O** verd in Een feest van glans en jolijt vön KERSTMIS IN ENGELAND Een verrassing KERSTGROET Radio-programma um?i~ Huid WOENSDAG 24 DECEMBER. Weldacfigheidszm en geschenkemwoede te New-York „De brief aan Santa Claus" (Van onze correspondent te New. York) New York moge een onaandoenlijke stad zijn, als de Decemberkoude inzet, gaan de harten warmer gloeien. Het begint eigenlijk al op de vierde Don derdag van November, wanneer de goe de Santa Claus, die hier het zinnebeeld armzalige restanten, die door de ver kleumde verkopers graag voor een ap pel en ei worden opgeruimd aan die minder bedeelden, die zich slechts en kele dubbeltjes voor het kerstgroen kunnen veroorloven, maar die ondanks hun armoede de komst van het Kind niet ongemerkt aan hun woning willen laten voorbij gaan. In openbare geldinzamelingen worden grote sommen gelds bijeen gebracht voor de minderbedeelden. Het gebruik van de „brief aan Santa Claus", waarin ieder kind zijn hartewens kenbaar maakt ten aanzien van de geschenken, die het onder de Kerstboom hoopt te vinden, wordt eveneens in dienst ge steld van de publieke weldadigheid, In een groot New Yorks kinderzieken huis schreef ieder kind zijn brief, die door de verpleegsters werden ingezameld onder de belofte, dat deze zou worden doorgestuurd aan Santa Claus (die niet zoals bij ons in Spanje woont, maar aan de Noordpool .vandaar ook de slede en de rendieren). Maar vele van deze kleine stumperd- jes hebben niet eens ouders, of ouders, die financieel niet in staat zijn om hun kind met Kerstmis een geschenk te geven. Een speelgoedwinkelier in de buurt hoorde van deze brieven en verzocht ze in zijn winkel ten toon te mogen stellen. Vervolgens vroeg by aan zyn klanten om met Kerstmis een kind te willen adopteren. De pu blieke reactie was overweldigend: de brieven hadden spoedig een bestem ming gekregen en ieder der kleine pa tiëntjes staat thans met Kerstmis een grote verrassing te wachten. HET LICHT VAN KERSTMIS. De weldadigheidszin en geschenken woede wordt natuurlijk door de winkel stand commercieel gebruikt voor wat zij waard is. maar Wij zouden aan de Ame rikaan tekort doen. indien wij het lie ten voorkomen, dat het Kerstfeest voor hem uitsluitend materiële zin heeft De kerkelijke vieringen zijn indrukwekkend en het kerkbezoek is overweldigend. Tij dens het donkere jaargetijde dwingt het licht van Kerstmis de gedachten in de richting van de Kerstkribbe en van de grote waarheden, die niet aan tijd of plaats gebonden zijn. En wanneer het „Stille Nacht" of het „Adeste Fideles" hier weerklinkt, dan is de New Yorker zich evenzeer van zijn nietigheid be wust als wie ook. Tijdens de Kerstnacht is New York de grootste kleine stad ter wereld! (Van onze correspondent te Londen) Het klinkt oneerbiedig, maar tegen de nadering van het Kerstfeest worden alle Engelsen een beetje gek. Kerstmis is hier vooral een wereldlijk feest, waarvan de kerkdiensten met hun innige sfeer de zinvolle achtergrond vor men. Het lijkt of de gereserveerde en ingetogen Engelsen in de periode van de zonnewende hun flegma hebben afgelegd. Voor één keer vieren zij de teugels. Wie op Kerstavond door de straten van Londen dwaalt ziet er on gekende tonelen van spontane uitbundigheid. Alle strakheid en plechtsta tigheid,, zijn weggevaagd. Er is een Carnavalsstemming. Er