Om de eenheid van Duitsland Oordeel van cle „Times' WEERBERICHT Republiek in een moeilijke positie Nederland zal mèt of zonder Republiek slagen Rood-Onveilig Het zijn niet allen CCD-ers, die rode lampen zwaaien Peters berokkende duizenden leed en teleurstelling 1947 kende vele van dergelijke gevallen Met een enkel woord 86ste Jaargang MAANDAG 12 JANUARI 1948 No. 26283 LEIDSCH DAGBLAD Directeur: «J. W. Henny Hoofdredactie: B. W. Menkhorst en J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f. 3.90 per 3 maanden; 30 cents per week Telefoon Dir. en Adm.: 25041; Red. 21507 Witte Singel 1, Leiden - Giro no.: 57055 Sovjets weigeren een C.D.U.-voorstel Het militaire Sovjetbestuur in Duits land heeft zich. verzet tegen een initia tief van de Christelijk democratische unie om alsnog een poging te doen de eenheid van Duitsland te verwerkelij ken. Het hoofdbestuur der C.D.U. voor het land Saksen-Anhalt had het be sluit genomen de fractie der partijen in de Landdag op te dragen een voor stel te doen om aan de geallieerde be stuursraad te verzoeken, toestemming te verlenen tot het bijeenroepen van een nationale vergadering. Deze verga dering zal. moeten bestaan uit vertegen woordigers van alle landelijke parle menten uit geheel Duitsland en zij zul len moeten samenkomen ter gelegen heid van de herdenking van de revolu tie van 1848. De nationale vertegen woordiging zal volgens het voorstel een grondwet voor geheel Duitsland moeten opstellen, die de grondslag zal moeten vormen voor een rijksregering. Nadat de fractie der C.D.U., dit voorstel in de Landdag had ingediend, heeft het mi litaire Sovjet-bestuur zich in de zaak gemengd en terugtrekking van het voorstel bevolen. Aan d° bladen in de Sovjet-zone is onder bedreiging met zware straffen publicatie verboden. De voorzitter van de C.D.U. in de Sovjet-zone, Jacob Kaiser, heeft de eerste openbare verklaring zijnerzijds uitgegeven, sedert hij en Ernst Lemmer als leiders van de CD.U. in de Sovjet zone het misnoegen van het militaire Sovjet-bestuur hebben gewekt. Hij zeide, dat de vernedering door dwang nooit zo sterk is geweest als thans en vroeg zich af welke zin de strijd tegen Hitier heeft gehad, wan neer thans opnieuw de rechten van de mens met de voeten worden getreden. Wij hebben tot het uiterste gepoogd samen te werken, aldus Kaiser, en daarbij hebben wij veel onregelmatig heden in de Sovjet-zone door de vin gers gezien. Verdere samenwerking zou afwijking hebben betekend van de fun damentele lijnen der partij. Naar Kaiser's mening streeft de so cialistische eenheidspartij er sinds vo rige zomer naar, de Sovjet-zone tot communistisch jachtterrein te maken. Hij verklaarde voorstander te zijn van „begrip in een geest van samenwerking" met de „Sovjet-Unie -en de S.ED.", maar hij was tegenstander van de po litieke blocvorming, „thans afgedwon gen in de Sovjet-zone". Slechts weinigen zijn volgens Kaiser zwak geweest en hebben zich laten dwingen. Millioenen echter zullen trouw blijven aan de' idee der politieke vrij heid. Het Duitse volkscongres vergroot te slechts de kloof tussen Oost- en Wesi-Duitsland. „Alles wijst er op", al dus Kaiser, „dat het volkscongres bin nenkort inbreuk zal maken op de rech ten der gewestelijke parlementen en leden van andere partijen zal trach ten te dwingen onvoorwaardelijk samen te werken met de socialistische een- Socialisten vergaderen te Londen De commissie voor internationale so cialistische conferenties