Prinses Juliana doet een dringend beroep De onrust in Palestina groeit Franse regering meent de situatie meester te zijn Groot tekort moet aangevuld worden Duitsland over onze eisen inzake grenscorrecties y.S. drukken geld voor Duitsland en Korea WEERBERICHT Uitvoerig memorandum behelst tegengestelde opvattingen Verklaring van koning Leopold Met een enkel woord B6ste Jaargang MAANDAG 8 DECEMBER 1947 No. 26256' LEIDSCH DAGBLAD Directeur: J. W. Henny Hoofdredactie: B. W. Menkhorst en J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f. 3.90 per 3 maanden; 30 cents per week Telefoon Dir. en Adm.: 25041; Red. 21507 Witte Singel 1, Leiden - Giro no.: 57055 C.G.T. verwerpt echter regeringsvoorstellen De Franse regering schijnt lang zaam maar zeker terrein te winnen en oordeelt de strijd gewonnen! De minister van binnenlandse zaken, Jules Moch, zeide „De strijd is beslist". „Ik ben de situatie meester." Naar de mening van de minister loopt de worsteling tussen de stakers en de regering thans ten einde. Het offensief der regering tegen stakers en saboteurs is, zo zegt Moch, blijkbaar in het opruimingsstadium getreden, al thans nemen de daden van sabotage door het gehele land af. Door het op roepen van ongeveer 240.000 man kan de regering bescherming verlenen aan de werkwilligen. Steeds meer arbeiders, zo voegde Moch hier aan toe, keren naar hun werk terug. Het gros der driehonderdvijftigduizend stakende Pa- rijse metaalbewerkers zou aanstalten maken heden weer aan het werk te gaan. Overal, waar geheime- stemmin gen zijn gehouden, heeft volgens Moch een overweldigende meerderheid voor opheffing van de staking gestemd. In fabrieken, waar ,,de communisten nog bedreigingen uiten" heeft de geheime stemming niet kunnen plaats hebben, maar van de spoorwegmannen staakt, naar Moch schat, geen vijf procent meer. Behalve op de lijn Parijs—Lyon lopen de treinen weer normaal. Op deze lijn is zelfs een nieuw sabotage-geval gemeld, maar er vielen geen slaohtof- fers en de schade was gering." De Franse minister van Arbeid, Da niel Mayer, heeft gisteravond de rege ringsvoorstellen tot beëindiging van de stakingen aan een delegatie van de CGT meegedeeld. Benoit Fraohon ver klaarde na afloop, dat de voorstellen nog geen algehele bevrediging schon ken. De CGT eist, dat het minimum- salaris schriftelijk wordt gegarandeerd. Voorts is nog geen overeenstemming bereikt over de periodieke duurtetoesla- een. Op beide punten heeft de delega tie van de CGT tegenvoorstellen inge diend. j j Minister Mayer zeide na de vergade ring met de CGT nog, dat de jongste voorstellen van de regering een her vatting van het werk mogelijk maken en dat het wachten nog slechts is op de beslissing van het centrale stakings comité. Als de CGT niet spoedig op dracht geeft het werk te hervatten, al dus de minister, zal zulk een bevel met meer nodig zijn, omdat dan iedereen al aan het werk is. Verwacht wordt, dat de staking van twee dagen, waar mee de ambtenaren hebben gedreigd en die heden moet beginnen, een fias co zal worden, hoewel het personeel van Metro en autobussen besloot deel te nemén. Mayer heeft nog gezegd.dat de regering tegenstandster is van een beweeglijke loonschaal, daar die nieu we prijsstijgingen in de hand zou wer ken en het stabiliseren van lonen en prijzen onmogelijk zou maken. Dat zou in strijd zijn met de belangen van de arbeiders. Later wordt gemeld dat de CGT de regeringsvoorstellen heeft afgewezen en de stakers aanzet hun positie te versterken. John