Discussie's over het nieuwe Radio- bestel WEERBERICHT Duidelijke reactie op Republikeinse verklaring Nederland verwierp voorstellen van C. v. G. D. niét AVONDJE VIT Met een enkel woord 86ste Jaargang ZATERDAG 13 DECEMBER 1947 J No. 26261] LEIDSCH DAGBLAD Directeur: J. W. Henny Hoofdredactie: B. W. Menkhorst en J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f.3.90 per 3 maanden; 30 cents per week Telefoon Dir. en Adm.: 25041; Red. 21507 Witte Singel 1, Leiden - Giro no.: 57055 Mist over Londen Telkens weer wordt de mislukking der Londense conferentie voorspeld, tel kens weer blijkt deze voorspelling voor barig! In deze woorden ligt besloten een kenmerk van de huidige beschouwing over de dingen, die de wereld beroeren. Het is direct: of het een of het ander. Waarbij vergeten wordt, dat tussen de twee uitersten, een volkomen falen, en een volkomen slagen, nog altijd 'een hele reeks nuanceringen liggen, die nimmer volledig zijn te overzien. Blijkbaar werkt de oorlogspsychose in dit. opzicht nog oh verminderd voort. Het Nasi-dom placht het altijd voor te stellen alsof er maar keus was uit twee: of het nationaal-socialishie of het com munisme. Dat t daartussen lagen de meest variabele, vormen van democra tie, het werd eenvoudig overgeslagen. Deze zienswijze, deze keus tussen twee uitersten,schijnt de wereld nog altijd te hebben bevangen. Terwijl tcch zonneklaar is, dat allerlei tussen-ge- ledingen in de meeste gevallen de door slag geven. Bij ieder verschil van mening pleegt men te zoeken naar een compromis tussen de partijen en het is vrijwel on doenlijk van tevoren te voorspellen op welk niveau de partijen elkaarzullen vinden. Zelfs niet, al hebben partijen zich z,g. vastgelegd aan bepaalde gren zen, die zij zeggen, niet te zullen over schrijden. Niet voor niets is er het gezegde: niets veranderlijker dan de mens! Reeds toen- de conferentie der grote vier te Londen een aanvang nam, re kende men op een volslagen fiasco. Toen Molotof, zij het schijnbaar, terug- Week, vloog de stemming in andere richting over. Tussen deze beide alter natieven (te kenschetsen ils „Himmel- hoch jauchzend" en „Zum Töde be- trtibt"), gaat de conferentie verder. Tot welk resultaat men tenslotte zal komen? Wij zullen angstvallig oppas sen ons aan enige voorspelling te wa gen. Wel durven we zeggen, dat onze verwachtingen niet hoog zijn gespan nen, maar dat is dan coxalles. Men vergete niet, dat geen enkel land,1 zelfs niet» Sovjet-Rusland, zonder meer het odium van een mislukking op zich zal willen en durven nemen. Daarvoor zijn de gevolgen van een fa len te vèr-gaand en in wezen te on overzichtelijk. Hce zich de verhoudingen ook 'tel kens toespitsen, er blijft tenslotte altijd nog een uitweg en totdusver is op het laatste nippertje daarvan geregeld ge bruik gemaakt. De huidige diplomatie schijnt niet meer zonder crises te kunen worden gevoerd, waarbij zelfs 'veelal een taal wordt gebezigd, die men vroeger vo onmogelijk zou hebben gehouden. Eer lijken noemt men het huidige diploma tieke „jargon", we zouden, het niet gaarne willen onderschrijven. Wij zijn nog altijdvan oordeel, dat „sohelden" tijdens besprekingen weinig getuigt van kradht en ook niet daarna, wanneer onverhoopt geen overeenstemming werd bereikt. Maar misschien is dat wel ouderwets. Herhaaldelijk is 't spoedig einde der conferentie aangekondigd, dank zij de onwrikbaarheid van Molotof. Steeds bleek'tussen de drie anderen een modus vivendi te vinden. Maar als dan puntje bij