Sjarifoeddin en andere Republikeinen naar Djokja STADSNIEUWS Laatste Berichten Officiële publicaties WOENSDAG 24 DECEMBER. Eerst terug voor „echte besprekingen". Volgens welingelichte Nederlandse kringen te Batavia tekenen het ver trek van Sjarifoeddin naar Djokja en een verklaring, welke hy by dit ver trek tegenover de pers heeft afgelegd, de situatie t.a.v. de besprekingen op de Renville. Sjarifoeddin deelde na melijk mede, dat hjj niet zou terug keren, voordat „echte besprekingen" zouden kunnen beginnen. Ook een aantal leden van de Repu blikeinse delegatie, o.a. Mohammed Roem en Ali Sastroamidjojo, gaan naar Djokja. Aneta verneemt, dat de voorzitter van de Masjoemi, Soekiman, die enige dagen te Batavia vertoeft voor oriënta tie, vergezeld van de vice-premier Sjamsoeddin eveneens Masjoemi) heden In de loop van de dag een bezoek zullen brengen btf Graham. De publicatie van de stukken met betrekking tot de .staakt het vuren" besprekingen door de Commissie voor G.D. maakt, aldus Ned. kringen te Ba tavia, duidelijk, dat ten eerste de be schuldiging onjuist is, volgens welke de Nederlanders de plannen van de Com missie zouden hebben verworpen en dat voorts, blijkens het Republikeinse me morandum van 23 December, de Re publikeinse technische commissie niet zonder meer met die. plannen instemde, zoals beweerd is. Het Comité Indonesia Serikat doet intussen steeds meer van zich spreken. De stroom van adhaesiebetuigingen uit alle delen van Indonesië blijft aanhou den. De. laatste is afkomstig van de Per- Leidse Schouwburg DERDE ABONNEMENTS VOORSTELLING. MIJN ZOONS. Weer een Amerikaans stuk! Maar ditmaal een stuk van grote kwaliteit, dat niet nalaat diepe indruk te maken. Het is een zeer dramatisch gegeven, dat met grote menselijkheid is uitge werkt. Op en top toneel, zonder grove effecten, hoewel toch het effect geens zins wordt geschuwd. Men ziet de gerechtigheid zich vol trekken aan de fabrikaht van ondeug delijke vliegtuig-onderdelen, waardoor 21 piloten het leven verloren, maar die zijn meer bedeesde compagnon daar voor liet opdraaien. Het is in optima forma een familie-tragedie. De eerste zoon, die al jaren als vermist is opge geven, blijkt zelfmoord te hebben ge pleegd, toen hij het gebeurde vernam. De moeder, die nooit aan zijn dood wilde geloven, wordt gedwongen, haar wer.s-droom te laten varen, hoewel zij zich geestelijk en moreel uit. zelfbe- houn daaraan heeft vastgeklampt De tweede zoon, verliefd op het meisje van zijn broer en wederliefde vindend, ziet zijn hoop in rook vervliegen: „en ik, die ze zag vallen, kreeg het gevoel, ^dat, terwijl alles kapot ging, er een nfeuw ding geboren werd.." Zeer sterk en krachtig is dit. uitge werkt en men voelt het noodlot aan komen. De auteur heeft een- -kostelijke climax weten te bereiken. De vertolking van het- Rotterdams Toneel was in één woord prima. Over de gehele linie, zonder een enkele uit zondering. Het eerst willen wij echter noemen Willy Haak, die van de moe der, een zeer moeilijke rol, werkelijk groot toneel weet te maken. Nimmer nog zagen wij haar van deze kracht. De bloemenhulde, haar gebracht, was welverdiend. Naast, haar dienen echter ln één adem vermeld Richard Flink als de vader, Joan Remmelts als de zoon. Mieke Flink als de verloofde. Dat was subliem als persoonlijke creatie, maar ook in samenspel. Zoals gezegd, passen ook de overi gen zich zonder uitzondering fraai aan bij het geheel, dat een hoogte bereikte als slechts zelden wordt bereikt. Deze derde abonnementsvoorstelling is een juweeltje geweest van toneel en spel! M. KERSTMIDDAG. Bü de Leidse Huisvrouwen. In twee zalen van „Het Gulden Vlies" waren de. leden van de Nederlandse Huisvrouwen, afd. Leiden, gistermiddag bijeengekomen om gezamenlijk het Kerstfeest te gedenken. De presidente, mevr. A. GroenNieu- wenhuizen Segaar heette alle aanwezi gen hartelijk welkom, terwijl dl haar vreugde uitsprak over de grote op komst. 