Foster Dulles, de adviseur van Marshall, is naar Londen teruggekeerd, nadat hij behalve met tal van minis ters ook met De Gaulle had gesproken en met Jouhaux en Blum. De communistische parlementsfractie heeft eeen verklaring gepubliceerd, waarin zij „verontwaardigd, protesteert tegen de ontoelaatbare Inmenging van de Amerikaanse regering in de aange legenheden van Frankrijk, dat zij voortaan als kolonie wil behandelen. Amerikaanse leiders zijn openlijk op cy nische wijze naar-Parijs gekomen om hun bevelen aan Franse ministers en politici op te leggen." Minister Mayer heeft in de Nationale Vergadering geprotesteerd tegen dit communistisch communiqué. .Ik ver klaar, dat de gebruikte termen ontoe laatbaar zijn. Gij (communisten) kunt de regering het recht niet betwisten vrijelijk te onderhandelen met onze vrienden en geallieerden," aldus Mayer. In Polen gaan diverse arbeidersorga nisaties onder communistische invloed een steun-actie der Franse stakers ope nen. Ook de Engelse communisten be sloten in deze zin. pilllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll WATERPROOF EN KISSPROOF§j H Op de markt te Ormskirk (Lari- cashire Eng.) had een koopman van waterdichte regenjassen de gewoonte zijn vrouwelijke cliënten te zoenen in plaats van textiel- punten te vragen. De man werd een proces aangedaan, waarbij EE EE arbeidsinspectrices die de proef EE hadden genomen van zijn han- delwijze, als getuige k charge op- EE traden. De koopman werd tot 12 pond sterling boete veroordeeld „wegens het verkopen van regen- jassen zonder om punten te vra- EE gen en te hoge prijs". EE iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiintn Ook elders botsingen In Palestina duurt de onrust voorten dat geeft verschillende Engelse bladen aanleiding aan te dringen op het terug trekken der Engelse troepen. Zo schrijft de „Sunday Express" o.m.: „Onze mannen moeten blijkbaar dood geschoten en gebombardeerd worden en in hinderlagen blijven vallen, terwijl pogingen worden gedaan om het nood lottige plan van de V. N. in werking te doen treden. Het blad betoogt, dat Ame rika, dat meer dan enig ander land ver antwoordelijk is voor het verdelings plan, niet de minste belangstelling toont voor de middelen om het plan uit te voeren en dat er geen troepen of wa pens gezonden worden om de orde te handhaven. De enige zorg van Amerika is hoe de tienduizend Amerikaanse on derdanen het snelst uit het Nabije Oos ten geëvacueerd kunnen worden. De loop der gebeurtenissen, aldus het blad, toont, dat voor de aanstaande zo mer het gehele Nabije Oosten in vuur en vlam zal staan. Dit vooruitzicht geeft ons het recht het land nu te verlaten en niet acht maanden later''. Volgens een Amerikaans blad zou de ontruiming door de Engelsen reeds op 15 dezer begingen, doch dit is nog door niets bevestigd. Intussen zal heden de Arabiscne Liga bijeenkomen. In verscheidene plaatsen, doch spe ciaal in de buurt rondom Jaffa en Tel- Aviv is het opnieuw tot bloedige bot singen gekomen. 6 Joden zijn daarbij gisteren gedood. In de afgelopen week zijn zes- en vijftig personen bij ongeregeldheden om het leven gekomen: 31 Joden, 23 Ara bieren en twee armeniers. Op de grens van de Arabische en de Joodse wijk te Jeruzalem heeft een lid van de Haganah een handgranaat naar een Arabisch huis geworpen, waardoor drie Arabieren zijn gedood. Zowel de Arabische als de Joodse autoriteiten in Palestina zijn begonnen strijdbare mannen op te roepen. Het Joods bureau heeft de registratie van alle Joden tussen 17 en 25 jaar bevolen. Naar schatting gaat het om ongeveer 70.000 man. De Arabieren hebben te Je ruzalem twee aanmeldingsbureaux voor vrijwilligers geopend. Een Arabisch co mité van vijf man bespreekt de in de verschillende wijken van deze stad te nemen veiligheidsmaatregelen. Naar de militaire autoriteiten teUlm (Beieren) in de Amerikaanse zone van Duitsland melden, hebben zich aldaar ongeregeldheden tussen Joden en Mo hammedanen voorgedaan. 