Na 1 Januari meelproducten op bon 'Cüosufl font Kruideniers zijn ontevreden! Nieuwe dislribuiiemaalregelen bedreigen loch al lage omzet Panda en de Meester-Vlieger Verkoudheid PANDA EN WOENSDAG 24 DECEMBER. Politieke meningen in Frankrijk EEN ENQUÊTE. Blijkens een enquête van het Franse Instituut voor opinieonderzoek wil 40 van de Franse bevolking de ontbinding van het huidige parlement. 33 is hiertegen en 27 heeft geen mening over deze kwestie. Op de vraag: „Wilt u, dat de com munistische party zal worden verbo den?" antwoordde 52 „ja". 32 „nee" en 16 had geen mening. 33 verklaarde zich voorstanders van een „sterke staat", 46 vond dit minder aanlokkelijk en 21 had geen mening. Een „wantrouwende" politiek ten opzichte van de Sovjet-Unie wilde 54 van de ondervraagden, 27% verklaarde zich tegen een dergelijk beleid en 19 had ook hierover geen mening. 54 erkende het bestaan van een Amerikaans-Franse belangengemeen schap, 18 ontkende het en 27 wist daarover niets te zeggen. VOLGELINGEN VAN MANIU VEROORDEELD. Een groep leden van de Roemeense boerenpartij van dr. Julius Maniu, on der wie Grafencu, een neef van Maniu, is door het militair gerecht te Boeka rest wegens poging om per vliegtuig uit Roemenië te ontsnappen, veroordeeld tot gevangenisstraffen. Grafencu werd veroordeeld tot zes maanden. Verder waren er vonnissen van vijf maanden tot een aar, van twee aar, en een van vijf jaar gevangenisstraf. KERSTMIS IN DUITSLAND. Een tachtigtal vooraanstaande Duit sers uit alle vier bezettingszones heeft 'n Kerst-verklaring gepubliceerd, waar in naar voren wordt gebracht, dat Duitsland een gevaar voor de wereld vrede zal opleveren wanneer het geen vredesverdrag krijgt, dat gebaseerd is op rechtvaardigheid en politiek ver stand. „Wanneer de Duitse economie gedwongen wordt in vernielde toestand te blijven, wanneer de Duitsers de kans wordt ontzegd om door eerzaam werk ',t levensonderhoud te verdienen, wan neer ons volk geen respijt krijgt door het vestigen van een politieke eenheid, zal Duitsland een gevaarlijke bron van wanorde blijven voor Europa en de wereld," alflus wordt in de verklaring gezegd. Het stuk is o.a. ondertekend door kardinaal Faulhaber, aartsbis schop van München, en dominé Nie- möller. De Berlijners hebben gisteren voor het eerst sinds de bezetting koffie ontvangen. Deze koffie, genoeg voor twee of drie kopjes, behoorde tot een speciale kerst-toewijzing, die ook vijf klontjes suiker, twee eetlepels jam, vijf snoepjes en vier biscuits inhield. Vrouwen en kinderen kregen een dub bele toewijzing: mannen onder de 50 kregen een blikje, waarin deze toewij zing was verpakt-, met een fles Schnapps", terwijl de mannen boven 50 jaar een blik plus een fles wijn kre gen. Ingezonden Mededeling MARKTBERICHTEN LEIDEN, 23 Dec. Groenteveiling, Andijvie I 3575; andijvie II 2646; kroten 4 7,30, bloemkool 681; gele kool 610; roode kool 614; sprultkool 1477; boe renkool 1815; peen II 611; peterselie 3—6,10; prei I 12—22; prei II 2—7; radijs 23.30; bosselderie 1.308,60; knolselde- rie I 7—18; knolselderle II 1—5; sla 11— 39; stoofsla 7986; spinazie 62; tomaten £5190; gele uien 19; witlof I 3659; wit lof II 925. gekookte kroten 14-24; bos- peen 1025; groene kool 614. LEIDEN. 24 Dec. Veemarkt. Aangevoerd 27 kalf- en melkkoeien, prijs f.400800, mat; 42 varekoeien f 300450, mat; 2 pin ken, 6 graskalveren, 40 nuchtere kalveren. 16 mestvarkons, f.4060, mat; 223 big gen, f. 2540, mat; 9 paarden. 