4 Na gemeenschappelijke Kerstzang, bracht het Huisvrouwenkoortje, onder leiding van mevr. T Seih in pianobege leiding van mevr. M. v. d. Heyden— Brakel, enige mooie Kerstliederen ten gehore. De middag werd. verder gevuld met uitstekende declamaite van mevr. C. HagemanVerhagen, waardoor een werkelijke Kerstsfeer werd bereikt. Aan het slot dankte de presidente de dames Hageman, Leih en v. d. Heyden hartelijk onder aanbieding van een klein stoffelijk bewijs van waardering Het ere-lid, mevr. A. van GilseVan Geldermansem, dankte verder nog mevr Groen voor het vele dat zij voor de Leidse Huisvrouwen steeds doet. DERDE CONCERT RESIDENTIE-ORKEST. Premières en een bü'zonderheld. Het derde abonnementsconcert van het Residentie-Orkest, dat op Donder dag 9 Januari zal plaatsvinden in de Stadsgehoorzaal, staat onder leiding van Frits Schuurman. Soliste is de Pa rijse zangeres Suzanne Peignot, die liederen met orkest zal vertolken van Henn Duparc en Francis Po'.enc Het concert opent met een eerste uitvoe ring van de „Sonate pour Notre Dame de Paris" van Marcelle de Manziarly. Verder worden uitgevoerd de zojuist voltooide „kleine balletsuite" van Léon Orthel en „L'apprenti sorcicr" van Paul Dukas. Het bijzondere van dit concert is, dat'verschillende werken door de dirigent, mondeling zullen worden toe gelicht. De heer J. L. Volders alhier slaag de te Dellt voor het propaedeutisch examen bouwkundig ingenieur. satoean Kebangs aan Madoera, die te legrafisch mededeelde „met alle kracht te ijveren voor verwezenlijking doelstel lingen KIS". De voorzitter van het KIS, prof. Hoessain Djajadiningrat, was heden morgen tegenwoordig op de receptie in verband met het eenjarig bestaan van de Negara Oost-Indonesië, waar dr. Van Mook het woord voerde. LEGER DES HEILS DEELT KERSTGAVEN UIT. Het Leger des Heils (stichter William Booth), dat middels zijn traditionele „Kerstpottenactie" een flink geldsbe drag wist in te zamelen, hield gister middag in 't lokaal aan de Hooigracht- een kerstfeestviering, aan het eind waarvan a3n 300 personen een kerst- gave kon worden uitgereikt. De dienst, welke onder leiding stond van maj. H. Bels, werd afgewisseld met zang van het zusterkoor -en de vertelling van de Kerstgeschiedenis. INTERNATIONAAL JEUGD VERKEER Zestiende Jaarvergadering. De alhier gevestigde Vereniging voor Internationaal Jeugdver keer hield j.l. Maandag haar 16e jaarvergadering in de Aula van het Gem. Lyceum voor Meisjes te Utrecht. Ih zijn openingsrede gewaagde de voorzitter der verenigng dr J. J. E. Hondlus uit Den Haag van de voor uitgang van het werk en de groeiende belangstelling in de kringen vanon derwijs en opvoeding, getuige o.a. de oprichting der „Commissie Jeugdver- keer" door het Ministerie van Onder wijs. Het. jaarverslag vermeldt een leden tal van 8200 en een uitbreiding van het aantal aangesloten scholen tot 103. In het afgelopen jaar weiden niet min der dan 33.600 jongens en meisjes in Nederland en daarbuiten met elkaar in briefcontact gebracht. Voor 721 leden wer^d een binnenlandse vacantie geor ganiseerd, terwijl 386 jonge buitenlan ders hier werden ontvangen. In totaal werd dus een vacante voor 142-1 jonge mensen verzorgd. Het- hoofdbestuur weid uitgebreid door de benoeming der heren Thijs Booij (voor Ger. Jongeren), Ad. Knaa- pen (voor R.K. jeugd) en C. Bellaar Spruyt (als vertegenwoordiger van het Min. v. Buitenl. Zaken). Als belangrijke stap tot- internationa le concentratie van jeugdbrïefwisseling en jeugduitwisseling kwam de oprich ting der FI O.C.E.S. (Fédération In ternationale des Organisations de Cor respondences en Echanges Scc-laires) in Parijs tot stand, in nauw overleg met de UNESCO, die uitteraard dit werk als belangrijke schakel in haar inter nationaal opvoedingsprogramma ziet. Het Centraal Bureau van Jeugdver- keer alhier verzorgde een inkomende post van 25.490 stuks en een uitgaande van 34.000; daarnaast werden de perio dieken tot een gezamenlijke oplage van 64.000 exemplaren verstuurd. Dertig afgevaardigden van plaatselij ke groepen en een groot aantal leden woonden deze geanimeerde vergadering bij. KERSTBIJEENKOMST IN DE CADICLUB. In de Cadiclub aan het Rapenburg kwamen gistermiddag vele in Leiden ge legerde militairen bijeen voor de bijwo ning van een korte Kerstsamenkomst voor alle gezindten. Een stemmige ver siering wekte een passende sfeer voor het programma van muziek eri toe- UIT DE RIJNSTREEK 25 JAAR KEURMEESTER. 