van Cilleries Benelux geeft basis voor status van Duitsland PANDA EN DE MEESTER - GOOCHELAAR Gezamenlijk memorandum aan de Grote Vier Woelingen in Italië Een toestand, die aan 1921-'22 herinnert De Vrouw VAN DICK HERIOT 86ste Jaargang LEIDSCH DAGBLAD Donderdag 27 Nov. 1947 Tweede Blad No 26247 Neemt geen beslissing zonder goedkeuring de drie regeringen De Benelux heeft een memorandum betreffende de geallieerde politiek in zake Duitsland samengesteld, waaraan wij het volgende ontlenen: 1. De regeringen van Nederland, België en Luxemburg zijn in het begin van dit jaar uitgenodigd haar stand punt met betrekking tot de toekomstige status van Duitsland mede te delen aan de plaatsvervangende leden van de raad van ministers van Buitenlandse Zaken, Daartoe hebben genoemde rege ringen een memorandum ingediend bij de raad van ministers van Buitenland se Zaken te Londen: (Het memorandum werd aan de secre taris-generaal van deze raad overhan digd tijdens een gezamenlijk bezoek van de Nederlandse en Belgische am bassadeurs en de Luxemburgse gezant te Londen). Het memorandum verwijst voorts naar de diverse door de 3 landen reeds eer der ingediende memoranda. De raad van ministers van Buiten landse Zaken heeft besloten 25 Novem ber 1947 te Londen bijeen te komen met het doel de hangende vraagstukken met betrekking tot de toekomst van Duits land en het met dat land te sluiten vredesverdrag te regelen. De regeringen van de drie voornoem de landen zijn niet uitgenodigd haar standpunt op die bijeenkomst opnieuw te formuleren, doch zijn van gevoelen, dat het grenzen van haar landen aan Duitsland, het feit dat haar economi sche belangen niet los te maken zijn van die van Duitsland, de nauwe sa menhang van haar veiligheid met het politieke regiem in Duitsland en, ten slotte de ervaringen, die zij hebben op gedaan bij haar betrekkingen met Duits land, het maken van de volgende op merkingen rechtvaardigen met betrek king tot de kwesties, die door de raad van ministers van Buitenlandse Zaken der grote mogendheden zullen worden besproken. FUNDAMENTELE BEGINSELEN 2. Ofschoon in de in de aanvang vermelde memoranda de drie regerin gen elk haar standpunt ten aanzien van de kwestie-Duitsland op verschillende wijze hebben geformuleerd, moet wor den opgemerkt, dat deze documenten bepaalde fundamentele opvattingen ge meen hebben, die als volgt kunnen worden samengevat: De landen streven niet naar vergro ting van hun veiligheid tegenover Duitsland door middel van verminde ring op grote schaal van het Duitse productievermogen, behalve waar dit typisch destructief materiaal betreft, waarvan de productie dient te wor den verboden. Afgezien van het feit, dat zulk een vermindering waar schijnlijk een fictie zou blijken te zijn en dat zij de staatshuishouding van de drie voornoemde landen en niet minder die van geheel Europa, waarin de staatshuishouding van Duitsland steeds een belangrijke fac tor heeft gevormd ernstig zou schaden, zal het raadzaam zijn de Duitsers, nu zij van hun politieke ambities zijn beroofd, een zo grote werkzaamheid te laten, dat zij ma terieel op een bevredigend peil kun nen leven en de toekomst hoopvol tegemoet kunnen zien. s De economische eenheid van het Duitse gebied, m.a.w., de opheffing van kunstmatige beperkingen op de vrije beweging van personen, han dels- en financieel verkeer In dit ge bied, is een eerste voorwaarde voor het economisch herstel van Duits land. DE AANBEVOLEN MAATREGELEN Het zal echter noodzakelijk zijn, ga ranties te verkrijgen tegen een zodanig gebruik van economische macht dat deze een bedreiging zou kunnen zijn voor het politieke evenwicht van Euro pa en de veiligheid van Duitslands na buren zou