Scheepsramp kost 26 bij IJmuiden levens Frankrijk gaal buitenlandse landbouwproducten invoeren STADSNIEUWS Noors schip liep in do Kerstnacht op een mijn Houders van Giro-rekeningen Laatste Berichten RECHTZAKEN De Barnevelder wordt de Franse kippen ten voorbeeld gestéld Hel Leidsch Daebliid ZATERDAG 27 DECEMBER. 25 jaar chef van de Burgelijke stand DE HEER J. .w. .T. DIEBELS. f De man, die duizenden mensen gelukkig maakte Vrijdag 2 Januari a s. hoopt de heer J. W. J. Diebeis, referendaris, chef van de afd. Bevolking, Burgerlijke Stand en Militaire Zaken ter Gemeen te-Secretarie de dag te herdenken, v.'aarop hij vóór 25 jaren in dienst der gemeente Leiden trad. In 1905 ving de heer Diebeis zijn ambtelijke loopbaan aan als volontair ter Secretarie van Maarssen, alwaar hij werkzaam was tot 1910. In dit jaar werd hij benoemd tot ambtenaar ter Secretarie van Zaandam. Na aldaar verschillende rangen te heb ben doorlopen, volgde m 1917 zijn be noeming tot commies-chef ter Secre tarie van Maastricht. Met ingang van 2 Januari 1923 werd hij aangesteld als Chef van de afd. Be volking en Burgerlijke Stand in de rang van hoofdambtenaar ter Secreta rie van Leiden. Op 1 Juli 1938 volgde alhier zijn bevordering tot referendaris aan genoemde afd.. waarbij nog werd gevoegd de afd. Militaire Zaken. Als ambtenaar van de Burgerlijke Stand voltrok hij ettelijke duizenden huwe lijken. De heer Dlebels is reeds jaren lang een ijverig lid van de Nederlandse Bond van Gemeente-Ambtenaren en heeft zich door zijn grote eenvoud, zijn grondige kennis van de omvangrijke tot zijn afdeling behorende zaken en hulpvaardigheid veler sympathie ver worven. Zijn belangstelling gaat vooral uit naar al hetgeen de bevolkingsboekhou ding betreft, getuige het feit dat hij lid iè van het Hoofdbestuur en Voorzit ter van de afd. Zuid-Holland van de Vereniging - voor Bevolklngsboekhou- din5- Vriidagmiddag van 3—4 uur wordt ten Stadhuize een receptie gehouden. INLICHTINGEN VERZOCHT. Op 46 December omstreeks 17.15 uur werd op de Zoeterwoudsewe§; nabij de Constructiewerkplaatsen een wielrijd- ster aangereden door een tot nog toe onbekend gebleven auto. Zij, die van het ongeval ooggetuige zijn geweest, wor den verzocht zich voor het geven van inlichtingen te vervoegen bij de afd. verkeer van het hoofdbureau van poli tie alhier. LEIDSE VOLKSHUIS. De voordrachten en cursussen vanwe ge het Leidse Volkshuis worden in 1948 geopend met een buitengewone voor dracht'van prof. dr. H. Oldevelt. Daar na volgen Otto van Tussenbroek, Sem Dresden, H. C. Verkruysen, prof. Tin bergen en prof. Oort- met films. Ten einde zoveel mogelijk personen in de gelegenheid te stellen deze cul turele bijeenkomsten, welke winst voor hoofcl en hart betekenen, bij te wonen, worden ze' alle op Zaterdagmiddagen gehouden. Dr. P. Th. Oosterhoff, adjudant- directeur der Leidse Sterrenwacht, is bij beschikking van de minister van O., K. en W. benoemd tot plaatsvervangend lid der commissie, welke belast is met het afnemen van examens tot verkrij ging van de akte van bekwaamheid tot het geven van middelbaar onderwijs in de wis- en natuurkundige wetenschap pen. die er de voorkeur aan geven het abon nementsgeld van ons Blad per giro te voldoen, verzoeken wy de voor het 1STE KWARTAAL 1948 verschuldigde f 3,90 over te schreven op onze giro rekening 5 7 0 5 5. BONKAARTEN HALEN. In het tijdvak tot en met 9 Januari a.s. zullen de navolgende bescheiden worden uitgereikt: nieuwe bonkaarten, tabaks- en versnaperingenkaarten, een schoenenbon naar keuze aan personen, ouder dan 10 maanden, wier T.D.