AVONTUUR MET SINT NICOLAAS STADSNIEUWS W oniiigbouwvereniging De Eendracht" «J VRIJDAG 5 DECEMBER. Dr. K. J. Brouwer naar Indië. Naar wjj vernemen is gisteren in de vergadering der Ver. Nederland se Zendingscorporaties besloten, dat dr. K. J. Brouwer, Zendingsdirector te Oegstgecst, zicli in Januari naar Indië zal begeven voor een bezoek aan de zendlngsterreinen. Prof. dr. H. Kraemer treedt af als voorzitter der Ver. Ned. Zendipgs-Corporaties. Ds. W. A. ZEYDNER VOLGT HEM OP. In verband met zijn a.s. vertrek naar Zwitserland treedt prof. dr. Kraemer, hoogleraar aan de univer siteit te dezer stede, af als voorzit ter van de Verenigde Nederlandse Zendingscorporaties te Oegstgeest. In zyn plaats is tqt voorzitter be noemd ds. W. A. Zeydner te Rotter dam, praeses van de Generale Sy node der Ned. Hcrv. Kerk. Hongaarse kinderen komen naar Leiden en omgeving Omstreeks half December wordt een transport Hongaarse kinderen, die door Nederlandse pleegouders zullen worden opgenomen, in ons land verwacht. De kinderen, die met een Belgische trein over Roosendaal in ons land aanko men, zullen direct naar Haarlem, Lei den en omgeving doorreizen. Het trans port bestaat ongeveer uit 300 kinderen. Een aanvullend transport van 200 kin deren is nog te verwachten. Deze laat ste groep zal in het kamp Horst-Ame- rica worden gekeurd, in tegenstelling met het eerste transport,, dat niet ge keurd wordt. Leidse Schouwburg 2DE ABONNEMENTSVOORSTELLING. „De Grote Race". Als 2de abonnementsvoorstelling bracht de Haagse Comedie (directeur Cees La- sei^r) het Engelse spel „De grote race". Men zou het een goedmoedige „thriller" kunnen noemen, die de aandacht voort durend weet bezig te houden. Men leeft intens mede met de race van de hoofd figuur naar zijn geluk, waarbij hij niet terugdeinst voor het wagen van een „gok", rekenend op zijn veine bij het nemen van de hindernissen. En men gunt hem de eind-overwinning tegen de naarstig pluizende detective van harte! Meer zullen wij van de inhoud niet ver klappen. Intussen biedt dit stuk een al leraardigste avond, aan de lichte Muze gewijd. Aan de vertolking was onder regie van Paul Steenbergen alle zorg geschonken, zodat het een mooi sluitend geheel is ge worden. Paul Steenbergen speelde zelf de hoofdfiguur met alle entrain hiervoor benodigd, terwijl Bob van Leersum de detective naar behoren uitbeeldde. Een speciale vermelding verdient nog Henri Eeren.s voor zijn gave buttler. en Pinkie van Ida Wasserman. M. RUSTHUIS GEREF. KERK. Tot directrice van het rusthuis van de Geref. Kerk aan de Hooigracht is benoemd zuster D. Nieuwenhuizen te Utrecht. ACADEMISCHE EXAMENS Geslaagd voor het doctoraal examen •rechtsgeleerdheidde heren J W. A. Huibregtse (Wassenaar), A. de \fri-es Scheveningen) en R. M. Gallas (Gou da icandiöaatsexamen rechtsgeleerd heid: mej. M C. Dijkshoorn (Haarlem) en de heren H. E. Gotink (Schiedam) en J W. Bosch (Arnhem). Herdenking van het zevende lustrum. De Leidse woningbouwvereniging „De Eendracht" herdacht gisteren haar 35- jarig bestaan met een receptie in „Het Gulden Vlies", waarbij van tal van zij den grote belangstelling werd getoond. De aanwezigen- werdeh ontvangen met een kopje thee en toen de zaal geheel gevuld was, sprak de heer G, Eikerbout als voorzitter van de Jubileumcommis sie namens bestuur en Raad van Com missarissen een woord van welkom. HISTORISCH OVERZICHT. Daarna hield de voorzitter der jubi lerende vereniging, de heer H. van Weizen, een korte rede, waarin hij al lereerst een terugblik wierp op de af gelopen 35 jaar. In 1912 werd door een aantal mensen, werkzaam bij de coöpe ratie „Vooruit" de vraag besproken of het mogelijk zou zijn op coöperatieve grondslag over te gaan tot de bouw van arbeiderswoningen. Voor dit vraag stuk bleek zeer grote belangstelling te bestaan en als gevolg daarvan werd een bijeenkomst gehouden, om de mo gelijkheid van de bouw te onderzoeken. Het bleek evenwel niet mogelijk op de oorspronkelijke gedachte verder te werken, wel echter op basis van de Woningwet 1901. Dat er heel wat moei lijkheden