Onderwijsvraagstukken aan de orde De Franse C.G.T. heeft zich gewonnen moeten geven WEERBERICHT Overzeese Gebiedsdelen Sterkte van het K.N.I. Leger Veel verlangens in tijd van armoede Wat er in Indië gebeurt Mei een enkel woord OOG .J 86ste Jaargang WOENSDAG 10 DECEMBER 1947 No. 26238 LEIDSCH Directeur: J. W. Henny Hoofdredactie: B. W. Menkhorst en J. Brouwer DAGBLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f. 3.90 per 3 maanden; 30 cents per week Telefoon Dir. en Adm.: 25041; Red. 21507 Witte Singel 1, Leiden - Giro no.: 57055 Heden wordt het werk overal hervat. Gisteren werd het duidelijk, dat de stakingen in Frankrijk volledig aan het verlopen waren. Zowel te Parijs als te Marseille was ruim 80 van de werkers terug op hun post! Dat heeft de CGT gedwongen trots alle onverzettelijkheid order te ge ven tot algehele hervatting van het werk in geheel Frankrijk. Zulks met ingang van hedenmorgen! Het besluit werd genomen na een noodbijeenkomst van het nationale sta kingscomité, waarin de leiders van de twintig stakende vakverenigingen zit ting hebben. Het communiqué zegt, dat het comi té op negen December de vertegen woordigers der bij de CGT aangesloten vakbonden heeft gehoord en dat het." zijn plicht tegenover de arbeiders ver vullend. besluit om met ingang van Woensdag het werk te doen hervat ten. Voorts worden allen, die aan de strijd hebben deelgenomen of hem heb ben gesteund, gelukgewenst. Er zal een verklaring aan de Franse arbeiders worden opgesteld, die alom gepubli- ceeerd zal worden. De arbeiders dienen hun eenheid binnen de CGT te ver sterken. Er worden fondsen ter be schikking gesteld voor families van „helden, die gedurende de strijd ge vallen of gearresteerd zijn." Het communiqué legt^ er de nadruk op, dat op negen December ruim één millioen vijfhonderdduizend personen in staking waren en dat de mijnen en de havens geheel stil lagen. „Evenwel is de reactie er in geslaagd ons front op verscheidene plaatsen aan te tas ten. Zij hoopt een beslissende slag aan de arbeidersklasse en aan de CGT toe te brengen. Wij zullen niet toestaan, dat de strijdkrachten der arbeiders een voor een verslagen worden." Het naitionale stakingscomité, dat zijn taak volbracht heeft, heeft beslo ten zichzelf te ontbinden. In t communiqué vindt men voorts een opsomming van de resultaten van de staking: er zal een nieuw minimum loon gelden met ingang van 1 Decem ber. Stakers en niet-stakers krijgen fa milietoeslagen. welke met twintig pro cent verhoogd worden. Er komt een maandelijkse duurtetoeslag van 1500 francs voor alle arbeiders, met terug werkende kracht tot 24 November. Tot Juni a.s. zal de regering het plan om salarissen te blokkeren laten varen en er zullen maatregelen worden genomen ter stabilisering van lonen en prijzen tot. 1 Juni. „Deze resultaten hebt gij zonder hulp van wie ook bereikt, door uw stakings comité". aldus het communiqué. Verzwegen wordt natuurlijk dat de regering deze resultaten heeft geschon ken, terwijl de CGT ze als „onvoldoen de" afwees! De Franse minister van arbeid, May er. drukte zijn tevredenheid over de opheffing van de staking uit. Hij meen de, dat de arbeiders thans het econo misch aspect van de staking scheid den van „de politieke exploitatie van hun aanspraken." Jouhaux, de leider der niet-commu- nistische minderheid in de CGT, heeft voor de radio verklaard, dat de rege ring thans het evenwicht tussen lonen en prijzen zal moeten vinden en zal moeten zorgdragen voor voldoende koopkracht bij de