heeft te Lon den haar eerste bijeenkomst gehouden, waarbij vertegenwoordigers van socialis tische partijen uit negentien landen aanwezig waren. De secretaris van oe Britse Labour* party, Morgan Phillips, werd tot voorzitter gekozen. De gedelegeerden der Hongaarse. Pool se en Tsjecho-Slowaakse socialistische partijen hebben protest aangetekend te gen het feit. dat de Griekse regering geen paspoort heeft willen verstrekken aan de Griekse socialistische leider prof. Alexander Svolus. Dit, zo zeiden de on- dertekenaars van het protest, v/at te be treurenswaardiger, daar de Duitse so ciaaldemocraten w-el aanwewzig wa ren zonder bewezen te hebben, dat zij behoren tot een „waarlijk socialistische revolutionnaire partij". N De Belgische. Britse en Franse afge vaardigden meenden, dat reeds te Ant werpen voldoende geprotesteerd was te- gen de houding der Griekse regering en dat aldaar eveneens was besloten de Duitsers toe te laten. De Italiaanse af gevaardigde (der meerderheids-socialis ten') wilde zich aansluiten bij het pro test tegen de houding der Griekse re gering maar niet bij hetgeen over de Duitse sociaaldemocraten was gezegd. De IJslandse partij werd geaccepteerd. Over twee in aanmerking komende nartHen in de Verenigde Staten werd men het niet eens. social democratis federation). Hetzelfde geldt voor een aantal Oost-Europese op positie-partijen. UITGEBREIDE SPIONNAGE IN NOORWEGEN? Het conservatieve, te Oslo ,ersc*"j' nende blad „Morgenbladet bevat een artikel onder de kop: ..uitgebrdde bp onnage in NoorwegenHlerm woiden de grote mogendheden besdiuldlgd van spionnage op grote schaal. Het artikel is voornamelijk gericht tegen de ^jet- russen. die volgens het blad de mettwde toepassen, waarbij zij een schip bd een strategisch punt in de buurt van een of andere verdedigingsstelling aan de grond laten lopen. Bij de hierop volgende ber gingswerkzaamheden zouden een groot aantal Russen zich lange tijd in de om- geving ophouden. heidspartij. Het is bekend, dat menige afgevaardigde naar het volkscongres onder dwang is verschenen. Ik heb le den van mijn eigen party in tranen gezien van schaamte, omdat zij zich hadden laten dwingen het congres bij te wonen". De employé's van het centrale bureau van de Duitse christelijk-democratische unie te Berlijn hebben besloten geen orders van de nieuwe secretaris-gene raal, Dertinger, op te volgen. In een verklaring werd gezegd, dat noch de nieuwe secretaris-generaal, die na het aftreden van Kaiser was benoemd, noch de nieuwe coördinatie-commissie op democratische wijze waren benoemd. In gespannen verwachting wordt in geheel Duitsland thans de eerstvolgen de zitting van de geallieerde bestuurs raad tegemoet gezien, waarop het Sov jetbestuur zal worden uitgenodigd deel te nemen aan een geldsaneringsplan voor geheel Duitsland. Afwijzing hier van zal de voorlopige verdeling van Duitsland bekrachtigen. De bijeenkomst was aanvankelijk vastgesteld op i20 Januari, doch een woordvoerder van de Britse bestuurs-commissie liet door schemeren, dat een uitstel der bijeen komst waarschijnlijk is. De schrik had haar te pakken De echtgenote van een kolen handelaar te Delft miste op een ge geven moment haar man. En opeens begreep ze: hij was bedolven onder die hoop kolen, welke pas gestort bleek te zijn Ze belde de politie en die ver scheen met verscheidene man netjes. Schoppen werden uitgedeeld en de politie begon in het zwarte goud te graven. Na een poosje kwam