Speelbal lussen Frankrijk en Duitsland „Men wordt zich van zijn armoede bewust" r Bevin over de mislukking van Londen Handel én industrie leven ver boven hun stand WEERBERICHT Met een enkel woord Telepathie 86ste Jaargang VRIJDAG 19 DECEMBER 1947 No. 26266 LEIDSCH Directeur: J. W. Henny Hoofdredactie: B. W Menkhorst en J. Brouwer DAGBLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f. 3.90 per 3 maanden; 30 cents per week Telefoon Dir. en Adm.: 25041; Red. 21507 Witte Singel l, Leiden Giro no.: 67055 De deur blijft open! De Britse minister van buitenlandse zaken. Bevin, heeft in het Lagerhuis verslag uitgebracht over het mislukken der conferentie der vier ministers. Het doel van de raad der ministers van buitenlandse zaken was, zo zei hij: za kelijke voorbereiding der vredesverdra gen, opdat die aan de vredesconferen tie voorgelegd zouden kunnen worden. Groot-Brittannië, zo ging Bevin voort, beoogt geenszins de verdeling van de I wereld. Wij kunnen niet op dezelfde wijze blijven handelen als thans, .Wij hebben de hoop gekoesterd, dat sa menwerking tussen de vier mogendhe den bestaanbaar is. Het g-rootste gedeelte van de wereld kan een basis vinden om tot overeen stemming te geraken en zy kunnen het niet allen by het verkeerde eind hebben. Groot-Brittannië houdt de j deur voor onderhandelingen open en j het zal trachten de noodzakelijke een heid tot stand te brengen. Bevin verklaarde nog, dat de raad der ministers gebruikt is - „voor totaal andere oogmerken" dan aanvankelijk de bedoeling is geweest. Hij ging in op de moeilijkheden in verband met de Duit se activa in Oostenrijk, waartoe, zo zei' hij, de Sovjet-Unie ook zekere eigen dommen van Oostenrijk en burgers der Verenigde Naties rekende. Met het Ita liaanse vredesverdrag was te lang ge traineerd. Engeland had principes voor het bestel in Duitsland uitgewerkt op grond van de overeenkomst van Pots dam. maar helaas was er weinig voor uitgang te bespeuren en deed de pro paganda veel kwaad. Tot Bevin's grote teleurstelling wil de de Sovjet-Unie niet deelnemen aan het plan Marshall en „oefende sterke druk op de buurlanden, die zü in feite beval eveneens niet deel te nemen," hetgeen Bevin een inbreuk op hun souvcreiniteit acht. Bevin deelde mee, dat Engeland nim mer ernstig was ingegaan op de pro paganda van de zijde der Sovjet-Unie tegen „de hulp aan Europa", daar hü gehoopt had in de sfeer van de rustige discussie meer te kunnen bereiken. Wü zün van plan, aldus Bevin, cr zo goed mogelük voor te zorgen, dat het Duitse volk niet de nadelige ge volgen van de huidige stand van za ken ondervindt. In tegenstelling tot alle insinuaties blyft het ons streven van Duitsland één politieke en eco nomische eenheid onder geallieerd toezicht te maken. Wü gaan krachtig voort de Duitse levensstandaard in overeenstemming met onze beloften te verhogen en de productiecapaciteit op te voeren. Bü dit laatste houden wü ons aan het nieuwe voor de industrie vastgestelde niveau en trekken wü Duitsland niet voor bij ae bevrijde landen. De Britse regering heeft tüd nodig om het vraagstuk in al zün aspecten te bestuderen. Het gaat werkelijk om een belangrüke beslissing en wü geven er de voorkeur aan, dat na het reces het parlement de kwestie rustig bespreekt. Dan kunnen wü wat dieper op 4e zaak ingaan. Tüdens het debat zeide de commu nistische afgevaardigde Gallacher dat, als het Bevin ernst was met het op voeren van het welvaartspeil in West- Duitsland, hü zün belofte om de in dustrie in de Britse zone te nationali seren