Mr R. N. de Ruijter van Steveninck voor het Leids Tribunaal Bekleedde van 21 April 1941 tot aan de bevrijding het ambt van burgemeester van Leiden den-" - Mozart's „Eetfüliriag aas dlem Fantasievolle uitvoering der Nederlandse Opera Laatste Berichten Het Leidscb Dagblad DINSDAG 25 NOVEMBER. 1 andaag dan was het de dag, dat mr, R. N. de Ruyter van Steveninck, die van 21 April 1941 tot aan de bevrijding het ambt van burgemeester van Leiden ~e~/ bekleed, zich voor het Leids Tribunaal had te verantwoorden voor zijn beleid, dat hij als N.S.B.-burgemeester in al die jaren in onze gemeente heeft uitgeoefend. Een groot aantal bezwarende feiten wij hebben ze reeds uitvoerig gepubli ceerd is mr. De Ruijter van Steveninck ten laste gelegd o.a. het lidmaat schap van de N.S.B. en de Germaanse S.S., adviseur van de leider der N.S.B. het medewerken aan een gedwongen tewerkstelling van arbeidskrachten in Duitsland, nazificering van het onderwijs, hel geven van opdracht tot het afbreken van bruggen en woningen, het ontslaan van arbeidscontractanten die zich aan uitzending naar Duitsland hadden onttrokken en nog veel meer. Mr. De Ruijter van Steveninck. onder wiens bewind zich zovelen in de tijd der bezetting moesten schuil houden, arriveerde omstreeks tien uur in een arrestantenwagen uit 't kamp te Delft aan 't gebouw van 't Kantongerecht op het Rapenburg, waar zich op dat uur reeds honderden hadden verzameld om tot de tribunaalzitting te worden toegelaten. Behalve al deze belangstellenden bestond ook van de zijde der advocatuur en van het gemeentepersoneel voor deze zitting, welke de gehele dag in beslag nam, grote belangstelling. Toen om even tien uur de publieke tribune werd opengesteld, bleek de belangstel ling dermate groot te zijn, dat niet allen tot de zitting konden worden toege laten en velen teleurgesteld moesten worden. Niet minder dan 25 getuigen, waarvan 13 a charge, waren in deze zaak gedagvaard, terwijl dc verdedi ging, welke voor een groot deel ook door mr. De Ruijter van Steveninck zelf werd gevoerd, in handen was van jhr. mr. J. M. M. van Asch van Wjjck te 's-Gravenhage. Het Tribunaal werd gepresideerd door mr. Ph. J. de Ruyter de Wildt, terwijl de heren J. Fuhri Snethlage en L. Qucstroo als lid op traden. Nadat de oud-burgemeester in de verdachte bank had plaats genomen, werden de belangrijkste punten uit de dagvaarding voorgelezen, waarna de president verdachte aan een uitvoerig verhoor onderwierp. Oud-burgemeester wordt ondervraagd Allereerst vraagt de pres. of verd. erkent uit de gemeentekas verschillen de posten aan diverse Nat. Scc. in stellingen te hebben uitgekeerd en een subsidie van f. 65.000 voor de Ned. Volksdienst te hebben uitgetrokken. Besch. zegt wel kleine bedragen te hebben uitgetrokken, maar de post voor de Ned. Volksdienst betreft vol gens spr. een andere boeking, welke ook door zijn voorganger reeds ge schiedde. Getuige W. H. de Hartingh, chef van de afd. financiën, zegt, dat deze pos ten onder burgemeesterschap van mr. A v. d. Sande Bakhuyzen werden uit gekeerd aan de Ver. voor Schoolkin dervoeding en -kleding. Deze bedragen zijn later toegekend aan de Ned. Volksdienst, die het werk van de ver eniging overnam. In 1943 werd f. 45.000 uitbetaald. Verd. wijst er op, dat hoewel de naam veranderde, in feite het bedrag voor hetzelfde doel werd besteeed. In wezen heeft geen verandering plaats gehad; het was een kwestie van admi nistratie. Op een vraag van het lid Questroo zegt verd. dat de Ned, Volksdienst geen Nat.-Soc. instelling was. Deze dienst deed precies hetzelfde werk als de Ver. voor Schoolkindervoeding en werd ge leid door een ambtenaar van het stad huis. Verd. vraagt hierop aan get. Har tingh of het financieel beheer tijdens zijn burgemeesterschap juist of niet juist was. Getuige Hartingh: Het uittrekken van subsidies aan Nat. Soc. instellingen acht ik onjuist. Het algemeen beheer was juist. Vervolgens wordt aan de orde ge steld de benoeming van de heer Kra- neveld (NSB) als directeur van de Gem. Volkscredietbank en van de heer G. W. J. Pollmann als bestuurslid van de Stichting Rijnlands Borgstellingsfonds. Verd. zegt, dat hij bij het voeren van zijn personeelspolitiek, nooit anders denkenden heeft ontslagen. Daartegen over heeft hij wel bij voorkomende va catures N.S3.