Naar eenheid in de Leidse Sport Er waait een frisse wind Radi o-programma De Vrouiv VAN DICK HERIOT Kerkelijk Leveu Wat er in Indië gebeurt Sporlsplimters RECHTZAKEN WOENDAG 3 DECEMBER. „Kerstbrieven" voor onze jongens in Indië UITERLIJK 9 DECEMBER POSTEN. Het Departement van Oorlog deelt mede, dat aan de correspondenten In Nederland van in Indië vertoevende Nederlandse militairen de gelegenheid wordt geboden aan hun betrekkingen overzee met Kerstmis een speciale Kerstbrief te doen uitreiken. De com mandanten zullen deze brieven op Kerstavond bij de gezamenlijke viering van het Kerstfeest aan de militairen overhandigen. De brieven moeten wor den gesloten in een enveloppe, waarop alleen de naam, voorletters en het le- gernummer van de geadresseerden be hoort to worden vermeld, en vervolgens in een tweede omslag, te adresseren aan de commandant van het betrok ken onderdeel. „Op deze buitenenve loppen behoort tevens de aanduiding „Kerstbrief" te worden gesteld. De brief mag niet zwaarder wegen dan 20 gram en moet op de normale wijze worden gefrankeerd. De Kerstbrieven moeten uiterlijk 9 December as. in ons land ter post worden bezorgd. OP TWEEDE KERSTDAG VLEES IN RESTAURANTS. Onlangs heeft de bedrijfshoreca de re gering verzocht ontheffing te verlenen van de beschikking „vleesloze dagen" op Tweede Kerstdag. Naar wij vernemen heeft de regering op dit verzoek welwil lend beschikt, zodat op Tweede Kerst dag in restaurants e.d. vlees mag wor den verstrekt. MAXIMUMPRIJZEN VOOR KAARSEN. Met ingang van 6 December a.s. zul len de maximum gebruiksprijzen voor kaarsen zijn: stearine huishoud- en Kerstkaarsen 60 cent per pak van 170 gram, en paraffine huishoud- en Kerst kaarsen 46 cent per pak van 170 gram. Ook voor de grotere pakken .tot 300 gr., zijn maximumprijzen vastgesteld. BIOSCOOPBOND TEGEN VERHOGING VERMAKELIJKHEIDS BELASTING. Naar films van het slechtste gehalte? Het hoofdbestuur van de Bioscoop bond heeft zijn mening te kennen ge geven over de circulaire, die de Minis ter van Financiën aan de gemeentebe sturen heeft gericht. Zoals bekend ver zoekt minister Lieftinck een vermake lijkheidsbelasting van 45 te willen voorschrijven. De Bioscoopbond is van mening, dat de minister door dit besluit aan zijn doel zal voorbijstreven, omdat door de verhoging der toegangsprijzen het bios coopbezoek zal afnemen. /Het hoofdbestuur meent, dat de ver hoogde prijzen de film buiten het be reik van vele burgers zal brengen, het geen een sociale misstand betekent Op de duur zal daardoor de exploitatie van bioscooptheaters in kleine plaatsen niet vol te houden zijn, zodat deze ge heel van films verstoken zullen worden. De Bioscoopbond heeft een voorstel gedaan om de vermakelijkheidsbelasting op 35 te stellen, hetgeen in enkele gevallen slechts geringe wijzigingen ln de entreeprijzen tot gvolg zou hebben gehad. Dit is echter niet door de mi nister overgenomen. Het hoofdbestuur van de Bioscoop- Dona is van mening, aai vai van ondernemers door het geringere bios coopbezoek genoodzaakt zullen zijn producten van het slechtste gehalte te vertonen. „Wanneer de regering de film niet meer als een culturele aangelegen heid ziet, hoe kan ztf dan verwach ten dat de bedryfsman dit wel zal doen?", is de mening van de Bios coopbond. H.M. DE KONINGIN ONTVING PRINS BERNARD KAPEL. Jan Bernard Binan kreeg chocolade met koek! H.M. de Koningin heeft gistermiddag de leden van de Prins Bernhard kapel, welke vandaag ontbonden wordt, in de Burgerzaal van het Palels op de Dam ontvangen. Nadat de kapel enige mu zieknummers voor H.M. ten gehore had gebracht, heeft Zij zich met de kapel- leden onderhouden, in het bijzonder met hen, die als illegale strijders een aandeel hadden in het verzet. Jan Bernhard Binan werd door H.M. op chocolade met koek getrac- teerd, hetgeen hy zich goed liet sma ken. Zaak tegen Unilever geseponeerd Voor de tweede keer heeft de za&k tegen de N.V. Unilever Grondstoffen Maat schappij voor de tuchtrechter voor de prij zen te Rotterdam gediend. Zoals bekend, zou de Unilever tussen 1 Januari 1946 en 28 