Regeringsverklaring over Indonesië van dr. Beel Republiek plaats aangeboden Federatief Verband WEERBERICHT Oorlog zou veel duurder zijn dan liet Marshall-plan Djokja's antwoord tot Donderdag uitgesteld Op verzoek der Commissie van Drie Minister Spaak sprak te Den Haag Over misvattingen van de tegenwoordige lijd Met een enkel woord 86ste Jaargang DINSDAG 13 JANUARI 1948 No. 26284 LEIDSCH DAGBLAD Directeur: J. W. Henny Hoofdredactie: B. W. Menkhorst en J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f. 3.90 per 3 maanden: 30 cents per week Telefoon Dir. en Adm.: 25041; Red. 21507 Witte Singel 1, Lelden - Giro no.: 57055 Interim-regering en Collegiaal Orgaan ontmoeten elkaar in Landvoogdij Hedenmiddag heeft de Minister-pre sident, dr. L. J. M. Beel in de Tweede Kamer een verklaring afgelegd be treffende het regeringsbeleid ten aan zien van Indonesië, waarbij hij tevens verslag uitbracht over de reis der drie ministers naar Batavia. HULDE AAN LEIDING EN MANSCHAPPEN. De minister-president begon met de fcenandeling van een „aantal aangele genheden van organisatorische en be stuurlijke aard, waaromtrent in over leg moest worden getreden met de or ganen van de Ned. Indische regering. Hieronder reken ik in de eerste plaats de toestand der militairen in Indone sië". ,.Mijn ambtgenoten en ik", aldus de minister-president, „hebben ons ver blijf in Indonesië als een welkome aan gelegenheid aangegrepen om ons van deze toestand persoonlijk op de hoogte te stellen. Wij hebben daartoe enige militaire hospitalen en verschillende troepenonderdelen bezocht. Tijdens de ze contacten hebben de militairen hun moeilijkheden en bezwaren met betrek king tot hun uitrusting, hun verzorging, hun toekomst, openhartig ontvouwd. Wij hebben hun zorgen met de legerlei ding besproken. Zij hebben de volle aandacht". Minister Beel bracht vervolgens hul de aan de leiding en de manschappen van Leger en Marine voor de wijze waarop zij zich van hun moeilijke taak kwijten. COMMISSIE PERSONEELS VOORZIENING. Het tweed punt van 'bespreking te Batavia was, de voorziening van het overheidsapparaat in Indonesië met personeel uit Nederland. Na een woord van hulde aan de ambtenaren in dienst van de Ned.-Indische regering, die on der moeilijke omstandigheden hun taak goed vervullen ging de minister verder: „jviijn ambtgenoten en ik zijn voor nemens op korte termijn een Com missie in te stellen, welke tot taak zal hebben het gehele vraagstuk van de personeelsvoorziening van Indonesië, met name door de Nederlandse over heidsorganen, nader onder de ogen te zien Dezè commissie zal, voort bouwende op het belangrijke werk, dat er zake reeds o.m. door het Ministerie van O. G. is verricht, in de eerste plaats moeten uitgaan van de functies, aan de vervulling waar van in Indonesië behoefte bestaat. Daarbij zal zij vooral aandacht moe ten besteden aan die functies, welker vervulling middelbaar en hoger ge schoolde krachten vergt. De commissie zal voorts een reglement moeten ont werpen, op de voet waarvan detache ring naar Indonesië kan plaatsvinden. In deze regeling zullen de nodige ze kerheden en garanties aan de te deta cheren ambtenaren dienen te worden opgenomen. Ik kan voorts mededelen, dat eerstdaags een team-begrotings deskundigen naar Indonesië zal ver trekken. Mijn ambtgenoten van O., K. en W. en van O.