Nieuwjaars- Advertenties PANDA EN DE MEESTER Republiek vraagt plebisciet bij mislukking der onderhandelingen Uitzending en terugkeer onzer troepen Opbouw van het militaire apparaat voor tndië r~ .J Zware teleurstellingen voor Lunapark-expeditie Sinds September in Cairo iverkeloos Radio-programma De Vrouw VAN DICK HERIOT Officiële publicatie DINSDAG 16 DECEMBER. Demobilisatie reserve-officieren in voorbereiding In zijn memorie van antwoord bc> treffende de begroting 1948 zegt de minister van Oorlog o.m., dat hetgeen thans wordt opgebouwd, in het mi litaire apparaat in Nederland nage noeg geheel wordt aangepast aan het nodige, om de voorgenomen troepen uitzendingen naar Indonesië mogelijk te maken. De vorming van mobiliseerbare strijd krachten ln Europa zal eerst mogelijk ztjn,o Indien de dienstplichtigen en dienstplichtige oorlogsvrijwilligers uit Indonesië terugkeren. Ook dan zal ech ter de vorming van een veldleger als bijdrage aan een Internationale strijd macht als laatste punt op het program ma staan. De minister meent, dat de uit Indo nesië terugkerende dienstplichtigen slechts een geringe voorbereiding voor een Europese oorlogstaak zullen hebben, o.m. omdat van oefeningen in hoger en groter verband, in het bijzonder voor de artillerie, VTljwel geen sprake is of kon zijn. VERHOGING DER UITGAVEN De minister deelt mede, dat binnen kort een wetsontwerp zal worden in gediend, waarin suppletoire verhoging van de begroting 1947 met f. 21 mil- lioen wordt gevraagd. Het verschiL met de raming 1947 wordt hierdoor tot plm. 194 millioen verhoogd, welk be drag met f. 15 millioen verminderd wordt door een aantal wijzigingen. SAMENSMELTING LANDMACHT K.N.I.L. In verband met de legerorganisatie merkt de minister op, dat moet wor den gestreefd naar zo spoedig moge lijke samensmelting van Landmacht en K.N.I.L. Dc regering zal een daar toe strekkend advies van de gecom bineerde staf binnenkort in behande ling nemen. Samenvoeging der beide legers, die plm. 150 jaar gescheiden werkten, stuit op vele verschillen in regelingen en be palingen. De Lult-G.-G. is thans nog onverminderd opperbevelhebber van de in Ned.-Indië aanwezige strijdkrachten der Landmacht en benoemt officieren van het K.N.I.L. De gewenste samen voeging draagt een staatsrechterlijk karakter. De onzekerheid omtrent de toekomstige staatsrechterlijke' verhou dingen vormt hierbij een remmend ele ment. Over het ontwerp van wet tot wijzi ging van de dienstplichtwet is door de Raad van State reeds advies uitge bracht, het zal spoedig voor indiening gereed zijn. Ds prils voor z.g. NIEUWJAARS- ADVERTENTIES in ons No van Woensdag 31 December a.s. is: 115 m.m. f 1,80 elke m.m. meer i 0,14 De beschikbare ruimte is zeer beperkt. Geef ze daarom spoedig op. De opdrachten worden in volg orde van binnenkomst uitgevoerd. Na 27 December worden geen Nieuwjaars-advertenties tegen dit gereduceerde tariet aangenomen. DE DIRECTIE Voor instructiepersoneel zal in de toekomst voornamelijk berocpsperso- neel moeten optreden in verband met de ontwikkeling in de technische rich ting van de strijdmiddelen. Een plan tot demobilisatie van re serve-officieren op grote schaal is in voorbereiding. 7 Decembcr-divisie Voorjaar '49 naar huis. Later dan werd voorzien, zullen de onderdelen van beide lichte divisies in 1948 uit Indonesië terugkeren. Ook de terugkeer van de eerste divisie 7 December en van dc 12 bcwakings- bataljons zal enige maanden later ge schieden. dan in het voornemen lag. Dit wordt voorjaar 1949. Daarna komt de tweede divisie aan de beurt. Een meer uitgewerkt aflossingsschema wordt in het vooruitzicht gesteld. De gemiddelde sterkte van de troe pen der K L. in Ned.