Waarom verbrak De Gaulle het stilzwijgen? Steeds een sein voor belangrijke beslissingen Radio-programma WOENSDAG 7 JANUARI (Van onze correspondent te Parijs). Tijdens de dramatische periode, die Frankrijk gedurende de Jongste sta kingen doorliep en nog geruime tijd daarna, heeft generaal De Gaulle zich op het politieke achterplan gehouden. Ten overstaan van vele duizenden ar beiders in het communistische Saint- Etienne heeft hij thans echter voor het eerst sedert lange tijd het woord weer genomen, teneinde hen op te wekken eendrachtig met hun werkgevers ..meer, beter en sneller te produceren" Wat is de betekenis geweest van dit lange zwijgen in een periode, dat Frankrijk om leiding schreeuwde? De Gaulle men moet dat nooit vergeten is in de eerste plaats een brillant, politiek strateeg: hij weet wat spreken zeggen wil. doch hij weet ook, dat zwijgen goud kan zijn in een tijd, dat spreken zilver is. En het is hen. die de merkwaardige politieke carrière van de generaal met enige nauwlet tendheid gevolgd hebben, dan ook niet ontgaan, dat deze zwijgzame perioden zich regelmatig herhalen om dan ge meenlijk verbroken te worden, wan neer er een belangrijke beslissing in de lucht hangt. Welke kan die beslis sing zijn? Wamieer de generaal zich geduren de enkele maanden in een ogenschijn lijk mysterieus stilzwijgen heeft gehuld, dan heeft zijn RP.F. niettemin geens zins stil gezeten. Zij trachtte haar in vloed vooral in de bedrijven te conso lideren, door middel van naar 't com munistische voorbeeld gecopieerde cel len, terwijl haar woordvoerders in het openbaar en in de Kamer vele en niet altijd zeer verstandige woorden spra ken. Zo verklaarden de heren Palews- kl De Gaulle's vroegere kabinets chef en Capitant een van 's Ge neraals ex-ministers dat Schumans regering als ongrondwettelijk te be schouwen was en dat de Kamer ten snelste ontbonden diende te worden. Die ontbinding zou eventueel ge rechtvaardigd kunnen zijn, wanneer onomstotelijk vast stond, dat het volk zich door haar eigen vertegenwoordi gers niet meer „vertegenwoordigd" ge voelt. Een recente opinie-test heeft echter uitgewezen, dat niet meer dan 40 van het Franse volk momenteel zich aan het avontuur van kameront binding zou willen wagen. Voor het ogenblik kan men dan ook zeggen, dat de condities voor De Gaulle's macht- overname (nog) niet zijn gesteld. De- Vissers smokkelden bloembollen naar Engeland „ZWARE SCHADE TOEGEBRACHT AAN NEDERLANDSE ECONOMIE". Enige tijd geleden heeft, gelijk be kend, een Nederlandse bollenhandelaar getracht een partij bloembollen clan destien in Engeland binnen te bren gen. De smokkelaar werd in Engeland veroordeeld tot twee jaar gevangenis straf en 500 pond boete en zit op het ogenblik zijn straf uit in een Engelse gevangenis. De gesmokkelde bloembollen werden door Nederlandse vissersvaartuigen vervoerd en daarna overgeladen op het onfortuinlijke schip. Twee vissers, die hun vaartuigen voor dit doel hadden iaten gebruiken, de gebr. Leijenaars uit Velsen kwamen gisteren voor de economische reohter te Haarlem, die hen veroordeelde tot gevangenisstraf. De 35-j. P. Leijenaars had zijn vaar tuig van September 1946 tot April 1947 ter beschikking van de bloembollen smokkel gesteld, in welke periode vier tochten werden gemaakt, waarbij soms Lowestoft, soms Grimsby reisdoel was. Op de terugtocht werden sigaretten en fietsbanden „geladen". Voor een tocht kreeg L. 300 pond en een hoeveelheid sigaretten. Zijn broer R. L. had als schipper gefungeerd. Een tussenper soon uit Oegstgeest, J. C. van Tol, had verschillende tochten meegemaakt. De oudste L. werd tot drie maanden ge vangenisstraf en f. 5 000 boete veroor deeld, zijn broer tot drie maanden ge vangenisstraf en Van T. tot 'n maand. De rechter zeide, dat de veroor deelden zware schade hadden toege bracht aan de bonafide handel