DUC SCHUURPOEDER De strubbelingen in het bloembollenvak C6ste Jaargang EEN HEKSENKETEL ONTVLAMD Toelichting op Surinaamse Staatsgreep Rassenonderscheid en trage afwikkeling van vorderingent RECHTZAKEN Begroting Justitie Bedrijfszuivering wordt spoedig geliquideerd Critiek op de Bijzondere Rechtspleging SPAART ZEEP EN SCHUIMT De Vrouw VAN DICK HERIOT Radio-programma LE1DSCH DAGBLAD Donderdag 4 December 1947 Tweede Blad No 26253 Voor oplossing van het A Palestijnse vraagstuk was meer nodig dan een Salomo's oordeel en waar dit tot de onmogelijkheden behoorde, laat het zich indenken dat de V.N. zich als het ware geplaatst meenden te zien voor een Gordiaanse knoop! Welnu, zij hebben evenals Alexander deze knoop doorgehakt, maar alle kentekenen zijn aanwezig om te dur- vei. constateren dat dit een averechts gevolg zal hebben. In uiterste verlegenheid geen be sluit nemen scheen beneden de waar- 'digheid der V.N.! viel ten slotte ge forceerd de beslissing ten gunste van de verdeling van Palestina. Vele landen, die zich geregeld had den onthouden van stemming, w.o. ons eigen land, gingen over tot het stand punt der voorstanders der verdelings- politiek om tot resultaat te geraken. Want ware geen 2/3 meerderheid be reikt, dan zou de kwestie van het Pa lestijnse vraagstuk volkomen zijn vast gelopen Dit laatste had. ons Intussen beter geleken dan dit nu zo moeizaam door gedreven resultaat. De V.N. hebben tot eerste plicht over al ter v/ereld oorlog te voorkomen. Wel nu, door het besluit inzake verdeling van Palestina hebben zij de oorlog in optima forma ontketend! De verzekering der gehele Arabische wereld, dat een verdeling van Palestina nooit of te nimmer zou worden aan vaard, is blijkbaar als bluf aangenomen, hoewel alle factoren aanwezig waren, om deze als volslagen ernstig gemeend te aanvaarden. In deze „vergissing" ligt misschien de oorzaak van een der bloe digste episodes uit de Joden-geschiede nis. De tijd zal leren, in hoeverre dit tot uiting zal komen. Laat ons hopen voor het reeds zozeer geteisterde Joodse ras, dat wij het verkeerd- zien, maar wij vrezen Wij vrezen, dat de doorzetting van het Zionistische streven, dat eindelijk heeft gezegevierd, zal leiden tot een nieuw bloedbad, waarvan de omvang niet is te overziep. Wie het onderste uit de kan wil hebben valt het lid op de neus waarschuwt een oud gezegde. Het lijkt ons hier geheel van toepassing. Het Zionisme heeft de verdeling door gedreven, waardoor de stichting van een eigen Joodse staat verwezenlijkt schijnt te worden. Men mag dit het vervolgde Jodendom nog zo gaarne gunnen, de kans lijkt ons, helaas, maar al te groot, dat dit zal uitlopen op een massa-graf. Het Zionisme is niet tevreden ge weest met een plaats in de zon naast de Arabieren, het wilde een eigen staat. Zodoende is een hel los gebroken, die het Jodendom weinig goeds voor spelt. Gelijk was aangekondigd, is de Ara bische wereld thans in volslagen ver zet tegen het gevallen besluit. Daarin schuilt geen overdrijving, het is de har de werkelijkheid en daarmede zal men thans rekening hebben te houden. Uit den treure was verklaard, dat de Arabieren vast besloten zijn geen Zio nistische staat te dulden in Palestina, het koste wat het kost. Die waarschu wing is in de wind geslagen Nu staat men voor het feit. Het lijdt geen twijfel, dat. zelfs niet teruggeschrikt zal worden voor het proclameren van de „heilige oorlog", waardoor de ganse Mohammedaanse wereld in beweging zal worden gezet. Het is onmogelijk de betekenis daar van te overzien. We staan nog pas in het begin van actie der Aarabische wereld en weten niet, hoe zich deze actie zal ontwikke len en hoe vèr zich deze zal uitstrek ken. Niettemin zijn de eerste slachtof fers reeds gevallen Palestina voor de Arabieren, die leus zal door de Mohammedaanse