Spoorwegplannen worden werkelijkheid Het Franse parlement behandelt wet tot bescherming der republiek Sinterklaas in de Sleutelstad WEERBERICHT Overwegvraagstuk zal in 1953 zijn opgelost De V.N. aanvaarden de verdeling van Palestina Met een enkel woord 86ste Jaargang MAANDAG 1 DECEMBER 1947 No: 2625Cj LEIDSCH DAGBLAD Directeur: J. W. Henny Hoofdredactie: B. W. Menkhorst en J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f.3.90 per 3 maanden; 30 cents per week Telefoon Dlr en Aüm.: 25041; Red.: 21507 Witte Singel 1, Lelden - Giro no.: 57055 Blijde terugkeer NA een interregnum van zes weken het eerste sedert bijna een hal ve eeuw hervat vandaag H.M. Koningin Wilhehnina de uitoefening van het Koninklijk gezag, dat Zij om redenen van gezondheid medio October tijdelijk aan Haar Dochter moest over dragen. Er is op deze dag geen reden tot feestbetoon. Geen klaroengeschal weer klinkt nu Hare Majesteit wederom be zit neemt van de oude Oranje troon, welke Zij reeds zovele jaren en onder zulke uitzonderlijk-moeilijke omstan digheden heeft gesierd. Maa1, wel is er reden tot stille dank baarheid. Dankbaarheid ^oor het feit, dat de door de geneesheren voorge schreven rust haar heilzame uitwerking niet heeft gemist en dat H.M., gesterkt naar lichaam en geest. Haar hoge en zware taak wederom op Zich kan nemen. Vandaag beëindigt H.K.H. Prinses Juliana Hare werkzaamheid als Prinses- Regentes en stelt Haar Koninklijke Moeder Zich opnieuw aan het hoofd van regering en volk. Moge Zy die plaats nog tal van jaren blijven innemen. Als het levend en verheven symbool ener goede Vorstin. Als het hoge voorbeeld van een leven vervuld van toegewijde plichtsbetrach ting. Als een waarlijk Koninklijke Figuur, die vóór alles steeds heeft willen zijn en ook is geweest: de Eerste Dienares van Haar Land en Volk. H.M. de Koningin ontvangt bul der Leuvense Universiteit. OP 15 DECEMBER IN KON. PALEIS. De overhandiging van het diploma „doctor honoris causa" van de rechts faculteit der Leuvense universiteit aan Koningin Wilhelmina zal op 15 Decem ber as. te 11.30 uur tijdens een intie me plechtigheid in het Koninklijk Pa leis te Amsterdam geschieden. Nadat mgr. Van Waeyenbergh, rector magnificus van de Universiteit te Leu ven, en prof. Collin, decaan der rechts faculteit, Hare Majesteit zullen hebben toegesproken, zal de bul in aanwezigheid van de ambassadeurs van beide landen, de hofdignitarissen en een afvaardiging van 't Leuvense professorencorps aan de Koningin worden overhandigd, die ver volgens een korte toespraak zal houden. Na de plechtigheid zal een receptie wor den aangeboden. Communistische obstructie en sabotage Zaterdag heeft Robert Schuman, de Franse premier, het wetsontwerp bij de Nationale Vergadering ingediend voor „de verdediging van de republikeinse in stellingen en de bescherming van de vrij heid om te werken". Volgens Schuman zal deze wet de straffen voor sabotagedaden vergroten, de rechtsprocedure in dergelijke geval len versnellen en de regering de nood zakelijke wettelijke wapens verschaffen tegen hetgeen hij noemde „de nieuwe practijken van saboteurs en van hen, die inbreuk maken op de vrijheid van ar beid". Herhaaldelijk onderbroken door woe dende kreten van de zijde der commu nisten, zeide Schuman: „Het is uw schuld, dat wij gedwongen worden deze maatregelen te nemen. Wij moeten ons wapenen tegen alle illegalen machten". In het wetsvoorstel zijn ook maatregelen tot het vergroten der politiemacht ver vat. Na de korte rede van Schuman ont stond er een heftige woordenwisseling tussen