PR0DEN1 Met de „Johan Maurits" buiten de pieren Generaal Spoor bespreekt aflossing der troepen PANDA EN DE MEESTER Pr ij s v erlagings - actie werkt langzaam door Geen overmatige illusies omtrent daling van levenskosten De Vrouw VAN DICK HERIOT WOENSDAG 26 NOVEMBER. Naar economische eenheid van Duitsland? ZONE-OVEREENKOMST. De onder Sovjetrussische contröle staande Beriynse omroepzender heeft medegedeeld, dat er tussen de Sovjet russische zone en de Engels-Ameri kaanse dubbelzone een economische overeenkomst tot stand is gekomen. Aan de mededeling werd nog toege voegd, dat dit misschien beschouwd kan worden als een stap in de richting van de economische eenwording van Duitsland. Voor 1948 voorziet deze overeen komst in een goederenrull van 156 mil- lioen mark. Op de lijst der producten komen voor ijzer en staal, alsmede machines voor een bedrag van 76 mil- lioen mark en textiel voor 40 mlllioen mark. Verder bevat zij ook chemische producten en optische apparaten. Dit is de tweede handelsovereenkomst tus sen de beide zones. De eerste, die voor 1947, voorzag in een goederenruil ter waarde van 100 millioen mark. De Londense conferentie Gistermiddag is te Londen de confe rentie der grote vier begonnen. Ter eerste zitting is besloten het door de Amerikaanse minister Marshall, voor gestelde ontwerp-verdrag voor de de- militarisering van Duitsland op de agenda "te plaatsen. Ook over het op nemen van zes andere punten werd men het eens maar aangaande de volg orde van behandeling niet. Het betreft: het rapport van de commissie voor het verdrag met Oos tenrijk, gedaante en omvang van de toekomstige voorlopige politieke orga nisatie van Duitsland, de economische grondslagen voor Duitsland in de toe komst, het reglement bij de voorberei ding van het vredesverdrag met Duits land (met inbegrip van besprekingen aangaande de grenzen), de discussie over het viermogendhedenverdrag aan gaande ontwapening en demilitarlsatie (dit voorstel, afkomstig van Marshall's voorganger Byrnes, is op verzoek van de Sovjetunie op de agenda geplaatst) en ten slotte gedachtenwisseling over de uitvoering van de ter conferentie van Moskou genomen besluiten betref fende demilitarlsatie van Duitsland (op verzoek van de S. U. op de agenda ge nomen) De Franse stakingen NAAR ALGEMENE STAKING? De centrale bond van Frans over heidspersoneel, die meer dan 2.000.000 ambtenaren vertegenwoordigt, heeft de regering een ultimatum doen gekomen, waarin wordt verklaard, dat We bond heden 20.30 uur (Ned. tijd) Bijeen zal komen om „alle nodige maatregelen te nemen", indien de regering niet onmid dellijk gevolg wil geven aan het verzoek van de bond „om onmiddellijk te wor den gehoord". Bedoeld wordt de alge mene staking, waartoe de spoorweg arbeiders trouwens reeds hebben uitge nodigd. De centrale bond omvat zeven ver enigingen van ambtenaren en zeven verenigingen van werknemers in over heidsinstellingen, waaronder genatio naliseerde bedrijven, zoals PTT, spoor wegen, gemeentediensten en de gas- en electriciteltsbedrijven. De centrale bond is verbonden met de C.G.T. De stakingen hebben zich uitgebreid tot de Sorbonne. Kardinaal Suhard, aartsbisschop van Panos, heeft een verklaring aan de pers overhandigd, waarin hy een beroep op de stakers in Frankrijk doet het werk te hervatten. Het recht van staken is bi) de grondwet toegestaan, aldus kar dinaal Suhard, doch het is niet toege staan van dat recht misbruik te maken. Het is voor Frankrijk van het grootste belang, dat het werk spoedig wordt hervat. v MAARSCHALK TITO TE SOFIA. Maarschalk Tito, premier van Joego slavië brengt