paaltje kwam, en de nood- op het hoogst was gestegen, deed Mo lotof weer een concessie en de con ferentie sukkelde verder. Of zo 'een gelukkig einde is te be reiken? Wie zal het zeggen. Veel ver trouwen hebben we er niet in, maar „je kunt het nooit weten". Het is vooral Marshall, die de Rus het vuur na a-an de 'schenen legt. De Amerikaan wil duidelijkheid over de ganse linie en daarin heeft hij gelijk. Laten de partijen nu maar eens de kaarten open en bloot op tafel leggen, opdat een helder inzicht is te krijgen in wat ieder nastreeft. Slechts zo zijn alle bijbedoelingen en geheime motie ven te elimineren, die de situatie ple gen te vertroebelen. Wanneer ieder ronduit zegt, wat hij nu eigenlijk ten aanzien van Duitsland wil, kan men wellicht, hoe moeilijk het ook zal zijn, komen tot de grootste ge mene deler van alle standpunten, die allen bevrediging schenkt,* zij het nog zo gematigd. Maar zal de Rus, gezien de wijze, waarop hij zijn politiek pleegt te voe ren, zijn kaarten willen openen? Gelet op de wijze', waarop de sovjets thans optreden in hun zone, isdat op zijn minst twijfelachtig te noemen. Daar is immers juist weer een actie gaande, die geheel in overeenstemming is met de geijkte practijk: het elimineren van tegenstanders. Het geldt nu de Chr. Dem. Unie. Maar ja, je kunt nooit weten. Stikker en Oud tot overeenstemming gekomen OVER VORMING NIEUWE PARTIJ. (Van onze Haagse correspondent). Naar wij uit kringen van belangheb benden vernemen zouden de heren Stikkér en Oud in principe tot overéen- stemming zijn gekomen over de vor ming van een nieuwe partij. Omtrent de naam die aan deze partij zou wor den gegeven éuren de besprekingen nog voort. Een dezer dagen kan een com muniqué over de oprichting van deze partij worden verwacht. KOUDER. De Bilt verwacht tot morgenavond: Wisselende bewolking met aanvanke lijk enkele verspreide buién. Geleidelijk afnemende en tijdelijk naar N.O. 'draaiende wind. Kouder. 14 December. Zon op: 8.40 uur; onder: 16.28 uur. Maan op: 10.49 uur; onder: 17.41 uur (20 Dec. E. K.). Hoogwater te Katwijk te 5.01 en 17.18 Uur (15 Dec.: 5.36 en 17.54 uur). Nederland vraagt een duidelijk antwoord: ja'of neen! Gistermiddag heeft de Ned.-Indische Regeringsvoorlichtingsdienst een com muniqué uitgegeven naar aanleiding van de Republikeinse verklaring, waar in gezegd^ werd, dat de Nederlanders de voorstellen van de Commissie van G. D. ten aan zien van het „staakt het vuren" heb ben verworpen. V Het communiqué zegt, dat in verband met het feit, dat het Republikeinse Mi nisterie van Voorlichting het volkomen onjuiste nieuws uitgaf, dat de Neder landers de laatste voorstellen van de commissie voor G. D. ten aanzien van het „staakt het vuren"- zouden hebben I verworpen, de volgende informatie om- 1 trent de juiste toedrapht van zaken ge geven kan worden: „De Nederlandse militaire deskundi gen hebben de militaire experts van de Commissie voor G. D. nadere ophelde ring verzocht aangaande sommige pun ten. Aan Nederlandse zijde heeft men hierop nog geen antwoord ontvangen. Inmiddels heeft de voorzitter van de Nederlandse technische commissie een plan voorgelegd, dat onmiddellijk, el- fectief zou kunnen zijn". Het Nederlandse plan begint met de mededeling, dat volgens het Nederland se inzicht niet alleen aandacht moet worden besteed aan de voorwaarden van de verschillende resoluties van ae Veiligheidsraad, doch ook en in het bij zonder aan de motieven, waaruit deze voortsproten. Er zal geen twijfel over be