ONS KORT VERHAAL De jeugd zoekt internationaal contact Zes jubilea In Amerika geschiedt 95% va Laatste Berichten n de aanvragen door meisjes Het nieuwe jaar zet goed in! Met niet minder dan zes jubilea heeft het nieuwe jaar vandaag zijn intrede gedaan. Allereerst was het de chef van de afdeling Bevolking, Burg. Stand en Mi litaire zaken, de heer j. v\ j. Die die de dag mocht herdenken, dat hij voor 25 jaar zyn intrede deed by de gemeentedienst. Ter gelegenheid van dit jubileum vond hedenmiddag in de trouwzaal van 't stadhuis de plaats waar de zilveren jubilaris reeds zovele jonge mensen in de echt heeft verbon den een hartelijke en druk bezochte huldiging plaats, waarop wy morgen nog hopen terug te komen. Ook de Sted. Fabrieken van Gas en Electriciteit- hadden vandaag twee ju bilarissen in haar midden. Het waven de heren W. Hartevelt en J. v. d. Weij- dsn, die hun zilveren jubileum bij de afd. Bouwkunde herdachten. Nadat zij vooraf in de directiekamer waren ontvangen, waarbij de directeur, ir. Y. Ykema, hun de gebruikelijke en veloppe met inhoud overhandigde, vond in de cantme temidden van het afae- lingspersoneel en enkele hoofden van dienst een huldiging plaats. Als eerste spreker voerde hier de directeur het 40-jarig ambtsjubileum ds. J. Ph. Makkink DIENT REEDS RUIM 25 JAAR DE EVANG. LUTH. GEM. VAN LEIDEN. Ds J. Ph. Makkink Het zal 19 Januari a.s. 40 jaar ge leden zijn, dat ds J. Ph. Makkink, die reeds ruim 25 jaar de Evang. Luth. Gemeente te dezer stede als predikant dient, zijn ftitrede deed in dc Evang. Luth. Gemeente van Zie- rikzee. Ds Makkink werd 13 Juni 1884 te Kampen geboren, waar zijn vader leraar in het Nederlands was aan het Sted. Gymnasium en de H B.S. Later, te Rotterdam woonachtig, bezocht hij de lagere school en het Erasmiaans gymnasium, waarna hij in zijn tegen woordige standplaats het propaedeu- tisch examen theologie aflegde bij prof. Ocrt Vervolgens studeerde hij te Am sterdam aan de Gem. Universiteit en aan het Evang Luth. Seminarium bij de hoogleraren Völter en Brandt. In October 1907 werd het proponentsexa men men goed gevolg afgelegd en op 19 Januari 1908 deed hij zijn intrede te Zierikzee, waar hij door ds Lohr werd bevestigd. Niet lang bleef hij werkzaam in deze voor hem zo geliefde kring. De Lu:heranen uit Kampen hadden hem geroepen. Ds Makkink gaf daaraan ge hoor en werd in Juli 1909 te Kampen in het ambt bevestigd. Drie jaar heeft hij cleze gemeente mogen dienen Na bevestigd te zijn door zijn broer, ds H Makkink, deed hy op 20 Oct. 1912 zijn intrede in de Leidse gemeente Tij dens zijn „Leidse tüd" bedankte ds Makkink voer beroepen naar Bodegra ven, Winschoten en Alkmaar. Consu lentschappen vervulde hij te Harlingen, Weerden, Den Haag en Dordrecht. In de loop der jaren heeft ds *Makkink vele bestuursfuncties van bonden en verenigingen bekleed. Zo was hij o.a. te Zierikzee, Kampen en Leiden be stuurslid van de daar zetelende afde lingen van de Ned. Protestantenbond. In Kampen was hij ook curator van het Sted. Gymnasium en gaf hij les aan de hoofdcursus en aan het instruc tiebataljon voor officieren. Hier ter ste de waren zijn functies vele. O.a. secre taris-penningmeester van de Ned. Gus- taaf Adolfvereniging, en sedert 1912 penningmeester der Ver. „Tot steun van gevallen en verwaarloosde kinde ren", bestuurslid van de „Maatschappij Welstand v.n.l. onder landslieden", kring Leiden, bestuurslid der Vrijz. Chr, Federatie en voorzitter van de Vrijzinnig Luth. kring. Vele jaren was as Makkink ook gecommitteerde bij de eindexamens van de H.B.S. Verder had hij ook menigmaal ae leiding van <ie cursussen van de Ver. van Wood- brockers in Holland te Barchem en Bentveld, terwijl hij ook meerdere ma len spreekbeurten voor de V.PJl.O. ver vulde. De as. jubilaris, die ook buiten de kring van hen, die zijn vrijzinnige pre diking ten zeerste waarderen, vele vrien den heeft, staat ook zeer sympathiek tegenover de jeugdbeweging, welke hij als een onmisbaar onderdeel van een gezond gemeenteleven ziet. In Januari 1933 heeft ds Makkink onder grote belangstelling zijn zilveren ambtsjubileum herdacht, bij welke ge legenheid hij in het kerkgebouw der Evang. Luth. gemeente aan de Hoog landse Kerkgracht een gedachtenisrede hield, waarbij hij uitging van 't tekst woord 2 Cor. 4 7 „Maar wij hebben deze schat in aarden vaten, opdat de uitnemendheid der kracht