DUC SCHUURPOEDER TWEEDE KAMER Onderhoudsplicht en wijziging Onderwijswetten Wat er in Indië gebeurt SPAART ZEEP EN SCHUIMT Engrrne brand te Vlaardingen verwoest gans complex Schade loopt in de honderd duizenden De Vrouiv VAN DICK HERIOT STADSNIEUWS DONDERDAG 20 NOVEMBER. Begroting van Binn. Zaken Er zijn bepaalde onderwerpen, waar over zeer vele Kamerleden beslist het hunne willen zeggen, al is dat reeds door een medelid duidelijk genoeg on der woorden gebracht. Dan schijnt er overvloed van tijd te zijn, de schone kunst der welsprekendheid dreigt de zakelijke inhoud te overwoekeren, en talrijke amendementen met slechts een nuance verschil hetzelfde doel beogend, worden ingediend. Tot die onderwerpen behoort het on derwijs. En gisteren heeft de Kamer zich met kennelijk welbehagen uren daarmede bezig gehouden. Eerst werd na korte discussie een wetsontwerp aan genomen tot invoering van lijfsdwang tegen lieden, die weigeren hun wette lijke onderhoudsplicht na te komen. En toen kwam het ontwerp aan de orde tot wijziging van de wetten op het M.O. en (Voorber.) H.O., waarover bereids Kamer en bewindsman het woord had den gevoerd en de algemene beraadsla gingen reeds waren beëindigd. Restten dus nog maar de artikelen en amende menten. Als duiven bij een til zo wipten de Kamerleden het spreekgestoelte op en af, zich verklarend voor- of strijdend tegen muziekonderwijs op gymnasia en middelbare scholen, onderricht in de deugde van goed staatsburgerschap, ever de naam „rekenen en stelkunde" dan wel „wiskunde" en soortgelijke twistpunten. Ieder artikel en elk amen- dein» nt vereiste een stemming, en ook daarbij kwamen schermutselingen voor: Eén keer leek de presentielijst in de war cn de accurate griffie keek ont hutst. „Teulings" riep de stentorstem van de adjunctgriffier, maar de heer Teulings antwoordde: Ik heb mijn stem al uitgebracht. Het leek een puzzle, tot de griffier nuchter opmerkte dat de heer Teulings de presentielijst tweemaal had getekend. En zo bleek het inderdaad! De staatsburgerlijke Overdracht Ruhr-mijnen aan de Duitsers. BOODSCHAP VAN BEVÏN. Heden heeft in de villa „Huegel", het oude bezit van de familie Krupp, thans zetel van het Brits-Amerikaans contro lebureau dat de Britse „North German Coal Control" zal vervangen, de over dracht plaats gehad van de leiding en het beheer van de mijnen in het Ruhr- gebied aan de Duitsers. Een boodschap van Bevin werd voor gelezen, waarin deze zijn waardering uitdrukte voor het herstel van de Duit se steenkoolproductie tot het huidig „bemoedigend" peil. De „Duitse raad voor de steenkoolproductie" zal nu ver antwoordelijk zijn voor productie, distri butie, outilage en mijnwerkers-belan gen. Over zijn besluiten kan een veto worden uitgesproken door het Brits Amerikaans controlebureau, dat ook de binnenlandse prijzen en de prijzen voor de export zal vaststellen alsmede de ex port-quota. De crisis in Frankrijk RAMADIER AFGETREDEN. Het kabinet Ramadier is afgetreden, opdat „stappen mogen worden gedaan waarbij de gehele republiek en alle par tijen hun verantwoordelijkheid kunnen inzetten". President Auriol is onmiddellijk be gonnen met besprekingen met het oog op de benoeming van een nieuwe mi nister-president. x Vrij algemeen wordt verwacht, dat Leon Blum als formateur zal worden aangewezen. Reeds zou hy overeenstem ming met de midden-partijen hebben bereikt, doch zou deze ter elfder ure nog mislukken, dan zou Blum denken aan een volledig socialistisch kabinet. Verhoging der minimum-lonen, be paling van een nieuw prijspeil en het instellen van een prijs- en loonstop op het nieuwe niveau over zekere periode zou het eerst moeten geschieden. Het aantal stakers in het gehele land is tot 600.000 gestegen en