Opheldering Ier Londense conferentie r Instemming mei beleid van minister Drees WEERBERICHT Stakingsgolf in Frankrijk breidt zich nog uit Met een enkel woord LICHT De nieuwe bonnen 86ste Jaargang DONDERDAG 27 NOVEMBER 1947, No. 26247( LEIDSCH DAGBLAD Directeur: J. W. Henny Hoofdredactie: B. W Menkhorst en J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f. 3.90 per 3 maanden; 30 cents per week Telefoon Dlr en Adm.: 25041; Red.: 21507 Witte Singel 1, Lelden - Giro no.: 67055 Molotof geeft toe AGENDA VASTGESTELD. De lucht ter Londense conferentie is plotseling opgeklaard! Na enige dis cussie werden de vier ministers het eens over de volgorde van de zes agenda punten. De agenda ziet er als volgt uit: 1. Het Oostenrijkse vredesverdrag; 2. De voorbereiding van het vredes verdrag met Duitsland met inbegrip van de procedure en de kwestie der grenzen; 3. De economische beginselen voor de toekomst van Duitsland; 4. De vorm en bevoegdheid van de voorlopige Duitse regering; 5. Een onderzoek naar de uitvoering van de demilitarisatie-iristructies voor Duitsland, zoals deze op de conferentie van Moskou werden opgesteld; 6. Het viermogendhedenverdrag voor de demilitarisatie en ontwapening van Duitsland, dat voor de Amerikaanse delegatie werd voorgesteld. De Oostenrijkse kwestie werd ter stond naar de speciale, door de vier ministers aangewezen, afgevaardigden verwezen. Dezen zullen heden bijeen komen. Ten slotte kwamen de ministers over een, dat tot het volgende agendapunt kon worden overgegaan voordat de be spreking van het vorige zou zijn be ëindigd. Molotof gaf zonder meer opeens toe inzake het plaatsen van het vredesver drag met Oostenrijk als no. 1 der agenda. De Rus hield een hartstochtelijk plei dooi, voor een verenigd Duitsland on der een „democratisch bewind". Hij bestreed de Brits-Amerikaanse bizo- nalc politiek en noemde haar „impe rialistisch". Het Duitse vredesverdrag zou het lot van Duitsland voor lange tijd bepalen, daarom moest het ook een democra tisch en geen inpenalistisch verdrag zijn. Het moest ook bijdragen tot het economisch herstel van Duitsland, op dat Duitsland zijn verplichtingen jegens zijn slachtoffers zou kunnen nakomen. Molotof voorspelde, dat er pogingen' aangewend zouden worden om Duits land te gebruiken als basis voor de ont wikkeling van de oorlogsindustrie en de reactionnaire machten in Duitsland te gebruiken tegen de democratische elementen in de Europese landen. Alles wat de eenheid van Duitsland of de Duitse economie in de weg stond, zou slechts koren zijn op de molen der re- actionnairen. Molotof besloot met een aansporing voor het betrachten van spoed bij het ontwerpen van het Duitse vredesver drag en voor een terugkeer naar de overeenkomst, die het vorig jaar in New York bereikt werd, waarbij Duits- lands naburen of de landen, die met aanzienlijke strijdkrachten tegen Duits land gestreden hadden, op de Duitse vredesconferentie aanwezig zouden mo gen zijn. Marshall antwoordde Molotof, dat het gehele Amerikaanse volk vurig hoopte, dat een basis voor de vrede zou worden gevormd. De Amerikaanse delegatie stelde alleen belang in een werkelyk en geen onecht Duits vre desverdrag. „Wij wensen in deze critieke periode van internationale onrust ons niet op te houden met lange discussies over de wijze waarop het Duitse vredesverdrag moet worden goedgekeurd". Marshall zeide, dat men direct met de voor naamste kwesties moest beginnen. Deze betroffen de