9 Joden werden gewond, van wie een ernstig, terwijl 3 Mohammedanen in het ziekenhuis moesten worden opgenomen. Toen een aantal Mohammedanen en kele geloofsgenoten, die in een eerder plaats gehad hebbend gevecht waren gewond, in het ziekenhuis opzochten, werden zij omringd door een groot aan tal Joden, die klaarblijkelijk geloofden, dat de Mohammedanen Joodse gewon den wilden aanvallen. Amerikaanse politietroepen herstel den spoedig de orde. Ongeveer 30 per sonen, meest Joden, werden gearresteerd De Joden bleken gewapend te zijn met messen, bajonetten, knuppels, spijkers en slaghouten, die bij baseball gebruikt worden. O Dr. Marcus, de waarnemende poli tieke leider van het Joodse wereldcon gres, heeft te New York verklaard, dat een aantal Joden is gedood door pro- Arabische Mohammedanen in Perziëen Pakistan. Marcus heeft de ambassa deurs te Washington van beide landen verzocht bij hun regering op bescher ming aan te dringen. 147 aitsen voor Indië gevraagd: H.K.H. Prinses Juliana heeft Za terdag in het Indisch Instituut tc Amsterdam 'n landelijke bijeenkomst van Nederlandse artsen geopend, wel ke gehouden werd onder auspiciën van de Ned. Mij. tot Bevordering der Geneeskunst en de medische coördi natie commissie met het doel de Ne derlandse medici aan te moedigen naar Indië tc gaan, om het groot te kort aan artsen in de Archipel aan tc vullen. Voordat de Prinses in het Indisch Instituut aankwam, deed de voorzitter van de Ned Mij. t.>: Bevordering van de Geneeskunst, dr J. M. Planteydt mededeling, dat oe voorzitter van de medische coördinatiecommissie ar E. Kits van Waveren zijn mandaat in de ze functie heeft neergelegd en dat zijn plaats voorlopig zal worden ingenomen door dr J. A. J. Barnhoorn. In haar openingswoord zeide de Prin ses o.a.: „Schrijnend is het te weten, dat in Nederland 6000 doktoren op 9 millioen mensen zijn, terwijl ginds in Indonesië 1000 doktoren aan 60 70 millioen mensen medische hulp moeten verle nen. Het moge ons dankbaar stemmen, dat er reeds vele artsen waren, die vrijwil lig uitgingen. Zij dragen door hun ar beid in hoge mate bij tot wederzijds begrijpen en helpen zodoende mee om een sfeer van vertrouwen te scheppen. Voor hen zelf betekent hun arbeid een rijke medische ervaring en tevens een levensbevrediging, die niet te onder schatten is. De arts, die thans onder moeilijke omstandigheden in Indonesië werkt, weet aan een groots werk mee te doen, dat als ©een ander voor altijd voldoe ning geeft. De Ned. Mij. tot Bevordering der Ge neeskunst zint in samenwerking met de medische coördinatie commissie, op middelen om te helpen, overeenkomstig haar doelstelling. Tijdens de bezetting hebben de art sen getoond, dat zij de hoogheid van hun beroep beseften en dat zij bereid waren er voor te strijden, ook al kost te het grote offers. „Hoe groot ook persoonlijk ongemak, eigen leed moge zijn, steeds staat de ware geneesheer gereed om zijn dien sten aan te bieden." „Doet de gelegen heid zioh voor een vreemde of behoef tige te helpen, dan