Prijsverlaging voor diverse artikelen Kerstmis 1947 10 voorstellen der Commissie voor Goede Diensten Partijen moeten opgave doen der gedemilitariseerde zones WEERBERICHT Wat er in Indië gebeurt Oorlogs-begroting aanvaard Minister Fiévez bespreekt de demobilisatie-bepalingen „Koos Vorrink zou niet graag voor Anna Pauker staan" Met een enkel woord 86ste Jaargang WOENSDAG 24 DECEMBER 1947 No. 2627# LEIDSCH DAGBLAD Directeur: J. W. Henny Hoofdredactie: B. W. Menkhorst en J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f3.90 per 3 maanden; 30 cents per week Telefoon Dir. en Adm,: 25041; Red. 21507 Witte Singel 1, Leiden Giro no.: 67055 KERSTMIS VREDE OP AARDE! Vrede op aarde, het is een droom, waarnaar de mensheid met stil verlan gen reikhalzend uitziet. Jaar op jaar blijft het echter een droom. En dromen zijn immers bedrog. En toch wil de mensheid in haar geheel geloven aan de waarheid van de vrede, hoopt het de droom tot werke lijkheid te zien worden. Vraag t ieder maar persoonlijk. Zelfs de zwartste pessimist, die zweert., dat er altijd oor log zal zijn en altijd oorlog zal blijven, zal moeten erkennen, dat hij de vrede lief heeft, dat hij niets liever zou wil len aanschouwen dan een werkelijke vrede, alleen, hem ontbreekt de kracht te geloven en dus ook de kracht, zijn persoonlijk steentje bij te dragen om mee te helpen aan het ideaal, dat hij zelf als zódanig erkent. Ligt daarin niet voor een deel de oorzaak van de mislukking de droom, de schone droom tot levende werkelijkheid te brengen? De wereld is vol mensen. Mensen van allerlei ras, van allerlei aard en aanleg. Wijs ons de mensen, die oorlog villenZij zijn met een lantaarntje te zoeken en vormen een weg te cijfe ren onderdeel van het mensdom over de ganse wereld. En toch is de vrede verre, zelfs nu officieel nergens ter wereld oorlog heerst. Zo was het en zo is het ook nu nog. De mensheid is van goede wille, en niettemin overheerst het kwade. Kerstmis 1947 en het „vrede op aar de" verdragen elkaar slecht. Neem om te beginnen Indonesië, waar onze jongens tot sohietschjjf die nen voor fanatiek opgezweepte benden, die niet luisteren naar enig gezag, laat staan naar een schijn-gezag als dat van Djocja. Zie naar India en Palestina, waar tussen Hindoes en Mohammedanen dag aan dag strijd wordt geleverd. Zie naar India en Pakistan, .waar burgeroorlog woedt. Zie naar Palestina, waar Joden en Arabieren dagelijks aanslagen plegen en waar erger voor de deur staat, naar Indo-China. Vrede op aarde. Maar erger nog wellicht dan deze droeve uiterlijke tekenen van on-vrede is de z.g. koude-oorlog, die over de ganse aardbol zich doet gevoelen, be heerst door gevoelens van haat en van zucht naar macht. Wat zich afspeelt achter het yzeren gordijn, door het communisme getrok ken, is weinig minder dan gerechtelijke moord. In wezen nog verfoeilijker dan het verspreiden van de dood in oor logspsychose. Daar wordt de vrijheid van het in dividu, geestelijk en cultureel, met voe ten getreden, daar heerst het systeem van concentratie-kampen en dwang. De Balkan, Polen en Hongarije de „heilstaat" laten we maar buiten be schouwing zijn daar als sprekende voorbeelden. Met Oostenrijk, Duitsland en Japan is nog steeds officieel de vrede niet gesloten na 2% jaar sedert de capitu latie, daar de overwinnaars het onder ling niet eens kunnen worden. Zelfs nemen de verhoudingen tussen Oost en West een dergelijke omvang aan dat het woord oorlóg op veler lippen ligt bestorven. En stel daarnaast dan nog de stille strijd tussen de partijen in vrijwel ieder land, culminerend in het com munistisch drijven naar de wereld heerschappij. Waar is de wede op aarde? In slechts luttele zinnen en woorden is hierboven geschetst-, hoe het staat met de vred es droom bij het Kerstfeest van 1947. Tooh zal ook dit jaar de droom wor den gedroomd in stille hoop op de toe komst, hetzij