Werkspoor lanceert een nieuwe scheepsmotor Ir. G. J. Lugt besleedde de oorlogsjaren vruchtbaar Naar een overeenkomst tussen Frankrijk en Indo-China? J MIAUW. Zutphen ligt thans op een eiland Ongeveer 2500 H.A. land staat onder water Met een enkel woord WEERBERICHT 86ste Jaargang DINSDAG 6 JANUARI 1948 No. 26278 LEIDSCH DAGBLAD Directeur: J. W. Henny Hoofdredactie: B. W. Menkhorst en J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f.3.90 per 3 maanden; 30 cents per week Telefoon Dir. en Adm.: 25041; Red. 21507 Witte Singel 1, Leiden - Giro no.: 57055 Het allerlaatste beroep HET is aan geen twijfel onderhe vig, dat de voortdurende chicanes van de zijde der republikeinse re gering, welke sedert de ondertekening van het Linggadjati-accoord een on overkomelijke hinderpaal zijn geble ken voor 'n harmonische ontwikkeling der daarin vervatte grondslagen de Republiek uiteindelijk in de zich steeds scherper aftekenende staatkundige to taliteit van het Indonesische bestel naar de achtergrond hebben gedron gen. Zelfs het nog altijd invloedrijke Britse blad „The Times", dat totdus- verre een opvallend gebrek aan begrip voor het Nederlandse standpunt, de monstreerde, heeft, zoals men gisteren in dit Blad heeft kunnen lezen, moe ten erkennen, dat de tijd de verbor genheden der Republiek aan het licht heeft gebracht en de Nederlandse po sitie dientengevolge aanmerkelijk is versterkt. Ondanks de hardnekkige pogingen van de Nederlandse bewindvoerdersom naar binnen en naar buiten de indruk te vestigen als zou de Republiek Indo nesië de universele belichaming zijn van het politieke en staatkundige ver langen van alle volkeren van de Indi sche Archipel, dwingt de realiteit der feiten thans tot de erkenning, dat Djokja door zijn onmogelijke houding zichzelf op een zijspoor heeft geran geerd en door het onderste uit de kan te begeren, het lid op de neus heeft gekregen. De bijeenkomst, welke Zaterdag j.i. te Batavia is gehouden en waarin alle negara's en daerah's, zich scharend op het standpunt ener democratische, fe derale samenwerking met Nederland, zich met klem uitspraken voor de on verwijlde vorming ener interim-rege ring ter voorbereiding van de tot standkoming der souvereine Verenig de Staten van Indonesië, heeft Djok- ja's onhoudbare positie no£ eens heel duidelijk in het licht gesteld. MEN kan de houding van Djokja tegenover zijn naaste buren en Nederland het beste vergelijken met die van Moskou ten aanzien der Europese landen en Amerika in het kader van het Marshall-plan. Ook Moskou zou door de Amerikaanse hulp te aanvaarden ongetwijfeld economisch gebaat zijn, doch de Kremlinse macht hebbers stellen een isolement achter het IJzeren Gordijn boven de interna tionale samenwerking, welke de gehele wereld uit het moeras kan halen. Beseffend dat 'n toenemende chaos de verwezenlijking van hun- wereldre- volutiedroom niet anders dan kan be spoedigen, verbieden zij de onder hun invloed staande buurlanden de weg van het economisch herstel te bewan- delen, daarbij voorgevend, dat zulks zou gaan ten koste van de nationale vrijheid. Alsof van die vrijheid binnen de Russische invloedssfeer ook maar iéts overblijft! Djokja doet in wezen hetzelfde, ten dele ongetwijfeld niet helemaal toeval- licr. Evenals Stalin c.s. niet aflaten Amerika voor te stellen als de baar lijke economist he duivel, wo.den soe- karno en de zijnen niet mcede Neder land af te schilderen als het proto type van de koloniale imperialist en overheerser. Goddank heeft de Djok- iase machtswaan zich niet in deze.fae mate geconcretiseerd als die der Sov jets, waardoor de republikeinse ïege- rin® niet bij ma'hte is tot een zodanig eenzijdige wilsoplegging als waartoe Moskou in staat blijkt. Maar door de zelfde taktiek toe te passen heelt Djokja zichzelf ten opzichte van