Léon Blum in Frankrijk geen kabinets-formateur WEERBERICHT Een daad van nationale betekenis Met een enkel woord RODDEL Wat er in Indië gebeurt 86ste Jaargang ZATERDAG 22 NOVEMBER 1947 No. 26243; LEIDSCH DAGBLAD Directeur: J. W. Henny Hoofdredactie: B. W. Menkhorst en J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f. 3.90 per 3 maanden; 30 cents per week Telefoon Dlr en Adm.: 25041; Red.: 21507 Witte Singel 1, Lelden - Giro no.; 57055 In Frankrijk nadert de crisis! De si tuatie, zoals zich deze heeft toegespitst eist een oplossing in niet te ver ver schiet, wil het land niet ten onder gaan. Maar, jammer voor het eens zo grote land, waaraan heel de beschafing zoveel te danken heeft, de gewenste oplossing kondigt zich nog niet aan. Gelijk te voorzien was, heeft het ka binet Ramadier. dat bij de vertrouwens- stemming in de Nationale Vergadering net met de hakken over de sloot kwam, het niet lang meer gemaakt. Het was niet opgewassen tegen het meedogen loze offensief, dat de communisten via de vakverenigingen hebben geopend. De stakingsgolf heeft zich uitgebreid gelijk een olievlek -en meer dan 600.000 arbei ders hebben gevolg gegeven aan het communistische stakingsbevel. Lamge slagen ligt Frankrijk terneer. Slechts een zeer krachtige regering, die voor niets terugdeinst, en de meest rigoureuse maatregelen durft te nemen, kan Frankrijk redden uit de impasse, waarin het is beland. De Gaulle zal men wellicht geneigd zijn te denken, maar dat lijkt in de gegeven omstandigheden de oplossing niet! Dat zou ontegenzeg gelijk uitlopen op een regelrechte bur ger-oorlog en langs die weg schijnt geen uitkomst te verwachten. Het zou een bloedbad worden, dat zou doen denken aan de Franse revolutie van het eind der achttiende eeuw, of aan de Spaanse burgerstrijd. Maar wat dan? Het antwoord op die vraag is zeer moeilijk to geven. Voorlo pig schijnt men een uitweg te willen zoeken door middel van de vorming van een regering der middenpartijen, geleid door de socialistische leider Leon Blunv doch veel hoop op succes kan men aan die poging niet geven, waar Blum dia- .metraal tegenover de beweging van De Gaulle staat. Wellicht zal hij er in sla gen om een kabinet te vormen, nadat het parlemest hem een motie van ver trouwen zal hebben geschonken, doch zal hij kunnen beschikken over een vol doende meerderheid, die hem behalve de steun voor het ogenblik ook de steun zal verlenen, wanneer hij zich te weer stelt tegenover de communisten? Het wil ons altijd nog voorkomen, dat hij als leider van het vroegere Volksfront niet over het nodige vertrouwen beschikt. Een eerste- verschijnsel van dit gebrek aan vertrouwen kan men dan ook reeds zien in het mislukken van de poging om de laatste premier van Frankrijk in de oorlogsjaren Reynaud. er toe te brengen om zich achter, een regering der cen trum-partij te scharen. Reynaud wil de blijkbaar aansturen op een compro mis met De Gaulle, doch Blum wil daar van, gelijk reeds gezegd, niets weten. Een afdoend antwoord tegen het com munisme in Frankrijk zal echter slechts te vinden zijn door een vereniging van alle krachten, die bereid zijn om de strijd tegen dit gevaar van niet te om vatten omvang te aanvaarden. Zonder een. dergelijke samenbundeling van krachten blijven alles provisorisch.'