Februari 1947 bij de verkoop van ex- tractolie een overwinst van bijna 160 000 gulden hebben gemaakt. Na een debat I tussen de tuchtrechter, mr. Mertens, de j verdediger, mr. Wolterbeek en de heer Van Olphen van het Directoraat voor de Prijzen, waarbij een ieder aan zijn mening bleef vasthouden, werd de zaak ten slotte geseponeerd. ECHTE „VAN MEEGEREN" BRACHT f.7500,— OP. Ten overstaan van notaris H. J. J. M. Peek heeft de kunstveiling Fred. A van Braam gistermiddag in de veiling zaal van „Arti et Amicitiae" te Am sterdam een door Van Meegeren met zijn eigen naam gesigneerd doek „Isaac zegent zijn zoen Jacob" onder de hamer gebracht. Het doek ziet er geheel anders uit dan de door Van Meegeren geschilder de Vermeer over hetzelfde onderwerp. De inzet was f 1.000,en in snel tem po werd. het eindbod van f. 7.500 met telkens f. 500,— opbieden bereikt. Even later werd een ander kleiner i doek van Van Meegeren, voorstellende een Bijbelse figuur op perkament ge- I schilderd, voor f350,— afgehamerd. BETALINGSVERKEER NEDERLAND FRANKRIJK UITGEBREID. Het Ministerie van Financiën deelt mede, dat kort geleden te Parijs finan ciële besprekingen zijn gevoerd die tot resultaat hebben gehad, dat op een aan tal belangrijke punten overeenstemming werd bereikt. Dit accoord is inmiddels door de beide regeringen goedgekeurd. De regeling van het betalingsverkeer tussen Frankrijk en Nederland is hier door uitgebreid. WIJZIGING SURINAAMSE EN CURACAOSE STAATSREGELING. In de gLster gehouden vergadering van de Tweede Kamer is medegedeeld, dat tot leden der commissie tot voor bereiding van het wetsontwerp tot wij ziging van de Surinaamse en Cura/ao- se staatsregeling zijn benoemd: d.e he ren Tilanus (CH), plaatsvervanger Krol, Bierema (Vryh.), plaatsv. Vonk, Meyerink (AR), plaatsv. Verkerk, De Kort (KVP), plaatsv. Mes, Wagenaar OPN)plaatsv. De Groot, Nederhorst Arbeid)plaatsv. Stufkens, Romme <KVP), plaatsv. Serrarens. SCHEEPSBERICHTEN. Alchiba, 1/12 van Buenos-Alres naar Montevideo; Alclnous, Java-Amsterdam vla Londen, pass. 1/12 Wight., Alderamln, Buenos Alres-Rotterdam. 1/12 te Santos; Alphacca van Belra te Dar es Salaam ver wacht; Alwakl, 31/11 van Santa Fó te Ro- sarlo, Breda, 30/11 van Punta del Gada, naar Amsterdam; Filips van Marnix. Bal timore-Rotterdam. 1/12 800 mijl W.Z.W. van Scillles, Kamerllngh Onnes, New-Or- leans-Batavla, pass. 1/12 21 uur Point de Galle; Kota Inten. Rotterdam-Java. pass. 1/12 4 uur Gibraltar; Leopoldskerk. Rot terdam-Shanghai. 1/12 van Aden; Madoc- I ra. Calcutta-Cocanada. 1/12 ten anker Madras; Mellskerk, Australië-Rotterdam, 2/12 te Suez verwacht: Mijdrecht Am sterdam-Curasao, 1/12pass. Bishop Rocks; Noordwijk, 1/12 van Huclva naar I Amsterdam; Omala, 1/12. van Curagao to Cardon, vertrekt 2/12 naar Las Pledras en j Rotterdam; Salatiga, 2/12 te Pointe Noire I verwacht; Salawati, 2/12 van Durban to I Lorenzo Marquez verwacht; Samarlnda. 1/ I 12 van Semarang te Cherlbon; Sarangan, I 29/11 van San Francisco te Batavia. 3/12 I vandaar naar Bahrein; Talisse 1/12 van Port Said naar Algiers; Tamo 29/11 van I Rosario naar San Nicolas; Tosarl, Am- sterdam-Batavia. 1/12 1 uur van Port Said. Utrecht. Ballk PapanVancouver. pass 28/11 8 uur Midway; Van Ostade, 30 /II van Panama naar Trinidad K N S M. Atalr 2/12 van Amsterdam naar Rotterdam; Deo Duce 2/12 te Am sterdam; Dundee 30/11 te Cadiz; Hydra 30/11 van Puerto Llmon naar Cristobal; Orestes 1/12 van Cardiff naar Dublin; Orion 1/12 van Piraeus naar Izmir. Nederland Amsteldlep 29/11 te Port Said; Celebes 29/11 te Halifax; Java 1/12 van Kopenhagen naar Amsterdam: Johan de Witt 2/12 van Aden naar Suez; Ma- doera 1/12 te Madras: Talisse 1/12 van Port Said naar Algiers; Tarkan 28/11 te Batavia. Oost-Afrika-UJnen Oranlcfonteln 1/ 12 te Port Elizabeth; Boschfontein 1/12 van Southampton naar Antwerpen. Vinke en Co. Loppersum 1/12 van Montevideo naar Amsterdam. Oceaan Phrontis 30/11 van Suez n. Batavia; Elpenor 29/11 Gibraltar gepass. naar Amsterdam vla Londen. K.H.L. Westland 29/11 van Buenos Aires naar Montevideo (thulsr); Amstel- land 29/11 