-ers benoemd teneinde het aantal N.S3.-ambtenaren in over eenstemming te doen zijn met het aan tal N.S3.-ingezetenen. In het algemeen heeft hij ook bij de benoeming van N.S.B.-ambtenaren gelet op hun be kwaamheid. Verd. wenste een nauwe samenwerking tussen niet-N.S.B.-ers en N.S.B.-ers in de gemeentedienst en ver werpt de tenlastelegging, dat hij het gemeentepersoneel zou hebben genazifi- ceerd. Als verdachte geen Nat. Socialist zou zijn geweest, dan had hij ongetwijfeld ook dezelfde personeelspolitiek ge volgd Tegen de benoeming van de adj. ai- ïecteur van de Volksbank, de heer J. A. van Zanten had verd. bezwaren om dat deze hem om de tuin had geleid. Hierna komt ter sprake de afbraak van bruggen en huizen, waartoe verd. cpdracht gaf. Verd. zegt, dat hy inderdaad opdracht heeft gegeven tot het afbreken van bruggen, waaraan hy volgens een be paalde verordening van het landsoor- logsreglement moest voldoen. Doordat de bruggen afgebroken zijn is voorkomen, dat zy opgeblazen werden. Bovendien is het materiaal opgeborgen. Voor de afbraak van enkele huizen aan de Rynsburgerweg heeft verd. geen opdracht gegeven. DE ARBEIDSINZET. Vervolgens komt het medewerken van verdachte aan de arbeidsinzet aan de orde. Besch. verklaart, dat hy er in begin sel afwyzend tegenover stond. Door zijn tactisch optreden en overleg met Mr. R. N. de Ruyter van Steveninck (rechts) hedenmorgen in de beklaagden bank van het Leidse Tribunaal. Links zyn verdediger jhr. Van Asch van wyck Foto Van Vliet. meenten, welke een zeer laag percenta ge van haar inwoners voor de arbeids inzet heeft moeten afstaan. Steeds heeft hy getracht deze maatregelen voor Leiden zoveel mogehjk te ver zachten. Dan komt ter sprake de vordering voor arbeidsinzet van zes leden van het personeel van de Gem. Remigiiigs- en Ontsmettingsdienst. De directeur van deze dienst had zich tot de directeur van de geneeskundige dienst gewend, met het verzoek om vryst-elling van twee ambtenaren, die inmiddels bij de Ontsmettingsdienst waren geplaatst. Deze laatste heeft zich tot de burgé- meester gewend, die echter afwyzend op het verzoek beschikte. Getuige J. H. de Jong, directeur van de Gem. R. en O.D. gaf nog een nadere uiteenzetting en verklaarde, dat van de 6 genoemde ambtenaren 3 zijn uitge zonden, 2 afgekeurd, terwyi er één een ongeluk bekwam. De president vraagt hierop besch. naar zijn maatregel tot het Invoeren van de 54-urige werkweek bij het ge meentepersoneel. Besch. zegt te moeten constateren, dat de pres. heel weinig begrip schynt te hebben van de taak van een bur gemeester in oorlogstyd. Verd. heeft alleen maar zyn voorzorgsmaatregelen willen treffen voor het geval de Duit sers gemeentepersoneel voor de ar beidsinzet zouden opeisen. Pres.: U had het ook anders kunnen proberen. U werkte op deze wijze de Duitsers bij voorbaat in de hand. U had beter tijd kunnen winnen en zo nodig de zaak trachten te rekken, Verd.: „U had het U zo gedacht en ik nu weer anders en ik moet U zeg gen: ik heb succes gehad. Een zeer gering percentage in verhouding met andere gemeenten, is maar uitgezon- Getuige J. H. de Jong gal zyn ziens- wyze over de ten laste gelegde circu laire en zeide, dat hy van oordeel was, dat by zijn dienst geen aanwijzing meer mogelijk was. Ook had getuige de burgemeester er op gewezen, dat hy ais hoofd van dienst geen personen wenste aan te wyzen, die voor de ar beidsinzet m aanmerking kwamen. Verd.: ,,'t Was inderdaad hard, maar lk werkte in de geest van de secr.