de knecht en vroeg wat er eigenlijk aan de hand was. "De agenten deden hem het droe ve relaas, maar de knecht brastte in lachen uit. De baas?die was op het station bezig een wagon te lossen! Tableau! Socialistische conferentie inzake het plan-Marshall De Britse Labourpartfj zal op 21 en 22 Maart te Londen een conferentie be leggen van de socialistische partijen in de onder het plan-Marshall vallende landen, waarop ook de Duitse en Oos tenrijkse party zullen worden uitgeno digd. Nieuw Brits-Iraaks verdrag Groot-Brittannië en Irak hebben overeenstemming bereikt over het slui ten van een nieuw verdrag van allian tie ter vervanging van het in 1930 on dertekende, dat feitelyk tot 1955 zou gelden. Bij het verdrag van 1930 werd het Britse mandaat over Irak beëindigd en de onafhankelijkheid van Irak erkend. In diplomatieke kringen koestert men de hoop, dat de spoedig tot stand ge komen herziening van het verdrag met Irak de weg zal bereiden voor even een# succesvolle besprekingen met Transjordanie en mogelyk ook met Egypte. Volgens gewoonlijk welingelichte krin gen te Londen zou Groot-Brittannië grote concessies aan Irak hebben ge daan, o.a. het laten vervallen, van het in 1930 vastgelegde recht tot het hou den van troepen in vredestijd op het vliegveld van Habaniah en Sjaibah. ZACHT MET VEEL WIND. De Bilt verwacht tot morgenavond: Opnieuw toenemende wind, aan de kust waarschijnlijk tijdelijk tot volle storm Mees zwaar bewolkt met enkele tijdelijke opklaringen en nu en dan regen of motregen. Zacht voor de tijd van het Jaar. 13 JanuarL Zon op: 8.44 uur; onder: 16.53 uur. Maan op: 10.28 uur; onder: 18.52 uur (19 Jan. E.Ki) Hoogwater te Katwijk te 5.08 en 17.18 uur. In een hoofdartikel over de poli tieke toestand in Indonesië zegt de „Times" o.a., dat de Republikeinse regering thans in een moeilijke posi tie verkeert. „Als zij" zegt het blad „de uit nodiging tot bijwoning van de confe rentie der Negara's en Daerahs te Ba tavia aanvaardt, is dit een bevestiging van het Nederlandse standpunt, dat de Indonesische Republiek slechts een on derdeel vormt van de algemene volks beweging in Indonesië, welke naar autonomie streeft, en dat de Republiek niet het reoht bezit, als alleenvertegen woordigster van deze beweging op te treden. Als de Republiek afzijdig blijft, zal de tot stand koming van de Fede ratie zonder haar plaats vinden en zal zij onvermijdelijk aan gezag inboeten." „Intussen" vervolgt de Times „tracht, de Republikeinse regering er de buitenwereld van te overtuigen, dat de Republiek nog altijd de enige ware vertegenwoordigster is van de aspira ties der nationalistische groepen in In donesië. Met een beroep op de overeen komst van Linggadjat-i tracht zij de suggestie te wekken, dat verschillende der binnen afzienbare tijd tot een fe deratie te verenigen autonome gebieds delen ten rechte onderworpen zijn aan haar gezag, zelfs al was de bedoeling van deze gebiedsdelen met het vragen van autonomie in de eerste plaats de ze: '„zich vrij te maken van het gezag van Djokjakarta Na gelijk het blad by een vori ge gelegenheid reeds deed gesteld te hebben, dat de Republikeinse re gering vermoedelijk geen zes maan den meer zal bestaan, geeft de Times als zijn mening te kennen, dat, wat er ook gebeuren moge, zij zal moe ten beginnen met „af te zien van haar aanspraken, om gezag uit te oeienen over ae anaere rassen op Java en Sumatra, en het recht op autonomie, dat zij voor zich zelf op eist, ook