arbeider. Op enkele plaatsen is het neg tot ongeregeldheden gekomen, terwijl ook nog een paar gevallen van sabotage zich voordeden. De sneltrein GenèveLyon is aan de ingang van een tunnel in 't Fran se departement Ain ontspoord, daar de raiis waren losgeschroefd; drie per sonen werden gewond. Er werd gerin ge schade veroorzaakt, .doch de tunnel was enige tijd versperd. Door de waakzaamheid van enige spoorwegarbeiders te Clermont Fer- rand, belast met het onderhoud van spoorbanen, is de ex-prestrein Parijs Nimes voor ontsporing behoed. De mannen zagen, dat onbekenden een explosieve lading onder de spoorbaan even buiten de stad aanbrachten. De Belgische koningskwestie Na opening van de Belgische Kamer gistermiddag verzocht minister Spaak de interpellant Buset van de sociaal democraten, eerst hedenmiddag een uiteenzetting te mogen geven betref fende de koningskwestie. De vergade ring verklaarde zich hiermede ac- coord. Na afloop van een vergadering der liberale parlementsfractie heeft de voorzitter Devèze verklaard, dat de li beralen hun standpunt handhaven. Zoals bekend, veroordelen de libera len de houding van de koning niet, doch wensen zü. dat deze zich be scheiden terugtrekt ten behoeve van zijn zoon Boudewijn. Naar vernomen wordt, heeft Paul van Zeeland tijdens de bijeenkomst van de contactcommissie van de ka tholieke Volkspartij1 verklaard, dat het belang van België eist, dat een rege ringscrisis voorkomen wordt. RUSTIG WEER. De Bilt verwacht tot morgenavond: Over het gehele land geleidelijk af nemende bewolking, maar in de avond en nacht op vele plaatsen vorming van nevel of mist. Weinig wind. Iets •kouder met hier en daar lichte vorst. 11 DECEMBER. Zon op: 8.37 uur; onder 16.29 uur. Maan op: 7.37 uur; onder: 15.35 uur (12 Dec.: N.M.) Hoogwater te Katwijk te 3.08 en 15.28 u. ZUIVERING VAN DE FRANSE REPUBL. VEILIGHEIDSDIEN STEN. De Franse Nationale Vergadering heeft met 413 tegen 184 stemmen een wet aangenomen om de republikeinse veiligheidsdiensten, een speciale poli tiemacht, te zuiveren en het aantal leden van deze organisatie van 12.845 op 11.752 te brengen. Officieel is bekend gemaakt, dat en kele eenheden van deze speciale poli tiemacht tijdens de jongste stakingen en onlustqn hebben bewezen aanhan kelijker aan de communistische partij dan aan de staat te zijn. De Londense conferentie Op de gisteren gehouden vergade ring van de ministers van buitenland se zaken der Grote Vier is weinig voortgang gemaakt. De vergadering was gewijd aan de bespreking van het Britse en Sovjet-document over de economische beginselen van het Duit se probleem. De ministers werden het eens over het gedeelte van het Britse document, dat het opstellen van een gemeenschappelijk export- en import- program voor geheel Duitsland voor stelde. Aan het einde van de vergadering legde Molotof een lange verklaring af over de steenkoolprijzen in de Engels- Amerikaanse zone. Hij zeide, dat deze een te grote winstmarge voor de tus senhandel lieten. Be vin, die weer aanwezig was, ant woordde. dat Molotof, door de steen koolkwestie naar voren te brengen, genoeg rook en stof had doen opwaai- Deze organisatie is indertijd opge- en om het onder bespreking zijnde on- richt om leden van verzetsgroepen op derwerp te verhullen. Hij hoopte, dat te nemen, die na de bevrijding van de stofwolk de volgende dag naar de Frankrijk onder de wapenen bleven. grond zou zijn gedwarreld. Vestigingskansen in Suriname In de Memorie van Antwoord hoofd stuk Overzeese Gebiedsdelen wordt