Zullen bezuinigingen bij Marine niet doorgaan! Handelingen van Asscher en Cohen laakbaar Zondagrijverbod blijft gehandhaafd r KERSTMIS 1947 WEERBERICHT Aldus oordeel van Joodse Ereraad Wat er in Indië gebeurt Vliegveldplannen voor Rotterdam binnenkort gereed Met een enkel woord 86ste Jaargang ZATERDAG 27 DECEMBER 1947 No. 26271] LEIDSCH DAGBLAD Directeur: J. W Henny Hoofdredactie: B. W Menkhorst en J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f.3.90 per 3 maanden; 30 cents per week Telefoon Dir. en Adm.: 25041; Red. 21507 Witte Singel l, Lelden - Giro no.: 67055 Boodschap van Truman Een ei per persoon en twintig Duitse sigaretten voor de mannen waren deze Kerstmis het enige extraatje voor de Duitsers. Voor hen, die geen zwarte prijzen konden betalen, bleef de tafel nog even leeg als het vorige Jaar. De Hamburgernaren beschouwden het bui tengewoon .zachte weer als hun beste Kerstcadeau. Te Berlijn kostte een kal koen of gans op de zwarte markt 1.500 mark. Dit is vele malen het maand loon van de gemiddelde arbeider. In de dure restaurants en nachtclubs te Parijs kostte een diner, samengesteld uit oesters, kalkoen, ganzelever, salade, kerstcake en wijn ongeveer 6.000 fr., een fles champagne verhoogde dit be drag met 2.600 fr. Te Le Havre is een schip met speelgoed en kleding voor de kinderen van deze stad met speel goed en kleding voor de kinderen van deze stad binnengelopen. Dit is een gift van kooplieden en industriëlen uit aan de Grote Oceaan gelegen havens der VH. President Truman vierde dit Jaar voor de eerste maal Kerstmis in het Witte Huis. Hij ontstak een geweldige kerstboom voor 't Witte Huis en sprak daarop zijn kerstboodschap uit. President Truman heeft de woorden van Paulus: „En nu blijft geloof, hoop en liefde" (1 Cor. 13 13) het grond beginsel genoemd, dat de Amerikanen als basis van hun leven hebben geko zen. Truman wees er op, dat velen in Europa en Azië het Kerstfeest niet thuis kunnen vieren, zoals voor het eerste Kerstfeest ook geen plaats in huis gevonden kon worden. „Zij, die wederom in armoede en verbanning en gescheiden van wie hun lief en dier baar zijn, het Kerstfeest moeten vie ren, zullen zich weinig gelukkig voe len. Nu wJj ons dit jaar in een land van overvloed op het Kerstfeest voor bereiden, zouden wij harteloos zijn, in dien wij onverschillig waren voor do situatie van minder gelukkige mensen overzee." Door hulp te /erlenen, aldus Tru man, doen wij de hoop ln hun harten herleven en hiermee zal ook het geloof terugkeren het geloof in de waar digheid van het individu en in de broe derschap der mensen. Tass, het officiële Sovjet-persbureau, meldt, dat naar verwacht meer dan vijftien millioen kinderen in de Sov jet-Unie Kerstpartijtjes zouden bijwo nen en hierbij hun Nieuwjaarsgeschen ken zouden ontvangen. (Kerstmis wordt in de Sovjet-Unie niet officieel erkend, de eerste en tweede Kerstdag -wordt dan ook normaal gewerkt). In Palestina is de gebruikelijke pro cessie van Jeruzalem naar Bethlehem gehouden, echter onder zware escorte, ter v-rdediging tegen eventuele aan vallen Ongeveer 4.000 Britse soldaten liepen mede, de laatste maal vóór de ontruiming van Palestina. Te Londen is druk gewinkeld. Lon- dense winkeliers schatten, dat de En gelsen dit jaar meer geld hebben uit gegeven en zich meer hebben ingespan nen om passende c-adeaux te geven dan zij sedert het uitbreken van de oorlog hebben gedaan. De nieuwe omzetbelas ting op vele soorten luxe-artikel en schijnt weinig invloed op het kopen te hebben gehad. Hulst en mistletoe wa ren geheel uitverkocht en de laatste kalkoen was reeds lang verkocht. 