-Indië zal in 1948 rond 84.200 man bedragen. Mocht de toestand spoedig verbeteren, dan zal ook het tempo van terugkeer der troepen opnieuw beschouwd worden. Het mate riaal der af te lossen eenheden blijft in de tropen. Het kader zal tgelijk met de manschappen worden gedemobiliseerd. De minister acht het nog niet mogelijk mededelingen te doen over de wenselijk heid, na een bevredigende oplossing van de moeilijkheden in Indonesië, voort te gaan met het zenden van twee zelf standige infanterie-brigades en zes in- fantarie-bataljons per jaar. Medegedeeld wordt, dat zeer binnen kort een ontwerp algemene maatregel van bestuur,, waarop alle uitvoeringsre gelingen voor hulp aan gedemobiliseer- den zullen moeten berusten, om advies aan de raad van staten zal worden ge zonden. In verband met het vertrek van nieuw RIMI-personeel medio Januari 1948 zal het mogelijk zijn eind Fe bruari. begin Maart het RIMI-perso neel, dat In November 1946 naar In donesië vertrok, af te lossen. Dienstplichtige onderofficieren in Nederland en Indonesië worden dopr jongeren afgelost. Zij, die op grond van militaire specialistische kennis niet gemist kunnen worden, zullen^o- dra mogelijk, afgelost worden. w Voor zover de geallieerde oorlogsvoor- raden zijn uitgeput, ligt het in het voor nemen de voor 1948 en volgende jaren benodigde opleidingsvliegtuigen van de Nederlandse vliegtuigenindustrie te be trekken. Men verwacht hierdoor be langrijke besparing van deviezen. Verbondsvergadering Kath. Arbeidersbeweging THANS ROND 264.000 LEDEN. Tijdens de te Utrecht gehouden ver bondsvergadering der Ned. Kath. Ar beidersbeweging neeft de verbondsvoor zitter de heer A. C. de Bruijn medege deeld, dat het ledental op 1 October j.l. rond 264,000 bedroeg en men over de voortdurende groei tevreden kan zijn. „Wij mogen echter niet uitsluitend naar de cijfers kijken", aldus de voorzitter, „het is van belang dat wij een beweging hebben die haar taak en roeping in elk opzicht vervult, die innerlijk sterk is en waarvan de leden zich tèn volle bewust zijn van de verplichtingen, die zü als lid van de katholieke arbeidersbeweging op zich hebben genomen". Het verbondsbestuur acht het nodig aan het vraagstuk van de volkshuis vesting bijzondere aandacht te gaan schenken. Het zal wenselijk zijn het bestaande Instituut voor Volkshuis vesting te reorganiseren, opdat er eèn grotere activiteit van zal uitgaan. No dig is, dat het instituut een bureau krijgt dat aan de woningbouwverenigin gen deskundige voorlichting en bijstand geeft. Het voorstel van het verbondsbestuur betreffende aansluiting van de Arka werd aangenomen, evenzo de statuten voor de stichting pensioenfonds van de Kath. Arb. Beweging H.M. de Koningin recipieerde TALLOZEN KWAMEN GELUKWENSEN AANBIEDEN. Tal van personen hebben gistermid dag in dc Burgerzaal van het Kon. Paleis te Amsterdam hun opwachting gemaakt, om aan H.M. de Koningin hun gelukwensen aan te bieden met haar promotie tot doctor honoris causa in de rechten van de Leuven se Universiteit. Aanwezig waren o.m. de minister van Ond., K. en W., dr Jos. J. Gielen, de vice-voorzitter van de Raad van State Jhr. mr F. Beelaerts van Blokland, de Commissaris der Koningin in Noord- Holland dr J. E baton De Vos van Steenwijk, de ambassadeur van België, de heer L. C. Nemry, de delegatie van de Leuvense universiteit, met aan het hoofd de Rector-Magnificus mgr H. v. Waeyenbergh, delegaties van iedere Nederlandse universiteit, van de Ne derlandse oud-studenten van Leuven, van de vereniging der Nederlandse stu denten in Leuven „HollandiaLova- niensis", en de^ praesides van het Vlaamse en van "het Waalse hoogstu denten verbond te Leuven. De Koningin onderhield zich