Marshall zet de puntjes op de i Stakingen in Duitsland Hulp aan Europa of daar de chaos WEERBERICHT „Jonge Klaas" in hel van orkaan en duisternis Behouden thuiskomst in Hoek van Holland Met een enkel woord 86ste Jaargang VRIJDAG 9 JANUARI 1948 1 No. 26281] LEIDSCH DAGBLAD Directeur: J. W. Henny Hoofdredactie: B. W. Menkhorst en J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f. 3.90 per 3 maanden; 30 cents per week Telefoon Dir. en Adm.: 25041; Red. 21507 Witte Singel 1, Leiden - Giro no.: 57055 Marshall, de Amerikaanse minister van buitenlandse zaken, heeft tegen over de Amerikaanse Senaatscommis sie voor buitenlandse betrekkingen ronduit verklaard, dat indien de re publikeinen in het Congres zouden blijven dreigen met verlaging van het totaal der Amerikaanse bijdrage tot het plan-Marshall, zij evengoed het gehele plan zouden kunnen prijsge ven. „Een ontoereikend program zou verspilling van onze hulpmiddelen betekenen,*' aldus Marshall. „Deze ongeëvenaarde poging van de nieu we wereld om de oude te helpen, is een weloverwogen risico. Onze levenswijze, die wij tot dus ver gekend hebben, staat daarbij op het spel. Alles wat ik kan zeggen is, dat indien wij de vaste wil tot het slagen van het plan in stand hou den, dit naar mijn overtuiging ook bereikt zal worden." Marshall waarschuwde de commissie, dat het hulpprogram uiterlijk 1 April in werking zou moeten worden gesteld, daar anders enkele van de voornaam ste voorwaarden, waarop het gehele project was gebaseerd, in onvoldoende mate aanwezig zouden zijn. De Amerikaanse bijdrage van 6.800.000.000 dollar voor de eerste 15 maanden was het absolute minimum, terwijl de totale kosten voor de ge hele periode van 4 en een kwart jaar tussen de 15.100.000.000 en 17.800.000.000 dollar zouden komen te liggen. Marshall stelde de eis, dat de lever anties niet gebruikt mochten worden om de souvereine rechten van de Euro pese landen afbreuk te doen of er voorwaarden aan te verbinden, die de gehele morele rechtvaardiging voor de hulpverlening zou wegnemen. Iindien het plan er in het congres niet door zou komen of zou mislukken, zou de veiligheid der VB. bedreigd worden en de Amerikanen feitelijk met 't geweer aan de voet leven. Marshall verwierp vierkant de republikeinse voorstellen voor een geheel nieuw orgaan, volko men onafhankelijk van het ministerie van buitenlandse zaken, dat het hulp- program zou moeten beheren. „De mo gelijkheid van twee ministeries van buitenlandse zaken is uitgesloten. De president moet in de eerste plaats ver antwoordelijk zijn voor de buitenland se politiek." Indien Europa niet meer economisch gezond zou worden, aldus Marshall, zouden de gevolgen voor Amerika niet te overzien zijn. Aan zijn lot overgela ten, zou Europa een prooi worden van economische, sociale en politieke chaos en tyrannie. Het zou beheerst worden door machten, waaruit oorlogen wor den geboren. Het probleem van het economisch herstel was ontzaglijk in gewikkeld. Uit he rapport van de Parijse confe rentie bleek echter, dat er in Europa een volkomen bereidwilligheid bestond om tot het gemeenschappelijke doel bij te dragen. Het probleem zou zelfs be staan zonder dat het gecompliceerd werd door de ideologische strijd in Eu ropa tussen degenen, die als vrije men sen walden leven en degenen, die met behulp van politiestaten wilden over heersen. De oplossing zou natuurlijk veel gemakkelijker zijn, indien alle landen van Europa samenwerkten. Dit was echter niet het geval. Dc Sovjet-Unie en de communistische