naar naburen in een zelfde geïsoleerde posi tie geplaatst als de Sovjet-Urne ten aanzien van de overige Europese sta ten deed. Het betreurenswaardige versohil is alleen, dat Djokja, wil het tegenover de internationale wereld niet ook zijn laatste restje prestige verspelen, bin nen zeer afzienbare tijd eieren voor ziln geld zal moeten kiezen, terwijl dat tijdstip ten aanzien van Moskou he laas nog niet in het verschiet schijnt. HET republikeinse persbureau An kara heeft bereids verschillende geruchten verspreid, waaruit de republikeinse bereidheid tot samenwer king op de hierboven genoemde grond slagen van Linggadjati zou moeten blijken Eén van die geruchten houdt in dat de Republiek bereid zou zijn tot deelneming in een interim-rege ring mits zij daarin vijf van de negen zeteïs zou bezetten. De eis is te absurd om er lang bij stil te staan. Afgezien van het feit, dat een dergelijke verde ling in geen verhouding zou staan tot een waarlijk democratische vertegen woordiging of de belangrijkheid der overige deelstaten, is het volstrekt on aannemelijk, dat deze staten of Neder land zouden kunnen of willen berus ten in een republikeinse hegemonie in de toekomstige interimregering, waar van dr Van Mook aan het hoofd zou komen te staan, zulks in afwachting van de totstandkoming van de souve reine staat genaamd „Ver. Staten van Indonesië." Djokja heeft sedert Ling gadjati volgens onze, vóór- en sinds dien verkondigde opvatting ten on rechte! de kans gekregen in het staatkundig bestel van Indonesae de eerste viool te spelen. De praktijk heeft uitgewezen, dat de Republiek daartoe onwillig en/of onmachtig was. Haar plaats in het politieke orkest blijft ook nu nog gereserveerd, maar zij moet het contract gauw tekenen! En daar bij alle aanspraken op een positie, wel ke haar boven de andere orkestleden zou bevoorrechten, laten varen. Djokja heeft het uitsluitend aan zichzelf .te wijten, dat het als solist onaanvaardbaar is geworden. Als eer lijk, oprecht-willend en gelijkberech tigd lid van het ensemble blijft het niettemin welkom, gelijk zowel de In donesische deelgenoten, verenigd in het K I.S., als dr Beel dezer dagen nogmaals nadrukkelijk hebben gestipu leerd. Getuigt een dergelijke bereidver klaring na al het leed, dat de on verzoenlijke en düs onverantwoor delijke houding van Djokja onder de eigen bevolking heeft veroor zaakt en ondanks de vele honderden Nedêrlandse bloedoffers, welke daarvan evenzeer het noodlottig (Speciale berichtgeving). Als een zakelijke relikwie staat onder de hoog-gespannen kap van de Wcrkspoormachlnehal een grjjs gevaarte. Grijs, met glanzend koper en veel blank staal. Aan het hek er om heen bengelt een venijnig geel bordje: „Ver boden toegang voor onbevoegden". De mannen, die in de rumoerige ruimte bezig zijn met de oude of nieuwe ingewanden van verscheidene koopvaardij schepen, weten het u precies te vertellen: dit is de Werkspoor-Lugtmotor. Heeft niets met „lucht" te maken, maar des te meer met ir. G. J. Lugt, wiens bedachtzame stem lange verhalen kan vertellen over dit wonderlijke grijze bakbeest. Daarvoor moet hij echter even terug grijpen in de historie van de scheeps motor. Tot aan de bijna prae-histori- sche „Vulcanus", de eerste diesel voor zeevarende schepen, die in 1910 bij Werkspoor in Amsterdam werd afgele verd, via de hevige moderniseringen en de snelle ontwikkeling van de olie motor als krachtbron voor schepen en de drie stampende reuzen in de buik van de „Oranje", waar 36.000 paarde- krachten een uitweg zoeken naar het trio geweldige schroeven. Teruggrijpen moet hij ook naar de oorlog, toen alle Nederlandse scheeps bouwers dachten dat „het buitenland", waar geen letter technisch nieuws van daan lekte, met opzienbarende projec ten bezig zou zijn. En naar het voorge voel van toen, dat