STADSNIEUWS Laatste Berichten Kerkelijk Leven Officiële publicaties Residentie-Orkest had minder goede avond EN OOR HENRIETTE BOSMANS. Wij hebben ons zó dikwijls prijzend over de prestatie's van het Residentie- Orkest uitgelaten, dat wat minder ent housiasme thans zeker veroorloofd is. Wij kunnen onmogelijk zeggen, dat het programma van gisteravond ons ge boeid heeft. Behalve dat het generlei nieuwe gezichtspunten opende de „provincie" is vermoedelijk goed genoeg om haar van noviteiten, die overigens wel op het repertoire staan verstoken te laten! terwijl ditmaal ook de uit voering niet meeviel. Dit wil natuurlijk niet zeggen, dat Brahms' „derde" niet hoog door ons ge schat wordt, maar juist haar waarde, alsmede het feit ,dat zij reeds talloze malen werd voorgespeeld onder supe rieure leiding, rechtvaardigt de eis van geïnspireerd en machtig expressief spel. waaraan ditmaal onder Out's directie nog to veel ontbrak. Het ging weinig spontaan toe, wel in het algemeen ge acheveerd van klank, maar met onvol doende geestelijke diepgang, zodat de Brahms' onzer dromen weinig karak tervolle dan wel innige gestalte aan nam. Van Mendelssohn's le pianoconcert dat in g moll kunnen wij in hoofd zaak nog hèt verrukkelijke Andante waarderen. Daar viert de romantiek en de melodie hoogtij en worden wij ge grepen door verheffende inspiratie, wel ke Mendelssohn in de beide effectvolle, virtuose, maar parade-achtige hoekde- len totaal in de steek liet. Wel is er schoonheid van vorm en voortreffelijke instrumentatiekunst, maar dat is onvol doende om te boeien. Eerlijk gezegd: wij voelen ons aan die 19e eèuwse virtuositeit ontgroeid, ten minste wanneer zij niet superieur ver tolkt wordt. En aan die els voldeed Hen- riëtte Bosman helaas niet: er waren verschillende onafgewerkte passages, terwijl het geheel mank ging aan een machinale monotonie, nog versterkt door een spits en hard klinkend toucher. Slechts in hét wondere Andante kwam haar warme muzikaliteit tot uiting en was ook de aanslag ronder. Henriëtte Bosnians gaf niet de in druk. dat dit werk haar volle liefde had. Merkwaardig .want 't feit, dat zij juist dit .concert speelde, zal toch wel 't gevolg ener eigen keuze zijn geweest. De inzet bracht Handel's Concerto Grosso no 9. als gewoonlijk gehouden in een te zware bezetting, wat de sty- listische zuiverheid niet ten goede kwam. Wèl imponerend het meermolen aan zware orgelklank herinnerende en- semblespel .hetgeen echter meer de or ganist dan de componist der Concert! Grossi eerde. De wisselwerking Swaap- orkest maakte een vrij onevenwichtige indruk. Conclusie: wij hopen dat het orkest een volgend maal revanche zal geven met een interessanter programma, al thans een. waarvan de uitvoering meer inspirerend op ons kan inwerken. WIE DOET ER MEE? Huisvlijttentoonstelling K.- en O. De tentoonstellingssectie van K. en O. heeft het voornemen omstreeks Pasen 1948 een huisvlijttentoonstelling te or ganiseren. Elke ingezetene van Leiden en omliggende plaatsen kan werkstuk ken inzenden. Ook scholen, jeugdvereni gingen, enz. kunnen meedoen. Voor de beste inzendingen zal een aantal prijzen beschikbaar worden ge steld. Met het oog op de plaatsruimte is het gewenst, dat eventuële deelne mers zich vóór 25 December opgeven aan het bureau van K. en O., Plantsoen 25. Leiden. Zo mogelijk zal er een speciale afde ling voor kinderspeelgoed worden inge richt. Ingezonden kunnen worden: naai-, brei-, haak-, borduur-, kralen-, weef-, teken-, houtsnij-, timmer-, schilder-, metaal-, intarso-., karton-, klei-, knip-, touw-, vlecht-, glas-, inlegwerk. Bij de beoordeling zal speciaal gelet worden op de practische bruikbaarheid der voorwerpen (geen stofnesten of prullige snuisterijen!). Een eenvoudig werkstuk dat goed en netjes in elkaar gezet is, zal de voorkeur verdienen bo ven overdadige versiering bij minder solide afwerking. Wie doet er mee? Schrijft in vóór 25 December! ACADEMISCHE EXAMENS. Geslaagd voor het doctoraal examen rechtsgeleerdheid: de heren M. van der Stoel (Leiden) en F. G. Regtdoorzee Greup (Voorburg)candidaatsexamen rechtsgeleerdheid: de heren J. Hissink 's-Gravenhage)W._P. J. Janssen (Sit- tard). D. Binnekamp (Alphen a.d. Rijn) en H. A. Kunkeler Cs-Gravenhage) en Mej. R. H. W. v. Vollenhoven ('s-Gra- «venhage) Ons Distributiehoekje Vervroegde bonaanwijzing' in verband met de Kerstdagen In verband met de noodzakelijkheid de bonnenlijst, welke in de Kerstweek gepubliceerd moet