te erkennen voor andere ge bieden." De Times komt tot de volgende slot som: „Het is aan twijfel onderhevig, of het thans in uitvoering zijnde program voor de staatkundige hervorming, aan de nationalistische aspiraties in Indo nesië zal brengen, wat men verwachtte. Zoals de kaarten thans liggen, lijkt het er echter op, dat de Nederlandse regering zal slagen in de verwezenlij king van haar programma, onver schillig wat de Republikeinen zullen doen of laten." In géén geval hervatting der politionele actie MEN WACHT EN WACHT... Gezaghebbende Nederlandse kringen te Batavia hebben naar aanleiding van berichten van Republikeinse zegslieden, waarin verklaard wordt, dat men in Republikeinse kringen be vreesd is voor een hervatting van de politionele actie en dat een termijn voor het antwoord op de ingediende amendementen ultimatief gesteld is, en voorts naar aanleiding van berich ten, volgens welke hervatting van de politionele actie als een voldongen feit gesteld wordt, aan Aneta ver klaard, dat deze berichten volkomen uit dc lucht gegrepen zijn, of 't ant woord uit Djokja nu bevredigend zal luiden of niet. DUIDELIJK ANTWOORD GEVRAAGD. Uit andere bron vernam Aneta neg, dat een duidelijk antwoord op korte termijn gevraagd Is, opdat een eind zal komen aan de heersende onzekerheid inzake het standpunt der Republikeinse regering. Daarby werd in herinnering gebracht, dat het nu reeds vijf weken geleden is, dat de „Renville" in Priok is aangekomen en dat de beide delega ties sedert 10 December j.l. geen ont moeting aan boord van het schip meer gehad hebben. Men wacht nog steeds op het resultaat van de informele be sprekingen over een reeks voorstellen. HJIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIillllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllHIIIIIIIIIIIIH Duidelijker onderscheidingstekens gewenst! s VER de gehele wereld geldt de rode lantaarn als waarschuwings- S sein voor naderend gevaar, als een onveilig signaal. Een zwaai- ende rode lantaarn vormt sedert onheuglijke tijden het middel om de aandacht te vestigen op een noodtoestand, om hulp te vragen, Ej om een voertuig tot stilstand te brengen. Vandaar dat ook de ambtenaren van de C.C.D. zich van een electri- sche rode lamp bedienen, wanneer zy by avond of des nachts een auto willen doen stoppen ten einde hun controlerende taak te ver- richten. Ej Helaas heeft de praktijk in de laatste tijd uitgewezen, dat de C.CJD. allerminst het monopolie van deze stoplampen bezit. Daar is aller- eerst het nog altijd talrijke leger dei4 beroepslifters, dat hierin een gemak- kelyk, en daardoor succesvol, doch niettemin misleidend hulpmiddel vindt om de aandacht der naderende automobilist op zich te vestigen. Gevaarlijker evenwel is de rode lamp ln handen van hen, die met =5 minder eerlijke bedoelingen op stille buitenwegen autobestuurders tot stoppen dwingen De recente ontvoering te Rotterdam en de moord in een taxi onlangs op de grote rijksweg onder Sassenhelm gepleegd, vormen er het bewijs van, dat gangsters niet alleen in Amerika voor- komen en dat het lang niet altijd ongevaarlijk is onschuldig-uitziende passagiers in zijn auto op te nemen. Ej Om deze redenen dringen wij er bij de autoriteiten op aan de con- ee trolerende ambtenaren - langs-de-weg in het algemeen en de C.C.D. in het bijzonder toe te rusten met een ook bij avond duidelijk te onderscheiden herkenningsteken, cjat de automobilisten onmiddellijk in staat