er een soort „ideale scheepsmotor" ging komen, waarin de beste ervaringen van de verschillende fabrikanten verwerkt zouden worden. Deze vermoedelijke unificatie zette ock de heer Lugt aan het piekeren over het „hoe" van een dergelijke eenheids krachtbron. Bovendien wilde hij in geen geval ten achter staan bij de vreemde concurrenten, die met wie-weet-wat-voor revolutionaire zaken uit de oorlog te voorschijn zouden komen. De wereld bleek echter conservatief. Practisch had ons bezet landje zich, natuurlijk buiten medeweten van de Duitser, een voorsprong verzekerd in de tijd van gedwongen rust. Uit deze „oorlogsmeditatie" nu is het grijze en over alle kanten gepatenteerde gevaarte van Werkspoor geboren. Op het oog een gewone diesel, tweetakt met drukvulling, maar by nader inzien een ingenieuze verbetering, die de naam van Nederland byzondere eer aandoet. Met behulp van houten modellen, die dan weer wel en nog vaker helemaal niet voldeden, aan de hand van clan destien gemaakte tekeningen, waar ze kere gasten hun handen naar zouden hebben afgelikt, werd na de bevryding een proefmodel op stapel gezet. Toen dit uit een chaotische en verpulverde in dustrie het levenslicht had aanschouwd, wees de kalender herfst 1946 aan. Van alle kanten bekeken, geprobeerd, verbe terd en ten slotte waardig bevonden, werd de 60V110 (op het sterretje komt het aantal cylinders) trots aan de ex perts getoond en de deskundige verte genwoordigers van grote scheepvaarton dernemingen hebben hun lof niet onder stoelen of banken gestoken DE ZEVEN SCHOONHEDEN. Daar staat-ie dan. Twee cylinders zyn klaar en dat is genoeg om een overdaad aan paardekrachten op te wekken. Zelfs de leek ziet, dat deze motor belangrijk gecomprimeerder en lager is dan de rijzige „ouderwetse" diesel, die er vlak naast staat En die beknoptheid is nog maar één van de verbeteringen. In to taal heeft de nieuwe knaap er een stuk of zeven: hy is kleiner, sterker, zuiniger, eenvoudiger, geruislozer, goedkoper en lichter dan de vroegere scheepsmotor van ongeveer dezelfde kracht, die by- voorbeeld honderd ton meer weegt dan de „Werkspoor-Lugt-motor". We moeten op het gryze mechanisme klimmen om te zien waarom hy zoveel beter is. zy'n ontwerper heeft het z( eenvoudig mogelyk verteld: de bewe ging. die de spoelingspomp moet maken wordt via een vernuftige balans nuttig gebruikt om de kopkleppen te openen en te sluiten. De zware duim-assen met ketting-overbrugging komen geheel te vervallen en bovendien vormt elke cy linder door het nieuwe systeem een autonome eenheid. Daar zit een geweldige verbetering in. Want nu kan er in de scheepsmo- torenbouw „geschakeld" worden, dit wil zeggen, dat er od eenvoudige wijze een cylinder aan de bestaande kan worden toegevoegd, .die bij brandstof toediening en aankoppcling prompt mee gaat helpen, hoewel natuurlijk de krukas langer moet worden. Het zou te ver voeren, de „Lugt"-mo- tor in zyn gehele doordachtheid te be schreven; voor hen, die het wonder „verbrandingsmotor" enigszins kennen zy vermeld, dat dit gevaarte van 600 pk per cylinder met een lichte handbewe ging op gang kan worden gebracht. De buitenlandse belangstelling voor de nieuwe Amsterdammer is begrype- lijkerwyze groot. Wanneer dan ook straks de 606 (aangenomen dat hy 6 cylinders krijgt) veertien dagen continu heeft gedraaid, is de kans groot, dat li centienemers over de grenzen hun in teresse in Amsterdam komen tonen. Ne derlands deviezenbeurs zou een -derge- ïyke export van „hersens" kunnen ge bruiken, afgezien nog van de mogelijk heden, die by Werkspoor liggen voor de ontwikkeling der grote en kleine scheepvaart. Want als de voortekenen niet bedriegen zal de „Lugt"-motor met- tertyd ook in grotere en kleinere om vang geprobeerd worden. Ex-koning Michael van Roemenië en Boedapest