dichtbij, hetzij veraf. Een schone droom, vol symboliek. Maar wil deze ooit voor vervulling in aanmerking komen, dan zal de mens zich moeten omvormen en beginnen aan opvoeding van zich zelf. Dan zul len egoïsme en baatzucht moeten wor den uitgebannen. Eerst uit ieder men senhart en dan pas kan dit worden toegepast op de samenleving in staten, en op de verhouding van deze staten onderling. Het zal, wil het ooit slagen, een moeilijke, een lange weg zijn, doch van binnen uit slechts kan de mens werken aan het kristalliseren van de wens droom Vrede op aarde. DE VERDEDIGING VAN HET PANAMA-KANAAL. Het Amerikaanse departement van Buitenlandse Zaken, heeft bekend ge maakt. dat de V.S. hün troepen „zo spoedig mogelijk" uit de veertien verde digingsbases, die Panama niet langer aan de V.S. ter beschikking wil stellen, terug trekken. De V.S. zullen de verdediging van het kanaal thans moeten baseren op facili teiten, die zij in de Kanaalzone bezitten. De Commissie voor G. D. heeft gisteren haar plan om de resolutie „staakt het vuren" ogenblikkelijk effectief te maken vrijgegeven. Dit plan bestaat uit tien punten. Ten eerste moet elke partij aan de Commissie voor G. D. een kaart ter beschikking stellen, waarop is aangetekend, wat volgens elke partij „gedemi litariseerde zones" moeten zijn. Ten tweede moeten argumenten voor de defi nitie van deze zones naar voren worden gebracht. Ten derde moeten by deze argumenten inbegrepen zijn: a) de militaire posities op 4 Aug.; b) de verzorging der bevolking: c) een opgave van de administratieve gebieden, zoals deze waren van 4 Aug. .tot 20 Nov. in de omgeving van de voorgestelde gedemilitariseerde zones. Punt zeven zegt, dat, indien de partijen met het plan van de Commissie accoord gaan, elke party het staakt het vuren en het plaats rust in de huidige posities moet afkondigen. Punt acht zegt, dat zaken, waarover op die dag overeenstemming is bereikt, onmiddellijk uitgevoerd moeten worden. Punt negen houdt in, dat de partyen overeen moeten komen, dat, zodra gedemilitariseerde zones geaccepteerd zyn a) beide partijen de normale handel en het verkeer tussen de gedemilitariseerde zones, alle Nederlands en alle Republikeinse bezette gebieden moeten hervatten en zover mogelyk handel en verkeer moeten trachten te vergemakkelijken, b) alle strijdkrachten van beide partyen onder toezicht van militaire waarnemers der Commissie met medeneming hunner uitrustingen naar de eigen gebieden j moeten evacueren. In het laatste en tiende punt wordt gezegd, dat de vertegen- woordigers van de Commissie voor G. D. verdere voorstellen moeten doen ten aanzien van de methode tot controle en handhaving van rust en orde in de ge demilitariseerde zones. te stellen voor ten hoogste veertien da gen. Indien blijkt, dat aan het staakt het vuren stipt de hand wordt gehouden, zal de periode telkens met veertien dagen worden verlengd. De Republikeinse delegatie blyft staan op de posities, zoals die op 4 Augustus waren. Uitbreiding van gebied na deze datum, welke geschiedde door wapen geweld kan niet als argument dienen bij het vaststellen van de zones, die gedemilitariseerd moeten worden. Binnenkort ,zal de pry's van verschil lende artikelen verlaagd worden. Zo zal toiletzeep van 90 gram per stuk met ingang van 1 Januari a.s. verlaagd worden van 27 op 26 cent, resp. van 25 op 24 cenit, afhankelijk van het merk. Voor waspoeder wordt de prijs per pak van 250 gram gebracht van 22 tot 21 cent per pak van 500 gram van 40 op 38 cent. De maximumprijs voor bleek water is dezer dagen verlaagd van 25 op 24 ct. per fles van een liter. Met ingang van 1 Februari zal ook schoensmeer in de voornaamste mer ken goedkoper worden. De maximum prijs van het meest voorkomende doos je 36 gram wordt van 23 op 22 cent gebracht. Daarnaast blyft schoensmeer van 20 cent per doosje in de handel. dele in