Godes zij en niet uit ons". Ter gelegenheid van zijn 40-jarig ambtsjubileum hoopt de a s. Jubilaris op Zondag 18 Januari, eveneens een gedachtenisrede uit te spreken, welke tot titel zal dragen „Na veertig Jaren". Ongetwijfeld zal het hem, die zoveel voor anderen heeft betekend, in de ko mende dagen niet aan belangstelling ontbreken en zal vooral uit de kring der Evang. Luth. gemeente te dezer stede blijken met hoeveel waardering men is vervuld voor de pastorale ar beid van deze „knecht in de wijngaard des Heren". woord, die wees op de trouwe plichts vervulling van beide jubilarissen. Hier na heeft de voorzitter van de Jubileum commissie uit de Personeelsvereniging, de heer J. J. C. Snel, in een geestige toespraak nog stil gestaan oU deze ju bilea en de jubilarissen namens de ju bileumcommissie een cadeau aangebo den. In gelijke geest heeft ook dr. ir. P. Fehmers. adj directeur, nog het woord gevoerd. Mede namens zijn col lega heeft de heer Hartevelt een woord van dank gesproken. Op de afd. Plantsoenen van de dienst van Gemeentewerken waren het de he ren J. H. v. d Broek en P. Belt, die tresp. hun 49- en 2-5-jarig jubileum vierden Hedenochtend zijn zy in de kring van hun naaste medewerkers en in tegenwoordigheid van de wethouder van Fabricage, ds heer A. J. Jonge- leen en de directeur van Gemeentewer ken, ir D Boogerd, in het gebouw aan de Stads-hulpwerf (Oude Herengracht) gehuldigd. Ir. Boogerd, die als eerste spreker het woord voerde, liet zich In zeer waarde rende woorden uit over de werkzaam heden van de heren v. d. Broek en Belt. Uw vak, aldus spr.. is een mooi vak, omdat- het U dagelijks in aanraking brengt met levend materiaal en de na tuur Namens het gemeentebestuur bocd spr. aan beide jubilarissen een jubileum gratificatie aan. Wethouder Jongeleen. die eveneens veel waarde ring had voor de arbeid van de heren v. d. Broek en Belt, bood aan de heer v. d. Breek, die thans 40 jaar In dienst van de gemeente is, een oorkonde aan. Vervolgens voerden het woord de heren A. Galjaard. chef van de afd Plant soenen, en M. H. Nooteboom als voor zitter van de Jubileumcommissie, die eveneens aan elk der jubilarissen een enveloppe met inhoud overhandigde, hetgeen hij voor de heer Belt vergezeld deed gaan met een diploma vr ?ze commissie. Tenslotte heeft ook or- zitter van de afd. Leiden van o. Con Mij. voor Tuinbouw en Plantkunde de heer Joh Jonker, nog het woord ge veerd, waarbij hij tevens aan de lieren v. d. Breek en Belt he. getuigschrift van de Mij. overhandigde, terwijl eerst genoemde in het vooruitzicht werd g'- stel a van de zilveren medaille der Mij. Met een kort woord hebben beide ju bilarissen voor een en ander dank ge zegd. Tenslotte herdacht de heer M G. Pielanen vandaag de dag. dat hij voor 25 jaar zijn intrede deed bij het boek bindersbedrijf en cartonnage-inrichting van de firma A. Pielanen en Drommel aan het Rapenburg. Met zijn echtgenote werd de jubilaris ontvangen, waarna wegens ziekte van de heer A. Pielanen diens zoon de heer J. Pielanen in enkele woorden de waar dering van zijn vader tot uitdrukking bracht voor het waardevolle werk van de jubilaris. Een persoonlijke gave van de afwezige firmant vergezelde deze woorden. De heer P. Drommel sprak in gelijke geest en wenste de jubilaris nog vele jaren .even gewaardeerde arbeid in het bedrijf toe. Hij overhandigde een enveloppe met inhoud namens de fir manten Voorts sprak nog de accoun tent de heer W. Overduin en namens het personeel de heer D. Blansjaar, die de waardering jegens het werk van de jubilaris op zijn vertrouwens-positie tussen personeel en directie tot uitdruk king bracht met een fraaie lamp. Mevr. Pielanen ontving bloemen. Ver schillende zakenrelaties kwamen nog gelukwensen aanbieden. Ook de moeder van de jubilaris bood hem een geschenk aan. De jubilaris sprak zijn dank voor deze huldeblijken uit. Een gezellig sa menzijn besloot dit jubileum. UIT DE OMSTREKEN HILLEGOM. Driekwart eeuw tot Nut van 't Algemeen. Het departement Hillegom van de Maat schappij tot Nut van t Algemeen heeft zijn 75fjarig Jubileum gevierd onder vele en velerlei biyken van belangstelling. Het reclplërende bestuur ontving de geluk wensen van het Gemeentebestuur, van de afd. Hillegom van de Ncd. Protestan tenbond, die bij bet ,Nut" gastvrijheid geniet, en van vele particulieren en ver enigingen. Namens de Protestantenbond