o.a. medegedeeld, dat de huidige sterkte van het KNIL in ronde cijfers bedraagt: 2.500 officieren, 8.500 onderofficie ren, 46.000 overigen, met inbe grip van alle niet-operationele formaties, zoals administratieve dien sten, geneeskundige formaties, welfare organisaties, technische diensten (o.m. genie-bouwdienst, topografische dienst magazyns-diensten) en arbeiders- compagnieën. Wat het personeelsbeleid betreft, stelt de regering vast, dat het staatkundig beleid door haar wordt bepaald en niet mag worden doorkruist dooi- amtenaren die onvoldoende begrip tot uiting zou den brengen voor strekking en geest van de doelstellingen van het regeringsbe leid Dat zulks in tal van gevallen niet zou zijn geschied, is de ministers niet bekend. Gevallen van corruptie van ambtena ren in Indonesië zijn aan de ministers niet bekend. Het rapport van de commissie van on derzoek inzake het militair optreden in Zuid-Celebes werd nog niet ontvangen. De afwikkeling van deze aangelegenheid heeft echter de volle aandacht. Aan de Indische regering zyn inlichtingen ge vraagd omtrent de stand van afdoening. Met voldoening heeft de regering ken nis genomen van de instemming alge meen betuigd met haar voornemen om op korte termijn een conferentie tussen vertegenwoordigers van Nederland, Su riname en de Nederlandse Antillen bij een te roepen, ten einde gezamenlijk voorbereidingen te treffen voor de her ziening van de onderlinge verhouding in het te hervormen staatsbestel. Thans mag worden verwacht, dat de conferentie begin 1948 bijeen zal kun nen komen. De Nederlandse boeren, die zich in Suriname zouden willen vestigen, kun nen in twee groepen worden verdeeld, ni. degenen, die een groot rijstbedrijf met nevenculturen in Nickerie op het oog hebben, en anderen, die een alge mene boerderij van beperkter omvang willen beginnen en aanvankelijk in coöperatief verband. De plannen voor de bedoelde rijstbe drijven zijn in ernstige voorbereiding, wat het technische gedeelte betreft. De noodzakelijke opneming van het ter rein door uitmeting en waterpassing zal vermoedelijk in het begin van 1948 kun nen aanvangen. Daarna zal het plan voor aanleg en indeling met het oog op irrigatie en afvoer kunnen worden op gemaakt en zullen de kosten daarvan kunnen worden vastgesteld, waarop de financiering zal moeten berusten. De nadere uitwerking van de immi gratieplannen van landbouwers op hoe ven van beperkter omvang en aanvan kelijk in coöperatief verband is eveneens in beschouwing genomen, doch zal ook moeten wachten op daarvoor voorbereid land, waaraan nog behoefte bestaat. Voor zover enkele bestaande emigra tieverenigingen zich tot het departe ment van Overzeese Gebiedsdelen heb ben gewend óm voorlichting, wordt ge tracht leiding te geven aan haar orga nisatie. Zal Wet eenmaal tot emigratie komen, dan zal die uiteraard slechts on der toezicht van dit Departement uit gevoerd kunnen worden. Vlce-admiraal A. S. Pinke is gistermiddag tot het voeren van besprekingen uit Indië in ons land gearriveerd. De aankomst op Schiphol. (Foto: ANP-K.LM.) (Van onze parlementaire redacteur) Veel verlangens In een tijd van ar moede, zo zou men de algemene be schouwingen kunnen typeren, welke de Tweede Kamer gisteren wijdde aan de begroting van O. K. en W.; hoezeer de leden, in het bewustzijn van die armoe de, zich bij hun wensen al veel beper kingen oplegden. Maar zó arm zijn we toch niet, met name aan textiel, dat daardoor gelijk thans geschiedt 450.000 meisjes van handwerkonderricht ver