voorbereiding, is een verlaging van de prijs van een aantal in land bouw, veeteelt en huishouding gebrui kelijke insecten-bestrijdings-middelen op basis van cyclochloorhexaah. Al naar de verpakking, concentratie en ge bruiksmogelijkheden, bedraagt de prijs verlaging van 10 tot 20 Beendermeel wordt 2% goedkoper. Voor vislijm is een prijsverlaging van 10 reeds in gegaan. Met ingang van 1 Februari wordt de maximumprijs van insuline met onge veer 10 verlaagd. Ook aspirine wordt goedkoper. Voor het grootste deel der acetylo-salicyl ta bletten zal de maximumprijs verlaagd worden van 35 tot 25 cent. Als gevolg van een verlaging der fa- NEDERLANDS EN REPUBLI KEINS MEMORANDUM. Volgens de Nederlandse delegatie Kan het plan eerst worden volbracht, indien overeenstemming bereikt is over de term „bezette gebieden". Zy beschouwt als bezet gebied, die landstreken, die werkelyk onder gezag van de bezet tende macht staan. Overigens aan vaardt zy het plan als werkbasis. De Republikeinse commissie houdt vast aan haar mening, dat onmiddel- lyk kan worden begonnen met bespre king en uitvoering van die punten, waarover te Kalioerang reeds een voor lopige overeenstemming is bereikt, nl. afschaffing van provocerende propa ganda, voorlichting der bevolking over de situatie en een principiële aanvaar ding van de invrijheidstelling van krijgsgevangenen. O In een schrijven, dat de Nederlandse jommissie aan haar memorandum toe voegt, zegt jhr. mr. Van Vredenburch, dat de opmerkingen in het memoran dum gezien moeten worden als alge mene principes, waarvan de uitwerking en aanpassing aanleiding zouden moe ten geven Jot verdere besprekingen met militaire deskundigen van de commissie van Drie. De commissie wenst de be sprekingen over het plan als geheel voort te zetten. Voorts herhaalt de Nederlandse de legatie haar reeds eerder gedane pu blicatie, nameiyk, dat zy de Van Mook- lyn als de demarcatie beschouwt van de bezette gebieden van Java en Su matra. Madoera acht zij geheel onder Nederlands beheer. De Nederlandse gebieden, welke kun nen wórden gedemilitariseerd, liggen tussen de Van Mook-lijn en de lijn, die de Nederlandse vooruitgeschoven posten verbindt. Hy stelt voor de voorschriften bindend De Sovjets en de C.D.U. VERKLARING VAN JAKOB KAISER. Op het hoofdkwartier van zijn partij in de Sovjet-sector van Berlijn heeft de onlangs „afgezette" leider van de Duitse Ohristelijk-democratische Unie, Jakob Kaiser, verklaard, dat hy en de andere voorzitter der CDU, dr. Lemmer, „door de interventie en de obstructie van het Sovjetrussische militaire bestuur" niet langer in staat waren hun taak en ver antwoordelijkheid voor de CDU in de Sovjetrussische sector te vervullen. Kaiser verklaarde, dat de besturen van vijfvprovinciale partij-afdelingen in ver trouwelijke besprekingen de mogelijk heden hadden onderzocht om door een tijdelijke zitting van het partijbestuur een oplossing te vinden voor de hierdoor ontstane toestand. De Sovjetrussische autoriteiten geraakten echter op de hoogte van deze besprekingen en ver klaarden daarop, dat professor Hick- mann en Lobedanz voorzitters der CDU waren geworden. „Deze maatregel werd getroffen zon der overleg met de beide eerste voor zitters en het partijbestuur", aldus Kai ser. Kaiser verklaarde, dat er verkiezin gen in de partij dienen te worden ge houden om te beslissen ,of Lemmer en hy het leiderschap al of niet zouden be houden. Naar radio Leipzig uit leidende Chris- telyk-democratische kringen zegt te vernemen, is Kaiser van plan het par ty-hoofdkwartier naar Charlottenburg, in de Britse sector van Berlyn te ver plaatsen. LATER BREKENDE BEWOLKING. De Bilt verwacht tot morgenavond. Aanvankelyk: Geheel bewolkt met nu en dan regen of motregen en nog iets zachter. Later: van het Westen uit brekende bewolking en weer iets kouder. TydeUjk krachtige wind tussen Z.W. en West. 25 December. Zon