Prof. D. W. Brogan over Amerika Tram of autobus De Bollenstreek verkiest de tram V.N.-troepen voor Palestina? Laatste Berichten DONDERDAG 8 JANUARI Richard Tauber te Londen overleden WERELDBEKEND OPERETTE-ZANGER. Haarlem voorstander van bussen Zoals reeds herhaalde malen eerder In dit Blad werd gemeld, heeft de mi nister van Verkeer en Energie via de colleges van Gedeputeerde Staten aan de betrokken gemeentebesturen advies gevraagd om het voorstel van de NZH VM aan de regering om zowel de tram lijn HaarlemHeemstede als de tram lijn LeidenHaarlem te vervangen door autobussen. De gemeentebesturen van Sassenheim, Lisse. Hillegom, Bermebroek en Heem stede hebben zich reeds eerder tegen de opheffing van de tramlijn Leiden Haarlem uitgesproken, omdat zij vre zen, dat de autobus niet zal kunnen voorzien in de grote verkeersbehoeften. Oegstgeest heeft zich terzake van het uitbrengen van een advies onthouden, omdat het er weinig belang bij heeft, aangezien de stadslijn naar Lelden toch gehandhaafd blijft en het vervoer van daar naar de Bollenstreek niet vaneen zodanige omvang is, dat het voorkeur voor een bepaald vervoermiddel zou koesteren. Gistermiddag heeft in de Haarlemse gemeenteraad het voorstel van B. en W. om zich uit te spreken voor of te gen opheffing der trams en algemene invoering van autobussen het onder werp van uitvoerige beraadslagingen uitgemaakt. Na urenlange debatten werd met 31 tegen 5 stemmen 'n motie aan genomen, waarin B. en W. worden uitgenodigd maatregelen te treffen tot het afschaffen van trams In de binnenstad en tot het doen verzor gen van het locale vervoer dóór autobussen. Het Leldse college van B, en W. heeft zich over deze aangelegenheid nog niet uitgesproken Waar de tram lijn LeidenHaarlem de binnenstad niet bereikt, is het vraagstuk hier ter stede ook minder urgent dan in Haar lem, waar beide hierboven genoemde tramdiensten een aantal nauwe stra ten passeert. Bovendien wordt in Haarlem het lo cale vervoer door de NZHVM deels met trams en deels met bussen verzorgd, terwijl zulks hier ter stede uitsluitend met trams geschiedt. Overigens biedt het tramverkeer door de smalle Haar lemmerstraat en Hogewoerd ook al leszins aanleiding tot gerechtvaardigde critiek, maar dat is thans niet aan he orde De beslissing inzake het- bovenge schetste probleem inzake tram of auto- j bus ligt- nu bij de regering! Triomfaal succes voor Jo Vincent Concert Kunst en Ontspanning SOLISTEN: TILLY STENZ-LEENING EN JO STALLINGA. Het was van het K. en O. bestuur een goede gedachte, ditmaal twee ge trouwe Leldse zangeressen gelegenheid te geven, zich met- orkest te laten ho ren. Te weinig krijgen zij die kans en het spreekt vanzelf, dat zij haar met graagte hebben aangenomen. Zo mochten wij dan thans de sopra nen mevrouw Tilly Stenz-Leening en Jo St-allinga beluisteren in twee onver- gankelyk-beroemde opera-aria's, resp. „L'amerö" (Ik zal hem lief-hebben) uit Mc-zart's „II re pastore" en Agathe's „Wie nahte mir der Schlummer" uit Weber's „Freischütz". Na de geenszins geïnspireerd en on voldoende genuanceerd gespeelde zon nige symphonic in Es dur van Mozart, waarin van het „zingend allegro" en cle spiritualiteit al héél weinig over bleef, leek oqk de zang van Tilly Stenz ons weinig bezield. Zij zong te. mat en te schools, niet meer clan de noten en. zonder- verdiept tekstbegrip. Het smach tend verlangen bleef onuitgedrukt. Jo Stallinga's mooi getimbreerde, of schoon aanvankelijk wat gevoileerde en in het lagere register voor de grote zaal te weinig klankrijke sopraan, trof echter ln verschillende glanzend ge zongen hoger liggende passages, speci aal het „O süsse Hoffnung, neu beleb- t-e Muth" Zfj wist haar zang tot een verheugende climax op te voeren, ter wijl een bewogen en overtuigende voor dracht mede tot het warme succes bij droeg. Ook een woord van lof voor haar verzorgde dictie. Het Rotterdams Philhanponisch Or kest ging onder directie van Piet van Mever in Grieg's bekende Holbergsuite revanche nemen. Gelukkig, want het kan oneindig bet-er, dan 't. in Mozart presteerde. Tenslotte gaf het orkest een waarlijk warm-meeslepen de vertolking van Lalo's prachtig geïnstrumenteerde ouverture ,JLe Roi d'Ys", waarbij Wag- ner-Tannhauser