Frankrijk staat thans voor een industriële verlamming! deugden konden geen genade vinden, en de wiskunde won het van „rekenen en stelkunde", doch overigens kwam het wetsontwerp er zonder kleerscheuren door. De rest van de dag besteedde het Huis aan de algemene beschouwingen over de begroting van Binnenlandse Zaken, waarvoor de nieuwe minister, de heer Witteman, alleen achter de re geringstafel zetelde. Het had ons prac- tlscher en ook wel billijker geschenen, als ook de heer Beel aanwezig ware ge weest, tegen wiens beleid over het af gelopen jaar de .nee-te critiek gericht was! B.v. die van mevr. Fortanier—De Wit, die het uitblijven van de pen sioenregeling gispte. Een opvallend ap plaus van de publieke tribune schonk bijval aan haar sympathiek betoog. Tal loos waren overigens de punten, welke dc sprekers aanroerden: de zuivering en burgemeesterbenoemingen, de auto nomie der lagere overheidsorganen, de salarissen van ambtenaren en lonen van overheidspersoneel; de financiële verhouding van Rijk en gemeenten en provincies; de classificatie, de P.R.A.- ambtenaren, het ambtenarengerecht, de Zondagsrust, deNkleding en de open bare zedigheid, bioscoopbezoek van jeugdige personen, het deelnemen aan de verkiezingen van de militairen, volks gezondheid, woningbouw, bouwkassen, de wederopbouwWe zullen maar afwachten, wat minister Witteman op dit alles te zeggen zal hebben! Van Zeeland vertrekt Zaterdag TECHNISCHE COMMISSIES VRIJDAG NAAR DJOKJA. Het Belgische lid van de Commis sie van Goede Diensten, Paul van Zeeland, vertrekt Zaterdag a.s. naar België. Voordien zal hij nog een een daags bezoek aan Oost-Indonesië brengen. Een communiqué van de Commissie van Goede Diensten meldt dat de Com missie wederom Informele besprekingen heeft gevoerd met de leden van de technische commissies tot uitvoering van het bestand. Overeengekomen werd, dat de teohnische commissies Vrijdag naar Djokja zullen vertrekken en de vergaderingen aldaar zullen voortzetten VERHEUGENDE OVEREENSTEM MING TE MAKASSAR. De correspondent van Aneta te Ma kassar verneemt, dat tijdens het ver blijf van prof. Enthoven en mr. yer- boeket te Makassar verheugende over eenstemming is bereikt in de besprekin gen over de ontwerpovereenkomst tus sen Nederland en Oost-Indonesië. De algemene strekking der ontwerpovereen komst is: een nadere omschrijving te geven van de onderlinge samenwerking tussen Nederland en Oost-Indonesië, ten einde te geraken tot een volledige staat kundige organisatie voor heel Indonesië; het vaststellen van de plaat-s. welke Oost-Indonesië bereid is in het geheel in te nemen en het vastleggen der grondslagen van de samenwerking tot een vorming van de Ver. Staten van Indonesië en van de Nederlands-Indo nesische Unie. BAKKERS ARBEID TIJDENS DE FEESTDAGEN. Aan hoofden of bestuurders van brood bakkeryen, waarin tevens koek. banket, chocolade of suikerwerken worden ver vaardigd, in alle gemeenten des rijks is het door de minister van Sociale Za ken toegestaan in het tydvak van 28 No vember t/m 6 December op werkdagen en bovendien op Dinsdag 23 December en Dinsdag 30 December in afwijking van het bepaalde in de arbeidswet 1919, de werktijd van de in hun onderneming werkzame bakkersgezellen per dag met ten hoogste 2 uren, per week met ten hoogste 12 uren te verlengen. MEER PRIJSVERLAGINGEN OP KOMST? Voor aanwezige voorraden. De Raad van Bijstand van de Be drijfsgroep Detailhandel heeft in ver band met de oproep van de regering aan het bedrijfsleven om tot een vrijwillige prysverlaging over te gaan. besloten aan deze actie medewerking te verlenen. De detailhandel moet, waar dit met de handhaving van een financieel gezond bedrijf verenigbaar blijft, aan deze prijsverlaging medewerken. In