GRAMOFOONPLATEN „Predikt het evangelie aan alle creaturen' PANDA EN DE MEESTER - GOOCHELAAR De Vrouw VAN DICK HERIOT Kerkelijk Leven RECHTZAKEN Rad i o- programma DINSDAG 9 DECEMBER. Do Belgische koningskwestie Aan het einde van de gistermiddag gehouden bijeenkomst van 't Belgische kabinet heeft de minister van binnen landse zaken, Vermeyien, zich beperkt tot de mededeling, dat het kabinet zyn houding heeft vastgesteld ten aanzien van de laatste ontwikkeling in de ko ningskwestie. De minister weigerde iedere andere mededeling te doen. Naar echter later verluidt zou in de regeringsverklaring, die reeds zou zijn opgesteid, worden meegedeeld, dat de koning in de oorlog zijn eer niet ver beurd heeft, doch enig voorbehoud ge maakt worden voor enkele handelingen van de koning voor en tydens de oor log, In kringen, die in nauw contact staan met de regering, Is men van mening, dat een ernstig geschil in het Belgi sche coalitiekabinet over de konings kwestie tot nog toe is voorkomen. Men gelooft echter, dat de verzachtende verklaring over het gedrag van de ko ning in het verleden, die de Belgische regering klaar had voor publicatie in deze week, nog niet zal worden uitge geven. Dit zou een gevolg zijn van een versteviging der socialistische hou ding na de door de koning afgelegde verklaring, die „ontijdig" werd ge noemd. Rond Palestina Van gezaghebbende zijde te Londen wordt vernomen, dat de ontruiming van bepaalde gebieden van Palestina door de Engelsen op 15 December a.s. zal gelden voor zowel Arabische als Joodse districten. Deze ontruiming betekent practisch, dat de Britse autoriteiten zich niet verder verantwoordelijk achten voorde contróle op de illegale immigratie ge durende de tijd, dat Engeland nog het mandaat uitoefent. Het betekent te vens, dat de Palestijnse regering zich niet meer verantwoordelijk acht voor het handhaven van recht en orde in deze gebieden. Volgens een officieel communiqué verluidt, dat de ontruiming wordt uit gevoerd met het tweeledige doel om zowel gebruik te maken van het aan bod der Joodse autoriteiten om te hel pen bij het handhaven van orde en recht in de Joodse gemeenschap als om meer Britse en Arabische politie vrU te maken voor dienst in gebieden met een gemengd Joods-Arabische be volking. In officiële kringen te Damascus is verklaard, dat er reeds een Palestijnse regering gevormd is, om de toekomsti ge operaties der Palestijnse Arabieren en vrijwilligers uit andere landen te gen de verdeling te organiseren. Deze regering zou haar zetel ergens in de Libanon vestigen. De moefti van Jeruzalem, heeft te Cairo tegenover de pers verklaard: „Wij zullen het zwaard uit de schede trekken en dat laten spreken, want woorden zijn rutteloos." Te Tel-Aviv zijn weer drie Joodse huizen door brand vernield en werden vier Joden gewond. SOVJET-NOTA'S AAN FRANSE REGERING. De Sovjet-Russische regering heeft de Franse regering twee nota's doen toekomen, waarin wordt geprotesteerd tegen de „vervolging" van Sovjet-Rus sische burgers in Frankrijk en tegen de behandeling van „repatriërende Sov jet-Russen". DE VERKIEZINGEN IN FINLAND. Naarmate de uitslagen van de laat ste gemeen'teraadsverkiezingen in Fin land vollediger bekend worden blijkt, dat de teruggang van de democrati sche volksunie, welke zich om de com munisten gegroepeerd heeft, gevoelte ger is dan men aanvankelijk voorzien had. Deze uiterste linkse beweging heeft zowel op het platteland als in de stad ernstige verliezen moeten boeken, die ten goede zijn gekomen aan de rechtse sociaal-democraten. In Helsinki bijvoorbeeld, waar de democratische volksunie sinds 1945 een belangrijke plaats innam, is zij tot de derde plaats teruggedrongen,terwijl zij 20 van haar zetels verloren heeft. De rechtse partijen daarentegen zijn met een beslissende overwinning te voorschijn gekomen uit de verkiezings strijd, die voor de eerstee keer in Fin land een politiek karakter droeg. Prins-regent Karei naar ons land? Naar verluidt zou prins Karei van België van plan zijn een officieel be zoek te brengen aan