1 Jan. aa. zal het 25 jaar geleden zyn, dat bij de Centrale Keuringsdienst voor Vee en Vlees te Leiden als keur meester werd aangesteld de neer F. den Hertog, die als ambtsgebied kreeg toe gewezen de gemeenten Leiderdorp, Zoe- terwoude en Voorschoten Een leder is vol lof over het accurate en onkreuk bare optreden, door de jubilaris in deze dikwijls moeilijke positie betoond. ALPHEN Martha-Stichting-puzzle een sac De gehouden Mart-ha-Stichting pu;.zle is een groot succes geworden, er is aan deze rebus door niet minder dan 22531 inzenders deel genomen, die bij elkaar het mooie bedrag van 12,295 63 ge stort hebben. Gemeentelijke kantoren gesloten 27 December a.s. zullen de navolgende kantoren der gemeente voor het publrik zijn gesloten: de Gemeentesecretarie; de kantoren van tie C emeente Ontvang jr, van de diens1 van Gemeentewerken «r-ui de Water- en Lichtbedrijven. Het bureau \ai: ut Burgerlijke stand zal die dag geopend zijn van 10 tot 11 u. Examens Bij de gehouden winter- examens te Doetinchem slaagden de vo rige v/eek voor lerares de dames N. van Leeuwen te Sassenheim en N. van Was senaar te Katwjk aan den Rijn. Voor coupeuse de dames F. Holscher Ter Aar, N. Robertz, Langeraar, G. van Klave ren. Hazerswoude. Voor costumière de dames G. Hagendoorn, C. v. d. Lee, Tr. Van Luinen, D. v. d. Vegten W. Vos te Alphen aan den Rijn; G. Vooitavan, Langeraar; J. de Pater, A. Pijper van Straten, A. van Vliet te T0- A r; C. Mik to Hazerswoude; R. van Eijk. J van Eijk Vrouwenakker; N. Rijnsburger, N. den Ouden, Woubrugge. Te Delft slaagde onze plaatsgenoot de heer H. G. van Diest voor het exa men Electrgteohnisch ingenieur. Voor het examen Ned. Taal en Let terkunde slaagde de heer A Middelkoop alhier. Sluiting Distributiekantoor in tfleuw- jaarsweck Op 31 December 1947 zijn het kantoor en de agentschappen na 12 uur voor het publiek gesloten. Op Nieuwjaarsdag zijn het kantoor te Alphen en de agentschappen Boskoop, Leirauiden. en Zevenhoven gesloten. Het agentschap Leimuiden is in de betreffende week geopend op Dinsdag 30 December, het agentschap Zevenho ven op Woensdag 31 December van 9.30- 1 12 uur. De agentschappen Nieuwkoop en Ter Aar alleen op Maandag 29 De cember 1941. BENTHUIZEN. Itaadsagcnda De Raad dezer ge meente is in openbare vergadering bij eengeroepen tegen Dinsdag 30 Decem ber, des namiddags te 7 uur. spraken, die uiteraard op het karakter van deze dagen waren afgestemd. Na opening door de voorzitter, de heer J. Heymans, vertolkten P. Burgerjon (klarinet) en meyr. Van Doorn—Blok (piano) muziek van Mozart. Ds. J. C. Brokken, veldprediker, wees met enkele woorden op de betekenis van het Kerstfeest, voor de militairen, en sprak daarbij tevens over de plaats en moeilijkheden der militairen in Indië. Ten slotte wees spr. er op, dat wy ons niet moeten instellen op het feest van het kind, doch op het kind van het feest. Na nog enige muzieknummers, o. m. door J Castelein (zang) en A. v. d. Spek piano) sprak aalmoezenier pater W. Gasman o.f.m., die eveneens de speciale aspecten van het Kerstfeest voor de mi litairen in het licht stelde. De sluiting van deze bijeenkomst, die werd bijgewoond door prof. dT P. J. Gaillard namens het ere-comité, werd verricht door de heer Heymans. De agenda vermeldt o.a. een voorstel tot vaststelling van regelen omtrent de toepassing van het eerste artikel van de Woonruimtewet -1947; een voorstel tot benoeming van twee leden van de Commissie van Advies, als bedoeld in de Woon ruim tey et 1947; advies op een schrijven van Gedeputeerde Staten van Zuid-Holland inzake de hoogte van de bezoldiging der Wethouders; voorstel tot het aangaan van een nieuwe reke ning-courantovereenkomst met de N.V. Bank voor Nederlandse Gemeenten te 's-Gravenhage. De Gemeente-secretaris is op Za terdag 27 December a-s. voor het pu bliek gesloten. Het Bureau voor de Burgerlijke Stand zal evenwel voor de geboorten, huwe lijksaangiften en overlijden geopend zijn van 12 tot 12,30 uur. HAZERSWOUDE Pro Rege Dinsdagavond hield in de bovenzaal van het Hotel ,,Het Oude Raadhuis" alhier de afdeling Hazers- oude „Pro-Rege" thuisfront een re- cruten-avond. De voorzitter, H v. Velde, opende. Sergeant maj. E. Jansen, voor zitter van de Provinciale afdeling, zette breedvoerig uiteen, wat de jongens te doen staat, wanneer zij het volgend jaar in dienst moeten. Het is tegenwoordig niet zo gemak kelijk om in dienst te gaan Wij leven op het ogenblik in bijzondere omstandighe den. Aan het eind van sprekers rede kreeg men gelegenheid vragen te stel len. waar druk gebruik van werd ge maakt. De voorzitter dankte de spr. dat hij zo welwillend is geweest, om deze avond voor de jongens te komen spreken Na het zingen van Psalm 89 vers 7, sloot de heer Jansen deze zo