kunnen verzwakken. Ten einde dit doel te bereiken, zijn de vol gende maatregelen aanbevolen: A. Het geleidelijk herstel van auto nomie en politieke verantwoordelijk heid in Duitsland binnen het kader van een federale constitutie, B. Controle op de gehele Duitse eco nomie, ten einde de ontwapening en dcmilitarisatie van Duitsland, in overeenstemming met het plan, dat door de toenmalige Amerikaanse mi nister van Buitenlandse Zaken, Byr nes in April 1946 naar voren ge bracht werd, te "verzekeren. C. Een speciale internationale con trole op het industriële Ruhrgebied, opdat het bovenvermelde toezicht ook werkelijk wordt uitgeoefend en opdat de ontwikkeling van de productie van dit gebied met die van Europa als ge heel in overeenstemming gebracht wordt. De drie regeringen hebben het recht opgeëist, aan deze controle deel te nemen. D. Voor het geval, dat het huidige militaire bestuur in Duitsland en de militaire bezetting van het gehele land worden opgeheven: handhaving van de militaire bezetting, beperkt tot zekere centra, zoals havens, vlieg velden, verkeerscentra of speciale streken als het Rijndal, waardoor een strikte controle over het land ge waarborgd wordt. Deze controle zou moeten worden geoefend in het ka der van het internationale bestuur. De aanbevelingen onder C en D zijn niet van beperkende aard en niet be doeld om soortgelijke maatregelen voor het Oosten van Duitsland als die ge wenst geacht zouden worden, uit te sluiten. Aan de andere kant zouden zekere economische garanties verkregen moe ten worden, b.v. decentralisatie van het Duitse economische systeem. De recht matige geallieerde belangen moeten daarbfj echter gewaarborgd blijven. OVERLEG DIET DE DRIE REGERINGEN Bovendien zijn de drie regeringen van mening, dat billijkheidshalve zowel als uit economische overwegingen, het onduldbaar zou zijn de Duitse economie te bevorderen door enige maatregel, die haar tegenover de economie der geal lieerde landen zou bevoordelen of de laatste zou benadelen. De welvaart van Nederland, België en Luxemburg en hun samenwerking bij het herstel van de algemene welvaart en handhaving van de veiligheid verdienen minstens evenveel aandacht als de belangen van Duitsland. Zolang Duitsland wordt bestuurd door of is onderworpen aan het toe zicht van een internationaal regime, zal deelneming daaraan door burgers van de drie landen, die zoveel ervaring hebben opgedaan in hun betrekkingen met Duitsland, gewenst zijn. De drie regeringen vertrouwen, dat bij de oplossing van het Duitse vraag stuk in het algemeen of dat van het Ruhrgebied in het bijzonder geen be sluit genomen zal worden zonder voorafgaand overleg met en goedkeu ring van de drie regeringen, die zo zeer belang hebben bij de oplossing van het Duitse vraagstuk. Zij zouden het derhalve zeer op prijs stellen, in dien zij door de conferentie van de ministers van Buitenlandse Zaken ge hoord werden. VOLDOENING. ZIJ HET NIET VOLLEDIG, OVER STREVEN GROTE VIER 3. Ofschoon er hoegenaamd geen op merking is gemaakt met betrekking tot de naar voren gebrachte zienswijze van de drie regeringen, is het belangwekkend op te merken, dat de politiek van de grote mogendheden in Duitsland en hun verrichtingen op verschillend gebied in menig opzicht nagenoeg hetzelfde be ogen als de aanbevelingen van de drie regeringen. Het theoretisch peil van de Duitse productie-capaciteit in de Britse en Amerikaanse zones is aanzienlijk opge voerd in overeenstemming met het plan van 27 Augustus 1947 vergeleken met dat van 26 Maart 1946. De meerderheid van de grote mogend heden heeft zich uitgesproken ten gun ste van de economische eenheid van Duitsland. De Britse en Amerikaanse zones zijn feitelijk