moest nakomen. „Zoudt u zich terzake tot minister Marshall willen wenden?", zo vroeg Gallacher aan Be vin. (Gelach). Bevin antwoordde: „Het doet mü ge noegen te kunnen meedelen, dat de VS. Frankrijk, Engeland en de Sovjet- Unie het over de socialisatie eenè zün geworden. De VS stelden voor, dat geen enkele Duitse industrie zou worden ge nationaliseerd zonder toestemming van het Duitse volk. Dit voorstel werd dcor Molotof gesteund en ik ging er mee accoord." (Luid gelach). Bevin zeide dat hü elk redelük voorstel van zyn collega's had aanvaard. De voorzitter van het Lagerhuis, Morrison, deelde mede, dat over de kwestie Duitsland op 22 en 23 Januari as., na het Kerstreces, in het Lager huis zal worden gedebatteerd. MARSHALL VERTROKKEN. Marshall is gistermiddag per vlieg tuig uit Londen vertrokken. UIT WEST-DUITSLAND. De huivering voor de gevolgen die de vorming van een West-Duitse staat voor de eenheid van Duitsland kan hebben, is sterk tot uiting gekomen op de vergadering, die de economische raad voor de Brits-Amerikaanse zone, vaak beschouwd als een voorloper van het parlement, te Frankfurt heeft ge houden. Er is een resolutie aangeno men, waarin wordt vastgesteld, dat voor de raad ook thans als principe ölü'ft gelden alle maatregelen zodanig te ne men, dat de weg tot politieke en eco nomische eenheid van Duitsland open blüft. De raad sprak de hoop uit, dat dit. principe in alle zones zou blyven gelden. Uitdrukkelijk heeft, de voorzit ter van de raad. dr Koehler, doen uit komen, dat alle in de laatste dagen ge publiceerde berichten over door orga nen van de raad getroffen voorberei dingen tot stichting van 'n West-Duit se staat vals zün. Er hebben geen ge heime conferenties plaats gevonden, noch zün er ontwerpen voor een grond wet gemaakt. De resolutie werd aange nomen met- alleen de stemmen der com munisten tegen. Deze hadden voorge steld in de verklaring op te nemen, dat de raad of zün vertegenwoordigers aan generlei besprekingen over de vor ming van een afzonderlüke staat zou den deelnemen, doch dit voorstel werd niet aanvaard. Gevecht in Italiaans parlement Begroting Overzeese Gebiedsdelen goedgekeurd. De communistische en republikeinse afgevaardigden zün gedurende tien mi nuten in de conferentiezaal van de Italiaanse constituërende vergadering slaags geraakt. Er werd gedebatteerd over het nieuwe regeringsprogram. De büeenkomst werd voor enige tyd ver daagd. Enige afgevaardigden werden gewond. Het handgemeen had plaats, nadat Togliatti (communist.) de bui tenlandse politiek van de premier had gecritiseerd, daar deze Italië, „tot slaaf van de V.S." maakte. „Schande over u", aldus zei hü tot de republikeinen „gü haalt onze vlag door de modder". GEEN FUSIE MET DE COMMUNISTEN. De Hongaarse socialistische vice-pre- mier, Szakasits. heeft verklaard, dat er geen sprake is van een fusie tussen socialisten en communisten. Hü zeide op een vergadering van so cialistische arbeiders te Boedapest, dat hü deze verklaring ..volledig bewust van zün verantwoordelükheid" aflegde. Een fusie zou de Hongaarse democratie slechts verzwakken. Het tragisch lot van de Elzas (Van onze correspondent te Parys). Toen de communist Jacques Duclos enkele weken geleden in het Parlement de nieuwe premier Robert Schuman, die Elzasser van geboorte is, in termen, die men nauwelijks meer parlemen tair" kon noemen, verweet, dat deze tüdens de vorige oorlog de Duitse wa penrok gedragen had hetgeen overi gens een aperte leugen bleek werd Frankrük voor de zoveelste maal aan het tragische lot