Na het falen van Londen Voormalig hoofdbestuur Ned. Rode Kruis wijst beschuldigingen af WEERBERICHT Ontmoeting Stikker-Oud in het politieke midden-vacuum - IV -» If* Protest tegen het rapport-Vorrink Met een enkel woord 86ste Jaargang WOENSDAG 17 DECEMBER 1947 No. 26264 LEIDSCH DAGBLAD Directeur: J. W. Henny Hoofdredactie: B. W. Menkhorst en J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f. 3.90 per 3 maanden; 30 cents per week Telefoon Dir. en Adm.: 25041; Red, 21507 Witte Singel 1, Lelden Giro no.: 57055 Diverse verklaringen Nu de conferentie van Londen is verdaagd zonder enig uitzicht op ver dere besprekingen, is het vanzelfspre kend. dat allerlei geruchten opduiken over hetgeen er nu gebeuren zal. Men zal goed doen, daaraan voorlopig niet al te veel geloof te hechten en rustig af te wachten, hoe de situatie zich zal ontwikkelen. De Engels-Russische handelsbespre kingen zullen in ieder geval normaal doorgaan! Officieel zijn trouwens de berichten over een veiligheidspact der drie Wes telijke groten al ontkend en voorts is gewaarschuwd dat spoedige beslissingen tot de onmogelijkheden behoren. VERKLARING VAN BE VIN. Bevin, de Engelse minister, heeft een verklaring afgelegd. Indien de Sovjet- Unie haar eisen, die zij.als voorwaarde tot het bereiken van een overeenkomst in de raad der vier ministers heeft ge steld, laat varen, aldus Bevin. dan kunnen we een verenigd Duitsland scheppen. Hij kon uit naam van de Britse regering geen overeenkomst aan gaan ter volledige uitvoering van het verdrag van Potsdam, indien daaraan een maatregel wordt verbonden,, waar van geen melding wordt gemaakt in het verdrag. Bevin was van mening, dat de S.U. de groothandel had uitge bannen en spoorwegen onder militaire controle had geplaatst, evenals openba re werken en fabrieken, terwijl ze op deze objecten geen rechten voor her stelbetalingen kon laten gelden Het doel hierbij was „het economisch leven van Duitsland te beheersen", Bevin zei eerst te willen weten, met welk recht de S.U. deze maatregelen had getrof fen: eerst dan kan de zaak ernstig be sproken worden. In strijd met het ver drag van Potsdam, aldus Bevin, is zeventig procent van de industriële pro ductie in de Sovjet-zone van Duits land naar de S.U. geëxporteerd resp. opgebruikt door de Sovjet-bezettings macht. De verklaring gaat voorts in op Mo- lotofs beschuldigingen aan het adres van Engeland en de V.S. aangaande het misbruiken der industriële produc tie in de Westelijke zone. Al wat En geland. voor en na de fusie, heeft uit gevoerd^ aldus Bevin, is betaald tegen de prijs "van de wereldmarkt, ook kolen en hout. Duitsland heeft grondstoffen en ander materiaal ervoor teruggekre gen. De S.U. heeft nooit duidelijk ge maakt, zo gaat Bevin verder, volgens welk artikel uit de overeenkomst van Potsdam de S.U». recht zou hebben op onmiddellijke herstelbetalingen uit de lopende productie. Nadat Bevin had meegedeeld, dat in. de gecombineerde zone de productie gestegen was van achtentwintig tot tweeënveertig procent van de productie in 1936, verklaarde hij het te betwijfelen, dat in de Sovjetzone een stijging tot tweeënvijftig procent zou hebben plaats gehad. En boven dien zouden de Duitsers er niet veel profijt van hebben, Doordat de Ooste lijke zone geen voedsel meer naar de Westelijke zone zond, was daar de voedselpositie ongunstiger geworden, maar „volgens mijn inlichtingen is het rantsoen in dc Westelijke zone hoger dan het gemiddelde in de Sovjet-zone", hoewel zij, die voor het Sovjet-bestuur werken, meer krijgen. VERKLARING