stelt de ambtenaren als zodanig te onderkennen. Dit stop- teken zou een lichtsein van uitzonderlijke vorm, bijv. eeh vurige ring, j een verlichte plaat dan wel een combinatie van gekleurde lichten kun- nen zijn, waardoor de mogelijkheid van misbruik door onbevoegden tot aanzienlijk geringere proporties wordt teruggebracht, jjjj Ligt het ook niet op de weg onzer grote verkeersbonden aan deze EE zaak eens hun aandacht te schenken? Ej ^iiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiimiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiniiiiiiH Guerilla-strijd in Palestina In Palestina duurt de oog om oog en tand om tand-periode onverminderd voort. Vele slachtoffers zijn over en weer opnieuw gevallen. Naar verluidt-, worden duizenden Ara bieren opgeleid voor de guerilla-strijd. Van Joodse zijde heeft men een brug over de Jordaan en de voornaamste ver bindingen tussen Palestina en Syrië in de lucht laten vliegen. ANTI-COMMUNISTISCHE MAATREGEL IN LIBANON. Tass meldt uit Beiroet, dat de Liba nese regering de Libanese vereniging voor culturele betrekkingen met de Sovjet-Unie verboden heeft en dat de politie de localiteiten van de vereni ging doorzocht en verzegeld heeft, on der confiscatie van een partij boek werken. Ook werd een onderzoek in gesteld in de woningen van vooraan staande personen, leden van de cultu rele delegatie, welke vorig jaar een be zoek - aan de Sovjet-Unie gebracht heeft. Enige bladen zijn verboden. De Dashwood ,een gewoon .zwartgestoven Engels kolenschip, koos dezer dagen uit Cardiff zee. Toch was dit een bijzondere reis, want het was het eerste kolenschip, dat uit Engeland een lading kolen naar Frankrijk vervoerde, sinds de „Blitz krieg" van 1940 de verbindingen over hét Kanaal verbrak. Een symbool van de samenwerking tussen Engeland en het Continent, en tevens van het zich herstellende Engeland. Het schip werd met veel vreugdebetoon in Rouen bin nen gehaald. (Speciale reportage). In ruim twee weken tijd is het Bra bantse dorpje BerHcum (bü Den Bosch) een toeristenplaats geworden, waar men bezoekers zag uit alle oor den van Nederland en tot ver uit België! Hoe goed is het, dat de leiding van de Nederlandse Missie tot opsporing van vermiste personen uit de bezet tingstijd er reeds na een enkel ver hoor in geslaagd is het „gcval-Peters" tot zijn ware proporties terug te bren gen en de leugens van de op 24 De cember, naar het heette, uit Rusland teruggekeerde Berlicumse huisschil der aan de kaak te stellen Onzegbaar veel leed is er al in die be trekkelijke korte periode na Kerstmis door hem aangericht. Als een lopend vuurtje deed het wonderbaarlijke ver haal van zijn ontsnapping uit een Rus sisch werkkamp de ronde bij al die duizenden landgenoten, die nog altijd in onzekerheid verkeren over het lot van familieleden, die in de oorlog wer den weggevoerd. En bij hen, zowel als bij talloze lotgenoten in België en Frankrijk, was nieuwe hoop gewekt be treffende een eventuele terugkeer van de vermisten. De postambtenaren in Berlicum kwamen bijkans handen en tijd tekort om de ontzaggelijke stapels brieven (met foto's), waarin om inlich tingen werd gevraagd, naar het huis van de schilder te brengen! Het hoofd van de Missie, kolonel Van Lanschot, vertelde ons, dat hem een be paald aantal vragen zijn gesteld. Zij handelden over de wijze waarop hij is teruggekeerd, over het kamp, waarin hij verblijf heeft gehouden, over de voe ding en de legering, over zijn kamp