-Geb. hebben voorts een zeer vruchtbare bespreking gevoerd met curatoria en rectores der Universi teiten en hogescholen ter beraming van Nieuwe Parijse Conferentie En woordvoerde van het Britse mi nisterie van Buitenlandse Zaken heeft bevestigd, dat terzake door Engeland en Frankrijk overeenstemming is be reikt en dat deze landen de 14 andere landen, die deelnamen aan de Parijse conferentie, zullen uitnodigen voor een nieuwe conferentie. Ghandi gaat weer vasten Ghandi heeft tijdens zijn gebruikelijke gebedsbijeenkomst medegedeeld, dat hij van heden af weer voor een onbepaalde tijd gaat vasten om de eenheid van Hin does en Mohammedanen tot stand te brengen. Ghandi zou na zijn vorige vastperiode in September j.l. (uit protest tegen de ongeregeldheden tussen Hindoes en Mo hammedanen) hebben verklaard, dat hu, indien er nog meer ongeregeldheden zouden voorkomen, de volgende maal „tot de dood toe" zou vasten. Dit zal Ghandi's vierde belangrijke vastperiode zijn. Ghandi verklaarde niets anders tot zich te zullen nemen dan water en zure limoenen. Men is van mening, dat In dia op het vasten zal reageren, maar het is de vraag, welke invloed het op Pakistan zal hebben. sterkt. Als tweede middel tot vergemakke lijking van de goede verstandhouding tussen Den Haag en Batavia mag men volgens de minister ook zien de bespre- REGEN EN WIND. De Bilt verwacht tot morgenavond Op vele plaatsen opnieuw aanzienll|ke regenval bij tijdelijk stormachtige winden tussen Zuid-West en West. Later wat af nemende wind en enige daling van tem peratuur. 14 Januari. Zon op: 8.43 uur; onder: 16.55 uur Maan op: 10.47 uur; onder: 20.04 uur (19 Jan. E K.) Hoogwater te Katwijk te 5.43 en 17.54 u. maatregelen voor de opbouw van de Ver. Universiteit van Indonesië". De minister-president gaf dan een overzicht van de situatie op economisch en financieel gebied, waarbij „ditmaal een ondertoon van gematigd optimis me niet geheel behoeft te ontbreken". De voedselsituatie is redelijk goed. Ook de uitvoer van producten herstelt zich geleidelijk, ofschoon het tempo nog te langzaam is. ,.Het vraagstuk van de deviezenpositle baart echter met het oog op de reconstructie ernstige zorg en vraagt bij voortduring alle aandacht". „Er is reden te verwachten, dat de voor deze reconstructie onontbeerlijke bui tenlandse credieten niet zullen uitblij ven". COLLEGIAAL ORGAAN. De minister-president ging daarna over op de bespreking van de mogelijk heden om verbetering te brengen in de onderlinge samenwerking tussen Den Haag en Batavia. „In het algemeen ge sproken en vergeleken met normale tij den laat deze samenwerking, behoudens onvolkomenheden, die aan ieder men senwerk eigen zijn, niet te wensen over" Als eerste middel tot verbetering der samenwerking noemde Minister Beel het persoonlijk contact met de autori teiten te Batavia, in welke opvatting hij door zijn jongste reis nog was ver- kingen, welke zijn gevoerd over het „collegiale orgaan", welks leden geza menlijk de Landvoogdij zullen uitoefe nen. „De wens hiertoe is reeds geruime tijd door de Lult. G.G. geuit". „In dit orgaan zullen de vraagstukken van al gemeen bestuur van Ned.-Indië voor zover zij de algemene belangen van het Koninkrijk tevens raken, collegiale behandeling vinden". „By K.B. zal worden ingesteld een College bestaande uit de Luit. G.-G. als voorzitter en twee leden te benoe men door de Kroon. De Luit. G.-G. zal dit college hebben te raadplegen over alle aangelegenheden, welke de algemene belangen van het Konink rijk raken. Als zodanig zullen o.m. gelden de staatkundige, militaire, economische financiële en culturele verhoudingen van Indonesië tot Ne derland. Suriname en Curasao. Voorts de staatkundige hervorming van Indonesië, de economische en fi nanciële reconstructie van deze ge westen en de buitenlandse betrekkin gen, voorzover zij in Indonesië worden behandeld. Het college zal ten slotte zelf kunnen beslissen, welke zaken nog meer moeten worden geacht de alge mene belangen van het Koninkrijk te raken. Over al .deze zaken zal de Lt. G.-G. in overeenstemming met zijn medeleden van het College hebben te beslissen. Wordt in het college geen overeenstemming bereikt, dan heeft elk lid het recht de beslissing van de Kroon in te roepen. De Lt. G.