175 emplove's van het secretariaat der V.N., behorend tot 35 landen, wa ren de gast van de bewoners van Bing- hamton, Johnson City en Endicott (in de staat New-York). Deze uitnodiging was een bewijs van dankbaarheid voor de gastvrijheid, die deze 35 landen aan Amerikaanse soldaten tijdens de oorlog hebben bewezen. Uit het Zuiden van de Oekraïne en centraal-Rusland, uit Polen en Zwit serland is hevige sneeuwval gemeld. In Oostenrijk heeft een hevige storm te lefoonverbindingen verbroken en ande re schade aangericht. In Engeland, Frankrijk en Duitsland was het weer zeer zacht. Blijvende onrust in Palestina Tijdens de Kerstdagen hebben zwaar gewapende Arabieren in verschillende delen van Palestina vijf treinen tot staan gebracht door de rails te ver sperren. Het doel van deze aanvallen is tweeledig: proviand te verkrijgen voor Arabische colonnes en de toevoer van voedsel en andere voorraden voor Jood se nederzettingen af te snijden. Zowel te Jeruzalem als te Haifa en Tel. Aviv is voortdurend geschoten, waarbij in totaal een 20 doden vielen en vele gewonden. SPECIAAL CREDIET VOOR FRANSE LEGERUITGAVEN. De Franse nationale vergadering heeft een motie van Max Lejeune (so cialist) aangenomen, volgens welke een speciaal crediet van 8.897,031.000 francs wordt uitgetrokken voor legeruitgaven in 1947. Volgens Lejeune zijn de hoge re uitgaven veroorzaakt door de verho ging van salarissen en prijzen, door de ontwikkeling van de militaire en eco nomische toestand in bepaalde over zeese gebieden en door de jongste lich ting tijdens de stakingen. Het aantal militairen in Frankrijk, Noord-Afrika, Indo-China en de Franse zone van Duitsland bedroeg thans 708.000. KRACHTIGE WIND. Krachtige, aan de kust tijdelijk storm achtige wind tussen Zuidwest en West. Zwaar bewolkt met enkele verspreide opklaringen en nu en dan regenbuien. Temperatuur boven normaal. 28 DECEMBER Zon op: 8.48 uur; onder: 16.34 uur. Maan op: 16.58 uur; onder; 9.55 uur. Hoogwater te Katwijk te 4.04 en 16.28 uur (Springtij); 29 Dec.: 4.52 en 17.17 uur. KERSTBOODSCHAP VAN BRITSE KONING. De koning van Engeland heeft van zijn buiten te Sandringham uit via de radio een Kerstboodschap tot het Brit se volk gericht, daarbij een gewoonte volgend, die door zijn vader in 1932 is begonnen. Hij werd ingeleid door de vrouw van een mijnwerker. De koning wees er op, dat tijdens de strijd voor de vrijheid samen met de broeders overzee, geen kosten gespaard waren en alles in cle strijd geworpen was, „Wij zullen nu nieuwe hulpbron nen moeten aanboren en onszelf daar bij weg moeten cijferen. Niemand die zich 1940 herinnert, kan aan het suc ces twijfelen en niemand kan er aan twijfelen, dat ieder zijn uiterste best doet het succes te verzekeren." De koning wees er op, dat dit reeds het derde Kerstfeest is, waarop voor een betere wereld en 'n duurzame vre de gebeden wordt. Hij herdacht het hu welijk van zijn dochter en zeide, dat dit de koningin en hem persoonlijk ge luk gebracht had. Ook noemde de koning hen, die nog overzee in dienst zijn. Moge God geven, zo besloot hij, dat de geest van goede wil, die nu de hulzen verlicht, zich steeds meer en meer verbreidt, tot dat Hij in de volheid der tij-den het gezicht van de wereld verandert. Tojo staat terecht Generaal Tojo, tijdens de oorlog mi nister-president van Japan, heeft voor het