* Zo blijft Frankrijk staan voor een vraagteken .terwijl de tijd dringt - In Italië ziet men zo enigszins het zelfde beeld als in Frankrijk. Echter met dit verschil, dat daar geen krachtige fi guur naar voren komt als, trots alle be zwaar, Blum niettemin was. Dientenge volge is moeilijk een zuiver beeld te krij gen van wat zich daar te lande afspeelt. Wel kan men zeggen, dat onder het mom van actie tegen het z.g, neo-fas- cisme de communisten daar trachten de gemoederen in beweging te brengen. On der valse leus want het neo-fascisme in Italië is slechts een betrekkelijk ge ringe minderheid trachten de com munisten zich van de macht meester te maken. Slachtoffers en vernielingen tel len bij hen nu eenmaal niet mede. In dergelijke omstandigheden zal Dinsdag a.s. te Londen de conferentie der grote vier worden geopend. Marshall is daar reeds gearriveerd,, terwijl Bidault Frankrijk zal blijven vertegen- woordigen. Met welk gezag achter zich en met welk vertoon van Franse een heid? De vraag is. het antwoord tevens! Marshall heeft duidelijk verklaard, dat hü een laatste poging wil wagen om de zozeer aan de dag getreden contre- verse tussen Amerika en de Sovjets te overbruggen. De wereld zou niets liever zien dan dat dit streven met succes werd be kroond, doch, helaas zijn er redenen te over om aan het welslagen te wanho pen, gelet op de houding der Sovjets ter zitting van de Verenigde Naties. En tegenover het plan-Marsh&ll betreffende de hulpverlening aan Europa, dat ech ter wel eens de Achilles-hiel der Sovjets zou kunnen worden. Enkele vazalstaten van Moskou beginnen toch in te zien, dat bij dom-gaan van dit plan en ge lukkig staan de kansen gunstig! zij wel eens de dupe zouden kunnen wor den, daar de Verenigde Staten aan alle niet-deelnemers elke steun zullen wei geren. Vooral in Tsjecho-Slowakije is on gerustheid in dit opzichtmerkbaar, het land trouwens, dat onder directé pres sie van Moskou afzag van deelneming aan de Parijse voor-conferentie ,al had het de uitnodiging reeds aanvaard Londen wordt evenzeer een crisis! 3 Volgens latere berichten is Blum niet aanvaard- REGEN De Bilt verwacht tot "morgenavond Zwaar bewolkt met nu en dan regen en matige, tijdelijk krachtige Zuid-Wes telijke tot Westelijke wind. Later min der zacht. 23 NOVEMBER. Zon op: 8.12 uur; onder: 16.40 uur. Maan op: 15.02 uur; onder: 1.45 uur (28 Nov. VM). Hoogwater te Katwijk te 12.22 uur (24 Nov.: 0.52 en 13.13 uur). Wie dan wel? Léon Blum heeft gisteren de Nationale Vergadering toegesproken. Hij verklaar de, dat de Franse republiek in gevaar is. De vrede wordt bedreigd, zo zei hij. Aan de ene kant heeft het internationale communisme de oorlog verklaard aan de Franse democratie, aan de andere kant is een partij ontstaan, die tot doel misschien wel tot enig doel heeft de fundamentele rechten der nationale souvereiniteit te vernietigen. De derde groepering de groep, die tussen de communisten en de beweging van ge neraal De Gaulle staat is niets an ders „dan de unie van republikeinen voor vrijheid, sociale rechtvaardigheid en vrede". Met betrekking tot de buitenlandse politiek zei Blum, dat overal ter we reld thans groepen en individuen wor den gevonden, die hebben begrepen, dat men zich in het huidige stadium van economische evolutie dient te vereni gen, anders gaat men ten onder. Geen enkel probleem, aldus spr., kan meer opgelost worden binnen het kader van nationale begrenzingen. De zending van Frankrijk is. efen in ternationale „derde kracht" te grond vesten, die tot taak zal hebben misver standen uit de weg te ruimen, vrede te stichten en een internationale gemeen schap de hoogste autoriteit te verlenen, nodig voor het handhaven van de vre de'en het behoud der mensheid. Vol gens Blum dient