17 bokken en gelten. Aan de kaasmarkt waren aangevoerd 7 partijen Leldse kaas; geen notering. VLAARDINGEN, 24 Dec. Binnen van de haringvisserij: de VI. 40 met 30 last en de VI. 84 met 27 last. Van de trwalvissery de VI. 30 met f. 1604 verse vis en de VI. 74 met f. 1179 aan verse vis. (Speciale reportage). Er is in kruidenierskringen onte vredenheid en teleurstelling over het besluit om artikelen als koek, banket, biscuit, beschuit c.d. weer op de bon te brengen. Het kruideniersbedryf is al lang nauwelijks winstgevend meer cn ingewijden voorspellen voor het komende jaar een lange reeks van faillissementen. Met een gemiddelde winstmarge van 17 a 18 pet. heeft geen enkele kruidenier het breed en bij herhaling is er bij de overheidsin stanties dan ook.reeds op aangedron gen om op enigerlei wijze in de groeiende nood te voorzien. De thans genomen distributie-maatregelen drei gen de situatie echter nog erger te maken! Er zijn vele artikelen in een kruide nierswinkel waar weinig of niets aan wordt verdiend, zoals boter, suiker "en margarine. Als de klant f. 1,30 op de toonbank neertelt voor boter, betekent dat bruto een dubbeltje winst voor de kruidenier, maar daar gaat dan nog eens weer 4 centen af voor de omzet belasting. Om aan z'n gemiddelde winstmarge te komen, moeten er du-s artikelen zijn, waar aanzienlijk méér op wordt verdiend. Dat waren vroeger vis- conserven, zuidvruchten, e.d.! Dat zijn tegenwoordig hoewel in veel meer bescheiden mate juist de artikelen, welke thans weer op de bon worden gebracht. Op zichzelf zou dat zo erg niet zijn als voortaan dezelfde hoeveelheid van die waren zou kunnen worden omgezet als in de nu afgesloten periode het ge val is geweest. Daar kan echter geen sprake van zijn De graanpositie dwingt tot bezuini ging en de nieuwe distributie-maatre gelen streven dat doel ook ten volle na. Officieel wordt het broodrantsoen ver hoogd van 2000 tot 2100 gram. Maar terwijl men de laatste twee jaar (van 1 Januari '46 af), naast zijn broodrant soen toch regelmatig bij zijn winkelier een zekere hoevëelheid biscuut, koek, beschuit e.d. kopen kon, zal men zich die artikelen nu moeten aanschaffen tegen inlevering van een broodbon van 400 gram, die daar speciaal voor wordt aangewezen. Het was niet ideaal, zoals het tot dusverre ging en er was zeker van alles niet zoveel dat men artikelen als koek, biscuit, enz. als werkelijk „vrij" kon be schouwen. De winkelier moest'zelf een soort distribut-ie-systeem toepassen. Hij zal daar wel eens fouten bij hebben ge maakt en de ene winkelierhad, dank zij goede relaties met fabrikanten, wel eens wat meer aan te bieden dan de andere, maar over het algemeen was er bij de klanten toch weinig ontevre denheid. Er was nu eenmaal niet zo veel dat men kon kopen, wat men wilde DISTRIBUTIE STIMULEERT HET GEBRUIK. Toen per 1 Januari '46 verscheidene artikelen (waarbij de onderhavige) wer den vrijgegeven, heeft men de fabrikan ten van grondstoffen voorzien op basis KATWIJK AAN DEN RIJN 23 Dec Groenitenveilng. Waspeen f. 18.25 24,10 idem II f. 4,75—8, Gele kool f. 4,75 —8. Groene kool f. 2,90—5,30. Rode kool f 8—9,50, Spruiten f. 20—74. Boerenkool f 6,80—9,70, Andijvie f 28—58, Knolsel- •aerie f. 1821, idem II f. 511, Witlof f.1—37, Kroten f. 19—24, idem II f. 11 —14, Selderie f2,90—5,20. Peterselie f„5,80—5.90, Rapen f. 3,70—3,90, Uien f. 16.80—17 IJMUIDEN. 24 Dec, Binnen: één stoom trawler met f. 9450; de motorlogger K\v 69 met f. 1900 en de harlnglogger Kw 175 met 270 kantjes steurharing. van de jaren '38 en "39, jaren dus waar in de kooplust officieel geen enkele be perking werd aangelegd! Duidelijker dan ooit bleek toen evenwel hoezeer bon-distributie het kopen en het ge bruik stimuleert. Wat op de bon ver krijgbaar wordt gesteld, koopt men meestal ook en een artikel als maca roni b.v., heeft men vooral in de jaren voor 1 Januari '46 leren eten. Zo stond men voor het geval dat de hoeveelheid grondstoffen, welke in '38 en '39 ruim voldoende was geweest, ver uit- ontoereikend bleek te zijn om in de jaren '46 en '47 in de behoefte fee voor zien. NAAR VERSOBERING. De regering streeft er thans kennelijk naar het gebruik van tal