Arabieren demonstreren in Palestina Nog geen tijd voor belastingvernieuwing Situatie in Frankrijk verbetert enigszins WEERBERICHT Modernisering van het Spoorweg - bedrijf Grote opbrengst navordering inkomstenbelasting '43-'45 Met een enkel woord 86ste Jaargang WOENSDAG 3 DECEMBER 1947 No. 26252 LEIDSCH m DAGBLAD Directeur: J. W. Henny DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Telefoon Dlr en Adm.: 25041; Red.: 21507 Hoofdredactie: B W Menkhorst en J Brouwer f-390 Per 3 maanden: 30 cents per week Wlt,r« gingej l. Lelden Giro no.: 67055 Communisten willen doorzetten. De Franse Senaat heeft met 209 te gen 84 stemmen het eerste gedeelte van de antl-stakingswetten der regering, waarbij machtiging wordt verleend tot het oproepen van -tachtigduizend reser visten. aanvaard. Nadat de stakers uit de zes voor naamste energiestations van Parijs wa ren verwijderd, heeft technisch perso neel van de vloot het werk overgenomen en de machines weer op gang gebracht, zodat hedenmorgen vroeg weer electri- sche stroom voor de metropolitain voor handen was. Ten gevolge van sabotage zijn vier rijtuigen van een metro-trein gister morgen tot onsporing gekomen. Er kwa men geen persoonlijke ongevallen voor en het verkeer werd slechts korte tijd opgehouden. Voor het eerst sedert de bevrijding droegen de Parijse politie-agenten gis teren stalen helmen. Het verkeer op de spoorlijnen schijnt tot de normale toestand terug te ke ren. Op alle hoofdlijnen wordt gereden en ook de locale diensten worden be ter. Bij de ontruiming van het kracht station St. Denis zouden verschillende stakers in een gevecht met de politie gewond zijn en een aantal anderen zijn gearresteerd. De stakingsleiders pogen thans gel den in te zamelen om de stakers te kunnen onderhouden. Het totaal van de door de communistische parlements leden ter beschikking van de stakers gestelde maandsalarissen bedraagt ruim acht millioen francs. Tegen het blad „Le Soir" is een on derzoek ingesteld wegens .diet versprei den van valse berichten". De winkel- en handelsbedienden over geheel Frankrijk hebben bevel gekre gen van de bij CGT aangesloten vak vereniging Vrijdagmorgen in staking te gaan. In Noord- en Zuid West-Frankrijk en langs de Middellandse Zee zijn tal loze mijnwerkers weer aan het werk gegaan. - Na onlusten van enkele uren, waarbij de politie herhaaldelijk van traangas "-ebruik maakte, zijn de stakers van het station Limoges, dat zij bezet hadden, verdreven. Uit Marseille wordt gemeld, dat de spanning tussen stakers enerzijds, poli tie en legerstrijdkrachten anderzijds toeneemt. De botsingen worden steeds heviger. Stakers zijn versoheidene fa brieken binnengedrongen en hebben deze gesloten. Ook drie telefoonkanto ren zijn bezet. Een Inspecteur van poli tie werd ernstig gewond. Tweeduizend stakers buiten Parijs hebben een tractor gebruikt om een bres te maken in de muur van de fa briek van Salson, waar (anders dan in de fabrieken van Renault bij Boulog- ne-Bilancourt) niet gestaakt wordt. Troepen verhinderden de arbeiders van Renault bij Salson binnen te dringen. Te Saint Etienne is een werkwillige spoorwegman door een staker met een mes gestoken en ernstig gewond naar het ziekhuis overgebracht. Te Parijs hebben twintig arrestaties plaats gehad onder beschuldiging van inbreuk op het recht om te werken en de verspreiding van opruiende pam fletten. Hierin werden de Parijse ar beiders en het Franse volk om. aan gespoord zich te verzetten. „Het fascis me zal niet slagen. Frankrijk zal nooit een volk