een bezoek aan Sofia. Zijn bezoek, zo zeide hij, was van „veel groter betekenis dan alleen een tegenbezoek, in antwoord op dat van Dimitrof", de Bulgaarse premier, die in Juli JJ. te Bied in Joego-Slavië een overeenkomst voor wederzijdse hulp heeft getekend. „Wij kunnen slechts de nieuwe weg opgaan om onze gemeen schappelijke bestemmingen te verbin den, om in de toekomst al onze bezittin gen te delen en deze bestemmingen te voleindigen. Om kort te zijn, om onze samenwerking in elk opzicht volledig te maken. Wij zijn hier gekomen om definitief te consolideren wat in Bied overeengekomen werd". Ons land staat er niet kwaad voor. (Van onze Haagse Redacteur). In een persconferentie te 's-Graven- hage heeft prof. Brouwers gisteren een uiteenzetting gegeveh over de prijzen politiek naar aanleiding van de on langs ingezette prijsverlaging op ver schillend gebied. Het effect der vrij willige verlaging is én op het bedrijfs leven èn op de bevolking groter dan van een, dis van boven af wordt opge legd. Daarom is het te betreuren, dat de medewerking aan de vrijwillige prijsverlaging niet ruimer is. Waar no dig en mogelijk, zal dan ook tot dwang worden overgegaan. De middenstand zegde toe. de verlagingen te zullen doorgeven; doch zijn winstmarge zou hy niet kunnen verkleinen. Prof. Brou wers geloofde evenwel, dat die marge niet overal zo gering is. dat zij geen verkleining zou toestaan; b.v. op schoenen en textiel. Niettemin kan men zeggen, dat de bereidheid om aan de prijsverlaging mede te werken, algemeen is. Zelfs by de groente- en fruithandel, het zorgenkind van de prysbeheersing. Deze heeft een eigen regeling ont worpen. Indien die echter niet in voldoende mate zou slagen, en dat moet snel blijken, dan zou van over heidswege op korte termijn moeten worden ingegrepen. In het algemeen moet men nochtans bedenken, dat de actie tot prijsverlaging tijd nodig heeft om door te werken. Omtrent het effort on de Vosten van levensonderhoud make men zich geen overmatige illusies. Die kosten bestaan voor ongeveer een derde deel uit diverse vaste lasten; voor ruim een derde deel uit levensmiddelen en voor minder dan een derde deel uit de overige artikelen. En van deze laat ste moet voornamelijk de verlaging komen. De mogelijkheid is dus beperkt. Ge steld, dat op di? „andere artikelen" over de hele lini? een prijsverlaging van 10% zou kunnen worden doorgevoerd, dan zou zulks op de totale kosten van levensonderhoud een verlaging van on geveer 3% betekenen. En er zijn onder De tussentijdse hulp aan Europa Het programma voor tussentijdse hulp aan Europa wordt, naar men meent te weten, ernstig bedreigd, door dat de commissie voor Buitenlandse betrekkingen uit het Huis van Afge vaardigden zal adviseren het totale be drag hiervoor te reduceren van 597 mil lioen dollar tot 549 millioen, terwijl bo venden zowqI hulp aan China als hulp aan Italië, Oostenrijk en Frankrijk van dit. bedrag moet worden geboden. De hulp aan China zou 60 millioen bedragen. STAKINGEN IN FINLAND. Finland was van middernacht af van de buitenwereld geïsoleerd door een na tionale staking van ambtenaren. De post-, telegraaf- eh telefoondiensten functionneren niet meer. 