partijen had den verklaard, dat zij vastbesloten waren zich tegen 't herstelplan voor Europa te verzetten. De economische verwarring moest dienen voor de ver wezenlijking van politieke doelein den. Marshall gaf toe, dat de totale kos ten van het program op het ogenblik nog niet precies konden worden vast gesteld. Nadrukkelijk betoogde hij, dat het oongres niet moest trachten stuitende politieke of economische voorwaarden aan de hulpverlening vast te knepen. „Wij hebben te doen met democrati sche regeringen, waarvan wij niet kun nen verwachten, dat zij zichzelf ver plichten tot aanvaarding van voor waarden, die het volk tegen de borst stuiten. Wanneer ons program van stapel is gelopen, mogen wij van haar verwachten, dat zij als organisch deel van dat program haar multilaterale overeenkomsten nakomen." Marshall prees Europa voor de vorderingen, die De Belgische koningskwestie Tijdens een te Hoei gehouden rede heeft de Belgische eerste-minister Spaak verklaard, dat er momenteel geen oplossing van de koningskwestie mogelijk is. Het debat in de Kamer heeft dit bewezen. Niemand kan ont kennen, aldus de minister, dat er in 1940 meningsverschillen tussen de ko ning en zijn ministers bestonden. Het gaat om een zuiver politiek conflict en het zal ook als zodanig moeten worden behandeld. Niemand heeft het reoht. zich ongeduldig te tonen over het feit, dat de regering er niet in geslaagd is dit ernstige probleeem in de 10 maan den dat zij het land bestuurt, op te lessen. Zij heeft al het mogelijke ge daan om de gezichtspunten nader tot elkaar te brengen. DEPRESSIE OP KOMST. De Bilt verwacht tot morgenavond; Meest zwaar bewolkt met nu en dan regen, voornamelijk in het midden en noorden van het land plaatselijk over gaand in sneeuw bij daling van tempe ratuur ongeveer tot het vriespunt. Weer toenemende wind, aanvankelijk uit richtingen tussen Zuid en Oost, la ter draaiend naar Noordelijke richtin gen. 10 JANUARI. Zon op: 8.46 uur; onder: 16.49 uur. Maan op: 8.44 uur; onder: 15.34 uur (11 Jan, N.M.) Hoogwater te Katwijk te 3.13 en 15.27 u. reeds op het gebied van de wederzijdse hulp waren gemaakt. Als voorbeelden noemde hij de stappen van Frankrijk en Italië naar monetaire tolunie. De Britse steenkoolproductie steeg sneller dan men verwacht had. De administratie van het program besprekende, zeide Marshall, dat de Europese landen periodieke mededelin gen zouden moeten doen over hun be hoeften, die dan door Amerikaanse „ambtenaren van de economische sa menwerking" in ieder land zouden wor den bestudeerd en door de Amerikaan se ambassadeur, verbonden aan 'n per manente organisatie van economische samenwerking Daarna zouden zij door gezonden worden naar het hoofd van het beheer van de economische samen werking, welk orgaan men. in Washing ton wilde oprichten en waarbij de uit eindelijke beslissing zou berusten. Het hoofd van dit bureau zou moeten uit maken, hoe de gelden zouden moeten worden verstrekt en of zij in of buiten de V.S. zouden moeten worden besteed. „Men meet voortdurend voor ogen hou den, dat dit reusachtige project on danks de vastbeslotenheid van de Sov jet-Unie en de communistische partij en om het te saboteren tot een goed einde moet worden gebracht." Marshall besloot met de woorden: „Het zou dwaas zijn de ogen te slui ten voer hinderpalen en risico's. Het weer en de omvang van de wereldoog sten zijn onberekenbare factoren. Ook kan men niet voorzien, welke omvang de politieke sabotage van het Europe se herstelplan zal aannemen De V.S. staan echter