herhaaldelijk om de hoek komt kijken. Ook het koper liet zich hier van z'n beste zijde kennen. Concertmeester Tomasso wist deze avond ln diverse violistische solo- trekjes zijn goede naam te bevestigen. De dames-solisten zijn hartelijk met bloemen gehuldigd. Het matige bezoek aan ait K. en O. concert viel te be treuren. H. Ministerpresident Spaak 13 Jan. op Sociëteit Minerva. Tijdens zijn tweedaags bezoek aan Nederland zal de Belgische minister president Paul Henri Spaak ook Lel den met een bezoek vereren. Op Dinsdag 13 Januari des mor gens om 10 uur zal Spaak op Socië teit Minerva worden ontvangen door het Collegium van het Leids Studen ten Corps ln aanwezigheid van de voorzitter van het comité Benelux afdeling Leiden prof. mr R. P. Clc- vcringa, de rector-magnificus prof. mr. J. C. van Oven en burgemeester jhr. mr F. H. van Kinschot. Dienstneming bij Landwacht Heden heeft voor het bijzondere ge rechtshof te 's-Gravenhage terechtge staan de kantoorbediende N. van Duu- ren alhier. Hem was ten laste gelegd dienstneming ln April 1942 bij de O.T. en in Juni 1943 bij de Landwacht Ne derland, later Landstorm Nederland. Verdachte verklaarde o.m. dat zijn va der, moeder en vier broers NSB-ers wa ren. dat hij lid is geweest van jeugd storm en WA en dat hij de burgemees terscursus der NSB heeft gevolgd. Voor de dienstneming bij de OT vroeg de advocaat-fiscaal vrijspraak, voor het lidmaatschap van Landwacht en Land storm ln aanmerking nemende, dat verd. op Nederlandse bodem gevochten heeft vorderde hij 12 jaar gevange nisstraf met aftrek. De verdediger, mr. A de Groot, vroeg een clement vonnis. Uitspraak 22 Januari. VIERDE ABONNEMENTSVOOR- STEI.LING „NAAR HET U LIJKT". Voor de vierde abonnementsvoorstel ling op Maandag a.s. in de Leldse Schouwburg zal de Toneelgroep Come- dia (directeur Cor Hermus) een op voering geven van het zonnige blijspel van Shakespeare „Naar het U lijkt". Dat wordt een goeie avond! De heren J. Fuhri Snethlage en J. H. de Jong to dezer stede zijn eveneens herbenoemd als lid van het Leids Tri bunaal. Prachtige avond voor Oegstgeester Oranje-Vereniging. Een bijzondere medewerker schrijft: De zangeres Jo Vincent heeft o.i. ten onzent haars gelijke niet! Haar concert, door de Oegstgeester Oranje-Vereniging aangeboden, gaf onvergetelijke feesturen van edelste vreugde. Wij beleefden zelden een avond, op welke het contact zó van hart tot hart is gegaan, Eén omstan digheid heeft zeker haar rol medege- speeld: de accoustisch-ideale geschikt heid van Endegeest's mooie concert zaal voor de Intimiteit der kamermu ziek. Het meesterschap over de stem- middelen was volkomen. En over elk lied een glimlach, uit elk lied klan ken van eeuwige jeugd, in elk lied de zinnen vervrolijkende innigheid, teer heid en gratie. Jo Vincent is, wanneer zij zich zó geeft, behalve vocaal wonder ook kun- stenaresse der voordracht. Naast de doorleving de Inleving. Wie zou die vier in het Russisch, liefst, zoals trou wens alle zangen, uit het hoofd ge zongen kinderliederen van de geniale Mussorgski kunnen vergeten, wier sprookjes-inhoud zij zo ontroerend- simpel telkens vooraf vertelde? Jo Vincent deed ons een muzikale reis ondernemen, vóór de pauze van het Engeland van één en twee eeuwen terug over Schubert's kunstzinnig Weenen van 1800 naar een Petersburg- se kinderkamer van vijf decennia la ter; na de pauze terug over Poulenc's jong-spirituele Frankrijk naar Neder land in hedendaags gewaad. Het waren geen „zware" liederen, geen muzikale problemen, maar de zonneschijn over onze goede aarde, die ondanks alles zo overvloedige schoonheid en geluk bergt. Emmy van Eden begeleidde op haar toegewijde wijze met bescheiden ach tergrond. Tot slot: ovatie, bloemen, dank van de verenigingsvoorzitter namens de volle zaal en KJendelssohn („Auf Flügeln dés Gesanges!) als toegift. KAARSENNASLEEP. Er zijn ook hier ter stede met de Kerstdagen heel wat kaarsen opge brand. En er is flink od. ..verdiend". Ambtenaren van de prijsbeheersing na men duizenden kaarsen in beslag, alle afkomstig uit de gifhandel. De betrok ken wjnkeliers hadden deze uit parafi- ne en stearine, waarschijnlijk vermengd met rundvet, vervaardigde kaarsen zon der nota of factuur van „onbekende personen" gekocht en lieten het publiek prijzen betalen, welke circa 300% boven de geoorloofde lagen. BONKAARTEN HALEN. Mo/gen is het ae laatste dag, dat de navolgende bescheiden zullen werden uitgereikt; nieuwe bonkaarten, tabaks- en versnaperingenkaarten, 'een schoen en bon naar keuze aan personen, ouder dan 10 maanden, wier TD-hum- mer eindigt op 8. 