Republiek bereid tot deelneming in Federatie? Wil Indonesië samenvatten in een onathankelijke staat WEERBERICHT Frans lijn-vliegtuig van dienst Parijs-Brussel verongelukt 15 doden en één overlevende Onenigheid rond de Prix-Goncourt Met een enkel woord Wat er in Indië gebeurt 86ste Jaargang WOENSDAG 7 JANUARI 1948 No. 26279: LEIDSCH DAGBLAD Directeur: J. W. Henny Hoofdredactie: B. W. Menkhorst en J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f.3.90 per 3 maanden; 30 cents per week Telefoon Dir. en Adm.: 25041; Red. 21507 Witte Singel 1, Leiden - Giro no.: 57055 Het Indonesische Persbureau Antara meldt uit Djokja, dat de Republikeinse regering een bekendmaking heeft uitgevaardigd, waarin zij verklaart bereid te zijn om deel uit te maken van de democratische en souvereine Ver. Staten van Indonesië. en met gebruikmaking van de Commis- sie van G.D. bezig de positie van de Republikeinse regering en de Neder landse regering met betrekking tot de vorming van de souvereine Ver. Staten van Indonesië vast te stellen, waardoor de Republikeinse regering niet handelt buiten de Commissie van GD. De Re publikeinse regering overweegt, welke maatregelen zij in deze aangelegenheid zal treffen", aldus de verklaring. De verklaring zegt verder, dat de Re publikeinse regering zich ten doel ge steld heeft, geheel Indonesië samen te vatten in een onafhankelijke en souve reine staat en zulks op de vlugst mo gelijke wijze, t.w. door de vorming van de Ver. Staten van Indonesië. „Momenteel is de Republikeinse rege ring door middel van haar delegaties Stalin ernstig ziek? Volgens Pimentel Brandao, de laatste Braziliaanse ambassadeur te Moskou, die thans te Rio de Janeiro vertoeft, is de gezondheidstoestand van maarschalk Stalin zeer slecht. Volgens Brandao is Stalin aan de rechterzijde gedeeltelijk verlamd, hetgeen hem het gebruik van het rechterbeen en de rechterarm be moeilijkt, zodat Stalin op krukken moet lopen. Prof. Berven is per trein uit Helsinki via Leningrad in Moskou aangekomen. Hij werd begroet door een delegatie van vooraanstaande Russische medici. Arabieren gaan regering voor heel Palestina oprichten Het Arabische Hoge Comité in Pa lestina heeft te Caïro bekendgemaakt, dat het een nationale regering voor geheel Palestina zal instellen en Wel de volgende maand. Dit besluit is uiter aard in lijnrechte tegenstelling met dat der Verenigde Naties. Van Kleffens licht Ver. Staten in OMTRENT ONZE NIEUWE ORIËNTERING IN INDIË. De Nederlandse ambassadeur te Washington, mr. Eelco van Kleffens heeft de onder-minister van Buiten landse Zaken der V. S„ Lovett, op de hoogte gesteld van „de nieuwe Neder landse oriëntering met betrekking tot de Indonesische kwestie", aldus AFP. Volgens zijn verklaringen, na het on derhoud met Lovett afgelegd, heeft mr. Van Kleffens de onder-minister in ken nis gesteld van het verzoek, dat door sociale en politieke Indonesische orga nisaties aan de Gouverneur-Generaal te Batavia is gedaan op 4 Januari 1948. Mr. Van Kleffens heeft medege deeld, dat die organisaties de grote meerderheid der bevolking van deze eilanden vertegenwoordigen en dat betrokkenen de Gouverneur-Generaal gevraagd hebben om de onmiddellijke byeenroeping van een conferentie ten einde te komen tot de instelling van een voorlopige regering in Indonesië als eerste stap naar een Federale Ver. Staten ®*an Indonesië. De heer Van Kleffens heeft er de nadruk op gelegd, dat dit geen vijan dige geste ten opzichte van de Indo nesische republiek inhoudt, die, zo zei hij. „welkom zijn, indien zii deel wil uitmaken van de Federatie". Mr. Van Kleffens gaf de