'Daar ook de douane-beambten en emigratie-functionarissen bij de staking betrokken zyn, kunnen treinen of vlieg tuigen het land niet binnenkomen of uitgaan, tenzij de regering noodregelin- gen treft. Het kabinet tracht een com promis te vinden tussen de eisen der stakers (loonsverhogingen van 800 mark) en het aanbod der regeringscom missie voor de lonen (500 mark per maand). de levensmiddelen artikelen, als zuivel en varkensvlees, die verhoogd moesten worden. Intussen staat ons land, vergeleken met het buitenland, er lang niet kwaad voor. Aan de hand van statistieken en grafieken toonde prof. Brouwers aan, dat het levenspeil in Nederland hoger is dan elders, terwijl ons prijspeil wel het laagste is. Een verdere verlaging zal kwalijk uit de industriële artikelen geperst kunnen worden. Als de hui dige actie Is doorgevoerd, hebben we zo ongeveer de grens bereikt. Hier wees spr. op de noodzaak, de apparatuur van ons bedrijfsleven op een zodanig peil te brengen en te handhaven, dat wij ook over enigs Jaren nog kunnen leven. Bij de prijspolitiek moet derhalve terdege rekening worden gehouden met de be langen der kapitaalsinvestering en andere eisen van het productie-appa raat. De grote winsten, waarvan men wel eens hoort, werden gemaakt in be drijven, die weinig met onze kosten van levensonderhoud hebben te maken, b.v. scheepsbouw en luxe-artikelen, en het is technisch niet mogelijk, zulke maatre gelen te treffen, dat die winsten naar beneden gaan en voorts werden die winsten gemaakt op de export. Hieraan wordt de nodige aandacht besteed. Maar die winsten hebben geen sta biel karakter. Nu reeds moet men re serveren voor mogelijke latere ver liezen. Internationaal wordt ge streefd naar het wegwissen van de grenzen. Wie zal dan op de interna tionale markt de beste kansen heb ben? Die zijn bedrijf ontplooit; de efficiency vergroot; en tijdig verlie zen durft te nemen voor de onvermij delijk komende prijsdalingen op de internationale markt. Daarom acht spr. het te getuigen van een vooruitziende blik van onze indus trie. dat zij #nu reeds tot prijsverlaging durft overgaan; zodat zij straks de schokken gemakkelijker kan opvangen. Vooral ook om werkloosheid in de toe komst te voorkomen. Ingezonden Mededeling Geen goede Sint voor een vrouw of meisje wan neer ze als geschenk niet een tube Hamea Gelei heeft ontvangen. 137088 vermogens onder beheer gesteld TOTAAL BEDRAG BIJNA 1 Vi MILLIARD GULDEN. Aan de Memorie van Antwoord be treffende het ontwerp van wet tot wij ziging en aanvulling van het besluit vijandelijk vermogen ontlenen wij, dat t.m. 1 October 1947 in totaal 137088 ver mogens onder beheer, resp. bestuur, ge steld zijn. Het totale bedrag van deze vermo gens beloopt per 1 October 1947 rond f. 1.443.415.000. Tot 1 October 1947 zijn 43,214 behe ren, resp. bestuursvoorzieningen, opge heven, het gezamenlijk bedrag daar van beloopt rond f. 346,740,000. Het aantal volledig geliquideerde vijande lijke vermogens beliep per 1 October 1947 296. Dientengevolge is een bedrag van rond f. 14,000,000 In 's Rijks schatkist gevloeid. T.m. 1 November 1947 zijn 2178 non-enemy-verklaringen afgege ven, betrekking hebbende op een be drag van totaal rond f. 44,670.000. HET KOSTBARE BEHEER. Inderdaad wordt in de Memorie van Toelichting van een kostbaar beheer gesproken. Deze opmerking moet wor den gelezen in het verband, waarin zij voorkomt. Dan blijkt dat bedoeld ls, dat een groot aantal kleine vermogens de kosten van het daarover te voeren beheer eigenlijk niet wettigen, en dat deze dientengevolge onevenredig zwaar op die vermogens drukken. De beheer dersbeloningen worden in de regel vol daan uit de heffingen (tarieven). In zeer bijzondere gevallen wordt aan beheerders een extra beloning toe gekend, m.n. by belangrijke beheren wanneer het beheer zo veelomvattend is, dat de gewone beloning niet in over eenstemming is met de prestaties. De extra-beloningen worden ten laste van het beheerde vermogen gebracht. Het netto-provenu der heffingen over 1945 en 1946 