wereld gaan, gesteund door een blinde fana tieke geloofsovertuiging. En wie zal de Joden beschermen te gen deze verzets-aanval? Momenteel zijn er nog de Engelse troepen, die kunnen ingrijpen. Maar zal Engeland de rol van mandataris voor het gevallen besluit der V.N. willen spelen? Het lijkt twijfelachtig, te meer, waar Engeland zeer nadrukkelijk heeft ge stipuleerd, alleen een regeling, die zo wel Joden als Arabieren zou bevredigen, te willen steunen. Niettemin verkeren de Engelsen thans in een zeer precaire situatie, waar zij Onderlinge verdeeldheid op grond van uiteenlopende belangen. De beroering in de kringen van dege nen. die direct of indirect betrokken zijn bij de teelt van bloembollen, heeft sinds geruime tijd de aandacht getrok ken. zonder dat echter voor buiten staanders duidelijk werd wat nu eigen lijk de kern der kwestie is en hoe de situatie zich heeeft ontwikkeld. Het feit, dat zovele groepen betrok ken zijn bij de bloembollenteelt, maakt iedere complicatie in de boezem van dit bedrijf dadelijk tot een ingewikkel de zaak. Er zijn bloembollenkwekers, -handelaren, -exporteurs (om de voor naamste groepen te noemen) en deze zijn ieder voor zich weer verdeeld over verschillende organisaties en vak groepen, al naar gelang hun religie en voornaamste tak van bedrijf. Er is ech ter één organisatie op het bloembol lenterrein, die de belanghebbenden ver enigt en dat is de Algemene Vereni ging voor Bloembollencultuur, die af gevaardigden heeft in het bedrijfsschap voor sierteeltproducten. In die algeme ne vereniging hebben alle afdelingen zitting van de groepen, die iets met de teelt of de handel uitstaande heb ben. Deze algemene vereniging kent sinds de eerste jaren van invoering der bekende regeringsmaatregelen, een op positie, die vooral de laatste tijd der gelijke afmetingen heeft aangenomen, dat de vereniging zich ernstig met de vraag heeft beziggehouden, of 'n actie tot afschaffing der regeringsmaatrege len niet onvermijdelijk moest heten. DE BESLUITEN DER JONGSTE VERGADERING. Het hoofdbestuur der algeemene ver eniging heeft toen overwogen, een re ferendum uit te schrijven onder alle belanghebbende kwekers, dus ook niet- leaen, teneinde een uitspraak te ver krijgen. die tot leidraad zou kunnen dienen bij een eventuele actie. Hierte gen waren echter dusdanige bezwaren, dat dit plan niet kon worden uitge voerd. De bezwaren golden voornamelijk de kwestie der progressiviteit, waarbij re kening gehouden werd met de door ieder beteelde oppervlakte. Bovendien vond men het onjuist, dat de expor teurs niet werden ingeschakeld. Ten slotte werd overgegaan tot het in stem ming brengen van een door enkele af delingen der vereniging ingediend voor stel, dat inhield een verzoek aan de regering de saneringsmaatregelen af te schaffen. Dit voorstel (Grotebroek) werd ln de vergadering van 28 October j.l. met 183 tegen 157 stemmen aan vaard. De kleine meerderheid bewijst wel, dat er in de vereniging een grote verdeeldheid bestaat over de wense lijkheid van de voorgestelde afschaf fing. Vele leden zijn van mening, dat het moment er niet rüp voor is, nu de maatregelen der buitenlandse regerin gen een strenge contingentering op alle gebieden van de import veroor zaakt en de wereldhandel nog gebon den is aan allerlei belemmerende in vloeden. OVERHEID GEEFT „NIET THUIS" Niettemin werd uitvoering gegeven aan het voorstel en werd de minis ter van landbouw het verzoek tot af schaffing voorgelegd, met het reeds gemelde resultaat: de minister wei gerde. Wel verklaarde de bewinds man zich bereid nog eens alle sane ringsmaatregelen stuk voor stuk te bezien en te overwegen, welke over bodig zouden*zjjn geworden. Hst bestuur der vereniging wil zich thans naar deze uitspraak schikken en zal in de komende vergadering van 22 December voorstellen