nummer, over de leiding van het kamp en over eventuele landgenoten, die hij daar gezien zou hebben. Peters gaf zodanige antwoorden, dat de heer Van Lanschot eigenlijk al da delijk overtuigd was van zijn bedrog. Het bewijs daarvan kreeg men bij nauwkeurige controle van die antwoor den en toen Peters Donderdag j.l., in tegenwoordigheid van de burgemeester, andermaal aan de tand werd gevoeld, viel hij prompt door de mand. Het zou niet te controleren zijn! Het is niet zo, dat Peters opzettelijk misleiding heeft willen plegen in Hol land. Omstandigheden hebben hem daar echter toe aangezet. Peters, die al in 1941 naar Duitsland is gaan werken, is na de oorlog in Frankrijk terecht ge komen, waar hij zich hoewel een vrouw en twee kinderen in Brabant achterlatende een nieuw gezin heeft gesticht. Misschien zou hij nooit naar Nederland zijn teruggekeerd, indien hij niet met zijn broer in contact was ge komen en deze hem had overgehaald ter wille van zijn moeder weer naar Berlicum te gahn. Om de twee jaren van afwezigheid goed te praten heeft de broer hem het verhaal van de vlucht uit het Russische werkkamp aan de hand gedaan. „Dat kan men toch nooit controleren" dacht het edele duo. De Nederlandse opsporingsambtena ren bleken echter méér te presteren dan de heren Peters hebben vermoed. Berlicum heeft als toeristenplaats nu afgedaan. Moge het voor menigeen een les en een waarschuwing zijn geweest om niet lichtvaardig op dergelijke verhalen te bouwen Zijn er Nederlanders in Rusland? Hoewel men de bewijzen niet heeft, acht men het bij het Nat. Opsporings bureau en de Nederlandse Missie hoogst waarschijnlijk dat meerdere bonafide Nederlanders (niet-milltai- ren) in Russische werkkampen ver toeven. Het is echter uiterst moeilijk daar informaties over te verkrijgen. En het zou dc eerste keer zijn dat er een van hen op de wyze als door Peters geschetst zou zUn terugge komen! Zeker 15 k 20 maal ls in de loop van 1947 een dergelijk verhaal hier afgesto ken. Sommige uit het buitenland te ruggekeerden bleken verminderd toere keningsvatbaar te zijn, waardoor hun ziekelijk brein de gekste verhalen fan taseerde, anderen zoals b.v. enige politieke delinquenten! grepen de „vlucht uit Rusland" aan om de tijd van hun verblyf in een bewakingskamp te maskeren Oplichters trachten herhaaldelijk door hoopverwekkende mededelingen de ach tergebleven betrekkingen van vermisten te misleiden, in de verwachting dat gif ten in geld en natura hun deel zullen worden en vele telepathen bedrogen de mensen, die hun hulp inriepen, door te zeggen dat zij de „betrokken personen" ergens achter het „ijzeren gordijn" za gen Internationale samenwerking. Er wordt bij het werk tot nasporing van vermisten internationaal zeer nauw samengewerkt. Nederland, België en Frankrijk wisselen voortdurend gege vens uit en alleen al in ons land wor den per maand een kleine duizend ver horen afgenomen! Veel gevallen worden op die wijze tot klaarheid gebracht, maar tal van factoren belemmeren helaas het tem po van onderzoek: archieven zijn ver loren gegaan, duizenden mensen heb ben geen papieren meer, er is een „ijzeren gordijn" en er zijn fantasten, die door hun leugenachtige verhalen op een deel van de kostbare tijd van de opsporingsambtenaren beslag leg gen! Om zich tegen hen te wapenen doet men verstandig eerst het Nat. Opspo ringsbureau of de Voorlichtingsdienst van het departement van Sociale Za ken te raadplegen, alvorens zich blij te maken