bedroeg tot nu toe samen f. 31.454 180. De kosten over 1945 en 1946 bedroegen rond resp. 5 en 10 mll lioen guden. Aangenomen kan worden, dat de uitgaven over 1947 zullen kun nen worden bestreden uit de inkomsten over dat jaar. Het batig slot van 1945/ '46 zal benodigd zijn voor de liquidatie- periode van het Beheersinstituut. ROOFOVERVAL TE DEN HAAG. Tas met f. 2000.gestolen. Een onbekende man ging een glas- handel in de Nieuwe Molstraat te Den Haag binnen en begaf zich naar het achter de winkel gelegen kantoor waar hij de eigenaar aantrof. Hij bedreigde deze met een revolver en sloot hem op in een muurkast. De indringer heeft toen uit een op het bureau liggende actetas een kleinere tas met f. 200. gestolen. Aanvang half December De legercommandant, Luit.-Generaal S. H Spoor, heeft gisteren in een rede voor Radio Batavia o.m. verklaard, dat de aflossing van troepen vertraging heeft ondervonden wegens de ontwikke ling der gebeurtenissen op Java en Su matra. De afgeloste troepen dienen ver vangen te worden door nieuwe troepen, omdat alle thans bestaande posten en eenheden volledig gehandhaafd moeten worden voor de Nederlandse taak; de blijvende beveiliging in de door Neder land gecontroleerde gebieden te waar borgen. In de eerste plaats kan afgelost wor den het reserve- en dienstplichtig per soneel van het KNIL, alsmede een derde van het beroepspersoneel van het KNIL, dat voor recuperatieverlof in aanmerking komt. Deze aflossing zal in het tydvak van half December 1947 tot half Maart 1948 plaats hebben. De militairen van de vijfde compagnie van de Koninklijke Landmacht, die voor alle overige KL-onderdelen in Indië aankwamen, krijgen dezelfde prioriteit als de leden van het KNIL, Omstieeks 1 Maart zullen ook afgelost zijn de achtergebleven leden van het personeel der voormalige gezagsbatal- jons. Na aankomst van de nieuwe troe pen zal het ook mogelijk zijn die mili tairen. die met de „Alcantara" uit En geland vertrokken zyn, aftelossen. Deze aflossing zal eveneens in Maart a.s. haar beslag krijgen. De aflossing der overige oorlogsvrijwilligers zal in de loop van het volgend jaar geschieden. PRINS BERNHARD KAPEL WORDT ONTBONDEN. De Prins Bernhard kaipel, die onder lei ding staat van de luit. B. de Graaf, keelde, gelijk gemeld, onlangs uit In donesië terug. De kapel verblijft thans in de Koudenhornkazerne te Haarlem in afwachting van haar demobilisatie, die volgens de plannen op 3 December zal geschieden. Ingezonden .Mededeling Flinke tube 30 c«.. «eer groote «ube 45 et. FEUILLETON vertaald uit bet Engels door SUSAN INGLIS 79). Zijn mond vertrok zich bitter. Die zijn er niet, geloof ik. Ik kan alleen maar aan minder aangename dingen denken. Dat komt omdat het drie uur in de morgen is zei ze. Doet Uw hoofd nog pijn? Ontzettend. Zonder er by te denken, stak ze haar hand uit en legde deze op zUn warme voorhoofd. Wat een heerlijk koele handen hebt UI Laat Uw hand daar liggenga niet weg! beval hij, toen ze zich even bewoog. Neeik wil niet dat U wat voor me gaat halen. U moet hier bij mij blijven! HU had zijn ogen gesloten en de krachtige lijnen van zijn gezicht le ken ontspannen. Anne zat rechtop naar hem te kijken, beroerd door een plotselinge heftige emotieAnne. waarom haat je me toch zo, Anne? Maar ik hkkt hem helemaal niet! Het besef hiervan flitste plotseling door haar heen. Dèt was juist de fout ge weest. Ze had aldoor getracht hem te hatenmaar ze kón het niet....! Ze huiverde even en hij voelde haar hand op zijn voorhoofd trillen. Hij sloeg onmiddellijk zijn ogen op. U bent doodmoe zei hij vol wroeging en zijn stem was