Panda is er! Australië blijft in Commissie van G. D. „Laatste beroep" van dr. Beet op Republiek Sterke aandrang op spoedige beslissing WEERBERICHT Begroting van Landbouiv aanvaard De Parlementaire enquête „Geen deksel op de doofpot" Veiligheidsraad wacht op het interim-rapport Met een enkel woord 56ste Jaargang ZATERDAG 20 DECEMBER 1947 No. 26267, LEIDSCH DAGBLAD Directeur: J. W. Henny Hoofdredactie: B. W. Menkhorst en J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f. 3.90 per 3 maanden; 30 cents per week Telefoon Dir. en Adm.: 25041; Red. 21507 Witte Singel 1, Leiden - Giro no.: 57055 De minister-president dr. Beel heeft gisteravond voor Radio-Sumatra een „laatste beroep" op de Republiek gedaan. Hij kondigde aan, dat de vorming van de Fede rale Verenigde Staten van Indonesië zeer spoedig zal plaats vinden. Dr. Beel zeide o.m.: „De Federatie, waar-, naar Indonesië streeft, zal zo spoedig mogelijk haar vorm moeten vinden. Terecht is aan deze wens uitdrukking gegeven in de proclamatie van het Komité Indonesia Serikat. De Nederlandse regering vertrouwt met U, dat ook de Republiek Djokja thans daadwerkelijk het bewijs zal willen leveren bereid te zijn met U en ons tezamen de voorgenomen staatkundige opbouw mede te vol tooien Nederland wenst met u, dat ook de Republiek de haar toekomende plaats in het nieuwe staatsbestel zal innemen, doch moet met U ten sterkste aan dringen op een spoedige beslissing, omdat tc grote en te vitale belangen voor de volkeren van Indonesië en Nederland en uiteindelijk van de gehele wereld op het spel staan en verdere vertraging niet verantwoord is. Het zal ten zeerste zijn te betreuren, indien dit appèl, dit laatste appèl niet werd verstaan. Ik kan hieraan moeilijk twijfelen tenzij onverantwoordelijke elementen de boventoon zouden voeren, doch dan moet ik als mijn overtuiging uitspreken, dat het de hoogste tijd is, dat deze elementen niet langer in de leiding waarvan zij de hoge verantwoordelijkheid dan blijkbaar niet beseffen hun plaats innemen. Dit ernstige woord heb ik gemeend te moeten spreken op dit ogenblik en van deze plaats af in de innige overtuiging welke door hetgeen wy in deze da gen hier hebben mogen ervaren nog belangrijker is gesterkt dat het ogen blik rijp is met vereende krachten dit schone land weer opwaarts te voeren, een gelukkige toekomst tegemoet". De minister-president wordt morgenavond te Batavia terugverwacht. Molotof moest uitstel, hebben Langzamerhand is de rook, die het falen der Londense conferentie nood wendig moest opdekken, wat verspreid en kan men weer vrijer om zich heen zien. En nu de blik ruimer is geworden, verschijnt veel in een ander licht De situatie objectief bekijkend, kan men zelfs vragen: wat bleef Molotof anders over dan aan te sturen op ver daging der conferentie zonder geheel zijn gezicht te verliezen? Ware de conferentie verder gegaan, hij zou gestaan hebben voor de nood zakelijkheid om een algemene terug tocht te aanvaarden. Want de positie van het communisme is zienderogen slechter geworden. Dientengevolge moest uitstel worden verkregen door Molotof en dit kon niet anders dan door verdaging der conferentie! pagandistische redevoeringen en zijn Daarop heeft hij het met zijn pro eeuwig neen welbewust aangelegd, ech ter wakend voor een volledige breuk. Dit staat n.1. vast dat het niet zover is gekomen. Bij geen der vier groten hoort men dan ook, dat de verdaging tevens het einde betekent van de be sprekingen der grote vier. Algemeen wordt beklemtoond dat de deur open is gelaten en dat er dus te allen tijde een voortzetting mogelijk is gebleven. Van de zijde van Molotof is dat dui delijk gedemonstreerd door op het laatste ogenblik een concessie te doen ten aanzien van de Duitse activa in Oostenrijk, waardoor de z.g. plaatsver vangers in de gelegenheid werden ge steld de Oostenrijkse