VAN BIDAULT. De Franse minister van buitenland se zaken, Bidault, heeft op een pers conferentie te Londen verklaard, dat hij de mislukking van de conferentie der vier ministers betreurde, waardoor onze wederzijdse betrkkingen nog meer moeilijkheden zouden kunnen opleve ren. Mijns inziens was het daarom ge wenst, een einde te maken aan on vruchtbare discussies." Op de vraag of de Franse zone zich bij de andere twee Westelijke zones zou aansluiten, ant woordde Bidault, dat zulks mogelijk, dooh niet onvermijdelijk of noodzake lijk was. Hij weigerde hier verder op in te gaan en zeide: „Er is hierover nog niets besloten of besproken." „Frankrijk zou een fusie kunnen aan gaan, die voordelen biedt of in het ge heel geen. Ik zal het eerste kiezen" Bidault zeide, dat hij een mocd'jke en pijnlijke taak te vervullen had tijdens de conferentie. „Wij moesten evenwel ook met onze waardigheid rekening houden". Hij deelde mede, dat hij van avond naar Frankrijk zou vertrekken, na eerst een beleefdheidsbezoek aan Bevin gebracht te hebben. Aangaande de wenselijkheid, dac de drie Westerse mogendheden voort zou den gaan met het voorbereiden van een regeling of dat zij de hangende kwesties moesten laten rusten tot het ogenblik waarop overeenstemming tussen de vier mogendheden mogelijk zou zijn, zeide Bidault niet te kunnen spreken uit naam van de drie Westelijke mogend- TOEKOMST VAN ATOOMBOM BEZEGELD? De bekende Britse geleerde, profes sor Low, heeft op een vergadering te Londen verklaard, dat over twintig jaar slechts fabrikanten van pijlen en bo gen belang zullen stellen in atoom energie als oorlogswapen. „Wij zullen veel meer te maken hebben met radio actieve vergiften, die veel beter en goed koper zijn". WEINIG VERANDERING. De Bilt verwacht tot morgenavond: Zwaar bewolkt met enkele opklarin gen en plaatselijk enige regen. Tijdelijk wat toenemende en Noordelijke wind. Voornamelijk in het Oosten van het land iets koudere nacht met hier en daar nevel- of mistbanken. Overigens weinig verandering van temperatuur. 18 DECEMBER Zon op: 8.44 uur; onder: 16.29 uur. Maan op: 12.41 uur; onder: 22.16 uur (20 Dec. E.K.). Hoogwater te Katwijk te 7.32- en 19.53 uur. heden. „Ik heb de indruk, dat men de deur voor verder onderhandelingen van de vier mogendheden wil open laten". Hij legde er de nadruk op, dat de kwes tie van het Saargebied niet open gela ten zou worden. „Ofschoon wij van mening ziji% dat het vredesverdrag door de vier mogendheden moet worden op gesteld, betekent dit nog niet. dat wij er niet genoeg van hebben op een op lossing van de kwestie van het Saarge bied te wachten". Het was Bidault niet bekend of er misschien in Washington besprekingen tussen de drie Westelijke mogendheden zouden worden gevoerd. „Maar misschien weet ik niet alles", voegde hij eraan toe. De toekomst van Oostenrijk achtte hij onzeker door de huidige situatie. Men kon zich moeilijk voorstellen op welke wijze men uit de impasse zou kunnen geraken. Bidault achtte het absoluut onmogelijk, dat er wijzigingen kouden komen in de geallieerde be stuursorganisatie te Berlijn. RADIOREDE VAN MARSHALL. Marshall, de Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken, is voornemens Vrijdagavond het Amerikaanse volk voor de radio verslag uit te brengen van de conferentie te Londen. Marshall wordt Vrijdag in de V.S. terugverwacht. MOLOTOF IN BERLIJN. De Sovjet-Russische minister van Buitenlandse Zaken, Molotof, is per vliegtuig in Berlijn gearriveerd. Men verwacht, dat hij, alvorens zijn reis naar Moskou voort te zetten, korte