goed ge zochte vergadering met dankgebed. KOUDEKERK, Raadsvergadering De raad der ge meente zal Maandagavond te 7,30 uur op het gemeentehuis in vergadering bijeenkomen ter behandeling van een 18-tal punten. Kerkzangdlenst - In de Ned. Herv. Xerk had een Kerstzangdienst plaats. uitgaan de van het Kerkkoor Na Votum en ge meenschappelijk gezang van Gen. 7 1—2 las de voorzitter, de heer C. Stroo, enkele gedeelten van Jesaja en ging voor ln ge bed. Daarna werd het Kerstoratorium „Emmanuël" uitgevoerd, hetwelk bestond uit soil, koor en declamatie en kerkorgel. De solisten waren mevr T. Renslnk, so praan en de heer A v. Egmond. bariton, belden te Lelden. De declamatie werd vér- zorgd door de heer C. Stroo, terwijl de heer J. Vonk de orgelbegeleiding verzorgde. Na gezongen te hebben gemeenschappe lijk van Ps 98 2 en Gen. 21: 1 en 3, werd deze tamelijk goed bezochte dienst besloten Bon-uitreiking In het zaaltle van Wille zal 30 Dec.a.s. de bon-uitreiking plaats vinden. BEURSOVERZICHT AMSTERDAM, 24 December. Enkele fondsensoorten waren van daag hoger, andere daarentegen wat la ger, naar gelang van de toevallige tech nische positie. Een drukke affaire ont wikkelde zich wederom in de claims en in iets mindere mate in de aandelen Kon. Petroleum. De claims werden ten slotte verhan deld omstreeks f. 852, Koninklijke wer den aan het slot afgedaan op 287 c/c. Op de industrie-afdeling werd de aandacht getrokken door de vaste houding van Aku, die tot 1711 '4 opliep. Unilevers in doorsnee weinig veranderd. Philips iets lager. Scheepvaartpapieren prijshou dend. Cultuurfondsen weinig of niet veranderd. Tabakken eerder iets luier. De conversielening 1947 gold eerst 100 daarna 99 De overige staatspa pieren waren zo goed als onveranderd. Groot verlof aan dienstplichtigen lichting 1945. NIET VOOR HEN', DIE IN INDIÊ ZIJN De Minster van Oorlog heeft be paald, dat in verband met de door voering van de gewijzigde vredesor ganisatie, met ingang van' 1 Januari 1948, dienstplichtigen van de lichting 1945, met inachtneming van de vol gende normen met groot varlof die nen te worden, gezonden: De dienstplichtge meet ten minste, hetzy aaneengesloten, hetzij met on derbreking. 15 maanden voor eerste oefening in werkelijke dienst zijn ge weest. Vrijwillige dienst wordt hierbij buiten beschouwing gelaten. Zij, die 15 maanden of langer voor eerste oefening ln werkelijke dienst zyn geweest, worden binnen 10 dagen met. groot verlof huiswaarts gezonden, of, indien naar het oordeel van, de korps commandant de dienstbelangen dieniet toelaten, zo spoedig mogelijk daarna, doch uiterlijk 28 Februari 1948. De overigen gaan met groot verlof, zodra de 15 maanden zijn verstreken. Voor de dienstplichtigen van de luchtstrijdkrachten geldt niet de datum van 28 Februari 1948, maar 30 April 1948. Aan de dienstplichtige, die daartoe de wens te kennen geeft, kan door de korpscommandant, of degene, die als zodanig wordt beschouwd, worden ver gund in werkelijke dienst te blijven ge durende nog ten hoogste zes weken. Voor groot verlof komen nog niet In aanmerking: 1. Kaderleden (korporaals inbegre pen), die een opleiding aan een ka- derschool of een school voor reserve officieren hebben genoten. 2. Zy. die een speciale opleiding hebben genoten en uit hoofde van dien in een byzondere functie zyn tewerkgesteld (b.v. chauffeurs) en voor wie geen vervangers uit jongere lichting beschikbaar zün. of beschik baar kunnen worden gesteld. Zodra zy echter kunnen worden gemist of zodra vervangers beschikbaar zün, behoren ook zij met groot verlof te worden gezonden. 3. Zy, die in de Overzeese Gebieds delen verblyven, of tydclük uit Indië in Nederland met verlof zijn. WILLEM RUYS TE BATAVIA. Hedenmorgen om achit uur kwam de ..Willem Ruys" na een voorspoedige reis te Bat aria aan. Daarmee is de eerste helft, van de maidentrip van het 21.300 tons vlaggeschip van de Kon. Rotter damse Lloyd volbracht. Het schip heeft zich prachtig gehouden en aan alle verwachtingen beantwoord. CHOCOLADE-BISCUITS ALLEEN OP VERSNAPERING- OF SUIKERBON. Het C.DK. deelt mede, dat met chocolade gecouveerde, bedekte of sa mengestelde biscuits alleen op ver snapering- of suikerbon gekocht kan worden. Per bon voor 200 gram ver snapering- of suiker zijn 200 gram van deze biscuits verkrijgbaar. De bovenbe doelde biscuits zijn niet verkrijgbaar op de na 1 Januari aan te