voor een geweldige be slissing. Wij kunnen besluiten, de we deropbouw van West-Europa niet te steunen, maar moeten er dan ook de consequenties van aanvaarden." In antwoord op een vraag van se nator Vandenberg zeide Marshall, dat landen als Zweden. Zwitserland en IJsland eerder als „medewerkers" dan als te helpen landen moeten worden be schouwd, hoewel ook zij ongetwijfeld in aanzienlijke mate voordeel zullen genie ten en enige goederen van de V.S. zul len ontvangen. Marshall deelde ten slotte nog mede, dat het ministerie van Buitenlandse Zaken op 30 Juni as. het bestuur over de Amerikaanse zone van Duitsland van het leger zal overnemen. Stafmoei lijkheden hadden de overdracht de vorige zomer verhinderd. Marshall verklaarde voorts, dat het herstelprogram, indien de economische toestand in West-Europa en West- Duitsland er door gestabiliseerd wordt, wellicht tot gevolg zal hebben, dat de Sovjet-Unie een vredesverdrag voor geheel Duitsland tekent op voorwaar den, die voor de Westelijke geallieerden aanvaardbaar zijn. De instelling van een afzonderlijke regering voor West- Duitsland is thans niet wenselijk, aldus Marshall. Maar de Franse zone zal steeds nauwer met de Engels-Ameri kaanse zone worden verenigd ?n waar schijnlijk zal er geleidelijk een Engels- Amerikaans-Franse zone worden ge schapen. Dinsdag Regeringsverklaring in de Tweede Kamer Verwacht kan worden, dat de regering Dinsdag a.s., in de ver gadering der Tweede Kamer een verklaring zal afleggen met be trekking tot de toestand in In donesië. Drie Indonesische vertegenwoordigers naar ons land Zeer binnenkort zullen drie Indonesi sche vertegenwoordigers naar Nederland reizen, waar zij o.m. de op 21 Januari aanvangende Rijksconferentie als waar nemers zuilen bijwonen. Djokja nodigt Oost-Indonesische premier uit VOOR EEN BESPREKING OVER DE VER. STATEN VAN INDONESIË. In een gisteravond uitgegeven Re publikeins communiqué wordt mede gedeeld, dat de Republikeinse regering een uitnodiging heeft gericht tot de Minister-President van Oost-Indone- sië, de heer Anak Gde Agoeng, om een bezoek te brengen aan Djokja „ten einde besprekingen te houden over de vorming van de Ver. Staten van In donesië." Wegens de voedselvoorziening 5.000 havenarbeiders te Hamburg heb ben zich bij hun 3.600 stakende collega's gevoegd. Er zijn maatregelen getroffen om de schepen naar andere havens te zenden. Maar intussen hzeft het comité de staking afgelast. Onder de mijnwerkers in het Ruhr- gebied zijn door het Brits en Ameri kaans bestuur 352.000 pakketten met elk 10 kilogram levensmiddelen verdeeld. De vakverenigingen te Essen hadden tot een algemene staking op hedenmid dag besloten uit protest tegen de on voldoende voedselvoorziening. In het centrum der staalindustrie So lingen zijn 35.000 arbeiders voor 48 uur in algemene staking gegaan. Hun vak vereniging eist, dat de arbeiders hun rantsoenen voor normale en zware ar beid volledig krijgen en dat de zwarte handelaren worden gestraft. Tijdens het weekend zullen de vak verenigingsleiders besluiten, of tot al gemene staking in het Ruhrgebied zal worden opgeroepen. Er schijnt hierover nog geen eenstemmigheid onder de vak verenigingen te heersen. De plaatselijke ontevredenheid over de rantsoenen is groter geworden, nu bekend is gemaakt, dat het broodrant soen de volgend week van 2500 op 2.000 gram gebracht zal worden. Een Britse functionaris heeft ver klaard, dat het „nonsens" is te menen, dat de huidige stakingen aan „commu nistische agitatie" te wijten zijn. „Zij