E-EN OUDEJAARS-PUZ Clllerley van HET OLYMPISCH VUUR ZAL LN 1948 DE WERELD WEER VERLICHTEN -' Pallas Athena wierp haar lans NIEUW7 EN OUD Hollandse hennen redden de Gallische haan 86ste Jaargang LEIDSCH DAGBLAD Woensdag 31 December 1947 l'weede Blad No 26274 Als over enkele uren Vadertje Tijd 1947 met pensioen stuurt en een optimistisch. 1948 zün intredè doet, begroet de sportjeugd dér wereld na een twaalfjarige onderbreking weer een Olympisch jaar. En in haar verbeelding ziet zjj in de hooggeheven vuist van een jonge kerel de „Olympische Fakkel", het symbolische vuur, dat straks in Londen veertien dagen zal branden en in het schünsel waarvan de bloem der naties: een ridderlijke strijd zal strijden om de hoogste eer in het leven van een sportman: een Olympisch kampioenschap. De sage, hieraan verbonden, deed de godin Pallas Athëna van de Olympus op aarde .neerdalen. Zij bouwde toen óe fraaie naar haar genoemde stad Athene, die zij^ tot haar residentie koos. Om het bezit moest zij echter eerst een strijd leveren met Poseidon, de god der zee, die ook een oogje op de landstreek had laten vallen. In het hierdoor ontstane conflict werd de arbitrage der andere Olympische goden ingeroepen een soort „Commissie van Goede Diensten" dus) Van Hellas tot Wembley Medio Juli zal in het stadje Olympia, gelegen aan de voet van de onherberg zame Olympus, op wiens toppen eens de Helleense oppergod Zeus en zijn Olym pische broeders en zusters troonden, de mystieke vlam worden ontstoken. Dui zenden athleten zullen de fakkel dwars door Europa ieder een afstand van een kilometer afleggend naar het Franse Calais brengen, waar een spe ciale kruiser gereed ligt voor het ver dere transport naar Engeland. Als'de laatste estafette-loper hetLon- dense Wembley-stadion zal binnenko men, begroet door het eerbiedig neer zijgen der nationale vlaggen van alle deelnemende landen, zullen de gedach ten daar in die massale arena één mo ment wijlen bij het oude Griekse volk, j de voorloper van onze moderne Wester- j se beschaving en 25 eeuwen geleden grondlegger van de Olympische Spelen, gebaseerd op ridderlijkheid -en sportivi teit, dezelfde gedachte dus, die wijlen Baron de Coubertin in 1896 bezielde, toen hij het initiatief nam, de Spelen na I twee en een half duizend jaar te doen herleven. HOE DE SPELEN ONTSTONDEN In het oude Hellas waren de Spelen I 25 eeuwen geleden een gebeurtenis van belang.. Onder elke weersgesteldheid vonden zij doorgang, zelfs als vijande lijke legers de zelfstandigheid dér Grie ken bedreigden. Eens per vier jaar stroomden uit alle I oorden ontelbare menigten bijeen en in I dat groots opgezette, luisterrijke festijn manifesteerde zich de verbondenheid der Inwoners op even plechtige 4ls sponta ne wijze. v Over het ontstaan dezer sportgebeur tenissen zijn verschillende lezingen in omloop. De bekendste der periodieke spelen uit de oudheid waren de Olym pische, die ter ere van Zeus in Olympia I gehouden werden en waaraan alleen Grieken mochten deelnemen. Minder bekend zijn de „Panathenaeën" - het feest der gezamenlijke Atheners spelen, die ook in' vele opzichten aan I onze moderne doen denken.. en Zeus besliste, dat hem of haar de overwinning ten deel zou vallen, die de bewoners der landstreek het nuttigste geschenk zou kunnen aanbieden. Posei don stootte toenmet zijn gouden drie tand. die hij bestendig in de hand droeg, ln de grond en tér plaatse verrees een krijgshaftig paard, dat echter in verband met de rotsachtige bodem, zo luidt het verhaal, weinig diensten bewijzen kon. Hierna was Athena aan de beurt, die j nen! Athena voortgebrachte