wijzen keuze bon voor gebak. EEN GRIEKSE TEGEN-REGERING. Volgens Griekse regeringskringen heeft het hoofdkwartier van generaal Markos per radio de samenstelling van een Griekse tegen-regering bekend ge maakt. Generaal Markos zelf zou aan het hoofd hiervan staan, terwijl voor malle verzetsleiders en vooraanstaan de Griekse communisten er deel van uitmaken. UIT DE OMSTREKEN De tentoonstelling van Bloemlust. DE BEKRONINGEN. Bekroningen verleend op de ten toonstelling „Bloemlust" te Lisse: Wisselbeker voor meest waardevolle collectie Hyacinthen: Fa. P. Lommerse en Zn. te Hillegom; idem voor de beste inzending Hyacinthen decoratief opge steld: H. de Graaf f en Zn. te Lisse; idem voor beste .nzending Narcissen: vPr pi-vojnt-r»rte idem voor beste inzending Tulpen: P. Nyssen en Zn te Santpoo.c. idem voor mooiste gemengde inzending: Anton Nyssen en Zn. te Santpoort. Extra beker voor inzending Amaryllis: G C. v. Meeuwen en Zn. te Heemstede. Eervolle vermeldingenRuigrok's Broeiproevenbedrijf te Hillegom. Labo ratorium v. Bloembollenonderzoek te Lisse (met lof der jury) Rijkstuinbouw- proefstation te Lisse, Veilingvereniging Flora te Rijnsburg. HILLEGOM De heer G. Braak Lekke alhier is aan de V.U te Amsterdam geslaagd voor het exai^n Paedagogiek M.O. KATWIJK AAN DEN RIJN Tuinbouw De afd. Tuinbouw van de Holl. Maatschappij Landbouw, Kring Katwyk hield haar Jaarvergade ring in de zaal Rijnstraat. De voorzitter, de heer G. Vooys ,wees er in zün ope ningswoord op. hoe donker de verwach tingen voor 1947 waren en hoe bescha mend de uitkomst was. Vervolgens geeft de voorzitter een uiteenzetting -van de organisatie der Stichting v. d. Land bouw. Na de diverse jaarverslagen volg de bestuursverkiezing. De heer H. Ab- bink werd herkozen en in de vacature G. Varkevisser werd gekozen de hrer P C Doets. Tot afgevaardigde naar het hoofdbestuur werd gekozen de heer J. Heemskerk. Hetzelfde lid werd benoemd tot lid voor de sociale commissie in het district Katwyk. Bij de besprekingen over het bedrijfspensioen werd besloten zulks te aanvaarden op voorwaarde van garantieprijzen. Op 9 Jan. zal voor de leden vertoond worden de film ..Hol lands Glorie". Een verloting van tuin- bouwgereedschappen had dan plaats, waarna sluiting. LTB vergadert De L.TJ. verga derde in het Parochiehuls. O.m kwa men in bespreking verschillende voor stellen voor de vergadering van de Vak groep Tuinders. De belangrijkste voor stellen betreffen kostprijzen minimum prijzen. Met algemene stemmen verd besloten om deze voorstellen op de Cen trale vergadering te steunen. Tot afge vaardigden naar deze vergadering wer den gekozen de heren Hub. N. van Paridon en F C. Meijer. Besloten werd nog op 6 Januari a.s. een feestelijke vergadering te houden, toegankelijk voor leden en niet-leden. Een gezelschap uit Loosduinen zal er voor zorgen dat het aangename met het nuttige verenigd wordt. LISSE Chr. Landarb. Bond De afd. Lisse van de Chr. Landarb. Bond kwam Maandagavond in ledenvergadering bij een.in de Ned. Herv -Kleuterschool, ter bespreking van de voorstellen der werk- gévers en werknemers. De heer Stok man, hoofdbestuurslid, zette op uitvoe rige wyze deze voorstellen uiteen. NOORD WIJK. Gemeonteraads\erga(lering Ter be handeling van een agenda van 23 pun ten kwam de gemeenteraad gisteren bU- een. Herkozen werden als weeshuismees ter J. M. C. de Moolj. als gasthulsmeester H Kloos. als commissaris van de Spaar bank P. H. Llndhout Als gemeente-ge neesheer voor 1948 werd gekozen de heer J. van Nes. De Commissie tot -we ring van schoolverzuim werd van 6 op 5 leden teruggebracht en ln de vacature H. G. de Boer als opvolger ln de commissie aangewezen mei. A. A van der Schalk, hoofd der R.K Meisjesschool. Punt 5 be helsde de vaststelling van een nieuwe verordening betreffende de rangen, be zoldiging, eisen van benoembaarheid en formatie van het personeel der gemeen-' te. In een zeer lüvlge toelichting lichtten B. en W deze regeling toe. B en W. zagen geen reden om over de bereikte salarisverhogingen enthousiast te zijn. Op verzoek van de heer J. de Monye, welke de salarissen van enige met namen te noemen personen wenste te bespre ken, ging de vergadering over ln een besloten zitting, welke ruim 3 1/2 uur- In beslag nam Na heropening werd het gehele voorstel van B. en W. zonder hoofdelijke stemming aanvaard. De heer Eichelshelm (P v. d. A.) betreurde