Prof. dr. H. Kraemer neemt afscheid van de Leidse Universiteit Het falen van Londen Leiden's begroting voor 1948 Toelichting van de Wethouder v. financiën Laatste Berichten SPORT BOKSEN De Bruin ontkwam aan Nolten's eindstoot. LEIDSE SUCCESSEN BIJ DE AMATEURS. De hoofdpartij van het bokspro- gramma, dat gisteravond in de ei volle Stadszaal gehouden werd, een ontmoeting over 8 ronden, tussen Theo Nolten, bantam- en vlieggewichtkam- pioen van Nederland en zijn stadge noot de Hagenaar Henk de Bruin, propageerde helaas In tegenstel ling tot vele andere beroepspartijen de bokssport, die toch werkelijk mooi kan zijn, op prachtige wijze. Twee lichte, prachtig getrainde ath- leten stonden daar tegenover elkaar, beiden beschikkend over een behoorlijk technisch vermogen. Het vuurwerk be gon al in de 2e ronde, toen Nolten (een lief. tenger manneke om zo te zien) z'n offensief inzette en hierbij een voor treffelijk gebruik maakte van zijn rijke voorraad slagen, waarvan er echter maar weinig door de prachtige verde diging van De Bruin heendrongen. In de derde en vierde ronde gaven de he ren elkaar weinig toe, het gevecht werd in een enorm temDo voortgezet. Korte droge hoeken van Nolten, snel als blik semschichten werden afgewisseld door De Bruin's razendvlugge dubbelstoten en verrassende directen. De sensatie kwam in de 5e ronde: roffels als een mitrail- leurvuur vlogen uit de vuisten van de kampioen. De Bruin ging even door z'n knieën. Nolten aarzelde, ging niet door en wonderlijk snel hervond zijn tegenstander zich, die op zijn beurt fanatiek aanviel enNolten in de war bracht. De spanning steeg, de schoonheid van het gevecht verdween een ogenblik. In de 6e en 7e ronde lie ten de boksers elkaar kennelijk op adem komen Het gevecht leefde in de laatste ronde weer op. Nolten zocht ver geefs naar een opening voor zijn eind stoot, die hij, toen de laatste gongslag klonk, niet had kunnen plaatsen. Hij werd verdiend winnaar op punten. De amateurpartijen, die het hoofd nummer garneerden, brachten onze stadgenoten alleen leden van DTS verdienstelijke successen. Van de vier Leidenaars, die in de ring kwamen, ver loor alleen Snik en dan nog wel met minimaal verschil. Sloos, een hard slaande, maar slordig afwerkende bok ser won door k.o. in de 2e ronde van Van Heyningen (Den Haag) die weinig bleek te kunnen „nemen". Van beter kaliber was de zege van Burggraafdie in goede stijl boksend, zijn opponent Carlier vrijwel de volle drie ronden in de verdediging dwong. Weinig indruk wekkend was de zege van Van der Voort op ~Nolten. Zware slagen werden hier royaal uitgedeeld (en braaf geac cepteerd). Snik, de kleine, agressief en moedig boksende Leldenaar stond na 2 ronden zeker op punten voor in zijn gevecht tegen Mansveld, doch verwaar loosde daarna zjjn dekking zozeer, dat, de Hagenaar nogal wat treffers kon plaatsen; die Snik de overwinning kost ten Van de overige partijen verdient de zeer goed gebokste ontmoeting tus sen Schram cn Wolters (beiden Den Haagt een speciale vermelding. Wolters een der boksers, die in training zijn voor de O.Swon op punten, doch Schram viel de prijs voor de fraaiste stü! ten deel. Ten slotte won Brochard op punten van Lcmckert, De Graaf o.p. van To renburg en bokste Van Oosten onbeslist tegen Verwijk. WATERPOLO. GROTE ZEGE VAN LZC. Voor de bekercompetitie van de KN ZB speelde LZC opnieuw een goede wedstrijd en met nog één ontmoeting tegen WZC in het vooruitzicht, gaan onze stadgenoten nog steeds ongeslagen aan de kop. De wedstrijd werd goed door LZC ge speeld, vooral in de eerste helft. Reeds vrij spoedig had Tegelaar succes (0—1), terwijl Ydens door keurig op- zwemmen de stand op 02 kon bren gen. waarna Versluis met een strak schot nummer drie in de touwen wist te plaatsen (03). Bijna direct na het uitzwemmen kwam Tcgelaar vrij en schoot zuiver in (04). Nadat Zios het eerste tegenpunt ge scoord had. bracht Versluis nog voor de rust de cijfers op 15. In de tweede helft nam LZC de za ken wat gemakkelijker op. Lut en Ouwerkerk zorgden voor de nummers zes en zeven, waarna Zios nog kans zag de eindstand op 2—7 te brengen. ATHLETIEK JAARFEEST „SPORTIEF". Het Athletiekleven in Leiden heeft, zoals vele andere sporten, moeilijke ja ren gekend Thans schijnt een voorspoe diger periode aan te breken Dat bleek bij de tweede jaarfeestviering van de Leidse Dames atletiekvereniging „Spor tief". die Zaterdagavond ln een van de bovenzalen van de „Harmonie" werd