De sovjets gaan Oosfenlijke zone van Duitsland Russisch behandelen Er heerst een uiterst gevaarlijke schijnwelvaart Wordt 1948 een catastrophe-jaar? Prinses Juliana onthulde Nationaal Monument te Vught Pioniers die ons de weg wezen herdacht Met een enkel woord WEERBERICHT 86ste Jaargang MAANDAG 22 DECEMBER 1947 No. 26268 LEIDSCH DAGBLAD D Aur: J. w. Henny jjrectc^actje: B. w. Menkhorai J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f.3.90 per 3 maanden; 30 cents per week Telefoon Dir. en Adm.: 25041; Red- 21507 Witte Singel l. Lelden Giro no.: 57055 Een beroep en een bekentis HET Allerlaatste appèl, dat deel Vrijdagavond via Radio-Svtra tot de Republiek heeft <ght, houdt naar republikeinse zijde ler- daad een beroep, doch naar dimt. van het „thuisfront" In feite ebe kentenis in. Want al heeft onze regering i de haar eigen hardnekkigheid eimet werkelijk democratische opva.gen kwalijk verenigbare geheimzinüeid ook wederom alles nagelaten ohet Nederlandse volk behoorlijk in tlcli- ten omtrent de gang van zaken In- dië, het moet toch ook de groot-.po- litieke naieveling zo langzamend wel duidelijk zijn, dat de ont-wiling zich in een critiek stadium bevii en dat wij aan de vooravond staavan belangrijke beslissingen inzake (toe komstige staatkundige verhoudirtus- sen de delen van ons Koninkrijk, Wie zulks nog niet heeft veagen af te leiden uit het zonder prdent zijnde gelijktijdige bezoek van liewier ministers aan ons tropisch gebipeel een bezoek, dat van officiëkijde niet anders wordt verklaard dl uit de wenselijkheid van „oriënteri1 ter plaatse" en „rechtstreeks persüijk contact zullen toch eindelijk ó>gen wel zijn opengegaan door dit Uer- laatste beroep", dat onze ministpre- sident tot de Republiek heeft licht en waarin hij de republikeinse rfring onomwonden heeft gekarakterisei als „onverantwoordelijke elementen". Voor ons, die de Djokjase rthts- wellustelingen van het prille ba af aan als zodanig hebben onderkot en niet hebben nagelaten ze bij vetdu- ring in het openbaar als zodan aan de kaak te stellen, moge een deilijke qualificatie niets nieuws bevati en slechts de officiële bevestiging v on ze eigen inzichten vormen, uit daond van de chef van een kabinet, o' ge durende langer dan 1% jaar ende blind en horende doof is geblekeklin- ken deze woorden toch min of rrr als een donderslag uit heldere ïmel. Waarbij dient aangetekend, d- het wolkenloze aspect niet door oiudoch door de regering is gesuggereerd DE précaire toestand van het-gen- blik is het betreurenswrdig, doch noodzakelijk gevolg vj een in eerste aanleg uit de overwirings- roes geboren, wellicht juist doe zijn spontaan karakter volkomen veflerde interpretatie van het wezen der »mo- cratie, welke opvatting begripp als „zelfbeschikkingsrecht der volkeri' en „souvereine volkswil" ten onrecht toe passelijk verklaarde op de Rejbliek Indonesia. De onverbiddelijke logica der ïtten heeft ook onze regering te langeileste tot het inzicht gebracht, dat de^ Re publiek inderdaad niets uitsfcnde heeft met democratie, doch dl zij slechts berust op de machtswaar ter reur en intimidatie van enkele; die volgens Japanse methoden heersex>ver millioenen mensen, die niet bij rich te zijn het juk af te schudden, mal die in overgrote meerderheid beseffei dat samenwerking met de Nederliders hun in nabije toekomst een g)tere mate van welvaart en zelfstandiheld waarborgt dan het huidige repubtein- se régime. Millioenen Indonesiërs, over d ge hele Archipel verspreid, hebbenzich reeds voor die samenwerking uitg<pro- ken; alleen de Republiek wgert. Waarom? Omdat Djokja aan ,'oot- heidswaan lijdt, omdat het voorzien dc hegemonie opeist- in het toekastig verband der Verenigde Staten va- In donesië en omdat het zijn invloe<- da gelijks ziet