L Dr. C. J. A. van Iterson voor het Leids Tribunaal PANDA EN DE MEESTER 1 DURO De Vrouw VAN DICK HERIOT RECHTZAKEN Radio-programma WOENSDAG 10 DECEMBER. De toekomstige grenswijziging Nedesrland-Duitsland. OORSPRONKELIJKE PLANNEN ZO GOED ALS ONVERANDERD. De minister van Buitenlandse Zaken heeft dezer dagen ter inzage van de leden van de Eerste en Tweede Kamer toegezonden een exemplaar van een door dr lr J. A. Ringers uitgebracht rapport betreffende een inspectietocht, welke dit jaar van de Ned.-Duitse grens door een NederlandsBritse de legatie werd gehouden Aan de hand van de ervaringen, die opgedaan werden tijdens de inspectie tocht, werd een nieuwe kaart opgesteld over de correcties van de NedDuitse grens. Op deze kaart zijn aangegeven de nieuwe grens volgens het oorspron kelijke memorandum van 5 November 1946. waaraan toegevoegd waren enige kleine wijzigingen voortspruitende uit het memorandum van 25 Januari 1947 en een nadere uitwerking van de nieu we grens, zoals deze behandeld werd in de BritsNederlandse grens-com- missie. Deze nieuwe grens wijkt slechts op een aantal kleine onderdelen af van de oorspronkelijk voorgestelde grens wijziging. Het areaal, dat daardoor eventu eel toegevoegd zou worden aan het grondgebied van Nederland is niet groter dan het areaal, dat door de oorspronkelijke voorgestelde grens wijziging zou worden omvat. GEHUWDE VROUWEN VÓÓR 1950 UIT DE P.T.T. Bij circulaire aan de gehuwde ambte nares of arbeidscontractante bij de P.T.T is medegedeeld, dat zij vóór 1 Januari 1950 als zodanig de dienst moeten ver laten. Zij kunnen echter voor zolang en voor zover de dienst dat nodig maakt in dienst blijven. De knoeierijen in de interneringskampen (Van een speciale correspondent) In aansluiting op ons bericht over knoeierijen in interneringskampen is ons by nader onderzoek gebleken dat het Directoraat Generaal voor de byzondere rechtspleging voor deze onregelmatig heden niet verantwoordeiyk is. Het be treft hier onregelmatigheden bij het om bouwen en repareren van jeeps. 5000 van deze Jeeps zijn indertyd door het Ryk aangekocht uit het oorlogsdump te Reims en waren bestemd voor over heidsinstellingen. Zy verkeerden over het algemeen in deplorabele toestand. De herstellingen werden opgedragen aan particuliere garages. Enkelen hebben dit gedaan in herstelplaatsen in geïnter neerdenkampen, Met deze werkplaatsen heeft het Directoraal Generaal voor de Byzondere Rechtspleging -slechts in zo verre bemoeienis, dat het de werkkrach ten uit de gedetineerden beschikbaar stelt. Het Directoraat Generaal bracht de kosten voor deze arbeidskrachten in rekening. De garages presenteerden de Rijksdiensten de rekening voor de ver richte werkzaamheden, doch sommige van hen verhoogden het aantal gespen deerde werkuren. Globaal geschat moet de staat door dit ombouwen en repare ren, door onjuiste Opgave van het aan tal werkuren en het in rekening bren gen van niet geleverde onderdelen voor enkele millioenen zijn benadeeld. Voorts zouden de jeeps indertijd voor een te hoge prys zy'n ingekocht. ENGELSE EN NEDERLANDSE P.T.T.- DIRECTEUR-GENERAAL ZULLEN TELEFONEREN. Morgen zullen de Directeur-Generaal der Nederlandse P.T.T. en de Directeur- Generaal van de Engelse P.T.T. een te lefonisch gesprek voeren via de nieuwe telefoonkabel tussen Aldeburgh en Dom burg. Dit is het eerste officiële gesprek, dat via deze kabel gevoerd wordt. Rond Palestina ARABISCHE LIGA BIJEEN.. Uit welingelichte Arabische bron wordt vernomen, dat ten minste 1.500 Palesftynse Arabieren, die in het Syri sche leger een opleiding hadden ont vangen, Palestina clandestien weer zijn binnengekomen en zich over de stra tegische punten van het land hebben verspreid. Tevens zijn enkele vracht wagens met wapenen en munitie voor de Arabieren via Transjordanië in Zuid-Palestina aangekomen. De Britse troepen hebben in het gebied tussen Tel Aviv en Jaffa een avondklok voor de gehele nacht af gekondigd, Op overtreders zal onmid dellijk worden geschoten. Chalidi, de secretaris van het Arabische hoge comité, heeft ver klaard, dat elke invasie van Joodse verplaatste personen uit Europa zal worden gevolgd door een Arabische te- geninvasie uit de naburige landen. 