wordt gezongen en gehost. Men is vrolijk en omhelst elkander. Een ogenblik voelt men zich bevrijd van conventionele banden. Een reusachtige rubberpop in de New Yorkse Kerstoptocht. is van het materiële gedeelte van de Kerstviering, in triomf zijn intrede doet. Dan stroomt New York uit dit jaar waren het tussen de 2 en 3 millioen kinderen en groten om getuige te zijn van de aankomst van Santa, die in zijn slede, traditioneel getrokken door 8 ren dieren en voorafgegaan door een enor me optocht, zijn December-kwartier gaat betrekken in New York's grootste warenhuis. Voor klein en groot is de optocht een evenement: vele muziek corpsen, acrobaten, praalwagens, clowns en vooral de reusachtige rubberpoppen met heliumgas gevuld, die hoog boven het plaveisel uit in de stoet meezweven en door 35 gecostumeerde dragers in bedwang gehouden moeten worden. WINKELPERIODE. Na Thanksgiving Day begint ook de periode van het winkelen. Iedere Amerikaan reeds bekend om zijn edelmoedigheid en bereidheid om te geven slooft zich dan nog eens extra uit om toch vooral niemand te vergeten, wanneer onder de kerstboom de pakjes uitgereikt zullen worden. Want Sint Nicolaas wordt hier niet gevierd, Kerstmis daarentegen vormt de combinatie van de geestelijke vie ring van het feest der geboorte van Christus en van de materiële viering, die in Holland op 5 December plaats heeft De koopwoede wordt door de winkels nog aangewakkerd door het „koop nu en betaal later"-systeem, waardoor menigeen na de Kerstdagen als de warmte van het hart is gaan afkoelen met het doven van de kaarsjes van de kerstboom met een groot aantal zwaar te verteren onbetaalde rekenin gen zit. In de stad begint de handel in kerst bomen waar men prachtexemplaren kan kopen, variërend van enkele tien tallen centimeters voor de eenzamen, die op hun troosteloze kamer toch nog iets van de sfeer van het eeuwig jonge kerstfeest willen toveren, tot de bomen van enkele meters hoog voor de hui zen. waarin juichende kinderen en plechtige ouderen zich om het licht scharen om de geboorte van Christus te vieren. De mooiste bomen zijn na tuurlijk lang voor de Kerstdagen ver kocht en wat er op de dag voor Kerst mis overblijft, zijn niet veel meer dan EEN STRAAT VOL KERSTBOMEN! Op Park Avenue, het woondistrict der rijken, staan over een afstand van vele kilometers, met lichtjes versierde bo men, die ondanks de sneeuw op het groen, het stadsbeeld verwarmen. Als men de voorbij snorrende auto's ziet, krijgt men onwillekeurig de indruk, dat iedereen zich haastje-rep-Je naar huis begeeft ter viering van het feest. Gedurende de Kerstnacht verdrin gen de gelovigen zich in de kerkken, vooral in de Kathedraal van St. Pa trick op Fifth Avenue. Tijdens de nachtelijke godsdienstoefening wordt het kribje van het Kerstkind onthuld en het is een mijlpaal in het leven van de jeugdige Amerikaan, wanneer hjj voor het eerst met zijn ouders de indrukwekkende nachtelijke gods dienstoefening bij mag wonen. In de gezinnen is de Kerstviering te vens het feest, waar de gezins- en fa miliebanden nauwer worden aange haald. Wie maar enigszins kan, ver toeft in de familiekring, waar de kin deren blij gemaakt worden met talrijke giften, maar waarbij de groten elkaar ook niet vergeten. Kerstkransen van dennegroen, met rode linten opgemaakt hangen, vooral