gehouden, „Wat een jaar geleden nog een wens heette. Is nu werkelijkheid geworden vertelde de voorzitster, mevr. C. E. Tie- leman—Bakker in haar openingswoord. Nu ziln de Leidse verenigingen Spor tief, Concordia en LZC één geworden, een besluit waarop zti en geheel Leiden trots kan zijn. Spreekster verwachte dan ook in het komend seizoen veel mede werking, een goede onkomst bit de trai- ningen natuurlijk gunstige wed- sten d-resultaten. Na een kleine bloemenhulde van le der en bestuur, werd onder leiding van de heer M. E. v. d. Berg een feestpro gramma afgewerkt dat aller instem ming had. HANDBAL. Eerste nederlaag van HVL Het Rotterdamse Snelwiek liep flink van sta.DPl en nam weldra een 4—0 vooj" snrnng Bij het Ineann van de rust had den de Leidse handballers, die met 2 invallers snpelden. hnn achterstand tot. 4o teruggebracht. Na de hervatting wisten d° Rotterdammers echter nog verdpr uit te lopen en brachten de stand op 6—2 Nu kwam HVL pas los en in kort.e tijd wist zij de partijen op gelijke voet te brengen (66) In de laatste minuut zagen de Snel wiekers evenwel kans de overwinning uit het vuur te slepen (7—61. Deze nederlaag is v n te wijten aan het feit dat het in dp achterbopde van HVL. deze dag niet klopte. Wil HVL nog kampioen werden, dan moeten de resterende drie \vHstrijden allen gewonnen worden! Uitslagen: Heren, Res. 2e kl.: Wings 2—HVL 2 53 (rust 3—2). Dames. afd. Den Haag. Ie -kl.: HVL —Athene 20 (rust 00). Hoofdklasse, heren: Olympia (Gro ningen)Hellas 33; DWSOlympia (Hengelo' 4—12" DES—Niloc. 5—3: BI Wit—PSV 3—3. Dames ConcordiaPSV 34 Nieuwbrunhilde I speelde gisteren met 3 invn1 t.ers tegen Olympia 'Den Haag). Uitslag werd 0—4, DINSDAG 16 DECEMBER. Hoopt uit Zwitserland de banden met Leiden te bestendigen In verband met zijn a.s. vertrek naar Zwitserland heeft prof. dr. H. Krae mer, hoogleraar aan de Leidse Uni versiteit in de geschiedenis der gods diensten in het algemeen en de Phaenomenologie van de godsdienst, hedenochtend in de filmzaal der Aca demie, zijn afscheidscollege gehouden, dat tevens bedoeld was als zjjn af scheid var de Leidse Universiteit, waar hij sinds 1937 als opvolger van prof, dr. W. B. Kristensen is werk zaam geweest. worden gehouden en waar de afge vaardigden zullen moeten trachten om elkander in een intensief gesprek te ontmoeten en dit ten aanhore van de ganse wereld. De grondtoon van de verhouding tussen kerk en wereld zal er één moeten zijn van volstrekte soli dariteit. Prof. Kraemer hoopte, dat hij, nu hij Leiden verlaat, een stad, welke voor hem altyd een geestelijke bakermat is geweest, het contact zal kunnen be waren en wenste hoogleraren en stu denten Gods nabijheid en zegen t-ce. Namens de theologische faculteit heeft prof. dr J. de Zwaan nog een hartelijk woord van afscheid gespro ken, waarbij zich eveneens aansloten GEMEENTEZAKEN BENOEMING. Voor curator van het Gymnasium (vacature mr. S. Mok; is volgende aan- beveling gegeven: 1. dr. P. Th. Ooster- I hoff, 2. prof. dr. N. Tinbergen. GEVRAAGDE GELDEN. F. 35.000 wordt gevraagd ten behoeve van de aansluiting van de Zoeterwoudse I Weg en van het verlengde van de Lam- I Bij dit afscheid waren vanwege de j ?fa-fsei v^n Studenten theologische faculteit aanwezig de D-Tjalsma en prof. hoogleraren prof dr. J de Zwaan, orof. r, c- van der Klauw namens dr. K, H. Miskot-te, prof. dr. P. H de le<*?n, van senaat. Boer, prof. dr. G. Sevenster, prof dr. Nadat prof Kraemer nog een kort de I W. Banning en prof. dr. J. N. Bakhui zen v. d. Brink, zijn voorganger prof. dr. W. B. Kristensen en voorts vele hoogleraren der andere faculteiten en een zeer groot aantal studenten. Prof. dr. H. Kraemer ving zijn af scheidscollege aan met er op te wijzen, dat hij zijn werkzaamheden aan deze Universiteit steeds heeft gezien als een poging om de historie van de gods dienst te doen doorgronden, waarnaast hij steeds zijn eigen geloofsovertuiging naar voren heeft gebracht. Vervolgens wees spr er op, dat het in het profetisch-apostolisch getui genis gaat om het getuigenis, zoals dat in de bijbel tot ons komt. De wereld, aldus spr., heeft behoefte aan mensen, die van dit getuigenis drager willen zijn. Nadrukkelijk zet te spr. verder uiteen, dat een theo logische faculteit ook werkelijk theologische faculteit dient te zijn en niet een godsdienstige, weten schappelijke faculteit. Hoewel prof. Kraemer thans af scheid neemt van de Leidse Universi teit, hoopt hij in zijn nieuwe functie