Goede dag voor Leiden I EN DE MEESTER RECHTZAKEN THERMOGENE Hockeycompetitie DINSDAG 6 JANUARI De „kleine Assemblee" De interim-commissie van de assem ble der VN., ook wel „kleine assem blée" genaamd, is voor de eerste maal bijeengekomen onder voorzitterschap van Trygve Lie. De Sovjet-Unie en de andere Slavische landen waren niet op de vergadering vertegenwoordigd. De Belgische afgevaardigde van Lan- genhove is tot vice-voorzitter gekozen. Trygve Lie heette de interim-com missie welkom als het middel om het werk van de algemene vergadering te bespoedigen. De „kleine assemblée" zal haar politieke plichten beter na kun nen komen, indien wij de methodes van bemiddeling en verzoening bij het rege len van geschillen nauwkeuriger kun nen omschrijven, aldus Lie. Hij ver klaarde, dat de interim-commissie het recht van veto der grote mogendheden diende te bespreken, doch dat het enige politieke vraagstuk, waaraan zij nu zou kunnen werken de kwestie-Korea was. Warren Austin (V.S.) verklaarde.- dat zijn regering hoopte, dat de afwezige landen zich spoedig bij de commissie zouden voegen en voegde er aan toe, dat de leden, die „in het kader van het handvest" handelen, niets te vre zen hebben van het werk der interim commissie. Hierna werd dr. Nervo (Mexico) tot voorzitter gekozen voor de tijd dat de algemene vergadering niet bijeen komt. „De kleine assemblée" werd door 51 leden bijgewoond. RUMOER RONDOM EEN WANDTAPIJT IN BRUSSEL. In een der zalen van het Belgische Senaatsgebouw hangt een tapijt rond om hetwelk de laatste tijd nogal stof is opgewaaid. Het geeft de plechtige eedaflegging van Leopold III weer. Onder de op dit tapijt uitgebeelde hoge persoonlijkheden merkt men o.a. prins Hendrik op. Het bureau van de Senaat heeft thans opdracht gegeven dit wandtapijt, dat tijdens de bezettingsperiode is ver vaardigd, weg te nemen, daar gebleken is, dat er bepaalde personen op zijn weggelaten en andere, die niet bij de plechtigheid aanwezig waren, er wel op voorkomen. Het is komen vast te staan dat voor deze ..vervalsing" van de historische waarheid", zoals de Bel gische bladen het noemen een zekere Gaston Pulings verantwoordelijk is. die tijdens de bezetting directeur-generaal van het senaatsbureau was. Deze het in het ontwerp van de kunstenaar Antoi- ne Carte eigenmachtig veranderingen aanbrengen en heeft de heren van Cau- welaert, Pierlot en Theunis. die uit Bel gië gevlucht waren, eenvoudigweg laten schrappen. Pulings, die zeer pro-Duits was, gaf daarentegen opdracht de beeltenis van de toenmalige Duitse Nazi-ambassadeur op het doek aan te brengen, terwijl hij zichzelf een ereplaats toedacht op de paald dat deze „historische vergissin- voorgrond Het Senaatsbureau heeft thans be- gen" zullen worden weggewerkt en het tapijt aan de hand van de lijst der bij de plechtigheid aanwezige personen in overeenstemming zal worden gebracht met de waarheid. Franse geboorte-aanwas stijgt IN 1946 EEN OVERSCHOT VAN 300.000 (Van onze correspondent te Parijs) Men weet, dat een der onrustbarend- ste symptomen van Frankrijks toestand sedert ongeveer 100 jaren is, dat er in dat land meer mensen sterven dan dat er kinderen geboren worden. Men drukt deze situatie in de wandeling wel uit met de wat lugubere formule, dat er in Frankrijk meer doodkisten dan wiegen staan. Door middel van voortreffelijke sociale voorzieningen geboortepre mies. zeer hoge kindertoeslagen etc. hebben, vooral sedert de bevrijding, de diverse regeringen getracht, de bevol kingsaanwas te stimuleren. En indertijd heeft men, om dit zelfde doel te berei ken, zelfs wel voorgesteld ook de kin deren stemrecht te verstrekken, dat dan door de vader zou worden uitgeoefend. Tot nu toe heeft men aan deze propo sitie echter nog geen gevolg gegeven. Uit de statistieken blijkt thans, dat er een gunstige wending in de demo grafische lijn van het Franse volk is te constateren. In 1946 werden in Frank rijk b.v. 835.000 kinderen geboren tegen 542.000 sterfgevallen, hetgeen dus een overschot oplevert van bijna 