te Buenos Aires (thuisreis). Opdat de schotjesgeest verdwijne „Ik voel me als een mobilisatie-bu reau, dat soldaten werft om een veld tocht te beginnen tegen de verdeeld heid en de versnippering in de Leidse sportwereld!", aldus de heer J. Cocrs, de onlangs benoemde ambtenaar Li chamelijke Opvoeding en Sport bui ten schoolverband, die gisteravond in de kleine Stadszaal bestuurderen van alle Leidse sport- en Jeugdverenigin gen had bijeengeroepen. Die woorden demonstreren van A tot Z het lofwaardig streven des heren Coers en hij heeft dat streven in een duidelijk, hartstochtelijk betoog uiteen gezet. Gedurende de maand, welke hij nu in functie is, had spreker het abso lute gebrek aan eenheid in de Leidse sport kunnen constateren Hij was er van overtuigd, dat dr krachten, om tot een eenheid te komen, beslist aanwezig zijn en drong er in dit verband o.a bij de aanwezigen op aan, zich hun taak als bestuurder terdege bewust te wor den. De heer Coers had zich gedacht, de naam „Sportcontact" te wijzigen in het z.i. duidelijker „Sportraad" en het aantal leden terug te brengen van 22 op 11. Op 20 December zal een athle- tiek-propagandamiddag worden georga niseerd voor de jeugd van alle middel bare- en ULO-scholen en gymnasia. Ook in het kader van het Spe.eltüinwerk kan zo veel goeds gedaan worden, zo besloot-de heer Coers, „tracht de jeugd te pakken haalt ze in Uw verenigingen en leidt ze, op 'n gezonde en degelijke manier!" Met een korte toespraak had vóór die tijd wethouder J. C. van Schalk de bijeenkomst geopend en tevens de nieuw-benoemde ambtenaar L.O. en Sport .bij de aanwezigen geïntroduceerd. De heer Van Schalk memoreerde het nuttige werk, dat in het afgelopen jaar door het Sportcontact is verricht. De medische sportkeuring zou, aldus de wethouder, in 1948 uitnemend function- neren. Daar het aantal terreinen nog lang niet voldoet aan de meest bescheiden wensen heeft de heer Van Schaik naar een noodoplossing gezocht en meende deze gevonden te hebben in de velden achter het slachthuis. Hij hoopte deze l.z.t. te kunnen bestem men tot sportterreinen, waarop dan wedstrijden voor lagere elftallen zul len worden gespeeld. Namens het Sportcontact gaf de heer P. Lut een toelichting van het werk, dat in het. afgelopen jaar was verricht. Het Sportcontact (of de Sportraad, zo als waarschijnlijk de naam gaat wor den) zou in de vervolge i.p.v. eens per jaar, een maal per drie maanden bij- Ingezonden Mededeling Geen goede Sint voor een vrouw of meisje wan neer ze als geschenk niet een tube eenkomen. Velen maakten na de rede van de heer Coers gebruik van de ge legenheid tot het stellen van vragen, helaas raakte vrijwel niemand met die vragen de opzet van de bijeenkomst: „eenheid in het Leidse sportleven". Er werd steen en been geklaagd over ge- oroken ruitjes in gymnastiekzalen, over stof in de kleedgebouwtjes, de athle- tiekminnende dames zouden zo dol graag een warme douche hebben zaken, die beter rechtstreeks met de Sportstichting hadden kunnen worden opgenomen. Een afgevaardigde van de Katholieke Sportcentrale zag met enige bezorgdheid de propaganda-middagen voor de gehele jeugd tegemoet, hij zag de Katholieke jeugd liever apart. Waarop de heer Coers onder bijval antwoordde, dat het geenszins de be doeling was om op dergelijke middagen te gaan treden in de geestelijke vor ming van de jongeren. De heer Koop- mans, voorzitter van ASC, sloeg ten slotte de spijker boven op z'n kop, toen hij tot zijn leedwezen opmerkte, hoe de vele kleinigheden, die tijdens de rondvraag met een energie, een betere zaak waardig, naar voren werden ge bracht, hem niet de overtuiging s'chon- ken, dat het met de eenheid in de Leidse Sportwereld van een leien dakje zou gaan Mét de heer Koopmans staan wij echter volkomen achter het stre ven van de nieuwe ambtenaar L.O. die daar zijn we zeker van met geestdrift een zware taak zal aan pakken: wèg tnet het bekrompen ge doe, samenhang in de Leidse Sport. Ingezonden Mededeling EAU DE COLOGNE IMPERIALE SINT NICOlfiAS-VEQDQSSING Nol Ingezonden Mededeling Benen als een Barometer - en steeds maar rauw weer op til? Rheufnatische pijnen ln armen en be nen, neen in alle ledematen nu hier, dan daar zijn in ons vochtig wispel turig klimaat voor velen onfeilbare voor boden van verandering van weer. Wa pen U tegen die slopende pjjnen. Neem Kruschen Salts. I De aansporende werking van Kruschen op Uw bloedzuiverende organen drijft de pijnverwekkende schadelijke zuren op de vlucht en neemt zo de oorzaak weg van die steeds weerkerende plaag, die Uw hele gestel ondermijnt. Tob niet langer door, vrasg vandaag Kru schen bij Uw Apotheker of Drogist en neem van morgen af regelmatig de kleine dagelijkse dosis in Uw eerste kopje thee. Tweekamp Noordwijk O'KELLY BLIJFT HEER EN MEESTER Ook de negende en voorlaaste party van de tweekamp O'KellyVan den Berg is door O'Kelly gewonnen en op nieuw in prachtige stijl. Er rest Van den Berg heden nog slechts één laatste kans om zynerzijds een winstpunt te sc.oren, maar erg waarschijnlijk ïykt zulks niet, te meer, waar hij in de laatste partij met zwart moet spelen. •Van de traditionele Nimzo-Indische partij hebben beide spelers nog steeds niet genoeg gekregen; deze opening werd n.l. in de negende party alweer gebruikt. Na afruil van 3 van de 4 lich te officieren, waarby O'Kelly met een paard en Van den Berg met een loper bleef zitten, ontstond een stelling, waarin Van den Berg de c-lijn bezet had. Via een verrassend paardoffer, dat Van den Berg niet kon aannemen, ver kreeg O'Kelly twee afzonderlijke vrij pionnen, die hem de winst brachten. Hier volgt de party: Wit: C- B. van den Berg. Zwart: A. O'Kelly de Galway. 1. d4, Pf6; 2. 04, e6; 3. Pc3, Lb4; 4. Dc2, d5; 5. cd5, ed5:; 6. Lg5, h6; 7. Lf6:, Df6:8 a3, Lc3; 9. Dc3:, 0—0; 10 e3, c6; Pf3, Lf5; 12. Le2, Lg4; 13. 0—0, Lf3:; 14. Lf3:, Pd7; 15. Tfcl. De6; 16. b4. a6; 17. a4, Pb6; 18. b5. cb5:; 19. ab5:. Tfc8; 20. Db4. Tcl.t; 21. Tel:, a5; 22 Db3, a4; 23 Da2, Tc8; 24. Tc5. Tc5:; 25. dc5:, d4! (verrassend); 26. De6:, fe6:; 27. Ldl (het paard mag niet genomen worden, anders loopt de zwarte a-pion door), a3; 28. Lb3, d3; 29. Kfl, Pd5; 30. b6, Pb4; 31. Kei, Kf7; 32. Kd2, Ke7; 33. c6, Pc6:34. Kd3:, a2! (beslissend); 35. La2:, Pb4'.36. Kc3, Pa2:t; 37. Kb3, Pelt; 38. Kc2, Pe2 en wit geeft op. VOOR DONDERDAG 4 DEC'E^IBER. Hilversum I (301 M.) AVRO 7.00: nieuws; 7 15: ochtendgymnastiek; 7.30 ochtendrhythme; 7 50: dagopening door dr. A. Tfouw;8.00: nieuws; 8.15 gram.muziek; 9.15: morgenwijding door ds. E. H. Blaau- wendraad; 9 30; Boyd Neel strijkorkest; 9.45: arbeidsvitaminen; 10.30: voor de vrouw; 10.35; C. Gibbons, plano; 10.40: voor de kleuters; 11.00: vrouwen ln de omroep; 11.20: Kwintetspelers; 12.00: com posities van H. Mac Cunn; 12.30: weer- praatje; 12.33: ln 't spionnetje; 12.38: P. Palla. orgel; 13.00- nieuws; 13.15: Metro- pole Orkest; 13.45: S. Macpherson, orgel; 14.00 voor de vrouw; 14.20: kamermuziek; 15.00: voor zieken en gezonden; 16 00: wetenswaardigheden; 16 05: reprises; 16.50: St. Nlcolaaslledjes; 17.00: kaleidoscoop; 17.20: over dieren; 17.30: Skvmasters: 18.00 nieuws: 18.15: sportpraatje; 18.30- progr. Ned strijdkr.; 19.00: voor de kleu ters; 19.05: Bernard Person; 19.15: hy en zij;'19,45: R.V.D. antwoordt; 20.00: nieuws; 20.05: reportage; 20 15: Radio Philh. Or kest; 21.15; hoorspel „Sinterklaas en de gevangene"; 21.45: vol verwachting klopt ons hart; 22.45: prijzenpolitiek; 23.00: nieuws; 23.1524.00: Blng Crosby. Hilversum II (415 M.) KRO 7.00 nieuws; 7.15; ochtendmelodleën; 7.30; morgengebed en liturgische kalender; 7 45: A Rubinstein, piano; 8.00. nieuws; 8 15 opgewekte muziek; 9,00: ochtendconcert; 9.30: waterstanden; 9.35: orkest M. Imre; NCRV 10.00: Leger des Hells; 10.15; mor gendienst o. 1. v. P. C. Vermeulen. 