kalm en normaal Wat een egoïst ben ik, U hier te houden. Ga weg en tracht nog wat te slapenIk ben best nu. Neen, hij wilde geen kop thee of iets anders, wat ze hem aanbood hy wilde nu gaan slapen. Hy deed zyn ogen dicht en nestelde zijn hoofd vast beraden in het kussen in een ernstige poging oir. in te slapen. Maar toen ze hem alleen had gelaten opende hy zyn ogen oAmiddeliyk weer en lag hij lange tyd klaar wakker te staren naar de deur, waardoor zy verdwenen was. Het was alsof haar koele hand niet alleen zijn hoofd had aangeraakt,maar ook zyn hart. Én alsof deze aanraking cyn pyn had verzacht en de woede en de demo nen van afgunst en mislukking, die hem in dit ongeluk hadden doen belanden, had verdreven. Maar dan herinnerde hy zich opeens Neame en hetgeen hy op het portaal gezien had. Met een diepe zucht draaide hy zich om en begroef hy zy'n hoofd in het kussen, en in een mo ment van grote zwakheid wenste hy. dat het paard niet zijn arm, maar zijn nek had gebroken. HOOFDSTUK XXV. Nü, dacht Anne bij zichzelf, moet ik weggaan van Trant Zodra ze zonder me kunnen, moet ik een excuus verzin nen en vertrekken Ze was de vorige avond in haar bed gerold, té vermoeid en té ontsteld over de ontdekking, die ze bij zichzelf gedaan had, om nog na te kunnen denken. En gelukkig was ze dadelyk in een diepe slaap gevallen. Sara had haar om halfacht een kop thee gebracht. Ze was al bij Alan ge weest; hy maakte het goed, hoewel hij er erg vermoeid uitzag. En juffrouw Kathryn liet haar groeten en had ge zegd, dat de zuster maar eens goed uit moest slapen. En aangezien ze een en ander met zichzelf wilde overleggen, voordat ze iemand van het gezin weer onder ogen kwam. had Anne er in toe gestemd in bed te blijven ontbijten, als Sara het werkelyk niet bezwaarlijk vond dadelyk een blad boven te brengen. En zo zat ze dan in haar bed, terwyl een bleek zonnetje steeds meer door de rose- gebloemde gordijnen naar binnen begon te schijnen, en overpeinsde ze wat er in de afgelopen weken eigenlyk met haar gebeurd was. Ze was op Trant gekomen met het vaste besluit Alan Heriot te haten, en ze had dat streven sindsdien volgehouden. Zo nu en dan had hy het haar gemakkclyk gemaakt, zó gemak- kelyk, dat ze blind was geworden voor de ware staat van haar gevoelens. Blind voor het feit, dat ze was gaan houden van de lange, humeurige man met de blauwe Heriot-ogen vanaf het eerste moment, dat ze hem gezien had. Maar ze was nu niet langer blind. Ze had nu een diagnose vastgesteld van haar eigen geval, dacht ze in een bittere po ging om moedig te zijn, en numoest ze zien, hoe te genezen! Maar terwyi ze hieraan dacht, besefte ze tegeiykertyd, dat er geen genezing zou zijn. Ze zou haar hele leven verder van Alan biyven houden, en er zou nooit een andere man voor haar bestaan. Vaag besefte ze ook —al was het van niet veel belang dat haar antwoord aan Geoffrey Nea me volkomen vast stond. Ze zou het jammer vinden zyn vriendschap te moe ten missen; hy was niet het soort man, die naderhand vriendschappelyk met haar om zou bUjven gaan, maar daar was niets aan te doen. (Wordt vervolgd) 8). ,Kom mee", zei Joris Goedblóed, zyn wandelstok grijpend. „We gaan een eindje wandelen! Ik heb een zakelyke afspraak Panda liep boos achter hem aan. „Ik weet zeker, dat je die portefeuille gestolen hebt!" zei hy. „Ik kan het niet bewijzen, dat is waar, maar ik vertrouw je niet! Je bent een schurk en ik zou beter doen een andere betrekking te zoeken. Ik heb „Kyk!" zei Joris. „Hier woont een heer, die tovenaars en accrobaten aan een contract helpt! Een impressario heet zo'n heer! Ik moet een introduc tie voor de sultan van Negorij van hem hebben. De sultan zoekt een hof- tovenaar en dat zou net iets voor my zijn, niet waar? De sultan is een zéér vermogend vorstde rykste van Klein-Azië, als ik me niet vergis! Volg me, jonge Panda! Deze impressario zal biy zijn my met de sultan in contact te brengen!" Joris opende een deur en stapte binnen, gevolgd door Panda. R.K. H.B.