de communistische en niet-com- munistlsche leden der vergadering. Een communist riep: „U dorst naar bloed". Schuman antwoordde met stemverhef fing: „Onder de ophitsers en onruststo kers bevindt zich een aantal vreemde lingen, die door u (communisten) in het land zijn gebracht. Wij zullen onbarm hartig tégen hen optreden". Onder protestbetuigingen van commu nistische zijde ging Schuman voort: .In dien de stakers na 1 December de sta king voortzetten, zullen zij de Franse valuta ten grave doen dalen". t De commissie voor recht en wetgeving aanvaardde het ontwerp met 2613 stemmen. In de Nat. Vergadering gingen de communisten tot obstructie over. Met 347—94 stemmen werd echter uitge maakt, dat de discussies pver het ont werp spoed vereiste. De minister van binnenlandse zaken verklaarde, dat de regering de volmach ten, voorgesteld in het wetsontwerp, door uitvaardiging van een decreet tot zich zou trekken, tenzij de communisten er van afzagen de aanneming dezer wet tegen te werken. „Wij kunnen niet toe laten, dat onze babies in gevaar worden (Foto Van Vliet) Toegejuicht door honderden kinderen van de laagste klassen der lagere scho len, die onder leiding van het perso neel der scholen op de Oude Singel bij de Lakenhal waren verzameld, arriveer de Sinterklaas Zaterdagmiddag, verge zeld door twee zwarte Pleten, per boot in de Sleutelstad. Waarschijnlijk had de stoomboot ergens tussen Spanje en de Oude Singel enige vertraging opge lopen, want eerêt geruime tijd na het aangekondigde tijdstip doemde de „Ma ria Christina" uit de nevel op, doch jeugdig Leiden had, koude voeten in natte sneeuw ten spijt, geen greintje enthousiasme verloren en „Nieuw Le ven" begeleidde menig welkomstlied. De ontscheping van de Sint, die op de voorplecht tijdens zijn tocht allerwege de kinderen had toegewuifd, kostte eni ge strubbelingen, aangezien de loop plank, niet berekend op de hoogte van het voordekje, wat kort en daardoor wat steil was voor iemand van zo hoge leef tijd, welke omstandigheden er niet mak kelijker op werden door de glibberige substantie die de uren tevoren als sneeuw uit de lucht was komen vallen. Nadat evenwel met algemene assisten tie en liefdevolle zorgen van de aanwe zige ouderen de afdaling bevredigend was verlopen, schreed Sinterklaas met DEPRESSIES IN AANTOCHT. De Bilt verwacht tot morgenavond: Aanvankelijk' Zwakke wind met hier en daar nevel of mist en op vele plaat sen lichte vorst. Later: Geleidelijk aanwakkerende wind uit Oostelijke richtingen. Toene mende bewolking met voornamelijk in het Zuiden van het land tijdelijk enige sneeuw of regen. Temperatuur om het vriespunt. 2 DECEMBER. Zon op: 8.26 uur; onder: 16.32 uur. Maan op: 20.49 uur; onder: 12.52 uur <5 Dec. L. K.) Hoogwater te Katwijk te 6.36 en 19.04 u. de beide levendige Pieten, begeleid door de commissie van ontvangst, langs de rijen wachtende popelende jeugd. Op het voorpleintje van de Lakenhal steeg de Sint op het wachtende paard, dat hem, gevolgd door de kinderen en muziek, naar de Stadsgehoorzaal voer de. Onnodig te vermelden, dat de honder den schoolkinderen zich daar opper best vermaakten, genoten van de goede gaven die ook dit jaar weer uit Spanje arriveerden, van de pepernotenregen die nu en dan door de zaal stroomde en het genoeglijke programma, dat hen gedu rende enige uren onbezorgd bezig hield. gebracht door de stakingen, welke de voorraden melk, voedsel en andere nood zakelijke levensbehoeften verminderen". Hy deelde mede, dat gedurende de laatste 48 uur 324 saboteurs gearre steerd waren en voegde er aan