tijd in Berlijn zal vertoeven voor bespre kingen met Sovjet-Russische bestuur ders. Sinds gisteren sneeuwt het in Berlijn onafgebroken, terwijl de weerberichten voor de route Berlijn—Moskou melding maken van zware sneeuwstormen. Ver wacht wordt, dat maarschalk Sokolofs- ky, de Sovjet-Russische militaire gou verneur, Molotof naar Moskou zal ver gezellen. PREMIERS VAN BRITSE EN AMERIKAANSE ZONES BIJ EEN. De premiers, van de acht staten van de Britse en Amerikaanse zones van Duitsland zullen aan het eind van deze week te Frankfort bijeen komen om te spreken over een toekomstige Duitse grondwet. De leiders van de Christelijk- democratische Unie en de Christelyk- Socialistische Unie zouden reeds een grondwet voor West-Duitsland gereed hebben. Vertegenwoordigers van het Ameri kaanse militaire bestuur zouden hebben verklaard, dat de verdaging van de Londense conferentie geen veranderin gen in het bestuur van Berlijn met zich mee zou brengen. De permanente commissie van het Duitse „Volkscongres" heeft opdracht gekregen de komende dagen bijeen te blijven. Kaiser, de leider van de Christelijk- democratische Unie, heeft te Karlshorst een lange bespreking met de Sovjet- Russische autoriteiten gehouden. Geen van beiden behoefde concessies te doen (Van een onzer redacteuren) Het vacuum dat de Nederlandse po litieke constellatie tussen rechts en links sinds geruime tijd kenmerkte, moest noodzakelijkerwijs ééns worden gevuld, en de tijd leek daarvoor, gezien de hui dige situatie en de toekomstverwachtin gen, zeer zeker rijp. Mr. D. U. Stikker en mr. P. J. Oud zetten gistermiddag in een persconferentie in Den Haag uit een, hoe de reeds in versohillende be richten aangekondigde concept „Volks partij voor Vrijheid en Democratie", die zij zich voorstellen te laten ontstaan uit de Party van de Vryheid en het „Comi té-Oud". deze leemte in ons nationale politieke leven huns inziens zal weg nemen. De geschiedenis dezer ontmoeting Oud- Stikker mogen wij bekend veronderstel len: mr. Oud voelde zich als Vryzinnig Democraat niet thuis in het huis der socialisten, vooral niet nadat gebleken was dat het adjectief „personalistisch" bij dit socialisme niet meer was dan een wassen heus om de party van de Arbeid een groter kiezerscorps te geven. „Zoiets als atcoholvrye genever" merkte mi*. Oud ondubbelzinnig op. Anderzyds was mr. Stikker niet de verstokte liberaal, die men hem dacht te zijn als voorzit ter van de ten onrechte als ontstaan uit de Liberale Staatsparty geziene Par ty van de Vryheid, mede op grond van zijn levendig besef, dat de politiek de kunst van het mogelijke is en derhalve ook de consequenties heeft te aanvaar den van eenmaal begane fouten van re- geringszyde. De klok kan niet worden teruggedraaid, en daarom denkt een reëel politicus nu anders dan jaren ge leden. Wanneer men de geringe ver schillen tussen beide standpunten over weegt. kan men zich slechts verbazen over de tyd die moest verlopen, aleer deze combinatie binnen bereik der mo- gelykheden kwam te liggen. Een van de oorzaken van dit uitstel, zo verklaarde mr. Oyd nadrukkelijk, was de prematu re, met overhaasting tot stand gekomen fusie van Vry zinnig Democraten en So cialisten in de Partij van de Arbeid, die aan de Party van de Vryheid de gele genheid ontnam, stappen te doen in de richting, die thans vermoedelijk tot de oprichting van deze nieuwe party zal leiden. Zaterdag j.l. is door delegaties van de Party van de Vryheid en het Co mité-O.ud overeenstemming bereikt over het conceptprogramma der nieu we party, waartoe, naar