10.45 E. Ackland. alt; KRO 11.00: ziekenbezoek; 11.45: cantate van Bach; 12.00: Angelus; '2.03: zang en orgel; 12.30: weeroverzicht; 12.33Klaas van Beeck;'12.55: zonnewijzer; 13.00: nieuws; 13.15: Kath. nieuws; 13.20: over boeken; 13.25: Klaas van Beeck: 13.45: voor de vrouw; NCRV 14.00: Con tinental Quintet; 14.40; voor de vrouw; 15 00: pianospel; 15.15: de nationaliteit in het strijkkwartet; 16.00: bijbellezing; 16.45: muziek van Bach; 17.00: radlo-Jeugd- Journaal; 17.30: geestelijke liederen; 17.50: 1 Rijk Overzee; 18.00; CNV-kwartier; 18.15: kleine Instrumentale composities; 18.30: i Ned. koren en korpsen; 19.00: nieuws; 19.15: geneeskunde hier en ln de tropen; I 19.30: actueel geluld: 19.45: gram.muziek; 19.55: Bachkoraal; 20,00 nieuws; 20.05: proloog: 20.15: studlo-steravond; 21.30: de vaart der volken; 21.50: verzoekpro gramma; 22.30: nieuws; 22.45: avondover denking; 23.00: Radio Cembalo gezel schap; 23.3024.00: avondpotpourri. FEUILLETON vertaald uit het Engels door SUSAN INGLIS. 85). Anne was inderdaad weinig geïnte resseerd ln de speciale boodschap van Geoffrey Neame; ze hoopte alleen maar vaag, dat het hem niet gelukken zou weer naar Trant te komen, voordat ze weg was. Dat zou het gemakkeiyker maken, weer uit zyn leven te verdwij nen, zoals ze dat vroeger ook al eens gedaan had. Geen van beide vrouwen besefte, dat de boosaardigheid van tan te Em opnieuw Alan geraakt had. Haar opmerking had fel en onverbiddelyk het tafreel op het portaal in zyn her innering teruggebracht en hy was in wendig woedend op Geoffrey om diens brutaliteit. Hoopte spoedig weer te ko men! O ja, zeker om het huis als een hotel te gebruiken. Kon die vent niet wachten, tot men hem vroeg te komen? Het gevoel van opluchting, dat tante Em's mededeling over haar vertrek hem bezorgd had, verdween weer. In de keuken kende de vreugde over haar ver trek echter geen grenzen. Daar zal ze dan toch eindelijk weg gaan, die oude heks zei Rose. Zo iemand raak je met plezier kwyt, wat jy Sara! wy hebben het vroeger best buiten haar kunnen stellen, en we zullen het opnieuw uitstekend voor elkaar krijgen zonder haar Ja zeker stemde Sara volmon dig toe. Haar gezicht betrok een wei nig. Ik heb een kanier klaar gemaakt voor die vriend van juffrouw Kay voegde ze er enigszins onsamenhangend aan toe. Rose keek scherp op. Waar piekert ze over? Hy is niet het eerste vriendje, dat juffróuw Kay heeft gehad. Nee zei Sara stroef, maar ik heb er zo'n idee van, dat hy de laatste is. jy hebt haar gezicht niet gezien, Rose, vanmiddag toen zyn te legram kwam Nu, en wat dan nog? vroeg Rose uitdagend. Sara schudde haar hoofd. We zullen natuurlyk veel be ter af zün, als mevrouw Forbes weg is merkte ze effen op, maar als juf frouw Kay ook verdwijnt, ende zusterdan wordt het wel een vreemd huishouden met meneer Alan alleen nog over Rose keek haar aan met een blik, vaarin enige ontsteltenis, maar toch hoofdzakeiyk verachting te lezen was. Lieve mens. wat zeur je toch, zei ze, er is nog niemand weg en dus is er nog helemaal geen reden er gens over te piekeren. HOOFDSTUK XXVII. Zuster Anna, Zuster Anna, ziet ge nog niets komen? zei Kathryn vroiyk. Anne keek haar liefdevol en geamuseerd aan. Ik niet, zei ze en twee mi nuten geleden heb je zelf nog gekefcen. Lieve Anne! Kathryn "stak haar hand door haar arm. Leef vooral met me mee. Ik weet, dat ik me erg kinderachtig gedraag, maar ik ben zo opgewonden! Ze keek Anne aan. Dat is iets dat jy niet kunt beoor delen, jy, die zo koel en kalm en be heerst bent.... jy hebt er geen idee van, wat het is verliefd te zyn Nee, dat is misschien zo, zei Anne wat droog, hoewel haar hart ineen kromp. Ze was blij, dat Kathryn de laatste dagen zo in beslag genomen was door haar eigen zaken. Haar blau we ogen zagen scherp en Anne wilde to.t elke prys vermyden, dat Kathryn ook maar een flauw vermoeden zou krygen van haar gevoelens ten opzich te van Alan. Geoffrey Neame's genegenheid leid de de aandacht in zekere zin goed af. En momenteel was Kathryn te opge wonden over David Lome's op handen zynde komst, dat ze nog ergens anders aandacht voor kon hebben. Niet dat ze iets gezegd of gedaan had, dacht Anne, dat ook maar de ge ringste aanwyzing zou kunnen geven, maar ze wist ook wel, dat je je soms geheel onbewust verried, vooral nu Kathryn en zij zo intiem met elkaar waren geworden. Vind je heus, dat ik er goed uitzie? Kathryn vroeg dit misschien wel voor de