Het rapport-Cleveringa over het beleid van baron van Harinxma De zorg voor Nederlandse uitgewekenen WEERBERICHT ,Van gegronde redenen tot ernstige klachten is niet gebleken" J De grote Vier kunnen het te Londen niet eens worden Is het uiteengaan tijdelijk of een breuk? K'ieCrop' awr-iaas 86ste Jaargang DINSDAG 16 DECEMBER 1947 No. 26263 LEIDSCH DAGBLAD Directeur: J. W. Henny Hoofdredactie: B. W. Menkhorst en J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f.3.90 per 3 maanden; 30 cents per week Telefoon Dir. en Adm.: 25041; Red. 21507 Witte Singel 1, Lelden - Giro no.: 57055 Van mug tot olifant DE publicatie van het rapport- Vorrink inzake de (niet-) verzen ding van voedselpakketten aan Nederlandse politieke gevangenen in de Duitse concentratiekampen heeft over het gehele land een storm van veront waardiging doen opgaan, een reactie waaraan ook wij ,op deze plaats uiting hebben gegeven in ons blad'van 4 dezer. Waar in dit rapport de suggestie werd gewekt ener analoge nalatigheid ten aanzien van de verzorging der naar het buitenland uitgeweken Nederlandse vluchtelingen welk onderwerp reeds ten vorige jare ter onderzoek was op gedragen aan een commissie onder voorzitterschap van onze stadgenoot, prof. mr. R. P. Cleveringa is van vele zijden bij de regering aangedrongen op openbaarmaking van het door laatstbedoelde commissie samengestelde rapport, dat evenwel nog slechts een partiële uitvoering belichaamt van de aan haar opgedragen taak, n.l. een on derzoek in te stellen naar de houding van Nederlandse diplomatieke en con sulaire ambtenaren tegenover Neder landse uitgewekenen. De regering heeft,, zoals in een zich democratisch noemende samenleving niet anders kon worden verwacht, aan deze gerechtvaardigde wens gehoor ver leend en prof Cleveringa gemachtigd het onder zijn presidium samengestelde rapport openbaar te maken. Deszelfs conclusies en enige bijzon derheden vindt de lezer hiernevens. Dit deel van het uiteindelijke rapport der Commissie heeft uitsluitend betrek king op de gedragingen van onze hui dige ambassadeur te Brussel, de heer B Ph. baron van Harinxma thoe Sloo- ten, destijds vertegenwoordiger van de te Londen zetelende .regeringscommis saris, jhr. O. C. A. van Lith de Jeude, verblijf houdende te Lissabon. Zijn wij wèl ingelicht, dan betrof de critiek, welke het vorige jaar leidde tot de instelling der commissie-Cleveringa, hoofdzakelijk onze vertegenwoordiging in Spanje en Portugal en Zwitserland. NA de voor onze nationale eer en gevoelens uitermate pijnlijke fei ten conclusies van het rapport der commissie-Vorrink, vormt de slot- j som van het verslag der commissie- Cleveringa een pleister op de wonden. Geheel en al de pijn wegnemen vermag deze pleister helaas niet, want mèt de commissie betreuren wij het in hoge mate, dat in een tijd, welke tot de uiterste concentratie van krachten noopte, ongewenste ambtelijke verhou dingen een blijkbaar onoverkomelijke hinderpaal voor efficiënte samenwer king vormden, zulks temeer waar op het territoir hunner werkzaamheid de beletselen niet aanwezig waren, welke zelfs in bezet Nederland coöperatie in het verzet niet vermochten te verhin deren. Een dergelijke sfeer wordt met de woorden „kinderachtig en bedorven" euphemistisch gekarakteriseerd. De commissie is er niet in geslaagd de oorzaak van dit gebrek aan samen werking aanwijsbaar aan te tonen en voor wie kennis heeft kunnen nemen van het volledige