worden, op een zodanig tijdstip te doen verschijnen, dat tijdig op de daarin aangewezen bonnen gekocht kan worden, zal deze lijst gecombineerd worden met die, welke op 18 December bekend ge maakt wordt. Dit houdt in, dat de aanwijzing der bonnen voor suiker, versnaperingen, bloem en huishoudzeep een week eerder zal geschieden, n.l. op 18 December In plaats van op 25 December. De e.v. bonaanwijzing na 18 Decem ber zal plaats hebben voor suiker en versnaperingen op 8 Januari a.s. (dus 3 weken later), voor bloem op 22 Ja nuari a.s. (dus 5 weken later). De bonaanwijzing voor brood en tabak zal op de normale wijze ge schieden. SCHEERZEEPBON NR. 5 NA 16 DECEMBER NIET MEER GELDIG. Het CJD.K. deelt mede, dat de bon nen „Reserve 5 tabak" der t-abakskaart Q 711, welke recht geven op een rant soen scheerzeep, na 16 December a.s, niet meer geldig zijn CHOCOLADE BIJFT OP DE BON. Naur aanleiding van geruchten om trent eventuele wijzigingen in (je pro ductie van chocolade-artikelen, en op een beweerd bonloon verkopen van cho colade en aanverwante producten, deelt het Ministerie van Landbouw, Visserij en Voedselvoorziening mede, dat het zgn. vrijgeven voor bonloze verkoop van cacao en chocolade en chocolade-arti kelen niet in het voornemen ligt. Chr. Vakbeweging luidt winteractie in. In de gisteravond geheel bezette Schouwburg heeft de Chr. Vakbeweging te dezer stede haar winteractie ingezet.- De voorzitter van de Leidse Chr. Be sturenbond, de heer G. Hordijk, sprak een inleidend woord, waarin hij uit eenzette, dat ook de christelijke vakbe weging streeft naar vernieuwing der samenleving. In tegenstelling met de moderne vakbeweging, welke zich op humanistische grondslag stelt, erkent de christelijke vakbeweging het Ko ningschap van Christus over heel het leven en gaat zij bij het zoeken naar nieuwe vormen, verhoudingen en orde ningen van deze erkenning uit. De heer Ormel, hoofdbestuurder van de Ned. Chr. Bond van Handels- en Kantoorbedienden, die hierna de pro paganda-rede uitsprak® wees op het. grote verschil tussen de humanistische vakbeweging, welke haar'- doelstelling en richtsnoer ontleent _aan de mens, en het C.N.V., die zich richt op Gods Woord en daarin ook haar kracht zoekt Ver-volgens zette spr. uiteen, dat zeer zeker ook de christelijke vakbe-' weging veel aandacht besteedt aan de rechtszekerheid van de arbeider en strijdt voor een goede bestaanszeker heid van de bij haar aangesloten le den. Tegenover de 'gedachte, dat de ar beider „maar" arbeider is, heeft het C N V. gesteld Gods scheppingsorde, volgens welke ook de geringste arbeider is: schepsel Gods. Tegenover het abso lute eigendomsrecht van de onderne mer heeft de christelijke vakbeweging gesteld de eis van het evangelie, dat de eigenaar slechts rentmeester is. Terwijl anderen nog praatten over socialisatie, pleitte de christelijke vakbeweging voor bedrijfsorganisatie en medezegging schap, waardoor de geleide economie kan worden teruggedrongen. Ten slotte wekte spr. op om in de komende maan den een krachtig? actie voor de chris telijke vakbeweging te voeren, daarbij indachtig aan Talma's woord „Voor het volk om Christus wil". Ds. J. Plomp, geref. predikant te de zer stede, heeft in deze samenkomst, welke werd afgewisseld met goede de clamatie van de heer F. van Dorp, mu ziek van het gezelschap „Athalia", welk corps bij de uitvoering van enkele num mers wel wat te hoog gegrepen had en toneelspel van „De Sleutelspelers", nog een woord van steun enbemoediging gesproken, waarbij spr. op principiële gronden het N.V.V. voor christelijke arbeiders als niet aanvaardbaar ver klaarde. D.S.J.V. ..Nieuwe Koers" LEZING VAN DRS. D. J. VAN DIJK. In zijn serie lezingen, welke drs D. J. van Dijk houdt over „Rusland", was gisteravond de periode na 1917 aan de orde. Spreker begon met er op te wij zen dat na de revolutie de Russen ten koste van alles vrede wilden. Daar het leger niet meer vocht, bleef hun geen andere keus. De Duitse - voorwaarden waren hard, zó hard dat dit feitelijk de Duitsers alle recht ontzegt om ooit te klagen over het vredesverdrag van Versailles. In 1918 kwam de vrede Van Bresk Lltowsk tot stand. De geallieerden, die grote aandrang op Lenin hadden uitgeoefend om te blijven doorvechten, zagen met lede ogen, dat het „tweede front" verloren ging en het was voor hen een reden te meer om die groepen te steunen, die zich tegen het nieuwe Rusland ver zetten. De bolsjewiki kregen het zwaar té verduren, maar