tanen, niet alleen i de Buitengewesten, waar het nooit veel invloed heeft bezeten, doch voor: op Java, Madoera en Sumatra, waar gro te volksgroepen zich van de Repuliek afwenden en aansluiting zoeken bi het federatief verband. Djokja voelt liets voor de functie van een wiel in het ganse raderwerk, Djokja wil alleel de motor en de machinist zijn. Minister Beel heeft in zijn radioede, die tevens een bekentenis inhield, an- gekondigd, dat aan de gerechtvaadig1- de wens van het Komité Indonesië Se- rikat tot vorming dezer Federatie zeer spoedig zal worden voldaan en hij voegde daaraan in bedekte temen, doch daarom niet minder- duidelijl toe „Als het kan mèt de Republiek, as het moét zonder haar,". „Maar in hetlaat- ste geval", zo zeide hij, „wordt let de hoogste tijd, dat onverant-woorelijke elementen niet langer in de roubli- keinse leiding hun plaats innenen." Natuurlijk is de Republic het antwoord niet schuldig gelleven. Overeenkomstig haar gebruikelij ke gedragslijn zegt zij geen „ja" of „neen", doch volstaat zij er m<e be zwaar te maken tegen het tydsip en de inhoud der verklaring, welk? „zij tegenstrijdig acht aan de method? van oplossing, waarmede de Nederlandse re gering zelf accoord ging." Het streven van de Republiek is er dus kennelijk op gericht de federatieve actie voor te stellen als een inbreuk op het werk van de Commissie voor Goede Diensten en daardoor de Neder landse regering zwart te maken in de ogen van de Veiligheidsraad. Afgezien van het feit, dat de Repu bliek voor de zoveelste maal haar ge brek aan verantwoordelijkheid demon streert door alle .wegen te vermijden, waarlangs het in 'het belang van haar eigen bevolking mogelijk zou zijn op zo kort mogelijke termijn te geraken tot practlsche wederopbouw en herstel van de welvaart, meet toch de vraag ge steld waar de Republiek de ongehoor de brutaliteit vandaan haalt om de Nederlandse regering het verwijt te maken te streven naar een methode van oplossing, welke tegenstrijdig zou zijn aan die waarmede zij (de Ned. regering) zich zelf accoord heeft ver klaard. Zeker: Nederland heeft de bemidde ling van de C.GD. aanvaard, maar moeten- wij daarom lijdelijk aanzien hoe de Republiek haar systematisch vertragingsspel speelt, terwijl Neder- De C.D.U. belaagd De voorzitter van de Christelyk-de- mocratische Unie in Duitsland, Kaiser, is evenals de vice-voorzitter --an deze partij, Lemmer, op last van het mili taire Sovjet-bestuur uit zijn functie ontzet, aangezien de politiek van de CDU in de Sovjet-zone niet in overeen stemming is met de wensen van de Sov jets. In het bijzonder maken deze be zwaar tegen de weigering der CDU het door de communisten geïnspireerde „Volkscongres" te -steunen. Een verbindingsofficier van het Sov jet-hoofdkwartier te Berlijn heeft Kai ser aangezegd, dat hij en Lemmer voor lopig van alle politieke functies zijn ontheven en dat hun voorlopige opvol gers Hickman en Lobedanz zijn Ook Gries, de hoofdredacteur van het partijblad der Christelijke democraten. „Neue Zeit", is afgezet. Brammer en zeven andere redacteuren hebben daar op hun ontslag ingediend. Steidler. oud-lid van het Moskouse comité „Vrij Duitsland" en leider van de oppositie tegen Kaiser, is door de afdeling Berlijn van de Christelijk De mocratische Unie uit de partij gero yeerd. De terzijdestelling van Kaiser wordt algemeen beschouwd als een daad te gen de wil van de grote meerderheid der partij. Men is er vast van overtuigd, dat Kaiser aan vertrouwen niets heeft ingeboet. Dit' neemt niet weg, dat de onder Sovjet-toezicht staande publicl- teitsorganen de maatregelen hebben voorgesteld als een interne D^-tri-aan gelegenheid, die in overeenstemming zou zijn met d$ democratische wil van de party. Het partij-orgaan is voor het eerst onder nieuwe