staan, dat de primaire bedoe- 'ling van de Veiligheidsraad was de vredige toestonden op Java, Sumatra en Madoera te herstellen. Tevens moet worden aange- nomen, aldus het Nederland se plan, dat de Republiek de acties te- i gen leven en eigendommen, gepleegd door troepen, welke onder Republikeins gezag staan, veroordeelt en dat zij hier- f aan "een einde wil maken, althans als de Republiek oprecht de resoluties van de Veiligheidsraad wil naleven. Geconstateerd wordt, dat de verlie zen, toegebracht aan de Indonesische economie, sedert de capitulatie van Ja pan, reeds vee,l zwaarder zfjn dan die, gedurende de 'Japanse bezetting gele den. Op deze basis had de Nederlandse technische commissie enige tijd geleden de volgende voorstellen gedaan: a. Aanhouden, van de thans be staande demarcatielijnen als „voorlo pige" demarcatielijnen; b. Ogenblik kelijke uitvaardiging van de order „slaakt het vuren" tot de troepen, die tegenover elkaar staan aan de demar catielijnen; c. ^Evacuatie naar Repu blikeins gebied van alle Republikeinse - strijdorganen, die nog verblijven in de gebieden, welke door de Neder landers zijn bezet; d. Beperking van patrouillering in de vooruitgeschoven posten. „Dit bleek voor de Republiek niet acceptabel." „Hoe kan men vertrouwen hebben in de uitkomst van politieke bespre kingen, als deze subversieve acties doorgaan en de ernstige verdenking bestaat, dat deze acties niet alleen door de vingers worden gezien, doch ook worden geprovoceerd door de Re publikeinse regering?" Een radiorede van S jarifoeddin met het beroep Op zijn volgelingen om een einde te maken aan de stille ge vechten tegen ongewapende burgers - aldus het communiqué zou meer doen dan alle mooie woorden, tot de wereld in het algemeen gericht. „De Nederlandse technische commis sie verklaart zich bereid met volle kracht doof te gaan met de bespre kingen over de laatste voorstellen van de Commissie van G.D„ mits de Re publikeinse regering daden en niet woorden laat zien en de huidige ver denkingen zijn weggenomen. De bewijzen voor de Nederlandse ver denkingen zijn aan de Commissie van G.D. voorgelegd en de Commissie kan zelf onderzoeken en voor zichzelf vast stellen, of de Nederlandse twijfel en aarzelingen gewettigd zijn. De Nederlandse speciale commissie hoopt een duidelijk antwoord ja of neen te krijgen. Indien het antwoord „ja" is kan worden over eengekomen' en onmiddellijk effectief worden, wat in het 'eigenlijke reeds eerder gemelde voorstel, ls gepubli ceerd en enkele weken geleden te Kalioerang gedaan werd. Thans wacht men het antwoord hier op af. Eén rede van Sjarifoeddin zei méér dan alle mooie woorden Het communiqué van de R.V.D. heeft de volgende aanhangsels: a. een lijst van 14 subversieve acties (moord en vernietiging) door de Republiek ge pleegd; b. een lijst van subversieve acties töln 1 tot 25 November, welke vaststaan. 0.m. wordt melding gemaakt van 41 ontvoeringen, 36' brandstichtin gen en 30 moorden. Voorts bevat het communiqué een aanhangsel met een uittreksel van een operationele order van de Republiek, welke gedateerd is 8 November en op dracht geeft om a. geen medewerking te verlenen aan de Nederlanders of functies als Loerah e.d. aan te nemen; b. het gefucht te doen verspreiden, des noods door middel van pamfletten, die het lagere deel van de Nederlandse gemeenschap moeten bereiken, dat tas sen dr. Van Mook en L.-G.