als directeur van het Oecumenisch Oplei dingsinstituut bij Genève de band met de universitaire wereld nog menigmaal te vernauwen en te vernieuwen. Hierna wees spr. er op. dat hij de Oecumenische beweging ziet als één der belangrijkste en constituerende bewegingen in de huidige kerkge schiedenis. Volgens spr. is deze be weging ook een roep tot radicale bekering der kerken. Wanneer er zoveel kerken in de wereld zijn, ziet spr. dit als een slag in het aange zicht van Christus zelf. Hoewel prof. Kraemer er voor waar schuwde, dat wij ons niet storten in een soort eenheidsbeneveling, wekte hij op om elkander met volle bereidheid in het open veld van aangezicht tot aangezicht te ontmoeten. Hierbij past echter een deemoedig optreden. Tenslotte stond spr. nog stil bij de wereldconferentie der Kerken, welke het volgend jaar in Amsterdam zal dankwoord had gesproken, was er in de receptiekamer gelegenheid om van de scheidende hoogleraar afscheid te nemen. NED. REISVERENIGING. Lezing over Roemenië. Voor de leden van de Ned. Reisver- enigihg, afd. Leiden, sprak gisteravond in de bovenzaal van „Den Vergulden Turk", mr. S. Pragano over zijn ge boorteland Roemenië. Op geestige en buitengewoon interessante wijze sprak de heer Pragano over het ontstaan van het Roemeense volk, de vele overheer singen, die dit eenvoudige boerenvolk in de loop der eeuwen heeft doorge maakt. de cultuur, welke voornamelijk op Constantinopel gericht is, het fata lisme der bevolking, de gebrekkige toe standen' op het platteland, het systeem van verkiezingen, met de eigenaardige begrippen, welke de Roemenen er op na houden betreffende dehiocratie en de veelal slechte toestanden, die het land tot nu toe verhinderd hebben een grote rol te spelen in de economie van Europa. Na de pauze werd het gesproken woord aan de hand van een serie voor treffelijke lantaarnplaatjes geïllustreerd en genoten de aanwezigen van de prach tige landschappen en de rijke steden bouw uit het voor Holland zo weinig bekende land. De voorzitter, de heer J. A. A. v. d. Horst kon er zeker van overtuigd zijn namens alle aanwezigen te spreken, toen hij de heer Pragano hartelijk dank zeg de voor deze prachtige avond en de wijze waarop de spreker zijn geboorte land in de fantasie van zijn toehoor ders had doei) leven. ACADEMISCHE EXAMENS. Geslaagd voor het candidaatsexamen godgeleerdheid: J. Struys (Wassenaar) doctoraal examen rechtsgeleerdheid: G. F. J. van der Gaag (Scheveningen)M. C. v. d. Burght v. Lichtenbergh ('s-Gra- venhage), T. G. Scheer ('s-Gravenha- ge) en J. J. R. Schmal (Voorburg). Indrukken Onze Londense correspondent telefo neerde ons hedenmorgen: Gisteren was het een zware dag voor Europa, voor de wereld. Het is opnieuw een illusie -gebleken, dat Oost en West het in dit stadium eens zouden kunnen memeta^w^aan'deTanVBV':ieT2?n worden De meegaandheid van Molotof S-o™cfarWegaaVooAcSen-LaS nnnten was maar brug. F. 91.000 wordt gevraagd ten behoeve i van het bouwrijpmaken van een ter- rein, gelegen nabij de Zijl ten N. van de j Timorstraat in verband met de bouw van 28 ratio-bouw-woningen. F. 4.000 ,voor een nieuw plafond in 1 de foyer van de stadszaal. F. 3000 voor een tijdelijk speelterrein j voor de jeugd nabij de Nachtegaallaan. F. 382 voor leermiddelen voor de R.K. school aan de Os en Paar denlaan. AANKOOP PERCELEN WEILAND EN WATER. B en W. stellen voor aan te kopen enige percelen weiland en water nabij de Roomburgerweg voor f. 6.500. DE WOONRUIMTE-WET 1947. Voor 1 Jan. '48 moet de gemeente re gelen vaststellen omtrent de toepassing der woonruimte-wet. B. en W. bieden thans een verordening aan, na overleg met andere gemeentebesturen in onze provincie. Het gevoerd beleid zal vrij wel ongewijzigd kunnen blijven. NED. CI1R. REISVER. AFD. LEIDEN VERENIGT NUTTIGE MET AANGENAME. Gisteravond heeft de afdeling Leiden der Ned. Christelijke Reisvereniging een ledenvergadering gehouden in een der zalen van „Het Gulden Vlies". In zijn openingswoord wees de voor zitter der afdeling, de heer Joh. Vooys, er op: dat deze bijeenkomst was belegd ter bespreking van de beschrijvings brief voor de Algemene Vergadering, welke op 3 Januari a.s. in Den Haag gehouden zal worden. Tevens deelde de voorzitter mede, dat de vooruitzich ten voor een buitenlandse reis gunsti ger zijn dan verleden jaar. Een herha ling van de iels naar Denemarken staat op het programma. Zo mogelijk zal een reis naar Zwitserland en Zuid- Frankrijk gemaakt worden. Hierna werd de beschrijvingsbrief be handeld, die weing discussie opleverde. De verschillende punten gingen vlot onder de hamer door, zodat het offi ciële gedeelte spoedig afgelopen was. Nadat men nog eni'e tijd gezellig bijeen was geweest, besloot een souper, waarbij de jolijt hoogtij vierde, de ver gadering. Bon voor Sinaasappelen (Van een speciale correspondent) Naar wij vernemen wordt deze week in de bonnenlijst opgenomen een voor- inleveringsbon. tevens koopbon, voor 500 gram sinaasappelen voor alle leef tijdsgroepen, behalve voor kinderen tot 5 jaar die elk 1000 gram sinaasappe len ontvangen. 