten spoedigste in over leg met de vertegenwoordigers der Negara's en Daerahs een zestal hun ner benoemen, die tezamen met de Landvoogd de vorm zullen uitwerken, waarin gedurende de overgangstijd het voorlopige federale bestuur zal worden gegoten alsmede met hem zal overleggen welke bevoegdheden for meel toekomend aan de Landvoogd in feite aan een dergelijk bestuur kun nen worden overgedragen. „De vraag is gerezen: in welke ver houding dit college komt te staan tot het Collegiaal Orgaan, waarover ik in het eerste gedeelte van mijn verkla ring heb gesproken. De regering ziet dit zo, dat beide 'colleges elkander ontmoeten in de Landvoogdij". DE DEMOCRATISCHE VORM. Ten slotte wijdde de minister-presi dent nog een enkel woord aan de vraag, in welke vorm de democratie in Indo nesië zal moeten worden gegoten. Hij verklaarde hieromtrent: ,3ij bet zoe ken naar de concrete vorm van de de mocratie moet enerzijds aansluiting worden gezocht bij hetgeen reeds eeuwenlang bestaat, moet anderzijds echter de ontwikkeling der nationale en sociale bewustwording op de voet worden gevolgd, moeten hinderpalen op de weg naar de vooruitgang worden weggenomen en de voorwaarden worden geschapen, die het begaan van deze weg mogelijk en gemakkelijk maken". Met een korte samenvatting besloot de Minister-President zijn verklaring, (Van onze correspondent te New-York) Bij herhaling heb ik in de Neder landse Pers de neiging geconstateerd om t.a.v. het Marshall-plan veel meer aandacht te schenken aan wat de de mocratische President Truman of een van zijn eveneens democratische mi nisters zegt of voorstelt, dan aan de critiek op die voorstellen van het Re publikeinse Congres. En toch zullen wij de stemming onder de Republikeinen nauwkeurig moeten volgen, want in de volksvertegenwoordiging worden de be slissingen genomen; dat lichaam maakt de wetten en niét. Truman, of zijn mi nisters. In grote trekken kan gezegd worden, dat de wetgevende vergadering niet geneigd is zover te gaan als Tru man en zijn Ministers voorstellen. Wie derhalve alleen maar in de Hollandse kranten aandacht geeft aan Truman's voorstellen en daarentegen weinig be langstelling heeft voor de Republikein se critiek, zal onvermijdelijk teleurge steld worden, wanneer de voorstellen eenmaal wet worden en de wet zal blij ken veel minder ver te gaan dan het presidentiële voorstel. Zo ook met het- Marshall plan. Tru- FEUILLETON Mijnheer MelviVs wonderlijke fantasie door W. H. LANE CRAUFORD 17) „Wat zou erg onaangenaam zijn?" Henry zweeg, "hij trachtte zijn ge dachten te verzamelen. Zijn .gezicht- werd ondoorgrondelijk als een masker. Toen zei hij: „Ik houd niet van belastmginspec- teuren," en hij nam zijn boek op. Michael en Christopher keken elkan der opnieuw aan. Zij hadden niets be grepen van Henry's mededeling. De voor de hand liggende verklaring was natuurlijk, dat Henry zijn belasting biljet niet volkomen eerlijk had inge vuld In dat geval zou de belastingin specteur zijn natuurlijke vijand zijn en iedere ontmoeting met hem moest, hem onaangenaam zijn. Maar Henry was een voorzichtig man, hij nam geen on nodige risico. Bovendien had hij het in het geheel 'niet nodig de belasting te ontduiken, want hij had veel meer geld dan hij nodig had. Verder was hij onkreukbaar eerlijk en het was moeilijk zich voor te stellen, dat. Hen ry, waar en hoe dan ook, niet steeds op volkomen goede voet met de wet leef de. Zij werden afgeleid van het onder werp, doordat Badger binnenkwam met de dranken. Hij bereidde deze eji zet te de glazen op zijn gewone, rustige manier, neer. „"Wat ik zeggen wil, Badger," ont waakte Henry uit zijn dromerij. „Mijnheer?" „In het vervolg dineren wij om acht uur, inplaats van om half acht. Dat eh komt beter uit voor mijn heer Hilton." Een lange stilte. „Ja, mijnheer." Badger boog%en ver liet. de kamer. Henry had gesproken alsof het een besluit