-Scholieren maakten een vaartocht „9.08 ontmeren. Stomen op loods- mansaanwy zingen op zicht van de wal door de Nieuwe Waterweg". „16.30 gemeerd aan de wal". Deze twee tijdstippen begrensden een mooie vaartocht op een zonnige No vemberdag met harde wind uit het Noordwesten, van Hr. Ms. fregat „Jo han Maurits". Tegen de onstuimige wolkenlucht, die zich boven land ont lastte in sneeuw- en hagelbuien, maar die het water „droog" liet, kwam het drukke vertier langs en op de Water weg bijzonder mooi uit, zodat het de vele gasten, ondanks de koude noord wester, op het dek hield. In het byzonder de zeeverkenners en „loodsen" van de R.K. Hogere Burger school te Leiden, die zich natuuriyk al dagen tevoren op deze tocht hadden verheugd, waren geestdriftig over alles wat ze te zien kregen. Maar ook het personeel en de Marva's van het bureau van het ministerie versmaadden aan- vankelyk de warmte van de gangen en verblijven om het altyd boeiende beeld van schepen en scheepsgedoe en wat er j verder voor bezienswaardigheden langs trok, te bekyken. Zelfs enkele oudere gasten van de commandant schenen geen last te hebben van de koude bries, die van over zee aanstormde. En toen het schip om 10,10 de Water weg verliet en de woelige Noordzee op- stoomde, waren het slechts enkelen die om begrypelijke redenen plotseling geen aandacht meer hadden voor wat er om hen heen gebeurde De anderen geno ten van deze prachtige branding, waar in de schepen die uit en naar de Wa terweg koersten, doken en dansten en die ook de Johan Maurits al Spoedig genoegiyk deed schommelen. Comman dant De Neeve liet nadat het Noorder- hoofd gepasseerd was, koers zetten op boei HK 13, maar hy had denkeiyk me delijden met dè katterigen en ging een twintig minuten later op tegenkoers. Hy vond blijkbaar het alledaags ge zicht van zee en schepen en kust in de verte nog niet boeiend genoeg voor zijn gasten en liet voor de genodigde^ en kele lichtkogels en vuurpijlen afschie ten, die hun koers in het luchtruim al snel wijzigden door de felle tegenwind, waardoor de kleurige kogels bijna tot boven het schip werden terug gedre ven. Beperking van gehuwde vrouwelijke arbeidskrachten tot het uiterste TOT UITERLIJK 1 JANUARI 1950 IN DIENST HOUDEN. Ten aanzien van de handhaving en de indienstneming van gehuwde vrou welijke arbeidskrachten heeft de Raad van Ministers beslist, dat het niet in het voornemen ligt het ontslag van de vrou welijke ambtenaar, die in het huweiyk treedt, te herzien, doch anderzyds kan lndienstnemen c.q. houden van gehuwd vrouwelyk personeel op arbeidsovereen komst naar burgerlijk recht plaats vinden met Inachtneming van onder staande richtiynen. Het dienstnemen van gehuwd vrou welijk personeel moet tot het uiterste worden beperkt. De noodzaak, om af te wyken van het beginsel, dat het een algemeen belang is dat de ge huwde vrouw haar taak in de eerste plaats in haar gezin heeft, kan uit sluitend gemotiveerd worden geacht, indien uit een oogpunt van dienstbe lang daartoe dringende redenen aan wezig zyn en de gezinsbelangen van betrokkenen zich, voorzover de werk geefster kan beoordelen, niet tegen deze handelwüze verzetten, Daarbij ware betrokkene echter niet langer in dienst te