9 Joden, 6 Arabieren en een Brits soldaat werden gisteren gedood. Naar verluidt, heeft de raad van de Arabische Liga gisteren gesproken over de financiële bijdragen, die de Arabische landen kunnen leveren om de Arabische oppositie tegen de ver deling van Palestina te steunen. BU de besprekingen kwam vast te staan, dat de geregelde troepen van de Arabische landen niet in Palestina zouden intervenieren, tenzy de Joden buitenlandse hulp zouden ontvangen, of de Arabische guerillastrij dkrachten in Palestina aan te grote gevaren zou den komen bloot te staan. Wel zou den de geregelde troepen der Arabi sche staten aan de grenzen gereed worden gehouden om Palestina binnen te trekken. De eerste orders voor wapenlever anties zouden, naar verluidt, in Tsje- cho-Slowakye en Pakistan worden ge plaatst, terwijl ook de mogelijkheid zou zyn besproken van het betrekken van wapenen uit Frankryk. De Veiligheidsraad heeft gisteravond besloten de bespreking over de Pales tijnse kwestie voor onbepaalde tijd uit te stellen, zonder de vertegenwoordi gers van Egypte en Libanon, die ver klaringen wilden afleggen, aan te ho ren. Gromyko drong er by de raad op aan om de resolutie der algemene ver gaderingen onmiddeliyk te aanvaar den, doch Farls al Choery (Syrië) maakte bezwaar. De Sovjets breken handels besprekingen met Frankrijk af WEGENS „VIJANDIGE DAAD Radio Moskou heeft bekend ge maakt, dat de Sovjet-regering dc han delsbesprekingen met Frankryk heeft afgebroken „met het oog op de vij andige houding, die de Franse regering tegenover de Sovjet-Unie heeft aan genomen." Frankryk hoopte een contract af te sluiten voor de verscheping van 300.000 ton graan uit de Sovjet-Unie in ruil voor Franse industrieproducten. Het afbreken der onderhandelingen werd medegedeeld in een nota aan de Franse zaakgelastigde te 'Moskou, waar- by. zoals reeds gemeld, de Franse repa triëringsmissie in de Sovjet-Unie werd bevolen onmiddeliyk het land te ver laten De Sovjet-nota verwijst naar een Franse mededeling van 6 Decenftier. die „aantoont, dat de Franse regering de Sovjet-Russisch-Franse repatriërings overeenkomst van 29 Juni 1945 annuleert en het werk van de Sovjet-repatrië ringscommissie wil beëindigen. Verder beschuldigt Frankrijk twee leden van deze commissie van revolutionaire acties tegen Frankrijk." „De Sovjet-regering", zo gaat de nota verder, „beschouwt deze beschuldiging als gemene lanter, die moet dienen om de maatregelen t.a.v. Sovjet-burgers in het kamp Beauregard en Sovjet-burgers in Frankrijk te rechtvaardigen en het Franse volk om de tuin te leiden. De Sovjet-regering beschouwt dergelijke da den van de Franse regering als vijandig en in strijd met de geest van het ver bond van wederzydse bijstand tussen de Sovjet-Unie en Frankrijk. Zii stelt de Franse regering aansprakelijk voor de gevolgen hiervan". Een woordvoerder van het Franse mi nisterie van buitenlandse zaken heeft verklaard, dat men in regeringskringen met verrassing heeft kennis genomen van het besluit der Sovjets, Nadat de S.-U. de handelsbesprekingen met Frankrijk had afgebroken, heeft de Franse regering de Sovjet-repatriërings missie uitgewezen wegens „handelingen, in stryd met de veiligheid van Frank ryk". De woordvoerder v. h. dep. verklaarde, dat hier niet bepaald sprake behoeft te zyn van spionnage. De zaak had Iets uitstaande met de stakingsgolf er. de „door communisten geleide relletjes" in Frankryk. Er is ook weer een Sovjet-burger, werkzaam aan de Sovjet-ambassade in Frankrijk, gearresteerd. Prins Bernhard reikte onderscheidingen uit. Gistermiddag vond op het Vrythof te Maastricht de plechtigheid plaats van de uitreiking der Militaire Willemsorde 4de klasse aan ir. A. Paulen, reserve-kolonel in algemene dienst uit Heerlen en van een groot aantal oorlogsonderscheidin gen als bronzen leeuw, bronzen kruis en kruis van verdiensten aan leden der Ne derlandse Koopvaardy en K.N.I.L., aan Nederlandse strydkraehten en enige burgers voor betoonde daden van dap perheid. De uitreiking, welke door Prins Bern hard werd verricht trok grote belang stelling. niet alleen van de zyde der autoriteiten maar ook van de Maas trichtse bevolking. Ingezonden Mededeling MIJNHAROT Doel" Uw handen goed PAKKETTEN VOOR NEDERLANDSE KINDEREN TE BERLIJN. 