-num- mer eindigt op 8, 04, 14, 24, 34 of 44 (tegen inname van bon 612 van het inlegvel), een schoenenbon aan kinde ren "geboren in December 1932 tot en met 1945 of in Februari 1947 (tegen inname van bon 604 van het inlegvel C, D of E) en toeslagkaarten aan jonge en a.s. moeders in het bezit van een CM-kaart. Overgelegd moeten worden de stam kaarten van alle gezinsleden en de losse inwisselingsbon van de lopende bon kaart (eventueel CM-kaart). He4" Dis tributiekantoor is geopend van 8V3 113/4 en 24 uur. Maandag zijn de gezinnen aan de beurt waarvan het Hoofd een stam kaartnummer heeft van 64.801 tot en met 68.400. Ons DistributiehoeJije 50 GRAM EXTRA VLEES. Het C.D.K. deelt mede dat voor het tijdvak van Woensdag JJ. tot 4 Januari 1948 de bonnen 060 algemeen en 581 al gemeen zijn aangewezen voor het ko pen van 50 gram vlees. Slechts één overlevende Op dc ochtend van eerste Kerstdag sloeg de woelige branding een red dingssloep bij Kamperduin op de kust, waarin zich de 24-jarige Noor Arnt Rökkcr uit Trondheim bevond, tezamen met het lichaam van een 20- jarige overleden Noor. Wandelaars wisten met veel moeite dit tweetal aan land te krijgen en Rökker kon daarna de eerste mededelingen doen over een scheepsramp, die zich in dc Kerstnacht voor dc kust van IJmui den moet hebben afgespeeld. De Noorse boot „Skoghaug" van 1950 brt. is daar vermoedelijk op een mijn ge- fopen en zo snel gezonken, dat een ordelijke redding der opvarenden niet meer mogelijk bleek. Nadat vol ijve rig speuren van een tweetal onmld- delijk uitgevaren reddingsboten vruchteloos" bleef, moet worden aan genomen dat Rökker de enige over levende van deze ramp is, en dat de andere 26 opvarenden .ite dood von den. Wat uit de schaarse gegevens bekend is geworden, maakte de volgende re constructie van dit drama mogelijk. Het schip verliet de Waterweg Woensdag om 4 uur. De „Skoghaug" ls ten gevolge van de sterke wind na het verlaten van de Waterweg iets uit de koers geslagen en naar men, in tegenstelling tot de Indruk van de overlevende, aanneemt reeds in de avonduren op een mijn gelopen. Men acht het waarschijnlijk, dat dit voor IJmuiden is gebeurd. Uit het ietwat verwarde relaas, dat de uitgeputte Rökker over zijn wederwaar digheden in zijn eigen taal, aangevuld met gebrekkig Dpits en Engels, in Kam perduin heeft afgelegd, heeft men be grepen, dat deze stoker van het schip zich op de stookplaat bevond en on middellijk na de hevige ontploffing naar het dek klom. Daar heerste een onbeschrijfelijke chaos, te midden waarvan de kapitein bevel gaf de twee goed geoutilleerde reddingboten te laten zakken. Ver schillende leden der 27 koppen tel lende bemanning waren door het ge weld der ontploffing te water ge slingerd, anderen gedood. Of de radio Installatie onklaar was geraakt, dan wel de marconist verwond of gedood, of dat deze in de verwarring geen kans meer heeft gezien tijdig nood seinen uit te zenden is niet bekend. Zeker is, dat geen enkel schip of kuststatlon dergelijke seinen heeft opgevangen. Nauwelijks waren de twee redding boten te water of het stoomschip ver dween in de golven. Op dat moment bevond zich slechts een vijftal schipbreukelingen aan boord van de sloepen. Of deze er nog in zijn geslaagd andere drenkelingen aan boord te hijsen is onbekend. Met Arnt Rök ker zaten twee gewonde opvarenden aan boord van de ene sloep, en wat de andere aangaat, met zekerheid kan slechts worden gemeld, dat twee Noren daarin plaats hadden genomen. Deze laatste sloep Is n.l. in de nacht van Donderdag op Vrijdag (10 uur na dat de eerste bij Kamperduin was aangespoeld en ruim 24 uur na de ontploffing) tussen Petten en Den Helder bij Callantsoog aan land geko men. Niemand zal de zwerftocht van deze boot en de ontberingen van de inzittenden ooit te weten komen, want de beide opvarenden, die erin werden aangetroffen, waren bezweken. Over de tocht van de andere sloep heeft men van de jonge Noorse stoker het volgende begrepen: zijn beide lot genoten in de sloep waren gewond. Met zijn eigen ondergoed heeft hij getracht hen te verbinden. De sloep was van een goed-fungeren- de motor voorzien, maar helaas slaag de Rökker er niet in deze op gang te brengen. Zelfs bevond ziph een uitste kende radio-apparatuur aan boord waarvan evenmin gebruik is gemaakt. Ruim 12 uur lang dobberde de sloep stuurloos langs de kust, voortgedreven door de storm. Een der gewonden be zweek