tydens de tocht uit zyn voor zyn moeder in de trein by aankomst in malige land. WERELD-CONFERENTIE VAN PADVINDSTERS. De Wereldbond van padvindsters zal in de tweede helft van April 1949 een conferentie in ons land houden ter bespreking van de gemeenschappelyke belangen. Uit 22 landen, die by de Wereldbond zyn aangesloten, zyn drie afgevaardigden genodigd, o.w. de bui tenlandse commissar esse van ieder land. De conferentie zal ongeveer een week duren. Op de vorige by eenkomst, die begin November j.l. in België werd gehouden, waren slechts 9 landen ver tegenwoordigd. STAKING IN DE HAVEN VAN HAMBURG. In de haven van Hamburg zijn giste ren vyf tot zes duizend arbeiders in sta king gegaan. Volgens havenautoriteiten en vakverenigingen is de staking door de communisten geïnspireerd. De arbei ders van twee scheepslijnen, de „Alo- man-linie" en „Hansa-linie" hebben zich by de stakers gevoegd. Deze laatste eisen een gegarandeerde werkweek van vyf dagen, dertig procent loonsverhoging, verstrekking van werk kleding, en de volledige uitreiking van een speciale voedseltoewyzing. gevolg zyn geweest, niet van een byna bovenmenseiyke wil tot ver wezenlijking van diepgewortelde democratische gedachten, waar* van zowel de volkeren van Indone sië als van Nederland de voor de gehele wereld heilzame vruchten zullen plukken? Om in de stijl van onze minister president te blijven: na diens op één-na-laatste en laatste beroep, aan de Republiek thans het aller laatste wederwoord. HET GOUVERNEURSCHAP VOOR TRIËST. Italië en Joego-Slavië schynen in een impasse te zyn geraakt ten aanzien van de keuze van een gouverneur voor Triest. De besprekingen zijn tot nu toe een volslagen mislukking, aldus werd op het Italiaanse ministerie van Bui tenlandse Zaken vernomen. Ex-koning Michael in Lausanne Ex-koning Michael is gistermiddag na een reis van twee dagen, van Boe karest uit, te Lausanne aangekomen. De voormalige koning werd op het station door zyn oom prins Nikolaas begroet. By aankomst juichte een menigte van plm. duizend mensen hem toe. Kre ten als „lang leve de koning" en „leve de vryheid" werden gehoord. De koning reed in zijn grote blauwe Cadillac, welke sinds zyn laatste bezoek aan Lausanne daar was gebleven, naar het hotel „Beaurivage" aan het Meer van Genève. Michael's aide de camp zeide, dat prinses Anne de Bourbon-Parma waar schijnlijk; ook naar Lausanne zou ko men. ,,Wij weten echter niet wanneer". Prinses Anne heeft van haar woning te Kopenhage uit een vrij lang telefoon gesprek met Michael gevoerd. DE VRIJHEID VAN NOORD-AFRIKA. Na wekenlange debatten tussen de vertegenwoordigers van de nationalisti sche partyen van Algerije, Tunesië en Marokko is te Cairo een overeenkomst gesloten om tot oprichting van een co mité voor de bevryding van Noord- Afrika onder voorzitterschap van Abd el Krim te geraken. In Marokko Is zelfs al een voorlopig plan gevormd om tot onafhankeiykheid te geraken. In een commentaar van Abd' el Krim, de bekend eleider van de Rif-opstand, wordt gezegd, dat het een dwaling zou zyn te geloven, dat de Marokkanen vy- anden van Frankrijk zouden worden, in dien zy hun rechten zouden verkrijgen. Hy acht het ogenblik gunstig om te ko men tot een oplossing, waarbij Marok ko's rechten alsmede Frankrijk's belan gen, die dit land mettertyd heeft ver kregen, zouden worden erkend. Boven dien heeft Marokko Franse technici nodig. Een van de weinige in Nederland overgebleven tollen, die op de Bodegraafse straatweg by Gouda, blijft tot het laatst toe in actie. Onlangs zou de tol met allerlei festiviteiten worden opgeheven, doch administratieve redenen vertraagden het moment, waarop de burgervaders van verschillende belang hebbende gemeenten met enthousiasme het tolhek in de sloot zullen werpen. Maar het moment komt, in een niet te