daartoe doen. alleen voor handhaving van orde en wet hebben te zorgen Doch wie zal dat moeten doen, wan neer de Engelse troepen zich terugtrek ken? Over een gewapende macht be schikken de V.N. nu eenmaal niet. Zal Amerika de Engelse taak willen overnemen, gesteund door de Sovjets, die eveneens de verdeling warm heb ben verdedigd? Zullen zij het kunnen? De Mohammedaanse wereld zal zich verzetten tegen wie ook, niet vragend wat de gevolgen zullen zfjn. Wij vrezen, dat het arm vervolgde Joodse ras de slechtste dienst is bewe zen, die maar mogelijk was DE HISTORIE DER SANERING. Voor de geschiedenis der thans zo veel beroering verwekkende sanerings maatregelen moet men teruggaan naar de crisisjaren van 1928'29. In de ja ren daarvoor had de gunstige uitkomst van de bollenteelt vele landbouwers verleid tot het aanleggpn van bollen velden, waardoor een overproductie ontstond. Daardoor zag het er in de bollenhandel spoedig somber uit en de regering zag zich genoodzaakt in te grijpen, om de bollenkwekers te redden. In 1931 werd de situatie door de on verwachte devaluatie van het Engelse pond nog verergerd. De bollenkweek leed daardoor alleen al een verlies van rond 2 millioen gulden. De regering installeerde de commissie-Slingenberg, om de maatregelen voor te bereiden en de bollenorganisaties ontwierpen een plan. dat beperking der te betelen oppervlakte en vaststelling van een minimumprijs inhield. Bovendien zou de regering surplus- voorraden moeten opkopen tegen voor af vastgestelde prijzen, zodat niemand onder die prijs' zou behoeven te ver kopen. De regering zou hiervoor een voorschot ter beschikking stellen, dat zou moeten worden lerugbetaaid door heffing op de exporthandel gedurende de dan komende vijf jaren. De minis ter kon zich niet met dit plan vereni gen en wijzigde het zodanig, dat de sanering en-bloc werd vervangen door een regeling, die aan ieder der toen ge registreerde 17.000 kwekers een aan zijn teelt evenredig aandeel in de ex port garandeerde. Hij riep twee nieuwe lichamen ln het leven, n.l. de blosmbollenkwekerscen- trale en de bloembollenexporteurscen- trale, die de registratie der bedrijven op zich namen en de regeringsvoor schriften moesten uitvoeren en contro leren. In 1933 werd een derde van de teelt ingeleverd erv vernietigd, de teelt oppervlakte werd ingekrompen van 10.000 tot 7.000 ha. De export kon de hoge prijs handhaven en betaalde daar voor de exportheffing, zoals het plan voordien had vastgesteld. In de loop der jaren hebben de regeringsmaatre gelen nog enige wijziging ondergaan, doch in grote lijnen is de bloembollen teelt tot op heden gebonden aan déze sanering. Het jaar 1938 wees een ex portcijfer aan van 52 millioen k.g. voor de waarde van 31 millioen gulden. Hoe de ontwikkeling is geweest blijkt wel uit het feit, dat in 1917 ter waarde van 8 millioen gulden werd uitgevoerd, een gewicht vertegenwoordigende van bijna 15 millioen kg. (Van onze corresp. te Willemstad) Gouverneur Brons heeft de Surinaam se Staten een voorlopig antwoord ver strekt op het verzoek om inlichtingen over de staatsgreep in dit gebiedsdeel. Volgens hem is de ontevredenheid van de betrokken oorlogsvrijwilligers en ka nonniers (in Suriname .gunners" ge heten) gebaseerd op de volgende klach ten: 1. Op de schepen, waarop de Suri naamse militairen voeren, zou rassen onderscheid zijn voorgekomen, met dien verstande, dat de kleurlingen een mindere behandeling ondergingen dan de blanken (o.a. op de „Katoh Gedeh"). 2. Trage of onvoldoende afwikke ling van de vorderingen, die de „gun ners" op de verschillende scheep vaartmaatschappijen, in welker dienst zij hadden gevaren, beweerden te hebben. 3. De moeilijkheden, welke de mili tairen, na hun terugkeer uit Indone sië, ondervonden om aan de slag te bomen. 