van slaven zijn." B|j La Rochelle hebben politie en gemechaniseerde troepen traangas ge bruikt tegen vijfhonderd stakers, die de mijnen, waar gewerkt werd, poogden binnen te dringen. De stakers ant woordden met steenworpen. Er wor trekken van het gebouw en verzocht al le aanwezige afgevaardigden te vertrek ken. Ten slotte betrad hij met zijn af deling de vergaderzaal en sommeerde, tot driemaal toe, volgens de voorschrif ten, de daar aanwezigen de zaal te ver laten, waarna hij, vergezeld van twee garde-leden, naar Calas toe ging, hem begroette en hem verzocht met hem het gebouw uit te gaan, Calas antwoordde: ..Ik weiger ingevolge een ongrondwette lijke en tegen de regels indruisende be slissing heen te gaan. Ik vertegenwoor dig tweeduizend kiezers. Doe uw plicht, kolonel, ik doe de mijne". Daarop na men de twee gardeleden de afgevaar digde hoffelijk bij de armen en Calas ging mee; gevolgd door zijn collega's. Bij het verlaten van het gebouw tussen een dubbele haag garde-leden door zongen zij de Marseillaise. De kolonel en zijn mannen 'gingen, toen de Marseillaise ge zongen werd. in de houding staan en salueerden. 1 DE NATIONALE VERGADERING De Nationale Vergadering heeft met 404 stemmen voor (587 leden brachten hun stem uit) besloten over te gaan tot de bespreking van de artikelen van het wetsontwerp der regering, die betrek king hebben op de vrijheid van arbeid. De vergadering heeft een motie van vertrouwen voor Herriot aangenomen. Communisten en niet-communisten ble ven elkaar in scherpe bewoordingen toe spreken, toen ook gisteren de commu nisten de discussie over de ..wet ter ver dediging van de republiek" trachtten uit te stellen De eerste twee uur van de zitting werden geheel besteed aan het geval Calas, de communistische afge vaardigde, die door Herriot dertig da gen geschorst is. De communistische ka merleden hadden Calas' plaats versierd met de Franse driekleur. Hedennacht 2 uur werd het eerste deel van het door de regering ingedien de wetsontwerp door alle afgevaardig den met uitzondering van de communis ten aangenomen. Een communistisch amendement, strekkende tot handha ving van het bestaande stakingsrecht zoals dit in de grondwet is neergelegd, werd eveneens aangenomen. Mayer, minister van financiën, deelde de vergadering hedenmorgen mede, dat 7 personen bij een spoorwegongeluk op het traject ArrasParijs om het leven gekomen zijn. Hij voegde er aan toe, dat het ongeluk door sabotage veroorzaakt was. De verklaring van Mayer ontlokte hevige protesten van de zijde der com munistische afgevaardigden, die uitrie pen: „Jullie zijn de moordenaars". Joden helpen de politie Door de gisteren ingegane staking van drie dagen uit protest tegen de verdeling van Palestina zijn alle Ara bische kantoren, winkels, restaurants en café's gesloten. De Arabische employe's van de posterijen en andere Arabieren in dienst van de regering bij de sleu- telbedrijven waren op hun post. Bij on geregeldheden in de stad kwamen af delingen van de Haganah, de Joodse verdedigings-organisatie, de politie te hulp. Te Zagazig In Egypte werd het ge bouw van een Brits instituut door de monstranten in brand gestoken. De po litie kwam niet tussenbeide en er ver scheen geen brandweer. Tè Alexandrië zijn meer dan twee duizend textielarbeiders in staking ge gaan uit solidariteit met de stakende Arabieren in Palestina. De Haganah heeft in geheel Palestina 10,000 mannen en vrouwen gemobili seerd om de politie bij te staan bij het afweren vanArabische aanvaljen. Op de weg van Jaffa