met ieder der aanwezigen en geruime tijd daarna nog met mgr H. van Wayen- bergh, met prof. F. Collin, de promo tor van H.M, en met de Belgische am bassadeur. De» delegatie van de Leuvense uni versiteit heeft zich met de burgemees ter van Amsterdam nog naar hetDam- plantsoen begeven, om een stukje grond te kopen. AARDRIJKSKUNDIGE KENNIS! Het gemeentebestuur van Rot terdam ontving een officiële brief van het „Kentucky State Depart ment of Health", Louisville 2, Ken tucky. Het adres op de enveloppe luid de: „Gemeentebestuur van Rot terdam, Rotterdam, Germany"! (Duitsland). Handelsbesprekingen Engeland-Nederland TOT REGELING* VAN HET VERKEER IN 1948. Gisteren zyn gecombineerde han delspolitieke en monetaire besprekin gen begonnen tussen het Verenigd Koninkrijk en Nederland. Het inlei dende, algemeen oriënterende deel van deze onderhandelingen wordt te Londen gehouden, terwijl de defini tieve besprekingen in Den Haag zul len worden gevoerd. Hierin zal worden getracht te komen tot een regeling van het handelsver keer in 1948, zomede tot een vaststel ling en consolidatie van de schuldver plichtingen voortgevloeid uit crediet, opgenomen voor de bevrijding, de leve ring van civil-affair goederen en de z.g. militaire credieten. De Nederlandse delegatie sitaat onder algemene leiding van dr A. Treep, the saurier-generaal, terwijl de handelspo litieke besprekingen meer in het bij zonder zullen worden gevoerd onder leiding van dr H. van Blahkenstein van het Ministerie van Economische Zaken. ROTTERDAMS VLIEGVELD KOMT IN POLDER SCHIEVEEN. Omtrent dfe, Rotterdamse vliegveld- plannen vernemen wij, dat de keus van het terrein nu definitief gevestigd is op de polder Schieveen. Een vporstel tot het beschikbaarstelleii van een crediet van f. 30,000 voor proefwerkzaamheden in de polder Zestienhoven zal deze week, na de begrotingsdebatten, in de Rotterdamse raad worden behandeld. FRAUDE BIJ DE GEZONDHEIDSRAAD. Bij een vanwege het Ministerie van Sociale Zaken gehouden controle in zake het geldelijk beheer bij de Ge zondheidsraad werd ontdekt, dat ver schillende frauduleuze handelingen werden gepleegd. De betrokken boek houder is geschorst en gearresteerd. Ten einde het tekort door deze fraude ontstaan te dekken, stelt de Minister in het ontwerp van wet tot wijziging van de rijksbegroting voor, een bedrag uit te trekken van f. 81,148. Aanval van vermomde rovers op m.s. Van Heutz ZIJ WAREN ER 10 UUR HEER EN MEESTER. Als passagiers vermomde zeerovers hebben Zondagmiddag ter hoogte van de Zuid-Chinese kust in de buurt van Swatow zonder succes gepoogd een Nederlands schip te kapen. Het be treffende schip, de 5.000 ton metende Van Heutsz, keerde naar Hongkong terug. De zeerovers hebben het schip tien uur lang in hun macht gehad toen het zich 128 km. ten noorden van Hongkong' bevond. Zes passagiers eerste klasse werden gevangengenomen. Hierna ver wijderden de zeerovers zich in een mo torboot. Op een teken van vermomde hand langers aan boord voeren de zeerovers 's nachts in hun Jonk langszij. Zij wa ren tot het aanbreken van de dag heer fn meester van het schip, fouilleerden de passagiers en roofden op hun gemak wat van hun gading was De zes ge vangengenomen passagiers, die mede gevoerd werden, zijn alle vooraanstaan de Chinese functionarissen en koop lieden. Snijbloemen-export begonnen Mogelijk een nieuw contract? NAAR ENGELAND EN DUITSLAND. Gisteren is het seizoen voor snijbloe men-export naar Engeland geopend en zijn van Aalsmeer uit de eerste zendin gen seringen per vliegtuig en per boot verzonden. Met ingang van morgen zullen voor het eerst na de bevrijding potplanten en snijbloemen naar Duitsland worden geëxporteerd. De Engelse- en