20 Juni 1947 werd door de raad de be groting van dit jaar vastgesteld. Nog geen half jaar later kunnen B. en W. de begroting voor 1948 voorleggen! Het stemt, zeker tot grote voldoening voor het college, dat bij monde van de i zijn f. 11.000 lager, wethouder van financiën, de heer v. d. Dezp 9 nosten Kwaak, evenals vorige maal, de pers een bedra: mondelinge toelichting gaf naast de be groting zelve en de begeleidebrief. De heer v. d. Kwaak had als motto gekozen de woorden: steld. In 1947 werd voor f5 millioen leningen aangegeven. 9. Voor het voorbereidend onderwijs ls f 35.000 meer nodig. Op deze post is f 46.000 uitgetrokken, doch de subsidies We menen gedaan te hebben, wat wij moesten en konden doen en thans: vol ver wachting klopt ons hart. Tal van problemen moesten wederom worden opgelost, te meer, waar er ach terstand is op allerlei gebied. Er waren uitgaafposten, die onvermij delijk moeten worden verhoogd, maar aan de andere zijde konden vele in komsten eveneens worden verhoogd. Een program is samengesteld om de achterstand in te halen. De wethouder rekent er op, dat de afsluit-rekeningen over de jaren 1944, 1945 en 1946 in 1948 gereed komen, zodat we weer bij zijn. Alles zal er op worden gezet om zo spoe dig mogelijk een volledig beeld te kun nen krijgen van de stedelijke financiën' van f. 498.000. GUNSTIGE FACTOREN. Hiertegenover staan een viertal gun stige factoren. 1. Uitkering van de Leidse Duinwa ter Mij. f. 192.000. 2. Minder uitgaven van de Gem. Dienst voor Sociale Zaken f. 358.000. Door het in werking treden met 1 Oct. van de noodwet Ouderdomsvoorziening kon deze post met genoemd bedrag ver laagd worden tot f. 572.850 3. Hogere raming van diverse belas tingen en retributies van f. 70.000. Aldus te verdelen150 opcenten op de pers. be lasting f. 15.000; ondernemingsbelasting f 29.000; hondenbelasting f. 8.500; ver makelijkheidsbelasting f.10 000; retribu ties f 7000. 4. Hogere raming van huren, vooral van de Stadszaal f. 18.000. In totaal f. 538.000. Zoals reeds medegedeeld ,is er op de begroting 1948 een tekort van f. 2.162.749 of f. 39.816 minder dan het tekort voor 1947. B. en W. zullen de raad voorstellen de begroting met spoed af te handelen. Zij En de afdeling .Financiën" is voor zal weer in de beetles worden behandeld, J,. U UIUam „lillnvt 'IrAmon geen kleintje vervaard, al zal zij ook volgend jaar voor een kraohttoer wor den geplaatst ONGUNSTIGE FACTOREN le Hogere personeelslasten (exclusief de bedrijven) f.103 000 Dit in verband met de a-anpassing van de gemeente- salarissen aan de rijksnormen. 2e Meerdere fabricage, uitgaven we gens achterstallig onderhoud f. 19.000. 3e Hogere vergoedingen volgens art. 101 der L.O.-wet 1920 f93.000. Het geldt vergoeding aan de bijz. schoolbesturen in de exploitatiekosten. Over 1945,'46 cn '47 waren deze bedragen p. leerling vastgesteld naar verhouding tot 1944. 4e Hogere subsidies voor het nijver heidsonderwijs f 26.000, volgens een bij drage van 30 pet 5e Lagere winst der Lichtfabrieken f. 84.000 Dit ls niet een gevolg van een minder gunstige exploitatie, doch van enige bijzondere maatregelen. Zo zal in de vernieuwingsfondsen der Lichtfabrie ken 1 post worden gestort op basis van de aanschaffingswaarden. Van 1935 af tot en met 1947 was deze storting gereduceerd tot M: pet. over de onafgeloste aanleg- en uitbreidings kapitalen. om tekorten te dekken. Zo doende wordt f. 121.265'meer gestort in dit fonds. Bovendien wordt f. 50.000 uitgetrok- ken voor de electriciteitsfefcriek als eer- H O., het H.O en het niiverheidsonder- die begin Januari bijeen zullen 'komen. B en W. hopen dan in de 2e helft van die maand hun antwoord gereed te heb ben waarna -16 Fébr. de behandeling zal plaats vinden, opdat de begroting voor 1 Maart zal zijn afgedaan, hetgeen vooral van belang is voor de bijz. schoolbesturen, daar anders de vergoe ding der exploitatiekosten wederom moet worden bepaald naar verhouding per leerling naar 1944. RIJKSBIJDRAGE Dergelijke grote tekorten doen de vraag rijzen, hoe ooit uit de Impasse is te geraken. Daarop is echter, gelukkig, uitzicht gekomen tengevolge van het rapport der commissie Oud, naar aan leiding waai*van de regering 21 Nov. j.l. een wetsvoorstel tot het treffen van een noodvoorziening voor de gem.