naar Jeruzalem en te Safad in Noord-Palestina hebben Arabieren Joodse vrachtauto's overval len, waarbij zij 2 joden doodden en vier verwondden. Te Jaffa moest de Britse politie tot tweemaal toe van de gummistok ge bruik maken om Arabieren, die Joodse winkels stenigden, te verdrijven. In het Arabische centrum Ramleh werd een Jood door een woedende Ara bische menigte gelyncht, terwijl te Lyd- da een Joodse medische en tandheel kundige kliniek door Arabieren be stormd en vernield werd. Te Jeruzalem werden Joodse bussen door Arabieren met stenen bekogeld. Berichten uit Tel-Aviv melden, dat ten Zuiden van deze stad drie Joden uit een voertuig werden gesleept. Een van hen werd gedood, terwijl twee an deren met messen werden gewond. Naar verluidt, is op de plaats van de overval het lijk van een Arabier ge vonden. Aan de rand van Jaffa werden drie Joodse huizen door Arabieren in brand gestoken en vijf Joden bij een vuurge vecht met Arabieren gewond. Een woordvoerder van de Haganah heeft in een verklaring te Jeruzalem de Palestijnse politie beschuldigd van „op zettelijke inactiviteit" tijdens de door Arabieren te Jeruzalem veroorzaakte ongeregeldheden en „volkomen afzijdig heid" bij botsingen tussen Arabieren en Joden. „Urenlang stonden de politie agenten toe te kijken hoe winkels in brand gestoken en geplunderd werden. Zij deden geen poging om de oproer lingen op een of andere manier te ver drijven. Te Jeruzalem zijn gisteren in totaal 6 Joden en 2 Arabieren gedood en 38 gewond. Joodse demonstranten hebben Rex, de grootste Arabische bioscoop te Je ruzalem, in brand gestoken. De Londense conferentie NOG STEEDS GEEN OVEREENSTEMMING. Gisteren hebben de ministers van bui- tenlandse zaken der grote vier te Lon den geconfereerd over de samenstelling van de permanente commissies der Duitse vredesconferentie, die eveneens deel zal uitmaken van de vredesconfe rentie. Ofschoon de grote vier het er over eens waren, dat sommige der lan den. die aan Duitsland de oorlog ver klaarden, nauwer b|j het tot stand brengen van het vredesverdrag betrok- ken dienen te zijn dan andere, verschil de men van mening over de catego rieën, waarin verschillende landen moesten worden geplaatst. De kwestie van het lidmaatschap der den geen ongevallen geméld. «i de mSderhef^p' m 5 ?kln±e„werd naar Plaatererran«ers Jouhaux, heeft verklaard, dat men de moed om met de regering tot een ver gelijk te komen niet heeft opgegeven. Zijn groep wil een einde zien aan de „spiraal van* lonen en prijzen, die in flatie moet veroorzaken". Verlangd wordt een „werkelijk minimumsalaris" met doelmatig gegarandeerde koop kracht. >rDe stakingen," aldus Jouhaux, „moeten eindigen. Zij kosten het land schatten". CALAS VERWIJDERD. De communistische afgevaardigde Ca las, die bij stemming door de Franse Nationale Vergadering tijdelijk van haar bijeenkomsten werd uitgesloten nadat de voorzitter, Herriot, geprotesteerd had tegen een uitlating van Calas als be tekenend „een oproep tot muiterij", en die weigerde de vergadering te verla ten, is na de daarop gevolgde schor- gistermorgen op zijn zetel blijven zitten, sing tot de vergadering tot vijf uur Een aantal collega's hield hem de ge hele nacht gezelschap. Herriot aarzelde aanvankelijk geweld te doen gebruiken. Ten slotte echter, na ontvangst van een resolutie van de Gaullistische afgevaardigden, waarin er op aangedrongen werd, het besluit van de vergadering ten uitvoer te leggen, gaf hij order het gebouw te doen ont ruimen. Een afdeling ongewapende le den van de republikeinse garde, onder leiding van kolonel Maurice Marquond, kreeg opdracht de order uit te voeren. De kolonel deed de ronde door alle ver- VEEL BEWOLKING. De Bilt verwacht tot morgenavond: Zwaar bewolkt met plaatselijk enige regen of sneeuw en hier en daar nevel of mist. Meest zwakke en veranderlijke wind. Weer iets kouder. 