-G. zal ten slotte onder zijn uiteindelijke ver antwoordelijkheid bepaalde delen van zijn taak aan een der leden kunnen overdragen, wanneer hij zulks in het belang van een goede vervulling van deze taak nodig oordeelt". Verdere gedachtewisseling met de betreffende instanties moet volgens de minister nog plaats vinden. lil Complicaties in Duitsland De betogingen en protesten tegen de voedselcrisis in het Ruhrgebied en het Rijnland duren voort ondanks de op positie van het merendeel der vakver enigingsleiders. Reimann, voorzitter van de commu nistische partij in de Britse zone, ver klaarde, dat de huidige stakingsgolf slechts een eerste beweging betekende! Berichten uit officiële bron waar schuwen voor dreigende verlagingen van het voedselrantsoen in de Britse en Amerikaanse zones, indien er geen plotselinge verbetering komt in de pro ductie en distributie. De omvang van de beperkingen wordt niet officieel ver meld. maar volgens onbevestigde berich ten zou de dagelijkse toewijzing van 1550 tot 1200 calorieën worden terug gebracht. Uit officiële geallieerde bron te Berlijn wordt vernomen, dat de voor gestelde verlaging van de rantsoenen in de eerste plaats nodig is wegens de nog steeds onvoldoende leveringen van de boeren, die een deel van hun pro ducten liever op de zwarte markt ver- Kopen. ,De fout ligt in Duitsland en in Duitsland zal zij ook moeteji worden r opgelost", aldus deze bron. waar Keuc€r Alle Duitse voedselvoorzienings-mi- nisters zijn tgen Donderdag te Dussel- dorf bijeengeroepen. Het bestuur van het Duitse Volkscon gres heeft medegedeeld, dat binnenkort te Berlijn een conferentie zal worden gehouden, waarop vertegenwoordigers van alle bezettingszones van Duitsland zullen worden uitgenodigd. De confe rentie zal de vraag bespreken of Berlijn al of niet zal worden gehandhaafd als de hoofdstad van Duitsland. De Amerikaanse plaatsvervangende gouverneur in Duitsland heeft echter reeds verklaard, dat de V.S. Berlijn al tijd als hoofdstad van Duitsland zullen beschouwen en daar zullen blijven ze telen in het kader van het viermogend- heden bestuur, totdat een verenigd Duitsland met Berlijn als hoofdstad werkelijkheid is geworden. Dr. Beel deelde voorts nog mede, dat het in de bedoeling ligt, om zqdra het betreffende Kon. B. is verschenen de heren L. Neher, thans Minister van Wederopbouw en Volkshuis vesting en jhr. mr. H. van Vrede- burgh, chef der directie politieke zaken aan het Ministerie van Buit. Zaken, voor te dragen voor benoe ming tot leden van dit College. DE SITUATIE OP SUMATRA. De minister-president sprak vervol gens over een tweede groep onder ver pen en problemen, die de ministers in Batavia hebben besproken, n.l. die „wel ke betrekking hebben op onze verhou ding tot de onderscheidene delen van het eilandenrijk". De ministers hebben tijdens hun verblijf aldaar contact op genomen met vrijwel elk dezer delen door middel van hun vertegenwoordi gers. „Ook met de vertegenwoordigers der minderheden met name de Indische Nederlanders hebben wij contact opge nomen. .Mede in het licht van de be langen dezer laatste groep hebben wij o.m. de toekomstige positie van Nieuw- Guinea onder het oog gezien." De minister-president wijdde ver volgens een afzonderlijke beschou wing aan elk der gebieden, die bij de politionele actie betrokken waren en constateerde met voldoening, dat over al door spontane medewerking van de bevolking hard gewerkt wordt aan herstel van orde, veiligheid en wel vaart. (Zie verder Pag, 2) PROFESSOR BERVEN WEER NAAR STOCKHOLM VERTROKKEN. De Zweedse kankerspecialist prof. Berven, die naar de Sovjet-Unie was ge roepen voor een onbekende patiënt, is gistermorgen per vliegtuig naar Stock holm vertrokken. Hij kwam de vorige week Dinsdag per trein uit Helsinki te Moskou aan, VLIEGTUIGONGELUK IN DOMINICAANSE REPUBLIEK. Bij een vliegongeval in de Domini caanse republiek zijn 28 personen om het leven gekomen. „Orde en Vrede" NIEUWE DECORATIE VOOR MILITAIREN. By K.B. is een ereteken voor Orde en Vrede ingesteld, dat wordt toege kend aan de militairen van de Kon. Marine, van de Kon. Landmacht en van het Kon. Ned.