het dat een gemeenteraad niet naar eigen goedvinden een salarisregeling kon vast stellen en wilde deze beperking van autonomie in Den Haag aanhangig ma ken, waarin de voorzitter weinig heil zag. Na aanneming bracht de voorzitter hulde aan de ambtenaren voor de vele uitstekende arbeid door hen ln het op zetten der nieuwe personeelsverordening verricht. Punt 9 betTof een voorstel om 1500 gulden credlet toe te staan teneinde het politiecorps voor zover nodig op te lel den voor het vakdiploma en het geheu gen der oudere agenten wat op te fris sen en tevens de politie de fSngelse taal bij te brengen en ln het Nederlands te bekwamen. De voorzitter beloofde, indien mogelijk, de kosten te zullen drukken, waarna het voorstel z. h. s. werd aangenomen. De gunning der aanbesteding vuilnisophaal dienst bleek ln een mondelinge toelich ting van wethouder Vogelaar moeilijk heden op te leveren welke nog nader be keken moeten worden, zodat de tegen woordige aannemer voorlopig nog drie maanden op de oude voorwaarden zijn klanten zal bedienen Inmiddels sloeg de klok één uur na middernacht, waarvan de raad zo schrok, dat zi] behandeling der over gebleven 13 punten verkoos uit te stellen tot een volgend laar NOORDWIJKERHOUT BURGEMEESTER VAN IERSEL KON. ONDERSCHEIDEN. Bm-gemeester A. A. C. M. van ler- sel is by Kon. Besluit benoemd tot Ridder in de Oorde van Oranje Nas sau. Déze onderscheiding is verleend op grond van het langdurige burgemees terschap. in deze' gemeente, waar de heer Van Iersel voor 30 jaar werd ge ïnstalleerd. Medische dienst Deze wordt de bel de Kerstdagen, benevens Zaterdag 27 en Zondag 28 Dec, waargenomen door dr. van Praag. OEGSTGEEST. Clandestiene slachters gegrepen In 'samenwerking met de C.C.D. heeft de politie alhier terzake van clandestiene slachting van vier schapen aangehouden C. de Mooy uit Rijnsburg en C. G. Per- foes uit Ocgstgeest. Het schuurtje waarin deze schapen waren, geslacht toonde een Walgelijk schouwspel. De vloer bestond uit bagger en bloed waarop het vlees op een oude Jas lag uitgestald Afval en ingewanden lagen even verder, evenals een hoop mest Het vlees was bestemd voor.... de KerstdagenI RIJNSBURG Raadsagenda Dinsdagavond 30 De cember 7.30 uur vergadert de raad dezer gemeente. De agenda vermeldt o.m. wij ziging van de bij raadsbesluit van 23 Oct. 1947 vastgestelde beheersverorde- ning waterleiding bedrijf, naar aanlei ding van opmerkingen van Ged. Staten. Schrijven van Ged. Staten inzake her- ziening bezoldiging wethouders. Idem j van het bestuur der buurtvereniging „Eensgezindheid", betreffende de toe gang tot het nieuwe Sportterrein aan de Kanaalstraat, Verzoek van muziekver eniging ..Wilhelmina" tot het bouwen van eer muziektent. Vaststelling an een verordening, houdende regelen om trent de toepassing van art. 1 der woon ruimte 1947. Aanbieding gemeente-reke ning. dienst 1946. Idem begroting van het Waterleidingbedrijf 1948 (en ver moedelijk die der gemeente '48) met aanwijzing van de commissie van onder zoek. Voorstel van B. en W. tot verhu ring perceeltjes erond aan de Hofstraat en Korte Brouwers'raat. Idem tot aan koop van grond aan het Noordeinde ten behoeve van de volkshuisvesting. Idem hen te machtigen A. Hogewoning even tueel aan te stellen als controleur dor overbruggingsuitkerin ,e i em tot wy- ziging van het Ambtenarenreglement en het Arbeids-overeenkomstenbesluit (ziek- tegeldregeling gemeentepersoneel). Wij ziging gemeente-begroting, dienst 1917. SASSENHEIM Ds. P. D. Kuiper bedankt Ds. P. D. Kuiper. Geref. predikant alhier, heeft bedankt voor het beroep van de Geref. Kerk van Delft. VALKENBURG Jaarvergadering Valken Boys - Maan dagavond kwam in zaal De Vries de Valkenburgse Voetbalvereniging „Val ken Boys" in vergadering bijeen. Aan de orde was het kiezen van een nieuwe voorzitter. De vergadering werd geopend door de scheidende voorz., de heer J. Imthorn Jz. In de eerste plaats- werd besproken om over te gaan tot het plaatsen van een consumptietent op het voetbalterrein, waarmede alle aanwezi gen het eens waren. Na nog verschillen de onderwerpen van ondergeschikt be lang behandeld te hebben, ging men over tot het kiezen van een nieuwe voor zitter. Met grote meerderheid van stem men kwam die leeggevallen plaats toe aan de heer H, Harteveld. Ten slotte besloot men de afgetreden vooj-z. te be noemen tot erelid der vereniging. Na de rondvraag werd de vergadering ge sloten door de pasbenoemde voorzitter. Burgerlijke Stand Geboren: Corne lls, z. van H. de Vries en W. v. Vliet; Ja- coba Catharlna Grietje, d van D. Kralt en A v. d. Pluljm; Hehdrlkus Cornells, z. van P. v. d. Poel en H." Jansen. VOORSCHOTEN. Medische dienst. Gedurende de Kerstdagen wordt de medische dienst waargenomen door dr. H. Olthuis, Leid- seweg 179, telef. 