4 DECEMBER. Zon op: 8.28 uur; onder: 16.31 uur. Maan op: 23.43 uur; onder: 13.41 uur £5 Dec. L.K.). Hoogwater te Katwijk te 8.32 en 21.05 U. verwezen. Molotof verklaarde zich tegen het deelnemen van China aan de vredes conferentie over Duitsland, doch Frank rijk en Engeland verklaarden zich voorstanders van Chinese deelneming en ook op dit punt kwam men niet tot overeenstemming. De speciale afgevaardigden voor het vredesverdrag met Oostenrijk hebben hun rapport voltooid en aan de minis ters van buitenlandse zaken der vier grote mogendheden overhandigd. Het rapport maakt melding van een algeheel verwerpen door de Sovjetre gering en een algeheel aannemen door de Britse en Amerikaanse regering van het Franse compromisplan voor het vaststellen van de Duitse activa in Oos- tcyijic. Na zijn mislukte poging van Maandag is minister Neher gisteren toch werke lijk naar Bataria vertrokken. En laatste groet op Hollandse bodem. (Foto ANP). Dr Kaiser, de leider van de Duitse Christelijke democratische partij, zal volharden in zijn weigering om mede te werken, dat een Duitse delegatie naar de conferentie van de ministers van buitenlandse zaken der grote vier zal worden gezonden. Kaiser zou. Indien de druk te sterk werd, waarschijnlijk aftreden als par tijleider en Berlijn verlaten. In Sovjetrussische kringen te Berlijn gelooft men. dat Molotof de eerstko mende dagen op de conferentie voor zal stellen een Duitse delegatie toe te laten. Deze delegatie "zou bestaan uit DÏiuHÏÏ^: H.M;de Kon^n bond. de liberaaldemocratische party Hoed Met hoeden is 't na de oorlog *n mal geval. Herenhoeden zie je in de étalages weinig en kis ze er zijn, komen ze peperduur uit. Dameshoeden mag je bij de vleet kopen de fabrikant weet goed wie er niet buiten kunnen! maar ze zijn niet te betalen. Zelfs de dames schrikken van de prijzen, om van heer-gemaal niet te spreken. Een heer kan bést zonder hoed: hij zal er niet kaal van worden, in tegendeel. Met 'n dams is -'t knders ge steld: zij loopt niet graag zónder. Ziedaar 't ontstaan van een on oplosbaar probleem: géén geld en tóch hoeden. Want 'n dame houdt van variatie, vandaar „hoeden". Een heer kan jarenlang met één toe. Nietwaar, collega's? Onoplosbaar? Voor alles is 'n oplossing. Kijk maar naar die originele gra vin de la Moissonnière. De dames zullen ééns 'n stand beeld voor haar oprichten! Nu de hoeden in Parijs van 160 tot 200 gulden of méér 't stuk kosten, is zij op 'n lumineus idéé gekomen. U kunt, dames, bij haar voor 'n periode van drie maanden driemaal per week 'n schattig hoedje huren tegen een schappelijk prijsje. De gravin heeft 'n enorme keuze, allemaal hoeden om van te water tanden. En even enorm is de af trek! Na terugbezorging gravin de la Moissonnière was listig en nam de nodige maatregelen, dat dit In derdaad gebeurt! worden ze ge desinfecteerd en keurig opgepoetst. Er is voor de volgende draagster geen vuiltje aan te bekennen! De hoedjes kunnen, zo ge wilt, zelfs per post thuis bezorgd worden, opdat niemand kan zien, dat U met 'n gehuurd exemplaar rond loopt. Haar cliëntèle breidt zich iedere dag met razende snelheid uit Ja: als 't op de mode aankomt, is de vrouw slimmer dan de man. Ik zou er niet op gekomen zijn! Misschien een idéé voor 'n even ondernemende Leidse? Maar dénk er om: Fantasio heeft recht op provisie voor zijn tip! Fantasio. V» Steeds snellere groei van het vervoer Hoe het in 1970 zal zijn In de loop van de komende jaren zal, gelijk gemeld, het spoorwegbedrijf wor den gemoderniseerd. Werken zullen wor.