economische en politieke eenheid van Duitsland. Marshall zeide dat hij het Oostenrijk se verdrag eerst wilde bespreken omdat het verder gevorderd was dan het Duit se en niet omdat hij de Sovjet-opvat ting bestreed, dat het Duitse verdrag belangrijker was. Joanovici gearresteerd De Parijse prefectuur van politie heeft medegedeeld, dat Joanovici gear resteerd is. Joseph Joanovici, de tot millionair opgeklommen Roemeense voddenraper, die gezocht werd wegens handel met de Duitsers tijdens de bezetting van Frank rijk, is in de Amerikaanse zone van Duitsland aangetroffen en heeft zich vrijwillig overgegeven. Enige maanden geleden was Joanovici uit Frankrijk ontsnapt. De verdeling van Palestina De Algemene Vergadering der V. N. is gisteren begonnen aan de kwestie der verdeling van Palestina. De Philippijnen en Griekenland spraken zich nu uit als tegenstanders. Zweden wilde het voor stel aanvaarden als het minste van twee kwaden evenals Nieuw-Zeeland. Sir Alexander Cadogan (Engeland) verklaarde, dat Engeland niet kan toe laten, dat zijn troepen en bestuur wor- den gebruikt om beslissingen uit te voeren, die niet door beide partijen in Palestina zijn aanvaard. V/el schijnen enkele blanco-stemmers in de commissie, voor te zullen stem men. Ook Nederland wordt daarbij ge noemd evenals België. Haiti zal tegen stemmen. Vermoedelijk zal Vrijdag de beslissing vallen. AFNEMEND BUIIG. De Bilt verwacht tot morgenavond: Wisselend bewolkt met voornamelijk in de kuststrook enkele regen-, hagel- of natte sneeuwbuien. Des nachts op vele plaatsen lichte vorst, overdag onge veer dezelfde temperatuur als vandaag. Aanvankelijk verder afnemende wind. Hoofdzakelijk uit Westelijke richtingen, later veranderlijke wind. 28 November. Zon op: 8.20 uur; onder: 16.35 uur. Maan op: 16.31 uur; onder: 8.28 uur (V. M.) Hoogwater te Katwijk te 3.39 en 15.58 uur. Over de beschuldigingen van Molotof zeide Marshall alleen, dat hij er geen belang in stelde en niet overtuigd was, dal Molotof ze zelf geloofde. „Laat ons aan het werk gaan", zo zeide hfy. „Zonder elkaar te beschul digen om wille van propaganda doeleinden. Wü moeten rust in plaats van haat en wanbegrip scheppen". Bidault herinnerde zijn collega's er aan, dat de Franse Delegatie op iedere vorige zitting van de raad van minis ters had aangedrongen op een bespre king van het Duitse vredesverdrag. De kansen op een regeling zouden niet ver groot worden door het uiten van be schuldigingen. Bevin merkte op, dat men Molotof's opmerkingen over imperialisme en ver deling van Duitsland met een „gevoel van humor" moest opvatten. „Ik geloof, dat wij allemaal oorlogsophitsers zijn", zo vervolgde hij, „de enige heilige in de wereld is de Sovjet-Unie. Wij zullen wel daar beneden terecht komen". Weer soja-bloem in het brood De broodbloem-melange, zoals die van 30 November a.s. af zal worden sa mengesteld, bevat thans weer 5% soja- bloem. Verder blijven bijgemengd 10% maisbloem en 5% aardappelmeel. De dorpsmolenaars mengen uitslui tend 15% mais-bloem bij en geen soja- bloem of aardappelmeel. NOG GEEN STANDPUNT INZAKE HET BLOEMBOLLENVAK. Van officiële zijde, zo deelt 't hoofd bestuur van de „Vereniging tot behoud van het Bloembollenvak in Nederland" mede, is tot dusverre nog geen stand punt bekend gemaakt ten aanzien van de voorgenomen maatregelen in het bloembollenvak. Met de Algemene Ver eniging voor Bloembollencultuur neemt het hoofdbestuur stelling „tegen iedere