-G. Spoor, verschil van meping bestaat; c. het ge rucht te verspreiden, dat de Nederland se militairen- hardvochtig zijn en gaar ne plunderen, opdat de bevolking hen gaat haten; d. het ontvoeren van le vende personen, die voor de Nederlan ders werken eh hen naar veilige gebie den te brengen. Een aanhangsel bij een instructie van 5 November aan de kamponghoofden geeft opcjracht om de verraders te ver moorden, die Nederlanders helpen en hun woningen en éigendommen in brand te steken. Naar wij ten slotte van officiële zijde vernemen, is het Nederlandse plan op 9 December naar voren gebracht door de voorzitter van de Nederlandse tech nische commissie, jhr. mr. H. C. F. K. van Vredenburgh, in een rede ter ver gadering van de technische commissie aan boord van de „Renville" gehouden. Tij-dens de openingsrede van Abdoelkadir, als voorzitter van de delegatie van het Koninkrijk, van de besprekingen op de Renville. De delegaties en de Commissie voor Goede Diensten op het dek van het veelbesproken schip. (Foto Anefo) Algemene staking te Rome ten einde Door de Arbeidskamer te Rome wordt officieel meegedeeld, dat de algemene stoking te Rome te mid4ernacht zou eindigen. Vervolgens wordt geconstateerd dat het verlies aan mensenlevens en de eco nomische vernieling doorgingen na de wapenstilstand van 14 October 1946 en sedert de ondertekening van Lingga- djati. De Veiligheidsraad, zo wordt voorts geconstateerd, heeft geen verandering in de toestand gebracht. De handelingen van baron van Harinxma GEDEELTE UIT RAPPORT CLEVE- RINGA DEZER DAGEN OPENBAAR. Naar wij vernemen heeft de Mi nister van Buitenlandse Zaken prof. mr R. P. Cleveringa .gemachtigd het rapport, hetwelk de door hem voor gezeten commissie heeft uitgebracht, betreffende het gedeelte van haar onderzoek, dat betrekking heeft op de houding van de heer B. Ph. baron Van Harinxma thoe Slooten tegen over Nederlandse uitgewekenen, open baar te maken. Bovengenoemde publi catie kan binnen enkela dagen wor den tegemoetgezien. Als onze dame aandringt, is alle verzet vruchteloos en dus waren we één avond uit het harnas der dierbare degelijkheid verdrqyen om ons getweeën te storten In het frivole nachtleven der Residentie. Zo zaten we in een blauw pak in een Haagse dancing (aan een hoek tafeltje). In onze fiaren brilliantine. Een zoete melodie wuifde uit het koper op een. verhoging en alle mannen-die-alleen-z^ten noodden alle dames-die-alleen-zaten met een korte knik ten dans. „Your lips are dangerous" lispelde een magere figuur in een erg lang, wit jasje en z'n snor borstelde met een smachtend neeschudden alsmaar de microfoon, vóór z'n bovenlip. De man achter de vleugel had géén snor en géén wit jasje, verder allemaal snorren en witte jasjes, de hele band. Onze dame genóót, de schat. Ze zei „mieters hè?" We knikten -huichelachtig ja en aanschouwden met wonderlijke gevoelens het ge doe op het gladde parket. Alle mannenwangen zaten na twee mi nuten show-fox gekleumd op alle 1 vrouwenvoorhoofden, hetgeen ons bevreemdde omdat ze elkaar toch geen van allen schenen te kennen, maar misschien waren hier wel mooie, diepere gevoelens in het spel. Ach, dat gedempte licht, teer weerkaatst in onze vierde ouwe klare, al dat fonkêlend kristol, die sluipende, dure obers, die warm- getinte herfstbloemen op de tafels? stil luisterend naar de zachte mu ziek, al die amandel-ogen, die gouden haren, golvend over al basten schouders, al die exotische schone vrouwen, de schoonste te genover ons (we streelden zacht haar slanke hafid), ach, dat alles maakte zelfs óns romantisch Totdat een heer met