werd een bedrag overhandigd ter tegemoetkoming ln de kosten van modernisering der ver lichting, terwijl ook voor de blibllotheek een geldbedrag binnenkwam. '8 Avonds was de gezellig versierde Nuts- zaal stampvol, en de voorzitter, de heer P. Bijl van Duyvenbode, trok dan ook van zelfsprekend de vergelijking tussen dit vele bezoek en het komen ter ledenverga dering. waaraan nog wel een en ander bleek te haperen De heer Beumer namens het Hoofdbestuur der Maatschappij drong er op aan. het Nut niet allereerst te zien als een gezelligheidsvereniging, maar de Nutslnstelllngen te steunen. Hartelijke woorden werden gesproken namens de afd. Lisse, die ln vele gevallen steun van Hil legom mocht ontvangen. Speciaal werd de heer C. Velthuys Sr. In ae bloemetjes gezet, die 25 Jaar lang het penningmees tersambt bekleedde. Fr lts Bouwmeester en Dogl Rugano ver zorgden voorts een beschaafd en aantrek- kclllk programma van voordrachten en sketches, waarna men tot lang na mid dernacht nog gezellig bleef dansen. Hillegom „annexeert" Amsterdam Ook lil Hillegom is de actie tot „aan koop" van het Damplantsoen gestart. Een commissie ls benoemd, en certificaten kunnen worden verkregen ten Gemeente huize afd. Financiën, bij de Twentse Bank en de Coöp. Ralffeisenbank. KATWIJK. Raadsvergadering De raad kwam in openbar? vergadering bijeen. Bij in gekomen stukken deelde de voorzitter mede dat Inspecteur Buyens ls benoemd tot Inspecteur van politie te Rotter dam. Volgden enige benoemingen: tot commissaris der Gemeentespaarbank de heren J Slingerland, H. P. Bloot en D. W. Gesink, allen aftredend Tot leden der Commissie van Toezicht op het L O. de heren H. van Hulzen in de vaca ture wijlen Rijnsent en de heer G. Ver maas aftr. Tot leden der Commissie van toezicht op de Gemeentelijke Kleu- terscholen Mevr. Woldringh van der HoopAndrae de la Porte en Mevr. Van Riessen van Tol beiden aftredend In de vergadering van 8 Mei was be sloten het salaris der Wethouders te verhogen van f. 1116.op f. 1750.—. Ged. St. hebben thans de iaarwedde- bacis gesteld op f. 1480.De voorzitter stelt voor Ged. Staten te berichten, dat de raad op hetzelfde standpunt staat als 8 Mei 1.1. dus f.1750.—. Tevens stelt de voorzitter voor de wedde van de Weth belast, met de uitvoering van de Wonino-wetriiimte een rc^ensa^e bier voor te verlenen van f.250.—. De wet houder v. Leeuwen heeft echter mede gedeeld deze verhoging niet te wensen Meerdere leden voeren hierover het woord en allen in de gees* van het voorstel van de voorzitter. De weth. v. T°euwen stelt echter voor de bespre kingen hierover te beëindigen: hU neemt ae verhoging *niet. Voorstel tot het bouwrijpmaken van industrieterrein gelegen tussen P. H. AFSCHEID J. J. ABSPOEL. Als bewaarder der Stadstimmerwerf. Op eenvoudige wijze heeft op Oude jaarsdag de heer J. J Abspoel, bewaar der der Stadstimmerwerf alhier, aan wie wegens het bereiken van de pensioenge rechtigde leeftijd eervol ontslag uit de gemeentedienst is verleend, ten Stad- huize afscheid genomen van ambtena ren en werklieden van Gemeentewerken. Allereerst werd door de directeur, ir. D Boogerd, het woord gevoerd. Deze herinnerde aan het 40-jarig ambtsjubi leum van de scheidende ambtenaar op 16 Juli j.l., bij welke gelegenheid zijn verdiensten in het licht waren gesteld. Met enige treffende woorden wenste bij de heer Abspoel nog een lange en aan gename levensavond toe. Spr. overhan digde daarbij, als herinnering aan dit afscheid, namens ambtenaren en werk lieden van de dienst een paar boekwer ken Vervolgens richtte de directeur woor den tot de nieuwe bewaarder de heer J. Wondergem en de nieuwe hulübewaar- der. de heer J. P. Hemerik Spr. ver wachtte dat de nieuwe functionarissen aan de plichtsbetrachting van hun voor ganger een voorbeeld zouden nemen en verklaarde hen hierbij als geïnstalleerd. Vervolgens werd het woord gevoerd door de wethouder van Fabricage, de heer A. J. Jongeleen, die zich bij de woorden van de "directeur aansloot en de heer Abspoel namens het gemeente bestuur een welverdiende rust toewenste. Ten slotte werd de scheldende func tionaris noe toegesproken door de heer TERUGKEER Eindeloos is de witte Russische vlak te. Wie daar gaat zwerven, kan er van alles kwijt raken: goed, geld, familie, geloof en tenslotte de weg, zoals Napo leon en Hitler, die er hun legioenen, hun macht en hun toekomst