300.000 in woners. Volgens de thans ter beschik king staande cijfers kenmerkt ook het jaar 1947 zich door een dergelijke voor uitgang. Regering Schuman overwint VIJF MAAL MOTIE VAN VERTROUWEN. Het wetsvoorstel tot redding van (ie franc, waarbij een speciale belasting van 125.000 francs wordt ingesteld, is gisteravond door de Franse Nationale Vergadering met 315. tegen 268 stem men aangenomen. Tevoren had de vergadering vijfmaal haar vertrouwen in de gematigde coa litieregering van minister-president Schuman uitgesproken. Deze moties van vertrouwen kregen steeds een meerderheid van 32 tot- 39 stemmen. 30 tot 35 afgevaardigden, voornamelijk radicalen, onthielden zich bij elk der vjjf moties van stemming. Schuman had de bestaansmogelijkheid van zijn regering afhankelijk gesteld van het verwerpen en zelfs niet ln overwe ging nemen der vijf series amende menten van de zijde der communisten en uiterst rechtsen. In deze amende menten werd voorgesteld verschillende categorieën, industriëlen, boeren, ge- bombarneerden en andere oorlogs slachtoffers van deze vermogenshef- fxng vrij te stellen. Volgens de nieuwe wet zullen de personen, wier belast baar inkomen in 1946 boven de 450.000 Trancs lag, de nieuwe belasting direct kunnen betalen of door het kopen van staatsobligaties met een rentevoet van 3 Dit laatste voorstel (het alterna tief van een staatslening) werd met handopsteken aangenomen. Het eerste anti-inflatievoorstel beperkte de nieu we belasting tot personen met een inkomen van meer dan 750.000 francs. De anti-inflatiewet en het lenings voorst-el zullen heden door de raad van de republiek worden behandeld en waarschijnlijk hedenmiddag in de na tionale vergadering in tweede lezing komen. STASSEN GEEFT EEN PROGRAM. Harold Stassen, republikeins candi- daat voor de Amerikaanse presidents verkiezingen van dit jaar, heeft te New York verklaard, dat het republikeinse programma der buitenlandse politiek onder meer een herziening in 1950 van het handvest der V.N. bevat, in het bijzonder om het vetorecht der grote mogendheden in de Veiligheidsraad op te heffen. Zjjn programma, dat volgens zijn woorden in 1950 zou uitlopen op uit sluiting van de mogelijkheid, dat de Sovjet-Unie een agressie-oorlog begint, en op vermindering van de macht der communisten in andre landen, omvat: tegengaan van buitensporige credieten in de V.S., supervisie over de export, beperking van voorraden om hamste ren te voorkomen en tegengaan van „booms" en depressie. 2. Het plan- Marshall op een „gezonde, zakelijke basis" plaatsen zonder dat het door chicanes of politiek wordt uitgesteld en tegengewerkt 3. Handhaving van een sterke militaire positie, uitbreiding van de luchtmacht en het researchwerk. 4 Stopzetting van de export naar de Sov jet-Unie van zware machinerieën en machine-uitrustingen, die door het communisme voor oorlog gebruikt zou den kunnen worden, „tenzij de leiders van het Kremlin door een overeen komst en door hun optreden tonen samen te willen werken voor de weder opbouw van Europa". 5. Invoering van een ideologische wereldactie om com munistische propaganda te bestrijden" in een mate, die ver uit zou gaan bo ven de actie van de Amerikaanse radio uitzendingen". NEDERLANDS-BELGISCHE CENTRUM VOOR NEERLANDISTIEK. In de Universitaire Stichting te Brus sel is een Nederlands-Belgisch Inter- Universiteitscentrum voor Neerlandi stiek opgericht. Aanwezig waren o.a. prof. dr. G. G, Kloeke, en dr. C. I. Lieftinck beide uit Leiden. Het centrum besloot o.a. tot het be studeren en uitgeven van een geschie denis en lexicografie van het Neder lands. Een van de eerste studie-objec ten zal zijn een lijst van aanvullingen op het Middel-Nederlands Woordén- boek. TIEN DUIZEND DOLLARS IN ITALIË VERGOKT. Na eeh speurtocht in Italië heeft een rechercheur van politie vastgesteld, dat een zekere W. F. W. een bedrag van 10.000 dollars, dat aan het reisbureau Lissone Lindeman te Den Haag toebe hoorde. in een speelbank te San Remo heeft vergokt. W., die Inmiddels is aan gehouden, heeft