een* Balbo- baard dit gemijmer verstoorde, on ze dame bij de arm vatte,met de vraag „swingt U?" en ons toeriep „gepermitteerd zeker". We zeiden ja, omdat de man iets va,n koud staal in z'n ogen en een borst als een buffet had, maar onze dame was al weg. „Ach waarom zou ze niet, zo'n dansje", zo stelden we ons gerust, begrijpt U wel? Maar de snorren piet de witte jassen hadden omge schakeld naar een hartstochtelijker genre, dat was de boogie-woogie als U dat'.verstaat en de reacties der dansenden waren hoogst merk waardig. Er kwam nu gaandeweg een onverklaarbare woede op hun gelaatstrekken, ze hielden elkaar nog slechts met de handen vast, zakten ernstig door de knieën, draaiden met korter driftige pasjes 360 graden en. terwijl het lichaam de vorm van een S aannam, -wier pen ze zich schokschouderend op elkaar en duwden zich dan weer af voor de volgende ronde. Men deed zeer nerveus en transpireerde. En onze dame.hoe erg. Het buffet met de baard deed 't nog ingewikkel der dan de rest. Hij was het woe- dendste van allemaal, wierp zijn (n.b. onze) dame na iedere bewer king even in de lucht en riep „zeddemop" tegen de muzikanten. En zij riep steeds maar „jippeeh!", waar ze dat vandaap hadToen* Balbo haar weer als een ge knakte roos naast ons neerge zet had, - rekenden wij zwijgend af en schreden, wenend in ons hart'naar de portier, die „kale neut, ik sta hier voor me bikke" zei, omdat hij maar een kwartje kreeg voor een zetje tegpn de draaideur. „We moeten dat meer doen jon gen", zei onze dame onderweg naar huis, ,,'t is heus wel leuk en je bent er eens uit ook. Jij moest je baard laten groeien, zou je best staan!". Op dat moment is er, diep in ons binnenste, iets kapot gegaan. JOCHEM. SOCIAAL-DEMOCRATISCHE PROTEST-MEETING TE BERLIJN. De sociaal-democratische/ partij te Berlijn heeft een protestvergadering gehouden tegen het ontslag van de sociaaldemocratische burgemeesters van Berlijn, Ella Kay, door de Sovjetrussi- sche commandant Kotikof. Neumann, de voorzitter van de afde ling Berlijn der sociaal-democratische partij, verklaarde, datrindien de sociaal democratische vertegenwoordigersln de Sovjetrussische sector steeds zouden worden vervolgd, er voor hen plaats zou worden gevonden in de Westelijke sec tors van de stad. „Waar de socialisti sche eenheidspartij de macht heeft, bestaat geen welvaart en geen vrijheid, doch slechts totalitairlsme, zoals wij dat al 12 jaar hebben gekend". Het ministerieel bezoek aan Indië. EN DE PLANNEN TOT VORMING ENER INTERIM-REGERING. De reis van de Nederlandse minis ters naar Indië wordt in welingelichte kringen te Batavia in de eerste plaats in verband gebracht met do plannen tot vorming van een federale interimregering. Naar wij vernemen, kan de vorming van een dergelijke regering binnenkort worden tegemoet gezien. Het Komité Indonesia Serikat, dat, na de oproep door 12 vertegenwoordi gers van niet Republikeinse gebieden, is geconstitueerd en dat in de 2 we ken, die sedert dien zijn verlopen, uit alle delen van Indonesië adhaesiebetui- gingen mocht ontvangen, zal, naar men uiteraard verwachten mag, in belang rijke mate leden voor deze interimre gering leveren. De tussentijdse hulp aan Europa Op de verenigde vergadering van het Amerikaanse Huis van Afgevaardigden en de Senaat is besloten onmiddellijk 150 mlllioen dollar ter beschikking te stellen van Frankrijk, Italië en Oosten rijk. Zulks als schenking! President Truman heeft een nieuwa bijeenkomst met de leiders van het Con gres