suggestie, waarbij beweerd wordt, dat besluiten zouden zijn of worden geno men, die tegen de memng van het vak indruisen." Geen succes voor Schuman De nieuwe eerste minister van Frank rijk, Robert Schuman, heeft een radio rede voor het Franse volk gehouden, waarin hij verklaarde, dat te Parijs de lonen der arbeiders met vijftienhonderd francs per maand verhoogd zullen wor den, terwijl die van kantoorbedienden elfhonderdvijftig francs omhoog gaan. Hij zei voorts, dat de regering twee wetsontwerpen gereed heeft, die in de komende dagen aan de Kamer voorge legd zullen worden. Eén ontwerp be treft de gezinstoeslag, het andere de herziening der oorlogspensioenen. Schu man meende, dat maar al te vaak de ellende van Frankrijk door zekere lie den misbruikt was om er politieke munt uit te slaan. De regering zal het exportprogramma herzien ten einde in flatie te voorkomen. Schuman gaf voorts te kennen, dat loonsverhoging geen nut zou hebben, indien het werk niet hervat wordt. De regering zou ver dere prijsstijging verhinderen. Zij on derschat in genen dele de huidige moei lijkheden. Elke dag mijnwerkersstaking kost het land het equivalent van vijf dagen brandstof voor elk Frans gezin. Schuman uitte geen bedreigingen ten aanzien van de stakers, maar ver klaarde, dat de regering de vrije arbeid wil beschermen. zend francs door de regering niet in be handeling zfjn genomen, verwacht men, dat de gematigde leiders aan invloed zullen verliezen ten gunste van de com munisten. Over de stand der stakingen, die al meer dan een millioen arbeiders om vatten, het volgende: Bouwvakken: de CGT heeft alle bouwvakarbeiders tot staking opgeroe pen. Politie: de Parijse politie heeft over het al- of niet deelnemen aan de staking gestemd. De uitslag wordt he- I den bekend gemaakt. Gasbedrijven: meer arbeiders hebben j het werk verlaten. j Electriciteitsbedrijvenmen verwacht, dat de staking te Rouen zich zal uit- J breiden. i Havens: liggen bijna geheel stil. PTTFranse troepen onderhouden I een beperkte postdienst. 1 Vervoer: het personeel van de open bare vervoermiddelen te Parijs met uit zondering van het autobuspersoneel zal heden in staking gaan. i Voedselvoorziening: bevel is gegeven tot vordering van het stakende perso neel der elevators in de haven van Mar seille ten einde 8 000 ton Amerikaans graan te lossen. O Het Franse ministerie van Binnen landse Zaken deelt mede. dat 19 „onge wenste personen" het land zijn uitge bet. Het zijn merendeels Wit-Russische emigranten, die na de oorlog de Sovjet- nationaliteit hebben aangenomen. Zij zijn in die delen van het land gear resteerd, waar ordeverstoringen hebben plaatsgehad, voornamelijk te Marseille. De 18 kub. meter grote lichtburlboei, die op de grens van de 3-mijlszone voor IJmuiden verankerd ligt, is gisternacht ten gevolge van het zeer stormachtige weer losgeslagen en in Zuidelijke richting afgedreven. Gistermiddag om 12.20 uur is de boei, die gewoonlijk een belangrijk baken voor de inkomende schepen vormt, op ongeveer 1 km. ten Zuiden van Zandvoort op de tweede Zandbank aangespoeld. De boei is tot dusverre niet ernstig beschadigd, doch het is natuur lijk nog een open vraag of het loodswezen er in slaagt het gevaarte weer los te krijgen, alvorens het door de branding wordt gehavend. De boei in de Zand- voortse branding. (Foto ANP) De hulp aan Europa Senator Malone, republikein, heeft in de Amerikaanse Senaat een amende ment ingediend, strekkende tot verla