-Indisch Leger, die in Ned.-Indië en aangrenzende zee gebieden in het tijdvak van 3 Septem ber 1945 tot een nader vast te stellen datum ten minste drie maanden in werkelijke dienst zjjn geweest. Aan dit ereteken worden verbonden gespen, voor hen, die rechtstreeks in militair verband tegen kwaadwilligen hebben moeten optreden, alsook voor burger personen, die zich in genoemd tijdvak in Ned.-Indië in militaire zin ver dienstelijk hebben gemaakt. Het uit brons vervaardigde ereteken bestaat uit een rond medaillon, met in het midden de letter W. Boven deze let ter staan de woorden: Orde Vrede. Het medaillon is geplaatst in het mid den van een acht-puntige ster. welker bovenste punt is vervangen door een koninklijke kroon, gedragen door twee gekruiste zwaarden. Het ereteken wordt gedragen op een zijden lint, van links naar rechts, in de kleuren rood-wit- blauw-wlt-rood. De gespen geven een der jaartallen 1945, 1946 enzovoorts, aan. DE UITVOER IN DECEMBER. Volgens de door het Centraal Bureau voor, de Statistiek vastgestelde voorlo pige cijfers had de uitvoer in December 1947 een waarde van 235,6 millioen (November 202,0 millioen) en een ge wicht van 732,000 ton (November 702,000 ton). Koning Leopold naar Havanna Naar wij thans officieel uit gezagheb bende bron vernemen, heeft koning Leo pold van België passage besproken op het s& „Sommelsdijk" van de Holland- Amerika-lijn, dat op 17 dezer uit Rot terdam vertrekt. Op 20 Januari zal de koning scheep gaan in Lissabon, om vandaar uit e'-m vacantiereis naar Havanna te onderne men. ZUID-SLAVIË STUURT GRIEKS PROTEST TERUG. De Griekse regering heeft 28 Dec. bij Joego-Slavië geprotesteerd tegen de pu bliciteit, die door radio-Belgrado is ge geven aan de vorming van de „voorlo pige democratische regering" van «ge neraal Markos. De Joego-Slavische regering weigerde de nota te accepteren en stuurde haar op 10 Januari terug. Luit.-admiraal Helfrich heeft gistermiddag in het Marine-opleidingskamp „Loosdrecht" een honderdtal adelborsten beëdigd. Na afloop van de plechtigheid brachten de jonge officieren een driewerf hoera uit op H.M. de Koningin. Een indrukwekkende parade van meer dan 1000 manschappen vond nadien plaats. (Foto ANP) President Truman dient begroting in Ook Marshall pleit opnieuw In zijn jaarlijkse begrotings-bood- schap heeft president Truman het Con gres meegedeeld dat de regering der Verenigde Staten zich voorstelt in het op 30 Juni beginnende belastingjaar een bedrag van 39.700.000.000 dollar uit •te geven. De ontvangsten worden ge raamd op vier en veertig en een half milliard dollar. De president wees er op, dat mis lukking van de hulpverlening aan Europa en andere kritieke gebieden zou betekenen dat de Verenigde Sta ten tot herbewapening zouden moe ten overgaan om uitbreiding van to talitaire overheersing te voorkomen. De kosten voor uitbreiding van de militaire macht zouden in dat geval aanzienlek hoger zjjn dan die voor het hulpprogram van Marshall. Overigens zjjn de bedragen, gemoeid met de nationale defensie, dit jaar la ger dan in 1947. Elf milliard of 28 van het budget wordt er aan uitgege- Naar AFP meldt, heeft de Commissie voor Goede Diensten aan de Ne derlandse autoriteiten het verzoek gericht, om het tijdstip, waarop van de Republikeinse regering een antwoord werd geëist op de voorstellen tot het staken van het vuren, nader te stellen op Donderdag as. Naar uit betrouwbare bron wordt vernomen, zouden de Nederlanders aan dit ver zoek gevolg hebben gegeven. Op een desbetreffende vraag heeft men van officiële zjjde geweigerd, dit nieuws te ontkennen of te bevestigen. De heer Narayan, secretaris van de Commissie v. G.D., is speciaal van Djokja uit naar Batavia gekomen om het verzoek van de commissie over te brengen. Over het besprokene tussen de Republikeinse delegatie en de Commissie v. G.D. te Djokja is niets bekend geworden. Kritieke situatie voor Republiek