men een beroep te doen op de werkende massa's, die „voor het grootste deel" de republiek gescha pen hebben. In de vakverenigingen moeten „de beginselen en gewoonten van de democratie weer ingevoerd wor den". De toestand voor de werkende klassen moet verbeterd worden, wes halve de koopkracht van lonen en sa larissen op een hoger peil moet worden gebracht binnen het kader der moge lijkheden van de huidige Franse staats huishouding. Wij moeten een onafgebroken strijd voeren tegen het sty gen van de kosten voor levensonderhoud en tegen de in flatie van ons geld. Wij moeten naar evenwicht en stabi lisatie streven met betrekking tot de prijzen van industrie- en landbouwpro ducten. lonen en valuta, tot de dag. waarop „de door de regering der Ver enigde Staten in een nobele geest van internationale solidariteit aan Europa geboden hulp „Frankrijk in de gele genheid zal stellen een blijvend stabie le economie te voeren. Jacques Duclos (Communist) deelde mede, dat de communistische afgevaar digden tegen Blum zullen stemmen. „Wij zijn tegen een politiek van onder werping aan de Amerikaanse kapita listen". Bij dc stemming werden 302 stem men vóór Blum uitgebracht. Hjj had hiermee niet de absolute meerderheid van 309 stemmen verkregen. Er wer den 277 stemmen tegen Blum uitge bracht. Besloten werd tot een 2e stemming. Blum verkreeg toen 300 stemmen te gen weer 277 tegen hem. Daarmee was Blum van de baan. ONZE VERLIEZEN De regering maakt bekend, dat tot haar leedwezen in de afgelopen week de~ navolgende verliezen zijn gerapporteerd: Kon. Marine: Mar 3 A. Smits uit Leiden. Gé- sneuveld 13 November 1947.; Sgt. mar. A. Klarenberg uit Den Haag; Kon, Landmacht: Korp. B. Attema uit Wonsera- deel; Serg. J. Beekman uit Door- nut: Sold. G. Borgers uit Barne- veld; Korp. L. Bravenboer uit Ba- rendrecht; Serg. K. Breeuwsma uit Wijmbrit-seradeel; Korp. M. J. Ham uit LeidschendamSold. 1ste kl. K. Keesman uit Hoogkarspel; Korp. A. F. Kok uit 's-Hertogenbosch; Sold, lste kl. J. Moeselaar uit Den Haag; Sold. F. H. Santing uit Zwolle; Serg M. Schonthaler uit Haarlem; Sold, lste kl. H. Visser uit Wijm- britseradeel; Korp A. Wartena uit Menaldumadeel (Fr.). Rectificatie: Soldaat P. J. Willems, werd op 11 Augustus 1947 gemeld als: „overleden na vermissing".. Be trokkene is echter nog in leven en op 8 November 1947 na vermissing teruggekeerd. Kon. Ned.-Ind. leger: Serg Inf. J. J. Gordus; Mil. Wachtmeester art. L. Klaare; Jav. sold. 2de kl. Sawal; Sold. F. H. Santing. Geruchten, dat Schumann, de minis ter van financiën uit de MRP het thans zou proberen, vinden nog geen bevesti ging. De MRP heeft twee van haar leden ontslagen wegens Gaullistische sympa thieën. Zij zouden een nevenparlements- fractie van aanhangers van De Gaulle hebben willen vormen. Zeven andere leden van de MRP hebben uit protest tegen dit ontslag hun lidmaatschap op gezegd. DE STAKINGEN. De Parijse bouwvakarbeiders hebben besloten een staking te beginnen, de werkplaatsen te bezetten en posten uit te zetten. De staking van metaalbe werkers heeft zich uitgebreid tot ande re fabrieken in Parijs, o.a. te le Bour- get, waar ongeveer 1000 arbeiders wer ken. In het overige gebied van Frankrijk is de stakingsgolf in sommige streken aangezwollen, in andere teruggelopen. De arbeiders van scheepswerven nabij Toulon besloten met een meerderheid van 55% weer aan het werk te gaan. Prinselijk Paar uit Londen teruggekeerd. Prinses-Regentes Juliana en Prins Bernhard zijn gisteravond om 18,45 uur met de Dakota PH-PBA op