550 geschenkpakketten, die door Ame rikaanse padvinders aan de Nederland se padvinders waren gezonden, zyn door deze doorgezonden naar Berlijn ter verdeling onder de Nederlandse kin deren aldaar. Zy werden door de zor gen van het Ned. Rode Kruis ter gele genheid van Sint-Nicolaas aan de daar voor in aanmerking komende leden der z.g Nederlandse kolonie overhandigd. HET VOORSCHOT OP DE KOMENDE PENSIOENVERHOGING. Aangezien gebleken is, dat velen die gepensionneerd zyn ten laste van het Algemeen Burgerlijk Pensioenfonds niet weten op welke datum in December zy I zich op de postinrichtingen moeten ver- j voegen ter bekoming van het voorschot op de toeslag op pensioen 1947, wordt er de aandacht op gevestigd, dat zij zich nog deze maand moeten aanmelden op de overeenkomstige werkdag, waaropzij in de maand November j.l. hun gewoon pcnsioenkwartaal in ontvangst moesten nemen. Moest toen b.v. iemand op de tweede Woensdag in November komen, dan kome hij thans op de tweede Woensdag in December enz. BFIDE VOETEN AFGEKNELD. Aan boord van kolenschip. Een 20-j. opvarende van het kolen- schip „Geranko", W. Honcoop, uit Raamsdonk. is te Middelburg het slacht offer geworden van een ernstig onge val. De „Geranko" werd door het „ka naal door Walcheren" gesleept. Toen het onder de Bailey-hefbrug doorvoer wilde Honcoop de staaldraad, die de sleepboot met het schip verbond, aan trekken. Hij stond met zyn voeten in een lus, met het gevolg dat, toen de sleepboot manoeuvreerde, beide voeten werden afgekneld. De lievig bloedende man kreeg terstond medische hulp en werd naar het ziekenhuis te Middel burg overgebracht. NIEUW HANDELSVERDRAG MET ZWEDEN. Een omzetvermeerdering van 25%,. Na 10 dagen onderhandelen in Stock holm is tussen een Zweedse delegatie on der leiding van gezant Stahle en de Ne derlandse delegatie onder leiding van de heer S. Teppema, een nieuw handels verdrag tussen ons land en Zweden ge- para feerd Overeengekomen is een totale omvang van het verkeer voor 1949 van 515 millioen Zweedse krohen, waarvan 270 millioen export van Nederland naar Zweden en 245 millioen export van Zwe den naar Nederland. Deze omzet bete kent een vermeerdering van circa 25% vergeleken by de contingenten voor het jaar 1947. COMMUNISTISCH KAMERLID MAG NIET NAAR SPANJE. De Spaanse regering heeft het com munistische Tweede Kamerlid mr B. J. Stokvis een visum voor Spanje ge weigerd. Mr Stokvis heeeft zitting in een commissie van de Association In ternationale der Juristen Democraten, welke opdracht heeft een onderzoek in te stellen naar de rechtspleging en de toestanden in de gevangenissen in Spanje. Ook de oud-comm&ndant van politie, Dickman, staat terecht. De grootste belangstelling tijdens de tribunaalzitting van gistermorgen ging ongetwyfeld uit naar de aan gehouden zaak van dr. C. J. A. van Iterson, wiens tenlastelegging iets gewijzigd was en nu luidde: vanaf Sept. '44 tot aan de bevrijding hulp en steun aan de vyand verleend te hebben, door als afdelingsarts van de Landwacht te functioneren. Verd. verklaarde niet geweten te heb ben dat de Landwacht zoveel kwaad gedaan had en dat zy toch ook veel mensen geholpen heeft. „Ja, de verkeer de kant op" aldus de pres. De eerste getuige was de huisdokter van verd., dr. Lahr, die de politieke overtuiging van Iterson beschouwde als een „vreemd geloof", wat hy niet ver der kon begrijpen, doch in al haar con sequenties aanvaardde. Bovendien was verd. reeds lang lijdende aan een in wendige ziekte, die hem minder ont- vankelyk maakte voor andere invloeden, zodat men hem zijn idee niet uit het hoofd kon praten. De tweede getuige, de boekhandelaar M. Dubbeldeman, verklaarde dat de buren van verd. nooit enige liinder van hem ondervonden hadden. Iterson moet beslist geweten