tiende keer en opnieuw gaf Anne hetzelfde antwoord. Schat tig! Het was waar, dacht Anne, het slanke figuurtje met een soort trots gevoel bekykend. Ten slotte had zy er aan meegewerkt, dat Kathryn hier vanmiddag zo kon zitten en dat ze niet meer als een opstandig bleek verdrietig meisje boven in haar bed lag. Er was nu weer kleur op haar wangen en haar ogen straalden, en niets behoefde haar te weerhouden een normaal leven te leiden, mits ze het voorlopig nog wat kalm aan deed. Kathryn had een jurk aan van een zacht-rose kleur met een fraaie gou den broche er op en in haar haar een rose lintje. Ze knielde in de bank bij het raam. Wat een geluk, dat tante Em besloot naar de Club te gaan vanmiddag zei ze ondeugend. Ik geloof, dat ze eenvoudig niet lan ger kon wachten om al die andere oude mummies over haar flat te ver tellen. Ik zou haar niet- hier hebben kunnen verdragen, als David aankomt. Ze heeft niet de minste takt, en ze zou er by blijven hangen en met hem gaan converseren, in plaats van zichzelf op de achtergrond te houden (Wordt vervolgd) 14). „Ik verveel- Uwe Hoge Door luchtigheid toch niet?" vroeg Joris, hy- gend het dertigste konijn uit zyn hoed goochelend. „Huh!" zei de Sultan. Vervolgens hees hy zich kreunend wat overeind en sloeg op een gong. „Dit is de nieuwe hoftovenaar!" zei hy tegen een binnentredende bediende. „Geef d$ man een passend hoofddek sel en ruim al die dieren op! Huh, Bah!" Toen wees hy plotseling op Pan da en blafte: „Wie is dat? Huh? Wie is dat?" „Dit is Panda, grote Vorst!" zei Jo ris haastig. „Myn hulp en leerling! Een alleraardigst ventje!" „Huh!" zei de sultan. Hy dacht een poosje na terwyi Panda en Joris Oos terse hoofdbedekkingen pasten. „Morgen naar Dagbag met jullie!" snauwde hy toen. „Jullie gaan vooruit ik volg! V/eg!" „Gy overstelpt ons met weldaden!" zei Joris, diep buigend. „Heb dank, edele Majesteit! Beveel slechts en wy gehoorzamen!" DE TIENKAMP. In de tienkamp werden slechts enige afgebroken of uitgestelde partijen uit gespeeld, welke echter op de stand van de leiders geen Invloed konden hebben. Van Galen won van Bedyn, Scheep maker van Bizot. Bedyn eers' na 80 zetten van Scheepmaker, terwijl tot slot Bedvn, die by 3 afgebroken party en be trokken was, nog van Admiraal verloor. De stand by de aanvang van de laatste ronde luidt: Schüsz 7, Barkema 6li, Koet 5J.-1*Admiraal en Turk 4li, Bedyn en Scheepmaker 3Ü, Van Galen 2li, Bizot 114 en Leenheer 1. Winterwcdstrijd Leids Schaakgenoot schap In de voortgezette winterwed- stryden van het Leids Schaakgenoot schap werden de volgende uitslagen verkregen: le groep: Demmendal—Rotteveel 10, Tummers—Van der Nat 1—0, Se- gaar—Idema 0—1, Zonderland—Westra 1^—14idemaTummers 1414, Rotte veel—Zonderland 1—0. 2e groep: Van SteenisBloem 1414, De JongModderman 0—1, Kuilman De Kier 1—0; Van Dijk—Bloem 0—1. 3e groep: Van DeventerZandvliet 10, N.N.—Kuiper 14—14. 4e groep: Van den Bosch—De Geus 01, De Jong—Engelbrecht 01, Baart de la FailleDieben 1—0, Verstraaten Wilterdlnk 0—1, Wilterdink—Tio 1o, VerstraatenDe Jong 1-414. DAMMEN „Lisse Vooruit" -r- Het eerste tiental van de Damvereniging „Lisse Vooruit" verloor van LDV III te Leiden. De eer ste nederlaag der Lissenaren! A. ter Haar, LDV—N. J. v Hal, Lisse 02; J. VermeulenJ. N. v. Hal afgebr.; J. Hulsman Sr.—N. P. Dekker 2—0; J. Molenaar—J. Langbroek afgebr.; C. KlinkenbergG. 't Hort 11: J. Dreef G. v. d. Voet 0—2; W. Klein Jr.—J Duivenvoorde 1—1; C. B. Jansons—J. G. Snel 2—0: J. W. Freeken—A. Wynhout afgebr.; G. Klinkenberg—P. G. Balken ende 20. De voorlopige uitslag is dus 86 voor LDV III. Vermoedelijk wordt het resul taat een 11—9 nederlaag voor „Lisse Vooruit". Het tweede tiental van „Lisse Voor uit" moest in haar thuiswedstrijd tegen LDC II (Leiderdorp) met een gelykspel genoegen nemen. Ned. Herv. Kerk Beroepen: te Helno (toez.) M C. Groenewoud te Heemse; te Landsmeer G. M. H. Winter te Oosterend op T..; te Vierhuizen-Zoutkamp (toez.) A. Sluiter te Mldlum, te IJmuidcn D. C. v. Wijngaarden te Honselersdljk; te Oud- Bcijerland (2de pred.pl.) R. de Bruin to Veenendaal. Bedankt- voor Aalst (Gld.) J. Enkelaar te Leerdam; voor Oudega-Kolderwolde S. de Vries te Slddeburen; voor Scharnegou- tum (toez.) J. C. v. Nieukcrken te Vuren en Dalem; voor Ugchelen H. van Arkel te Gelselaar; voor Leerbroek P. J_> Dorsman te Schellulnen. Geref. Kerken Beroepen: te Horn- hulzen-Kloosterburen G. Meljering. cand. te Lelden; te Hulzum (Fr.) (vac.