der Elzassers herin nerd. En kort na deze demagogische uitval in de Kamer, werd door toedoen van Duclos' Russische geestverwanten het felle licht der politieke projectoren nögmaals op dit thans Franse gebieds deel gericht, toen namelük het Kremlin besloot naast iedere handelsrelatie ook elke samenwerking op het gebied der repatriëring met Frankrük te verbre ken. Het droevig lot van vele Elzassers scheen hiermee weer voorlopig beze geld te zün. Hun aantal? Men kan er slechts naar gissen. Op het moment van de Bevnjding waren 18.000 inwoners van Elzas-Lotharlngen nog niet naar hun haardsteden teruggekeerd. Van dat aantal zün er door bemiddeling van de Franse repatrieringsdienst thans onge veer 14.500 terug. Het restant, ca. 3^- duizend man derhalve, dient men te rangschikken in het ongetelde leger der D.P.'s, de displaced persons, der banne lingen, vermisten en der doden Elzas-Lotharingen met haar münen en druivenvelden behoort tot de rijkste streken van Europa. Doch haar bewo ners moet men rekenen onder de onge lukkigste van ons continent. Deze rand- provincie een buffelstreek tussen Frankrük en Duitsland fungeert na melük als de historische speelbal tus sen twee erfvijanden van Europa. Na iedere oorlog tussen beide landen, pleegt de overwinnaar dit rüke land van de verslagen tegenstander af te graaien: na 1870 werd de Elzas Duits, na '14 Frans, na '40 Duits, in '45 Frans. En met die wisselingen van nationaliteit, verwisselden er de mannen van wapen rok. Er moeten in Straatsburg nog be jaarde mannen zün te vinden, die in '70 Duitsland bekampten, wier zonen tussen '14—'18 mèt Wilhelm tegen Frankrük vochten en in 39'40 met Frankrük tégen Hitier en wier klein zonen, na door de Duitsers met geweld te zijn gemobiliseerd, zich thans in Rus sische handen bevinden. Deze ongeluk- kigen vormen vandaag het wisselgeld in de politieke machtstrüd tussen Oost en West OORLOG ZONDER KOGELS. Men herinnert zich de fasen van die strüd. Nadat de Franse autoriteiten, in het kader der zuiveringsactie, welke door de toespitsing der tegenstellingen plotseling zeer urgent was geworden, een inval hadden gedaan in het Russi sche repatriëringskamp te Beauregard, zag de Regering zich gedwongen een aantal Sovjet-burgers hun verblijfsver gunningen te ontnemen. De Russische Regering antwoordde op deze actie met een officiële nota, die in zulke agressie ve termen was vervat, dat Frankrijk zich gerechtigd achtte die boodschap als „onaanvaardbaar" te retourneren. Van dat moment af werden de diploma tieke degens in de scheden gestoken en werd het steekspel voortgezet op een ander niveau: de Russen besloten eerst de handelsbetrekkingen af te breken na Frankrük voor enige maanden een royale büstand in het graantekort be loofd te hebben vervolgens de hand te leggen op de Elzassers, die ruim drie jaar n& het einde van de oorlog nog steeds „der Weg zurück" niet gevonden hadden. Het is wel wreed het tüdsbe- stel, dat wij thans beleven: mensen, die verbannen zyn uit hoofde van een pas poort dat hun opgedrongen is, worden door ministers misbruikt in een oorlog zonder kogels.... Gistermorgen vertrok van Schiphol minister Drees met de KLM naar Indonesië Minister Drees (links) neemt afscheid van zijn collega ir. Vos. (Foto Anefo). Boeren hebben het niet kwaad f te vereenvoudigen en vooral soepel tc maken. (Van onze parlementaire redacteur). De begroting van Overzeese Gebieds delen werd gisteren door de Tweede Kamer z.h.st. goedgekeurd. De verwach te motie tot uitstel van de begrotings behandeling