hebben dat get. onder duikers in huis had, terwyl hy ook zyn radio gehoord moet hebben. Ook had gei vaak met verd. gesproken en daar- by zijn mening nooit onder stoelen of banken gestoken, in de overtuiging.dat hij 'daar nooit last mee zou krijgen, wat inderdaad ook nooit gebeurd is. EEN DIEP TRAGISCH GEVAL. De verdediger, mr. N. G. Geelkerken, noemde het een diep tragisch geval. De fam. Iterson behoorde tot een van de Prijzen der Kerstbomen In de vastgestelde maximum-pryzen van Kerstbomen is sinds verleden jaar geen verandering gekomen. Zy lulden als volgt: tot 49 cm. f 0.75; van 50—69 cm. f.1—; 7099 cm. f 1.50; 100124 cm f.2.—; 125—149 cm. f.2.50; 150—174 cm.' f 3.— 175—199 cm. f.3 50; 200—249 cm. f. 4.75; 250—300 cm. f.5.—. De meting geschiedt van 5 cm. bene den de onderste vertakking tot aan de kop. Deze prijzen gelden inclusief steun- middel en vergoeding-voor het aanbren gen van een steunmiddel. Indien geen steunmidcfel aanwezig is, dienen de pry- zen met f0.35 per boom te worden ver minderd. COMMANDANT VAN BEWARINGS- KAMP ZELF IN BEWARING! Wegens verduistering van materiaal. Onlangs is als commandant van het bewaringskamp in de Karei Koenraad- polder, onder Finsterwolde. ontslagen J. A. J., wonende te Zeegse (gem. Vries). Er rezen reeds geruime tyd al lerlei klachten over het beheer van dit kamp en in het by zon der over het op treden van V. Een langdurig onderzoek heeft aan het licht gebracht, dat V. allerlei verduisteringen van materialen gepleegd zou hebben. KRUIS VAN VERDIENSTE VOOR URKER VISSERS. Magnetische mynen onschadelijk gemaakt. Op 10 Mei 1940 werden door Duitse vliegtuigen magnetische mynen gewor pen binnen de pieren van IJmuiden en in het Noordzeekanaal bij de sluizen. Daartoe aangezocht hebben enige Urker vissers zich toen met hun botters en hun aan boord zynde bemanning onmiddel iyk ter beschikking van de Kon. Marine gesteld, om te trachten deze mynen on- schadeiyk te maken. De onbekendheid, die destyds nog met betrekking tot de werking van deze mijnen bestond, ver hoogde het gevaar van dit werk. De regering heeft aanleiding gevonden deze moedige daad te eren. Op verzoek van de Minister van Marine heeft dezer dagen de directeur van het Staatsvis- sershavenbedryf te IJmuiden de schip pers van de UK 16, S. Bakker en van de UK 202, L Kramer medegedeeld, dat het H.M. de Koningin behaagd heeft hen het Kruis van Verdienste toe te kennen, terwijl de leden van de bemanning van beide schepen, N. L. W. Bakker, G. Post, W. Guijt, Jan Kramer en Jelle Kramer een dankbetuiging van de Minister van Marine met gratificatie werd uitgereikt. FEUILLETON vertaald uit het Engels door SUSAN INGLIS. 81). „Wil Kay my dadelyk zien?" zei hij. „Dan ren ik naar bovenAnne zag hem na en vroeg zich af, of ze werkeiyk zou wachten, tot David Lor- ne vertrokken was, met het doen van haar bekentenis. De tussenliggende da gen zouden er extra-moeilyk door zijn. Was het niet beter dat ze, na een en ander mistig met zichzelf overlegd te hebben, hem haar geschiedenis vertel de deze middag nog, als hy haar straks even alleen in de bibliotheek zou roe pen of ergens waar ze ongestoord sa men zouden zyn. Het was dwaas het langer uit te stellen. Ze voelde zich opgelucht door haar besluit en liep langzaam de trap op om Alan op te wachten. Tot haar verba zing verliet hy Kathryn's- kamer al weer. zyn ogen lichtten op, toen hy haar zag, maar zyn gezicht stond ernstig. O, ben jy daar, Anne. Ik wilde je net gaan zoeken. Wil je even mee naar binnen komen. Ik heb Kathryn iets te vertellen, en ik wil dat jy het tegeiykertyd hoort. Toen ze naar hem toekwam, stak hij zyn hand naar haar uit. Liefste zei hij, zul je het me vergeven? Ik heb Kay over ons verteld. Je zult dadelyk wel begrypen waarom. Ben je niet èrg boos? Ze greep zyn hand en drukte deze snel even. Natuurlyk niet, Alan, zei ze, als jy het gevoel had, dat je het moest doen. Je weet, dat ik je ver trouw." Maar toch hoe vreemd het ook wa^ maakte zich opeens een gevoel van naderend onheil van haar meester. Het verdween voor een ogenblik, toen ze in