527 en dr. M. v. d. Stoel. VeUrseweg 20. telef. 356. Burgerlijke Stand Geboren: Johan nes Bastiaan Anton. z. van J. P. Zelden- thuls en J. Wlsohmeiler; Johannes An- tonlus. z. van W. Vreeburg en B M. J. G. de Hoason;. Goolt-ske Hendrlka, d. van C. J. Rekkers en G. H. Boon: Hubertus Cornells Wilhelmus, z. van C. Verhoeven en A .H. van Doormalen; Anna Maria Bernardlna, d van C. H. van der Valk en A E. Scholtes Overleden: Johanna Jacoba KoolJ. 51 Jaar .ongeh.; Clazina de Vor, 65 J.. echt genote van w G. Gussekloo: Wilhelmus Johanneö Balfoort 67 J„ ongeh.; Hendrik Johannes Scheffer. 83 J. weduwnaar van J. van Duijkeren. eerder weduwnaar van J C. Slleker. Ondertrouwd: Gerardus Maria v. Ros- semberg. 20 Jaar en Gerard a Wllhelmlna LuIJnenburg, 18 jaar. VOORHOUT Een mooie vangst Hcewel vele snoekhengelaars klagen over slechte vangsten, mocht het de hengelaar v. d. W alhiergelukken, in de Leidse vaart binnen een uur tijd een drietal snoeken uit het water te slaan. Op zichzelf was dit niet zo heel belang rijk, maar één exemplaar had een leng te van 86 cm en woog ruim 10 pond. Het kostte wel enige inspanning deze watertüger op de wal te krügen. Ned. Chr. Vrouwen Bond De afd Voovhout van bovengenoemde Bond vierde Maandagavond in de Chr school alhier haar Kerstfeest 1947. De presidente mevr Kiomp-Pfeiffer, heette allen welkom en ging voor in gebed, waarna, na het zingen van Ge zang 1 door haar een Schriftlezing werd gehouden Afgewisseld door ge- meenschappelyk zingen, werden enige solo-liederen door mevr Beker-Van Rooyen ten gehore gebracht. In de pauze werd de koffie gebnuikt. Een collecte voor het Magdalena-fonds bracht f 15.50 op. Het Kerstverhaal wera ook door mevr. Beker gehouden, waarna nog meerdere Kerstliederen gemeenschappelijk werden gezongen Organiste waren de dames Martha Verbree en Willy van der Tang Gdz. De voorzitster sloot nu cfeze mooie avond. WASSENAAR .Hüisvlytwedstryd De Wassenaarse Vereniging tot bevordering van het Vreemdelingenverkeer organiseert onder meer ter gelegenheid van het jubileum •a: onze Koningii een hulsvlijtwed- strijd voor de jeugd van 820 jaar met daaraan verbonden een tentoonstelling te houden omtrent eind Juli in Huize Nieuw Rijksdorp. Allerlei soort huisvlyt komt in aanmerking, ook vliegtuigmo dellen persoonlyk werk en in groeps verband' vervaardigd, waarvoor natuur- lyk pryzen zullen worden gegeven. Ter opluistering kunnen ook de oude ren inzenden. Overeenstemming inzake de lerarensalarissen Naar het ANP verneemt, is de com missie van advies inzake de salaris sen van directeuren, rectoren en leraren bü het voorbereidend hoger en middelbaar onderwijs er in ge slaagd, een oplossing te vinden voor de salariëring der docenten bü deze tak van onderwijs en heeft zü he den een eenstemmig advies aan de minister van Onderwüs uitgebracht. Dit advies biedt de mogelükheld voorlopig de. bestaande moellükhc- den te ondervangen, aangezien de minister zich ermede kan vereni gen. De bihoud van het advies zal binnenkort bekend worden gemaakt. VOORSCHOT VOOR MOBILISATIESLACHTOFFERS T4-T8 Zoals wfj onlangs meldden is aan voor 1945 gepensionneerden een extra uit kering over 1947 :ve'rstrekt bü wüze van voorschot op een nieuwe regeling van de pensioenen. Naar wfj vernemen ligt het in de be doeling over 1947 ook een voorschot te verstrekken aan hen, die een uitkering ontvangen als mobilisatie-slachtoffer 1914 —1918 krachtens de wet van 3 Decem ber 1931 dan wel als niet pensioenge rechtigde weduwe of als gepasporteerd militair. De betaalbaarstelling van dit voor schot zal in de tweede helft van Januari a.s. geschieden. VERVROEGDE BON-AANWIJZING VOOR KOFFIE EN THEE. In verband met de feestdagen zullen de voor de bonnenlüst van 2 Januari bestemde bonnen voor koffie en thee vroeger aangewezen worden, nJ. op Maandag 29 December. Deze bonnen, rechtgevend op het gebrulkelüke rant soen. zullen Dinsdag 30 December kun nen worden besteed. Kerstboodschap van de Paus