moesten worden overwonnen om te komen tot het in meer concrete vorm gieten van de plannen laat zich begrijpen, Met behulp van een kapi taalvoorschot kwam het eerste blok wo ningen aan de 3 October- en Magda- lena Moonsstraat in 1915 gereed. Eén van de oprichters was de heer J. G. v. d. Zeeuw, op het ogenblik nog werk zaam bij de coöperatie. In 1919 kwa men de plannen voor de Kooi gereed; deze woningen vormden een sieraad voor de stad. Meerdere woningbouwverenigingen ont stonden en er werd grote activiteit aan de dag gelegd, vooral in de jaren 1920 1926. Dat duurde vrijwel tot 1932 en in 1934 werd het laatste plan van „De Eendracht" voltooid. Sindsdien heeft de woningbouw min of meer stilge staan, Een blik werpen in de toekomst zei- de spr., dat er tei.gevolge van de stop zetting van de arbeiderswoningbouw een en ander is gewijzigd op het ge bied der volkshuisvesting. Met nieuwe moed tracht men thans eohter weer de bouw tot nieuwe ontplooiing te brengen, er is uitzicht, dat binnen niet al te lange tijd er weer iets gaat ge beuren en er wordt hard gewerkt om aan de woningbouw een nieuwe impuls te geven en in het tekort aan wonin gen enigermate te vooTzlen. Spr. herdacht vervolgens de heer J. Poeliejoe, die als voorzitter veel voor de ver. heeft gedaan en de heer J. Brouwer, voorz. van de Raad van Com missarissen, waarna hij er op wees, dat in de naaste toekomst op andere wijze gewerkt zal moeten worden iin het belang der volkshuisvesting door de zich centraliserende tendenzen, welke op het ogenblik waarneembaar zijn. De maatregelen van de laatste tijd, ook in verband met de wet'op de woningruim te, brengen het bestuur bijna dagelijks in contact met het gemeentelijk bureau van huisvesting, waarmede innige sa menwerking bestaat. Dit is ook het ge val met andere takken van gemeente dienst en spr. hoopt, dat zulks ook in de toekomst het geval moge zijn. Spr. hoopte vervolgens, dat de ver. nog lan ge jaren op het gebied der volkshuis vesting werkzaam zal mogen zijn, in het bijzonder voor de arbeiderswoning bouw. REDE VAN WETH. JONGELEEN. .Namens het gemeentebestuur sprak vervolgens «weth. A. J. Jongeleen. Spr. had de laatste dagen eens nagegaan hoe „de Eendracht" in de loop der ja ren Is gegroeid. De moeilijkheden zijn ongetwijfeld vele geweest, dooh de re sultaten waren daaraan evenredig be vredigend. Met trots kan worden te ruggezien op hetgeen voor de volks huisvesting is gedaan en ook voor de toekomst is nog geen ongewenste con currentie te duchten met particuliere bouwers, want er bestaat momenteel een tekort van 3000 woningen, terwijl er jaarlijks nog een tekort van 400 wo ningen bijkomt, zodat in de eerstvol gende tien jaar nog in een tekort van 7000 woningen moet worden voorzien. Ook „de Eendracht" zal binnenkort een plan van 28 woningen in uitvoe ring krijgen en de weth. spreekt de ver wachting uit, dat het hierbij voor 1948 niet zal blijven. De verdeling van woonruimte is een van de moeilijksce problemen van deze tijd, doch spr. hoopt niettemin, dat spoedig nieuwe woningen in beheer kunnen worden ge nomen. want het nieuwe plan Zuid West biedt mogelijkheden genoeg. EEN STROOM VAN WEL SPREKENDHEID. Vervolgens werd door wel twintig sprekers het woord geveerd en de lof der vereniging in allerlei toonaarden bezongen. We noemen ze slechts: de heer H. J. Arnold namens de Nat. Woningraad en de afd. Zuid-Holland, de heer J. de Jong namens de Federatie van Wo ningbouwverenigingen hier ter stede, de heer J. C van Schalk, als voorzitter van.de coóp. Vooruit, de heer H. Ncte- boom namens de woningbouwver „Ons Deel", de heer M. Smit als voorz. van Tuinstadwijk, de heer J. Gerritsen na mens „Ons Belang", mevr. L. de Graaf -Smit namens het dames-comité van „de Eendracht", de heer J. G. v. d. Zeeuw, als oud-voorzitter en oprichter der ver., de heer R. Ensingh namens het gem. bureau van huisvesting, de heer M. Eikerbout namens de leden, die als geschenk een fraaie bank aan bood, welke geplaatst is in het Kooi- park en morgenmiddag In gebruik zal worden genomen. Verder voerden nog