verloren. Met weinig meer dan waarmee hij tien Jaar geleden zijn vrouw en zijn kleine hoeve had verlaten, keerde Iwan Iwanowitsch terug naar de laatste schuilplaats, die het leven hem kon bieden. Eindeloos is de Russische vlak te onder de met sterren bezaaide kou de winterhemel, maar wijd als de step pe en diep ais de hemel is de Russische ziel en onuitputtelijk de liefde ener snood verlaten vrouw, die beloofd heeft te zullen wachten, eindeloos. Zo dacht Iwan Iwanowitsch, die weliswaar Dos- tojewski niet gelezen had, maar die immers zelf een Russische ziel bezit. De sneeuw kraakt, de hofhond gromt, een schot valt. Bevend steekt Marusch- ka een lantaarn aan, die voor een van de vensters staat. Iwan komt binnen. Zijn ogen verkennen het vertrek. Ge rustgesteld smijt hy zyn rugzak neer en loopt naar de kachel, warmt zijn handen. „Ik ben weer terug, Maruschka. Jij hebt me teruggeroepen, ook al wist je niet waar ik was. Ook al stak je de lantaarn vanavond wel wat laat aan: dat schijnsel was het, dat me na al die jaren de weg wees naar jou toe, ae enige...." „De onige, Iwan? Hoeveel waren er niet, al voor Je wegging, en hoeveel zullen het er niet geweest zijn daarna. Je schreef nooit, maar ook zonder post komen er hier soms berichten „Maruschka, ik zweer je,f de enige". Iwan stiet het venster open en wees op de verlaten vlakte: „Zo weinigen als je daar ziet, staan er tussen mij en jou, Maruschka!" Uit de verte klonk het blaffen van een hond. „Maar misschien heb ik niet op Jou gewacht Iwan. Tien jaar is een lange tijd. En de hoeve had een man nodig." Iwan maakte een grootmoedig ge baar. „Een mannenhart kan vergeven, Kanaal tot het verlengde van de Jan Evertsenstraat; dit bestaat uit egalise ren. bestraten, het maken van trottoirs, riolering dat zal aansluiten op een stamriool dat als hoofdriool past ln het systeem van afvoer van rioolvuil vla een zuiveringsinstallatie welke gedacht ls tussen de Vreugdeweg en de Provin ciale weg (waardoor weer een grote op pervlakte van het beste tuinland aan zyn bestemming zal worden onttrok ken!). Kosten f. 188.628.82. Vermoedelij ke bijdrage van het Rijk f. 85.825.17. B. en W. vragen machtiging van de raad voor 't resterende bedrag ad f. 102.802.65 ZJb.st. wordt hiertoe besloten. Op de tentoonstelling welke het comité van actie voor de stichting van een zeehaven in 1946 heeft georganiseerd was geëxposeerd een model van 'n vis sersschuit een z.g. „Witneus" van de rederij Meerburg, vervaardigd door R. v. d. Plas en eieendom van de Lakenhal te Leiden. B. en W. hebben zich tot de Dir. v. d. Lakenhal gewend met ver zoek dit model te kopen. Bericht is ont vangen dat B. en W. van Leiden de Directeur machtigen hpt model over te dragen voor f,200.Aldus besloten. De gemeente-werkman O. Bakkenes krilgt een toeslag op het hem toege kende pensioen. Dan enkele hamerpun- ten. van weinig belang. Vervolgens een teer langdurige discussie over het vast- rf-piipp ypr» pe" rv^'ivo v-ordpTilne bedoeld in art. 10 der Dranwet. Het voorstel ven B en W werd. met. een amendement van mr. v d. Plas aange nomen met ll-j-4 stemmen. De heer Vooys vroeg de aandacht voor het feit dat in meerdere bladen uit tuinbouwverslagen te lezen is dat de raad niet het verteouwen heeft van de tuinders voor wat hun belangen betreft. Spr. meende dat zulks niet juist is het geen uit de notulen van de raad kan bliiken, Spr stelt er prijs op zulks in korthaar (p zeggen Bnrgerl, Stand Geboren: Jacobus J., z. van KI. van Houten en J. J. v. d. Kamp; Cornells, z. van H van Dufjn en M. van der Plas: Dirkje, d. van L. fan Duljn en L. van Dijk; Helena J.. d van M van der Zwan en C. Guijt; Jacob C., z. van J. Schaap en C. Zwanenburg: Maartje, d. v. C. Botermans en M. van der Melj: Jan C. C.. z. van C. J Vink en G. W. Schrama; Johanna, d. van A. van Beelen en S. E. Borgs; Claslna G.. d. van J. van Beelen en T. C J. Snoek; Jacoba, d. van G. van Delft en J. Brussee; Jacob, z. van G. van Delft en J Brussee: Willem, z. van W. Nygh en A. van der Bent. Ondertrouwd: M F. Verdoes en D. Ouwe hand; J Zwanenburg en A. Klaassen; W. van Egmond en J. van Duljn; H. Spieren burg en J van Rhljn; J. Boesaard en E. Klinkenberg; T. Heemskerk en G. van Dufjvenbode; L. van der Keljl en L. Imt- taorn. Getrouwd: G Slot en W. Baalbergen; D van Duljn en M. van der Walle; J. van der Plas en A Vooys; L. van Beelen en