zaak verder te be handelen. In hun verklaringen hebben Bidault, Bevin zowel als Marshall alle drie doen uitkomen, dat hervatting der bespre kingen steeds mogelijk blijft. Onnodig te zeggen, dat het moment van het verdagen der conferentie niet temin een dies ater (zwarte dag) blijft voor de gehele wereld en voor Duits land en Oostenrijk in het bijzonder. Niet alleen, dat zodoende de opmars naar de vrede opnieuw ernstig is ge stagneerd, bovendien zijn de kansen op verdere vertroebeling ernstig gestegen, En de geschiedenis is daar om te bewij zen, dat de loop van zaken menigmaal de leiders het stuur uit handen neemt. Zoalsg ezegd, Molotof moest uitstel hebben, gezien de situatie van het com munisme in het algemeen. Daar is in de eerste plaats de geldsanering in Sov jet-Rusland zelf, die in wezen een zui ver kapitalistische inslag heeft, om te spreken in bolsjewistische toonaard. Kwam na de Franse revolutie de tiër- cering van het Franse geld de Sovjet- Rus past thans niet minder dan een decimering toe. Zacht uitgedrukt, een bewijs,, dat het economisch en finantieel nu niet bepaald getuigt van gezondheid in de „heilstaat". En dan in de tweede plaats het plan Marshall, waartegen de communisten zo'n felle oppositie hebben ontketend, met het doel dit onmogelijk te maken, nadert het ogenblik van uitvoering. De tussentijdse hulp aan Frankrijk, Italië en Oostenrijk is reeds in werking ge treden. Het algemene plan is «Juist door president Truman bij het Amerikaanse Congres ingediend en de voorspelling lijkt niet te gewaagd, dat ook dit begin volgend jaar in grote lijn zal worden aangenomen. Dat is voor de Sovjets een geduchte tegenslag, die nog tot overmaat van ramp, althans voor haar geaccentueerd wordt door het mislukken van een al gemene staking in Italië, waar de rege ring krachtiger bleek dan werd veron dersteld en voorts door de kortwieking der communistische macht in het Fran se vakverenigingsleven. De Franse ar beiders zijn in grote gelederen tot een juist inzicht gekomen en zijn het beu om voor het communistische karretje te worden gespannen. De niet-commu- nisten treden thans en bloc uit de CGT om een eigen vakvereniging te stichten, los van de politiek, maar ingesteld op de werkelijke arbeidersbelangen. Dit is voor de communistische invloed in Frankrijk weinig minder dan catastro- phaal. Onverwacht komt deze debacle echter niet, zij was te voorzien en Molotof moest daarmede rekening houden Een en ander geeft de Russen gerede aanleiding om hun positie in Oost- Europa te versterken. Een resultaat te Londen zou daarin moeilijk hebben ge past. Ontegenzeggelijk zou de Russische greep op Polen, Hongarije en Tsjecho- Slowakije dan immers losser zijn ge worden, drie landen, die slechts verze kerde Russische wiri-gewesten zijn zo lang de Sovjets over de volledige macht beschikken. Had Molotof in deze omstandigheden andere keus dan naar uitstel te sturen? Ook al houdt dit uitstel allerlei ge varen in zich. Wordt zodoende de splitsing tussen een West- en een Oost gen? Gezien de tegenstellingen tussen Duitsland niet als het ware afgedwon- het Franse en het Anglo-Amerikaanse standpunt in deze, schijnt dit uitstel echter niet een direct gevaar van het ogenblik. En wat Oostenrijk betreft, het uitstel' is voor dat land zelf van het meeste belang en het zwaarste te dra gen. - De Rus zal thans trachten zijn krach ten te consolideren. Maar intussen is er een gevaarlijk vacuum ingetreden, waarvan de om vang door geen .der leiders der alge mene politiek is te schatten. En dat is het grootste gevaar MEER WIND. De Bilt verwacht tot morgenavond. Zwaar bewolkt met enkele tijdelijke opklaringen. Nu en dan enige regen of motregen. In het Westen van het land weinig^ verandering in temperatuur. In het Oosten zachter. Toenemende en later, voornamelijk langs de Wadden eilanden, tijdelijk