veral Overuren van leraren zullen betaald worden Nieuwjaars- Advertenties Clllerlek van SOLIDOX IflHEDGSTNEEN Curacao en de Rondetafel-conferentie Leerlingental Nijverheidsonderwijs steeg van 34000 tot 49000 Exportmogelijkheden zijn niet onbevredigend Een volmaakt wit gebit Een ploeg die als eenheid zou kunnen opireden VRIJDAG 12 DECEMBER. Het probleem der toneelsubsidie (Van onze parlementaire redacteur) certgebouw en radio is weer opgenomen. Spr. zal alles doen ,om de vooroorlogse toestand te herstellen. De kunstsprei ding over de provincies in het algemeen heeft de volle aandacht van de minis- ter. Minister Gielen gaf gisteren een uit- De afd. Kunst passeerde de hamer, eenzetting vaq de besprekingen over leraars-salarissen. Van een verhoging der maxima kon geen sprake zijn; zulks zou het loon-plafond doorstoten. De leraren waren op gelijke voet behan deld als de ambtenaren. Met de onder wijzers mocht men hen niet vergelijken, Overigens komt het maximum VH.M.O toch. nog 16 boven dat van een MULO schoolhoofd. Thans is evenwel een aantal van 26 lesuren per week als een volledige taak aangenomen. En de heer Gielen cleeldè mede, thans een mogelijkheid te zien, de overuren te honoreren; hetgeen tot nu toe was afgewezen, ook als „doorstoten van het loonpla- fond. Dit betreft niet de gewone gevallen zonder dat er enige wijziging was aan gebracht Blijft als enig resultaat een succes van mevr. FostanierDe Wit, dat het probleem der toneelsubsidie op nieuw zal worden overwogen, indien er op omzetbelasting en vervoer niet de vereiste bezuiniging valt te bereiken. Proeven met frequentie modulatie in Nederland In ons land is men momenteel bezig met proefnemingen tot toepassing van de nieuwe uitzendingstechniek der fre quentie-modulatie. In het voorjaar 1946 is In Zeeland de eesrte dezer zenders van b.v. inspringen voor een zieke col- in gebruik genomen, en deze of vol- lega, doch _het blijvend belast zijn met meer lesuren. Een motie-Deering, die nog eens vast legde hetgeen de minister juist had be loofd werd ingetrokken. Een motie- Hoogcarspel om toch nog de maxima te verhogen, werd verworpen met 6 st. tegen 61 (vóór de vijf aanwezige com munisten en, bij vergissing, de heer Scheps). Inzake de salarissen aan het lager nijverheidsonderwijs is een K.B. reeds gereed gemaakt, zodat na het ver gende maand wordt een in Amerika gebouwde zender in Scheveningen in gebruik gesteld, terwijl nog twee zen ders (bij Philips en P.T.T.) in de maak zijn. Deze nieuwe zendtechniek, in Bel gië reeds met succes toegepast, heeft de voordelen dat zij atmosferische en industriële storingen opheft, terwijl de zuiverheid van het geluid zeer hoog is. Voorts is de actieradius uitermate be perkt, zodat meerdere stations op ge lijke golflengte kunnen zenden zonder elkaar te storen. Dit kan een middel schijnen van het desbetreffende rap- zijn om de Europese omroepchaos te port en aanvaarding daarvan door de ministerraad, dit K.B. spoedig kan uitkomen. Met de uitkering der gra tificaties is op sommige plaatsen een h£gm gemaakt; spr. hoopt, dat de be sturen daarmede spoed zullen be trachten. Ook voor de salarissen van het middelbaar nijverheidsonderwijs hoopt spr. op een zelfde resultaat als bij het lager nijv.onderwjjs. Het blijft een moeilijke zaak; steeds moet men nagaan, welke consequenties een ver hoging voor anderen kan opleveren. Omtrent de nood aan gebouwen kan de minister niets zeggen; er is zelfs helemaal geen bouwplan voor 1048. Het aantal leerlingen is van 34000 tot 49000 gestegen. Nauwer samenwerking met het voortgezet L.O. kan slechts goede resultaten opleveren Het is vaak gewenst, dat hoogleraren en assistenten in dejpractijk him vak uitoefenen, antwoordde de minister