werd door de heer Schou ten (AR) c.s. ingediend, doch met 23 tegen 40 st. verworpen. Ernstiger bleek de tegenstand, toen de heer Vonk (Vrüheid) hoofdelijke stemming vroeg over art. 1 (Jaarwedde van de minister) om door eventuele af stemming hiervan de afkeuring van het gevoerde beleid tot uitdrukking te bren gen. Het artikel werd aangenomen met 44 tegen 32 st. Er kwamen voorts nog twee moties aan de orde: een van de heer De Groot (Comm.) die politieke munt trachtte te slaan uit het verschrikkelüke treindra- ma van Bondowoso, welke poging door de Kamer met 71 tegen 8 st. werd af gewezen en een moti-Romme (Kath.) om spoed te zetten achter de staatkun dige hervormingen voor de West. Ook deze werd z.hst. aangenomen, onder aantekening dat de Communisten te gen'waren. Terstond ging de Kalner over tot de begroting van Landbouw. Het heeft geen zin, aldus minister Mansholt, over de prijsstelling der landbouwproducten te spreken, daar hierover toch eerst met de Stichting voor de Landbouw onder handeld moet worden. Wij hofen nu, dat de agrarische bevolking zich ach tergesteld voelt. Ditzelfde geluld ver nemen wij van alle groepen der bevol king. Dit komt, omdat men zich langza merhand bewust wordt van onze ar moede; een armoede, die ons dwingt, het levenspeil te verlagen. Sommige groepen leven nog op een tc hoog ni veau. Maar het is niet uitgesloten, dat ons aller levenspeil nog verder naar beneden moet. Inderdaad hebben wü to veel geconsumeerd. Niet van essen tiële goederen, want die zijn er te wei nig over de hele wereld, maar van goederen, die men ontberen kan. Het streven der regering is. dus de ar moede zo gelijk mogelijk te verdelen, onder voorziening in de sociale be hoeften. ^Ts het echter waar, dat de landbouw de zwaarste lasten heeft te dragen? De relatieve verbetering voor de boeren is nagenoeg dezelfde als die voor de land arbeiders, In het jaar '46—'47. vergeleken met '38'39 bedroeg het indexcijfer voor het totale gezinsinkomen in de Haar lemmermeer 500; op de Zuid-Holl. eilanden 367; in Zeeland 230 en in West-Brabant 315. Dit is allemaal kleigebied. Het indexcijfer voor dc landbouwarbeiders is, als bovenge meld. 281, voor arbeiders in de nijver heid echter 203 en voor dc ambtena ren 150 En nu zegge men niet. dat het vóór de oorlog zo slecht was, aldus minister Mansholt; want na 1936 is er een be langrijke verbetering ingetreden. 1946 was geen slecht jaar voor de landbouw; zeker niet in vergelijking met de overige bevolkingsgroepen. En er is geen reden om voor dat jaar spe ciale maatregelen voor de landbouw te treffen. Ook nu nog leeft een deel der be volking, met name in handel en in dustrie. ver boven zijn stand; en het is nodig dat de regering hier ingrijpt. Het streven is te komen tot een rede lijk, maar vooral ook gelijkmatig ver deeld bestaan. Spr. hoopt, dat dit verstaan wordt in landbouwkringen; vooral ook bij de besprekingen in ver band met dc motie-Groen. Wü maken van het Landbouwegali- satiefonds geen stroppenbank, aldus de minister. Tüdelijke prüsdalingen of op eenhopingen van producten kan de re gering niet opvangen. De totale veiling- omzetten in 1947 waren nog geen 4% beneden die van 1946. Wat de publiekrechtelüke bedrijfsor ganisatie betreft, zal eerst de volksver tegenwoordiging zich moeten uitspre ken. Spr. wil de invoering van vesti gingseisen in de landbouw bespoedigen. Ook dit moet bü de wet geschieden. Inzake de onrust in het bloembol- lenbedryf zeide de heer Mansholt, dat het niet in dc bedoeling ligt, om dc maatregelen af te