-ge- neraal van Binnenlandse Zaken, de heer Frederiks." Op een vraag van de verdediger of getiuge De Jong het beter vond, dat de arbeiders zo maar zonder meer door de Duitsers werden aangewezen, antwoord de getuige, dat hy steeds zijn personeel heeft voorgehouden: „Ga nooit vrijwil lig"! Verd. die hierna wordt ondervraagd over dé door hem gezonden circulaire aan de hoofden van dienst, met het verbod zich met gewestelijke en lanae- ïyke instanties in verbinding te stellen over de vrijstelling van arbeidsinzet, zegt, dat voor iemand, die de ambte lijke' verhoudingen kent, dit een vol komen correcte circulaire was. Indien een chef van dienst voor een bepaald géval geen raad wist kon het betref fende diensthoofd by hem komen. Getuige De Jong geeft als zyn per soonlijke mening te kennen, dat hij er van overtuigd is, dat de hoofden van dienst het gevoel hadden, dat zy m deze kwesties by de burgemeester maar heel weinig konden bereiken. Verd. vraagt aan getuige De Jong of hy de Indruk had. dat hy bang van nature was. ,Dat zekei niet", aldus getuige. In Juni 1944 had besch. verschillen de arbeidscontractanten, die aangewe zen v/aren voor uitzending naar Duits land, doch zich daaraan onttrokken hadden, op staande voet ontslagen. Get. De' Jong verklaart hieromtrent, dat bedoelde arbeidscontractanten een schrijven van de burgemeester hadden ontvangen, waarin zij verzocht werden om voor hem te verschijnen teneinde hun houding nader te motiveren. Zij voldaan en zyn toen ondergedoken. Ge tuige Nederlof geeft hierover nadere in lichtingen. Nog een maand ongeveer nadat hij ondergedoken was had ^j zijn salaris ontvangen: daarna was hij ille gaal gesteund. Getuige J van Houten is precies het zelfde overkomen. Dan volgt de tenlastelegging, dat verd. op 21 Februari 1944 aan de hoof den van dienst zou hebben opgedragen om op zeer korte termyn 20% van het personeel voor uitzending naar Duits land aan te wyzen Ir. Boogerd, adj - directeur van gemeentewerken, die aan deze opdracht geen gevolg heeft gege ven, is toen ondergedoken en later ge schorst; ook vond er nog een huiszoe king by ir. B plaats. Verd. ontkent, dat hy ooit een con flict met ir. Boogerd heeft gehad. In dertijd heeft ir. B enige dagen verlof gehad, waarvan hy tot grote verwonde ring van verd. nooit is teruggekeerd. Niimmer heeft verd. ook een huiszoe king bij ir. Boogerd laten verrichten. Getuige Boogerd zegt aan de op dracht nooit voldaan te hebben. Hij is toen ondergedoken, nadat hy ervan overtuigd was, dat het geen nut zou hebben om over deze kwestie met de burgemeester te praten. Enkele politie beambten hebben, volgens getuige, een huiszoeking gehouden. Verd. ontkent, dat hy tot deze huis zoeking opdracht heeft gegeven. Tegen wethouder Wilbrink heeft verd. zich uitgelaten, dat het hem speet, dat ir. Boogerd was ondergedoken. Verd. heeft altyd het idee gehad om ir. Boo gerd aan te wyzen als hoofd van dienst. Get. Boogerd vindt, het voor de hana liggend, dat de burgemeester als hoofd van de politie tot de huiszoeking last gaf. Ir Boogerd is positief in zyn ver klaring, dat hy op grond van zyn po litieke overtuiging nimmer voor deze functie van hoofd van dienst in aan merking zou komen. Vervolgens verklaart de oud-direc teur van gemeentewerken, de heer A. M. de Blauw, dat niemand van zijn dienst voor uitzending in aanmerking kon komen. Hy heeft alleen volstaan met het Inzenden van een opgave van het personeel; een aanwyzing van be paalde ambtenaren was in stryd met zyn overtuiging. Verd. zegt ook gemoedsbezwaren te gen uitzending gehad te hebb, maar hy kon daarbij nog niet de bezwaren van anderen delen. Verd was er van overtuigd, dat de heer De Blauw niet meer was opgewassen voor een juiste uitoefening van zyn teak. Tenslotte komt verdachte ook nu weer met de door hem in deze zitting al vele malen aangehaalde circulaire van de voormalige secretaris-generaal Frederiks Getuige De Blauw is op zijn