het vlieg veld Soesterberg aangekomen. Daar dit vliegveld niet voorzien is van z.g. nachtverlichting, fungeerde een auto als rijdend landingsbaken en markeer de met lichtsignalen de plaats waar het vliegtuig moest dalen. In Marseille zijn 200.000 arbeiders In staking. Voor a.s. Maandag is een algemene staking van Franse havenarbeiders af gekondigd. Marcel Flouret, voorzitter van de be stuursraad van het genationaliseerde Franse spoorwegnet heeft in een beroep op de arbeiders met klem betoogd, dat een staking van spoorwegarbeiders „catastrophale gevolgen" zou hebben voor de Franse economie. De spoorweg staking, die in Marseille begon en .zich tot Nice uitbreidde, is nu ook haar Toulon overgeslagen. Terwijl Flourets aansporing om aan het werk te blijven werd gepubliceerd, kwam het bericht binnen, dat 300 spoorweglieden van het Gare du Nord te Parijs het werk had den neergelegd. Enige minuten later werd bericht dat op twee andere sta tions in de buitenwijken eveneens werd gestaakt. De Willem Ruys" gaat in de vaart Men voelt er zich op thuis! (Speciale reportage) Met het in de vaart brengen van de „Willem Ruys" verricht de Rotter- damsche Lloyd een daad van natio nale betekenis. De „Willem Ruys" is niet 'lo maar een schip alleen, het is een begrip geworden voor ons Volk, dat nauwelijks verstaan kan hoe men er op „De Schelde" in heeft kunnen slagen dit schip aan de schcnnende hand van de Duitsers te onttrekken. Zeven jaren heeft de „Willem Ruys" in Vlissingen op de helling gelegen en het is merkwaardig, dat zelfs in 1943 door de bezetters nog onderdelen ge leverd werden voor de aanleg van het z.g. anti-slinger-apparaat, dat reeds op vele Duitse schepen in toepassing was gebracht en dc rustige ligging van het schip moet bevorderen! Terwijl muren rond de helling waren opgetrokken om deze tegen bombardementen zoveel mogelijk te beschermen, slaagde men er in alle bereids aanwezige voorraden aan materialen en onderdelen te ver bergen en bij de hervatting der werk zaamheden na de bevrijding was dat een wel zeer bijzondere winst! klasse kan bovendien met geringe moeite als bioscoopzaal worden ingericht. Het B-dek is de city van het schip. Men vindt er winkels met etalages en kapsalons voor heren én dames. Alle hut ter. hebben warm en koud stromend wa ter Er is een keurig ingerichte kapel voor godsdienstoefeningen, een fleurige kinderkamer en op het sportdek, met zijn oppervlakte van 500 M. 2, is gelegen heid tot velerlei vermaak. Om het uitzicht zo weinig mogelijk te belemmeren zijn de 12 reddingboten als het ware verdekt opgesteld. Zij kunnen nochtans in een halve minuut te water worden gelaten, waarbij elke boot plaats biedt aan 99 personen. De voortbewe ging geschiedt door een schroef, die op uiterst eenvoudige wijze in werking wordt gesteld. Bovendien heeft men een motorreddingboot en een luxe motor boot aan boord! Naar wij vernamen is de „Willem Ruys", die voor zijn trip naar Indië 21 dagen nodig zal hebben bij een snelheid van eveneens 21 mijl, reeds voor drie reizen volkomen volgeboekt! Het werk der V. N. De algemene vergadering der Ver. Naties heeft het voorstel tot het voor leggen van het vetoprobleem aan de kleine assemblee goedgekeurd met 38 tegen 6 stemmen bij 11 onthoudingen. De Slavische groep stemde tegen, ter wijl India, Pakistan en de Arabische staten zich onthielden. Met. uitzondering van de Palestijnse kwestie heeft de algemene vergadering, die op 16 September begon met een agenda van meer dan 60 punten, die agenda thans