stoken moet blijven; zo luidde de alge mene klacht. En minister Gielen was zo gelukkig te kunnen mededelen gegronde hoop te koesteren, dat zeer binnenkort eindelijk resultaat te zien zou zijn van bemoeiingen ten deze. Mevr. FortanlerDe Wit (Vrijheid) achtte de toelichting bij de begroting geheel onvoldoende en vond nog heel wat te bezuinigen, waarin de heer Ti- lanus (CH) haar bijviel. Mevr. v. d. Muijzenberg (Comm.) en de heren v. Sleen (Arbeid) en Krol (CH) waren het meest critisch, speciaal wat het uitblij ven van de onderwijs-vernieuwing aan gaat. De heer Peters (Kath.) verdedig de het regeringsbeleid, terwijl de heer Zandt (S.G.), die zeer veel misstanden op de kaak stelde, met enthousiasme pater De Greeve citeerde. Minister Gielen zei, dat de vernieuwing eigenlijk geen onderwerp voor de Kamer 1S Veel aandacht besteedde spr. aan de sociale geografische spreiding van het onderwijs, opdat niemand verstoke bly- ve van het onderwijs, waarop hij naar zijn aanleg recht heeft. Dit is van zeer groot belang voor de vernieuwing. Spr. somde op hetgeen bereids door de rege ring ten deze is gedaan. Dank zij het be leid der regering is in twee jaar het tekort aan onderwijzers zodanig ver minderd, dat niet meer van een nood toestand kan worden gesproken. De toe neming van dë geboorten en de vraag in Indië naar onderwijzers dwingen ons zuinig met de onderwijskrachten te zijn. In 1950 zullen er voldoende onder wijzers wezen, om aan alle kinderen een achtjarig L.O te garanderen. Het kleuteronderwijs behoeft ook re geling, aldus spr. Hij denkt zich een tweejarige kleuterschool, voor de tijd van 5 tot 7 jaar, en daarop aansluitend ze ven jaar L.O. ,dus totaal negen jaar. Omtrent het Voorber. Hoger en M.O. komt straks 'n wetsontwerp. Hierbij zal noodzakelijk een einde moeten worden gemaakt aan de tyrannie der toelatings examens. waardoor deze middelbare scholen tot dusver een funeste invloed hadden op het L.O. Er komen meer facetten aan het M.u. en een rangorde der waarden, malen mogelijk. Een vermoedelijk verschil in bevoegdheid der leraren mag niet lelden tot verschil in bezoldiging. De examen- cultus dient vervangen te worden door een redelijke controle. Men wil hier een'systeem van kern- en keuzevakken invoeren, om de belangstelling der leer lingen te prikkelen. Voor de leraren wordt een maximum en niet een mini mum aantal lesuren ingevoerd. Men moge de kweekschool in wezen tot het M.O. rekenen, om technische re denen moet dit in een aparte wet Bere geld worden. De minister denkt zich het kweekschoolonderwijs als volgt: twee jaar algemeen vormend,, twee jaar the oretisch en practisch, en een vijfde laar uitsluitend practisch, n.l. opleiding in het schoolbedrijf. Er komt gelegenheid na het vierde leerjaar om examen te doen er de school te verlaten. In de toekomst zullen ook de leraren bij het V.H. en M.O een bewijs moeten overleg gen van voldoende scholing voor hun taak en van didactische en paedagogi- sche bekwaamheid Voor de universitair opgeleiden kan die vorming aan de uni versiteit geschieden. Wat de nood aan schoolgebouwen be treft moet spr. tot zijn spijt mededelen, dat de M. v. A. nog te optimitisch was. Want het gehele bouwplan van weder opbouw moest worden herzien. De pensioengrondslag voor de onder wijzers, vooral die van het by zonder, maar ook van die bij het openbaar on derwijs, moet geregeld worden. Spr. heeft deze zaak reeds met zijn ambtgenoot van Binn. Zaken ^opgenomen. Zeer korte replieken sloten de beraad slagingen in het