op. Engeland en aan de Nederlandse economie. „Door smokkelhandel is eens de Nederlands-Engelse oorlog uitgebroken," aldus de politierechter, „daar moet nu maar eens paal en perk aan worden gesteld." zelfde Gallup-test bracht eveneens aan het licht, dat er in Frankrijk momen teel een duidelijke eensgezinde anti communistische meerderheid bestaat: 52 bleek het nl. eens met de uitslui ting der Stalinisten^buiten de regering en 54 keurde de vastberaden poli tiek t.a.v. de Sovjet-Unie goed. Op dit belangrijke punt kan men inderdaad vaststellen gelijk dat van R.P.F zijde regelmatig geschiedt dat Schu- man de politiek volgt van De Gaulle, zij het dan ook zonder zijn medewer king. De generaal zelf meent echter, dat de actuele regering de kracht noch de moed bezit, die politiek tot de uiterste consequenties door te voeren, in het bijzonder in de economische sector. Of die mening Juist is, zal, meent men hier algemeen, in de vol gende acht k tien weken moeten blij ken. Mocht het Plan-Mayer, dat de export drukt en de import opvoert ter dumping van de binnenlandse markt, dan geen resultaten hebben geboekt, dan zou, geloven velen hier, de situa tie nog slechts gered kunnen worden door de sterke arm van generaal De Gaulle. De communisten hebben —dat is het minste wat men zeggen kan de wind momenteel niet meer in de zeilen. Wanneer men dan ook van be slissende maanden voor Frankrijk spreekt, dan is het duidelijk, dat men daarbij slechts het oog heeft, enerzijds op de R.P.F., de aanhangers van De Gaulle, en anderzijds op de zogeheten Derde Maóht, welke gevormd wordt door de katholieken en de socialisten. Complot van koeien- en paardensmokkelaars gesnapt EEN AMBTENAAR ALS GEDIENSTIG HELPER! De CCD heeft te Dinteloord een ern stige fraude achterhaald aan de door laatpost van de z.g. 20-km. zóne, welke is ingesteld om de veesmokkel naar Bel gië tegen te gaan. In Dinteloord trad zekere v. d. K., voormalig politiechef te Steenbergen op als controle-ambtenaar. Deze spande samen met de boeren en handelaars- veesmokkelaars v. d. V., V. en P. uit Steenbergen, die volkomen legaal vee binnen het zone-gebied voerden en wier veeboekjes dus altijd haarfijn klopten. Zij lieten echter heel wat vee naar Bel gië verdwijnen en dus zou by contröle moeten blijken, dat het aantal bij hen voorradige vee niet In overeenstemming was met het cijfer in het veeboekje. Dat zulk een ontdekking tot de onmogelijk heden behoorde, daar zorgde nu v. d. K. voor. Zodra de smokkelaars enige koeien of paarden clandestien naar België had den gebracht, werden geleidebiljetten uitgeschreven waaruit bleek, dat het be trokken vee naar het Noorden des lands was vervoerd via de doorlaatpost te Din teloord. Vervolgens werd het aantal beesten normaal van het veeboekje af gevoerd. Deze knoeierij kwam ten slotte aan het licht, doordat het de CCD opviel, dat de laatste maanden meer vee het bewuste gebied in- en uitgevoerd werd dan normaal en dat dit meerdere vee juist bij Dinteloord passeerde. De knoeiers hebben op deze wijze 22 stuks koeien en paarden naar België weten te smokkelen. De vier mannen zijn te' Breda onder arrest gesteld, v. .d. V. wist aanvankelijk bij een poging tot zijn arrestatie te ontvluchten, maar na 10 dagen meldde hij zich vrijwillig bU de politie. DUITSERS PLEEGDEN DIEFSTAL IN SERIE. Een hunner neergeschoten. Twee personen poogden in te breken in de manufacturenwinkel van W. te Brunssum. De politie-beambte van de staatsmijnen V., merkte onraad en zet te met een pistool gewapend, in nacht gewaad de achtervolging in. Na enkele waarschuwingsschoten, richtte de heer V. zijn wapen op een der vluchtelin gen. die door een kogel in de rug werd getroffen. De gewonde inbreker, de Duitser T uit Wanne Eickel werd naar het St. Jozeph-ziekenhuis te Heerlen overgebracht, waar operatief ingrijpen noodzakelijk bleek. Diens metgezel, de Duitser M., werd gearresteerd. Het is gebleken, dat- dit tweetal zich zeker aan vier te Brunssum gepleegde dief stallen heeft schuldig gemaakt, Bloembollen, seringen en rozen I naar Addis Abeba? GOODWILLMISSIE NAAR ETHIOPIË. Onder auspiciën van het Afrika Instituut te Rotterdam, zal ultimo Januari, per speciaal K. L. M.