van artikelen weer tot vroegere proporties terug te brengen Het is zelfs weinig boud te beweren dat zij van haar nieuwe distri butie-maatregelen verwacht dat het publiek geen kans meer zal zien om tot het aanschaffen van biscuit, beschuit of koek over te gaan. De bon van 400 gram, welke daar voor beschikbaar wordt gesteld, is een onderdeel van het broodrantsoen van 2100 gram. De meeste mensen zo meent men in overheidskringen zullen van dat brood niets kunnen missen en dus noodgedwongen van versnaperingen moeten afzien. Men meent daar dat er. onder die omstan digheden, geen enkele moeilijkheid zal zijn om alle bonnen der klanten direct te honoreren, zodra die straks op 9 Januari voor het eerst zyn aan gewezen, ondanks het feit dat er voor de winkeliers geen gelegenheid is ge weest om enige voorraad van bete kenis te vormen. In kruidenierskringen ziet men dat anders en gelooft men dat het pu bliek hoe dan ook die 400 gram wel degelijk uitsparen zal voor ver snaperingen. De practQk heeft in dat opzicht wel iets geleerd! Natuurlijk kan de kruidenier daar slechts wèl bij varen. Hoe meer er op de speciale bon wordt gekocht, hoe meer hij verdient, DE BAKKER BEVOORRECHT. De vraag is echter; bij wie zal het publiek die bon besteden? En daar is de kruidenier niet gerust op! Op zo'n bon van 400 gram kan men krijgen: 400 gr. brood, 300 gr. biscuit. 280 gr. beschuit, 560.-. gr. ontbijtkoek en yerder 300 gr. van diverse andere producten. Maar men kan het ook combineren: b.v. brood en biscuit, brood en koek, enz. enz. En het is een onweerlegbaar feit dat de bakkerswinkel dan de groot ste mogelijkheden biedt! Daar komt nog by, dat vele huis vrouwen tegenwoordig haar bonnen voor brood in één keer aan de bakker ter hand stellen. Is het. niet begrijpelijk, dat zij hem ook die speciale bon van 400 gr. zullen meegeven? Zo nodig kan men er brood op krijgen, in 't andere geval levert de bakker er graag wat an ders op. De kruideniers vrezen, dat de bakkers door deze distributie in een be voorrechte positie zullen komen ten koste van het kruidenlersbedrijf dat juist voor de meest rendabele artikelen zijn klanten zal zien verdwijnen. De maat is daar nog niet mee vol! Kruidenier, zowel 'als bakker mopt zyn speciale bonnen inleveren om een nieuwe toewijzing te krijgen. Eerstge noemde zal er inderdaad 400 gr. „schaarse artikelen" op verkocht heb ben en hy krijgt het recht zich weer eenzelfde hoeveelheid aan te schaffen. Er is echter niemand, die weet wat de bakker op de speciale bonnen heeft af geleverd. Het kan koek zijn of bescuit, het kan ook alleen wel brood zijn ge weest! Niettemin kan hy op al die spe ciale bonnen een toewijzing vragen voor zogenaamd „schaarse artikelenKrui denier en bakker moeten dan beide trachten om die toewijzing bij een fa brikant ingelost te krijgen. En er zijn helaas nog tal van fabrikanten, die dan het liefst contact zoeken met degenen, die verreweg de meeste bonnen hebben, zy leveren hun productie liever af aan twee dan aan tien adressen. De kruidenier kan daar de dupe van worden. KON HET ANDERS? Afgezien van het feit dat de onder scheiden vakgroepen van detaillisten en fabrikanten het onjuist vinden dat er juist tegen de feestdagen een verkoop verbod werd ingesteld (de plannen blij ken, achteraf, al van September te da teren!), nienen zij dat de noodzakelijke besparing op graan ook anders verkre gen had kunnen worden. Hun voorstel len behelsden: 1. Minder grondstoffen beschikbaar te stellen voor de fabricage; 2. De maandelijkse bloembon af tc schaffen; 3. Twee h, drie percent tarwebloem in het brood door suiker te vervangen; 4. Een deel van het brood als „zoet brood" (duvekaters, enz.) te verkopen. Dergelijk brood vraagt bovendien geen enkele belegging. Met de dooddoener dat de minister „het zó wilde en niet anders" was