- den uitgevoerd ter bestrijding van twee hinderlijke verschijnselen n.l. „zakking" en ..golving", opdat het toekomstige treinverkeer met de gewenste snelheid veilig zal zijn. Vooral op de lijnen met frequent en snel verkeer zullen de rails langer en zwaarder worden Dit komt het comfortabel rijden ten goede en ver mindert de slijtage. Voor de spoorbrug gen zullen nieuwe constructies worden toegepast ter besparing van kosten voor bouw en onderhoud. De herbouw van vernielde stations zal zo rationeel moge lijk geschieden. De vervanging van stoom- door electrische-, dieselelectri- sche en Dieseltractie maakt een veel eenvoudiger inrichting van stations en emplacementen mogelijk. Evenals in Amsterdam CS en Den Haag, zal men indien mogelijk, bij de nieuwe stations de voorhal brengen op het peil van de vloer der stationstunnels. Naar een crisis in België? Het blijkt thans, dat minister Spaak tijdens de kabinetsvergadering van j.l. Vrijdag inzake d^ Belgische konings kwestie er alleen maar ingeslaagd is tijd te winnen. De katholieke ministers zou den echter grote druk hebben uitge oefend en in sommige kringen beweert men, dat, indien de eerste-minister hiervoor niet wil wijken, hij gedwon gen zal worden als eerste-minister af te treden. In dit verband werd als op volger van Spaak reeds Achilles vaii Acker genoemd. Het schijnt intussen, dat de crisis in de boezem der Belgische regering niet alleen te wijten is aan de konings kwestie. Reeds geruime tijd is het geen geheim meer, dat België de huidige economische politiek niet ongewijzigd kan voortzetten. Het nadelig verschil tussen uitvoer en invoer kan, wat het dollargebied betreft, niet langer gedekt worden als gevolg van de niet-omwis- selbaarheid van het pond sterling In dollars. Hierbij komt nog, dat vele Europese landen, waarop België een vordering heeft, zich in moeilijkheden bevinden. Ook de structuurhervorming in de bedrijven (nationalisatie, bedrijfsraden enz.) schijnt in de ministerraad een be langrijk geschilpunt te vormen. Begroting Financiën goedgekeurd (Van onze parlementaire redacteur) Tijdens de behandeling der begroting van Financiën was gisteren in de Twee de Kamer minister Lieftinck aan het woord. „Het wetsontwerp op de materiële oorlogschade zal zeer binnenkort zijn staatsrechtelijke loopbaan beginnen, die een aanvang neemt bij de deur van het departement van Financiën; d.w.z. bij de uitgangsdeur", zo kondigde hij aan. Wat betreft de klacht over het opleg gen van zekerheidsstellingen aan oor logsslachtoffers, anders dan zwarte han delaren en profiteurs, zal spr. laten on derzoeken of hier iets geschiedt in strijd met hetgeen hij destijds heeft toegezegd, n.l. dat zij geen aanslag zouden krijgen volgens de vermogensaanwasbelasting. De zekerheidsstellingen in het algemeen weerhouden de contribuabelen er van, onberaden aankopen te doen, aldus de minister; zo ziet men weer. hoe de be langen van de fiscus en die der belas tingbetalers samenvallen! De kosten van het Beheersinstituut omvatten ook die van de afwikkeling na de opheffing van een beheer; dit verklaart, dat die kosten hoger zijn dan die van het beheer zelf. Inzake het belastingbeleid zal de heer