toe, dat enkele van hen tot legers van vreemde mogendheden behoorden, Ju les Moch verklaarde voorts, dat in het Noordelijk myngebied „mijnwerkers- commando's" in vrachtauto's rondre den, die zich ten doel stelden te sa boteren, waarbij zy soms gebruik maakten van Duitse" krijgsgevangenen. De obstructie werd niettemin voort gezet. Hoe kinderachtig soms moge blyken uit een amendement der com munisten om de aanduiding van land-, zee- en luchtstrydmacht precies an dersom te lezen! De Kamer besloot daarop alle communistische amendem. ineens te verwerpen. Het waren er 212! Met 404 tegen 184 stemmen werd artikel 1, dat voorziet in de mobilisa tie van 80.000 militairen, aangenomen. De radiouitzendingen der Franse or ganisatie „vrienden der Sovjet-Unie", welke twee maal per week plaats von den zijn door de regering verboden, daar zij „anti-Franse propaganda" zyn. De Parijse politie heeft het nummer van het communistische blad „Ce Aoir" dat een speciale editie had verzorgd on der de kop „de republiek is in gevaar", in beslag genomen. In het artikel werd het wetsontwerp van de coalitie-regering tot tegengaan van de stakingen, ëen „reactionaire staatsgreep" genoemd. Een speciale editie van het communis tische ochtendblad „rHumanité", welke gedrukt werd terwijl de politie de op lage van „Ce Soir" in nam, werd even eens in beslag genomen. De bladen zijn later weer verschenen, echter zonder de gewraakte kop. Later heeft de regering aan l'Humanité de pa piertoewijzing onttrokken, daar het blad alleen als ochtendblad mag uitkomenen het Zaterdagavond als avondblad ver scheen. Oolf elders zijn communistisché edities in beslag genomen. De GenèveParijs express is Zater dagnacht te Culoz op 64 km. ten Oosten van Lyons ontspoord. Naar wordt ge meld is het ongeluk te wijten aan sabo tage. De locomotief liep uit de rails en een goederenwagen werd vernield. Er was slechts één lichtgewonde. Te Amberieu tussen Culoz en Lyons bleek de kabel, waarmee de wissels wor den verzet, doorgesneden. Ook elders bleken standkabels verbro ken, doch dit werd tijdig ontdekt. Te Parijs kwam het tot enige botsin gen met de politie, toen enige fabrieken werden ontruimd. Te St. Etiènne zijn troepen in actie gekomen. Intussen heeft de socialistische mi nister van arbeid Mayu besprekingen met de CGT geopend. Natuurlijk houden de communisten vol, dat er niets van terecht zal komen zolang de regering niet toegeeft en de wet ter bescherming der republiek terugneemt, maar de be sprekingen zijn nog niet verbroken. Minister Mayer zeide, dat hij een aan tal voorstellen aan de regering zal voor leggen als de CGT de stakers opdraagt het werk te hervatten. Deze voorstellen zouden o.m. inhouden vaststelling van een minimumloon tot 1 Juni a.s. en maatregelen ter waarborging van de stabiliteit van de franc. De havenarbeiders te Bordeaux heb ben besloten het werk te hervatten, evenals de stakers, te le Havre. Te Saint Brieux in Bretagne zijn handgranaten geworpen naar het com munistische hoofdkwartier. Er werd schade aangericht. Troepen en lichte tanks zyri te Mar seille aangekomen. Het treinverkeer is overal in de war, doch het is opmerkelijk, dat in plaatsen, waar de stakers een geheime stemming hielden, met grote meerderheid werd be sloten'weer aan het werk te gaan. Kominform voor het Verre' Oosten Volgens gewoonlijk betrouwbare pers berichten is 20 November in de door communisten beheerste stad Charbin, in Mandsjoerije, een „Kominform voor het Verre Oosten'.' ingesteld. Bij de op richting zouden afgevaardigden van de