al spoedig en werd aan de zee prijs gegeven. De ander bleef langer in leven, maar bezweek eveneens aan de koude en de ontbering. De stoker was toen reeds dermate uitgeput, dat dit niet meer tot hem doordrong. Op eerste Kerstdag spoelde Qe boot ten slotte tegen de strekdam bij Kam perduin en sloeg om. Onverwijld bega ven een tiental wandelaars zich, samen een levende ketting vormend te water, waarbij de voorste tot zijn hals toe in zee waadde. Zo slaagde men er in Rök ker op het droge te brengen. Nadat de uitgeputte schipbreukeling enkele me dedelingen had gedaan, schreef de arts rust voor. De volgende morgen is de stoker naar het centraal ziekenhuis te Alkmaar vervoerd, waar tot dusverre niemand bij hem wordt toegelaten. Van de 27 opvarenden zijn er dus tot dusverre 4 teruggevonden, van deze 4 was slechts Rökker nog in leven toen de sloepen aanspoelden. Zijn toestand is redelijk. In de loop van de dag zijn langs de kust benoorden Schoorl talloze red dingsboelen van de „Skoghaug" aange spoeld Ook meent men wrakhout van het vergane schip te hebben aange troffen. UIT DE RIJNSTREEK DE BESTEMMING VAN DEZE AARDE Lezing van de heer v. d. Hoek. In de wederom goed bezochte verga dering in „Royal" Doezastraat. hield de heer J. A v. d. Hoek een lezing over bovengenoemd onderwerp. Na een inleidend woord varl de heer C. v. Velsen, besprak de spreker het ontstaan der aarde en haar grote be tekenis voor de mensheid, door er op te wijzen, dat uit de bestanddelen der aar de de mens niet alleen geformeerd is, maar dat ook kleding en al hetgeen de mens aan voeding nodig heeft, door haar wordt voortgebracht. Met verschillende schriftplaatsen werd aangetoond, dat de aarde voor de mens bestemd was en het In Gods voornemen lag. de mens onder de meest zegenrijke omstandigheden in eeuwigheid op aarde te doen leven. Doordat echter de eerste mensen,~on- der leiding van een opstandig geestelijk sohepsel (zie Ezechiël 28 14, 15 en Jess 144 12—14) de rechtvaardige ge boden van God overtraden en zondig den, verloren zij het recht op eeuwig le ven voor zioh zelf en hun nageslacht, en kwamen onder de zorgvolle omstan digheden. die deze tijd kenmerken. Spreker zeide echter, dat genoemde opstand van geestelijke en menselijke schepselen Gods oorspronkelijk voorne men niet te niet kon doen, maar dat de Bijbel onthult, dat God ongeveer 2000 jaar geleden, door Zijn Zaad Christus Jezus zijn strijd tegen het geestelijk schepsel Satan begon, welk Zaad zoals Genesis 3 15 aantoont, Satan en zijn aanhang volkomen zal vermorzelen. En dat onder Christus" heerschappe de aarde zal worden waarvoor zij bestemd is. namelijk een heerlijke woonplaats voor rechtvaardige mensen. Dat deze aarde dan ook niet door vuur- vernietigd zal worden werd aansetoond door Ps. 104 5 en Pred. 1 4. waar staat dat de aarde tot in eeuwigheid zal bestaan, waarop volgens Ps. 37 29 de mens tot in eeuwigheid wonen zal. Süreker besloot zijn lezing met de op wekkende woorden van Christus, opge tekend in Matheus 6 33, om dit heer lijke Koninkrijk te zoeken, door middel van een ernstig onderzoek van de Bijbel. ZUIVERING DUURT VOORT. De zuivering in ons land is nog steeds niet ten einde. Integendeel: met in gang van 1 Januari a-s. hebben de mi nisters van Verkeer en Waterstaat en van Economische Zaken ingesteld een zuiveringsraad voor verkeer en voor hotel-, café-, restaurant-, pension- en aanverwante bedrijven. Voorzitter van die raad is prof. mr. J. M. van Bemmelen alhier en lid o.m. nu\ F. Hollander te Wassenaar. Tot lid van de zuiveringsraad voor wegvervoer en tramwezen, voor bin nenscheepvaart en nevenbedrijven en voor hotel-, café-, restaurant-, pension en aanverwante bedrijven, welke raad „slechts" tot en met 31 December 1948 zitting zal hebben, is benoemd mi'. J. A. S. Holland te Leiderdorp. Burgelijke Stand van Leiden. ONDERTROL WD: J. Jaspers, Jm., 28 j. en G. M. Bonnet. Jd., 26 j.; L. Klein. Jm,. 19 J. en W. J. Langezaal Jd., 21 J.; W. Erwlch, Jm.. 22 J. en E.