ging van de tussentijdse hulp aan Oos tenrijk, Frankrijk en Italië van 597 mil lioen tot 400 millioen dollar.. Het is ver worpen. John Tabor voorzitter van de toewij zingscommissie van het Amerikaanse Huis van Afgevaardigden, heeft mede gedeeld, dat de commissie vermoedelijk pas op 4 December op z'n vroegst de toewijzing van gelden voor de hulpver lening aan Frankrijk, Italië en Oosten rijk „zelfs maar in overweging kan ne men". De Amerikaanse minister van land bouw, Anderson, heeft verklaard, dat de regering volmacht moet krijgen om de prijzen te controleren .alsmede de vol ledige bevoegdheid als in oorlogstijd tot het toewijzen en rantsoeneren van schaarse producten. Hij legde deze ver klaring af ter ondersteuning van het economische programma van president Truman. Tevens stelde hij voor de re geringsbevoegdheid tot contróle op de export, die op 20 Februari eindigt, nog twee jaar te verlengen. De Amerikaanse minister van handel, Harriman, heeft verzocht, dat het con gres hem beperkte volmacht zou verle nen tot het toekennen van prioriteit en het doen van toewijzingen, opdat het staal voor de meest essentiële doelein den gebruikt zal worden. Harriman drong tevens aan op het verlenen van bevoegd heid tot contróle op de prijzen van ex portgoederen, als middel tot bestrijding Behandeling Sociale Zaken: Schuman. De leiders van achttien der grootste Franse vakbonden hebben echter reeds verklaard, dat de door de Franse premier per radio bekend ge maakte voorstellen aangaande lonen en prijzen onaanvaardbaar zijn. In een desbetreffend communiqué werd besloten de strijd voort te zetten. Er werd een beroep op de arbeiders ge daan om „hun eenheid en hun actie te versterken ten einde recht te ver krijgen". De achttien verenigingen ver tegenwoordigen o.m. de mijnwerkers, de spoorwegmannen, metaalbewerkers, per soneel van de posterijen, havenarbei ders en zeelieden. De overige negentien vakverenigingen zullen heden over hun houding beslis sen. Jouhaux (leider der niet-communis tische minderheid in de CGT) verklaar de, dat de regering „de toestand abso luut niet schijnt te begrijpen". Daar de eisen der arbeiders tot een loonsverho ging van achtduizend tot ruim tiendui- „Vader der Ouden van dagen" (Van onze parlementaire Redacteur) Gisteren was aan de orde de begro ting van Sociale Zaken; algemeen was men het wel met het beleid van minis ter Drees eens. Ja. daar zijn de lonen van de landarbeiders, waarover reeds bij de algemene beraadslagingen uit voerig is gesproken en die ook nu door verscheidene leden werden aangeroerd. Maar dit is een onderdeel van de lo nen- en prijzenpolitiek en dus een zaak van algemeen regeringsbeleid, waarom men de heer Drees niet hard mag val len. Iedereen weet, dat deze bewinds man zijn hele leven aan de verbete ring der sociale verhoudingen en toe standen heeft gewijd en dat hij „eruit haalt" wat eruit te halen is. Dat weet ook de heer Koenen (Comm.), al noem de hij de heer Drees, die onlangs de eretitel „vader der ouden van dagen" verwierf, thans smalend „stiefvader". Op deze uitzondering na waren het dan ook meer inlichtingen, die despre kers meer dan tien der diverse fracties vroegen dan dat zij critiek uit oefenden. Verschillenden betuigden na drukkelijk hun instemming met het ge voerde beleid en spraken de hoop uit, dat de heer Drees spoedig met de al gehele herziening van de sociale wetten moge komen, tot nu tce waren het slechts noodregelingen. Er