het woord de heer W. G. van Katwijk namens „de Eensgezindheid", de heer H. Boom namens „Bultenlust" te Oegst geest, de heer Zandbergen namens .Spinoza" te Rijnsburg, de heer Koole, namens het personeel van het badhuis der ver„.de heer J. Dubbeldeman na mens het personeel der ver., de heer A, de Haas namens „Oosterkwartier", de heer Olivier als verzorger der on derhoudswerken, de heer L. Rombout namens het solidariteitsfonds, de heer C. A. Zaalberg namens de Tuintjesver. „Ons Genoegen", de heer A. Kettenis als accountant der ver,, en de heer P. Piket als voorz. van de Raad van com missarissen. Nog tal van anderen wa ren aanwezig om het bestuur geluk te wensen. We merkten o.m. op de heer mr H. Goudsmit namens de Leidse. Bouwvereniging, alsmede de 't?er G. F. E. Kiers als inspecteur van de Volks gezondheid en de neer J. Leicher, adj - inspecteur. Spoor- en A.T.O.-mannen vieren feest. HULDIGING VAN 5 JUBILARISSEN. De spoor- en A.T.O.-mannen, die veel al dag en nacht ln de weer zijn om het grote raderwerk der Nederlandse Spoor wegen met de regelmaat als van een klok te doen functioneren, hadden gis teravond op de jaarlijkse feestbyeen- komst van de Ontspannings- en Jubi leumvereniging in de Stadsgehoorzaal, voor een ogenblik kniptang en fluit, be stelwagen, locomotief en tender vergeten om deel te hebben aan de algemene feestvreugde, welke zich concentreerde rond de 5 jubilarissen van deze avond, de heer J. Idsenga, hoofdstationschef, die kortgeleden zijn 40-jarig jubileum mocht vieren en de heren A. H. Ver goed en A. van Duijn van de A.T.O. en G. Ravesteijn en J. de Wilde van de N.S., die allen hun zilveren jubileum achter de rug hebben. Naast de vele aanwezigen reden als gasten in deze „feesttrein" mede de he ren J. A. A. v. d. Horst, directeur van de A.T.O. (Van Gend en Loos) en Heyer, hoofdcontroleur van de N.S. en chef van de afd. Sport en Ontspanning. De voorzitter van de Ontspannings- en Jubileumvereniging, de heer J. Cats, sprak woorden van welkom en releveer de in het kort de verdiensten van ieder der jubilarissen. Het deed spr. een groot genoegen, dat, dank zij de service der spoorwegen Sint Nicolaas met zijn knecht, die pas enkele uren geleden de grens waren gepasseerd, de jubileum tegels eigenhandig aan de jubilarissen zou uitreiken. Op hetzelfde moment ver scheen de goede Sint onder groot ent housiasme der aanwezigen in de zaal en op het podium. Met een toepasselijk woord en de nodige vermaningen over handigde hierop de Sint de jubileum tegels terwijl het zwarte knechtje de echtgenoten der jubilarissen met een bouquet bloemen verraste. Een gevarieerd cabaret-programma, dat verzorgd werd door het Kleinkunst- ensemble „De Blokkendoos" oJ.v. dr. H. M. Merkelbach en waaraan medewerk ten Jacques Schutte, André de Raaff, Katja Berndsen, de solo-danseres Viola en de goochelaar Conchlto, vulde het verdere gedeelte van de avond. Tot slot volgde nog een gezellig dans- ie onder leiding van de heer J. Alphe- 'naar en met medewerking van „The Gold Starband" van de heer J. Neder- lof. Al met al een zeer geslaagde feest viering! UITREIKING GOUDEN MEDAILLE ADJ. O.O.-ADM. J. TRIPPENZEE. Gisteren is voor het front van de troep van de Staf Koninklijke Mare chaussee te 's-Gravenhage, ae gouden medaille voor 36 jaar trouwe dienst uit gereikt aan de adl, o.o. adm. J. Trip- penzee. Nadat de luitenant-kolonel Kist de beschikking van de Minister van Oorlog had voorgelezen, werd door de Commandant van het wapen der Kon. Marechaussee, generaal-majoor ir. M. Tans, de medaille uitgereikt, waarna hij de jubilaris toesprak en hem prees als een plichtsgetrouw militair. Namens de collega's van de jubilaris sprak de opper-wachtmeester L. de Putter enige hartelijke woorden van waardering en overhandigde hem een rookstel, terwijl aan de echtgenote van de adj. Trip- penzee een prachtig bloemstuk werd aangeboden. Hierna kregen de officie ren en onderofficieren gelegenheid adj. Trippenzee geluk te wensen met zijn ontvangen onderscheiding. De jubilaris dankte voor het prach tige cadeau, ook namens zijn echtge note, waarna men nog enige tijd gezel lig bij elkaar bleef. OUD-LEIDEN. Zaterdagmiddag 13 December zullen de leden van de Ver. ..Oud-Leiden" on der leiding van ir. D. Boogerd 't Stad huis kunnen bezichtigen. 