rapport, klinkt dit ook al moge men het betreuren alleszins beg-ijpelfjk. HETGEEN evenwel tot verheugenis stemt <s het feit, dat in ver blijdende tegenstelling met de commissie-Vorrink het rapport- Cleveringa geenszins concludeert tot een zodanig laakbare nalatigheid van de betreffende overheidsinstantie, dat moet worden gewaagd „van gegronde redenen tot ernstige klachten" of da' zelfs afkeuring wordt uitgesproken. Het rapport laat ruimte voor de formulering „redenen tot klachten". Deze lijken ons inderdaad aanwezig het rapport brengt ze zelfs naar vo ren en wij kunnen er „Trouw" slechts dankbaar voor zijn, dat het blad door deze klachten aan de orde te stel len, de regering middels de commissie- Cleveringa de gelegenheid heeft gebo den enerzijds te wijzen op funeste ambtelijke verhoudingen, doch ander zijds althans in het onderhavige ge val ons diplomatieke apparaat te zuiveren van een onverdiende blaam. De „klachten" zijn uitgegroeid tot „beschuldigingen" volgens de lijnen van het biologisch-onverklaarbare proces, waarlangs zich de hoogstmerkwaardige metamorphose van mug tot olifant heet te voltrekken. Totale verliezen K.N.I.L. en Kon. Landmacht 716 DODEN EN 92 VERMISTEN. De totale verliezen van Kon. Landmacht en KNIL worden in de Memorie van Antwoord door de minister van Oorlog voor het tyd- Pak van 15 Oct. 1945 tot 15 Nov. 1947 als volgt opgegeven: KNIL: voor politionele actie 121, tijdens de actie 27, na de actie 67. K.L.: voor de actie 201, tijdens, de actie 62 en na de actie 238 man In totaal 716 man. Vermist worden van de KL 92 man, by het KNIL gqen. GRONDWET VOOR HET S AAR GEBIED VAN KRACHT. De consultatieve vergadering van het Saargebied heeft op één communisti sche stem na met algemene stemmen de overeenkomst met Frankrijk aan vaard, op grond waarvan de nieuwe grondwet van kracht wordt. WISSELENDE BEWOLKING Wisselende bewolking met hier en daar een enkel licht buitje. Zwakke tot matige wind uit Noordelijke richtingen. Enige daling van temperatuur met voor namelijk in het Oostelijk gedeelte van het land in de nacht plaatselijk lichte vorst en enkele nevel of mistbanken. 17 December. Zon op: 8.43 uur; onder: 16.29 uur. Maan op: 12.24 uur; onder: 21.04 uur (20 Dec. E.K.) Hoogwater te Katwijk te 6.51 en 19.11 uur. Teleurstellende ambtelijke verhoudingen Bij beschikking van 20 Augustus 1946 werd met ingang van 16 Juni daaraan voorafgaande, door de minister van Buitenlandse Zaken ingesteld 'n „Com- Cleveringa zich bereid verklaard de in houd van dit rapport ter kennis te brengen van de openbare mening en de Leidse hoogleraar heeft er prijs op gesteld zulks te doen middels een in het gebouw van de Regeringsvoorlich tingsdienst gehouden persconferentie, waai' hij de overhandiging van het vol- missie tot onderzoek naar de houding'edise rapport deed voorafgaan door in tiögon'T&t.f i ri rr van Hf W1170 tiraornn van Nederlandse diplomatieke en consu laire ambtenaren tegenover Nederland se uitgewekenen", welke commissie be stond uit de heren prof. mr R. P. Cle veringa (voorzitter), dr W. Huender, prof. mr J. H. W. Verzijl, mr J. Ie Poo le en H. P. J. van Ketwich Verschuur. Als eerste resultaat van haar onder zoek heeft deze commissie reeds ver scheidene maanden geleden by de mi nister voornoemd 'n rapport ingediend betreffende de houding van mr B. Ph. baron Van Harinxma thoe Slooten, die een uiteenzetting van de wijze waarop en de omstandigheden waaronder