na zijn arrestatie een grote dosis veronal ingenomen. Het is nog niet bekend, wanneer hij zal voorko men. Tegen voormalig leider der S.S. doodstraf geëist Voor het Bijz. Gerechtshof te Maas tricht stond terecht de 37-jarige J. P. Wolffram, leraar in de scheikunde, laatste gewoond hebbende te Valken burg. Deze man, die voor de oorlog reserve-officier was bij de Nederland se luchtvaart, had zich reeds in de zo mer van 1940 bereid verklaard om in Nederland de SS te helpen organise ren. Hij werd belast met de oprichting van deze organisatie in de drie Noor delijke provinciën (Groningen, Fries land en Drenthe)., waarna hij belast werd met de leiding van de gehele SS in Nederland. Na een kort verblijf als militair in Duitsland heeft W. vervol gens voor de groep Gelderland, Over ijssel en tenslotte voor de groep Zuid- Holland, de leiding van de SS m. ons land gehad. Hij bekleedde in de lei ding van de SS een zo hoge post, dat alleen Feldmeyer en Rauter boven hem stonden. In 1943 heeft hij zich belast met de leiding van de „Reichsschulc" in Valkenburg, waar men 'de Neder landse jeugd wilde opvoeden en vor men „tot leiders van het Groot-Ger maanse rijk". „Deze man is een principiële te genstander van de geestesstromingen, zoals die in de oorlog door het ge hele Nederlandse volk in nationaal opzicht werden gevoeld. H\j is een van de meest gevaarlijke figuren uit de oorlogsjaren, omdat hjj met zyn intellect en zijn leidingsgavcn een grote hi vloed ten kwade heeft uit geoefend," zo karakteriseerde de ad vocaat-fiscaal, mr. F. baron van Voorst tot Voorst, deze verdachte, tegen wie hij tenslotte dc doodstraf eiste. Het Hof zal 19 Januari uitspraak doen. MARSHALL BIJ TRUMAN. Marshall, Amerika's minister van bui tenlandse zaken, heeft een uur lang met president Truman geconfereerd Men meent te weten, dat het voornaamste onderwerp van hun bespreking Trumans nieuwe boodschap aan het Congres over het plan-Marshall vormde. De president zal morgen om 19.30 uur zijn jaarlijkse boodschap betreffende de „State of the union" persoonlijk uitspreken voor een verenigde zitting van het Congres. Zijn rede zal, naar verwachting, ongeveer veertig minuten duren. Truman en Marshall bespraken te vens de toestand in Griekenland. Marshall zal binnen enkele dagen een besluit nemen betreffende het beschik baar stellen van een groter deel van het huidige 300 millioen dollar omvat tende program voor militaire doelein den. President Trurnan heeft er in toe gestemd, dat het Congres, indien en wanneer het zijn toestemming geeft aan het plan-Marshall, niet behoeft te stemmen over een bepaalde som voor de volle periode van 4 jaar. aldus heeft Arthur Vandenberg, voorzitter van de Senaatscommissie voor buitenlandse be trekkingen aan de pers meegedeeld. Hiermee wordt erkend, aldus Vanden berg. dat het niet mogelijk is vier jaar van te voren te bepalen, dat de ge noemde som van 17 milliard dollar vol doende is, daar men niet weet, hoe het in de wereld zal verlopen. Ingezonden Mededeling op do pljnlljko plek, boilrljdt GRIEP VERKOUDHEID SPIERPIJN RHEUMATIEK dozen 50 on 75 et PIJNSTILLENDE WATTEN FEUILLETON Mijnheer MelviVs ivonderlijke fantasie door W. H. LANE CRAUFORD 11) „Ik kan me niet voorstellen, dat jouw neefjes en nichtjes zich zo zullen ge dragen", vond Michael. „Maar wat verwacht jy dan?" stoof de oom op. „Verwacht jij, dat ze alleen zullen spreken, als er tot ze gesproken wordt? Verwacht jijdat ze gewoon op. hun voeten de trap af zullen komen? Verwacht jij, dat ze nooit vuile, kleve rige handen zullen hebben?" „Ik verwacht, dat ze zich zullen ge dragen als normale kinderen". „Dat zullen ze juist doen", klonk het bitter. Michael trok een ongelovig gezicht, doch zei niets meer en de volgende vraag kwam van Christopher. „Wat dacht de andere oom, dat er met de kinderen moest gebeuren?" ,3edoel je Luke?" Christopher knikte. Een schouderophalen en een minach tend gebaar. „O, hij kletste een hele tijd over plicht". „Jouw plicht?" „Plicht in het algemeen en de plicht van