bijeengeroepen. Tijdens deze Maan dag a.s, te houden bijeenkomst zal de president hun de. uiteindelijke versie 4er regering van het hulpplan voor Europa op lange termijn voorleggen. Het plan wordt misschien kort na de bijeenkomst van Maandag bekend ge maakt. Volgens politieke kringen hoopt Truman, dat de commissies voor bui tenlandse aangelegenheden van heb Huis van Afgevaardigden en de Senaat nog voor het Kerstreces met de enquête zullen beginnen. Het uiteindelijke wets ontwerp zou echter niet ter' discussie gereed kunnen zijn voor het begin van de gewone zitting van het Congres in Januari. In kringen van het Witte Huis wordt vefktoard, dat Truman bereid is het Congres ruim tijd te geven om te be raadslagen, ni. tot 31 Maart. Dat het debat stormachtig zal zijn, acht men wel zeker, te oordelen na'ar de debatten over de tussentijdse hulpverlening. DOET PRINS BERNHARD KERSTINKOPEN IN LONDEN? Prins Bernhard Is"' Donderdagavond geheel onverwacht met1 zijn particuliere toestel op het vliegveld Northolt bi) Londen geland. Het Londense blad „The Star"schrijft: „Het verblijf van de prins in Engeland is niet lang geheim gebleven". Het blad weet mede te delen, dat de Prins in Londen vertoeft om enige kerstinkopen te doen. On der wijs-begroting goedgekeurd Zal luisterbijdrage verlaagd worden? (Van onze parlementaire redhoteur) De begroting van O., K. en W. is gis teren door de Tweede Kamer goedge keurd. Het nieuwe lid, de heer Stufkens, die uit de Eerste Hamer is overgestapt, had helemaal niet de» kortheid, onzer Kamer van revisiemeegebracht en keu velde er bij de afdelingen Perswezen en Vorming buiten schoolverband gezellig op los. Veel bijzonders viel er bij deze en ver dere afdelingen niet te noteren. Ver meld zij slechts, dat minister Gielen, die in Juni j.l. by de behandeling van het amendenient-Burger op de Noodvoorzie ning Perswezen verklaarde, dat een wetsontwerp op de verdeling der pers- outlllage practisch gereed was en bin nen enkele dagen aan de Kamer voorge- lègd zou worden, thans mededeelde, dat ditontw. nog slechts de handtekening ontbeert van één der vier ministers, die Vsigneren moeten. En als dit nu net de heer Beel is. die naar Indië gaat, dan kan de Kamer nog wel even wachten. Het amendement tot verlaging van een salarispost met één gulden werd in getrokken. Waarmede hef lastigste struikelblok voor de heer Gielen was weggenomen. binnenland. De Eerste Kamer zal Woensdag as.. des middags te 12 uur ln openbare verga dering bijeenkomen. De Tweede Kamer komt Dinsdag a.s. des namiddags te één uur bijeen. Aan de orde ls dan o.m. de behandeling van de Rijksbegroting voor 1948, hoofdstuk Over- Ifeese Gebiedsdelen. De* 47-Jarige voorman-electriclen R. Koning uit Geleen ls bi) controlewerk zaamheden aan de schacht op de 391 pie- ter verdieping van do staatsmijn Maurits door de naar benedengaande kooi aan het hoofd getroffen, waardoor hij op slag ge dood werd. Door ambtenaren van de prijsbeheer - slng te Delft werd geconstateerd, dat de banketbakkers H. en v. d. K. aldaar te hoge prijzen voor marsepein en banket berekenden. De ene banketbakker bad 800 kg. boter zwart gekocht van de grossier O. te Delft en de andere honderden vlees bonnen van een slager. De bakkers, d,e grossier en de slager zijn ln bewaring ge steld. Door tot nu toe onopgehelderde oor zaak ls een vrachtauto van de kolenhan del Gebr. Wokke te Alkmaar gistermiddag ter hoogte van de Vocelenzangseweg on der Vogelenzang van de weg af gegleden en ln de Leldsevaa'-t terecht gekomen. De fiee Inzittenden, de heren Toon Mo lenaar en Ben Hulberts, beiden uit Alk maar zfjn verdronken. I- Bij een Inhuldiging ln de kazerne van Chelsea, heeft de Neaerlandso ambassa deur te Londen, jhr. Mlchiels van .Ver- duynen. 