beiden ver klaarden, generzyds concessies gedaan behoefden te worden. Het onderlinge contact heeft geleerd, dat de twee standpunten elkander ten volle dek ten. Het gehele Comité-Oud heeft reeds goedkeuring aan dit concept ge hecht, doch uiteraard moet de algemene vergadering van de Party van de Vrij heid zich nog over de goedkeuring van het hoofdbestuur uiten. Dit zal ge schieden op 24 Januari te Amsterdam. Inzage in het conceptprogramma liet ons het volgende standpunt zien van de nieuwe party ten aanzien van de be- langrykste problemen van deze tijd, weergegeven in citaten van dit concept. ALGEMENE FUNDAMENTEN „De Volksparty voor Vryheid en De mocratie wenst het verenigingspunt te zyn van allen, die op grond van hun overtuiging, dat vryheid, verantwoorde- lykheid en sociale gerechtigheid de fun damenten behoren te zyn van een op Christeiyke grondslag berustende sa menleving als de Nederlandse, de in dit programma neergelegde beginselen tot uitgangspunt willen nemen van hun staatkundig streven. De party is er zich van bewust, dat ware vrijheid alleen be staanbaar is, indien zij gepaard gaat met veranfcwoordelykheid. Het is de taak der democratie de voorwaarden te scheppen, waardoor die verantwoorde- lykheid tot haar recht kan komen. Op staatkundig gebied betekent dit de handhaving van het parlementaire re geringsstelsel. op sociaal gebied het scheppen van instellingen, die een ver- antwoordeiyk beleid van werkgevers en werknemers verzekeren." HET ECONOMISCH STANDPUNT „De party verwerpt de leer van het laissez faire laissez passer, die een ieder de vryheid wil laten naar eigen goed dunken te handelen. Even onaanvaard baar is echter een maatschappy, waarin de staat alle macht tot zich zal hebben getrokken en aan de individuele mens alle vryheid zal zyn ontnomen. De or ganisatie van het bedryfsleven moet naar het inzicht van de party het re sultaat zyn van de samenwerking van de vrye organisaties van werkgevers en werknemers, voorzover deze organisaties bereid zyn zich naar de gestelde rege len te gedragen. Deze organisatie be hoort te berusten op het medebetrekken van de arbeidswereld in het dragen van verantwoordeiykheid, het vasthouden aan de autonomie en de uiteindelijke zeggensohap van de overheid. Socialisa tie wordt door de party afgewezen, om dat zij leidt tot een machtspositie, die alle gebieden des levens onderwerpt aan een dwang, welke ook de geestelijke vry heid en de rechtsstaat te niet doet. Deze voorkeur voor de particuliere bedryfs- vorm boven vormen van nationalisatie en socialisatie belet de party niet te er kennen, dat voor bepaalde bedryven van algemeen nut, in het by zond er wanneer deze een monopolistisch karakter dra gen, de vorm van direct of indirect overheidsbedryf aangewezen kan zyn." HERVORMING VAN HET KONINKRIJK „In de Ryksverhouding streeft de par ty met kracht naar een hervorming van het Koninkryk tot een gemeenschap van gelykwaardige delen, verenigd door de band der Kroon, eigen meester by de regeling hunner inwendige aangelegen- Een scene uit het hedendaagse Berlyn. Vrouwen graven loopgraven voor het leggen van nieuwe electrisohe kabels. (Foto Anefo) Hier spreekt de stem van UIT ITALICS PARLEMENT. „Hier spreekt tot u de stem van Amerika", riepen de communistische afgevaardigden, toen minister-president De Gasperi zich in de Italiaanse con stituerende vergadering verhief om zy'n gewyzigd kabinet voor te stellen. De Gasperi hield een pleidooi voor ver draagzaamheid en voor het vermyden van geweld. Hy verklaarde, dat de regering de