Ameri kaanse bezettingsautoriteiten zijn sterk geïnteresseerd in deze Nederlandse pro ducten. De eerste zendingen gaan naar Hamburg, Bremen, Frankfurt en Hei delberg e.a, plaatsen. De betaling ge schiedt in dollars, zodat de Aalsmeerse kwekers ook een bijdrage leveren in de deviezenpot. De Nederlandse Lunapark-expeditie, die in Maart van dit jaar naar Egyp te is vertrokken, is voorshands een teleurstelling geworden. Van de negen maanden, die de groep zich thans in Egypte bevindt, heeft het Limapark nog geen vier maanden kunnen draaien. Sinds ein de September staan de draai- en zweefmolens, de schiettenten en de clectrische autotjes werkeloos op een veld aan de Nijl in Cairo. Een deel der exploitanten huist met hun fa milie in woonwagens en voor dat doel ingerichte pakwagens. Enige vrouwen zijn reeds met hun kinderen, deels op kosten der familie, naar ons land teruggekeerd. De vakgroep kennisinrichtingen pro- 1 beert thans de overige vrouwen en kin- i deren van de zich in Egypte bevinden de vrije exploitanten eveneens te repa triëren. De zg ..stijl wand"-motorrijder van het gezelschap is reeds enige maanden geleden met zijn echtgenote naar ons land teruggekeerd. Bertus Aafjes, die de groep naar Egypte heeft begeleid, is enige malen ziek geweest. Zijn vrouw is dezer dagen naar Egypte vertrokken. Het grootste deel der kleine exploitanten bevindt zich in ernstige financiële moeilijkhe den. De inkomsten zijn dus op het ogen blik nihil, doch de kosten van levens onderhoud gaan vanzelfsprekend door. Het is gebleken, dat de voorbereidin gen van de Egyptische Kermisimpres- sario All Hassan, met wie de Neder landse Lunaparkexploitanten zich con tractueel hadden verbonden, zeer on voldoende zyn geweest. In Caïro is het tenslotte tot een for mele breuk met All Hassan gekomen. De Nederlandse exploitanten procédé- VOOR WOENSDAG 17 DECEMBER. Hilversum I (301 M.) VARA 7.00: nieuws; 7.15' ochtendgymnastiek; 7.30: New Mayfair Orchestra; 8.00: nieuws: 8.15: strijdlied; 8 18: lichte klanken; 8.50: voor de hulsvrouw; 9.00: symphonisch gedicht van Frank; VPRO 10 00: morgen wijding door ds. H. A. Enklaar; VARA 10.20: onze keuken; 10.35: gram.muzlek; 10.45: voordracht; 11.00 gram.muzlek; 12.00: tango- en rumba-orkest; 12.30: weerpraatje; 12.33: voor het platteland; 12.38: KUima Hawailans; 13.00: nieuws; 13.15: kalender; 13.20: Virtuoso Trio; 13.50: P, Rossborough. plano; 14.00: nieuwe kinderboeken; 14.15: Jeugdcon- cert; 15.00: hoorspel voor de Jeugd, 15.30: de Roodborstjes; 15.45: ziekenbezoek; 16.15: vragen staat vrij, 10.45: het stond in de krant; 17.15: Franse chansons; 17.30 regeringsuitzending; 17.35: Sllvestrl-kwar- tet; 18.00: nieuws; 18.15: Varia; 18.20: de blauwe bittertafel; 18.30: regeringsuitzen ding; 19.00 beginselprogram P. v. d. Ar beid; 19.15 filmmuziek; VPRO 19.30: de kerk nu; 19.45: lezen in de bijbel; VARA 20.00: nieuws; 20.05: dingen van den dag; 20.15: cello-sonate van Boccherlnl; 20.25: Concertgebouworkest; 21.25: hoorspel „Meisje pas op"; 22.15' Ramblers; 22,45: ln de tuin aer poëzie; 23.00: nieuws; 23.15: sport; 23.26—24 00. lichte klanken. nilvcrsum II (415 M.) NCRV 7.00: nieuws; 7.15: reveille; 7.45: woord v. d. dag; 8.00: nieuws; 8.15: gewijde muziek; 8.30; orkestwerken van Handel en Clma- rosa; 9 00: ziekenbezoek; 9.30: waterstan den; 9.35: symphonisch concert;. 