-toe- stel een Nederlandse goodwill-missie i vertrekken naar Addis Abeba, de hoofd stad van Ethiopië, met het doel een onderzoek ln te stellen naar de afzet mogelijkheden van Nederlandse produc ten, de mogelijkheden van deelneming in de uitvoering van openbare werken, alsmede aan de vestiging van cultures en participatie in de exploitatie van de bodemschatten. Deze goodwill-missie staat onder lei ding van de heer A. G. Aukes, secre taris van het Afrika Instituut Er wordt overwogen met het toestel, dat het eerste verkeersvliegtuig zal zijn dat in Ethiopië landt, een grote zen ding bloembollen mede te geven, welke namens de Nederlandse bloemboüen- kwekers als geschenk zal worden aan geboden voor het „Princess Tsahai Me morial Hospital" te Addis Abeba. Ver wacht wordt, dat eveneens meegevoerd zal worden een zending verse seringen en rozen, bestemd voor de Keizerlijke familie, als geschenk van de Aalsnicer- se bloemenkwekers. Ingezonden Mededeling Uren, die maar duren En Uw bed wordt een pijnbank U kent dat. Door die zangerige Rheu- matische pijnen, nachten van hanewa- ken, draaien en wentelen, van links naar rechts, voor en na. Maak daar toch een einde aan! Neem Kruschen Salts. De kleine dagelijkse dosis Kruschen heeft een wondere weldadige werking. Dat komt omdat Kruschen Uw bloed sneller doet stromen en het zuivert van schadelijke zuren, die pu oorzaak zijn van Uw lijden en Uw pijn. Vraag Kruschen Salts bij Uw Apothe ker of Drogist. Bevelhebbers van de vier militaire gewesten Zoals wij onlangs meldden is per 1 Januari in ons land een legerorgani- satle doorgevoerd. Thans is benoemd tot bevelhebber van het eerste militaire gewest met standplaats 's-Gravenhage, generaal-majoor J. H. Jager en tot be velhebber van het tweede militaire ge west met standplaats Arnhem generaal- majoor M. G. van Kesteren, tot bevel hebber van de derde militaire afdeling met standplaats Breda generaal-majoor J. A. A. Sitsen en tot bevelhebber van het vierde militaire gewest met stand plaats Groningen generaal-majoor A. Th. C. Opsomer. ARRESTATIES IN VERBAND MET SMOKKELMYSTERIE. Ook een dienstgcleider, ambtenaar en ex-agenten. Aan de wilde geruchten over het smokkelen met gepantserde oud-Ame rikaanse legerwagens in West-Brabant is plotseling een einde gemaakt door de arrestatie van A. B. te Zundert, die de chauffeur blijkt te zijn van de pantser auto, die vorige maand door de com miezen op de Rijksweg to Wouw over meesterd werd. Te Zundert werd ook zekere Van H. gearresteerd, by wie men een volledige boekhouding aantrof, waaruit men vol doende gegevens kon putten om tot meerdere arrestaties over te gaan. Onder de gearresteerden bevindt zich een dienstgeleider, een douane-ambte naar en ex-politiemannen. BESTUUR BEDRIJFSGROEP WEGVERVOER GEÏNSTALLEERD. De minister van Verkeer en Water staat heeft gisteren een voorlopig be stuur van de bedrijfsgroep wegvervoer geïnstalleerd, welk bestuur o.m. tot taak zal hebben de interne reorganisatie van de bedrijfsgroep wegvervoer voor te be reiden. Daarin hebben zitting: voor het personenvervoer de heren F. A. Arke, M. J. Clarenbeek, C. Cornelissen, F. Houtgraaf, J. W. Hupkes, K. Innemee, H. Lammertink, L .W. Peterse, ir. H. Vis en A. B. Wijsman. Voor het goederenvervoer de heren: O. Bekedam, A. W. Bok, E. van Konke laar. J. N. Hulswit, J. H. W. König, A. Meines, W. A. van 't Schip, B. Vos, Jac. van Vroonhoven en H. M. W. Wester- laken. Waarom zo weinig serviesgoed SLECHTS ENKELE FABRIEKEN VAN