afgewerkt. De kwaliteit van het brood. VAN EXTRA-WINSTEN VOOR MEELFABRIEKEN GEEN SPRAKE. Onlangs zijn beschouwingen gepubli ceerd over de invloed van de uitmaling van het graan op'de kwaliteit van de broodbloem en die van 't brood. Daar bij werd er op gewezen, dat weliswaar een bepaalde uitmaling Is voorgeschre ven, maar dat deze regeling een zekere speling zou toelaten, terwijl verder werd beweerd, dat de meelfabrieken er finan cieel belang bü zouden hebben, dat uit een bepaalde hoeveelheid graan zo veel mogelijk bloem komt. Van officiële zijde wijst men er op, dat ten aanzien van de uitmaling van het graan, dat tot broodbloem wordt verwerkt, een bepaald percentage is voorgeschreven, zonder dat een toelaat bare speling ls vastgesteld. Elke fabriek dient er voor te zorgen, dat de voorgeschreven uitmaling bij voortdifring zo dicht mogelijk wordt benaderd. Indien bij contróle blijkt, dat over een bepaalde periode het in de practijk behaalde uitmaalpercentage per saldo hoger is dan het voorgeschrevene, dan heeft toch financiële verrekening met de meelfabriek plaats op basis van het voorgeschreven percentage. Van extra winsten bij een hogere bloemopbrengst dan voorgeschreven is, kan dus geen sprake zijn, zodat ten onrechte de indruk is gewekt, dat meel fabrieken om financiële redenen bloem afleveren van hogere uitmaling dan overeenkomt met de voorschriften. TWEE CANADESE OFFICIEREN OP SOVJET-GEBIED. Verdwaald of opzet? Volgens een bericht uit Kaliningrad, het oude Koningsberg, (Oost-Pruisen), is de Sovjetrussische grens „geschonden door twee leden van de Canadese mi litaire missie", een onderdeel van de ge allieerde bestuursraad in Duitsland. Vol gens verklaring der beide Canadezen hebben zij het gebied van Kaliningrad voor de Sovjetrussische bezettingszone van Duitsland aangezien. Zij zouden op weg van Moskou naar Danzig verdwaald zijn. Volgens bericht uit Kaliningrad is het duidelijk, dat beide personen niet ver dwaald zijn, doch een speciale opdracht hadden, en heel goed wisten waar zij waren, doch niet op de hoogte waren van de bewaking der Sovjetrussische grens. John Holmes, Canadese zaakgelastig de te Moskou, heeft de $U verzocht toe stemming te verlenen, dat beide Cana dezen naar Berlijn terugkeren, of de Ca nadese ambassade met hen in verbin ding te stellen. Indien een onwettige grensoverschrijding of een overtreding geconstateerd zou worden, zou Canada een disciplonaire maatregel nemen en hen zo nodig naar Canada terug roepen. BRADLEY TOT OPVOLGER VAN EISENHOWER BENOEMD. Generaal Omar Bradley is door pre sident Truman benoemd tot opvolger van generaal Dwight Eisenhower, de chef van de generale staf van het Amerikaanse leger. Truman stelde geen datum vast voor de overneming van Eisenhower's taak door Bradley Ge neraal Bradley, die het bevel veerde over het eerste Amerikaanse leger en het twaalfde legercorps tijdens de veld tocht in West-Europa en thans hoofd is van de afdeling voor Amerikaanse oudstrijders, zal op 1 December wor den overgeplaatst naar het departe ment voor het leger. Langs de wal van de Schiekade te Rot terdam ligt de „Willem Ruys" thans te wachten op het teken voor "de start, dat Dinsdagmiddag, 2 December, te 4 uur zal worden gegeven. Tientallen werk lieden beijveren zich intussen om de laatste hand te leggen aan zijn vol tooiing. Na twee welgeslaagde proefvaarten, waarop kapitein Vellinga tot zijn spijt niet het stormweer kreeg, dat hij bij die proefneming zo gaarne gezien had, moet er hier en daar nog wat worden