vooral zal men dezulken bijstaan, want waar liefde tot de evenmens bestaat, daar is ook de liefde voor het beroep." De Prinses sprak de hoop uit, dat er onder de artsen in Nederland we derom velen zullen zijn, die zich ge dragen voelen door zulk een hoge op vatting. Laten zij zich melden om, in nauwe samenwerking met hun In donesische collega's, de nood te hel pen lenigen en ook om hen, die reeds wees er op hoe dringend de behoefte aan artsen in de Archipel is en wekte hij de Nederlandse artsen op zich te melden voor werk in Indonesië. In 1940 waren 609 Nederlandse bur- geraxtsen in Indië aanwezig, thans 338. Van de 300, die na de capitulatie met recuperatieverlof indië verlieten, wa ren in September nog slechts 47 te ruggekeerd. 77 werken nog in Indië. zonder recuperatieverlof te hebben ge had. De meesten zijn er wel aan toe. Van de 616 Indonesische artsen in 1940, zijn thans 176 bekend. Hcevelen er op het gebied van de republiek zijn. weet men niet. Dan lopen talrijke 2-jarige Rode Kruis en Nica-contracten thans af. Ook deze open plaatsen moeten worden aangevuld. Men vraagt dus algemene artsen voor: 17 vacatures in Oost-Indonesië; 27 aflossingen aldaar; 12 vacatures op Borneo, Billlton, enz.; 23 aflossingen in deze gebieden; 9 nieuwe stand plaatsen op Borneo; 21 aanvullingen op Java en Sumatra. Tezamen 109 artsen, waarvan al leen de laatste groep in éénjarig ver band, de andere in 2- of 3-jarig. Daarnaast 23 specialisten voor de grotere centra (2 keel-, neus-, oor- artsen, 3 kinderartsen, 2 oogartsen, 4 röntgenologen, 6 psychiaters-neu rologen, 2 dermatologen, 2 bacterio logen en 2 hygiënisten). Met de Ro de Kruis-teams een totaal van 147 artsen." ALS MET DE RUSSEN GEEN OVEREENSTEMMING WORDT BEREIKT. Naar door regeringsfunctionarissen te Washington wordt meegedeeld, heeft het Amerikaanse departement van finan ciën nieuw geld voor Duitsland en Korea laten drukken voor het geval men er blijvend niet in zal slagen met de Sov jets tot overeenstemming te komen over de vredesverdragen. Het drukken van het geld is weken lang geheim gehouden met het oog op de conferentie der vier ministers van, buitenlandse zaken te Londen. Deze maatregel betekent een revaluatie van de Duitse en Koreaanse munt. Een functionaris voor het bestuur der bezette gebieden verklaarde, dat het eer ste doel van deze maatregel het tegen gaan van inflationistische tendenzen is. Voor men tot het drukken is overgegaan, heeft men besprekingen met de Britse autoriteiten gevoerd. OPKLAREND VAN HET ZUID-WESTEN UIT. De Bilt verwacht tot morgenavond: Voor het Noorden van het land: zwaar bewolkt met enige regen en aanvankelijk nog hier en daar mist. Veranderlijke wind. Later iets zachter. Voor het Zuiden van het land: op klarend na regen met matige Westelijke temperatuur. 9 DECEMBER. Zon op: 8.35 uur; onder: 16.29 uur. Maan op: 5.02 uur; onder: 14.53 uur (12 Dec.: N.M.). Hoogwater te Katwijk te 1.36 en 14.02 u. Churchill weer op 't oorlogspad ONTVOUWT EIGEN PROGRAM. Winston Churchill heeft in een rede te Manchester verklaard er van over tuigd te zijn, dat het socialisme het onmogelijk zal maken voor 48 millioen mensen om op het Britse eiland te le ven en dat op'zijn minst een kwart van allen, die thans leven, op de een of andere manier zullen moeten verdwij nen, tengevolge van de verlaging van het peil van voedselvoorziening en com fort. Zelfs emigratie op een schaal, als waarvan men nimmer gedroomd heeft, zou volgeüs Churchill niet tijdig genoeg kunnen