Sovjet-Unie, Korea, Buiten-Mongolië en China aanwezig zijn geweest. De instel- ling van een communistisch informatie- j bureau, samenwerking by de strijd vQor de onafhankelijkheid van Oost-Asiati- j sche landen en voor het voortschrijden I der communistische revolutie zouden .punten van de agenda uitgemaakt heb- I ben De Japanse gedelegeerden zouden geen visa hebben kunnen verkrijgen. VERTREK AMERIKAANSE TROEPEN UIT ITALIË UITGETELD? Het te Rome verschijnende blad .Daily American" verklaart van een woordvoerder van het Amerikaanse le ger in Italië te hebben vernomen, dat de ontruiming van Italië door de Ame rikaanse troepen, onbepaalde -ty'd zal worden uitgestald. Deze woordvoerder zou hebben ver klaard, dat dit bevel als een verrassing komt, daar de troepen Italië Woensdag zouden verlaten en alles reeds voor het vertrek gereed is. BRITSE REGERING OVERWEEGT GEEN ACTIE TEGEN MOSLEY. De Britse minister van binnenlandse zaken heeft te kennen gegeven, dat de Britse regering niet van plan Is de ac tiviteit van Mosley, de voormalige Brit se fascistenleider, en de leden van zijn nieuwe beweging te verbieden. Iedere po ging om physieke kracht in de plaats te stellen van het betoog zou niet geto lereerd worden. „Ideeën kunnen slechts door betere ideeën teniet gedaan wor den", aldus de minister. Muizen peuzelden gemeente-begroting op! KOMT ER EEN OFFICIËLE KAT? Het is de tijd van de gemeente begrotingen! Ook in de gemeente Hellendoorn, waar weken achter een de gemeente-ambtenaren werkten om deze op papier te zet ten. In de nacht van Vrijdag op Zaterdag hebben echter een aan tal muizen, die steeds een vaste woonplaats hebben, in, om en on der het gemeentehuis van Hellen doorn, dat door zijn slechte staat, waarin het verkeert een ideaal onderdak is voor deze dieren, een bezoek gebracht aan het bureau, waarin de concept-begroting, ver borgen lag. De muizen verzadig den zich aan de begroting en peu zelden er een groot gedeelte van op. Nu zullen de ambtenareh opnieuw aan de slag moeten. Een der raadsleden is van plan in de e.k. raadsvergadering- voor te stellen een „officiële gemeente-kat" aan té stellen, zolang er nog geen nieuw gemeentehuis gebouwd kan worden! Naar wy vernemen heeft het overleg tussen alle bij de Leidse Spoor wegplannen betrokken instanties ertoe geleid, dat thans als vaststaand mag worden aangenomen, dat in 1949 een aanvang zal worden gemaakt met de uitvoering der werken, welke, gelyk bekend, omvatten het om. hoogbrengen van de spoorbaan tussen de Haarlemmerweg en de Rijn, de aanleg van een zestal viaducten en de bouw van een nieuw station. De duur van de werkzaamheden, welke in eerste instantie zullen bestaan in de aanleg van een tweetal hulpsporen, is geraamd op vier jaar, zodat behoudens onverhoopt verder uitstel, of ernstige vertraging tydens de uitvoering, in de loop van 1953 het berucht geworden overwegvraag stuk eindelijk tot het verleden zal behoren. Het klinkt bijna te mooi om waar te kunnen zyn. De conferentie van Londen Bij de bespreking van de kwestie, wel ke landen aan de opstelling van het ontwerp-vredesverdrag met Duitsland zullen deelnemen, heeft Molotof er in toegestemd Pakistan bij de betrokken groep te voegen. Aanvankelijk had Mo lotof voorgesteld zowel Albanië als Pa kistan weg te laten, Bevin deed een compromis-voorstel in verband met de deelneming van Duitse vertegenwoordigers. Hij legde er daarbij de nadruk op, dat de voorbereiding van het vredesverdrag enerzijds, de vorming van een Duitse regering anderzijds on afhankelijk van elkaér beschouwd die nen te