de Commissie heeft gemeend hare op dracht te moeten vervullen. Prof. Cle veringa wees er daarby op. dat de Commissie een metershoog dossier ter beschikking werd gesteld, bevattende een onnoemelijk aantal verklaringen en beschuldigingen betreffende de houding van Nederlandse diplomatieke en con sulaire ambtenaren tegenover Neder landse vluchtelingen in oorlogstyd. J3e Commissie achtte het een eis van ele- op 24 Augustus 1940 werd benoemd tot mentair rechtsbegrip ^llen, die in dit vertegenwoordiger van de te Londen zetelende regeringscommissaris v. Lidfch de Jeude en wiens taak zou bestaan „in de evaouatie van zich in Portugal, Spanje en Frankryk bevindende Neder landse vluchtelingen, alsmede de ver zorging der vluchtelingen ten tyde van hun verblijf in Portugal". Baron Van Harinxma vestigde zich daartoe te Lissabon. Naar aanleiding van de recente pu blicatie van het rapport der Commissie Vorrink inzake de (meer dan slechte) verzorging van Nederlandse politieke gevangenen, waarin zowel de Neder landse regering te Londen als diverse vertegenwoordigers In het buitenland en het toenmalige hoofdbestuur van het Nederlandse Rode Kruis in ernsti ge mate in gebreke werden gesteld en in welk verband ook het rapport der Commissie-Cleveringa terloops werd ge noemd, is van verschillende zyden op de Regering aandrang uitgeoefend om ook het laatstgenoemde rapportopen baar te maken, waartoe de minister raad de vorige week besloot. Het blijkt wenseiyk er daarby de aan dacht op te vestigen, dat deze publica tie niet een gedeelte van het rapport betreft, doch het gehele rapport, zoals het enige maanden geleden by de mi nister werd ingediend en dat du^t.z.t. zal worden aangevuld met de resulta ten van het onderzoek naar de hou ding van andere Nederlandse diploma tieke ambtenaren in den vreemde, waarbij natuuriyk dient afgewacht of dat deel van het rapport ook ter pu blicatie zal worden vrygegeven. DE WERKWIJZE DER COMMISSIE. Op verzoek van de minister van B.Z. heeft de voorzitter der Commissie, prof. dossier van de een of andere tekortko ming worden beschuldigd, persoonlek, liefst mondeling te horen, waarby de beschuldigden van tevoren werden in gelicht omtrent de aard der ingebrach te beschuldigingen, zodat zy zich daar tegen ter zitting konden verweren. Uit de aard der zaak konden niet alle uit gewekenen als getuigen worden opge roepen, terwyi het eveneens onmoge- iyk bleek al het ingebrachte materiaal door alle commissieleden te doen be studeren. De Commissie heeft dan ook hier en daar grepen moeten doen, zo wel uit de getuigen als uit het materi aal. Desalniettemin bleek het onderzoek uitermate tydrovend, omdat verschil lende personen, die de Commissie het nodig oordeelde te horen, veelal in het buitenland vertoefden, zodat op een ge schikte gelegenheid tot persoonl yk con tact meermalen moest worden gewacht. Mede als gevolg van het overladen van meerdere belangryke getuigen, bleek het daarenboven lang niet altyd mo gelijk een duidelyke en verantwoorde reconstructie te scheppen van de feiten, zoals deze zich reeds versoheidene ja ren geleden zouden hebben voorgedaan, waarby tenslotte een objectief en on bewogen oordeel der Commissie noopte tot enige reserve ten aanzien van on- bewust-gekleurde verklaringen van vele getuigen. DE VOORNAAMSTE BESCHULDIGINGEN. De belangrijkste klachten, welke te gen de arbeid van de heer Van Harinx ma zyn voorgebracht, komen voor in een rapport