Oud-hofprediker prof. dr. H. Th. Obbink overleden Prins Bernhardfonds keert ƒ100.000 uit Republiek aanvaardt nieuwe voorstellen voorwaardelijk Beel en Setyadjit hadden informele ontmoeting Bekend kansel-redenaar en vertolker v. h. Oude Testament Henry Wallace sticht in de V. St. een derde partij WEERBERICHT Met een enkel woord 86ste Jaargang LEIDSCH DINSDAG 30 DECEMBER 1947 No. 26273 DAGBLAD Directeur: J. W. Henny Hoofdredactie: B. W Menkhorst en J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f. 3.90 per 3 maanden; 30 cents per week ONZE regering heeft —reeds ver- soheidene jaren geleden de be hoefte gevoeld aan een officiële voorlichtingsdienst. Het is van ons., die ons in de beperkte kring van Leiden en haar min of meer uitgestrekte periphe ric evenzeer de voorlichtende taak als essentieel doel onzer journalistieke werk zaamheid beschouwen, allerminst te ver wachten, dat wij daartegen bezwaar zouden maken. Integendeel: wij erken nen het nut en de noodzakelijkheid van een zodanige instantie, ook en zelfs al zou een dergelijk apparaat vrij kostbaar zijn. Dit laatste is, gelijk bij alle regerings organen, natuurlijk het geval, op zich zelf beschouwd nóg niet erg, mits deze dienst beantwoordt aan eisen, welke daaraan redelijkerwijs mogen worden gesteld. Helaas voldoet onze Regeringsvoor lichtingsdienst aan dit alternatief niet. Het moet ons van het hart, dat wij de schuld daarvoor niet in de eerste plaats wijten aan de R.V.D. zelf, die krachtens zijn instelling zijn publiciteitsmogelijk- heden ontleent aan de regering, die hem het aanzijn schonk, doch wel aan de overheid, die bij herhaling en op de momenten, dat het landsbelang zulks dringend voorschreef, verzuimde gebruik te maken van het orgaan, dat zij zelve tot dit doel in het leven riep. SPREKEN is zilver en zwijgen is goud. Dat is stellig niet het motto, waar onder de R.V.D tot stand kwam. Maar toen inzake de Indonesische kwes- 1 tie officiële bekendmakingen over de talloze misdragingen der Republiek In donesië tegenover het internationale fo rum diamant hadden kunnen opleveren, klampte onze regering zichhalstarrig aan dit spreekwoord-vast en verspeelde daar door zelfs het zilver: De Veiligheidsraad i zag integendeel het klatergoud der Re publiek voor écht aan, zulks te gereder, waar dr.. Van Mook onmiddellijk na het verlaten van de smeltkroes er het Ne derlandse keur aan had gehecht. Naar het Republikeinse persbureau Antara meldt, heeft het Republikeinse kabinet besloten de nieuwe voorstellen van de Commissie voor Goede Diensten be treffende het staken der vijandelijkheden te accepteren, echter „met enige amendementen". Het Republikeinse antwoord bestaat uit drie delen en bevat een militaire en een politieke paragraaf. Telefoon Dir. en Adm.: 25041; Red. 21507 Witte Singel 1, Lelden Giro' no.: 57055 Gistermiddag vier uur heeft op het Amerikaanse Consulaat-Generaal te Batavia een informele ontmoeting plaats gehad, tussen de minister-pre sident, dr L. J. M. Beel, en de Repu blikeinse vice-premier, Setyadjit. De ontmoeting was oorspronkelijk bepaald tussen dr Beel en de Repu blikeinse eerste minister, mr Amir ajarifoeddin op verzoek van laatstge noemde. Wegens ongesteldheid van bjarifoeddin kon deze echter onmo- gelyk aanwezig zyn. Het verluidt dat deze ontmoeting plaats vond met voorkennis van de Commissie voor Goede Diensten. Zweeds stoomschip te IJmuiden vast op strekdam Gisterochtend is het Zweedse stoom schip „Plato" 836 brt. en daterende van 1898 op de Zuider-strekdam van het Noorder-vaarwater binnen de pie ren van IJmuiden vastgelopen. Bij het binnenvaren is geen gebruik van een loods gemaakt en waarschijnlijk heeft de sterke wind het schip uit de koers gedreven. De sleepboten „Nestor" en „Noordholland" van de