ons land en aan Engeland. (Het bezoek van de Prins-Regent aan ons land kon men ons te bevoegder plaatse te 's-Gravenhage niet bevesti gen. Red. L.D.). Distributie-ambtenaren steken hoofden bij elkaar. DRINGEN O.A. AAN OP WACHTGELDREGELING. Het hoofdbestuur van de Ver. van distributiepersoneel in Nederland, dat op 29 November een telegram aan de ministerraad verzond, waarin op de ontstemming onder het distributie- personeel werd gewezen, heeft in een aanvullend schrijven daarop een toe lichting gegeven. Het schrijven gaat o.a. uitvoerig in op de pogingen die zijn gedaan om te komen tot een wachtgeldregeling voor het distributiepersoneel en stelt vast, dat men nog steeds niet verder is gekomen dan de voorlopige regeling van Januari 1947, terwijl een nieuwe drastièche in krimping van het personeel reeds in gang is. Het hoofdbestuur wijst op de onbillijkheid, dat voor het personeel van het Directoraat-Generaal van de Bijzondere Rechtspleging, dat hoogstens 216 jaar in overheidsdienst is geweest, wel een definitieve regeling bestaat ën niet voor het distributiepersoneel, waar van vele leden reeds acht dienstjaren hebben. Met de meeste klem dringt het hoofd bestuur aan op onverwijlde afkondi ging en inwerkingtreding van de toe gezegde wachtgeldregeling en het treffen van voorzieningen tot over neming in dienst bü het ryk, provin cie of gemeenten van een kern van het overblijvend personeel, die met de liquidatie van het distributie-ap paraat zal worden belast. Zaterdag 20 December komen de af gevaardigden der landelijke afdelingen In buitengewone algeméhe vergadering te Utrecht bijeen, ten einde te bepalen welke houding de vereniging zal aan nemen. KERST- EN NIEUWJAARSWENSEN VOOR INDIK. In de komende weken zal de post voor Indie door de Kerst- en Nieuwsjaars correspondentie belangrijk groter in om vang zijn, dan normaal. Wil men echter verzekerd zijn van een tijdige aflevering, dan poste men de stukken met Kerstgroeten uiterlijk in de week van 713 December en met Nieuwjaarswensen in die Wan 14—20 De cember. Houdt men zich hieraan, dan zal de beperkte laadruimte in de vlieg tuigen zo nuttig mogelijk besteed kun nen worden. DE SMAAK VAN DE MELK. Naar aanleiding van klachten, welke de laatste tijd door het publiek worden geuit over de smaak van consumptie- melk speciaal in de provincies Noord- Holland, Znid-Holland en Utrecht, her innert de afdeling Voorlichting van het Ministerie van Landbouw, Visserij en Voedselvoorziening er aan, dat ten ge volge van de langdurige droogte de melkproductie zeer belangrijk beneden de verwachtingen is gebleven. Ten ein de in de distributiebehoefte te kunnen voorzien, is het onvermijdelijk, dat nu en dan mqlk met een afwijkende smaak, ten gevolge van het gebruik van melk poeder, in consumptie wordt gebracht, wat bij een normale productie niet zou geschieden. De voedingswaarde van de melk wordt door een en ander evenwel niet beïnvloed. Ingezonden Mededeling Wij ontvingen heden een zending nieuwe opnamen, klassiek, dans en amusementsmuziek. Nonnenkoor voorradig H. G. v. LUIJKEN, Bree$tr. 97 Anderhalve eeuw zending Getrouw aan haar opdracht, haar van Christuswege verstrekt ln het zendingsbevel: „Predikt het evangelie aan alle creaturen", heeft de zending nu anderhalve eeuw lang de banier van Christus' Woord en Kerk geplant in de verre heidenlanden. Heeft zij gearbeid aan de doorwerking van Christus' geest in de gemeenten en aan dc zelfstandigwording der ker ken in Indië. Heeft zy ook de opleiding van zendingsarbeiders ter hand genomen, die later in zulk een grote getale tot het hcidenland zyn heen gegaan om daar te brngen: Het Licht en de vertroosting, de Boodschap 'en de blijdschap.... De zending thans kerkewerk Dr. K J. Brouwer en dr. W. F. Dank baar, beiden zendingsdirector aan de Ned. Zendingshogeschool pe Oegstgeest, hebben ons één dezer dagen iets ver teld over de geschiedenis van deze 150 jaar zending, een feit, dat door alle kerken in ons land op plechtige wijze zal worden herdacht. HOE HET BEGON. Midden in de Franse