gold, dat hij zo terloops had genomen, maar in dit huis was een verandering van het etensuur een zaak van het allerhoogste gewicht. Maar het was nu nog belangrijker dan het an ders zou zijn geweest, want het was een punt van onenigheid tussen Hen ry en Michael. Deze laatste was om bekende redenen zeer op acht uur ge steld, maar Henry had stijfkoppig ge weigerd de veranderde situatie te er kennen en hij had vastgehouden aan het oude half acht, Zjjn6plotseling toegeven was niet ge heel overtuigend, Hij had als reden op gegeven, dat het beter uitkwam voor Michael, en dat was natuurlijk zo, maar Christopher kon zich niet ver hinderen zich af te vragen, of het ook voor Henry zelf niet beter uitkwam. Hij had vanavond gereisd in een trein, waarin hij een mijnheer Robinson had ontmoet, een belastinginspecteur. En om de een of andere geheimzinnige reden, was hij er niet op gesteld die mijnheer Robinson te ontmoeten. In dien de heer Ro'oinson een man was met vaste gewoonten, dan zou hij die trein iedere avond nemen en dan kon Henry hem vermijden, door een vroe gere of een latere trein te nemen. Het. was interessant om te weten of dit Henry's bedoeling was, en Christopher zou het spoedig weten, want Henry's gewoonten waren zo regelmatig als een klok en iedere .verandering zou on middellijk opvallen. Badger kwam bijna onmiddellijk weer terug. De post was er geweest en Bad ger bracht hem een brief op een zilver presenteerblad. Henry keek naar -het adres en toen Badger de deur had ge sloten zuchtte hij eerbiedig: „Van Josephine." Er heerste een diepe stilte in de ka mer, toen hij de enveloppe openscheur de en de brief begon te lezen. Josephi ne had hem reeds vele brieven ge schreven sinds haar verblijf te Dur ban. Het waren vriendelijke, vrij on belangrijke brieven, hoofdzakelijk ge wijd aan de gezondheid van haar man en haar leven op het platteland, wat voor haar- geheel nieuw was. Christo pher had die brieven natuurlijk nooit gelezen, maar hij was er van over tuigd, dat ze alle absolhut correct wa ren, en dat er geen woord in stond, waartegen haar echtgenoot bezwaar had kunnen hebben. Henry las Jose phine's brieven gewoonlijk met diepe aandacht, af en toe zuchtte hij of schudde hij zijn hoofd en soms was hij erg verdrietig. Deze avond was zijn reactie echter heel anders, Hij vloog de brief door met koortsachtige haast, zijn gelaat drukte slechts één emotie uit, die van volslagen verbazing. Het was duidelijk, dat deze brief zeer bij zonder nieuws bevatte en de beide vrienden wachtten met ingehouden adem op de mededelingen, die zeker zouden volgen, „Jim", zei Henry met een vreemde, onnatuurlijke stem, „Jim is wegge gaan!" (Wordt vervolgd i 46). „Rovers!" riep Panda verschrikt. „Wat moeten we doen?^" „Rustig blijven!" zei 'He vreemdeling. „Zet U nevens mij en let op!" Hij trok Panda naar zich toe en terwijl de rui ters schreeuwend naderden, stak hij een hand omhoog, en begon te mompe len. Het angstzweet brak Panda Uit. De woeste Arabieren waren nu dicht bij en maakten aanstalten om zich op het tweetal te werpen. Doch precies op het laatste moment gebeurde er iets vreemds! Het kleedje waarop ze zaten begon te bewegen cn plotseling ging het de lucht in!! Sierlijk zeilde het om hoog, dicht over de hoofden van de verschrikt schreeuwende rovers heen en koerste in Westelijke richting. „Houd Uw hoedje vast!" zei de vreem deling. „We gaan vaart meerderen en dan wil het wel eens tochten!" „M-maard-dit is het vliegende tapijt!" stotterde Panda „Zeer juist opgemerkt!" gaf de vreem de toe. „Ge ziet, dat ge niet ver hoeft zoeken!" man wil de Verenigde Staten binden aan een hulpplan voor een periode van 4 jaren. Van Republikeinse zijde is her haaldelijk betoogd, dat het huidige. Congres, krachtens de Constitutie, niet in staat is om volgende Congressen te binden. Tenslotte is het de Republi keinse Senator Vandenbergh