fa. Wijsmuller zijn uitgevaren om assistentie te verle nen. doch hun pogingen om het schip vrij te krijgen waren tevergeefs. Heden morgen zouden zij hun pogingen her halen. KUNSTSPONZEN TEN HOOGSTE f. 1.65. Met ingang van 1 Januari a.s. wor den voor kunstsponzen id.z. alle spon zen, met uitzondering van natuurspon- zen, dus in de eerste plaats viscose- en rubbersponzen) maximumprijzen vast gesteld. De verbruikersprijs voor een kunstspons met een. in vochtige toe stand gemeten bruto-inhoud van dm3, i zal ten hoogste f. 1.65 mogen bedragen. Voor afwijkende maten mag een even redig deel van deze prijs in rekening worden gebracht. Gistermiddag is te Utrecht op 78- jarige leeftijd overleden, prof. dr. H. Th. Obbink, oud-hofprediker en oud hoogleraar aan de Gemeentelijke Uni versiteit tc Amsterdam en aan de Rijksuniversiteit te Utrecht. Herman Theodorus Obbink werd op 23 Januari 1869 te Aalten geboren. Hij doorliep het gymnasium te Doetinchem en studeerde daarna theologie aan de Utrechtse universiteit, waar hij in 1901 „cum laude" promoveerde tot doctor in HET meest tragische is evenwel, dat deze geschiedenis zich dreigt te her halen. Na de naar wij dachten ondub belzinnige uitspraak van dr. Beel, voor Radio-Medan, waarin ohze minister president de Republiek voor het laatst sommeerde haar plaats in te nemen in de krachtens Linggadjati ontworpen Federatie van Indonesische Staten, schijnt het verloop der besprekingen aan boord van de „Renville" onze delegatie andermaal aanleiding te hebben ge schonken tot de bereidverklaring van een „herziening" van haar standpunt t.a.v.. de federale structuur mits de or der „staakt het vuren" spoedig effectief wordt. Wij moeten, bij betreurenswaardige ontstentenis van officiële Nederlandse voorlichting ter zake, nadrukkelijk voor behoud maken voor de juistheid van bovengenoemde bereidverklaring, welke nochtans volgens „Associated Press" ont leend is aan een officiële Nederlandse woordvoerder. Tot ons leedwezen hebben wij even wel in het verleden tè vaak moeten er varen hoezeer de officiële Nederlandse berichtgeving achterbleef bij de buiten landse meldingen dan dat wij deze uit spraak menen te mogen verwaarlozen. En in de duisternis van die ervaring lijkt het ons geenszins praematuur om te concluderen, dat een zodanige con cessie niet te verenigen is met onze Ne Belgische begroting sluitend In een ontwerp groting voor het dienstjaar 1948 merkt de Belgische regering cp, dat het hier voor de eerste maal sedert de oorlog een sluitende begroting betreft. De ge wone uitgaven en de oorlogsu-tgaven zullen uit de belastingen worden ge dekt. Een bedrag van 7 milliard francs, dat uit een lening zal worden verkre gen, zal voor kapitaalsuitgaven worden aangewend. De bedragen voor het her stel van materiële schade, tengevolge van het oorlogsgeweld, zullen eveneens tot een bedrag van 2.5 milliard door de belastingen worden gedekt. De oor log heeft de Belgische economie zware lasten opgelegd en de begrotingen zul len hierdoor nog vele jaren gekenmerkt worden. Niettemin was 't mogelijk voor 1948 grote bedragen uit te trekken voor de volksontwikkeling en de volksge zondheid. De verwezenlijking' van het begrotingsevenwicht, zo zegt de memo rie van toelichting tenslotte, is een be slissende stap op de weg naar het her stel. Hoewel onvoorziene uitgaven dit evenwicht in gevaar kunnen brengen, mag België de toekomst met vertrou wen tegemoet zien. C.D.U. spreekt vertrouwen uit in Kaiser en Lemmer. derlandse eer. Niet in de eerste plaats tegenover de Republiek, die daarvan, dank zij ons „beleid" in voorgaande stadia, al lang geen hoge dunk meer kan hebben en ook niet heeft doch bovenal tegen over de andere Indonesische bevolkings groepen, die zich wèl tot samenwerking bereid verklaarden