revolutie, toen de toestand van ons land hoogst bedenkelijk was en de Kerk mach teloos terneder lag, kwamen op 19 December van het jaar 1797 in een huis op het Haringvliet te Rotter dam enige mannen bijeen. Zij wa ren doordrongen van slechts één gedachte: dat het evangelie van Jezus Christus gebracht moest wor den aan alle volken. Samen richtten zij toen het Ned. Zendelinggenoot schap opeen zendingsdaad was gesteld De man die hen daartoe bezielde was dr. J. Th. van der Kemp. Hij had een veelbewogen leven achter de rug en was tot bekering gekomen, nadat by een zeiltocht op de Maas zijn vrouw en enig kind waren verdronken en hijzelf uit levensgevaar was gered. Van der Kemp is zich toen aan de zending gaan wyden in dienst van het Londense Zendingsgenootschap. Hij wist echter ook in zijn eigen landden aantal men sen voor de zendingsgedachte te win nen en dat is het begin geworden van de „nieuwere" zending in Nederland. Het woord „nieuwere", zo vertelde men ons, vindt zijn verklaring hierin, dat deze zendingsarbeid in tegenstelling met de Oud-Hollandse zending in de tijd van de Ver. O. Ind. Compagnie, geen band met de staat had. Terwijl de nieuwere zending in Duits land en Engeland in strijd met de kerk opkwam en zich ontwikkelde, heeft in Nederland de kerk van de aanvang af haar zendlngstaak volbracht door de Genootschappelijke zending, die inter confessioneel was, te steunen. Het Ned. Zend: Gen. vond zijn voedingsbodem in de kerk. Zijn interconfessionele karak ter ontmoette langzamerhand kritiek, die een crisis in dit Genootschap deed ontstaan, waarna meerdere zendings verenigingen o.a. de Ned. Zendingsver eniging te Rotterdam en de Utrechtse Zendingsvereniging werden gesticht. FUSIE ZENDINGSCORPORATIES De behoefte aan samenwerking om, met het oog op de grote zendlngstaak in Indië, versnippering van krachten te voorkomen, dateert van 1901, toen voor het eerst de gedachte werd geopperd tot een gemeenschappelijke opleiding van zendelingen te komen. Het jaar daarop werd uitgesproken, dat de fusie van deze opleiding de fusie der zendingscorpora ties ten gevolge zou moeten hebben. Na de stichting der Ned. Zendingsschool in 1905, waaraan verschillende corporaties deelnamen, kwam er ook een gemeen schappelijke directie en administratie, die uitdrukking vond in de stichting van het Zendingsbureau der Samenwerken de Zendingscorporaties in Oegstgeest. PIONIERSWERK. Het sprak vanzelf, dat men van het begin af aan voor de vervulling van de zendingstaak het oog richtte op Ned.- Indië, dat enorme eilandenrijk, dat reeds lang op byzondere wijze met on"s volk verbonden was. Er werden zendelingen, later ook artsen, verpleegsters en on derwijzers uitgezonden naar verschillen de delen van dat land, o.a. Java, de Ba- taklanden op Sumatra, Celebes, Halma- heira, Nieuw-Guinea. Echt pionierswerk werd er verricht, waarbij niet alleen veel geloof, toewijding en geduld te pas kwam. maar ook grote offers werden ge bracht. Wie kent niet de namen van Emde (Java), Nommensen, Adriani, Kruyt en Van Hasselt. Soms werkte men jarenlang zonder zichtbaar resultaat, Maar dan weer gaf God een zo verras sende zegen en openheid voor het evan gelie, dat men arbeiders te kort kwam om de oogst binnen te halen. Allerwege werde ngemeenten gesticht, kerken, scholen en ziekenhuizen gebouwd en ganse gebieden werden gekerstend. DÉ JONGE KERKEN. De gemeenten stonden in de aan vang natuurlijk geheel onder leiding der zending. MaaT sedert enige tien tallen van jaren is de zending gaan aanwerken op de zelfstandigwording der Inheemse kerken. Zo ontstonden sedert 1930 o.a. de Batakkerk, de Mi- nahasslsche, Molukse Kerk. de ker ken op Java en dit proces van kerk- wording gaat nog steeds voort. Vooral tijdens de laatste oorlog bleek 't grote belang van deze zaak. Toen de zen- dmgsarbeiders geïnterneerd waren, zet ten de Inheemse christenen het werk voort en breidden het uit. De jonge kerken hebben te verstaan gegeven, dat zij de hulp der zending gaarne willen aanvaarden en met de oudere kerken van Nederland