Lieftinck verschillende gedane suggesties in overweging nemen. Voor een algehele belastingvernieuwing ont breekt nu de tijd. Spr. hoopt, dat het de regering gegeven moge zijn, binnen enkele jaren te komen met een wets ontwerp dat de lijnen uitstippelt, waarlangs in de toekomst in ons land belasting zal worden geheven. Spr. zou met genoegen daartoe de voorbereid selen treffen. BINNENLAND. De heer N. M. Lljsen, opziener der domaniale duinen te Haamstede heeft een wild zwijn van 110 kg. geschoten, Gistermiddag ls de „Willem Ruys" van de Koninklijke Rotterdamse Lloyd voor zijn eerste reis naar Indië vertrokken. Voor dit vertrek bestond grote belang stelling. en mogelijk een onofficiële vertegen woordiger van de christelijkdemocrati- sche unie, HERVATTING VAN ENGELS- RUSSISCHE HANDELSBESPREKINGEN De Britse minister van Handel, Wil son, vertrekt heden naar Moskou, waar met haar hofdame, mevr. L. Th. de Beaufort, een korte wandeling door de binnenstad van Amsterdam gemaakt en in het huisje van de Nationale Monumen- tencommlssle een aantal vierkante centi meters Middendamterreln gekocht. BUITENLAND. Vier Portugese trawlers zijn tijdens stormweer ln de buurt van Oporto ver gaan. Enkele lijken zijn reeds aangespoeld. Tot dusver konden slechts zes opvarenden de besprekingen over een Brits-Russi- gered worden. Men vermoedt, dat er to- sche handelsovereenkomst zullen wor- taal 77 doden ziJn den voortgezet. Wilson hoopt in het Volgens Inlichting uit gezaghebbende begin van de volgende week naar Lon- Roemeense kringen te Londen zou bin- Icprpn Dp nvprlffp leden nenkort de aankondiging te verwachten den terug te keren. De overige teaen zJjn van d0 verioving van 26-jarige van de Britse delegatie zullen zo no- j jc0ning Michael van Roemenië met de 23- dig langer in Moskou blijven. De onder- jarige prinses Anne de Bourbon Parma, handelingen zijn in Juli j.l. afgebroken, dochter van prins René. Naar de voorzitter van de Belglscne vereniging van vermisten tijdens een toe spraak verklaarde, bevinden er zich vol gens zijn mening nog 5000 Belgen ln de Sovjet-Unie. Het zou hier voornamelijk gaan om mannen uit de Oostelijke Bel gische provincies, die tijdens de Duivse bezetting met geweld in de Duitse weer macht werden Ingelijfd. In het stadhuis van Shoredltch ln het Londense East End ls gisteravond een openbare vergadering gehouden, waar op diverse sprekers hun stem verhieven tegen fascistische en antl-semletlsche manifestaties. De brand, die Zondag uitbrak in een militair wapen- en munitiedepot te Rlo de Janeiro, wordt officieel aan sabotage toegeschreven. President Truman heeft een tussen tijdse hulpverlening en hulp op lange ter mijn aan de Navajo-Indianen ln een reser vaat in Nieuw-Mexlco voorgesteld. Deze stam. die 61.000 leden telt. wordt door hongersnood bedreigd en dient voor de winter geholpen te worden. Murray, de voorzitter van het Ameri kaanse vakverbond ..Congress of Industrial Organisations" (de C.I.O.) heeft bekend gemaakt, dat de C.I.O. zal onderhandelen óver loonsverhoging voor zes millioen van zijn leden teneinde de stijgende kosten van het levensonderhoud te kunnen dekken. De opbrengst van de navordering op de inkomstenbelasting over de ja ren '43'45 is zo groot, dat z|j niet ver zal achter staan b|j die van de, daardoor enigszins minder opbrengen de, vermogensaanwasbelasting. Het ware dus wel zeer belangrijk, maar ook volkomen onaanvaardbaar, om die navordering ongedaan te maken en af te schaffen. De aftrek voor studerende kinderen bij de