-financiën heeft ingediend, dat beoogt door steun in 1948, 1949 en 1950 te komen tot sa nering der gemeente-financiën. In plaats van de oude regeling treedt een nieuwe, waaruit wij aanstippen; 1. Blijft de uitkering ad f3000 voor de jaarwedde van burgemeester en secre taris. 2 Er komt een algemene uitkering, berekend naar de gemiddelde jaarlijkse uitgaven p inwoner voor onderwijs en armenzorg over de jaren 1939. 1940 en 1941 Niet alleen voor het L.O., maar ook voor het M O. het voorbereidend DUITSE GRENSBEWAKER SCHIET TWEE BROERS NEER. Drama bij het plaatsje Waldniel. Zondagavond heeft zich aan de Duitse grens een drama afgespeeld, waarbij twee jongemannen het leven verloren. In de uiterste punt van de mijnweg tegenover Ober-Kruchten (Duitsland) woont op Nederlandse ge bied, de familie Willemse, een gezin met 10 kinderen. De eigendommen de zer familie liggen gedeeltelijk op Duits en gedeeltelijk op Nederlands gebied. Zondagavond toog een groepje kennis sen, o.w. ook twee zoons van Willemse, naar de bioscoop in het Duitse grens- plaatsje Waldniel. Toen de groep, die tot 7 personen was aangegroeid, des avonds terugkwam, werd zij aangeroe pen door een tweetal Duitse grensbe wakers. Een van beiden was een ken nis van de groep, de andere een vreem de. Op een gegeven ogenblik greep de onbekende het geweer van d.e andere bewaker en opende het vuur op een afstand van enkele meters. De ge broeders Peter en Heinrich Willemse werden dodelijk getroffen. De andere leden van het gezelschap wierpen zich onmiddellijk op de Duitser, ontnamen hem zijn geweer en grepen hem zo stevig aan, dat hij met een schedel- basisfractuur in het ziekenhuis moest worden opgenomen. Van ambtelijke zijde vernemen wij, dat de familie Willemse Duits ls. Een van de twee slachtoffers, die resp. 25 en 23 jaar oud zijn, werd reeds geruime tijd in verband met smokkelarij en diefstal door de politie gezocht. Engelse en Duitse instanties stellen een onder zoek in. De lijken zijn in beslag geno men. op ondergeschikte punten was maar schijn. De Russen houden onwrikbaar vast aan datgene, wat zij in hun greep heb ben. Hun voorstellen werden alleen ge daan om bepaalde effecten te berei ken, hetzij op de tegenpartij, hetzij op anderen, met name de Duitsers, die op alle mogelijke manieren moesten wor den gepaaid. Het is alleen jammer voor Molotof, dat de meeste Duitsers zijn- spel doorzien. Alleen, ten koste van het Westen en van geheel Europa zou overeenstemming mogelijk geweest zijn. Dit was voor de anderen onaanvaard baar. Molotof kwam op het laatst nog met een conceptie aandragen door in plaats van 9/10 van het deel der Oos tenrijkse olieproductie, waarop de Rus sen recht hebben, 2/3 op te eisen. Hij wilde blijkbaar nog proberen zijn figuur tegenover Oostenrijk te redden. doch dit land wordt thans het eerste slachtoffer van de onenigheid tussen de grote mogendheden. Het wordt in het Oosten leeggepompt of er geen plechtige verklaring bestaat dat de geallieerden geen herstelleveran ties zouden eisen. Men plukt thans de vruchten van Duitsland's verdeling, een politiek waar tegen Engeland zich van het begin af heeft verzet. Het doodlopen van deze voor de toekomst misschien meest vi tale conferentie kwam natuurlijk niet als een verrassing, hoewel het redelijk was niet voetstoots aan te nemen dat het noodzakelijk weer mis moest gaan. In Britse politieke kringen is men geneigd aan de huidige ontwikkeling de voor keur te geven boven een toestand, waar in slechts in schijn overeenstemming zou heersen. Wat er verder gebeuren zal weet nie mand. Het is in ieder geval niet waar, dat een politieke fusie tussen de Wes telijke zones tot een afzonderlijke West Duitse staat reeds in kannen en krui ken zou zijn. Het is evenmin waar, dat noodzake lijkerwijs het laatste woord is gespro ken, al stelde Bevin vertwijfeld de vraag of er ooit een oplossing bereikt kan worden. De oorzaak van alles is het funda mentele wantrouwen tussen Oost en West. Het moet echter gezegd worden dat de Westelijke