samenwerken. Een lichaam van contact, van de beide kerkgToepen zal in het leven worden geroepen, dat hen tot oecumenische sa menwerking en wederzijdse geestelijke en materiële stéun verbindt. T Een ingrijpende wijziging in het zendingswerk heeft zich in 1940 vol trokken toen de Kerk, met name de' Ned. Herv. Kerk, heeft begTepen, dat zy dit werk ook als kerkewerk diende te zien. D&ze wijziging, w'elkè*' in de verhouding tussen dc van verenigingen uitgaande zending en de Ned. Herv. Kerk een geheel nieuwe figuur deed ontstaan, da teert van de kerkelijke boodschap, die door dc Buitengewone Synode van 16 en 17 October 1940 van de kansels werd voorgelezen. Daarin werd gezegd, dat de Ned. Herv. Kerk zich geroepen achtte „door Uit wendige en Inwendige Zending de haar toevertrouwde boodschap van 't evan gelie van Jezus Christus uit- te dra gen, opdat ons volk en alle volken Hem loven." Hiermede was de eerste stép gezet op de weg der invoeging van de zending in de arbeid der Kerk, waarop in 1942 'oy kerkelijke wet de Hervorm de Raad voor Uitwendige Zending werd ingesteld De Samen werkende Zendings corporaties, welke uit hun midden een kernbestuur gevormd hadden om met de Herv. Raad'te overleggen, verenig den zich in November 1946 in een nieuw lichaam: de Ver, Ned. Zendings corporaties, dat de practis'che uitvoe ring der zendlngstaak behartigt totdat de zending volledig als functie der Ned. Herv, Kerk georganiseerd zal zijn. Van hen, die tot deze kerkelijke bewustwor ding veel heböen bijgedragen, dient vooral genoemd te wonden prof. dr H. Kraemer. die in zijn kwaliteit als voor zitter der Ver. Zendingscorporaties ook in het belang der zending zeer veel heeft tot stand weten te brengen Ruim 130 zendingsarbeiders: predi kanten, vrouwelijke zendelingen, artsen, verpleegsters en onderwijzers staan mo menteel in dienst der Kerk voor het zendingswerk. Ongeveer de helft daar van is thans met verlof hief te lande. Aan het einde van ons onderhoud hebben zowel dr Brouwer als dr Dankbaar er op gewezen, dat de zending nog voor een ontzaglijke taak staat. Verwoeste kerken, scho len en ziekenhuizen moeten worden herbouwd en nieuwe moeten worden gesticht. Daarnaast moet de oplei- j ding van theologische werkers, zo wel aan de Hogere Theologische school te Batavia als aan de Ned. Zendingshogeschool te Oegstgeest, krachtig ter hand worden genomen, opdat zy straks naar alle windstre ken kunnen uitgaan, gehoorzaam aan Christus' bevel: „Predikt het evangelie aan alle creaturen." HERDENKINGSPLECHTIG HEID TE LEIDEN. Ter gelegenheid van dit jubileum zal op Zondag 21 December in de Pie terskerk te Leiden een herdenkings dienst worden gehouden, waarin zullen voorgaan prof. dr Kraemer en ds D. Kuilman. Medewerking verleent het kerkkoor van „Ex Animo". In deze dienst, welke om 10 uur aanvangt, zullen ook enige zendingsarbeiders wor den afgevaardigd. Het Leuvense ere-doctoraat voor H.M. de Koningin COMMISSIE HERZIENING BEGINSELPROGRAM K.V.P. Ten algemene secretariate der KVP installeerde de voorzitter der partij, de heer W. J. Andriessen de door het par tijbestuur ingestelde commissie tot her ziening van het beginselprogram. Deze commissie heeft tot taak de sa menstelling van e€n ontwerp algemeen staatkundig program en een program van richtlijnen. Als voorzitter der com missie werd gekozen Pater Mag. dr. S. Stokman O.F.Mals leden traden toe: dr. L. A. H. Albering, pater dr. L. J. G. Beaufort O.F.M.prof. mr. A. L. de Block, mr. W. C. L. v. d. Grinten, mr. E. M. S. A. Sassen, mr. A. A. M. Strycken en A de Wolf. Als secretaris zal optreden, de 2e se cretaris der KVP, de heer mr, Ch. Rut ten. REDDINGBOTEN ONVERRICHTER - ZAKE TEURGGEKEERD. Geen schip gevonden De motorreddingboten Neelt je Jaco- ba" en „Dorus Rijkers", resp. uit IJmui- den en den Helder, de motorstrand- reddingboot „President Steyn" uit Eg- mond aan Zee, alsmede de sleepboot „Nestor" van de firma Wijsmuller, die gistermorgen op de noodseinen van een onbekend schip waren uitgevaren, keer den 's middags onverrichterzake terug. DE NEDERLANDSE