over ongecontroleerde geruch ten BINNENLAND. De Marinevoorlichtingsdienst maakt bekend, dat ln December twee leden van de Kon. Marine met Inbegrip van de Mariniersbrigade resp. ten gevolge van een ongeval en van ziekte zijn over leden. De A.N.W.B, legt thans de laatste hand aan de organisatie van een net van autohuulpstations langs de grote ver keerswegen. waarmee ln 1939 was aange vangen en welk werk door de oorlog was onderbroken. Deze hulpstations be staande reparatiebedrijven zullen na telefonische waarschuwing uitrukken om automobilisten te hulp te komen. Het stoffelijk overschot van de heer H. Nljgh, oud-directeur van de Nieuwe Rotterdamse Courant, zal morgen om 12 uur ter aarde besteld worden op de Alg. Begraafplaats Crooswijk te Rotterdam. H. M. de Koningin heeft Zaterdag avond een bezoek gebracht aan het thea ter „De la Mar" te Amsterdam, waar het Nederlands toneel Johan de Hartog's to neelstuk „Schipper naast God" opvoerde. De motorstoring ten gevolge waar van het m.s. „Oranje" op zijn uitreis ln Gibraltar moest aanlopen, is hersteld, zo dat het schip Vrijdagavond de reis naar Indlë heeft kunnen voortzetten. De Paus heeft prof. dr. R. Post, rec- tor-magnlficus der R K. Universiteit te Nijmegen en prof. dr J. van den Berg, bij zonder hoogleraar aan de Rijksuniversi teit te Utrecht, benoemd tot geheim ka merheer. Inbrekers hebben zich "s nachts toe gang verschaft tot het kantoor van de rederij J. J. v. d. Toorn, aan de Vissers havenweg te Schevenlngen. De brand kast van de firma werd naar buiten ge sleept en achter op het erf geforceerd. De daders wisten met de bult van f. 1450 te ontkomen. Ten gevolge van motorstoring is het uit Huizen afkomstige m.s. „Jonge Wil lem", schipper A. Zwart, bij het binnen varen van ae haven van Terneuzen op de Oostkam aldaar gelopen. Het schip, dat geladen was met schelpen, zonk vrijwel onmiddellijk. Ir. Chr. P. G. J. Smit, adjunct-direc teur van het Centraal Bureau voor de Statistiek, ls voor het Jaar 1948 benoemd tot voorzitter van de adviescommissie In zake statistische aangelegenheden van de voedsel- en landbouworganisatie der Ver. Naties. Naar wi) vernemen is prof. dr. J. M. Burgers, hoogleraar in de aero-dynamlca en hydro-dynamlca aan de Technische Hogeschool te Delft benoemd tot doctor honoris causa ln de faculteit van de toe gepaste wetenschappen bij de Vrije Uni versiteit van Brussel. Gistermorgen is op de hoek van de Kamperfoeliestraat en de Loosdulnseweg te Den Haag een Jeep van de verkeers politie ln botsing gekomen met een per sonenauto. Twee dames, die op het trot toir liepen, werden gegrepen. De 36-jarige mevr. H. K. werd met een zware hersen schudding en de 69-jarigo mevr. J. P. K. met een zware hersenschudding en een gebroken llnkeronderbeen naar het zie kenhuis vervoerd. De 33-Jarlge wachtmeester bij de Kon. marechaussee A. Herwijnen, uit Dub beldam, gelegerd te Rotterdam, ls op de Maurltsweg met zyn motor geslipt. Hh werd door een tramwagen een twintigtal meter meegesleurd en op slag gedood. By de vliegramp in Frankrijk op 6 Januari was onder de 14 slachtoffers ook lr. Felix Leo Pelster, die van Nederlandse origine was. Hy was de ontdekker van een der belangrykste goudaders ln de buurt van Odendaalsrust (Zuid-Afrika), waar hy ook de boringen leidde. BUITENLAND. De Internationale Voorjaarsbeurs zal te Wenen dit Jaar van 14 t/m. 21 Maart gehouden worden De Oostenrykse spoorwegen hebben hun vooroorlogse capaciteit