-Sierat. Jd., 21 J.: C. J. Verhoeven jm., 27 j. en J. M. A. C. van der Linden, MARKTBERICHTEN VLAARDINGEN. Haringvisserij. VL 271 met 40 last, VI. 200 met 30 last; VI. 50 met 31 last; VI. 97 met 39 last; VI. 115 met 29 last. Nederlandse delegatie beraadslaagt op de „Willem Rüys". OVER NIEUW ONTWERP „STAAKT HET VUREN". Met betrekking tot -de laatstelijk door de Commissie voor Goede Diensten ge dane voorstellen tot- staking van het vuren, verneemt Aneta uit wei-inge lichte bron, dat de laatste voorstellen der commissie niet dienen te worden beschouwd als een nieuw plan, doch als een ontwerp tot een nieuw plan. Ge durende de Kerstdagen hebben de leden der commissie aan dit ontwerp, dat reeds aan de Nederlandse en Re publikeinse delegaties werd overhan digd, gewerkt. De Nederlandse delegatie zal aan boord van de „Willem Ruys", waar op zij van heden tot morgenochtend een rondvaart maakt tezamen met vele andere vooraanstaande genodig den uit Batavia over dit ontwerp be raadslagen. Behalve de leden der Ne derlandse delegatie voor de onder handelingen op de R-enville begaven zich de vier ministers en vertegen woordigers van het Komite Serikat Indonesia voor deze rondvaart aan boord van de „Willem Ruys". Het Amerikaanse lid der Commissie voor Gcede Diensten, Frank Graham, begaf zich hedenochtend per vliegtuig naar Djokja, vergezeld door de Ameri kaanse waarnemer kolonel Myers en de generaal majoor Kart-asasmita, lid van de Republikeinse technische commissie voor het staken van het vuren. Intus sen is ae heer Graham reeds heden onverwacht wederom te Batavia terug gekeerd. Naar verluidt zullen Sjarifoeddin en de gehele Republikeinse delegatie waar schijnlijk Maandag a.s. naar Batavia terugkeren Een Amerikaanse Dakota zal uit Batavia naar Djokja vertrekken om hen op te halen, VERGADERING VAN HET K.LS. TE BATAVIA. Het comité Indonesia Serikat heeft voor Maandag a.s. een grote vergade ring belegd in het gebouw van de A.M. V.J. te Batavia, waar voor ook republi keinen zullen worden uitgenodigd. MUTATIE IN DIRECTIE. De heer W. H. Th. Heimig, tot heden adjunct-directeur der N.V. Leidsche Textielfabrieken Gebrs. Van Wijk en Co. De heer ir. A, D. van der Koogh, sedert 1 October 1945 directeur dier vennootschap, treedt per ultimo Dec. 1947 uit de directie. DE LIQUIDATIE VAN DE P.R.A. Werkzaamheden worden overgedragen aan de politic. In verband met de opheffing van de Politieke-Recherche afdeling Leiden als zelfstandige dienst zulke met ingang van 1 Januari aanstaande en de voort zetting der P R.A. werkzaamheden door de Gemeente Politie, wordt medegedeeld dat genoemde dienst van 1 Januari as. af als afdeling Politieke-Recherche van de Gemeente Politie is ondergebracht in perceel Langebrug 107. Het Bureau der afdeling Politieke- Recherche is geopend elke werkdag van 8,30 tot 17,30 uur en is telefonisch te be reiken onder de nummers: 22244 Chef der Afdeling; 20831 Afdeling Politieke Betrouwbaar heids verklaringen; 21009 Documentatiedienst; 25888 Rechercheurs. Op 30 en 31 December vindt de ver huizing plaats naar Langebrug 107. Het perceel Heerengracht 34 is op deze data voor het publiek gesloten. BOSKOOP De woningbouw in 1948 en 1949 B. en W. dezer gemeente delen de gemeen teraad mede, dat de R.K. Woningbouw- Ver. „St. Joseph" geen gebruik.zal ma ken van de gelegenheid tot woningbouw aan de Goudse rijweg .terwfjl de beide andere corporaties hun medewerking hebben toegezegd. In een gehouden bespreking met de besturen der Woningbouw-Ver. „Onze Woning" en de Woningstichting „Pa trimonium" werd nader overeengeko men, dat beide corporaties zowel in 1948 als in 1949 zullen bouwen en wel telkens elk de helft van de te bouwen wonin gen, Patrimonium' zal het midednge- deelte bebouwen en .Onze Woning" ton Zuiden en ten Noorden daarvan. B. en W. betreuren het, dat de bouw- ver „St. Joseph"' thans niet medewerkt. Uit de bewoordingen van 't schijven van haar bestuur blijkt, dat de bezwaren uit sluitend gelegen zijn in de keuze van het