leiding verschenen en gemeld wordt, dat Sovjet-officieren aan de samenstelling er van zouden hebben deelgenomen. Uit de inhoud van het blad. dat onmiddeliyk met propa ganda voor het Volkscongres van wal 1 gestoken, wordt het duidelijk, dat de nieuwe richting der partij een nauw samengaan met de socialistische een- heidspartli zou betekenen. De hegemo nie van deze partij in de Sovjet-zone wordt thans onbetwist geacht. Hoezeer de Sovjet-autoriteiten er al- les op zetten om het Volkscorfgres te propageren blijkt uit het feit, dat een speciaal orgaan van het congres in een -een oplage van 1 millioen exemplaren is verschenen. De houding door Kaiser aangenomen, heeft algemeen grootont- zag gewekt. Kaiser heeft verklaard.dat hy zich partijleider blijft achten, zo lang de Sovjet-gezaghebbers hem niet direct hebben ontslagen of zo lang een partijcongres hem niet riet ^rtrouwen opzegt. Het is waarschynlyk, fat Kai ser zijn politieke werkzaamheden thans in het Berlynse verband van de Party zal voortzetten. Dit verband heeft zich eensgezind met hem verklaard. De positie van Berlijn, waar zich thans alle veïzet tegen deze „party - dictatuur" concentreert in de door de Westelijke machten gecontroleerde de- ten der stad. Is door deze ontwikkeling nog geaccentueerd. ming te komen. De partij betreurt het voorts, dat de Duitsers niet de gelegen heid hebben gehad deel te nemen aan de Londense conferentie. Zij spreekt echter haar afkeuring uit „over de ge forceerde ophef, die de SED en haar burgerlijke satelieten over de Duitse eenheid hebben gemaakt." De socialistische eenheidspartij van Duitsland (SEDI is een actie begon nen voor een «olksstemming onder de Duitsers ter bepaling van het lot van Duitsland. De partU heeft een beroep gedaan op alle Berlijners om „te strij- den voor de eenheid van Duitsland, voor de democratie en voor het socialisme". Na een conferentie van twee dagen te Hannover heeft het bestuur van de Duitse soclaal-democratisohe partij ech ter een resolutie aanvaard, waarin be treurd wordt, dat „de Sovjet-Unie er aanspraak op maakt, in Duitsland te overheersen" en dat zij poogt Duitsland tot een „winétobject" te maken. In het communiqué wordt de hoop uitgespro ken, dat het mislukken der conferentie te Londen niet het einde betekent van de mogelijkheden om tussen de over winnende landen tot een overeenstem- Cholera in Syrië In het dorp Muhajo (Syrië) zyn ze ven personen aan cholera gestorven. Een twintigtal nieuwe gevallen heeft zich voorgedaan, zo meldt hierover het eerste regeringscommuniqué. De Syri sche regering heeft inenting verplicht gesteld en heeft een credlet van een millioen Syrische ponden gevraagd om een cholera-epidemie te bestrijden. Zuid-Syrië zal tot gevaariyke zone ver klaard worden. STAKING BIJ ITALIAANSE LEVENSMIDDELENINDUSTRIE. Er is een staking geproclameerd on der het personeel van de levensmidde len-industrie in geheel Italië, ten ge volge van het mislukken van bespre kingen over een nieuw nationaal ar beidscontract. Men vreest, dat het aan tal stakers tot ongeveer driehonderd duizend zal oplopen. Minister Jonkman begeeft zich op Schiphol naar het toestel voor Batavia om zich by zyn collega's aldaar te voe gen. (Foto Anefo) Labour wekt op tot waakzaamheid Op heilige grond VERWACHT COMMUNISTISCH OFFENSIEF. De Britse Labourparty heeft haar le den en de leden van vakverbonden en andere nevenorganisaties opgeroepen in de komende maanden weerstand te bieden aan de verwachte communisti sche sabotagecompagne. De leiders van de Britse Labourpar ty -verwachten voor de komende lente een nieuw communistisch stakingsof fensief en zij geloven, dat er ernstige pogingen zullen worden ondernomen om nu ook Engeland hierin te betrek ken. Naar verluidt, bespreken commu nistische