-F. A. Hofman) dr. J. C. A, v. Loon. stud.-pred, te Delft; te Zoetermeer M. Ros te Sleeu- wljk. Bedankt: voor Nijmegen (vac.-H. van Rhljn) P. W. v. d. Veen te Broek onder Akkerwoude; voor IJlst H. de Zwart te Warffum. Geref. Kerken naar art. 31 K.O. Be dankt voor Delfzijl L. J. Gorls te Emmer Erfschclden veen Chr. Geref. Kerken Beroepen; te 's-Gravenzande J. C. v. Ravenswaaij te Zaamslag; te Arnhem C. Smits te Drie bergen. Bedankt: voor Werkendam J. C. v. Ra venswaaij te Zaamslag. Fïerdenking 150 jaar Zending Op de stichtingsdag van het Nederlands Zendelinggenootschap 19 December a.s. zal het Algemeen Bestuur van de Ver. Ned. Zendingscorporaties een openbare vergade ring houden ln de Prlnsekerk te Rotter dam. Daarbij worden ook alle zendines- arbeiders en -arbeidsters die met verlof zijn, de oud-zendelingen, Zendingsstuden ten. de werkers ln de binnenlandse actie, het bureaupersoneel, kortom allen, die nauw betrokken zijn bij de zendlngsarbeld uitgenodigd. Voorts zullen afgevaardigden aanwezig zijn van de Regering, de Synode en andere besturen van de Nederl. Herv. Kerk. verschillende binnen- en buiten landse zendingsgenootschappen en andere bevriende Instanties. Prof. Dr. H. Kraemer, de Voorzitter der V.N.Z. zal de gedachte nisrede uitspreken en enkele afgevaardig den zullen het woord voeren Daarna zal er een gemeenschappelijke maaltijd plaats hebben ln de Rlvière-hal en het Algemeen Bestuur wordt door B. en W. van Rot terdam ontvangen ten stadhuize. Dés avonds heeft er een grote samen komst met de Rotterdamse gemeente plaats, waar Prof. Dr, H. Kraemer. Dr. J. J. Stam en Ds. W. A. Zeydner zullen spreken. In allo gemeenten van de Ned. Herv. Kerk zullen ook herdenkingsdiensten worden gehouden. Om In de week der herdenking persoonlijk contact te hebben met de zen- dingsarbelders ln Indonesië zal op 15 December tussen 22.45 en 23 uur Batavia- tijd. Dr. K J. Brouwer het woord richten over de P C J.-zender Ds. H. .T. v. Rooyen t Te Heemstede is in de ouderdom van ruim 73 Jaar over leden ds. H. J. v. Rooyon, em. predikant der Ned. Herv. Kerk die tal van jaren met name in Ned. Indië een vooraanstaande plaats hooft ingenomon. In Indië heeft ds. Van Rooyen zich op allerlei gebied bewogen en de" gehele re organisatie van de Indische kerk meege maakt. Hij was penningmeester, secrptaris en tweemaal voorzitter van de Indische predikantenbond In Salatiga stichtte hy een militair tehuis aan het hoofd waarvan hij 2 jaar met zlln echtgenote stond. In Ambarawa bouwde hy een kerk. In zijn verschillende gemeenten vervulde hij tal van bestuursfuncties. Hij was hoofdredac teur van het Indisch Prot. Kerkblad Oproep van niet-Republikeinse eenheden van Indonesië TOT SPOEDIGE VORMING ENER FEDERATIE. Gisteren is te Bataria bekend ge maakt, dat „twaalf vertegenwoordi gers van niet-Republikeinse delen van Indonesië gezameniyk een op roep hebben gericht tot alle staat kundige eenheden in Indonesië om zich te verenigen en te komen tot een spoedige vorming van een fede ratie". Alle sympathiserende Indonesische staatkundige eenheden worden uitge nodigd zich te verenigen om tot een spoedige verwezenlijking daarvan te komen. Delegaties ontmoeten elkaar op 5 December De eerste ontmoeting tussen de Nederlandse en Republikeinse dele gaties aan boord van de „Renville" is vastgesteld op Vrijdag a.s. Op die dag zal de Republikeinse delegatie met Sjarifoeddin als voorzitter, van Djokja naar Bataria vliegen. Een woordvoerder van de RVD-Bata- vla heeft gisteravond in het wekelijks commentaar over de as. besprekingen gesproken. Hy zeide o.a., dat de Ned.