GRENS AANSPRAKEN. De „New York Times" meldt uit Lon den, dat Engeland en Frankrijk gunstig staan tegenover de Nederlandse eisen ten aanzien van de grens met Duits land. Marshall, aldus het blad, heeft voorgesteld dat de raad van ministers van Buitenlandse Zaken commissies van onderzoek zal instellen, die aanbe velingen betreffende de grenzen zal in dienen. Nederland en België zijn be zorgd over het ontbreken van actie. DUIZENDEN GULDENS TE VEGHEL VERDUISTERD. De 30-j. J. C. te Veghel heel omdat hij het geld, dat hij van enkele win keliers moest innen niet aan de Rijks- meelcentrale heeft afgedragen, een be langrijk bedrag verduisterd. Klaarblij kelijk was hij van plan met dit geld in het buitenland goede sier te maken. Evenwel wist de politie uit Nispen bij Roosendaal dit te voorkomen, door hem tijdig te grijpen. Hij werd naar Den Bosch overgebracht en daar opgesloten. Het verduisterde bedrag zou vele dui zenden guldens groot zijn. FEUILLETON vertaald uit het Engels door SUSAN INGLIS 90). Ze ging een eindje van hem vandaan en probeerde na te denken. Hfj sloeg haar gade en terwijl hij haar glanzen de haar en haar ernstige gezichtje in zich opnam, bedacht hij zich, hce heerlijk en wonderbaarlijk het was. dat zij hem nu toebehoorde èn Trant, dat ze nooit meer weg zou gaan en hij haar altijd naast zich zou hebben. Hij kreeg opeens een dwaas gevoel van optimisme, alsof alles, dat tot nu toe scheen te mislukken en er somber uit zag, van nu af aan voor hem in orde moést, komenaangezien hij Anne had. Hij lachte even.% Kijk niet zo ernstig, mijn liefste zei hij, we zullen het net zo lang geheim houden, als jij wilt. Als jij maar van me blijft houden, komt niets an ders erop aan Als jij maar van me blijft houden, komt niets anders erop aan! Ze draai de zich naar hem om, maar de blik in zijn ogen maakte verder denken on mogelijk. Annezei hij zach tjes op smekende toon, en hij stak zijn hand uit, Anne. lieveling, kom eens bij me Weet je, Anne zei Kathryn de volgende morgen nadenkend, ik kan er maar niet achter komen wat er met Alan gebeurd is Anne liet een steek van haar brei werk vallen. Wat bedoel Je? Je weet toch zelf, hoe hij meestal wasmoeilijk, humeurig en lastig. Maar hij is opeens volkomen veranderd en helemaal weer de oude geworden. Jij merkt dat niet op natuurlijk, omdat jij hem vroeger niet gekend hebt, maar ik moest gisteravond aldoor naar hem kijken. Het kan onmogelijk zijn, om dat hij zo blij is over David en mij Anne zat over haar breiwerk gebo gen en was met grote :oe wij ding bezig de gevallen steek op te halen Misschien zei ze. terwijl ze zich vreselijk huichelachtig voelde, is .hij zo blij. omdat mevrouw Forbes in Lon den gaat wonen Kathryn was niet tevreden gesteld. Misschien —.stem de ze langzaam toe. Hy heeft in derdaad met tante Em altijd de groot ste moeite gehad. Hoewel ik me toch niet voor kan stellen, dat het zo'n verschil in hem teweeg zou brengen Maar hoe dan ook, ik ben erg blij, dat het. zo is. Ik zal het nu niet zo verve lend vinden, hem om wat geld te vra gen Ze onderbrak zichzelf om het bed- jasje, waar Anne mee bezig was, te be wonderen Anne ha"d voorgesteld, dat ze na alle opwinding van de vorige dag de hele morgen in bed zou blij ven, en Kathryn had hierin gedwee toegestemd, zoals ze gewoonlijk in al les wat Anne in verband met- haar ge zondheid voorstelde, toestemde. David was. na een kort bezoekje aan haar, met Alan op stap gegaan om een van de boerderijen te bekijken. „Zie je." vervolgde Kathryn na een poosje, „ik heb een heel klein kapitaal tje, dat mijn moeder me nagelaten heeft, maar de rente daarvan is net genoeg voor kleedgeld zonder extra's en is op geen stukken na toereikend voor een uitzet. En daarom had ik ge dacht Alan te vragen, of hij mij een paar honderd pond wil lenen. Ik zal hem later we! terugbetalen. Ik kan n.l. niet aan het kapitaal komen, voordat ik 21 jaar ben." Een uitzet! Wat doe jij aan een uit zet, zei Anne tot zichzelf. Er kwam even een gevoel van grote spijtigheid over haar; met de enkele