04. 14. 24, 34 of 44 (tegen inname van bon 612 van het inlegvel), een schoenenbon aan kinde ren gebaren in December 1932 tot en met 1945 of \v Februari 1947 (togen inname van bon 604 van het inlegvel C. D. of Ei en toeslagkaarten aan jon ge en as. moeder-- ln het bezit van een CM-kwirt Overgelegd moeten worden de stam kaarten van alle gezinsleden en de los se inwisselingsbon van de lopende bon kaart (eventueel CM-kaart) Het Dis tributiekantoor :s geopend van 8!£ 11 3/4 en 2—4 uur. Morgen zijn de gezinnen aan de beurt waarvan hei Hoofd een stam kaartnummer heeft van 102.401 en ho ger. Ook Nederland gepolst? I <Hc' minifte,rie va" bult™1 5akclLte r Den Haag deelde hedenochtend mede, I dat een dergelijk verzoek nog niet was Aneta meldt uit Lake Success: „In i ontvangen!) de afgelopen tien dagen heeft Trygvei Agence France Presse meldt nader, Lie, de secretaris-generaal van de VN., dat ook Brazilië en Mexico gepolst zijn. een aantal kleinere mogendheden ge- Di kringen van de V. N. houdt men polst over de vraag, of zij bereid zouden rekening met het feit, dat de toestand zijn manschappen naar Palestina te ln Palestina het waarschijnlijk noodza- zenden, wanneer ernstiger ongeregeld- kelijk zal maken een internationale ge- heden zouden ontstaan naar aanleiding wapende macht te vormen voor het van het plan tot verdeling "van hethandhaven van de orde na het vertrek heilige land. Naar verluidde zouden1 van de Britse troepen en om de uit- Nederland. België. Zweden, Noorwegen j voering van de verdeling, waartoe door en Denemarken voorkomen op de lijstde algemene vergadering van de V. N, van Europese landen, waarvan Trygve besloten is, mogelijk te maken. Vol- Lie gelooft, dat zij misschien man-1 gens zekere niet bevestigde inlichtingen schappen ter beschikking zullen stellen zouden de grote vijf niet-officiële be- wanneer de noodzaak daartoe zich J sprekingen gaan voeren over een even- voordoet. Geen der over deze kwestie! tuele bijdrage van deze landen zelf aan I geraadpleegde delegaties heeft nog de- j de vorming van politietroepen van finitief antwoord gegeven". de V. N. Hedenmorgen is te Londen overle den de beroemde tenor Richard Tau ber. Hü was in October wegens een abces in de buik geopereerd. Richard Tauber werd op 16 Mei 1892 te Linz geboren als zoon van de in tendant van de Stedelijke Schouwburg te Chemnitz. Na een opleiding aan het Hoch'sche Konservatorium te Frank fort aan de Main trad hij op als diri gent. Zijn bijzondere stemgave werd ontdekt door Carl Beines. die hem tot zanger opleidde. Tauber maakte als zanger zijn debuut te Chemnitz in de rol van Tamino in de Zauberflöte. In 1913 wed hij verbonden aan d? opera te Dresden. Later legde hij zich meer toe op de operette, waarin hij de grootste succes sen behaalde. In talrijke opera's heeft men zijn glanzend materiaal kunnen bewonderen. Niet. alleen in Europa, maar ook in Amerika heeft hij vele en langdurige successen geoogst. Het „Dein isi mein Ganzes Herz" of het „Madchen, mein Madchen, wie Heb ich' dich" zullen nog lang ln de herin nering blijven naklinken. Richard Tauber week uit naar En geland onmiddellijk na de machtsover name door Hitier. Sindsdien zong hij slechts de Engelse tekst van zijn liede ren. Burgerlijke Stand van Leiden GEBOREN. Janke Susanna Pauline, d. van P. IJzer man en H. C. Tisseur; Erik, z. van P. M. E. van der Bijl en J C. de Blanken; Abra ham Arnoldus, z. van A. A. Janssen en A. J. de Wollf; Willem, z. van J. T, Bleljl en W. Buijn; Hubertus, z. van J. L. M. Mulder en H. W. E. van den Bos; Wilhelmina All- da, d. van L. Hoek en P M. Collewijn; Arnoldus, z. van B. Ouwerkerk en J. Bak ker; Julianus Johannes, z. van D. van der Leek en W. M. Laman; Elsbeth Gertje, d. van H. G. Regeer en S. van den Bos, Ja cobus Adrlanus, z. van G. J. de Hoog en N. van Breda; Eric Peter, z. van J. H. Wolkers en M. L de Roo; Margaretha Mar- tlha