zijn te wijten aan het feit, dat de ar beiders eenvoudig niet genoeg te eten hebben en geen vertrouwen stellen in het Duitse bestuur". De centrale vakverenigingsraad voor de Britse zone in Duitsland heeft het militaire bestuur en het provinciale be stuur van Noord-Rynland-Westfalen gewaarschuwd, dat, tenzij er in de hui dige voedselcrisis een spoedige actie wordt ondernomen, de mijnwerkers en transportarbeiders zich bij de stakingen zullen aansluiten. In verscheidene mijnen te Essen is het werk gisteren voor korte tijd onder broken. Te Duesseldorf werd een eis der com munisten om een algemene proteststa king van 48 uur te houden tijdens een stormachtige bijeenkomst van verte genwoordigers van werknemers verwor pen. Er werd een resolutie aangeno men. waarin de Duitse autoriteiten aan sprakelijk worden gesteld voor de hui dige voedseltoestand in het Ruhrgebied en een beroep wordt gedaan op de ge allieerde autoriteiten en de volkeren der wereld om de arbeiders van het Ruhr gebied te helpen. 13.000 arbeiders, die gisteren te Muen- chen in staking waren gegaan, hebben het werk hervat, nadat het Beierse vak verbond hen had verzekerd, dat de voed seldistributie normaal voortgang zal vinden. Het Hoger Gerechtshof te Arnhem behandelt thans in hoogste instantie de zaak tegen de 31-jarige schilder A. Th. O. uit Enschede, die er van verdacht wordt een Duits grenscommies beschoten te hebben. In deze zaak moest de Nederlandse SS-er J. Voerman als getuige worden gehoord, doch deze bevond zich in Duitsland en weigerde Nederlands grondgebied te betreden. Derhalve begaf het hof zich naar de Duitse grens bij Glanerbrug om daar het verhoor te doen plaats vinden. Links de verdach te met handboeien, zittend de SS-er die moest getuigen en de rechter-commissaris, baron De Vos van Steenwyk. (Foto ANP) De voorstellen van Clay en Robertson aanvaard BIJ GEBREK AAN BETER. De speciale conferentie van Duitse ministers-presidenten en Duitse func tionarissen uit de Brits-Amerikaanse zone van Duitsland heeft besloten de door het Brits-Amerikaanse bestuur in gediende zes voorstellen met enkele kleine wijzigingen te aanvaarden. Vol gens deze voorstellen zullen de beide zones op financieel en economisch ge bied tot een eenheid worden. Generaal Clay heeft op een perscon ferentie verklaard, dat hij verwachtte dat een deel van de voorstellen om streeks Februari in werlïg treedt. Generaal Clay ontkende, dat de be sprekingen te Frankfort het voorspel vormden van een fusie tot een drievou dige zone. Frankfort, zo zei hij, wordt geenszins beschouwd als de hoofdstad van West-Duitsland. De Duitse autoriteiten hebben hun dankbaarheid tot uitdrukking gebracht wegens het feit, dat generaal Robertson heeft verklaard, dat het einddoel der Britten en Amerikanen blijft de ver eniging der vier zones tot een ongedeeld Duitsland. De Duitse Instemming is zeker niet van harte gekomen. Nog tijdens de be sprekingen spraken Duitse politici van sociaal-democratischen en Christelijken huize zich beslist tegen de plannen uit om niet te spreken van de uiterst linkse elementen. Maar zoals te verwachten was, heeft de ontontkoombare nood zaak van verstrekkende maatregelen die juist in deze dagen door de nieuwe verzorgingsmoeilijkheden weer worden geaccentueerd ten slotte de doorslag gegeven. Van de Duitse instemming kan hetzelfde gezegd worden, als wat Robertson zeide van de geallieerde voorstellen: zij werden gegeven bij ge brek aan beter, wegens het niet aan wezig zijn van overeenstemmnig over de eenheid