7 Militairen verdronken? Tijdens een nachtelijke patrouille- vaart op de rivier de Ogan ln de om geving van Nadjonggradja op Zuid- Sumatra zijn twee prauwen omgesla gen. Steven militairen worden hierbij vermist. Vermoedelijk zijn zij verdron ken. OEGSTGEEST. SINT NICOLAAS BIJ DE MILITAIREN. De Nederlandse Militaire Amusements vereniging R.A.O. heeft al heel wat voor onze jongens gedaan. Bijzonder geslaagd was gisteravond het Sint Ni colaasfeest, georganiseerd door de af deling Valkenburg (vliegveld) in het „Witte Huis" ie Oegstgeest. Henri Boes had mtt het organiseren van deze avond groot succes! Het Sint Nicolaasfeest Het was Donderdagmiddag een ongewone drukte op het terrein van de Marine Radio dienst nabij Postbrug, Terwijl met enige autobussen onge veer 80 kinderen, waarbij zich, begrij pelijk, ook een aantal Moeders had aangesloten, van uit verschillende plaat sen tot zelfs uit Amsterdam en Rotter dam. Leiden' en Oegstgeest in een der cantine-gebouwen waren te samen ge bracht. keken vele vaders door de ra men om een glimp op te vangen ran het grote Sinterklaasfeest hunner kin deren, waarvoor zij al zo lange tijd eendrachtig hadden samengewerkt. Het was dan ook een geweldig feest in deze zo rijk versierde zaal. De vreug de steeg al spoedig bij de filmvertonin gen van de heer Pronk, Daarna werd door dhr. De Boer ge meld dat St. Nicolaas ln aantocht was, die in vol ornaat te paard arriveerde met Zwarte Piet. Beiden werden met gejuich ontvan gen en dapper toegezongen. Zij werden gevolgd door een tweetal grote praalwagens, volgeladen met al lerhande cadeaux, die na een toespraak van de goede Sint, aan alle aanwezige kinderen persoonlijk werden uitgereikt, met een voor ieder toepasselijk woord. Bij ieder pakket, waarvan de inhoud bij loting van toegewezen, was tevens een zak waarin koek, chocolade, sui kergoed e.a. toegevoegd. Sinterklaas op de Gevers Deutz Kleu terschool Onder leiding van het hoofd der school mej. Kenbeek ls op de Kleuterschool een uitstekend geslaagd Sint Nicolaasfeest gevierd, mede dank zil de onmisbare actie en daadwerke lijke hulp van de Oudercommissie en het onderwijzend-personeel. Behalve een welgeslaagde poppen- kastvertoning hebben de kinderen vol op genoten van de uitreiking van di verse versnaperingen. DE ZAAK TEGEN IR. J. J. VALKENBURG. Bij de Dinsdag j 1. vermelde uitspraak in de zsak tegen ir. J. J. Valkenburg, oud-leraar aan de Gem. H.B.S., werd o m. gezegd, dat tal van roerende goe deren reeds eerder door het Ned. Be heersinstituut waren toegewezen aan dr J D. A. Boks, directeur dier H.B.S. Tot goed begrip van zaken moge die nen, dat deze goederen aan dr Boks door het Beheersinstituut geenszins zijn toegewezen bij wijze van „schadeloos stelling" voor het hen* door ir Valken burg berokkende onrecht en leed, doch dat deze goederen indertijd door het Ned. Beheersinstituut tegen taxatieprijs aan dr Boks zijn ovë^edragen. Op ons bureau liggen ter inzage de passagierslijsten van het ss. „Johan de Witt" en het m.s. „Modjokerto", welke resp. 16 Dec. te Amsterdam en 12 Dec. te Rotterdam worden verwacht met repatriërenden uit Indië. DE VERLOVING VAN KONING MICHAEL. Door de Sovjets belet? Volgens de conservatieve „Daily Grajw hic" zou een verloving van koning Mi chael van Roemenië met prinses Anne de Bourbon-Parma door Sovjetrusslsche tussenkomst verhinderd zijn. Moskou zou een kort en bondig „neen" hebben doen horen. Reden voor deze weigering is, aldus het blad, dat een hu welijk met een West-Europese prinses Michael's banden met het Westen op een aan de Sovjets onwelgevallige ma nier zou verstevigen. VOORSCHOTEN Medische Zondagsdienst Geduren de het weélfeinde wordt de meüisohe dienst waargenomen door dr F. J. M. Tonino, Voorstraat 23, telefoon 493. Sluiting Secretarie. De gemeente secretarie, het kantoor van de gemeenn