algemeen. Al spoedig zaten we in het debat bij de afdeling L.O., waarbij ook het Re glement op de pensioenen der onderwij zers werd behandeld. En het werd een principiële strijd om het oude vraagstuk openbaar versus bijzonder onderwijs met uitnemende redevoeringen van de heren Thomassen (Arbeid) en Stokman (Kath.) De eerste vroeg van de minister om bestudering van de bestuursvorm der openbare school, om een onderzoek naar een verbetering in de toepassing der fi nanciële gelijkstelling, en om instelling van een commissie van advies bij de se lectie voor het Rijksschooltoezicht. Dr. Stokman ging daar tegenin in een filosofisch betoog. Mede in verband met de drang naar invoering van gods dienstonderwijs op de openbare school, vroeg spr. of de voorstanders niet beter deden met zelf ook bijzondere scholen op te richten? De heer v. Sleen behandelde nog de toestanden bij het onderricht aan schip perskinderen. van wie 35 helemaal geen onderwijs ontvangt en vele andere slechts zeer zelden een school bezoeken; het buitengewoon lager onderwijs, waar in het platteland misdeeld is en dat in zijn geheel beter gesteund moet worden; het onderwijs in de lichamelijke opvoe ding; en het feit, dat de onderwijzers geen vacantietoeslag van 2 hebben ge noten. Komt er een gedemilitariseerde zone? ONDER CONTROLE VAN DE VEILIGHEIDSRAAD. In kringen te Batavia is men van mening, dat de voorstellen van de Commissie voor G.D. inhouden, dat zij van beide partijen verlangt een om schrijving der posities, welke deze op 4 Augustus j.l. innamen, voordat de order om het vuren te staken tot uit voering werd gebracht. Een demarcatielijn zal worden ge trokken en vervolgens ?al een gedemi litariseerde zone worden ingesteld, die onder controle van waarnemers van de Veiligheidsraad zal staan. Vandaag Ned. en Rep. verklaringen op de Renville. Gistermorgen heeft de tweede bij eenkomst van de Nederlandse en Re publikeinse delgatis op de Renville plaats gehad. Er werd een subcommis sie samengesteld, bestaande uit de voorzitter van de Commissie voor G.D. en de leiders der beide delegaties, wel ke de geloofsbrieven der delegatieleden zal onderzoeken. De Commissie voor GD. stelde voor, dat ihet wenselijk kon zijn, dat beide delegaties- afzon derlijke, informele besprekingen met vertegenwoordigers van de Commissie voor G.D. houden. Beide delegaties stemden hiermede in. De eerste ko mende dagen zullen deze informele be sprekingen plaats hebben. Vandaag zullen de hoofden van de Nederlandse en Republikeinse delega tie verklaringen afleggen. Zaken gingen slecht voor Indonesiërs KUNNEN GEEN DOELTREFFEND BESTUUR HANDHAVEN. De Times is van mening dat de Ne derlandse zaak er wat sterker voor staat dan de Indonesische. „Het Lijkt duidelijk dat de Indonesiërs niet langer in staat zijn om te beweren dat zij alleen de na tionalistische aspiraties van Indonesië vertegenwoordigen. De zaken zijn zo slecht voor hen gegaan, met uitzonde ring van het terrein der internationale propaganda, dat zij thans in hoofdzaak interesse hebben voor de erkenning van hun recht op zelfbestuur volgens hun eigen opvattingen, met enige garantie van de Ver. Naties tegen Nederlandse agressie. Doch zij weten dat, tenzij zij de terugkeer kunnen verkrijgen van minstens een deel van het gebied dat thans door de Nederlanders bezet is, zij geen doeltreffend bestuur kunnen hand haven", aldus de Times. Eren dode en zes gewonden Van officiële zijde wordt gemeld, dat de Nederlandse verliezen gisteren be droegen 1 gesneuveld