in de kleinere plaatsen buiten New York, op de deuren en het is alsof daarmede een soort welkom aan vrienden en gasten wordt toegeroepen. AMERIKAAN WIL „GOEDDOEN" Alle Britten zijn dan een beetje gek Reeds in September kan men de eer ste tekenen van de Kerstkoorts ontdek ken. Dan verschijnen er in de winkels reeds de vaak prachtig uitgevoerde gro te Kerstkaarten, die vrienden en fami lie elkaar over en weer plegen te stu ren als blijk van genegenheid. Alleen hieraan kan men reeds kapitalen be steden. In elk gezin worden de ontvan gen kaarten op een in het oog lopende plaats naast elkaar gezet. Alle afwezi gen nemen door him papieren verte genwoordigers zodoende deel aan de ge meenschappelijke Kerstviering. KOOPRAZERNIJ. Men kon er in dit crisisjaar met zijn algemene schaarste niet te .vroeg op uittrekken om iets voor het feest te bemachtigen. In de warenhuizen was er de laatste weken geen doorkomen meer aan. De zaken worden als 't ware uitgekamd door een kooplustige massa, die reeds onmiddellijk na de vorige Kerstmis het een en ander heeft op zij gelegd voor de Kerstpot. Want niet- al leen, dat men elkaar tracteert op al lerlei buitenissige lekkernijen, vooral Zuidvruchten en zoetigheden uit het Oosten, met Kerstmis geeft men elkaar vaak de duurste geschenken. De Engelsen maken weinig werk van verjaardagen. Het grote cadeau wordt bewaard voor Kerstmis. De ontbijttafel op Kerstochtend is dan overdekt met pakjes. Artikelen van grotere afmetingen worden aan de voet van de Kerstboom neergelegd. Zo wordt de stralende sfeer van het Kerstfeest nog versterkt- door de in nige warmte der onderlinge affectie. Sinterklaas kennen we hier niet, maar wel Santa Claus dat is het Kerst mannetje „himself". Hij behoeft zich niet zo te bukken als onze gcede Sint, want in plaats dat we onze schcfenen bij de schoorsteen zetten, hangen we de Kerstkousen aan de schoorsteen mantel of aan de rand van ons bed. Cilleries Ingezonden Mededeling Iets goeds! IVOROL voor Uw tanden P U R O L voor Uw handen TWEEDE KERSTDAG VLEES IN RESTAURANTS. Bepaald is, dat 26 December 1947 (2e Kerstdag) niet als vleesloze dag zal worden beschouwd. De omvang van de maaltijden (aan tal gangen enz.) op 24, 25, 26 en 31 De cember 1947 en op 1 Januari 1948 blijft gebonden aan de bestaande voorschrif ten. Maar de Amerikaan wil meer .'.góed doen" dan alleen aan zyn naaste kring. Op de kantoren is het geschen ken geven aan personeel zeer in zwang, eveneens aan de postbode, schoonmaak- sters van de grote kantoorgebouwen en het Ultpersoneel. Ingezonden Mededeling voor elke vrouwen- en meisjeshand, vooral in herfst en winter, is een tube Hamea Gelei (Mijnhaxdt)pr.75 ct. piiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiM TF~ ERSTFEEST is alle tijden-door geweest het a feest van het Licht. Dat is waarlijk een onuit- m puttelijk beeld! ja. er is geen tijd te bedenken geweest, of de prediking van de komst van Jezus Christus, die het Licht der wereld is, heeft vele a luisterende harten veel te zeggen gehad! Ook nu hebben wij ons opgemaakt dit feest te gaan I vieren. Het is het feest van Hem, in wie Gods schep- 1 pingswoord „Daar zij Licht!" werkelijkheid ge- §j worden is. 1 Er is donkerheid en duisternis van allerlei soort en j orde. Jezus Christus is gekomen om onze duisternis op te klaren, opdat wij zien zouden; misschien wel 1 heel veel dat ons ontroert'en beangstigt, maar dan toch bovenal om op Hem te zien. hèt Licht, dat de eerste voorwaarde naar Gods genadig scheppings- j bestel is, opdat wij zouden leven! J Jezus Christus overwint. Hij die als kind onder ons 1 geboren werd, wil ons levenspad doen opklaren, i omdat Hij met ons zijn en blijven wil al onze rjpgen. 