r Zondag vergadert C. v. G. D. mei Soekarno en Sjahrir Zullen Nederlanders vrijheid van handelen hernemen STADSNIEUWS Brits Gigantisch Transportwezen in één hand „Gangsters-methoden te Rotterdam Zeldzaam brutale ontvoering door misdadige elementen Laatste Berichten TIKTAK VRIJDAG 9 JANUARI Critieke dagen op komst Een heden te Batavia uitgegeven communiqué van de Commissie van Drie zegt dat de Commissie Zondag ochtend a.s. een bespreking met Soe karno, Moh. Hatta, Sjarifoeddin, Sjahrir en leden van de Republikein se regering te Djokja zal hebben. Het communiqué meldt verder dat een Amerikaanse Dakota thans Mohammed Hatta en Sjahrir ophaalt. Ten aanzien van de activiteit der Commissie in de laatste dagen wordt gezegd, dat in ant woord op de suggesties, welke de Com missie van Drie aan beide partijen ge daan heeft, de Nederlandse delegatie kortgeleden haar laatste amendemen ten op de voorstellen inzake het „staakt het vuren" heeft aangeboden en een aantal „richtlijnen" als een basis voor een politiek vergelijk heeft geformu leerd. Deze voorstellen en richtlijnen zijn informeel door de Commissie van Drie met de Nederlandse ministers, toen deze nog in Indië vertoefden, en met beide delegaties te Batavia en op de „Renville" besproken. De ontmoeting van de Commissie met de Republikeinse regering op Zondag a.s. zal deze be sprekingen completeren. U.P. meldt nog. dat een officiële Ne derlandse woordvoerder verklaard Diefstal van 20 balen meel ER ZIJN REEDS 18 ACHTERHAALD. Een dezer dagen hebben enkele leden van het personeel van de Meelfabriek „De Sleutels" v.h. De Koster Co., kans gezien om tijdens expeditiewerk zaamheden 20 balen meel te ontvreem den. In verband met deze diefstal heeft de politie te dezer stede aangehouden en in bewaring gesteld de 32-jarige J. A. K., de 30-jarige H. M. en de 33- jarige H. S., allen te Lelden, de 28- jarige H. B. te Leidschendam en de 20-jarige A. P. K. te Leiderdorp. Te vens heeft zij de hand weten te leggen op de 25-jarige bakker C. J. C. te Stompwijk, in wiens woning reeds 18 balen meel konden worden opgespoord. Ook deze man is in verzekerde bewa ring gesteld. Suzanne Peignot werd een teleurstelling ORTHEL S „KLEINE BALLETSUITE" EEN SUCCES. De vórige maal spraken wij de hoop uit op een interessanter programma. Daarin zijn wij ditmaal gelukkig niet teleurgesteld 1 Het bood twee noviteiten: de Franse componiste Marcelle de Manziarly werd geïntroduceerd met haar „Sonate pour Notre Dame de Paris", in 1945 te New- York geschreven ter gelegenheid van de bevrijding van Parijs. Het is altijd moeilijk bij eerste auditie een gefundeerd oordeel vast te leggen. Doch naast de constatering van knap vak„man"schap, werkte deze compositie in haar schrijnende somberheid op ons weinig inspirerend. Het klinkende resul taat van dit navrante thema met zijn vier variaties, noch de van waardering sprekende explicatie van Frits Schuur man, konden ons overtuigen van de im portantie dezer Leidse première, al be reikte de componiste wel plechtige ef fecten, Doch de cerebraliteit lijkt ons, als bij zovele modernen, te domineren, zodat het hart volkomen onbewogen bleef. De prestaties van de Parijse sopraan Suzanne Peignot, die enige zeldzaam fraaie liederen van Duparc en Poulenc zong, waren zodanig, dat wij ons over dit optreden ten zeerste verbaasden. De vele aanbevelingen in het programma hadden onze verwachtingen hoog op gevoerd, doch hoè werden zij beschaamd. Wij beschouwen het werkelijk als een belediging tegenover onze Nederlandse zangeressen, dat een buitenlandse so liste, die slechts tot een dergelijk onvol doend kunnen in staat is, als hier ge presteerd werd, haar plaats op het po dium komt innemen. Haar stem moge vroeger wellicht kwaliteiten gehad heb ben, zij is thans geheel en al op retour, getuige de schrille hoogte met daaronder niets dan machteloosheid, zodat van de verheven indruk, welke deze liederen hadden kunnen geven, totaal niets over bleef. Wie bovendien de dikwijls ontroe rende teksten in zich heeft opgenomen, besefte extra tot welk een diepe teleur stelling de voordracht leidde. Verheugend het