begin sel zal daarom iedere verlaging van industrie- of groothandelprijzcn door de detailhandel onmiddellijk en in het algeinecn ook voor de aanwezige voor raden moeten worden doorgegeven. De voor de detailhandel geldende pro centuele marges zullen echter m;' het oog op de handhaving van een finan cieel gezond detailhandelsbedrijf in het algemeen op het geldende niveau moe ten worden gehandhaafd. Een dalende tendens in de prijzen kan naar het oordeel van de Raad zeer wor den bevorderd, indien van overheidswe ge, waar slechts enigszins mogehjn, be staande voorschriften, welke de concur rentie bemoeilijken, worden opg;heven. De Veto-kwestie De politieke commissie der VN heeft met 30 tegen zeven stemmen, by 11 ont houdingen, besloten de bestudering van het probleem van het veto-recht aan de pas ingestelde „kleine assemblee" over te laten. De tussentijdse hulp aan Europa De commissie voor buitenlandse be trekkingen uit de Senaat der V.S. heeft de maatregelen' tot het verlenen van tussentijdse hulp aan Frankrijk, Italië en Oostenryk goedgekeurd met 13—0 st. MAXIMUMPRIJZEN VAN CONSUMPTIE-AARD APPELEN. Ten einde het oplopen der prijzen van consumptie-aardappelen te voor komen en een zekere winstmarge voor groot- en kleinhandel te garanderen, heeft de Minister van Landbouw, Visse- ry en Voedselvoorziening met ingang van 24 November in plaats van de tot dusver geldende richtprijs een maxi mumproducentenprijs voor consumptie aardappelen (zowel zand- als klei- aardappelen) vastgesteld. De basis- maximumprijs is gesteld op f. 7,40 per 100 kg. Met ingang van 15 December a.s. worden maximumpryzen vastgesteld voor verkoop van consumptie-aardap pelen door groothandelaren aan detail listen, n.l. van 15 December 1947 t.m. 26 April 1948 11 cent per kg., van 27 April t.m. 31 Mei 1948 12 cent per kg. en na 31 Mei 1948 13 cent per kg. De vaststelling van deze maximum prijzen voor teler en handelaar brengt geen wyziging in de prijs voor de con sument. Ingezonden Mededeling 'n Erdal-productdus goed AMERIKAANSE DIVIDENDEN 1945— 1947 KOMEN VRIJ. De vakgroep administratiekantoren deelt mede, dat dezer dagen oen on derhoud heeft plaats gevonden 'ussen de Nederlandse Bank N.V., de Ver. \oor Effectenhandel en de vakgroep, waarbjj gebleken is. dat de belemme ringen, die betaling van de in hoofde genoemde dividenden verhinderden, thans uit de weg zyn geruimd. Dezer dagen zal een public itie van de Nederlandse Bank N./. verschijnen, waarin vermeld zal woroen op welke wijze de dividendbewijzen zullen worden geïncasseerd. VIA ANTI-LAWAAI NAAR VEILIGER WEGVERKEER. Nu in tal van gemeenten van ons land het toezicht op de gedragingen van de voetgangers wordt verscherpt en het ryverkeer eerst daarna aan de beurt komt, wekt het Permanente Anti- Lawaai-Comité de 2Vz millioen fietsers en 200.000 bestuurders van motorrijtui gen reeds thans op overeenkomstig het wettelijk voorschrift het geven van ge luidsignalen te beperken tot die geval len, waarbij weggebruikers aan gevaar blootstaan. Indien bestuurders zich aan deze regel houden zal het voor hen een openbaring zyn dat zy zodoende voor zichtiger, oplettender, aangenamer en veiliger rijden. Bovendien kan op deze wyze een einde komen aan de heersen de cacophonie op weg en straat! DE PLANNEN VOOR EEN ZEEKADETKORPS. Het ligt in de bedoeling onder de auspiciën van een op te richten stich ting „Het Zeeverbond" hier te lande een zeekadetcorps op te. richten. Een concept-stichtingsacte van het Zeever- bond en een brief over het zeekadet- korps zyn, na besprekingen met enkele bestuursleden van de Nederlandse Re dersvereniging te 's-Gravenhage, door de minister van Marine als suggestie aan het bestuur van genoemde vereni ging