door terreur wisten zij zich te handhaven. De numeriek sterk ste anti-bolsjewistische partij was in 1918 de sociaal-revolutionnaire. Zij had de revolutie mee helpen maken, maar de wijze waarop de bolsjewiki te werk gingen, wekte dusdanig hun afkeer op, dat zij het terrorisme, dat ze lange tijd hadden gebruikt tegen de Tsaar, thans tegen Lenin en zijn aanhangers keer den. Lenin zelf werd door een sociaal- revolutionnair - terroriste, door twee schoten zwaar gewoijd. De leider van de geheime politie werd vermoord. De wraak van de bolsjewiki was niet mals: om deze acties te bodem in te slaan werden enige millioenen politieke gevangenen vermoord. Zware gevechten had de jonge Sovjet regering te leveren tegen de „Witten", die zo genoemd werden daar zij tegen standers waren van de revolutionnairen, wier symbool de rode vlag was. Het uit de grond gestampte Rode Leger wist ze, mede door onenigheid onder de witten te weerstaan, maar wanneer, ongeveer in 1921, de eigenlijke UIT DE OMSTREKEN KATWIJK AAN ZEE. De kerktelefoon Er ls een begin ge-! maakt met de heraansluiting der Herv. Kerktelefoon: Wegens materiaalschaarste ls het de bedoeling van P.T.T., dat die luisteraars, die in 1943 werden afgesloten en thans nog in datzelfde huls wonen, het eerst worden aangesloten. Dit zijn er 50. Luisteraars, die echter sinds 1943 zijn verhuisd komen later aan de beurt. Dit betreft ongeveer 45 personen. Het was de bedoeling, dat de voorzitter van de Kerktelefooncommissie, de heer G. Vooijs, hedenavond om half 8 ter In leiding eeD woord tot de aangeslotenen zou richten en dat van Zondag af weer regelmatig de kerkdiensten zullen worden uitgezonden. Thans blijkt, dat wegens technische moeilijkheden de uitzendingen nog niet kunnen geschieden. Het is ook de bedoe- ling van de commissie, dat binnenkort dagelijks een zleken-halfuurtje zal wor den uitgezonden van uit ded Doopkamer der Nieuwe Kerk. onder leiding van de Herv, predikanten alhier Het psalm- en gezangvers mag daarbij niet ontbreken. Er moet een gramophoon met platen wor den aangeschaft. De collecte voor de Zendingsbond ln de Ned. Herv. Kerk alhier gehou den heeft opgebracht f '6. De heer F. van der Rhee alhier slaagde te Amsterdam voor het examen M.O.B. Duitse Taal- en Letterkunde. KATWIJK. E.TI.B.O, jubileert De afd. Katwijk van de Ned. Ver. E.H.B.O. zal morgen haar 1 O-Jarig bestaan feestelijk- herdenken. Na Üe receptie des namiddags ln het Pa rochiehuls te Katwijk a cl. Rijn zal er êèn wedstrijd plaats hebben waaraan deelne men de afdelingen te Oegstgeest Rijns burg, Leiderdorp, Zoeterwoude, Voor schoten en de Jubilerende afdeling. Ter verhoging van de feestelijkheid zal de toneelvereniging „De Tindelerclub" van de Leidde Christ. Oranjever. opvoeren het blijspel ln vier bedrijven „De Prlvé-Ver- pleegster". De regie berust bij de heer.P, A. Kouwenhoven. Voor deze feestviering zijn uitgenodigd de leden, donateurs en genodigden LISSE Zondagsdienst doktoren. - Deze wordt a.s. Zondag waargenomen door dr A J Duymar van Twist. Bond van bloembollenhandelareD- Het moderamen van de bond van bloembollenhandelaren is tijdens de eerste vergadering samengesteld uit" de heren C. J. Freriks te Hillegom, A. Philippo te Sassenheim en F. v. Wa- veren te Bennebroek, terwijl als voor zitter der groepen optreden de heren VRIJDAG 12 regeringstaak kan worden opgenomen, heerst in Rüsland een ontzaglijke ar moede. Wanneer door Lenin en de zijnen wordt getracht het marxistische pro gram, dat alleen in een industriestaat kan slagen, uit te voeren in een agra risch land, wordt dit een fiasco. De boeren, die 80 der bevolking uitma ken, hadden zich aanvankelijk noch bij de roden noch bij de witten aangeslo ten, nu .verzetten ze zich echter. Het gevolg was een ontzettende hongers nood. Dan gooit Lenin het roer om, en, geen andere uitleg ziende, worden vele nieuwe maatregelen weer ingetrokken. De N.E.P. (Nieuwe Economische Po litiek) doet veel kapitalistische instel lingen herleven. Over de gevolgen hiervan in de Com munistische Partij en voor het land zal de heet-Van Dijk een volgend maal spreken. LEIDSE AMATEUR-FOTOGRAFEN VERENIGING. De 14-daagse clubavond was gewijd aan de practische beoefening der por tretfotografie bij kunstlicht. De heer Hoogwerff Eikelenboom toonde eerst aan op welke wijze de lichtbronnen ge plaatst dienen te worden om de ge wenste, goede verlichting te krijgen, waarna hij wees op enkele punten, welke in acht genomen dienen