men tegenover de leiders van het hoofdbe drijfschap evenwel onmiddellijk uitge praat. Het heeft een vrij pijnlijk, gevoel ach tergelaten, toen men later ervaren moest dat minister Mansholt van de voornemens van het hoofdbedrijfschap zelfs nog niet volledig op de hoogte was gebracht DE RANTSOENERING VAN STIKSTOF VOOR DE LANDBOUW. De provinciale voedselcommissaris voor Gelderland, ir W. Kooy, heeft medegedeeld dat de rantsoenering van stikstof in '1948 misschien afloopt. Hiermede wordt- bedoeld, dat de rant soenering vóór het oogstjaar 1949 ze ker niet opgeheven zal worden. Zoals bekend worden jaarlijks omstreeks Sep tember de nieuwe stikstofbonnen voor het komende jaar aan de landbouwers uitgereikt. In September 1948 zal men deze kwestie dus nader bezien. CEREMONIEMEESTER VAN H.M. DE KONINGIN. Met ingang van 1 Januari 1948 is door H.M. de Koningin benoemd tot ceremo niemeester jhr. D. G. de Graeff, ka merheer i.b.d. EERSTE KAMER ONTEVREDEN OVER LATE WETSINDIENING. Motie Van Heuven Goedhart aangenomen. In de Eerste Kamer kwam aan de orde het ontwerp tot wijziging van wet dienstplichtvoorzieningen. De heer Van Heuven Goedhart (Arb.) kwam op tegen cfè overhaaste behande ling van dit .wetsontwerp, die zi niet nodig ware geweest Het ontwerp is veel te laat ingediend. Spr. heeft principieel bezwaar tegen een zodanige wijze van behandeling en stelde een motie voor: waarin de regering wordt uitgenodigd te bevorderen, dat indiening van wets ontwerpen op zodanige tijdstippen ge schiede. dat de Staten-Generaal tot een normale behandeling in staat worden gesteld. De heer Kolff (CH) stelde zich ach ter deze motie. Wanneer deze motie niet helpt, hoopt spr., dat de Kamer voort aan haar medewerking aan dergelijke wetsontwerpen zal weigeren. De motie werd z.h.st. aangenomen, met aantekening, dat de communisten tegen zijn. De voorzitter zeide, dat de Kamer dit- jaar niet meer zal bijeen komen. Het jaar aldus spr. waarin het regeringsjubileum onzer Koningin valt, zij een gezegend jaar voor Haar, het volk en de Staat. SCHRIFTELIJKE EINDEXAMENS IN 1948. In 1948 zal het schriftelijk gedeelte van de eindexamens der openbare en de aangewezen bijzondere gymnasia en af delingen gymnasia van lycea gehouden worden op 25 en 26 Mei. Het schriftelijk gedeelte van de eind examens der aangewezen bijzonder ho gereburgerscholen met vijfjarige en vierjarige cursus en van de eindexa mens der afdelingen hogereburger school der openbare lycea en de aan gewezen afdelingen hogereburgerschool der bijzondere lycea zal worden gehou den op 28 en 31 Mei en 1. 2. 3 en 4 Juni. Dat der middelbare scholen voor meis jes, welke voldoen aan de voorwaarden, w.o. aan middelbare scholen voor meis jes rechten kunnen worden toegekend zal worden gehouden op 31 Mei en 1. 2, en 3 Juni en het schriftelijk gedeelte van de eindexamens der handelsscholen met vierjarige cursus, welke voldoen aan de voorwaarden, waaronder han delsscholen kunnen worden erkend, zal worden gehouden op 28 en 31 Mei en I, 2, 3, en 4 Juni. Waarschuwende woorden van Luit. Admiraal Helfrich Hoe aanwijzing per 4 weken geschiedt. Na 1 Januari a.s. zullen meelproduc ten op enkele uitzonderingen na, weer alleen op bon verkrijgbaar zijn. De bonaanwijzing zal na 1 Januari voor elke vier weken als volgt geschie den: Personen van 21 jaar en ouderr le week 1800 gram brood plus keuzebon, 2e week 1600 gram brood plus keuzebon 3e week 1600 gram brood plus keuzebon: 4e week 1800 gram brood plus keuzebon. Rijpere jeugd (15 tot 20 jaar): leweek 2600 gram brood plus keuzebon; 2e week 2400 gram brood plus keuzebon3e week 2400 gram brood plus keuzebon; 4e week 2600 gram brood plus keuzebon. NIEUWE UITGAVEN. Vei schenen bij: Brantlenburgh en Co,, Sneek: Roman tiek in klanken, een roman voor Jonge ren, door Evert Sldcrlus. Uitgeverij