houden dan tot uiterlijk 1 Januari 1950. Evenmin is er bezwaar tegen, om het gehuwde vrouwelyk personeel dat op 31 December 1947 in overheidsdienst is, tot. uiterlijk 1 Januari 1950 op arbeids overeenkomst naar burgeriyk recht in dienst te houden, indien en zolang al thans het dienstbelang zulks nog eist. In de gevallen, dat een ambtenares of arbeidscontractante huwt, moet in cidenteel worden nagegaan, of er na het ontslag c. q. beëindiging der dienstbe trekking terzake van haar huweiyk aan leiding bestaat, een (nieuwe) arbeids overeenkomst naar burgeriyk recht aan te gaan. Daarbij dient de noodzaak als omschreven ln de derde alinea aanwe zig te zyn, en zal t.z.t. de vermeld® ter- myn in acht moeten worden genomen. HET ONDERWIJS AAN SLECHTHORENDE KINDEREN. Lezing van de heer Andreae. Voor de Vereniging tot bevordering der belangen van slechthorenden, af deling Leiden, hield Maandagavond voor een belangstellende ledenschaar in „Oud Hortuszlcht" de heer W. C. An dreae, hoofd der school voor slecht horenden te Amsterdam, een lezing met lichtbeelden over „Het onderwUs aan slechthorende kinderen". Na een openingswoord van de voor zitster, mevr. Kranenburg-Siemens, waarin zy, behalve de spreker, ook wethouder Menken verwelkomde, ving de heer Andreae zyn lezing aan met een kort overzicht van het onderwijs aan slechthorenden in de verschillende Europese landen en ging vervolgens in op de verschillen tussen onderwijs voor doofstommen en slechthorenden. Uitvoerig besprak de h*er Andreae de ervaringen van schoolartsen, waar uit bleek dat op de scholen vele ge vallen niet opgemerkt worden, tot scha de van de opvoeding van het kind, en de methode van het byzonder onder wys waartoe de scholen voor slecht horenden gerekend worden waaruit neus geen minderwaardigheidsgevoel ontstaat. Vooral op het platteland ligt op dit gebied nog een geweldig groot terrein braak; er zyn trouwens in ons land nog maar drie dergeiyke scholen. Spr. eindigde met het toelichten van drie eisen, welke de conclusie vormden van een onderzoek, door een soc.-pae- dagogische commissie ingesteld, n.l. Ie de slechthorenden moeten op de gewo ne scholen ontdekt worden; 2e. gehoor- afwykingen dienen zo spoedig mogelyk behandeld te worden dan zal in veel gevallen bijzonder onderwijs niet nodig biyken en 3e. ook slechtho rende kinderen moeten een juiste op leiding genieten, waarby niet alleen aan de intellectuele, doch vooral ook aan de psychische zyde aandacht ge schonken moet worden. Een collecte voor het St. Nicolaas- feest op de school van de heer An dreae bracht ruim f35 op. Na de pauze besprak de heer An dreae aan de hand van lichtbeelden de methode, welke by dit onderwys gevolgd wordt. De nadruk wordt voor al gelegd op de practische zelfwerk zaamheid o.a. door handenarbeid het individueel onderwys en natuur iyk enkele technische vakken, zoals liplezen, enz. Aan het einde bracht, mevr. Kra nenburg de heer Andreae hartelijk dank voor zyn boeiende lezing. Ook kreeg men nog een schietoefe ning te zien met een mitrailleur van 20 m.m. Maar de fotograaf die verzocht, op een binnenvarend schip te schieten om een ultzonderiyke foto te kunnen maken, kreeg zijn zin niet. Daar zou de andere kant ook wel geen waardering voor hebben gehad, zoals de eerste of ficier het uitdrukte. Kort slechts duurde de vreugde op zee en na een uur stoomde het fregat weer in rustiger water. Dat kwam goed uit voor de maaltijd; dan- kon de snert ten minste niet van de borden schom melen. Dat die soep grage monden vond, hoeft wel geen betoog, de marine hand haafde in dit opzicht schitterend haar