post gebleven om daarmede het onder zyn leiding staande personeel zo veel mo gelijk te vrij waren voor de maatrege len van de bezetter. Evenwel is getui ge later op grond van zijn anti-Duif>e houding door een Duitse rechtbank o.m. tot zes' maanden gevangenisstraf veroordeeld. Toen get. deze straf had uitgezeten, kreeg hy van de burgemeester enkele tyd verlof Latei- deelde de burgemees ter hem mede, dat hij op last van de Duitse autoriteiten ln verband met zijn veroordeling, niet meer ln zyn functie mocht terugkeren. Door overleg is dit ontslag gegeven op grond van het be reiken van de pensioengerechtigde leeftijd. Uitvoerig ging getuige hierna nog in op het ontslag van mej. Eskens, natio- naal-socialiste en het aandeel dat de oud-burgemeester in deze zaak heeft gehad. Verd. oordeelt, dat het vertrek van mej. v. d. Mark, uit de gemeentedienst toch wel een bewys Is, dat hy met aan deze ontslagen mede te werken twee ele menten, die een onaangename span ning tussen het personeel teweeg brachten, uit de gemeentedienst heeft verwyderd Voor een vrywel geiyk luidende kwestie als waarin zo juist ir. Boogerd Het a.s. Regeringsjubileum INSTALLATIE VAN EEN PLAATSELIJK COMITÉ. As. Donderdagmiddag te 5 uur zal de burgemeester, jhr. mr. F. H. van Kinschot in de raadzaal van het stad huis een uit 46 verenigingen en kerk genootschappen samengesteld plaatse lijk comité installeren ter voorberei ding van T Gouden Regeringsjubileum van HM de Koningin in 1948. BUURTVER. „DE BEVRIJDING". Zaterdagavond gaf de buurtvereni ging „De Bevrijding" omvattende Park-, Lombok-, Drift-, Timor- en Atjestraat, een feestavond voor de leden in het „Raadhuis". Het orkestje Wicinis onder leiding van de heer Muuse verzorgde de entree- muziek, zodat er al spoedig een gezel lige stemming heerste. Om kwart over 8 opende de voorzit ter, de heer J. Sierat de byeenkomst met een kort welkomstwoord, in het byzonder tot de medewerkers van deze avond; tevens deelde hy mede. dat er behalve de relsverenlging, thans ook een clubje opgericht is om te kaarten en sjoelen. Ook deelde ny mede, dat op Donder dag 4 December as. een St. Nicolaas- feestje voor de kinderen zal worden gegeven. Er zal daar een film worden vertoond, tenvyl voorts een goochelaar zal optreden en ook de tractatie niet zal ontbreken. Vervolgens gaf hy het woord aan de conferencier van deze avond, de heer Kolf, die met begelei ding van de heer Galjaard het gezel schap met een liedje en 'n praatje de gehele avond aangenaam heeft bezig gehouden. Hierop volgde een gezellig bal, dat tot diep in de nacht duurde. Een collecte voor „de jongens in In- dië" bracht f. 10,— op. NED. CHR. HANDELSREIZIGERSVEK. Zaterdagmiddag kwam de N.C.H.V. (Ned Christelyke Handelsreizigersver eniging) afd. Leiden, in vergadering bij een. De le secretaris wekte de leden op de propaganda nog intensiever te voeren en het ledental, dat zich steeds in sty gen-de lijn beweegt, nog hoger op te voeren. Dit was ook de strekking van het referaat, dat de heer B. Es- derts hield over „Samenwerking". Hy toond daarin aan, dat tussen patroon en vertegenwoordiger en ver tegenwoordiger en cliënt een goede sa menwerking moet bestaan. In de be spreking, welke hierop volgde, kwamen verschillende practische kwesties naar voren, o.a de zg. historische klanten met oude rechten. Na het verslag van de penningmees ter der feestcommissie werd deze com missie bedankt voor de geslaagde avond en het werk, dat zy hiervoor verricht had. By de rondvraag werd er nog op gewezen, dat de leden by eventuele moeilykheden en geschillen zich eerst met het plaatselyk bestuur in verbin ding behoren te stellen en dit bestuur de kwestie dan by het hoofdbestuur aanhangig maakt. De gezellige en leer rijke middag werd door de voorzitter met dankgebed gesloten. werd gehoord, verscheen vervolgens get. J. H. de Jong wederom in de getuigen bank. DE NAZIFICERING VAN HET ONDERWIJS. Hierna