op klachten dienaangaande. Over een tweede technische hoge school kon de heer Grielen nog niets zeg gen; daarvoor is overleg nodig met de minister van Econ. Zaken, De heer v. d. Goes constateerde, dat er jaarlijks 2000 aanvragen tot in cul tuur brengen van woeste gronden bin nenkomen, waarvan 98 worden inge willigd. Er dient gewaakt te worden tegen het verlies van onze weinige na tuurmonumenten De schade aan onze bossen uit de eerste wereldoorlog was in 1940 nog niet Hersteld; die van de laatste oorlog zal in de loop van deze eeuw niet hersteld kunnen worden. Wij moeten er tegen waken, aldus de heer v. d. Goes, dat ons land niet wordt tot een barre cultuursteppe, De minister wees er op, dat bij de beoordeling steeds met alle belangen rekening wordt gehouden. De minister heeft goede hoop. dat de wet op de natuurbescherming nog in de loop van dit parlementaire jaar kan worden ingediend. Bij de afd. Kunsten werd wel de meeste critiek geoefend op de vermin dering met f. 80.000 van de toneelsub sidie. Dit bedrag is best uit bezuinigln- overwinnen Een nadeel is dat de nor male radiotoestellen momenteel niet in staat zijn deze uitzendingen op te van gen, doch bij de nieuwe toestellen is het reeds mogelijk van amplitude-mo dulatie naar frequentie-modulatie om te schakelen. ZULLEN 30.000 JODEN NU NAAR SURINAME MOGEN? Dr. I. N. Steinberg, de secretaris-ge neraal van de Freeland League heeft de inhoud van een brief van de Gou verneur van Suriname, mr. J. C. Brons, bekendgemaakt, waarin deze zijn goed keuring hecht aan de benoeming van een commissie om in Suriname het plan voor kolonisatie van 30.000 Joden al daar, in samenwerking met de Suri naamse autoriteiten voor te bereiden. In de brief stond voorts, dat alle be trokken partijen, nadat de commissie het plan aan hen zal hebben voorge legd, over de voorwaarden van de kolo nisatie moeten beslissen. BOKKING 9 CENT EN GEBAKKEN De maximum-consumentenprijs voor bokking (gerookte of gestoomde haring) wordt met een cent verlaagd. Met in gang van heden mag voor een bokking ten hoogste 9 cent per stuk berekend De prijs voor z.g, NIEUWJAARS- 10 °/o prijsverlaging banket, gebak en suikerwerk KOEKSOORTEN EN TAAI-TAAI VAN 1 TOT 6 OMLAAG. In het kader van de loon- en prijs politiek moeten de tot nu toe gelden de maximumprijzen voor banket, koek jes en suikerwerk te hoog worden ge acht, Met ingang van vandaag zullen Ingezondten Mededeling AnVFRTFMTTFC: maximumprijzen van boterletters. ADVhnlhMIbb m ons No van groot_ en kleingebak, zout gebak, luxe Woensdag 31 December a.s. is; 115 m.m, f 1,80 elke m.m. meer f 0,14 De beschikbare ruimte is zeer beperkt. Geef ze daarom spoedig op. De opdrachten worden in volg orde van binnenkomst uitgevoerd. Nd 27 December worden geen Nieuwjaars-advertenties tegen dit gereduceerde tarief aangenomen. DE DIRECTIE DE TOTALISATORWET. Aan het voorlopig verslag der Twee de Kamer over de Totalisatorwet ont lenen wij, dat vele leden zich daarte gen verklaren op morele gronden, an deren wensen hun oordeel nog voor te behouden, weer anderen achten de to- tallsator niet verderfelijk en verwach ten niet, dat vele „Kleine lieden" zich aan het wedden te buiten zullen gaan. Zij achten de wederinvoering van de totallsator gewenst uit een oogpunt van stimulering van het vreemdelingenver keer. gevulde koekjes (petit glacé e.d.), cake; koekjes, speculaas, Limburgse vla en vrioche deeg. gevulde koeken, eierkoe ken, amandelbroodjes e.d., appelbollen van bladerdeeg, gebak van gerezen deeg, suikerborstplaat, fondant en vruchtenborstplaat, suikerbeestjes, truf fels en schuimpjes, voor zover deze door banketbakkers zelf worden bereid, met 10 worden verlaagd. Ook de maximum verkoopprijzen van fabriek matig