gebaseerd op een vanwege het dagblad „Trouw" ingesteld onder zoek en houden de volgende beschul digingen aan zyn adres in: H.M. de Koningin ontvangt de bul van het ere-doctoraat in de rechtsgeleerd heid van de Leuvense universiteit uit handen van prof. Coffin (geheel rechts) terwyl mgr. Waeyenbergh, de rector-magnificus (en face) toeziet. (Foto a*p). van pakketjes aan Engelandvaarders a. Het zenden NSB-ers; b. Instructies, om niet te helpen; c. Het ontvangen van geregelde remi ses uit bezet Nederland en, wellicht in verband daarmede, verdachte ma nipulatief met deviezen; d. Onbevredigend beleid inzake de ver zorging van Engelandvaarders in het kamp Praia das Magaes (naby Lissa bon); e. Ontoelaatbaar optreden in een spi- onnagezaak, waarin zyn secretaris de hoofdfiguur was; f. Het persooniyk weigeren van hulp aan Engelandvaarders. Onze beperkte plaatsruimte laat niet toe uitvoerig stil te staan by deindruk- wekkend-objectieve wyze, waarop de Commissie de talloze getuigenverklarin- gèn t.a.v. deze beschuldigingen naast en tegenover elkaar stelt, aan de hand van andere verklaringen wh'st op tegen- strydigheden of correcties toepast, kort om zich tot het uiterste inspant om uit het labyrinth van veelal als los zand aan elkaar hangende gegevens uitein delijk een eerlyk en onbevangen beeld te kristalliseren. In het algemeen kan worden ge zegd, dat van de hierboven In con- creto gestelde beschuldigingen niet veel overbluft. Sommige zijn onjuist, andere sterk overdreven en de overige worden op zijn minst door dit onder zoek niet bewezen geacht. De aandachtige, objectieve lezer kan dan ook zonder twyfel instemmen met de navolgende conclusie der Commissie: klachten omtrent de houding van. de heer Harinxma is de Commissie niet gebleken. De heer Van Harinxma heeft in uiterst moeliyke omstandigheden stellig werk verricht, dat gewaardeerd verdient te worden. Dat hy hier of daar een steek heeft laten vallen is moge- ïyk, gelijk wel niemand in zyn om standigheden de volmaaktheid had kun nen bereiken, doch er ls haar niet ge bleken van enige aanleiding de staf over zyn werk te breken. Wellicht is het mogelijk, dat hij op twee, mogeiyk met elkaar samenhangende punten van bij komstige, doch in de gegeven omstan digheden toch wel van belangryke aard te kort ls geschoten, doch er kan achteraf hieromtrent te weinig tast bars worden vastgesteld dan dat een Peering gerechtvaardigd kan worden """cht; in dezen moet dan het in „du- bils pre reo" gelden. Deze twee punten zyn zyn bejegening van uitgewekenen te Lissabon waarin wellicht soms een toon van wat meer geduldige vriende- ïykheid een bereidheid tot uitlegging, wat meer harteiykheid en menseiyke belangstelling door had kunnen klin ken; en zijn gebrek aan goede samen werking met andere te Lissabon gesta- tionneerde ambtenaren. Doch met na me by het laatste is de Commissie er wel van overtuigd, dat hy allerminst de enige schuldige is geweest: met name de heer Maas Geesteranus ls haar ge bleken geen persooniykheid te zyn om by de persooniyke botsingen uit te gaan van de algehele onschuld. En de mogeiykheid. dat in deze de schuld voornamelijk bij de heer Maas Geesteranus heeft gelegen, ïykt haar nog steeds te groot, dan dat zy deze mag afwyzen. Een vaste mening heeft zy zich ten deze niét kunnen vormen; z\i meent, dat dit achteraf niet goed meer mogeiyk is. Al naar gelang men zijn getuigen kiest uit de medestanders van de één of