4. De trage afdoening van vorderin gen, waarop de betrokkenen beweren recht te hebben krachtens hun dienst neming in het Ned. Indische leger. 5. Uitoefening van dwang op de mili tairen om veelal tegen him wens in naar Suriname terug te keren. In zijn antwoord aan de Staten wüst de Gouverneur de eerste vier klaehten van de hand. Aan de kwestie van het rassenonderscheid kon door hem wei nig veranderd worden, vooral omdat de ze moeilijkheden pas na terugkeer der militairen ter kennis van het Bestuur werden gebracht. Met de Minister van Overzeese Gebiedsdelen werd over deze aangelegenheid gecorrespondeerd, waar op tenslotte een „in het licht der om standigheden" bevredigend antwoord werd ontvangen, waarvan de inhoud aan de Surinaamse Bond van Oorlogs veteranen werd meegedeeld. „Onaangenamer en Ingewikkelder" acht Gouverneur Brons de kwestie van de afwikkeling der vorderingen, waar bij hij echter vooropstelt, dat de afre kening geheel buiten het Surinaamse gouvernement om had behoren te ge schieden, en wel door de vertegenwoor diger van de Netherland Shipping en Trading Company, i.e. de agent van de Kon. Ned. Stoomvaart Mij. te Para maribo. Uit waardering voor de pres taties voor de Surinaamse oorlogsvrij willigers en kanonniers, besloot 't Gou vernement echter onverplicht zijn be middeling te verlenen en gaf het de teruggekeerden een voorschot van 50 <Sfc> hun vorderingen met een maximum van f. 200. In totaal werd aan voor schotten een bedrag van f. 7.913 uitge keerd. Inmiddels kreeg het Gouverne ment f. 2.368,01 terugbetaald, zodat het bedrag van f. 5.544,99 onverrekend Is ge bleven. Ter oplossing van het arbeidspro bleem werden vakcursussen in het leven geroepen, waarvoor een belangrijk be drag werd uitgetrokken. Mede op grond van verschillende andere financiële uit keringen (toelagen, doorbetaalde soldij) bestaat er, naar mening van het be stuur, weinig aanleiding voor de klacht der oorlogsvrijwilligers, in totaal 165, dat er voor. hen door het Gouverne ment niets is gedaan. Een achttal hunner staat nog bij de dienst der Arbeidsbemiddeling als werk loos ingeschreven (Hierbij zij opge merkt, dat niet alle militairen zich bij deze dienst lieten registreren) De klacht van een aantal oorlogs vrijwilligers, dat zij ten onrechte naar Suriname zijn teruggezonden, acht de Ned. Indische regering, waarmede con tact werd opgenomen, ongegrond, „aan gezien niemand op het ogenblik der te rugzending in Australië de beschikking had ovér een verblijfsvergunning". De Gouverneur heeft de minister van Overzeese gebiedsdelen met klem ver zocht deze aangelegenheid te doen on der-zoeken, aangezien hij zich niet aan de indruk kan onttrekken, dat er waar heid schuilt in de beweringen der kla gers, dat hun geen enkele keus werd gelaten. VAN DOODSTRAF NAAR 15 JAAR. Het Bijz. Hof te Arnhem heeft de on derluitenant der marechausse Karst Doeven uit Nunspeet, een der satellie ten van de beruchte Feenstra, wegens het begaan van wreedheden tegen de Noord-Veluwse bevolking .veroordeeld tot 15 jaar gevangenisstraf met aftrek. De eis luidde de doodstraf. Naar opheffing handelingsonbekwaamheid gehuwde vrouw? (Van onze parlementaire Redacteur). Tijdens de behandeling der Justitie begroting werd minister v. Maarseveen en zijn departement lof gebracht voor hun activiteit. Men zou haast geen onderwerp, dat aan de orde kwam, kunnen noemen waaromtrent niet een commissie aan de arbeid is of een nieuw wetsontwerp in voorbereiding verkeert. Het gewichtig ste deel dier werkzaamheden vormt wel de herziening van het Burgerlijk Wet boek, waarmede prof. Meijers is- belast. De minister legde uit, dat er weinig vraagstukken van principiële aard bij de herziening betrokken zijn en, dat die principiële kwesties eerst door de wet gever beslist zulen worden, zo bijv. de echtscheiding en de positie