van Duitsland. Wel verwacht men aan Duitse zijde een verbetering der rechtspositie. De maatregelen, waartoe in beginsel werd besloten, moe ten nog in besluiten worden vastgelegd, hetgeen binnen 10 dagen zal gebeuren. De eerste ministers van alle gewesten in de Sovjet-zone zullen, naar uit wel ingelichte bron wordt vernomen, tegen het einde van de maand te Thueringen bijeenkomen ter bestudering van de voorstellen der Britten en Amerikanen, te Frankfort gedaan. Tevens zal het administratief bureau van het „Duitse Volkscongres voor een heid en een rechtvaardige vrede" ver gaderen. Het congres, wordt door velen beschouwd als de basis voor een Oost- Duits parlement. De reacties op de voorstellen in de pers van de Sovjet-zone zijn natuurlijk critisch. Volgens het Sovjet-persbureau Tass wordt Duitsland door verwerke lijking der Brits-Amerikaanse plannen in wezen verminkt. Bange uren in een zwiepende zee. Een vissersboot, die bü Hoek van Holland in nood verkeerde, is behou den binnen gekomen. „God zij dank" verzuchtte schipper A. Visser uit IJm., die met zün zeil- en motorbotter UK 172 „De jonge Klaas" gedoopt, uren lang „voor het gat", zoals dat in zeemans termen heet, had gelegen bü zwiepen de zeeën, niet wetende wat te begin nen omdat hij de verantwoording droeg voor zijn mannen. Het zou maar even verkeerd gaan en hü zat op de Zuiderpier, reddeloos verloren. Ik dacht, dat myn laatste reis geko men was. zo zei de schipper. Als ik weer een nacht had moeten ingaan, in deze hel van orkaan en water en duisternis, was het vast met ons gedaan geweest. Een licht had ik niet meer, volle zee op gaan was nog erger spelen met het le ven, want overal loeren nog de mijnen op het leven van de zeeman. Wat was ik blijdat de reddingboot verscheen. Het gaf me moed. Wat kan me nu nog gebeuren, dacht ik. Ik durfde nu al zwalkende door de aanrollende golven heen te laveren, midden tussen de pier door, wetende dat in het ergste geval hulp nabij was. Want de reddingboot „President Wiersma" schonk ons met z'n vüven aan boord zülk een morele steun, dat ik plotseling alles kon wagen. „Wilt u", zo besloot de schipper, „vooral de mannen van de NZH Rcd- dingsmaatschappü mün warme dank overbrengen?" Woensdagmiddag was hij uit IJmui- den vertrokken om te gaan vissen in het Kanaal, bij Ostende. Ter hoogte van boei HK 5. dwars van Walcheren, be gon het lieve leven en dat in een nauwe vaargeul, waarbuiten men zich niet wa gen moet omdat het nog stikvol met mijnen zit. „Ik ga niet op het Oostgat aan", zei hij tot zijn mannen, „dat is me to gevaarlijk. Dan maar liever te rug". En hij ging terug, in het holst van de nacht! Maar om vier uur al blies de storm eep van zijn zeilen weg. Tegen het woe den der elementen scheen niet opge- De internationale troepen voor Palestina Aneta meldt thans uit New York. dat Trygve Lie ontkent wie ook gepolst te hebben over het zenden van troepen naar Palestina. Ook de woordvoerders der delegaties spraken de geruchten te gen Het desbetreffend bericht heeft het eerst in de New York Times gestaan. Lie voegde er aan toe. dat deze kwestie door de commissie voor Palestina be handeld moet worden, die heden voor het eerst weer bijeenkomt. Het ls vol gens Aneta bekend, dat Lie in zijn openingswoord o.m. over het zenden van een troepenmacht door de V.N. naar Palestina zal spreken, maar men verwacht niet, dat hij op de bijzonder heden ingaat. In laatste instantie moet de Veiligheidsraad beslissen. In wezen is de kern van het bericht vftn gisteren dus juist, al