boom zien, die als gevolg van zijn even snelle als gestadige vermenigvuldiging zoveel zegen over het land verspreidde. He twas dan ook geen- wonder. dat ter ere van deze godin tel- kenjare grote festiviteiten georganiseerd werden, maar het allergrootste en meest vermaarde vond eenmaal per vier jaar in Augustus plaats, zoals wij reeds ver telden de „Panathenaeën". Het sportleven'der oude Grieken ver toonde op vele punten een grote gelij kenis met onze hedendaagse sportieve, zeden en gebruiken. Hardlopen (korte en lange afstand), verspringen en werpnummers. hoewel de werptuigen natuurlijk niet van hetzelfde model waren, behoren ook op onze Olympische Spelen tot de hoofdnum mers. Het hardlopen vergde echter heel wat meer van de athleten dan momen teel; de Hellenen liepen n.l op zandba- haar lans als een spÊer 'uitwierpop de plaats waar het wapen in de grond bleef trlLlen .ontsproot een vruchtbare olijfboom. De beslissing viel de oppergod toen niet moeilijk; bij het zien van 't uitlo pende gewas, dat door de goden als bij zonder heilzaam beschouwd werd, ont ving Athena eenstemmig de prijs. Nog vele eeuwen later liet men op de burgtinnen der stad niet zonder een ge voel van trots de eerste, door Pallas De overwinnaars werden onderschei den, bekroond met een krans van ge vlochten olijftakken en werden in hun woonplaats geestdriftig bejubeld. Prach tige beeldhouwwerken werden te hunner ere opgericht en hun prestaties verleen den beroemde Griekse meesters uit de oudheid meermalen de Inspiratie tot het schéppen van onsterfelijke oeuvres. Moge 1948 als Olympisch jaar de jeugd der volkeren nader tot elkaar brengen! .aJUEIII. Nu wij leven in een tijd van revolu tionaire veranderingen, die de jaarwis selingen eigenlijk te zëldzame momen- Overigens spraken wij zoëven over vliegtuigea sneller dan het geluld. Een' berichtje in hei Amerikaanse tijdschrift „Aviation "Week" meldde deze week, dat met het turbinemotor-vliegtuig ..Bell XS-1" de eerste ge- f slaagde vlucht met be- I manning plaats heeft ge- Vvl QJ.I vonden, waarbij de snel heid van het geluid werd overtroffenv t Dit vliegtuig vestigde tegelijkertijd een nieuw hoogterecord, door te_opere ren tot 22 K.M. hoogte! Tot nu to ten doen zijn om, aphterom. kijkend, een brachten bemande vliegtuigen het overzicht van een voltooide periode in „slechts" tot 17 K.M. en tot maximaal het menselijk drama te verkrijgen, kan 991 K.M. per uur. Op de genoemde men zich nauwelijks indenken ln de 4 hoogte van 22 K-M. bedraagt de snel- mentaliteit van een halve eeuw geleden, heid van het geluid ongeveer 1060 K.M. Op vrijwel alle gebieden der Westerse per uur, ter hoogte van het zee-opper - beschaving, cultuur en techniek heerste vlak ongeveer 1220 K.M. jper uur. een uitermate stationairë toestand.1 Het was een klein vliegtuigje, dat Zelfs de natuurkundigen verkeerdendeze topprestatie bereikte. De vleugel toen iii. de overtuiging dat hun weten- j spanning bedraagt 8.53 meter, de lengte schap geen nieuwe terreinen meer kon I van het toestel 9.45 meter. Het is ge- ontsluiten. j'bouwd voor'de Amerikaanse luchtmacht. Onder de kleine groep van reëel derf- Men*' heeft als maximum snelheid, die kende physici, die nog wel de mogelijk- j met dit toestel bereikbaar zou zijn, heid van nieuwe we gen in de weten schappelijke ontwik keling aanwezig za gen, bevond zich o.m. Wilhelm Conrad Röntgen. Uit zijn ex perimentele en we tenschappelijke ar beid kwam de ont dekking voort van wat wij sindsdien „Röntgenstralen" of ,,X-stralen" noemen, waarvan de eerste, openbaar gemaakte toepassingen dezer dagen precies een halve eeuw geleden plaats vonden. Het bleek mogelijk Rönt genstralen, die dooi' voor het gewone licht ondoordring bare stoffen waren gedrongen op foto grafische platen te laten inwerken en daarop beelden vast te leggen van het inwendige van aller lei voorwerpen en delen van het men selijk lichaam die j tot nog toe niet voor het blote oog zicht- baar gemaakt kon den worden. 