te worden bij het plaatsen der modellen. Vervolgens werden de leden in de gelegenheid ge steld naar eigen inzicht hun modellen te plaatsen en te verlichten en daar van opnamen te maken, waarvan een zeer druk gebruik werd gemaakt. En kele pogingen werden gedaan om tot minder conventionele resultaten te ko men. In hoevérre deze pogingen succes vol zullenzijn geweest, zal op een der volgende avonden blijken als het hier gemaakte werk zal, worden getoond en becritiseerd Vrij laat in de. avond werd deze zeer geanimeerde bijeenkomst gesloten. ZWAARDEN TOT SPADEN. In de bovenzaal van „Royal" aan de Doezastraat hield-de heer D. de Jeu een lezing over bovengenoemd onder werp- Na een inleidend woord van de heer J. A. v, d. Hoek, toonde spreker aan, dat na 1918 de volkeren gezocht hebben naar een middel om nieuwe oorlogen te voorkomen, met als resultaat een nog grotere ramp, n.l. de oorlog 1940—1945. Wederom werd er een organisatie op gericht, ten einde de volkeren te bevei ligen tegen de oorlogsgesel Het resul taat is toenemende bewapening in ieder land. Spreker bracht hiermede in ver band de profetische woorden van Ez. 7:25, 26 p.l. dat de volkeren dé vrede zullen zoeken, maar niet zullen vinden, maar inplaats daarvan, ellende op el lende zal volgen. Spreker toonde aan, dat de oorzaak vdn het niet vinden van de vrede ge legen is in het feit, dat de volkeren bij menselijke organisatie's de oplossing zoeken. Deze is echter alleen te vinden b(j de Schepper van hemel en aarde. Hierover staat geschreven in Ps. 46 9, 10 dat Hij alleen de oorlogen doet op houden tot het einde der aarde, de boog verbreekt en de spies aan twee slaat. Hierna gaf spr. de aanwezigen de raad naar de waarschuwende boodschap te luisteren, welke God uit Zijn Woord laat weerklinken, dat alleen zij, die hun hoop gesteld hebben op de Allerhoog ste, bescherming zullen vinden (Ps. 91 17. 38). Dan zullen zij zoals staat in Mica 4 3 hun zwaarden slaan tot spaden en hun spiezen tot sikkelen. Dan zullende, volkeren hun zwaarden niet meer op heffen. Zij zullen de krijg niet meer leren. COLLEGE VAN KERKCOLLECTAN TEN DER N.H. GEMEENTE. Zilveren jubileum II. M. Pont. A.s. Dinsdag zal het 25 jaar geleden zijn, dat de heer H. M. Pont zijn in trede deed in het College van Kerk- colleotanten der Ned. Herv. Gemeente te dezer .stede. De heer Pont, die vanaf 1 Janari 1938 het voorzitterschap van dit college bekleedt, heeft zioh al die jaren doen kennen als een plichtsge trouw werker, die deze eenvoudige ar beid steeds met. grote liefde heeft ver richt. Dinsdagavond, van half negen tot half tien, is er in de consistorie der Hooglanlse Kerk gelegenheid om de heer Pont met dit jubileum geluk te wensen. W. M. Driehuizen te Lisse voor Ame rika, A. Warn aar te Sassenheim voor Engeland, J. Vis te Heemstede voor Frankrijk en W. Verduin te Lisse voor Oost-Europa. Voor de andere groepen moeten nog leden worden gekozen. De bond telt thans 200 leden die 80 van de export verzorgen. Als secretaris treedt op mr F. J. D. Theysse uit Haarlem. De heren C. W. v. Til en C. Nieuwenhuizen blijven voorlopig zit ting houden in het bestuur der onder- vakgroep en konden derhalve in de "ondsleiding geen functie op zich ne men. Voor de lopende cursus Ls tot tij delijk leraar aan de Rijkstuinbouw school alhier benoemd ir. L C. Struys alhier. Burgerlijke Stand Geboren: Eliza beth. d. van J. C. Nieuwenhuizen en P. Klerk; Elizabeth Theodora Maria, d van P. v. Staden en L, Kops; Roelof Johan nes Jacobus, z. van C. J. v. d. Pol en C. A, Rilgersberg; Adrianus Petrus, z van A, v. d. Berk en J. H. v. d. Drift; Johan nes Petrus, z. van P. J. Grimbergen en M. C. v. d. Zwet; Anna Catharina, d. van P. v. Tol en J. A. v. d. Tang; Ru- dolf Leonardus Maria, z. van L. W. Ber- bee en G, A J. v. d. Zwet; Elisabeth Hendrlka Cecilia, d. van J. H. Kuhl en C. H. Augustlnus; Robertus Petrus Maria z. van C J v. d. Zon en M. C. v. d. Berg. Gehuwd: D de Gier en H. Faas. Overleden: P. v. Aalst, 74 J. wed. van F. M. Verduin; M. W v. d. Aart, 2 J. NOORDWIJKERHOUT. Bonkaarten halen De uitreiking van bon-, tabak- en versnaperingen- kaarten benevens schoenenbonnen zal plaats vinden op 15 en 16 Dec. Medische dienst Deze wordt Zon dag waargenomen door dr. Wösten. SASSENHEIM. Zondagsdienst doktoren Deze wordt waargenomen door dokter Kwint. Dierenbescherming De aiu. Sas senheim van de Ned. Ver. tot Bescher ming van Dieren had ln Het Bruine Paard een filmavond georganiseerd, waarvoor