is de uitwer king minder ver dan dit suggereerde. Naar verluidt, zal Canada in de Vei ligheidsraad voorstellen onmiddellijk de vorming van een kleine troepenmacht ter hand te nemen, die moet worden sa mengesteld uit vrijwilligers uit alle de len der wereld naar het voorbeeld van het Franse vreemdelingenlegioen. Ca nada zal in Februari het voorzitter schap van de Veiligheidsraad vervul len en men neemt aan, dat het land dan zijn voorstel ter tafel zal brengen. Een woordvoerder van het Canadese departement van Buitenlandse Zaken heeft verklaard, dat de eerste taak van het legioen zou zijn de persoonlijke vei ligheid van de leden der commissie voor Palestina van de V.N. te waarborgen, die de details van de verdeling zullen uitwerken. Wat de sterkte van het legioen betreft, aldus de woordvoerder, zou een enkele brigade misschien vol doende zijn, ofschoon een divisie waar schijnlijk beter zou voldoen. Gisteren vielen er in Palestina 15 doden. BINNENLAND. Van 17 t/m. 26 Juli zal onder de titel „De zilveren Schelp" ln de Bossche veemarkthallen 'n nationale tentoonstel ling worden gehouden van „Ambachten en Bedrijven". Dr. H. N. Boon zal ln verband met het verblijf van jhr mr. H. L. K. T. van Vredenburch in Indonesië, optreden als waarnemend chef van de directie politieke zaken op het Ministerie van Buitenlandse Zaken. Het schip, dat gistermiddag voor Schevenlngen ln nood verkeerde, doch dat niet de „Van Ostade" bleek te zijn en welks naam onbekend ls, heeft de ankers gelicht en ls langzaam in Z.W. richting gestoomd. De Directeur-Generaal van de Rijks luchtvaartdienst. de heer H. Ch. E. van Ede van der Pais,, zal met 1 Mei, wan neer hij de pensioengerechtigde leeftijd zal hebben bereikt, de -Rijksdienst ver laten. De betekenis der Nederlandse Bur gerluchtvaart wordt aangetoond door het feit, dat Schiphol met ongeveer 74 lan dingen en opstijgingen per dag (dit cijfer reldt alleen voor verkeersvliegtuigen) op én na het drukst bevlogen vliegveld van Europa ls. Maandag a.s. zal te Rotterdam een Belgisch-Nederlandse dag worden gehou den, gewijd aan de bespreking van de be tekenis der bedrijvigheid op het gebied van de internationale handel en in het byzonder van het belang ener vrije in ternationale handelsontplooiing voor de grote zeehavens van België en Nederland. Gistermiddag heeft een marechaus see ln de Oosterburger voorstraat te Am sterdam een schot gelost bij de achter volging van een vluchtende deserteur. De kogel trof de 32-jarige voorbijganger V. S. uit de 2de Jan van der Heyaenstraat ln de buik~ De man moest ln levensgevaar lijke toestand naar het Onze Lieve Vrou wegasthuis worden overgebracht- H. M. de Koningin heeft gistermid dag, ondanks het buitengewoon ongun stige weer, een rijtoer door Amsterdam ge maakt en het Stedelijk Museum be zocht. Arnt Rökka, de enige overlevende van het Noorse ss. .„Skoghaug", ls gister middag met een vliegtuig van de Noorse Luchtvaart Maatschappij naar Noorwegen vertrokken. Opgericht is een landelijke Goodwill- organlsatle onder de naam van Neder- landsch-Indonesisch Vrlendschaps- en Op- bouwfonds (N.I.V.O.)dat het wederkerig begrip en vertrouwen tussen Nederlan ders en Indonesiërs daadwerkelijk zal po gen te bevorderen. De leiding van deze Nivo-actle berust bij de heer Raden S. Nimpoeno, Jeherstraat 69, Amsterdam. I Klrsten en Borge Ralov. de klassieke dansers van de Koninklijke Opera te Ko- i penhagen. zullen ln ons land voorstellin gen geven. Te Staphorst werd ln het gezin van A. Compagner een drieling geboren en wel twee Jongens en een meisje. De klei nen wogen leder zes pond. Moeder en kin deren maken het goed. BUITENLAND. Kolonel de Fralteur, de Belgische minister van landsverdediging, heeft medegedeeld,, dat de staat aan slachtof fers van de oorlog 1940'45 drie milliard frs. per Jaar uitkeert voor pensioenen en invalidJteilsgelden. Ongeveer 50 kilometer ten Westen van Algiers is een vliegtuig tegen een heu vel opgevlogen en verongelukt. 