schaffen, doch om Na aanstipping van verschillende kleinere punten besloot spr. met de be kende uiteenzetting over de graanposi- tie en ons broodrantsoen. Door de huidige regering kan dc garantie gegeven worden, dat ieder per week 2100 gram brood ontvangt, met inbegrip van eventueel andere tarweproducten. FELLE DISCUSSIE OVER SECRE TARIS VAN MINISTER MANSHOLT By de artikelsgewüze behandeling ontspon zich plotseling een felle dis cussie, die de tegenstanders met ver hitte gezichten hun standpunt deed uiteenzetten: De heren Romme (Kath) en Stapelkamp (AR) dienden een amendement in om een salarispost met f. 12.000.te verminderen, zynde dc jaarwedde van de secretaris van minister Mansholt. In de M. v. A. was reeds uiteengezet, dat de betrokken ambtenaar een poli tieke taak heeft. Dat begrüp ik niet, aldus de heer Romme. Het kabinet in zün geheel kan een politiek secretaris hebben, maar wat doet nu een tech nisch departement als dat van Land bouw met zulk een functionaris? Dit is langs een achterdeurtje het instituut van staatssecretaris invoeren. Ja, zeide de heer v. d. Goes v. Naters (Arbeid), als er wel staatssecretarissen waren, dan had u er geen bezwaar tegen ge had, dat deze ambtenaar op dit depar tement werkzaam was. En er komen zoveel politieke kwesties aan mün uit gebreid departement ter sprake, aldus de minister, denk maar eens aan de distributie, dat ik hem niet missen kan. Overigens heeft hy wel een politieke taak, doch het is geen politiek ambte naar. Hü keurt de rapporten niet op hun politieke kleur en hy is ook geen pot- tenküker by de andere ambtenaren, ge- lük wordt beweerd. En op een vraag van de heer Tilanus (CH)hü gaat heen, als ook ik aftreed. En zo staan Kath AR, CH, en Vrü heid tegenover Arbeid, terwyl de Com munisten zich biiiten de zaak houden. Vandaag zal over het amendement worden gestemd. De afd. Visserij deed verdedigers van de beroeps- zowel als van de sportvis sers opstaan. Omtrent de walvisvangst Is overleg gaande tussen Sociale Za ken en spr.'s departement; doch de re sultaten zü'n de minister nog niet be kend. Overigens zal de maatschappü ongetwüfeld alle nodige hygiënische maatregelen treffen. De afd. Voedselvoorziening bracht als voornaamste punt ter sprake het weder op de bon brengen van alle tot dusver vrü'e bloemartikelen als koek, beschuit enz. Men vroeg om de maat regel uit te stellen, al is het maar een maand, om de bevolking niet met de a.s. feestdagen te duperen. Het verkoopverbod van koek e.d. gaat pas in op 25 December. Een en ander is vrij te kopen, maar de winkeliers houden de biscuit liever vast om straks werkvoorraad te hebben. Aan het verzoek tot uitstal der regeling kan de minister niet voldoen. De stemming over de begroting werd aangehouden tot hedenmiddag. Te halftwaalf werd een aanvang ge maakt met de behandeling van het wetsontwerp tot vaststelling van de be groting van het Landbouw-Egalisatie- fonds, dat na discussie werd aangeno men. Even na middernacht werd de verga dering verdaagd tot hedenmiddag. BURGEMEESTERS SPREKEN VOOR DE RADIO. „Mijlpalen op weg naar de vrede". Op de vooravond van Kerstmis zendt de Vara tussen 22.20 en 23.00 uur een programma uit onder de titel „Mülpa- len op weg naar de vrede". In korte toespraken zullen 9 burge meesters de meest aangrü pende stadia van de wereldstryd herdenken. Zo spre ken na elkaar de burgemeester van Rotterdam en de Lord Mayor van Lon den, de burgemeesters van Vlisslngen en Duinkerken, de burgemeester van Putten en zün vrouwehjke collega uit Lidice, de