gebodene na de pauze: een aan het Residentie-Orkest opgedragen, op Brabantse kinderliedjes geïnspireerde .Kleine Balletsuite" van onze landgenoot Orthel. Meesterlijk het geen hier met eenvoudige middelen be reikt werd: rijk de afwisseling van hu mor en tragiek, terwijl elk deze elemen ten met gerijpte en fantasievolle visie, tot een wonder van verkwikkende spiri tualiteit of waarachtige en superieure schoonheid verheven werd. Wederom heeft Orthel ten volle zijn belangrijk heid onder de huidige componistenge neratie bewezen. L'Apprenti sorcier" (De leerling-tove naar) van Paul Dukas was 't geestige en door het orkest uitnemend verzorgde slot ook 'n kolfje naar Schuurman's hand! van deze gevarieerde avond, waarin zulke contrasterende indrukken te verwerken vielen. Terecht was het auditorium, zowel na Orthel als Dukas enthousiast en tevens dankbaar voor de leerzame toelichtingen van Schuurman, die op zichzelf ook als een novum beschouwd konden worden. H. LEIDSE GYMNASIASTENBOND JUBILEERT. U.S.A. bestaat 40 jaar. Ter gelegenheid van het veertigjarig bestaan van de Leidse Gymnasiasten- bond U.S.A. en 't 10-jarig bestaan van de Ver. „Vriendep van het Leids Gym nasium" zal morgen een réunie van oud-gymnasiasten gehouden worden. De beide besturen der jubilerende verenigingen zullen morgenmiddag van 35 uur voor alle belangstellenden een receptie in het Gymnasium houden. De Chr. Gymn.bond zal tijdens de recep tie iets ten beste geven. 's Avonds geeft de Leidse Gymnasi- astenbond U.S.A. in de Schouwburg een voorstelling van het Middelnederlands spel „Gloriant". Na afloop zullen oud-gymnasiasten, leraressen en leraren zich verenigen aan een souper in „Het Gulden Vlies". heeft, dat de Nederlanders hun vrij heid van handelen zouden hernemen, indien hun jongste voorstellen door de Republiek van de hand werden ge wezen. Zulks zou dan de werkzaam heden der Commissie van Drie verder overbodig maken. Vrijheid van handelen zou echter niet noodzakelijk de hervatting der militaire actie behoeven te betekenen. De samenkomst der Republikeinse leiders te Singapore zou in verband staan met het feil, dat de Nederlanders volgens hen een nieuwe politionele actie /oorbereiden. Intussen neemt de activiteit op poli tiek gebied te Batavia in snel tempo toe. Welingelichte kringen noemen, aldus Ancta, de situatie „critiek". Door de reis van de Commissie van Drie en de Republikeinse leiders van Singapore uit naar Djokja, waar zij morgen hopen te arriveren, wordt het zwaartepunt naar Djokja overgeheveld. Het 40-jarig ambtsjubileum van ds. D. Kuilman In verband met het 40-jarig ambts jubileum van ds D Kuilman, de nes tor der Ned. Herv predikanten te de zer stede, schrijft ds D. J. VosseTs in het „Leids Herv. Kerkbiad" van heden o.m. het volgende: „Van deze veertig jaar heeft ds Kuil man by na de helft in Leiden doorge bracht. Alleen om die reden al gaat dit jubileum onze gemeente aan. Maar dat is nog meer het geval, als wij be denken, hoeveel hij in die jaren voor de gemeente heeft- gedaan en welke grote plaats hij hier altijd heeft inge nomen. Het kost een predikant in de regel geen moeite, om direct na zyn Intree ingang bij een gemeente te vinden. Het nieuwe trekt nu eenmaal. Meestal zijn de eerste maanden en zelfs de eerste jaren de kerken goed bezet. Het is echter slechts aan enkelen ge geven om deze positie te behouden. Van ds Kuilman kunnen wij getuigen, dat aan het einde van zijn diensttijd zijn invloed even groot, zo niet groter is, dan toen hij nog maar kort in Lei den stond. Zijn wijkgebouw „Staalwijk" is een centrum van bloeiend vereni gingsleven. Die invloed heeft ds Kuilman niet te danken aan het feit, dat hij altijd „naar het hart van Jeruzalem" sprak. Hij heeft de mensen niet gevleid en naar de mond gesproken. Integendeel, èn op de kansel èn op vergaderingen kan ds Kuilman vaak scherpe en alles behalve zachtzinnige woorden gebrui ken. Maar de gemeente nèèmt het van hem, omdat zij van zijn eerlijkheid en goede bedoelingen overtuigd is. Achter zijn woorden staat een man, die meent wat hy zegt. Daarom kan ds Kuilman om het maar populair te zeggen „een potje breken". Wat velen in een ander kwalijk zullen nemen, verdragen zy van hem." NIEUWE SOCIALE WERKSTER DER GEREF. KERK. Mej. Kroon, die geruime tijd als so ciale werkster der Geref. Kerk te dezer stede is werkzaam geweest, heeft een dezer dagen van haar werkkring af scheid genomen. In haar plaats is be noemd mej. Van Kempen, die reeds eerder op dit terrein haar werkzaam heden heeft verricht. Deze tak van so ciale arbeid is een onderdeel van de hulpcommissie der Geref. Diaconie te dezer stede. - Op ons bureau liggen ter inzage de passagierslijsten van de m.s. „Groo- te Beer" en „Tabian", die resp. op 16 en 21 Januari in Amsterdam worden verwacht met repatriërenden uit Indië. LAURENS BOGTMAN VOOR DE KUNSTKRING. Vrijdag 16 Januari a-s. hoopt voor de Leidse Kunstkring „Voor Allen" op te treden de bekende Nederlandse zan ger Laurens Bogtman, met liederen van Schubert, Wolf, Mahler Krenek, Strategier en Ravel. THEOSOFISCHE VERENIGING. De twaalf tekens van de Dierenriem. In de serie van drie lezingen voor Astrologie voor de Logt Leiden der Theosofische Vereniging hield de heer L. W. J. Labout van Amsterdam gister avond zijn tweede voordracht en wel over de Twaalftekens van de Dieren riem. Spreker ving zijn voordracht aan met een korte beschouwing over de Dieren riem in de oude geschiedenis en filoso- fiën. waarin uitkwam, dat er een groot verband is tussen het zonnestelsel en de twaalf sterrengroepen van ie Die renriem. Gelyk de zon met haar planeten een 12-voudig verdeeld veld om zich heen heeft, zo heeft ook elke planeet haar 12-voudige omgeving. De planeet Zodiac van onze aarde is de Zonsweg of Eclip tica. De 12 gelijke sectoren van de Ecliptica hebben hun namen en in zelfde volgorde ontleend aan de namen der 12 sterren-groepen. Bij de aardse Dierenriem spreekt men van de tekens van de Dierenriem. Op 21 Maart komt de Zon in het te ken van de Ram, maar dit Lentepunt geprojecteerd op de sfeer ligt niet in het sterrenbeeld van de Ram; het ligt thans bij de grens van de Vissen en de Waterman. Het Lentepunt verplaatst zich, de praeceptie der equinoxen vol trekt zich in een volledige omloop van 25920 jaar in een teruggaande beweging Het Lentepunt komt dus uit de vissen en gaat naar de Waterman. De invloed van dit laatste teken doet zich reeds gelden. Overal zien wij dat oude vormen van samenleving vorden opgebroken en pogingen tot samenwerking ook buiten de landsgrenzen worden aangewend. De periode van de Waterman is die van de broederschap aller mensen Het tijdperk van het Lentepunt ln de Vissen is dus bijna voorbij en plm. 2100 jaar terug lag het in de Ram. voorts de Stier enz. Tijdperken, welke zich in de geschiede nis der vooraanstaande volkeren wèl laten onderschelden. De twaalf tekens van de Dierenriem zijn bekend als de 12 scheppende Hiërarchiën en komen in Godsdiensten, mythen en legenden onder verschillen de namen voor. Vier tekens van de Dierenriem bijv. staan als de symbolen van de vier Evangelisten. De overeenkomsten zijn vele. Ook de mens neeft zijn 12 voudig verdeeld veld om zich heen, waarop hij zijn levenservaring opdoet om tot ont wikkeling te komen. Dit zijn de twaalf huizen van zijn horoscoop. Spreker toonde deze aanzichten in onderlinge overeenkomst en verband en eindigde zijn voordracht met een ver klaring van de twaalf tekens en de horoscopie als twaalf verschillende ka rakter typen. Een talrijk gehoor volgde met grote aandacht deze lezing. BEURSOVERZICHT AMSTERDAM, 9 Januari. Hcewel de handel vandaag niet om vangrijk was, bestond er een vaste stemming. Voor de oude en de nieuw ste aandelen Kon. Petroleum openbaar de zich goede vraag. De oude aandelen werden ingezet op 307, liepen onder beurstijd naar boven tot 319. Ook de nieuwste aandelen, voortspruitende uit de claims, waren goed gedisponeerd. Bij het soheiden van de markt werd ge handeld tegen 304. Ook aandelen Dordtse waren vast gestemd en stegen I tot 28912. Ook Unilevers waren vast gestemd; liepen op tot 303. Industrië len merendeels wat beter, evenals de Soheepvaartwaarden. Van de Cultures waren Tabakken weer vast gestemd. Voor de Rubberaandelen