een economische een heid geworden, terwijl een gemeenschap- i pelijk orgaan in het leven geroepen is om deze plannen te verwezenlijken. In alle zones is de politieke structuur geëvolueerd naar de instelling van een zeker aantal staten (Lander) als nood zakelijke basis voor het uiteindelijke fe derale bestel. Tezelfdertijd is de mate van zelfbe stuur, die aan de Duitsers werd ver leend voor het beheer van hun open bare zaken verruimd, terwijl het be stuur, dat door de geallieerde bestuurs raad wordt uitgeoefend, minder militair van karakter is geworden. De Amerikaanse minister van buiten landse zaken, Marshall, heeft onlangs te kennen gegeven, dat hij de raad van ministers van buitenlandse zaken, welke m Londen bijeenkomt, nogmaals het voorstel van zijn voorganger Byrnes wil voorleggen. In dit voorstel werd er bij de vier grote bezittende mogendheden op aangedrongen een verdrag te sluiten, dat de ontwapening en demilitarisatie van Duitsland voor een periode van 40 jaar zou moeten verzekeren. De drie regeringen wensen opnieuw te verzekeren, dat zij dit plan, dat in haar ogen een der pijlers van de toekomstige vrede vormt, ten volle onderschrijven. Zij bevelen het derhalve ook ten zeer ste aan. 4. Ofschoon zjj met voldoening ge constateerd hebben, dat de grote mo gendheden, wat haar politiek t.a.v. Duitsland betreft, de bovengenoemde algemene beginselen hebben aan vaard, voelen de drie regeringen zich genoopt uitdrukking te geven aan haar teleurstelling, dat de bezettingsauto riteiten in vele opzichten niet voldoen de aandacht geschonken hebben aan de vitale belangen der drie landen, vooral op economisch gebied. MOTIVERING 5. Het is de wens der drie regeringen. dat de politiek t.a.v. Duitsland volgens de door haar aangegeven richtlijnen wordt gevoerd en wel om de volgende redenen: Aan de ene kant zijn zij van oordeel, dat het noodzakelijk is, de definitieve politieke en economische status van Duitsland te bepalen, opdat een eind kan worden gemaakt aan de onzeker heid en verwarring, .die het herstel van het algemene evenwicht in de weg staan en opdat Duitsland zich zal kunnen her stellen binnen het kader van een vre delievende en succesvolle organisatie van Europa en de gehele wereld. zy gelo ven, dat zij met deze aanbevelingen een aanvaardbaar compromis tussen haar eisen ter waarborging van haar veilig heid en welvaart en de redelijke aspi raties van het Duitse volk aan de hand doen. Aan de andere kant zijn zij er vast van overtuigd, dat eenheid van ziens wijze van de grote mogendheden t.a.v. het Duitse vraagstuk als basis van de wereldvrede een zaak is van het groot ste belang Zij geloven, dat zij in haar aanbeve lingen zozeer rekening gehouden hebben met de verschillende politieke opvattin gen van de grote mogendheden, dat deze in staat zullen zijn de aanbevelin gen te gebruiken als een basis voor het bepalen van de status van Duitsland, die haar goedkeuring waarschijnlijk zal kunnen wegdragen. De ambassadeurs van Nederland en België in de V.S., dr. Van Kleffens en Silvercruys, hebben een afschrift van deze Nederlands-Belgisch-Luxemburgse nota, die te Londen aan de ministers van buitenlandse zaken is overhandigd, ter hand gesteld aan de Amerikaanse onderminister van buitenlandse zaken, Lovett. (Van onze Romeinse correspondent). Van een afstand gezien, zullen de troebelen der laatste dagen in Italië, naar ik vrees, moeilijk te begrijpen zijn. Men vraagt immers niet alleenwat ge beurt er? Doch evenzeer, en met meer recht: waarom gebeurt dit? Wie is de schuldige? En 't antwoord is niet eenvou dig, wanneer men tenminste objectief wil blijven. Dat de uiterst linkse partijen zouden trachten door stakingen en