Tussentijdse hulp aan Europa thans verzekerd Belgische koningskwestie in het parlement Marshall wil duidelijke taal Minister Bee Drees en Jonkman naar Indonesië Ter bepaling van het Regeringsbeleid De misère der leraren Met een enkel woord WEERBERICHT De nieuwe bonnen 86ste Jaargang DONDERDAG 11 DECEMBER 1947, No. 26259 LEIDSCH DAGBLAD Directeur: J. W. Henny Hoofdredactie: B. W. Menkhorst en J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f. 3.90 per 3 maanden; 30 cents per week Telefoon Dir. en Adm.: 25041; Red. 21507 Witte Singel 1, Leiden - Giro no.: 57055 Moskou's eerste aanval mislukt De eerste grote aanval van het com munisme tegen de Westerse democratie is afgeslagen! Dat is een feit van grote betekenis, waarmee de democratie als voorvecht ster van vrijheid van het individu en rijn geest en van handhaving der men senrechten van harte mag worden ge feliciteerd. Maar naast deze juichkreet past di rect een waarschuwing: de eerste aan val is afgeslagen, een tweede zal onge twijfeld volgen. Waar en wanneer? Het is niet aan ons daarop het antwoord te geven. Bij tijd en wijle zal Moskou daartoe het sein geven Moge de de mocratie zich daarop geprepareerd houden en ten allen tijde bedacht zijn op de afweer! Dan kan deze eerste overwinning van meer dan normale be tekenis zijn. Moskou, teruggeslagen uit het Franse regeringspaleis meende sterk genoeg te zijn om zijdelings een poging te kun nen wagen de Franse republiek te on dergraven. Met als eerste doelhet Mar shall-plan te verijdelen. Rechtstreeks was dit niet doenlijk, daarvoor was de tegenpartij te sterk, daar Gaullisten en „Derde macht" dan op één hoop zouden zijn gedreven. Via de omweg van een totale ver lamming van het openbare leven, waar toe het feit, dat het communisme in Frankrijk zich de sleutelpositie in de vakverenigingen had veroverd de C GT was een willoos lichaam geworden in handen der Moskovieten! de mogelijkheid opende, moest de greep naar de macht plaats vinden. De wan verhouding, ontstaan tussen lonen en prijzen van levensonderhoud vormde de gerede aanleiding de algemene staking te proclameren. De eerst aarzelende regering Schu- man ontpopte zich echter als een ge ducht tegenstander en zij heeft het pleit in haar voordeel weten te beslis sen. De voor geen rede vatbare CGT, die het in wezeemniet ging om de be langen der arbeiders maar om de macht van Moskou, is op de knieën gedwon gen en al zal hier en daar het vuur nog wel wat nasmeulen, zij heeft moeten ca pituleren. Natuurlijk heeft de regering Schuman tal van verbeteringen aange bracht wat betreft de lonen, zij is niet verder gegaan dan in overeenstemming was met de mogelijkheid, waarbij voor koming van inflatie een zeer belangrijke rol heeft gespeeld. Er bleek in Frankrijk, ook in de ar beiderskringen zelf, gelukkig nog ge zond verstand voldoende om de com munistische aanval juist te beoordelen. De eerste aanval is afgeslagen! En de CGT is thans zelf geducht on dermijnd. Reeds hebben vele arbeiders zich losgemaakt, van plan eer eigen vereniging te stichten, die de werke lijke arbeidersbelangen zal behartigen en niet politieke bedoelingen nastreeft. Moge dit streven slagen. Het zou voor Frankrijk een zegen zijn! Voor de Franse regering is het thans zaak om de situatie meester te blijven. Het land heeft grote verhezen geleden en de Marshall-hulp zal meer