afdelingen in Engeland thans de verklaring, die de Britse communis tische leider, Pollitt, onlangs gehouden heeft, waarin hij de steun van zyn partij aan het productieprogram van de regering heeft opgezegd. In de ver klaring van de Labourparty wordt ge zegd. dat de communisten in vele Euro pese landen alle vrijheid onder de voet hebben gelopen en dat de Engelse so cialisten waakzaam moeten zyn om te voorkomen, dat zy dit in Engeland zul len doen. Een aantal vooraanstaande Britten buiten Labour hebben ook een manifest tegen „totalitaire en politionele staten" gepubliceerd. zy betogen, dat communisme, fascis me en nationaal-socialisme loten van dezelfde stam zyn en menen, dat het communisme thans reeds sterker inde wereld is dan eens het fascisme. De SovJet-Unie heeft volgens het mani fest de contróle over de atoom-energie onmngelyk gemaakt. Daardoor wordt 'de "•Tcld ten zeerste bedreigd. De on dertekenaars merken op, dat de tortuur door de communisten „niet zo dik op gelegd maar subtieler" dan door de Na zi's wordt toegepast, zy waarschuwen tegen „de communistische vyfde colon ne in Groot-Brittaniüe". SENATOR TAFT VALT TRUMAN'S BOODSCHAP AAN. De republikeinse leider senator Taft, heeft in de Senaat verklaard, dat het door Truman genoemde bedrag van 17 milliard dollar voor hulp in het kader van het plan-Marshall te hoog is en dat het de Amerikaanse economie ten gron de zou kunnen richten. Taft betoogde, dat het Congres slechts voor een jaar machtiging tot hulp aan Europa moest verlenen. „De regering heeft de ernst van de toestand in de oude wereld te zwart getekend1', aldus Taft. „Het Komt niet voor, dat volken ten onder gaan. zy zullen heus wel Jiet leven houden". Regeling lichtte het volk niet genoeg in: „Industrie zit op rozen" Te Leeuwarden sprak Zaterdagmid dag de Minister van Landbouw de heer S. L. Mansholt over de algemeen soci aal-economische vraagstukken van deze tyd. Was Indië voor de oorlog een ryke bron van inkomsten, thans vormt het een zwaar blok aan ons been, aldus spr. Als we daarby bedenken, dat we Duitsland als achterland verloren, dan Is het begrypelijk, dat de levensstan daard van het Nederlandse volk naar beneden moest. Ons volk ziet het gevaar van do huidige situatie niet voldoende in, al dus spr. De regering heeft het volk hierover niet ernstig genoeg inge licht, hetgeen spreker eerlyk wil er kennen. De consumptie van minder essentiële goederen is veel te groot. Hierdoor ontstaat een uiterst gevaar iyke schynwelvaart en op deze wyze lopen we recht naar de catastrophe. Ambtenaren en onderwyzers heb ben het moeilyk, doch de toestand voor de gepensioneerden en de kleine rente trekker is absoluut onhoudbaar, zover- volgde de heer Mansholt. In agrarische kringen beweert men, dat de Nederlandse landbouw het zwaar ste offer heeft te dragen. We kunnen de boeren echter niet over één kam scheren. De landarbeidersionen staan op het ogenblik op 281. De arbeidsin komsten van de akkerbouw op de klei stegen van 100 tot 325, voor de gemeng de bedrijven en de veehouderij tot 260. Voor de oorlog waren de inkomsten van de akkerbouw op de zware klei nog niet zo slecht. Gedurende de oorlog werd door velen een groot gedeelte ven de schulden afgelost. Thans wil men de achterstallige investeringen voor het bedrijf financieren uit de inkomsten van 1946 en 1947, hetgeen spr. onmoge- iyk achtte. De industrie zit momenteel op ro zen, zo zeide de minister, terwyi ook in de scheepvaart veel te grote win sten gemaakt worden. De regering heeft tot taak, die winsten te druk ken. De sociale rust in ons land, een voorbeeld voor andere landen, is to danken aan het regeringsbeleid en aan het verantwoordclykheidsbesef van de organisaties. Wy hebben het Marshall-crcdiet nodig, anders zitten we over