de ander krijgt men uit latingen te horen, die licht of donker zyn gekleurd. Dit, neemt niet weg, dat de Commis sie onaangenaam ts getroffen door de kennel yk nydige en kribbelige sfeer, die er te Lissabon heerste en die af en nF CONCLUSIE toe de indruk van kleinzieligheid maakt Meer dan ooit mocht in jaren als de „Van gegronde redenen voor ernstige besprokene worden verlangd, dat een leder zyn persooniyke gevoeligheden op de achtergrond hield en hiervan niets liet blijken in zyn werk en tegenover derden. Het moet een ellendige indruk gemaakt hebben (en het maakt nog een ellendige indruk), dat, terwyi het land en volk betrokken waren in een gewel dige worsteling om het bestaan, die het uiterste vergde aan heilig vuur en eensgezindheid, enige leiders op een belangryke post zodanig kibbelden, dat er van een samenwerking geen sprake meer was. Deze bedorven, soms kinder achtige sfeer heeft stellig kwaad ge daan. Deze zaak af te doen met een enkel „waar twee kijven, hebben beiden schuld" zou al te simplistisch zyn; de Commissie acht zich hiertoe niet ge rechtigd. Tot haar spyt heeft zU niet kunnen vaststellen, waar de hoofdoor zaak heeft gelegen; zy moet op dit punt met een „non liquet" blijven vol staan en zy moet het ten deze laten bij het uitspreken van haar innige teleur stelling". Ten slotte constateert de Commissie nog een tekortkoming in de verzorging van naar Spanje uitgewekenen, doch in een bylage toont de heer Van Harinx ma middels een verklaring van zyn onmiddellyke chef aan, dat hy daar voor niet aansprakeiyk kan worden ge steld, aangezien de zorg daarvoor be hoorde tot de taak van het Nederlands gezantschap te Madrid. r~ "N Hulp aan Europa een feit De Amerikaanse Senaat heeft de uiteindelijke versie van het wets ontwerp betreffende de tussentijd se hulp aan Frankrijk, Italië, Oostenrijk en China ter waarde van '597 millioen dollar eenstem mig goedgekeurd. Het ontwerp werd vervolgens naar het Huis van Afgevaardigden gezonden. Ook dit nam het ont werp aan. President Truman zou nog gisteravond ondertekenen! Na de langste zitting te Londen beslo ten de ministers van Buitenl. Zaken voor onbepaalde tijd uiteen te gaan. Zulks op voorstel van Marshall. Marshall verklaarde, dat „alleen de Sovjet-Unie weigert accoord te gaan" met een regeling ten aanzien van de betwisfe kwestie der Duitse herstelbeta lingen. Geen enkel „nuttig doel" zou worden gediend met het voortzetten der besprekingen over andere punten op de agenda. Marshall stond afwijzend tegenover het Vrijdag door Molotof gedane voor stel dat de herstelbetalingen zullen worden verricht uit Duitslands lopende productie. Marshall zclde, dat men een funda menteel verschil van inzicht heeft ten aanzien van dc kwestie der herstel betalingen. „Wij hebben geen over eenstemming kunnen bereiken over het verdrag voor Oostenrijk, omdat de Sovjet-Unie bezittingen en speciale voorrechten in Oostenrijk eist. welke in hoeveelheid en omvang elke ge rechtvaardigde eis verre overtreffen en tevens verre overtreffen wat een vrij Oostenrijk kan verschaffen. In dien de Sovjet-eisen worden Ingewil ligd, zou dit ten koste traan van de Oostenrijkse onafhankelijkheid en een overtreding betekenen van de vorige overeenkomst". De Sovjet-Unie heeft geweigerd in lichtingen te verstrekken, die van vi taal belang zyn. Een belangrijk deel der industrie in de Oostelijke zone van Duitsland is ondergebracht in een geweldige Sov jet-trust. die