bereide banket- en suikerwaren ondergaan met ingang van dezelfde datum een overeenkomstige verlaging. Voorts is bepaald, dat de maximum verkoopprijzen van ontbijtkoek, vruch- tenkoek, taai-taai en andere koeksoor- ten. eveneens met ingang van vandaag verlaagd worden. Al naar gelang het gewicht van de koek en het percentage honing en/of kunsthoning van 'tzoet- middel, dat in het koek is verwerkt, bedraagt de prijsverlaging één tot zes cent per ontbijtkoek. De bereider is verplicht de consumentenprijs, alsme de het gewicht van de koek, op de verpakking te vermelden. MR. H. L. 's JACOB FINANCIEEL EXPERT BIJ NEDERLANDSE DELEGATIE. Binnenkort is de benoeming te ver wachten van de secretaris-generaal van Financiën, mr. H. L. 's Jacob, tot fi nancieel expert van de Nederlandse de legatie bij de Commissie van Drie. leidende figuren van de Komintern in West- Europa. 1940: een steeds nau were samenwerking met de Duitse bezettingsau toriteiten, gedurende de „neutraliteit" van Rus land in het Geallieerd- Duitse conflict. Joano werkte langzamerhand evenveel voor Gestapo Nu Frankrijk, dat geruime tijd zo als voor de tfommunistische agitatoren, tegen het kookpunt aandraaide, weer j 1941na uitbreking van de Duits wat rustiger geworden is bestaat de Russische oorlog stelde Joano zijn „ca- mogelijkheid dat we wat meer te horen paciteiten geheel ter beschikking van krijgen over een gebeurtenis, die in de afgelopen weken in Parijs verloren ging in het politieke gekrakeel. Josiph Joanovici, kortweg Joano, meldde zich aan bij het hoofdbureau van politie te Parijs. Wie Joano is? De recordhouder in de serie snelle cai-rlè- I res op het gebied van politiek gang- sterdom waaraan deze tijden zo rijk zijn. Joano, nu 42 Jaar was 25 jaar geleden voddenkoopman in Bessarabië. Anal- phabeet, straatarm, gewetenloos, te be roerd zslfs om in de avontuurlijke sfeer worden. De maximumverkoopprijs voor van de Roemeens-Russische grenspro- gebakken haring daarentegen wordt met. 2 cent verhoogd en bedraagt dus met Ingang van heden 12 cent per stuk. Uitgesneden bokking mag ten hoog ste f. 0.35 per 100 gram kosten. HEFFINGEN VAN DE GEMEENTEN. Aan de richtlijnen van de regering inzake het aanhangige wetsontwerp „Noodvoorziening voor de gemeente- financiën, ontlenen wij, dat uit de ge meente-fondsen tot het volle bedrag in ieder geval noodzakelijk zal zijn de hef fing van: 190 opcenten op de grondbelasting voor de gebouwde eigendommen; 110 opcenten op de grondbelasting voor de ongebouwde eigendommen; 150 opeen gen te halen, aldus minister Gielen, en ^en 0p de hoofdsom der personele be- wel op de vervoerkosten van de gezel- - - schappen en voortsedoor de dubbele om zetbelasting; die geheven wordt, tot één terug te brengen, waartoe spr. gaarne het zijne zal bijdragen. Uitvoerig werd hierover gediscusseerd. De verhouding tussen de afd. Kunst van het Departement en de Kunste naars is goed, aldus de heer Gielen; men behoeft zich daarover niet onge rust te maken. Het contact tussen Con- vincie iets te betekenen.' 1925: Joano komt wandelend naar Parijs en doet onderweg zo veel „handelskennis" op, dat hij als volleerd financier en econoom zonder een cent op zak in het paradijs der Pa- rij se woekeraars arriveert. Alwaar hij als sorteerder in afval en o.ud roest bij een handelaartje in Cllchy een paar fancs weet over te sparen. 1929: met twee collega-vluchtelingen uit Roemenië sticht hij een eigen zaak je in oud roest en metaalafvallen. 