van de vrouw in het huwelijk. De waarschuwing van de heer Don ker (Arbeid), dat de minister daarbij bedenke, minister der Kroon te zijn en dat wij een gemengde bevolking hebben, achtte de bewindsman over bodig. Hiermede moet altijd rekening worden gehouden, aldus spr. Maar wij kunnen geen regelingen maken voor elke groep der bevolking afzon derlijk, doch een regeling voor allen, zoals men die het meest in het be lang van het Ned. volk acht. De Ka mer kan het daar al dan niet mee eens zijn. Het is echter nodig dat vraagstukken, waarover de meningen sterk uiteenlopen, eerst in de Kamer besproken worden en dan door prof. Meiers in het nieuwe wetboek vast gelegd. Aan deze is het immers niet om principiële beslissingen te nemen, doch aan Regering en Kamer. Wat de adoptie betreft: hoe meer ik er over nadenk, hoe minder aanlokke lijk die mi) voorkomt, aldus de minister. Hij vindt het in het algemeen niet ge wenst, de natuurlijke verhouding tussen ouders efi kind door een kunstmatige te vervangen. Nochtans is dit geen principieel punt en het zal straks door prof. Meijers worden behandeld. Spr. ziet geen reden op diens arbeid voor uit te lopen. Wel vindt ook spr., dat de positie der pleegouders dient te worden versterkt. Ook het kinderstrafrecht zal gewijzigd worden. Inzake het stakings recht zal de commissie-Levenbach bin nenkort een ontwerp van wet voorleg gen. Wat de rechtspersoonlijkheid der Stichtingen betreft, wil de minister eveneens het werk van prof. Meijers afwachten. Intussen is spr. het met de heer Donkers eens, dat verandering in de doelstellingen van oudere stichtingen mogelijk moet zijn. ©ok Inzake de me dezeggenschap van arbeiders ln naaml. vennootschappen dient het betreffende advies te worden afgewacht; men kan zich hun b.v. een plaats denken in het college van commissarissen en in de vergadering van aandeelhouders. De minister vraagt hem te waarschu wen, indien bezettingsmaatregelen te lang blijven vigeren. Het innemen van wapenen heeft spr.'s aandacht. De kwestie der dienstweigering is in on derzoek. Het stellen van een leeftijds grens in het notarisambt wordt bestu deerd door de commissie-Bidloo. Het uitwijzen van vreemdelingen, die zich gedurende de bezettingstijd hebben misdragen, wordt met de nodige huma niteit verricht. Met mej. Tendeloo (Arbeid) en andere sprekers gelooft de minister, dat de Ingezonden Mededeling 'n Erdal-produddus goed FEUILLETON vertaaid uit het Engels door SUSAN INGLIS. 86). Terwijl ik merkte Anne met een knipoogje op, daarentegen on middellijk verdwijn, zodra hij binnen komt, dat veronderstel je toch, is het iniet? Niet dadelijk gaf Kat-hryn toe, je blijft er een poosje by en drinkt thee met ons, maar daarna Daarna verzekerde Anne haar, zal ik het erg druk hebben. Rose spant zich bijzonder in voor het avond eten en ze zal mij laten zien, hoe ze die heerlijke taartjes maakt. Dus dat komt allemaal erg goed uit Je bent lief, Anne! zei Kathryn, en toen ontsnapte haar een opgewon den kreet. Daar is hij. Anne daar is hij! Het is dikwijls moeilijk niet verdrie tig te zijn en een beetje afgunstig bü het zien van het geluk van anderen, als je eigen geluk Je net voorbij ge gaan schijnt te zijn. Kathryn scheen te stralen, toen ze eindelijk ging zitten, met haar ogen gericht op David Lome's gezicht. Zé was nu volkomen kalm. Er waren geen explicaties tussen hen nodig geweest, dat was allemaal al in de brieven ge beurd, die Kathryn hem, toen ze be sefte, dat ze hem nog niet dadelijk zou zien, geschreven haa. Hij zelf bracht echter een opwindend nieuwtje mee, dat hij aan de thee meedeelde. Het bijkantoor in Belfast werd inderdaad, zoals was voorgesteld, geopend en hy zou de leiding ervan krijgen. Het was een belangrijke stap omhoog voor een jonge man, en Alan's gelukwensen wa ren volkomen