22.30: morgendienst oi.v. ds. H. J Langman; 11.00: M. Teyte, sopraan; 11.16: bljbel- hoorspel; 11.60: harmoniemuzlek; 12.30: wgeroverzlcht; 12.33: Adventsstonde -Eng. Herv. Kerk Spul te A'dam,, voorg. ds. J. Overduln; 13.00: nieuws: 13.16: pianomu ziek: 13.45: orgelwerken van C. Franck; 14.15: balletmuziek van Rossini: 14.30: voor plantenliefhebbers: 16.00: kwartet; 15.45: ensemble Extase: 16.15: Veencn- daals meisjeskoor; 16 45: voor de Jeuga; 17 30 mondaccordeonverenlging Breu- monda; 17.45 regeringsuitzending; 13 00: liederen van Ravel; 18.30: New Symphony Orchestra; 18.40: boekbespreking; 19 00: nieuws; 19.15: regeringsuitzending; 19.30: actueel geluid; 19.45: Engelse les voor ge vorderden; 20 00' nieuws; 20.05 proloog; 20.15: ons leven ln het licht van Kerst mis; 21.15: Radio Philh. Orkest; 22.30: nieuws; 22.45: avondoverdenking; 23.00: Sweellnck kwartet; 23.30: rustige klanken FEUILLETON vertaald uit het Engels door SUSAN INGLIS. 96). Dat trof dus ongelukkig, maarten slotte kon hij de bus tot het dorp ne men en vandaar over de Downs wan delen. En hier vond hij nu, zelfs nog voordat hij op Trant was aangekomen, Anne. Weer mijn goede gesternte, dacht hij, en hij was er zich niet van be wust, met welk een vurig bijgeloof hij hieraan steeds weer vasthield. Ze had niet gehuild, maar aan het verdriet in haar ogen, die ze naar, hem toewendde, was geen twijfel mogelijk. Goedendag zei zij, wat doe jij hier?? Ik kom jou opzoeken. Waar ga Je heen? Naar het dorp om de bus naar het station te pakken. Ik ga weg van Trant Lieve kind zei hij ernstig, wat is er in hemelsnaam gebeurd? Het medeleven in zijn stem en in zijn donkere ogen deed zonderling troostend aan. Hij wist alles van Trant, hy ken de Alan en hij had haar tegen alles gewaarschuwd. En hij wist van Dick. Ze kon hem, dacht ze. wel vertellen over wat er die morgen gebeurd was; misschien zou hij haar een antwoord kunnen geven op het waarom, dat haar zo bezig hield. Ze behoefde hem niet over zich zelf en Alan te vertellen. Laten we doorlopen zei ze, ik wil de bus niet missen en we kun nen onderweg wel praten. Vanmor gen.... Geoffreys gezicht was een masker van belangstellend medeleven, terwijl hij aandachtig luisterde. Achter dit masker werkten zijn hersens koorts achtig. Waarom had die vervloekte Alan, juist deze morgen uitgezocht om alles te vertellen; waarom had die kleine dwaas van een Kathryn hem uitgerekend op deze morgen om geld moeten vragen? Wat moest hij nu doen? Hij probeerde snel na te denken. Ik dacht, dat ik droomde zei Anne, toen ze alles verteld had, „maar dat is precies alles wat hij gezegd heeft, Goffrey. Als ik niet de waarheid geweten had, dan zou ik hem geloofd hebben Kathryn geloofde ieder woord, dat hij zei. Waarom deed hij dit, denk je? Ik weet het werkelijk niet zei Neame en zijn stem klonk vol overtui ging. Nu, zei Anne wanhopig, in ieder geval zal het hem op dit mo ment. duidelijk zijn, dat ik weet, dat hij loog Wat bedoel je? Hij draaide zich naar haar toe en greep haar arm vast. Ze keek hem ongelukkig aan. O Ge offrey snikte ze, het spijt me zo. Ik heb niet aan jou -gedacht of aan Dr. Bladen of aan wie ookIk was zó in de war.... Ik heb een brief voor hem achtergelaten, waarin ik hem ver teld heb, dat Ik Anne Heriot ben," Dit deed de deur dicht, dacht Geof frey heftig, terwijl hij haar stond aan te staren. Hériot zou het er nu nóóit bij laten zitten. Hij was geen dwaas en als hij een en ander zou gaan over denken Er was nu nog maar één mogelijk heid. Als hij Anne mee kon nemen en haar onmiddellijk zou kunnen trou wen, voordat Alan haar terug zag.... Mijn arme kleine Anne! zei hij vriendelijk. Hoe kon Je zo dom zijn. Nu Alan weet, wie Je bent, zal hij je niet met rust laten Maar Er is maar een mogelijkheid om aan hem te ontkomen ging hij voort, geen aandacht schenkend aan haar pro test. Je moet weten, hoe het met mij staat, Anne,hoeveel ik om je geef! Als je met mij getrouwd bent, zal Alan het nooit wagen Terwijl hij sprak, wist hij dat hij voor een