zijn om uitkomst te bieden. Churchill stelde de socialistische rege ring verantwoordelijk voor de huidige moeilijkheden. Als program van de con servative partij stelde hij: nationale uitgaven beperken met vijfhonderdmil- lioen pond sterling, handhaving van basis-, levens- en arbeidsstandaard, de mensen hun aangeboren bekwaamheid zo volledig mogelijk en vrij laten ge bruiken, handhaving van de koopkracht van het pond sterling, handhaving en versteviging van de betrekkingen met de Verenigde Staten, streven naar ver eniging van gemenebest en empire. De Berlijnse correspondent van het ANP meldt: Het Duitse grens-comité, dat in Februari 1947 door vertegen woordigers van 18 langs de Nederi landse grens gelegen „Landkreise" te Bentheim werd gesticht, heeft in een uitvoerig memorandum zün bevindin gen omtrent de economische gevolgen van eventuele grenscorrecties neerge legd. Zoals alle voorgaande Duitse beschou wingen over deze kwestie stelt ook dit memorandum vast, dat het Duitse volpk zich tot herstel van de tijdens de oorlog aangerichte schade verplicht voelt, doch het knoopt daar meteen de opmerking aan vast, dat bereidwilligheid tot scha deloosstelling eindigt, waar het eigen nationale bestaan op het sjpel staat. Na de algemene opmerking dat de winst die voor Nederland uit grenscor recties kan voortvloeien niet in verhou ding kan staan tot de schade, die daar door aan de Europese economie zou worden toegebracht, beijvert het comité zich de reeds vaak van Duitse zijde ge noemde mfllioenencijfers over de bo demschatten var het betrokken gebied te repeteren. Daarbij wordt ook nu weer veel nadruk gelegd op de olievoorraden, die zich.Volgens de Duitse onderzoekingen in de bodem van het graafschap Bent heim bevinden. Het Nederlandse standpunt inzake Duitse zeehavens en kanalen wordt in het memorandum „kortzichtig" gearmd en uitvoerig wordt betoogd, dat elke uit breiding van het West-Duitse kanalen- stelsel voor Nederland voordelen ceft, daar zij het op de Riir aangesloo :u ge bied vergroot. Zeer uitvoerig wordt stelling genomen tegen de door Nederland voorgestelde wijzigingen aan de Dollart en de Eems- mond. In een historische beschouwing wordt gezegd, dat „het meer voor de hand zou haar wensen tot vergroting van haar grondgebied zou richten naar voorma lige delen van het Koninkrijk (België en Luxemburg). „Voorts wordt in dit onderdeel van het geschrift de mening vertolkt, dat Nederland bij de grensvaststellingen van 1816 en 1817 te zeer bevoorrecht is geweest en dat eigenlijk plaatsen als Zevenaar, Bleyerheide, Eygelsho- ven, Wylre, Sittard, Mook, Afferden en nog een dertigtal andere Pruisisch behoorden te zün". (Nota bene! Red. L.D.). Het Nederlandse beroep op militaire motieven voor grenstoewij zingen wordt „niet overtuigend" genoemd „met het oog op de krachtsverhoudingen tussen Nederland en zijn buurlanden. „Waar plaatselijke mistoestanden correcties dei- grenzen nodig zouden maken, zouden deze volgens het comité het onderwerp moeten zijn van besprekingen „tussen plaatselijke Nederlandse en Duitse dien sten". Met een beroep op het Atlantische handvest stelt het comité vast, dat naar zijn mening naar andere herstel-mid delen dan annexatie moet worden ge zocht. Men denkt daarbij aan Duitse arbeid voor Nederlands wederopbouw en aan het herleven van handelsbetrek kingen en commerciële deelnemingen. In het memorandum wordt het aan tal vluchtelingen, dat zich tot nog toe in de betrokken gebieden gevestigd heeft, op ruim 40.000 