Kathryn's kamer kwamen en deze haar vol verwyten om de hals vloog. Wat ben jy een kleine stiekemerd, An ne Prescott! Je blyft doodstil als een muis. als ik vraag, wat er toch met Alan gebeurd kan zijn En dat terwyl ik me aldoor al bedacht had, hoe ge weldig het zou zyn, als jullie tweeën het eens zoudt kunnen worden! Hoewel ik er nooit met een woord over durfde te spreken, omdat ik dacht, dat je hem niet uit kon staan.... Anne, liefje, we moeten een dubbele bruiloft hebben.... is het niet enig. „Daarover kunnen we later praten," onderbrak Alan haar rustig. „Denk er aan, Kathryn, dat Anne om de een of andere reden onze verloving nog even geheim wil houden. Ik heb het jóu alleen verteld, opdat Je de reden, waar om ik haar hierby wilde hebben, zoudt begrypen. Ik zal je nu iets vertellen, dat ik je eigenlyk al veel eerder had moeten zeggen, en ik wil, dat Anne het ook hoort." Zyn stem was zo ernstig, dat Ka thryn's uitbundigheid verdween en An ne opnieuw dat zonderlinge gevoel van naderend onheil kreeg. Haar ogen volgden hem angstig, toen hy naar het venster liep en voor een ogenblik naar buiten bleef staren. Dan draaide hy zich om naar hen beiden. „Je weet, Kay," zei hy, „en ik ge loof, dat Anne het ook wel begrypt, hoe zeer ik altijd aan Trant gehecht ben geweest. Ik geloof dat we dat alle maal zyn" .Natuurlyk," antwoordde Kathryn snel Hy keek haar aan. „En je hebt natuurlyk altyd geloofd, dat. Dick Trant aan my had nagela ten." „Natuurlyk." Grote verwonderde ogen keken hem aan. Anne's hart begon heftig te kloppen. Ze wist niet, waar dit alles heen zou leiden, maar onwil lekeurig gingen haar gedachten terug naar de dagen, die volgden op Dick's dood, en naar de brief, die Geoffrey Neame haar had laten lezen. Goed, dacht ze bij zichzelf trachtend moed te scheppen zelfs al moét ik hem dan vertellen, dat ik de vrouw ben, die met Dick getrouwd is geweest, dan moet het hem nu toch al lange tyd duidelyk zyn, dat ik hem niet om zyn geld of aardse goederen trouwde. An ders was Trant toch niet gedurende al die jaren in zyn bezit geweest. Ik vertel je dit alles nu, Kay, om dat ik een en ander tussen ons recht wil zetten. Ik weet, dat je me vaak krenterig en bekrompen wat geldzaken betreft hebt gevonden, en daar had je gelijk aan. Ik wil dat Anne het ook weet, omdat het juister 1$, dat zij be grypt, dat er hier niet veel geld aan wezig isen da.t ik daar niet veel aan kan veranderen. Hy keek nu naar Anne. Haar blik ontmoette de zyne met grote stand vastigheid en ze glimlachte Als hij alleen maar zo ernstig was, omdat hy niet veel geld aan te bieden had, dacht ze, waarom had ze zich daarnet dan zo dwaas angstig gevoeld? Ik dacht werkeiyk, dat je krente rig begon te worden, en ik vond het afschuwelijk en piekerde erover, zei Kathryn eeriyk. (Wordt vervolgd) meeste vooraanstaande patriciërsfami lies in Nederland en zy heeft verschil lende zeer grote mannen aan de maat schappij afgeleverd. De vader van verd. was een zeer bekend hoogleraar. Ook verd. zelf genoot in binnen- en buiten land een uitstekende reputatie, had een bloeiende practyk, werd overal geres pecteerd en had met dit alles een heel mooie plaats kunnen innemen in het verzet der artsen, indien hij niet tot deze politieke overtuiging gekomen was. Alle beschuldigingen in de dagvaarding vloeien voort uit het feit dat hy NSB-er was en toen na Dolle Dinsdag devrou- welyke arts van de Landwacht vluchtte, heeft hy er in toegestemd deze functie te aanvaarden. Hulp verlenen aan een Landwachter is voor een medicus op zich zelf niet verkeerd, dat is de plicht van zijn beroep; de enige fout is ge weest het aanvaarden van deze functie. Hij wilde echter geen salaris, wilde niet overgeplaatst worden en behield alle vrijheden voor zich. Zijn bezoek aan de Landwachtkazer ne met Kerstmis en Nieuwjaar, zag de verdediger alleen maar als een aanvul ling op de schaarse rantsoenen in de hongerwinter, omdat hy wist, dat er op zulke dagen in de kazerne goed gegeten werd. De briefwisseling met Thiele, moest, aldus mr Geelkerken, gezien worden als een particuliere