toegezonden. DEENS S.S. „METTESKAU" AAN DE GROND. Hedenmorgen is op het grote strand te Vlissingen het Deense s.s. „Mettes- kau" op zyn reis naar Antwerpen aan de grond gelopen. Sleepboot-assistentie uit Vlissingen is aangevraagd. De sleep boten zullen trachten by het schip te komen, doch daar er een zware mist hangt, zal dit misschien niet mogehjk zyn. Vannacht omstreeks drie uur werd dc brandweer gealarmeerd voor een brand ln het Kofawarenhuis aan de Hoogstraat hoek Brede Havenstraat te Vlaardingen. Met ontzaggelijke snelheid greep het vuur, dat in de winkel was ontstaan cn daar een overvloed van voedsel vond, om zich heen, zodat binnen 10 minuten dit pand in lichterlaaie stond. De brandweer, die spoedig met vol ledig materiaal ter plaatse kwam, zag zich dan ook vrijwel voor een hopeloze taak geplaatst. Het vuur sloeg al spoe dig over naar de panden aan de Brede Havenstraat, en wel het schoenenma- gazyn van Van Haren en de sigaren winkel van de heer Gerritsma. De brand nam zulk een enorme omvang aan, dat assistentie werd gevraagd van de brandweer van Rotterdam, Schiedam en Maassluis. Niet alleen genoemde panden werden aangetast, maar ook het meelpakhuis van de fa-, Hoogendyk, de goudsmidswinkel van de heer Van Roon de kapperszaak van de heer Starre, de panden van het Kofa-meubelmagazyn aan de overzijde van de Hoogstraat, een particuliere woning, Hoogstraat 222, het levensmiddelenbedryf van de fa. zyistra en het lampenkappenatelier van de heer Post. Met niet minder dan 20 stralen werd de enorme vuurmassa be streden. De brand werd zoveel mogelijk ingesloten, zodat verdere uitbreiding voorkomen kon worden. Genoemde pan den brandden byna geheel uit. Vooral van de Kofamagazijnen, Van Haren, Gerritsma en Zijlstra en Starre, bleven slechts zo goed als alleen de muren staan. Ook vele andere panden in de nabijheid kregen brand- en waterscha de. Tegen 6 uur was het gevaar voor uitbreiding geweken en kon met de na blussing worden begonnen. Het geheel biedt een troosteloze aan blik en doet denken aan het resul taat van een bombardement tijdens de oorlog. De Hoogstraat en de Brede Havenstraat zjjn als het ware ver sperd door neergevallen puin en glas scherven. De schade is niet bjj benadering te schatten ,doch loopt in de tonnen. Omtrent de oorzaak van de brand is nog niets bekend. FEUILLETON vertaald uit het Engels door SUSAN INGLIS 74). Anne stond hem na te kijken en alle kleur was van haar gezioht ge- wekeu. Grote Goaen, wat is die vent toch onbehouwen! mompelde Geof frey naast haar. Ze draaide zich naar hem om en de glimlach, die ze hem toezend, deed zyn hoop met sprongen stijgen Behoef ;e e- aan te twijfe len of., ik blij zal zijn jou weer te zien? vioee ze impulsief. Jij., heveling zei hij hees en hU wilde haar hand weer grijpen, maar ze ontweek hem en verdween, na nog een vriendelyk glimlachje, in Ka- thryn's kamer. HOOFDSTUK XXIII. Bezeten door een blinde drift, was Alan de trap afgestormd en de hall doorgelopen. De aanblik van Anne met Geoffrey over haar heengebogen, haar hand in de zyne, had een smeulend vuur in hem aangestoken en gevoelens in hem ontketend, die hü niet nader wilde ontleden. Ondanks haar tegenstribbelen, had Sheila Lambert het paard onmiddel- lyk, nadat ze haar telefoongesprek met hem had beëindigd, laten brengen en de stalknecht stond al een paar minu ten voor de lege stallen van Trant te wachten, toen Alan aankwam. Alan liep om het dier heen. terwül het kalm bleef staan, alleen zo nu en dan zijn ogen even liet rollen en zijn prachtige staart bewoog. De stalknecht wachtte, na Alan begroet te hebben, styf in de houding. Ik kon zien, dat Meneer Heriot om de een of andere reden in een op gewonden toestand verkeerde ver klaarde hy