nodig zijn dan ooit. Gelukkig voor Frankrijk ziet Amerika dat ook steeds duidelijker in, begrip tonend voor de strijd tegen het communisme. Moskou is natuurlijk zeer verbolgen over de gang van zaken en in die ver bolgenheid heeft het, men kan zelfs wel zeggen uit wraakgevoelens, gemeend, de Franse regering een hak te moeten zetten. Er waren onderhandelingen ge opend over een handelsaecoord. De Sovjets zouden Frankrijk 300.000 ton tarwe leveren tegen machinerieën etc. In boosheid ontstoken, heeft Moskou deze besprekingen plotseling afgebro ken, om de regering Schuman de voet dwars te zetten. Bekend is toch, hoe Frankrijk om graan zit te springen.... Naast dit feit op zich zelf staat ech ter de wijze, waarop Moskou heeft ge meend een en ander te ensceneren. Deze is wel zo grof mogelijk en het zou ons niet verbazen, wanneer Parijs daarop op waardige wijze zal reageren. Een daad, in boosheid bedreven, bergt gewoonlijk weinig goeds in zich. Zo zou het Moskou ook wel eens kun nen vergaan! De eerste aanval van Moskou is mis lukt. Europa's Westen wapene zich voor wat ontegenzeggelijk zal volgen. Motie van vertrouwen aanvaard Onder zeer grote belangstelling is gistermiddag in de Belgische Kamer het debat over de koningskwestie ge houden. Nadat Buset (socialist) zijn interpel latie had ingediend en getuigd had van de gehechtheid van de socialisti sche partij aan de parlementaire mo narchie en de verknochtheid aan de prins-regent, zeiae hij dat- wanneer de Kamer het vertrouwen aan de rege ring zou ontzeggen, de socialistisene partij vastbesloten is haar medewer king niet aan een andere" ministeriële formatie te verlenen. Hij was van oor deel, dat eerst in 1948 een oplossing voor het koningsprobleem gevonden kan worden. Na Buset beklom Spaak het spreek gestoelte. Hij gaf verslag van zijn cor respondentie met de koning en was van mening, dat hier politieke menin gen tegenover elkaar staan Het ant woord, dat de koning hem gegeven heeft, was weliswaar niet in elk op zicht bevredigend, maar evenmin ge heel af te wijzen. Spaak is van opinie, dat de koning te goeder trouw is ge weest. De koning heeft zelfs geloofd zijn land van nut te zijn, maar hij heeft daarbij de grondwet sleoht geïn terpreteerd en een andere opvatting dan wij gehad aangaande onze plich ten tegenover onze geallieerden. De Schrijver (kath.) verklaarde, dat zijn partij, evenmin als de socialisti sche, van haar standpunt is afgewe- Spaak verlangde terstond een uit spraak van de Kamer. Hij neemt een tussenstandpunt in. De koningskwestie kan thans niet opgelost worden Daarna had een incident plaats tus sen de vroegere liberale minister Van Glabbeke en de katholieke vertegen woordiger Jules Descamps, die hand gemeen raakten. De zitting werd daarvoor geschorst- Na een onderbreking van 'n half uur heeft de Kamer een motie van ver trouwen in de regering aangenomen, 152 tegen 32 stemmen. DE ENGELS-SOVJETRUSSISCHE HANDELSBESPREKINGEN. Naar het Sovjetrussische persbureaü Tass meldt, is de eerste phase van de Brits-Sovjetrussische handelsbesprekin gen over wederzijdse leveringen en te rugbetaling van oorlogscredieten vol tooid. Nadat men over alle hoofdpunten tot overeenstemming was gekomen, is de Britse minister van handel, Wilson, uit Moskou naar Londen vertrokken. De Britse ambassadeur te Moskou, Peterson, zal de onderhandelingen voort