ver verschiet! (Foto Anefo) Keizer Bao Dai weer op de voorgrond (Van onze correspondent te Parijs) In de uiterst moeilyke onderhande lingen tussen Viet Minh, het vroegere Indo-China, en de Franse regering, is de laatste weken een nieuwe wending ingetreden. Die onderhandelingen heb ben tot nu toe echter zóveel wendingen ogenschyniyk gunstige en slechte gekend, dat men, ondanks een duideiyk officieel optimisme .toch nog even aar zelt om een spoedige definitieve over eenkomst tussen Frankryk en haar vroegere kolonie te voorspellen. Ministers naar Nederland vertrokken Uitgeleide gedaan door een zeer groot aantal autoriteiten zijn he denochtend vroeg de Ministers Beel, Drees en Jonkman per Con stellation naar ons land vertrok ken. Op het vliegveld waren o.m. aanwezig dr. Van Mook, minister Neher, vice-admiraal Pinke, en de hoofden der Negaras en Daerahs, alsmede de voorzitter van het Ko- mité Indonesia Serikat, prof. Hoe- sein Djajadiningrat, en de heren Koets en Van Vredenburgh. PAKISTAN VERZOEKT OM UITSTEL BEHANDELING KWESTIE KASJMIR. Pakistan heeft de Veiligheidsraad officieel verzocht om uitstel van de be handeling van India's klacht over het beweerde aandeel van Pakistan aan de strijd in Kasjmir, die heden ter tafel zou komen. Pakistan wil zyn zaak voorbereiden en Zafroellah Chan, de minister van Buitenlandse Zaken, als vertegenwoor diger van het land naar Lake Success zenden. In korte trekken is de situatie thans aldus: Enige maanden terug hebben de Fransen, zonder ruchtbaarheid en ken- neiyk met de Nederlandse Uno-ervarln- gen in Indonesië voor ogen, een offen sief tegen de extremisten van Ho Chi Minh geopend, dat deze nu vrywel van de buitenwereld heeft geïsoleerd. On dertussen confereerde Frankryks hoge commissaris, Bollaert, met de vroegere keizer van Annam, Bao Daï, nadat alle pogingen om tot overeenkomst te gera ken met Ho Chi Minh, op even zovele fiasco's waren uitgelopen. Op een laat ste beroep van Bollaert tot alle „gees- teiyke families" van het land doch speciaal voor de extremisten bedoeld werd geen antwoord ontvangen. Toen vertrok Bao-Daï naar Zwitserland, waar zyn familie vertoefde, en vandaar naar Londen, waar hij thans nog verblijft. Uit verschillende aldaar afgelegde ver klaringen kan blyken, dat Bao-Daï voor zyn land thans een statuut voor ogen staat, dat men het beste kan ver- gelyken met dat van de Engelse domi nions. Voor de heropbouw van zyn zwaar verminkte land men schat dat er een halve eeuw mee heen zal gaan, alvorens de gevolgen van de „verschroeide aar- de"-taktiek enigszins zullen zyn her steld riep de ex-keizer de hulp in van Franse ingenieurs en Franse kapi talen. Onlangs had ik 'n merkwaardig vriendelyk logétje van één maand oud in huis:'n lief zwart kótje, luisterend naar de naam „Dropje". Na 'n paar uur was 't zó: Als Dropje niet door de kamers dartelde, maar de tuin door rende, leek 't ganse huis uitgestorven. Dropje's aanwezigheid was ln elk opzicht een gebeurtenis: Zy bungelde als een volleerde acrobate aan alle ingenieuse in strumenten van garenklos tot zweefapparaat toedie ik voor haar had uitgedacht. zy keek schalks rond naar èlles, wat voor vernieling in aanmerking kwam, mekkerde na de dolzinnigste avonturen van zolder tot kelder of omgekeerd, slurpend-gulzig en dankbaar de melk op en sliep tot besluit als een speels kornuitje op rozen. D.w.z. aan 't verre voeteneind van het fantastische praalbed, dat Fantasio zich uitgekozen heeft, om 'er in uit te rusten van zyn stukjes. Ik ging begrypen. waarom zo'n katje tot 'n ware vriendin kan uit groeien, waarnaar de tederste lief de uitstraalt en pinkte oprechte tranen weg, toen Dropje weer door de rechtmatige eigenares werd op geëist. Nu na ruim een half jaar zag ik Dropje eindeiyk eens terug. Na lange ontbering zy was een