en op wie het nood- zakejykerwijs een noodlottige Indruk moet maken, wanneer van Nederlandse zijde de verwezenlijking van deze sa menwerking ten achter wordt gesteld bij een republikeinse papieren concessie, waaraan, zoals de practijk heeft bewe zen, niet de minste waarde mag worden toegekend. Wij pretenderen van hieruit geenszins het diplomatieke spel tc doorgronden, maar één ding lijkt ons nochtans zon neklaar: öf er worde van Nederlandse zijde gestreefd naar de zo spoedig mo gelijke verwezenlijking der federale ge dachte, waarbij de Republiek op de duur stellig niet afzijdig zal blijven staan öf er worde in de eerste plaats gestreefd naar een snelle effectuering van de or der .staakt het vuren." Beide doelstellingen zijn ook naast el kaar denkbaar. Maar in géén geval worde de positie der deelstaten misbruikt door hen als tegenwicht in de schaal te werpen voor waardeloze republikeinse concessies. Ne derland beschouwe zijn partners in Jiet federatieve verband op voet van gelijk waardigheid: niet als koopwaar om daarmede betere voorwaarden af te dwingen bij de republikeinse wederparty Het is natuurlijk allerminst uitgeslo ten. dat deze en dergeiyke suggesties voornamelijk van republikeinse zijde worden verspreid met het doel daardoor tweedracht te zaaien in de Nederlands- Indonesische (niet-republikeinse) sa menwerking, doch gezien de weinig- principiële houding van onze regering en haar voortdurende schipper-politiek zijn we daarop toch niet helemaal ge rust. In ieder geval wilden wy niet nala ten de aandacht te vestigen op de gro te gevaren van een dergehjk diplomatiek spel. „P?fe interzonale conferentie der Christeiyk democratische en Christelij ke socialistische partijen in Duitsland nebben de afgevaadigden met algemene stemmen hun vertrouwen uitgesproken in de twee in de Sovjet-zone verwijderde Christelijk democratische leiders. Kaiser en Lemmer. Dg voorzitter van de CDU m de Britse zone, Holzapfel. verklaarde, dat tegen Kaiser en Lemmer ter con ferentie geen klachten waren inge kocht. Hij voegde er aan toe, dat de CDU er grote waarde aan hecht, dat i Kaiser en Lemmer gehandhaafd blij ven als functionarissen. Voorts werd op de conferentie aange kondigd, dat men op een vergadering in Januari te Frankfort pogingen zou doen de Christen-democraten en de Christen socialisten tot één partij te verenigen. Bruto-opbrengst Anjerverkoop bedroeg ruim f 147.000 Dezer dagen vergaderde te Amster dam het bestuur van het Prins Bern hardfonds. Besloten werd tot de stich ting van een afdeling „Indonesië van het PBF". Deze zal de voortzetting zyn van het te Batavia zetelende comité van de „Verenigde Spitfires en Prins Bernhardfonds". Bij de overname van activa en administratie van het PBF Londen bleek, dat er by de Nederland se Handelmy. te Batavia nog een be drag van ruim f. 500.000,aanwezig was. Aan art. 2 der statuten besloot het bestuur toe te voegen: „financiëlesteun is eveneens mogeiyk in geiyksoortige arbeid voor volkeren van de overzeese gebiedsdelen". Reeds werd een steun van f. 10.000 verleend voor de opbouw van openbare bibliotheken te Pontianak en Makas sar. In behandeling is nog een aan vraag om f. 20,000 „voor doeleinden van algemeen culturele aard". By 't fonds bestaat voorts het plan, om zodra dat mcgelyk is ook een afdeling te stichten voor de gebiedsdelen in de West. Gebiedsdelen en buitenland) f. 20.500. totaal heeft het fonds sinds 7 October 1946 aan deze categoriën als subsidie verleend: Cat, A f. 73.350; Cat, B f.85 150; Cat P JvSi15001 Cat D f 34.000, Cat, E r. 44.000; alles tezamen dus een bedrag van byna een half millioen gulden. O.a. werd ditmaal een financiële bij drage toegekend van f. 500 aan het In- stituut „Kern" te Leiden voor de her denkingspublicatie ter gelegenheid