kwamen ho ger noteringen tot stand. De Ameri kaanse markt was eveneens wat beter. Ingrijpend nationalisatie-experiment (Door onze Londense correspondent). Juist een jaar na de nationalisatie der mijnindustrie, welke volgens de jongste cijfers op de goede weg schijnt te zijn, is Engeland met een in veel op zichten ingrijpender experiment be gonnen, de nationalisatie namelijk van nagenoeg het gehele Britse transport wezen. Spoorwegverkeer, wegvervoer en een deel der binnenvaart komen nu in één hand. De grootste en meest unieke transportorganisatie ter wereld is hier mede geschapen. De spoorwegen zijn thans met hun hele hebben en houden, zoals de Kanaalboten, havens, hotels en reisbureaux in staatsbezit overge gaan. De rest volgt zo snel mogelijk. De spoonvegnationalisatie was een wens, die al meer dan een eeuw geleden is geformuleerd. Ook Winston Churchill pleitte in 1918. toen hij minister van oorlog was, er voor. De Conservatieven achten het tegenwoordige nationalisa tieplan te ingrijpend en het ogenblik voor uitvoering'te riskant. Economische wederopbouw is evenwel zonder een goed sluitend transportstelsel ondenk baar. De kolencrisis van vorig jaar was hoofdzakelijk een traiisportcrLsis. De spoorwegen leverden tijdens de oorlog bombardementen. Invasie! boven menselijke prestaties. Zij zijn nu echter tot op de draad versleten. Ook de fi nanciële structuur van het bedrijf hield de ontwikkeling tegen. Door het gigan tisch transportwezen onder één, aan de gemeenschap verantwoordelijk bewind te brengen, hoopt men de problemen op te lossen. De funeste concurrentie tus sen het goederenverkeer langs de weg en de spoorwegen maakte het nodig ook het eerste in het nieuwe monopolie op te slokken. De vroegere 125 spoorweg ondernemingen waren al in 1921 bij wet tot vier grote maatschappijen samen gesmolten De oorlog maakte voor goed een einde aan de onderlinge wedijver. In technisch opzicht bestond er echter nog lang geen eenheid. ivloder; nsatie geschiedde slechts Inci denteel. De bussen en ondergrondse van Britse hoofdstad waren reeds voor de oorlog in het geweldige semi-overheids- bediyi' „London Transport" onderge bracht, dat thans als zelfstandige een heid mede genationaliseerd wordt. VOORLOPIG GEEN WONDEREN. De nationalisatie zal voorlopig geen wonderen kunnen verrichten. Mate riaal- en personeelsgebrek blijven de grote handicap. De Britse spoorwegen maken over het algemeen een verwaar loosde en vaak hopeloos verouderde in druk, al watertandt het Continent na tuurlijk om de zachte kussens van de derde klasse! Minder dan een derde der treinen rijdt op tijd, want de slech te steenkool maakt de locomotieven kortademig. Dieseltractie is nog maar in een beginstadium, want vroeger kon men het er zonder stellen. Een ouder wets signalensysteem en onervarenheid veroorzaakten veel ongelukken. Vooral 1947 was een zwart jaar. De voormalige aandeelhouders ont vangen 1 milliard pond over veertig jaar tegen een behoorlijke rente. Dit is een hoge last voor het bedrijf, dat bo vendien een algemene vernieuwing vraagt. Hardhandige onteigeningsmethoden acht de regering in strijd met haar principes. HEEL DE WERELD KIJKT TOE. De leiding van het Britse staats- transport berust thans bij een commis sie van zeven, die de algemene bedrijfs- politiek bepaalt. De meeste leden der commissie zijn doorknede transport mensen. Generaal Slim. die beroemd heid kreeg door zijn omgang met de mannen van het Veertiende Leger, is belast met de voorlichting en publici teit. Voor elk onderdeel van het bedrijf ls er een uitvoerende raad. Een advise rend lichaam zorgt voor het contact met het publiek. Deze nationalisatie is niet alleen voor Engeland van belang, doch voor de hele wereld. Immers zij zal het bewijs moe ten leveren, dat dit veelzijdige bedrijf onder gecentraliseerde leiding doelma tig kan functioneren niet alleen, maar ook dat de enkeling niet onder de bureaucratie zal worden verpletterd. De kleine vervoerders zullen in elk geval tegen tè grote centralisatie worden be schermd, omdat zy hun zelfstandigheid behouden. Men moet vertrouwen dat de Britten, die