230 leden en oud-leden der Britse strijdkrachten gedecoreerd. Tot hen De- hoorde een aantal, dat heeft deelgenomen aan de slag om Arnhem. De 24-Jarlge kasloper van het pas sage- en reisbureau Wm. H. Müller en Co. te Amsterdam ls vannacht door de Bre dase politie ln Breda aangehouden. HIJ was op weg naar Frankrijk De 7700 Bel gische franqs en een aantal Engelse pon den, die btf het opmaken van de kas ver dwenen bleken te zijn, zijn op de man teruggevonden. .Een 86-Jarig vrouwtje, dat op het Rozenhofje aan de Rozengracht te Am sterdam woonde, is door uitstromend gat bedwelmd en overleden. Bil de Tweede Kamer ls ingediend een ontwerp van wet tot wijziging van de begroting van Inkomsten en uitgaven van het gemeentefonds voor het begro tingsjaar 1946. BIJ de Tweede Kamer ls Ingediend een ontwerp van wet tot wijziging van de begroting van het staatsmunt be drijf voor het dienstjaar 1946. Er heeft zich te Amsterdam uit de burgerij een comité gevormd, onder voor zitterschap, van de heer A. Ingwersen, dat zich ten doel stelt, mede te werken aan de oplossing van het woningvraagstuk. Het plan „Ingwersen" ls uitgangspunt voor de werkzaamheden van dit comité. Het secretariaat van het comité wordt waargenomen door mr. W. C. Hassoldt. Nicolaas Maesstraat 7, tel. 26383 te Am sterdam. Jagers hebben ln de Wijlrese bossen onder Wfjlre-Gulpen vijf wilde zwanen 'neergelegd. buitenland. By Ramboulllet ten Z.W. van Parijs ls een militair vliegtuig n'eergestort en verbrand. Zes personen kwamen daarbl! i om het leven. Brigade-generaal Hinde, de militaire gouverneur van de Britse zone van Duits land. heeft verklaard, dat het Britse mili taire bestuur het 14 punten omvattende I plan van de Sovjet-bevelhebber generaal- majoor Kotikof om de arbeidsvoorwaarden ln Berlijn te verbeteren, van de hand ge- wezen heeft. 1 Hinde zelde, dat men het eens was ge worden over alle maatregelen, die de Ber- Iijnse bevolking werkelijk ten goede zou den komen, doch niet over de punten, die een deel van de bevolking zouden be- 1 guhstigen ten koste van een ander deel. i Aan 14 studenten, waaronder 2 meisjes I ls voop de krygsraad te Madrid ten laste gelegd, dat zij getracht zouden hebben het republikeinse studentenverbond weer op te richten. De studenten zouden tevens een propagandacampagne voorbereiden. De aanklager eiste gevangenisstraffen van 0 maanden tot 6 Jaar. Een woordvoerder van het Britse 1 ministerie van buitenlandse zaken heelt verklaard, dat Engeland geiyk verwacht mocht worden geweigerd heeft visa te verstrekken aan de 17 afgevaardigden van het „Duitse Volkscongres", die verzocht hadden naar Engeland te mogen gaan om Duitsland voor de raad van ministers van I buitenlandse zaken te vertegenwoordigen. John Lewis, de president van de Amerikaanse mynwerkersbond. heeft deze i bond uit de „American Federation of La bour (A.F.L.doen treden. Het ls niet de eerste maal. dat Lewis van de AFL- dlstancleert. Ongeveer - 10 Jaar geleden deed hy hetzelfde en ™ede aan de oprichting van het C.I.O. (Congress of Industrial Orga- nlsatlons). De huwelijksreis van prinses Eliza beth en de hertog van Edinburgh zal morgen eindigen. Het paar keert dan naar Londen terug. De hertog moet Maandag morgen volgens de officiële Indeling, zijn