iedereen". „En jouw plicht was het, vermoed ik, de kinderen te nemen". Henry fronste zijn wenkbrauwen. „Hij liet wel zo iets doorschemeren, maar ik ben cr niet op in gegaan" Hij ging weer zitten en bracht zijn glas aan zijn lippen. „Ik zal Luke schrij ven en aanbieden de opvoeding van de jongens te betalen, indien de oud-tante hetzelfde doet voor het meisje". Hij voegde ei voorzichtig aan toe: „Mis schien dat ik de oudste jongen wel adop teer, als hij een redelijke leeftijd heeft bereikt". „Hoe oud is de oudste jongen?" „Die is zeven jaar". „En wat noem jij een redelijke leef tijd?" Henry wachtte even om hierover na te denken. „Twaalf jaar ongeveer", stel de hij toen vast. „En wie zal voor hem zorgen totdat hij twaalf jaar is?" Henry sloeg geen acht op die vraag. „Hij zal naar een kostschool gaan en ik hoop het met Luke te regelen, dat die hem tijdens de vacanties neemt". Christopher kneep zijn lippen stijf op elkander. Hij trachtte zich het leven van de jongen voor te stellen als de orde lievende en systematische Henry zich met zijn opvoeding belastte. Het was nu niet bepaald een leven, dat veel jongens hem zouden benijden. Hij mompelde: „Ik denk. dat je beter doet hem bij zijn broertje en zusje te laten". „Ja, misschien heb je gelijk", knikte Henry, die er zeer mee ingenomen was raad te krijgen, die zo goed met 7jjn eigen wens strookte. Hij installeerde zich gemakkelijk in zijn stoel en opende zijn boek. Hij had nog maar een paar regels gelezen, toen hij gestoord werd door het binnenkomen van Badger, het was een boodschap voor Michael. „U wordt aan de telefoon gevraagd, mijnheer Hilton". Michael sprong op en lende met een gezicht, dat plotseling vuurrood was ge worden, de kamer uit. Badger deed nog wat kolen op het vuur en trok zich toen kalm terug. Vrouw te Raamsdonk van fiets geslagen MOTIEF WAS ROOF. Zondagavond omstreeks halftwaalf werd op de Rijksweg onder de gemeente Raamsdonk nabij de Dongebrug de 32- j. gehuwde vrouw B. uit Raamsdonk- veer, komende van de richting Ooster hout aangesproken door een onbekende, die een eind weg met haar opfietste. Nabü de brug sloeg hy de vrouw van het rijwiel en sleurde haar in de berm. Hy sloeg haar, zodat zij het bewust zijn verloor. Toen uit de richting Raamsdonkveer 2 fietsers naderden, ging de onverlaat op de ylucht, met medeneming van de portefeuille met inhoud van het slachtoffer. De twee wielrijders vonden de vrouw, die he vig bloedde. Het gelukte de politie nog dezelfde nacht de dader van zijn bed te lichten. Het blee kde 23-jarige gehuwde Van G. uit Oosterhout. Hij heeft een volledige bekentenis afgelegd. De vrouw werd naar haar woning vervoerd en verkeert in zorgwekkende toestand. Het motief der overval was roof. Hoe kom ik aan een gloednieuw costuum? PUNTENLOZE KANSEN UIT AMERIKA. Misschien is er een kans, dat men het afgedragen jasje en de gerafelde broek eindelijk eens kan verwisselen voor een gloednieuw costuum! Maar dan moet men edelmoedige familie leden in Amerika hebben of goede vrienden. Deze kunnen het volgende doen: Zij storten bij een bepaalde firma een be drag in dollars en delen mede, dat voor dit geld aan een bepaald persoon in Nederland een costuum of overjas gele verd moet worden. De Amerikaanse firma stelt zich dan in verbinding met een Nederlandse, die voor levering van het gevraagde zorg draagt. Over pun ten wordt bij deze geschenkzending niet gesproken. Deze overeenkomst heeft het voor deel. dat in dit geval de textiel, die an ders om wille van de deviezen uitge voerd moet worden, in Nederland blijft. Onze deviezen positie wordt hierdoor dus in geen geval slechter. Maar niet alleen Nederland is in deze transactie betrokken. Een Amerikaan, die vrien den of kennissen in andere landen van Europa met textiel wil gedenken, kan hen. mits er vanuit Nederland pakket ten naar dat land gezonden kunnen worden, via de Amerikaanse en Neder landse firma kleding toezenden. Dit vergroot nog ons dollar-tegoed. In Nederland heeft de heer Hertz- bergen van de gelijknamige