zetten. CRISIS IN PERZIË. In het Perzische parlement is een mo tie van wantrouwen tegen de minister president Ghavam es Soeltaneh aange nomen. Overeenkomstig de parlemen taire procedure moet de minister-presi dent thans aftreden. Molotof weer voor uitstel Marshall heeft gisteren op de bij eenkomst van ministers van buiten landse zaken te Londen de Sovjet-Unie ronduit gezegd, dat het onmogelijk is een duidelijk beeld te krijgen van de Duitse economie, wanneer de Sovjet delegatie geen duidelijk antwoord geeft inzake de kwestie der herstelbetalingen yit de lopende productie. Molotof stelde toen voor de discus sie over de Britse voorstellen in deze kwestie uit te stellen. Het Britse voorstel luidt als volgt: „Totdat DuiIsland's economie in even wicht is gebracht en totdat de door de besturende mogendheden voorgescho ten sommen zijn terugbetaald, moet men Duitsland de eis niet jstellen, her ken. De Schrijver, die eerst in het stelbetalingen te verriohten uit de lo Vlaams sprak en vervolgens in het j pende productie of uit voorraden Frans, bracht hulde aan Spaak voor zijn pogingen. Hij betreurde het, dat de regering geen verklaring gepubli ceerd heeft, waaruit blijkt, dat de ko ning juist gehandeld heeft. Daarop commentarieerde De Schrijver de ver klaring des konings en de brief aan de regent van 1945. Voor de communisten sprak Max- teaux, die de koningskwestie als afge daan beschouwt. Leopold III kan vol gens hem nog slechts de koning van één partij de katholieke) zijn. Devèze (liberaal) verlangde aftreden van Leopold ten behoeve van prins Boudewijn. Sovjetrussische nota teruggezonden De Franse ministerraad heeft mede gedeeld, aan de zaakgelastigde te Mos kou, Paul Charpentier, opdracht gege ven te hebben de hem ter hand gestel de nota, waarin mededeling gedaan werd van de terugzending van de Fran se repatriëringsmissie uit de Sovjet- Unie en de stopzetting van de Frans- Sovjetrussische handelsbesprekingen, aan de Sovjet-regering terug te zenden. Deze instructie is naar Moskou ge seind uit protest tegen de bewoordin gen van de Sovjet-nota en tegen het feit. dat deze nota aan de pers was verstrekt alvorens de Franse regering zelf haar had ontvangen. Volgens Marshall zou het program ma der herstelbetalingen uit de lopen de productie slechts op een van de volgende twee manieren ten uitvoer gebracht kunnen worden 1. De VS betalen deze herstelbetalin gen, waar Amerika niet voor te vin den is; 2. De Duitse levensstandaard zo sterk verlagen, dat Duitsland niet alleen een haard van onrust in het hart van Europa zou worden, doch het herstel van de Duitse vredeseconomie en dien tengevolge het herstel van Europavoor onbepaalde tijd, zo niet voor goed ver traagd zou worden. Marshall verzocht het volgende be sluit te nemen: „Van 1 Januari 1948 af zal niets aan Duitsland onttrokken worden tenzij hier een billijke vergoeding in geld of goederen ter ondersteuning van de Duitse economie tegenover gesteld wordt. Dit besluit zal van kracht blij ven. totdat door de ministerraad of op andere wijze overeenkomstig het vre desverdrag wordt gehandeld, dochzal niet toepasselijk zijn op reeds overeen gekomen herstelbetalingen in kapitaal goederen." Nadat Molotof verklaard had, dat hij dit onderwerp liever naderhand onder het hoofd heTstelbetalingen wil de bespreken, werd het tor zijde ge legd. Overeenstemming werd