internationaal tribunaal te Tokio, dat de voornaamste van oorlogsmisda den beschuldigde Japanners berecht, de geallieerden er van beschuldigd, dat zij de oorlog „absoluut hebben uitgelokt" om de V. S. deelneming aan een Euro pees conflict op te dringen. Volgens Tojo waren de V. S. volledig op de hoogte van het plan voor de aan val op Pearl Harbour, Tojo trachtte in zijn 50.000 woorden tellende verklaring niet zijn eigen on schuld te bewijzen noch ontkende hij zijn verantwoordelijkheid voor het be sluit, tot de oorlog over te gaan en voor alles wat daarop gevolgd is. Eveneens nam To.io de administratie ve verantwoordelijkheid op zich voor de behandeling der krijgsgevangenen aan de beruchte spoorweg van Birma naar Siam. Tojo merkte op, dat de Japan ners het van oudsher.zeer vernederend achten krijgsgevangen te worden ge maakt, zodat de behndeling verschilt van die bij de Amerikanen en Europea nen. „Ik geloof zeker en zal dit tot het laatst toe betogen, dat het een zelfver dedigingsoorlog en in geen opzicht schending van het thans erkende 'n- ternationaal recht was", aldus Tojo. Voor het verliezen van de oorlog laakte Toio alleen zichzelf. Tijdens zijn ge tuigenis snrak Tojo herhaaldelijk over de onschuld van de keizer en „de vrede lievende geest van zijne majesteit". Behandeling begroting eerst in Februari Een politieke medewerker van het ANP schrijft: De Memorie van Antwoord betreffende de begroting van Marine is nog steeds niet bij de Tweede Kamer ingekomen. In verband hiermede circuleren berich ten, volgens welke minister Fiévez, die het interimaat van Marine vervult, niet voornemens zou zijn, deze begroting in -het parlement te verdedigen. Wie de Memorie van Toelichting op de begro ting .zoals de thans afgetreden minis ter Schagen van Leeuwen die schreef, er nog eens op naleest, kan wel nagaan, dat deze berichten zeker niet ver van de waarheid zullen liggen. De bezuini ging op dit hoofdstuk is zéér ver gegaan, want minister Schagen van Leeuwen vroeg --uim 144 millioen minder aan dan voor 1947 het geval was geweest. Dit betekende een vermindering van meer dan 33 Tr De regering was bij de in diening der begroting van mening, dat verwacht mocht worden, dat op de ba sis van de overeenkomst van Llngga- djati, aan het einde van dit jaar een zodanige situatie zou zijn geschapen, dat de zuivere politietaak, welke noodge dwongen door de Kon. Marine in de Indische wateren moest worden vervuld, geleidelijk weder in handen zou kun nen worden gegeven van de organen der Ned.-Indische regering. Bij de opstelling der begroting ging men dus uit van een belangrijke verbetering in de toestand, nog in 1947. De regering was o.m. van olan de mariniersbrigade omstreeks 1 Januari 1948 uit Java terug te trekken 1 en op tc heffen, waardoor het corps mariniers tot kleinere afmetingen zou kunnen worden teruggebracht. Alleen aan materiële deviezenuitgaven zou hier mede reeds een besparing van 21 mil lioen verkregen zijn en de sterkte van de kon. Marine zou, gelijk bekend, van 30.000 man in ongeveer een jaar tiids worden teruggebracht tot rond 15.000 man. Voor dit alles heeft minister Schagen van Leeuwen echter uitdrukkelijk een voorbehoud gemaakt. Indien onverhoopt de omstandigheden in Indonesië de re gering zouden noodzaken, ook na 1 Ja nuari 1948 de uitoefening van de poli tietaak ter zee onverkort aan de Kon. In Reading (Engeland) vond de verkoop plaats van 500 stuks Fries vee, door Holland geschonken ten bate van het Flood