en 6 gewonden. Op Java en Sumatra hadden weer gevechts handelingen plaats tegen Nederlandse posten en patrouilles. Op midden-Java werden geïnfiltreerde republikeinse strijdgroepen verdreven. SOEKAWATI AANVAARDT ONTSLAG KABINET-WAROUW. President Soekawati heeft het ont slag van het kabinet Warouw aanvaard en het tevens verzocht de loDende za ken af te wikkelen. BINNENLAND. De politie te Enschedé heeft drie Inwoners van Glanerbrug gearresteerd, ale een aantal zakenlieden voc duizen den guldens hebben opgelicht. De Italiaanse regering heeft de Ne derlandse regering officieel uitgenodigd tot deelneming aan de Internationale conferentie voor de arbeidskrachten, welke haar werkzaamheden de 26st« Januari 1948 te Rome zal aanvangen. Gistermiddag ls de centrale oplei ding administratief kader van net Ne derlandse leger officieel van Kampen naar Middelburg verplaatst. Burgemeester d'Allly van Amster dam heeft gistermiddag ln het gebouw van de Joodse Invalide te Amsterdam aan het bestuur dezer Instelling een over schrijvingsbiljet van f. 1,500,000 ten laste van de rekening der gemeente Amster dam bij de Nederlandse Bank overhan digd. De gemeente, die het gebouw als zie kenhuis zal gebruiken, heeft op zich ge nomen de Joodse patiënten voorlopig ln het gebouw te blijven verplegen. Op last van de Officier van Justitie te Arnhem ls overgegaan tot de arresta tie van de rijksinspecteur voor 't verkïer voor de provincie Gelderland te Arnhem J van E.. naar aanleiding van het ple gen van kleine verduisteringen. In ver band met de hoge positie van de betrok kene,. werd zijn Inbewaringstelling nood zakelijk geacht. De 63-jarige schipper de J. Is in de Poelsluls te Wormer van zijn schip geval len en verdronken. Een 18-Jarige bediende van een stof fenzaak ln de Fahrenheltstraat te Den Haag heeft van diens werkgever ln de laatste 12 maanden niet minder dan 23,000 textielpunten ontvreemd. De Nederlandse ambassadeur te Londen Jhr. E. F. M. J. Michiels van Verduynen heeft gistermiddag in de Tate Gallery ln tegenwoordigheid van een groot aantal genodigden de Vincent van Goghtentoonstelling geopend die tot medio Januari voor het publiek toeganke lijk zal blijven om daarna naar Birming ham en Glasgow te worden overgebracht. Bij de Tweede Kamer is Ingediend een ontwerp van wet tot wijziging van de L.O. wet 1920. BUITENLAND. - Patel, vlce-premler van India heeft de constituerende vergadering te New Delhi medegedeeld, dat er tussen India en Pakistan volledige overeenstemming ls bereikt ten aanzien van alle kwesties, die betrekking hebben op de verdeling, met Inbegrip van die kwesties, die de ge wapende macht betreffen. Volgens Chinese persberichten zijn ln de bergen ln de nabijheid van Tsjoengsjan en Hosjlen ln het Oosten van de provincie Kwangsl uranium- en plutonlumhoudende ertsen ln grote hoe veelheden aangetroffen Malenkof, een der plaatsvervangende voorzitters van de ministerraad der Sov- Jet-Unle heeft ln een door radio Moskou weergegeven rede verklaard, dat de Sov jet-Russische communistische partij de opleiding ter hand heeft genomen van vertegenwoordigers, die de Sovjet-Russi sche politiek In het buitenland zullen moeten dienen. „In geval van een nieuwe oorlog zul len wapens gebruikt worden, die waar schijnlijk doelmatiger en goedkoper zijn dan atoombommen'' heeft generaal Geor ge Kenney. bevelhebber, der Amerikaanse legerluchtvloot. te Detroit verklaard. Volgens hem zijn de huidige bommen en boordwapens der luchtmacht verouderd. De geallieerde