relletjes de moeilijkheden der Regering De Gasperi te vergroten, was te voorzien. Dat zij daarbij gebruik zouden maken van hun sterke overmacht in het Algemeen Ita liaans Vakverbond eveneens. De pogin gen om het vierde kabinet-De Gasperi langs parlementaire weg te doen val len, zijn mislukt. De verkiezingen voor de Romeinse Gerjieenteraad wijzen er zelfs op, dat de aanhang van De Gas peri in den lande toeneemt. Doch de linkse partijen, alle linkse partijen, ach ten het ongewenst, dat de verkiezingen, welke in April moeten plaatsvinden, worden voorbereid onder een strikt Christelijk-democratische regering. De ervaring leert in Italië, dat de partijen die aan het bewind zijn, tijdens een verkiezingscampagne, deze steeds be- invloeden. Een deel der linkse partijen tracht alsnog in het kabinet-De Gas peri te worden opgenomen (republikei nen, Saragat-socialisten). De bedoeling der uiterst-linksen kan men afleiden uit de woorden van Togliatti: Wij zul len op parlementair terrein strijden „zolang dat mogelijk is". En hij voegde er aan toe: „Er bestaan trouwens ook democratische revoluties". ONVERANTWOORDELIJKE ELEMENTEN EN VALSE GERUCHTEN. Het is vrijwel onmogelijk te zeggen, hoe de relletjes ontstonden. In Sicilië werd een ondergeschikt ambtenaar van een communistische vakbond voor de deur van zijn ouderlijk huis doodge schoten. Uit protest worden te Milaan stakingen georganiseerd en „straf-ex- pedities" tegen neofascisten. Aan beide kanten vallen doden en gewonden. Een kleine papieren bom wordt door een uit de partij gestoten ex-commtfnist gelegd ic, het partijgebouw der communisten; uit wraak worden de gebouwen der qua- lunquisten en vooral die van dc fascis tische „movimento sociale" geplunderd. Dan grijpt de beweging om zich heen. In Piëmonte plundert men (te Vercelli en elders) ook liberale partijgebouwen en krijgen de onlusten het karakter van een actie tegen de regering, tegen De Gasperi en tegen de liberale vice-pre- Ingezonden Mededeling XXIX. Wij leven in een gecompliceerde we reld. Er zijn vreemde zaken gaande, die nog enige knopen extra in onze her- senkronkels vermogen te scheppen. Wij denken daarbij nog niet eens aan de actuele politieke vraagstukken, zoals het Duitse probleem, de Marshall-plan nen, de vraag waar nu eigenlijk de Grote Vijfde gebleven is, nu in alle conferenties van „standing" alleen maar vier „groten" zitten te bakkeleien. Mag China niet meer meeaoen? En zouden wij bij herziening van het begrip „big five" maar niet liever meteen een stap je verder bezuinigen en op drie terug springen? Nee lezer, dat zijn problemen die wij nu niet willen behandelen. Er zijn klei nere problemen, die nu en dan de mens aan het denken zetten. Ziehier: Tevreden over het belastingstelsel is nu eenmaal niemand. Ook Lieftinck niet. Dat geldt niet alleen in ons land, maar over heel de wereld. Een groot-industrieel ln Leeds was het ook niet helemaal eens met de gangbare verlangens van de fiscus, en dat zit zo. Een beroemd chirurg hielp hem door deskundig gebruik van het lemmet van een ernstige kwaal af. Nu zijn groot industriëlen meestal wel in staat om al lerlei diensten met een ruime finan ciële tegenprestatie te beantwoorden, en nu kon onze fabrikant van een beroemd chirurg een gepeperde nota verwachten, doch hij keek toch wel wat vreemd op, toen hij een rekening van 450 pond (ongeveer f. 4500.