De Sleutel, Antwerpen/Haar lem: Japob Eeriyk, een boek voor oudere jongens, door kapitein Marryat, bewerkt j door E. M. Cameron. De Gouden Stem, een boek voor de rijpere jeugd, door Jef Ersebeek. Stuurman Flink, door kap. Maryat, be- j werkt door E. M. Cameron. Unlversltalre Pers. Lelden: Indonesië en' oorlogsmisdadigers, Wat moet een officier I van het strafrecht weten, Twee inleidende I colleges door prof. mr. J. M van Bern- j melen. j Freedom of the Press ln America, In- I augural Address, by prof. William E. Hoc- j king (reeds geëxerpeerd In ons blad op- i I genomen). Uw kinderen zullen zich in de Kerstvacantie vast niet vervelen, wanneer ge hun de avontuurlijke belevenissen van Panda en Oehoe Z. Uil schenkt. Prys afgehaald aan ons Bureau 65 cents. Onze be zorgers en agenten brengen het voor het zelfde bedrag thuis! Jeugd van 4—14 jaar: le week 2200 gram brood plus keuzebon: 2e week 2000 gram brood plus keuzebon; 3e week 2000 gram brood plus keuzebon; 4e week 2200 gram brood plus keuzebon, Kinderen van 14 jaar; le week 1000 gram brood plus keuzebon; 2e week 800 gram brood plus keuzebon3e week 800 gram brood plus keuzebon; 4e week 1000 gram brood plus keuzebon. Kinderen van 0—1 jaar: le week 600 gram brood plus keuzebon; 2e. week 400 gram brood plus keuzebon; 3eflveek 400 gram brood plus keuzebon: 4e week 600 gram brood plus keuzebon. Dc voor de eerste en derde week aan gewezen keuzebonnen geven recht op het kópen van 400 gram brood of 300 gram vermicelli, macaroni, spaghetti, z.g.n, noedels, mie. tarwegriesmeel alle soor ten puddingpoeder, custard, matzena. tarwezetmeel, aardappelmeel, geoxy- deerd aardappelmeel, aardappelsago, aardappeltapioca. of 400 gram vermicel- li-soep (droge soepen, die of de vermi- cellivorm hebben dan wel voor ten min ste 75% uit vermicelli bestaan). De voor de tweede en vierde week aangewezen keuzebonnen «even recht op 400 gram brood of ca 280 gram be schuit (2 hele rollen), of 300 gram bis cuits. of 300 gram wafpls (ongevuld), of 300 gram crackers, of 300 gram matzes, of 300 gram toast, of 400 gram specu laas, of 400 gram koekjes, of 560 gram ontbijtkoek, of 560 gram taai-taai, of 560 gram Amsterdamse korstjes, of 600 grarh stroopwafelen, dan wel een hoe veelheid gebak, waarin 230 gram bloem en/of zetmeel is verwerkt. De broodbonnen en de in de eerste en derde week aangewezen keuzebonnen (dus voor vermicelli enz.) zijn één week geldig. De keuzebonnen voor biscuits enz. zijn na de week. waarin ze zijn be- ,kend gemaakt nog vier weken gelding. GEEN BEGRIP VOOR D8 DREIGENDE SITUATIE! Luit.-Admiraal O E. L. Helfrich zei- de ter gelegenheid van de viering van het 20-jarig bestaan van het Nationaal Jongerenverbond te Den Haag. dat dit verbond in verleden, heden en toe komst streed en moet- strijden voor de eenheid van het Koninkrijk, voor de weerbaarheid, de kracht en de welvaart van de volkeren in alle delen. „,Zet u schrap tegen elk defaitisme, vertwijfe ling en verbittering", aldus de admi raal, „vervult, uw vaderlandse plicht en leidt op deze manier landen en volkeren naar een betere toekomst." „Opnieuw," aldus admiraad Helfrich, „zijn verzwakkende krachten aan het - werk. Opnieuw worden vroegere fouten herhaald. Wy hebben een leger, zoals wij waarschijnlijk nimmer hebben ge had. Twee jaar onderhandelen met lieden waarmede wij niet verder ko men, putten ons uit. Er is geen sprake van algemeen begrip van de situatie en geen ge voel voor de noodzaak van arbeid, soberheid en opofferingsgezindheid, die ons op de been moet houden. Op nieuw prediken sommige paedagogen en intellectuelen „Indië los van Hol land" en dat deze leuze ons verarm de land tot een bankroet brengt cn het volk hier cn ginds tot de bedel staf brengt, ziet men blijkbaar niet in. „Weer dreigt een weerbaarheids- verwaarlozing en ik vrees, dat hier bij ook duistere machten uit het bui tonland betrokken zijn." „De actie der communisten," zo zei- de luit.