verloren zaak pleitte. Dat hij gek was geweest- te denken, dat hij haar ooit zou kunnen winnen. Ze hield niet van hem en ze zou nooit met iemand, van wie ze niet hield, trou wen. Angst zou daar niets aan veran deren. Wat moet ik nu doen, dacht hij wanhopig. Zijn goede ster zou hem nu toch niet opeens in de steek laten? Voor de laatste keer in zijn leven gaf hij gehoor aan een kwade ingeving. Hij merkte opeens, hoe ze vlak naast de afgrond van de oude kalksteengroeve stonden Een ogenblik later rende hij snel weg in de richting van het dorp. Het pad achter hem was leeg Na Kathryn's haastige uiteenzetting was David Lorne achter Alan aan ge gaan. Ze had hem gezegd, dat hij moest, hollen en dus liep hü zo snel als zijn benen hem dragen konden; hij haalde Alan in, toen deze Juist de top van de heuvel bereikt had. Alan draai de zich om en keek hem weinig vrien delijk aan. Hallo zei hij kortaf, wat doe jij hier? „Kathryn stuurdé me antwoord de David, alsof dit voldoende uitleg was. Het is erg vriendelijk van jullie beiden bromde Alan, maar ge loof je. dat ik een kindermeid nodig heb? Nee, maarstamelde David. Alan liep door en er was maar één gedachte in zijn hoofd, n.l. Anne zo spoedig mogelijk te vinden. David liep met hem mee. (Wordt vervolgd) Dr. Van Iterson definitief uit zijn ambt ontzet UITSPRAKEN LEIDS TRIBUNAAL Het Leids Tribunaal deed heden de volgende uitspraken Dr. C. J. A. van Iterson te Leiden, internering voor de tijd van 3 jaar tot 8 Mei 1848, definitieve ontzetting uit de beide kiesrechten, het uitoefenen van het beroep van arts en verbeurd verklaring van zyn vermogen tot een bedrag van f. 30.000; F. J. Wassenaar, voormalig kapitein van politie te Noordwijk, internering voor de tijd reeds in internering door- gebraoht, en verbeurdverklaring van zijn vermogen zich uitstrekkende tot een be drag van f-1000.- L, K. Wegener, die momenteel in het buitenland vertoeft, internering voorde tijd van 1 Jaar en 6 maanden, ontzet ting uit de beide kiesrechten, het die nen bij de gewapende macht en het be kleden van openbare ambten; H. J. Delfos te Leiden, internering voor de tijd van 7 jaar tot 17 Mei 1952, ontzetting uit de beide kiesrechten, het dienen bij de gewapende macht en het bekleden van openbare ambten; J. A. Roos te Leiden, internering voor de tijd van 4 jaar tot 5 Mei 1948 en de rest voorwaardelijk met onder toezicht- stelling van de Stichting toezicht poli tieke delinquenten, ontzetting uit de beide kiesrechten, het dienen bij de ge wapende macht en het bekleden van openbare ambten; G. J. Heemskerk te Noordwijk, inter nering voor de tijd van 4 jaar tot 27 Juli 1949, ontzetting uit de beide kiesrechten, het dienen bij de gewapen de macht en het b.ekleden van open bare ambten; J. M. Diekman, oud-commandant van politie te Leiden, internering voor de tijd van 3 jaar en 6 maanden met de bepaling, dat de tijd, welke niet in In- I ternering wordt doorgebracht voorwaar delijk wordt opgelegd, ontzetting uit de beide kiesrechten, het dienen bij de ge wapende macht en het bekleden van openbare ambten; J. J. M. Meyers te Leiden, interne ring voor de tijd van 3 jaar en 6 maan den tot 8 November 1948, ontzetting uit de beide kiesrechten, het dienen bij de gewapende macht, het bekleden van openbare ambten en verbeurdverklaring van zijn vermogen zich uitstrekkende tot een bedrag van f. 25.000; t. W. Beyer te Oegstgeest, interne ring voor de tijd reeds in internering doorgebracht, ontzeting uit de beide kiesrechten, het dienen bij de gewapen de macht en het bekleden van openbare ambten en verbeurdverklaring van f.2500.