dè belangstelling wel wat groter had kunnen zijn. De directeur der Vereniging, de heer S Nieuwenhuijzen, sprak een inleidend woord. De film werd door de inleider toege licht en in de pauzes sprak hij nog. zijn leedwezen uit, dat geen enkele voor ganger, onderwijzer of jeugdleider aan wezig was. Het verheugde hem dat de DECEMBER. Burgelijke Stand van Leiden. GEBOREN: Dirk z, van W. J. Bink en M. C. Bo ter; Andreas Ludovicus Hubertus z. v. C. P. J. de Groot en C. la Lau; Sjoukje Adriana dr. van P. A. Bullmann en P. A den Ouden, Wilhelmina Johanna d. van H. Teske en L. T. Steenvoorden; Aiida•Agatha Clementina d. van J. T. van Berkel en M. van Leeuwen; Cor nelia d. van C. Rikkers en.C. Meülis; Hendrik Marinus z. van H. van Putten en M. Lepelaar; Antonius z. van J. Ver- schoor en- H. van der MeijMartin Anthony z. van J. A. M. Beekman en P. O. Lopez; Leonardus Everardus Jo zef z. van G: Bot en A. J. van der Valk; Jan z. van J. Chaudron en J. Betgen; Catharina Hendrica d. van T. J. van Werkhoven en M. van Rietschoten. Christiaan z. van A. Koerts en J. van den Heuvel; Gerard Cornells z. van A. Koerts en J. van den Heuvel; Maria d. van P. Lens en S. Ciere; Peter Joannes Simon Laurens z. van P. G. Salmans en J. van As, Marie d. van W. Schouten en A. G. Bekooij; Cornells z. van L. Witvliet en M. Ramp; Willem Meindert z. van C. Roodzand en J. de Jong; Wil helmina Hendrica Maria d. van G. B. van Ewijk en T. A. Paardekooper; Lau rens z. van J, van der Sman en C. Burgstad; Cornells Jozef Antonius Ma ria z. van L. C. M. van Hamersveld en M. A. C. C. van Noort. OVERLEDEN: P. de Ruiter, man, 69 jaar. E. Bremmers, d., 1 Jaar; G. Bergman, huisvr. van J. Fllppo, 71 Jaar; A. Smlt, man, 79 jaar. B. M. Vink, huisvr. van J. P. Koele- wijn, 41 jaar. GETROUWD: P. Zweegman, Jm en P. van Blezen, Jd; J, Verhoogt, Jm en H. A. van Vliet, Jd; K. van Beusekom, Jm en A. S. Burgerjon, jd; J. J. B. Braggaar, Jm en»JS- Noorduln, Jd; P. Bronsgeest, jm en S. E. van der Waals, Jd; J. Bruggeman, Jm en H. J. Hartman. Jd; A. M. de Groot, Jm en C. M. Levarht. Jd; J. Pols. Jm en P. Deelman, Jd; D van Pijlen Jm en S. C E. van der Heijde. jd; H. J. de Vrede, gesch. en J. M. van de Corput. Jd. ONDERTROUWD. A. J. Crama jm. 24 jaar en W. A. van der Voort jd. 20 jaar; A. J. Pracht jm. 26 jaar en B. de Winter jd. 21 jaar; C. Pijn gesch. 53 jaar en C. van der Reij- den gesch 44 jaar; W. A. Weber jm. 22 jaar en E. J. Schouten jd, 18 jaar; J. G. Hornlnge wednr. 58 jaar en M. J. H. Mijjer gesch. 54 jaar, G. van der Vlist jm. 26 jaar en W. E. T. Vosters jd. 26 jaar; J. Eradus jm. 26 jaar en F. de Roode wed, 25 jaar; H. Cambier jm. 24 jaar en W, E. J. van Steen jd. 24 jaar; C. W. Driessen jm. 30 jaar en M. J. A. Helversteijn jd. 22 jaar.; F. C. J. Goos jm. 26 jaar en B. Moraal jd. 25 jaar, B. van Straten jm. 35 jaar en A. Blom jd. 34 jaar; C. van der Veen jm. 24 jaar en A. G. Klerk jd. 26 jaar. FEESTAVOND DISTRICT LEIDEN N.B.B. Ter gelegenheid van het. eenjarig be staan der heroprichting van het Dis trict Leiden van de Ned. Biljartbond, werd op Donderdag j.i. in café-restau rant .Jtóyal" te Noordwijk een in alle opzichten geslaagde feestavond gehou den. Reeds in' de extra tram die het ge zelschap naar Noordwijk bracht, kwam de stemming er al in, Aan het begin van de avond werd de heer L. G M. Tegelaar gehuldigd ter gelegenheid zijner promotie naar de Hoofdklasse van-de N.B.B Hij ont ving een bloemenhulde. Als bijzondere attractie werd na liet hoofdnummer „Tarzan overwint" op het witte doek nog vertoond de film „Twee witten en een Roode", waarbij de ontwikkeling van het biljartspel vertoond werd, voor welke verrassing de heer Alders Jr. gezorgd had. Dit nummer vooral viel zeer in de smaak, evenals trouwens het optreden van „Melodie" en de overige attracties. Te vroeg naar de mening der mees te aanwezigen sloeg het klokje van ge hoorzaamheid. Tot ouderling der Ned. Herv. Ge meente te dezer stede zijn benoemd'de heren P. Guley en F. Bey, De distributie-ambtenaar W. de K., die heeft bekend de diefstal in het Leise Distributiekantoor te hebben ge pleegd, is hedenochtend naar Den Haag overgebracht om voor de Officier van Justitie te worden geleid. burgemeester en de Rijkspolitie wel te genwoordig waren. Des middags was er voor de jeugd een voorstelling, waarna zich velen opga ven voor een jeugdafdeling, waarvan voorlopig als leider zal optreden de heer R. Sandberg van Boelens. Bollen-jubileum De heer