Maria Josèphlna d. van S. S Eljs en P. M. Starreveld, Martina Margaretha Ma ria Josèphlna d. van S. S. Eljs en P. M. Starreveld, Emanuel Johannes Petrus, z van N. A. L. van der Vaart en A^ E. van Stralen; Margaretha Maria Cornelia, d. van P. van den Berg en J. A. M. van Den- zen; Ida Agatha Maria. d. van N. C. Ho- genes en I. M van Dlest; Maria, d. van C. de Vrij en C. G. Berens; Johannes Ma ria, z, van T. Weber en H. A. B. BruiJ- nlnck; Hendrik, z. van H van der Zeeuw en N. Peter; Dirk, z. van J. Slebert en L. Ramak; Cornells Johannes, z. van J. C. Zaayer en G van Wljhe GEHUWD. W. F. Cornellsse jm en E. Overdljk Jd; J. Drlessen Jm en J. P. van Mook jd; L. Klein Jm en W. J. Langezaal Jd., C Lens gesch. en L. J. Huetlng Jd.; J. F. uytten- boogaart wodr.r. en E. Neervoort gesch.; A. H. Ramak Jm en M van As Jd; C. W. Silvester Jm en C. M. Stipdonk jd. OVERLEDEN. L Sneeuw, z. 6 dagen; J. de Leen wednr. 82 j.; W. HelvensteUn mman 71 j.; L. Schaap huisvr. van J. van Duijn 60 J. OEGSTGEEST. Aanbesteding 19 woningen Javastraat. De aanbesteding van de bouw van 19 woningen aan de Javastraat alhier, die hedenmorgen plaats vond, had het volgende resultaat- N.V. Panagro (War mond) f. 235.600; N.V. Bouwnijverheid (Oegstgeest) f. 228.100; A. P. de Rooy Lezing voor Genootschap Nederland-Engeland Op uitnodiging van de Beidse afdeling van het Genootschap NederlandEnge land heeft gisteravond voor een talrijk gehoor in een der bovenzalen van café restaurant „In den vergulden Turk" prof. D. W. Brogan van Cambridge University een voordracht gehouden over: „Amerika". Na te zijn ingeleid door prof. dr. J. J. L. Duyvendak. ving prof. Brogan zijn lezing aan met op te merken, dat de Ver. Staten, dank zij hun talrijke na tuurlijke hulpbronnen, een ongeëve naarde economische macht vertegen woordigen. Die rijkdom is allerminst van zelf gekomen; er zijn om dit te be reiken enorme arbeidsprestaties geleverd ln de vorm van ontginning en de bouw van kunstwerken, zoals ze ter wereld hun weerga niet vinden Ten dele vloei en deze prestaties logisch voort uit het karakter der Amerikanen, die hun nei ging om zich veelvuldig te verplaatsen paren aan een merkwaardige sociale be weeglijkheid en zich gemakkelijk aan passen aan wijzigingen in de verhou ding tussen lonen en prijzen. Ook de scherpe tegenstellingen in het klimaat, bijvoorbeeld In het Zuiden te New-Orle ans, waar het in dezelfde maand er barmelijk koud en tropisch warm kan zijn, geven de Amerikanen een natuur lijk aanpassingsvermogen. De economi sche politiek schijnt niet altijd even wetenschappelijk uitgebalanceerd, het geen enerzijds haar grote successen doch anderzijds haar grote tekortko mingen verklaart. Overgaande tot een bespreking van het Marshall-plan, zeide prof. Brogan, dat dit van Amerika en Europa een grote gemeenschappelijke inspanning vraagt. Niet minder dan 5 van het Ame rikaanse nationale inkomen zal worden besteed aan de export van dollars, het geen voor het binnenland stellig moei lijkheden oplevert in verband met toe nemend inflatie-gevaar. Daarbij komt, dat de te exporteren goederen ook heel goed in het buitenland kunnen worden gebruikt. De crltlek in Amerika op net Marshall-plan moet men vooral zien in het licht der komende presidents-ver- klezlngen en er daarom niet al te veel waarde aan toekennen. Onder de hui dige omstandigheden vormt Europa on getwijfeld een slechte belegging voor de Amerikaanse kapitaalsmarkt, doch het doel van het Marshall-plan is dan ook geenszins het maken van een werkelijke handelswinst, doch om er een econo misch evewlcht en daardoor ook een po litieke stabiliteit mee te scheppen. Dit is een primair Amerikaans belang, want zonder dat zou Europa gevaar lopen een „achterbuurt" te worden. Psychologisch speelt ook een rol, dat de Amerikanen in de verwezenlijking van het Marshall-plan een bevrediging vinden voor hun natuurlijke drang tot grootse ondernemingen en edelmoedige daden, daarbij indachtig aan het woord van de staatsman Barke, dat grote rij ken en kleine geesten slecht samengaan. Bovendien is in Amerika het besef doorgedrongen, dat de tot dusverre door de Unrra e.d. lichamen geboden om vangrijke hulp volstrekt onvoldoende is geweest om de enorme behoeften