-admiraal Helfrich, „betekenit „hier de macht en hier het geld" en zou ons naar het tijdperk der struik rovers terugbrengen. Gij NJV-ers ver dient de dank der natie indien gy vol gens de oude richtlijnen, aangepast aan het heden, voortgaat met uwr stryd te gen verscheuring van het Koninkrijk en uit alle bevolkingsgroepen steun tot u trekt. De communisten streven er naar ons volk tot slaven te maken. Streeft gij na^r paraatheid en weer baarheid! OVERDRACHT VAN NEDERLANDS VEE TE READING. Gisterochtend heeft te Reading de officiële overdracht plaats gehad van de 500 drachtige vaarzen die door de Nederlandse regering aan de Britse regering geschonken zyn ten bate van het British agricultural disaster fund en waarvan de verkoop der eerste col lectie van 167 stuks te Cardiff op 22 November j.l. 33,000 pond heeft opge bracht, waarbij een gemiddelde prijs van 197 pond werd bereikt. Thans werd de tweede collectie van 183 stuks Fries en Nederlands stamboekvee geveild. Minister Mansholt verrichtte de over dracht. 15 jaar geëist tegen lid van arrestatieploeg 15 jaar gevangenisstraf heeft gisteren mr. J. Besier, advocaat-fiscaal bi) het Bijz. Gerechtshof te Amsterdam geëist tegen R. van Rossum, kappersbediende uit Haarlem, die er van beschuldigd wordt, dat hij in October 1942 aan de NSB-inspecteur van politie te Velsen, Ritman, inlichtingen had verstrekt over enkele Amsterdammers, die persoonsbe wijzen aan ondergedoken Joden verhan delden Uitspraak 6 Januari. Ingezonden Mededeling van neus, keel of borst, snuift en wrijft U weg met FEUILLETON Mijnheer MelviVs ivonderlijke fantasie door W. H. LANE CRAUFORD 3). Hij was altijd dol op het buitenleven geweest en had er vaak over gedacht op het platteland te gaan wonen. Het is mogelijk om op het platteland te leven, of dicht bij het platteland, en toch zijn wortels in Londen te houden. Heel wat dorpen en stadjes zijn van Londen ge makkelijk te bereiken. Er wonen duizen den mensen, die iedere dag „naar stad" komen. Henry had zich dit altijd gerea liseerd, maar hij had zich ook het an dere gerealiseerd: de ongemakken van eivolle treinen, stoffige coupé's, verve lende reizen in ijzige kou, gloeiende hitte of dikke mist. Deze overwegingen hadden hem van een overhaast besluit weerhouden, want Henry was een man, die een hekel had aan alle ongemakken. Toch had hij na jaren zoeken het ideale huis en de ideale plaats gevon den. Widdington lag slechts veertig minuten sporen van Londen eri de dienstregeling was schitterend. Een groot deel van Widdington, merendeels door Londense zakenlieden bewoond, was nog onbedorven en in een paar minuten lo pen was men in het vrije veld. En het huis „Millwood" had Henry er toe ge bracht het ongemak te aanvaarden van de- reis, twee maal per dag, in een roke rige eerste klas coupé. Op een avond was hij in zyn auto langs „Millwood" ge flitst; hij was helemaal niet van plan geweest om door Widdington te komen, maar hij was verdwaald en had gepro beerd de grote hoofdweg weer te vinden. Hij had een glimp van het huis opge vangen, gezien dat het te koop stond, geremd en rechtsomkeert gemaakt. Hen ry was een kunstenaar, of hij dacht het te zijn. en hij was getroffen door de oude' charme van het huis. maar wat hy aanzag voor een authentiek voorbeeld van oude Engelse architectuur kon wel eens namaak zijn Het zag er oud uit. het was ontegenzeggelijk pittoresk, maar hij was niet génoeg vakman om hier een reproductie van het origineel te onder scheiden. Samen ,met Michael en Christopher kwam hy de volgende Zaterdag terug. Christopher, de architect, was van oor deel, dat er ondanks moderne-toevoegin gen en heel wat restauraties toch nog voldoende