1947 was een goed jaar, een zonnig jaar! Wiel minder dan 293 da gen heeft de zon geschenen, terwijl 54 dagen êen volko men onbewolkte blauwe, he mel zich over ons ploete rende en kankerende men sen uitspande. Dat is onge veer 80 pet. meer dan het in De 'Bilt over tientallen jaren berekende gemiddelde! En als we bij die 293 zon nige dagen de sombere da gen optellen - conferentie van Londen, politionele ac tie..besprekingen op de Ren ville. etc. etc. - dan krijgen we een jaar van wel ,500 dagen. 1947 was een lang jaar! Schaamt U zich niet dat U er zo weinig in gedaan hebt? 1730 KM. per uur berekend op een hoogte van 24400 me ter. Wat dat betreft willen wij Helers, wandelaars en ln het gunstigste ge val automobilisten voorlopig zeggen r „Eerst ziwi, dan ge- loyen". Het oude Olympia. Oplossing Kerst-kruiswoord-puzzle I Horizontaal: 1. klerenkast: 6. toesnellen; I 11. et; 12. prullen; 15. R. C.; 17. Ka; 18. I lor; 19. alt; 20. elk: 22, t.a.; 23. eg; 124. ion; 25. koe; 26. N.O.; 27. s.m.; 28. em.; 129. nerf; 30. t.s.; 31. Oran; 34. es; 35. t.a.; 136. LI; 37. St.; 39. rede; 40. bal; 41. Is; 42. ampère; 46 nopen; 48. RAI; .49. nor- Imaal; 51. passant; 53. glee; 54. dan; 55. abt; 57. rem; 58. ende; 59.-seint; 61. Jkaars; 62. ander; 63. of; 64. psl; 65. [Ka; 66. stier: 70. ml; 72. e.k.; 74. Itrlng; 79. cent; 80 elan: 82. Bask. |E5. keer; 86. hen, 87. forum; 89. 6lank; |5r2. pro: 93. U.N.; 94. servus; 95. set; 97 tppaas; 99. oe; 100. streek; 101. ITNI; 102. eerste; 104. fatum; 106. sa- I let; 108. riolen; 109. brutaal, 114. naaste; 1 115. K.P.; -116. vooronder; 118. N.T.; 1119. AG.; 121 n.n.; 122. Ka; 123. ka; 1 124. metaal; 128. ons; 129. carbon; I 133 laan; 134 vos; 136. are; 139. borm; 1140. KerstnÜs; 142. DDT; 144. anjelier; 1 147. oer; 148. Ion; 149. droog: 151. Tijl; I 152. neo: 153. Snap; 154. pro; 155. een; I 157. akte: 158. Invloedssfeer; 163. G.G.; 1165. as; 166. os; 167. To; 168. N.L..; b.g.; 170. arren; 173. metel; 175. I Kenya; 178. noen: 179. w.g.: 181. mal; I 182. me; 184. torn; 185. goudgeld; f87. I lovesong; 188. ets; 189. gaarde; 192.. Alelda 195. ree. 196. R.S.; 197. stee; 198. orde; 199. Sr. Verticaal: 1. kortelings: 2. rekenra- men; 3. etage; 4. splitsen; 5'. troost; 16. teloor; 7. onterend; 8. sof; 9. even- eens; 10. normaliter; 13. urn; 14. lak; 16. camisole: 21. los; 27. staande; 32. ADO; 33. neppen; 38. verbasteren; 40. brand; 43. ma; 44. pad; 45. elan; 47. EAM; 50. rei; 52. sen: 55 aap; 56. TRI; 60. tor; 62. aak; 66. schuifraam; 67. teeiif 68. Inn; 69. et; 70. teams; 71. ln; 72. eb; 73. kast: 75. R.K.; 76. lep; 77. Nero; 78 groenteman; 80. erven; 81 Luuk; 83. Sloe; 84. kaper; 87. ferme; 88. ore; 90 nar; 91. kassa: 94. stulp; 9&. steur; 96. tiran; 98. staah; 100. stok; 103 Eist; 105. ai; 107. et; 109. bon; 110. ro; 111. tornado; 112. Ad 113. lek; 116. V.N.; 117 ra: 120. Geleen; 123. komeet: 125. tarra: 126. aas: 127. anti; 130. Abel; 131 rel: 132. brink, 134. vin: 135. os; 137. ra; 138. ent; 140. kostganger, 141. M.O.; 142. droesem; 143. toestel; 145. JIJ; 146. roerganger; 149. droom; 150. gesol; 154 pl.; 156. N.P.; 159. na: 160. V.S.; 161. en; 162. el; 164. groots; *169. Byrnes; 171. reus: 172. end; 174. ra; 176. ets: 177 Noor: 179. weg; 180 glas; 