uifc betrouwbare bron te Batavia verneemt is er een nieuwe ontwikkeling ontstaan, welke zal kun nen leiden tot een compromis tussen de Nederlanders en de Republikeinen in de kwestie van het „staken der vijan delijkheden". Dezè laatste ontwikkeling, aldus werd verklaard, betreft voorstellen, welke naar Den Hdag zijn 'doorgegeven. Verder verneemt Reuter uit Djokja, dat door de mil. gouverneur van Djok ja wederom de avondklok ingesteld is. Het Amerikaanse lid van de Com missie v. G.D., dr F. Graham, heeft een onderhoud gehad met de voor zitter van de Masjoemi, dr Soekiman en enige zijner medewerkers. Een van hen zou na afloop hebben verklaard, dat de situatie voor de Republiek „kritiek" is. Ook cir Van Mook heeft thans in een interview te Batavia ten stelligste ont kend. dat niet-aarmeiVien door de Re publiek van de Nederlandse voorstellen betreffende „staakt het vuren" onver mijdelijk hervatting van de politionele actie zou betekenen. „Indien de Republiek niet zou instem men met staking der vijandelijkheden, behoett hervatting van de politionele actie niet noodzakelijkerwijs onvermij delijk te zijn," aldus Van Mook. Hij herinnerde er aan, dat de eerste reso lutie van de Veiligheidsraad voor alles verzocht het vuren te staken „Dat achten wij een absolute noodzaak, voor dat een gedetailleerde politieke over eenkomst kan worden bereikt." „Er bestaat niet zo iets als een uiter ste termijn voor het Republikeinse ant woord," zo zeide cir Van Mook. Op de vraag, of de Veren, Staten van Indo nesië zonder de Republiek een succes zouden zijn, antwoordde dr Van Mook: „Niet op de lange d^ur. Wij zullen voortgaan, en zien, hoe de zaken zich ontwikkelen, mnar op de lange duur verwachten wij, dat die- land weer een heid zal beleven." ven, hetgeen volgens de president wijst «op de voortgang die men maakt bij het vormen van een moderne, even wichtige gewapende macht. Het verzet dat het Congres verleden jaar heeft geboden, heeft Truman er niet van afgehouden, opnieuw het in voeren van algemene dienstplioht voor te stellen. Een bedrag van 400 millioen is er voor uitgetrokken. Met het on derzoekingswerk op het gebied van de atoom-energie is eenzelfde bedrag ge moeid. Voor de eerste vijftien maanden van het plan van Marshall vraagt Truman 6.800.000.000 dollar. In de commissie voor buiten 1. betrek kingen van het Huis van Afgevaardig den heeft Marshall zijn plan nog eens met kracht toegelicht Nieuwe gezichts punten worden daarbij niet ontwikkeld. De behoeften van de Europese deel nemers moesten voortdurend onder zocht worden. Een doelmatig gebruik van de beschikbare gelden moest ver zekerd zijn. De aanwending van de be schikbare hulp moest telkens beoor deeld worden. Marshall gaf te kennen, dat h(j be reid was een compromis aan te gaan t.a.v. de plannen voor de administra tie van de hulpverlening. Hij meende echter, dat de verantwoordelijkheid voor de administratie bij één persoon moest berusten en niet bij een com missie of raad en dat buitenlandse po litieke aangelegenheden onder contróle en leiding moesten staan van de mi nister van buitenlandse zaken. Marshall brandmerkte de aanvallen, die op het hulpverleningsplan waren gedaan als „zuivere propaganda". Hij zeide, dat men in het buitenland di rect zou ingaan op eerlijke beloften van de V.S. om steun te verlenen. Marshall 'zeide, dat zijn „contacten met functionarissen van satelliet-rege ringen hem versterkt hadden in het geloof, dat andere Europese landen uit eindelijk aan het plan mee zouden doen, ofschoon er tot nu toe geen te kenen waren, die wezen op enige af wijking van hun politiek standpunt. Deze functionarissen hadden hun gro- Gebrek aan bunkerkolen TE AMSTERDAM EN ROTTERDAM. De voorraden bunkerkool in de Amsterdamse haven z^jn sinds enige dagen zo sterk geslonken, dat het Rijkskolenburcau geen toewijzingen aan schepen meer kan verstrekken. De toestand heeft zich dientengevolge