van cie 50e verjaardag van de promotie van prof dr J. Ph. Vogel, stichter van het Instituut, op voorwaarde, dat de Ne derlandse by dragen in het Nederlands zullen werden afgedrukt en van f. 5.000 aan het Leidse Universiteitsfonds ter aanvulling van de financiering van de uitwisseling van de Harvard Universi ty met de Leidse Universiteit. N In voorbereiding is een origineel plan tot verstrekken der geldmidde len met de bedoeling een nationaal beroep te doen op het gehele Neder landse volk. De bruto opbrengst van de laatste Anjer-verkoop bedroeg f. 147.754,12, aangevuld met particuliere bijdragen en inkomsten van bijzondere mani festaties, beliep de totale bruto op- brenst over 1947: f. 174.067,80. De onkosten bedroegen f 37.384,— als netto opbrengst resteert f. 136.683,80. Het bestuur besloot tot de volgende toe wy zingen: Categorie A (wetenschappen) circa f. 40.000; Cat. B (kunst) ruim f. 14.000; Ca't. C (volksopvoeding) f. 15.500; Cat.1 D (jeugd) f. 15.000; Cat. E (Overzeese De strijd om Griekenland Volgens betrouwbare bronnen zou Griekenland terstond buitenlandse mi litaire hulp proberen te krygen ter zelfverdediging, volgens het bepaalde by artikel 51 van het Handvest der VN., wanneer de tegen-regering door enige buitenlandse regering erkend zou worden. Erkenning van de tegen-regering zou door Griekenland beschouwd worden als een daad „geiykstaande met een aanval gewapenderhand". De Balkan-Commissie van de V.N. heeft een resolutie aangenomen, vol gens welke erkenning van de regering van generaal Markos een „bedreiging van de internationale vrede en veilig heid" zou vormen. Prof. dr. H. Th. Obbink. de theologie, op eén proefschrift geti teld: „De heilige oorlog volgens de Ko ran." Reeds in 1897 had hy zijn intrede gedaan als predikant der Ned. Herv. ge meente te Hoogersmilde; daarna stond hy achtereenvolgens te Kamperveen, Middelburg en 's-Gravenhage, in welke laatste gemeente hy tevens leraar in het Hebreeuws aan het Stedelyk Gymna sium was. In 1910 werd prof. Obbink benoemd tot hoogleraar in de geschiedenis der godsdiensten aan de Stedelyke Univer siteit van Amsterdam. In zyn predikantenty'd heeft hy zich toegelegd op de studie van het Assy- risch en Egyptisch, welke talen met het Arabisch zyn eigenlijke studievakken mochten heten. Reeds In 1906 voerde prof. Obbink een polemiek over Mohammed's profetische persoonlykheid en schreef hy tal van wetenschappelyke opstellen in theolo gische tydschriften. In 1913 deed de Utrechtse universiteit een beroep op hem en hy aanvaardde het ambt van hoogleraar in de alge mene godsdienstgeschiedenis en in de Egyptische en Assyrische talen. Hy werd de vyfde theoloog aan deze universiteit. Door zyn levendige en doordachte col leges slaagde prof. Obbink er in zyn studenten te boeien, zodat velen hunner er toe over gingen vergeiy ken de godsdienstgeschiedenis te gaan studeren, om daarna bij hem te promoveren. Ondertus sen ging prof. Obbink nog her- haaldelyk uit preken en vond hy nog tyd voor sociaal werk. Een tyd lang was hy voorzit ter der Heldring-gestichten voorzitter van de Opvoedings gestichten te Hoenderloo. no tabel der Herv. Gemeente te Utrecht, president-curator van het lyceum te Bussum, en be stuurslid van vele andere in stellingen. Tal van publicaties zyn van zyn hand verschenen, ojn. de korte vertaling van het Oude Testament, dat hy in een nieuwe en voor onze tyd be- grypeiyke vertaling overbracht. Als hoofdredacteur van het tijdschrift „Algemeen week blad voor Christendom en Cul tuur", oefende prof. Obbink grote invloed uit. Met ingang van 16 Septem ber 1929 werd prof. Obbink door H.M. de Koningin tot hofprediker benoemd als op volger van ds. W. L. Weiter. In deze functie leidde hy de uitvaart van wijlen Koningin Emma en van Prins