9 personen, onder wie 2 kinderen, kwamen in de vlam men om. Ingevolge de antl-inflatiewet heeft Schuman, de Franse premier, de minis ters verzocht hem binnen drie maanden een ontwerp, volgens hetwelk 10% op de uitgaven van hun respectieve ministeries wordt bezuinigd, te overhandigen. In een boerderij te Wall-Township (New-Jersey, V. St.) zijn twee ton spring stof ontdekt Acht personen zyn gearres teerd. De autoriteiten leggen verband tus sen de ontdekte springstoffen en dc enige dagen geleden onderschepte explosleven, die bestemd waren voor Palestina. De toestand van het Sovjet-Russi sche motorschip „Dwlna", dat zich op 200 mijl ten Zuid-Oosten van het Japanse eiland Hokkaido ln nood bevond, ls aan- I zienlijk verbeterd. Het zal waarschijnlijk worden gesleept, daar het ontschepen der passagiers niet mogelijk ls. Generaal Razmara, chef van de nerale staff van het Perzische leger, heeft verklaard, dat Sovjet-Russische troepen concentraties bij de Perzische grens zijn verdwenen. Volgens hem was het aan lal Sovjet-troepen daar „veel minder dan twee maanden geleden." Na een discussie, die de gehele dag ln beslag heeft genomen, heeft de leden vergadering der Britse medische vereni ging, ln buitengewone vergadering bij een, met algemene stemmen het rege ringsplan verworpen, dat de artsen tot staatsdienaren zou maken. Binnenkort zullen 56.000 geneesheren ln het Verenig de Koninkrijk van de vereniging een 6tembilljet ontvangen, waarin zij van hun gevoelen ten aanzien van het plan blijk kunnen geven. Het personeel van de drukkerij van de ..Trlbuna Popular", het in Brazilië ver boden blad der communistische party, heeft de politie, die het gebouw binnen trachtte te komen, met handgranaten en geweervuur van achter rollen papier be stookt. De politie slaagde er niet in het gebouw, waar ook andere communistische bladen worden gedrukt, te bezetten. tornd te kunnen worden. Tot overmaat van ramp zwiepte de storm zün tweede zeil overboord. Alles scheen verloren. Zyn enige strohalm was: de Nieuwe Waterweg binnenlopen, want naar IJmüiden doorvaren was eenvoudig dollemanswerk. Het scheepje van nau welijks 42 voet werd geklutst als een ei. Toen men ten einde raad was en voor een nieuwe nacht vreesde, ging de „bal" in top, bü wüze van nood sein. De reddingboot ging uitvaren; het was een hachelüke onderneming. Maar dc „President Wiersma" kwam waar ze wezen wilde, met bovenge noemd gelukkige afloop. Frankrijk's economische positie RADIO-REDE VAN MAYER. De Franse minister voor financiën en nationale economie heeft er ln een ra dio-rede op gewezen, dat de begroting geen enkele verhoging van de gewone belastingen bevat. De verhoging van be paalde prijzen gaat, naar hü zeide, ge paard met prijsverlagingen in een groot aantal gevallen en er zullen nieuwe, werkelijke saneringsmaatregelen volgen. Sommigen zijn van mening, dat grot© bezuinigingen voor alles voldoende ge weest zouden zijn. „Ik weet, dat bezui nigingen mogelijk zijn en lk zal zo eisen", zo zeide de minister .Op de be groting van 300 milliard zullen voor 31 Maart 1948 10 verlagingen zijn toegepast. 