republikeinse grondwet zou verdedigen. Toen Togliatti vervolgens oprees, werd hy doodleuk door de rechtse afgevaar digden ingeleid met het geroep: „Hier spreekt tot u de stem van de Sovjet- Unie". Togliatti protesteerde tegen de wyze, waarop de wyzigingen in t ka binet hebben plaats gehad en hy be schuldigde de regering er van, dait zy de constitutionele rechten van het par lement geschonden had door niet alle politieke partyen te consulteren. DE HUISHUREN IN BELGIË. Als resultaat van langdurige bespre kingen in Kamer en Senaat is op 3 Juli in België de wet op de huurovereen komsten tot stand gekomen. Eensdeels worden op grond van deze wet de huurders beschermd, daar het vragen van te hoge huren thans als een straf rechterlijk misdryf wordt beschouwd, anderdeels worden huiseigenaren ge machtigd hun huurpry aen te verhogen tot 170 procent van die van 1939. Voor minder-draagkrachtigen heeft de rege ring thans een compensatiestelsel inge voerd, dat gedurende een overgangs periode van één jaar zal worden toe gepast. Het bedrag der aldus toe te kennen' vergoeding zal ongeveer geiyk zyn aan de helft der verhoging en in het algemeen tussen de fr 240 en fr 360 per jaar bedragen. ALGEMENE VERKIEZINGEN IN ITALIË UITGESTELD. Het nieuwe Italiaanse kabinet heeft besloten, dat de algemene verkiezingen, die 7 Maart zouden worden gehouden, dienen te worden uitgesteld tot een dag in de periode van 4 tot 18 April a.s. heden, als eenheid optredende in alles, wat hun gemeenschappelyke belangen raakt. Zy acht het voortbestaan van dé culturele en economische banden tussen Nederland en de andere samenstellende delen, met erkenning van verkregen rechten en waarborgen voor de toe komst, in het belang van alle volkeren van het Ryk." 9 Zowel mr. Oud als mr. Stikker acht ten het van groot belang voor-ons land, dat een politieke groepering als ontworpene deel gaat nemen aan het politieke debat in Nederland, aange zien het een node gemist instrument is, dat een belangrijke rol zal kun nen spelen na nieuwe verkiezingen, die zeker geen absolute meerderheid voor enige party zullen opleveren en daardoor samenwerking tussen ver schillende partyen nodig zal maken. Evenmin als in enige andere party zullen alle toekomstige leden het ge heel met elkaar eens zyn, doch, aldus mr. Oud. „men zal sneller van de lin ker naar de rechter vleugel van deze nieuwe party kunnen lopen, dan fiet sen tussen dc vleugeltoppen van de Party van de Arbeid!" FORMEEL GEBRUIK VAN BESTAANDE PARTIJOR GANISATIES Materieel verrijst met deze combina tie een nieuwe party in ons land, die echter formeel gebruik zal maken van de party organisatie van de nu bestaan de Party van de Vryheid; aangezien op bouw van een nieuwe partyorganisatie belemmerend werkt op de politieke ac tiviteit, waarvoor de partij toch wordt geschapen. Het hoofdbestuur, nu be staande uit 14 leden, krijgt er vijf toe gevoegd, waarvan 4 uit het comité-Oud. In het dagelyks bestuur zyn twee va catures, die eveneens uit deze groepe ring vervuld zullen worden, o.m. de post van onder-voorzitter door de heer Oud. Voorts hebben reeds vier oud-Vryzinnig Democraten zitting in het bestuur. Het nieuwe bestuur zal derhalve, alles onder voorbehoud van goedkeuring -door de algemene vergadering, bestaan uit 26 leden in totaal, waarvan 10 oorspronke- ïyk vrijzinnig-democraten. Het is nog niet bekend, hoe het in de afdelingsbesturen geregeld" zal worden. Het hoofdbestuur zal zo mogelijk aan drang uitoefenen om de vrye vorming dier besturen in gelijke geest als in het hoofdbestuur