burgemeesters van Overloon en Bastenaken en ten slotte de burge meester van Wageningen, die een be schouwing zal geven over de capitula tie der Duitsers op 5 Mei 1945. ANTI-INFLATIEWET DOOR AMERI KAANSE SENAAT AANGENOMEN. De Amerikaanse Senaat heeft met 77 1 tegen 10 stemmen zün goedkeuring ge hecht aan het anti-inflatiewetsvoorstel, dat voorziet in de gedeeltelüke ophef-- fing van de antl-trustwetten ten einde de industriëlen in staat te stellen tot vrijwillige overeenkomsten te komen, opdat de pryzen omlaag worden gehou den. VEEL ZACHTER DES NACHTS. De Bilt verwacht tot morgenavond: Wisselende bewolking met enkele re genbuien. Veel zachter des nachts. Overdag in het Noorden van het land ongeveer dezelfde temperatuur als van daag. In het Zuiden nog iets zachter. Meest matige wind tussen Noord-West en Noord. 20 December. Zon op: 8.45 uur; onder: 1630 uur. Maan op: 13.08 uur. (EK.) Hoogwater te Katwük te 9.02 en 2139 uur. BINNENLAND. Te Washington heeft mr. Van Klef- fens generaal-majoor Mcaullffe en 8 an dere officieren en manschappen van de 101ste luchtlandingsdivisie gedecoreerd „wegens uitzonderlijke dapperheid en lei derschap bij de bevrijding van Nederland betoond!" Een aantal vertegenwoordigers van de Nederlandse Justitie maakt op het ogenblik een reis door de Britse zone van Duitsland ten einde -besprekingen te houden over een gemakkelijker uitleve ring van oorlogsmisdadigers aan ons land. Bü K B. ls bepaald, dat voor het tüdperk. dat de minister van Sociale Za ken W. Drees in verband met zijn reis naar Ned.-Indië afwezig zal zün. het be heer van het ministerie van Sociale Zaken ad Interim zal worden waargenomen door de minister van Landbouw, Visserij en Voedselvoorziening S. L. Mansholt. BIJ een Inbraak tijdens de afwezig heid der bewoners ln een huls aan de Molenlaan te Heemstede werd een kost bare postzegelverzameling gestolen, waar van de waarde ln de duizenden guldens zou lopen, alsmede een zilveren theeser vies en enkele andere zilveren voorwer pen. Het Nederlandse m,s. ...Cascade" (341 ton) is ln de haven van Londen in aanvaring gekomen met het Noorse s.s. „Vlngnes" (5201 ton). Belde schepen He pen lichte schade op. De Eerste Kamer zal Dinsdag a.s. ln openbare vergadering byeenkomen. Wegens belediging van het Nederl.- Indische leger, althans van de leiding daarvan, eiste mr. B. Kist, Officier van Justitie van de arrondissements-recht- bank te Amsterdam f. 300 subs. 30 dagen en een voorwaardelijke gevangenisstraf van een maand tegen de 38-Jarige hoofd redacteur van het weekblad ..De Vlam", de heer Th. S. Rot De 47-Jarige arbeider W. Schets uit Geleen is te Heerlen bü het verrichten van werkzaamheden op het Stlkstofbin- dlngsbedrljf bewusteloos geraakt en vrij wel onmiddeliyk overleden. Tüdens de werkzaamheden in de mijn Willem Sophia te Spekholzerheide is de 49-Jarlge ge huwde arbeider T. Krips uit Bochelts, on wel geworden en overleden. Het secretariaat van de Ver. ox-po- litieke gevangenen deelt mede, dat de oud-gevangenen van het concentratie kamp Vught, waar het monument ont huld wordt-, morgen voor twaalf uur op de secretarie in Vught op hun lidmaat schapskaart een toegangskaart plus een geleldekaart kunnen halen. Vóór de plech tigheid komt het gezelschap om één uur in hotel „De Hut" byeen. De Britse Controle Raad voor Duits land heeft medegedeeld, dat ln December met ons land een contract werd afgeslo ten voor de levering van hydraulische persen voor de fabricage van transport banden voor een bedrag van 74.000 dol lars. In de zitting