G. Vlas veld Jr. is 25 jaar voorzitter van de afd Sassenheim van de Mij. Vereen, voor Bloembollencultuur, Burgerlijke Stand Geboren: Alber- tus Cornells, z. van J. Tukker en G. Al- gera; Martinus Leonardus, z. van M. H. van Nobelen en G. E. M. van Wijk; Mag- tllda Cecilia Apolonla, d. van J. P. Noor denneer en W M. v .d. Zwet; Janna Ma ria. d. van J. Kuliper en C. J. Schalk; Wilhelmus Hubertus Cornells, z. van H H. Kuijlenburg en A. J. M. Rozema; Ca- rolus. z. van H. W. Bader en C. N. v. d. Horst. Gehuwd: L. v. d. Niet en C. M. v. d. Spruit. VOORHOUT Drie nieuwe klokken in de Kath. Kerk. Woensdagavond werden de be woners uit de kom van ons dorp weer herinnerd aan het oude en liefelijke geluid dat gebeier van klokken ons kan doen horen. Konden we de vorige week melden dat er d-ic klokken in de toren der R.K. Baitholomeus Parochie zouden komen, deze zijn nu ter plaat se gearriveerd en reeds op de plaats van hun bestemming gebracht. In de morgen werden de klokken door de Deken van Noordwijk gedoopt en werd in een speciale kerkdienst een H. Mis opgevoerd. Hierna werd door meerdere genodigde Geestelijken uit omliggende gemeenten benevens het toenmalige bestuur van het gehouden eeuwfeest in 1945, met als voorz. onze oud-burge meester mr. G F. W. v. Berckel van Noordwijk aan een koffiemaaltijd aan gezeten in de grote zaal van het Pa rochiehuis. Burgemeester drs. C. J. N. de Graaf f was mede aanwezig. Beide laatstgenoemden voerden hier 'n kort woord, waarbij dank werd gebracht aan die drie ingezetenen van Voor hout, welke onbekend wensen te blij ven, voor het gratis schenken van deze drie klokken aan de kerkelijke gemeen te. Dit geschenk was reeds gedaan tij dens de viering van het eeuwfeest der parochie, evenwel konden de klokken niet eerder worden geleverd. Het gewicht der klokken is resp. 750, 450 en 350 kg. A.s. Zondag zullen de klokken hun geluid voor het eerst officieel laten horen. Zü worden met de hand geluld. Livengood brengt pessimistische rapporten uit POLITIEKE SCHIKKING ZAL LANG OP ZICH LATEN WACHTEN. Blijkens de jongste rapporten van de Amerikaanse Consul-Generaal te Ba tavia, Charles A. Livengood, wordt het economische leven in de Indische ar chipel over het algemeen nog ernstig belemmerd door de onzekerheden i.v.b. met de politieke situatie. De vooruitzichten zijn niet bijzon der bemoedigend, daar gebleken is, dat er nog aanzienlijke tijd zal moe ten verlopen, alvorens een politieke schikking zal worden bereikt. Door dat de stabiliteit, die onontbeerlijk is voor het economisch herstel, ont breekt, kunnen de plannen voor de wederopbouw niet krachtig ten uit voer worden gebracht. De handel wordt door dit ontbreken van politieke stabiliteit belemmerd en de financiële positie van het land toont een neiging tot verslechtering. BEGRAFENISONDERNEMER BLEEKEMOLEN TOT 10 JAAR VEROORDEELD. De 49-j. Amsterdamse begrafenison dernemer J. B, J. M. B. Bleekemolen, die gedurende de laatste 1V1- jaar van de oorlog zonderenige piëteit de stof felijke overschotten van bij wijze van repressaille door de Duitsers gefusil leerde Nederlanders op een vrachtwa gen laadde om ze daarna in een mas sagraf in de duinen bij Overveen te be graven, is vandaag door het Amster dams Bijz. Hof tot 10 jaar-gevangenis straf veroordeeld met aftrek van voor arrest en met ontzetting uit de open bare rechten en het recht om eniger lei functie te bekleden in een begrafe nisonderneming voor de duur van het leven. Een zijner helpers, de 57-jarige Am sterdamse garagehouder Pierre van Lee, hoorde zich een gevangenisstraf van 5 jaar opleggen met aftrek. KONING LEOPOLD GEEFT EEN DINER. Koning Leopold van België zal mor genavond op het landgoed „Reposolr" te Fregny, nabij Genëve, als gastheer optreden bij een diner, waarvoor een dertigtal vooraanstaande Zwitserse en buitenlandse persoonlijkheden zijn uit genodigd. Onder de genodigden bevin den zich koning Michael van Roeme nië, de Zwitserse minister van buiten landse zaken, Petitpierre, generaal Gul- san en waarschijnlijk ook mevrouw Roosevelt. Van bevoegde zijde acht men het wenselijk er op te wijzen, dat dit diner geen politik karakter draagt. ONTPLOFFING TE JERUZALEM. Hedenochtend hebben te Jeruzalem een aantal ontploffingen plaats gehad. De eerste berichtfn meldden enige per soonlijke ongevallen. De dêviezencommissie van Curacao heeft gisteren de opheffing aangekon digd van het contingenteringssysteem voor de invoer uit de dollarlanden. Ned. Herv. kerk