bestuursraad heeft besloten de telefoonverbindingen van ge heel Duitsland met het buitenland, met uitzondering van Spanje en Japan, met Ingang van Februari 1948 te herstellen. Winston Churchill gaat heden naar Marokko. Churchill hoopt daar enige weken rust te genieten. De Zweedse regering heeft verklaard, dat de Zweedse scheepvaartagent te Dantzlg Nllsson, die thans ln Polen wordt gevangen gehouden, en een lid van de bemanning van de veerboot „Drottnlng Victoria" verantwoordelijk waren voor het smokkelen van „twee vluchtelingen" uit Polen. In de regerings verklaring werd medegedeeld, dat het lid van de bemanning van de veerboot ont slagen ls. De bestuursraad voor de Brlts-Ame- rlkaanse zone heeft ln een schrijven aan h et ^Brits-Amerikaanse controle-bureau voor de kolenlndustrie geadviseerd, de kolenprijzen nog voor de doorvoering van een geldhervormlng van 15 tot 25 rijksmark per ton te ve- ogen. Reuter meldt, dat Buzoju, vroeger Roemeens gezant en lid van de nationale liberale party van Bratlanu, gearresteerd ls, terwijl hy trachtte Illegaal de Roe meens-Hongaarse grens te overschrijden, met het doel de Amerikaanse bezettings zone van Oostenryk te bereiken. - In de Belgische Ardennen heerst de winter reeds ln al zyn hevigheid. De meeste plaatsen liggen onder een kleed van sneeuw, dat hier en daar 60 c.M. dik ls. Aan de houtstand ls veel schade aan gericht daar meer dan een millioen den nen onder het gewicht van de vochtige sneeuw bezweken zijn. Jean Louis Curtis kreeg de Prlx Goncourt voor zyn „Les forets de la nult Grarin Czarnecka. tolk aan de Zweedse legatie te Warschau, en mevrouw a?btenares aan de Belgische legatie, zyn door de Poolse politie ge arresteerd. zy zyn belden Pools ondlr- daan. Er werd geen reden voor de ar restatie gegeven en de betrokken lega ties zyn niet verwittigd. Het proces tegen Maarschalk Gra- zianl. dat gisteren begonnen zou zyn, ls op het laatste ogenblik uitgesteld met het oog op de slechte gezondheidstoe stand van de voormalige Italiaanse op perbevelhebber. H Twee kopstukken ten tyde van de Nazibezetting van Slowalüje zyn op de binnenplaats van het districtsgerechts hof van Bratislava opgehangen. Het zijn Eland Lundln. voormalig Duits gezant ln Slowakye. en generaal Hermann Hoeffle. ex-commandant van de Duitse strijd krachten ln Slowakye. De luchtvaartdeskundlge correspon dent van de Londense „News Chronicle" schryft, dat de geleerden van het Britse regerlngs-lnstltuut voor wetenschappeiyk onderzoek er ln geslaagd zyn een vlieg tuig van draagvlakken voorzien met straalaandrijving te construeren, dat sneller ls dan het geluld. Van wetenschappelijke zijde werd mij dezer dagen met overtuiging verklaard „We leven in de eeuw van won derbaarlijke en tot optimisme stemmende uitvindingen". Ondanks m'n twijfel, wilde ik myn deskundige, in evolutie ver trouwende zegsman graag geloven. En nu krijg ik opens iets meer vertrouwend. Daar is bijv. de bekende Belgi sche geleerde dr. Francois van den Bosch, die op 't Britse Luchtvaart- ministerie meewerkte aan Radar- ontwikkeling. Deze heeft naar hij zegt een apparaat uitgevonden om blind heid te genezen en nam reeds met succes proeven op dieren, o.a. een blinde eekhoorn en een aap. Er is een apparaatje voor nodig, dat uit een kleihe doos bestaat. Het kan aan de voorzijde van een costuum of een japon gehan gen worden. Die doös plus een oefenperiode van 24 maanden zijn voldoende om blinden ziende te maken. De noodzakelijke operatie bestaat slechts uit 't boren van 