bereikt over de tekst van het Britse voorstel inzake Smuts tegen het communisme Naar het A.N.P. verneemt zijn de ministers Beel, Drees en Jonkman voornemens binnenkort zich voor besprekingen naar Indonesië te begeven. De noodzaak is gebleken om het algemeen rege ringsbeleid ten aanzien van het Indonesisch vraagstuk door nader persoonlijk contact te toetsen aan de thans in Indonesië heersende verhoudingen en na kennis neming daarvan ter plaatse en na overleg met de be trokken instanties daar te lande dat beleid nader te bepalen. de Duitse monopolies, die als volgt luidt: „De betrokken Duitse autoritei ten zullen voorstellen doen met betrek king tot het uiteenslaan van samen ballingen van economische krachten, zoals men die bijvoorbeeld in kartels en dergelijke vindt, benevens voorstel len tot nationalisatie van Duitse in dustrieënOver alle andere afdelin gen der Britse voorstellen werd geen overeenstemming bereikt. Het Franse voorstel, de geallieerde verdeling Van steenkolen en andere belangrijke grondstoffen in Duitsland onder supervisie van de" bestuursraad te stellen, werd door Marshall en Mo lotof na toevoeging van een Ameri kaans amendement aangenomen. Bevin stelde zijn oordeel tot later uit, daar hij geen gelegenheid had gehad het voorstel te bestudéren. Aan het Britse voorstel tot vernie tiging van de Duitse monopolies werd nog het volgende Amerikaanse amen dement toegevoegd: „Mits dergelijke voorstellen de vrije keuze van de Duit se bevolkjn<£ weergeven." Problemen van het Lager Onderwijs (Van onze parlementaire Redacteur). Het veelbelovende principiële debat tussen voorstanders van resp. openbaar en bijzonder onderwijs, verliep in klei nere schermutselingen, waaraan veel sprekers deelnamen. Veel resultaat le verde het niet. op. Van elf uur 's mor gens tot 's avonds half zeven was de Kamer in touw; zij deed alleen maar de afdeling L O. verder af en bleef ste ken midden in de afdeling Voorber. Hoger en Middelb. Onderwijs. Het accent der besprekingen over het L.O. verlegde zich gaandeweg naar de pensionering der onderwijzers. De heer Roosjen <A.R.) diende een motie in, om het reglement op de voorlopige pen sionering 'der onderwijzers, dat ultimo dezer buiten werking treedt, voor onbe paalde tijd te verlengen. De heer v. Sleen (Arbeid) kwam met een motie, waarin hij maatregelen vroeg tot weg neming van de nadelen, welke onder wijzers tussen de 60- en 65-jarige leef tijd zullen ondervinden van het buiten werking-treden van bedoeld reglement. Minister Gielen ried de eerste motie af; hij zou haar toch niet kunnen verwe zenlijken, ook al werd zij aangenomen. De tweede achtte hij overbodig na de bereids door hem gedane toezegging, de financiële gevolgen met zijn ambtge noot van Financiën te zullen bespre ken. De heer v. Sleen trok toen zijn motie in; de heer Roosjen wijzigde de zijne door slechts een verlenging voor de tijd van één jaar te vragen. Met 50 tegen 23 stemmen nam de Kamér deze gewijzigde motie aan. Inzake de bestuursvorm van de open bare school moesten de belanghebben den zelf maar een onderzoek instellen, aldus de minister. De moeilijkheden, die voor het openbaar onderwijs uit de financiële gelijkstelling voortvloeien, hadden spr.'s aandacht. Hetzelfde is het geval met het buitengewoon L.O.; Communistische staten uitgesloten. Het Amerikaanse Huis van Afgevaar-^ digden heeft