maakt de president een aan vang met de maatrgelen van verdachte, welke er op gericht waren het onder- wys te nazificeren. Als getuige wordt de heer J. K. van Wyland, commies van de afd. onderwys, gehoord, die verklaart, dat verd. aan de hoofden van lagere scholen zang boekjes heeft doen toekomen waarin nat-socialistische liederen waren op genomen. Toen de hoofden van scholen niet voelden voor het laten zingen van deze liedjes, Is door verd. op het onder wijzend personeel aandrang uitgeoefend. Verder zegt getuige, dat verd. by dc benoeming van leerkrachten by het la- Eskens en later ook van de heer j ger onderwijs tegen de voordracht in de voorkeur heeft gegeven aan nat.-soc. georiënteerde personen. Twee gevallen zyn getuige bekend. Dr. J. D. A. Boks, directeur van de Gem. H.B.S., vult hierna de verklarin gen van getuige Van Wyland inzake de benoeming van nat.-soc. leerkrachten, nog aan. (De zitting duurt voort) de Duitsers was Leiden één van de ge-hebben hieraan vanzelfsprekend niet Indien de grote muzikale tovenaar Mozart alleen maar zijn beroemd zangspel „Die Entführung aus dem Serail", waarvan wy de inhoud be kend mogen veronderstellen, geschre ven had, zou hij reeds tot de onster- felijken behoord hebben! Stellig stond hy tijdens het ont staan ervan nog niet op het hoogte punt van zyn scheppend kunnen, maar tochwelk een verrukkelijke rijkdom aan orkestrale reeds de ouverture met het Turkse karakter is een juweel op zichzelf! en bekoor lijke vocale vondsten, welk een aan stekelijke humor en een welluidende charme, o.a. in de heerlijke aria's, draagt het in zich. Onvergankelijk is het tevens door de spannende fantasie, passend als in een der sprookjes uit de 1001 nacht en zyn innige romantiek, waarvan ook de modern voelende mens genieten kan! „Die Entführung" is dan ook een kostbaar kleinood uit Mozart's oeuvre. De Nederlandse Opera deed er goed aan, dit beminnelyke „opera'tje" op zyn repertoire te plaatsen en het Leids Academisch Kunstcentruip komt grote dank toe. het naar onze uitverkochte Schouwburg gebracht te hebben Onte genzeggelijk een evenement met ouder wets aandoende allure voor onze stad, ook wat het in feestelijk avondtoilet ge stoken auditorium betreft. De uitvoering, opvallend door een ge heel nieuwe stond ook mu zikaal op hoog peil. Hier waren krach ten aan 't werk geweest, die reeds veel wisten te bereiken en wier arbeid, zo voortgaande, grote perspectieven opent. Verheugend voor ons helaas van regel matige opera-uitvoeringen verstoken land Met een, ook voor dit genre geboren en soepel dirigent als Willem van Ot- terloo, een beschaafd regisseur als Abraham van der Vies en een kunstzin nig décorateur als Nicolaas Wynberg. werd het geheel op een cultureel ver fijnd niveau geplaatst. Zangers en zangeressen werden door hun artistiek inzicht als vanzelf tot respectabele prestaties gestimuleerd, des te opmerkelijker, omdat zij hun teksten in Nederlandse vertaling moesten zin gen. Eerlijk gezegd: déér hadden wy on- noemelyk tegenop gezien. Maar gelukkig: het viel mee. Die van Jan Engelman voldeed, ge- vrywaard als zy is van drakerige of te sentimentele elementen, al verhelen wy ons niet, dat eisen aan ons omschake lingsvermogen gesteld werden, om er in elk opzicht vrede mee te hebben. Vooral als het wat &1 te vlot-modern toeging en byv. buiten de tekst om het woord „sorry" viel! Gezien 't feit, dat ons land eigeniyi: geen operatraditie bezit en dientenge volge in dit opzicht geringe eruditie, viel de vaartvolle vertolking te prijzen. Hoog boven allen uitrijzend de koste lijke Osmin van de geroutineerde Otto Couperus, vocaal en qua actie een eer ste rangs prestatie, hoewel wij het diep ste register in deze rol zo byzonder belangrijk by anderen wel eens in drukwekkender hoorden. Louise de Vries was, ook in de coloratuur, 'n krlstalhel- der-zingende Constantia. edel van hou ding. De vlot acterende