van het geteisterde Europa te dekken Het Marshall-plan beoogt een syste matische hulpverlening, niet fonds perdu, doch met uitsluiting van elke mogelijkheid van verkwisting Helaas, aldus spr., vormt Rusland de voornaam ste hinderpaal voor herstel van het zozeer gewenste en nodige evenwicht. Ten slotte sprak prof. Brogan nog even over de waarde van de atoombom, waar velen in Amerika sceptisch tegen over staan. Deze twijfel kon niet anders dan een factor zijn om de angst in de gehele wereld ten aanzien van de ver dere ontwikkeling te vergroten Nadat prof. Hocking van de Harvard- Leiden-Fundatie nog enige opmerkin gen had gemaakt, sprak prof. Duyven dak een dankwoord. (Oegstgeest) f. 233.683; P. H. Meyers (Oegstgeest) f.210.000; C.V. Proper I (Oegstgeest) f. 195.914; W. Mulder (Oegstgeest) f. 205.670; J. H. v. d. Blij en Co. (Oegstgeest) f. 192.345. De gun ning is aangehouden. RIJNSBURG Bedankt voor beroep Ds. N. Brands- ma alhier bedankte voor het beroep naar. de Chr. Geref. Kerk te Aalsmeer. Jaarvergadering Ver. van Snijbloemen handelaren De vergadering werd ge opend door de voorzitter. Nic. den Heyer die in zijn openingswoord de moeilijk heden van 1947 schetste en de leden een beter 1948 toewenste. Uit het Jaarver slag blijkt, dat de Ver. zich in grote bloei mag verheugen. De finaciën ma ken hierop een uitzondering, doch na dat met algemene stemmen was beslo ten de contributie voor 1948 te verdub belen, was ook deze moeilijkheid opge lost. Hierna volgde bestuursverkiezing en voorziening in een vacature ontstaan door het bedanken van de heer J. van Delft. De voorzitter nam deze gelegen heid te baat om de heer v. Delft, die een bestuursfunctie in veiling Flora heeft gekregen, te danken voor zijn werk voor de Ver., 19 jaar als bestuurslid, waarvan 15 jaar als secretaris. Na stemming bleek dat de heer J Ravensbergen Jzn. als bestuurslid was gekozen. Ook kwam de veilingheffing aan de orde. De voorzitter deelde mede, dat er thans een blok bestaat van 9 organisa ties in de groot- en kleinhandel, waar uit een comité van actie is gevormd, waarvan hij zelf voorzitter is. Uit de laatste vergadering van dit comité bleek nogmaals, dat alle organisaties vastbe sloten zijn een conflict niet te vermij den, indien langs andere weg geen op lossing kan worden gevonden. Door dit comité is een schrijven aan de kring Veilingen verzonden, waarin werd ge vraagd de 2% op te heffen, waarna wij bereid zijn een redelijke oplossing te be spreken. Vele leden spraken zich uit voor een actie los van de andere orga nisaties, doch de voorzitter kon zich hiermede niet verenigen. Indien het tot een actie moet komen, dan moet deze ook zekerheid van slagen hebben en die zekerheid hebben wij binnen korte tijd. Maar wij blijven hopen op een oplossing zonder actie. Na nog enige andere pun ten te hebben behandeld, sloot de voor zitter de vergadering. Jaarvergadering Harmonie Kapel Wilhelmina Dinsdagavond hield de Harmonie Kapel Wilhelmina haar jaar vergadering onder leiding van haar voorz. de heer P. Ravensbergen. Nadat deze alle aanwezigen welkom had ge heten, dankte hij de leden voor hun trouwe opkomst op de repetitie-avonden. Na zijn openingswoord gaf hij het woord aan de secr., de heer M. v. Delft, voor het lezen der notulen van de vo rige vergadering, welke onveranderd werden goedgekeurd, waarna deze een overzicht gaf van wat de vereniging in het afgelopen jaar gedaan had. Hierna werd het woord aan de penmde heer J. Molenkamp gegeven, welke een keu rig verslag gaf over de financiën der vereniging, welke een aardig saldo toon den. De aftredende bestuursleden wer den met bijna algemene stemmen her kozen. Het bestuur is als volgt samen gesteld: P. Ravensbergen voorz., C. v. Delft 2de voorz., M. v. Delft secr., J. Molenkamp penm., G. v. d. Meij Az, bibliothecaris, A. Krol en G. v. d. Meij Gz. commissarissen. Er werd besloten dit jaar weer een Morgen publicatie namen zes leden interim-regering Naar wij uit betrouwbare bron ver nemen, zullen morgen de namen van zes leden der interim-regering gepu bliceerd worden. Zoals bekend, had de vergadering van vertegenwoordigers van Negaras en Daerahs haar gedachten bepaald op een interim-regering van .negen, leden, waarbij drie