ontzagwekkende Drop geworden. Wèl met glanzend vel, maar overigens een vadsige, gezapige Tygerin gelijk. Doezelig staarde 't gevaarte 't raam uit. zonder meer een poging te wagen achter schaterende mus sen aan te jagen als in de tyd, toen zy nog een 1 maands-dropje was. „Dropje" riep ik, met nog iets van dat oude, tedere verlangen in m'y stem Maar 't reusachtige beest, waar mee ik eertyds innig uren had ge speeld en dat ik als een baby in m'n armen had gekoesterd, rea geerde niet eens Oude liefde roest toch wèl Nu kón ik maar niet begrypen, waarom mevrouw Edlth Wtnnan dozynen dikke, vette, bejaarde katten in haar huls te Wlckenham onderhoudt en bovendien ver klaard heeft, méér van deze ondie ren, dan van haar man te houden. Maar wèl begrijp ik die mónü Hy heeft, op grond van verwaar lozing en wreedheid een eis tot echtscheiding ingediend, omdat t kattengetal van z'n vrouw inmid dels 't alarmerende cijfer van 30 heeft bereikt. En dót by die lage Engelse rant soenen Miauw FANTASIO. Dat alles kan dus tot een zeker opti misme inspireren. .Niettemin biyven er enige punten be staan, waarover men grotere klaarheid zou wensen en welke nog verrassingen kunnen behelzen. B.v.: in hoeverre re presenteert Bao-Daï de brede lagen van zijn volk? En: wat zal de toekomstige Houding zyn van Ho Chi Minh en zyn partisanen? Officiële perebureaux melden over grootse manifestaties ten gunste van de ex-keizer uit alle delen van het land. En Ho Chi Minh heeft verklaard, dat hij zich achter Bao-Daï zal stellen, wan neer deze voorstellen zou doen of zelfs aanvaarden, die beantwoorden aan de gerechtvaardigde eisen van het volk. Het feit is in ieder geval onmiskenbaar, dat er sedert kort een gunstige wind waait tussen Frankryk en Viet-Minh. Talrijke boerderijen geïsoleerd Hoewel de peilschaal te Zutphen gistermorgen een stand van 7.92 plus NAP by een was van 22 centimeter aanwees, is de toestand niet kritiekcr geworden. Het water daar is sedert Zaterdag 62 centimeter gestegen. Van zelfsprekend is het water verder in de richting Zutphen, dat thans geheel op een eiland ligt, doorgedrongen. BINNENLAND. Uit de vele filmopnamen, die voor de Canadese legerleiding tijdens de bevrij ding van' ons land werden gemaakt. Is een documentaire samengesteld, die in Mei 1948 ln de Nederlandse theaters vertoond zal worden. De Nederlandse Bachverenlglng ver zorgt dit Jaar uitvoeringen van de Mat- theuspassion op Goede Vrijdag 26 Maart en Zaterdagmiddag 27 Maart, beide malen ln de Grote Kerk te Naarden. By de Tweede Kamer ls Ingediend een wetsontwerp tot „Goedkeuring van de op 25 September 1946 te Londen gesloten internationale overeenkomst inzake weer- observatlestatlons op de Noordelijke At lantische Oceaan. De directie der Wieringermeer (N.- Oostpolderwerken) heeft de eerste 140 pachters aangewezen voor een bedrijf in de Noord-Oostpolder. De pachters zullen omstreeks Maart-April hun nieuwe be drijf in gebruik nemen. Met Ingang van 10 Januari zullen Ingevolge regeringsvoorschrift buiten landse schepen, die ln Nederlandse ha vens bunkeren, de kolen moeten betalen met Amerikaanse dollars. Dit hangt samen met onze krappe devlezenpositie, aangezien de door ons land in Amerika gekochte kolen eveneens met dollars moe ten worden betaald. Op 1 Januari 16 te Pematang Slantar I overleden de heer J. W. Th. Heringa, oud- 1 resident van Tapanoell. Donderdag a.s. treedt een regeling ln werking ten gevolge waarvan de leve ringen van bouwmaterialen uit het ma gazijn van de handelaar worden beperkt tot die. welke noodzakelijkerwijs uit het magazijn moeten plaats hebben. BUITENLAND. De voorzitter van de New-Yorkse bond van restaurateurs heeft medege deeld, dat de bond zijn leden zal adviseren zich met ingang van heden niet meer te houden aan de vleesloze dagen op Dinsdag en de eiloze