-; De zaak tegen H. A. J. v. d. Leer te Arnhem, die er van verdacht werd aan de S.D. te hebben medegedeeld, datKat- wijkse burgers de bloemen van de Duit se graven op het kerkhof te Valkenburg hadden verwijderd, werd vervallen ver klaard. ren thans tegen hem en vinden ver scheidene Egyptenaren o.w, de heer Halim, een der organisatoren der we reldtentoonstelling, die te Caïro in het voorjaar zou worden gehouden, doch waarover nu in verband met de chole- ra-epidemie nog niets definitiefs be kend is. aan hun zijde. De laatste berichten melden, dat Hali Hassan met een zestigtal Ara bieren op het terrein, waar het Lu napark nog steeds staat opgesteld, een groot „spektakel" heeft gemaakt, waarbij het tot enige handtastelijk heden is gekomen. Enige Nederlan ders hebben hierbij kleerscheuren op gelopen. Aan de installaties is niets beschadigd. Het wachten is thans op de uitspraak in het proces tegen All Hassan. Mocht dit voor de Nederlanders gunstig zijn, d.i., dat het contract, dat zij met AU Hassan hebben, nietig wordt verklaard, dan bestaat de mogelijkheid dat het Nederlandse Lunapark of in elk geval een deel daarvan voorlopig in Egypte zal blijven. De organisator van de 'we reldtentoonstelling, de heer Halim, heeft ni. aan de Nederlanders -voorge steld 't Nederlandse Lunapark als at tractie op de wereldtent oonstelling te gebruiken. Mocht deze alsnog in het voorjaar doorgang vinden. Dan zou het Lunapark dus kunnen gaan draaien en zou de mogelijkheid op een behoorlijke winst alsnog aanwezig zijn. Een der kleinere exploitanten is ern stig benadeeld, omdat gedurende het verblijf te Caïro een bediende zeshon derd pond (ruim zes duizend gulden) uit zijn kas heeft ontvreemd. Sportsplinters Tachtig Luxemburgse turners en turnsters zullen medio Juli '48 een tour* nee door ons land maken. Aan de wereldkampioenschappen tafeltennis te Londen zal een Nederlands team, bestaande uit drie heren en drie dames, deelnemen. De vermaarde Henley Royal Re gatta zal volgend Jaar plaats hebben van 30 Juni t/m. 3 Juli. In een wedstrijd om het Europese kampioenschap bantamgewlcht behaalde de titelhouder Peter Kane een punten- overwinnlng op zijn uitdager, de Belgi sche kampioen Joe Cornells. Do wereld kampioen vlleggewlcht Jackie Pateron (Eng.) sloeg de Amerikaan Al Chavez ln tien ronden op punten. De derde Cupronde van de Engelse voetbalbond wordt gespeeld op 10 Jan. De Olympische waterpoloploeg zal t.z.t. worden geboren uit de volgende 16 spelers: Rohner (Hilversum), Braasem (Den Haag), Keetelaar (Hilversum), Van Feggelen (Amsterdam), Smol (DenHaag), Van Halm (Amsterdam), Smael (Hllle- gersberg), Kórcvaer (Dordrecht), Mosterd (Amersfoort), Cabout (Gouda). Vis (Gou da), Van Rootselaar (Amsterdam), Roo- zenkrans (Haarlem), Smitshuyzen (Am sterdam), Salomons (Den Haag) en Kniest (Arnhem), INLEVERING TEXTIELBONNEN DETAILLISTEN. Het Centraal Distributiekantoor deelt mede, dat detaillisten de bonnen 101 t/m 140 en de letterbonnen b, c, d. e en f van de textlelkaarten VA t/m VE 605, als mede de bonnen 101 t/m 200 van Xde textlelkaart VF 605 voor het laatst ln de week van 11 t/m 17 Januari a.s. op de voor hen vastgestelde dagen bij de distrlbutiedienst kunnen inleveren ter verkrijging van handelscoupures voor tex tiel. Naar wij vernemen is nog niets met zekerheid te zeggen omtrent de gang van zaken bij het Leids Tribunaal na 1 Januari a.s. Zoals bekend was aan vankelijk bepaald, dat de tribunalen op 31 December zouden worden opgeheven in verband waarmee aan het admini stratieve personeel ontslag was aange zegd. Een volgende oekase van de pre sident van het Tribunaal in het arron dissement 's-Gravenhage luidde: door gaan. vermoedelijk tot 1 Juni 1948 Het is op het ogenblik nog niet uit gemaakt of de wekelijkse zittingen na 1 Januari