delegaties alles hebben gedaan om de Russen te ontzien. Zij willen een zakelijk debat, berus tend op feiten en cijfers, maar dat was precies wat de Russen niet wilden. Het is niet toevallig, dat de opheffing dei- rantsoenering in de Sovjet-Unie, wat daarvan ook de achtergrond moge zijn, aan het einde der conferentie werd aan gekondigd. De wereld moest weten dat de din gen ook zonder een Marshall-plan in orde komen. De anderen verzwakken en inhalen schijnt voorlopig het enige steeven dei- Russen te zijn. Hun beschuldigingen tegen het Wes ten zijn slechts een scherm, waarmee zij eigen practijken willen camoufleren. United Press meldt ons neg: Toen Bevin na 't. verzoek van Mars hall om de conferentie te verdagen de vraag stelde waar en wanneer de vol gende bijeenkomst zou gehouden wor den, was het. ijzig stil in de conferen tiezaal in Lancasterhouse. Een der aanwezigen verklaarde na afloop van de bijeenkomst, dat na de waag van Bevin die als voorzitter optrad, Mars hall onbewegelijk bleef zitten zonder zijn emotie te laten blijken. Molotof trok onrustig aan zijn sigaret en ver meed een zijner collega's aan het an dere eind van de tafel aan te zien. Ook Bldault keek strak voor zich uit, schijnbaar bang iets van zijn gevoelens te laten blijken. Berin keek zijn colle- ,'s een voor een aan en wachtte op j het antwoord, dat niet gegeven werd. Daarna werden door de ministers woorden van dank gesproken aan het adres van de Britse minister en het Britse volk, dat als gastheer was op getreden voor de ministers en hun de legaties. waarop Bevin zijn collega's uitnodigde met hem naar het buffet te gaan en een glaasje te drinken. Ook Molotof sloot zich bij deze uitnodiging aan. De stemming in Berlijn kon enigs zins vergeleken worden met vijf jaar geleden in dezelfde maand toen in Amerika duizenden aan hun radiotoe stellen stil zaten te luisteren, de woor den niet gelovend, die duidelijk door de luidspreker de kamer in werden ge dragen, dat Japan Pearl Harbor had aangevallen. Wat nu? was de vraag die men overal hoorde. De barhouder in de persclub van de Amerikanen zei ste storting in een fonds ter financie' ring van gebiedsaansluiting, waar zon der meer geen voorziening mogelijk is zonder verlies. Voorts is gerekend voor 1948 op een post ad ruim f 23 000 ter zake van aan deel in de molestvoorziening. Samen bedragen deze factoren ruim i 20^000 Daar de winst slechts f84.000 lager wordt geraamd, bewijst dit reeds, dat de bedrijfsresultaten gunstiger zijn gewor den! 6e Hogere verliezen der andere bedrij ven f. 48.000 als gevolg van het molestri- sico en verhoging der wedden. wijs. Deze gemiddelde uitgave p. inwoner wordt vermenigvuldigd met het aantal inwoners, vastgesteld op 31 Dec. van het voorafgaande jaar. Bovendien vervallen de politie-uitga- ven. daar het rijk deze volgens bepaalde normen voor zijn rekening neemt. Bij zuinig beheer worden zij geheel of vrij wel geheel vergoed. 3. Voor zover nodig volgt een uitke ring als aanvulling op bepaalde belas tingopbrengsten, voor zover geheven worden 190 opcenten op de hoofdsom van bebouwde.eigendommen, 110 opcen ten op de hoofdsom van onbebouwde eigendommen, 150 opcenten op de 7. De spoorwegplannen vragen f,50.000 De onderhandelingen zijn al in een zo- hoofdsom der pers. belasting. d»nl2 stadium gekomen dat verwacht 4 Indien nodig, volgt een bijzondere mac worden dat volgend jaar voorstel- uitkering Deze geldt slechts voor een- len worden ingediend die groter uitga- maal vooi de Jaren '48, '49 en '50 en ven zullen bevatten. Vooi rente en af- wordt procentsgewijs p hoofd of ver- lossing is dit bedrag aangehouden. hoogd of verlaagd naar gelang de mid- Nieuw-Bhunhilde II verloor met 1—2 8. De rente en aflossing van geldle- I delen van het gemeentefonds zulks van Hellas IL I ningen moet f40.000 hoger worden ge- noodzakelijk maken, resp. toelaten. met veel wereldwijsheid: dat is em prettig Kerstcadeautje. Doch waar schijnlijk nog beter werd de stemming weergegeven door de offioiële zegsman van de Sovjet^one, die verklaarde: „Het Duitse vol# hoorde vanavond het vonnis dat het verwachtte. De Duit sers leken op de veroordeelde, die de straf hoort noemen, welke hij zeker wist dat komen zou." In Wenen was de verslagenheid niet geringer. Twee leden van het kabinet van Figl verklaarden gisteravond: dit is de vernietigendste slag, die ons land: en ons volk kan worden toegebracht. Een slag die wellicht de gehele natie lethargisch