1933: stichting van een onder zijn leiding staande ijzerhandel, in dienst waarvan hij heel Europa afreist om leveranciers en afnemers van oude me talen aan zich te verplichten, 1936: Spaanse burgeroorlog. Joano handelt sindsdien veel in speciale me taalwarenen illegaal in hun eind producten wapens. Inmiddels had Joano zich met de politiek bemoeidhij werkte zich sinds de machtsovername van Hitler In het communistische internationale spion- nagenetwerk, geleid door Weenen, Praag en Parijs. Hij werd koerier. Tal- merkte vlak bij zijn boerderij een groot loze Balkan-vrijwilligers kwamen on- lasting en ondernemingsbelasting naar het vermenigvuldigingsgetal 2.4. NOG STEEDS WILDE ZWIJNEN! De landbouwer van Gorp, wonende aan de Enschotse Baan te Tilburg, be- Truman's anti-inflatie-program President Truman heeft tijdens een persconferentie verklaard, dat niets minder dan een contróle op prijzen en lonen en rantsoeneringsbevoegdheden voor de Amerikaanse regering toerei kend zal zijn om het probleem van de snel stijgende kosten van levensonder houd op te lossen. Truman deelde mede, dat binnen twee dagen een speciaal wetsontwerp, waarin alle tien punten van het anti-inflatie-program, dat hij drie weken geleden bekend heeft ge maakt, vervat zijn, bij het Congres zal worden ingediend. Hij wenste dit pro gram geheel uitgevoerd te zien. SMUTS OVER IMMIGRATIE VAN LANDARBEIDERS UIT EUROPA. Generaal Smuts, de Zuid-Afrikaanse premier, heeft op een congres van de „Verenigde partij" verklaard, dat de wild varken met pikzwarte haren. Ge wapend met een paal ging hij het dier achterna, dat in grote vaart de Bossche weg opvluchtte. Ook de landbouwer de Laat, wonende aan de grens van Til burg, in de heikant, zag. toen hij bezig was zijn akker om te ploegen, plotseling een wild zwijn dicht bij zijn ploeg. Het varken ging er vandoor. der zijn leiding op het Spaanse oor- logstoneel tegen Franco.. 193J: assistent van de secretaris der communistische jeugdinternationale en lid van het Franse Polit-bureau. Tien tallen millioenen francs beheerde hij als zodanig. Inmiddels bloeide zijn oud- roesthandeltje schoner en schoner. 1939: samen met Thorez één van de terend,, ligt te smeulen de Duitsers. Reeds in Aug. sticht hij een nieuw oud-ijzerinzamelingsbedrijf. Nu te behoeve van de Duitse oorlogs machine, waarvoor hij al zijn connecties op dit gebied over heel Europa inscha kelt. 1942: in St. Denis wordt een speciaal spoorwegemplacement ingericht voor zijn „zaak" die tot een machtig bedrijf is uitgegroeid. Bovendien gaat Joano zich bezig houden met handel in rub ber. juwelen, kleding en politieke ge vangenen. Hij dLende de verzetsbewe ging door millioenen te schenken, ge vangenen los te kopen, wapentranspor ten te verzorgen etc., en hij diende de Gestapo door al zijn wetenschap van wat er in de verzetsbeweging omging, tegen grof geld en waardevolle relaties te versjacheren. Van 1941 tot 1944 leverde hij 4 millioen ton non-ferro- metalen aan de Duitsers tegen gemid deld één franc per kilo! 1945: Parijs bevrijd 1en Joano. op de handen gedragen door de politie, ge ëerd als vooraanstaand strijder der illegaliteit, als een der voormannen van het verzet. 1946: Joano kreeg bij uitsluiting van anderen de verkoop van overtollig Ame rikaans legermateriaal in Frankrijk toegewezen. 1947: de kruik barst. Heeft te lang in het troebele water gelegen. De En gelse ambassade te Parijs brengt een milllioenen-deviezensmokkel aan het licht waarvanJaono de organisator is. Het bewijsmateriaal op dit en an der gebied stapelt zich op: er wordt een arrestatiebevel uitgevaardigd Joano blijkt gevlucht. Het einde van dit jaar bracht, zoals onlangs in de paar regels gemeld, zijn overgave aan de politie. In een slee van een auto kwam hij uitMiin- chen naar Parijs gereden, om zich „te gen speciale voorwaarde" ter beschik king te stellen. Het kruit voor een nieuwe explosie in Frankrijk, groter dan het Stavisky- schandaal, méér „figuren" compromit- De moeilijkheden