A. Kulit; J. van Leeuwen en A. van Rooljen: W. Koelewyn en G Haasnoot; J. Sneijders en J Guilt. W. Guljt en A. W. Keus. Overleden M. M Boskamp 83 Jaar. LISSE Medische Zondagsdienst Deze wordt a,s. Zondag waargenomen door dr A. J. Duymar van Twist. Burgerlijke Stand Geboren: Lau rens Marinus, z.v. Th. Boeljon en G. Bras; Leo Gerrit, z.v. L. de Vogel en D. v. Harskamp; Jacoba Maria Marti- M. H. Noteboom, voorzitter van de ju bileumcommissie, die aan mevr. Abspoel een plant aanbood. De heer Abspoel dankte voor de hem toegesproken wensen en Voor de aange name samenwerking, welke hij in de nu afgesloten periode, met de ambtenaren en werklieden van Gemeentewerken heeft gehad. Hij beval zich ook voor het vervolg in hun welwillende herinnering aan. HET NATIONALE GEDENKTEKEN. Stichting „Dodenherdenking" organiseert plaatselijke actie. Op verzoek van de Nationale Com missie voor Oorlogsgedenktekens en in overleg met de Leidse burgemeester, heeft het bestuur van de Stichting „Dodenherdenking-5 Mei 1945" alhier zich bereid verklaard hier ter stede de organisatie ter hand te nemen van de verkoop van certificaten voor het Mid- den-Damterrein te Amsterdam, waar, gelijk bekend, t.z.t. het nationale mo nument zal worden opgericht ter ver vanging van het onlangs door H.M, de Koningin onthulde tijdelijke gedenk teken. Jhr. mr. F. H. van Kinschot zal as. Maandag in een der zalen van het Stadhuis dit werk inleiden, waarna de verkoop een, aanvang zal nemen De Unie van Vrouwelijke Vry'wllli- gers en dames van de Ver. van Ex-poli tieke Gevangenen", beide alhier, heb ben zich bereid verklaard aan deze actie mede te werken. "Maruschka. De .hoeve heeft zijn boer terug." Dichter by nu blafte een nond. „Maar misschien wil ik niet, Iwan". „Willen?" Iwans ene hand speelde met een revolver. „Dat is voor je liefje". Zyn andere hand greep de honden zweep. „En die is voor jou." Maruschka duwde het tweede ven ster open, waarachter de andere helft van Rusland lag. In de tocht woei de lantaarn uit. Over een smal pad door de sneeuw kwam een lange rij boeren. Scherp blaften de honden. „Iwan, zoveel mannen als je daar ziet, staan er tussen jou en mij. De lantaarn was het sein, dat ik hulp no dig had. Dat jy hier bent weten ze niet. maar wat jij deed voor de Duit sers, dat weten zij wel." „Maruschka, je verraadt me!" „Iwan, hoevelen heb jij er verraden? Maar de deur is nog open." Met twee sprongen was Iwan bui ten. Mannen en honden zetten hem na over de Russische vlakte, die eindeloos is. BRUNIO. BEURSOVERZICHT AMSTERDAM, 2 Januari. Ook heden bestond een vaste stem ming. Voornameiyk. werd dè aandacht weer getrokken door de claims en aan delen Koninklijke. Het scheen, alsof de prijzen zich min of meer hadden ge- concolideerd, ten minste waren de schommelingen klein. Claims Konink lijke schommelden tussen f.842 en f.848 het slot was f. 845. Aandelen Konink lijke werden verhandeld van 285 tot 286claims en aandelen Dordtse wa ren nagenoeg onveranderd. De Scheep vaartpapieren waren algemeen enige punten hoger; vooral aandelen Holland Amerika lijn maakten een flinke sprong naar boven. Ook de industrieaandelen waren merendeels 'n paar punten hoger. Philips zeer vast en een vijftiental pun ten beter. Cultuurfondsen kalm, alge meen wat beter. Tabakken vrijwel on veranderd. De Amerikaanse markt was stil, de koersen waren beter. Nederlandse staatspapieren zo goed als onveranderd. na, d.v J. M. Grimbergen en J. Boot; Martina Maria Catharina, d.v. G. Ransdorp en C C. de Klerk; Christina Johanna, d.v. M. A. Dekker en M. Lui ken; Jacobus Martinus Johannes, z.v. J. H. v. Diest en A. A. v. d. Berg; Jo hannes, z.v. J. H. Clement en M N. Boogaard; Johannes Hendrikus Corne lls, z.v. C. Hoogkamer en J. M. Hoos kamer; Frederika Wilhelmina Fran- cisca, d.v, F. J. A. v. d. Eerden en C. M. Couzijn; Cornells Johannes Jaco bus, z.v. G. C. Grimbergen en A. J. Meyer; Anastasia Henrica, d.v. F. G. Baars en C. M. Mesman. Overleden: Johannes Martinus Ma ria Bergman, 10 J.; Johannes Alexan der Kruseman 87 J.; Gerardus Jozef Stroet 24 j.; Karei Adriaan Oppelaar 42 j., echtgenoot van M. C. Heuseveldt. SASSENHEIM Oranjevereniging De Oranjevereni ging hield haar jaarvergadering, die zeer slecht bezocht was. De jaarverslagen werden goedgekeurd. Er is een kassaldo van f. 1.629,87. Het ledental bedroeg 1650, waarvan er 380 de contributie over 1947 (waarvan de inning is stopgezet) niet betaald heb ben. Bedankt hebben 240 leden. Men betreurde het, dat hoewel in de omgeving de feesten niet doorgingen, hier althans voor de kinderen niets ge daan is. De voorz. zegt dat de tracta- tie der 1700 kinderen bij Maryke's ge boorte, f. 1.100 gekost heeft. Tot bestuursleden in de plaats van de heren Beye en Wesseling werden gekozen de heren N. Demmenie en Vrind, tot voorz. werd gekozen de heer Ph. Boot. Besloten wordt de feesten omstreeks half September te doen plaats hebben. Bij de rondvraag kwam het gedenk teken voor de gevallenen ter sprake. De voorz. deelde mede, dat het de be doeling van het bestuur was. hiervoor zorg te dragen. De burgemeester zegt dat althans in 1948 een voorlopig gedenkteken zal ver rijzen ln het park. Hierna volgde sluiting. Burgerlijke Stand Geboren: Quiri- nius Franóiscus Leonardus. z. van F. va>. Kesteren en J. P. Beijh; Joseph Clemens Maria, z.v. P. G. van Nobelen en A. Warmerdam. Ondertrouwd: J. C. Th. Noordenneer 24 J. en J. A. Ammerlaan 22 j. Zondagsdienst Doktoren Deze wordt waargenomen door dokter Kwint. VOORSCHOTEN. Bnrgerl. Stand Geboren: Paulus Jo zef, z. van J. A. S. M. Stelnebach en M. Bol; Elly, d. van H. Schoo en J C. Bonnet; Johanna Franclsca, d. van D. A. Deelen en M. A. Götze; Anneke Cornelia Margo, d van W. C. Dijkman en A. W. Heljkoop; Wilhelmina Elisabeth, d. van P. J. Ver hoog en D Boesveld; Adrlana Johanna Anna Maria, d, van H J. Zonneveld en E J. van Haasteren; Adrlanus Johannes Ma ria, z. van C. A van Leeuwen en W. C. Vóllebregt; Allda Gerarda Maria, d. van C. A. van Leeuwen en W. C. Vóllebregt; Antje Johanna, d. van B. G. Jansen en J. P. Menslnk. Overleden: Johannes Nlcolaas v Reeu- wyk 64 J., echtgenoot van A. van Dorp. Ondertrouwd: Willem Pleter Oudahoorn 27 J. en Grietje Vermeulen 22 J. (Speciale reportage). Vier en dertig organisaties uit 21 lan den zijn vertegenwoordigd geweest op een te Parijs gehouden conferentie van de „Fédération Internationale des orga nisations de correspondance et échange scolaires", kortweg „Fioces" genoemd. Men heeft er de gemeenschappelijke be langen besproken, de samenwerking met de Unesco geregeld en plannen beraamd voor uitbreiding van het werk in het eigen land en daarbuiten. Het voeren van schoolcorrespondentie geschiedt al tientallen Jaren een leidde in 1922 in ons land tot de oprichting van het „Ned. Bu reau voor bemiddeling van internatio nale jeugd-correspondentie", dat te Lel den gevestigd werd en met zeer veel animo door mevr. Nleuwenhuis werd be stuurd Toen er, ook in het buitenland, groeiende belangstelling voor het insti tuut der jeugdcorrespondentie bleek te bestaan, werd in 1929 te Parijs een in ternationale organisatie gevormd, en ten slotte is in 1946 besloten om niet alleen de brief- maar ook de persoonlijke uitwisseling in het werk van de federatie te betrekken. Naast de Vereniging voor Internationaal Jeugdverkeer te Leiden, die in 1931 tot stand is gekomen, werd toen ook de „Ned. Stichting voor School reizen" te Den Kaag. waarover prof. dr. Van Poelje de scepter zwaait, lid van de „Fioces". IDEËLE MOTIEVEN. Het taal motief heeft lange tijd bij de jeugdcorrespondentie en de vacantie- uitwisseling een belangrijke rol gespeeld en doet dat nog Daarnaast en daarbo ven uit ls echter het ideële motief ge groeid: het, bevorderen van vriendschap pelijke betrekkingen tussen de Neder landse en de buitenlandse Jeugd! Door onderling grotere bekendheid en vriend schap kan men komen tot meer waar dering en betere internationale ver standhouding. De vereniging voor Internat. Jeugd verkeer is geen reisbureau of handels onderneming in adressen, zo vertelde ons de directeur, de heer H. W. Pirang. Zii wil geen winst maken, maar wel de jeugd kennis van en begrip voor andere vol ken bijbrengen. InNhet hoofdbestuur zit ten leden van vele gezindten en uit alle lagen en kringen van ons volk. MEJ. M. MOOTE BIJ AFSCHEID KONINKLIJK ONDERSCHEIDEN Hedenmorgen nam mej. M. Moote na 35 jarige trouwe plichtsbetrachting als breister by de N.V. Leidse Breifabriek v.h. P. en J. Poot en Co. aan de Lam mermarkt alhier afscheid van deze werkkring. In de breierij kwam het personeel bij een, om allereerst een toespraak aan te horen van de directeur, de heer J. A. E. Aalders die de grote ijver van de scheidende breister prees, en beschreef hoe zU de groei van