bouwterrein. Raadsvergadering De raad dezer gemeente komt cp Maandag 29 Dec. nam. 8 uur in openbare vergadering bijeen. O.m. zal behandeld worden een voorstel tot vaststellen van regelen om trent. de toepassing van art. 1 der woonruimtewetaanbieding van de ontwerp-begxotingen van gemeente, ge- meentebedTijven en burgerlijk armbe stuur; voorstel tot vaststellen van een vermenigvuldigiingscijfer voor het tarief van hei Schoolgeld voor het gewoon lager onderwijs; voorstel tot verhoging van de 'oeslasting op toneelvertoningen e.a. vermakelijkheden, en voorts om de hondenbelasting te verdubbelen en te brengen van f5,— op f. 10,— per luxe hond. De Pluimvee- en Konijnentcntoonstel- ling Op de grote Kring Pluimvee- en Konijnententoonstelling, uitgaande van de veren. „Nut en Sport" te Boskoop op 25 en 26 Dec., die geopend werd door do burgemeester mr. dr. E. P. Verkerk, wer den de volgende bekroningen toege kend Hoofdereprijzen, afd. grote hoenders: J. A. Bernsen, Leiden; afd. Dwerghoen ders: A. Loriers, Gouda; afd. konijnen: A. de Groot, Gouda en B. Remijer, Gou da; afd. watervogels: J. Srriit, Span broek ;brlek: afd. sierduivèn: A. Lorius, Gouda. Speciale ereprijzen, gr. hoenders: J. A. Bernsen, Leiden; krielen: A. Lorius, Gouda; P. Ouwerkerk, Boskoop; Java- krielen: P. Ouwerkerk, Boskoop, ver schillende rassen: A. Lorius, Gouda; af deling konijnen: F. Vermeulen, Bent huizen, C. M. Noordhoek, Zevenhuizen, H. J. van Gorsel,, Boskoop; B. Remeijer, Gouda, G. de Vos, Gouda, B. Jacobs, Gouda, A. de Groot, Gouda, H. B. de Graaf, Moercapelle, C. Hogervorst, Bos koop, W. du Clou, Zoetermeer, Th. Ver sluis, Langeraar, E. Rietveld, Gouda, A. v. Lomwei en H. M. Bosman, Boskoop. Afd. Postduiven: ereprijzen W. Wel- zenis, A. Ruffels (4), J. J. Lakerveld (Gouda), L. W. Versluis (Waddinxveen), H. v. d. Willik en A, Sytzema (Bos koop). De tentoonstelling heeft zich gedu rende de beide Kerstdagen in een druk bezoek mogen verheugen. Ingezonden waren ruim' 800 dieren van 643 inzenders. De opstelling der verschillende dieren en de verzorging daarvan waren uit stekend, terwijl de gehele tentoonstel ling een imposante indruk maakte. Ten nadele van de heer Goudriaan aan de Burg. Colijnstraat is de toon banklade gelicht en daaruit een vrij groot bedrag aan geld gestolen. De heer A. H. Krop, onderwijzer aan de Ulo-sohool aan de Rozenlaan is in gelijke betrekking benoemd te Sas- senheiin. Tot ouderling in de Geref. Kerk is gekozen de heer C. J. Jonker en tot diaken de heer G. Kooij Gz. In de gehouden jaarvergadering van de Turnkring „Gouda en omstreken" werd de heer G. Kruiswijk Wz., secr.- penningm. van de G. en A. V. „Hou Vast" alhier tot bestuurslid van deze kring benoemd. BODEGRAVEN. Lutherse Jongeren Organisatie Voor een goed bezochtè zaal gaf de Lutherse Jongeren Organisatie alhier Woensdagavond een opvoering van net Kerstspel „Tot Zijn Wonderbaar Licht" De geestelijk adviseur der vereniging, ds. D. Solinger, opende de bijeenkomst met een kort woord, waarin hij tevens een overzicht gaf van de bedoeling en de strekking van het stuk. Vervolgens werd het aan inhoud zeer hoogstaande spel gebracht, tot het sla gen waarvan niet in de laatste plaats de vele daarin voorkomende bekende Kerstliederen hebben bijgedragen. Costumes ert grime, verzorgd door de firma Hoppezak uit Leiden, waren op keurige wijze afgewerkt. Tot gezinsverzorgster is met in gang van 1 Jan. door de diaconie der Ned. Herv. Gem. alhier aangesteld mej. Heijkoop. Onze plaatsgenote mej. W. P. van Briemen, slaagde „met lof" voor het "dpiloma dokters- en tandarts-assistente, aan de academie, voor Para-medische beroepen te Amsterdam, terwijl de heer G. v. d. Lagejnaat het diploma machine- schrijven wist te behalen. HAZERSWOUDE. Kerstzangdienst. Vrijdag werd door de Hervormde en Geref. Kerk gezamenlijk een Kerstzang- dienst gehouden met medewerking van het Chr. Gemengd zangkoor „Zang en Vriendschap" en het Jdnderkoor „Looft den Heer" en het Chr. mannenkoor „Ex