in het Bloembollenvak Inleveringsplicht granen blijft detaillisten «centen gehandhaafd. Aan de memorie van antwoord aan de Tweede Kamer betreffende het hoofdstuk Landbouw, Visserij en Voed selvoorziening ontlenen wij, dat de redering beöoten had 'Jièh ntet te huidige exportmogelijkheden, alsmede haasten"' met de uitvoering van het het verloop vantóe prijzen, welte_b«_ de plan voor de immigratie van geschool de landarbeiders uit Noord-Italië en Oostenrijk met het oog op de stemmen, die hiertegen van vele zijden werden gehoord. De regering zou slechts ar beidskrachten toelaten, die persoonlijk om toelating verzocht hadden. De re- gering wenste slechts rekening te hou den met de wil van het volk in t het algemeen. Het plan der regering was niet alleen beperkt tot Noord-Italië en. Oostenrijk, maar omvatte ookdeimmi- en fruit bedraagt ongeveer 23.000, ter wijl dat der grossiers ongeveer 28000 groot is. Door de toepassing van de be staande erkenningsreglementen vindt reeds een zekere ordening in deze be drijfstakken plaats. De export van boter, zowel als die van bacon is van zeer beperkte omvang. De eerste is niet, de laatste wel verlies gevend. Dat niettemin tot export van bacon werd besloten, vindt zijn oor zaak in handelspolitieke overwegingen. In de laatste tijd zijn geen ruilver kavelingen gereed gekomen. Een groot aantal is in uitvoering en meer of minder ver gevorderd. Dit aan tal neemt nog voortdurend toe. Op 1 December 1947 waren in uitvoering 52 ruilverkavelingen met een gezamenlijke grootte van rond 48.000 H.A., de totale kosten hiervan worden geraamd op Er wordt naar gestreefd, waar dit met ong-veer 36 millioen gulden. De bruto export kunnen worden bedongen, niet onbevredigend zijn. In 1946 bedroeg de export van pro ducten, ressorterende onder het Mi nisterie van Landbouw, c.a. 445 mil lioen gulden. In 1947 zal deze vermoe delijk c.a. 750 millioen gulden bedra gen, waarvan op 1 November 1947 uitvoermachtigingen waren afgegeven tot een bedrag van 645 millioen gul den. "u,uv vi uiiK-veei oo imuioeii uuiuen uiuiu gratie van een aantalzeerbekwame inachtnemmg van de belangen van productieverhoging wordt geschat 0p landarbeiders uit Nedeiland en de aPe betrokkenen mogelijk is, ook meu- Scandinavische landen. De regering I we~ exporteurs toe te laten, zou aandacht blijven schenken aan de- 9 ze landen, waartegen geen bezwaar scheen te zijn. Hoewel nog geen officiële gegevens over de uitzaai van wintergraan bekend zijn. geven toch verschillende medede lingen de indruk, dat van een be langrijke achteruitgang van de met wintergraan beteelde oppervlakte niet Naar de persdienst van de Britse am- worden gesproken. GRIEKENLAND WENST HEF DER DIPLOMATIEKE BETRf GEN MET BULGARIJI ongeveer 25%, overeenkomende met de opbrengst van 12000 H.A nieuwe grond. De kostprijs van één hectare „nieuwe" grond bedraagt bij deze ruilverkavelin gen derhalve gemiddeld f3000. De internationale omstandigheden en in het bijzonder de onzekerheid omtrent bassade te Athene bekend maakt, heeft gr wordt telkenjare. naar gestreefd afzet van groenten naar Duitsland Engeland bij de Bulgaarse regeling stappen ondernomen om de normale diplomatieke betrekkingen tussen Grie kenland en Bulgarije te herstellen. In de bekendmaking werd verklaard, dat de Britse regering deze stappen de prijzen der akkerbouwproducten zo 3Ün oorzaak, dat de verwachtingen voor vroeg mogelijk vast te stellen. Alvorens de toekomst van de afzet van tuin- hiertoe over te kunnen gaan zullen bouwproducten weinig bevredigend zijn evenwel, ook naar het oordeel van de georganiseerde landbouw, de nieuwe kostprijsberekeningen bekend moeten doet op verzoek van de Griekse rege- zijn Met de opstelling hiervan wordt de ring in overeenstemming met het be- grootst mogelijke spoed betracht, sluit der VN. dat „Albanië, Bulgarije en i De mening, dat winstmarges van de Joego-Slavië de normale diplomatieke groot- en kleinhandel in land- en betrekkingen en de betrekkingen van tuinbouwproducten veel te eroot zouden ge^de nabuurschap met Griekenland zijn, is in het algemeen zeker niet j nèn wijzigen, maken dat de afzet niet aard. dat zulks ook zeker ntet mogelijk moeten herstellen." 