vermogensaanwasbelasting is ge regeld bij de jongste aanschrijving, waarin ook rekening is gehouden met verschillende andere omstandigheden als onderduiken, werkzaamheid bij de zuivering enz. De onrechtvaardigheden, onbillijkhe den en onjuistheden, door ,de bezetter Ingevoerd, kan men niet op één punt redresseren, aldus de minister, doelend op het heffen van belasting van een bij drage, door de regering aan de illegali teit Verleend. Dit redresseren op één punt zou tot een lawine leiden. Dit geldt ook de superdividendbelasting. Het beste is, die periode als afgesloten te beschou wen. De heffing van een superdividend- belasting was trouwens niet zozeer be doeld om daaruit geld te verkrijgen als wel om de dividenden binnen een be paalde grens te houden. De opbrengst was dan ook zeer gering; slechts één a twee ton over '46'47. Tegenover de heer Teulings houdt de minister staan de. dat wijziging In de belasting wel b|j voorkeur door de wet moet geschieden, doch desnoods ook buiten de wet. De heffing was dus niet in strijd met de Grondwet; evenmin als de ontheffingen, daarop door de minister krachtens zijn volmacht verleend. De minister meent, dat de ontvan gers en ook het middelbaar en aan- slagregelend personeel niet onbillijk zijn behandeld vergeleken b|j het overig belastingpersoneeL Toch wil hij deze aangelegenheid nog eens onder zoeken- Ook de opleiding van ontvan gers heeft zijn aandacht, pe verhoging van de omzetbelasting mocht niet in de verkoop worden door berekend, om de prijzen niet te laten stijgen. Mocht evenwel kunnen worden aangetoond, dat de winstmarge dan te klein zou worden, dan zou wel doorbe rekening worden toegestaan. Dat het Rijk 4 rente berekent op de voor schotten aan de gemeenten voor de wo ningbouw. terwijl de regering de rente voet op 3 handhaaft, is gedaan om de gemeenten eerst een beroep op de vrije markt te laten doen. Er zijn veel spaargelden, die daartoe het eerst die nen te worden aangesproken. Ten slotte verzocht spr. te worden' gewaarschuwd als men Duitse methoden meende te bespeuren in het optreden dér fiscale recherche. Na de replieken voerde minister Lief tinck nogmaals het woord, waarbij hij o.a. beloofde aandacht te zullen wijden aan klachten inzake terugbetalingen op het consumentencrediet. De begroting werd hierop z.h.st. goed gekeurd. Aan de verlichting der rijtuigen zal grote zorg worden besteed. Kunstlicht, de toepassing Van buislampén ls niet onmogelijk zal de reizigers goeddoen lezen. De treinen zullen zoveel mogelijk in stroomlijnvorm worden gebouwd. De uitbreiding van het aantal trei nen zal overigens leiden tot beperking van hun lengte. De omvang van het vervoer ver toont een steeds snellere groei. In 1946 was het aantal reizigerskilometers ge stegen tot 5.6 milliard en het gemid delde per inwoner tot 600 km. In 1970, wanneer Nederland een aantal inwo ners zal hebben van 11 millioen. zul len de Spoorwegen reeds 8 milliard reizigerskilometers hebben af te leg gen, hetgeen een omvang van hetrei- zigersvervoer betekent van 180 van het vooroorlogse! Ook voor het goederenvervoer zullen de spoorwegen een belangrijke plaats blijven nemen voor massaal vervoer. In het kader van de toekomstige coördina tie van verschillende vervoerstakken zullen de spoorwegen nauw samenwer ken met het vervoer te water, over de weg en door de lucht. De omvang van het goederenvervoer van October was 30 hoger dan ln October 1946. De productie van 1 atoomwapens in de V. S. De voorzitter van de Amerikaanse commissie voor atoomenergie, Darid