oprecht, ondanks de af gunst, die hij in zijn hart voelde kna gen. Wat zag de toekomst er eenvoudig uit voor David Lorne, dacht hij. Een gcede baan. met een behoorlijk salaris cr rnurie vooruitzichten. Een jong hu- Kay had er nog met geen woord over gesproken, maar haar ge zicht sprak boekdelenmet een meisje, dat van hem evenveel hield als hij van haar. Een solide basis om op te beginnen. Hij beet zijn tanden op elkaar en zijn blik gleed naar Anne, die met David sprak. Als zij maar iets voor hem voeldedacht hij. Nu tante Em wegging, en Geoffrey die 200 per jaar van die ellendige weduwe van Dick had weten los te krijgen, zouden ze het misschien kunnen wagenéls zij iets voor hem kon voelen. Maar toen ze haar hoofd omdraaide, als had ze zijn blik bemerkt, waren haar ogen, die de zijne ontmoetten, koel en onverschil lig, ofschoon ze met David had zitten lachen en grapjes maken. Hij zette zijn kopje onhandig met zijn linkerhand neer. Jullie excuseert me wel zei hij hees. ik moet nog met enige men sen telefoneren. Ik zie je vanavond aan het eten, David. Gezellig, dat je een paar dagen blijft Onbewust zette Anna haar tanden in haar onderlip,toen ze hem de kamer uit zag gaan. Zie wachtte nog even, maar dan stond ze zelf ook op. Ik moet er ook vandoor zei ze glim lachend naar David Lorne, Kathryn zal U wel vertellen, dat ik een kookles beneden in de keuken krijg, Hij glimlachte terug, maar dan was hij opeens ernstig en zijn eerlijke jon ge, gezicht keek haar aan. Ik heb nog geen gelegenheid gehad om U te bedanken voor alles wat U gedaan hebt zei hij. Kay heeft me verteld, boe geweldig U geweest bent. De bhk in zijn ogen vergezelde haar nog, toenr ze de hall doorliep naar de keuken, hen alleen achter latend. Hun I geluk kwam haar bijna ondragelijk voor. Een plotselinge ingeving deed haar stil houden en ln plaats van di- reot door te gaan naar de keuken, bleef ze staan voor de deur van de biblio theek. Ze had Dr. Bladen's brief ln haar zak. Ze had deze aldoor bij zich ge dragen, sinds hij aangekomen was. Nu was toch zeker het moment, om ermee voor de dag te komen, aangebroken. Kathryn zou het natuurlijk jammer vinden, en zou haar willen overreden te blijven, maar hoe dan ook, zou haar weggaan nu toch niet meer zoveel voOr Kathryn betekenen, Kathryn zou teveel in haar eigen geluk verdiept zijn om haar erg te missen. Zachtjes klopte ze op de deur. Alan's 15). De volgende morgen vroeg kwa men Panda en Joris Goedbloed op het vliegveld aan om zich in te schepen naar Dagbad. „Het kistje staat al klaar, jonge Pan da!" zei Joris opgeruimd. „Ge ziet, dat het zijn voordelen heeft om in mijn dienst te treden. Waar krijgt ge de ge- i legenheid om per vliegtuig te reizen, vraag ik U? Reizen in gemak en weel- i de, snorrend door de lucht, als het wa re zonder gewicht. „Hm!" mopperde Panda die onder de bagage gebukt ging. „Ik heb genoeg ge vlogen, Joris' Een hele tocht om de we reld heb ik gemaakt! Ik weet er meer van dan jij!" „Ge begint overmoedig te worden!" zei Joris afkeurend. Hij zette zich ge makkelijk in één van de stoelen van de passagierscabine en zweeg tot het vliegtuig gestart was. Toen vervolgde hij „Ge moet beseffen, dat ge de leer ling van een groot tovenaar zijt gewor den. jonge Panda! Ge gaat een gouden toekomst tegemoet! Eer en rijkdom! Weest dus nederig en dankbaar en zet Uw hoedje recht! En vergeet niet, mij in dc toekomst Effendi te noemen! Geen jij en jou en Joris meer, begre pen?" stem. die „ja" riep, klonk enigszins ver baasd, maar toen ze op de drempel stond, kwam hij onmiddellijk overeind. Hij had aan zijn bureau gezeten zon der iets uit te voeren, alleen had hij met zijn hoofd in zijn handen zitten nadenken. En nu kwam ze hier Als u het niet te druk hebt, zei ze, wilde ik u vragen, of ik u even mag spreken. Hij was al