met 78 tegen 37 stem men besloten, dat alle hulp, verleend krachtens de wet op de tussentijdse hulpverlening aan Europa, aan een land, welke regering onder overheer sende invloed van de Sovjet-Unie of communistische party komt, gestaakt zal worden. Het Huis keurde tevens met 109 tegen 57 stemmen een amendement goed, waarin bepaald wordt, dat van perso nen in ontvangende landen, die de hulpgoederen zullen verdelen een ver klaring dat zij anti-communistisch zijn, zal worden verlangd. Het Huis verwierp met 171 tegen 78 stemmen een amendement, waarin Congres voor te* leggen. wordt voorgesteld de tussentijdse hulp aan Italië, Frankrijk en Oostenrijk van 590 millioen tot 290 millioen dollar te rug te brengen. Een ander amendement, om de hulp met 90 millioen dollar te verlagen, werd eveneens verworpen. Men heeft thans goede hoop, dat het wetsontwerp met een ruime meerder heid zal worden aangenomen en dat president Truman het Maandag zal kunnengoedkeuren. De commissie uit de beide Huizen van het Congres zal morgen bijeenko men om de versie van het ontwerp van de Senaat en die van het Huis van Af gevaardigden met elkaar- in overeen stemming te brengen. Men verwacht, dat de president het wetsontwerp onmiddellijk, nadat het hem is voorgelegd, zal tekenen om vervolgens het plan Marshall aan het Gisteravond arriveerde geheel onverwachts op Schiphol de Nederlandse am bassadeur te Parijs, jhr. mr. A. W. L. Tjarda van Starkenborgh Stachouwer. „Mijn bezoek", aldus jhr. Van Starkenborgh, „heeft geen enkele politieke ach tergrond. Ik ben gewoon, regelmatig contact te houden met het Departement en heb bovendien enkele privé-aahgrie genheden af te handelen." Voorts ver klaarde jhr. Van Starkenborgh, momenteel niets met de Indië-kwestie te ma ken te hebben. - Jhr. en Jkvr. Van Starkenborgh bij de douane. (Foto ANP). BINNENLAND. In de Stsct. van gisteren ls opgeno- Generaal Smuts, de minister-president van Zuid-Afrika, heeft te Pretoria in tostefvan'lmopa tegenweSjaal j beschikking loonbelasting-Zee- „het communisme slechts kan gedijen waar het mensdomlijdt. 1 een ontwerp van wet tot wijziging van De kloof tussen Oost en West zal een de gemeentewet ter regeling van het situatie doen ontstaan, die een uiterste brandweerwezen, beproeving zal zijn voor de oude wereld en de gehele beschaving. Hij verklaarde, dat er geen verschil is tussen het communisme en het natio- naal-socialisme van Hitier. „De USSR gelooft niet in vrijheid, zij is -een poli tiestaat, waar vrijheid van spreken en van mening niet geoorloofd is. fn alle landen onder communistische oewind wordt de meerderheid doorben nlnder- heid overheerst." IETS ZACHTER. De Bilt verwacht tot morgenavond: Overdrijvende wolkenvelden en over wegend droog weer. Zwakke tot matige westelijke wind. Iets zachter. 12 DECEMBER. Zon op: 8.38 uur; onder: 16.28 uur, Maa nop: 8.50 uur; onder: 16.06 (N.M.) Hoogwater te Katwijk te 3.48 en 16.07 u. Dg heer F. J. M. Smits van Oyen te Eindhoven heeft ontslag genomen als lid van de Tweede Kamer, ln welk college hij zitting had voor de Katholieke volks partij. B. en W. van Amsterdam stellen de gemeenteraad voor ter dekking van het Bij de Tweede Kamer ls Ingediend grotere exploitatietekort over het seizoen __ri. ig46>47 aan de stichting „Nederlandse Öpera" te Amsterdam, een extra subsidie te verlenen van ten hoogste f. 