geschat. De landsrege ringen te Düsseldorp en Hannover heb ben ons verklaard, dat het betrokken gebied in alle opzichten op dezelfde voet behandeld wordt als de overige distric ten van Neder-Saksen en Noord Rijn- Westfalen en dat geen rekening wordt gehouden met het Nederlandse stand punt, dat eventueel alleen de inheemse H.K.H. Prinses Juliana tijdens het uitspreken van Haar rede op de Zaterdag in het Indisch Instituut te Amsterdam gehouden bijeenkomst over het pro bleem der geneeskundige hulp in Indië. (Foto Anefo) gedurende lange tyd hun krachten gaven en hoognodig moeten worden afgelost, te vervangen. Op hen, die achterblijven rust de taak alles in het werk te stellen om de practijken van ham collega's naar beste weten waar te nemen en hun gezinnen met raad en daad te steunen. Moge aldus door onderlinge samen werking worden bereikt, dat om uw hulp niet tevergeeefs gevraagd is." Na het openingswoord van de Prin ses schetst dr J. J. M. Planteydt de al gemene artsensituatie in Indonesië en Dr Planteydt besloot zün toespraak met een opwekking aan de aanwezige medici, die de aula van het Indisch Instituut geheel vulden, deel te nemen aan „de grote taak, die voor Neder landse medici in Indië is weggelegd." Dr L. Benze, die als arts bij het Ro de Kruis gedurende twee jaren na de oorlog in Indonesië heeft vertoefd, ver telde tenslotte het een en ander over zijn ervaringen in de Archipel. Na de voordrachten werd een Rode Kruisfilm vertoond. De Prinses, die ver gezeld was van Haar secretaresse, mej. mr H. A. Sneller, woonde de gehele bijeenkomst bij. liggen wanneer de Nederlandse regering I bevolking kan worden overgenomen. Bereid de troon weer te bestijgen Volgens een communiqué van het te Brussel zetelende secretariaat van de koning heeft koning Leopold te Pregny, nabij Genève, een delegatie toegespro ken uit „het congres voor de oplossing van het koningsvraagstuk" een par tijloos orgaan, dat onlangs in België werd opgericht. Koning Leopold zeide o.m.: „Bij het afleggen van de eed tot eerbiediging van de grondwet en de wet' Succes voor De Gaulle BIJ VERKIEZINGEN TE LE HAVRE. Generaal De Gaulle's partü, Rassem- blement du peuple franqais, heeft bü de gemeenteraadsverkiezing in Frank- rijk's tweede havenstad. Le Havre, een nieuw succes geboekt en 15 van de 37 beschikbare zetels behaald. By de vo rige verkiezing kreeg de RPF 8 zetels. De communisten, die bü de laatste ver kiezingen 16 zetels behaalden, verloren er één terwijl de „derde macht", de groepering der gematigde en socialisti sche partijen, 6 zetels kreeg. BINNENLAND. Het Nederlands Instituut van Ac countants hield Zaterdag: een „Accoun- tantsdag" in t Beursgebouw te Rotterdam gehouden, waarbij de minister ven Fi nanciën prof. P. Lleftlnck en oud-mlnis- ter mr. J. A de Wilde tegenwoordig wa ren. De president-directeur der Ned. Spoorwegen lr F. Q. den Hollander sprak over Overheid en Bedrijfsleven. Te Pontlanak is het doodvonnis vol trokken aan de beruchte Japanse oorlogs misdadiger, vice-admlraal Dalgo Tadahlge. die schuldig is aan de executie van 14000 personen. Gistermorgen om 8 uur is het pas sagier-vrachtschip „Kota Gede" uit Ant werpen naar Batavia vertrokken. Naar men weet is het schip ingelegd voor de ver snelde gezinshereniging Twee meisjes uit Wenum zijn Za terdagavond. op de Zwolse weg samen op een flets rijdend, door een uit Epe ko mende personenauto, bestuurd door W. van M., aangex*eden. De 10-J. J. G. G. Ket ting. die op de bagagedrager zat. werd