verzekering, dat onder-minister Lovett een zeer groot begrip voor de Indonesische problemen toont.. Cijfers van het plan-Marshall De Amerikaanse regering heeft he den de gedetailleerde raming bekend gemaakt voor de -hulpverlening aanelk der 16 Europese landen, die aan het plan-Marshall deelnemen. Indien deze voorstellen ongewijzigd door het Ame rikaanse Congres worden aangenomen, zal Engeland in 41/4 jaar voor 493 millioen dollar aan tabak ontvangen, voorts 24 millioen ton olieproducten, mij nbouwmachinerieën ter waarde van 75 millioen dollar, electrisch materi aal voor 141 millioen dollar en gTote hoeveelheden voedsel en grondstoffen. De export van gedroogde eieren zal bij voorkeur naar Engeland gesohie- den, „daar het Britse volk aan dit levensmiddel gewoon is." Devop de Parijse economische confe rentie geraamde Engelse en Duitse be hoefte aan vlees wordt „niet reëelge noemd, gezien de potentiële vleesvoor ziening van deze landen. Door de grote behoefte in eigenland zullen de V.S. geen oud ijzer kunnen uitvoeren, terwijl zij slechts 20 van de in. het Parijse rapport gevraagde hoeveelheden ruw staal en stalen half fabrikaten kunnen leveren. De „zaak Wilhelmstrasse" PROCES TE NEURENBERG. Gisteren is te Neurenberg het proces geopend tegen 21 vooraanstaande Duitse diplomaten, kabinetsministers en financiële autoriteiten, tegen wie een achtvoudige beschuldiging is in gebracht, Het proces is men gaan aan duiden met de naam „zaak Wilhelm- stTasse". omdat, zoals de eerste Ame rikaanse aanklager brigade-generaal Telford Taylor verklaarde, de meeste daden, waar het proces betrekking op heeft, in of aan de Wilhelmstrasse ge pleegd zijn. i- De belangrijkste beschuldigden zijn. Von Weizsaecker, Von Moyland en Keppler, ex-staatssecretaris van bui tenlandse zaken, Bohle, chef van de af deling buitenland der Nazipartij, Woermann. afdelingschef aan het mi nisterie van buitenlandse zaken, Vee- senmayer, voormalig hoofd van de rijkskanselarij. Darré, voormalig minis ter van voedsel en landbouw, Dietrich, staatssecretaris aan het ministerie voor propaganda. Berger, ohef van het hoofdkwartier der SS. een aantal voor aanstaande bankautoriteiten en nog enkele andere diplomaten. Militaire autoriteiten behoren niet tot de be schuldigden. NU EN DAN BUIEN. De Bilt verwacht tot morgenavond Aanvankelijk zwakke tot matige ver anderlijke wind, doch reeds spoedig weer toenemend uit richtingen tussen Noord en West en opnieuw daling van temperatuur. Meest zwaar bewolkt met nu en dan buien. 8 Januari. Zon op: 8.47 uur; onder: 16.46 uur. Maan op: 6.39 uur: onder: 14.07 uur (11 Jan. N. M.) Hoogwater te.Katwyk te 1.43 en 14.03 uur. Een lynvliegtuig van de „Air France", dat gisteravond om 17 u. 5 met elf passagiers en een bemanning van vjjf personen uit Brussel was vertrokken, is vlak voor het vliegveld Le Bourget, te Gonesse, bU een noodlanding in brand gevlogen. Veertien inzittenden hebben de dood in de vlammen gevonden, een is in een ziekenhuis overleden. Een dame heeft de ramp overleefd. Haar naam is mademoiselle Hecht. De namen van de omgekomenen zijn nog niet bekend, omdat hun vermin king de identificatie bemoeilijkt. Er be vinden zich onder de slachtoffers drie Amerikanen, twee Britten, twee Belgen, twee Fransen en een Pool, alsmede de gehele Franse bemanning. De ramp moet worden toegeschreven aan de slechte weersgesteldheid. Het verongelukte vliegtuig was een Dakota. Het toestel vloog even na zeven uur volgens ooggetuigen zo laag boven het gebied ten Noorden van Parijs, dat het de boomtoppen haast raakte. Men kreeg de indruk, dat de piloot de weg