zich altijd door de praktijk laten leiden, in plaats van star vast te houden aan een vooropgezette idee, ook de juiste vorm zullen vinden om straf heid aan de top te verzoenen met zelf werkzaamheid der samenstellende or ganen. Op economisch gebied ls dit immers het meest brandende probleem der democratie! Ook de derde dader gearresteerd Omtrent de roofoverval op een 71- jarige tabakshandelaar te Rotterdam geven wij nog de volgende bijzonder heden, ontleend aan het „Alg Handels blad" Kort nadat de ontvoerde Maandag avond om zes uur was thuisgekomen, vervoegden zich drie mannen aan zijn woning. Zij zeiden leden te zijn van de P.R.A.C. en verzochten de tabakshan- delaai zich met hen in een voor het huis gereed staande auto naar het bu reau van dt politieke recherche te be geven, waai hij met enige verdachten zou worden geconfronteerd. Hoewel de familie zich juist aan tafel zou begeven, voldeed de tabakshandelaar aan het ver zoek en stapte in de gereedstaande auto. Kort nadat deze zich in beweging had gezet, gaf een der mannen het slachtoffer een hevige stomp tegen het gelaat. Men heeft de tabakshandelaar daarna geblinddoekt en naar een kelder in het Noordelijk stadsdeel gebracht, die men kort te voren van de bewoners van het benedenhuis, een bejaard echtpaar, had gehuurd. De tabakshandelaar, die nog steeds was geblinddoekt, werd naar de kelder geleid en nadat men hem daar nog maals had mishandeld, heeft men hem aan handen en voeten gebonden op een hoop vodden in een der hoeken van ae kelder gelegd. Toen de ontvoerde kort daarop weer enigszins tot bewustzijn was gekomen, hebben de lieden hem gedwongen twee brieven aan zijn procuratiehou der te schrijven. De inhoud van de ene brief bevatte de opdracht aan een ban kierskantoor een zeer grote som gelds aan de procuratiehouder te overhan digen. De andere brief was persoonlijk aan de procuratiehouder gericht. Daar in stond te lezen, dat de procuratie houder zich volstrekt aan de opdrach ten, welke zijn patroon hem gaf, moest houden, daar de schrijver anders de kans zou lopen het leven er bij te zul len inschieten. De politie mocht ln geen geval in de zaak worden gemengd, zo schreef hij; hij moest er zorg voor dragen, dat het geld aan het door hem genoemde adres in het Noorden van de stad zou worden bezorgd. Een der lieden heeft de brieven naar het woonhuis van de procuratiehou der, die te Hillegersberg woonachtig is, gebracht en hij is later weer naar het pand, waarin de ontvoerde was opge sloten, teruggekeerd. Tijdens hun aan wezigheid in de kelder hadden de drie mannen een masker voor het gelaat. Of de misdadigers nu vreesden, dat er bij de verdere uitvoering van het plan, dat tot dusver schitterend was gelukt, moeilijkheden zouden rijzen, of dat men elkaar niet geheel vertrouwde, is niet bekend. Feit is, dat men tydens het verblijf in de kelder naar middelen is gaan zoeken om direct aan een grote som geld te komen. Nadat men het slachtoffer van z\Jn sieraden en het geld, dat hij bij zich had, had beroofd, stelden twee der ontvoerders terwijl de derde zich had verwijderd met de opdracht, ln verband met de koude, een electrische kachel te halen het slachtoffer voor, hem in dezelfde nacht nog per auto naar zijn woonhuis te zullen brengen, mits hij dan by aankomst direct in contanten een groot bedrag, dat wel iswaar kleiner was dan de aanvanke lijk geëiste losprijs, zou betalen. De tabakshandelaar verklaarde hiertoe be reid te zijn. Gedrieën is men toen naar een café gewandeld, waar een der man nen, een taxi heeft besteld. Daarmede is men naar het woonhuis van het slachtoffer in Kralingen gereden. In de kelder had men hem nog op de gezond heid van zijn dochter laten zweren, dat hij zich aan zijn belofte zou houden. Inmiddels waren de familieleden van het slachtoffer zeer ongerust geworden, omdat hun vader zo lang weg bleef. Men had by de P.R.A.C. en bij de politie geïnformeerd. Omdat niemand iets van een confrontatie afwist, deed de zoon des huizes toen aangifte van vermissing van zyn vader. Een rechercheur begaf zich naar de woning en toen hy diep in de nacht nog bezig was