te beïnvloeden. In sommige berichten werd mr. Oud reeds genoemd als toekomstig lijstaan voerder bij verkiezingen, doch dit is voorbarig. Een beslissing daaromtrent moet langs democratische weg vallen. (Van een speciale verslaggever). Het voormalig hoofdbestuur van het Nederlandse Rode Kruis heeft ge protesteerd tegen de aan zyn adres gerichte beschuldigingen in het rap port-Vorrink. Het bracht dit protest al ter kennis van genoemde commis sie op 12 November, dus zodra het op de hoogte was gekomen van de con clusies van het toen nog niet gepu bliceerde rapport. Ondertekenaars zijn de heren W. J. van Lynden, dr. H. K. Offerhaus, Maas, J. de Waal, Lucardie en Ch. Winckel, degenen derhalve, die het dagelyks bestuur hebben gevormd in de moeiiyke jaren en regelmatig de werkzaamheden hebben geleid. zy hebben dit protest niet willen pu bliceren alvorens een bespreking te hebben gehad met het huidige hoofd bestuur.'Nadat dit echter op 12 Decem ber j.l. is geschied, werd onmiddeliyk de gisteren te Den Haag gehouden pers conferentie uitgeschreven, waarin dr. Offerhaus uiting heeft gegeven aan de bezwaren tegen de conclusies van het rapport-Vorrink, voor zover daar het voormalige hoofdbestuur bij betrokken wordt. Spr. noemde het onjuist dat men de commissie heeft gevormd uit één lid van het Ned. Rode Kruis en vier ver tegenwoordigers van de vroegere Grote Raad der illegaliteit. Deze mensen Im mers hebben alle vier als politieke ge vangenen in Duitse kampen doorge bracht. Zij kennen het daar doorstane leed, maar behoren in feite tot hen, die het voormalige hoofdbestuur hebben aangeklaagd. Objectiviteit kan men van hen dus nauweiyks verwachten. Deze commissie stélt vast „dat er reden is um aan te nemen dat de gehele appa ratuur van het N.R.K., indien het min der door formalisme zou zijn beheerst en meer moed, initiatief en fantasie zou hebben getoond, meer bereikt zou hebben dan thans het geval is ge weest". Zij verzaakte echter zelf haar eerste en duurste plicht, nJ. om het Van 12 tot 27 April wordt wederom te Milaan een internationale Jaarbeurs ge houden. Gezien de wenseiykheid tot ver ruiming van het handelsverkeer met Italló en de te verwachten belangstelling ls be sloten met een collectieve Nederlandse In zending, ln het kader van de Benelux ge dachte aan genoemde Jaarbeurs deel te nemen. —Gistermiddag heeft de 70-Jarige prof. K. de Snoo, die de laatste 20 jaar verbon den was aan de vrouwenkliniek van het Stads- en Academisch Ziekenhuis te Utrecht en daarvoor 20 jaar aan de vroed vrouwenschool te Rotterdam, afscheid ge nomen De rector magnificus van de Utrechtse universiteit, prol'. U. G. Byisma, vatte het leven van prof. de Snoo samen in de be grippen van fantasie, durf en originaliteit. Het verlies, dat de universiteit door dit heengaan lijdt, kan niet dadeiyk worden hersteld. Op 19. 20 en 21 December a.s. wordt in „Pulchri Studio" te 's-Gravenhage een tentoonstelling met filmvoorstellingen en voordrachten voor technici gehouden, ge organiseerd door het Nederlands Genoot schap voor Documentreproductie. In verband met de intensivering van de handel met Polen is besloten met een officiële collectieve Nederlandse inzending aan de belangrijke internationale Jaar beurs te Poznan deel te nemen, die van 24 April tot 9 Mei a.s. zal worden gehou den. In de loop van een half Jaar hebben twee bomaanslagen de gemoederen van de Inwoners van Breda ln beroering ge- BINNENLAND. I bracht. Na lang zoeken heeft de politie thans de vermoedeiyke dader van deze aanslagen te pakken kunnen krijgen. Het ls een zekere G. M. uit Raamsdonksveer. die ongunstig bekend staat. Gisteren ls de 70-Jarige vrouw M. R.