zocht. Plotseling werd een hevige klap gehoord, waarna onmiddellijk de vlam men omhoog sprongen in de mist. Red dingsploegen van Le Bourget ijlden naar de plaats van de ramp. De gehele avond werd in de wrakstukken gezocht naar de stoffelijke resten van de slachtof fers. Om 19 uur 30 werd het radiocontact van het vliegtuig met zijn basis ver broken. Op dit ogenblik gebeurde het ongeluk. De onmiddellijk gewaarschuw de brandweer van Parijs, heeft slechts met grote moeite de 14 doden uit het wrak te voorschijn kunnen halen. Naar de autoriteiten op Le Bourget verklaren was er op het ogenblik van het ongeluk wegens de slechte weers omstandigheden een verbod van kracht tot landen en opstijgen. Een half uur eerder heeft een vlieg tuig van een Afrikaanse luchtvaart maatschappij op het vliegveld Le Bour get eveneens een ongeluk gehad. De piloot Aimé Faure werd licht gewond naar het ziekenhuis vervoerd. De V. St. meester ter zee ALDUS NIMITZ. Naar thans te Washington bekend wordt, heeft admiraal Nimitz verleden maand, toen hy aftrad als hoofd van de Amerikaanse vlootoperaties, ver klaard, dat de V. S. onbetwist meester zijn van de zee en buiten elke kust drijvende vliegvelden kunnen bouwen om het land aan te vallen. Admiraal Nimitz voorspelde, dat de vloot van de toekomst over met atoombommen ge wapende vliegtuigen zou beschikken. De V.S. staan volgens Nimitz in bezit aan manschappen verhoudingsgewijs ten achter bij Centraal-Azië, Oost-Azië of West-Europa, doch kunnen desal niettemin een oorlog winnen met su perieure wapens en met de sterkte van vloot en luchtmacht. Het nationaal-socialistisch complot in Oostenrijk De Oostenrijkse minister van binnen landse zaken, Helmer, heeft thans aan de pers meegedeeld, dat een „gevaar lijke organisatie van nazi-fanatici" in Oostenrijk geliquideerd is en dat de leiders gearresteerd zijn. Minister Helmer deelde mee, dat naar zijn opvatting de leiders de strengste straffen (de doodstraf incluis) dienden te ontvangen en dat het proces bespoe digd moest worden. OOK EEN ENGELS VLIEGTUIG VERONGELUKT. Naar officieel wordt bekend gemaakt is een vliegtuig van de Brits-Europese luchtvaartmaatschappij, dat uit Glas gow afkomstig was, bij een noodlanding in de nabijheid van het vliegveld Nort- holt tegen een boom gevlogen. De pi loot kwam om het leven en 5 pasaglers, en 2 leden van de bemanning werden gewond. Er waren 10 passagiers, allen inwoners van Glasgow, aan boord. De bemanning bestond uit 4 koppen. Nieuwe ontwikkeling in Belgische koningskwestie Zoals men zich zal herinneren, heeft de Belgische eerste minister Spaak eni ge tijd geleden verklaard, dat hij koning Leopold een brief had gezonden, waar in hij deze een uiteenzetting gaf betref fende het overleg, dat tussen de poli tieke partijen met betrekking tot het zoeken naar een oplossing voor de ko ningskwestie heeft plaats gehad. In dit schrijven deed Spaak de koning voor stellen, die een spoedige oplossing van het vraagstuk beoogden en zette hij in het bijzonder de redenen uiteen van de noodzakelijkheid prins Boudewijn naar België te laten terugkeren. De koning had naar aanleiding van dit schrijven doen weten, dat hij bereid was tot een oplossing mede te werken, op voorwaarde dat allereerst op ondub belzinnige wijze zou worden verklaard, dat zijn eer ongerept was. Tevens zal men zich herinneren dat de regering bezig was een dergelijke verklaring op te stellen, toen, als gevolg van een uit lating van de koning tegenover verte genwoordigers van het congres, het pu bliceren van deze verklaring onmogelijk werd en een fel debat In de Senaat ontstond. De koning