1 Wie in Hem gelooft, zal in de duisternis niet wandelen! W. H. K. illlHlllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllIIIIIIB XXXII. Het kwam aan mijn tafeltje zitten en bestelde een zure kwast. Er zijn van die ogenblikken, dat een mens aan zichzelf twijfelt. Voor mij persoonlijk was dit een van die mo menten. Maar ik dacht zo, laat ik nou niks doenen net doen of ik even veel zie als doe, rustig blijven en straks nog eens zien en dan zul je zien dat het er niet meer zit. Ik had per slot van re kening hard gewerkt de laatsteweken. „Ober, breng mij maar een borreltje". De ober bracht een borrel, die ik in z'n geheel achteroversloeg, terwijl het toestel uit Batavia vóór mij op het ter ras van Schiphol kwam aan taxiën. Ja, daar zat die minister in, waarop ik even had gewacht na het wegbrengen van de vorige. Rustig blijven nu, dan ging alles goed. Maar toen ik opkeek, zat het er nóg. Enfin, dan dat ministeriële onder houd maar laten schieten. Het vreem de geval zat er ongetwijfeld en dan moest ik er ook maar mee praten, al voelde ik mezelf meer schrijver van hoogst merkwaardige interviews wor den dan Allerleivanoveraller. „Kunt U mij ook zeggen hoe laat het ls?" „Jazeker, bijna te laat". „Ojuist, dank U. dank Uzééér. Mag ik mij even voorstellen? °enne- mans, Pieter Pennemans". „Duif, hier, Vredes Duif, maar laat dat eerste alsjeblieft weg, want ik ben hier strikt incognito". „Ah, mijnheereh, pardon, juf frouw Duif, dat is „Zeg maar gewoon Duifje hoor". „Dank je. Ik wou zeggen, dat Ls óók toevallig, dat ik je hier zie. Maar waar om incognito?" „Tja, va- cantie hè. Kijk, zo om streeks Kerst mis staat er in ieder huis een kerst boom, en aan iedere kerst boom hangen wel kerstmannetjes en vooral een heleboel vredesengeltjes. Dan ben ik niet nodig zie je. Niet dat ze me anders achternalopen, maar dan denk ik ten minste zelf, dat ik nog wat goeds te doen heb. Nu niet. Met Kerstmis maken ze geen ruzie, vandaar dat ze in Londen zo'n haast hadden". .O, ben je daar óók nog geweest? Dat heb ik anders nergens in de krant gelezen. Die krantenlui, dat is me te genwoordig ook een „Begin nu niet meteen te lasteren, want daar kunnen de kranten niets aan doen. Er mochten alleen groten bij en ten slotte ben ik maar een duifje. Maar ik heb mij vermomd als struisvogel en toen mocht ik er by zijn. Vandaar dat het niet in de krant stond. Tja, dat is politiek hè? Ik heb er nog een zande rige smaak van in m'n mond. Maar ik ben niet tot het eind gebleven. Voor het b'zeren gordyn wat hoger werd op getrokken moest ik nog even naar Mos kou, om een roodborstje als zaakgelas tigde aan te stellen. Ik ben niet zo'n hoogvlieger dat ik er in de naaste toe komst nog komen kan. Verder in War schau, Belgrado, Roemenië e.d. nog wat papagaaien neergezet om m'n zaken te regelen. Ik ben daarna doorgevlogen naar Eniwetok, om daar eens „Wiééérheen „Eniwetok, 200 myi van Bikini, 5600 mijl van San