ponden, die ze overgespaard had, zou ze niet eens voldoende kleren kunnen kopen. Maar dan glimlachte ze. Wat deed het er j allemaal toe? Als het moest, zou ze zelfs met haar simpele uniform als enig bezit onbezwaard naar Alan dur ven te gaan. „Hij is de laatste tijd aldoor zo zui nig en dwaas over geld geweest," ging Kathryn voort, „dat ik er erg tegen opzag hem iets te vragen, maar nu hij weer zo de oude is, vind ik het niet meer- zo vervelend Ik zou je willen wagen, Anne, zie jij kans hem hier nog j vöór de lunch te krijgen? Ik wil het j hem natuurlijk niet waar iedereen bij is, wagen, en ik wil het toch zo gauw mogelijk achter de rug hebben." „Ik zal Sara zeggen, dat ze naar hem uit moet kijken," zei Anne. j Zonderling en benauwend was de verle- genheid, die haar nu telkens weer over viel, als ze in tegenwoordigheid van andere mensen met Alan moest spre- ken. Ze had het gevoel, dat ze in zijn ogen wilde kijken, maar zodra ze zijn liefdevolle boodschap daarin gelezen had, wist ze niet, hoe gauw ze haar j ogen weer neer moest slaan Het was ontzettend moeilijk dm guster Prescott j te blijven spelen, en als zuster Prescott J te blijven reageren, vriendelijk maar i vormelijk, als de glimlach om zijn mond je terug deed denken aanhetgeen i hij in de bibliotheek tegen je gezegd had(Wordt ve:v:, Ned. Herv. Kerk Beroepen te Lelden (als stud.pred.) dr. K. E. H. Oppenheimer te Hallum. Beroepen: te Garmerwolde A. T. S. Bakker te Dieverte Llnschoten R. Bart- lema te Zeist; te Loon op Zand H. A. van Slooten' te Haatten, die bedankte voor Lo- pik; te Paesens (toez.) P. M. v. Waarde, cand. te Driewegen (Z.). Aangenomen: naar Enkhuizen (toez.) J. A. Visser te Lathnm Benoemd: tot vooorg. der Herv. Evang. te Harskamp H. Japchen, em.-pred. te Leersum. Bedankt: voor Kampen (5de pred.pl.) D. C. van Wijngaarden te HonselerscujK; vooor Mijnsheerenland (toez.) L. Emmer zaal te Ommen; voor Poederooyen Joh. de Bres te St. Maartensdijk. Geref. Kerken Beroepen: te Ouds- booorn (Alphen a/d. Rijn) F. Vroon te Wllnis; te Oldebroek H. Bouma te Nieuw - Loosdrecht. Beroepen: te Coevorden G. v. Doornik te Mlnnertsga. te Oostzaan J. A. Meijer te Pijnackcr-Nootdorp. Bedankt voor Poortugaal H. Fransen, legerpred. te Amersfoort Bedankt" vooor Barendrecht (vac. J. Oosterveen) C. Houtman te Bodegraven; Idem voor de ben. tot hulppred. te Reeu- wyk V. K. Kuyvenhoven, em.pred. te Wa penveld. Aangenomen- naar Boornbergum C. J. Hakman te Almkerk, die bedankte voor Hemelum. Gercf. Gemeenten - Tweetal te 's-Gra venhage: L. Rijksen te Leiden en A. Vis ser te Scherpenisse. Ds. J. D. v. d. VELDEN t j In de ouderdom van 88 Jaar ls te Rot terdam overleden ds. J. D. v. d. Velden, I em. predikant van de Geref. Kerk van I Kralingen en een van de allereerste dlscl- I pelen van de Vrije Universiteit. Ds v d. I Velden weid 1 Oct. 1859 te Bodegraven, waar zijn vader hoofd was van de Chr. school, geboren. Hy werd 13 Nov. 1887 predikant te Buitenpost en diende de ker ken van Maasland, Middelburg. Klundert en van 1902—1929 die van Krallngen, waar hy zich op verschillend gebied be- woog. zyn stoffeiyk overschot wordt Woensdagmiddag vanuit het ziekenhuis Eudokla op Oud-Krallngen te Rotterdam ter aarde besteld. Ds. J. A. BRUINS In de ouderdom van 75 Jaar ls te Oran- jewoud overleden de bekende emeritus- 1 predikant der Ned. Herv. Kerk ds. J. A. Bruins. Hil werd ln 1872 geboren en ln 1895 candldaat om 26 Jan. 1896 te Ter- I wlspel zijn ambt te aanvaarden Hij ver- j trok ln 1900 naar KnMpe en deed ln 190b te Stlens zyn intrede, waar hy is werk- zaam geweest tot aan zijn emeritaat in 1 Mei 1936. Ds. Bruins genoot alom be kendheid als een van de voormannen van i de sociallstische-predikantengroep ..De Blijde Wereld". Het Chr. socialistisch weekblad van die naam leeft thans nog voort als „Tijd en Taak", Ds. Bruins was ln Friesland een van de voormannen dei drankbestrijding. AANBIEDING DOOR DELEGATIE VAN HOOGLERAREN. De aanbieding van het ere-doctoraat der rechtsfaculteit van de Universiteit van Leuven aan H.M. Koningin Wil- helmina op 15 December in het Paleis te Amsterdam, zal geschieden door een delegatie van Leuvense hoogleraren. De eigenlijke promotie zal omstreeks 12,15 uur plaats hebben in een intieme plechtigheid, waarbij H.M. zal worden toegesproken door mgr. H. van Waeyen- bergh en door prof. F. Collin. Nadat mgr. Van Waeyenbergh de bul zal heb ben voorgelezen, zal deze aan de Ko ningin worden overhandigd. De depu tatie zal by deze plechtigheid in groot universitair ornaat zijn. 