Hendrik, terwijl hij ook het huwelijk van Prinses Juliana en Prins Bernhard voltrok. Prof. Obbink heeft in de loop van zyn ryk en vruchtbaar leven tölryke onder scheidingen ontvangen, o.m. die van Ridder in de Orde van de Ned. Leeuw, Commandeur in de Huisorde van Oranje! Commandeur in de orde van verdienste met de ster van Hongarye. ere-profes- sor aan de Hogeschool te Papa ln Hon garije, lid van de Hollandse My. van Wetenschappen te Haarlem en lid van de directie van het Provinciaal Utrechts genootschap voor Kunsten en Weten schappen. De teraardebestelling van het stoffe- lyk overschot geschiedt a.s. Vrydag te uü»£p de begraafplaats Den en Rust te Bilthoven. VERDERE DALING VAN TEMPERATUUR. De Bilt verwacht tot morgenavond: Wisselend bewolkt met enkele ver spreide sneeuwbuien. Over het alge meen weinig wind. Vannacht lichte tot matige vorst en in het Oosten van het land ook morgen overdag enkele gra den onder het vriespunt. In het oven ge gedeelte van het land in de middag temperaturen om het nulpunt 31 DECEMBER Zon op: 8.48 uur; onder: 16.37 uur. Maan op: 21.25 uur; onder: 11.45 u. Hoogwater te Katwyk te 6.32 en 18.49 Uur. In de Amerikaanse zone van Oostenryk naby Kaprun wordt thans het grootste waterkrachtstation van Europa gebouwd. Op 2000 meter hoogte komt een water reservoir van- tachtig millioen kubieke meter. Een stuwdam van 125 meter hoog zal het van de gletschers komende water stuwen. Het dorpje Limberg, dat in het bekken ligt, en waarvan men op deze foto nog enige schuren ziet, zal onder het op te stuwen water verdwynen. (Foto ANP) Een bedreiging voor Truman Kringen, die nauwe betrekkingen onderhouden met de voormalige vice- president der Verenigde Staten, Hen ry Wallace, hebben verklaard, dat Wallace zich candidaat zal stellen voor het presidentschap der V. S. en wel aan het hoofd van een nieuwe „derde partij". Wallace is een der laatste aanhangers van Roosevelt's „New Deal". Hy zal voorts een politieke organisatie opbou wen om zich in alle staten tegenover de republikeinen en democraten te stel len. Zyn partij zou thans geen zetels in het congres willen veroveren maar zich concentreren op het presidentschap en het vice-presidentschap. Het vlce-voorzitterschap der nieuwe party is aangeboden aan de linkse de mocraat Glen Taylor uit Idaho, die Wallace ondersteunt. Men gelooft over het élgemeen niet, dat Wallace kans maakt president der V. S. te worden in 1948. Hy zal echter steun aan Truman onttrekken, hetgeen ertoe zou kunnen leiden, dat er een republikein president zou worden. Wallace's sterkste aan hang, zo redeneert men, bevindt zich in de staten New-York en Californië. 1 Wallace geniet krachtige ondersteu ning van de uiterste linkervleugel der vakverenigingsleden, voorts van de ne gers en de radicale jongeren, maar men verwacht, dat er geen vakbondsleiders achter hem zullen staan. Ook de meer derheid der vakverenigingsleden zou hem niet steunen wegens zyn vriend schap voor de Sovjet-Unie. De gemid delde aanhanger van de New Deal zou evenmin op hem stemmen. binnenland. Gistermiddag te 12 uur, ontving H.M de Koningin ln- tegenwoordigheid van de Minister van Buitenlandse Zaken, mr. C. G. W. H. baron van Boetzelaer van Oosterhout. op het Paleis op de Dam te Amsterdam de nieuwbenoemde Egyp tische gezant In ons land, de heer Is- kander El Wahabij Bey. De nieuwe gezant overhandigde aan H.M. zijn geloofsbrieven. Passagiers voor het ms. „Oranje", dat Zaterdag naar Batavia vertrekt, moe ten zloh Vrijdag a.s. des middags tussen 2 en 6 uur inschepen aan de Javakade te Amsterdam. Een wetsontwerp tot sanering van het assurantiebemlddellnigsbedryf ls door het Ministerie van Financiën aan de Raad van State gezonden voor het uit brengen van advies. Dit wetsontwerp be oogt het wegnemen