harde Westelijke tot Noord-Westelijke wind. 21 DECEMBER Zon op: 8.46 uur; onder: 16.30 uur. Maan op: 13 20 uur; onder: 0.40 uur (27 Dec.: V.M.) Hoogwatei te Katwijk te 9.58 en 22.30 uur (22 Dec.: 11.04 eït 23,39 uur, doodtij). Frankrijk neemt maatregelen tegen inflatie DIVERSE VOORSTELLEN INGEDIEND. De Franse minister van Financiën, René Mayer, heeft de Franse nationale vergadering ontwerpen voor financiële en economische maatregelen voorgelegd „ten einde de franc te redden door voorkoming van inflatie". De voornaamste maatregel betrefteen buitengewone belasting, die eenmaal geheven zou worden van alle winst, be haald in industrie, handel en land bouw, voorts van salarissen, hoger dan fr. 750.000 per jaar. Mayer lichtte zijn voorstellen toe door te zeggen, dat het noodzakelijk was lo nen en prijzen op het huidige niveau te houden tot de oogst van 1948. Het plan Marshall beschreef Mayer als een grote hulp voor de wederopbouw van het verwoeste Europa. Modernisering en herstel moeten in Frankrijk voort gang vinden, anders zou het land nim mer in staat zijn het surplus voort te brengen, waarmee de schulden .afge daan kunnen worden. Mayer heeft ook instelling van een commissie verlangd ter controle van de financiën der genationaliseerde in dustrieën. Dit zou echter geen herroe ping van de nationalisatie beduiden. Voorts zal een nationaal fonds voor wederopbouw en uitrusting worden ge vormd, waarvoor de middelen in hoofd-, zaak zullen worden verkregen uit een belastingvrije lening met een looptijd vai> tien jaar en een rentevoet van drie procent. De minister stelde voorts een belas ting in uitzicht voor mensen die niet werken. Een nieuw feuilleton MIJNHEER MELVIL'S WONDERLIJKE FANTASIE. Als Meneer Melvil niet zoveel fantasie had gehad, zouden hem heel v/at moeilijkheden bespaard zijn gebleven. Maar ten slotte zou er voor W. H. Lane Crauford dan geen reden zijn geweest om deze I roman te schrijven en het publiek zou daardoor een boekje hebben moeten missen, dat men als het f ware „aan één stuk" uitleest, i i dat het ook als feuilleton uitste- 1 kend zal ,doen. Drie téleurgestelde vrijgezellen I zijn samen gaan wonen en heb- i ben beloofd elkaar en hun her inneringen trouw te zullen blij- I ven. Het is 's mensen lot, dat men met dergelijke beloften gewoon- lijk hopeloos overhoop komt te liggen en hier is het niet anders. Maar verrassend is het per saldo, dat de grootste en pijnlijkste i moeilijkheden worden veroorzaakt J door de nooit uit de plooi raken- de meneer Melvil, die zich trouw aan zijn eerste liefde 1 aan de wonderlijkste fantasieën één te buiten gaat. Waar ter. wereld zou trouwens de fiscus er genoe- gen mee nemen, als hij er ach- ter kwam, dat iemand jaren ach- 5 tereen belastingaftrek had ont- 2 vangen voor een vrouw en vier kinderen, die alleen in zijn dro- x men bestonden 0 Maandag a:s. zullen wij een 9 begin maken met de plaatsing. De tussentijdse hulp aan Europa De commissie voor de toewijzingen van beide Huizen van- het Ameri kaanse Congres heeft een voorstel aangenomen volgens hetwelk aan Italië, Frankrijk, Oostenrijk en Chi na 540 millioen dollar zal worden toegewezen. Zowel de Senaat als het Huis van Afgevaardigden heb ben dit compromis-voorstel goedge keurd. 522 millioen hiervan zal ko men aan de drie Europese landen. Het wetsontwerp zal nu aan Tru man ter ondertekening worden ge zonden. Het Vetorecht DOOR DE VEILIGHEIDSRAAD OP DE AGENDA GEZET. De Veiligheidsraad heeft met 9 tegen 2 stemmen de bezwaren van de Sovjet- Unie terzijde gelegd en besloten de kwes tie van de hervorming van het veto recht der permanente leden op de agen da te plaatsen. Geen politieke secretaris voor minister Mansholt „Het publiek zal zeggen: „Er moet op een of andere manier weer een deksel op de doofpot, als de voorgestelde amendementen worden aangenomen." Zo