te-ontvanger en de centrale boekhou ding zullen in verbana met de brand- stoffenschaarste tot nader aankondi ging 's Zaterdags gesloten zijn. Burgerlijke Stand Geboren: G\js- bertina Wilhelmina Johanna, d.v. G. v. Herpen, en J. de Jager; Johanna Mar- garetha Maria Alice, d.v. N. Th. van Wissen en C. H. den Hollander; Rainil- da Petronella Ursula Maria, d.v. J. P. Onderwater en H. J. Kortekaas; Robert z.v. J. van de Graaf en A. Bandsma. Ondertrouwd: Daniël Limburg 28 J. en Wilhelmina Planje 21 j.; Jacobus Quirinus /Warmenhoven 27 j. en Maria Hendrika van Leeuwen 22 J. Burgelijke Stand van Leiden. GEBOREN: Dirk, z. van A. Nasveld en A. M. van der ReiJd; Maria. d. van P. A. van Hal en M. Ouwerkerk; Antonius Frederik, z. van J. A. Scheers en I NJi; Hermanus Jo hannes. z. van J. G. de Bolster en G. Bronsgeest; Pleter Otto. z. van B. Reeno- vaart en M. ran Beek; Catharlna Wil helmina Maria. d. van G. P. Pot en C. Waardeloo. OVERLEDEN: J. van Bostolen vr., 83 J.; G. Beekman, wed. van J. Veldnuljzen, 86 J. ONDERTROUWD: H. J. de Vrede, gesch., 62 J. en J. M. van de Col-put Jd., 41 J.; W. Kershof. Jm„ 29 J en M. G. de Wilde, Jd.. 23 J.; D. P. Kuyvenhoven, Jm. 29 J. cn W. A. Teske, jd.. 26 J.; B. Schrijver, jm„ 26 J. en W. La man, jd.. 27 J.; J. Forsten. Jm„ 23 J. en M. Zaal, gesch., 23 J.; H. Steen voorden. Jm„ 24 J. en W. Llngen, gesch., 35 J.; C. G. van Tol. 28 J. en C. P. van Ek Jd.. 26 J. BEURSO VERZICHT AMSTERDAM, 5 December. De beurs had vandaag een tamelijk opgewekt voorkomen. Claims en aan delen Kon. olie waren vast. De claims liepen op tot f. 981, bij het slot werd; tegen f976 gehandeld. De aandelen stegen van 307 tot 311. Claims Dordt- sche werden op f. 777 ingezet, en be dongen bij het scheiden f.800. Aande len Dortsche bewogen zich tussen f276 en f.280. Certificaten Handel MU. lie pen op tot 158, aandelen Indische bank tot 107, Koloniale Bank golden 100. Calvé Delft werden 1713/4% exdivi- dend genoteerd. Scheepvaartpapieren waren iets hoger. Tabakken alle een paar punten beter -Ook Rubberfondsen lagen goed in de markt. Suikeraande len prijshoudend. De Amerikaanse markt was stil en een fractie lager. Nederland se staatspapieren zo goed als onveran derd. Een persoonlijke belevenis Verteld door BEN VAN EYSSELSTEYN Het zal U niet vaak overkomen zijn, dat U de goede Sint buiten de gren zen van ons dierbaar vaderland hebt ontmoet; de brave Heilige is in de lage landen méér populair dan waar ter wereld ook, dat bewijst de aan dacht die zelfs grote meesters der Nederlandse schilderkunst aan het intiem familietafreel op 5 December, hebben besteed. Doch dat de Sint ook elders vertoeft, heb ik verleden jaar ervaren, op de eerst. December het vaderland verlatend voor een ver blijf van drie weken in het buiten land. Er zijn veel vrouwen, die netter en doelmatiger koffers kunnen pakken dan mannen; ik behoor tot de mannen, die dit werk niet naar behoren presteren en zo arriveerde ik op Schiphol met twee loodzware valiezen, waarvan de verzorgster me ha£ verzekerd, dat er uitsluitend het allemodigste inzat en „verder niks bijzonders". De koffers werden gewogen en inge schreven. We passeerden de strenge douane, ik beurde moeizaam de beide onhandelbare kolossen op de „toon bank", zocht naar de sleuteltjes en opende m'n bagage. Douanen zijn jachthonden-en-men- senkenners-in-er.en: ze ruiken het wild al van verre ofze ruiken niets en dan werken ze met krijt. In mijn ogen lazen ze slechts kinderlijke onschuld. „Niets aan te geven?". „Niets". Een paar ogen keken even vorsend, een hand streelde schier telepathisch langs de koffers. „Niks bijzonders", zei ik, de woorden van m'n vrouw herhalend. Er verscheen een witte 1 rijthiëroglyph op ieder valies en de passen-controle wenkte Vliegen is elke keer opnieuw een ver rukking. Het zicht was prachtig. De donkere heuvel van het Hradschin beurde het kantwerk van de slanke Sint Veith naar ons omhoog, over de zilveren Moldau spanden zwarte stre pen, een er van herkende ik als de Karelsbrug met zijn barok-beelden. Het was de eerste keer nè de