60.000. Verwacht wordt, dat Churchill het ln Mei te Den Haag te houden congres van de Europese Federalistische Beweging zal bijwonen. De voormalige Groningse student J. A. Visser werd door het BIJz. Gerechtshof te Leeuwarden en door de Groninger Ka mer daarna ter dood veroordeeld wegens het verraden en vermoorden van land genoten tijdens de bezetting. De Procureur-Fiscaal heeft thans tot een hernieuwd psychiatrisch onderzoek geconcludeerd. Uitspraak 31 December. De afgetreden gezant van Techo-Slo- wakije ln ons land, de heer K. Erban is bij bevordering benoemd tot Grootkruis in de Orde van Oranje-Nassau. Zaterdag 20 December zal de plech tige onthulling plaats vinden van het met de steun uit het gehele land tot stand gekomen monument, ter nagedach tenis van de honderden Nederlanders, die bij het kamp Vught gedurende de laatste maanden voor de bevrijding werden ge fusilleerd Er worden Lal van hoge geeste lijke en wereldlijke autoriteiten verwacht. Benoemd zijn tot ridder ln de Orde van Oranje-Nassau de concert- en orato riumzanger Willem Ravelll en de concert zangeres Theodora Versteegh, beiden te Den Haag. De Utrechtse kunstenaars Plet d'Hont, J. C. Hekman, J. van Luyn en mevr. - Van LuynMetz hebben een 17+ meter hoge obelisk ontworpen, die zal worden geplaatst op de rotonde bij de Catharilnebrug te Utrecht, met de Jaar beursgebouwen als achtergrond. Het is de bedoeling, dat het momument uiterlijk 1 April a.s. zal z(Jn aangebracht, ter gele genheid van het 1900-jarlg bestaan der stad Utrecht. Voorts bedoelt het ln beeld te brengen het 50-Jarig regeringsjubileum en de herdenking van de Utrechtse Jaar beurs. De Beverwykse politie heeft twee passagierende Finse zeelleden aangehouden afkomstig van een Finse bark, die ln het Noordzeekanaal bij de papierfabriek ge meerd heeft gelegen. Z11 nadden door hun amusement in Beverwijk het vertrek-uur van hun schip vergeten. De politie breekt zich thans het hoofd over net probleem hoe deze twee Finnen te repatriëren. Het Amerikaanse Ministerie van Clifford Evans en George Truman, Handel heeft het exportquotum voor ko- de twee voormalige piloten van de Ame- len voor Januari a.s. vasstgesteld op rlkaanse luchtvloot, die 9 Augustus ln 3.500.000 ton, waarvan 3 millioen ton voor New-Jersey voor een vlucht om de we- Europa. Hiervan zal ons land 29 ladingen erld ln twee .Piper Cub"-toestellen van ontvangen van 9000 bruto ton elk. Benoemd zijn tot ridder ln de Orde van de Nederlandse Leeuw prof. dr. W. P. J. Pompe, hoogleeraar aan de Rijksuni versiteit te Utrecht, prof dr. M. W. Woer deman, hoogleraar aan de Gemeente-Uni versiteit van Amsterdam en tot officier ln de Orde van Oranje-Nassau mr. M. N1J- hoff en F. Bordewhk. letterkundige te Den Haag, A. A. Kok, architect te Am sterdam en dr. G. A Wumkes, oud-biblio- thecarls te Leeuwarden. De zoon van president Soekawatl, H. TJokorde Soekawatl, is vandaag uit Ea- 100 pk. zijn opgestegen, hebben hun tocht voltooid. Zij landden op het punt van uitgang na een reis van 123 dagen ln het kleinste type toestel, dat ooit over de oceaan of om de wereld ls gevlogen. De „Piper Cub" heeft een kruissnelheid van 168 km. per uur. De Britse koning heeft zijn goedkeu ring gehecht aan de wet op de onafhan kelijkheid van Birma. Hiermede ls Birma, na ongeveer een eeuw door de Britten te zijn bestuurd, een souverelne, onafhan kelijke