sprak de heer Donker (Arbeid), voor zitter van de Parlementaire Enquête Commissie, aan het slot van zijn knap pe verdediging van het initiatief-voor stel dier Commissie. Dit beoogt wijziging van enige bepalingen der Wet van 1850 Tot Regeling van Het Regt Van Onder zoek. Deze wijzigingen moeten de com missie de uitvoering van de haar opge legde taak mogelijk maken; maar zijn ook voor de toekomst van belang. Eén daarvan geeft de commissie het recht, ook inlichtingen te vragen naar het verhandelen in vergaderingen van de ministerraad. De heer Algra (AR.) verzette zich hiertegen; zijn partijgenoot De Wilde gewaagde zelfs van aantasting van de rechtsstaat. Ook de heren Schmal (C.H.) en Korthals (Vrijheid) wilden liever de vertrouwelijkheid der besprekingen in kabinetszittingen be waard zien; evenals de heer Sassen (Kath.), die echter wel toestemming wilde verleend zien tot het vragen naar de motivering van genomen beslissin gen. Hij en de heer Algra hadden elk hun visie in een amendement vastge legd. Met tal van redenen verdedigde de heer Donker de zienswijze van de meer derheid der Enquête Commissie, daarin bijgestaan door de heer Ruijs de Bee- renibrouck (Kath.), die mede sprak na mens zijn fractiegenoot en medelid der commissie, de heer Koersen. De heer Donker kon op vele gevallen wijzen, waarin in het verleden mededelingen uit ministerraadbesprekingen waren ge daan; zelfs aan rechercheurs van poli tie bij een zaak voor het Bijz. Gerechts hof. En zou men niet aan onderzoe- kings-commissie uit het hoge college dat de Kamer is willen toestaan, wat aan rechercheurs geoorloofd is? De opdracht aan de commissie luidt; een beredeneerd verslag uit te brengen. En ik ben per sé niet bereid, zulk een verslag te maken, als ik maar eenvoudig moet afwachten, welk materiaal mij zal worden voorge legd, aldus de heer Donker. De heer Le Poole (Arbeid) diende een sub-amendement in op dat van de heer Sassen, terwijl de heer Algra het zijne introk ten behoeve van het amende ment-Sassen. Het werd aldus een poging enerzijds om de voorstanders van het behoud van I het vertrouwelijk karakter der bespre- 1 kingen in de Ministerraad samen te bundelen, anderzijds om ze te verdelen. Want het sub-amendement-Le Poole kwam nog vrij ver aan de bezwaren te gemoet. Minister Witteman adviseerde nfcg namens de regering ten gunste van de vertrouwelijkheid, maar ten slotte ze gevierde het oorspronkelijk voorstel der Enquête Commissie. Het amendement- Sassen werd verworpen met 29 tegen 38 stemmen. Het gehele wetsontwerp werd aan vaard met 49 tegen 13 stemmen. Tevoren had de Kamer nog een hele serie wetsontwerpen aangenomen, w.o. de begroting Hoge Colleges van Staat, .Kabinet der Koningin en Kabinet van de minister-president. Minister Mansholt liet het niet tot een stemming komen over het aanblijven van zijn politieke secretaris. Daar hem gebleken was, dat de Kamér er niet mede instemde, had hij bij nota van wijziging de betreffende post met f12000 verminderd. Hij zag daarop zijn begro ting z.h.st. aanvaard. In het Vrijdagse „vragenuurtje" stelde de heer v. Sleen Arbejd) nog enige vra gen aan de minister van Binn. Zaken over het pensioensvoorschot. De heer Witteman legde de regeling uit, zoals die gepubliceerd is. Tot 19 December konden rechthebbenden hun 25 toe slag innen. Wie te laat kwam, zal tot ongeveer Februari moeten wachten. Het toekennen ook aan wie na 1 Jan. 1945 werden gepensioneerd van zulk een toeslag is in welwillende overweging. Maar verdere concessies kon de minis ter niet doen. Overigens is een wijziging der Pensioenwet te verwachten, waar door de toeslagen zullen kunnen verval len. Het doel van het program is om de prijzen van landbouw- en industrie producten met elkaar in overeenstem ming te brengen en het peil van lonen en prijzen voor zes maanden te stabi liseren. Eerst zullen