KOPPEN EN SCHOTELS. Nog steeds wordt de schaarste aan Serviesgoed algemeen gevoeld. Vaak wordt dan ook de verzuchting ge slaakt, dat de vervaardigers van kera mische producten er goed aan zouden doen uitsluitend of voor het grootste deel serviesgoed in de handel te bren gen en de fabricatie van luxe-artike len, die nu in grote hoeveelheden in de winkels en magazijnen voorradig zün, te staken. Van bevoegde zijde wijst men er ech ter op. dat koppen en schotels langs machinale weg in serie worden vervaar digd. Aangezien er in ons land slechts enkele fabrieken zijn, die deze produc ten kunnen voortbrengen, is men niet in staat tegemoet te komen aan de zeer grote vraag, die op dit gebied bestaat. Voorts wordt er op gewezen, dat een zeer groot deel van de luxe-producten op keramisch gebied in kleine ateliers en pottenbakkerijen wordt vervaardigd. Deze zijn uiteraard op een dergelijke productie ingesteld en beschikken dus niet over een outillage voor seriewerk. Wel acht men het mogelijk het hand- werksysteem ten aanzien van het ser viesgoed toe te passen; elke pottenbak ker kan koppen en schotels draaien. De prijzen van deze handwerkartikelen zijn echter vrij hoog. In ieder geval liggen zij dan boven de normen, die door het directoraat-generaal voor de prijzen zijn vastgesteld. De ateliers en potten bakkerijen leveren dientengevolge wei nig of in het geheel geen serviesgoed. WILD-WEST ACHTERVOLGING IN DELFT. Wie boter op zyn hoofd heeft Maandagavond laat werd een surveil lerende agent van politie te Delft door een winkelier gewaarschuwd, dat twee mannen een grote hoeveelheid boter bij verschillende winkels hadden ingekocht. De politieman wilde het tweetal aan houden, maar de mannen stapten in een auto. gaven gas en reden snel weg. Een toevallig passerende automobilist bood de agent plaats in zijn wagen en een wilde achtervolging werd ingezet. Op de weg naar Nootdorp maakte de agent van zijn pistool gebruik, waarop de mannen het toen raadzaam achtten te stoppen. Zjj lieten de auto op de weg staan en wisten in het duister te ontkomen. Een aantal agenten zette de polder af en toen kon het tweetal in de loop van de nacht gevat worden. In de auto werden 130 pakjes boter aangetroffen. Het bleek, dat de man nen hiervoor bonnen hadden ingele verd, doch naar de herkomst van deze bonnen wordt thans een onderzoek in gesteld. De beide mannen zijn in be waring gesteld. Van gewoon tot buitengewoon dienstplichtigen Dienstplichtigen van de lichting 1948 kunnen in aanmerking komen voor be stemming tot buitengewoon dienst plichtigen indien een wettige broer of een wettige halfbroer als militair ge dood is tijdens krijgsverrichtingen, of overleden is in militaire dienst, dan wel als lid van een verzetsorganisatie gedocd is tijdens het plegen van actief verzet, of overleden is tengevolge van verwondingen, opgelopen tijdens 't ple gen van actief verzet. Geblokkeerd tegoed bij R ijkspost spaarbank In verband met de door -de Regering vastgestelde regeling voor de afwikke ling der geldzuivering, wordt aangeno men, dat inleggers bij de Rijkspost spaarbank hun geblokkeerd tegoed, wanneer dat ln een optie-rekening is omgezet, zoveel mogelijk op beleggings rekening laten staan, voor zover door hen niet anders wordt verzocht. Voor de omzetting van een geblok keerde rekening ln een optie-rekening dienen de inleggers zich te wenden tot de ontvanger der Directe Belastingen, die de desbetreffende machtiging recht streeks aan de Rijkspostspaarbank zal zenden. Indien het geblokkeerde bedrag van een spaarbankboekje kleiner is dan f.500.