bijgeschaafd, voordat het ruim 21.000 bruto registerton metende zeekasteel gereed mag heten om zijn 840 gasten voor de reis naar Indië te ontvangen. Inmiddels is de Pers reeds op bezoek ge weest. En dwalend over de elf dekken, door de salons, de brede trappenhuizen, de gangen en de hutten zijn wij vervuld met diep ontzag vóór wat onze Neder landse scheepsbouwers hier hebben ge presteerd. „De „Willem Ruys" is geen luxepaard, j maar dat was ook de bedoeling niet. Het is een koel, een zakeliik schip, maar in al zijn uitingen treffend van harmonieuze opvattingen. Een schip, waarop men zich thuis zal voelen als op weinig andere! Een hang naar luxe I speurt men op het fraaie veranda-d^k, waar men, ook zittend, een waarlijk i magnifiek uitzicht heeft op de zee. in j de Social Hall en op de monumentale trap. welke deze beide verbindt. Hier, zowel als trouwens op vele an- j dere plaatsen, hebben kunstenaars van naam gezorgd voor borstbeelden, wand versieringen e.d., maar ook zij streef-1 den ten slotte een zekere soberheid na, welke past In het kader van dit impo- nerende, zij het door z'n bolvormige flanken uiterlijk even vreemd aandoende schip! De „Willem Ruys" is 200 M. lang, 25 M. breed en 27% M. hoog, waarvan 18% M. boven de waterspiegel. De ruime eet- Bij hei vertrek van het vliegveld oij Londen hadden H.H.K.K.H.H. Prinses salons lste en 2de klasse, die aan elkaar Juliana en Prins Bernhard nog een ontmoeting met minister Marshall, die te- gebouwd zijn, bieden te zamen plaats zelfdertijd op het vliegveld arriveerde. Het ongedwongen onderhoud op de voor 500 personen. Die voor de tweede I valreep (Foto ANP-R.) BINNENLAND. Als vertegenwoordiger van de Ko ninklijke Marine ln de nationale com missie voor oorlogsgedenktekens, welke om. de verkoop van de vierkante centi meters van het Damterrein te Amster dam behartigt, zal de bevelhebber der zeestrljdkrachten, Luitenant-admiraal C. E. L. Helfrlch Maandagavond om 19.45 uur over de zender Hilversum 1 een radiotoespraak houden. In Dordrecht zal over enkele maan den een tentoonstelling worden georgani seerd onder het motto ..Het kind en zijn spel" De organisatoren zijn voornemens bij deze tentoonstelling een massaal ka der te vormen teneinde de kinder- en oudervreugd ln de gezinnen te bevorde ren. In één ruim van het Nederlandse m.s. Brastagi woedt de brand nog. De vlammen op de brug en ln het andere brandende ruim zijn thans gedoofd. Het Nederlands Omlté voor. kin derpostzegels verzoekt ons te melden, dat door een defect aan een drukpers groot oponthoud is ontstaan met het drukken der prentbriefkaarten, tengevolge waar van de kaarten eerst op 1 December aan de comité"s zullen kunnen worden ver zonden. Gisteren is,jn de Prins Hendrik kazerne te Nijmegen het K.N.IJL. centrum Nederland officieel geopend door de mi nister van overzeese gebiedsdelen mr. J. A. Jonkman. Vele militaire en burgerlijke autoriteiten waren aanwezig. De Duitse verkeersautoritelten heb ben medegedeeld, dat de vloot van 340 Nederlandse Rijnaken, die te Diisseldorf werd vastgehouden door het lage peil van de Rijn. vandaag naar Nederland ls vertrokken, geladen met Duits timmer hout. bestemd voor de uitvoer. Op de steenfabriek ,.De blauwe ka mer" te Wagenlngen waren de 18-J. J. M. en de 16-j. B. M. aan het spelen met een z.g. drempelmlln. Plotseling volgde een explosie waarbij de oudste Jongen zwaar, en de andere licht gewond werd. Belde Jongens werden opgenomen ln het ziekenhuis. BUITENLAND. Zoltan Pfeiffer, leider van de onaf