gegevens te verzamelen en de huishoudster te horen, de enige die iets van het sig nalement van de pseudo-recher- cheurs had gezien, werd er gebeld. In zeer overspannen toestand betrad het slachtoffer zyn woning. Hy be gaf zich direct naar de brandkast om het geëiste geld te halen. Zodra hy vernam, dat er een re chercheur in de kamer aanwezig was, zeide hij in geen geval te willen, dat deze zich met de zaak zou bemoeien, vermoedelijk ook uit angst, dat hij we derom met een pseudo-politieman te doen had. Ds rechercheur volgde ech ter toch het slachtoffer en trok, op het moment dat deze in de tuin een man, die zich achter het struikgewas verborgen hield, het geld overhandig de. zijn revolver. De man liet zich ge willig arresteren, hoewel hij over twee geladen revolvers de beschikking had. Het slachtoffer is daarna naar het ziekenhuis gebracht waar het letsel, dat hij had opgelopen, is verbonden. Ook de derde medeplichtige is aan gehouden ,n.l. de 27-jarige matroos H. G. B„ die op Katendrecht verblijf hield. Een gedeelte van het geld, dat de tabakshandelaar werd ontnomen, is terecht, echter nog niet de sieraden, zoals gouden cigarettenkoker en das speld, waarvan men zich ook had meester gemaakt. Bonnenzwendel te Deventer, Zwolle en Amsterdam Eerst thans vond de recherche te Deven ter vrijheid mededelingen te doen om trent de resultaten van haar onderzoek inzake een uitgebreide zwendel die te Deventer, Zwolle en Amsterdam is ge pleegd met valse suiker-coupures, boter bonnen en valse textielpunten. Deze fraude betrof, voor zover men tot nu toe heeft kunnen ontdekken, een hoe veelheid van niet minder dan 18.800 rantsoenen suiker, 46 rantsoenen boter en 10.000 textielpunten. Eenige tijd ge leden ontdekte de economische recher che te Deventer, dat daar valse suiker coupures in omloop waren. In verband met deze zaak zijn toen een café-hou der te Deventer alsmede twee andere Deventenaren gearresteerd. Het bleek, dat dezen de coupures op hun beurt weer hadden gekocht van een Zwollenaar. Door huiszoeking te Zwol le kwam aan het licht, dat de Zwolle naar niet alleen in suiker-coupures, doch ook in textielpunten handelde, waarvan er 10.000 op hem werden ge vonden. De Zwollenaar verklaarde, dat hij de valse suiker- en textielbonnen had ge kocht van vier Amsterdammers. De po litie te Deventer en Amsterdam nam drie van deze hoofdstedelingen, perso nen met een zwart strafregister, gevan gen in hun woningen in de Jordaan. De vierde man, die bij deze zaak betrokken was pikte men In op de Rozegracht. toen hy op weg naar huis was. Deze vier Am sterdammers, naar Deventer overge bracht, hebben bekend. Hun zaak is aan de officier van Justitie te Amsterdam overgegeven. De Deventenaren waren inmiddels op vrije voeten gesteld. Deze zwendel diende aanvankelijk stil gehouden te worden, omdat men de drukker van de valse papieren wenste op te sporen, hetgeen echter nog niet mocht gelukken, ROEMEENSE CONSUL TE PARIJS IN BELGIË VERONGELUKT. By botsing met ^derlandse auto. Een 10 tons vrachtauto van de firma B. en Christiaansen uit Ierseke, die met mosselen op weg was naar Frank rijk, is in België in botsing gekomen met de auto van de Roemeense consul uit Parijs. De twee auto's vlogen op elkaar bij het kruispunt Doornik-Mons. De consul werd zwaar gewond en over leed enkele minuten later ter plaatse. De drie inzittenden van de auto uit Ierseke bekwamen geen letsel. SAMENWERKING TUSSEN DEL1 MIJ. EN DELI BATAVIA MIJ, Sedert medio J947 zijr ae omstandig heden ter Sumatra's Oostkust zodanig verbeterd, dat een aanvang kon wor den gemaakt met bet herstel van de tabakscultuur. Dit t.ersrel gaat echter gepaard met belangrijke geldinveste- ringen. Teneinde dit onder de huidige moeilijke en onovejrz:entelyke omstan digheden zo efficiënt mogelijk te doen geschieden, hebben dt N.V Deli-Maaf schappij en de N V Deb-Bata-ia Maat schappij besiolen, een langjarige werk- overeenkomst aan te gaan, waarbij bei de maatschappijen zich nebben ver bonden de tabakscultuur j? haa: on dernemingen in L'eli cn Langkat voor gezamenlijke rekening id.t te oefenen. DE NIEUW HOLLAND MET