—, wordt dit automatisch op een optierekening ten name van de inleg ger overgeschreven. De aandacht wordt er op gevestigd, dat van het totaal bedrag f.2500.ren- tegevend is. Roofoverval te Tilburg Gemaskerde mannen stalen f. 1400. Twee gemaskerde mannen, van wie er een met een revolver gewapend was, sommeerden Maandagavond, een kwar tier voor sluitingstijd, de boekhouder van de Noordbrabantse Christelijke Boe renbond de kluis te- openen, waarin hij juist twee geldkistjes had weggesloten. Nadat de man hieraan had voldaan verdwenen de mannen met medene ming van de kistjes, waarin een bedrag van 1400 gulden. De politie heeft de zaak in onderzoek. NIEUWE SOCIALE MAATREGELEN IN WERKING. Met ingang van het nieuwe jaar is de „wet plaatsing minder valide arbeids krachten" in werking getreden. Werkgevers, die meer dan 20 werk nemers in dienst hebben, zijn, gelijk bekend, bij het aannemen van nieuw personeel verplicht minder-validen in dienst te nemen tot maximaal 2% van het totaal aantal werknemers Minder- valide arbeidskrachten kunnen zich bij het gewestelijk arbeidsbureau, w.o. hun woonplaats ressorteert, als zodanig la ten Inschrijven. Eveneens is met ingang van het nieu we jaar een wijziging in werking getre den van de wet tot regeling van het verrichten van arbeid door vreemde lingen. De werkgever moet n.l. de werkver gunning voortaan ten minste 3 weken voor het tijdstip, waarop een vreemde ling bij hem hier te lande zijn arbeid hoopt aan te vangen, schriftelijk aan vragen bij de Directeur-Generaal van het Rijksarbeidsbureau. Ten slotte is met ingang van het nieu we jaar de premie voor ingevolge het Zlekenfondsenbesluit verplicht-verze kerden verlaagd van 4 tot 3,8 De werkgever moet de helft van die premie op het loon van de werknemer inhou den. Het werknemers-aandeel in de zie kenfondspremie is derhalve verlaagd van 2 tot 1.9%. NU KOMEN DE SINAASAPPELEN! In de Rotterdamse haven is binnen gelopen 't ss „Stentor" van de KNSM, met ruim 37000 kisten sinaasappelen aan boord, deel uitmakende van een partij van 150 000 kisten, welke voor Nederlandse rekening in Palestina zyn gekocht. Ruim 700.000 kisten sinaas appelen zyn uit Spanje te verwachten. Met de distributie van de vruchten zal binnenkort een aanvang worden gemaakt. De consumentenprijs zal thans 76 cent per kilo bedragen. De ze prijs was het vorige jaar 84 cent per kilo. GEVAAR VOOR EURNEDIJK PRACTISCH GEWEKEN. Door de val van het water is de si tuatie by Steenderen thans dusdanig, dat het gevaar voor de Eurnedijk prac- tisch geweken is. De Zuid-Westenwind nam gisteren in hevigheid af, zodat de golfslag niet meer zo hevig was. 40 SCHEEPSWRAKKEN TUSSEN CADZAND EN OSTENDE. Geen spoor van de Breskens I. De te Breskens gestationneerde mo tor-reddingboot „M. C. Blankenheim", die uitvoer om de Breskens I te zoeken, keerde gisteravond, na gedurende drie uren op de vermoedeiyke plaats van de ramp te hebben gezocht, onverrichter- zake ln Breskens terug. Zowel van het schip als van de uit 5 koppen bestaan de bemanning viel geen enkel spoor te ontdekken. Hoe gevaariyk de situatie ter plaatse is, biykt wel uit het feit, dat men tus sen Cadzand en Ostende ruim 40 wrak ken van schepen aantreft. FEUILLETON Mijnheer Melvil's ivonderlijke fantasie door W. H. LANE CRAUFORD 12) HOOFDSTUK IV AMOtf IN HET SPEL. Henry liep met neergeslagen ogen de kamer op en neer, Christopher, die deed of hy las, sloeg hem af en toe verstolen gade. Hefc was reeds laat, la ter dan Henry gewoon was naar bed •te gaan. En het gebeurde maar hoogst zelden, dat hy vrijwillig zo lang op bleef. Gewooniyk maakte hy om vijf minuten voor elf zo regelmatig als een uurwerk zyn boek met 'n klap dicht en hy kondigde aan „Tyd om te gaan slapen." Die avond had hy zyn beek eveneens met een klap gesloten, maar hij had niets over slapen gaan gezegd; inplaats daarvan had hy een sigaret opgestoken en was de kamer op en neer gaan wandelen. Hy wan delde nu al tien minuten, Christopher wist, dat dit de inleiding was tot de een of andere gewichtige mededeling en hij wachtte tot Henry de stilte zou verbreken. Er waren