een jaar aan de grond. Daar by zal versoberd moeten worden, doch in de laatste plaats op brood, vet, vlees, melk en textiel. De luxe-con sumptie behoort te worden gedrukt. Spreker eindigde met te zeggen, dat hij voor onze kwaliteitsproducten zoals kaas, een grote toekomst ziet. Zaterdagmiddag heeft Prinses Juliana de plechtige onthulling verricht van het Nationale Monument, dat ln het v.m. concentratiekamp Vught op het terrein van Lunet II, ter nagedachtenis van de gevallenen, is opgericht. Zy was vergezeld van de burgemees ter van Vught, jhr. mr. F. van Rijcke vorsel en de Commissaris der Koningin in Noord Brabant, prof. dr. J. de Quay. Duizenden en duizenden hadden zich reeds lang te voren op deze nationale dodenakker in de heide verenigd. Burgemeester Van Rijckevorsel deel de mede, dat het Ryk deze geheiligde grond aan de zorgen van het gemeente bestuur heeft toevertrouwd. Dit zal er een eer in stellen de historische plaats waardig voor het nageslacht te behoe den. Alvorens tot de onthulling over te gaan, zeide Prinses Juliana; „Wy gedenken op deze gewyde plek in het kamp Vught, hen, die de dood vonden ,in het byzonder hen, die bij het naderen der bevrijders op deze plaats het leven lieten. Dit gedenk teken is by leven en sterven als een symbool voor ons en de geslachten, die na ons komen. Hunne levens wer den afgesneden .omdat wy zouden le ven. Zy waren «2e pioniers. Zy wezen oiis de weg. die als een lichtend spoor voor ons ligt. Zy eindigden hun le ven als overwinnaars over de mach ten van den boze. Zij gaven ons land en zyn vele mogelijkheden weerom. Aan ons de plicht dit te verwezeniy- ken." Vervolgens onthulde de Prinses het nationale dundoek, dat tot dat ogenblik het monument aan het oog had ont trokken. Het werd voor allen zichtbaar in zyn lange bijna 2 m. hoge muur. voor het front van de kogelvanger waar de helden zijn gevallen. Een muur in Fran se natuursteen, waarin gebeiteld de na men van 310 Nederlanders, die werden vermoord, toen de bevrijding in de verte naderde. Dé Prinses legde een krans aan de voet van het monument en werd daarby geassisteerd door naaste familieleden van twee zwaargetroffen gezinnen, twee zoons van de familie De Koning uit Heeze en twee dochters van de familie Van Es uit Kaatsheuvel. De Commissaris der Koningin, de burgemeester, de vertegenwoordiger van België, de heer Gaston van de Wielen, de Belgische en Nederlandse verenigin gen van ex-politieke gevangenen en vele andere afgevaardigden, legden hun bloemengroet aan de voet van het ge denkteken. Daarna defileerden duizen den. en hun bloemen stapelden zich hoog op tot aan de versregel: „Den vaderlant ghetrouwe, bhjf lek tot in den doet." Nieuwe encycliek DE PAUS ROEPT OP TOT EENHEID EN GEBED. De Paus heeft in een nieuwe ency cliek zijn grote bezorgdheid uitgespro ken over de haat en de gevaariyke so ciale onrust in de wereld. Hy roept op tot eenheid en gebed. „De vrede, waar naar wy na de lange en bloedige oor log zo vurig verlangen, is nog niet ver zekerd. Voor vele landen is de toekomst nog onzeker. Onder de bevolking van vele landen heerst bittere haat en een gevaarlijke onrust en het is dringend noodzakelyk, dat aan dit kwaad een einde komt. Terwijl aan de ene kant verscheidene door de oorlog uitgeputte staten hun economische problemen niet kunnen oplossen, wordt aan de andere kant de nood der arbeiders vergroot en met sluwe berekening gebruikt. De so ciale crisis houdt op het ogenblik zo'n groot gevaar in, ook voor de toekomst, dat het algemene belang boven het in dividuele moet worden gesteld. De oor zaak van alle kwaad, dat de laatste tyd over ons gekomen is, is, dat men zich van het geloof in Christus heeft afge keerd", aldus de encycliek. Frankrijk tegen het communisme VERWIJDERING