bezig een grote, diepe stoel voor haar aan te slepen.' Natuurlijk kan dat zei hij, ik ben helemaal niet erg druk bezig. Ik voelde me déér een beetje te veel De onderdrukte boosheid in zijn stem verwonderde haar. —Maar u bent er toch mee ingeno men, is het niet? vroeg ze, bijna onwillekeurig. Kay aanbidt hem en hij lijkt een aardige jonge man. En een geluksvogel bromde Alan, terwijl hij zichzelf verwenste om zijn wrangheid. Anne voelde zich boos worden. Een vastberaden jongeman ook merkte ze op, zonder erbij stil te staan, dat dit eigenlijk iets was, dat haar niet aanging. Weet U dat Kathryn hem volkomen afgewezen had, toen ze nog in de waan verkeerde, dat ze zou ster vendat ze toen alles heeft gedaan om hem af te schrikken en om hem te doen geloven, dat ze niet meer van hem hield? Toen hij op een keer hier kwam, wilde -ze hem niet eens ontvan gen. Maar hij heeft geen moment ge aarzeld. Als hij nu gelukkig is, heeft hij dat, voor zover ik het beoordelen kan, ook wel verdiend. Ze zou niet hebben kunnen verklaren, waarom ze het zo fel voor David Lorne opnam, behalve misschien omdat het haar pijn deed Alan op een dergelijke manier over hem te horen praten. Ze was er zich niet van bewust, dat haar wangen rood waren geworden en haar bruine ogen schitterden van opwinding. Alan had haar zó nog nooit gezien. Hij keek haar nieuwsgierig aan. Dat wist ik niet zei hij, alsof het er weinig toe deed- En dan voegde hij eraan toe, bijna alsof hij tot zich zelf sprak: Ik vraag me af, zuster Prescott. waarom ik altijd nèt het verkeerde te gen U moet zeggen" (Wordt vervolgd) I handelingsonbekwaamheid der ge huwde vrouw opgeheven moet wor den. Hü meent, dat de oplossing ge vonden kan worden in deze richting, dat de vrouw bevoegd wordt voor de dagelijkse en de man voor dc gro tere beslissingen. De openbare zedelijkheid, de trage afdoening van naturalisatie-aanvragen de herziening van het fiscale strafrecht, en de bestrijding van zwarte handel en corruptie, werden onder het oog gezien. Vermeld zij nog dat de minister tegen over de heer Stokvis (Comm.) te ken nen gaf, de vervolging van overtredin gen van de strafwet door persdelicten zoveel mogelijk te zullen bevorderen. Gelijk in de M. v. A. reeds werd me degedeeld, wordt de bedrijfszuivering met ingang van Januari beperkt om met Juli beëindigd te worden. Men zal dus slechts de ernstiger gevallen behandelen. Er moet toch eens een eind aan de zuivering komen. In Bel gië werden van de 71000 gevallen 69000 geseponeerd en dus slechts 2000 berecht. Hier te lande zullen er meer collaborateurs bestraft worden. Doch wie alleen al in Amsterdam 7000 za ken wil berechten, dat is meer dan 70,000 over het hele land, die heeft het mis. Het vraagstuk is rijp, om eindelijk te worden geliquideerd, zo besloot dc minister z(jn beantwoor ding der sprekers. Bij de artikelsgewijze behandeling brachten enige leden nogmaals de poli tie ter sprake. De heer v. Maarseveen antwoordde in gelijke geest als vorige week de heer Wltteman: De hulppoli tie moet volkomen onder de overheid staan en uit betrouwbare lieden gere- cruteerd worden. Over burgenvacht en B.V.L. liet ook eerstgenoemde zich niet uit. Spr. wenste geen nieuwe commissie inzake de verhouding Rijks- en Ge- meente-politie. Op verzoek van de heer Donker wilde spr. evenwel niet nalaten, de aangelegenheid toch nog eens rustig te overwegen. Bij de Bijzondere Rechtspleging kwam de critiek eerst recht los. De bezuiniging op de Stichting Pol. Delinquenten, die juist nu haar taak ziet groeien, de straf correcties om te komen tot gelijk heid in rechtsbedeling, de vrije arbeid voor voorwaardelijk in vrijheidgestel- den niet alleen op Nieuw-Guinea maar ook hier te lande, het probleem der doodstraf en de hantering va., het gra- tierecht, de toestanden ln de kampen, het