hankelijke Hongaarse oppositiepartij, die zich thans ln de V.S. bevindt, ls met zijn vrouw beroofd van het Hongaars staats burgerschap. De vroegere SS-man Joseph Schram- die door gewezen geïnterneerden „het beest van Buchenwald" wordt genoemd, ls door een Amerikaans militair gerechts hof tot levenslange dwangarbeid veroor deeld. Te Rome ls een viertal bommen ge worpen naar „rechtse" gebouwen. Er ls wel schade, doch niemand werd gewond. Vertegenwoordigers van de Joego slavische. Bulgaarse. Roemeense en Alba nese vakverbonden hebben een resolutie aangenomen voor het .uitbreiden en ver sterken van hun betrekkingen binnen het kader van het wereldverbond van vakverenigingen. De Siamese politie heeft bekend ge maakt, dat de tweede luitenant der ma rine Vajaratshal Tsjalyasltheit, voorma lig adjudant van wijlen koning Ananda Mahldol. wordt gezodht ln verband met de geheimzinnige dood van de koning, die met een kogelwond in het hoofd werd aangetroffen. Maarschalk Sokolofsky, de Sovjet- Russische militaire bevelhebber in Duits land, heeft op de laatste bijeenkomst van de geallieerde bestuursraad voor Duitsland voor de Londense vergadering van de raad van ministers van buiten landse zaken alle beschuldigingen her haald. die de S.U. in het afgelopen Jaar tegen de andere bezettende machten heeft geuit. Clay, de Amerikaanse militaire gou verneur. sprak ®ler zijn leedwezen over uit, r.u op een volgende bijeenkomst geen antwoord meer kan gegeven worden. Ook Engeland en Frankrijk waren ont stemd. Prof. Plccard. die ln de loop van de eerste drie maanden van het volgende Jaar ln de Golf van Genua tot twee-en- een-halve mijl diepte naar de bodem van de Oceaan zou duiken, heeft zijn tocht uitgesteld. De tocht zal waarschijn lijk pas na Juni 1948 aanvaard worden. Het Britse Lagerhuis heeft de wet op de onafhankelijkheid van Ceylon, volgens welke Ceylon tot dominion verheven zal worden, met algemene stemmen aange nomen. De marinebases zullen ln de huidige vorm blijven bestaan en rechtstreeks on der Brits bestuur blijven. Het militaire tribunaal te Boekarest zal Dinsdag beginnen met het getuigen verhoor in de zaak tegen de onafhanke lijk socialistische oppositiepartij van Con stants Petrescu. De partij wordt ervan beschuldigd, circulaires verspreid te heb ben. die niet tevoren gecensureerd wa ren. Een Lockheed-Neptune-bommen- werper van de marine der V.S. ls onge veer 1600 k.m. van San Diego ln zee ver ongelukt. Er waren elf personen aan boord, van wie er twee gered zijn. Het dagelijks bestuur van het vak verbond der mllnwerkers ln de Britse zone van Duitsland heeft besloten „on danks alle bezwaren loyale medewerking te verlenen" aan de nieuwe Duitse steen- kolenraad. Roddelen Merkwaardig, hoe velen die blijk baar niet beters omhanden heb ben, d&t in 't bloed zit! Op vlsite's, bridgepartijtjes, in sociëteiten, café's ofin 't eigen huis. Ik heb beslist niets tegen dames integendeel, ze gaan me bijzon der ter harte! maar vooral zij zijn er vergeef me dikwijls „wild" op. Aangevuurd door de dames Snip en Snap: „Weet je nog wel. juf frouw?" Ach: misschien hebben we allemaal een tik van die akelige roddelmolen beet Vooral in kleine stadjes, waar je elkaar zo heerlijk al of niet door 'n spionnetje of achter 'n horretje begluren kunt. Heerlijk elkaar uit te horen en dan van muizen olifanten te ma ken. In gezapige tevredenheid over eigen voortreffelijkheid een vrien delijk prikje op 'n ander geven en die dan meteen in z'n ongeluk storten. Nooit de bedoeling geweest, hoor „Tja, tja juffrouw, weet u 't al?" Ach: we behoeven elkaar niets wijs te maken. In ledereen knaagt in dit op zicht een tikkeltje schuldgevoel. Daarom leerde lk veel en u zult er zeker óók van leren van de preek „Denk aan deze dingen", die reverend Bridge laatst in Wigh- ton hield. Hij zei bijv.: „Wfj staan altijd klaar om naar iemand's fouten en niet naar z'n deugden te kijken. 