Francisco, 3300 myi van Wladiwostok, dat Japanse eilandje in de Pacific, waar ze nu nieuwe atoom- bomfabrieken bouwen en proefvelden SS voor nieuwe wapens. Be viel me niets. Weet je dat het net vijf jaar go» leden i, dat ze in Chi cago voor het eerst ,ee® atoom-ketting-reactie tot stand brachten, waaruit de atoombom ls ont staan? Daar werd inder- tyd een gedenkplaat voor onthuld, waarop stond dat in dat gebouw van de universiteit van Chicago vuoi nei eerst" „gecontroleerde vryma king van atoomenergie" plaats vond. Na Eniwetok en een kort bezoek aan Lake Succes heb ik dat woordje „gecontro leerd" maar weggekrabd. Jaja, dat ben ik geweest. Niemand wist wie het ge daan had, twee weken geleden. Haha!" „En hoe komt dat nu allemaal, dat het overal zo'n keet is?" „Ligt aan de opvoe ding. Weet je nog wel toen je jong was, dat ze altijd zei den: „Wees de wijste, geef nou maar toe?" Nu zie je de gevolgen. Je krijgt er een heerschappij van eenden door. Niet alleen in de politiek hoor, er is overal ruzie en tyrannie. De mensen- begeren geen vrijheid, maar willen vrij zyn om te heersen. Een paar dagen ge leden was ik in Londen op een confe rentie van huisvrouwen. Er werd ge sproken over de tyrannieke houding van de mannen in het huishouden, hun geestdry very. De dames kwafhen tot de conclusie, dat die houding eigenlijk wel logisch was. Ze werden de hele dag achtervolgd door bullebakkende bazen, die ze moeten gehoorzamen en dat re ageren ze thuis af. En dan kan de huis vrouw het wel weer op de dienstbode verhalen en die op de leveranciers en die op hun vrouwen en die „ZóóóóTja, die toestanden zou je bij ons niet kunnen vinden". „Hoezo?" vroeg Duifje met een glans van hoop in de ogen. „Haha, wy hebben geen dienstmeis jes...." ..Bah, wat flauw. Je bent een spot vogel en daar moet ik niets van heb ben. Zo moet je niet tegen me praten, want ik heb het al zuur genoeg. Er is niemand meer die me au serieux neemt, of die „Arm duifje". „Waarom arm?" „Omdat geen van je dromen in ver vulling is gegaan". „Daarom ben je nog niet arm! Al leen wie nooit hééft gedroomd is arm, zoals spotvogels!" „OZeg, nu eens over iets anders. Je zei zoëven dat je in allerlei plaatsen zaakgelastigden hebt neergezet. Dan heb je toch zelf niets meer te doen?" „Heb ik ook niet. Ik kwam hier om te boeken, maar alles was vol, vanwege de ministers met hup urgentieverkla ringen, die maar willen reizen om de vrede te redden. Maar ik red mezelf wel hoor. Maak je maar geen zorgen. Ik smeer 'm". „Waarheen gaat je vlucht?" Terwyi het duifje klapwiekend het raam uit schoot, kon ik nog net het antwoord horen. „Naar de maan VOOR EERSTE KERSTDAG. Hilversum I (301 MAVRO 8.00: nieuws, 8.15: concert; 9.15: iu°rg_eJi^vL~ I Zuiderkerk te Rotterdam o.l.v. ds. J. M. nieuws; 8.15Fantasie de Noel van Hol- verzoekprogramma: 16.00: het recht en de van Krimpen: 16.15: werken van Beetho- lander; 8.30: morgenwijding door ds. J. demensen; 16.15: amateurs; 16 45: voor de ven en Brahms; 17.00: de Jonge Kerk en Bruyne; KRO 9.30: nieuws; 9.45: Nieuw rnpere jeugd; 17.15: Radio Philh. Orkest; het Oude Woord; 18.30: Kerstzangen; Londens Strijkorkest; 9.55 Inleiding Hoog- jg 00 nieuws; 18.15: sport; 18.30: rege- 18 50- ensemble Pro Muslca; 18.55: Bach- mis; 10.00: Hoogmis uit Breda: 11-30: rlngsuitzending; 19.00: V. Palotal, cello; koraal „In dulcl Jubllo"; 19.00; nieuws; KRO-trio; 12 00: Angelus; 12.03: Gezel- VPRO 19.30: voor de Jeugd; 19.40: Jeugd- -- - 1915: Sonate van Beethoven; 19.30: op schap voor Oude Muziek; 12.30: Wcerover- nieuws; 19 45: regering-uitzending; VARA ding door ds. J. Loos; 9.30: concert VPRO, bezoelj. blj Qnze vissers In Dieppe; 20.00: zicht; 12.33: stafmuzlek A'damse politie; 20.00 nieuws; 20.05* varia; 20 08: dingen 10.00: klankbeeld naar de bijbelse tekst i J ws 20.05: Kerstconcert Oude Kerk 12.55: zonnewyzer; 13.00: nieuws; 13.15: van de dag; 20.15: afwisselend programma; van 't Kerstverhaal; 10-30:^ diejnst^ ni®uwe A.dam door Ned .Kamerkoor; 21.00: Kerst- over boeken: 13.20: stafmuzlek A'damse 21.15: commentaar; 21.30: Vlndobona Rem. Kerk A'dam. voorg. da. Q. J. Jlrks; declamatorium .'.Dit wonderbaarlijk kind' 11.45: tot het hart van het volk; AVRO 12.00: Kerstklokken; St. Jan te Den Bosch, bespeeld door Toon van Balkom; 12.10: Rustenburger Koorknapen; 12.30: viool en plano; 13.00: nieuws; 13.15: Aeo lian Sextet; 13.45: bezinning op Kerstmis; 14.00: Weibnachtsoratorlum van Bach: 15.30: vertelling „De vier wijzen uit het Oosten"; 15.45: muzlekmozaïek; 16.15: Bernard Person over Kerstviering in Ame rika; 16.30: Kerstprogramma: 17J30: Ro mancers; 18.00: regeringsuitzending; 19 00 Hongaars strijkkwartet; 19.30: Kerstpro gramma; 20.00: nieuws; 20.05: kameror kest; 20.45: hoorspel „De krekel in de schoorsteen" naar Dickens; 21.45: Jubilate Domino; 22.20. Vaudeville Strijkorkest; 23.00: nieuws; 23.15: Parijse klanken: 24.00 1.00: Kerstnachtdienst St. Bavo Haar lem. voo|g. ds. P. J Mackaay. Hilversum II (415 RL) NCRV 7.00: Kerstzangdlenst Geref. Kerk Ryswyk; 8.00 nieuws; KRO 8.15: Radio Koperkwartet; 8.25: inleiding Hoogmis; 8.30: Hoogmis Pauluskerk Utrecht; NCRV 9.30: nieuws; 9.45: F. Timmermans bespeelt carillon St. Janstoren Schiedam; 10.00: dienst Geref. Kerk Kralingen, voorg. ds. B. Rietveld; 11.30: cantate van Bach; 12.00; Concert gebouw Koperkwartet: KRO 12.15: G. Boulanger, viooj. 12 30: Kareol Septet; van G. Rijnsdorp; 22.00: Welhnachts-ora- torium van Schutz; 23.00: nieuws; 23.15: Kerstconcert; 23.4524 00: Schriftlezing. VOOR TWEEDE KERSTDAG. Hilversum I (301 RL) VARA 8 00: nieuws: 8.15: strijdlied; 8.18: zingende to rens; 8.30: ensemble „Barcarole"; 9.30: voor en door Jonge mensen: VPRO 10.00: toch Kerstmis; 10.20* boekbespreking; 10.30: Kerstsamenkomst Concertgebouw', j voorg. prof. dr. S. F. H. J. Berkelbach v. j d. Sprenkel; 11.45, tot het hart van het volk: AVRO 12.00: Dlerens Harmonie- corps; 12.30: verzoekprogramma: 13 00: nieuws; 13.15: Renova Septet: 13.45 A. Schnabel, plano; 14.00: Kerstgedachten ln de poëzie; 14.30: Concertgebouworkest: 15.30: negro spirituals; VARA 16.00: Kerstprogramma voor de Jeugd; 17.00: ork. Carlo Carcassola; 17.30: stemmen u. d, P. v. d. A.; 18.00: regerlngsultzendlng; 19.00: nieuws; 19.15: felicitaties; 19.20: onze hulp aan het Oostenrykse kind; VPRO 19.00: drie orgelsonates van Mo zart: 19.50: tien voor acht; 20.00: nieuws: 20.05: voor tweede Kerstdag: 20.40: orgel en sopraan: VARA 21.00' Metropole or kest: 21.45: hoorspel „Het spook van Can- tervllle"; 22.25* gramjnuziek: VPRO 22.40 13 00* nieuws; 18.15: over boeken; 13.20: vandaag: 22.45: avondwildlng: VARA 23.00 Kareol Septet: 13.40: Kerstdeclamatorium nieuws; 23.15—24.00' Symphonlsch con- „De Kerstroos' naar legende van Selma cer+ Lagerlöf; NCRV 14.00: kwartet; 14.30:1 Etrljkorkest; politie; 13.50: van man tot man; 14.00 werken van Britten en Rousseau; 14.30: Kerstspel van Toon Rammelt: 15.00: Om roep Kamerorkest; 15.25: Kerstliederen: 16.00: Ziekenbezoek; 16.40: oude melo dieën: 17.15: zangvereniging „De Maas- treechter Staar"; 17.45 voordracht „Kerst nacht-lente"; 18.00: Orkest zonder naam; 18.25: voor de verkenners; 18.40: Orkest zonder naam: 19.00: nieuws: 19.15: re- gerlngs-ultzendlng; 19.30: J. Carpay, or gel; 20.00: nieuws; 20.05: New Mavfair Or kest: 20.12: de gewone man; 20.20 Kerst- sproke in liederen; 2100: Kerstspel ..De kleine zanger van St. Pascale" van An ton Coolen; 21.55: Radio Philh. Orkest; 22.40: de Van Rooyens; 22.45: avondgebed en liturgische kalender; 23.00: nieuws: 23.15' Kath. nieuws; 23.15: Kath. nieuws; 23 20—24 00: bil bet licht der kaarsen. Schrammeln; 22.00 deel IV hoorspel „Adri- aan en Olivier"; 22.30: Ramblers; 23.00: nieuws; 23.15: hobbyhoek: 23.30—24.00: gram .muziek. VOOR ZATERDAG 27 DECEMBER. 7 00: 730: HUvexsum 1 (301 RL) VARA nieuws: 7.15: ochtendgymnastiek: orkest Lew Stone; 8.00: nieuws; strijdlied: 8.18: ensemble Vlncentino; lichte klanken: 9.30: Ondrltsjek kwartet; VPRO 10 00' morgenwijding door ds F. Oort; VARA 10.20: voordracht. 10.35: Ierse, Schotse en Engelse volksliederen: 11.00 •oor de continubedrijven: 12.00: orkest C. Carcassola; 12.30: weerpraatje: 1233: J. Jong. orgel: 13.00: regerings-uitzeudlng: 13.30. orkest en sextet: 14.00* het Neder landse lied; 14.15: Kon. MU. Ka^el; 15.00 15.15: kerstfeestviering 'N.J Hilversum H (415 RL) NCRV 8.00:1 vraaggesprek over de demobilisatie; 15.15: Hilversum II (415 M. KRO 7.00: tfleuws; 7.15: Maria ter ere; 7.30: morgen gebed en liturgische kalender; 7.45: So nate van Mozart: 8.00: nieuws: 8.15: op gewekte muziek; 9.00: concert; 9.30: wa terstanden: 9.35: balladen: 10.00: voor de kleuters: 10.15: Bachprogramma; 11.00: ziekenbezoek: 11.45: Bachconcert; 12.00: Angelus: 12 03: cello en piano: 12.30: weeroverzlcht; 12.33Klaas van Beeck; 12.55: zonnewijzer; 13.00- nieuws; 13.15: over boeken; 13.20: dansorkest; 13.40: fllmpraatje; 13.50: Berlllns Opera Orkest! 14.00: toneelkijker: 14.10: populaire klan ken; 14.40: Engelse dansorkesten; 15.00: gedichten voor de jeugd:''15.15: concert der Jongeren: 15.45: kiosk: 16.00: Franse vedettes; 16.15* bij het derde eeuwfeest van de Vredp van Munster; 16.30: de schoonheid van het Gregoriaans; 17.00: de wigwam; 18.00: orkest zonder naam; 8.15: 18.15: Journalistiek weekoverzicht; 18.30: 40' a vonturen spel; 19.00: nieuws: 19.15: Kath. nieuws; 19.20- orkest zonder naam: 19.45: banden die binden 19.55- Boston Prome nade Orkest: 20.00: nieuws: 20.05: actua liteiten: 20.12: de gewone man; 20.20 hoe heet deze plaat? 