zo danig toegespitst, dat vaartuigen, Ne derlandse zowel als buitenlandse, die hier kolen willen innemen, de bood schap krijgen zich naar Antwerpen te begeven .aangezien hier niet geleverd kan worden. Van de nog resterende kleine hoeveel heid worden de schepen slechts bijge- bunkerd om Antwerpen te bereiken. In Rotterdam doet zich dezelfde toestand voor,x Deze situatie is ten dele een ge volg van onvoldoende kolenaanvoer uit de Ver. Staten, verband houdend met onze deviezenpositle, ten dele een ge volg van de hoge waterstand, waardoor de aanvoer uit Westfalen heeft gestag neerd. De vooruitzichten zijn nog zeer onze ker, doch men hoopt, dat het Rijksko- lenbureau spoedig een oplossing zal we ten te vinden. MINISTER LIEFTINCK BEZOCHT NED.-BELGISCHE GRENS. Minister Lieftinck heeft in aanwe zigheid van de Directeur-Generaal en enige leden van het hoofdbestuur der belastingen een bezoek gebracht aan de directie van 's Rijks belastingen en domeinen te Breda, teneinde zioh per soonlijk op de hoogte te stellen van de moeilijkheden, waarmede hetgrens- personeel, in het bijzonder aan de Ned. Belgische grens, te kampen heeft in verband met de nog steeds aanhouden de smokkelhandel en deviezenfraude. te bezorgdheid geuit over de uitwer king, die een succes van het program op hun handel en economie zou heb ben. ZU vreesden het „Westelijk gor dijn". „Natuurlijk zal zoiets er niet zijn," aldus Marshall. Uit een lijst van de gesohatte dollar- tekorten en overschotten der Europese landen tijdens de 41/4 Jaar van het plan-Marshall blijkt, dat geraamd is voor Nederland 2.512 millioen dollar te kort; voor de Overzeese gebiedsdelen van Nederland: 76 millioen overschot. Behalve voor Zweden en Zwitserland worden voor alle andere landen tekor ten geraamd! van België de hew L. C. Nemry, zijn kabinetchef de heer C. Seyfert, de am bassaderaad P. Poswick en de chef van het protocol mr J Visser, naar de Rid derzaal. Tegen de avond nam de Belgische eerste minister met zijn kabinetchef in trek In de Belgische ambassade, waar de ambassadeur een intiem diner aan bood. Nadat hij samenkomst de NederlandsBelgische te Rotterdam had bijge woond, vertrok de Belgische eerste mi nister Paul Henri Spaak gisteren per auto naar 's-Gravenhage, waar de heer Spaak het Mauritshuis bezocht. De be zoeker toonde speciale belangstelling voor de werken van Rubens, Rem brandt, Van Dljck. Van der Weijde, Vermeer en Potter. Het bezoek duurde ongeveer drie kwartier. De heer Spaak begaf zich vervolgens met zijn gezelschap, dat o.m. gevormd werd door de ambassadeur BINNENLAND. Maandag a.s. zullen op het Ministerie van Landbouw. Visserij en Voedselvoorzie ning te 's-Gravenhage besprekingen wor den gevoerd tussen delegaties van België, Luxemburg. Frankrijk. Italië, Engeland, Ierland, de Engelse en Amerikaanse zone van Duitsland en Denemarken over het nemen van collectieve maatregelen voor de bestrijding van de coloradokever. Twee pas uit Veenhulzen ontslagen personen, de 28-Jarlge slager Pieter B. uit Munstendam en de 26-Jarige grondwerker j Leendert den O. uit Vuren (N.-B.) stalen I een paard van de heer J. Drost te Meppel. i Zij beden het dier op de markt te Zwolle I Ingediend is een wetsdntwerp hou- Scotland Yard is op het spoor geko- j^jgg. men van een zwendel in paspoorten, waar- dende aanvulling en wijziging wet, alsmede bijzondere voorzieningen met het oog op een in 1948 te houden ver kiezing voor ae Tweede Kamer der Staten- Generaal. Te Mogadiscio (Somaliland) waar de commissie der grote vier kortelings haar werk is begonnen, zijn tussen Italianen en Somalis onlusten uitgebroken. 