werd ge vraagd naar de resultaten van het con- sumentencrediet, van de tewerkstelling van minder-valiede arbeidskrachten, naar de internationale aïbeidsorganen, de uitkering der gelden van het N.AF., de aanstelling van sociale attaché's bij onze' gezantschappen: nieuws was er echter niet bij. De heer Drees had het dan ook ge makkelijk met de verdediging. Hij wees erop, dat het vooraf advies vragen van het bedrijfsleven, Stichting van de Ar beid, idem van de Landbouw enz., noodzakelijkerwijze de gang van zaken vertraagt, de minister heeft het tem po dan niet- meer in de hand. Dit geldt ook de publiekrechtelijke bedrijfsorga nisatie. De betrokken commissie heeft te deze aanzien inmiddels een ontwerp gereed gekregen en spr. hoopt dat zijn ambtgenoot van Econ. Zaken, onder wie dit onderwerp ressorteert, natuur lijk na overleg met- spr. en de overige instanties, spoedig met voorstellen kan komen. Dit geldt dan tevens de onder nemersraden. Dit vertragen van 't tem po door inschakeling van het bedrijfs leven komt ook voor bij de sociale ver zekeringen. Van samenvoeging van Rijksarbeids bureau en Rijksarbeidsinspectie ver wacht spr. geen heil. Wat de emigra tie betreft, legde spr. uit, dat de rege ring zich niet meer daartegen verzet, ook niet- als het vakarbeiders betreft, die wij hier eigenlijk niet kunnen mis sen. Bevorderen doet zij het evenwel niet, zo ten aanzien van {iet verstrek ken van deviezen. De aanwas onzer be volking is zo groot, dat het op de duur toch tot bevordering van de emigratie moét komen. Inzake huisarbeid wil men tot een regeling komen, dat die in het alge meen verboden wordt met ontheffing van de inflatie in de V. S. en tot be vordering van het Amerikaanse pro gramma voor hulpverlening aan het buitenland. Hij ontkende, dat een knellende alge- hele contróle nodig zou zijn, doch wees I er op, dat zijn tegenwoordige volmach- ten onvoldoende zijn om het program ma voor buitenlandse hulpverlening zon der verspilling en nodeloze schok voor het Amerikaanse economische leven te doen functioneren. Overwinning voor Labour BIJ TUSSENTIJDSE VERKIEZING. De Engelse Labourpartij heeft haar ongeslagen record wat betreft de tussen tijdse verkiezingen behouden. De labour-candidaat te Gravesend (in Kent) verkreeg namelijk 24.692, de con servatieve candidaat 23.017 stemmen. Aanhangers van de Labourpartij ver wachten, dat deze overwinning een be langrijk moreel effect op de kiezers in het gehele land zal hebben. Er staan nog vier tussentijdse verkie zingen voor de deur. Corruptie wat de klok slaat! RIJK VOOR TIENDUIZENDEN GULDENS BENADEELD. De C.C.D. heeft in de provincie Utrecht een onderzoek ingesteld naar een vermoede „zwarte" aankoop van le vensmiddelen voor politieke gedetineer den. Hierbij bleek de N.V. J. J. te Jut- phaas betrokken te zijn. De boeken dezer N V. werden aan een nauwgezet onderzoek onderworpen. Hierbij kwam tevens vast te staan, dat in de administratie van deze N.V., be treffende haar opdrachten van het Ministerie van Oorlog voor het be drijfsklaar maken van aangekochte „dump-wagens" voor het Nederland se leger, dusdanige vervalsingen wa ren gepleegd, dat de aan bedoeld mi nisterie gepresenteerde facturen voor elke behandelde auto op ongehoorde wijze waren opgevoerd. Een dezer dagen werd de procuratie houder K. aangehouden. Deze bekende het vervalsingssysteem te hebben ont worpen en liet het door zijn onderge schikten toepassen. Deze waren te werk gestelde