a.s. in Den Haag zullen wor den gehouden dan wel of de zittingen met behulp van Haags administratief personeel, zoals tot dusver gebruikelijk in het Kantongerechtsgebouw doorgang zullen vinden. In ieder geval maakt de verlenging hunner werkzaamheid een herbenoeming van de president en de leden noodzakelijk. Gedurende de bijna twee jaar, dat het Leids Tribunaal tot nu toe zitting had, werden 369 uitspraken gedaan, terwijl op 15 van deze uitspraken het fiat werd geweigerd, n.l. 3 op juridische gronden, 5 omdat de Hoge Autoriteit de opge legde. maatregelen te licht achtte, en 7 omdat deze te hoog werden geacht. 25) Joris stoorde zich niet aan Pan da. Hij sloeg op de gong, op dezelfde manier als de sultan gedaan had en knikte koeltjes toen er een buigende be diende binnentrad. „Luister goed, goede vriend!" sprak hij. „Hier vóór U ziet ge Uw nieuwe vorst! Sultan Joris de Eerste is mijn naam! De oude heerser kreeg er genoeg van en is verdwenen. Ik wil nu orde op mijn zaken stellen. Weest dus zo goed en haal de kroonjuwelen, opdat ik ze tellen en bezichtigen kan!" Panda werd zó boos, dat hij zonder een woord te zeggen de gang op holde. ,\lk verdwijn!" dacht hy. Ik trek het land uit en ga een andere betrekking zoekenIk wil met dit gedoe niets te maken hebben! Allemaal dief stal en bedrog! Bah!" Hij sloeg een hoek om en kwam een lange stoet bedienden tegen die op weg waren naar de troonzaal en allemaal kisten droegen. „Dat doet de déur dicht!" mompelde Panda. „Joris wil diamanten stelen.dat is de hele opzet van dit geval geweest! Ik ben een sukkel, dat ik daar niet aan gedacht heb!" Acht „aparte staten vorming" onwettig De Republikeinse regering heeft heden een verklaring uitgegeven, waarin o.a. gezegd wordt, dat de vor ming van de staten Oost-Indonesië en West-Borneo in stryd is met Lingga- djati, terwyl de vorming van de an dere staten en speciale gebieden bin nen en buiten het defacto gezagsge- bied van de republiek in stryd is met het recht en met de wet. De verklaring vervolgt met te zeggen, dat de momenteel gehouden conferen tie in West-Java vooruitloopt op de taak van de Commissie van Goede Diensten. ,jDe bijeenroepers van de conferentie van West-Java zijn niet erkend ais lei ders van het volk". Gelijktijdig is een andere verklaring uitgegeven door de Republikeinse mi nister van voorlichting. Daarin wordt gezegd, dat het duidelijk Is, dat naar democratische maatstaven de conferen tie van \ttest-Java ten doel heeft een deel van le Republiek af te scheiden, in dit geival de Pasoendan. Verklaard wordt, dat ook dit in strijd is met Ling- gadjati, daar het doel van de nationale federatie is: de bestaande samenstellen de delen tot een sterke, volmaakte na- i tionale eenheid samen te voegen. De republikeinse minister van Bin nenlandse Zaken, Mohammed Roem, heeft op een persconferentie boven staande verklaring toegelicht Hij zeide o.a., dat de vestiging van een staat West-Java door de Republiek voorals nog niet beschouwd zou worden als een reden om de besprekingen op de Ren ville af te breken en voorts, dat Oost- Indonesië en alle andere staatkundige eenheden buiten de Republiek niet op democratische wijze tot stand zijn ge komen. Roem besloot met de mededeling, dat de Republiek by de Veiligheids raad een plebisciet voor geheel Indo nesië zou aanvragen, indien de onder handelingen op de Renville zouden mislukken. AGENDA HEDEN. Hoogl. Kerkgracht 34: Bazar Rem. Staaszaal: L.K.K. „Voor Allen", Cho pin-avond Cor de Groot. 8 uur nam Rijnsburg (Flora)Tijdrede ds Bik. 7£ uur nam. Geref Gem 25 en 710 uur nam. WOENSDAG. Hoogl. Kerkgracht 34: Bazar Rem. Geref. Gem. 25 en 710 uur nam.

Leidsch Dagblad | 1947 | | pagina 2