's Middags zul len op een receptie gelukwensen aan H.M. de Koningin worden aangeboden. Daarvoor worden vooraanstaande Ne derlandse academici uitgenodigd, o.w. de Nederlandse oud-alumni van Leu ven, Nederlandse eredoctoren van Leu ven, Nederlandse hoogleraren en verder vrienden van de Leuvense Universiteit. Ruim f 70.000 voor Troelstra-gedenkteken. Het comité voor de oprichting van een gedenkteken voor mr. P. J. Troel stra heeft voor dit doel f. 70.297.in gezameld. Het gedenkteken zal ver rijzen op een nader te bepalen plaats te Den Haag. Bovendien zal het Comité de Tweede Kamer een borstbeeld van mr. Troelstra aanbieden, ter plaatsing in een der za len van het Kamergebouw. Zaak Rauter thans „rond". Naar wy vernemen, is het politie onderzoek tegen de gewezen Duitse Commissaris-Generaal voor de „open bare veiligheid", Rauter, thans ge sloten. Het geschiedde door de inspecteur Th. J. van. Dien, die ook h.et politie onderzoek tegen Mussert heeft geleid. Het waohten op bepaalde documenten uit Duitsland was de oorzaak, dat het onderzoek linger moest duren, dan' werd verwacht. Het dossier is in han den gesteld van de Procureur-Fiscaal by het Bijz. Gerechtshof te 's-Graven hage. Voorlopige procedure-regeling voorgelegd SJARIFOEDDIN EN ANDEREN SLIEPEN OP DE RENVILLE. De Commissie voor G.D. heeft aan de Nederlandse en Republikeinse delegaties een voorlopige -procedure-regeling voor gelegd. Dit geschiedde in de tweede vergadering der delegaties, welke he denmorgen aan boord van de Renville is belegd. Sjarifoeddin en 7 andere Re publikeinse gedelegeerden hebben de nacht aan boord doorgebracht. In de zitting van morgen zullen de voorzitters der beide delegaties hun standpunten t,a.v. de voorgestelde procedure uiteen zetten. Hedenmiddag komen de mili taire commissies aan boord van de Renville 'in vergadering bijeen. 191. De sult-an kwam twee dagen la nter in Dagbad aan, .en reed naar zyn paleis. Hij werd ontvangen door buigen de bedienden en bovenaan de trap ston den Joris en Panda om hem welkom te heten Panda was in die twee dagen steeds ongeruster geworden omdat Joris het hele paleis in opschudding had ge bracht met zyn verbouwingen. Maar Joris zelf was even rustig en zelfverze kerd als altijd. „Grote Heerser!" riep Jo ris. „My'n hart heeft geschreid om Uw afwezigheid! Ik, worm, heb de seconden geteld, dat ge weer in ons midden zoudt zijn! Om U mijn toewijding en trouw te betonen heb ik Uw paleis laten ver anderen in een toverslot, dat U de machtigste vorst der aarde zal maken!" „Huli?!" zei de sultan die verbluft naar de gangetjes en poortjes keek, die Joris in zijn zalen had laten optrekken. 1 „Wat betekent dit allemaal? Gij, zoon van een slak! Waarom hebt gij al deze ommuringen in mijn troonzaal gezet? Huh? Wat zijn dit voor benauwde hok jes? Huh?" „Verheven vorst!" riep Joris. „Wees niet boos. Wacht een ogenblik! Ik zal U uitleggen wat het beduidt. Hebt ver trouwen in mijn tovermacht en toewij ding Panda, die er evenmin iets van be greep als de sultan, hield zijn hart vast. MARKTBERICHTEN LEIDEN. 8 December. Coöp. Groentevei ling. Per 100 kilo andijvie I 20—37; ld. II 1317; kroten 3,807.30; gele kool 39: groene kool 2,5013.60; rode kool 4—15: witte koool 1,903 30; sprultkool 764 boerekool 12 -15; peen II 10: prei I 19— 31: Idem II 10: rapen 2.20; stoofsla 12; spinazie 56; tomaten 1892; gele uien 16 —17; witlof I 47—65; Idem II6'25—52. ge kookte kroten 8--19; waspeen 1221 Per 100 bos: peen 1622; peterselie 1,90 2,60;; radijs 2—3.10; selderij 0,60—3.70. Per 100 stuks: bloemkool 951; knolsel- dery I 8—9: idem II 2—6; sla 3,70—10. ROTTERDAM. 