confectie fabriek te Rotterdam het initiatief tot dit plan genomen in samenwerking met Fraser Morris and Co Incorporation te New York. Van de zijde \an de Nederlandse fa briek vernemen wij, dat het publiek veel belangstelling toont voor de moge lijkheid op deze wijze zonder punten de garderobe aan te vullen. Ook andere kledingmagazijnen stellen thans pogin gen in het werk om met hun Ameri kaanse relaties tot een soortgelijke overeenkomst te geraken, doch tot nu toe heeft alleen de N.V. Emiel Hertz berger Confectiefabriek een zodanig uit gewerkt plan kunnen overleggen, dat daarop vrij spoedig een sanctie kan worden gegeven. PLASTIC LAGERS IN DE RIJWIELINDUSTRIE. Nieuwe Nederlandse vinding. In geheel Europa is een groot tekort aan kogels en kogellagers, waardoor vele belangrijke industriële producten niet vervaardigd kunnen worden. Thans is het aan een Nederlandse Ui-ma gelukt een oplossing van dit probleem voor wat betreft de rijwiel industrie .te vinden. Men heeft voor fid bs-pedalen van püasticjB. een lager vervaardigd dat niet alleen 't schaar se oude metalen vervangt, maar dat zelfs belangrijk beter is. Het plastic pedaallager, dat geheel in Nederland gefabriceerd kan worden en waarop octrooien in verschillende landen zijn aangevraagd, kan niet al leen het kogellager in het pedaal ver vangen, maar bezit voorts voordelen boven de vroeger gebruikte construc ties. 1 Behalve de Nederlandse is ook de buitenlandse industrie reeds met de vervaardigers in contact getreden om deze Nederlandse vinding ook daar te kunnen toepassen, waardoor ons weer de nodige deviezen zullen toevloeien. Henry was zichtbaar verbaasd over Michaels verwarring, maar hij zei niets en vervolgde zijn lectuur. Hij sloeg zijn ogen op toen Michael terugkwam: er lag een duidelijke vraag in zijn blik, doch Michael keek niet naar hem en verdiepte zich verwoed in zijn boek. Er verliepen enige minuten en toen zei een vreemde stem: „O ja. voordat ik het vergeet, ik dineer morgen niet thuis." Stilte, volslagen, diepe stilte. „Ik verstond je niet goed. Wat zei je?" Henry sprak ijzig beleefd^ „Ik dineer morgen niet thuis." „Nee?". Michael slikte iets weg. „Nee, ik di neer met een vriend." Hij zweeg even en voegde er toen uitdagend aan toe: „Iemand, die jullie niet kennen." Henry keek hem verscheidene secon den lang aan. „Dat Is dan zeker een geheel nieuwe vriend?" zei hy wenk brauwfronsend. Michael, die rood was geworden tot aan zyn oren, mompelde iets beves tigends. Henry bleef hem aankyken, doch hy maakte geen verdere opmerking; in derdaad, het zou moeilijk zyn verder op het onderwerp in te gaan, indien hij Michael tenminste niet wilde ver bieden met die onbekende vriend te dineren. Maar hy was zichtbaar ge kwetst en beledigd. Het kwam maar hoogst zelden voor, dat Michael niet thuis dineerde en dan waren het altyd gelegenheden, die reeds weken van te voren bekend waren. Deze plotselinge, overhaaste beslissing scheen het resul taat te zyn van een telefoongesprek en de inhoud van dit gesprek hield Mi chael zorgvuldig geheim. Dat was niets voor hem, vroeger vertelde hy altyd alles en sprak hij over alles, dat hem overkwam. Het scheen wel, dat de lucht van Widdington een even slechte invloed op Michael had als op Tobias. Henry wist niet hoe hy het had, hy wist helemaal niet hoe hy het had en terwyl hij langzaam en aandachtig een nieuwe sigaret aanstak, keek hy over de vlam heen in gespannen aandacht voor Michael. (Wordt vervolgd) Be Fair verloor eerst in laatste minuten In deze uiterst belangrijke wedstrijd van de competitie der in degradatie- gevaar verkerenden. heeft Leiden zijn beste beentje voor moeten zetten. Het was een vrij fors 'gespeelde partij met in de eerste helft een overwegend ster ker Leiden. De enkele kansen, die Lei den zich schiep, wist de Be-Fair keeper alle voortreffelijk onsohadelijk te ma ken. Gememoreerd dient te worden een fraai schot van rechtsbuiten Kreek. Enige straf corners aan beide kanten werden door slecht stoppen afgefloten. Zat er voor de rust nog enig verband in beide ploegen, na de hervatting was het volkomen „kick and rush", waarin de Hilversummers de baas waren. Er werd dan ook door Leiden meer en meer verdedigend gespeeld. Be Fair kreeg ook wel enkele scoringskansen, doch in hun enthousiasme zochten zy de goal veelal op de verkeerde plaats. 