182 mode; 183. Eva; 186. dat; 187 lid; 190. re; 191. de; 193. Lo; 194. er. Ingezonden Mededeling INBRAKEN AAN DE LOPENDE BAND!, 'Man leefde boven zijn stand. Na samenwerking tussen bewoners" wan de Haagse Spoorwijk en de recher che is het gelukt de 32-j. G. van der K.'te arresteren. Deze bejiende tot dus ver dat hij tussen Aprilen November niet minder dan .32 inbraken te Den Haag en Scheveninger. pleegde. Meestal koos hij woningen van weinig of min vermogenden tot operatieterrein. Van der K. werd ontmaskerd door buurvrouwen, die gelijk alle andere be woners van de Spoorwijk. Ietten op hen die ..boven hun stand" leven. De man j gaf veel geld uit en kwam 's nachts laat per taxi thuis, 's Morgens bleef hij lang uitslapen. Zijn vriendin deed bood schappen per taxi en kreeg f. 50,per week „speldegeld" van de inbreker. 300.000 NIWIN PAKKETTEN UIT INDIË. Naar schatting zijn de laatste weken meer dan 200.000 geschenkpakketten I door de militairen overzee naar Neder land gezonden. Vóór half Januari hoopt men alles bezorgd te -hebben. Daarnaast zijn er nog een 100.000 Nieuwjaarspakketten, die uiterlijk half Februari bij de geadresseerden zullen zijn. Een en ander geschiedt door be middeling van de Niwin. Dit .jaar brengen wij een Oudejaars- I puzzle, welke, naar wij hopen, U en Uw huisgenoten aangenaam zal bezig hou- den. Het is wel eens nodig, om zich aan I het einde van het. jaar te bezinnen en terug te blikken op datgene wat onze gemoederen in het afgelopen jaar heeft bezig gehouden. HOE U TE WERK MOET GAAN. Hieronder vindt U 2 rijen: links aardrijkskundige namen, die het afge lopen jaar ln onze nieuwskolommen voorkwamen, en rechts een omschrij ving. Nu moet U elke naam combine ren met-het daarbij behorende nieuws uit de rechterkolom. Links I New York I Spitsbergen j Öodekanesos I Walcheren I Michigan Neurenberg I ^ardanellen I Nicaragua I Triest I Eritrea I Utrecht I Etna I West-Indië Wolverhampton Egypte Rechts Vulkaan Krupp-Fabrieken ontmanteld. Olie-Concessies Indonesische Staat Zee-engte met Kussische interesse Holland 100 jaar Cholera-Epidemie Burgeroorlog Rusland-Noordpoolbasis Boomplanting Turks-Italia-ans-Grieks Verenigde Naties Vorstenhuwelijk Overeenkomst Vrije stad Links Griekenland U.S.S.R Emden Engeland Monte Carlo Essen Linggadjati Oost-Indonesië Iran Wanneer U cr in geslaagd bent dit op l'e juiste wijze te combineren, moet U l'Ce aardrijkskundige namen nog in een I danige volgorde zetten alsde num mering op bovenstaande kaart aan geeft. Een ster duidt het land aan. In de juiste volgorde vormen de be ginletters dan een inspirerende zin. Rechts Rondetafelconferentie Jaarbeurs Niet vertegenwoordigd op de9 Pan- Amerikaanse conferentie Wereldjamboree Processen oorlogsmisdadigers Voormalig Nederl. Opleidingskamp in Engeland Abessijnse belangstelling voor Ital. kolonie. Euyopese zwemkamploenschappen Veto recht Duitse haven, die als Transito-haven met A'dam en Rotterdam wil con curreren. welke betrekking heeft \>p de- huidige nood in Nederland. De oplossing zullen w\j in ons Blad van a.s. Zaterdag publiceren. Oudejaarsavond; avond der her innering Als vanzelf komt 't woord „Nieuw 'en Oud" bij mij op. Dan zie ik ze terug; die beide héél 'oude tantes uit ver vlogen kinderjaren, trouw zittend voor de ramen van haar villa, waaraan zij de naam „Nieuw en Oud" gaven. Een typisch 19e eeuws buiten huis. met witgekalkte muren, brui ne luiken, een bruin balcon in het rond en een hoog puntdak, als "n Zwitsers chalet tussen hoge' (jpn- nen «oprijzend tegen de besneeuwde heuvelhelling van 'n stil Gelders dorpje aan de grens van twee