op: 8.47 uur; onder: 16.32 uur. Maan op: 14.27 uur; onder: 5.54 uur (27 Dec.: V.M.) Hoogwater te Katwyk te 1.37 en 14.03 uur (26 Dec." 2.30 en 14.54 uur; 27 Dec 3.16 en 15.40 uur). heeft de anti-inflatie wet aangenomen met 300 tegen 268 stemmen. De communisten, sommige radicalen en de meerderheid van de rechtse af gevaardigden die Gaullistisch gezind zyn, stemden tegen het wetsontwerp. De voorstemmers waren socialisten, MRP, de meerderheid van de Radica len en een aantal gematigden. Overgenomen door de regering werd een voorstel 150.000 ambtenaren te ont slaan. Dit werd aangenomen met 415 183 stemmen. Inkomens van 6080.000 fr. zullen met 20.000 fr. belasting worden be zwaard. Eveneens aangenomen werd t 't wets- lager werden. I wordt de maximumprijs voor fietsban- ontwerp tot uitschrijving van n lening 1 tegen 3%. Dit wetsontwerp werd, nau artikelgewyze behandeling, in zyn ge heel aanvaard met 351 tegen 189 stem- De prys van de voornaamste eau de hrikantenpryzen en handelsmarges werd cologne merken zal binnenkort met 10 met ingang van 15 December Tl. de 20 worden verlaagd Een aantal I maximumprijs van electrische geleidin- producten zal binnenkort, ten dele j met 10 tot 27 verlaagd. Hieron- dank zy de medewerking van het be- j der vallen o.m rubber, rubber-katoen, dryfsleven, in prys worden verlaagd. I rubber-zyde en plastic geïsoleerde lei- Zwavelzuur 66 bome gaat met on- j dingen, w.o. ook huishoudsnoeren, rub- geveer 15 omlaag, n.L van f. 72,— op I ber-lood-kabel, zwak-stroom-kabel. f.60— per ton. De maximumprys van j Met ingang van 1 Februari azijnzuur zal circa 10 lager werden, wordt de maxi Carbiet wordt omstreeks 6 goedko- den van de meest gebruikelyke soort per, hetgeen een overeenkomstige prys- als volgt verlaagd; tcerbultenbanden verlaging voor dissousgas zal meebren- van f. 3,85 op f. 3,60, binnenbanden van gen. Ten dele reeds uitgevoerd, ten I f. 1,50'op f. 1,35. Truman tekent WETSONTWERP VOOR TUSSENTIJDSE HULP. President Truman heeft gisteren het wetsontwerp getekend, waarby 522 mil- lioen dollar voor de tussentydse hulp verlening aan Europa ter beschikking zyn gesteld. rranse inflatie-wet aangenomen EEN LENING AANVAARD. De Franse Nationale Vergadering Geen besprekingen gedurende Kerstdagen op Renville Gedurende de Kerstdagen zullen geen besprekingen worden gevoerd op de Renville. AVONDKLOK TE DJOKJA. Volgens Radio Repoeblik Indonesia is op bevel van de militaire comman dant, All Prodjopanoto, te Djokja tus sen 24,00 en 05,00 uur de avondklok in gevoerd. GELUKWENS VAN MINISTER JONKMAN. Minister Jonkman heeft in verband met het eenjarig bestaan van de staat Oost-Indonesië telegrafisch zyn geluk wensen aan president Soekawati ge zonden. (Foto Van Vliet) Ter gelegenheid van de opheffing van de Mijnenopruimdlenst der Kon. Marine (M.O.D.) bracht de commandant Zeemacht Nederland, schout bij nacht J. J. !L. Willinge,, gisteren een bezoek aan de M.O.D.-kazerne te Leiden. Onze foto werd genomen tydens de inspectie van de troepen. Naast de commandant- Zeemacht. kap.-luit. ter Zee B. C. Mahieu, commandant van de M.O.D. De onrust in Palestina EEN INTERNATIONAAL LEGER? De voorzitter van de Joodse naitio- nale raad heeft medegedeeld, dat in Maart of April a.s. de eerste voorlopi ge regering voor een onafhankiyke Joodse staat 'in Palestina zal worden samengesteld. Arabische sluipschutters openden na- by de Olyfberg uit hinderlagen het vuur op de begrafenisgangers, die een Britse Jood die enige dagen tevoren te Jeruzalem gedood was, ten grave droe gen. Er zijn echter geen persooniyke ongelukken gemeld. De hoge commissaris voor Palestina, sir Alan Cunningham, ontkwam door een tydverschil van ongeveer een half uur, aan een hinderlaag der Arabieren tussen Jeruzalem en Tel Aviv. De Zweedse journalist Hagge werd by deze gelegenheid gewond. Het Amerikaanse blad „New York Post" meldt