later aan de andere be dienden van Haine. En Bates zei Alan kortaf, na dat hij zyn inspectie had voltooid, wat vind jy van dit paard? Het was vrij onzinnig, hield hij zich zelf voor, dat hy dit beest moest keu ren. Bates zou de oude Lambert alles hebben kunnen vertellen, wat deze wil de weten, maar dat was nu echt iets voor de Lamberts ze namen geen genoegen met het oordeel van een stalknecht! Ik mag hem niet, meneer zei Bates droog. Hy heeft streken. Hij gedraagt zich heel aardig en be hoorlijk, zolang het in zyn kraam te pas komt, maar hy houdt je voor de gek Hy kuchte even. Helemaal niet het soort paard voor Juffrouw Lambert, meneer, als U begrijpt wat ik bedoel! Alan onderdrukte een glimlach, in derdaad maar al te goed begrijpelijk wat Bates bedoelde. Maar U weet, meneer, hoe de dames zyn ging de man door, vooral als het zo'n mooi kastanjebruin paard betreft. Het. gaat allemaal om het uiterlyk. Ik zou het haar niet hebben laten kopen, als ze my om advies gevraagd had, maar ze wil niet luisteren. Ze was er zeer ont stemd over, toen ik meneer Lambert een wenk gaf, maar ik vond. dat het mijn plicht was. Ja knikte Alan. Tom Lambert had hem het een of andere verhaal tje verteld over 'n ongunstige uitdruk king in de ogen van het p£ard. Als Tom eeriyk was geweest en hem ge zegd had, dat Bates het paard niet be viel, dan zou de kwestie dadelijk ty- dens dat diner afgehandeld zyn. Alan zou hem dan gezegd hebben, dat het oordeel vane Bates over paarden voor dat van ^niemand onderdeed. Hy zou hem gezegd hebben, dat hy geld en moeite kon sparen als hy Bates' advie zen volgde by het kopen van paarden, maar Lambert zou het waarschynlijk nooit willen inzien. Hij had het idee fixe, dat Bates douceurtjes kreeg. Nu goed Het zou geen slechte manier zü'n om over zijn driftbui heen te komen, dit lastige paard te proberen. Hy pakte de teugels en klom behendig in het zadel Denk er aan, meneer waar schuwde Bates hem, het is een slim me duivel. Misschien is hy te verstan dig om zijn trucjes te proberen, nu U hem berydt. We praten nog wel samen, als ik terug ben riep Alan hem toe. Voordat ik Haine opbel. Loop jy intus sen maar om naar de keuken en vraag Rose, of ze bier voor je heeft, Bates. Het paard ging er kalm van door. Bates keek nog even naar de lege stal len, die hy vergeleek met de rijk ge vulde stallen op Haine Park. en begaf zich toen naar de keukeningang. Zo ging het tegenwoordLg, peinsde hy. De genen, die paarden behoorden te heb ben, hadden er geen meer. Degenen, die paarden konden houden, hadden er niet het minste verstand van. En iemand, die zyn brood moest verdie nen; zoals hy, moest er zich maar niet al te veel van aantrekken. Hy dronk zyn bier op en babbelde met Sara en Rose over allerlei plaatseiyke onder werpen, en ging daarna naar hettuin- manshuLs, waar hy met Sam Wood de zelfde onderwerpen nog eens uitgebreid en tot hun beider genoegen besprak. (Wordt vervolgd) Rhytme en kleur op het witte doek. CAVALCANTI INTRODUCEERT LEN LYE VOOR DE STUDENTEN FILMLIGA. Len Lye is voor de Leidse Studenten Filmliga geen onbekende. Reeds in een vroeger programma kon zy hier ken nis nemen van Len Lye productie, o.a. het komische filmpje „Germany Cal ling", Cavalcanti kan zich op nog meer bekendheid by deze actieve groep film liefhebbers beroemeh, want vele van zyn producties werden reeds in speciale voorstellingen gebracht er^ in 't vorig winterseizoen heeft hy. ondanks een reeks gefaalde pogingen om zyn pro ductie „Film and reality" te draaien, aardige anecdotes vertel uit zyn werk en de filmwereld. Deze beide bekende van de filmliga vonden elkaar gisteravond verenigd in een byeenkomst gewijd aan films van Len Lye, geïntroduceerd en toegelicht door Cavalcanti