onaangename dingen ge beurd. Reeds gedurende ongeveer een maand was er een onderstroom van onrust doorgedrongen in de behaagly- ke zitkamer, maar vanavond was er een climax bereikt Michaels stoel was on bezet gebleven en Tobias had niet op het haardkleedje gelegen. Het was de eerste maal, dat Michael en Tobias samen uit waren. Figuuriyk gespro ken, want hun bezigheden voerden hen natuuriyk in verschillende richtingen Michael bracht de avond door met zyn geheimzinnige vriend en waar en hoe Tcblas zyn avond doorbracht, daar naar kon slechts gegist worden. Michael had zich zeer vreemd gedragen sinds die avond, toen hy plotseling had me degedeeld, dat hy niet thuis zou ko men dineren. Hy had een einde ge maakt aan het missen van de trein; hy had hem inderdaad zó vaak gemist, dat hy er niet mee kon doorgaan. Dat betekende, dat hll geregeld te laat was voor het diner, want Henry had ge weigerd Michaels verandering van ge woonte als permanent te accepteren en het diner op een later uur vast te stel len. By een gelegenheid had Michael getelefoneerd tien minuten nadat het diner was begonn.n om mede te delen, dat hy de latere trein ook had gemist en dat hy ln de stad bleef di neren. De verontschuldiging voor zyn gedrag was geweest, dat hy laat had gewerkt. Het was niet een erg overtui gende verontschuldiging. Vanavond had hy echter medegedeeld, dat hij laat zou thuiskomen. Hy dineerde met een vriend, een vriend waaromtrent hy nog steeds niets had verteld. Tobias was eveneens veranderd, de meeste avonden was hij te vinden op zijn gewone plaats op het haardkleed je, maar er waren heel wat avonden, dat hy ontbrak. Dan kwam hy laat thuis, of hy kwam in het geheel niet thuis. Zelfs als hy thuis was en voor het vuur lag te dutten, dan was hy niet meer dezelfde. Hy droomde. Hy /trok zenuwachtig met zyn oren en sprong af en toe op. Op een avond, toen het volle maan was, was hy naar de deur geslopen en had gemiauwd om uitgelaten te worden. Henry had dit gcedig toegeschreven aan het feit, dat gr ratten waren ln de omliggende vel den en dat Tobias geen rust had, voor dat luj die verjaagd en verdelgd had. Ongelukkig voor de theorie was Tobias thuisgekomen met een gestreept poesje met brutale groene ogen. Tobias was die avond niet op de rattenjacht ge weest! Om kort te gaan, de vrede en de rust, die Henry had verwacht te vin den in Widdington, waren verdwenen. Hy begon de beroemde waarheid in te zien, dat de rustigste plaats ter wereld een Londen's plein was. En op zulk een plein hadden zy gewoond! Als de nacht eenmaal gevallen is, dan heerst, er vol maakte stilte op een Londen's plein. Een stilte, waarby vergeleken de stilte van het platteland een broeinest van geluiden is. Het schreeuwen van uilen en van andere nachtvogels, het loeien van het vee in de velden, het blaffen van vossen en honden; alle soorten van dierengeluiden, van het angstig piepen van muizen en ratten ai tot het triomfanteiyk kraaien van de ha nen, als zy bedrogen worden door de lichten van voorbykomende wagens. En om Henry's teleurstelling nog groter te maken, had de buitenlucht een zeer slechte invloed op Michael zowel als op Tobias. Het was dus niet te verwonde ren, dat hy prikkelbaar was. En het was niet te verwonderen, dat hy nu in de kamer op en neer liep, met ge fronste wenkbrauwen en styi opeen geklemde lippen. (Wordt vervolgd) K.N.V.B.-afdeling Leiden UITSLAGEN VAN ZONDAG: KI. IA: Foreholte IKagia I 2—0; VTL I—Meerburg I 0—3; ZLC I—War- munda I 11. IB: Leidse B. IAltior I 03; Rijp- weter. I—Weter. B, I 1—1; SJZ I— Oranje Gr. I 0—2 gestaakt door SJZ. IC: Alphen III—SJC II 2—3; LFC III -LDWS II 7—0. ID: Alph. B. II—DOCOS II. DOCOS n.o.; Roodenb. Ill—ASC IV 4—3; UVS V—Lisse II 1—2. 2A: MMO IAZL I 20; Stompw- B. I—VN A I 2—1; 2B: Altior II—SJC III 3—0; Lugdun. V—UVS VI 21; Teylingen IIIRoo denb. IV 1—2. 