echter de prijzen van een vijftigtal industriële producten moeten worden verhoogd, terwijl de lo nen als gevolg van de verhoging van het minimumloon eveneens omhoog zullen gaan. De bedoeling van de heffing ineens is mede. dat de wederopbouw het vol gend jaar kan worden gefinancierd zopder leningen van de Banque de france. De heffing op de in handel en industrie behaalde winsten varieert van j 5.000 francs wanneer de belastbare winst de 15.000 francs niet te boven gaat tot 20.000 francs voor gevallen waarin de winst tussen 35.000 en 45.000 francs ligt. Voor winsten boven dit laatste bedrag wordt op elke 10.000 francs meer 5.000 francs geheven. Voor winsten uit beroep is de belasting min der zwaar. Alle regeringssubsidies aan de In dustrie zullen ophouden. Dc steenkool prijs en de spoorwegtarieven voor de eerste en tweede klasse zullen opnieuw verhoogd worden. De prijzen van steen kool, textielproducten, ertsen en im portgoederen zullen aan voorschriften gebonden worden, terwijl in overleg met werkgeversorganisaties op een be paalde categorie goederen een semi- prjjscontróle zal worden ingesteld. De belasting op nachtclubs zal worden ver hoogd en de opening van nieuwe nacht clubs wordt na 1 Januari verboden. Voor gehuwden met meer dan 1 kind za| de belasting worden verlaagd. Mayer wees er op, dat het gehele be lastingstelsel herziening behoeft. De minister voorzag een tijdelijke vermin dering van de export van bepaalde ar tikelen zoals landbouwmachines. Twee koppige vrachtaüto-chauffeurs, die elkaar geen voorrang wilden verlenen, reden gisterochtend hun auto's op elkaar in Bolsward. Een van de auto's nam ter afkoeling onmiddellijk een duik in de gracht, waar hij keurig op z'n wielen terecht kwam, de andere bleef net op het randje van de kade hangen, ziende dat er niet genoeg plaats meer was voor nóg een auto in het smalle water Wonder boven wonder waren er geen persoonlijke slachtoffers en zelfs de materiële schade had groter kunnen zijn. (Foto ANP) De Veiligheidsraad heeft unaniem besloten ,dat Australië lid van de Com missie van Goede Diensten zal blijven, ook na 1 Januari a.s., de datum waar op Austlalie's lidmaatschap van de Veiligheidsraad afloopt. Palar verklaarde, dat de Republiek het zou waarderen, indien Australië zijn werk in de commissie zou voortzetten. De Australische afgevaardigde John D. L. Hood merkte o.a. op, dat de Neder landers troepenbewegingen uitvoeren, in strijd met het „staakt het vuren". De Nederlanders, aldus Palar, zetten „de oude koloniale tactiek van verdeel en heers" nog steeds voort, door er naar te streven gebieden buiten de Republiek af te splitsen. De Belgische afgevaardigde Van Lan- genhove bracht naar voren, dat de Ne derlanders alle z.g. troepenbewegingen hadden tegengesproken en vroeg, of de raad zijn discussies zou wi'/len baseren op beriöhten uit de pers. Hij verzette zich er tegen, dat de Veiligheidsraad zich mengde in de werkzaamheden van de Commissie van G. D. Palar zeide, dat Panda en zijn leermeester mr. Oehoe Z. Uil, die u hier naast in de vliegmachine ziet zitten, zijn gistermiddag in Lei den geland. En zij hebben het verhaal van hun spannende tocht mee genomen. Maarde voor raad is beperkt. Haalt het dus spoedig aan ons Bureau of be stelt het bij uw agent of bezor ger. De pry's 65 cents. bedraagt sléchts BINNENLAND. Ter gelegenheid van de bekrachtiging van de Nederlands-Belgisch-Luxemburgse douaneovereenkomst en als blijk van dankbaarheid van het Nederlandse volk voor hetgeen België ln de na-oorlogse periode voor ons land deed. heeft de Ne derlandse regering gisteravond ln de Kon. Muntschouwburg te Brussel een galavoor stelling aangeboden van „Hoffmann's Ver tellingen" opgevoerd door het gezelschap van de Nederlandse Opera uit Amsterdam. Niet minder dan 17 Nederlandse en Bel gische ministers zetten door hün