in de filmzaal van de Academie. Toevallig kan deze combinatie niet genoemd worden. Beider stijl en stre ven hebben veel gemeen, hetgeen be vestigd werd door de warmte, waarmee Cavalcanti het aparte genre van de Len Lyefilms verdedigde zonder mo tieven en opwekte tot nauwlettende bestudering van deze productie met overwinning van eventuele vooroorde len tegen het afwijkend karakter. Geheel overbodig was deze introductie niet, en waarschyniyk heeft zy by ve len, door de persoonlykheid van de in leider, een beschouwing door de bril van een min of meer geamuseerde leek voorkomen. Het karakter van Len Lye, Nleuw- Zeelander van geboorte en eigenschap pen, Jraagt een alles overheersend stempel van rhythme, vertolkt in beeld en kleur. Hij heeft daartoe uitingsmo- gelykheden gevonden in flimpjes met een „scenario", zy het dan ook in de meest eenvoudige vorm, en in produc ties die louter en alleen door kleur en vorm een uitbeelding willen geven van klankrhythme. Ook in andere genres, zoals „North or Northwest" of „Germany Calling" was het uitgebeelde gegeven niet het voornaamste motief. Geheel buiten de serie vallend was de sinistere oorlogs- instructiefilm „Kill or be Killed". Een boeiende hernieuwde kennisma king met Len Lye en Cavalcanti, al vragen wy ons af in hoeverre deze ge boeidheid voortvloeit uit het ongebrui kelijk karakter en in hoeverre uit vol ledige Waardering. NED. MIJ. VOOR NIJVERHEID EN HANDEL. Katwyk's burgemeester over de Zeehaven. Tydens de gisteren in „Het Gulden Vlies" alhier gehouden lunchbyeen- komst van het Dep Lelden der Ned. My, voor Ny verheid en Handel, heeft de burgemeester van Katwijk, Mr. W. J. Woldringh van der Hoop, de vraag behandeld; „Welk belang kan een vis- sershaven voor het achterland hebben?" De inleider gaf een helder beeld van de talloze en grote problemen, welke by de uitvoering zullen moeten worden overwonnen, -terwyl tevens de belangen ook voor het achterland aan de tot standkoming der havenwerken verbon den uitvoerig werden besproken. Een uitgebreide en levendige discussie heeft deze zeer geslaagde byeenkomst beslo ten. SYNAGOGE WEER JOODS BEZIT. Dank zy de grote medewerking van de heer J. van Iterson als vertegen woordig ei- van de door het Ned. Be heersinstituut aangewezen bewindvoer der is gisteren ten overstaan van nota ris J Fuhri Snethlage een akte gepas seerd, waarbij de gedurende de bezet tingsjaren aan de Ned. Israëlitische Ge meente alhier ontroofde goederen, waar onder de Synagoge aan het Leven daal, aan de rechtmatige eigenaresse worden teruggegeven. NA-UITREIKING VAN BONKAARTEN Voor hen, die gedurende de afgelopen weken op de voor hen aangewezen data niet in de gelegenheid waren hun dis tributiebescheiden (bonkaarten, schoe nenbon en kaarten voor a.s. en jonge moeders) in ontvangst te némen, is het Distributiekantoor aan de Langebrug morgen geopend van 8,3011 45 en 14—16 uur. Meegebracht dienen te worden: stam kaarten van alle gezinsleden, titelstro- ken met inwisselingsbon, eventueel in legvellen en contrólekaart a.s. moeders. Men bedenke wel, dat dit de laatste gelegenheid ls. W.B.V. „De EENDRACHT" Ter gelegenheid van haar 35-jarig be staan houdt de Woningbouw-Ver. „De Eendrachtop Donderdagmiddag 4 De cember in „Het Gulden Vlies" een re ceptie. LEIDS TRIBUNAAL. Dc zaak tegen A. ivrantz voor onbepaalde tijd uitgesteld. In verband met een te verwachten aanvullend proces-verbaal van de PR. A. in de zaak tegen de heer A. Krantz, is de behandeling van deze zaak voor het Leldsj Tribunaal voor onbepaalde tyd uitgesteld. Zoals gemeld zou de heer Krantz op 2 December voor het Tribunaal terecht staan. 