Relief Fund, waarmede de ergste sociale noden die bij de overstromingen in het laatste voorjaar ontstonden, be streden worden. Het program voor tussentijdse hulp MARSHALL LEIDER. President Truman heeft de minister van buitenlandse zaken, Marshall, be last met de uitvoering van het program voor de verlening van tussentijdse hulp aan Europa. De administrateur voor dit plan. die ondergeschikt zal zijn aan mi nister Marshall, zal later worden be noemd, Gezant vermoord ITALIAANSE GEZANT IN ZWEDEN DOOR KRANKZINNIGE AFGEMAAKT. De Italiaanse gezant in Zweden, Bel- lardo Ricci, is in zijn woning te Stock holm door een andere Italiaan ver moord. Ricci zat aan de Kerstlunch toen hij van tafel werd geroepen om de moordenaar te woord te staan, die hem met een schaar dodelijk verwondde. De moordenaar heet Giuseppe Capocci. De moordenaar zou de gezant verteld hebben, dat hij een belangrijke uitvin ding wou laten zien en haalde een gro te schaar en een schroevendraaier uit zijn zak. Ricci trachtte hem toen de deur uit te krijgen via de keuken. (De woning van de gezant bevindt zich in het gebouw van de legatie). Bij de deur keerde de moordenaar zich plotseling om en stak de gezant enkele malen met zijn schaar in de borst. De bedienden kwamen op het hulpgeroep toesnellen, doch konden niet verhinderen, dat de moordenaar nog meer steken toebracht. De gezant stierf spoedig na aankomst in een ziekenhuis. De bedienden en het keukenpersoneel slaagden er ten slotte in de moordenaar te overmeesteren en hem aan de politie, die telefonisch ge waarschuwd was, over te leveren. Ricci is 55 jaar oud geworden. Hij is in Stockholm wel bekend en bemind om zijn rustig en beschaafd optreden en zijn toewijding voor zijn gezin. Hij zou in Februari uit Zweden vertrekken, zijn vrouw en twee zoons waren reeds naar Italië gereisd. Capocci heeft meermalen in krank zinnigengestichten in Zweden en andere landen verbleven. Men neemt aan, dat hij voornamelijk door zijn vrouw wordt onderhouden, die ln de Stockholmse parken ballonnétjes verkoopt. Advies tot uitsluiting De Joodse Ereraad, ingesteld door* de contactcommissie der Joodse coördina tiecommissies in Nederland, heeft de uitspraak gepubliceerd, die hij heeft opgesteld na onderzoek der gedragingen van de heren A. Asscher en prof. dr. D. Cohen. De Ereraad spreekt als zijn me ning uit: dat het laakbaar is geweest, de op dracht tot vorming van een „Amster damse Jodenraad" en het voorzitter schap van deze raad (wat verantwoor delijkheid jegens de Duitsers mede bracht) uit handen van de Duitsers te hebben aanvaard; Op een vraag, of hij zijn misdaad be treurde, antwoordde Capocci: ,.Neen en Indien men me vrijlaat, zal ik iedereen in de Italiaanse legatie vermoorden". De moordenaar was sinds 1940 in het gesticht Langbro buiten Stockholm op genomen. Voor Kerstmis mocht hij naar huis op voorwaarde, dat zijn vrouw hem zou halen en brengen. Hij ontsnapte echter aan zijn vrouw en ging naar de legatie. Men neemt, dat de krankzinnige gedacht heeft, dat. de Italiaanse gezant met zijn opsluiting te maken heeft gehad. Hij schijnt zich niet gerealiseerd te hebben, dat de te genwoordige gezant na de oorlog was benoemd. dat het laakbaar is getveest „Het Jood se Weekblad" te blijven uitgeven, toen eenmaal bleek, dat het de Duitsers van meer nut dan de Joden moest zijn, waar bij de Ereraad tevens herinnert aan zijn afkeurend oordeel over een aantal berichten, die hiervoren zijn genoemd; dat het laakbaar is