geweest, die Truman hiervan heeft kunnen over tuigen. En al wordt het Marshallplan dan ook een vier jaarsplan, de toewij zing van geldmiddelen (waar het ten slotte om gaat) zal niet verder gaan dan voor een periode van 15 maanden Truman heeft nu een bedrag van 6 8 milliard gevraagd in zijn „State of the Union" adres, welke te vergelijken is met de Troonrede bij ons op Prinsjes dag, als eerste bijdrage om Europa in 1952 weer op zijn benen te helpen. En hoewel er reeds boekdelen vol zijn ge schreven over het Marshallplan en er. vele Europese ministers zijn, die des nachts al van de zegeningen van dit plan dromen, is er nog geen stap gezet op de weg van de parlementaire be handeling, die uiteindelijk tot de wet geving voor dit onderwerp moet lei den. Eerst dezer dagen beginnen de z.g. „/hearings", een soort verhoren of verklaringen van deskundigen om het Congres in te lichten. Als eerste, die gehoord zal worden, staat Marshall, de vader van het plan, op de lijst. Maar bet zal pen grote lijst worden, waarin ook vertegenwoordigers van de indus trie, van de arbeiders, van de boeren en van alle mogelijke geïnteresseerde groepen aan het woord zullen komen. - In Europa is men overtuigd, dat het Marshallplan wet wordt, Uw corres pondent deelt deze mening. Ruwweg kan men zeggen, dat een kwart van het Congres er volledig voor is, maar er is ook een kwart vierkant tegen. Dan is er de grote middenmassa in het Congres, die zich zal laten leiden door de argumenten en welsprekendheid van de beide uiterste groepen. Toen Truman zijn zeer teleurstellen de binnenlandse belastingplannen lan ceerde, was de eerste reaotie van vele Republikeinen, dat het Marshallplan sterke tegenstand zal ontmoeten. Dat er dan ook wel wat van het bedrag van 6.8 milliard af zal gaan, is vrijwel ze ker aan te nemen Een andere factor, die van 't hoog ste belang is voor Europa, is de tijds factor. Wij herinneren er aan, dat de z.g. „interim hulp" aan Frankrijk, Ita lië en Oostenrijk bestemd was om de periode tot 1 April 1948 te overbrug gen. Met andere woorden: men reken de er op dat tegen 1 April het Mars hallplan wet zou zijn en dat met de uitdeling der dollars een aanvang ge maakt zou kunnen worden. Het ziet er naar uit, dat wij heel wat parlementair gebakkelei zullen krijgen en Senator Taft rekent er op, dat het eerder 1 Juli zal worden. En wanneer Senator Taft dit zegt, dan is het zaak om hier de nodige betekenis aan te hechten, want de positie, die Taft t.a.v. het Marshall plan zal innemen, zal bepalend zijn voor een groot aantal Republikeinen, wier mening thans nog zwevend is, NIET VOOR JULI 1948. In feite rekent men zo sterk op ver traging, dat de gedachte aan een twee de „interim-hulp" al naar voren is ge bracht, ter overbrugging van de perio de 1 April 19481 Juli 1948. Maar deze gedachte werd door de eveneens be langrijke Republikein Joseph Ball met een de kop ingedrukt., toen hij ver klaarde in weinig gekuiste termen: „De gedachte, dat 240 millioen Europeanen niet voor een periode van een maand of twee rond kunnen komen zonder eeh PREDIKBEURTEN VOOR WOENSDAG 14 JANUARI. Boskoop Geref. Gem.: Nam, 7 uur. ds. H. Llgtenberg van R'dam. Ons Lokaal (Nieuwstjaat)Nam. 7j u.. de heer S. C. de Ruiter van Halfweg. Katwijk aan Zee Chr. Geref. Kerk Nam. IVz uur ds. P. v. d. Bijl. Geref. Gem. (Remisestraat) nam. 7% uur ds. L. Rijksen van' Leiden. Ned. Herv. Kerk Bedankt voor El- burg en voor Gameren P. J. F. Lamens te Elspeet. Beroepen te Haamstede J. v. Vliet te Breskens; te Nijkerkerveen G, v, d. Zee te Ridderkerk; te Noorddijk (Gr.) W. E. M. Hoeksema, res. leger- pred. te Morg, die dit beroep aannam. Aangenomen naar Rijswijk (Z.H.) dr. P. Jonges te Zwolle; Ds. K. H. L. v. Se- lums te Silvolde is benoemd tot reserve legerpred. Hij heeft deze ben. aangeno men. Geref. Kerken Beroepen te Dor drecht (vac. M. Gravendijk) J. G. Adema