3). Panda raapte al zyn moed te zamen en begon de trappen te beklim men. „Het is, dat ik graag tovenaar wil worden", dacht hy. „Maar anders zou ik weggaan ik houd niet van al die deftigheid. Wat moet ik tegen die to venaar zeggen? Zou het een Ooster ling zyn? Ik ken geen Oosters Aarzelend bleef hy ten slotte voor een deur staan en klopte zachtjes aan. „Komt cr in, gy die daar bulten staat!" riep een holle stem en Panda stapte zenuwachtig de grote kamer binnen. „Ik kom op d-de brief d-die U me geschreven hebt!" begon hy. Maar toen gaf hij een kreet. „Joris!" riep hy. „Joris Goedbloed!" „Welaan, myn kleine vriend Panda!" sprak Joris vriendelijk. „Ik verwachtte U reeds! Ik zag Uw annonce in myn avondblad en herinnerde my de pret tige dagen die* wij tezamen in gepaste vrolijkheid hebben doorgebracht! Dat is een jongen, waar iets in zit, sprak ik tot mezelf! En ziedaar: Daar zyt ge! Ge wilt dus tovenaar worden, niet waar? Dat siert U! Ik zal U het vak leren maar vóórdat we beginnen moet ik er U op vijzen, dat ge my Sahib moet noemen!" PROTESTERENDE GEPENSIONEERDEN BIJEEN. Verzoek om uitkering van 'n voorschot. Ongeveer 1400 leden van de Alg. Ned. Bond van gepensioneerden, de Bond van gepensioneerden van spoor- en tramwegpersoneel en de Alg. Militaire pensioen bond kwamen in de Dierentuin te Den Haag byeen om de noodtoe stand ln hun gelederen te bespreken Verschillende sprekers crltiseerden het beloftebeleid om tot een nieuwe wet te komen. De vergaderden namen tenslotte een resolutie aan, waarin als wens werd uitgesproken op zeer korte termyn een voorschot te verstrekken, later te ver rekenen met het herziene pensioen en waarvan eerst dan loonbelasting te be rekenen, tot strekking van enige leni ging in de bittere nood der gepension- neerden. Bestrijding van onkruiden DOOR TOEPASSING VAN GROEISTOFFEN. Op uitnodiging van de afd Leiden en omstreken van de Kon. Ned. Maat schappij voor Tuinbouw en Plantkunde sprak gisteravond in „Het Gulden Vlies" de heer Th. O. van Kregten over „Toe passing van groeistoffen ter bestrijding van onkruiden". In het begin van zyn interessante le zing wees spr. er op hoe men in Enge land reeds tydens de oorlogsjaren proe ven heeft genomen om door middel van synthetische groeistoffen het onkruidge was bestrijden. Gezien dé in dit land bereikte resultaten is men er na de oor log ook in ons land toe overgegaan om tot een dergehjke verdelging van on kruiden te komen. Hoewel deze bestry- dingsmethode nog van jonge datum is en nog dagelijks op proefvelden onder zoekingen worden verricht, meende spr. aan de hand van de opgedane er varingen te mogen spreken van de uit vinding en tospassing van een wonder middel, dat zeer zeker ook voor onze voedselvoorziening in de toekomst van groot belang zal biyken te zijn. Agro- xone, een synthetische groeistof, doodt of remt de groei van tweezaadlobbig onkruid, terwijl eenzaadlobbige gewas sen, zoals granen en gras. niet worden beschadigd. Deze vloeistof, aldus spr., blyft in de grond circa 2 maanden lang haar werking behouden, doch men mag het volgende jaar nog een nawerking verwachten, doordat weinig kiemkrach- tig of geen zaad is gevormd en de on dergrondse delen van het onkruid zyn verzwakt. In de regel zal een eenmalige behandeling van deze groeistof voldoen de zijn om een veld, een gazon etc. on kruid vry te krijgen. Vervolgens wees de heer Van Kregten er op, dat de toe passing van deze groeistof, welke in poedervorm en als vloeistof verkryg- baar is, eenvoudig is, maar nauwkeurig dient te worden uitgevoerd. Vooral dient zy regelmatig te worden verdeeld Het best kan zy worden toegediend in de tijd, dat het onkruid het weligst groeit. •Toegepaste proeven op de juiste tyd van het jaar uitgevoerd hebben reeds aangetoond, dat het resultaat voor 100% zeker-is. Aanbeveling