2 kleine gaatjes in 't been boven 't jukbeen en daarin 2 zilveren contacten ma ken. welke dienst doen als schakel tussen doos en oogzenuw. In de doos zit 'n serie van 90 foto-electrische cellen, welke een perfecte beeld-analyse geven. De voorzijde van de doos is een lens van plastic beter dan een glazen lens! welke 't beeld op neemt en dit direct op de oogze nuw overbrengt. Dit nieuwe „oog" is 'n kruising van televisie en radar. Begin Januari zal de geleerde zijn uitvinding in Leuven demon streren. Hfj hoopt zijn „kunstmatig oog" in massa te kunnen produceren. En 't zal maar 20 dollar kos ten Wonderlijke wereld! Vooropgesteld zij: ik moet met m'n normale blote oog eerst dit radar-oog „zien", voor ik er gans in geloof. Maar &ls 't.nu eens waar is: hóe dankbaar zou een blinde hem zijn! Moge hij dan óók een middel vinden, om de tegenwoordig totaal „verblinde" mensheid werkelijk „ziende" te maken. Opdat de wereld eindelijk de weg naar waarachtig herstel zal vin den! Niet om te geloven Fantasio. Blijft Australië in Commissie van G. D.? BESLISSING OP VOORSTEL VAN GROMYKO UITGESTELD. In de Veiligheidsraad is gisteren meer dan een uur gedebatteerd over de kwestie of Australië lid moet blij ven van de Commissie van G. D„ dit in verband met het feit, dat Austra lië aan het eind van het jaar geen lid van de Raad meer zal zyn. Geen van de leden van de Veiligheids raad had er bezwaar tegen, dat Austra lië lid zou blijven. De meeste leden schenen het van zelfsprekend te vinden, dat de commis sie dezelfde samenstelling zou houden. De Russische vertegenwoordiger, Gro- mvko echter zeide, dat hij tijd nodig had om de kwestie te overwegen, of schoon h|j niet dacht, dat hu ten slot te bezwaren zou opwerpen. Zijn voor stel tot uitstel van de beslissing werd ondersteund door de Poolse afgevaar digde Katzsuchy. Toen de voorzitter van de Raad, de Australische afgevaardigde J. D. Hood, opmerkte, dat men blijkbaar over het algemeen voor een blijvend lidmaat schap van Australië in de Commissie van G. D. was, herhaalde Gromyko met nadruk, dat Rusland nog zijn me ning moet uitspreken, waarop de be slissing tot de volgende zitting werd uit gesteld. Rantsoeneringswet bij Amerikaans Congres ingediend De Amerikaanse regering heeft thans bij het Congres de wet tot rantsoenering van vlees, olie en andere artikelen Inge diend. Foster, de onderminister van handel, verklaarde tegenover de Juridische sub- oommissie van de Senaat, dat de wet de regering zou machtigen tot het opkopen van de gehele tarweoogst en andere ar tikelen. Tevens verklaarde Foster, dat de president door de wet bevoegd zou wor den bepaalde afnemers voorrang te ver lenen bij de levering van schaarse goe deren. Tevens zal de president bevoegd heid ontvangen tot het invoeren van distributie voor consumenten. De aan het Congres voorgelegde wet vraagt de omschreven bevoegdheden voor de tijd tot. 31 Maart 1950. DAGBOEK VAN GOEBBELS WORDT GEPUBLICEERD. Het dagboek van dr. Joseph Goebbels, de propagandaleider van het Derde Rijk, die tijdens de laatste aanval der Sovjets op Berlijn zelfmoord pleegde, zal ko mende lente in Engeland gepubliceerd worden. De bladen van het dagboek zijn verspreid over de binnenplaats van Goebbels' ministerie, gevonden door een opkoper, die naar nog bruikbare ai val zocht. Zijn aandacht werd op de paple ren gevestigd door de goede kwaliteit er van en hij kocht het partijtje op, waarna het toevalligerwijze in handen kwam van een Amerikaan.

Leidsch Dagblad | 1947 | | pagina 1