aan- I wezlgheid aan deze voorstelling luister bij en maakten haar een gebeurtenis, die zelfs voor pen stad als Brussel ongewoon te noemen ls. De Nieuw-Holland". die 12 Decem ber met 1230 Nederlandse militairen die uit Indlë repatriëren uit Batavia ls ver trokken, wordt 9 Januari ln Amsterdam verwacht. Op Initiatief van de Kon. Militaire Kapel zal het Haagse Jubileumcomité ln het kader van het 50-Jarig regeringsjubi leum van H.M. de Koningin en de 300- Jartee onafhankelijkheid van Nederland te 's-Gravenhage. waarschijnlijk ln het Zul- derpark. een muziekfestival voor de 25 beste blaasorkesten uit het gehele land organiseren. Dit muzlekgebeuren voor nlet- beroepsorkesten wordt ln Augustus 1948 gehouden en zal 2 a 3 dagen duren. Onder grote belangstelling ls giste ren het traject Bolsward—-Sneek van Rijks weg 43 officieel voor het verkeer open gesteld Ambtenaren der C.C.D. hebben te Leunen-Venray 7000, zonder vergunning opgekochte, eieren ln beslag genomen. Tegen een aantal pluimveehouders werd proces-verbaal opgemaakt. Ook de opko pers G. v. d. W. uit Bussuhi en J. v. L. uit Leunen zijn aangehouden. Naar Reuter te Keulen verneemt zal ingevolge een overeenkomst tussen de Nederlandse regering en de Britse grens- dlenst het locale grensverkeer van Neder land naar Duitsland met onmiddellijke Ingang worden hervat. Te Amsterdam ls een comité „Bur gerrecht" opgericht, dat zich ten doel stelt, ln brede lagen van ons volk het inzicht te wekken, dat er ten spoedigste een einde zal dienen te komen aan de "huidige over matige overheidsbemoeiing en overheids dwang. De 20-jarige A. C. H. is er ln geslaagd uit het politiebureau Van der Vennestraat te Den Haag te ontsnappen, waarheen hl) voor een nader verhoor was overgebracht. Van H., die Inmiddels had bekend 26 In braken te hebben gepleegd, heeft men tot nu toe geen 6poor kunnen ontdekken. Gisteren gingen 850 Nederlanders en 150 buitenlanders, ö.a. Engelsen, Zuld- Afrlkaners, Zwitsers, Polen en Duitsers, aan boord van het door de Nederlandse regering van de „Koninklijke Rotterdamse Lloyd" gecharterde m.s. „Sibajak" om ln het zonnige Zuid-Afrika hun fortuin te gaan zoeken. Het zijn geen avonturiers, maar allen mensen, ale reedseen betrek king ln de Unie hebben a&va&rd. daar familie hebben of vaklieden zijn, waaraan ln Zuld-Afrlka grote behoefte bestaat. Naar aanleiding van het bericht uit Buenos Aires, dat Nederland en Argentinië een ruilovereenkomst gesloten zouden hebben, wordt officieel medegedeeld, dat dit bericht voorbarig ls. De besprekingen hebben tot dusver niet tot een definitief resultaat geleld. BUITENLAND. Het Amerikaanse departement van handel maakte bekend, dat het markt- speclallsten naar het buitenland zal zen den ten einde aldaar de afzetmogelijk heden en de omvang der concurrentie te bestuderen voor de overschotten van land bouwproducten. die de V.S. bezitten of ln de toekomst zullen bezitten. Te Olana (provincie Toledo ln Spanje) ls voor het militaire gerechtshof de dood straf tegen vier leiders van de Spaanse clandestiene communistische partil geëist. Onder de 23 beschuldigden bevonden zich eeven vrouwen. De andere geëiste straffen varieerden van 4 tot 30 Jaar gevangenis straf. Tsjecho-Slowaklje zal de Brlts- Amerlkaanse zone van Duitsland 5.000 spoorwagens leveren. Dit ls de eerste bui tenlandse handelstransactie, die door Duitse Instanties sinds het einde van de oorlog zelfstandig ls afgesloten. In de buurt van Melrlngen (kanton Bern) werden arbeiders op een bouwterrein door een lawine overvallen. 8 arbeiders werden bedolven. 