probleem der jeugdige delinquen ten, de berechting der Duitse oorlogs misdadigers die zeer veel te wensen overlaat, de verhouding van de mi nister tot de procureurs-fiscaal, waar- by de minister zich meer moet laten gelden, de arrestatie van de heren Asscher en Cohen; de berechting van verzetslieden, die hebben „doorgesla gen"; de opheffing der PRA.'s dit alles werd scherp onder de loupe ge nomen. De heer Donker (Arbeid) vroeg ca tegorisch antwoord op de vraag, of in derdaad de vroegere commissarissen- generaal Wiemer, Ritterbusch en Fisch- beek met medewerking van de Ned. regering buiten ons land bleven en hier niet berecht worden. Mevr. Wttewaall (C.H.) vond,, dat de wilde beesten ln een dierentuin het beter getroffen heb ben dan de vrouwen in de kampen. En de heer Scheps (Arbeid) toornde heftig over de „verloren slag om de berech ting en de zuivering". Ons volk heeft daarin gefaald. Nu de P.R.A.C.'s wor den opgeheven en de economische zui vering een mislukking wordt, kunnen de grote collaborateurs een dans der vreugde houden, aldus spr. „De onge plukte collaboratie-kippen kunnen nieuwe reactionnaire eieren gaan leg gen" schreeuwde de heer Scheps in een tragische mengeling van bittere ont goocheling en grappige vergaderings- lyriek. Na welke uitbarsting de voorzitter de vergadering tot heden verdaagde. OOSTELIJKE RIJBAAN AMSTERDAM—DEN HAAG. De Oosteiyke rybaan van de weg Am sterdamSassenheim zal, mits de weers omstandigheden gunstig blijven, onge veer 15 December a.s. weer voor het ver keer worden opengesteld. VOOR VRIJDAG 5 DECEMBER. Hilversum I (301 M.) VARA 7.00: nieuws; 7.15: ochtendgymnastiek; 7.30: gram.muzlek; 8.00: nieuws; 8.15: strijdlied; 8.18: operamuziek; 8.50: voor de huls vrouw; 9.00: gram.muzlek; VPRO 10.00: morgenwijding door ds J. Zuurdeeg; VARA 10.20: Londens Palladium Orkest; 10.30: voor de vrouw; 10.45: vocaal ensemble: 11.05: voordracht: 11.25: tango- en rumba orkest; AVRO 12.00: Schotse muziek; 12.30: weerpraatje; 12.33: sportagenda; 12.38: Skymasters; 13.00: niéuws; 13.15: orkest Gregor Serban; 13.45: gram.muzlek: 14.00: kookkunst; 14.20: kamerorkest; 15.00: St. Nlcolaas op bezoek; VARA 16.00: orgel en piano; 16.30: voor de Jeugd; 17.00: Ramblers; 17.20: wij en de muziek; 18.00: nieuws; 18.15: felicitaties; 18.30: Ned. Strljdkr.; 19.00: denk om de bocht: 19.15: accordeon orkest; VPRO 19.30: het oude geloof der kerk: 19.50: tien voor acht: 20.00: nieuws; 20.05: liedjes bij de gitaar; 20.15: St. Nlcolaasfantasle; 20.45: uitslag St. Nlcolaasprljsvraag; VARA 21.00: caba ret; 21.20: gram.muzlek; 21.40: St. Nlco laas programma; VPRO 22.40: vandaag; 22,45: avondwyding: VARA 23.00: nieuws; 23.1624.00: lichte gram.muzlek. Hilversum n (415 M.) NCRV 7.00: nieuws; 7.15: reveille; 7.45: woord voor de dag: 8.00: nieuws; 8.15: gewilde muziek; 8.30: wintermaand 9.15: ziekenbezoek; 9.30: waterstanden: 9.35: gram.muzlek: 10.30: morgendienst o. 1. v. ds. J. L. v. d. Wolf; 11.00: Haarlems Trio; 11.45: ensem ble Lachman; 12.15: G. Glulletti. gitaar; 12.30: weerpraatle; 12.33: A'dams vocaal kwartet.; 13.00: nieuws; 13.15: Trio Ancora; 13.50: H. Stam, plano; 14.20 voordracht: 14.40: negro spirituals; 15.00: orkesten parade; 15.30: sonates van Bach; 16.00: declamatie; 16.20: licht symphohlsch con cert; 17.00: Sinterklaas ln de studio; 17.45: musctteklanken; 18.00: sonate van Franck; 18.30: geestelijke liederen; 18 45: militaire tehuizen; 19.00: nieuws: 19.16 gram. muzlek: 19.30- actueel geluld; 19.45: lonen en pryzen; 20.00: nieuws; 20.05: proloog: 20.15: Sinterklaas programma: 21.15: hoor spel „Verguld avondje": 22.00: vol ver wachting klopt ons hart: 22.30: popula'r» plaatjes; 22.45: avondnverdenklna: 23 00: nieuws; 23.15: afscheid van St Nlcolaas; 23.4524.00: Kentucky Minstrels.

Leidsch Dagblad | 1947 | | pagina 5