2C: Warmunda II—ZLC II 3—2; DO COS III—Roodenb. V 1—1; DOSR III— LFC V 7—1. 2D: VTL II—Altior III, Altior n.o.; WLV II—WSB III 4—0; ZLC III— Warmunda III 14. 3A: Weter. B. II—Alphia III 0—0: ASC VI—Rouwkoop III 1—4; LFC VI— Oranje Gr. II 22. 3B: Kagia IIRoodenb. 7, Rbg. n.o.; Meerburg IIForeholte III 30; Rijp- weter. II—LDWS III 6—0. 3C: Alph. B ni—Leidse B. n 1—1; UVS VIII—LFC VII 0—4. 3D: ASC VII—Alphen IV 0—0; DO COS IV—Lugdun. VIII 1—1; Weter. B. Ill—LFC VIII 2—3. 4A: Lugdun. IX—LDWS IV 4—0; SJC IV Lisse V 5—0; UDO II—Roodenb. IX 5—0. 4B: Meerburg III—VNA III 1—1: VTL III—AZL III 2—2: Warmunda IV —Rypweter. ni 2—3; Oranje Gr. III— DOSR IV 24. 4C: WLV IV—Oranje Gr. IV 3—0; Morschkw. IllStompw. B. III 3—1; St. Bern. Ill—LDWS VI 1—1. Junioren. A: Oranje Gr. (a)Lugdun. (a) 0-3; Alphen (a)ASC (a) 22. B: Oranje Gr (b)UVS (c) 5—0; ASC (b)—Alphen (b) 4—1; UVS (b)— Roodenb. (b) 1—2; Lugdun. (b)— ZLC (a) 1—4. Sportsplinters Zaterdag a.s. zou de Bussunw® boksclub wedstrijden organiseren tussen Bussumse en Hilversumse boksers. De burgemeester van Bussum heeft echter geen toestemming verleend en sloeg hiermede dus het ministerieel schryven in de wind. Ten bate van de Niwin zal op 9 en 10 Januari in Apeldoorn een groot na tionaal damtournooi worden gehouden. Onder de deelnemers bevinden zich de bekende dammers Roozenburg en de tienvoudige kampioen Keiler. Te Amsterdam werd gisteravond een basketballwedstryd gespeeld tussen een gecombineerd team van de AP.G.S. en Basva en de ploeg van Philips uit Praag. De Tsjechen wonnen met 7628. De returnmatch tussen Joe Louis en Joe Walcott zal vermoedeiyk Juni a.s. in het grote stedelyk stadion van Philadelphia, dat 100.000 toeschouwers kan bevatten, worden gehouden. C: VTL—UVS (e) 0-—1; ZLC (b)— Roodenb. (c) 21; Lugdun. (c)Oranje Gr. (c) 1—2; Roodenb. (d)—UVS (d) 2—0. D: Weter. B. (a)—SJZ 5—0; Alph. B. (a)—Altior (a) 0—0; DOSR (a)—Meer burg <a) 41 E: Foreholte (a)SJC (a) 01; War munda (a)Lisse (a) 12; WSB (a) —WLV (a) 4—2. F: Foreholte (b)SJC (b) 1—2; W LV (b)—KRV 1—3; WSB (b)—DOCOS (b) 6—2; UDO (a)—Lisse (b) 1—0. G: Altior (b)—DOSR (c) 5—1; Al tior Cc)—St. Bern. (a) 0—9; Rypweter. —DOSR (b) 3—3; MMO—Alph. B. (b) 0—2. H: DOCOS (c)UDO (b) 3—0; W SB (c)—Teylingen (c) 4—1; St. Bern. (b)—Alph. B. (c) 30; Stompw. B. DOCOS (d) 9—1. LEIDSE BILJARTBOND. Hier volgen de uitslagen der competi tiewedstrijden. gespeeld ln de week van 29 Dec. t/m. 3 Januari: le kl. TOP 1Spijkerbak 1 26; Spoortje 1—DVH 1 62; Morsehpoort 1 —TOG 2 80. 2e kl.: Morschp, 2—Drel Pott. 1 8—0: BOS 1—TOG 3 62; Vierkantje 1de Hoek 1 44; 't Zuid 1Spijkerbak 2 26. 3e kl.: 't Zuid 2—DVH 2 44; Spyker- bak 3TOP 2 35; Rljnegom 1Spoor tje 2 8—0; Drel Pott 2—BOS 2 6—2. 4e kl.: TOP 3—Morschp. 4 6—2; Do Valk 1—Spoortje 3 6-^2; OG 1—Drei Pott. 3 6—2. 5e kl.: Spijkerbak 4TOP 4 44; DVH 4—BOS 3 6—2; Car. 3—'t Zuid 3 53. TOG 5Morschp. 5 44. 6e kl Spoortje 4—UVS 2 44; Do Valk 3Vierkantje 2 44; Morschp. 6 De Hoek 2 26; Spijkerbak 5RiJne- gom 2 44. 7e kl.: OG 2Car. 4 44; Vierkantje gom 3 62; Morschp. 7 —Vierkantje 4 2—6. De stand luidt: le klasse: ffSD. gew. gel. vrl. pnt. Spijkerbak 1 8 3 5 0 11 Morschp. 1 8 4 3 1 11 Spoortje 1 8 4 1 3 9 Car 1 8 1 6 1 8 Kl. Rustoord 7 2 4 1 8 TOP I 8 2 3 3 7 DVH 1 8 2 3 3 7 TOG 1 7 2 1 4 5 TOG 2 8 0 4 4 4 2e klasse: BOS 1 8 5 2 1 12 Morschp. 2 6 4 2 0 10 Drei Pott. 1 7 3 3 1 9 De Hoek 1 7 3 3 1 9 Spijkerbak 2 8 3 2 3 8 UVS 1 7 3 0 4 6 Vierkantje 1 8 2 2 4 6 't Zuid 1 7 0 4 3 4 TOG 3 6 0 1 5 1 3e klasse: DVH 2 8 6 1 1 13 Drei Pott. 2 8 4 3 1 11 jinegom 1 8 4 2 2 10 Car. 2 8 4 1 3 9 BOS 2 8 2 3 3 7 TOP 2 8 2 3 3 7 Spoortje 2 8 2 2 4 6 Spykerbak 3 8 2 1 5 5 t Zuid 2 8 0 4 4 4 4e klasse: OG 1 8 6 1 1 13 DVH 3 7 5 1 1 11 Morschp. 3 8 3 3 2 9 Drel Pott. 3 8 4 0 4 8 TOG 4 7 2 3 2 7 Morschp. 4 8 2 2 4 6 TOP 3 8 2 2 4 6 Spoortje 3 8 2 2 4 6 De Valk 1 8 1 2 5 4 5e klasse: Morschp. 