nieuwe functie bij de admiraliteit begin nen uit te oefenen. Van gezaghebbende zyde wordt verno men, dat het onwaarschynll|k ls. dat het echtpaar binnenkort een .buitenlandse reis zou maken. Een voormalig Brits legerofficier is te Londen tot 18 maanden gevangenisstraf veroordeeld wegens een poging tot hetbp- blazen van het Zionistische hoofdkwar tier te Londen door middel van een eigen gemaakte bom. Hy verklaarde, dat het zijn bedoeling was geweest „terug to slaan naar de Joodse moordorganisatie". Een Londens rechter heeft- personen, ile fascistische byeenkomsten houden en ln een Joodse buurt provocerend optreden .weerzinwekkend" genoemd. Hy veroor deelde een jonge man. die na een bijeen komst onder leiding, van de fasclstenlelder Mosley een polltle-agent had aangevallen, tot 21 dagen gevangenisstraf. De afdeling Radio intussen leverde momenten van heftige strijd. Het was een teleurstelling, dat niemaqd aan drong op ontwikkeling in de richting van televisie, welke schepping vanBaird nu al meer dan twintig jaar oud is en elders reeds aan. millioenen ontspan ning, ontwikkeling en vreugde ver schaft. Daarvoor ln de plaats kregen wij discussies over onderwerpen, die al sinds Jaar en dag aan de orde zijn en waar omtrent de minister zijn antwoord maar uitstelde tot straks de nieuwe wet op het radio-bestel aan de orde zal komen. Of we weer gaan naar het vroegere sy steem van particuliere omroepvereni gingen, waarvoor de heer Teulings ÖKath.) een warm en knap pleidooi hield, of naar één nationale omroep, ge lijk mevr. Fortanler-^De Wit (Vrijheid) verlangde? De heer Gielen verwees naar de Troonrede van Mei 1946, Waarin spra ke is van een nationale omroep op publiekrechtelijke grondslag, en waar in alle stromingen gelegenheid zullen krijgen zich te doen horen. Het is de ernstige bedoeling van de minister, het nieuwe radio-bestel zo spoedig mogelijk' in te voeren; maar hjj kon geen datum noemen. Wel is de Ra- dioraad aan een termjjn gebonden, waarbinnen de voorstellen moeten zjjn ingediend met een ontwerp van wet. Dan zal ook blijken, hoe men zich de zgp. wereldomroep denkt. De radiobladen zullen een groter op lage mogen drukken evenals alle tijd schriften, die met een accountants rapport kunnen bewijzen, dat zij een wachtlijst van aspirant-abonné's heb ben. De contróle op de betaling der luisterbijdrage zal worden verscherpt. Aangaande de begrotingspost voor radio ad 12 millioen gulden zal de minister spoedig een specificatie aan de Kamer dóen toekomen. Het verschil in de ge raamde ontvangsten en uitgaven ad 2 millioen, zal worden besteed hetzij aan verlaging van de luisterbijdrage, hetzij aan verbetering van het' culturele ,peil der uitzendingen. Qver de gebouwen wilde de minister, als niet-technicus, zich niet uitlaten! Tijdig zal spr. een regeling opmaken tot billijke verdeling van de voor politieke propaganda be stemde tyd tegen de a.s. verkiezingen. Het spreekverbod aan prof. Ger- brandy was geen censuur, aldus de minister. Vóór de oorlog zou de radio- contröle-cobimissie hebben gedaan, wat j\u de radiocommissaris gemeend had moeten doen. Hjj had zulks ge-' daa 4 op grond van art. 3 Radio-regle- men J Prof. Gerbrandy had geen po- ging gedaan, een beroep tegen rijn uitsluiting in te stellen, i Het zeer geringe aantal aanwezige Kamerleden slonk nog toen de KVP-ers vertrokken om een partyblj eenkomst te (Utrecht te gaan b..wonen Eerst na zevenen sloot de voorzitter vergader Irina'

Leidsch Dagblad | 1947 | | pagina 1