UIT LEIDENDE FUNCTIES. De Franse Nationale Vergadering heeft het eerste artikel van een wet goedgekeurd, welke beoogt communisti sche afgevaardigden het voorzitterschap van parlementaire commissies te ont nemen evenals het vice-presidentschap. Het artikel is aangenomen met 385 stemmen voor en 183 (van de commu nisten) tegen. Tegelykertyd is men begonnen „met de discrete verwijdering van commu nisten uit sleutelposities in het be stuursapparaat". Twee communistische prefecten hebben hun ontslag gekre gen. De communistische directeur van de genationaliseerde kolenmynen heeft vorige maand zyn ontslag genomeri en zijn opvolger, eveneens een communist, is thans verwyderd na veroordeeld te zijn wegens handtasteiykheid jegen^ „een mynwerker, die bezwaren had te gen de jongste staking". Ook de com munistische burgemeesters van een aantal gemeenten binnen Parijs wil men ontslaan. Een reeks uitzendingen, die als „zuivere pro-Sovjetpropaganda" beschouwd worden zyn uit de program ma's der Franse radio geschrapt. In de Harmonie te Groningen werd gistermiddag de finale gespeeld om het kampioenschap van Nederland biljart hoofdklasse 45/2. De heer Th. de Both, voorzitter van de Groningse Biljartvereniging, overhandigt Van Vliet de wis selbeker voor het kampioenschap 1947. (Foto ANP) land, de volkeren van Indonesië en de wereld om een oplossing schreeuwep? En is dit verwyt niet oneindig meer op zyn plaats aan het adres van de Republiek, die twee vrywlllig gesloten wapenstilstandsverdragen en het Ling- gadjati-accoord op de meest flagrante wijze heeft geschonden? NA de in het Kofnité Indonesia Se- rikatl gebleken eenheid, na de be kentenis van minister Beel, komt er eindelijk een lichtstraal in de duis ternis, welke zolang het Indonesische probleem heeft omgeven. Met of zon der de Republiek, de Verenigde Staten van Indonesië zullen binnenkort wor den verwezenlijkt en géén Veiligheids raad zal dan nog kunnen scheiden het geen historisch vergroeid Is. Moge al achten wij die kans he laas gering de Republiek de voor het laatst toegestoken vriendenhand grypen! BINNENLAND. - De staten van Curasao hebben een Instructie aangenomen voor de delegatie der Nederlandse Antillen ter Rijksconfe rentie. Deze instructie wenst een onmid dellijke vervulling van de beloften, ver vat in de Kon. boodschap van 1942 op het stuk der staatkundige geiykberech- tigdheld der verschillende aelen van het 1 Koninkrijk der Nederlanden. I In de ln Den Haag gehouden be- stuurs- en ledenvergadering van de vere- 1 nlglng van leden der Nederlandse ridder orden ls het overleden bestuurslid prol. lr C. L. van der Bilt herdacht. Tot nieuw l bestuurslid werd gekozen de lult.-kolonel j der artillerie J. K. H. de Roo van Alder- I werelt en hem het secretariaat opgedra- gen. Zaterdagmiddag hebben vertegen woordigers van de Belgische Vereniging I van reserve-officieren een krans gelegd 1 aan de voet van het voorlopige Nationale I Monument in het Damplantsoen. zulks in verband met de herdenking van het 30- jarig bestaan der Vereniging van Reserve- officieren. I De Landraad van Salatlga heeft drie Indonesische terroristen, die een mijn ge legd hadden, ten gevolge waarvan vier Nederlandse militairen zijn gedood, ver oordeeld tot 15 Jaar gevangenisstraf. I Te Tilburg ls ten gevolge van een hartaandoening, op 67-Jarige leeftijd piot- I seling overleden het Eerste Kamerlid en oud-burgemeester van Tilburg, mr. J. C. A. M. van de Mortel. Door de politie te Roosendaal zbn 4 I arbeiders van de rubberfabriek Indiana I aangehouden in verband met diefstal van een aanzienlijke partij rubberhakken en -matten. De goederen werden allen terug- avonden. Een tiental personen zal zich wegens heling te verantwoorden hebben. In het bureau van de Ned. Bond van Jongelingsverenigingen op Ger. Grondslag te Amersfoort ls een marmeren gedenk plaat onthuld, ter ere van de 400 leden der J.