1 juist, aldus de minister. zeker is. is, tenzij frauduleus wordt gekocht Deze situatie kan zich evenwel steeds wijzigen, zodat er geen aanleiding Is alleen op grond van deze verwachtingen de teelt van tuinbouwproducten te ver minderen. Immers de behoefte aan selsituatie onbevredigend, wanneer in groenten is in verschillende landen bij- hotels en restaurants overvloedig kan zonder groot. Slechts de betalingsmoei- j worden gegeten. De toewijzing aan ho- lijkheden, welke zich elk moment kun- tels en restaurants is echter van die Het lijkt niet juist, de tuinbouw de volle risico's van deze bijzondere om standigheden te doen dragen, zodat een minimum prijsregeling ook voor 1948 zal gelden. De minister heeft ter bestudering van de moeilijkheden in het bloem bollenvak een ambtelijke commissie ingesteld, die hem in deze van advies zal dienen. Het rapport van deze com missie kan binnenkort worden ver wacht. Reeds kan worden medege deeld, dat naar het voorlopig oordeel van de commissie de gevolgen van de emigratie van kwekers naar het bui tenland tot dusverre dikwijls over dreven zijn voorgesteld. Naar aanleiding van de vraag over de financiering van de Stichting voor de Landbouw deelt de minister mede, dat de overheid daarbij voor het. eerst in het jaar 1947 rechtstreeks betrokken is. Aan de stichting is voor dit jaar toe gezegd een bedrag van f. 1.144.000. Aan de Landbouwhogeschool is een nieuwe studierichting tuin- en land schapsarchitectuur ingesteld. Met het oog op af te leggen examens wordt een aanvulling van het desbetreffende K. B. voorbereid. Onmiddellijk na 1 Januari 1948 zal een aanvang worden gemaakt met de definitieve berekening en vaststelling van de landbouwschade, waarna de definitieve afrekening tot die datum zal plaats vinden. Gezien de alom bestaande verwach ting, dat ook in 1948 de wereldpro ductie van gr^an de behoefte niet zal kunnen dekken, zal het noodzakelijk zijn ook voor 1948 de inleveringsplicht van granen te handhaven. Zolang omtrent de wereldgraanoogst 1948 niets nader bekend is, valt moeilijk te zeggen, hoe groot de inleverings plicht van binnenlands graan in 1948 zal moeten zijn. Het is inderdaad bij de huidige voed- Om, trots op te zijn! Elke tand is zuiver wit en kerngezondgeen spoor tje tandsteen is zichtbaar. Solidox nam het weg I Solidox bevat sulforicinole- aat, het unieke middel, dat tandsteen bestrijdt en voorkomt. Solidox Is voorlopig slechts beperkt verkrijgbaar. tandpasta tandsteen SO 17-051-34 Nieuwe telefoonkabel Engeland-Nederland in gebruik EIND JANUARI OP VOLLE TOEREN! Gistermiddag zijn over de nieuwe telefoonkabel tussen Aldcburgh en Domburg officieel de eerste gesprek ken gevoerd, waarmede de kabel dus definitief in gebruik is genomen. Van Britse zijde opende de Postmas ter General Wilfred Paling, met aan Nederlandse zijde de directeur-generaal der PTT in Nederland, de heer Van Houwelingen, de rij van sprekers. Het zal nog tot einde Januari 1948 duren, alvorens de volle capaciteit be nut zal kunnen worden. Van de 84 ver- bindlgen, die te Domburg samenkomen, worden er 36 naar Venlo en de rest naar Rotterdam geleid. Het zal einde Januari mogelijk zijn vrijwel dadelijk na het opnemen van de telefoon verbinding tussen beide landen te verkrijgen zon