te Rotterdam-Delftshaven; te Nieuwveen-Nieuwkoop G. C. Muntingh, cand. te Amsterdam-Z. Bedankt voor Nijmegen (vac. H. v. Rhijn) F. Vroon te Wilnis. Aangenomen naar Amster dam-N.. (2e pred.pl.) M. J. v. Dijken te Nunspeet. Geref. Gemeenten Beroepen te Gerfemuiden Chr. v. d. Woestijne te Ridderkerk. Bedankt voor Aagtekerke G. H. Kersten te Rotterdam. Geref. Kerken naar art. 31 K.O. Aangenomen naar Breukelen J. F. Wijnhuod te Middelstum. Chr. Geref. Kerken Tweetal te Veenendaal H. W. Eerland te Dokkum sen J. P. Geels te 's-Gravenhage-O. Vrije Evang. Gemeenten Bedankt voor Heerde P. B. Muller te NvJverdal. Dr. J. SWART f Te Schiedam is in de ouderdom van 75 jaar plotseling overleden dr. J. Swart, em. predikant van de Ned. Herv. Gem. aldaar. Dr. Swart. die 6 Febr. 1873 te Leeuwarden geboren werd. studeerde aan de R.U. te Leiden, werd in 1900 can- didaat in Utrecht en aanvaardde 4 No vember van dat jaar zijn ambt te Let- telbert-Enumatil. Tijdens zijn verblijf aldaar promoveerde de overledene tot doctor in de theologie op een disserta tie getiteld: „De Kronieken." In 1905 vertrok dr. Swart naar Workufh en in 1915 kwam hij in Schiedam waar hij is werkzaam geweest tot aan zijn emeri taat In 1943. Zijn stoffelijk overschot zal a.s. Don derdag te Schiedam worden teraarde- besteld. MARKTBERICHTEN IJMUIDEN. 13 Jan. - Stoomtrawler IJm. 155 besomming f.3000; Katwijk 44 30 kantjes volle haring, 110 kantjes steur- harlng. KAATWIJK A D. RIJN. - Waspeen 1 f. 12.7530. Idem 2 f. 5.5013: breekpecn f.710.70: gele kool f. 1.505.10: groene kool f. 423; rode kool f. 3,80—12,80; witte kool f. 5.405,60; boerenkool f. 3,509.50; spruiten f. 5—40; kroten 1 f. 7,2511,50; idem 2 f. 3,253,50; knolselderie I f. 15 23. Idem II f. 10—13; ^dem III f. 15; Pe terselie f. 4.504,60; andijvie f. 52—53; uien f1216; prei f29; Idem 2 f. 11. ROTTERDAM 13 Jan. Veemarkt. To taal aanvoer: 2386. 375 paarden, 22 veu lens. magere runderen, 375 vette koeien-, .713 gebraiksvee. vette kalveren, 67 gras kalveren. 170 nuchtere kalveren, 113 schapen een lammeren, varkens, 456 big gen. 95 bokken en geiten. Prijzen per stuk: Kalf koeien le kwal. 775, 2e kwal. 650. 3e kwal. 475; melk koeien 800, 675. 500; varekoeden 475, 400, 325; vaarzen 500, 350. 250: pinken 350, 250, 200; graskalveren 200, 110, 50; biggen per week 45, 35. 20. steunuitkering van Amerika, is niets anders dan pure onzin." Uit het bovenstaande kunnen wij dus reeds meerdere conclusies trekken vooreerst, de hulp zal beschikbaar— ko men op een jaar-tot-jaar-basis en geen bedrag zal worden uitgetrokken voor de volle periode van vier jaren, Vervol gens zal het bedrag van 6.8 milliard, dat Truman voor de eerste 15 maan den vraagt, min of meer drastisch be knibbeld worden en tenslotte zal het wel het midden van het jaar worden, voordat de dollars, of welke vormen van hulp ook, beschikbaar worden. Dat wil dus zeggen, dat de Europese Mi nisters van Financiën voor het lopen de halfjaar een beroep zullen moeten doen op de nationale deviezenreserves. En dat zal voor verschillende Europese landen een hele toer worden. SLECHT NIEUWS/VOOR ONZE SCHEEPSBOUW. Wat tenslotte voor Nederland belang rijk is om te vermelden, is het feit, dat men in het Amerikaanse Congres van mening is. dat er veel te veel staal in West Europa wordt gebruikt voor soheepsbouw. Daar zit natuurlijk de ge dachte achter, dat wanneer Europa met enkele jaren een moderne koopvaardij vloot bezit, Amerika zijn eigen vloten Liberties, Victories en C-3 schepen wel kan afschrijven Voor Nederland ech ter, waar de scheepsbouw een belang rijke bestaansbron is en tevens een ex portartikel, dat flink zoden aan de dijk zet, is dit minder prettig nieuws. AGENDA DINSDAG. Amlcltia: Vergadering van bakkerspa troons. 8 uur nam. VRIJDAG: Stadszaal: L.K.K. „Voor Allen", zang avond Laurens Bogtman, 8 uur nam.

Leidsch Dagblad | 1948 | | pagina 2