lan den. Twee tantes met kant, maar ge- lukkig zonder arsenicum. „Nieuw en Oud": het harmo nieerde volkomen met héél haar wezen. Want oud waren ze, onbegrijpe lijk oud. Gerimpeld en gebogen. Maar éltijd hieuw was de lach en jong de blik, waarmee ze me ontvingen. Nieuw de belangstelling voor het •opgroeiende leven, dat in de eeu wige wisseling van de tijd op zich zelf reeds nieuw en verrassend is voor 41 degenen, die er him hart en ziel aan wijden. Dit was .'t köstbaar geheim van deze oudjes: dat ze, hoewel héél oud en na veel leed want 't leven geeft zélfs ongetrouwde, vriendelijke grijze ..tantetjes-'' verdriet! tóch met intense belangstelling' het nieuwe in zich opnamen en er 't goede, al was dat misschien nóg zo weinig, uit wisten te puren. Het is'niet vreemd, dat Juist op Oudejaarsavond -mijn gedachten naar dat „Nieuw en Oud" uitgaan en ik eenwoorbeeld nemen wil. aan wat die tantes mij reeds hééL jong leerden. Het oude heeft evenmin als zij toentertijd nog niet volkomen afgedaan. Het nieuwe staat*voor de deur en 't vraagt, als steeds, belang stelling. Zij stonden op'de grens van le ven en dood. Wij stahn op de grens van 't jaar: 't oude bracht pijn en dés- illussie, maar '.t nieuwe biedt hoop en misschien onverwachte kansen. Wij zullen onze onverflauwde geestelijke en lichamelijke activi teit moeten wijden aan dat nieuwe, om de komende stormen ervan te trotseren. Alléén dén blijven wij fris en paraat voor 41 wat komen gaat! Alléén dén kunnen- wij kwaad ten goede keren! „Nieuw en Oud", maar ook „Oud en Nieuw": Als .straks de 12 slagen slaan, staat het nieuwe op de drempel van de donkere kamer No. 1948. Moge zij zó stralend licht en hel-, der worden als die van mijn tantes' uit 't verleden. Een kamer, waarin geur van la vendel. gesprenkeld op witkanten zakdoekjes, symbool was van eeuwi ge -jeugd: een jeugd, gegrondvest op geloof en vertrouwen. Die ook U en ik mpgen ontvan- gen, om sombere tijden weerstand* te bieden. Dat wij daarin gezamenlijk zul len slagen, is de Oudejaarswens van Uw FANTASIO. Künt U zich 'nog herinneren dat wij vandaag een jaar ge leden een spannende reportage schreven over de te late aan komst van het toen nieuwe jaar 1946 met zulk een raketvliegtuig? Te laat! Eén ogenblik stond de tijd stil! Tja, toen is de mi sère begonnen. Sommige mensen hadden het niet ge lezen, en die zijn dus -het hele jaar vóór geweést op de tijd, die had stilge houden. Ik ken een ta- baksleverancier die zegt, dat al die men- v sen nu juist zijn klanten zijn Maar Het mensdom is sindsdien nog niet ja,.dat is hun eigen schuld. Dan moe- veel veranderd. Zoals in deze tijd be-ten ze maar een abonnement op het richten verschijnen over vliegtuigen die,! Leidsch Dagblad nemen! sneller zijn dan het geluid, en uit deze berichten al gauw allerlei fantasieën de ronde doen over de „eindelijk ontdekte methode om het geschreeuw van buur- mans baby of aangrenzende radio af te komen", zo ontstond indertijd de meest wilde verhalen-stroom over deze nieuw ontdekte stralen, die door alles heen zouden kunnen kijken. Ziehier een selectte van de reacties van 50 jaar geleden. In Londen werd in een winkel onder goed voor dames geëtaleerd en te koop aangeboden „volkomen ondoordring baar voor röntgenstralen". Een Amerikaan zond aan Edison een montuur van een operakijker om dezeT wirttïiï? vertrekken te vullen met X-strelen. I zel reeds La r°ntaine. Een intellectueel licht in de lichtstad stelde voor in alle ernst om de straatlantaarns met X-stralen uit te rusten „voor mistige dagen". Een Nederlander stelde voor om douane-ambtenaren met „X-straal- brilleii" ujt