van een aantal mis standen ln het verzekeringsbedrijf. Hedennacht omstreeks halftwee is tussen Dordrecht en Lage Zwaluwe een goederentrein in botsing gekomen met een losse locomotief en ontspoord. Belde sporen werden tydeiyk versperd. Bil de Tweede Kamer ls ingediend een ontwerp van weit tot wijziging van de pensioenwet voor de spoorwegambte naren 1925 (Staatsblad No. 294). BUITENLAND. In het Ruhrgebled en de Eifel zijn tengevolge van de regens overstromingen ontstaan. Te Essen staan drie bruggen over de Ruhr onder water. Op verschei dene plaatsen zijn de wegen ondergelo pen en ls verkeer onmogeiyk. De Amerikaanse luchtlijnen hebben in 1947 zowel op de binnenlandse als internationale diensten nieuwe records gevestigd. Dit Jaar werden 15.700.000 pas sagiers vervoerd, ongeveer 18% meer dan in 1946. De internationale diensten heb ben wat het vrachtvervoer betreft meer dan het dubbele vervoerd. Een kwartier na het opstygen van het vliegveld Leon 350 k.m. ten Noord westen van Mexico Olty is een transport vliegtuig van de ïyn CuliacaibMexico neergestort. Het kwam neer op een paar huizen. Acht personen kwamen om het leven en négen werden gewond-, deels be horend tot de inzittenden van het vlieg tuig. deels tot de bewoners der hulzen. Terwijl uit andere delen van Euro pa koude en sneeuw gemeldt worden. IS te Belgrado een ongewone warmte opge treden die veel weg had van een hl-' - golf. Een Deens passagiersvliegtuig, dat ran Parijs kwam, ls op een halve kilo meter afstand van het vliegveld Kastrup 1 ln het water gestort Er waren elf per- sonen aan boord, die allen gered' zijn. I Leden van de Irgoen zwal leoeml hebben uit een rijdende auto een bom geworpen op de Arabische sinaasappel- markt bij de Damascuspoort ln het oude Jeruzalem. Negen Arabieren en 2 Britse agenten werden gedood. Drie Arabieren werden ernstig gewond. Te Saint Dizler zijn de kelders van vele hulzen ondergelopen, doordat de Marne bulten haar oevers ls getreden. In de omgeving van-Forbaoh ln Oost-Franik- rijk zyn wegendoor overstromingen on begaanbaar geworden Tussen Metz en Parijs en Metz en Nancy staan spoorlijnen onder water, zo dat het spoorwegverkeer ls stilgelegd. De stad Nancy was even voor middernacht plotseling in duisternis gehuld, doordat de centrale was ondergelopen. - Naar uit betrouwbare bron wordt vernomen zijn in verband met een door de Oostenrijkse politie te Graz ontdekt Nazi-complot 35 personen gearresteerd. De samenzweerders zouden zich ten doel hebben gesteld, de voormalige Nazrf- strydkrachten in Oostenrijk te mobilise ren. De Franse minister van binnenlandse zaken heeft meegedeeld,, dat hy de spe ciale benzine-toewyzing voor de com munistische partij, voorlopig Intrekt, omdat leden van de party gedurende de staking „kleine hoeveelheden hebben gestolen" ln de fabrieken en werk plaatsen. WALLACE VOOR DE RADIO. Wallace heeft in een radiorede be vestigd, dat hy onafhankeiyk candidaat zal zyn voor de presidentsverkiezing in 1948. Er is geen sprake van een werke- ïyke tegenstelling tussen een Truman en een republikein, aldus Wallace. Bei den staan een politiek voor, welke de deur openzet voor nog een oorlog by leven van onze generatie en deze zeker maakt voor onze kinderen. Ik herhaal, dat de Verenigde Staten niet geheel veilig zullen zyn tenzii bij een werkelijke vrede tussen dit land en Sovjet-Rus land en by het bestaan van een Inter nationale politiemacht, sterker dan het militaire apparaat van enig land, met Inbegrip van.de Sovjet-Unie en de Ver enigde Staten. Wallace verklaarde zich tegen „imperialisme of expansionisme, in welke vorm dan ook, zowel van de kant van Groot-Brittannië, de Sovjet- Unie of de Verenigde Staten" en drong aan op het houden van een ontwape- nings-conferentie door de V. N. Hij