geweest, mede- werking te verlenen aan een aantal anti-Joodse maatregelen, zoals het uitgeven van de Jodenster en het verzenden van bevelen om naarWes- terbork te vertrekken; dat de wijze, waarop de voorzitters de weigerachtlgen tot het geven van de bijdrage voor de eerste heffing aanschreven, laakbaar is geweest; dat de medewerking, verleend bij de selectie voor deportatie, in het bij zonder de medewerking in Mei 1943, zeer laakbaar Is geweest. Gcrfen het vorenstaande adviseert de Ereraad de herep A. Asscher en prof. dr. D. Cohen uit te sluiten van het bekleden van ere-ambten en be zoldigde functies van iedere aard bij enige Joodse instantie of instelling en wel voor de duur van het leven. Van de kamer van de Joodse Ere raad maakten deel uit: D. Hermans, dr. B. Karlsberg (secr.)prof. dr. S. Klee- rekoper, mevr. mr. C. van RhijnLeij- densdorff, tandarts S. M. Vreedenburg en zij stond onder voorzitterschap van M. Bosboom. Marine op te dragen, zouden deze maat regelen geen doorgang kunnen vinden. Het wil ons voorkomen, dat deze noodzaak thans, althans voorlopig, aanwezig en de begroting daarmede irreëel wordt geacht. Dos is het waar schijnlijk, dat minister Fiévez, alvo rens er mee voor het parlement te treden, de begroting zal willen wijzi gen, maar ook, dat deze aangelegen heid in de ministerraad zal worden gebracht De waarnemende minister president zal daarmee echter wel wil len wachten tot enige kopstukken uit het kabinet-, die thans in Indië ver toeven, zullen zijn teruggekeerd, waar bij men de begroting dan in het licht van de nieuwste gegevens zal kunnen bezien. Wellicht zal de marinebegroting de laatste zijn, die in de Tweede Kamer in behandeling zal komen en zal dat wel Februari worden. EEN DODE EN DRIE GEWONDEN. Officieel wordt gemeld, dat Dinsdag jj. de Nederlandse verliezen bedroegen een gesneuvelde en drie gewonden. In •West- en Midden-Java kwamen botsin gen voor. Voorts hadden in Java en Sumatra de ..gebruikelijke beschietin gen" van Nederlandse patrouilles ea posten plaats. REPUBLIEK VRAAGT ONDERZOEK NAAR DE KRAWANG-ACTIE. De Republikeinse regering heeft de Commissie voor G.D. schriftelijk ver zocht een onderzoek in te stellen naar de Nederlandse actie in het Krawangse ten Z.O. van Batavia, waarbij volgens de Republikeinen 300 burgers werden gedood en 200 gewond. Deze slachtoffers zouden tussen 9 en 14 December geval len zijn. Volgens het Nederlandse le gercommuniqué zouden er slechts 150 bendeleden onschadelijk zijn gemaakt. Coördinatie militaire en burgerlijke vliegeropleiding niet voor Augustus 1948 Aan de Memorie van Antwoord aan de Tweede Kamer in zake de begroting van Verkeer en Waterstaat ontlenen wij dat, zodra het geheel van wettelijke regelingen en de daarbij eventueel te treffen uitvoeringsregelingen tot stand is gebracht en daarmede de plaats en taak van de overheid daarin is bepaald, de minister zich voor stelt de organi satie van het Directoraat-Generaal van het Verkeer c.a. te herzien en een meer definitieve vorm te geven.' Na de bevrijding zijn door de N.V. Ned. Spoorwegen ten behoeve van haar zelve (voor vervangend en aanvullend spoorwegvervoer) en Van de aan haar gelieerde ondernemingen, in totaal 150 complete autobussen cn 1475 autobus- chassis besteld. Hiervan waren op 1 December J.l, 455 bussen in dienst ge steld. Kerst- en Nieuwjaars boodschappen van H.M. de Koningin AAN AL ONZE STRIJD KRACHTEN. H.M. de Koningin heeft de vol gende Kerst- en Nieuwjaarsbood schap