politieke gevangenen, van wie sommigen zelfs bezwaren hadden ge maakt tegen de hun opgedragen ver valsingen. Waar deze manipulaties reeds een aanvang namen in de zomer van 1946, is het Rijk voor tienduizenden gul dens benadeeld. voor bepaalde groepen van gevallen. Tot dusver was het precies andersom; algemeen toegestaan met verbod in be paalde groepen van gevallen. Vandaag voortzetting. VERENIGING „DE NEDERLANDSE DAGBLADPERS 1945". Tot bestuursleden van de Ver. „De Nederlandse Dagbladpers 1945" zijn bij acclamatie herkozen de heren J. van de Kielt, algemeen directeur van de N.V. de Arbeiderspers (Het Vrije Volk), G. H. J. B. Bodewes. directeur van „De Gelderlander". C. M Dosker, directeur van de „Maas- en Roerbode", J. W. Henny, directeur van de N.V. „Leidsch Dagblad", M. K. van Houten, directeur van „Trouw". In de vacatures van wij len de heer C. Slewe, directeur van de „Volkskrant", en van de heer J. Groe- newegen, direoteur van de (A.R.) Rot terdammer. die zich niet herkiesbaar stelde, werden gekozen de heren J. Kuypers, directeur van de „Maasbode" en mr H. Dikkers, directeur van de „Prov. Overijsselsche en Zwolsche Cou rant". BINNENLAND. Mr. J. H. van Balen, directeur van de A.N.WB. en Baron van Harinxma, di reoteur van de R.A.C. (Rijksautomobiel- centrale), zijn gekozen als leden van de bestuurscommissie van het nieuwe cen trale bureau", dat ls opgericht door de in ternationale organisatie voor toerisme. Laatstgenoemde organisatie Ls te Londen opgericht, ter aanmoediging van een vrij toeristenverkeer. ZIJ vertegenwoordigt 20 millioen toeristen Ln alle delen van de wereld. De temporal re Krijgsraad te Batavia heeft de Japannees Ogawa Klyonorl, die tijdens de bezetting hoofd van de gevan genis in Ambarawa ls geweest, conform de eis tot de dood veroordeeld. HIJ is o m. schuldig bevonden aan mishandelingen. Op een terrein nabij het Agneta-park te Delft ls gisteren de exploratie-boring van de Ned. Aardolie Maatschappij begon nen. Men vermoedt, dat het ongeveer en kele weken zal duren voordat de boring op de vereiste diepte zal zlin. Zonder dat men verwachtingen mag hebben met betrekking tot deze boring te Delft, koestert de Ned. Aardolie Mff. tooh de hoop, dat ln de toekomst in ons land een tweede olieveld zal worden ge vonden. Gisterochtend is per K.L.M -vliegtuig i uit Paramaribo mr. dr. Raymond H. Pos, j vertegenwoordiger van Suriname ln Ne- i derland, op Schiphol gearriveerd. De Eerste Kamer heeft gistermiddag de wetsontwerpen herverkavellngswet j Walcheren en verhoging van het bijzonder I Invoerrecht op benzine goedgekeurd. De I Kamer komt Woensdag a.s. weer bijeen. I Het m.s. „Madjoe". eigendom der N.V. Sohepen-Exploitatle Maatschappij „De Ta marinde te Rotterdam, ls op weg van Rotterdam naar Zwolle voor de mond van het Keteldlep op het LJsselmeer gezonken 1 De schipper, P. Huisman uit Gouderak, werd met twee andere opvarenden door vissers gered. De Federatie van Nederlandse Vere nigingen, die de belangen van de verple ging en de verplegenden behartigt, houdt op Zaterdag 29 November a.s. ln het N.V.