heeft de eerste minister thans doen weten, dat hij naar aanlei ding van de uitlatingen, die tijdens dit debat over de koningskwestie en in het bijzonder met betrekking tot zijn eer zijn gedaan, bereid is de besprekingen op basis van de brief, die Spaak hem indertijd heeft doen toekomen, voort te zetten. Naar verluidt, zal de Belgische eerste- minister dit nieuwe element in de ko ningskwestie op de a.s. kabinetszitting met zijn collega's bespreken; in politieke kringen beschouwt men deze ontwikke ling als zeer gunstig voor een oplossing van het koningsprobleem. Voortzetting van Londense conferentie? Majoor Roednik van het Sovjetrus- slsch militair bestuur heeft op een openbare bijeenkomst te Halle ver klaard, dat „de conferentie van Londen zeker voortgezet zal worden". Hij voegde er aan toe: ,De Sovjet-unie zal haar pogingen voortzetten om te komen tot eenheid van Duitsland, doch het is wei nig waarschijnlijk, dat de geallieerden het zonder verdere moeilijkheden hier omtrent eens zullen worden". PRUIKEN-BLIJSPEL? Er ls goed nieuws voor de Ned. Opera te Amsterdam! Gistermor gen hebben n.l. agenten in de na bijheid van de trappen van het Paleis van Justitie te Brussel een bruin pak gevonden, dat bij on derzoek een aantal prulken bleek te bevatten. De pruikemaker van de Kon. Muntschouwburg kon verklaren, dat het hier een gedeelte van de verzameling pruiken betrof, die ongeveer een week geleden spoor loos is - verdwenen en die toebe hoorde aan het gezelschap van de Ned. Opera uit Amsterdam. Het is komen vast te staan, dat het pakket een 26-tal pruiken be vat van de koristen. Het wachten is nu nog op de 39 andere pruiken! Vs Von Paulus ontkent vorming Duits leger in Rusland In het „Flensburger Tageblatt" is een brief afgedrukt van veldmaarschalk von Paulus, de vroegere commandant van het zesde Duitse leger, die in 1943 door de Russen bij Stalingrad met de resten van zijn strijdmacht krijgsgevangen werd gemaakt. In deze brief aan een oude medewer ker schrijft von Paulus: „Het is pure' onzin te beweren, dat ik in de Sovjet- Unie het bevel voer over een leger Duitse soldaten. Zoals elke andere Duitse krijgsgevangene verlang lk vu rig naar de dag waarop ik naar huis kan". DE FRANSE VAKVERENIGINGEN. Het nationale comité van de Franse C.G.T. heeft Alain le Leap, secretaris generaal van de bond van rijksambte naren, benoemd tot secretaris-generaal, ter vervanging van Leon Jouhaux, die aan het hoofd van de „Force ouvriere" de C.G.T. heeft verlaten. Jouhaux is ondanks sterke oppositie der communisten herkozen tot voorzit ter van de economische raad. In dit officiële raadgevende lichaam, dat in het bijzonder de regering van advies moet dienen in arbeidsaangelegenheden, zijn de leiders van alle belangrijke Franse vakverenigingen verenigd. Na de verkiezing van Jouhaux heeft de C.G.T.-fractle van de economische raad uit protest tegen deze keuze be sloten dit jaar te weigeren, ook maar enige functie in het bestuur van de raad te bekleden, „daar de verkiezing van Jouhaux het karakter draagt van een manifestatie van vijandschap ten aanzien van de C.G.T." Aan het eind van de zitting heeft de economische raad met algemene stem men en 25 onthoudingen een dagorder aangenomen, waarin wordt geprotes teerd tegen de omstandigheden, waar onder de Nationale Vergadering zonder overleg met de economische raad wets voorstellen heeft behandeld van uitge sproken economisch en sociaal karakter en waarvan de gevolgen beslissend kun nen zijn voor de toekomst van de na tionale economie. In een manifest der C.G.T. wordt nogmaals het plan Marshall veroordeeld