zetels voorlopig open zou den blijven. Heden is een lijst van 12 candidaten opgesteld. Kidnapping in Rotterdam Een brutaal geval van kidnapping vond Maandagavond, naar eerst thans bekend wordt, in Rotterdam plaats. Een 71-jarige vermogende tabakshan delaar werd onder een voorwendsel in een auto gelokt waar hij door enige mannen werd gebonden en geblind doekt. In een kelder ergens anders in de stad werd hij gedwongen een brief met verzoek om losgeld te schrijven. Hij zag evenwel kans door enkele der mannen een grote geldsom te beloven met hun hulp weer weg te komen. Aanvankelijk wilde hij de politie niet in deze zaak mengen, doch- bij zijn thuiskomst bleek dit reeds door de familie gebeurd te zijn. Na onderzoek werden een 33-jarig meubelmaker en een 49-jarige kaas handelaar, een vrijgelaten politiek de linquent gearresteerd. Beiden waren goede bekenden van de politie. De kel der bleek van een onwetende gehuurd te zijn, evenals de auto. Het onderzoek wordt voortgezet. De „Van Ostade" in moeilijkheden voor de MR VAN HOOGSTRATEN VIA ONS LAND NAAR BATAVIA. Mr J. E. van Hoogstraten, directeur van Economische Zaken van Ned.-In- dië, die te New-York en Washington besprekingen heeft gevoerd over eco nomische aangelegenheden en in ste den aan de Westkust der V.S. lezingen hield, zal morgen uit New-York via Nederland naar Batavia terugkeren. Hoewel van zijn reis geen onmiddel lijke resultaten verwacht kunnen wor den, is de basis gelegd voor eventuele resultaten in de toekomst, welke ech ter ten nauwste verband houden met een opheldering van de algemene poli tieke situatie in Indonesië. De bijzondere conferentie te Frankfurt Van Amerikaanse en Engelse zijde is het volgende voorgesteld: 1. De grootte van de bizonale econo mische r««d moet van 52 op 104 leden worden gebracht, die evenals voorheen door de politieke partijen worden be noemd. 2. De economische raad dient te wor den aangevuld met een tweede wetge vende Kamer, die uit 16 leden zou moe ten bestaan, n.l. twee uit elke der acht staten van de gecombineerde zones. Deze leden moeten worden gekozen door de regeringen der staten, die ook de bevoegdheden van dc Kamer moeten vaststellen. 3. Er moet een uitvoerende commis sie worden gevormd, waarvan de functie te vergelijken is met die van een kabi net. De voorzitter moet door de econo mische raad worden gekozen. Hij zal bevoegd zijn zes medewerkers te kiezen, die resp. zullen fungeren als minister van financiën, voedsel en landbouw, economische zaken, communicaties, openbare diensten en vervoer. De voor zitter van de uitvoerende commissie zal de hoogste Duitse bestuursambtenaar en gezagdrager zijn en worden bijge staan door ambtenaren, die geschikt zijn de verschillende departementen te leiden. 4. Er moet in de gecombineerde zones een hooggerechtshof worden gesticht om in laatste instantie te beslissen in alle geschillen tussen de staten en bi- zonale bureaux. Het hof zal voorts be slissen in geschillen van de economi sche raad met particulieren en ven nootschappen. 5) Voor de gecombineerde zones moet ^en bank worden opgericht, die onder toezicht zal staan van de militaire gou verneurs en toebehoort aan de banken in de verschillende staten. Deze bank zal het recht hebben geld uit te geven en toezicht uit te oefenen op het cre- dietwezen en de in- en uitvoer. Naar verluidt hebben Clay en Sir Brian de conferentie meegedeeld, dat zij, ondanks het voorstel tot oprichting van de bank, hun pogingen om met de andere be zettende mogendheden tot overeenstem- Scheveningse Kust Voor de Scheveningse kust bevindt ming te komen over de valutakwestie, zich het 7000 ton metende m.s. „van zullen voortzetten en geen stappen zul- Ostade" van de. KNSM in moeilijkhe- len doen zolang die overeenstemming den. Het schip is op circa 3 mijl uit niet is bereikt, de kust voor anker gegaan, omdat het geen kans zag tegen de sterke Zuid- Westenwind op te tornen. Honderden mensen brachten een bezoek aan de boulevard om van het schouwspel ge tuige te zijn. Aller ogen volgen met spanning de verrichtingen van het schip dat aan de voorzijde met de kop in de wónd verankerd ligt en dikwijls angstwekkende schommelingen maakt. Misschien zal de stomer vanmiddag wel een kansje wagen, zijn