speciale voorrechten ge niet en, vermoedelijk voor altyd, bo ven de Duitse wet is gesteld. Deze practyken der Sovjet-Unie in Oost- Duitsland hebben verhinderd, dat Duitsland zijn rol in het herstel van Europa speelt, aldus Marshall. Zelfs hebben zy de noodzaak, voor hulp van de V. S. en Engeland, om West-Duitsland in staat te stellen te leven, zeer vergroot. De Sovjet-Unie vraagt voor zichzelf en Polen herstelbetalingen ter waarde van tien milliard dollar tegen de waar de van 1938, hetgeen neer komt opvyf- tien milliard dollar thans. Deze eis kan op practische economische gronden on- mogeiyk worden ingewilligd. Bidault verklaarde, dat de Franse re gering het Sovjet-verzoek om herstel betalingen uit de lopende productie niet rechtstreeks heeft afgewezen, maar dat k li i L Gisteren heeft de Nederlandse am- Te Pauna In Columbia kwamen 27 Mpt ppn PTlKöl woord bassadeu* f* Ottawa, dr. J. H. van Royen. personen om het leven toen de hangbrug ÏVI^L x vvvjwiu namens Prins Bernbard een bronzen me- over de rivier Instortte. binnenland dallle overhandigd aan luitenant-gene- - Met Ingang van 1 Januari a.s. zullen Poulltes.He de operaties der Cana- gen om het ereburgerschap van deze stad te aanvaarden. Argentinië, Canada, Columbia, Curagao, Suriname, Unie van Zuld-Afrlka, Uruquay, Venezue la en de Ver. Staten van Amerika. De pakketten worden vervoerd met de recht streekse klm -dlenrten. Te Dokkum ls men een uitgebreide j I BUITENLAND. Admiraal Chester Nlmltz heeft op handel lnspanS»,textiSl en" g» 'll kg. granen Een graanhandelaar, ver- mster van marlQe- dacht van deze handel, werd gearresteerd De Hongaarse pers maakt do arres tatie van negen personen bekend, die verdacht worden een voorraad wapens en springstoffen, afkomstig uit legervoorra- aen, te hebben gevormd, met het doel die te gebruiken by „terroristische daden op het platteland". Op i3 en 14 December ls het bestuur van de Britse communistische party by- een geweest en heeft besloten de produc tieslag der Labour-regerlng niet langer te steunen. Het bestuur neeft de com munisten, die Ln de vakbeweging (spe ciaal der mijnbouw- en machine-in dustrie en der electrlciteitswerken) be langrijke posten bekleden, opdracht gege ven om te biyven vechten voor betere lonen en betere arbeidsvoorwaarden zon der concessies te doen aan de regering. Het Perzische parlement heeft met 72 tegen 34 stemmen zijn voorzitter. Sar- dar Takjer Hekmat, aangewezen als mi nister-president, ln de plaats van Ghavam !lt en naar Leeuwarden overgebracht. 's Nachts ls ln het postkantoor te Sittard Ingebroken. Verschillende kasten werden geforceerd, echter zonder suc ces. Toen heeft de Indringer alle post pakketten kapot gemaakt: tientallen pak ken zyn opengemaakt en de Inhoud ls overal verspreid De politie stelt een on derzoek in. Aan de Haarlemmerweg ie Amster dam by de Uitweg. Is gistermiddag een monument onthuld ter nagedachtenis aan Naar de Tsjecho-Slowaakse minister drie illegale strijders die op lf> December voor buitenlandse handel te Praag heeft Twaali personen zijn te Parijs gear- 1944 als represaillemaatregel op een aan- meegedeeld, zal de UB.S.R. aan Tsjecho- resteerd wegens zwarte handel in geld. 6lag op de spooriyn Amsterdam-Haar- Slowaldje een credlet van 1.150.000.000 De "bende handelde ln obligaties tot een lem, op deze spooriyn, tegenover de boer- kronen toestaan om het graan, dat dit waarde van minstens 100.000 