20.30: lichtbaken; 21.00: negen helt de klok; 22.00: dansles: 22.40: de Van Roovens: 22.45: avondgebed een liturgische kalender; 23.00: nieuws; 23.1524.00: werken van Copland en Bern stein. Een woord van bezinning. KERSTFEEST. Kerstfeest, Ohristusfeest, want dat betekent het, en daarmee kunnen wy alle voorvoegselen „kerst" wel oprui men, die, voorzover wy ze geplaatst hebben voor allerlei zaken en beleve nissen, infame dwaasheid en goddeloze nonsens zyn. Wy mogen het evangelie van Lucas 2 ook dit jaar horen, en het is inderdaad biyde boodschap voor t heden: hedfn is u de Zaligmaker geboren! Het ls een persooniyk gerichte boodschap, wy zyn er by betrokken en dan niet als toeschouwers maar als deelnemers. Want wy verarmen onszelven wel bui tenmatig, wanneer wy ons tot beschou wen en toeschouwen hebben gesteld; wanneer wij het Kerstevangelie ergens een plaats geven, desnoods een voor name plaats, de ereplaats. Immers dat betekent, dat wy het dan ook weer van die plaats op onze tijd en naar onze smaak gaan verwyderen. Kerstfeest vieren willen wy toch allen, en zonder Lucas 2 is 't al te hol en al te schraal. Die gedragen welbekende woorden „en het geschiedde in diezelfde dagen dat er een gebod uitging van de keizer Augustus...." willen wy niet missen, noch het verhaal van de herders en de wijzen. Zo ooit, dan is het in Lucas 2, dat wy er zelf bijgehaald, ja bijgesleept worden; hier staat onze geschiedenis heden is u de Zaligmaker geboren. Dat ls geen verhaal, het is evangelie, het is prediking, het is appèl, het is door en door persoonlijk en direct in zyn aanspraak: God heeft het voor U zo gemaakt, dat ge U waarachtig verblij den zoudt, ook al zullen alle factoren, die gegeveD zyn in keizer Augustus en stadhouder Cyrénius het U nog zo wil len beletten; ook al zal heel het appa raat van het buiten- en tegen-godd: hjke U willen verlammen en de vreugd willen ontroven en uithollen voor sur rogaten zonder tal. In alles wat de vreugde verstoort en de schoonheid ontluistert en de heeriykheid verdon kert en de rykdom vermorst, in alles wat aan gebrokenheid en armelykheid en gespletenheid en gescheurdheid in de vaarten der lawines wereld en men senlevens uiteenbreekt en doelloos maakt, in alle vervlogen hoop en ver storven liefde en verlamd geloof, dédr wordt Christus geboren, in een stal, in een kribbe, in doeken gewonden, in de nacht, in Bethlehem. Daar geeft God de Zaligmaker de plaats, in deze we reld, in Uw werld en in de myne. God legt. zyn kostbaarste gave neer daar waar fatsoenshalve dus in werkelijk heid geen plaats is en Hy vraagt U of ge de moed dan waarachtig nóg hebt om toeschouwer te zy'n van een „mooi" Kerstverhaal I In een bekend Kerstlied staat: Ik kniel voor Uwe kribbe neer, o Jezus, Gy myn leven! God vraagt ons op Kerstdag geloof; niet een of andere houding of presta tie. maar enkel geloof, het geloof der aanbidding, dat alleen gewekt wordt en ons geschonken wordt door dat kind van de kribbe zelf. God make ons allen zó deelgenoot van wat waariyk in deze feestvergeten wereld féést is! W. H. K. Ingezonden Mededeling todi ££H CJCMX. Burgelijke Stand van Leiden. GEBOREN: Johanna Wilhelmlna. d. van J. Sira en M. Megchelse; Gerrit Johannes, z. van A. Rottl en A M. J Snoep; Wilhelmlna Jacoba Johanna Maria, d. van C. W. J. Conijn en J. J. RuigTok; Willem Pieter, z. van W. P Dool en J. Schaft; Luclenne, d. van J. P. van der Blom en E. Ruyg- rok; Johanna Petronella Geertrulda, d. van P J. Neyman en G. H. Versluis; Hendxlkus Johannes Antonüus, z. van A. G A- de Vrind en J. C. Borgerdlng. Jo hannes Theodorus. z. van J. Swijnenburg en C. van Eekeren. OVERLEDEN: A. T. M. van der Lubbe, z., 4 maand.; M. A. van Buren, hulsvr. van G. H. Ver meulen-, 44 J.

Leidsch Dagblad | 1947 | | pagina 6