—) gepresenteerd kreeg. Hij vroeg de chirurg, hoeveel die eigenlijk, na aftrek van de verschuldig de belasting, van dit bedrag zou over houden. De chirurg, nogal vermogend, bleek ln een afschuwelijk hoge belastingklas se te vallen en na een rekensommetje meldde hij enigszins onthutst, dat hij er maar 27 pond van zou overhouden. Welnu, repliceerde onze Industrieel, ik betaal óók hoge belasting. Om 450 pond in het handje te krijgen, belasting vrij, moet ik.... 16000 pond verdienen om U aan 27 pond te helpen! De heren werden het accoord op een geschenk van twee kisten goede whisky. En de Britse fiscus zat ietwat verbouwereerd t* kijken. In Amerika maken som» mige deskundigen op so ciaal gebied, gesteund door bijna alle kerkelijke autoriteiten, zich ernstig r I ongerust over de vraag //^NKV^ of de Amerikanen lang- VvZTI vJ.1 zamerhand polyganisten worden. Dat moge zo op het eerste gezicht vreemd lijken, maar die bevreemding is al gauw verdwenen wanneer wij er kennis van nemen dattwee van de vijf huwelijken, die na de oorlog werden gesloten, nu al door echtscheiding zijn ontbonden! Verwacht kan worden dat in de komende jaren nog meer van deze eenmaal gegeven Ja-woorden wat broos zullen blijken te zijn geweest. En het percentage is nog steeds stijgende. Zoiets behoort een alarmerende on gerustheid te verwekken. Maar Amerika is nu eenmaal het land der onbegrensde mogelijkheden, dus zijn er daar kringen, die zich enthousiast in de handen wrijven! Sommige staten van de USA hebben uit de echtscheidingsprocedures een florerende bussiness gemaakt. Door het steeds eenvoudiger maken van de tot een „goed" resultaat leidende procedu re, krijgen zij een enorme toevloed van echtscheidingsaanvragen, aangezien men zulk een scheiding kan laten uitspre ken in iedere stad, die men verkiest. Dat geeft deze staten de gelegenheid, bijzonder hoge geldelijke vergoedingen te vragen. De gevolgen zijn verbluffend. Het stadje Reno, op de grens van Nevada en Californië, inde tot nu toe dit jaar reeds ongeveer 10,000,000 gul den aan echtscheidingskosten. Daar is de situatie dan ook zo, dat men 's och tends zonder aankondiging kan aan kloppen by wat men vreemd genoeg een „court of justice" noemt, diezelfde middag gescheiden zyn en binnen een uur weer hertrouwen met een nieuwe vlam! Er zyn lieden die met oude en nieuwe „levenspartner" tegeiyk aan komen, om in één keer lopen de veran dering volledig te laten registreren. Dit verschynsel van een groeiend aantal echtscheidingen bestaat óók in ons land, zy het dan ook minder on rustbarend. Anders had een Hollands dokter niet onlangs voor een hem vreemd geval gestaan. Een vage bekende belde hem op om dat zyn vrouw een acute blindedarm ontsteking had. „Maar man, dat kan niet. Die heb ik er vorig jaar uitgehaald! Heb je wel eens van een tweede blindedarm gehoord?" „Neen, dokter, maar hebt U wel eens van een tweede vrouw gehoord?" sldent Einandi. In Napels wordt het stadhuis belegerd en de zetel der roya listische party, die nergens sterker is dan juist daar, vernield. Herhaaldeiyk blijkt, dat de ergste gewelddaden be dreven worden, nadat onverantwoorde- lyke elementen onjuiste geruchten heb ben verspreid over voorvallen, die in een ander deel der stad zouden zyn ge beurd. Men schroomt evenwel daarach ter bewuste misleiding door volksmen ners te zoeken. In het Parlement te Rome tracht de minister van Binnenlandse Zaken in een stormachtige zitting de houding der regering te verklaren, doch het tumult is dusdanig en de kreten van „Jakhals, verrader, fascistenvriend" en wat dies meer zij, onderbreken zyn woorden zo voortdurend, dat hy geen effect bereikt. DE MARS NAAR ROME. Er gebeuren zeer zaker dingen, die elke anti-fascist ergeren, meer nog dan be vreemden. Juist in deze dagen werd b. v. De Vecchi, de enige overlevende der „quadrumvlri" van de „mars op Rome" veroordeeld tot vyf jaar en tegeiyk ge- amnesteerd en op vrye voeten gesteld. De rechtbank achtte niet bewezen, dat hy een der vier hoofdorganisatoren van de „mars" en tot op het laatst toe een der meest prominente fascisten „in belangryke mate had bygedragen tot het in stand houden van het fascisti sche regime". Geen wonder, dat de eenvoudige man by zulk een rechtspraak zegt, dat de fascisten worden beschermd om ze op het geschikte ogenblik weer op het volk los te laten. Een andere grief is dat er sedert kort weer twee openlijk erkende fascistische FEUILLETON vertaald uit het Engels door SUSAN INGLIS. 