dollar. Vol- dery van de heer vlug, gefusilleerd wer- land ln 1948 van de sovjets zal betrekken, gens de politie ls er ln totaal voor 500.000 den. 1 te betalen. j dollar verhandeld. Te Koeloe in de Pendsjaab ls op 71- Jarlge leeftyd overleden prof. Nicholas R-flch Hlj wordt een der Vootste oud- no^totd^Tot dmverr°e heldkundlgen genoemd maar ts nog boter slachtoffers 4 do( n a1p schilder bekend vprTrilstpn pri es Soeltaneh. Het Argentijnse tankschip „Los Po: zos" (5.8100 ton) en de Venezolaanse tankboot „Tucupita" zyn ter hoogte van de kust van Curagao met elkaar ln aan varing gekomen. Belde 6chepen branden rre bedraagt het doden en enkoio vermisten en gewonden. zy geen beslissing kan nemen zonder cyfers. Frankryk hoopt, dat herstelbe talingen zullen geschieden in de vorm van kapitaaltransfers, daar hierdoor de slachtoffers van Duitsland geholpen worden bij het herstel van hun econo mie en tegeiykertyd de Duitse industri ële productie beperkt wordt. Indien herstelbetalingen uit de lo pende productie een verhoging van de Duitse productie betekent, kan de ?Tan" se delegatie haar instemming niet be tuigen. In antwoord op Bidault zeide Molo tof, dat er geen poging is gedaan om de Sovjet-verklaring, dat slechts een waar de van 33 millioen dollar aan materiaal uit de Westeiyke zones van Duitsland ter beschikking van de twintig ontvan gende landen is gesteld, te weerleggen. „De Sovjet-delegatie kan deze toestand niet aanvaarden". Molotof verklaarde, dat, terwyl her stelbetalingen uit de lopende productie de geallieerden voordeel zouden schen ken, de Duitsers er niet door zouden verliezen. Vervolgens sprak Bevin zyn sterke afkeuring uit over dc magere resul taten van de conferentie. HO klaag de, dat er op de huidige conferentie niets van fundamentele aard is tot stand gebracht en dat, Indien de dnc andere delegaties overeenstemming bereiken, de Sovjet-delegatie deze er van beschuldigt haar mening aan de vierde op te dringen. Hy zei. dat de conferentie geen ant woord heeft kunnen vinden voor de Saarkwestie, noch voor de kwestie der grenzen. Er zyn ook geen grenscommis- sies ingesteld. Na een lang overzicht van het Brit se standpunt zeide Bevin, dat hy zich thans afvroeg, of de raad van minis ters ooit in staat zal zyn het Europese en Duitse probleem op te lossen. Bevin meende te mogen aannemen, dat de Sovjet-Unie reeds voor 'n waar de van zeven milliard dollar aan de Sovjet-zone had onttrokken. Engeland heeft niet één onderneming uit zyn zone weggevoerd, al wordt het hiervan her haalde malen beschuldigd! Toen Marshall had voorgesteld de zitting te verdagen, zei Molotof, dat het duideiyk was, dat Bevin en Mars hall volgens een en hetzelfde plan te werk gingen. Geen van beiden had zich aan de agenda gehouden en aandacht aan de Sovjet-voorstellen geschonken, zy waren derhalve voor de gang van zaken verantwoordelijk en niet de Sov jet-delegatie. die „de feiten gaf zoals ze waren." De S.U. kon niet dulden, dat de besluiten inzake herstelbetalin gen niet werden uitgevoerd. De grote dollarschuld in de Westeiyke zones, al dus Molotof, is ontstaan omdat de ont wikkeling van vredesindustrieën is ver traagd Als de Industriële productie van de Westelyke zones tot 70 procent van het peil van 1938 was verhoogd, waren er wel producten voor herstelbetaling beschikbaar geweest. Over het verdagen van de zitting zei Molotof: „Dit kan slechts worden beschouwd als een besluit om op de zelfde