- Huis te Utrecht haar tweede Jaarvergade ring. Verschenen ls het voorlopig verslag der Tweede Kamer over het ontwerp van j wet houdende een voorziening van verenl- j gingen of naamloze vennootschappen, waarvan de duur op of na 5 Mei 1945 I mocht zyn verstreken. De Installatie van de nieuwe burge- 1 meester van Breda, mr. dr. L. Prinsen, zal j op 1 December in een bijzondere raadszlt- I ting geschieden. Door tot dusverre onopgehelderde oorzaak kreeg gisteren de 57-Jarige ar bei- I der J. L. uit de Javastraat te Amsterdam, die werkzaam was bij het helen van palen in een bouwput bij de Granidastraat, het heiblok op zijn hoofd. In zeer ernstige toestand ls hij naar het W-G. vervoerd.! De minister van Financiën, prof. mr. P. Lieftlnck. zal Zaterdag as. een bezoek brengen aan Middelburg, om er herstel en schadevergoedingsproblemen te bespre ken. BUITENLAND De Holywoodse studio heeft de pro- i ducer Adrian Scott en de regisseur Ed- ward Drnytryk. twee van de 10 fllm-em- i ployés. die voor de commissie voor on- Amerikaanse activiteit van het Congres geweigerd hadden te zeggen of zij com munisten waren, ontslagen. Op de bormenljjst voor de maand December ln België komen de volgende maandelijkse rantsoenen voor: brood 9 kg.,1 rijst 150 gr., margarine 600 gr., boter 350 gr., reuzei 200 gr., suiker 1200 gr gezou ten varkensvlees 250 grvlees of vlees waren 1250 gr Prinses Elizabeth van Engeland en I prins Philip hertog van Edinburgh, zijn uit Romsey naar Londen teruggekeerd, vanwaar zij zich vandaag nog naar de kustplaats Aberdeenshire ln Schotland zullen begeven om de rest van hun witte broodsweken door te bréngen. De vijf afgevaardigden van de M.R.P. ln de Franse Nationale Vergadering, die wegens hun betrekkingen met de R.P.F van generaal De Gaulle uit de republi keinse volkspartij zijn getreden of ge royeerd, hebben thans een eigen party, „de onafhankelijke republikeinse volksbe weging", gesticht. Te Nanking is officieel bekend ge maakt dat 48 millioen personen hulp van de Chinese regering behoeven. 33 millioen van deze mensen zyn verplaatste personen, die van het toneel van de burgeroorlog gevlucht. De anderen. 15 millioen. zlj-n - ■■■■BB verminkten, slachtoffers van overstromin gen en van hongersnood. De Duitsers Otto Boehmfeld en Ar thur Lenz. die vroeger deel uitmaakten van het S.S.-doodskopregiment, zijn gis ternacht in de Sovjet-sector van Beriyn door twee Duitse politie-agenten gearres teerd, terwijl zy met luider stem „Wir fahren gegen Engeland" zongen. De belde Hitlerlanen verzetten zich hevig tegen hun arrestatie en verweten de agenten, dat hun gedrag „een Duitser onwaardig" was, Hugh Dalton, die zyn post als kan selier van de schatkist kwijt raakte, kreeg door toedoen van zyn labourvrlenden een nieuwe functie. Laski is nameiyk afge treden als voorzitter van de internatio nale subcommissie der party ten gunste van Daltondie deze functie vroeger reeds enige jaren heeft vervuld. Hoe belangrijk „licht" is, onder vonden we in de oorlog. Al héél vroeg waren 's avonds de straten in 't nacht-zwart ge huld. De verduisterings-lantaarn wierp slechts een minuscuul lichtje voor uit, genoeg om nèt niet je hals te breken. 't Was dan buiten niet prettig, zelfs onaangenaam. Om niet te spreken van éndere ellende 's Avonds moet Ik nog al eens weg. 