evenals de maatregelen der regering. Het fraaie stadhuis van Gouda, dat in de komende jaren zal worden gerestau reerd. De trap en ingang staan reeds op het punt in de steigers te verdwijnen. (Foto Anefo) Franse anti-inflatie wet definitief aanvaard De door de Franse regering ingedien de anti-inflatiewet is, na door de raad van de republiek met 160 tegen 109 stemmen aanvaard te zijn, door de Na tionale Vergadering in tweede lezing ge accepteerd. Letterlievend Parijs houdt de adem in (Van onze correpondent te Parijs). Aan het einde van ieder jaar komen in een vermaard Parijs restaurant een tiental litteratoren tezamen, die onder het genot van een welbesproeide goede dis dan bepalen, welke roman als de beste mag worden beschouwd uit de al tijd rijke productie van het afgelopen jaar. Over de juistheid van die keuze is vaak nog al wat te doen geweest en het is zeker, dat de dejeunerende leden van de Académie-Concourt in het ver leden verschillende misgrepen hebben gedaan en nog meer belangrijke werken onbekroond hebben gelaten. Doch het is evenzeer waar, dat de uitslag leder maal toch met grote spanning tege moet wordt gezien door het lettermin nend publiek en indirect daarom ook door de schrijvers, aangezien een be kroning hun aldus een zeer grote op lage garandeert. Dit jaar waren er voor het eerst in de geschiedenis twee Prix-Concourt. En dat niet, wijl er tussen beide werken, qua kwaliteit, geen keuze was te ma ken, doch omdat er sedert enkele jaren tussen de tien leden van de roemruchte Académie een onenigheid bestaat, die praktisch het aanschijn aan twee ge nootschappen heeft gegeven. Sacha Guitry en René Benejamin, twee der leden, zijn ten gevolge van collaboratio- nistische activiteit de Bevrijding na melijk, gelijk dat heet, met de Justitie in aanraking geweest. En ofschoon ze beiden uiteindelijk van smetten zjjn ge zuiverd, wensen hun collega's niette min zich met hen niet meer rond één tafel te scharen. De moeilijkheid is echter, dat de statuten van de Acadé mie in zo'n geval geen officiële uitslui ting rechtvaardigen. Sacha, die veel houdt van publiciteit, heeft toen, na een intiem dejeuner met de andere paria der Franse litteratuur, bekend gemaakt, dat zij de jonge Journalist- romancier Kleber Haedens voor zijn boek „Salut au Kentucky" hadden uit geroepen tot Concourt 1947. En in de Parijse boekwinkels kan men thans twee romans zien liggen, elk met het begeerde bandje: „Prix Concourt 1947". De officiële Concourt wenst deze il legale concurrentie echter niet te ne men, weshalve zij een advocaat op dracht gaf een eis tot schadeloosstel ling van enkele millioenen bij de onge wenste broeders (die niettemin niet zijn uitgestoten) en de uitgever in te die nen. De uitkomst wacht men af. Mocht deze gunstig blijken, dan hoopt de meer derheid tevens de mogelijkheid gevon den te hebben Sacha en Benjamin die bijna tachtig jaren telt ook offi cieel uit de broederschap te stoten. Het zou dan namelijk juridisch zijn uitge maakt, dat beide heren zich onwaardig hebben gedragen. En daartegen bieden de statuten wél bescherming. Letterlie vend Parijs houdt de adem in BINNENLAND. De P.T.T. deelt mede. dat het tele- graafverkeer met Palestina aan grote ver traging onderhevig ls„ in verband met de ernstige onregelmatigheden aldaar. Het ls zelts mogelijk, dat het telegraar- verkeer enige tijd geheel gestaakt zal worden. Luit.