oorspronkelijke onderdelen in het huis zaten om er antiquarisch be lang in te stellen. Henry haalde de sleu tels bij de makelaar en zij bekeken het huls ook van binnen. Het was groot, on regelmatig ingedeeld en onhandig, maar het bekoorde Henry. Er was geen cen trale verwarming, geen electrisch licht en de badkamer leek naar iets. Chris topher zette deze nadelen uiteen, maar hield zich verder neutraal. Michael raadde het openlijk af, hij vond dat er een klein fortuin aan gespendeerd zou moeten worden voordat het bewoonbaar zou zijn. Was het niet comfortabel m hun flat? Zelfs als dit huis alle moderne gemakken bood, dan voelde hij, Michael, er nog niets voor om te verhuizen. Een paar dagen later vroeg Henry het advies van zijn twee vrienden. Moest hij „Millwood" kopen of niet? Hij noemdej de pryè waarvoor hij het huis kon krijgen en zei, dat hy dat be drag redelijk vond. Hij bood aan zelf voor de koopsom te zorgen, alle kos ten van het moderniseren op zich te nemen en Michael en Christopher evenveel huur te latin betalen als nu hun aandeel in de flathuur bedroeg. Het aanbod was aanlokkelijk voor ieder die graag op het platteland wilde wo nen, maar Michael en Christopher ad viseerden Henry' dringend het huis niet te kepen. Maar Henry bleek zo teleur gesteld door dit advies, zo pijnlijk ge troffen door Michaels ongevoeligheid voor de schoonheden der natuur en door Christophers vreemde gebrek aan enthousiasme voor de bouwkunst van het verleden, dat zij weifelden en ten slotte zwakjes hun toestemming gaven. Waarop deze heer, een en al glimlach, zei, dat hij wel wist dat hij op hun oordeel kon vertrouwen, en met zijn plannen voortging. Christopher hield het oppertoezicht over de veranderingen er zijn snif^k besliste in alle bouwkwesties, maar bij de meubilering en aankleding kreeg hij j niet de vrije hand. Henry wist van 1 deze dingen iets af en verkeerde in de mening dat hij er heel veel van afwist, en het was zijn keurige en methedi- sche geest, die vasthield aan evenwicht en symmetrie en terugschrok voor iede- i re kleurencombinatie die hem te ge- J waagd leek. Het resultaat was een com- promls. Een zeer aantrekkelijk en com- j I fortabel huis Henry had gezorgd I 32). Een poosje later stond Joris Goedbloed, met builen en een blauw I oog, stevig met lappen gebonden voor de sultan, die vol waardigheid weer op de divan had plaats genomen. „De raadsheren kunnen verdwijnen!" sprak de sultan. „Ik ga rechtspreken Alleen de beul kan achterblijven. I AhumHof tovenaar Joris ben Pocus, ik beschuldig U van verraad diefstal, ma jesteitschennis. oplichting en vrijheids beroving! Hebt U iets tot Uw verdedl- ging in te brengen?" „Zeker hoogverheven Groolmachtig- I heid!" sprak Joris. „Ik neb niets ge- I daan! Ik ben onschuldig. U hebt op Uw eigen verlangen mijn tovcrdoolhof be treden! Door Uw eigen schuld bent U verdwenen. Ik dacht mijn plicht te doen door Uw werkzaamheden waar te ne men. Ik. „Juist!" zei de sultan. „Beul breng dit hondsvot m de verdwynkamer van de doolhof en zorg, dat hij daar blyftl En neem deze ""anda mee, hij is een mede plichtige!" dat de ramen tochtvrij werden ge maakt en, als dat niet. mogelijk was, door andere werden vervangen —naar de eisen des ty-ds verwarmd en ver licht, maar dat antiek wilde schijnen zonder het nog te zyn. Henry was niet van plan een huis te betrekken waar niet alles tip-top in orde was en dus had hy Mr. en Mrs. Badger vooruit gestuurd, om alles in orde te maken, Henry zelf logeerde een week in een van de beste hotels van Londen, terwijl Michael en Christopher zich tevreden stelden met hun vroege re pension bij Russell Square. Maar nu waren ze dan weer herenigd. Daar het de eerste avond was, die zij in hun nieuwe omgeving doorbrachten, was alles natuurlijk neg wat vreemd, maar het was Henry