oorlog, dat ik Praag terug zag. Even later landden we. De twee reuzen stonden al in de douaneloods. Er waren nog twee vlieg tuigen binnengekomen, en het was er vol. Voor ons stonden een lange mon seigneur met 'n juweel van een acte- map en een Frans sprekende dame, die uit Stockholm vla vele stations een do zijn koffers en hoedendozen meesleep te door de wolken en die in een broeiend conflict met de douane zó opgewonden ratelde, dat ik vreesde, dat de stevige Tsjechoslowaak er zijn goede humeur bij verliezen zou. Door dit oponthoud van minstens een kwartier, werd ik de laatste reiziger in de loods. Buiten wachtte een geduldige autobus vol on geduldige reizigers. Och had ik toen maar wat beter op gelet, misschien had ik een lieve oude heer met 'n lange witte baard en 'n zwar te jongeman met kroeshaar ontdekt, ik zou dan op mijn hoede geweest zijn en aan Spaanse heiligen hebben gedacht, maar nu keek ik echter alléén maar naar hetgeërgerd gezicht van de douane-beambte. De dame ratelde. Toen hij haar eindelijk gaan liet en zich tot mij richtte, klonk zijn stem koel blina vermoeid: ,.Ik zocht en zocht naar het sleuteltje" „Niets aan te geven?' „Niets aan te geven". Hij zag me even aan. „Maakt U eveD epen, alstublieft". Dat wilde ik met al le genoegen doen. ik stond al in mijn zakktn te grabbelen, maar kon mijn sleutels zo gauw niet binden. Dit oni. ging hem niet. Er kwam duijelijk merk baar iets in zijn ogen, dat op belang stelling wees. Ik zocht en zocht. In de zakken van m'n overjas, in m'n col bertniets. Had ik de sleuteltjes in Schiphol op de toonbank laten liggen? Het angstzweet brak me uit. Opnieuw begon lk te zoeken; nu systematisch: eerst de overjas. De overjas uit. Bin nen- en buitenzakken van m'n col bertjas, de vestzakken, de broekzakken. Doch geen sleutels. Buiten wachtt^ de autobus. Dèèx ra telde de dame. Zeker hield ze een be toog over een reiziger, die al méér dan een kwartier zeurde bij de douane en haar en alle passagiers ophield Een tweede en een derde beambte kwamen er bij staan. Nee, ik vergiste me niet: ik zag iets van 'n ongelovig spotlachje om hun monden en ik be gon me ongelukkig te voelen. De doua nier trok een der koffers met een on geduldige ruk naar zich toe. En kijk, daar lagen de sleutels: ik moest ze er dadelijk hebben neergelegd, een kwar tier geleden, toen de juffrouw begon te ratelen; hoe had ik dèt kunnen ver geten! „Voila!" wees ik triomfantelijk en reikte ze over. „Hmkwam de beambte. Er klonk een wereld van wantrouwen in zijn stem. Hij opende zélf de koffer en dook weg tussen deksel en valies als wilde hij wegkruipen in m'n bagage. De twee anderen kwamen wat dichter bij. Ik herademde, trok m'n overjas weer aan. De douane-beambte dook omhoog. Zijn stem klonk hoffelijk,- ironisch: „U hebt zeker een vriendin netje in Tsjechoslowakije?" Verbouwereerd staarde ik he maan en keek daarna, niet begrijpend, naar het pakje dat hij onder m'n neus hield. „Wat ls dat?" Het was een doosje ter grootte van een boerentabaksdoos, man nelijke lezers van dit relaas zullen de vorm aanstonds voor zich zien bij die vergelijking. Het was gewikkeld in een fijn zilverpapier, waarop het monogram en de firmanaam van een Parijse juwe lier van internationale reputatie voor kwamen, Verbluft keek ik naar het pak ketje, waaruit een zacht parfum op steeg. „Wat ls dit?" herhaalde de man dringend. „Iklkehweet het niet". stamelde ik. Hij duwde het pakje in mijn handen. „Maakt U het open". Onhandig frommelde ik aan het zilverdraad, trok hét eraf en vouwde het papier open. Een zacht, zijde-achtig wit vloeipapier kwam te voorschijn. Ik vouwde ook dit open en ontwaarde een derde omhulsel: een Franse krant. Althans een fragment van dat blad „Le petitluidde de kop. De rest was er afgescheurd. Hoe voor de drommel kon dèt pakje in mijn koffer gekomen zijn? M'n hart begon sneller te kloppen: één ondeelbaar ogen blik dacht lk aan de Frans-ratelende dame en haar dozijn valiezen en hoe dendozen; een angstwekkend visioen van Juwelensmokkel en zakkenrollers routine. Maar dat kón Immers