worden. Bevin's voorstel betrof de toelating van Duitse vertegenwoor digers ter vredesconferentie ten einde in de gelegenheid te zijn de opvatting dier vertegenwoordigers te leren kennen. Er werd aangaande dit voorstel geen beslissing bereikt. De vergadering werd verdaagd tot hedenmiddag. VIS DOOR DE LUCHT. Op voorstel van een voormalig RAF- vlieger, die thans zyn „Eerste Hefde", de visserij weer opgezocht heeft, zal onder auspiciën van de Britse regering aezer dagen een proef worden genomen met het vervoeren van vis door de lucht. Het experiment wordt genomen op een om het vliegveld van de vissers- ha\en Lowestoft. Besprekingen Partij van de Vrijheid en Comité Oud. Van het hoofdbestuur van de Party van de Vryheid en het bestuur van het „Comité tot voorbereiding van de oprichting van 'n Democratische Volks partyverner nen wij, dat deze instan ties goedkeuring hebben gehecht aan het resultaat van de besprekingen tus sen de delegaties uit beide besturen. Dit- heeft tot gevolg gehad, dat thans de voorstellen zullen worden voorgelegd! aan de hogere party-instanties. Deze zyn by de Party van de Vryheid de Partij raad, die op 13 December a.s. zal by- eenkomen en tenslotte de algemene Vergadering, terwyl het bestuur van het Comité-Oud de voorstellen zal voorleg gen aan de vergadering van het volle dige comité, dat eveneens op 13 Decem ber zal vergaderen. EERSTE LADING JAFFA'S PER „STENTOR" NAAR ONS LAND Zoals gemeld heeft de Nederlandse re gering in Palestina een grote party Jaf fa's gekocht, in totaal 8000 ton. 37.500 kisten zullen omstreeks de Kerstdagen in Haifa aan boord van het 3200 ton metende Nederlandse m.s. „Stentor" van de KNSM worden geladen. Successieve- ïyk zullen daarna nog 4 schepen de rest der party naar ons land brengen. De „Stentor" wordt begin Januari in Amsterdam verwacht. Vereiste 2/3 meederheid .bereikt Na nog enig debat heeft, als eerste der zitting, de algemene vergadering der Verenigde Naties het verdelings plan voor Palestina, nadat op voorstel van Frankryk de stemming vieren twintig uur was uitgesteld, aangeno men met drie-en-dertig stemmen voor dertien tegen, tien onthoudingen. Eén delegatie was afwezig. (De vereiste 2/3 meerderheid is bereikt!). Irak, Saoedi-Arabië, Syrië, Pakistan en Yeme deelden mede, dat zy zich niét aan het besluit gebonden achten en verklaarden zich het recht voor te behouden iedere actie te ondernemen die zy geschikt achten. Argentinië, Chili, China, Columbia, San Salvador, Ethiopië, Mexico, Groot- Brittannië en Joego-Slavië onthielden zich van stemming. De Siamese delega tie was niet aanwezig. Voor de stemming trachtten de Ara bische delegaties uitstel te verkrygen. Faris al Choery (Syrië) zeide, dat een zo ernstige zaak, die zoveel bloedvergie ten voorspelt, verder overleg vereist. De Arabische delegaties noemden de beslissing ondemocratisch, in stryd met het Handvest, onrechtvaardig en een ondermyning van de vrede. Nadat de Arabische delegaties hun standpunt uiteengezet hadden verlie ten zy als een man de zaal. Sir Alexander Cadogan, d^ Engelse afgevaardigde, verstrekte de pers een verklaring, waarin wordt gezegd, dat de Britse regering het besluit van de al gemene vergadering aanvaardt en de uitvoering ervan zal vergemakkeiyken, binnen de grenzen, dié op 26 Septem ber j.l. door de minister van Koloniën uiteen zyn gezet en sindsdien by ver scheidene gelegenheden zijn herhaald. De V.N. zien zich nu geplaatst tegen over het probleem om haar besluit ten uitvoer te brengen. De commissie, die na de Britse ont ruiming van Palestina, het