het bedryf tot de tegenwoordige omvang in vele stadia heeft bijgewoond. Een enveloppe met In houd vergezelde deze woorden van waar dering. Burgemeester jhr. mr F. H. v. Kin schot nam vervolgens het woord. Het was hem een byzonder genoegen te kun nen mededelen dat het H.M. de Koning in heeft behaagd mej. Moote te-onder scheiden met de eremedaille in brons, verbonden aan de Orde van Oranje Nas sau. Namens de collega's stelde de heer H. Gorree de ijver van mej. Moote ten voorbeeld aan de Jeugdiger krachten in het bedrijf Namens het personeel bood hij een lederen tas aan .terwijl voorts een fruitmand de gevoelens van de col lega's vertolkte. Ds. D. Kuilman wenste ten slotte mej. Moote een zeker verdiende rustige le vensavond toe. REPUBLIKEINSE AUTORITEITEN NAAR DJOKJA. Zondag zullen de te Batavia aanwe zige Republikeinse ministers, zomede de leden van de Republikeinse delegatie, en technische commissie naar Djokja vertrekken ter bijwoning van een ka- binetszitting. HEDEN GEEN CONSTELLATION NAAR NEDERLAND. De Constellation, die heden naar Nederland zou vertrekken, moest te Batavia biyven wegens een ontploffing, welke gisteren tijdens het proefdraaien in^ de verwarmingsinstallatie plaats Franse regering trekt financiële voorstellen in. De Franse regering heeft besloten haar financiële plannen in te trek ken. Zy zal deze door nieuwe ver vangen. Jules Moch, minister van binnen landse zaken, heeft na een kabinets- zitting, die even voor tien uur eindig de, de volgende verklaring uitgegeven: „De regering ls van mening, dat de tekst van de financiële plannen, zoals hij uit de besprekingen van de Natio nale Vergadering te voorschyn is ge komen, slechts geheel en al onbevredi gende resultaten zal opleveren. Onder deze omstandigheden heeft de regering besloten haar gezag te tonen en heeft het volgend besluit genomen: zij trekt haar tekst ln. Zy zal er een andere voor ln de plaats stellen, waarin op nieuw de maatregelen zyn vervat, waarvan de aanneming onontbeeriyk wordt geacht. De regering zal verzoeken deze nieu we tekst met spoed te behandelen. ZU heeft de premier gemachtigd de vertrouwenskwestie voor het parle ment te stellen, elke keer als nodig zal zUn." Schuman zeide, dat, volgens de oor- spronkelyke tekst van het regerings plan ongeveer 150 milliard fr. zouden zijn binnengekomen. De wijzigingen, die na eerste lezing door de Nationale Ver gadering en de raad van de republiek waren aangebracht, hadden dit ver drag met minstens 30 miliioen fr. ver minderd. De amendementen, die tot nu toe tijdens de tweede lezing door de Nationale Vergadering waren aangeno men, brachten de Inkomsten tot min der dan 100 milliard fr, terug. Vier Zaankanters, t.w. G. W., a van K. en P. G. uit Wormer en K. S. uit Krommenie namen 2400 banden bonnen uit de vernietigingsmachines van de papierfabriek Van Gelder en Zn. te Wormer. Zij brachten ze in Pur- merend aan de man, doch konden daar worden gepakt. Het ledental voor de oorlog onge veer 1500 bedraagt thans 8500. Het zou vermoedelijk beduidend hoger ge weest zyn, indien men in 1945 de rem men niet had aangezet om het gevaar van organisatorische moeilijkheden te voorkomen. De behoefte aan Internationaal con tact bij de Nederlandse Jeugd is na de oorlog zeef sterk toegenomen. Dat blijkt uit de stijging van het ledental en even eens uit het feit. ,dat, buiten die 8500 leden om, nog geregeld leerlingen van 120 scholen voor voorbereidend en mid delbaar onderwijs aan de schoolcorres pondentie deelnemen. In één jaar tijds heeft het Leidse Bu reau biina 17.000 adressen verstrekt uit een dertigtal landen. Met zorg wordt er daarbij naar gestreefd om het meisje of de jongen, die een correspondentie-adres vraagt of een individuele uitwisseling beoogt, zoveel mogelijk een partner te geven uit hetzelfde sociale milieu, van dezelfde leèftyd en met gelyksoortige interessen Dat hier veel werk aah vast zit. Is duidelijk en gemiddeld gaan er uit Lei den dan ook een 3 5000 brieven per maand uit om de gewenste connecties tot stand te brengen Merkwaardig ls wel, dat In Nederland 60% van de aanvragen door meisjes worden gedaan, terwijl dit percentage elders nog veel hoger ligt; 90% voor Eneeland en 95% voor Amerika! Inge wijden rifcnen. dat te moeten wijten aan de grote rol van de sport in het bui tenland. die de belangstelling van de jongens bijkans geheel absorbeert. IN