GEDE- MOBILISEERDEN TE IJMUIDEN. Om half twaalf hedenmorgen is de „Nieuw Holland" onder commando van gezagvoerder J. Ellerts met o.m. het eerste contingent gedemobiliseerde mi litairen uit Indonesië de grote sluis van IJmuiden binnengevaren. Als eer ste begaf zich aan boord kapt. adju dant J C Biihrman, vertegenwoordi ger van HM de Koningin, die namens H.M de troepen een welkom toesprak. Eveneens aan boord ging kolonel J. J. van Diepenbrugge, vertegenwoordiger van de generale staf. De „Nieuw Holland" zou in het be gin van de middag opstomen naar de Javakade te Amsterdam, waar de di recteur verkeer generale staf, generaal majoor A. H. Nfjhoff, de in het vader land teruggekeerde troepen namens de minister van oorlog zou verwelkomen. Generaal Nljhoff zal ook Zaterdag ochtend de debarcatie leiden. DOCUMENTEN VOOR REP. DELEGATIE TE LAKE-SUCCESS. Naar AFP mededeelt, zouden Sjari foeddin en Hadji Agoes Salim, die, zo als bekend, naar Singapore zijn vertrok ken, documenten bil zich hebben, die aan de Republikeinse delegatie te Lake- Success zullen worden overhandigd. PRINSES ANNE DE BOURBON-PARMA. Prinses Anne de Bourbon-Parma heeft, vergezeld van haar moeder, Ko penhagen per sneltrein verlaten om op een onbekende plaats een ontmoeting met ex-koning Michael te hebben. Men vermoedt, dat- deze ontmoeting te Bazel zal plaats vinden. GERUCHTEN OMTRENT MAARSCHALK STALIN. Zwitserse bladen van verschillende richting hebben berichten uit „door gaans zeer goed ingelichte bron" ge publiceerd, volgens welke maarschalk Stalin zou zijn gestorven. (Deze berichten vinden echter nog nergens bevestiging en lijken ons voor barig. Red. L.D.) DE REIS VAN KONING LEOPOLD. „Het Laatste Nieuws", het liberale, ln het Vlaams verschijnende ochtendblad, zegt dat in Amsterdam geruchten de ronde doen, volgens welke koning Leo pold van België op het Nederlandse schip „Sommelsdijk" geboekt heeft voor een tocht naar Havana. Volgens „Het Laatste Nieuws" besprak Leopold pas sage voor zichzelf en 18 leden van zijn gevolg. Het verluidt, dat de koning te Lissabon aan boord zal gaan. Van Ha vana zou hij door Noord- en Zutd- Amerika reizen en zijn Amerikaanse tocht te New-York beëindigen. Te New- York zou Leopold en zijn gevolg aan boord gaan van de „Nieuw Amsterdam", de „Westerdam" of de „Sommelsdijk". „Het Laatste Nieuws" zegt, dat venvacht wordt, dat de trip in Rotterdam zal eindigen. (United Press). •200.000 TON RUSSISCH GRAAN VOOR BELGIË. Volgens de „Nieuwe Gids" zouden de besprekingen tussen België en de Sov jet-Unie gisteren tot een overeenkomst hebben geleid. In ruil voor een grote hoeveelheid broodgraan - beweerd wordt 200 000 ton zon België staal leveren, Gisteren heeft de generaal ma joor deT Mariniers H. F. J. M. A. von Frijtag Drabbe ln het kamp Woestdui- nen bij Doorn een twintigtal beroeps officieren de eed afgenomen. Dit was de eerste maal sedert de oorlog, dat weer beroepsofficieren werden beëdigd, „Zoals de klok thuis tikt, tikt zij nergens". Gevleugeld en waar woord. Niet dat byv. myn oer-oude Friese hangklok zonder fouten tikt. Vérre van dat. Ze slaat er wel eens naast te veel of te weinig ze ls wat ver moeid en slaperig, ze weet 't alle maal niet zo precies meer Maar de klank van de tik, klinkt nérgens beter! Vorige geslachten verlustigden zich reeds in de schilderachtige aanblik van blozende zeemeermin nen of dikbuikige boerinnetjes, die de groezelig geworden gouden wij zers omvatten. En ook ik bekijk ze telkens met welbehagen! Tegelijkertijd luister ik naar 't vredige „tik-tak", „tik-tak", dat, soms met interrupties een zéér hoge ouderdom eigen het snelle vlieden van de nimmer terugke rende tijd aangeeft. Trouw en meelevend is m'n Friese klok. Ik kan haar m'n moeilijkheden uiteenzetten, zonder tegengespro ken te worden. Zij kijkt beschermend vanuit den hoge neer, mij 's avonds aanspo rend tot rusteloze arbeid in m'n stille werkkamer. Alsof zij zeggen wil: „Verbeuzel je tijd niet, want hij komt nooit weerom". 