Donderdagen, die j door president Truman werden Ingesteld. Wel zouden de restaurants trachten tar we te besparen door brood zonder tarwe te serveren. De Duitse politieke leiders hebben zich tegenover lord Pakenham. de Britse minister, verantwoordelijk voor Duits land en Oostenrijk, tegen de vorming van een West-Duitse staat uitgesproken. De Slowaakse Chrlstelijk-democra- tlsche party heeft een campagne Ingezet tegen de „communistische overheersing ln het vakverbond." Ook de Roemeense zaakgelastigde te Lissabon heeft zyn ontslag genomen, om dat hy meende, dat de laatste gebeurte nissen in Roemenië niet de wil van het volk vertegenwoordigen. In de Britse zone is men van 1 Jan. af opgehouden Duitse ambtenaren van wege de zuivering te ontslaan. Ten gevolge van de overstromingen in Oost-Frankrijk zijn vyf personen over leden en is een schade van ruim een milliard francs geleden. Ongeveer 10.000 Duitse ex-krljgsge- vangenen zullen ln Engeland blijven en als vrijwilligers helpen de oogst van dit Jaar binnen te brengen. Het ministerie van landbouw hoopt verder nog 30.000 Polen en andere Europese vrywllllgers ln de landbouw ln te schakelen en wil ln de komende maanden ongeveer 20.000 Britse arbeiders voor de landbouw recruteren. (United Press). Volgens voorlopige cijfers hebben de Britse mynarbelders ln 1947 300.000 ton kolen minder gedolven dan de regering als doel gesteld had. Officieel wordt gemeld, dat Trygve Lie, secretaris-generaal der V. N., verge zeld van de Nederlander A. Pelt, die be last ls met de organisatie van de Inter nationale üonferenties der V. N., op 10 Januari te Genève zal aankomen om de kwestie van de byeenroeping van de vol gende algemene vergadering der V. N. te bestuderen. Hy zal o.a. Den Haag, Bern, Londen, Praag, Parijs en Brussel bezoe ken. In geheel Engeland hebben zich gis teren straathandelaars, rondreizende mu sici, schoenpoetsers en bloemenmeisjes by de arbeldsbureaux gemeld op grond van de regeringsorder tot registratie voor te werkstelling ln de industrie. De order betreft mannen onder 50 en vrouwen on der 40 Jaar. Genoemde personen hebben een week tlld om zich te melden. De volgende weken moeten zich andere per sonen melden. Een 21-Jarig boerenmeisje is tot president (ongeveer overeenkomend met ons „burgemeester") van een groot land bouwdistrict ln Oost-Bervlë gekozen. Slechts in de buitenwyken zyn de straten overstroomd en de kelders on dergelopen. Dank zij de getroffen maatregelen heeft het water geen grote schade kun nen aanrichten. Steenderen is moeilijk te bereiken. De harde wind stuwde het water over de Eurnedyk, het gevaar voor de dijk zelf is practisch bezworen. Het geruis van de door de sterke Z.-W. wind opgezweepte golven is tot ver in de omtrek te horen. Wichmond, Baak en Bronkhorst zyn eveneens moeiiyk te bereiken. Vele we gen zyn voor het normale verkeer ge sloten. Tairyke boerderyen zyn geïso leerd en in vele gevallen wordt het ver keer per roeiboot onderhouden. Volgens ruwe schatting staat ongeveer 2500 HA land onder water. Hierbij zyn begrepen de grote oppervlakte by Doesburg en Dieren. Gistermorgen hebben ingenieurs van de studiedienst der directie Bovenrivle- ren te Arnhem per hefschroefvliegtuig een vlucht gemaakt boven het over stroomde gebied in de Gelderse Achter hoek; deze vlucht was bedoeld, om de mogelijkheden van de héllcoptère aan te tonen. DEPRESSIE IN AANTOCHT. De Bilt verwacht tot morgenavond: Aanvankeiyk stormachtige wind tus sen Zuid en Oost, later draaiend naar richtingen tussen West en Noord. Meest zwaar bewolkt met vooral in de nacht nu en dan zware regen. Tydeiyk iets zachter. 7 JANUARI. Zon op: 8.47 uur; onder: 16.45 uur. Maan op: 5.26 uur; onder: 13.39 uur (11 Jan. N. Mj Hoogwater te Katwyk te 0.46 en 13.11 u.

Leidsch Dagblad | 1948 | | pagina 1