weg te ver volgen. Reddingsboten zijn nog niet uitgezonden. DIENSTNEMING BIJ DE WAFFEN-SS 6) De economische raad zal het toe zicht op alle economische lichamen die tot dusver onder de staten of het mili taire bestuur ressorteerden, overnemen. Kriedemann, sociaaldemocratisch lid, heeft verklaard, dat zijn partij eigen voorstellen zal Indienen. De sociaaldemocratische minister president van Sleeswijk-Holstein, Lue- dermann, zeide, dat de ministers-presi denten van de Duitse staten in geen geval iets zouden aanvaarden, dat zou lijken op de stichting van een souve- reine West-Duitse staat. Kaufmann, Christelijk-democratlsch afgevaardigde, verklaarde, dat zijn party in geen geval de Engels-Amerikaanse voorstellen zou aanvaarden. Slechts de liberaal-democratische voorzitter der voornaamste commissie van de economische raad, Euler, ver- De advocaat-fiscaal bij het Haagse Bijzondere Gerechtshof heeft heden acht jaar gevangenisstraf met aftrek van het voorarrest geëist tegen W. M. Koevoets, smid-bankwerker te Alphen, die in 1944 dienst had genomen bij dewelkomde de voorstellen" Waffen-SS. De man heeft in Rusland gevochten, waar hij gewond werd. De raadsman, mr. A. van der Wilde, merkte oon. op, dat zijn cliënt zich ge drongen gevoeld heeft om het commu nisme te bestrijden. Hij vroeg een cle ment vonnis. Uitspraak 22 Januari. TWEE DODEN TE EINDHOVEN. By botsing tussen motorfiets en vrachtwagen. Op de Meerveldhovenseweg bij Eind- voorat0delrCvergad°ïïng2 en" ho$e *t °£&tS£ de leden ook dit jaar weer trouw, dc repetities zouden bezoeken. VOORSCHOTEN Medische. Zondagsdienst De me dische dienst wordt gedurende het week einde waargenomen door dr. C. Kuij- pers, Leidseweg 51, telefoon 520. Burgerlijke Stand Geboren: Teunl, d. van O. Groeneveld en R. O. Kol; Jo- sina Petronella Jacoba, d. van G. C. Roodakkers en J. Th. M. van Rest; Hen drik Hendrikus Maria, z. van P. A, van der Krogt en H. Tuithof. Overleden: Cornells Hendrikus van Santen, 68 jaar, echtg. van S. A. Soede, Cornells van Os, 50 jaar, echtg. van P. C. Kompier; Aafje Taanman, 59 jaar, echtg. van C Hofman; Hendrina Mar garetha van Gelderen, 69 jaar. Gehuwd: Jurjen van der Meer, 20 jaar en Alida de Wit, 21 jaar. WASSENAAR Ongevalletjes Naar het Academisch Ziekenhuis te Leiden werden overge bracht de 9-jarige J. S., die achter op de fiets van een vriendje was.geklom men, daar afviel en zün linker dijbeen brak, en de 11-jarige J. V., die bij het voetballen een schop kreeg waardoor ziin linker enkel brak. MARKTBERICHTEN ROELOFARENDSVEEN, 7 Jan. - Bloe menveiling. Rose Copland f. 0.901,30: White Sail 1,00—1,20; Golden Harvest 1.20 —1,35; Piquant 1,201.30; Fred. Mooze 0,600,70, Krelage 0.500.90; King of the Red 0,450,65, v d. Eerden 6,901,05; All Plerson 0.500,80; Crown Imperial 0,50 0,85; Early Queen 0.55—0.75; Pink GCm. 0,70—0.95, Early Glory 0.360 57; Magnl- flcense 0.340.44; Helios 0.320,46; Am. Glory 0.460.50. BI. Duifjes 0,070,15; Colla 0,160.35 per stuk; Crocussen 0.16 0,18; Cyclamen 0.500.55. IEJDEN, 7 Jan. Coöp. Groenteveiling - Per 100 kilo: andhvle 1 60—1,01; idem II 37; kroten 4,108,10; gele kool 712; groene kool 12-23; rode kool 6-15; spruit- kool 640; boerenkool 817; prei I 23 28. idem II 10—15. stoofsla 47—105; uien 14—21; witlof I 16—39. idem II 6—22; gek. kroten 8—18, waspeen 7—22. per 100 dos: peen 613: peterselie 0.702,70; sel derij 1.504,10 Per 100 6tuks: knolselderij I 11—21, Idem II 4—12. sla 3—24. KATWIJK AAN DEN RIJN 7 Jan Groenevelling Waspeen I f. 12.50—22.80 idem II f. 6.75—8.20; gele kool f2.40— 8.20: groene kool f.4—21; rode kool f.5— 13------ - - - gen. De motorrijder en duo-passagier werden vrijwel op slag gedood. Trygve Lie, de secretaris-generaal der V. N., heeft bekend gemaakt, dat de Australiër Robert Jackson bertoemd is tot adjunct secretaris-generaal van zijn bureau. Hij zal belast zijn met de co ördinatie van de verschillende diensten van de V. N. Jackson is adjunct-direc teur van de UNRRA geweest. (AFP). BEURSOVERZICHT AMSTERDAM, 8 Januari. De handel in claims Koninklijke en Dordtse petroleum, behoorde, vandaag tot het verleden. Druk werd handel gedreven in de nieuwste aandelen Koninklijke en Pe troleum. Bij de opening werden deze afgedaan tegen 