der dus, zoals voorheen, daarvoor opge roepen te worden. PLECHTIGHEDEN IN NIEUWE KERK TE AMSTERDAM WORDEN UITGEZONDEN. De' grote plechtigheden, die morgen in het kader van de actie van de Na tionale Monumenten-commissie worden gehouden, zullen 's middags uit de Nieuwe Kerk over Hilversum II worden uitgezonden tussen 13.40 en 14,15, ter wijl om 15,15 tot 15,30 de reportage volgt van de gebeurtenissen op het Damplantsoen. Een samenvatting van deze reportages wordt, 's avonds nog eens gegeven tussen 20,00 en 20,20 uur eveneens over Hilversum II. Reporter is Paul de Waart. 11.000 DOLLAR VERGOKT? Een zekere W. F. Worst, die van een reisbureau Amerikaans geld in bewa ring gekregen had, wordt er van be schuldigd een bedrag van 11.000 dollar vergokt te hebben in het buitenland. Hij heeft na zijn arrestatie in de ge vangenis te Den Haag een sterk slaap middel ingenomen en is nu onder me dische behandeling. Zijn toestand ls nog niet van die aard, dat de Officier van Justitie hem aan een verhoor heeft kunnen onderwerpen. Wat er in Indië gebeurt PAUL VAN ZEELAND MAANDAG WEER NAAR INDIË. Paul van Zeeland gaat vandaag naar Parijs. Zondag reist hij naar Amster dam en Maandag van daar uit weer naar Indië. DE NOVEMBER-VERLIEZEN DER KON. MARINE. De verlieshjst van de Kon, Marine, met inbegrip van de Mariniersbrigade, over November 1947, luidt als volgt: gesneuveld 1 onderofficier en 3 man schappen; aan bekomen verwondingen overleden 1 korporaal en 1 manschap;, overleden door dienstongeval 1 korpo raal en 5 manschappen, gewond 1 on derofficier. CHINEZEN VLUCHTTEN VOOR T.N.I.-TERREUR. Ongeoefende jongelieden joegen hen op Het Chinese dagblad ,Min Pao" te Batavia geeft indrukken weer, opgedaan door de Franse en Australische consuls- generaal tijdens hun rondreis door het Republikeinse gebied. De TNI is over het geheel genomen geen sterke organisatie njet te weinig goede instructeurs. Zjj bestaat grotendeels uit jongelieden, die nooit geoefend zijn. De consuls ontmoetten o.a. 4000 Chinese evacue's, die volgens eigen zeggen merendeels gewezen arbeiders waren op tapioca- en suikerfabrieken, vanwaar zij ten gevolge van de terreur der TNI moes ten vluchtAi. Dit werd bevestigd door de hen bege leidende Republikeinse ambtenaar, die tevens de juistheid erkende van de Chi nese verhalen omtrent grote rampok- partyen die in verschillende plaatsen na het begin van- de politionele, actie hadden plaats gehad, en waarvan geens zins alleen Chinezen het slachtoffer werden. (Van onze oorr, te Willemstad), De voortekenen hebben niet bedro gen. Dr M. F. da Costa Gomez is er in een week tjjds In geslaagd de opstel ling van een voordracht van de Sta ten van Curasao voor de Rondeta felconferentie te bewerkstelligen. Evenals in Suriname 't geval was, bestaat de inmiddels aan de Ne derlandse regering aangeboden voor dracht uit acht leden en niet uit zestien, zoals aanvankelijk door het Plein gesuggereerd was. M.a.w. de Staten van Curacao hebben, in na volging van Suriname, de regering te kennen willen geven, dat zjj met deze acht afgevaardigden en geen an deren! in zee willen gaan; een procedurewijziging, waarbij de minis ter van Overzeese Gebiedsdelen zich stellig zal neerleggen. „Het doel van - de regering was," zo verklaarde dr da Cost a Gomez dezer dagen, „dat er een delegatie zou komen, die ver trouwen zou wekken." Uit de voordracht blijkt, dat de Sta ten grotendeels hun keuze hebben la ten vallen op de leden, die in 1946 deel uitmaakten van de autonomie-commls- sie. Enkele namen hebben in Neder land dan ook waarschijnlijk een be kende klank, zoals die van Ephraim Jonokheer, voorzitter van de Democra tische Partij, W. R, Plantz, thans on der-voorzitter van de