correspon-, dentie en, hoewel het onbehoorhjk blijft, kan men dit toch moeilijk aan rekenen als hulpverlening aan de vy and. Het burenverraad achtte spr. door de getuigenverklaring voldoende weerlegd, terwijl het feestje met de Duitse offi-» eieren in 1940 ook niet zo ernstig bezien mag worden, daar de Duitsers In 40 een correcte houding aannamen en ook ve le goede Nederlanders in die dagen met Duitse officieren omgingen. Het geheel bezien, heeft niemand enig nadeel ondervonden van verd en als men dan ziet hoe velen, ook intellectuelen, in Duitsland gingen werken en daarmede directe steun verleenden aan de vyand en nu ge heel vryuit gaan, dan mag dit ge val zeker niet als ernstig beschouwd worden. Men kan zich afvragen hoe verd. tot de NSB gekomen is. Van huis uit was hy liberaal, doch dit bevredigde hem niet en zocht toen iets anders by alle andere politieke partyen, totdat hij de NSB vond. Hij heeft er overigens geen verdienste van gehad, geen eer aan be haald en zelfs zijn goede naam er mee verspeeld. Verschillende verklaringen getuigen van een eerlijk en nobel mens en indachtig het spreekwoord „aan de vruchten kent men de boom" blijkt wel dat verd. een goed mens is. De held haftige houding van zijn zoon in de oorlogsjaren toont dat voldoende aan. Verd. heeft gehandeld uit idealisme en is daar thans geheel van genezen, Daarom pleitte spr., vooral ook uit naam van de zoon van verd., onmiddellyke invrijheidsstelling, waartoe het tribu naal echter geen termen aanwezig achtte. OUD-COMMANDANT VAN POLITIE IN DE VERDACHTE- BANK. Do tweede belangrijke zaak, die in de middagzitting, onder presidium van mr. M. G. A. M. v. d. Kamp, voorkwam, was die van de oud commandant der politie te Leiden, J M. Diekman, die er o.a van be schuldigd werd lid geweest te zijn van het Rechtsfront, wat verd. ech ter beschouwde als een vakvereni ging voor politie-ambtenaren. Ver dachte kon zich natuurlyk niet meer herinneren de „Hou Zee" groet ge bracht te hebben aan de NSB-ers, doch hy wilde het ook niet ontken nen. Wel had hy de germaanse groet gebracht, omdat hy als op volger van Hoffman door de K~B- ers met enig wantrouwen bejegend werd en en hy liever een vertrou welijke sfeer wilde scheppen. Om dezelfde reden had hij ook de Duit se groet gebracht aan Duitsers, die hem kwamen spreken, waarmede hy ook weer die sfeer wilde schep pen, om aldus iets voor het welzijn van Leiden's bevolking te kunnen doen!!! Voorts werd verd. er van beschul digd lid geweest te zyn van de Ned.- Duitse Cultuur-gemeenschap, doch al dus verd., alleen maar om van het aan houdend aandringen af te zijn. Van ernstiger aard was de beschul diging dat verd. twee agenten, n.l. de heren Groenendijk en Hut had aange geven en dezen hierdoor gearresteerd waren. Hi) had dit gedaan als repres- saillemaatregel tegen het stuksnijden van fietsbanden van opperwachtmees ter Mozes, terwyl hij de eigdilijke aa- ders niet wist, doch er van overtuigd was, dat dezen in het politiekorps moes ten schuilen en hu een voorbeeld wllde stellen. Beide agenten stonden bekend om hun zeer anti-Duitse houding. Voorts bevatte de tenlastelegging o.a- het melding maken van vermissing van een revolver by de Leidse politie. Op een vraag van de pres. of h« dan met begreep waar de gesmokkelde wapens 20). „En nu", sprak de sultan, „ver lang ik onmiddellijk de verklaring van al deze muurtjes en poortjes in myn troonzaal. En als Uw uiteenzetting me niet bevalt, zal ik myn scherprechter ontbieden!" „Daar is geen reden voor, grootmo gende!" sprak Joris glimlachend. „Deze poorten en muren bezitten grote tover macht! Ik heb ze slechts doen optrek ken om Uw macht en aanzien te v&- groten. Ik betwijfel geen moment,- dat gy mij zéér dankbaar zult zyn voor myn bemoeiingen! Wanneer ge name lijk Iemand wilt verwijderen uit Uw doorluchtige tegenwoordigheid, behoeft gy hem slechts door dit poortje te la ten lopen. Hy is dan weggetoverd! Hy is van de aarde verdwenen! Hij komt niet weer terug en Uw vriendelijk aan- schyn zal niet meer verduisterd wor den door de ongewenste