150.000 personen, in dienst van de staat en van de genationaliseer de openbare diensten, zullen ontslagen en opnieuw geclasseerd worden. Om het herstel van de oorlogsschade, de weder opbouw en de wederuitrusting van de industrie en van de landbouw te kun nen voortzetten, zal men zün toevlucht tot een lening moeten nemen. De rege ring wil geen nieuwe voorschotten van de Banque de France en de door het buitenland verleende credieton, hoe mild ook, zün niet voldoende. Een moe dige meerderheid van het parlement heeft de regering gevolgd. De regerings- politiek ls niet gericht op het veroorza ken van het faillissement van Frank rijk. De tijd van vaste winstmarges en van voordelen op de voorraden is voor- bü- Zü, die aan de voorheffing ontsnap pen, zullen langs andere wegen getrof fen worden. Wanneer de Fransen niet- willen, dat de munt niets waard wordt, dienen zü tot bezinning te komen. De strijd in Griekenland De Griekse regering zal voor 750.000 p. st. wapenen van Engeland kopen eni voor 25 millioen dollar van de V. St. voor wapens, die nog in Duitsland zijn en voor 15 millioen dollar voor wape nen uit Amerika. Bij Konitza blijven de regeringstroe pen de volgelingen van Mantos steeds verder terugdringen. Gisteren is de wet betreffende de loyaliteit der ryksambtenaren gepubli ceerd. Iedere rijksambtenaar, die niet loyaal blijkt, wordt ontslagen. Als niet loyaal wordt o.a. beschouwd hij, die, terwijl de staat de strijd voor zijn be staan en territoriale integriteit voert, gelooft ln de prediking van diegenen, die de opstand hebben voorbereid en ondernomen, of propaganda maakt ten gunste van de communistische party of degenen, die met haar tegen de staat samenspannen". Beroep van een amb tenaar, die als niet loyaal wordt aan gemerkt, zal pas mogelijk zyn nadat d© opstand is afgelopen. DE JAPANSE VREDESCONFERENTIE Een woordvoerder van het Britse de partement van Buitenlandse Zaken heeft medegedeeld, dat de Sovjet-Unie ln een nota opnieuw te kennen heeft gegeven, dat het vredesverdrag met Japan ln de eerste instantie moet wor den behandeld door de raad der mi nisters van Buitenlandse Zaken, waar- In China dan Frankrijks plaats zou innemen. Dit is de derde maal sinds de mis lukking der Londense conferentie, dat de USSR onomwonden te kennen heeft gegeven, dat zy de bevoorrechte positje der grote mogendheden bij het regelen van het vredesverdrag met Duitsland ook met betrekking tot het vredesver drag met Japan gehandhaafd wenst te zien. Het Britse standpunt is, dat alle landen, die actief aan de oorlog tegen Japan deelnamen, geraadpleegd dienen te worden. KABINETSWIJZIGING IN JOEGO-SLAVIË. De eerste minister van Joego-Slavië, maarschalk Tito, heeft een wyzlging in zyn kabinet aangebracht. Hy heeft tien nieuwe ministers benoemd. Enige ministers zyn van hun functie ontheven. INVASIE 1948. In dit jaar staat Europa een nieuwe invasie te wachten. Ditmaal van vreed zame Amerikaanse en Canadese tou- risten. Volgens reisbureau-functionaris sen zal het aantal passages naar Groot- Brittannië en het Europese continent tussen Mei en October aanstaande waarschyniyk een totaal van honderd- vyf en twintigduizend bedragen, 't hoog ste cyfer van de laatste jaren. De vlieg tuigen van twaalf luchtiynen en een met een twintigtal schepen versterkte vloot van passagiersboten zullen de in vasie 1948 mogelyk maken. Veel bezoek zal getrokken worden door de Olympi sche Spelen te Londen in de aanstaan de zomer.

Leidsch Dagblad | 1948 | | pagina 1