gezag zal overnemen, zal bestaan uit afgevaar digden van Bolivia, Tsjecho-Slowakye, Denemarken, Panama en de Philippy- nen. Sir Alexander Cadogan nodigde hen uit, zich in verbinding te stellen met de Britse regering om de over dracht te regelen. Volgens welingelichte kringen zal zy haar hoofdkwartier in Tel Aviv vestigen. De Arabieren in Pa lestina zouden, naar men verwacht, hun eigen voorlopige regering samenstellen, die waarschijniyk te Nabloes zou zete len. Ofschoon de Joden ontegenzegge- ïyk de kustvlakte van Palestina beheer sen, vrezen sommige voor conflicten in streken als Safad en Beersjeba, waar de Arabieren in de meerderheid zyn. De Britse bladen leggen er de nadruk op, dat het voornaamste gebrek van het verdelingsplan voor Palestina is gelegen in het feit, dat de commissie, die met de uitvoering ervan is belast geen physieke macht te harer be schikking heeft. De Arabieren in hevig verzet. Binnen enkele uren nadat de beslis sing van de VJN. bekend werd, werden in Palestina reeds zes Joden door Ara bieren gedood. Later wordt nog gemeld: Te Cairo verklaarde Abdel Rahman Azzam Pasja,- de secretaris-generaal van de zeven landen omvattende Arabi sche liga, dat het verdeelplan het Na bije Oosten in vuur en vlam zal zetten. De premier van de Libanon, Riad el Solh Bey, die thans te Bagdad vertoeft, sprak van een geheim besluit van de Arabische liga, volgens hetwelk de le gers van Syrië en de Libanon onmid dellijk tot actie zouden overgaan. Te Cairo en Alexandrië werden door stu denten demonstraties gehouden. In ver schillende plaatsen in Palestina zyn Joden door Arabieren om het leven ge bracht. In de centrale gevangenis te Acre vielen Arabische gevangenen ty dens het „luchten" hun Joodse lotge noten aan. De bewakers kwamen tus senbeide en aan Arabische zyde vielen gewonden. Er zyn politie-versterkingen BINNENLAND Bij de overweg op de Scherpen- drechtsekade te Rotterdam is een auto, geladen met bloemen, welke van de veiling te Rodenrijs werden vervoerd, door een trein gegrepen. Van de twee inzit tenden werd de 37-Jarige P. H. Vos tilt de Dortselaan in Rotterdam-Zuid op slag gedood. De tweede passagier kwam er met enige lichte verwondingen af. De tweede passagier kwam er met enige lichte ver wondingen af. De auto werd vernield, ter wijl de trein vertraging ondervond. De Koninklijke- Shell-groep heeft haar ln de oorlog omgekomen personeels leden geëerd, door de onthulling van 12 marmeren gedenkplaten, waarop ln bron zen letters de namen der 503 omgekome nen zijn vermeld, ln haar hoofdgebouw aan de Carel van Bylandtlaan te 's-Gra- venhage. De plechtigheid werd o.m. bijge woond door minister Götzen. Door tot nu toe onbekende oorzaak brak brand uit ln de grote bedryfsgarage van de au to busonderneming de ..Naco" in Purmerend. De brand breidde zich -ooe- dig uit en vond gretig voedsel in een party autobanden die ln de garag'- lag opgeslagen. De bemanning van de „Brastagl" heeft het schip verlaten en ls aan boord gegaan van de sleepboot „Thames" van L. Smit en Co.'s Internationale Sleep dienst, die de mannen naar Belra zal brengen. Het Chr. Nat, Vakverbond deelt ons mede, dat ook in het derde kwartaal van dit jaar het ledental een flinke stijging heeft vertoond. Het ls n.l. omhoog gegaan van 123.820 tot 126.393 leden De 74-jarige gepenslonneerde on derwijzeres mej. J M. Vergeer is te Ka- pelle a. d. IJssl ln de sloot achter haar woning aan de Kerklaan geraakt en ver dronken. Zaterdagavond ls de Koger brand- j weer gewaarschuwd voor een brand ln een pakhuis, aan de Anemoonstraat