niet! De kofferj was toch op slot geweest! De I ene krant na de andere vouwde ik open, Het pakje werd kleiner. Ten slotte hield ik een blaadje uit een cahier in handen, een doodgewoon, gelinieerd blad uit een schoolschrift. De toonbank lag vol papierenEn uit dat laatste blaadje kwamen: twee doosjes lucifers. De ambtenaar greep ernaar, alsof hij vreesde, dat ook die zouden verdwijnen. „Hmzei hij weer. Er stak een snipper papier uit het doosje; er stond iets op geschreven. Hij las het, haalde de schouders op en liet me de woorden lezen. Ik herkende het handschrift: het was dat van mijn vrouw en lk las „Flauw hè?" „Wat betekent dat?" informeerde de man achterdochtig en met langzame nadruk. In 's hemelsnaam, wat kon ik hem antwoorden? Alles was me opeens duidelijk geworden. Een Sint-Nicolaas- grap. Had ik die goede Heilige niet zélf verteld, dat ik op reis altijd lucifers te kort kwam? Het was allerliefst bedoeld, maar het moment was niet geschikt om me dat te doen inzien. Ik werd nijdig. Op Sint en op mezelf. „Wat betekent het?" vroeg de beamb te opnieuw. Kwaadaardig trok ik mijn schouders op: „Helemaal niets", ant woordde ik bits. Wat hèèl dom van me was. Het maakte de situatie alleen maar erger. De man keek even om zich heen. Achter in de loods passeerde juist onze stewardess, pratende en lachende met een Tsjechoslowaakse collega. De man gaf een snelle wenk aan de beide andere beambten, die me strak bleven aankij ken. terwijl hy als een kanonskogel op de stewardess afschoot. Hij liet het pa piertje zien en vroeg om de vertaling. ..Silly isn't?" zei ze en ze keek hem aan met die betoverende glimlach, die het geheim is van alle KLM-stewardes- sen. Wat's silly?" snauwde hij geprikkeld. Ze wees op 't papiertje. „Dat is de ver taling", zegde ze uit. „In het Hollands „Flauw hè" is in het Engels: Silly isn't". Ik. wenkte haar om haar onze humoristische Sint-Nicolaaszeden en gewoonten te laten uiteenzetten aan een niet-humoristische douane, maar ze scheen dat niet te zien. misschien strekt de KLM-service zich niet uit tot land genoten. die van smokkelen of erger worden verdacht. De douane-beambte bromde in het Tsjechisch met z'n collega's. Hij keerde het papiertje om en om, opende de lu cifersdoosjes, schudde de lucifers uit in z'n handen: betastte zs. graaide er in. ik meen me zelfs te herinneren, dat hij eraan rook. Ze zagen elkaar aan met ogen vol argwaan. „Ik houd niet van dergelijke grapjes" zei hij koeltjes. „Ik ook niet", antwoordde ik hèèl timide. Toen doken ze opeens alle drie fana tiek in m'n koffers. Ik zuchtte. Buiten wachtte de geduldige autobus met de zèèr ongeduldig geworden passagiers. Ze kwamen vrijwel gelijktijdig over- I eind. Ieder had een pak in de handen en hield me dat vragend voor. Drie pakken Ezn doos van verbluffende afmetingen. dat was één Iets dat of een gigantisch i hoefijzer of een enorme Gelderse worst leek. Dat was twee. En iets dat een zorgvuldig verpakte miniatuur torpedo jager kon zijn, dat was drie. De trotse vinder klopte er eens op. De inhoud was I onsmlskenbaar van steen. Hfj schom melde het vreemde voorwerp heen en weer. Er klonk een duidelijk klokkend geluid. De beambten keken elkaar aan en zsiden gelijktijdig één woord. Het was het woord, dat naast Rembrandt, Kaas en Delftse ingenieurs tot onze nationale beroemdheid in het internationale be hoort: „Bols"! zeiden ze. Er was nog iéts wat hun verbazing en argwaan gaande hield. Dat was de verpakking. Elk voorwerp was in veelkleurig papier gewikkeld en met keurige papieren strikken en slingers versierd, rood en goud en blauw en wit. Het werd me geel en groen voor ogen. Een snel en omzichtig gluren langs de opgeslagen déksels was weinig hoopvol: er lagen nog meer van zulke pakken in de koffers, die „alleen maar 't allereen voudigste en niks bijzonders bevatten". Een zachte duizeling overviel me. De eerste douanebeambte zei veel boza en afkeurende dingen in het Tsjechisch. De anderen knikten instemmend. Op dat crltieke moment greep één hunner nog een pak en bekeek het: voor en achter. En