5 min. voor het einde wist de rechts buiten van Leiden wederom fraai door te breken en ditmaal had zijn afgeme ten voorzet succes. De midvoor Punt kreeg de bal te pakken en plaatste hem achter de Be Fair-keeper om in de goal (01). De laatste minuten verlie pen onder grote spanning, geheel Be Fair viel enthousiast aan en Leiden verdedigde zich niet minder fanatiek. Intussen was het grasloze terrein vol komen omgeploegd en de Leidse cirkel een droevige zandbak, waar de bal niet dan met de grootste moeite uit ver- wyderd kon worden. Doch hoe Be Fair zich ook inspande, de score bleef on veranderd en hiermede heeft Leiden in een zeer moeilijke uitwedstrijd 'n twee tal hoognodige puntjes verworven. Ver meld dient te worden het goede spel van Dry ver en Dykstra, die ditmaal de spilplaats bezette. ALLIANCE I—LEIDEN II 6—0. Onze stadgenoten hebben met. deze wedstryd de grootste nederlaag van het seizoen te incasseren gekregen. A1T liance, dat zeer fel en goed speelde, vond een mat Leids elftal tegenover zich. In de eerste helft wist de Leidse achterhoede kranig stand te houden tegen de steeds weerkerende en goed opgezette Alliance-aanvallen. Slechts een onfeilbaar genomen strafcorner werd in het Leidse doel geplaatst, zodat de rust met 10 inging. Na de pauze leek het er even op. dat de Leidse ach terhoede Alliance in bedwang kon hou den, maar nadat de gastheren nogmaals twee strafcorners hadden benut en de stand op 30 brachten, leek het hek van de dam. Tot twee maal toe wist Alliance de keeper te passeren, terwyl een laatste strafcorner eveneens inge schoten werd. Zo eindigde deze wed strijd in een 60 nederlaag voor Lel den II. Het merkwaardige was, dat de Leidse voorhoede voor het eerst in dit seizoen niet bij machte bleek meer dan één schot op het doel van de tegen standers te lossen. LEIDEN in—ALLIANCE II 3—0. In een technisch matige, doch enthousiaste wedstryd wist Leiden III, evenals de vorige week tegen Kievieten, de overwinning te behalen. De achterhoede vormde ditmaal het bette deel van de ploeg. De keurige wijze, waarop de keeper een straf-bully afweerde verdient een bijzondere ver melding. Twee doelpunten werden uit straf corners gemaakt. De midvoor, een for midabel schutter, gaf de keeper van Alliance tweemaal het nakyken. Alliance bood fel en sportief tegen stand aan de Leidse overmacht. De scheidsrechters leidden de wedstrijd uit stekend. Indien Leiden III op dit goede pad blyft voortgaan kan zij op de de 3de plaats eindigen. Overige uitslagen: Leiden IV—HIC 3—3, Lelden V— GHC III 2—8, Leiden VI—HDS IV uitgesteld. Dames: RBCLeiden afgelast, Lei den II—Zuidwyck 0—2, VCL b—Lelden a 1—9.' DOSR KLOPTE NAASTE CONCURRENT. In een enigszins fors gespeelde wed stryd won DOSR met 3—0 van WSB, haar naaste concurrent op de ranghjst. Voor de rust had DOSR het windje mee en doelpuntte tweemaal (door Rode- wijk en Akerboom). In de tweede helft, toen V.V.S.B. 't windvoordeel niet kon benutten, bracht Waasdorp de stand op 40). Panda besloot om de nacht ln de oase te blijven doorbrengen en dan de volgende morgen verder te reizen in de richting, die de fakir hem had aan gegeven. Hy schikte zyn bagage dus tot een soort kussen, bond- zyn ezel vast by de tent van de fakir en legde zich I te slapen. Zo verstreek de naoht de maan kwam op en ging onder en een paar uren daarna kwam de zon. Panda werd wakker toen het licht werd Hy geeuwde eens, rekte zich uit en stond op, om zyn ezel te gaan optui gen maar toen schrok hy verschrik- kelyk. Alles was weg! De tent was weg, I de ezel was weg en de fakir was weg. I VVaarschynlyk had de wyze man ge noeg van de eenzaamheid en had hy de kans aangegrepen om in de bewoon de wereld terug te komen zoiets komt