celsior", welke koren onder de bekwame leiding van Pascal Jansen uit Gouda verschillende Kerstliederen ten gehore brachten een en ander afgewisseld door samenzang. Het eerste gedeelte dezer Kerstzangdienst stond onder leiding van ds. J. Oussoren, Geref. predikant, die sprak over „Het Kind van Gods ontfer ming". Het tweede gedeelte stond on der leiding van de heer Joh. de Groot, godsdienstonderwijzer te Leiden, die sprak over „De ontferming voor Gods Kind".. HAAGSE RECHTBANK Rijwieldiefstal in serie Wegens dief stal van een fiets te Nieuwkoop, ver volgens te Alphen aan den Rijn. en tenslotte in Den Haag, waar hij op he terdaad werd betrapt, heeft terecht gestaan de metaaldraaier J. A. W. uit Leiden, die door allerlei moeilijkheden tot zijn daad was gekomen. De Officier eiste tegen verdachte een jaar gevangenisstraf, waarvan vier maanden voorwaardelijk met drie jaar proeftijd, en met aftrek van preven tief. De rechtbank heeft verdachte veroordeeld conform die ets. (Van onze correspondent te Parijs) Vorige week heb ik een van mijn oude Hollandse vrienden weer eens opgezocht, die sedert een twintig Jaar 'n veertig K.M. buiten Parijs een landbouwbedrijf beheert van een omvang meer dan 200 hectaren als men in Nederland slechts met moeite zal vinden. Bij het afscheid stopte mijn vriend me 'n pondje boter toe, dat ik als bijdrage in de vet- positie van mijn gezin a raison van frs. 600 (f.14—) met uitbundige dank aanvaardde. Hij was overigens slecht te spreken, deze landgenoot. Het leven wordt ons hier onmogelijk gemaakt, vond hij. De regering beloofde ons boeren vorig jaar 6000 tractoren we hebben er 200.000 nodig en de fabrieken hebben er nau welijks 1600 afgeleverd. Het resultaat? Dat we voor een tractor, als je hét geluk hebt er een te vinden, gauw een paar millioen frs. neerlegt. En dan verwijten de stedelingen ons, dat we onze kaas, ons vlees, onze groenten te duur verkopen! Onze prijzen, zeggen ze, zijn 15 maal duurder geworden sedert de oorlog. En de industriële producten „maar" lOkeer Maar wat wil je, zegt m'n agrarische philantroop, als wij, boeren, onze kunst mest, ons zaad, onze tractoren tot de ijzers van onze paarden toe, gemiddeld tegen het 20-voudige der vroegere prijzen moeten betalen. Wat ik wilde, dat was het mijne er-» van weten, mijn journalistieke nieuws gierigheid bevredigen. Weshalve ik bij verschillende instanties in Parijs een on derzoek heb ingesteld. Wat mij daarbij bleek, was in de eerste plaats, dat de aloude wederzijdse controverse tussen stad en land in Frankrijk weer met on- gekepde felheid is opgelaaid. De stede ling, de man met het boordje, de bu- I reaucraat, is op het land de zondebok van alle ellende, die de actuele toestand biedt, en de boer, de meester over het vette èn het slijk der aarde, fun geert als zodanig in de steden. Zo spreekt men er In Parijs schande van, dat de Franse boeren met al hun natuurlijke rijkdommen en hun opge potte geld. maar 6 milliard bijdragen in de jaarliik.se nationale belasting, die on geveer 1000 milliard bedraagt. Waarop de boeren antwoorden, dat het landleven tegenwoordig niettemmln blijkbaar zo weinig attracties biedt, dat sedert de oorlog opnieuw een 300 000 Franse boe ren naar de steden trokken. De regering is overigens van oordeel, dat de met bankbil letten volgepropte tellen, die hier sedert lang de klassieke kousen vervan gen moeten hebben op het platteland voor een ruim deel debet staan aan de steeds dreigender wordende Inflatie. Doch allé regeringen waren tot nu toe niettemin kennelijk huiverig, de boeren aan te pakken. Zij vreesden niet ten onrechte dat ten koste der stedelin gen, dan nóg meer varkens met graan zoucten v/orden vetgemest. En bovendien was het de politici niet onbekend, dat heF nipft.eland pen hoog percentage van het kiezersvolk leverde en uit dien hoof de diende te worden ontzien. HERSTEL VAN DE INTER- HERSTEL VAN DE INTER NATIONALE CONCURRENTIE. Geen geweld dus tegen de boeren. Doch niettemin is het een levenskwes