tegenwoordig heid van de onverlaat!" „We zullen zien!" zei de sultan, die oplettend geluisterd had." Ga zitten en wacht af! Als alles waar is wat ge daar zegt, zal ik U belonen en andeft de scherprechter!" Hy sloeg op een gong en leunde af wachtend in zyn kussens HAAGSE BIJZ. GERECHTSHOF. Vijf jaar voor dienstneming bij de vijand Voor het Haagse Bijz Gerechtshof heeft zich te verantwoorden gehad de landbouwer A. C. van Velzen uit Lelden, die verraad had gepleegd in de bezet- tingstyd. Het,-Hof heeft hem veroordeeld tot vijf Jaar gevangenisstraf met aftrek "f.i preventief JUFFROUW KLESSEBES VOOR HET TRIBUNAAL. Zy zong anti- Nederlandse liedjes. Na de leider, Jacques van Tol. ver scheen Geesje Speenhof, alias juffrouw Klessebej voor het Hilversumse tribu naal. Haar werd ten laste gelegd, dar zij liedjes van onti-geallieerde. anti semitische en anti-Nederlandse stiek king had gezoneci en de vyano ïaa - door en voorts c.oor uitgesproken pro- Duitse liedjes hulp en steun had ver- I leend. Zy erkende dit, zoals zy ook 1 toegaf het voor de Koningin beledi gende lied „Heb dank, o Majesteit" voor de microfoon te hebben gezon gen. Dit lied was majesteitsschennis, zy verklaarde door gebrek aan wils kracht tot medewerking aan het ca baret van Paulus de Ruyter te zijn gedwongen Haar man. de acteur Piet. Rink^ die mede ter zitting gehoord werd nam alle schuld op zich en ver klaarde zijn \touw te hebben overge haald lid van de NSB te worden en aan 't beruchte cabaret mede te wer ken. Het Tribunaal zal 23 December advies wyzen. in het laatste oorlogsjaar voor bestemd waren en wat de gevolgen zouden zijn van de aangifte, verklaarde verd., dat er in die tyd zoveel corruptie geplee§É werd bij de Leidse .politie, dat hij zeker niet behoefde aan te nemen, dat dit wapen bestemd zou zyn voor de ille galiteit. Verd. ontkende dat hy door insp. v. d. Stam met het onderzoek te belasten, niet getracht heeft daarmede de schuld op hem te schuiven. Hy had dit alleen gedaan omdat v: d. Stam het systeem van wapens uitreiking en -in levering ontworpen had. Verd- hield vol dat de arrestatie van v. d. Stam niets met deze zaak uit te staan had. De tenlastelegging bevatte verder nog de beschuldigingen dat verd. een zekere du Jeu, van de Griffie te Schiedam had opgehaald omdat hij had doorgegeven, dat er op de griffie wapens voorhanden waren: dat verd. geadviseerd had het salaris van«twee agenten in te houden, omdat zij waren t ondergedoken en ten slotte dat hij opdracht gegeven had een rapport samen te stellen naar aanlei ding van het feit, dat er in de R.K. Leeszaal te Schiedam geen bordje hing van „Verboden voor Joden", ten ge volge waarvan een kapelaan uit Schie dam gearresteerd was. De verdediger, mr. A. J. Sormani, betoogde dat verd. inderdaad foute beslissingen heeft genomen, doch op zich zelf niet fout was. Hy zou deze stappen alleen maar onderno men hebben om iets te kunnen be reiken voor het Ned. volk. Verd. zou een te groot gevoel voor tucht ge had hebben en dat heeft hem te ver geleld. Na een lang pleidooi, vroeg de verdediger voor deze ver dachte vryspraak. H. A. J. v. d. Leer, te Arnhem had reeds terecht gestaan voor- het tribu naal te Groenlo en was veroordeeld tot drie en een half jaar internering, doch stond gisteren in Leiden terecht voor enkele punten uit de dagvaarding. Hij zou o.a. de S.D. hebben doen weten dat Katwijkse burgers de bloemen van de Duitse graven op het. kerkhof te Val kenburg verwijderd Hadden, welke er door de jeugdstorm op gelegd waren. Thans ontkende verd. iets met deze zaak uit te staan te hebben, iets wat zijn vrouw later nog bevestigde. De verde diger, mr. J. Voorink, ontzegde het tri bunaal het recht in deze zaak uitspraak te doen. omdat het tribunaalsbesluit, art. l'9. zegt, dat alle beschuldigingen van een dagvaardingxslechts door een tri bunaal behandeld kunnen worden. Ove rigens achtte spr de feiten n<et bewe zen en vroeg nietigverklaring van deze punten der dagvaarding OOK MEYERS WEER VOOR HET TRIBUNAAL. J. J. M. Meyers te Leiden, kwam gis teren voor de derde maal voor. Ditmaal