Berthe Lowlev als Blondje harmonieerde uitstekend met de humoristische Pedrillo (Jan Voogt), doch Albert Dana zong alsBel- monte voortdurend met kopstem en dus met weinig resonans. Ook als acteur was hij zwak en stijf. Gerard Groot ten slotte ontpopte zich als een uiterst waardige Bassa Selim. De bijfiguren, o.a. beul en wachters, maakten een uitstekende Indruk. De in wazige pasteltinten gehouden décors muntten uit door smaakvolle kleurgevoeligheid: sommige détails de den echter te „suikerzoet" aan. Effectvol de costuums. dat van Con stantia vol distinctie. Een verzorgd en weiafgewogen klin kend orkestje en een zeldzaam gelukkig Janitsjarenkoor! Een met enorm enthousiasmp begroe te voorstelling, met grootse bloemen hulde voor alle medewerkenden. Moge de Nederlandse Opera onze stad nog vele malen aandoen: men ziet reik halzend naar haar terugkomst uit! H. „DIE LEYTHE" INTRODUCEERT JONG PIANIST. De heer Hans Bik. De Roei- en Zeilvereniging „Die Leythe" (propaganda-commissie) gaf een jong kunstenaar de pianist Hans Bik uit Delft gelegenheid tot een recital in de goed bezochte, kleine stads- Initiatief ter navolging, ook de goede gedachte, om tydens de voordracht de lichten in de zaal uit te draaien. Technisch heeft Bik veel in zyn mars Maar juist ómdat het materiaal tot grotere dingen aanwezig is. willen wy een hoge maatstaf aanleggen. Dan ls er plaats voor aanmerkingen. Bik greep ons niet la het hart. De reden' Misschien minder de jeugd en meer de korte afstand van het conser vatorium. Bik kent het mechanische handwerk (maar zonder zielsdrift), en heeft een retraite nodig om verder te arbeiden om ten minste het schoolse af te leren. Beethoven's „Appassionata" had naast verzorgd passagespel vele ruwheden, een weinig zingende lijn en vóór alles een rustiger tempo eis. In Bach's Partita in c klein was het spel sonoor en vry evenwichtig, maar wy misten de doorzichtige lichtheid. Chopin's Polonaise Fantasie lukte beter; er was poëtische sfeer en nobele klankvorming. Orthel's pittige, praegnante Epigram men vermochten het auditorium met te boeien, het vergat spontaan te klap- Wie zich aan Ravel's „Gaspard de la Nuit" waagt, stelt zich aan vergelijking bloot met de allergrootsten' Hier was de verlangde lichtheid, zy het nog niet het echte „jeu perlé" der Fransen. In de vuurwerk-schittering van sommige fragmenten kon Bik zich uitleven. Van een leerling van Hugo van Da len konden wij een noviteit als Katha- turian's Toccata op het programma ver wachten. Het is een hypervirtuoos, goed klinkend, maar hol werk, dat uitste kend vertolkt werd. Ad. Int. LEZING VAN PROF. Dr. J. VERGOTE Op uitnodiging van het Voor-aziatisch Egyptisch Genootschap „Ex Orlente Lux" en de Ver. voor Antieke Bescha ving heeft gisteravond ln het kader van de Nederlands-Belgische culturele sa menwerking prof. dr J. Vergote van de Leuvense Universiteit in het academie gebouw een lezing met lichtbeelden ge houden over „Jozef in Egypte". Het beeld, dat de Bybel ons van het Oude Egypte schildert, aldus spr., be antwoordt zeer onvolledig aan de gege vens, welke le lessen in de algemene geschiedenis ons over het Nylland ver strekken. Spr. wil nagaan, aan de hand van het Jozefsverhaal hoe de Bybei- tekst door de egyptologische bronnen belicht wordt. Jozef wordt als slaaf verkocht aan een karavaan van Midjanieten, die verschillende soorten gomnars naar Egvpte vervoeren. Vervolgens beant woordde spr. de vraag of de jonge Hebreër in de vesting Tsjaroe werd op gesloten om daarna stil te staan by Pharao's droom. De titel pharao en de naam hartummim van de Egyptische wyzen zyn typische woorden uit het Nieuwe Rijk. Uitvoerig stond spr. stil by de betekenis van het verlenen van de ring, het fyne linnen kleed en de gouden halsketen, zomede bij de per soonsnamen uit het Jozefsverhaal. Als verdere parallelen noemde spr., dat de Kanaaneërs en Edomieten graan krijgen uit Egypte