89). Het was niet belangryk. Wat wèl van belang was. was uit te vinden hoe snel ze op een behoorlyke manier van Trant weg zou kunnen gaan. En hoe zou ze dit kunnen doen, zonder Kathryn, die nu al plannen maakte om haar nog weken en weken hier te houden, diep teleur te stellen? Koel en beheerst trachtte ze na te der.ken. Dokter Bladen.... Ze sprong uit haar bed om haar schryfbloc te vinden. Met de blocnote en haar vulpen kroop ze weer in bed terug. Beste Dr. Bladen. Alles gaat hier nu zo goed, dat ik werkeiyk niet langer nodig ben. Wat Kathryn betreft, zou ik nu dadeiyk kunnen vertrekken, maar meneer He- riot heeft gisteren een ongeluk gehad en een arm gebroken, hetgeen tot ge volg kan hebben, dat ik nog enkele dagen langer moet biyven. Ik verlang er echter naar zo spoedig mogelyk hier weg te gaan, hoewel iedereen erg aar dig voor me is geweest en Kathryn het plan heeft me nog weken hier te hou den. Ik wil dat niet, maar wil vertrek ken zonder haar te grieven. Denkt u, dat u een andere patiënt als het moet een denkbeeldige voor me kunt vinden? Dank zy u, voel ik me weer helemaal gezond en ik ben ervan over tuigd, dat ik door iedere medische keu ring goed heen zou komen. Als u zo lief wilt zijn my te helpen van Trant weg te komen, beloof ik u, dat ik u niet verder meer lastig zal vallen met iets. Ze las de brief door en fronste. De inhoud was niet by zonder goed gesteld, maar gaf wel weer wat ze bedoelde. Dr Bladen kennende, wist ze, dat ze op zyn hulp in deze zou kunnen rekenen. Ze telde de dagen af op haar vingers. Vandaag was het Maandag. Sara zou de brief posten, en hy zou hem mor gen ontvangen. Als hy dadeiyk terug schreef, zou ze zyn antwoord Woens dag, op zyn laatst Donderdag, hebben. En dan zou het van haar afhangen. Ondanks al haar vastberadenheid, kromp haar hart ineen by de gedach te, dat ze misschien de volgende week niet meer op Trant zou zijn. Desalniettemin schreef ze het adres op de enveloppe met een vaste hand en plakte ze de brief vastberaden dicht. En toen Sara binnenkwam met het ontbijt op een blad, beloofde deze. dat ze hem onmiddellijk zou posten. Voordat Anne klaar was met haar ontbijt, kondigde een luide roffel op de tussendeur Kathryn's komst aan. Hallo, zei deze vroiyk, hoe voel je je in deze toestand, bediend als een prinses? Heerlyk, antwoordde Anne haar glimlachend, maar een beetje dwaas. Ik behöór voor jou te zorgen en in plaats daarvan lig ik in myn bed, ter- wyi jy opstaat, Het werd geloof ik tyd, dat we eens een beetje voor jou gingen zor gen Sara zegt, dat je de hele nacht op bent geweest. Dat is niet helemaal waar. Ik heb heus nog wel even goed geslapen. Ze zegt, dat Alan vanmorgen heel goed is, maar alleen wat uit zyn hu meur. Kathryn's blauwe ogerf keken ver baasd. Weet je, Anne, ik kan het maar niet bêgrypen. Stel je voor. dat uitge rekend Alan van dat paard valt. Tante Em is woedend op hemze zegt, dat hij het met opzet heeft gedaan om haar te verhinderen Woensdag naar de stad te gaan. Anne keek op haar beurt verbaasd. Maar waarom zou zij niet naar de stad kunnen gaan? Er is niet de minste redenen ze zou toch in ieder geval gaan, als ze haar zinnen erop gezet heeft, al lagen we beiden op sterven. Vooral als ze haar vriendje een