republiek geworden. Een Dakota van de Amerikaanse tavla naar ons land gevlogen, om zijn luchtmacht is op het vliegveld Andrews kennis als polltle-ambtenaar uit te brei- Field nabij Washington aan het eind van den. TJokorde Soekawatl ls commissaris van politie op Ball. Het heeft H.M. de Koningin be haagd aan de Java-Chlna-Paketvaart in nen N. V. het predlcaat „Koninklijke" te verlenen. BUITENLAND Williams, de Engelse onderminister van koloniën, heeft in het Britse parle ment meegedeeld, dat volgens de laatste gegevens na vijf dagen troebelen te Aden. Te IJmulden werd de 66-Jarlge D. haven aan de Rode Zee, ten gevolge van Rademaker, werkzaam bij het Provinciaal het besluit der V N tot verdeling van Pa- een landingsbaan neergestort. Hoewel het toestel onmiddellijk ln brand vloog, slaagden 6 der Inzittenden er ln te ont snappen. Een der Inzittenden kwam even wel om het leven, terwijl een ander zware verwondingen opliep. De Bulgaarse Nationale Vergadering heeft Dlmltrof belast met de vorming van een nieuwe regering. Te Moskou ls tussen de Sovjet-unie en Tsjecho-Slowaklje een handelsverdrag, geldend voor vijf Jaar, getekend. Het Britse Lagerhuis heeft het wets- spr. dacht erover, het onderricht aan schipperskinderen hierbij onder te brengen. De herziening van de bezoldi ging der kweekschoolleraren komt in orde, als die bij het V.H.M.O. geregeld zijn. Wel, over deze salarissen bU het Voorber. Hoger en Middelbaar Onder wijs werd terstond daarop een boekje open gedaan. De heer Deering (Arbeid) was al bijzonder fel; hij hekelde de ma nier van antwoorden van de bewinds man op gestelde vragen en sprak van „omzeilen en kennelijk onjuiste inlich-. tingen. De minister drijft zijn zin door in onderdelen, welke zijn belangstelling hebben. Zijn tergend langzame wijze van handelen haalt iemand het bloed onder de nagels vandaan"; en dergelijke scherpe uitlatingen ontvloden aan 's he ren Deerings mond. Gelukkig temperde hij zelf wat, zij het ongewild, zijn phi- lippica door tot grote hilariteit uit te roepen: „Mijnheer de voorzitter, hier klopt iets niet!", terwijl zijn handknok kels een roffel op de katheder trom melden. De heer Lucas (Kath.) con stateerde dat de leraren allang niet meer van vernieuwing spraken, daar za midden tussen de afbraak zitten. De heer Roosjes (A.R.) had het over de bijlessen en andere bijverdiensten van de leraren. Mevr. FortanierDe Wit (Vrijheid) wees op de hoofdonderwijzers en predikanten, de dierenartsen en bur gemeesters, die als hulp-leraren in springen. En zo kwam er een hele serie spre kers, die op de salaris- en andere mi sère der leraren wezen. Daar is alle aanleiding toe, aldus de heer TiJanus (C.H.), en de felheid van b.v. de' heer Deering is begrijpelijk. Maar dat de oud-nlinlster van Onderwijs, prof. dr. G. v. d. Leeuw, een groot man in de Partij v. d. Arbeid in het Utrechtse Parool (het N.UJD.) de leraren tot staking op hitst, kan niet door de beugel. De heer Gielen antwoordde nog op enige kleine aangelegenheden; hij zou volledige klaarheid brengen in de be- vveeide onregelmatigheden bij de exa mens aan het Catharina-lyceum te Eindhoven; .hij legde de bedoeling uit van het te verlenen lus promovendi aan enige opleidingsinstituten voor de akten M.OB.. wees op de moeilijkheid van wijziging in de urentabel enz, Uoch 0Ver de misère van en met de leraren wilde