NEDERLAND GEEN SUB SIDIE. Bevordering van het internationale jeugdverkeer ls In Nederland nog altijd een particuliere zaak, in tegenstelling met landen als Frankrijk, België, Tsje- cho-Slowakije, Zweden en Finland, waar de organisaties subsidie ontvangen en dikwijls ook verder op tal van wyzen worden gesteund. Op het thans te Parijs gehouden congres is besloten om ook Duitsland weer in de Federatie op te nemen. Oostenrijk zal stellig volgen, zo dra men de organisatie daar weer in goede banen heeft kunnen lelden. COLLECTIEVE AANVRAGEN VOOR WERKKLEDING. Het Centr. Distr. Kantoor deelt me de, dat van 5 Januari 1948 af door de distributiediensten wederom gelegen heid zal worden gegeven voor het col lectief aanvragen van werkkleding. Alle bedryven, waarin 5 of meer werkkleding dragende arbeiders (sters) werkzaam zijn, moeten voor al deze werknemers per formulier MD 33326, vergezeld van een formulier MD 333—27, een aanvraag indienen op een door de distributiedienst nog nader bekend te maken plaats en tijdstip. Filiaalbedrij ven dienen afzonderlijk aan te vragen. MOEILIJKHEDEN MET GRENS- DOCUMENTEN AAN BELGISCHE GRENS. Naar de ANWB mededeelt, verlangt de Belgische douane van heden af, dat de merken, maten en nummers van de autobanden op de grensdocumenten wor- 4pn vermeld. Tegen deze maatregel, die zonder enige waarschuwing van toepas sing is verklaard en dientengevolge aan enkele grenskantoren tot grote ver keersopstoppingen leidde, heeft de ANW B in Brussel geprotesteerd. De bond raadt leder, die per auto naar België gaat, aan, de benodigde ge gevens by de hand te hebben voor het geval men ook van hen melding daar van op de grensdocumenten verlangt. DE WATERSNOOD IN LUXEMBURG. In de gehele Moezelstreek van het groothertogdom stUgt het water nog steeds en het heeft thans reeds de eer ste verdieping der huizen bereikt. De telefooncentrale te Remich is bulten gebruik en het treinverkeer is stopge zet. De inwoners worden door de brand weer, die in sloepen van huis tot huis vaart, van voedsel voorzien. Naar ver luidt zou er gebrek aan brood beginnen te heersen. Het peil van de Moezel was Woensdagavond te Remich gestegen tot 8.75 meter, hetgeen 1.25 meter hoger is dan in 1919, toen de Moezel het hoogste peil sedert 1900 bereikte. Het verkeer met Zwitserland ondervindt grote moei lijkheden. Het telegraafverkeer met Zwitserland heeft plaats via Brussel en Parijs. Volgens de laatste berichten is het peil van de Moezel in de afgelopen nacht iets gedaald. De goochelseance van Nibcrco in de Schouwburg wordt niet morgenmid dag gegeven, maar a.s. Zondagmiddag. Ter voorziening in de behoefte aan pasmunt zullen in Indonesië tydelijke muntbiljetten van 10 en 15 cent in omloop worden gebracht. Burgelijke Stand van Leiden. GEBOREN: Hendrikus Johannes, z. van H. J. Kas- terop en W. P. Pynaker; Hcrmanus. z, van W. Nlevaart en J. E. R. Blok; Adrla nus Cornells, z. van A. Verboon en M. H. Dykman; Nanny Lous. d. v. J. P. Adrla nus Cornells, z. van J. Mark en M. S. BekooU; Nanny Lous. d. van J. P. Adrla- nl en E M. Christlaanse; Jeannette Wll- lemlna Margaretha, d. van A. R. van der Loos en J M. Schouten; Willem Jan Agricola, z. van W Pet en H. M. J. van Zijp; Frieda, d. van W. C, Nobel en L. Kooren; Willem Pleter. z. van W. van Oostveen en A. Happé; Wilhelmina Aafje, d. van J. J .W. Choufour en A. Ben- nlngshof. OVERLEDEN. C. G. Brand, wed. vaji D. J. Wagner, 55 J.; M. J Visser, d.. 14 dagen; A. E. Brandt, wed. van A van den Broek. 83 J.; J. Vooys, hulflvr. van I. Schaddé van Dooren. 59 j. GEHUWD: J. A. Drlessen, Jm en G. G. van der Llngen, Jd.; D. van der Voort, Jm. en M. J. Trommelen, Jd.; B. Hoek, wednr. en M. Bezuljon, Jd.; F. J. C. Klelnhans, jm. en E. J. J. M. Nlcolaï, Jd.; C. N. Schelllngerbout. Jm. en G. Versteeg ge- sch.: A. van Vliet. Jm. en A. Wlnterfeld. gesch,; T. van Nleuwenhuyzen Jm. en C J. M. van Alen. gesch. MARKTBERICHTEN LEIDEN 2 Jan. Veemarkt. 2 fokstie ren; i slachtdier; 33 kalf- en melk koeien 400800; 40 varekoelen 300450; 200 vette koeien; 40 pinken 180200; 71 nuchtere slachtkalveren; 294 vette schapen: 96 most var kens 4060; 414 big gen 2540; 10 paarden; 9 bokken en gelten. Handel alles matig. Kaasmarkt. Prijs per 100 kg Goudse kaas le srt 160170. 2e srt. 152159 4# partijen Leidse kaas le srt. 155158. 2 partyen. Handel traag.

Leidsch Dagblad | 1948 | | pagina 3