of zich met hun kudden in het Oostelijke deel van do Delta vestigen. Spr. concludeerde ten slotte, dat ons Bybelverhaal uitstekend beantwoordt aan de toestanden, 86- woonten en zeden uit het Nieuwe die ons dank zij de Egyptologie bekend zijn, maar het is zeer de vraag of het voldoende gegevens bevat om zoals men het voorgesteld heeft de ge beurtenissen in de Hyksostyd of in Amarnaperiode te plaatsen. LEIDSE HOUTSCHOOL. Een geslaagde ontmoetings- (tevens ouder) avond. In de vergrote bovenzaal hield bo- vengenoemae school een ouderavond De zaal was tot in alle hoeken en gaten geDeldavond was allereerst belegd om de ouders in de gelegenheid te stellen kennis te maken met het nieuw be noemde hoofd de heer B. van Luyn en voorts om de ouders met het onderwy- zend personeel resp. in de klas te doen spreken en tevens de prestaties der kinderen te bezien. De voorzitter, dr. P. G. Knibbe open de deze bijeenkomst met het lezen van een gedeelte uit Gods woord en gebed en hield daarna een kort openings woord, waarin hy om. gewag maakte van de gestadige groei der school. Spr. bracht dank aan de heer v. Luyn voor het voortreffelijke werkvat hy in korte tyd verricht had. Ook zyn vrouw werd hierin betrok ken, daar deze gedurende 2 maanden een vacature had waargenomen, ont staan, wegens het vormen van een tweede eerste klasse (die inmiddels is vervuld door de benoeming van mej, A. E. v. d. Meulen). Ter opluistering kregen de kinderen hierna gelegenheid tot het zingen van enige liederen. Ter afwisseling sprak het hoofd der school de ouders toe en bracht enkele liederen ten gehore. Tot slot zongen de kinderen nog en kele twee- en driestemmige liederen. Na een kopje thee konden de ouders het werk bezichtigen en het onderwij zend personeel over hun kinderen spre ken. TERAARDEBESTELLING R. VAN OOSTEN. Op de begraafplaats Rhynhof is he denmiddag in alle eenvoud het stoffe- ïyk overschot te rusten gelegd van de heer R. van Oosten, in leven gepension- neerd werkmeester van de Kettingfa- briek der N.V. Kon. Ned. Grofsmedery. De overledene was gedurende een 40- tal jaren in deze functie aan de Ket- tingfabriek werkzaam en heeft een groot aandeel gehad ln haar totstandkoming en voorspoedige ontwikkeling, zyn verdiensten vonden erkenning in een Koninklijke onderscheiding, de zilveren medaille in de Orde van Oranje-Nassau. Mede namens de directeur, ir. M C. de Jong, die met diverse leden van hew personeel aanwezig was. werd aan de groeve het woord gevoerd d'tci ae heer N van Ginkel Jr., cue eraan herinner de noe de thans onts.apcne var» 1385 —1388 en vervolgens van. 189.9 tot 1936 aan het bedryf verbonden was Toen in 1899 besloten werd tot de inrichting van een afzonderiyke kettingfabrlek. waar kettingen zouden worden vervaar digd volgens nieuw aangekochte Ame rikaanse patenten, werd ae heer Van Oosttn met de leiding daarvan belast Voor een belangryk deel is het aan h»m te danken, dat dc hier vervaar digde producten over de gehele wereld als de zgn. Leidse kettingen een uit stekende reputatie hebben verworven. Een van de daders van de taxi-moord gegrepen? ROTTERDAMSE POLITIE VERWACHT SPOEDIG OPHELDERING. In Hilversum is een zekere aldaar woonachtige Brusser gearresteerd, die Door sommige politic-instanties er van verdacht wordt om in samenwerking met zijn broer de moord tc hebben ge pleegd op de Rotterdamse taxichauf feur op de RUksweg nabij Sassenheim. De gearresteerde, wiens initialen klop pen met de letters in de hoed, die in de taxi was gevonden, is naar Rotter dam overgebracht. De Hilversumse recherche meent evenwel dat men met de arrestatie van deze verdachte een verkeerd spoor volgt. Noch de politie te Sassenheim, noch die ln Den Haag of Rotterdam was be reid ons enigerlei inlichting te verschaf fen of bovenstaande gegevens te beves tigen of ontkennen. Wel bleek men een volledige ontknoping van het drama op' korte termyn te verwachten. 