verdient het, dat de vloeistoffen, welke niet bijtend en brandgevaariyk zijn, niet in de buurt van zaad- en pootgoed worden opge slagen. Nadat spr. had verklaard, dat dit bestrijdingsmiddel reeds met veel succes was toegepast *bij de bestrijding van boterbloem, distel, korenbloem, he rik, weegbree, klaproos en vele andere onkruiden, wees hy er op, dat de boer voor de behandeling van zyn land pl.m. 11 liter vloeistof per H.A 'nodig heeft. Gazons en sportvelden vragen een dub bele dosering. Ten slotte wees spr. er op, dat deze vloeistof thans nog in be perkte mate verkrijgbaar is. aangezien zy momenteel nog uit het buitenland wordt aangevoerd Proeven worden ech ter genomen om deze vloeistof ook in Nederland te vervaardigen. Aan het einde van ziin lezing ver toonde de heer Van Kregten een inte ressante Engelse kleurenfilm, welke een beeld gaf van de oude. veelal omslach tige, bestrijdingsmethode en de toepas sing van synthetische groeistof. Zeer vele aanwezigen traden hierna met de spreker in gedachtenwisseling, waarbij de chef van de gem. plantsoe nendienst. de heer Galjaard nog ver klaarde. dat deze nieuwe vinding ln de zomer van dit Jaar ook reeds met veel succes op enkele proefvelden in de ge meente is toegepast. De voorzitter, de heer J. J. Jonker, sprak een dankwoord. DE SLEUTELSPELERS. Robbedoes. In een prachtig bezette schouwburg heeft de toneelvereniging der S L F gisteravond het bekende biyspel Robbe does van Chr. v. BommelKouw en Henk Bakker nog eens over het voet licht gebracht. Het is een aardig, licht' gegeven, enigszins geborduurd op het stramien van Boelvink's Freuleke. en alleszins geschikt om een avond gezellig te vullen. Dit heeft het dan ook gedaan! Mede dank zy het aardige spel der hoofdfiguren, die zich ten volle gaven aan hun rollen en er veel goeds van wisten te maken. Het echt natuuriyke, dat juist voor dilettanten zo's belang- ryke factor uitmaakt, verdient echter nog wel enige cultivering. Verder traden op verdienstelijke wüze nog een paar accordeonisten op. Alles by elkaar is het een aardige avond ge weest, die de bezoekers het amusement heeft gebracht, dat zy mochten ver wachten. Op overtuigende wyze werd dan ook van ingenomenheid getuigd. Onder de aanwezigen waren o.a. wet houder Menken en de directie der licht fabrieken. ACADEMISCHE EXAMENS. Bevorderd tot doctor ln de Wis- en Natuurkunde op proefschrift, getiteld „Het kwartair van het Peel-gebied en de naaste omgeving" de heer J. I. S. Zonneveld, geboren te Kampen en wo nende te Heerlen; idem op proefschrift, getiteld „Young, tertiary and quater nary gastropoda from the Island of Nias (Malay Aripelago)" d? heer G. G. Wissema, geboren te Tapa Toean <At1eh) en wonende te Leiden; idem op proefschrif t, 'getiteld „Revision of the Lichens of the Netherlands" de heer R. A. Maas Geesteranus. geboren te 's-Gravenhage en woner.de te Leiden. Onze stadgenoot, de heer M Aniba, werkzaam als adjunct-commies by het C.B.V.O., is met ingang van 1 Decem ber benoemd tot amtbenaar ter gemeen- tescretarie te Zoeterwoude. WATERPOLO. De Zyl II—H.Z.P.C. III 0—5 Voor de demi-finale van de „In memoriam Joop v .d. Burg Lauwerkrans" speelde De Zijl II gisteravond in de Overdekte tegen H.Z.P.C. III. De Hagenaars toon den zich ver de meerderen van onze stadgenoten en waren zowel in tactisch als in technisch opzicht en in snelheid een klasse beter dan hun tegenstan ders, Met de rust was de stand reeds 40. In de tweede helft bood De ZUl meer tegenstand, doch kon niet ver hinderen, dat de Hagenaars op fraaie wijze hun voorsprong verhoogden en daar de Leidenaars geen enkele maal wisten te scoren werden dezen met eem j 50 nederlaag voor de finale uitgescha keld.

Leidsch Dagblad | 1947 | | pagina 2