vrijwel op slag gedood, het andere meisje liep een beenbreuk op A.a! in\948hhetV<^rtoiï-jubrilfum «nyagne om op de lijst wpfaatst TToTi w ivf rto wcnincriTi tmnrin tpvont Vr^t. borden voor Amerikaanse hulp op lange Donald Bailey, de uitvinder van de bekende Bailleybruggen, ls Zaterdagavond van Schiphol naar Engeland vertrokken. Donderdag as. te 11 uur 's morgens zal de Britse ambassadeair, sir Nevlle Bland. In de Ridderzaal te 's-Gravenhage decoraties overhandigen aan verschillende leger-, marine- en civiele autoriteiten. Prins Bern hard zal bij deze plechtig heid aanwezig zijn. Zaterdag ls brand uitgebroken in de boerderij van de landbouwer Glezen in Herveld (Betuwe). Binnen vijf minuten was de gehele boerderij een vlammenzee en de brandweer uit Nijmegen kon wei nig uitrichten. De gehele boerderij brand de tot de grond toe af. Drie paarden en vyf koelen kwamen in de vlammen om. De vermoedelijke oorzaak ls kortsluiting. Vrijdagavond brak te Zuidwolde (Dr j— 50.000 mannelijke en vrouwelijke partisanen trokken gisteren onder het zingen van „De rode vlag" en het bren gen van de communistische groet door de hoofdstraten van Rome. Aan de parade, die werd georganiseerd door de Italiaanse communl6tlsohe partij, namen vertegenwoordigers tilt elf landen, w.o. Nederland, deel. Nog deze maand wordt in het Castle Theatre te Farnham bij Londen de première gegeven van „Nachtschade", een nieuw toneelstuk van EL B. Fortuin. Het ls een tragl-comedie in. twee be drijven. Samen met Fortuln's eenacter ..De Stoel". Te Bad Wiesee (Beleren) hebben drie personen ln de uniform der Ameri kaanse militaire politie bü een schilder 70 schilderijen, waaronder een El Greco. vermoedelijk als gevolg van broei in het gestolen. De schilder hielp zelf bil het meel. brand uit ln de beschuitfabriek van de firma A. Bosscher, die een groot deel van ons land van beschuit voorziet. De brandweer kon niet verhinderen, dat het wonhuls en een gedeelte der fabriek geheel uitbrandde. De schade bedraagt f 20.000 en wordt door verzekering gedekt BUITENLAND. Door middel van de post voert de Spaanse ambassade te Washington een van H.M. de Koningin waarin tevens het 50-Jarig-bestaan van de Automobielclub wordt gevierd, een demonstratie te orga niseren van oude automobleltypen uit de verschillende perioden van de achter ons liggende halve eeuw. hulp op lange termijn. Een aantal Jonge Duitse schrijvers uit alle delen van Duitsland heeft zich verenigd in een bond. welke de naam van „Gruppe 47" draagt. inladen, daar hü meende, dat de schil derijen door het Amerikaanse leger ge vorderd waren. Het Braziliaanse communistische blad. „Tribune Popular" ls voor dertig dagen verboden, „wegens het voeren van een campagne tegen de regering", De Franse regering heeft haar am bassadeur te Praag opdracht gegeven een protest te doen horen bij de regering van Tsjecho-Slowakye wegens „beledigende uitlatingen ten aanzien van de Franse regering". De Tsjecho-Slowaakse minis ter van voorlichting heeft de Franse premier. Schuman. namelijk uitgemaakt voor „de bloeddorstige Schuman. de voor malige Duitser uit de Elzas, die oorzaak ls geworden, dat het bloed van het Fran se volk wordt vergoten". De hertog van Windsor heeft het manviscript van zün gedenkschriften over zün kinderjaren, die ln het weekblad Life verschünen, aan het verenigde zieken huisfonds te New York gegeven. Het manuscript zal publiek worden verkocht en de opbrengst zal ten bate komen van 89 New Yorkse ziekenhuizen. In de