9 Dec. Veemarkt. To taal aanvoer: 3391. 332 paarden. 32 veu lens, 930 vette koelen en ossen. 711 ge- brulksvee: 72 graskalveren. 256 nuchtere kalveren. 76 schapen. 8 varkens. 832 biggen, 142 bokken en geiten. Prijzen per stuk: Kalfkoelen le kwal. 750. 2e kwal 625. 3e kwal. 475. melk- koelen 775, 650. 500 varekoelen 425. 350. 275. vaarzen 425. 300 200, pinken 300. 200, 150, graskalveren 190, 110. 50. big gen per week 40, 30, 20. HAAGSE BIJZ. GERECHTSHOF. Vijf jaar voor C. K. Adolfs Tien ja. gevangenisstraf eiste de Proc.-Fis caal tegen de kantoorbediende C. K. Adolfs uit Voorschoten, die hulp had verleend aan de Landwacht enz. Het Hof heeft hem veroordeeld tot vijf jaar gevangenisstraf jnet aftrek van preven tief en ontzetting uit de kiesrechten. CLEMENTE STRAF VOOR ONTVOERDER VAN CHRIS REUMER 't Zaakje was zo lang geleden! De ontvoering van de operazanger Chris Reumer, die destijds veel stof heeft doen opwaaien, is gisteren in een zitting van tien minuten voor het Am sterdamse Gerechtshof behandeld. De dagen, dat de uitvoeringen van de opera werden verstoord door het losla ten van witte muizen in de zaal en uit roepen als „Frontzorg Opera", zorgvul dig getimed midden in aria's, werden vluchtig gememoreerd. Het hoogtepunt was echter „de ontvoering" van een der hoofdrol-vertolkers van de opera „Fi- delio" van Ludwig van Beethoven, die op 9 April 1946 in de Stadsschouwburg te Amsterdam zou worden opgevoerd. Drie maanden voorwaardelijk en f. 150,boete was de straf, die de rechtbank aan een der ontvoerders, een zekere F. N. Horstman oplegde. „Een clemente straf" zei de Procu reur-Generaal, mr. J. Fabius en hij ver volgde, „ik kan natuurlijk wel een ho gere straf eisen, maar ach, het is al weer zo lang geleden". De president bepaalde de uitspraak op 22 December a.s. VOOR WOENSDAG 10 DECEMBER. Hilversum I (301 M.) VARA 7.00 Nieuws: 7.15 Ochtendgymn.; 7.30 Gr.- muziek; 8.00 Nieuws; 8 15 Soc strijdlied; 8.18 Llohte Morgenklanken; 8.50 Voor de hulsvrouw; 9.00 Gr.muz.; VPRO 10.00 Morgenwijding; VARA 10.20 Onze keu ken; 10.35 Zang. gr.pl.; 10.45 Voordracht; 11.00 Gr.muz. noh-stop pr.; 12.00 The Ramblers; 12.30 Weerpraatje; 12.33 Voor het platteland; 12.38 KKillma' Hawalians 13 00 Nieuws; 13 15 Kalender; 13 20 Vau deville-orkest; 14.00 Nieuwe Kinderboe ken; 14.15 Jeugdconcert; 15.00 Eiland der schatten, hoorspel; 15.30 De Roodborstjes 15.45 Voorzleken; 16.15 Vragen staat vrij; 16.45 Het stond in de krant; 17.15 Orgel, gr.pl.; 17.30 Ned. Volksherstel; 17.35 Ma- lando-orkcst; 18.00 Nieuws; 18.15 VARA- varia; 18.20 Jack Payne, gr.pl.; 18.30 Ned Strijdkrachten; 19.00 Beglnseloro- gram P v. d. A.; 19.17 ETA-trio; VPRO 19.30 De Kerk Nu; 19.45 „Lezen ln de Bijbel"; VARA 20.00 Nieuws. 20.05 „Dln- gen van de dag" 20.15: Omroeporkest, 1 operaprogr.; 21.15 Hoorspel. 21.45 Ida Handel, viool. Fellx de Nobel .plano; 22.15 Chanoeka-feest, 22 45 Van Boek tot Boek: 23.00 Nieuws; 23.15 Bruce Lowe, 1 zang; 23.30 Luchtige gr.muz 24.00 Slui ting. Hilversum II (115 m.) NCRV 7.00 Nieuws; 7.15 Gr.muz.; 7.45 Woord voor de dag; 8.00 Nieuws 8.15: Gr.muz.; 8.30 Morgenklanken- 9.00 Voor Jonge zieken; 9.30 Waterstanden. 9.35 Klass. gr.muz.; 10 30. Morgendienst; 1100 Sonate ln G van Beethoven; 11.25: Bijbels hoorspel; 12.00 De .Varianten"; 12.30 Weerover- zicht: 12 33 Adventstonde; 13.00 Nieuws; 13.15 Planomuz.; 13 50 Orgelwerken; 14.50 Popul gr.muz.; 15.00 Jeugdconcert; 16.000 voor Jeugdige postzegelverzame laars; 16.15 Meisjes-klasse; 16.45 Voor de jeugd; 17.30 Gr.muz.; 17.45 Het Rijk over zee. 1800 Motet Psalm 130; 18.20 Gr. muz.; 18.30 „Zending"; 18.50 Gr.muz.; I 19.00 Nieuws; 19.15 Nieuws uit Indië; 19.30 Actueel geluld; 19 45 Eng. les: 20130 Nieuws; 20.05 Prog.proloog; 20.15 I Gr.muz 20.25 Concertgeb Orkest; 21.20 Over boeken; 21.40 Concertgeb. Orkest (verv.): 22.30 Nieuws: 22.45 Avondwij- ding; 23.00 „De vijf Zapakara's"; 11.20 Lichte gr.muz.; 23.45 Slotaccoord. Paul I Robeson, gr.muz.; 24.00 Sluiting.

Leidsch Dagblad | 1947 | | pagina 2