Beroepen te Ingen (Betuwe) P. M. v. Waarde, cand. te Drie wegen. Te Rot ter d am - Dellshaven (vac. H. Bout) H. Harkema te Wijk bij Heusden (toez.) Bedankt voor Harderwijk en voor We- zep H. Harkema te Wijk bij Heusden. Voor Vierhuizen-Zoutkamp (toez.) A. Sluiter te Midlum, Geref. kerken Beroepen te Nieuwe PekPla W. H. J. de Boer te Mldwolda. Te Rock.inje D. Brilman, met verlof te Rotterdam. Te West-Tersohelllng-Mids- land r. Holwerda, cand. te Wolvenga. Generale synede der Geref. kerken Naar wij vernemen heeft de classis 's-Hertogenbosch der Geref. kerken ln haar Woensdag gehouden vergadering aan de kerkeraad van Eindhoven gead viseerd om de generale (zendlngs) sy node. die aanvankelUk op 6 April a.s. was bepaald, bijeen te roepen tegeri 3 Febr, a.s. Wij kunnen daaraan toevoegen, dat de kerkeraad Van Eindhoven ln prlnclpo reeds, besloot om de synode tegen 3 Febr. as. byeen te roepen. Nu de classis zich daarbij aansloot kan worden verwacht, dat de kerkeraad de synode tegen 3 Febr. a.s. bijeen roepen zal. SCHEEPSBERICHTEN. Abbekerk.10/12 van Brisbane n. Sydney; Alcor, Rotterdam-Rio de Janeiro, 10/12 v. St. Vincent; Algorab, Bahla-Rotterdam, pass. 10/12 Madeira; Alhena, Rotterdam- Buenos Aires, pass. 10/12 St. Vincent; Eemdyk. 10/12 van Londen naar Ant werpen; Leopoldskerk, Rotterdam-Shang hai,. 10/12 te Colombo; Modjokerto 10/12 23 uur van Batavia te Rotterdam, Mui- derkerk, Rotterdam-Sydney. 10/12 van Antwerpen; K.H.L. Rijnland 10/12 van Rio de Ja neiro naar Santos: Westland tO/12 van Santos (thuisreis) K.N.S.M. Berkel 10/12 te Amsterdam; Dundee 10/J2 te Antwerpen; Gordlas 9/12 New-York naar West-Indië; Hellcum 11/ 12 te Antwerpen; Hestla 11/12 te Ant werpen; Jacoba 10/12 van Kopenhagen naar Amsterdam; Niobe 10/12 Brunsbut- tel gepasseerd; Orestes. 10/12 van Am sterdam naar Dublin; Titus 10/12 te Rot terdam; Trajanus 10/12 van Amsterdam naar Terneuzen. Nederland Joh. v Oldenbarnevelt 10/12 van Amsterdam naar Ned.-Indlë; Salawatl 10/12 van Belra naar Durban. BEURSOVERZ1CHT Amsterdam, 12 December. De omzetten waren vandaag zeer klein, zonder bepaalde stemming. We derom brachten claims en de aandelen Koninklijke het nodige leven; vooral de claims werden druk verhandeld. Op nieuw viel aanbod te verwerken. Zij zakten ten slotte tot ongev. f.900. Aan delen Koninkiyke daalden tot 295 De meeste Industrieaandelen waren nauweiyks veranderd. Philips echter een oaar punten hoger. Scheepvaartaande len prijshoudend. Cultuurfondsen stil. Van Tabakken Deli Mij. en Senembah een kleinigheid lager Voor de 3 con versie 1947 bestond nogal wat vraag. De koers ging naar boven van 98 5/16 tot 98 9/16, het slot was 98 14. De Ameri kaanse markt was nagenoeg ongewij zigd. MARKTBERICHTEN LEIDEN, 12 Dec. Veemarkt. Aan gevoerd: 4 Fokstieren; 12 Slachtdieren; 48 Kalf en Melkkoeien f. 350—750, vlug; 24 Varekoeien e.a. f 300500, vlug; 250 Vette koeien; 62 Pinken f. 200—350, vlug; 38 Graskalveren f. 130—180, ma tig; 47 Nuchtere slachtkalveren510 Vette schapen; 3 Zeugen; 59 Mestvar- kens f. 40—50, matig; 556 Biggen f. 20 —36, matig; 14 Paarden, f. 200600, t. vlug; 5 Veulens; 29 3okken en geiten f. 2040, matig. Kaasmarkt, 12 Dec. Goudse kaas le soort f. 164173, 23 p^rtyen; Leidse kaas le soort 151—159, 2 partijen. Handel matig. PUBLICATIEVERBOD REPUBLIKEINSE LEGERBERICHTEN INGETROKKEN. De 'resident van Batavia heeft het im zijn ressort geldende publicatieverbod van de Republikeinse legerberichten in getrokken. Dit verbod Ls dus thans ge durende 2Vi maand van kracht geweest. Het is met ingang van 2 October inge steld, waarbij het alle dagbladen en andere periodieken verboden was in het betreffende ressort Republikeinse leger berichten op te nemen. VOORLICHTINGSBUREAUX DER V.N. De secretaris-generaal der organisa tie van de VN" heeft bevestigd, dat in. de loop van Januari een voorlichtings bureau der VN te Moskou zal worden geopend. De eerste secretaris van de Sovjetrussisohe ambassade te Washing ton is aangewezen als waarnemend di recteur van dit bureau. Voorts maakte Lie bekend, dat ook te Praag en War schau binnenkort voorlichtingsbureaux zouden worden geopend. ENGELAND KRIJGT SOVJET- GRAAN. Inzake het resultaat van de Brits- Sovjet Russische handelsbesprekingen wordt van gezaghebbende Britse zijde vernomen, dat de verschepingen van Russisch grof-korrellg graan naar En geland, waarmede binnen 2 of 3 we ken na ondertekening van de Brits- Russische handelsovereenkomst zal wor