't Is dan, alsof de klok alleen voor mij tikt en tijdens onze sa menspraken spat de roezige wereld uiteen Dus ben ik in eenzaamheid niet meer alleen: mijn geduldige kame raad denkt met mij mee. Zo dachten wij gisteravond ge tweeën aan de klok van de stad huistoren ln het Engelse plaatsje Market Raven, die ook slechts voor één mens te tikken lijkt. Want als de heer Brown, de klokkemaker van 't stadje op reis gaat, zegt de klok „stop" en staat onmiddellijk stil. Twee dagen vóór Nieuwjaar ver trok Brown naar Leeds en zij gaf er op hetzelfde ogenblik de brul aan. IJlings werd Brown teruggeroe pen en kon haar nog net bijtijds te middernacht de Oudejaarszang in 't rond laten strooien. Verleden jaar was 't ook zó ge gaan. En toen de heer Brown tijdens de oorlog voor één nacht Market Raven verliet, sloeg de klok van de schrik wat in de war 1000 keren achtereen. Bovendien speelde zij nog het Home Guard-wfjsje, zeker om, alleen achtergelaten, er de moed in te houden! Zij is dan ook al 93 Jaar oud en heeft 'n opkikkering hard nodig. „De klok en ik", zegt mr. Brown, „we begrijpen elkaar". Zo is 't precies met mij en m'n Friese hangklok. Wij begrijpen elkaar en dét is de hoofdzaak. Wij kunnen elkaar zelfs niet missen. Ook als zij helemaal ging zwij gen, zou ik haar nóg niet wegdoen! Er is immers géén kostbaarder vriendin denkbaar FANTASIO. BEËDIGING VAN NIEUWE MARINE-OFFICIEREN. In het marine opleidingskamp te Hil versum zal de bevelhebber der zee- strijdkrachten, luitenant-admiraal C. E. L. Helfrich, Maandagmiddag a.s. ruim 100 adelborsten der Kon. Marine beëdi gen. De plechtigheid, die om 2,30 uur begint, zal worden opgeluisterd door de aanwezigheid van het vaandel van het korps adelborsten met twee secties adelborsten, benevens de Marinierska pel der Kon. Marine. Nieuwe Parijse conferentie? Bevin, de Britse minister van Bui tenlandse Zaken, en Bidault. de Franse minister van Buitenlandse Zaken, wis selen momenteel van gedachten over het wederom bijeenroepen der confe rentie van zestien, aldus de diplomatie ke correspondent van de „Evening News". Hoewel er nog geen uiteindelijke be slissing is genomen, is het zeer wel mogelijk, dat de conferentie in de eerste week van Februari te Parijs bij een zal worden geroepen. Verwacht wordt, dat de uitnodigingen vrijwel on middellijk zullen worden verzonden. Een van de belangrijkste doelen van de conferentie zou zyn, de samenwerking tussen de West-Europese landen, en de eigen-hulp in het kader van het plan- Marshall te bevorderen. De correspondent voegt er aan toe, dat de bevindingen van de studiegroep voor de douanerechten, die 26 Januari te Brussel zal bijeenkomen, bij de be sprekingen in Februari ingelast zullen worden. SPAAK NEEMT RECHTSTREEKS CONTACT OP MET KONING LEOPOLD. Naar officieel te Brussel ls medege deeld, zal Spaak, de Belgische eerste minister, zioh rechtstreeks in verbinding stellen met koning Leopold van België, die thans in Zwitserland verblijf houdt, in een poging een oplossing te vinden voor de reeds drie Jaar oude Belgische koningskwestie. Burgerlijke Stand van Leiden GEBOREN. Daniël, z. van D. K A. Guldemond en J. G. Ponsteln; Jeanne, d. van W. de MelJ en J. J. Spierenburg; Karei Adrlanus, z. van A. van Loon en C. Kalkhoven; Mar- greet. d van L. Brier en M. Tegelaar; Alida Margaretha, d. van J. Bisschop en H. van Roode; Jacoba, d. van P. Ommo- rlng en K. Hensen. ONDERTROUWD. G. H. Bentveld gesch. 30 J. en M. Tege laar wed 31 J.; W. P. Brouwer Jm. 24 1. en A Boom Jd. 21 J.; C. van Dop Jm. 24 J. en G. Hansen ld. 18 J.; N. van den Hout Jm. 31 J. en J. Vermond Jd. 24 J.; N. Kluivers Jm. 33 J. en J. J. van Oosten Jd. 21 J.; J. Laterveer gesch. 38 J. en E. Ver- Und gesch. 34 J.; J. A. Mallo Jm. 21 J. en A. van Loe Jd. 19 J.; L. Plug Jm. 27 J. en M. C. Warners wed. 40 J.; W. SJardiJn Jm. 40 1. en H. Stokkel Jd. 32 J.; A. Sloos Jm. 20 J. en M. HoJverda Jd. 20 1.; K. Vreeken Jm. 25 J. en N. Smit Jd 25 J.; H. G. Wild schut Jm. 27 J en J Metscher Jd. 21 J E. dc- Konlr.g jm 24 j. en J. J. Meljers Jd. 22 J.; H Hartevelt jm. 22 J. en P. Taffljn Jd. 21 J.; A G. M. Bergers Jm. 23 J. en G. M. Cuppen Jd. 23 J. OVERLEDEN. W. van DUk vr. 79 J.; H. Overpelt, wednr. 69 J.; A. Bolle, wednr. 84 J.

Leidsch Dagblad | 1948 | | pagina 3