opeens stonden ze alle drie getroffen stil en staarden om laag. Het was een hoogst primitieve te kening in rood en geel en zwart. Rechts was een roe getekend. Links een sigaar met een punt aS en veel rook. Daar boven een groot vraagteken. En daèr weer boven een vrij goed gelijkende schets van de Heilige met lange baard, vuurrode mijter en knalgele kromstaf En nu opeens begonnen ze alle drie te lachen en rad Tsjechisch te praten, ik verstond alleen maar de woorden: „Holandsko" en „Niklas" en „Dajbel". Wat dat laatste woord „Duivel" met de Sint of mij te maken had, v/erd me niet duidelijk, maar wel stond vast, dat de hele situatie zich opeens allergunstigst ontwikkelde. „Vijf December", knikte de eerste dou ane-beambte „Niklas?" Ik knikte als de neger van het zen ding-spaarpotje: „Ja-ja-ja, Sint Nico laas, ja. „Een gezellig feest, is 't niet?" „Heel gezellig! Ja, ja De Tsjechoslowaakse douane bleek een formidabele kennis te hebben van folklore: alle drie schenen ze Sint Ni colaas en de sympathieke gewoonten van die goede oude heer te kennen. Het was ontroerend te zien. hoe ze me hielpen. .Allright"OJK.". „Thank you Sir". De eerste vouwde zelfs alle papiertjes opnieuw om de moeizaam weer gevulde lucifersdoosjes. Ze schovep de bonte, met linten en strikken zwierig versierde gevaarten weer op hun plaats. Althans zij trachtten het. Maar de pakkunst van een vrouw was vier mannen te erg. Hoe we ook zweetten, zwoegden en pastenen maten en persten op het deksel: de kof fers wilden riiet sluiten. Buiten wachtte de geduldige auto met passagiers, waarbij me het passende ad jectief ontbreekt. Ik ging op de koffer zitten, een dou ane bood aan naast me plaats te nemen, lk weigerde uit angst voor de torpedo jager met z'n ..kloek-kloek-kloek" en voor nog breekbaarder surprises. We worstelden een ronde of zes. De koffers wonnen het. Toen verscheen een vrou welijke douanebeambte. Ze schoof de vier mannen rustig op zij, begon eerst uit te pakken, toen weer in te pakken en.deed alléén en zonder zichtbare moeite de deksels in 't slot vallen. Een ongedurig trappelende Jongen zeulde de bagage naar de uitgang; ik had slechts te volgen. Daar leerde ik wat het woord „Duivel" met de goede Sint te maken had. In de hall stond een stralend verlichte vitrine met voorwer pen in de Tsjechische industrie: kristal, glaswerk, porceleln, goud-leerEn als feestelijke decoratie drie giote pop pen! Links een Engel beladen met pak jes, rechts een grimmige rode duivel met drietand en roe, in het midden: de goede Sint. Of het van de duizeling kwam, weet ik niet, maar het leek net of de heilige knipoogde. Toen werd het duide lijk. dat de Tsjechische douane niet zo zeer met de Hollandse folklore op de hoogte is, dan wel dat Sint Nicolaas zelf ieder jaar ook in Praag over de daken rijdt en er zéér populair blijkt. „In de hal stond de goede Sint" Buiten wachtte de geduldige auto. Men zat met woedende en vernietigende blik ken te kijken, toen eindelijk de man ver scheen, die dit hemeltergend oponthoud op z'n geweten had. Op dat miserabel individu had dus ieder moeten wach ten! De jongen zeulde de koffers naar de achterzijde van de wagen. Kleintjes wilde de laatkomer binnensluipen. Toen fladderde er iets achter hem aan en greep z'n arm. „Hallo, my dear...." zei een stem. Verrast keek ae schuldbewuste om. „Hemel, kom Je me halenl" „Natuurlijk, kom meeEr ging een veelbetekende gebaar naar een klei ne, snelle Tsjechische auto, die rank en élégant achter de zware, gigantische bus stond te wachten. En de stem zei luid, zodat leder het hoorde: „Haal de kof fers er maar weer uit boy, meneer gaat niet met de busOp dat moment werd er minstens in twaalf talen hard- grondig gevloekt. Toen we even later het daverende dreunende reuzengevaarte licht en spe lenderwijze voorbij schoten, stak ik een sigaret op; alle aandacht geconcentreerd op de vlam van de lucifer. Alléén maar om niét te zien, welke blikken op- dèt Pijnlijke ogenblik uit de bus op het pijl snelle wagentje werden ge worpen., rr.*

Leidsch Dagblad | 1947 | | pagina 3