grotendeels weer kunnen bereiken. Toen de oorlog af gelopen was, waren 2507 kilometers rails vernietigd, die echter reeds ln September van het afgelopen Jaar weer hersteld wa ren. Tydens do oorlog werden 381 brug gen vernield, waarvan 353 weer ln ge bruik zyn. Het Franse ministerie van arbeid deelt mede, dat 137.000 van de 300.000 in Frankryk verblijvende Duitse krygsgevan- genen besloten hebben als vrlle arbeiders ln Frankrijk te biyven Tydens de laatste vergadering van het zesde congres van de Italiaanse com munistische partij is Togllattl tot secre taris-generaal der party herkozen. Yygve Lie. de secretaris-generaal V. N. ls Zaterdagavond per vlieg tuig uit New-York te Genève gearriveerd. van de Te Washington is officieel medege deeld. dat radarultrustlng voortaan onder de categorie wapenen zal worden gere kend en niet meer zonder vergunning zal mogen worder uitgevoerd. By Florenc^ ls een militaire vlieg tuig, uit Rome komende, neergestort. De bemanning van vier personen kwam om het leven. Na 24 uur dooi en regen zyn de straten van Moskou in modderbanen ver anderd, Iets dat ln Januari byna niet voorkomt. De hoofdstad der Sovjet-unie beleeft de „warmste" lnwter sedert 50 jaar Het Sovjet-persbureau Tass meldt, dat de Russische orthodoxe kerk besloten heeft de Amerikaanse metropollet Theo- phllus voor het blsschoppeiyk gerecht te dagen. Theophilu6 ls het hoofd van de Grieks-Orthodoxe kerk ln de Ver. Staten. Deze afdeling heeft het verband met de moederkerk verbroken. Op 75-Jarlge leeftijd ls te Londen overleden sir Donald Charles Cameron, die diverse militaire gouverneurschappen ln Brlts-Afrika heeft bekleed. De Duitse nieuwsdienst in de Ame rikaanse zon meldt de arrestatie van Hit lers tolk, dr. Paul Schmidt. Generalissimus Stallo,. die de vorige maand ln de Sovjet van Moskou werd ge kozen, ls thans eenstemmig tot voorzitter van dit college eekozen Molotof werd vlce-voorzltter. Het Noorse schip „Veni" bevindt zich ten Westen van Schotland ln zinkende toestand. De bemanning van 28 koppen is van boord gehaald. Het militaire tribunaal van Salonlkl heeft vier communisten ter dood veroor deeld, terwyi de militaire rechtbank van Mlssolonghi 26 doodvonnissen heeft ge veld wegens hulp aan de Partlsanen. De 780 passagiers van het SovJet- Russlsche schip „Dwina" zyn allen aan boord van ter hulp uitgevaren Sovjet schepen genomen. Het schip zelf ls met onbekende bestemming op sleeptouw ge nomen. De 12-Jarige koning Felsal van Irak heeft by het skiën te Wlllars ln Zwitser land eeD been gebroken. Do Jonge koning zou binnenkort naar Engeland terugkeren, waar hy op school gaat. Prinses Anne de Bourbon Parma, die momenteel met haar moeder ln Luxem burg vertoeft, zal naar verluidt binnen kort naar Frankryk gaan om ex-konlng Michael van Roemenie te ontmoeten. Te Lissabon ls een standbeeld ont huld, dat door Portugese vrouwen ls aan geboden aan dr. Antonio Salazar, de eer ste minister, uit dankbaarheid voor het feit, dat deze Portugal bulten de oorlog heeft gehouden. Volgens radio Rome zyn thans ook de achtergebleven leden van de Roemeens© koninklijke familie uit Boekarest vertrok ken uaar Zwitserland. De ln de oorlog door bombardemen ten beschadigde historische gebouwen van. Weimar, ln welke stad Goethe een groot gedeelte van zyn leven heeft doorgebracht, zullen voor het tweede eeuwfeest van d© geboortedag van de dichter, 28 Augustus 1949, gerestaureerd worden.

Leidsch Dagblad | 1948 | | pagina 1