te Koog a/d. Zaan, dat als clubhuis voor een buurtvereniging was Ingericht. Het pak huis is geheel in vlammen opgegaan. De Nederlandse ambassadeur te Moskou, de heer Lovink, 'die, zoals be kend, benoemd is tot secretaris-gene- raar van het Dep, van Buit. Zaken, heeft Moskou verlaten. Ten afscheid waren op het station aanwezig de chef van het proticol van het Sóvjetministe- fie van Buit. Zaken, de naaste mede werkers van de ambassadeur op de ambassade en voorts vele diplomatieke ertegenwoordigers Zaterdagmorgen heeft de Hllversumse recherche ln samenwerking met de ryks- polltie uit Sassenheim enkele uren ge dregd in de vyver aan de Lorentzweg te Hilversum, waaruit ten slotte de revolver met patronen, met welk wapen de Rot terdamse taxi-chauffeur Clobus om het I leven werd gebracht, werd opgehaald. BUITENLAND Dezer dagen is te Antwerpen uit Hamburg de laatste zending Belgische kerkklokken aangekomen, die tijdens de bezetting door de Duitsers gestolen wa ren. Verscheidene van deze klokken heb ben ook reeds tydens de eerste wereld oorlog de reis naar Duitsland en terug gemaakt. Slechts 600 ton klokken was nog onbeschadigd ln Hamburg aanwezig. De overige 2500 ton was reeds door de Duit sers stuk geslagen om naar de smelteryen te worden vervoerd. Een manifest, getekend door de Ant werpse communist Louis Philips, dat ln de stad werd verspreid, spoort de haven- arbeiders aan het laden en ontladen van I Franse schepen te weigeren uit solidari teit met de stakers ln Frankrijk. De transportafdeling van het Belgisch werk liedenverbond heeft haar leden gewaar schuwd om aan deze oproep gehoor te geven. Een vliegtuig, waarmede de lucht vaartclub van Vervlers (België) proefne mingen deed om door middel van kool- zuursneeuw regen te verwekken, is tijdens de sneeuwstorm, die over de venen heeft gewoed, volledig onbruikbaar geworden. Het toestel stond ln een loods van het vliegveld Sauvenlere. waarvan het dak onder het gewicht van een laag sneeuw j van 50 cM. dikte ls bezweken. Het met Britse toestemming ver- schynende Berlljnse blad „Telegraf" ver klaart. dat 3000 inwoners van Mecklen burg in de Sovjet-Russische zone op dracht hadden ontvangen om binnen enkele uren gereed- te zyn voor vertreK naar de uranium my nen in Saksen. Een DC-4 van de Alaska Airlines ls door een verkeerde manoeuvre bij de- landing op het vliegveld te Seattle neer gestort en in brand geraakt. Drie personen zijn om het leven geko men. De slachtoffers zyn een vrouw en een baby van 21 maanden, Inzittenden van het vliegtuig, en een blinde vrouw, Inzittende van' een auto, die door het vliegtuig werd aangevlogen. De 23 passa giers en de bemanning werden allen min of meer ernstig gewond en zyn ln een ziekenhuis opgenomen. Naar te Athene wordt vernomen, heeft de commissie der V. N. voor de Balkan Zaterdag twee maal te Athene vergaderd Woensdag zal de commissie haar eerste openbare zitting te Salonlkl houden. Te Hollywood ls gisteravond plotse ling overleden de wereldbekende film producer en regisseur Ernst Lubltsch. 