't Is nü een telkens terugkerend genot niet meer te tasten, te schui felen of, per fiets, tegen 'n uitge doofde lantaarnpaal op te botsen. Want 't vriendelijk-vertrouwde licht straalt weer aan élle kanten. Niet -dat mijn lantaarn altijd in orde is. Beslist niet Weest daérvan verzekerd: Ik moet soms 'n slenterende agent verschalken door bliksem snel af te stappen, 'n straatje om te rijden of hard door te fietsen, om aan z'n onverbiddelijke gerech tigheid te ontsnappen. Dat lukt me niet altijd. Maar in 't algemeen zorg ik voor 'n behoorlijke lichtverspreiding, in 't bewustzijn de wet te kennen. Ook immers, omdat 't onbehoor lijk is, 't niet te doen, nietwaar? Ik voel me dus wel eens schuldig, als m'n lantaarn uit is en ik tóch scherp turend naar voor m'n heil bezorgde leden van de Her mandad blijf doorrijden, om niet ergens te laat te komen. Maar vergeleken met de 25-jari- ge en bovendien bekoorlijke Hen- riëtte Farnham uit Almondsbury, ben ik 'n onschuldig kind. Zij heet in de wandeling de „geest-rijdster", want wordt be heerst door 'n onweerstaanbare drang, om zonder licht te rijden nog 'n soort oorlogspsychose? en liep zodoende al 11 maal tegen de lamp. Zélf moeder van 2 kinderen en als onderwijzeres belast met de op voeding van anderer jeugd, ls zij geen illuster voorbeeld. Maar er zijn véél mensen met onschuldige afwijkingen, al heb ben zij er in 't leven een steeds hogere boete voor te betalen! Henriëtte is er al ponden lichter door geworden. Niet van de gewetenswroeging of 't fietsen, maar van de boete's. En nóg is haar lichtje niet op gegaan. Ook niet in 't lieve hoofdje. Gelukkig zijn maar weinig vrou wen zó hardnekkig! FANTASIO. .J Voor het tijdvak van 30 November t/m 13 December 1947. Elk der volgende bonnen geeft recht op het kopen van: Bonkaarten KA, KB, KC 713 023 Algemeen: 2000 gram brood (gel dig t/m 6 Dec. a.s.); 024 Algemeen 100 gram bloem, zelfrij zend bakmeel of kindermeel; 025 Algemeen: 750 gram suiker, boter hamstrooisel of 1500 gram jam, stroop enz. of 750 gram versnape ringen; 026 Algemeen: 200 gram suiker, boter hamstrooisel of 400 gram jam, stroop enz. of 200 gram versnaperingen; (Reeds aangewezen) 027 Algemeen: 100 gram vlees (geldig t/m 6 Dec,); 028 Algemeen: 100 gram vlees (reeds aangewezen, geldig t/m 6 Dec. a.s.) 015 Reserve; 800 gram brood (geldig t/m 6 Dec.); 017 Reserve: 400 gram brood (geldig t/m 6 Dec.). Bonkaarten KD, KE 713 521 Algemeen: 800 gram brood (geldig t/m 6 Dec.); 522, 523 Algemeen: 250 gram suiker, boterhamstrooisel of 500 gram jam, stroop enz. of 250 gram versnape ringen; 524 Algemeen: 200 gram suiker, boter hamstrooisel of 400 gram jam, stroop enz. of 200 gram versnaperingen: (Reeds aangewezen) 525 Algemeen: 100 gram bloem of zelf rijzend bakmeel of kinderbiscuits of kindermeel; 515 Reserve: 400 gram brood (geldig t/m 6 Dec.); 516 Reserve: 500 gram bloem of zelf rijzend bakmeel of kindermeel of kinderbiscuits. Bonkaarten MA, MB, MC, MD. MH 713 (bijz. arbeid, a.s. moeders en zieken) 1005 Suiker: 250 gram suiker, boter hamstrooisel of 500 gram jam, stroop enz. of 250 gram versnaperingen Tabak- en versnaperingenkaarten enz. QA, QB. QC 711 S-01, S-03 Tabak: 2 rantsoenen ciga- retten of kerftabak; S-01 Versnaperingen: 200 gram ver snaperingen of 200 gram suiker, bo terhamstrooisel enz. of 400 gram jam. stroop enz.; S-03 Versnaperingen: 100 gram ver snaperingen of 100 gram suiker, bo terhamstrooisel enz. of 200 gram jam. stroop enz. Bovengenoemde bonnen kunnen reeds op Vrijdag 28 November worden ge bruikt. Op bon 027 algemeen is weder om een extra rantsoen vlees van 100 gram verkrijgbaar. Op 4 December zal een bon voor waspoeder worden aange wezen. LT.-GEN. KRULS SPREEKT VOOR NAT MONUMENTEN ACTIE. Lt.-Gen. mr H. J. Kruis, chef van de Generale Staf, spreekt hedenavond om half zeven in het radioprogramma van de Ned. strijdkrachten over Hilversum I over de aotie van de nationale monu menten commissie.

Leidsch Dagblad | 1947 | | pagina 1