uit Lake Success, dat Amerikaanse militaire deskundigen in het geheim een ontwerp opstellen voor een internationaal leger, dat naar Pa lestina zou worden gezonden om er de orde te handhaven. Tevens zou het Amerikaanse departement van buiten landse zaken besprekingen voeren met verschillende landen, die zouden wor den verzocht troepen hiervoor beschik baar te willen stellen. Volgens 't blad gaan de Amerikaan se militaire autoriteiten uit van de veronderstelling, dat de drie grote mo gendheden geen troepen beschikbaar zullen stellen, doch, dat de kleinere landen hiertoe bereid zullen worden ge vonden. (Van onze parlementaire Redacteur). Gisteren heeft de Tweede Kamer z.h. st. de begroting van Oorlog goedge keurd. Minister Fiévez begon met een eer biedige herdenking van de gevallenen en hun nabestaanden en herdacht ook de gewonden en allen, die hun plicht voor het vaderland doen. In antwoord op de rede van de heer Tilanus zeide de minister, inderdaad zyn verantwoor- delykheid te gevoelen, zy drukt my en die druk wordt mij somtijds te zwaar. Doch dit zal my niet afhouden van de weg welke, alle aspecten in aanmer king genomen, gevolgd dient te worden. Spreker betreurt, dat de demobilisatie vertraagd moest worden. Doch de re gering betreurt eveneens, dat daarmede een minderwaardig politiek spel wordt bedreven doordat men zich tracht mees ter te maken van de begrijpelijke te leurstelling. Het leger is niet doelloos, ook al is het niet naar Djokja opge rukt. De toestanden zyn aanmerkelyk verbeterd; ook en niet het minst voor de Indonesische bevolking. Spr. legt uit, dat de regering eerst in November ver nam, dat de aflossing niet kon door gaan. De legercommandant wenste het zelf aan de troep mede te delen; het geen de regering zeer begrypeiyk vond; al heeft het ook haar getroffen, dat hy daarbij niet de warme toon trof, die hem overigens kenmerkt. Thans is een nieuw demobilisatieplan uitgewerkt en aan de legercomman dant voorgelegd. Als deze daarmee in stemt, is er geen bezwaar tegen publi catie. De derde divisie lost het K.N.I.L. af en tegen April worden de oorlogs vrijwilligers afgelost. Binnenkort zal er een K. B. uitko men, houdende de demobilisatie-be palingen. De globale inhoud komt op het volgende neer: De repatriërende militair krygt ongeveer een maand verlof als militair, dus mèt zyn mi litaire inkomsten. Vervolgens een bo nus van 100 gld. Voorts, wanneer hij zijn dienst goed heeft vervuld, een premie van 10 gld. voor elke maand dienst in de tropen verricht, tot een maximum van 300 gld., dat is dus voor maximum 30 maanden dienst. BINNENLAND. Ter gelegenheid van het Kerstfeest en de Jaarwisseling heeft de bevelhebber der Zeestrijdkrachten een dagorder gericht aan het Marine-personeel waarin deze ver klaart te weten dat althans de Koninkiyke Marine getrouw aan haar tradities de branding met succes zal trotseren en er zeker van te zijn dat de grondslagen zijn gelegd voor een gelukkig nieuw Jaar. Een der slachtoffers van het ver drinkingsongeval bil de stuw van Borg haren ls aangespoeld op de Belgische Maas oever, ter hoogte van Lanaeken, n.l. de 47-jarige brievenbesteller J. H. Smeets uit Maastricht. Het Ministerie van Financiën deelt mede. dat de beurzen voor geld- en fond senhandel op Woensdag 31 December 1947 zullen zijn gesloten. De besprekingen te Praag over de tot standkomlng van een handelsverdrag tus sen Nederland en Tsjecho-Slowakije. zyn geëindigd. Op 1 Januari a.s. wordt een nieuwe overeenkomst voor het goederen- De directeur van een Renationaliseer verkeer tussen beide landen van kracht. de Tsjecho-Slowaakse fabriek, die door welke voorziet Ir. omzet van 5 milliard slecht beheer aansprakeiykjvordt gesteld Tslecho-Slowaaks 250 mlllioen gulden) BUITENLAND. De V.S. hebben de V.N. in kennis festeld van de bijzonderheden van het op October te Teheran getekende verdrag, krachtens