-V., die tydens de bezetting hun leven hebben geofferd voor de zaak der vrijheid. Minister J. A. Jonkman ls Zaterdag ochtend per vliegtuig naar Indonesië ver trokken. Minister mr. dr. P. J. Wltteman en Jhr. mr. Van der Goes van Naters waren o.a. ter afscheid op het vliegveld aanwezig. Per K.L.M. Is uit New-York gearri veerd dr. Saroso Wirodlbardjo, hoofd af deling Handel van het Republikeinse mi nisterie van Economische Zaken. Hij heeft deelgenomen aan de besprekingen te Havanna als lid van de Republikeinse de legatie. Dr. Saroso zal., voordat hy naar Indlë doorreist, zich ln verbinding stel len met enige politieke groeperingen ln ons land o.m.: „Perhlmpoenan Indonesia" en de ver. „Nederland-Indonesië". Minister Drees ls gistermiddag te Batavia aangekomen. HIJ werd o.a. door ar. Van Mook en de ministers Beel en Neher begroet. Ten behoeve van 28 Nederlandse mi litairen, die gewond ln sanatoria te Davos (Zwitserland) verblijven, heeft de Nlwln met de speciale Rode Krulstreln (zgn. ge- wondentreln). welke Zaterdag ls vertrok ken, 28 kerstpakketten meegegeven. Een gezelschap Jagers, boswachters en Jachtopzieners, alsmede de burgemeester hebben te Well een dryfjacht georgani seerd met het resultaat, dat een ever met het respectabele gewicht van 135 kilo werd geschoten. i BUITENLAND. Stalin vierde gisteren zijn 68ste ver- Jaardag. doch er vonden te Moskou geen speciale feestelijkheden plaats. Tevens werden gisteren ln de gehele Sovjet-unie gemeenteraadsverkiezingen gehouden, waarvoor ook Stalln candldaat ls. De ver kiezingen gaan gepaard met volksfeesten ln vele steden met concerten op de Mos kouse pleinen. Stalln ls natuurlijk met „algemene stem men" gekozen. De Ierse premier De Valera heeft me degedeeld, dat omstreeks de eerste week van Februari In Eire algemene verkiezin gen zullen plaats hebben. Te Luxemburg ls de tljdeiyke vrou wengevangenis afgebrand. De gevangenen wedren allen gered. De schade ls aan zienlijk. In een moskee te Ralgarh in India ls een bom ontploft terwyi een aantal ge lovigen ln gebed was neergeknield. Er zyn twee doden en zeven zwaargewonden. De Russische Kerk ls bij de sanering van de roebel op dezelfde wyze behandeld als de staats-lnstelllngen en heeft al haar geld tegen de gehele nominale waarde In gewisseld gekregen. De Oostenrijkse minister van bin nenlandse zaken heeft meegedeeld, dat op verschillende plaatsen ln Oostenrijk ln totaal 50 personen zijn gearresteerd, die actie voeren voor de oprichting van een Illegale Nazl-organlsatle. Te Elkton (V. S.) dreigt een hevige brand de gehele binnenstad te vernieti gen. Twee hotels, een theater en ver schillende hulzen zyn geheel vernield. Er decfen zich geen dodelijke ongelukken voor. Enige brandweerlieden liepen ver wondingen op. BIJ de munitie-ontploffing ln Zwit serland zyn acht mensen om het leven gekomen. Het station van Blausee-Mltt- holz is volkomen vernield, de stations chef werd gedood. Zes hulzen werden ge heel vernield en tien hulzen werden zo zwaar beschadigd, dat zij waarschijnlijk afgebroken moeten worden. Ter gelegenheid van het Kerstfeest heeft de Paus aan België een bedrag van 200 000 francs geschonken. Het bedrag zal voornameiyk bestemd worden voor oor logsslachtoffers. TIJDELIJK MINDER WIND. De Bilt verwacht tot morgenavond. Wisselende bewolking met enkele buien. Iets kouder, vooral des nachts in het Oosten van het land. Aan de kust tijdeiyke krachtige, overigens meest matige Noord-Westeiyke tot Westeiyke wind. 23 DECEMBER. Zon op: 8.47 uur; onder: 16.31 uur. Maan op: 13.46 uur; onder: 3.08 uur - (27 Dec. VM.), Hoogwater te Katwyk te 12.13 uur.

Leidsch Dagblad | 1947 | | pagina 1