-generaal Spoor heeft een gele- genhcidsbezoek gebracht aan de „Ren ville" en daar geluncht. De boerderij van W. Ceelen te Vlier- den ls totaal afgebrand. Het vee en een gedeelte van het huisraad kon nog gerea worden, 't Vuur is waarschijnlijk ontstaan door een schoorsteenbrand, waarbij het strooien dak der boerderij heeft vlam ge vat. Onder grote belangstelling is gister middag op de begraafplaats Crooswijk te Rotterdam de overleden componist Wil lem Landré naar zijn laatste rustplaats gebracht. Het Nederlandse muziekleven werd vertegenwoordigd door prof. dr. Ree- ser. Eduard FUpse. Bertus van Lier en vele anderen. De S.D -handlanger A. C. Koman. tijdens de bezetting vooral berucht in Eindhoven en omgeving, heeft kans ge zien uit het strafkamp Vught, waar ny was opgesloten, te ontvluchten. Met be hulp van de duisternis wist hy in de Vughtse bossen te ontsnappen. De 48-Jarige L. H. Boezaart uit de Nispenstraat te Rotterdam ls op de Goud- serljweg -door een vrachtauto aangereden. Bij aankomst in het ziekenhuis bleek het slachtoffer reeds overleden te zyn. Het Amerikaanse s s. .„Pioneer Cove", dat ter hoogte van Terschelling op een myn liep, ls thans te Londen aangeko men. De Surinaamse delegatie voor de conferentie, welke 21 Januari te 's-Gra- venhage zal aanvangen, zal op 10 Januari uit Paramaribo naar ons land vertrekken en wordt 17 Januari hier verwacht. In de hoofdbestuursvergadering van het Alg. Nederl. Verbond is de heer K. E. Oudendijk als voorzitter afgetreden en vervangen door de heer E. H. Bos. Gisteravond heeft H. M. de Koningin voor de tweede maal de opvoering van de „Gysbreght van Aemstel" ln de Stads schouwburg te Amsterdam bijgewoond, vergezeld van Prinses Juliana. Te Maarssen is ln de eerste klas van de R.K. Jongensschool een ernstig gevai van tuberculose-besmettlng geconstateerd. Daardoor moesten 4 kinderen in het St. Antonluszlekenhuls te Utrecht worden opgenomen, terwijl 20 andere Jongens op het ogenblik thuis worden verpleegd. Een en ander ls het gevolg van een acute T-B.C.-besmetting van een Jeugdige onder wijzer. VrHdagochtend te 11 uur wordt de nieuwe Rijksweg MoerdijkBreda voor het verkeer opengesteld. Naast de Nederlandse deelneming aan de internationale Jaarbeurzen te Mi laan en Poznan zal eveneens met een collectieve Nederlandse inzending worden deelgenomen aan de van 127 Mei a.s. te houden internationale Jaarbeurs te Parijs. Deze deelneming zal eveneens geschieden ln het kader van de „Benelux"-gedachte. BUITENLAND. Een tempel der Sikh's In Pakistan's hoofdstad Karatsjl, waar 250 geëvacueerde Slkh's uit Boven-Slnd (provincie van Pa kistan) een tijdelijk onderkomen hadden gevonden, ls door een menigte bestormd en ln brand gestoken. 64 personen werden gedood, de overigen, allen vrouwen en kinderen, werden gewond. Elders in de stad kwam het tot onlusten, waarbij 12 personen werden gedood en ongeveer 60 gewond. Sir Robert Howe, de Britse gouver neur-generaal van de Soedan, ls ln Caïro aangekomen en zal een ontmoeting heb ben met de Egyptische premier Nokrasjy pasja voordat hy naar Londen vertrekt. In Caïro wordt het bezoek beschouwd als een aanwyzlng, dat de kwestie van de Soedan weer op de voorgrond ls gekomen. Egypte handhaaft geheel zijn standpunt. De organisatie voor landbouw en voedselvoorziening., de FA.O., heeft be kend gemaakt, dat Ethiopië als 55e lid tot de organisatie ls toegetreden. De Turkse democratische oppositie- party heeft bekend gemaakt, dat zij geen deel zal nemen aan de parlements- of ge meenteraadsverkiezingen. totdat de kies wetten zijn gewijzigd. Men neemt aan. dat de volksparty (regeringspartij) thans be reid ls ln wyziglng der wetten toe te stemmen. Wegens deelneming aan het Duitse volkscongres, dat onder auspiciën heeft gestaan van de door de Sovjet-Unie goed gekeurde socialistische