hetwelk de Amerikaanse mili taire missie behulpzaam zal zijn bij het opvoeren van de bruikbaarheid van het Perzische leger. Feitelijk ls het een verlen gen van een oudere overeenkomst. Paus Plus XII heeft stappen gedaan bij de Spaanse regering om de levens te redden van 23 leden van de Spaanse on dergrondse beweging, onder wie 7 vrou wen, die ter dood veroordeeld zijn. Gisteren ls een schip met Joodse illegale Immigranten 150 KM. ten Zuid westen van Haifa door de Britse marine aangehouden. Men schat het aantal Joodse passagiers, die geen visa bezitten op 850. Een geheim onderzoek op grond van een aanwyzing, dat ln het Egyptische leger een complot gesmeed zou zijn tegen de stafchef generaal Ibrahim Attalah pasja, heeft aan het licht gebracht, dat in het Egyptische leger een geheime beweging bestaat, „extremistische nationaal-socla- Ustische gemeenschap" geheten, aldus melden de Egyptische bladen. Anna Pauker, de communistische vrouwelijke minister van buitenlandse zaken ln Roemenië, heeft de gehele staf ,van de Roemeense ambassade en het con- 'sulaat in Turkije bevel gegeven naar Boe karest terug te keren met uitzondering van één raadsheer en een persattaché. De zeven functionarissen, op wie de maat regel betrekking heeft, zullen hun burger recht verliezen, indien zij aan het bevel geen gevolg geven. Naar verluidt willen enkelen als politieke vluchtelingen in Turkije blijven. Een vloot van ongeveer 30 Italiaanse vissersschepen met een bemanning van totaal 150 personen, die zich op Italiaanse gebied by het eiland Pelagosa bevond is Zaterdag door een Joegoslavlsch oorlogs schip aangehouden en in Joegoslavische wateren gebracht. Paus Pius XII heeft een lichte griep. Hoewel zyn stem enigszins is aangedaan zal hij hedenavond toch zijn traditionele radioboodschap tot de katholieke wereld richten. Denemarken heeft aangeboden om duizenden schoolkinderen ln Hessen tegen tuberculoze in te enten. De gebouwen van het Turkse depar tement van onderwijs te Ankara zijn door een felle brand geheel verwoest. Sergei Tolstoy, de oudste zoon van de «r-»rzlet In «n omzet van muiiara siecni oeneer aanspraseiyit wwuv uuu°"- "rr" io-Slowaakse kronen ln 1948 (ruim voor een tekort van 3.500.000 kronen, zal I grote Russische schrijver Leo Tolstoy, ls iiHoen trulden). gerechteUjk vervolgd worden. op 84-Jarige leeftijd te Moskou overleden. Verder kan hy een aantal kleding stukken behouden en krygt een bur- gercostuum of een bedrag met de be nodigde punten daarvoor, plus nog 130 punten voor andere aanschaffin gen. Dan krygt hy als overbruggings- steun een aflopend percentage van zijn militair inkomen; voor gehuw den voor de tyd van een jaar, voor ongehuwden van Vi jaar; waarvan het bedrag ook in zyn geheel ineens kan worden verstrekt. Vervolgens is er desgewenst en zonodig voorlichting bij beroepskeuze; prioriteit by de ar beidsbemiddeling; gelegenheid tot scholing en herscholing met priori teit voor negen maanden; een rege ling van studie-toelagen voor wie door de militaire dienst zijn studie niet kon aanvangen of die moest onderbreken; en ten slotte een regeling voor zake lijke bedrijfssteun. Alle organisaties, die con amore op dit gebied meewer ken, zyn in de Nadera (Nat. Demobi lisatie Raad) verenigd. Dit is een overzicht van de overheids maatregelen. Doch die vind ik niet het belangrijkste, aldus de minister. Verre weg het gewichtigste is datgene, wat de maatschappy in haar volle omvang doet en de wyze waarop en de warmte waarmee de repatriërenden worden ont vangen. Dit moet niet alleen de eerst- aankomenden te beurt vallen. Laat ons niet afstompen, doch daarmede volhou den zolang er mannen uit Indië terug keren. Spr. belooft ook diligent te zyn by het aanbevelen hunner belangen by zyn ambtgenoten der departementen, die ook by de repatriëring betrokken zyn. Maar laten wy er vooral geen pro bleem van