reputatie. Het was te vroeg om reeds terug te keren; daarom voeren wy de Oude Maas op tot bij de tweede brug, onder Rotterdam. In de zon, beschut tegen wind, had men het gevoel van een spe- levaartochtje op een mooie zomerdag. Intussen hadden velen en in het bijzonder de jonge zeeverkenners en „loodsen" uit Leiden zich door de bemanning de geheimen van het schip laten uitleggen. Niet vaak zal er zulk een aandacht voor een rondleiding op de Johan Maurits hebben bestaan! Nadat op stroom en wind was ge draaid, ging het toen weer de oude Maas uit en op Rotterdam aan. En bui met natte sneeuw uit een van de mooiste wolkenluchten van deze te vroeg geëindigde Novemberdag, ver welkomde de genodigden aan de wal. Zy die het voorrecht hadden deze vaart de gast te zyn van de comman dant, officieren en bemanning van dit schip, waren vol lof voor deze dag. Voor lieden van „het land" is zulk een vaartocht ongewoon. Wie op net land kent de marine en haar werk? Daarom zyn zulke tochten van grote waarde om de mensen van de walmeer vertrouwd te maken met het werk onzer Marine, hetgeen ongetwijfeld dc waar dering er voor zal doen toenemen. Al dus komt de Marine ln liet hart van ons volk te leven en zal als vanouds meer worden erkend als een van Nederlands beste, kundigste en noodzakelykste orga nen. P. KORTHUYS. Nederland bereid tot ontvangst der Ver. Naties. Gelijk men weet, is aan verscheidene landen in Europa gevraagd of men be reid zou zyn, de volgende algemene ver gadering der Ver. Naties te ontvangen. Naar wij vernemen heeft de Neder landse regering geantwoord dat Ne derland tot zodanige ontvangst gaar ne bereid zou zijn. In België worden de practische moge- ïykheden nog onderzocht. PROVINCIALE STATEN VAN ZUID-HOLLAND. De Provinciale Staten van Zuid-Hol land hebben gisteren in het gebouw der Eerste Kamer haar tweede gewone zit ting in 1947 gehouden onder voorzitter schap van de Commissaris der Koning in mr. L. A Kesper. De voorzitter wijdt waarderende woor den aan de nagedachtenis van het dezer dagen overleden lid mr. H. P. C. M dc Witt Wijnen, die sedert de Jongste ver kiezingen deel uitmaakte van het col lege. Vervolgens werd de agenda afge handeld. De verschillende punten wer den hetzij in handen ener commissie ge steld, hetzij naar de afdelingen gezon den. hetzy voor kennisgeving aangeno men. Met hartelijke woorden nam de voor zitter afscheid van de griffier der sta ten, mr. Cremers die benoemd is tot burgemeester van Haarlem. Als oudste van de Statenleden sloot mr. G. van Baren zich by de woorden van de voorzitter aan. Mr. Cremers heeft voor deze woorden dank gezegd. De Staten zullen 16 December weder om bijeen komen. GEVALLENEN BIJ DE MARINE UIT DE OOfcLOC». Op onze bureaux ligt ter inzage een lyst van leden van het Marinepersoneel, die tijdens de oorlog in Indië overleden of vermist zyn en van wie geen nabe staanden bekend zyn. In vele gevallen beschikt de Kon. Marine nog over nalatenschappen van deze gevallenen, of over achterstallig tractement. Hun eventuele nabestaanden worden verzocht zich te wenden tot het Bureau Nalatenschappen van het Ministerie van Marine, Lange Voorhout 261, Den Haag. MARKTBERICHTEN UMUTDEN, 26 Nov. Besommingen: Kw. 140 f. 10.660; Kw 144 f.4310; DÜ 33 f. 1180. IJtti. 214 l 1446. SOHEVÉNINGEN 26 Nov. Besom mingen: Sch 285 f 3700; Sch. 284 5500; Soh. 361 f. 10.500: Soh. 89 f 7200. VLAARDINGEN 26 Nov. Sch. 262 met 9 last en f. 11.243 besomming verse ha ring; Sch. 195 met 20 last en f. 5265 be somming; Soh. 8 met 27 last en f. 431t besomming; steurharing f. 27,9030 pet

Leidsch Dagblad | 1947 | | pagina 2