te rusten. (Ook toen blijk baar actueel). Mr. Reed van Sommerset diendeeen voorstel aan de gemeenteraad van Tren ton (Ver. St.) in, „om het gebruik van X-stralen in operakijkers in theaters te verbieden, als strtfdende tegen de goede zeden". Maar de wereld, en dat is erger, heeft de achtergekomen tijd nimmer vermo gen in te halen. Als steeds heeft.het hele mensdom ook tegen het einde van dit jaar zich door bergen onafgewerkte correspon dentie trachten te werken. Vergeefs. Te laat, te laat, de ergste aller woor den. Ach, peinst de fllisoof, dat is niet nieuw. „Het baat niet, hard te lopen, doch Laat het ons een les zijn. Laten wij het -nieuwe jaar allen op tijd beginnen. En „elkaar een kans geven, en ver trouwen schenken"i zoals onze Lands- moeder .vandaag een jaar geleden helaas vergeefs heeft geadviseerd. Dan zal 1948 geboekstaafd worden als het jaar dat wij begonnen niet „Uren, dagen, maanden, jaren....", doch ein digden met „ARMOE, HONGER, RUZIE, ZORGEN. VLOGEN ALS EEN SCHADUW HEEN!" In allerlei landen hoopt men ieder Jaar tevergeefs echter. Amerika ls het land dit jaar Inderdaad een witte Kerst rikaanse stijl gebeuren: 24 uur lang ten. Nadat de witte vacht voltooid was. te zijn. In de sneeuwbergen waren Een beetje overdréven witte Kerst, die sneeuwruiming weer op een „witte Kerst", meestal der. grote dingen. En.toen New York kreeg, moest het natuurlijk in Ame- stormde een sneeuwjacht door de stra- bleek het verkeer volledig lam gelegd duizenden voertuigen blijven stoken, de stad op 2.500.000 dollar kosten van kwam te staan. Dumping van de Franse markt noodzakelijk FRANKRIJK WACHT OP HET EERSTE BARNEVELDSE EL' (Van onze correspondent te Parijs). De Hollandse eieren er zijn er vijf millioen beloofd blijven de aan dacht wakker houden. Een dag, na dat de Regering de Franse huisvrou wen met het bericht van de Neder landse zendingen had verblijd, meld den de kranten, dat er enkele wa gons tussen de Belgische grens en Parijs op mysterieuse wijze verloren waren geraakt. De hulsvrouwen mom pelden toen al bittere dingen aan het adres van de distributie en de zwarte markt. Maar een dag of wat later werden ze gerust gesteld:,, de betreffende wagens waren alleen maar even op een zijspoor verzeild geraakt en thans weer gevonden. Niettemin wachten we nog steeds op het eerste Bameveldse ei De Franse neringdoenden schijnen zich een tikje te gaan schamen: de Hollandse eieren zullen namelijk, gelijk men weet. maar de helft kosten van de eieren, die hier in Frankrijk worden gelegd en welke dus veel minder trans portkosten e.d. vereisen. Als zwijgend protest ontdekte ik bU een Parijse melkboer een mordje: „Koopt slechts Franse producten", een opschrift, dat kwalijke herinneringen aan de bezettingstijd vermocht op te wekken. Ik kon me toen moeilijk weer houden de patroon van die zaak te zeg gen, dat ik die aankondiging van een averechts patriotisme vond getuigen; temeer waar de zeer noodzakelijke po- €ing tot dumping van de Franse markt een initiatief is van de Franse regering, en niet uitgaat van Nederland, waar men zich maar eens in de zoveel weken de luxe van een el kan permitteren" En kort daarna mocht ik het genoegea smaken, dat het bordje ter plaatse was verwijderd. Het blad ..Combat" bekijkt de Hol landse elerenimport met heel wat méér begrip: ik vond daarin een plaatje, waaro men een Hollands boerinnetje haai hennen aan ziet moedigen ,om méér eieren te leggen ter redding van de coq gaulois (de gaillische haan), het symbool van Frankrijk, welks portret "ze in haar hoenderhok had opgehangen.

Leidsch Dagblad | 1947 | | pagina 5