Lilienthal, heeft meegedeeld, dat de VS bezig zijn niemye atoomwapens te fa briceren, waarbij zowel van uraniem als van plutonium wordt gebruik ge maakt. Hij zeide niet, of de rüeuwe wapens bommen z|jn of een nieuwe toepassing van de atoomkracht. Derge lijke bijzonderheden worden geheimge houden. De wapens zouden worden op geslagen in het afgelegen Los Abamos (New Mexico), waar ook de eerste atoombom ls gemaakt. De Amerikaanse regering heeft nim mer iets willen loslaten over de aard van de inhoud van de atoo t bommen, die in en na de laatste wereldoorlog zijn gebruikt. Lilienthal zeide, dat de VS ongeveer twee en een half milliard dollar aan de omwikkeling van de atoomenergie hebben besteed. VERLIEST PENICILLINE AAN EFFECT? Het „wondermiddel" penicilline ver liest aan effect,omdat de kiemen, die •het aanvalt, snel een verhoogde weer stand ontwikkelen, aldus verklaart dr Barber in de „British Medical Jour nal", het officiële orgaan van de Brit se vereniging van medici. De dokters bevinden, aldus dr Bar ber, dat de kiemen, die normaal ge makkelijk kunnen worden vernietigd, nieuwe en sterkere kiemen vormen. De mate, waarin dit geschiedt, is zodanig, dat zij enigszins alarmerend is. Sir Alexander Fleming, de Britse uitvinder van penicilline, verklaarde, dat er voor bovengenoemd verschijn sel, dat in de eerste tijd na de ont dekking van het middel nog niet he lemaal bekend was, gevaar bestaat, maar dat er niets tegen te doen is. Zowel in de VS als ln Engeland, al dus Sir Alexander, zetten wij het on derzoek voort om het antwoord te vin* den. DE TUSSENTIJDSE HULP AAN EUROPA. De republikeinse leider Halleck heeft verklaard, dat onder de republikeinse leden van het Congres sterk de wens naar voren komt het bedrag voor de tussentijdse hulp, dat door de Senaat op 597 millioen dollar is goedgekeurd, met enige tientallen millioenen te ver lagen. Het zou hem niet verwonderen, wanneer het Huls van Afgevaardigden het bedrag met 60 tot 90 millioen dollar verminderde. Waardering voor onze Wederopbouw EEN „BIJNA ONGELOOFLIJK" HERSTEL. „Nederland heeft een „bijna onge looflijke" mate van herstel bereikt", aldus verklaarde Eugene R. Black, di recteur voor de Ver. St. b|j de Wereld bank, in een rede over de activiteit van de Wereldbank op de jaarlijkse bijeenkomst van de „Investment Ban kers Association". Na gewezen te hebben op de lenin gen, die de Wereldbank aan Nederland en Luxemburg heeft verstrekt, legde Black de nadruk op de verbazingwek kende wijze, waarop Nederland zich heeft hersteld van de ernstige oorlogs- verwoestingén, en verklaarde, dat de aanblik van de energieke Nederlanders, die hun land weder opbouwen, hem een groot gevoel van innerlijke voldoening had gegeven, daar hij wist een kleine bijdrage te hebben geleverd in het ver schaffen van de fondsen, die nodig wa ren om een dergelijke aanblik mogelijk te maken. „Om dezelfde reden", aldus Black, „voel ik, dat de tussentijdse hulpver lening aan Europa en de hulpverle ning op lange termijn in het kader van het plan-Marshall het mogelijk zullen maken ons allen een soortgelijk gevoel van voldoening te geven, dat naar m|jn mening een even belang rijke reden is om aan deze maatrege len uw steun te verlenen als iedere andere reden, die ik ken". „Het ernstige verlangen van deze lan den om met hun arbeid aan de weder opbouw voort te gaan en hun bereid heid om hard te werken ten einde deze wederopbouw te voltooien" was de sterk ste indruk bij z|jn bezoek aan Europa.

Leidsch Dagblad | 1947 | | pagina 1