gratis- lunch kan afzetten. Kathryn keek met een ondeugende blik in haar ogen naar Anne, en was teleurgesteld te zien, dat Anne's ge zicht onbewogen bleef. Anne was zo'n engel, en Kathryn stralend van geluk over haar eigen verloving wilde de hele wereld wel verliefd en gelukkig zien. Zeg, An ne, ik kreeg vanmorgen bericht van David, en hij kan hier nu iedere dag zyn. Dit was de mededeling, waar- voor ze eigeniyk by Anne binnen was gekomen en haar gezichtje straalde. Anne voelde even een gevoel van af gunst, hoe groot haar werkeiyk oprech te gevoel van sympathie voor Kathryn's geluk ook was. Het kostte haar moeite volkomen gewoon te spreken, maar het gelukte haar. Dat is fijn, zei ze opgewekt. En als je belooft braaf op te passen, zullen we het vieren. Wat zou je ervan zeggen, als je je na de iunch eens aankleedde en beneden kwam theedrinken? Ik zou het heerlyk vinden! zei Kathryn dadelyk. En ik zal me als een engel gedragen. Omdatvoeg de ze er schelms aan toe als Ik myn lieve kleine broertje ken, je aan hèm Je handen vol zult hebben! 9). Panda trad dus, samen met Jo ris Goedbloed, het kantoor binnen van de man, die goochelaars en acrobaten aan een contract hielp een impres- sario, zoals Joris zei. „Goede dag!" zei Joris Goedbloed be leefd. „Biyf rustig zitten, goede man! Gisteren vroeg ik U om een briefje.dat ge aan de sultan van Negorye zoudt schryven, weet ge nog wel?" „Bah!" riep de impressario. „Ik schrijf geen briefjes voor jou! Je bent een misselyke derderangs goochelaar en ik kan jou niet oy de sultan, aanbeve len! Maak maar, dat je wegkomt!" „Tut, tut!" zei Joris streng. „Uw taal is aanmatigend! Ik zal U op Uw plaats zetten door het toepassen van de truc van fakir Ali ben Kali ibn Hassan el Giauz! Ziet toe!" Hy strekte een hand uit, mompelde iets in zijn baard en voor de verbaasde ogen van Panda en de impressario begon er uit het asbakje op het bureau een boom te groeien. Het was een grote boom met zware wortels Anne schonk niet veel aandacht aan deze voorspelling van Kathryn, maar toen ze Alan ging opzoeken, merkte ze, dat het wel eens waar kon zyn. Ze ontmoette Sara op het portaal, die zich voorthaastte met haar armen vol kleren en met een grimmig soort lachje op haar gezicht. Wat doe je daar....? vroeg Anne stomverbaasd, terwyl ze stilhield. Sara maakte een gebaar over haar schouder, toen een nUdige stem uit de kamer achter haar klonk. Sara, kom onmiddeliyk hier, Sa ra! Hij wil opstaan, vertelde Sara met een kort lachje. Ik heb hem gezegd, dat hy op de dokter moet wach ten, maar hy zei, dat de dokter naar de maan kon lopen. En dus heb ik nu al zyn kleren uit zyn kast gesleept. Er was een blik in haar ogen, als herin nerde ze zich iets. Ik heb dan vroeger ook eens gedaantoen hy mazelen had en hier by mynheer Dick logeerde. - Ondanks de pyn in haar hart, moest Anne lachen. Wat vormde hy toch een verzameling van tegenstrijdigheden, dacht ze, en hoe zonderling vond je in hem de humeurige en lastige man, die ze op Trant had leren kennen, terug, alsook de stoute jongen uit Dick's en Sam Woods verhalenZe hield even op, om haar gezicht weer ln de plooi te brengen, en ging dan kalm zyn ka mer binnen. Wat bedoel Jebegon Alan, toen zyn deur openging. O, u bent het. Hy zat rechtop in zyn bed en zyn blauwe ogen stonden op storm. Hebt u Sara op de gang gezien? Ja. Zoudt u dan zo vriendelijk willen zyn haar te zeggen, dat ze myn kleren hier moet brengen. Zonder aandacht te schenken aan zyn verzoek, ging Anne naar hem toe en voelde zyn pols. Hoewel zyn eerste Im puls was, zyn hand terug te trekken, onderwierp hij zich toch gedwee aan haar, toen hy w*derom haar heerlyk koele hand op zich voelde. Natuurlijk zal