40 Somall- Arabieren zouden zijn gedood. Het m.s. „Indrapoera", dat op 17 Dec. van Rotterdam vertrokken is, wordt op 13 Januari te Sabang verwacht en zal Zater dag 17 Januari te Tandjong Prlok aan komen. BUITENLAND. De vrouw van een Ierse havenarbel- door een vrij groot aantal buitenlanders, hoofdzakelijk Duitsers, in staat zou zijn geweest op Britse passen naar Canada te gaan. De bende te Londen zou aanzienlijke bedragen ontvangen hebben. In een ziekenhuis te Padua (Italië) is een kind geboren, dat aan elke hand 8 vingers beeft en aan iedere voet 8 tenen. Een woordvoerder van het Joodse bureau heeft verklaard, dat aan het eind van deze maand tot in de kleinste bijzon derheden plannen gereed zullen zijn voor de vorming van een voorlopige Joodse Palestijnse regering, omvattende vijftien ministeries, met een yermoedelljk budget van 12 millioen pd. st. De handelskamer van een aantal Duitse havensteden hebben in een memo randum opnieuw oophefflng bepleit van ter verkoop aan. maar vlogen daarbij tegen i der heéït het leven geschonken aan haar de lamp en werden wederom Ingesloten. vijfde Reeling. Behalve de vijf tweelingen heeft zll nog t.wee kinderen. 15 Januari a.s. wordt het eerste schip met steenkool ln het kader van de ..Care 1 De Roemeense minister van hlnnen- ïetposltle waar|n Duitsland thans leeft. (Cooperative for American remittances to landse zaken heeft de order uitgevaardigd Europe ine) uit de Ver. Staten in Rotter- dat de straten, pleinen, instellllngen enz Een der hoofdverdachten bij het dam verwacht. Het vaartuig heeft 1000 ton i die de naam van ex-koning Michael of van I smokkelen van deviezen en edelstenen in kolen aan boord, waarvan circa 300 ton I enig lid van zijn familie dragen, moeten I de affaire te Eindhoven, de Amsterdammer bestemd voor Amsterdam, I worden omgedoopt. I B., is ln het buitenland aangehouden. Op de Atlantische Oceaan is brand uitgebroken ln de machinekamer van het Amerikaanse dodentransportschlp „Joseph V Connolly" waardoor het schip onbe stuurbaar werd. .De kapitein heeft ge meld, dat de manschappen en de enige passagier alien in de reddingboten zijn ge gaan. BIJ hoge zee en storm zoekt men daarnaar. Later wordt gemeld, dat allen gered zijn. Een persoon uit de omgeving van ex- koning Michael heeft verklaard, dat Mi chael Zwitserland niet zal verlaten, voor dat een overeenkomst is bereikt over de bezittingen van de ex-koning ln Roe menië. De president van Eire heeft het par- -*~erkle- lement ontbonden en algemeene ver) zingen op vier Februari gelast. De alge mene verkiezingen, die normaal in 1949 zouden zfjn gehouden, zijn vervroegd door {•heffing bepleit van nederlagen van de regeringspartij bij twee neme van Duitsland der drie tussentijdse verkiezingen ln No- aan de walvisvaart, gelet op uiterst slechte vember J.l. In Denémarken zijn duizenden valse boter- en suikerbonnen ln omloop. 'Men vreest, dat de gehele distributie van boter Sevaar zal lopen. Een honderdtal personen gearresteerd. Een gala-avond in het Gebouw voor K. en W. besloot de eerste dag van het twee-daags bezoek. Het hoogtepunt van deze avond vormde de rede van de eèrste minister Spaak, welke volgde op het welkomstwoord van Jhr. mr E. C. H. van Doorn, vice-voorzitter van de Haagse afdeling van het Benelux-co- mité, en op een inleidende rede welke de Nederlandse oud-minister van Bui tenlandse zaken en oud-gezant van Ne derland te Brussel, mr J. A. H. Patijn in de Franse taal hield. De heer Spaak besprak ln zijn in het Frans gehouden rede drie esseniti- ele misvattingen van de tegenwoordige tijd. De eerste betreft die van de fun damentele rechten en vrijheden van de mens, waaraan men tweeërlei uitleg geeft. Aan de ene kant staan de volken die de oude democratische vrijheid voorstaan, aan de andere kant is een gehoorzamen aan geheel andere begrip pen. Een tweede vergissing is, dat men in San Francisco niet de moed heeft gehad een deugdelijke verg adert echniek op te stellen. De derde fout vormer de huidige diplomatieke methoden. De te leurstellingen na de oorlog opgedaan met de openlijke diplomatie, houden een eerherstel in voor de diplomatie van de oude stijl.

Leidsch Dagblad | 1948 | | pagina 1