29 Januari 1892 te Beriyn geboren, ontwik kelde hij zich eerst tot auteur, waarna hij zich van 1913 af geheel aan de film wydde. Talryke bekende en veelbesproken films staan op zyn naam. De stryd tegen het dure leven heeft de Belgische regering tot nu toe reeds 17.500.000 frs. aan advertenties en pro paganda door middel van bioscoop en ra dio gekost. Naar het Belgische blad „Le Suir" bericht, ls de rykswacht te Chatellneau overgegaan tot de arrestatie van een ge penslonneerde mijnwerker. Deze had on der zyn eigen hul6 en onder dat van zijn buurman een miniatuur-my nschacht ge graven, die hem zoveel steenkool ople verde dat hy iedere week twee vracht auto's kon laden. naar de gevangenis gezonden, terwyi ook militairen en oogje in het zeil houden. Te Jeruzalem mochten de Brit se troepen, die geen dienst hadden, de kazernes niet verlaten. In Tel Aviv keek de Britse politie van een bescheiden af stand toe, hoe de Joden uitbundig feest vierdén en de Arabieren tegen de be slissing van de V.N. demonstreerden. De premier van Irak, Salih Djaboer, voorspelde een ongeloofiyk bloedbad. Het Iraakse kabinet heeft gedurende drie uur vergaderd en, naar verluidt, de onmiddeliyke tenuitvoerlegging van de op de Arabische conferentie te Bloedan genomen besluiten besproken, alsmede de samenwerking tussen de staten van de Arabische liga. Te Bagdad vonden geheime bespre kingen plaats tussen Libanese en Iraak se leiders. Tweeduizend studenten van de Faroek-unlversiteit te Alexandrië gingen in staking en besloten het Ara bische hoge comité mede te delen, dat zy bereid zyn hun leven voor Palestina te geven en nog slechts op het bevel van de Moefti wachten. Reeds zyn in Egypte veiligheidsmaat regelen voor de Joden genomen. Het Arabisch hoge comité besloot de hoge commissaris voor Palestina mede te delen, dat het Engeland alleen ver- antwoordeiyk stelt voor de verdeling van Palestina, daar de Arabieren van mening zijn, dat Engeland geweigerd heeft Palestina aan zyn Aarablsche be woners te geven. Het comité beschouwt het in gebreke biyven van Engeland als een ernstige zaak, die zou kunnen lei den tot een verbreking der betrekkin gen tussen de Arabische landen en Engeland. In een manifest aan alle Arabieren verklaart het comité: „Koninkrijken worden op lijken gevestigd. Laten de Joden zich er van bewust zyn, dat zij eerst golven en nog eens golven men sen zullen moeten neermaaien". Morgen begint een staking van 3 dagen een een boycot van alle Joden. Demonstraten hebben een aanval ge daan op het kantoor van de commu nistische partij te Damascus. Er vielen twee doden en vyf gewonden. Ook de legaties van Frankryk en de V.S. moes ten het ontgelden. De vlaggen werden neergehaald en de ruiten ingeslagen. De politie beschermt de legaties en consulaten van de andere landen die voor de verdeling van Palestina heb ben gestemd. De studenten, die de de monstratie hadden georganiseerd, zyn later door de president van Syrië ont vangen. Deze zei: „Zolang wy nog één druppel bloed hebben, zal Palestina Arabisch biyven, zelfs al zouden alle landen van de wereld zich tegen ons verenigen". De president deelde voorts mee, dat in alle steden van het land bureaux zullen worden geopend, waar vrywilligers zich kunnen aanmelden. Joden vieren feest. De Joden en vooral de zionisten to nen zich zeer dankbaar. Overal worden door hen feesten georganiseerd. In Palestina worden alle Joodse krachten gemobiliseerd. Het betreft 50,000 Joden van 17—25 jaar. De Palestynse Joodse verzetsgroep Irgoen Zwai Leoemi heeft echter in een radió-uitzending verklaard, dat zy haar stryd voor een verenigd Palestina met Jeruzalem als hoofdstad zal voort zetten. „Als men de Joden aanvalt", aldus zeide de radiospreker, „zullen wy terug slaan. Niet alleen tegen de aanvallers, maar eveneens tegen de Engelsen, die hen steeds aanstoken". De groep Stern verklaarde zich ech ter eens met de beslissing der V.N. ea zeide tot overeenstemming te willen komen met de andere volken ln het midden-Osten „tegen het buitenlandse imperialisme".

Leidsch Dagblad | 1947 | | pagina 1