Sara u uw kleren terugbrengen, als u ze nodig hebt, zei ze kalmerend. Maar ik hoop. dat u er niet verder op aan zult dringen op te staan, vóórdat dr. Wild er geweest- is. —Ze keek hem even aan en wendde dan snel haar blik af. Alleen al de vorm van zyn gezicht en van zyn arrogante mond brachten haar buiten zichzelf, en in de war. (Wordt vervolgd) groepen bestaan, de „Movimento Soci ale" en de uit de rechtse vleugel der qualunguisten ontstane „Nationalistische party voor sociale democratie". De na men zyn onschuldig, behalve d^t woord „nationalistisch", doch de publicaties die partyen, vol verheeriyklng van het vroegere regiem, zyn het allerminst. Mussolini wordt geprezen, niet alleen, doch Triëst, Fiume en Dalmatië opge ëist, Ja zelfs Corsica van het trouwe loze Frankryk gevorderd en de gealli eerde naties, de „bevryders" in alle toonaarden beschimpt. Sforza, Nittlenz. zyn de „hyena's, de aasgieren, die ln het gevolg der vreemde heersers kwa men om het stervend Italië het vlees van de beenderen te scheuren". DEMOCRATIE IN GEVAAR. Terecht protesteren alle anti-fascis ten tegen deze groepen en het is plau sibel, dat de linkse partijen er by de Regering op aandringen, dat maatrege len worden genomen, o.a. in verband met artikel 17 van het vredesverdrag, waarby wederoprichting der fascisti sche party verboden wordt. Doch dit rechtvaardigt allerminst het eigenge reid optreden der menigte tegen dez# neo-fascisten. Het rechtvaardigt even min het optreden der typografen, die alle redacties hebben gedwongen een I door hun vakverbond aangenomen mo tie af te drukken, waarbij zy de Jour nalisten wyzen op hun democratische plichten. De motie is op zich zelf prij zenswaardig, doch waar biyft de demo cratie, wanneer de chef van cje druk- kery de redactie dwingt de volledige tekst dier motie af te drukken, indien I zy wil, dat de courant ter perse gaat? Alle redacties, ook de meest rechtse, hebben toegegeven, met uitzondering der liberalen en der republikeinen, wier bladen op die dag niet verschenen. De democratie, de democratische vry- heden, in de eerste plaats het vrhf woord en de vrye pers verkeren in ItaUl in gevaar. NIEUWE UITGAVEN. Cervantes', 4e eeuwfeest. Dit Jaar. begin October, was het 400 Jaar geleden dat Miguel de Cervantes Saa- vedra werd geboren. Cervantes, de schry- ver van de beroemde „Don Qulchotte", een cultuurwerk, dat nimmer meer zal vergaan en over de gehele wereld in. allo talen zyn trlumfen heeft gevierd. Dit felt is in de literare wereld alge meen herdacht en ook ons land ls niet achtergebleven. Ter gelegenheid van dit herdenkings feest is bij de Ultcevery Van Breda C.V. t3 Amsterdam een levensgeschiedenis ver schenen van deze grote Spanjaard, uit het) Spaans vertaald naar Sebastian Juan Arbo door dr. G. C. MohrHorsman, met een voorwoord van prof. dr. C. F. A. van Dam. Het is een historisch en literair geheel verantwoorde uitgave van klassieke be tekenis. waarin het leven van Cervantes, op zich zelve reeds ryk aan Inhoud wordt geschilderd met een heroïsoh Idealisme, dat een zuiver beeld geeft van de wording en het leven van deze verguisde en eerst na zyn dood algemeen erkende schryver. Nedorl. Becld-encyclopaedle. Als uitgave ven de firma J. H. Kok N.V. te Kampen zag het licht: Nederlandse Becld-encyclopaedle, samengesteld onder redactie van Chr. 8tapelkamp, tekeningen van J. de Vries e.a. Het ls een uitgave voor de grote massa en daarom beperkt tot die dingen, waarmede leder ln 't leven ln aanraking komt. Als zodanig is het ongetwyfeld van grote leerzaamheid en ln vele gevallen, waarin men anders moeliyk een dlrecto oplossing kan geven, zal deze uitgave vol doen.

Leidsch Dagblad | 1947 | | pagina 5