297%, Waarna de nieu we koers naar beneden ging tot 286 V2 ten slotte waren zij 290 291. De oude aandelen Koninklijke werden tegen 305 afgedaan. Aandelen Dordtse stegen tot 276. Aandelen Handel Mij. waren vast en schommelden tussen 167 en 168 V2. Uni levers waren goed gedisponeerd en lie pen van 294 naar boven tot-297%. Cul tuurfondsen waren kalm. Tabakken vast en een paar punten beter. HVA's be wogen zich tussen 228 en 231. Rubber aandelen waren wat beter. De Ameri kaanse markt was stil en wat hoger. De conversielening 1947 werd afgedaan tegen 98 5/8 k 9811/16. NIEUWE UITGAVEN. Voeding vraagt verzorging Met belangstelling namen wij kennis van de nieuwste uitgaven van het Voor lichtingsbureau van de Voedingsraad, getiteld „Voeding vraagt verzorging", dat een populaire samenvatting geeft van de voornaamste regelen der mo derne voedingsleer. In talrijke recepten en menu's waarvoor de huisvrouwen zich zeker zullen interesseren, wordt deze hier practisch toegepast. „De Vrouw en Haar Huis" - wy ont vingen het Januarl-nummer van dit be kende tijdschrift, uitgave van Holkema en Warendorf N.V. A'dam. Het tijdschrift, dat thans weer onder de redactie van dra. M. G. Schenck staat, bevat artikelen van K&te de Ridder over de knlpster en so ciaal, werkster Toos Comcrell, voorts 13 spruiten f540: boerenkool f5.80— Vluchtige gepeinzen na gesprekken met f 4 T {5 ko°' VlclEt ..Geheimen van het wln- r iHïï" rr f Jmol^1,dSr1 tefstrand „Russische kindertekeningen, kröten f Aipla 'zWdem t? r "G™enl,Bhl!ld tussen ouu-nleuwe meube- u'len f Iian—Ifi nr.i r SktoLii? i als™ede vele handwerk- en mode- I ••'«"..sv.uci nauuen, zyn ter doo« ul. ni^rVnl. 14tm Ö?;¥ACv,rIucSt»' fraiae I BfvangdStraHen.Verl8en 'ang* DE BELGISCHE KONINGSKWESTIE. In politieke kringen wordt verklaard, dat de brief, die koning Leopold aan de Belgische eerste minister heeft gezon den, niet tot een onmiddellijke ontwik keling in de koningskwestie zal leiden. De koning zou in dit schrijven zijn vol doening te kennen hebben gegeven over de verklaringen, die Spaak ter gelegen heid van het debat in de Kamer over het koningsprobleem heeft afgelegd. HU zou bereid zijn de onderhandelingen te hervatten, zodra hij terug is van de buitenlandse reis, die hij voornemens is te maken. In de brief zou geen toespe- line gemaakt zijn op de onmiddellijke terugkeer naar België van prins Bou- dewijn. WETSONTWERP VOOR KANAAL DOOR NICARAGUA. Overeenkomstig eerder gedane aan kondiging heeft de republikeinse Ame rikaanse senator Knowland thans een wetsontwerp ingediend betreffende aan leg van een kanaal door Nicaragua. Met gebruikmaking van de bedding van de rivier Juan, welk kanaal door het meer van Nicaragua zou lopen. Zulks na onderhandelingen met Nicaragua, Cos- ta-Nica, Salvador en Honduras. Bij het kanaal zouden defensiewerken moeten worden aangelegd. De indiening van dit wetsontwerp is een gevolg van de wei gering van de Panamese regering tot het hernieuwen van de qajicessle aan de Verenigde Staten betreffende bases op Panamees grondgebied. NOORSE VISSERS VINDEN VERLATEN „RAKETSCHIP". Noorse vissers hebben voor de Noor se kust een verlaten „raketschip" ge vonden. Zij hebben het vaartuig op sleeptouw genomen en naar de haven Haugesund gebracht Het schip bevond zich in goede staat doch er waren weinig aanwijzingen van de plaats van herkomst. Alleen vond men een stuk krant ln het Russisch of Pools waarop verscheidene namen ge schreven waren. Het schip was van staal en had twee machines en vier reserve motoren. Van de voorplecht hing een sleepkabel én men vermoedt, dat do sleepboot van het vaartuig vergaan ls. TSJECHO-SLOWAAKSE TEXTIEL HANDELAREN UIT HUN ZAKEN. De Tsjecho-Slowaakse regering heeft besloten, dat de 1.500 textielhandelaren, met hun zaken zullen moeten ophou den. De distributie van textiel zal door regionale regeringsinstellingen geschie den. Het besluit is genomen op voorstel van de communistische minister van binnenlandse handel met het motief, dat de vrije textielhandel in de laatste maant^n geheel verdwenen is en vormt de eerste- nationalisatiemaatregel op handels- en distrlbutiegebied. 20 van de 35 leden van de SS, die zich voor de Antwerpse krijgsraad te

Leidsch Dagblad | 1948 | | pagina 3