van de Republikeinse krijgsraad van Tapanoeli (Sumatra) wer den zeven van de 27 verdachten van de moord op acht evacués op 4 September J.l. nabil Loembanlob (Noord-Tapanoeli). ter dood veroordeeld. Onder de ter dood veroordeelden bevindt zich de leider van de terreur-organlsatle „De Wilde HJger". Ten einde de Nederlandse Jeugd te interesseren voor het toerisme, heeft de Alg. Nea. Ver. voor Vreemdelingenverkeer te 's-Gravenhage, een prijsvraag ultge- schreven voor het beste ontwerp voor een j pakkende affiche, welke ten doel heeft ln het buitenland belangstelling op te wek ken. voor Nederland als toerlstenland. BUITENLAND. BIJ de Bulgaarse nationale vergade ring is een wetsontwerp Ingediend, dat de confiscatie der bezittingen van koning Boris voorstelt, die ln 1943 op geheimzln- /üge wüze na een bezoek aan Hitler ge storven Is, en van ex-konlng Ferdinand. Het Amerikaanse militaire gerechts hof heeft sluiting en confiscatie van de Askanla Werke gelast wegens overtreding van het verbod oorlogsmateriaal te fabri ceren. De bedrijfsleider ls tot vier Jaar ge vangenisstraf veroordeeld en vier andere leden van de staf tot twee Jaar. De Nationale Vergadering van Tur kije heeft een aanvullend credlet van ongeveer 70 mlllloen gulden voor de landsverdediging, luchtiynen en vlleg- I veldultrustingen goedgekeurd. Gewapende mannen hebben 180.000 peseta's uit de Bank van Barcelona ge stolen. I Naar thans bekend ls gemaakt, ls Walter Seldler, de voormalige directeur van de Lelpzlger Messe, met zün gezin uit de Sovjet-Russische zone van Duits- land uitgeweken. Hü vertoeft thans in de buurt van Muenchen. j Makarlos Mlrantheus, bisschop van Kyrenia, heeft verklaard, dat de eerste I daad na zün wydlng tot aartsbisschop van Cyprus zal zün maatregelen te treffen om de communisten uit te sluiten van de heilige communie, het betreden van ker ken en van het lidmaatschap van kerk besturen. De eerste vergadering van de V. N.- commissie voor Palestina zal op 7 Januari worden gehouden. Er ls een overeenkomst tussen Italië en Frankrijk getekend volgens welke Frankrük afziet van het recht om over eenkomstig het vredesverdrag te beschik- I ken over Italiaanse bezittingen ln Frank- j rijk. In ruil hiervoor verleent Italië aan Frankrük een credlet van 15 milliard lire. De Veiligheidsraad heeft ln een be sloten zitting besloten, aan de regeringen van Joego-Slavië en Italië te verzoeken i met elkaar ln overleg te treden ten einde te trachten tot overeenstemming te ko- i men over de keuze van een candld&at voor het gouverneurschap van Trlëst en uiterlijk 5 Januari aan de raad rapport uit te brengen. Wét ware 't heerlijk, als ik de vlucht der stoute fantasie aan U mocht overbrengen, slechts door innig en geconcentreerd denken. Ik zou'er mün niet goucjen vulpen en kostbare plaatsruimte in de courant mee sparen. Gekheid terzü'de: U en ik vóel den eens, dat een ander aan ons dacht Toen jonge liefde nog hoogtü in het leven vierde! Speciaal als zü (of hü) in de buurt was. Herinnert ge U dat? Kort en goed: de menselüke geest dringt, als hy wil, door véél heen. Maar nu iets nieuwshü vliegt zelfs over de Oceaan. Dat heet „Lange-Afstands-Tele- pathie". Psychologie-professor Hettinger van de Londense Universiteit nam er laatst proeven meé; Er kwamen verbluffende staaltjes voor de dag. De „uitzender" zat in New York, de „ontvanger" in Londen. De proeven werden genomen aan de hand van plaatjes uit Ameri kaanse tüdschriften. Büv.: A.: Zender ziet negerbokskam pioen Joe Louis. Ontvanger zegt: „Iemand