6 hunner kon men na korte tyd uitgraven, doch twee arbeiders, die door een vier meter dikke sneeuwlaag bedekt waren, waren reeds gestikt toen men aantr«L Truman heeft het wetsontwerp ter bestrijding van de inflatie, dat door de republikeinse leiders was opgesteld, onder tekend. Roemenië en Joego-Slavië hebben een verdrag van vriendschap, samenwer king en wederzijdse bijstand getekend. De Noren hebben aan de stad Londen een kerstboom ten geschenke gegeven. De boom ls liefst vijftien meter lang en de grootste breedte ls vijf meter. HIJ zal op Trafalgarsquare bij het standbeeld van Nelson komen te staan en worden gesierd met driehonderd electrlsche kaarsjes. Da Slowaakse commissaris voor bin nenlandse zaken Ferjenclk heeft verklaard. racH°zendcr vanuit Bar- inlichtingen en aanwijzingen door- fn SlowakljeamenZWeerderS t€gen de staat De politieke subcommissie van de Balkan-commissie der V.N. zal twee tot drie weken te Athene vergaderen om te trachten de betrekkingen tussen Grieken land en de andere Balkanlanden te her stellen. Te Hadrek (Tsjecho-Slowakfje) heeft ln een bus-garage een ontploffing plaats zijn 3 doden en 6 gewonden. Het Oostenrijkse ministerie van bin nenlandse zaken heeft medegedeeld, dat 50 personen ln Oostenrijk zijn gearresteerd, die betrokken zouden zijn bij groot scheepse smokkelaffalres. uit de opbrengst waarvan zy een nieuwe illegale nazl- crsanlsatle wlUpja oprichten-. het plan tot staken van het vuren door de Republiek was aanvaard, doch niet door de Nederlanders. Hij protesteerde tegen de Nederlandse militaire actie op Madoera en tegen Jhet gebeurde met het transport naar Soerabaja. De Amerikaanse afgevaardigde War ren Austin waarschuwde tegen al te haastige beslissingen. De Pool Katzsuchy protesteerde daar tegen, daar naar zijn mening de kwes tie lang genoeg hangende was. De Nederlandse afgevaardigde jhr. J. W. Mu Snouck Hurgronje verbaasde zich er óver, dat Australië het punt van de z.g. troepenbewegingen op grond van onofficiële rapporten ter sprake had gebracht. Nederland be treurde het. dat de uitvoering van het .Maakt het vuren" vertnaagd werd, daar de Commissie van G.D. zich met deze kwestie bezig hield, zou het voor barig zUn haar" in behandeling te ne men, voordat het interimrapport, dat tegen 22 December wordt verwacht, was ontvangen. De door Palar vermelde feiten .aldus de laatste spreker Gromyko, tonen, dat de Indonesische situatie onbevredigend is en dat de Nederlanders nog meer In donesisch grondgebied in bezit nemen. De Franse afgevaardigde Alexandre Pa- rodi stelde ten slotte voor de zitting te verdagen, daar het interimrapport bin nen drie dagen zou arriveren: Zonder stemming verdaagde de voorzitter Hood hierop de zitting. Marshall over cle vredesverdragen MISLUKKING SCHULD DER SOVJETS. De Amerikaanse minister van Buiten landse Zaken, Marshall, heeft in een radiotoespraak tot het Amerikaanse volk verklaard dat de totstandkoming van vredesverdragen met Duitsland en Oostenrijk onmogelijk is, zolang het program tot het herstel van Europa niet is uitgevoerd en de pogingen van de com munisten om dat program te torpede ren niet Zijn verijdeld. Marshall beschuldigde de Sovjet-Unie van obstructie en het leveren van klein geestige critiek, tengevolge waarvan de Londense minister-conferentie was mis lukt. Een verenigd Duitsland is nog niet in zicht, aldus de minister. Wij moeten er het beste van maken in het gebied waar wij onze invloed kunnen doen gelden. Volgens Marshall is de vastbesloten heid van de 'S.U., haar greep op Oost- Duitsland op geen wijze te verslappen, een belangrijke' oorzaak van het mis lukken der Londense ministerconferen tie. Marshall waarschuwde er voor, dat er nog enorme moeilijkheden zijn te ovenvinnen, doch zeide tot besluit, dat men te Londen eigenlijk geen grond verloren of gewonnen heeft. „Slechts de vorm der vraagstukken en hinder palen is veel duidelijker geworden". NIEUWE ITALIAANSE REGERING KRIJGT MOTIE VAN VERTROUWEN De Italiaanse assemblee heeft met 303 tegen 118 stemmen haar vertrouwen in de nieuwe regering van De Gaspssi uitgesproken.

Leidsch Dagblad | 1947 | | pagina 1