- van G. in haar woning aan de 's-Graven- weg te Rotterdam van de trap gevallen en met het achterhoofd op een betonnen vloer terechtgekomen. Zij werd ln bewus teloze toestand naar het ziekenhuis ver voerd, waar zy aan de bekomen verwon dingen is overleden. H.M. de Koningin heeft gistermiddag, ln gezelschap van Haar hofdame, Jvr. C. E. B. Röell en Haar adjudant kapitein C. Buhrmann, enige tentoonstellingen in de hoofdstad bezocht. Volgens de Moskouse bladen zyn dui zenden nieuwe winkels in de Sovjet-unie geopend met het oog op de nieuwe toe stand. Gistermiddag geraakte de heer G. Verburg uit Ryswyk op de Hoornbrug al daar onder de tram van Delft naar Den Haag. Hij viel met het hoofd tegen de voorzijde van de baanschuiver en werd op slag gedood.. Naar aanleiding van het on 1 Febr. in werking treden van de nieuwe huren- beschikking in geval van onderhuur zal hedenavond te 19.45 uur over Hilversum I een populaire uiteenzetting worden ge geven over de berekening van huren en onderhuur, waarby Koos Koen zyn visie I op deze schikking zal geven. De gemeenteraad van Terneuzen besloot als eerste de vermakeiykheidsbe- lasting niet te verhogen en de richtiy- nen van de Minister van Binnenlandse Zaken niet over te nemen. De 2e kamer van het Haarlems Tri bunaal adviseerde tegen de 46-Jarige Haarlemse zenuwspeclallst C. Klein een lnt-emerlngsstraf van 1 laar voorwaardelijk met een proeftyd van drie Jaar, een geld boete van f. 15.000 en ontzetting uit de beide kiesrechten voor de tijd van 10 jaar. BUITENLAND. Het Italiaanse ministerie van buiten landse zaken heeft meegedeeld, dat de regering der grote vier hebben besloteü het vredesverdrag met Italië in die zin te amenderen, dat Italië niet verplicht zal zijn zijn onderzee-vloot tot zinken te brengen. Een woordvoerder van de Hongaarse regering heeft op een persconferentie verklaard, dat alle Britse en Amerikaanse troepen op 15 December, de ln het vredes verdrag vastgestelde datum, uit Hongarije zyn teruggetrokken. HIJ weigerde een verklaring over de Sovjec-troepen af te leggen. Volgens de Stockholmse correspon dent van de „Daily Telegraph" zijn by een razzia in de Poolse Oostzeehavens Gdynia en Gdansk (Danzig) tussen de 50 en 60 vooraanstaande Polen gearresteerd. Volgens de correspondent worden alle ge arresteerden van communistische zijde beschuldigd van opruiende actie, van loondienst voor Amerikanen en Engelsen i en van het helpen ontvluchten van I Poolse refugle's uit Polen. In het Engelse Lagerhuis zijn voor stellen Ingediend om te beknibbelen op de voorgestelde toelagen voor prinses Elizabeth en haar gemaal. Radio-Moskou deelt mede, dat de Sovjet-troepen het Bulgaarse grondgebied hebben ontruimd, in overeenstemming met de clausules van het vredesverdrag. 700 Armeense Sovjet-onderdanen zyn te Marseille begonnen zich ln te schepen op een Russisch schip. 3300 an deren, die hoopten te vertrekken, moeten krachtens de nieuwe Franse verordenin gen, die na de ultwhzing van de Franse militaire missie ih Moskou werden uitge vaardigd, hun vertrek uitstellen. Tussen Bulgarije en Albanië is een I verdrag van vriendschap, culturele samen werking en wederzydse bijstand en een protocol betreffende economische samen werking, getekend. President Truman heeft per procla matie bepaald, dat met ingang van 1 Januari de eerste algemene te Genéve ge sloten tarief- en handelsovereenkomst voorlopig van kracht zal worden. De landen, die zich