gelukt, de at mosfeer van luxe en comfort, die hun flat had gekenmerkt, hierheen over te brengen. Het. diner was uitstekend ge weest en precies op tijd geserveerd, de wijnkelder was goed voorzien en de eetkamer met de eiken lambrizering en de onderdanig wachtende Badger be vorderden de eetlust. Hun eerste maal tijd in dit huis was dan ook in alle opzichten een succes geweest en deze behaaglijke zitkamer droeg hethare bij tot die kalm^ rust die van zo gro te invloed Ls op de spijsvertering. Men hoorde slechts het tikken van de klok op de schoorsteenmantel en het tevre den snorren van de kat op het haard kleedje. Alles ademde rust en vrede. De deur ging epen en Badger kwam binnen 'met een serveer taf el, waarop een rijtje karaffen srond. De drie mannen keken even op van hun boe ken om echter onmiddellijk weer tot hun lectuur terug te keren. Badger kende precies hun smaken. Hij meng de de dranken zorgvuldig en plaatste een tafeltje naast de rechterelleboog -an elk der heren. Badger bezat ontegenzeggelijk enige waardevolle eigenschappen als butler, maar hij had ook eigenschappen die min:ler prettig waren. Zijn uiterlijk kon men zich niet beter wensen. Een wel gedaan heerschap niet een rood ge zicht, gladgeschoren 'cn en bovenlip en bakkebaarden. Op cri top een butler. (Wordt vervolgd) AGENDA IIEDEN. Hooglandse Kerk: Kerstdienst o. 1. v. ds. Vossers 11 uur nam. Oud-Kat li. Kerk (Zw. Singel 50)Mid dernacht Mis. Vrije Kath. Kerk (Vreswijkstr.)Lof te 71/2 uur nam.; middernacht hoogmis. DONDERDAG. Schouwburg; Plet Köhler lai 't Gou den Haantje". 8 uur nam. Stadszaal Kerstspel Leger des Hells. 6 uur voorm. Evang. Chr Gem.: Samenkomsten te 6 en 10 uur voorm. en 8 uur nam. VRIJDAG. Schouwburg: Plet Köhler in ,.'t Gou den Haantje' 2 1/2 en 8 uur nam. Stadszaal: Klllma Hawalians, 8 u. nam. DE BIOSCOPEN. Rex ,,De opschepper" (alle leeft.) le Kd, Zat. en Zond. 2 1/4, 4 1/4, 7 1/4 en 9 1/4 uuren 2e Kd. 1 1/4, 3 1/4, 5 1/4, 7 1/4 en 9 1/4 uur; overige dagen 2 1/4, 7 1/4 en 9 1/4 uur. Luvor „Zwevende gratie" (alle leeft.) le en 2e Kd. en Zond. 2$, 4 3/4, 7 en 9 1/4 uur; overige dagen 2i, 7 en 9 1/4 uur. Liclo „Mammy" (alle leeft.) Do., Vry, Zat. en Zond. 21. 4}. 7 en 9 1/4 uur; overige dagen 21, 7 en 9 1/4 uur. Trianon „George verovert de vloot" (alle leeft.) le Kd. Zat. en Zond. 2!, 4J-, 7 en 9 1/4 uur; 2e Kd. 1, 3. 5, 7 en *9 1/4 uur; overigfe dagen 2i, 7 en 9 1/4 uur. Casino „Mrs. Miniver" (14 jaar) le. 2e Kd. en Zond. 4J, 7 en uur; overige dagen 7 en 9£ uur. Jeugdfilm „Sneeuw witje", le en 2e Kd, en Zond. 2 uur; overige dagen 2 en 4 uur. Grecmvaj (Voorschoten) „De witte 1 klippen van Dover" (14 Jaar) le. 2e Kd. Zat. en Zond 7 en 9 1/4 uur; Ma. en Dl. 8 uur. Jeugdfilm le. 2e Kd. en Zond. 2 en 4 uur; Zat. Ma. en Dl. 24 uur. De dienst der huisartsen te Leiden wordt van hedenmiddag 2 uur tot Vrijdagmorgen 8 tiur waargenomen door de doctoren Kors, Kortmann, Lohr en Teeuwcn Van Vrijdagmorgen 8 u. tot Zaterdagmor gen 8 uur door de doktoren Van Bockel. De Graal'f, Van Es. Postel cn Veldhuyzen. Te Oegstgeest op Eerste Kerstdag door dr. Varekamp. tel. 21916 en op 2e Kerst dag door dr. Hugenholtz. tel. 20390. De dienst der dierenartsen te Lelden is aldus le Kerstdag de heren Van Oostrom en Van Zij ver den; 2e Kerstdag de heren Stol en Weening. De avond-, nacht- en Zondagsdienst der apotheken te Lelden wordt van Woensdag 6 uur n.ro. tot Vrijdag 8 uur v.m. waarge nomen door; Apotheek Duyster, Nieuwe Rijn 18, tel. 20523 en de Doeza-Apotheek, Doezastraat 31. tel. 20313; cn van Vrijdag 8 uur v.m. tot Zaterdag 8 uur v.m. door Apotheek Kok, Rapenburg 9, tel. 24807 en Apotheek „Tot Hulp der Menschheid", Hooigracht 48. tel. 210d0. Te Oegstgeest belde dagen door: de Oegstgcester-Apothcek, Wilhelmlnapark 8. tel. 26274.

Leidsch Dagblad | 1947 | | pagina 2