om de beheerder te horen. Uit de ge gevens bleek, dat de omzet in £e jaren '45, '46 en '47 steeds was gestegen, doch dat dc nettowinst resp. 28, 25 en 11% bedroegen, iets wat voor de voorzitter aanleiding was te vragen, hoe het kwam dat de winst over 1947 (tun. 30 Sep,.) slechts 11% bedroeg, in tegenstelling met de vorige j^ren. De beheerder kon, hangende het onderzoek, hierop nog geen uiteenzetting geven. Het on derzoek werd in deze zaak toch geslo- De laatste verd. was L. W. Beyer, uit Oegstgeest, die er van beschuldigd werd lid geweest te zyn van de NSB, WA en anti-Duitse uitlatingen had aangegeven Verd. ontkende alles en schoof het hele geval op de onbekendheid van verd. met de politiek. Uitspraak in al deze zaken over 8 dagen. Het Tribunaal deed gisteren voorts nog uitspraak in de zaak tegen ver dachte Scheps te Leiden. Besch. werd ontzet uit de beide kiesrechten, het dienen bij de gewapende macht en het bekleden van openbare ambten, terwyl hy tot 9 Mei 1949 wordt geïnterneerd. AMERIKAANS VLIEGTUIG VERONGELUKT. Een C 54-toestel, dat vermoedelyk van de Azoren of Groenland is opgestegen, is in een ontoegankelyk gebied op New Foundland, by Goose-bay, neergestort. Er zijn tekens waargenomen van over levenden en men verzocht helicopters te zenden om hen te redden. Het verongelukte toestel kon 45 per sonen bevatten. Het is echter onbekend hoeveel personen zich aan boord bevon den. VOOR DONDERDAG 11 DECEMBER Hilversum I (301 M.) AVRO: 7 uur nieuws; 7,15 gymnastiek; 7.30 Gram.pl.; 7,50: VPRO; dagopening dr. A. Trouw; 8 uu.' nieuws, 8,15 Gram.pl.; 8,45 concert; 9,15 morgenwijding ds. H. v. d. Elskamp; 9,30 Gr.pl. Harold Samuel; 9,45 Gram.pl.; 10,30 Van vrouw t'vrouw; 10,35 gr.pl. orgelspel; 10,50: kleuterpraatje; 11 uur ïntervieuws met vrouwen ln de omroep: 11,30 Frans orkestconcert (gr.pl.)12 uur operettes (ld.); 12,30 weerpraatje; 12,33: Jolran Lager; 12,38: Gerard v. Krevelen, 1 uur: nieuws; 1,15: Renova-septet; 1,45: Vrouw ln haar huls; 2 uur; Vrouw bin nen en bulten haar huls; 2,20: Concert (gr.pl.); 3 uur. Voor zieken en gezonden; 4 uur: u kunt het geloven of niet; 4,05: reprises; 5 uur: AVRO-kaleisdoscoop; 5,20 dlerenpraatje dr. Portlelje; 5.30: The Skymasters, 0 uur: nieuws; 6,15: Sport- praatje; 5,30; Progr. Ned. St- dkrachten; 7 uur: Klokje van Zeven; 7,05: New Yorkse correspondentie; 7,15: Hij en ZIJ; 7,45 RDV antwoord; 8 uur: Nieuws; 8,05: 8,15: Radio Phllharmonlsch Orkest; 9,15: Hoorspel „Floris en de Blance- floer"; 10 uur: In de schijnwerper, 10,30: De romantische plano; 10,45. Prof. Klsch over grondgedachten der rechtsweten schap; 11 uur: nieuws; 11,15: gr.pl. con cert; 12 uur: sluiting. Hilversum II (415 M.) KRO: 7 uur: Nieuws; 7,15: Marek Weber (gr.pl.); 7,30: Morgengebed; 7/15: gr.pl.; 8 uur nieuws; 8.15: gr.pl.: 9 uur: Concert; 9 30: Wa terstanden; 9,35: Franse operasterren; NCRV: 10 uur Leger des Hells; 10,15: dienst o.l.v. ds M. Holtrop; 10,45: Orgel spel G. D Cummlngham; KRO. 11 uur: Ziekenbezoek; 11,45: Orgelspel (gr.pl.); 12 uur: Angelus, 12,03: Job Wllderbeek; 12,30: Weeroverzlcht; 12,33: Dansmuziek o.l.v. Klaas v. Beeck; 12,55: Zonewyzer; 1 uur. Nieuws; 1,15: Eath. nieuws; 1,20: Boekenpraatje: 1,2 Vervolg dansmuziek o.l.v. Klaas v. Br:ck; 1,45: tao's d'oeuvre; NCRV: 2 uur: Metropole-orkest; 2,40: „Gezondheid ln de wintermaanden"; 3,00 Bij een kopje thee; .3,15: A'dams Stryk- kwartet; 4,00: Bijbellezing; 4,45: B.B.C. Symphonle-Orkest; 5,00: Radio Jeugd Journal; 5,30: „'k Heb geloofd en daarom zing lk"; 5.50: Het Rijk Overzee; 6,00: J. de Ruiter over „De melkpryzen"; 6,15: Zlgeunermuzlek; 6,30: Onze Nederlandse Koren en Korpsen; 7,00. Nieuwsberich ten; 7,15: Mr J. van Andel over „De Mid denstand en zijn organisatie"; 7,30: Het uctueel geluld; 7,45: Gramofoonmuzlek; 7.55: Boekkoraal; 8.00. Nieuws: 8,15: Ge- Westeiyke steravond; 9,15 Dr. Scholtan over „De vaart der volken"; 9,35 Orgel spel: 9.46 Gewestelijk Steravond 10,30; Nieuws; 10,45: Avondoverdenking: 11,00: A'dams Kamermuziekgezelschap; 11 15: Avondpotpourri.

Leidsch Dagblad | 1947 | | pagina 2