Amerikaanse sector van Ber lijn zal op Initiatief van het Amerikaan se militaire bestuur en van Duitse we tenschappelijke kringen een universiteit voor onderzoekingswerk worden ingericht, waarin voorlopig 150 afgestudeerden zich aan wetenschappelük werk zullen' wüden. Voor het eerst sedert het uitbreken van de cholera-epidemle ln Egypte is gis teren ln het gehele land geen nieuw ziekte- of sterfgeval gemeld. Als zich tien dagen lang geen nieuw geval voor doet. zal Egypte tot ongevaarlijke zone" worden verklaard. Op een buitengewone bijeenkomst van de Griekse Kamer ls een wetsont werp aangenomen, volgens hetwelk voor staking en uitsluiting gedurende de pe riode van de gewapende opstand" le venslange gevangenisstraf of zelfs de doodstraf kan warden geëist. Maarschalk Tlto, de Joegoslavische minister-president, ls Zaterdag per spe ciale trein te Boedapest gearriveerd, voor een bezoek van drie dagen tijdens het welk hif een verdrag van vriendschap en wederzijdse bijstand met Hongarije zal tekenen. Tristan Bernard, de bekende Franse criticus en schrijver van romans en to neelstukken, ls te Parüs op 81-jarige leeftüd overleden. ten van het Belgische volk heb ik ver plichtingen op mü genomen, waaraan Ik mü niet zou mogen onttrekken. Ik ben wanneer officieel bekend zal worden gemaakt, dat de eer van het hoofd der dynastie door niets is bevlekt evenals tevoren bereid, de verantwoordelijkheid voor deze ver plichtingen in het kader van onze in stellingen met verdubbelde toewüding te aanvaarden om voor alle Belgen een element van eenheid en harmonie te zijn en mede te werken aan de na tionale wederopbouw en de interna tionale solidariteit". „Ik twüfel er niet aan, of het land zal mün standpunt begrüpen en goedkeuren. Ik richt mü tot alle Belgen wanneer ik zeg, dat ik de beste wensen koester voor de welvaart en het geluk van ons va derland." Koning Leopold sprak de delegatie toe, nadat hü een boodschap had ontvangen, waarvan de inhoud op 23 November door het „nationale congres voor de oplos sing van de koningskwestie" was goed gekeurd. Hoewel de verklaring van de koning geen directe politieke betekenis heeft omdat zü is afgelegd tegenover een niet- officleel lichaam, verwacht men, dat de Belgische regering zich binnenkort over de koningskwestie zal uitspreken. Ge zien het meningsverschil tussen de twee leidende regeringspartijen socialisten en katholieken valt over een eventu ele oplossing van het vraagstuk weinig te zeggen. De socialisten verzetten zich sterk tegen de terugkeer van de koning op grond van diens „ongrondwettig ge drag". Naar Zaterdag te Brussel van bevoeg de zyde werd vernomen zal de Beleische eerste-minister Spaak binnenkort een regeringsverklaring bekend maken, vol gens welke de koning tüdens de oorlog en de Duitse bezetting „zün eer niet heeft verbeurd", doch waarin voorbe houd wordt gemaakt ten aanzien van enkele zijner daden. De Engelse bezuiniging Shinwell, de Engelse minister van oorlog, heeft op een büeenkomst te Manchester verklaard, dat Engeland de hoge uitgaven voor zün gewapende strijdkrachten niet kan bekostigen. „Engeland heeft vele betalingsverplich tingen overzee, doch hiervan maet?n wij ons overeenkomstig de eisen van veiligheid zo spoedig mogelijk ontra-n, De belangrükste taak voor Engalar.i .s een groter mate van onafhankelijk heid te ontwikkelen. Dit houa; geen isolering in. doch intensieve ontwikke ling van onze middelen in eigen land en in het gehele rijk.

Leidsch Dagblad | 1947 | | pagina 1