bereid verklaard hebben met Ingang van genoemde datum hun concessies te doen, zyn Australië, Canada. Benelux. Frankrijk en Engeland. Gisteren is te Antwerpen een sub- stituut-audlteur-mllitalr gearresteerd, die er van wordt beschuldigd zich door eco nomische collaborateurs te hebben laten omkopen. De arrestatie geschiedde ty- dens een zitting van de krygsraad. ter- I wijl de beschuldigde bezig was een requl- I sltolr uit te spreken. voormalige hoofdbestuur om inlichtin- geil te vragen, terwyl toch juist de he ren Van Lynden en Offerhaus volko men op de hoogte waren van het be leid van dit bestuur. In het protest wordt er op gewezen dat, naast de hulp aan onze krygs- gevangenen, juist de politieke gevan genen ln Nederland het onderwerp van grote en voortdurende zorg zyn geweest van het hoofdbestuur en al zyn organen. Zowel op het gebied van de voeding als van hygiëne en medische verzorging is zeer veel voor hen gedaan en duizenden Nederlan ders hebben daar hun leven aan te danken. Naar Frankryk werden uitstekend in gerichte ambulances gezonden om zie ke en gestrande Nederlanders naar het vaderland terug te brengen en er wer den correspondentie-bureaux Ingericht om adressen te verzamelen van land genoten in het buitenland. Tienduizen den hebben daar gebruik van gemaakt. Een speciale afdeling bracht alle mo gelijke informaties bijeen voor familie leden van politieke gevangenen en zorgde zoveel mogeiyk voor hun belan gen. Zodra het echter over de politieke gevangenen in de Duitse kampen ging had men steeds de grootste tegenwer king van Duitse zyde. Al vóór '42 wer den een aantal proefpakketten terug gezonden, terwyi van December '42 af de verzending van Rode Kruispakket- ten op de meest rigoureuze wyze werd verboden. Op clandestiene wyze, zoge naamd op naam van particulieren, heeft het NRK daarna zo nu en dan nog een aantal pakjes naar Duitsland weten te krygen tot grote ontstemming van de Duitsers, die ten slotte ln '44 de heren baron Van Lynden, Offerhaus, Koot en Canté voor het „Kriegsgericht" hebben gedaagd en hen hebben ver oordeeld wegens Duitsvyandige hande lingen. Zij zyn daarop door dr. Wim- mer ontslagen uit hun functies. Het hoofdbestuur had inmiddels andere wegen gezocht om onze landgenoten ln Duitsland te helpen. Het heeft zich in verbinding gesteld met vertegenwoor digers van het Int. Rode Kruis in Ge néve, Zweden en Denemarken, maar het resultaat is vry gering geweest, me de trouwens al weer door de Duitse te genmaatregelen. Het protest zegt dat de commissie van onderzoek niet over statistische gegevens of medische ver klaringen beschikt waaruit zou kunnen blyken dat in verhouding tot de Noren, Denen, Polen etc. zoveel meer Neder landse Politieke gevangenen zyn om gekomen door verhongering en meent dat in ieder geval zeer veel slachtoffers het leven gelaten hebben als gevolg van mishandeling, infectieziekten, tu berculose, enz. Het voormalige hoofdbestuur ontkent ten sterkste de aan zyn adres geuite beschuldigingen en noemt het rap port-Vorrink „tendentieus, zo niet erger". Baron Van Lynden heeft nog meegedeeld door het huidige hoofd bestuur gemachtigd te zyn te verkla ren „dat genoemd bestuur geen me ning heeft over het rapport-Vorrink". Dr. Offerhaus merkte ten slotte nog op dat men in Frankryk en België veel meer heeft kunnen doen dan in Neder land omdat men daar onder een mili tair bestuur stond. In België heeft me» zelfs tot het laatste toe de Rode Kruis- uniform mogen dragen, hetgeen hier ten strengste verboden was!

Leidsch Dagblad | 1947 | | pagina 1