eenzydige wyze te handelen als tevoren, maar als de drie andere delegaties er voor zyn, zal ik er ook mede accoord moeten gaan. Het is echter voor hun eigen verantwoor ding. Men kan niet tegen de Sovjet regering spreken als tegen de huidi ge Griekse regering." De ministers van de grote vter beëin digden toen de zitting zonder over de 3 overblyvende punten van de agenda te spreken, nl de voorlopige politieke organisatie voor Duitsland, de demili- tarlsatie van Duitsland en het vlermo- gendhedenverdrag inzake de ontwape ning van Duitsland. Het was de hon- derdachtenvyftigste vergadering der mi nisters sedert Juli 1945, toen te Pots dam tot het op deze wyze regelen der v re desproblemen werd besloten. De plaatsvervangers van de ministers komen heden byeen ter bespreking van het Oostenrykse vredesverdrag en een nieuw Russisch voorstel om twee derde van de olieproduotie aan Oosteiyk Oos tenryk te onttrekken in plaats van de thans als Duits bezit opgeëiste 90 De „Heilige Koe", de particuliere DC-4 Skymaster van president Tru man, heeft opdracht gekregen heden naar Londen te vertrekken om mi nister Marshall te halen. Vrydag zou Marshall nit Londen vertrekken. Verrassen doet de mislukking der Londense conferentie niet. De wereld had er langzamerhand op gerekend. Maar teleurstellend is het ongetwyfeld. In de eerste plaats natuurlijk voor Oostenryk en Duitsland, waar nu de bezettingen onverminderd zullen voort duren en, wat Duitsland betreft, de op hitsing tussen de Westelyke zones en, het Oosten soherper zal worden geac centueerd. Van een Duitse eenheid zal niets terecht komen. Zoals te verwachten was, geven West en Oost elkaar de schuld van de mislukking. Voor ons staat echter zonneklaar vast, waar de schuld ligt: het eeuwige neen van Mo lotof. Maar hoe het zjj, de verhoudingen tussen Oost en West worden er geducht door toegespitst. En hoe uit de Ingetre den Impasse te geraken? In officiële kringen to Washington verwacht men reeds, dat het verda gen van de conferentie der vier mi nisters zal worden gevolgd door een conferentie van drie (Frankryk, En geland en de VS) om de thans ont stane toestand te bespreken. James Byrnes, de vorige Amerikaan se minister van buitenlandse zaken, heeft to Washington verklaard, dat En geland, Frankryk en de VS onmlddel- iyk een 40-jarig non-agressiepact tegen Duitsland moeten opstellen en een vre desconferentie van alle landen, die een „belangryk" aandeel in de stryd tegen Duitsland hebben gehad, byeen moeten roepen om de vredesverdragen met Duitsland en Oostenryk op te stellen. Desnoods moeten deze besprekingen zonder de Sovjets worden gehouden, doch de deur moet open blyven. aldus Byrnes. Bespreking Indonesië in Veiligheidsraad uitgesteld De vergadering van de Veine -- raad inzake Indonesië is uitgesteld tot Vrijdagochtend aangezien de Ameri kaanse gedelegeerde verhinderd was hedenmiddag aanwezig te zyn. AFSCHEIDING VAN C.G.T. IN NOORD-FRANKRIJK. De niet-communlstlsche mynwerkers en metaalarbeiders in de Noord-Frafise departementen Valenciennes en Sambre hebben besloten zich af te scheiden van het door de communisten beheerste al gemene vakverbond (C.G.Ten een eigen vakvereniging op te richten De niet-communistische minderheid van de C.G.T., onder leiding van Leon Jouhaux, heeft verzocht om een spoed- byeenkomst van de algemene vergade ring tegen Donderdag a.s. teneinde de situatie te bespreken.

Leidsch Dagblad | 1947 | | pagina 1