tie voor Frankrijk, dat {iet leven er goedkoper wordt. En aangezien de boer, als leverancier der voedingsmiddelen, de sleutel van de provlandkast in zijn zak heeft, openden zich voor de regering hier twee wegen. De eerste weg was de productiemethoden te moderniseren (een zelfde lap grond, van gelijke kwa liteit, levert in Amerika ruim drie maal meer op dan in Frankrijk). HieroD was het befaamde olan-Monnet gericht. Dit is echter een lange weg. En de Ameri kaanse dollars, die Amerika ter finan ciering zond, worden reeds sedert lang benht om de bressen in het lopende m'^get te dichten. De. tweede wpg ls de internationale concurrentie te herstellen. Daarvoor zijn natuurlijk ook deviezen nodig. Doch hun rendement kan op veel korter termnn bemerkbaar zijn. En deze weg schijnt René Mavpr. de nieuwe liberale mi nister van "Financiën pu Economie, thans in te villen slaan. Na de svmbollsche vrienderhauzending uit Amerika, die Hnor Painso-Chapuis de minister van xtvov-cg;p7nndheidin Le Hflvre ^ersoon- uilc v^d begroet. zulipn weken Hoptallpn fioben°n met Arge^tïius vlees pn Amerikaaps Voren naar Pr^nse ha- vans koprsen. Tropen met aardannelen or, o{pr»vi nit Holland Dasceren de "cvnnse 0-rens. 'nip pjprpn, ten getale van mil- Hoon. zullen hipr maar fvppdprde l'oaFpn Tror) hetgeen «4P Eransë hoer er .mor vroonj, 7n worden de hoenders van ■nomoveid "RVanse kinnen ten vnor- ■«"l»! ce^tpTdf TWV, dP7.e (we^dp vrpprde 'Urher van oT-tn-pipn. die het 1or>d ook zoif Vin voort,hrep«ren is- een weg on oon hpl- 1ond vlak. T^-rrpns ral men do onderp wpg wper terng mollen "inden, want p«ns zullen <ip devisor, to«T-) wepr »nro- moe*eu wo-den honut. TTon lorid als "C-onV-rlik - oon dpr rift-ste -Friirpn van Eurona moet zichzelf minstens in oordonnolon en ejprpn 1-unnen voor7.ien. EAr»q -n.llpn do rppp-^ -•ng «n 'I® ho°rpn in Erookr'ik in ïïin°- Fon "ipn. d«t «te AmeHirppn®0 huin niet als epn uremie de n-ihaid en het oo-.cowrot.icme Is bpdoeid. De bezorging van ons Blad Teneinde de bezorging van ons Blad niet te vertragen, verzoeken wjj onza abonne's beleefd onze bezorgers, die ook dit jaar weder Nieuwjaar komen wen sen, geen gehoor te geven tijdens het bezorgen van ons Blad. DE DIRECTIE. UIT DE OMSTREKEN RIJNSBURG Kerstwijding Woensdagavond hield de Ned. Herv. Gem. haar Kerstwij- dingsdienst in de grote Kerk. Ds K. J. H. Burgy leidde deze dienst en sprak n.a.v. Openb. 3 20 a: „Zie, Ik sta aan de deur en Ik klop". Het Ned. Herv. Kerkkoor o.l.v. de heer Ponseur ver leende medewerking. De Ned. Herv. Ge- mente kan op een zeer goede avond terug zien. Burgerlijke Stand Geboren: Klem, z.v. J. de Mooy en J. v. Plug. Geref. M.V. en J.V. Tweede Kerst dag werd door de Geref. M.V. en J.V. een Kerstmiddag gegeven in de Kerk aan de Voorhouterweg. Ds H. Post opende met het laten zingen van „Nu, seit Wellekome". Nadat hij in gebed was voorgegaan sprak hij nog een kort openingswoord, waarna overgegaan werd tot het afwerken van het pro gramma, hetwelk uit enkele tableaux en samenspraken bestond, terwijl een klein koortje medewerking gaf. In de pauzen werd koffie geschonken, terwijl in een der pauzen een collecte gehou den werd voor de eigen jongens in In- dië, welke f148 opbracht, $>s v. d. Lin de sloot met een kort woord en dank gebed. Ned. Herv, Zondagsschool Gisteren hielden de kinderen van de Ned. Herv. Zondagsschool Kerstfeest ln de Grote Kerk, waarin een prachtig versierde kerstboom prijkte. De heer D. v. d. Meij las de kerstboodschap voor, waar- Ea ds M. J. J. Bonting een kerstver aal vertelde. Aan het eind dezer kerstviering werden de kinderen ge- tracteerd en kreeg ieder kind een mooi leesboek, waarna de kinderen zeer vol daan naar huis toe gingen. VALKENBURG Kerstwüdingsdienst - Woensdagavond had er in de Ned. Herv. Kerk alhier een Kerstwijding plaats, waaraan medewer king werd verleend door de Chr. Gem. Zangver. „Com nu met Sang", onder leiding van haar dirigent, de heer L. Haasnoot. De opening had plaats door