maken en de mannen als ik durf het woord haast niet te gebrui ken psychopathen behandelen, wy moeten gewoon doen, gelyk zij ook ge wone mensen zyn. De regering is van oordeel, dat het de eerste jaren nog nodig zal wezen, troepen naar Indië te zenden, die dan later in dienst komen van de federale organen, die wel niet direct over een gezagsapparaat de beschikking zullen hebben Ook spr. deelt de voorkeur, hier tot uiting gebracht, voor iniyving bij de politie. Versnelling der demobilisatie kan slechts volgen, als de politieke situatie zulks toelaat. Een wetsontwerp tot stemmen bij volmacht is bij de Raad van State ingediend. Het zenden van kranten naar Indië en de postverbin dingen hebben spr.'s aandacht; gelyk spr. moge volstaan met te zeggen, dat alle aangr oprH° problemen zijn volle aandacht hebben. De minister ziet geen reden om de reserve-officieren onderduikers anders te behandeten dan andere onderdui kers. Er bestend ceen verhouding als van werkgever lot werknemer. Het is trouwens ondoenlijk om na te gaan, wanneer zij precies zyp ondergedoken en om welke reden. Ingevolge de zuivering zijn tot dus ver ontslagen van het berocpsperso- neel: 9 majoors, 36 kapiteins, 16 eer ste en II tweede luitenants, totaal 72 personen; van het reserve-personeel: t 1 kolonel, 8 majoors, 94 kapiteins, 202 eerste- en 57 tweede luitenants, to taal 372 personen. Er zyn dus 444 uit gezuiverde officieren. De zaak is nog niet afgehandeld. Er is een groot gebrek aan admini strateurs-onderofficieren. In de orga nisatie voor 1948 is daarvoor een re geling getroffen. Iets anders is het met administratief werkende onderof ficieren, die vaak inderdaad onbenul lige baantjes vervulden. Van hen zyn er bereids vele gedemobiliseerd. Aan vrijstellingen van vaders vanvyf kinderen kan spr. niet beginnen. Dit blyft dus 6 kinderen. De regeling voor broeders van in het verzet of in de mil. dienst gevallenen kan spoedig worden tegemoet gezien. Voor het M.O. zal spr. doen wat hy kan. Overigens klaagde de minister, dat veel te veel om uitstel van dienst wordt gevraagd. Wat be treft de oud-gedemobiliseerden van 19141918 hoopt de minister, dat deze aangelegenheid voor de laatste maal ter sprake moest komen. Een regeling voor de dienstweigeraars is wel gewenst doch er zijn meer dringende zaken. Het V.H.K. doet zeer nuttige diensten; het korps wordt hier gehandhaafd op voet van voorbereiding voor zyn oorlogstaak en op die in Indië. Mevrou.v Kruis voor haar huwelljkd in Engelsn geniet de voordelen, verbonden aan haar rang. welke zy trouwens reeds bekleedde. „De krygstuchtelyke verhou dingen tussen generaal Kruis cn zyn gade geven geen aanleiding tot klach ten", aldus de minister tot grote vreug de van de Kamer. Sprekende over de officiersopleiding betoogde Z. Exc. dat het Kid.A.-ge- bouw te Breda niet meer aan ie eisen voldoet. Als Breda een goede gelegen heid kan bieden, zal niets spr. liever zyn; maar anders zal ik tot mijn leed wezen Breda moeten verlaten. Een communistische motie tot vast houden aan het oude demobilisatie- schema werd verworpen met 7 tegen 55 stemmen. Van de replieken dienst ver melding een aanval van de heerSchoo- nenberg (Comm.) op de P. v. d. A., die hy reactie verweet. In zyn antwoord sleurde de heer Vorrink (Arbeid) met een radheid van tong en een rapheid van apperceptie, welke bewondering wekten, zyn te genstander van de grote Amerlkaxse republiek die de grootste poging onder neemt tot leniging van de na-oorlogse nood, naar de reactie en terreur achter 't stalen gordyn tot voor dc voeten van Anna Pauker. „Ik zou niet graag voor een tribunaal staan, waarvan deze vrouw presidente is", aldus de heer Vorrink tot woede van de communis ten, die luide interrumpeerden. Tot slot hield de praeses zyn gebrui kelyke Kerstrede. De zitting werd hierop tot 13 Jantxarl verdaagd.

Leidsch Dagblad | 1947 | | pagina 1