- Indische regering en haar medestan ders steeds voorop zullen biy ven - stel len, dat de bevolkingsgroepen, die eeen vryheidslievend Streven hebben ont plooid, volle bescherming zullen biy- ven genieten. Deze bescherming welke thans door de Nederlandse troepen wordt ver leend, kan slechts dan in andere han den worden gelegd, wanneer men de zekerheid heeft, dat de regering, het bestuur en de politie stabiel zijn en wanneer daarmede het gevaar voor intimidatie, terreur, roof en moord is verdwenen. De woordvoerder besloot met te zeg gen, dat, „indien de order om het vu ren te staken met alle daarby beho rende overeengekomen en nog overeen te komen voorwaarden kan worden ver- wezeniykt, de Nederlandse regering dit slechts zal toejuichen." „De Ronde van Nederland", die, zo als wij dezer dagen aankondigden, van 24 April t/m, 2. Mei 1948 voor het eerst zak worden gehouden, beoogt een Jaarlijks terugkerend sportevenement te worden van Internationale importantie. Start en finish zullen te Amsterdam zyn. De Haarlemmer Kobus zal niet deel nemen aan het Hoofdklasse-kampioen schap 45/2 te Groningen. Het aantal In schrijvingen ls dus teruggebracht op 8. zodat de voor wedstrijden vervallen. Op 17 December speelt H.Ö.Y.C., ver sterkt met haar trainer, de Tsjechische internationaal Hurych, op de HOKY een wedstrijd tegen de ploeg van de Oxfordse Universiteit. Op 8 Januari komt het offi ciële Hongaarse landen-team. 16 December a.s. zal het honderd Jaar geleden zijn, dat de Konlnkiyke Ne derlandse Zeil- en Roeivereniging, hoewel toen nog zonder het praeaicaat „Ko ninklijk", werd opgericht. Het Katwljkse politie-elftal won Dinsdag van de Schiedamse polltievoet- ballers met 43. hoewel de achterstand by de rust 02 bedroeg. LEIDS TRIBUNAAL. Voormalig kapitein van politie te Noordwijk staat terecht De gisteren gehouden zitting van het Leidse Tribunaal kenmerkte zich wel j door onbëlangrykheid. Het feit, dat de 1 zitting eerst om kwart over twee was afgelopen, vond zyn oorzaak in het langdurige pleidooi van mr. J. W. Dek ker in de zaak tegen F. J. Wassenaar, tydens de bezetting kapitein ,van Poli tie te Noordwyk. Dit geval was reeds enige tyd geleden uitvoerig voor het Tri bunaal besproken, doch er waren daarna klachten binnengekomen, die een tweede dagvaarding noodzakelijk maakten. Aan Wassenaar werd ten laste ge legd, dat hy in 1944 aan Duitse mili tairen een ïystje van namen van per sonen zou hebben verstrekt, die voor gyzeling in aanmerking zouden komen, ten gevolge waarvan drie Noordwijkers van hun vryheid werden beroofd. Ztf zijn echter na verloop van tyd weer op vrye voeten gesteld. Besch. kon reeds zelf aantonen, dat de verklaringen van verschillende personen, die by deze zaak betrokken waren, op losse gr.onden rusten. Mr. Dekker had het zelfs over „ult-de-lucht-gegfepen" en „ramme lende" verklaringen. In zijn pleidooi achtte hy vryspraak op grond van on schuld volkomen gerechtvaardigd. Het ter beschikking staande bewysmateriaal is ondeugdelijk. Noordwyk moest zich schamen, om de volledige onschuld van deze nobele figuur te miskennen. Spr. pleitte vrijspraak, maar ook volledige onschuld-verklaring. In de zaak tegen L. K. Wagener (be sch. vertoeft ln het buitenland) werd als bijzonder vertegenwoordiger mr. A. J. Sormani gehoord. H. J. Delfos te Leiden werd er van beschuldigd, dat hy in samenwerking met de Landwacht naar illegale wer kers gezocht had. De meeste ten laste gelegde feiten werden door besch. hard nekkig ontkend. Hy voerde zelfs aan, dat hy zijn acties gevoerd had om de Landwacht te bespionneren Mr. H. W. J. A. Averbeck wees op het psychia trisch rapport, dat is uitgebracht en waaruit geconcludeerd kan worden, dat Delfos niet toerekeningsvatbaar is. Vervolgens werden de aangehouden zaken tegen J. A. Roos te Leiden en G. J. Heemskerk te Noordwyk behandeld. HAAGSE RECHTBANK. Vier maanden voor meineed De huis vrouw M. B. uit Lelden heeft zich voor de rechtbank te verantwoorden gehad, omdat zy tijdens een civiele procedure een mein eed had afgelegd, zulks om haar man te sparen. De rechtbank heeft verdachte ver oordeeld tot vier maanden gevangenisstraf.

Leidsch Dagblad | 1947 | | pagina 2