Hedenmorgen heeft de Paus voor de Vaticaanse radio zün gebruikelüko Kerstboodschap uitgesproken, waarbij hü er op wees, dat de traditionele kerst groeten de wereld niet moesten doen vergeten, dat men verder dan ooit van. en waarlüke vrede verwyderd was. „Twee ideologieën," aldus de Paus, „voeren op het ogenblik een titanen strijd." Hü waarschuwde de katholie ken over de gehele wereld tegen de onoprechtheid in het tegenwoordige leven, waarin leugens en bedrog do boventoon voerden en feiten door pro paganda werden verdraaid. „Evenals Herodes onder een masker van devo tie zün moordlust jegens het kind van Bethlehem verborg, zo verbergen zün navolgers van heden hun oogmerken voor hun volk. Wanneer zü echter een maal de macht veroverd hebben, gaan zü het gezonde religieuze leven onder drukken. Het herstel van de mensheid hangt af van het antwoord- op do vraag: „voor of tegen Christus." Als gevolg van deze onoprechtheid, die vloek van onze tüd, is een reusachtige muur tussen de volkeren opgetrokken, waardoor verhinderd wordt, dat de mensheid zich tot één gezin verenigen kan. „De onrechtvaardigheid van degenen die de oorlog veroorzaakten heeft een instinctieve neiging tot wraak opgewekt. Öngelukkigerwys hebben de mannen van de na-oorlogse periode niet zelden de kansen op liet bereiken van een overeenkomst laten voorbijgaan. In vroegere tüden werd gedwongen depor tatie beschouwd als in strijd met het geweten der volken. Donkere wolken overschaduwen deze Kerstmis. De eerlijke pogingen van en kelen om een rechtvaardige vrede te bereiken en de hardnekkige pogingen van anderen om deze opzet te verijde len lykt op een dobbelspel met teven en dood als inaet. De „Willem Ruys" is hedenochtend do haven van Prlok binnengelopen onder escorte van de torpedojager H.M.'s „Banc- kert". die gisteren de „Ruys" ls tegemoet gevaren. 's Nachts zün van de afdeling malaria bestrijding van het Eykmanlnstituut te Batavia 6 microscopen en een aantal flashlights, ter waarde van f. 12.000 ge stolen. DISTRIBUTIEDIENST LEIDEN. De uitreiking van bonkaarten K 802, alsmede tabaks-, versnaperingen- en ge mengde kaarten, 6Choenenbonnen en toe slagkaartjes aan Jonge en a.s. Moeders, zal aan nlet-zelfverzorgcrs te Lelden plaats vinden volgens onderstaand schema: 64801 tot en met 68400 Maandag 29 Dec. 68401 tot en met 72000 Dinsdag 30 Dec. 72001 tot en met 75600 Woensdag 31 Dec. 75601 tot en met 79200 Vrüdag 2 Januari. Het kantoor aan de Steenschuur ls ge opend van 8.30 tot 11.45 en van 24 uur. Meegebracht dienen te worden stam kaarten, lnwlssellngsbonnen van de lopen- do bonkaarten, eventueel Inlegvellen (voor schoenenbonnen) en contrólekaart Moe ders voor toeslagkaarten). Voor verdere bijzonderheden wordt ver-? wezen naar de reeds eerder geplaatste publicatie. DISTRIBUTIEDIENST LEIDEN. Op onderstaande dagen vindt aan niet- zelfverzorgers te Ocgstgeegt kantoor Ge- versstraat, een uitreiking plaats van: Bonkaarten K 802. Schoenenbonnen. Toeslagkaartjes aan Jonge en a.s. Moeders. Dinsdag, 30 December, letters A en B. Woensdag. 31 Dec., letters C. D. E. en F. Vrüdag 2 Januari, lettors G. en H. Dinsdag 6 Januari, letters I, J. en K. Woensdag 7 Januari, letters L. en M. Donderdag 8 Jan., letters N. O. P. Q. en R. Vrüdag 9 Januari, letters S. T. en U. Dinsdag 13 Januari, letters V. W. X. Y en Z. Na-ultrclklng: vindt plaats op Vrüdag 16 Januari. Het kantoor ls geopend van 9 tot 12 uur en van 1 tot 3 uur. Dringend wordt vérzocht de bescheiden op de aangegeven dag af te halen. Meegebracht dienen te worden stam kaarten, inwisselingsbonnen van de lopen de bonkaart, eventueel Inlegvellen en contrólekaart Moeders. Burgemeester en Wethouders van Lel den brengen ter openbare kennis, dat de Gemeete-Secretarle.' het Distributie kantoor en de bureaux van de gemeen tel like diensten en bedrijven op Zaterdag 27 December 1947 gesloten zullen zün Het Bureau van de Burgerlüke Stand is die dag geopend van 9 tot 10.30 uur voormld_dags voor het doen van aangiften van geboorten en overlüdon; de kantoren der Stedelllke Fabrieken van Gas en Electricltelt aan de Lange- gxacht en de Hooigracht zullen geopend zijn van 9 tot 11 uur v.m. uitsluitend voor de verkoop van (raspennlngen. Lelden. 23 December 1947. Burgemeester en Wethouder? voornoemd* De Burgemeeetcr F. H. v. KINSCHOT. Do Secretaris, J. BOOL.

Leidsch Dagblad | 1947 | | pagina 3