gericht aan hen, die deel uitmaken van de strijdkrachten, zowel hier te lande, als in Suri name en Curacao: „Aan allen, die deel uitmaken van de strijdkrachten ter zee, te land en in de lucht, zowel hier te lande als in Suriname en Cu racao, zend Ik mijn beste wensen voor een gelukkig Kerstfeest en een voorspoedig Nieuwjaar. Ik weet, dat veel van u ge vraagd wordt, doch lk vertrouw, dat ieder zich met zijn gehele per soon en al zijn krachten zal wij den aan de opbouw van onze strijdkrachten. WILHELMINA". De Koningin heeft tevens de volgende Kerst- en Nieuwjaars boodschap gericht tot de troepen in Indonesië: „Ter gelegenheid van het kerst feest en de jaarwisseling zend ik allen, die deel uitmaken van zee-, land- en luchtmacht in Indonesië, Mijn beste wensen voor een geluk kig Kerstfeest en een voorspoedig Nieuwjaar. Het afgelopen jaar heeft aanU allen zware eisen gesteld, aan welke Gij ten volle hebt voldaan. Ik verwacht van U, dat gij ook het nieuwe jaar uw taak op de zelfde voortreffelijke wijze zult volbrengen. Voor velen uwer is het uitstel van de terugkeer naar het vader land een ware teleurstelling. Ik vertrouw, dat ook diegenen, ondanks deze teleurstelling, met hun kameraden hun taak met dezelfde toewijding zullen blijven vervullen. WILHELMINA". De particuliere bedrijven, die geen dochterondernemingen van de N.S. zijn, hebben sedert de bevrijding toegewezen gekregen 950 complete autobussen en 955 chassis, bestemd voor de opbouw van autobussen. Bovendien zijn on langs 110 stuks complete bussen, deel uitmakende van bovenvermelde bestel lingen der N.S., door de N.S. ter be schikking gesteld voor toewijzing aan de bovenbedoelde bedrijven. In verband met de noodzakelijke be perking van het benzineverbruik is het niet mogelijk, het rijverbod op Zondag op te heffen. Met erkentelijkheid werd kennis ge nomen van dc instemming van velo leden met het feit, dat de regering dc mogelijkheid van de Inrichting van een tweede groot vliegveld in het Westen des lands niet uitsluit. Begrepen wordt, dat die leden daarbU het oog hebben op het nabij Rotterdam in de Scliieveense polder geprojecteer de luchtvaartterrein. Verwacht wordt, dat het uiteinde lijke plan binnenkort aan de regering ter goedkeuring zal worden voorgelegd, waarbij een luchtvaartterrein ter groot te van een internationale klasse E doch voorzien van een startbaan van grote lengte zal worden gebouwd- De mogelijkheid tot uitbreiding van het luchtvaartterrein tot de grootte van een internationale klasse A of B zal aanwezig zijn. 4 Wat betreft het samenvoegen van de militaire en burgerlijke vliegeropleiding, waarbij het eerste gedeelte der oplei ding door de luchtstrijdkrachten en het tweede gedeelte door de Rijkslucht vaartschool wordt verzorgd, kan wor den opgemerkt, dat terzake hiervan reeds onmiddellijk na de bevrijding be sprekingen zijn gevoerd tussen dit mi nisterie en de Ministeries van Oorlog en van Marine. De voorgenomen coör dinatie kan evenwel om technische redenen niet voor Augustus 1948 plaats vinden. EEN NIEUWE REKENMACHINE. In het nationale laboratorium voor natuurkunde van Teddington te Lon den wordt een electronenrekenmachine geconstrueerd, die 1000 maal sneller zal zijn dan alle tot dusverre gefabriceerde rekenmachines. De nieuwe machine zal bijvoorbeeld ln een tweeduizendste seconde vermenig vuldigingen kunnen uitvoeren van ge tallen van 10 cijfers. GRIEKS PROTEST. Tsaldaris de Griekse minister van Buitenlandse Zaken, heeft