8 MILLIOEN KG. SINAASAPPELEN NAAR ONS LAND. Naar de „Haagse Crt." verneemt ko men in totaal 8000 ton sinaasappelen uit Palestina naar ons land. De eerste scheepsladingen worden half December verwacht. Begin Januari zal met de dis tributie aan de consumenten begonnen worden TOESPRAAK VAN GENERAAL SPOOR. Luit.-generaal S. H. Spoor zal in de loop van de dag voor Radio-Batavia een toespraak houden, welke in het pro gramma voor de strydkrachten om half zeven hedenavond heruitgezonden zal worden. MISVERSTANDEN EN WRAAKGE VOELENS BELEMMEREN OPLOSSING Maar partyen zyn van goede wil. Op een persconferentie sprak Paul van Zeeland als overtuiging uit dat het vooral misverstanden, wraakgevoelens en bitterheid zyn, die de oplossing van het basisprobleem van de Indonesische kwestie in de weg staan. Beide partyen zyn echter van goede wil en pogen ob jectief te zyn. Op het ogenblik houden, geiyk be kend, de technische commissies zich bezig met het bestuderen van de moda liteiten van de wapenstilstand. Dit is de reden, waarom de heer Van Zeeland voorlopig In Indonesië gemist kan wor den. Het tydstip van zyn terugkeer staat nog niet vast. DE GROENTEPRIJZEN VERLAGING GAAT DEZE WEEK IN. Naar wy vernemen, is in een gistermiddag tussen grossiers en winkeliers gevoerde bespreking be sloten tot invoering van de door de regering vastgestelde pryzen voor bepaalde, reeds eerder In ons Blad genoemde groentesoorten^et- geen, gelijk bekend, een aanmerke- ïyke verlaging inhoudt. Lag het aanvankeiyk in de be doeling voor de verkoop van deze groenten een zeer beperkt aanital winkels in te schakelen, thans is besloten dat deze artikelen ln alle winkels te koop zullen zyn. Hoogst waarschijnlijk zal de verlaging in het laatst dezer week Ingaan. Minister van Marine eervol ontslag verleend MINISTER VAN OORLOG NEEMT WAAR. By besluit van H.K.H. de Regentes van 24 November 1947 nr. 42, is met ingang van 25 November op de meest eervolle, wyze ontslag verleend aan J. J. A. Schagen van Leeuwen als Minis ter van Marine. Als Minister van Ma rine a,i. is benoemd de Minister van Oorlog. VERMOORDE TAXICHAUFFEUR TER AARDE BESTELD. Onder enorme belangstelling had gistermiddag op de begraafplaats „Crooswyk" te Rotterdam de ter aarde bestelling plaats van de op 18 Novem ber op de Ryksweg by Sassenheim ver moorde taxi-chauffeur A. G. Clobus. Delegaties van collega's uit Amster dam. Den Haag en Rotterdam volgden per auto de lijkstoet tot de begraaf plaats Crooswyk. De baar, die onder een schat van bloemen was bedolven, werd door collega's naar de geopende groeve gedragen. Verschillende sprekers herdachten de tragische omstandighe den .waaronder hun collega het leven had verloren. Een familielid dankte voor de betoonde belangstelling. BEURSOVERZICHT AMSTERDAM, 25 Nov. De claims en aandelen Koninkiyke stond weer in het middelpunt. By de opening werden de claims afgedaan tegen f. 898, daarna f. 885, in het ver dere verloop omstreeks f. 891 en ten slotte f. 898. De aandelen zakten eerst tot 293*6, daarna stegen zy tot 298. De overige afdelingen waren gedrukt. Unilevers zakten in tot 279, Pliilipsaandelen tot Iets lager. Amsterdam Rubbers iets 348. Scheepvaartpapieren merendeels lager. HVA daalde van 224 tot 219. De Nederlandse staatspapieren waren niet veel veranderd. De conversielening werd afgedaan tegen 97 3/4 k 97 7/8. De Amerikaanse markt was zeer stil en Iets lager. De krant voor iedereen. VRAGENRUBRIEK. C, de G. te L. Wanneer U naast Uw gewone bezoldiging een speciale vergoeding voor tramkosten geniet, be hoeft over deze laatste vanzelfsprekend geen loonbelasting te worden betaald. Spr. bracht hem daarvoor namens de vennootschap hulde en dank. Ten slotte bracht een lid van het per soneel, de heer P. Ouwerkerk, namens de vroegere medewerkers nog een laatste groet. Wethouder J. C. v. Schalk is ver hinderd morgen spreekuur te houden.

Leidsch Dagblad | 1947 | | pagina 3