maken zal, doch zo voegde minister Krauland, van de Oostenrijk se Volkspartij, hieraan toe: „Mijn par tij zal blijven vechten voor haar recht en wij zullen schreeuwen, schreeuwen, totdat onze stemmen gehoord zullen worden." De minister van justitie zei kort: „Het is voor mij niets nieuws. Kleine naties hebben schijnbaar geen kans hun gerechtvaardigde eisen kenbaar te maken." BEURSOVERZICHT AMSTERDAM, 16 December. De situatie was heden geheel gelijk aan die van de laatste voorafgaande dagen. Claims Koninklijke zakten tot f. 861, het slot was slechts even hoger. Aandelen Koninklijke bewogen zich tussen 286 en 289*6, bij het scheiden van de markt everd op bijna liet laag ste peil gehandeld. Claims Dordtse be wogen zich tussen f. 74jl en f. 749. Cul tuurfondsen waren bijna volkomen ver- n,*?rrl0'een der Rem- Geref. In het b(jzon. ^ile:_.?.l?!,eraandele!; der dankte spr. allen, die aan het wel- prijshoudend. Suikenvaarden zo goed Vnn <teze hazar hadden mede als onveranderd. Industrieën niet of JL Dazar meae cH,an£CTn Hierna verspreidden de vele aanwe- SL™ u™eVJ%~ *ch over de bazar en werden er terni't tS r>e ArlJtSv™" al direct goede zaken gedaan, hetgeen ILLl vt L" niet te y er wonderen valt, gezien de o JLLLLiar!n Hif«o i Srote verscheidenheid artikelen, welke aatspapieren waren bijna niet ver- samengebracht. Vanzelfsprekend BAZAR REM. GEREF. GEMEENTE. Hedenmiddag heeft de heer J. A. Riedel in zijn kwaliteit van voorzitter der Rem. Geref. Gemeente te dezer stede in de lokalen van het kerkge bouw dezer gemeente aan de Hoog landse Kerkgracht een twee-daagse ba zar geopend. In zijn toespraak heeft de heer Riedel gewezen op het doel van deze bazar, waarvan de baten be stemd zijn voor de gemeente-fondsen anderd. Deze bijzondere uitkering' welke als verlengstuk van de objectieve uitkerin gen wordt aangewend, dient om de gro te tekorten van vrijwel alle grote ge meenten te overbruggen. Voor Leiden is dit ook van het groot ste belang met het oog op de vraag, of volledige sanering mogelijk zal zijn. Een globale raming is echter zelfs niet mo gelijk, zodat in het duister moét wor den getast. De toestand van 's rijks finantiën Is slecht zodat niet verwacht mag wor den. dat het rijk met kwistige hand zal uitkeren. Daarom is het streven van B. en W er op gericht om bij voortduring het evenwicht to bewaren tussen nieuwe uit gaven en nieuwe inkomsten. Krachtig zal worden toegezien, dat het beheer op ieder gebied zo efficiënt mogelijk ge schiedt. Van hoog tot laag moet door dringen het besef, dat iedere dag ge werkt wordt met overheidsgeld Dringt dit werkelijk door, dan behoeft men aldus de wethouder, niet bang te zijn. dan zal Leiden's begroting in evenwicht komen en hij hoopt en verwacht, dat in nabije toekomst, misschien al in 1948, Leiden onafhankelijk eigen huishouding zal kunnen financieren en - bestieren. ontbreken op deze bazar ook de tradi tionele attracties niet. Hedenavond is de bazar tot tien uur en morgen van 2 tot 10 uur geopend, terwijl morgen middag ook nog poppentheaterverto ningen zullen plaats vinden. BONKAARTEN HALEN. In het tijdvak tot en met 9 Januari a.s. zullen de navolgende bescheiden worden uitgereikt: nieuwe bonkaarten, tabaks- en versnaperingenkaarten, een 1 zouden worden opgeheven. Doch nadat schoenenbon naar keuze aan personen, was overeengekomen, dat de „ban" zou ouder dan 10 maahden, wier T.D.-num- worden opgeheven, heeft de Republiek 323 gesneuvelden van 5 Augustus tot 6 December. GISTEREN EEN DODE EN ZES GEWONDEN. Volgens opgave van de militaire ge neeskundige dienst bedroegen de Ne derlandse verliezen van 5 Augustus tot 6 December 323 gesneuvelden, 952 gewonden en 25 vermisten. Gisteren bedroegen de Nederlandse verliezen één gesneuvelde en 6 ge wonden. Nederland verweert zich tegen Republikeinse beschuldigingen ANTWOORD OP REP. MEMORAN DUM AAN COMM. VOOR G.D. OVERHANDIGD. Naar aanleiding van een memoran dum van de vice-president der Repu bliek Setladijit, aan de Commissie voor G.D., waarin hij zegt dat „de economi sche positie der Republiek door onge wettigde Nederlandse militaire actie wordt aangetast", heeft de Nederland se delegatie, welke aan de onderhan delingen op de Renville deelneemt, he den aan de Commissie voor GD. een antwoord ingediend, waaraan wij ont lenen. dat men zich in het republikein se memorandum ter verkrijging van economische hulp uitsluitend op hu manitaire overwegingen beroept. Gezien in het licht der werkelijk