telt, twee mannen ln bokshouding" (zet 'm opj) B.: Zender ziet kelner met rond blad, waarop twee tumblers. Ontvanger spreekt„Ik houd een klein rond blad vast, met twee glazen er op" (prosit!) C.: Zender ziet arts, die in de mond van een krügsgevangene kykt. (bah!) Ontvanger merkt op: „Het heeft iets met de mond te maken. Kryg indruk van tandarts". D.: Plaat toont één kleine en vier grote kruiken. Dame houdt hand tussen derde en vierde. Ont vanger zegt: „Ik zie kruiken en wil de vierde pakken, (overkomt my soms ook!) E.: Zender ziet elkaar omhel zend paartje. Ontvanger krügt ge waarwording héél teder gekust te worden(kan ik voor voelen!) Dit merkwaardige merkwaar dig is 't, hoè dan ook! opent fantastische perspectieven. Speciaal voor geliefden. Géén post, telefoon, telegraaf (P.T.T. gaat failliet): slechts den ken, geconcentreerd, innig denken. De gedachte reikt tot in 't on eindige 't Contact blijft bestaan, wéér U ook bent. Is dat niet héérlük en had U 't ooit gedacht? FANTASIO. Gruber niet pessimistisch ZIET NOG HOOP! De Oostenrykse minister van Buiterfk landse Zaken, die heden naar Wenen terugkeert na enige weken in Londen te hebben vertoefd ln verband met de conferentie der vier ministers, heeft verklaard, dat het „een gunstig teken" was, dat de grote vier besloten hadden, de speciale plaatsvervangers voor Oos tenrijk de kwestie van de Duitse active te laten bespreken op „zakelüke wijze". Zü zouden dan over „concrete cü'fers en geen algemene beginselen of defini ties" kunnen spreken. „Wij geloven", zo ging Gruber verder, „dat op deze ma nier slechts vorderingen kunnen wor den gemaakt en wanneer eenmaal iets voor Oostenrijk is bereikt, zou dit ook de weg kunnen wüzen voor overeen stemming aangaande grotere proble men. Het is niet onmogeiyk, dat Oos- tenrük de vier ministers weèr büeen zou kunnen brengen". Volgens Gruber zou slechts het Oostenrükse parlement kunnen uitma ken in hoeverre Oostenry'k leveranties aan de Sovjet-Unie zou kunnen ver strekken. „Ik kan alleen de algemene richtlij nen van onze politiek aangeven. De ze komen hierop neer, dat wy ledcro regering zullen goedvinden, die Oos tenrijk een levensvatbare economie garandeert en onze volledige souve- reiniteit herstelt." Ten slotte verklaarde Gruber, dat er geen sprake kan zün van bilaterale on derhandelingen over de Joegoslavische gebiedseisen, daar „de kwestie van de Karinthische grens bü plesblsciet en onder internationaal toezicht na de laatste oorlog was geregeld". Hü be vestigde, dat de kwestie van de terug keer van Zuid-Tyrolers tüdens de Oostenrüks-Italiaanse besprekingen te Rome op bevredigende wüze was op gelost. Hij voegde er aan toe, dat deze besprekingen nog steeds voortduurden en alle aspecten van de tenuitvoerleg ging van de Oostenrüks-Italiaanse over eenkomst betreffende Zuid-Tyrol be handelen. Bijeenkomst Truman-Stalin mogelijk? TRUMAN WIL ALLEEN WASHINGTON. President Truman heeft verklaard, dat hy, nu de conferentie van de raad van ministers te Londen is afgebroken, gaarne Stalin zou ontmoeten, maar alleen te Washington. Truman verklaarde, dat hij „in het geheel niet terneergeslagen" was door de mislukking te Londen en sprak zijn vertrouwen uit, dat de wereld tenslotte de vrede, die zü zozeer nodig heeft, zal verkrügen. De president zei, dat hü de V.S. niet zou verlaten om een büeenkomst van de Grote Twee of Grote Drie, met Sta lin en Attlee, bü te wonen. Hü had ln de laatste tü'd geen persoonlyke bood schappen van Stalin ontvangen.

Leidsch Dagblad | 1947 | | pagina 1