gisteravond de Joegoslavische zaakgelastigde te Athene een nota doen toekomen, waar in protest wordt aangetekend tegen de steeds openlijker steunverlening aan de Griekse verzetsstrijders. In de nota wordt ten bewijze hiervan oun. aan gevoerd, dat de partisanen de beschik king hebben over het omroepstation radio Belgrado voor het uitzenden van hun communiqué's. DE ZWARE SNEEUWVAL TE NEW YORK. In vijf s^ten der V. S., die door sneeuwstormen worden geteisterd, zijn tot dusverre 17 personen om het leven gekomen. BINNENLAND. De K.N.AC. heeft zich met een rondschrijven tot alle garages ln ons land gev/end. waarin zij de opzet van een „S.O.S.-dienst" heeft uiteengezet en waarin zil de medewerking der garages vraagt. De K.N1.C. beoogt met deze dienst", automobilisten door middel van de bonafide garagebedrijven te hel pen b{j storingen, op ogenblikken waar op de thans beschikbare middelen te kort schieten Woensdagavond Is de 63-j. mevr. M. C. Teman uit de Den Texstraat te Amster dam op de Middenweg bij de Kruislaan door een autobus van de Ned. Buurt spoorweg aangereden en op slag gedood. Naar Ned.-Indië kan zeepo6t wor den verzonden met het m.s. Oranje", dat 3 Januari a.s. vertrekt. Hiertoe poste men uiterlijk 31 December. De Tweede Kamer zal Dinsdag. 13 Januari a.s. des namiddags te een uur in openbare vergadering bijeenkomen. Dinsdagochtend ls het hospitaal schip „Groote Beer" met gedemobiliseer de mariniers en ongeveer 400 afgekeurde militairen van de Kon, Landmacht uit Prlok naar ons land vertrokken. Donderdagmorgen overleed vr(J plot seling In het St. Franclseus-gasthuls te Rotterdam de bekende kanselredenaar Pater Borromaeus de Greeve O.F.M. De senaat der Landbouwhogeschool te Wagenlngen heeft het doctoraat ln de landbouwkunde honoris causa verleend aan Sir John Boyd Qrr, directeur-gene raal van de F.A.O. te Washington, lr. S. L. Louwes, directeur-generaal voor de Voedselvoorziening te Wassenaar en lr. S. Smeding directeur van de Wlerlnger- meer Noord-Oostpolderwerken. te Zwolle. Het hoofdbestuur van de Nederl. Bioscoopbond heeft aan de ondernemin gen ln het film- en bioscoopbedrijf gead viseerd op Oudejaarsavond, na afloop van de laatste middagvoorstelling, te slui ten, opdat het personeel deze avond in de familiekring kan doorbrengen. De oude St. Servaesbrug te Maas tricht, die, nadat zij ln September 1944 door de Duitsers werd verwoest, thans hersteld ls werd Woensdag met enige plechtigheid ln gebruik genomen. Donderdagochtend omstreeks kwart voor vijf is brand uitgebroken in het kantoor van de taxi-onderneming Cen traal Tax aan de Oude Torenstraat te Hilversum. Tengevolge hiervan zijn twee hulzen verbrand Waarschijnlijk zullen binnenkort opnieuw tweehonderd politieke delin quenten naar Indonesië vertrekken On derhandelingen hierover tussen het Ned.- Indische gouvernement, de Departemen ten van B-ilnendandse Zaken en Justitie en de Stichting Toezicht politieke delin quenten hebben een gunstig verloop. Met ingang van l Januari a.s. ls de directeur der Ned. Heidemaatschappij lr. J. W. Hudig benoemd tot president- directeur en de secretaris der directie en Ir. J. A. Eshuls tot directeur. De Minister van Financiën heeft bepaald, dat Woensdag 31 December 1947 de beuizen voor de geld- en fondsen handel zullen zijn gesloten. Woensdagavond ls de 38-J. wiel rijd ster M. van Zetten uit de IJsselmonde- selaan op de Plaszoom te Rotterdam door een auto, die een andere auto wilde Inhalen, gegrepen en enige meters