plaats .gevonden hebbende feiten, moet de juistheid van diit beroep, aan twij fel onderhevig worden geacht. Deze fei ten immers kunnen slechts leiden tob de conclusie, dab de Rep. regering aan de ene kant tracht met haar verzoek de onderhandelingen te belemmeren en te vertragen en anderzijds er op uit is haar economische positie te versterken, met de bedoeling eveneens door eco nomische maatregelen tegenstand te bieden aan de pacificerende actie van Nederlandse zijde." Met betrekking tot „het toepassen van maatregelen in het belang ener gelijke verdeling van voedsel en ge bruiksartikelen over geheel Java en Ma- doera" wordt in 't Ned. antwoord o.m. aangevoerd, dat de Republiek zich niet heeft gehouden aan de afspraak de door de Nederlanders bezette gebieden van rijst te voorzien in ruil voor be paalde hoeveelheden textiel. De verslechtering der voedselposi tie na de politionele actie was een gevolg van de vernielingen en de op de bevolking uitgeoefende terreur van Rep. zijde. Zo werden na de politio nele actie nog 177 rijstpellerijen ver nield en werd nieuwe aanplant door terreur belemmerd. Het gevolg van een en ander is, dat ondanks rijstdnvoer en andere, in het antwoord met name genoemde, maat regelen het welhaast onmogelijk is ge worden, het huidige dagrantsosn aan rijst op het peil van. 200 gram te hou den en het derhalve volstrekt onmoge lijk is de Republikeinse gebieden te helpen met rijst uit de Nederlandse gebieden. Hetzelfde geldt voor produc ten als mais, kedeleh, cassave e.a. Met betrekking tot het tweede in het Rep. memorandum vervatte punt, han delend over „een zo spoedig mogelijke hervatting van het handelsverkeer tus sen de Republiek en de overige gebie den van Indonesië", concludeert het ant woord, dat in het huidige stadium her stel van het verkeer over land tot de onmogelijkheid behoort. „Zo lang de Republiek voortgaat met haar aanmoediging van terreur en in timidatie, ls een ontwikkeling van het normale handelsverkeer tussen de on derscheidene districten op Java en Su matra niet mogelijk. Bovendien zou zulk een verkeer de Republikeinen de kans bieden tot het vervoer van extremisti sche elementen naar Ned. gebied. Op het derde punt van de Rep. nota: „Opheffing der contróle op de buiten landse en inter-lnsulaire handel van de Republiek" zegt het Ned. antwoord, dat er geen sprake is van een „Nederlandse economische blokkade ",doch dat alle ordonnanties en voorschriften met be trekking tot de contróle op schepen be rusten op het feit, dat de geconstateer de illegale handel, wapenvervoer en de uitvoer van goederen, waaraan 't land zelf een bittere behoefte heeft, derge lijke regelingen noodzakelijk maakten. Ondanks herhaalde protesten van Nederlandse zijde werd de ongeoor loofde handel door de Rep. regering zelfs aangemoedigd, hetgeen, ten na dele van de gehele bevolking, ern stige schade heeft toegebracht aan de Indische deviezenpositic, aangezien door deze illegale handel voor waar devolle producten uit Indonesië min derwaardige goederen werden terug ontvangen. Het Ned. antwoord herinnert er nog aan, dat de Republiek bereid was, bij de Australische regering aan te dringen op opheffing van de „ban", mits de Ne derlandse controlevoorschriften ter zee in een officiële radioboodschap aan Australië kenbaar gemaakt, geen prijs te stellen op afscheep van goederen uit Australië, die volgens afspraak waren mer eindigt op 8, 04, 14, 24. 34 of 44 (tegen inname van bon 612 van het inlegvel), een schoenenbon aan kinde ren geboren in December 1932 tot en met 1945 of in Februari 1947 (tegen bestemd voor Ned. en Rep. gebied, inname van bon 604 van het inlegvel j nnnr irv vtft? rirwnMnfv C. D of E) en toeslagkaarten aan Jonge EEN DODE EN VIER GEWONDEN, en a.s. moeders in het bezit van een Officieel wordt medegedeeld, dat de CM-kaart. Nederlandse verliezen gedurende 't af- Overgelegd moeten worden de stam- gelopen weekeinde een gesneuvelde en kaarten van alle gezinsleden en de losse inwisselingsbon van de lopende bon kaart (eventueel CM-kaart). Het Dis tributiekantoor is geopend van 8*6 113/4 en 24 uur. Morgen zijn de gezinnen aan de beurt, waarvan het Hoofd een stamkaartnum mer heeft van 43.201 tot en met 46.800. vier gewonden hebben bedragen. Molotof op terugreis De Sovjet-Russische minister van Buitenlandse zaken, Molotof, is heden per vliegtuig uit Londen naar Berlin vertrokken op terugreis naar Moskou.

Leidsch Dagblad | 1947 | | pagina 3