den begonnen, de Britse Invoer van grof-korrelig graan uit andere landen in het afgelopen jaar zullen overtref fen. Laatstgenoemde is abnormaal klein n.l. minder dan 500,000 ton tegen enkele millioenen ton per jaar voor de oorlog, doch er wordt op gewezen, dat de in de met Rusland gesloten overeenkomst ge noemde hoeveelheid aanzienlijk groter is dan de 500,000 ton, waarover in Juli 1947 aanvankeiyk overeenstemming was bereikt. Deze hoeveelheid zal afkomstig zijn uit de Russische oogst van 1947. Hoewel naar verluidt ook over tarwe te Moskou werd gesproken, heeft En geland niet aangedrongen .op de leve ring. hiervan. Wat het grof-korrelig graan betreft mais, gerst en haver heeft Engeland de gehele hoeveelheid toegewezen gekregen waarom het vroeg. De gesloten overeenkomst betreft een bilaterale ruil van Russische grond stoffen tegen Britse industriële pro ducten. Te Moskou werd overeengeko men, dat de rekeningen in evenwicht moeten zyn. Dit evenwicht zal zioh uitstrekken over een periode van 4 of 5 jaar. De havenarbeiders van Nice, die van 15 Nov, af in staking zyn, hebben zich gistermiddag eenstemming voor een voortzetting van de staking uitge sproken. De officier-vlieger der 1ste klasse L. J. Fritz is per 16 Januari 1948 eervol ontheven van zijn functie van com mandant van het marine-vliegkamp Valkenburg, zyn opvolger ls de offi cier-vlieger der 1ste klasse H. J. J. Swaab. DI6TRIBUTIEDIENST LEIDEN. Verstrekking van extra brandstoffen aan grote gezinnen te Katwyk, Itynsburg en Valkenburg. Gelljktydlg met de bonkaarten-uitrei king zullen aan gezinnon van 8 of meer personen, 2 eenheden veste brandstof (eventueel een rantsoen gas, electricltelt of stookolie) worden uitgereikt. INLEVERING BRANDSTOFFENBONNEN. Het Centraal Distributiekantoor deelt mede. dat handelaren ln brandstoffen de bon 75 B.V. der brandstoffenkaart T. A. 707 voor het laatst ln het tydvak van 14 t/m. 27 December as. by de distributie- diensten kunnen inleveren. UITBREIDINGSPLAN. De Burgemeester van Lelden brengt ter openbare kennis, dat met ingang van 13 December a.s., gedurende vier weken voor een ieder ter inzage zal liggen, op do afdeling Algemene zaken der Gemeente secretarie: a) een ontwerp-plan tot herziening van bet uitbreidingsplan der gemeente van 6 November 1933, zoals dit nader ls gewyzlgd, in dier voege, dat het ge deelte, dat betrekking heeft op gron den, voornameiyk begrensd aan do Noordzijde door het Galgewater, aan O de Westzyde door de Kortevllet, aan do Zuldzyde door' de Trekvliet en aan de Oostzijde door do Trekvliet, Zoetcr- woudséweg en het goederen-emplace ment der N. S., wordt ingetrokken; b) een ontwerp-beslult tot intrekking van het partieel uitbreidingsplan „In dustrieterrein Trekvliet", met de by- behorende bebouwingsvoorschriften; c) een ontwerp van een partleel-uitbrel- dingsplan met betrekking tot de sub a en b bedoelde gronden, met bybeho- rende bebouwingsvoorschriften. Lelden, 12 December 1947. De Burgemeester voornoemd, F. H. VAN KINSCHOT. Burgemeester en Wethouders van Lel den brengen ter openbare kennis, dat de veemarkt, de poellerswarenmarkt en de kaasmarkt in ae week van ?1 tot en met 27 December 1947 in verband met de 2do Kerstdag, op Woensdag 24 December a.s.. zullen worden gehóuden. Lelden, 11 December 1947. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Burgemeester. F. H. VAN KINSCHOT. De Secretaris, J. BOOL. AGENDA VRIJDAG. Rehoboth: Spr. de heer Groot van Den Haag. 8 uur nam. Stadszaal (kl. zaal)Nationaal Reveil. Spr, J. M. Dielissen, Jos. van Dyken en drs, W. A. Veenhovon. 8 uur nam. ZATERDAG. Schouwburg- Toneelgroep „Euripides". „Marjatta". 8 uur nam. Royal: Kanarletentoonstelllng. 9 uur voorm. tot 10 uur nam. DE BIOSCOPEN. Lldo „Het lied van Bernadette" (alle leeft.) Zond. 2, 5 en 81/4 u.; overige dagen 2J en 8 uur. Trianon „Hyenas" (18 Jaar). Zond. 2 1/4, 44, 7 en 9 1/4 uur;, overige dagen 7 en 9 1/4 uur (2—6 uur Cineac). Rex ..Roger* de geschandvlekte" (18 J.) Zaterd. en Zond. 2 1/4, 4 1/4, 7 1/4 en 91/4 u.; overige dagen 21/4, 71/4 en 9 1/4 uur. Casino „Rldo 'em Cowboy" (alle leeft.) Zat. en Zond 2|, 4 3/4, 7 en 9 1/4 u.; overige dagen (Donderd. gesloten) 24. 7 en 9 1/4 uur. Luxor „Zonsondergang" (14 Jr.). Zond. 2i, 4 3/4. 7 en 9 1/4 uur; overige da gen 2J. 7 en 9 t/4 uur. Greenway (Voorschoten) .Ridder zon der vrees" (alle leeft.). Zaterd. 7 en 91/4 uur; Zond. 7 en 91/4 uur; overige dagen 8 uur.

Leidsch Dagblad | 1947 | | pagina 3