Staten, L. D. Gerharts, oud-Statenlid, C. A. Eman, lid van de Arubaanse raad van politie en zoon van de bekende „volksleider" Henny Eman, en natuurlijk mr dr da Costa Gomez, die Indertijd woordvoer der van de autonomiecommissie was en thans is toegevoegd aan de minister van Overzeese Gebiedsdelen. De „nieu we gezichten" in dit autonomle-gezel- schap zijn die van mr S. W. van dei- Meer. Alex Curiol en J. E. Yrausquin. Men ziet dat de Democratische Par ty tenslotte gezwicht is en op de Ron detafelconferentie vertegenwoordigd zal zijn door E. Jonckheer. Weliswaar ls mr v. d. Meer ook lid van deze partij, doch de Staten hebben uitdrukkelijk bepaald, dat hij niet als afgevaardig de der Democraten, doch „ter behar tiging van de belangen der Neder landse bevolkingsgroep" aan de Ron detafelconferentie zal aanzitten. ,'£M kwalificatie" zo schreef 't blad Beurs en Nieuwsberichten, „welke menigeen een glimlach, zo geen frons zal ont lokken." Het ls 'n inderdaad wat zon derlinge procedure, dat een vertegen woordiger voor de hier woonachtige Nederlanders wordt aangewezen, zon der dat de belanghebbenden in de keu ze gekend, iaat staan gehoord* zijn. De Cura<?aose R.K. Partij of moe ten we zeggen het Volkscomité? is vertegenwoordigd dooï dr da Costa Go mez, zodat de grootste twee politieke groepen op papier met één man voor de dag zullen komen. De Arubaanse afvaardiging lijkt homogener, want zo wel de heer Eman als de heer Iraus- quin is lid van de Arubaanse Volks partij. Belangrijker dan de kwestie van het lidmaatschap is evenwel de vraag, hoe beide heren tegenover de afschei ding van Aruba en Curasao staan, Ver moedelijk neemt de heer Irausqnin in dit opzicht een gematigder standpunt in dan Eman Jr. (zo vader, zo zoon). Vandaar dat Eman Sr. („Sjon Hen- nie") enkele dagen geleden van de Aru baanse afgevaardigden de verklaring wilde hebben, dat zij zich in Den Haag vóór losmaking van Aruba van Curasao zouden uitspreken! Dit naar dictatuur neigende optreden is evenwel niet in goede aarde gevallen. De overige drie afgevaardigden zijn bij geen party aan gesloten. Het is de bedoeling, dat de heer Gerharts (de tweede Nederlander in het gezelschap) namens Bonaire op treedt, de heer Plantz namens de Bo venwindse Eilanden en de heer Curiel (bankier en millionair) namens de Joodse bevolkingsgroep. Tot dusverre is er slechts één pèrs- commentaar op de voordracht voorhan den, n.l. van het neutrale blad Beurs en Nieuwsberichten. „De sterk autono mistische inslag van de delegatie springt in het oog en als zodanig kan zy een ploeg genoemd worden, die als een eenheid zou kunnen optreden, in zover als de Arubaanse afscheidings- ideeën geen splitsing zullen teweeg brengen," aldus het blad. Er komt een „danswet". VELE LERAREN ZULLEN HEREXAMEN MOETEN DOEN. Binnen afzienbare tyd zal aan de Tweede Kamer een z.g. „danswet" in behandeling komen. Als overgangs maatregel van deze wet, welke o.a, het beroep van dansleraar zal beschermen, ls aan alle burgemeesters een circulaire gericht, waarin de uitgifte van een Rykserkennlng wordt aangekondigd. Deze erkenning zou worden verstrekt door de Federatie van Nederlandse dansleraren en het Genootschap van beroepsdansleraren. In deze circulaire wordt gezegd, dat de dansleraren, die voor een erken ning in aanmerking wensen te komen in het bezit moeten zijn c.q. voor 1 April 1948 zuilen worden gesteld van een vanwege de Minister van O., K. en W. gewaarmerkt diploma. Het be zit daarvan vormt een aanwijzing voor de geschiktheid van de bezitter om als dansleraar op te treden. In de wet zal om. worden omschre ven wie dansleraar is. Vele dansleraren zullen om voor de erkenning in aanmerking te komen, her-examen moeten doen.

Leidsch Dagblad | 1947 | | pagina 2