voor. Maar Panda zat er nu maar mee! Alleen en verlaten in de grote woestyn. wat een toestand! Vissersvaartuig uit Breskens vermist VERMOEDELIJK OP WRAK GELOPEN. Sinds Zondagavond verkeert men te Breskens in ongerustheid over het lot der bemanning van het vissersvaartuig Breskens 1. bestaande uit vyf koppen. Gistermiddag rapporteerde een te Vlissingen binnengevaren Nederlandse loods, dat ten westen van Blanken- berghe (België), in de nabijheid van het wrak van het ss. ..Maciver" bij eb een mast boven water uitstak, welke vermoedelyk toebehoort aan de Bres kens 1. Men vermoedt, dat de Breskens 1 op de „Maciver" is gevaren en gezonken. De Breskens 1 voer met dé Breskens 50 uit Zeebrugge naar Breskens, toen plotseling een wrak werd ontdekt, waarby de lichtboei niet brandde. Met moeite werd het gevaar nog juist op tyd door de Breskens 50 ontweken. Aan boord van dit schip heeft men hierna de Breskens 1 uit het oog verloren. Bij aankomst te Breskens verwonderde men zich er al over, dat de Breskens 1 nog steeds niet was aangekomen, omdat dit schip een zwaardere motor aan boord heeft en daardoor ook sneller vaart. Toen nu later de Breskens 1 nog niet was binnengelopen, is de Breskens 50 opnieuw uitgevaren om te zoeken, maar dit schip heeft niets kunnen ontdekken. Oprichting Nederland-Noord-Europa instituut. Opgericht is de Stichting Nederland -^Noord-Europa Instituut, welke ulti mo 1947 de taak heeft overgenomen van de sectie Noordse landen van het Nederl. Overzee Instituut, te Rotter dam. De stichting stelt zich ten doel ae economische en culturele betrekkip- gen van Nederland met de landen van Noord-Europa waarbij in het bij zonder is gedacht aan Denemarken, Finland, Noorwegen, IJsland en Zwe den zoveel mogelyk te dienen. In het curatorium hebben zitting ge nomen de heren: W. F. Dutilh (D. Bur ger en Zn., Rotterdam), president. G. F. Ferwerda (Unilever, penningmeester, wnd. secretaris), prof. W. E. Boerman (Nederl. Overzee Instituut), G. F. Da lenoord (W. A. Scholten's Aardappel meelfabriek N.V.)D. C. Endert Je. (Rotterdamse Droogdok My.-), G. J. Jorksveld (Philips), dr. W. T. Kroese (Kon. Ned. Stoomspinnerij „Nijverdal") dr. W. F. Lichtenauer (K. van K. Fa brieken voor Zuid-Holland), J. F. Aè brieken voor Zuid-Holland), J. F. A. Rehe (Van Gelder en Zonen), A. A. v. Sandick (Ned. Handel My.), Jos Tans (N.V. Kristal-, Glas- en Aardewerk- fabr. „De Sphinx"), P. Vasseur (N.V. Chemische Fabrieken). De directie berust bij de heer H. D. Baars. N.Z.H.R.M. REDDE IN 1947 56 MENSEN. Terwyl 63 maal hulp verleend werd. Gedurende het jaar 1947 werd 63 maal, dus gemiddeld eens in de zes da gen, een beroep gedaan op de assisten tie van een reddingboot of reddingsta- tion der N.Z.HK.M. Het aantal geredden bedroeg in to taal 56 Dank zij de hulp ener motor reddingboot konden 5 vissersvaartuigen. 9 zeiljachten en een kustvaarder uit een gevaarlyke positie worden verlost. Het totaal aantal door de N.ZTÏKJV1. ge redde schipbreukelingen steeg tot 7153. De vloot der N.Z JH.R.M bestaat thans uit 22 motor-reddingboten en 12 roei- reddlngboten of vletten, verdeeld over 25 reddingstations. Twee motorreddingljpten, de „Karei Frederik Sluys" en de "„Baron van Kat- tendyke" bevinden zich in aanbouw. De N.Z.H.RM. wordt uitsluitend door vrywillige bydragen in stand gehouden en doet een dringend beroep om steun ten einde haar te helpen door de fi nanciële branding te roeien. Het kantoor Is gevestigd: Herengracht 545, Amsterdam C. Postgirorekening No. 26363, Gem. Girorekening no. 289. SCHEEPSBERICHTEN. Batavier II, 3/1 van Casablanca te Bordeaux: Johan van Oldenbarnevclt, Amsterdam-Java, 4/1 te Belawan. Juno, Genua-Rotterdam, pass. 4/1 Kaap St. Vincent; Kotr. Agoeng 3/1 van Ballk Pa pan te Makassar; Llevevrouwekerk 4/1 v. Aden te Bahrein verwacht; Lemsterkerk, Rotterdam-Bahrein, 4/1 van Suez; Loos- drecht, Antwerpen-Marsellle, pass. 3/1 Finisterre; Maaskerk 4/1 van Lagos te Porta Harcourt; Molenkerk, Rotterdam- Japan, 4/1 te Singapore; Nieuw Holland, Batavia-Amsterdam, 3/1 van Algiers; ee- ricles 3/1 van Puerto Cardon naar Puerto Cabello; Poelau Laut, Penang-Slngapore, 3/1 50 mijl van Singapore, Prins Frederik Hendrik 4/1 van Aafborg te Belrouth; Ridderkerk, Shanghai-Rotterdam, 3/1 van Le Havre; Rynkerk, Bombay-Rotterdam, 4/1 van Marseille, Salatiga 3/1 ter rede Porto Ambolna; Stuyvesant 3/1 van Pa ramaribo naar Port of Spain; Tawali 4/i van Makassar te Batavia; Tegelberg 3/1 van Durban naar Batavia; TJlmanoek, Port Sald-Gent, pass. 4/1 St. Vincent; To- sari, 4/1 van Cheribon naar Semarang; Wlckenburg, 4/J van Duinkerken te Ant werpen; Zeeman. 