5 7 5 2 0 12 Spijkerbak 4 8 3 4 1 10 Car. 3 8 4 2 2 10 TOG 5 8 2 4 2 8 DVH 4 7 3 2 2 8 TOP 4 8 2 3 3 7' De Valk 2 8 3 1 4 7 BOS 3 8 2 2 4 6 't Zuid 3 8 Q 2 6 2 6e klasse: De Hoek 2 8 8 0 0 16 Morschp. 6 8 5 2 1 12 Rljnegom 2 8 4 2 2 10 De Valk 3 8 2 4 2 8 Spijkerbak 5 8 2 3 3 7 TOG 6 8 2 3 3 7 Vierkantje 2 8 2 2 4 6 UVS 2 8 1 1 6 3 Spoortje 4 8 0 3 5 3 7e klasse: OG 2 8 6 2 0 14 Vierkantje 3 8 5 2 1 12 Car, 4 8 4 3 1 11 Drei Pott. 4 8 5 1 2 11 De Valk 4 8 4 2 2 10 Rijnegom 3 8 4 0 4 8 Vierkantje 4 8 2 0 6 4 UVS 3 8 1 0 7 2 Morsohp. 7 8 0 0 8 0 41). Panda bleef niet lang by de pakken neerzitten. Hij at en dronk en liep toen de woestyn in in de aangege ven richting. Dat viel niet mee, want by iedere stap zakten zyn voeten tot aan de enkels in het zand en boven dien ging het steeds heuvel op en heu vel af. Daar kwam nog by, dat de zon heet en brandend boven zyn hoofd stond te gloeien en hem moe en loom maakte. Maar hy kwam vooruit en dat was de hoofdzaak. Tegen de middag veranderde de woestyn van uiteriyk, overal lagen rotsblokken en beenderen van kamelen en grote gieren cirkelden boven de arme Panda rond. En net toen hy dacht, dat hy niet verder meer kon, kreeg hy een kleine Moorse toren in het oog. „Wel. die ligt in de goede richting!" dacht Panda. „Misschien kan ik daar meer over het vliegende tapyt te weten komen!" En hy zette er de pas in.... VOOR DONDERDAG 8 JANUARI. Hilversum I (301 M.) KRO 7.00: nieuws: 7.16: ochtendgymnastiek; 7.30: morgengebed en liturgische kalender; 7.45 planowerken van Debussy; 8.00: nieuws; 8.15: opgewekte muziek; 9.00: voor de vrouw, 9.05. Meersener nachtegalen; 9 25: gram.muzlek; NCRV 10.00. Leger des Hells; 10.15. morgendienst o.l.v. ds. C. Ch. G. Visser; 10.45; orgelbespeling Domkerk Utrecht; KRO 11.00: ziekenbezoek; 11.45: sonate van Beethoven; 12.00: Angelus; 12.03: Orkest Slawa; 12 30: weeroverzlcht; 12.33: viool en piano; 1?.55: zonnewijzer: 13.00: nieuws: 13,15: Kath. nieuws; 13.20: oover boeken: 13.25: orkest Slawa; 13.45: lichte muziek: NCRV 14 00: Metropole orkest: 14 40: voor de vrouw: 15.00: Ha- walianklanken; 15.15: Strijkkwartet van Frank; 16.00- bijbellezing; 16.45: M Du- pré,orgel; 17.00: radiojournaal: 17.30: net moderne Franse lied; 18.00- Balalaikamu- ziek; 18.15: land- en tuinbouw; 18 30 Ned. strljdkr.: 19.00: nieuws; 19.15: gram - muziek; 19.30; actueel geluid; 19.45: re geringsuitzending: 20.00: nieuws, 20.05: proloog: 20,15: steravond: 21.00 de spraak waterval; 21.30: de vaart der volken; 21.50 verzoekprogramma; 22.30: nieuws; 22.45: avondoverdenking: 23.00: Vor Backers, plano; 23.3024.00: populaire avond klanken. Hilversum II (415 M.) AVRO 7.00: nieuws, 7.15: marsen; 7.30: ochtend- rhythme; 7.50: dagopening door dr. H. Trouw; 8.00: nieuws; 8.15: Symphonie of strings; 8.43: symphonie Espagnole; 9.15: morgenwijding door ds. W. Wlllemse; 9.30: waterstanden; 9.35: arbeidsvitaminen; 10.30: voor de vrouw; 10.35: sopraan en orkest; 10.50 voor de kleuters; ll.Oü: vrouwen ln de omroep; 11.20: operette fragmenten; 12 00: Röntgen Trio; 12.30: ln 't spionnetje. 12.35: piano en orgel; 13.00: nieuws; 13.15: Renova Septet, 13.45 zangduo; 14.00: voor de vrouw; 14.20: Smetana Novak; 15 00: voor zieken en ge zonden; 16.00 wetenswaardigheden: 16.05: reprises; 17.00: Dr. Portlelje over leven en werken van dr. J. P. Thljsse. 17.30: Blng Crosby; 17.50: Rijk Overzee; 18.00: nieuws: 18.15. sport; 18.80: les gars de Paris; 19.00 voor de kleuters: 19.05: Tom Poes en het geheimzinnige huis; 19.15: Q. Schurmann. plano; 19.30. volksmuziek school; 20.00. nieuws: 20.05 comité Bur- ferrecht; 20.15: Concertgebouworkest; 2.30. negrospirituals; 22.45: rechtvaardige woningverdeling en doelmatige volkswo* nlngbouw; 23.00: nieuws; 23.3524.008 danscocktall.

Leidsch Dagblad | 1948 | | pagina 2