99 van de 100 mensen leven 'n behoorlijk leven en daar hoor je niet over. Alleen als iemand even iets doet, dat niet door de beugel kan, dan wordt ie bekend. Wij hebben de gewoonte aan 't kwade te denken en 't goede te ver geten. Schandaaltjes gaan als op vleu gelen van mond tot mond. Kijk liever naar 't goede in de mensen en niet naar 't kwade. Roddelpraatjes kunnen geen goed doen! Maar bederven de zielen van hen, die ze „verspreiden". v Dit juiste woord bliksemde in m'n hart. Ik ga m'n leven beteren. Doet u mee? Wedden dat de wereld er beter o door wordt?Fantasio. Van Zeeland zal contact houden met Cie. van G. D. EEN „APA" SCHIP VOOR DE ONDERHANDELINGEN. De Commissie van Goede Diensten bevestigt in een communiqué, dat Van Zeeland tijdens zijn afwezigheid zal worden vertegenwoordigd door de heren Van der Stichelen en Horremans; de laatste is gezant en gevolmachtigd mi nister. Het communiqué meldt voorts, dat de Commissie van de heer Van Zeeland verslag heeft ontvangen van zijn reis naar Makassar. Van Zeeland kondigde aan, dat hij na zijn reis naar België ten spoedigste naar Indonesië zou terug keren. Tijdens zijn afwezigheid zal hij voort durend in contact blijven met zijn ver tegenwoordigers over de arbeid der Commissie. Aneta verneemt, dat de V.S. er in heb ben toegestemd een schip ter beschik king van de Commissie van Goede Dien sten te stellen. Men verwacht, dat het een schip zal zijn van het Amerikaanse marinetype „Apa". KNOEIERIJEN VAN NADJAMOEDIN. Verklaringen van minister Soumoukil. De Minister van Justitie van Oost- Indonesië, Soumoukil, heeft in het par lement een uitvoerige verklaring afge legd omtrent de malversaties, die o.a. het ontslag van de toenmalige minister president Nadjamoedin ten gevolge heb ben gehad. Hij verklaarde, dat Nadjamoedin reeds als handelsconsulent en later als minister van Economische Zaken, di verse instellingen in het leven had geroepen, waarvan verschillende later deel bleken uit te maken van een wijd vertakt corruptiecomplot. Voorts bleek o.a., dat totaal ondes kundige personen als leverancier of im porteur optraden. Grote hoeveelheden rijst werden opgekocht en doorgeleverd, waarbij prijscontróle niet werd geduld. Hoewel reeds lang ernstige vermoe dens bestonden, stuitte het aanvanke lijke onderzoek af tegen een muur van zwijgzaamheid, als gevolg van de angst psychose van hen. die de machtige fi guur op de achtergrond vreesden. Eerst in Augustus j.l. kon. ten gevolge van duidelijke knoeierijen met textiel, dat voor distributie aan behoeftige Islamie ten bestemd was, definitief worden in gegrepen. Met de zwarte verkoop van Nigio- goederen zün zeer grote bedragen ge moeid: de knoeierij niet textiel omvat alleen reeds een bedrag van f. 181.000. DE AMERIKAANSE INTERIM-HULP. Senator Miliken van Oregon, voorzit ter van de Senaatscommissie voor toe wijzingen, heeft medegedeeld, dat de re publikeinen in de Senaat besloten heb ben het wetsvoorstel voor 597 millioen dollar interim-steun tegen Woensdaf gereed te hebben, waarna het ln snel tempo door de senaatscommissie zou worden behandeld.

Leidsch Dagblad | 1947 | | pagina 1