ver klaarde zich tegen de Trumandoctrine en het plan-Marshall, zoals die naar voren worden gebracht, daar deze ..EuroDa verdelen in twee kampen". Zy. die wij in politiek oDzicht „kopen" met ons voedsel, aldus Wallace, zullen ons spoedig in de steek laten. Zii zullen ons betalen met munt van tijdeliike dank baarheid en ons dan eaan haten omdat onze politiek hun vryheid vernietigt. Wanneer de oude partijen voos wor den. aldus Wallace, heeft het volk recht zyn stem te doen horen door middel van een nieuwe party. De nieuwe par ty moet uitkomen met een program van overvloed en veilieheid, niet van schaarste en oorlog. Wij trachten thans West-Europa en Duitsland te herstel len door middel van Amerikaanse in stanties in plaats van door de organen der V. N„ omdat wy de Sovjet-Unie willen uitsluiten, wy doen nu precies hetzelfde als Frankryk en Engeland na de vorige oorlog en het eindresultaat zal hetzelfde zijn: verwarring en .de pressie. Wij weten wel. dat we „werk tuigen van de Soviet-Unie" en „com munisten" genoemd zullen worden, maar laat de angst-zaaiers de zaken niet ver draaien door louter woorden wy zyn niet voor Sovjet-Rusland en wy zijn niet voor het communisme, doen wy herkennen de Hitleriaanse methodes, wanneer wy die in ons eigen land aan gewend zien worden. Eén ding willen wy zowel de Sovjet-Unie als de Ver. Staten duidelyk maken: vrede vereist een waar begrip tussen onze volken. De Sovjet-Unie heeft evenveel te winnen by vrede als de Verenigde Staten WIE IS WALLACE. Wallace werd op een farm geboren. Hy promoveerde in de landbouwkunde aan de universiteit van Iowa en werd redacteur van een blad voor de land bouw. In de verkiezingscampagne van 1931 gaf hy Roosevelt alle steun en in 1932 werd hy minister van landbouw. Deze functie vervulde hy 7 jaar. Hij verwierf zich de gunst der boeren en werd gekozen als candidaat der demo cratische party voor het vice-presi dentschap. In de verkiezingscampagne van 1943 werd echter Truman i.p.v. Wallace op aanraden van party-tactici candidaat gesteld voor het vice-presi dentschap. Onder Truman werd hij minister van handel. Het aftreden j^n Wallace ln de herfst van 1946 veroorzaakte in de Amerikaanse politieke wereld de groot ste beroering sinds de dood van Roose velt. Spoedig hierna werd Wallace re dacteur van het liberale tydschrift „New Republic". Als zodanig bezocht hy dit jaar Palestina om zich persoon- ïyk op de hoogte te stellen van de toe stand aldaar In April van dit jaar eis te de voorzitter van de commissie voor on-Amerikaanse activiteit van het Huis van Afgevaardigden een gerechtelijke vervolging tegen hem wegens verkla ringen, die hy tydens zijn bezoek aan Engeland had afgelegd en die als pro- Sovjetrussisch beschouwd werden. Wallace heeft thans zyn redacteur schap van het blad „New Republic" neergelegd. DE DOOD VAN VICTOR EMMANUEL. ""De Italiaanse president, de Nicola, die een telegram van koning Faroek van Egypte, waarin de dood van ex- koning Victor Emmanuel werd aange kondigd, heeft beantwoord, verklaarde, dat hy „diep ontroerd was door de treurige tyding". „Ik betuig persooniyk en uit naam van het volk myn leedwezen over de dood van een groot man, die in de hoogste functie 50 jaar deel gehad heeft in het leven van Italië". De Gasperl, de Italiaanse premier verklaarde tegenover de pers: ,.Ik buig my voor de dood van een, die in bal lingschap stierf voor zyn fouten en de fouten van anderen, doch wiens naam voor altijd verbonden biyft aan onze geschiedenis". DE FRANSE ANTI-INFLATIE-WET. De raad van de Franse republiek heeft de anti-inflatiewet van Mayer, met enige amendementen, aangenomen met honderdvyftig tegen honderdtwee- en-twintig stemmen. Het ontwerp gaat nu terug naar de Nat. Vergadering.

Leidsch Dagblad | 1947 | | pagina 1