Z. Exc. liever vandaag spreken. Waartoe de voorzitter besloot. Overheidsdiensten 27 Dec. gesloten Naar wü vernemen, zullen de Rijks diensten op Zaterdag 27 December gesloten zijn, maar zal do verloren werktijd moeten worden Ingehaald door in de daaropvolgende week een half uur dagelijks langer te werken. Aan de provinciale- en gemeentebe sturen zal worden verzocht eenzelfde gedragslijn te volgen. Wat de PTT be treft zullen expeditie en bestelling nor maal worden uitgevoerd. Voor het tijdvak van 14 t/m 27 Dec. 1947 Elk der volgende bonnen geeft recht op het kopen van: Bonkaarten KA, KB, KC 713 055 Algemeen: 750 gram suiker, boter hamstrooisel, enz. of 1500 gram Jam, stroop enz. of 750 gram versnape ringen; 053 Algemeen: 250 gram zachte zeep; 052 Algemeen: 2000 gram brood (gel dig t/m 20 December); 050 Algemeen: 1 ei; 044 Reserve: 800 gram brood (geldig t/m 20 December) 045 Reserve: 250 gram citroenen (reeds aangewezen voorinleveringsbon) 047 Reserve: 400 gram brood (geldig t/m 20 December); Bonkaarten KD, KE 713 555, 556, 557 Algemeen: 250 gram sui ker. boterhamstrooisel enz. of 500 gram jam, stroop enz. of 250 gram versnaperingen 553 Algemeen: 500 gram zachte zeep; 552 Algemeen: 800 gram brood (geldig t/m 20 December); 550 Algemeen: 1 ei; 544 Reserve: 400 gram brood (geldig t/m 20 December); 546 Reserve: 500 gram bloem of zelf rijzend bakmeel of kindermeel of kinderbiscuits; Bonkaarten MA, MB, MC, MD, MH 713 (bijz. arbeid a.s. moeders en zieken) 1015 Suiker 250 gram suiker, boter hamstrooisel enz. of 500 gram jam, stroop enz. of 250 gram versnape ringen; Tabak- en versnaperingenkaarten enz. QA, QB, QC 711: T-01, T-02 Tabak: 1 rantsoen cigaret- ten of kerftabak; T-03 Tabak: 2 rantsoenen cigaretten of kerftabak; T-01 Versnaperingen: 200 gram ver snaperingen of 200 gram suiker, bo terhamstrooisel enz. of 400 Tam jam. stroop enz.; T-03 Versnaperingen: 100 gram ver snaperingen of 100 gram suiker, bo terhamstrooisel enz. of 200 gram jam. stroop enz. Bovengenoemde bonnen kunnen reeds Vrijdag 12 December worden gebruikt. De reeds aangewezen bon 045 reserve voor citroenen moet uiterlijk op 13 De cember by een handelaar ln citroenen worden ingeleverd. De niet aangewezen nAUClllal.t l Vfci l\&naUl u i ill, l. 111» iiiviaui „tl uiomii uci v 1 l/V u <;i ucini «uil i Cl iicb u i i voi- ua^bi ij no iibiiv in ziekenhuis ln Santpoort door een vracht- lestlna 75 joden.34 Arabieren pn 2 In- ontwerp van de regering tot reorganisatie bonnen van serie R van de bonKaarten wagen uit Katwijk aangereden en gedood, dlërs zijn gedood,, terwijl enkele honder-i van het Hogerhuis ln derde lezing aan- 711 kupnen worden vernietigd. Voorts den Joden en Arabieren gewond werden. vaard met 340 tegen 186 stemmen. zyn niet aangewezen en kunnen worden vernietigd van de bonkaarten 713 d« bonnen: 029, 526 t/m 529 algemeen, 01% t/m 012, 018, 517 518 reserve, 002, 003, 503 melk. Door het te heet stoken van een kachel brak brand uit ln een blok van vijf arbeiderswoningen aan de Beekstraat to Hengelo, vyf gezinnen zyn thans dakloos geworden. Engeland heeft 100 millioen dollars J Gisteren heeft de 89-Jarlge koning opgenomen van het nog resterende deel Gustaf te Stockholm de Nobelpryswln- der Amerlk. lening, dat 400 millioen dol- naars hun onderscheidingen ter hand ge- lars groot was. - I steld.

Leidsch Dagblad | 1947 | | pagina 1