eenheidspartij, is Gesske. lid van het district Berlijn der Duitse sociaaldemocratische partij, ge royeerd. Tot president van Venezuela voor a« periode 19481952 ls door de opperste verklezlngsraad verkozen: Romulo Galle- gos, candldaat der linkse democratische- actle-party. Hij behaalde ongeveer 80 pro cent der stemmen. De vertegenwoordiger van Joego-Sla- vlë by de V. N. heeft ln opdracht van zijn regering, aan Trygve Lie, algemeen secre taris der V. N„ verzocht de kwestie van de „schade ten gevolge van het onwettig achterhouden van Joego-Slavisch goud door de V. S." op de agenda van de ko mende zitting van de economische raad der V. N. te plaatsen. Deze raad komt 2 Februari byeen. Tatarescu. ex-minister-president en ex-minister van buitenlandse zaken van Roemenië, Is op bevel van de regering ou der huisarrest gesteld, zyn woning wordt door de politie bewaakt. ROND EX-KONING MICHAEL. Ex-koning Michael van Roemenië heeft thans in een officiële verklaring ontkend, dat hij Roemenië verlaten zou hebben alleen om „vrij te zyn, zich te gaan vermaken en te kunnen trouwen", zoals in sommige berichten ls gezegd. Reuter verneemt uit gezaghebbende bron, dat ex-koning Michael „die slechts onder druk ls afgetreden, het vaste plan heeft naar Roemenië terug te ke ren". Prins Nikolaas, oom van Michael, deelde mede, dat Michaels twee tantes prinses Elizabeth van Roemenië, wedu we van koning George van Grieken land en aartshertogin Heana, vrouw van aartshertog Anton van Habsburg, naar verwachting dit weekend uit Roe menië naar Zwitserland zullen vertrek ken. Michael zal waarschyniyk geen verklaring afleggen voor de gehele fa milie in Lausanne herenigd is, aldus prins Nikolaas. Onderzoek naar de gebeurtenissen in het Krawangse RAPPORT VOOR VEILIGHEIDS. RAAD NOG NIET GEREED. In een communiqué van de Com missie voor G.D. wordt medegedeeld, dat militaire waarnemers van elke delegatie naar Rawah Gedeh zijn ge zonden, om ter plaatse de situatie op te nemen. Een en ander geschiedt in verband met een van Republikeinse zydc bij de Commissie voor G.D. In gediend protest met betrekking tot de Nederlandse militaire actie in dit ge bied. De militaire waarnemers zullen van hun bevindingen rapport uit brengen aan de Commissie voor GJ). wy herinneren er aan, dat lndertyd het Republikeinse Ministerie van Voor lichting melding maakte van Neder landse militaire acties op 21 December Ln het Krawangse, by Rawah Gedeh, 70 km ten Oosten van Batavia, waar als resultaat van deze actie 300 bur gers zouden zyn gedood en 200 ge wond. Het communiqué van de Commissie voor G.D. vermeldt verder, dat sedert de laatst gehouden formele vergadering met de Nederlandse en de Indonesi sche delegaties van voor Kerstmis, er veelvuldig informele bijeenkomsten van de Commissie met de belde dele gaties hebben plaats gevonden, terwfjl ook verschillende malen met de Ne derlandse ministers werd vergaderd en voorts dat het interim-rapport aan de Veiligheidsraad, waarin deze op de hoogte zal worden gesteld van de ont wikkelingen van 't Indonesische vraag stuk, in voorbereiding is. Het rapport is dus biykbaar nog niet verzonden. KIRBY TE BATAVIA TERUG. Richard Kirby is hedenmorgen met hetzelfde toestel, waarmee SJarifoed- din reisde, te Batavia teruggekeerd. EEN DODE EN ZES GEWONDEN. De Nederlandse verliezen in Indone sië bedroegen Maandag een gesneuvel de en zes gewonden. In Midden-Java werden ten Zuiden van Soemowono ge- infiltreerde Republikeinse strydkrach- ten verdreven. In Noord-Sumatra werd een aanval op een post ten N.O. van Seriboedolok afgeslagen.

Leidsch Dagblad | 1948 | | pagina 1