ds. Hainjé, Geref. pred. alhier, die de aanwezigen gezamenlijk liet zingen, waarna hij voorging ln gebed, gevolgd door het lezen van een gedeelte uit de Bijbel. Vervolgens zong het koor de Doxologie, terwijl na samenzang ds. Baas, Herv. pred. alhier, een meditatie gaf over Exodus 16. Hierna zong het koor achtereenvolgens: Comt wilt u spoeden; Nu sijt wellecome en Gloria in Excelsis, welke liederen op voortreffe lijke wijze ten gehore werden gebracht. Jammer dat Valkenburg zich nog altijd met een noodkerk moet behelpen, daar in een kerkgebouw de warmte van het geluld veel meer naar voren was geko men. Hierna besloot ds. Hainjé deze stemmingsvolle avond met dankgebed, waarop de aanwezigen tezamen de slot zang zongen. VOORHOUT Verkeersongeval Enige jongens wa ren op het perceel van de heer Lange- veld aan de Rijnsburger weg alhier aan het voetballen. Een automobilist, komen de uit het dorp, zag plotseling de bal dwars over de weg gaan, waardoor hij, vermoedend dat daar wel een speler ach ter aan zou komen, reeds zeer sterk rem de. Het gebeurde zoals de chauffeur dacht. De zeven-jarige C. F., wonende aldaar, stak pardoes de weg over en smakte tegen de rijdende auto aan. De chauffeur stopte en keek of er nog een aanrijding had plaats gehad. Inderdaad zag hij een jongen op de weg liggen. Met zijn mede-passagier bracht hij C. F. naar zijn ouderlijke woning, waarna zij de politie en de pl. geneesheer met het geval ln kennis stelden. Dr. Bots constateerde een beenbreuk en achtte overbrenging naar het Acad. Ziekenhuis noodzakelijk. WASSENAAR. Mij. voor Tuinbouw en Plantkunde De afdeling Wassenaar van de Kon. Ned. Mij. voor Tuinbouw en Plantkun de, de Tulnbouwvereniging Wassenaar en Omstreken, hield Dinsdagavond j.l. in Het Wapen van Leiden haar jaarver gadering. In deze bijeenkomst werd in de eerste plaats behandeld de agenda voor de algemene vergadering der maatschappij op 29 December a.s. Uit het jaarverslag van de secretaris bleek, dat het ledental Iets achteruit was gegaan tot 160. Het verslag van de penningmeester wees over 1947 een ba tig saldo van f 62.17 aan, terwijl in to taal ln kas is f. 651.89. De aftredende be stuursleden C. van Vulpen en W. H. van Tol werden herkozen en ln de plaats van 2e voorzitter werd«Öenoemd de heer G. Verlind. Als vem ouds de MEEST GELÉZEN COURANT van Lelden en Omstreken AGENDA DE BIOSCOPEN. Ucx „De opschepper" (alle leeft.) le Kd Zat. en Zond. 2 1/4, 4 1/4, 7 1/4 en 9 1/4 uuren 2e Kd. 1 1/4, 3 1/4. 5 1/4. 7 1/4 en 9 1/4 uur; overige dagen 2 1/4, 7 1/4 en 9 1/4 uur. I.uxor „Zwevende gratie" (alle leeft.) le en 2e Kd. en Zond. 2*. 4 3/4. 7 en 9 1/4 uur; overige dagen 2\, 7 en 9 1/4 uur. Lldo „Mammy" (alle leeft.) Do., Vrij, Zat. en Zond. 2£. 4^, 7 en 91/4 uur; overige dagen 2£, 7 en 9 1/4 uur. Trianon „George verovert de- vloot" (alle leeft.) le Kd, Zat. en Zond. 4J-, 7 en D 1/4 uur; 2e Kd. 1, 3, 5. 7 en 9 1/4 uur; overige dagen 2\, 7 en 9 1/4 uur. Casino „Mrs. Miniver" (14 Jaar) le, 2e Kd. en Zond. 44, 7 en 94 uur; overige dagen 7 en 94 uur. Jeugdfilm „Sneeuw witje", le en 2e Kd. en Zond. 2 uur; overige dagen 2 en 4 uur. Green way (Voorschoten) „De witte klippen van Dover" (14 Jaar) lo, 2e Kd. Zat. en Zond. 7 en 9 1/4 uur; Ma. en Dl. 8 uur. Jeugdfilm le, 2e Kd. en Zond. 2 en 4 uur; Zat. Ma. en Dl. 24 uur. De avond- nacht- en Zondagsdienst der apotheken te Lolden wordt van Za terdag 27 Dec. 13 uur tot Woensdag 31 Dec. 18 uur waargenomen door de Apo theek Boek wijt, Breestraat 74. Tel. 20552 en do Haven-Apotheek, Haven 18, Tel. 20085. Te Oegstgeest door de Oegetgeester Apotheek, Wllhelmlnapark 8, Tel. 26274, Da Zondagsdienst der Hulsartsen te Lelden wordt van hedenmiddag 2 uur tot Maandagmorgen 8 uur waargenomen door de doktoren De Bruyne, De Jager, Langezaal en Nleuwzwaag. Te Oegstgeest door dr. v. d. Vlietde Vries. Tel. 22331 en door dr. Flu. Telef. 22030. De dienst der dierenartsen wordt mor gen waargenomen door de heren Com mandeur en Van Zeverden.

Leidsch Dagblad | 1947 | | pagina 3