4/1 nog te Makassar. Kon. Holl. Lloyd Amstelland 4/1 te Amsterdam; Amstelstad 4/1 te Monte video (thuisreis). Holl.West-Afrlkr Lijnen Jaar- stroom 4'1 te Grand Bassa van Monrovia naar SInoe. Holl.Oost-Afrika Lijnen Aalsum 4/1 vertrokken van Tencrlffe naar Southampton; Alphacca 4/1 te Marseille van Port Said naar Genua; Bosclxfonteu», 4/1 te Port Said aangekomen van Genua naar Suez; Emancipator 3/1 van Dar-es- Salaam naar Lorenzo Marques; NIJkerk 3/1 van Hamburg naar Amsterdam. Vinke en Co. Farsum 3/1 van Barce lona naar Bona; Larenberg op weg van Bahia Blanca naar Amsterdam, passeerde 3/1 San Antonio; Mijdrecht 4/1 2100 myi ten Noordwesten van Kaapstad; Wlnsum 4/1 van Rotterdam naar Luebeck. K.N.S.M. Atalr 3/1 van Algiers naar Bona; Bacchus 4/1 te Amsterdam van Rotterdam naar Tunis; Deo Duce 3/1 v. Amsterdam naar Odense; Hercules 3/1 v. Amsterdam naar Hamburg; Jacoba, 2/1 van Hamburg naar Amsterdam; Juno 2/1 van Cadiz naar Albufrlra; Orestes 3/1 v. Amsterdam naar Dublin; Svolder 3/1 v. Rotterdam naar La Coruna. My. Nederland Ball passeerde 5/1 Vlissingen van Amsterdam naar Antwer pen; Nieuw-Holland 4/1 van Algiers naar Amsterdam; Oranje 4/1 te Southampton van Batavia naar Amsterdam: Tawali 4/1 te Batavia van Makassar naar Singapore; Vera 3/1 van Aden naar Batavia. Mij. Oceaan N.V. Glaucus 4/1 te Am sterdam van Londen. Handel met Scandinavische landen thans geconsolideerd 350 MILLIOEN' VOOR IMPORT EN 310 MILLIOEN VOOR EXPORT. Mr S. T. H. J. Teppema heeft een overzicht gegeven over de bestaande handelsovereenkomsten met de Scandi navische landen. De handel met Zwe den beweegt zich in 1948 volgens de nieuwe overeenkomst, die 23 tot 25 groter is, dan die van 1947, tussen de 200 en 215 millioen gulden. In de overeenkomst Is een partij van 10.000 ton oud papier opgenomen, welk papier de grondstoffenvoorziening van Nederland, naar verwacht wordt, ten goede zal komen. De uitvoer van Denemarken zal plm. veertig millioen bedragen. Wy exporte ren voor plm. dertig millioen gulden naar dat land. Het verschil wordt ge dekt door kapitaalvorderingen e.d. in dit land en door Inkomsten uit de scheepvaart. Door ontstane deviezenmoeilykhedén ln Noorwegen is de oorspronkelijke han delsafspraak met dit land. die zich tus sen de 50 en 60 millioen bewoog, on zeker geworden. Men houdt er rekening mee. dat de omvang van 'de handel met dit land gehalveerd kan worden. In de loop van deze maand worden de be sprekingen te Oslo voortgezet. De ontwikkeling van het handelsver keer met Finland is volgens mr Tep pema buitengewoon meegevallen. De handelsafspraken voor dit jaar bewegen zich tussen de 50 en 55 millioen gulden. De totale hapdcl met de Scandina vische landen beloopt een bedrag van 350 millioen voor import en 340 mil lioen voor export. Deze handel betreft veelal goederen uit de consumptie veelal goederen uit de consumptieve sfeer. Mr. Teppema verwacht voor de toe komst geen grote uitbreiding meer en meent, dat ons land een behoorlijke, ge consolideerde positie ten opzichte van Scandinavische landen inneemt. DE PRIJZEN VOOR FIETSBANDEN. De nieuwe verlaagde prijzen voor fietsbanden zijn op 1 Januari j.l. inge gaan. De handel heeft echter tot 1 Maart a.s. gelegenheid de oude voor raad tegen de oude pryzen uit te ver kopen. De op het ogenblik by de han del aanwezige voorraden doen echter vermoeden dat dit omstreeks 1 Fe bruari zal zyn geschied.

Leidsch Dagblad | 1948 | | pagina 2