langs- zil van de weg geslingerd. Bij aankomst in het ziekenhuis bleek zll reeds overle den te zlln. BUITENLAND. In een communiqué van het mi nisterie van defensie van India wordt opnieuw melding gemaakt van „hevige gevechten" tussen Indische troepen ln Kasjmier en binnendringende stammen, aan wie zware verliezen werden toege bracht. Ook de Indische troepen leden verliezen. Ondanks het geheel geruststellende communiqué over de gezondheid van de koning van Griekenland, heeft de laat ste een wet getekend, die de ministerraad de volmacht geeft alle konlnklilke rech ten over te dragen aan koningin Frede- rique voor het geval dit nodig mocht blijken. President Truman heeft 1.523 per sonen. die tijdens de oorlog om godsdien stige redenen dienst hebben geweigerd, i amnestie verleend. **77 f11 d4UJot1 ontPlofflng te Blausee- Mltholz (Zwitserland) Is 7.0Q0 ton muni tie de lucht ln gevlogen. De schade be draagt totaal ongeveer 100 millioen Zwit ser se franken. In 1951 zal in Engeland een grote expositie worden gehouden over de Brit se bijdrage tot de beschaving ln het ver leden, het heden en de toekomst op het gebied van kunsten, wetenschappen en techniek. De Zwitserse radio meldt, dat Gha- vam es Soeltaneh, voormalig premier, die deze maand ls afgetreden, toen een mo tie van vertrouwen ln hem werd ver worpen. per vliegtuig uit Teheran naar Frankrijk ls vertrokken. Een epidemie van typheuse koorts ln het kleine departement Belfort ln het Oosten van Centraal-FrankriJk breidt zlqh ult. In totaal zlln thans 10 perso nen gestorven. Er zijn 70 nieuwe gevallen gesignaleerd sedert de epidemie op zeven December J.l. uitbrak. De Franse onderstaatssecretaris voor landbouw heeft tijdens een persconferen tie verklaard, dat er wat het brood be treft ln Frankrijk geen ongerustheid meer bestaat. De huidige rantsoenen blij ven verzekerd. Lloyd's meldt uit de Finse haven stad Abo dat het 7.606 ton metende Amerikaanse schip Park Victory op het ertselland Utoe aan de grond gelopen en vergaan ls. Negen leden der bemanning worden vermist, de overige 39 zijn aan land gebracht. De lading bestond uit steenkool. De socialisten ln Polen hebben zich voor het beginsel verklaard van een ver enigd front met de communisten ln de Poolse en de internationale politiek. On danks aandrang van communistische zi)de hebben zil echter geweigerd nader te komen tot een fusie der belde par tijen. Te New York heeft men met de zwaarste sneeuwval sinds 1900 te kampen. Er ligt reeds een laag van 35 cm. en het sneeuwt nog steeds. Men heeft 10.000 man aan het sneeuwruimen gezet, uit gerust met 900 zware en 3Ó0 lichtere sneeuwploegen en ander materiaal. Het voetgangers- en rilverkeer wordt ten zeer ste belemmerd. Gedurende de Kerstdagen zün ln de VB. 237 personen door ongelukken om het leven gekomen, Het Grand Hotel te Charleroi ls gistermorgen door brand totaal verwoest. In het hotel verbleven 7 gasten. Twee personen werden bil een sprong uit do derde verdieping ernstig gewond Do vr.?Vw, ,van de el&enaar, die ln dekens ge wikkeld uit een raam van de eerste ver dieping sprong en de overige gasten wer den licht gewond. By Como (Italië) ls een' autobus tfinterspor tl lefhebbers in een ravijn gestort, tengevolge waarvan 21 personen om het leven kwamen. Er zijn 29 gewon den. De Bulgaarse nationale vergadering heeft met algemene stemmen het wets ontwerp betreffende de nationalisatie van mijnen en Industrieën goedgekeurd.

Leidsch Dagblad | 1947 | | pagina 1